10 DE STATISTICUS EN DE DUITSER De beste jaren van ons leven Waar moet het heen met de „vijand'' en zijn land? De jeugd moet het doen De „Zuiderkruis" naar Indonesië Bach's Matthaus-Passion onder Bertus van Lier Francis Brunn: alle TIEN!' William Wyler's gave schepping in Arena Capitol „Het Spookhuis" Toertochten afgelast kleine negertjes VAN NELLE De Leeuw neemt de leiding over heöen.... DE -RADIO - PROGRAMMA'S Zaterdag 23 Februari 1948 3 DUITSLAND 1948 Ett is een enorm onderscheid tussen de statistische .ge gevens, die men over Duits land ontvangt en de indruk ken, die men opdoet tijdens een oponthoud in Bizonie. De statisticus zit aan zijn bureau in een van de grootste gebou wen te Berlijn, Hij zit in een ongeschonden huis en waakt er angstvallig voor, onder de indruk te komen van „de ver. halen", die in- en uitlopende Duitsers hem doen; hij wordt wat cynisch en kijkt alleen naar de grafische voorstellin gen aan zijn wand, die in cur ven en cijfers immers alles weergeven omtrent het wel en wee van de Duitse bevolking. Al pratendNmet de Duitsers, dia men ontmoet,-zou men tot de con clusie moeten komen, dat wee overweegt, doch inderdaad, de sta tistiek kan bewijzen, dat het wèl gaat. De statistieken over de gezond heidstoestand in Berly'n zeggen bij voorbeeld, dat het sterftecijfer zienderogen beter wordt, dat voor al de kindersterfte aanzienlijk af neemt en dat het met de besmet telijke ziekten ook nog al meevalt, zeker als men de sterfgevallen, die daarvan het gevolg moeten zijn, in aanmerking neemt. Op deze verschijnselen kunnen de bezettingsautoriteiten met recht trots zijn, want als de Verenigde Staten en Engeland niet spoedig hadden ingegrepen, dan was er van. het Duitse volk met.zijn 7O-0OO.ODO. inwoners heel weinig overgebleven. Direct werd van alle kanten voed sel aangesleept en in het .jaar 1947 werd voor een bedrag van 616.412.500 dollar aan voedsel voor Bizonië ingevoerd. En dat, terwijl de rest van Europa krom ligt, terwijlde Duitsers gebukt gaan onder een schuldenlast, die niet in cijfers uit te drukken valt; en terwijl wij, Nederlandera, weten, dat de Duitsers onze voor raden wegsleepten en ons in soort gelijke omstandigheden tot op het hemd hebben uitgekleed. Èen doel! Nochtans is het begrijpelijk dat „de..Duitser" en vrijwel iedere Duitser, diemen ontmoet (wat zou hij anders kunnen doen?) houdt vol, dat hij 't Hitlerregiem verafschuwde naar een doel wil streven. Even begrijpelijk is het, dat dit doel achter nevelen gehuld is. De algemene chaos, die- da ar is veroorzaakt en die eindig de met een totale destructie naar buiten en naar binnen, deze chaos kan nog niet worden overzien, noch kan er thans reeds een op lossing voor. gevonden worden. Heel langzaam .groeien •Duitsland de onderdelen van or ganisaties, die aan, de geschonden geesten in hun geschonden land de noodzaak aantonen van. verder leven en dat voor dit leven voor alsnog niets anders rest dan werken,, werken en nog eens wer ken, een onzekere toekomst tege moet Jullie beschikken op het ogen blik over een woonruimte van on geveer zeven kubieke meter per persoon, zegt de statisticus/ daar bij rekenende de ergst getèisterde steden, zowel als de stedenen dorpen, die minder van de bom bardementen te lijden hebben ge had. Wij moeten er voor zorgen, dat jullie over enkele jaren over elk tien kubieke meter perper soon kunnen beschikken. Dat is de zinrijke opmerking van de statisticus. Zeg. dit echter eens aan een Keulenaar, die vernomen heeft, dat er vijftien, jaar nodig zouden zijn óm .alleen het puin op te ruimen'in Keulen als-alle be schikbare krachten gemobiliseerd TUINKAIENDER MAART. Bij normale weersge steldheden zouden moestuinen in de wintermaanden gespit zijn. De tuinen zouden reeds zijn bemest en cerscM- ïende groenten reeds zijn gezaaid. Na- dat de vorst uit de grond zal zijn ver dwenen kan eindelijk met het spitten een aanvang worden gemaakt. Men spitte echter niet als de grond, nog kletsnat is. Laat het overtollige water eerst wegzakken of wegvloeien. De eerste groenten zullen deze maand nog gezaaid kunnen worden. En dat is cok nog tijdig genoeg.. Wanneer het een mooiê lente wordt en de grond do or de zonnewarmte wordt gekoesterd, zullen de eerste groenten reeds weldra worden geoogst Vier broertjes in Essen die zich van schuld nog geen vraagstuk hebben gemaakt. Zullen xjj de leerschool der democratie doorlopen en zo de Hoe- komst-kunnen redden? konden worden enals men wist waar men het puin heen zou moeten brengen. Zeg zoiets ook eens aan een mijnwerker in Es sen, die uit de puinresten een huisje heeft gebouwd, waarin h(j met zijn gezin, bestaande uit tien presonen, samenhokt. Voef eens aan, dat iedereen aan het puinruimen moet gaan, omdat daardoor uiteindelijk de zo noodzakelijke woonruimte moet ontstaan en terwijl iedere arbeider, die recht van lijf en leden is, inge schakeld werd in het productie proces. Eigen schuld Het is hun eigen schuld; Ze heb ben het zo en niet anders gewild. Ze moeten ook de lasten maar-dra gen. Dat schijnt de enige uitvlucht, als men na zo'n korte reis verbijs terd terugkeert in eigen land. De enige hoop, die blijft, is de jongste generatie, die thans opgroeit.- De jongste Duitse jeugd is gewend aan de puinhopen als de Eskimo aan zijn sneeuwbut en -aan de matig heid van een inboorling. Die jeugd is dartel en speels als elke jeugd in elk land. Die Jeugd en wij nemen als Nederlanders gelukkig een klein deel aan hun opvoeding wordt uitgezonden naar Ameri ka, naar Engeland en haar vele andere landen. En. als dan deze generatie bevrucht wordt en begrip krijgt voor de democratische mo gelijkheden en weerhouden wordt van nieuwe expansiedriften, als deze jeugd de veerkracht, krijgt, nodig voor de productie en wederr opbouw van het Duitse land, dan kan in verre verten mogelijk 'een nieuw Duitsland opgroeien in een vorm, die nog niet wordt gezien. .Het tegenwoordige, door het verle den bevrucht, baart de toekomst", zoals de Duitse Georg Lichten berg het letterlijk uitdrukte; „Das Gegenwërtige, sagt ein grosser Weltweiser, von dem Vergangenen geschwangert, gebürt das Künf- tige". "Het Stoomschip „Zuiderkruis' is gistermiddag met ongeveer 1500 militairen aan boord naar Indone sië vertrokken. Het 22e peleton ma riniers uit Volkel dat aanvankelijk met de „SloteröHk' op 20 Pebruari zou vertrekken, doch, zoals bekend, wegens een geval van nekkramp wederom naar het kamp in Brabant moest terugkeren, werd des mor gens als eerste onderdeel inge scheept. In de loop van de dag scheepten zich voorts nog in het eerste bataljon van 8 R.I. uit Amersfoort, twee pioniers-compag nieën uit Gilze (15de divisie pio- niercompagnie en 18de legendonier compagnie) en enige kleine detache menten geneeskundige troepen. BI MI, enz. Het troepentransport Ingezonden mededeling EÉN IS GEEH SCHIETBAAN LA AH 44, TEL 34955 VIERAMBACHTSSTR. 147, TEL 37507 RUSTHOFLAAN 3S, TEL 20534 GEDISTILLEERD - WIJN - BIER Men zal moeilijk kunnen ont kennen, dat de wijze waarop Ber tus van Lier de Mattheuspassie van Bach tot uitvoering brengt minder zou voldoen dan die in de geijkte concertvorm. Integendeel. Nu men VansLietis bedoelingen beter gaat begrijpen, doordat hij ze., gister avond zekerder en bezonkener wist te realiseren dan het vorige jaar, geeft men er zelfs de voorkeur aan. Zulks valt te gemakkelijker, daar Van Lier, hoewel hij het ac cent blijft leggen op de Liturgische tenden tie van dit geniale werk, toch de zuiver dramatische en "dus zuiver menselijke inslag, die het Lijdensverhaal van Mattheus ken merkt. in zijn interpretatie laat gelden, Van Lier schrijft over deze Pas sie o.a. het volgende; „De Mat.thSus Passion moet dus niet worden ge zien als een muzikale uitbeelding ■van het Lijdensverhaal, maar .als een appèl aan alle mensen: zich rond dit verhaal te verenigen en zich te bekennen tót God." Dit is juist, als maar de schoon heid der Evangelische gedachte en de schoonheid van. de klank tot volkomen eenheid komen. Worden Nog niet zo leng ge leden begin vorig jaar bracht de jonge Italiaanse jongleur Ras- pini de variétéwereld in opschudding en het-bios coop- en ciecuspttbUek in vervoering door acht witte ringen uit de lucht te graaien. Daarmee evenaarde hij het jaren lang onbereikbare record van de- overleden koning der bal- en ringmanipu- latoeen, Rastelli en men meende stellig, dat hier mee nu wel het maximum aan vinger- - en reactie snelheid gepresteerd was Uit Parijs is Donderdag avond komen aanwippen de jonge Zweed Francis Brunn. die deze dagen in Arena vertoont, wat hij drie weken terug in Pa rijs ontdekte: dat hij niet met acht. of negen, maar met tien tingen overweg kan. Alle tien om koud van te. worden. Niet aldus Francis, die- juist door zijn vooraf gaand ballenwe rk-„voor verwarmd" moet zijn. omdat die tien anders niet lukken„Het" mo ment, dat ze alle tien in de lucht hangen pro beer ze maar niet te. tel len want Francis' hand is sneller dan uw oog is afhankelijk van aller lei subtiele factoren, mu- ziek-plaats-tijd en nog meer. Ook van techniek, zegt". Francis. Nu moet men actisten, die het ge heim van hun succes zo maar prijsgeven,, in 't al gemeen flink wantrou wenmaar "Francis Brunn heeft zo'n eerlijk gezicht, dat we hem wil len gelovenwanneer hij zegt. dat 't ligt aande dikte (resp. dunte) van de ringen. En het grap pigste van al is. dat de ■24-jarige Zweed niet eens zo geporteerd is.. voor die ringenwérpertj: elke jongleur werkt er mee zegt hij .toe vallig haal ik er tien en daarom houd- ik me er maar bij. Meer idee heeft hij in de ballen, de grote en klei ne, sinaasappelkleurige en rood-met-prachüge- sterren, die zusje Lotti hem toewerptMet die ballen zélf gebeurt eigen lijk niet zo veelU ziet ze een beetje in 't rond draaien en wat vreemde banen beschrijven in de lucht, maar t amusante is nu juist, dat op de een of andere manier Francis er steeds aan vast zit, met z'n pink, z'n mond- pijp, z'n nek, rug of hiel. in de handstand of in eensalto-aehterovcr. En aan de opgewekte, vlot te speelsheid,waarmee Francis hef brengtvoelt men met een rasariht te doen te hebben Met films van de maand zijn wij 1» Botterdam niet verwend, maar nu draalt er dan toch zo'n uitverkoren rolprent hier en als alle tekenen niet bedriegen zal „Dfe beste jaren van ons leven" menig weekje moeten worden vertoond, want om zijn strekking zo wel als vanwege de eenvoudige mense lijkheid van het verhaal is het bij uit stek een film voor iedereen en de Ame rikaanse vervaardigers verstaan de kunst wel. het de meest uiteenlopende toeschouwers naar de 2in 1e maken. Het gehele Rotterdamse filmlegioen zal .,de weg terug" van de drie uit de oorlog komende militairen mee willen bewandelen, want begrip voor de moei lijkheden van de terugkeer In de bur germaatschappij is algemeen. ZO ma ken we dan de thuiskomst mee van Al, de sergeant, die al grote kinderen heeft en een onwaarschijnlijk, lieve en sportieve vrouw. Voor hem is de weg terug nog het makkelijkst. Wj maakt zelfs promotie op de bank waar hij werkzaam was. Wel moet hö even -wennen aan het gezinsleven, maar zijn vrouw en zijn vlotte- dochter tonen zo- Het duo Abott Costello behoeven wij nauwelijks meer bij het fil mend publiek in te lelden. Hun films plegen doorgaans, evenals die van Laurel Hardy en eertijds Watt Halfwatt, een reactie te verwekken, die tussen een glimlach én uitbundig, geschater alls schakeringen van ge amuseerd-zijn vertoont. Wanneer Abott Costello In de stijl van 12 ambachten en 13 ongelukken, op wonderlijke wijze, het afgelegen landhuis van een gentleman-gangster beërven, beleven zij daar een aaneen schakeling van griezelige, spannende en lachwekkende avonturen, die de filmtitel ,.Het spookhuis" volkomen rechtvaardigen. De band van Ted Lewis eh de Adrew Sisters, larderen de film met tunes anno 103 de, aesthetlsche gevoelens van de mensen, die zich zetten tot luiste ren naar de absolute verklanking van de grootste gebeurtenis aller tijden bevredigd, dan verdient een uitvoering van.'dit werk op deze wijze de voorkeur boven de tot op heden gebruikelijke uitvoerings praktijk. Doordat ook nog een concert In Boymans de aandacht vroeg, heb ik slechts het eerste deel horen uit voeren. Dit was niettemin voldoen de om de artistieke resultaten van de uitvoering te schatten, Mooi van klank waren de koren. Slechts het koor „Sihd Blitze, sind Donner" dreigde mis tg gaan, doch dit was dan ook vrijwel het enige, wat aanleiding tot critiek kan geven. De namen van alle vocale en in strumentale medewerkers te noe men zou de plaatsruimte verre overschrijden. Een uitzondering moet echter in de eerste plaats ge maakt worden voor de vertolking van de Evangelie-partij depr Peter Pears, die zowel in vocaal als artis tiek opzicht bepaald indrukwek kend was. Max. KJoos'wist, hoewel er kleine inzinkingen in de intona tie waren, met de voordracht van Christus-partij te boeien en' van de zangeressen moet in de eerste plaats de alt Annie Hermes worden genoemd. Uitstekend voor hun taak berekend waren voorts de sopraan Dora v, Doorn-Lindeman, de tenor "Wiebe Drayer en de bas Herman Schey.- Uitmuntend pianist. Willy Meeuwisse had voor zijn recital in Boy mans meer belang stelling de aula bevatte slechts een handjevol toehoorders ver diend. Want Meeuwisse is een pia nist, -die behalve over een uitste kende, minutieus afgewerkte tech niek ook over een groot en boeiend uitbeeldings ver mogen beschikt. Het uitstekend samengestelde programma vermeldde na. de pauze naast een aantal stukken van De bussy en de RoemeensB Volksdan sen van Bartok, drie composities die hier een* eerste uitvoering ge noten. i: Van Eric Satie speelde de pianist enige muzikale persiflages, die men om hun esprit kon waarderen en een Suite waarin" op muzikale wij ze Oud-Hollandse dansen zijn verwerkt van. hem zelf. De Sui te voor piano van Marius Flathuis bleek een goed geconcipieerd stuk te zyn, dat een eigen klankidioom bezit en boeit door melodische en harmonische inventies. Herman van Born. Rederij op de Lek staakt passagiersdiensten Met ingang van 1 Maart zullen da passagierdiensten van de boten van de Reederij op de Lek worden gestaakt. Men heeft dit besluit moeten nemen als gevolg van de hoge lasten én de geringe animo, waardoor de exploitatie niet meer lonend is. Het vervoer van goederen vindt normaal doorgang. Ook de plezier- vaarten zullen in de komende zomer worden hervat. - De passa giers zullen voortaan alleen van bussen gebruik kunnen maken. Woningbouw Schiebroek Het bouwen van. 138 woningen in Schiebroek is door de woning bouwvereniging „Onderling Be lang" te Schiebroek opgedragen aan de volgende aannemerscombi natie; D. Buitendijk, B. W. Scha pers, A. Mook, F. van der Have, C, van den Bos, A,. B, Schapers en T. van. der Bos, allen te Rotterdam, voor f 1.671.561.' veel begrip voor zijn situatie, dat alles betrekkelijk op rolletjes gaat. Voor Tred. eertijds bediende in een warenhuis, maar als vliegerkapitein teruggekomen, zijn veel meer moeilijk heden weggelegd, Zijn. lichtzinnige vrouw heeft \tljdens zijn afwezigheid een baantje in een nachtclub gezocht. Nou, dan weet U het wel. Dat loopt dan ook algauw mis met die twee, vooral als de mooie uniform verwis seld is voor het winkelbediende jasje, want ofschoon Fred zich yast voorge nomen had een beter baantje te zoe ken. het valt hem niet mee én ln ar ren moede neemt liij z'n oude job veer op. Maar aan een gebroken hart zal hu niet sterven want Al's charmante doch ter is maar al te grgag bereid hem te troosten. Ten slotte vindt hij toch als sloper van oude vliegtuigen werk waar wel perspectief voor hem inzit. In dit deel van de film heeft William Wyler, de'regisseur. ons op een prach tig staaltje filmkunst vergastr als hij Fred laat dwalen over een reusachtig terrein met duizenden oude bommen werpers. Fred klimt er een binnen, gaat in de cockpit zitten en hoort in gedachten de motoren weer brullen. De moeilijkste thuiskomst echter heeft Homer, een matroos die in de oorlog beide handen verloor en met een paar liaak-mekanieken. waarmede hij zich aardig behelpen kan. verder door het leven zal moeten. Het ver zwegen medelijden van zijn ouders hindert hem zeer en ofschoon zijn meisje niets liever doet dan aan zijn zijde blijven, meent hij toch haar vrij te moeten laten, omdat hij haar niet binden -wil .-aan een zo zwaar invalide man.-,Harold Russe], een oorlogsinvali de en geen acteur, geeft-juist door niet te ..spelen" een sterke tragiek aan deze 'figuur. Het is dan ook jammer dat men gemeend heeft ons. de afzich telijke hulpeloosheid van de armsioin- pen, zonder de kunsthanden, niet te moeten onthouden; maar dit is dan ook wel het enige waar Wyler geen maat houdt, want de hele drie uur lange film door vertelt hij het boelende en vaak aangrijpende verhaal met mees terschap en 'handigheid. Hij schonk de wereld een document humaln, dat mede dank zij het voortreffelijke spel van o.a. Frederic March <A1), en Dana Andrews (Fredl ontelbaren iets te zegger. zal hebben. Wegens de: slechte toestand van het ijs heeft het meren district-van de Zuid-Hollandse Ijsbond besloten, de voor: heden en Zondag vastgestelde Molen- en Meren tocht af te gelassen. ALGEMENE VERGADERING VAN „DENNENHEUVEL" De vereniging „Dennenheuvel" die herstellingsoorden en sanatoria voor handels- en kantoorbedien den, handelsreizigers en handels agenten, exploiteert, is voornemens een algemene vergadering, te hou den op -17 April te Utrecht. Op deze vergadering zal een voorstel in behandeling komen, waarmede beoogd wordt de grenzen voor het lidmaatschap dusdanig te verrui men, dat de werkingssfeer niet lan ger alleen lot de kantoorbedienden en handelsreizigers wordt beperkt, doch allen daarvan zullen kunnen profiteren, die onder het begrip „hoofdarbeider" kunnen worden gerangschikt. Feuilleton DOOR AGATHA CHRISTIE Zijn dagen waren bezet. Hij had weinig vrye tijd. Hij was dus blij, dat by op deze morgen in. Augustus Londen achter zich liet en voor een - paar 'dagen naar een eiland aan de kust van Devon ging.' Niet. dat het bepaald vacant!e was. De brief, die hij ontvangen had, was vrij vaag ge weest, maar aan de begeleidende' ehèque entbrak iedere vaagheid.- Een geweldig honorarium. Die mijn-' heer Manth moest zwemmen in het ;eld. Er scheen een kleine moeilyk- i'eid te zijn. Iets van een echtgenoot, die zich bezorgd maakte over het ge zondheid van zijn vrouw en die hem daarover wilde raadplegen, zonder dat zfj ongerust'gemaakt werd Zij wilda niets weten van een dokter. Haar zenuwen Zenuwenl De dokter trok zijn wenkbrauwen op. Die vrouwen met haar. zenuwenl Met de helft iwi da een of andere lange woord), niets ernstigs maar dat moet even her steld worden. Een eenvoudige ba- handeling." Och, als het er op aankwam, was genezen bijna altQd een kwestie van geloof. En zijn optreden was goed hij boezemde hoop en ver trouwen in, Een geluk, dat hij er in geslaagd was zich er op tijd weer boven op te werken na die geschiedenis van tien neen, vijftien jaar geleden. Dat was op het kantje af geweest Hij was toen bezig kapot te gaan. De schok had hem\gered. Hij was helemaal met drinken opgehouden. Maar het was op het kantje af ge weest.... Met een snerpend en oorverdo vend claxongegll raasde een enorme racewagen langs hem heen met een vaart van zeker honderd en twintig kilometer per uur. Dokter Arm strong reed bijna in de heg. Weer één van die jonge gekken, die het land onveilig maakten. Hij haatte hen. Dat was ook op het kantje af geweest. Zo'n idioot! vrouwen, die hem raadpleegden, er niets anders aan de hand dan dat zij zich verveelden, maar 2ij zouden hem niet dankbaar geweest zijn als hij hun dat verteld had. En Je kon altijd wel wat vinden. ,Een kleine afwijking in de (het Tony Marston dacht bij zichzelf, terwijl hij met brullende claxon voortstoof: .Jets vreselijks die auto's, die als het ware langs de weg kruipen. Altijd iets, dat je de weg verspert En natuurlijk moeten zij midden op dc weg rijden! Het is toch al zo hopeloos rijden In Engeland.. Neen, dan Frankrijk. Daar kun je Je tenminste werkelijk laten gaan-." Zou hij hier stoppen om wat te drinken of zou hij doorgaan? Tijd in overvloed! Nog maar ruim. hon derd vijftig kilometer. Hij moest een borrel nemen en wat. sodawater met die'hitte! Die eiland-geschiedenis kon vrij goed zijn als het weer tenminste zo bleef. HU zou alleen wel eens wil len weten, wie die Manth en zijn vrouv/waren. Geld natuurlijk, waarschijnlijk stinkend veel geld. Badger had een vrij goede neus voor 'dat soort mensen. Dat moest hü ook wel, die arme kerel, die geen cènt bezat. Maar te hopen., dat hun kelder goed was. Dat wist Je nooit met die lieden, die hun geld zelf verdiend hadden. Jammer, dat hef verhaal, dat Gabrielle Turf Negereiland ge kocht had, niet klopte. Met 'die filmtroep had hij graag willen op trekken. Maar er zouden wel. éen paar meisjes zijnHij verliet het res taurant, rekte zich uit, gaapte, keek naar de blauwe lucht en klom weer in zijn wagen. Verschillende jonge vrouwen ke ken vol bewondering naar hem lang en slank, golvend haar, ver brand gezicht en helblauwe' ogen. Luid claxonnerend stoof hij door de smalle straat. Oude mannen en loop jongens sprongen naar de kant. De laatsten keken de auto vol bewon dering na. Anthony Marston vervolgde zijn zegetocht. De heer Blore .zat in de boemel- trein, die uit Plymouth kwam. De enige, die bil hem in de coupé zat, was een oude zeeman met een lo pend oog. Hij was net in slaap ge vallen. Mijnheer Blore schreef met aan dacht iets in zyn agenda. „Dat zyn rij." mompelde hij ln zichzelf. „Emily Brent, Vera Clay- thorne, dokter Armstrong, Anthony Marston, de oude rechter Wargravè, Philip LombaTd, Generaal Macar- thur en dehuisbewaarder en zijn vrouw: het echtpaar Rogers." Hij klapte zijn agenda dicht en stopte deze weer in zijn zak. Hij wierp een blik op de slapende man in de hoek. „Te diep in het glaasje gekeken," was zyn juiste conclusie. HÜ ging alles zorgvuldig na. „Het moet vrij eenvoudig zijn." overwoog bij, „Ik zie niet, hoe ik een fout kan maken. Ik hoop, dat ik er zo goed uitzie. Hij bestudeerde zichzelf angstig in een zakspïegel. Het gezicht, dat hij te zien kreeg, maakte éen enigs zins militaire indruk, misschien dank zij de snor. Het was bijna zonder uitdrukking. De ogen waren grijs en stonden vnj dicht bij elkaar. (Ingezonden mededeling) Harold Russell matroosen Dana Andrews {Fred) weer „thuis" in hun stamcafé De tweede dag van het Europees kampioenschap 45/1 -■ bracht inte ressante partijen. De Leeuw speel de tegei v. d. Pol aanvankelijk zeer nerveus maar na de vijfde beurt vloeiden de caramboles uit' de'queue van de Amsterdammer. Van de Pol bleek een geducht vechter en onder geweldige span ning wist de Leeuw de 300 vol te maken. Van de Pol had er toen 287 Kees de Ruyter speelde het klaar om de Belg van Hassel een neder laag toe te brengen en maakte daardoor dat de Leeuw hoewel met klein verschil de leiding van Van Hassel kon overnemen. In zijn partij tegen Reicher ves tigde Van de Pol met 266 een nieuw Europees en Nederlands record voor de hoogste serie. Het oude Nederlandse record behoorde met 224 aan De Leeuw. Het oude Europese record stond bp naam van Gabriels met 327. In de partij Chassereau-Gabriëls evenaarde Gabriëls het Europees record, dat op naam van De Leeuw staat, voor het particulier moyenne. Hij maakte deze partij in vijf beur ten uit. Mooie name* Toen'de ooievaar al verkennings vluchten boven, het dak van hun huis maakte, was ik op een avond op bezoek bij kennissen in Zuid. Na afloop van de opgewekts ro.ddel- en laster-conversatie. waarbij staats hoofden, politieke partijleiders, mi nisters, gewone ambtenaren en ten- slotte, via een paar, wederzijdse vrienden, ook de buren nog in hun hemd kwamen te staan/ toen -alles en iedereen een beurt gehad had en er niet veel van heel was gebleven; toen we tot de conclusie warén ge komen dat, indien de aarde niet terstond anderso mging draaien zij regelrecht naar de afgrond tolde en dat was eigenlijk maar goed, want het mensdom bleek nu toch wél duidelijk door en door verkeerd .te zijn, sprak dé heer des huizes, met- plotseling iets weeks in zijn stem: als je nog even tijd hebt, verzin dan eens mee, want we willen dat meisje of dat kereltje dat we ver wachten nu eens een bijzonder wel luidende en ongewone naam geven. Al een paar weken zitten Lien en ik ons 'gek te peinzen, ik heb hier een paar boeken met namen van rashonden én filmsterren, maar we kunnen maar niet tot. een keus ko men, zeg jij eens wat. Voor een jongen -vind Ik Richard altijd wel leuk klinken, zei ik, zon der nadenken en. meisjes heten .ge loof ik graag Olga of Annie; maar dan moet je ze niet Annetje noe men, want dat vinden ze vreselijk, en dan vind ik voor mij Louise en Jeanne altijd erg mooi, ik begrijp niet dat jullie zo moeilijk een naam kunnen kiezen er zijn er - genoeg al krijg je er nog zerven kinderen bij dan hoef je nog niet in de war te zitten met namen.- Och, je begrijpt ons niet, zei Lien, we willen nu eens een naam die je zelden hoort noemen, als 't kan een heel zinvolle, je snapt wel wat ik bedoel, een die mooi klinkt en dan nog iets betekent ook. De heer des huizes zat met z'n neus over een der boeken met na men en ineens zei hij; hoé vinden, jullie Theobald, voor een jóngen? Ik vind het wel iets flinks vanuit gaan zei ik, echt gemeend, hoe kom je aan die naam, wie heel er zo? O, een Duitse herder, hier heb ik zijn stamboom. Theobaldvan de Rijn stroom heet-ie voluit en z'n vader Wodan van Berlichingen^ de moeder heet Alma van de Dennen heuvel Alma vind ik prachtig voor een meisje, zei ik nog en ilt slapte ge lijk op, want ik werd een beetjé wee van dat gesol met namen voor dat arme kind. Vanavond stond' juist zijn ge boorte-advertentie in de krant: Hendrik Jan, gewoon Hendrik Jan, staat er. Als Henkïe verstand be gint te krijgen zal ik hem toch eens" vertellen aan welk gevaar hij, wat zijn naam betreft, ontsnapt is. -- DESIDERIUS, Dé Leeuw 1200 148 Gabriël - 1072 152 Van de Pol 3 1187 266 De Ruyter 214 1192 131 Van Hassel 2 972 192 Chassereau 1 740 128 GaLmiche 1 644 85 Reicher 0 369 77 Aad de Koning uit Purmerend, die in vorige wedstrijden 'reeds bewezen heeft in uitstekende vorm te verke ren, heelt Vrijdagmiddag geheel vol gens de verwachtingen tijdens de na tionale lange, baattkampioenschappen, die te Warmenhuizen werden verre den, de nationale titel bemachtigd. (Ingezonden mededeling) ANTWERPEN—ROTTERDAM Het Rotterdams elftal, dat Zater dag 13 Maart te Antwerpen tegen het Antwerps elftal zal uitkomen, luidt als volgt: Doel: Landman (Neptunus); achter: Schenk (Sparta) en Everse (Neptunus); midden: Barzilay (Xerxes), 'de Leeuw (Xerxes) en van Buitenen (HDVS); voor: van Munster (Feyenoord), Beun (Xer xes), Brandos (Feyenoord), v. d. Tuyn (HDVS) en van Male (Sparta). Reserves zijn: v. d. Torre (Excel sior), Hogendoorn (Neptunus)/ Kroon (Feyenoord) en Schrumpf (SW). ZATERDAG 28 FEBRUARI 1848 Avond-programma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringstfitz, 39.30 Kareol Septet, 19.50 Banden die binden, 20.00 Nieuws, 20-05 De gewone jnan, 20.12 "Wie weet hoe deze plaat heet? 20,30 Lichtbaken, 21.00 Operaprogr, 21.30 Radio_feuïl]etonj 22.00 Week end serenade, 22.37 Actualiteiten, 23.00 Nieuws, 23.25-24.00 Kamerork HILVERSUM II: 19.00 Quartetto di.Homa, 19.30 Vrijz Herv vrouwen vieren feest in Friesland, 19.45 Lo- garithmen en Hozen, 20.00 Nieuws, 20.08 Dingen v d dag, 20.15 De Notenkraker, 21.35 De documenten oorlog, 21.30 Weekend orkest, 22.00 Luisterspel, 22.30 Breng eens een zonnetje, 23,00 Nws, 23.15 Hobby hoek, 23.30-24.00 André Kostelanetz, ZONDAG 29 FEBRUARI 1948 HILVERSUM 3: 8.— Nws, water stand,, 8.15 Boston Symph. ork,, 8.30 (Ingezonden mededelingh h Teun zei er tot Plet „Nou, daar ga-Je", En hij sloeg achterover z'n taaie. Maar Plet nam 'n TIP, n langer, versta-je." 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr J, de G„ Bllthoveoi ontv. 1 ft. TIP Kerkdienst, 9.30 Nieuws, waterst., 0.45 Sopraan, 9.55 Inleiding, daarna Hoogmis; 11.30 Trio, 12.Angelus, 12.03 Schubert, 12.15 Apologie, 12.30 Lunchconc., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13,15 Lunchconc., 13.30 Schrikkelprogr,, 14.45 Schrik niet van de vrouw, 15.30 Vrouwen' blij ven vrouwen, Schrikkelspel, 16.00 Orkest zonder naam, 16,25 2e Ves pers, 17.00 Kerkdienst, 18.30 Reg. uiiz., 19.00 Psalmen van Sweelinck, 19.15 Kent ge Uw bijbel, 18.30 Nws, weer, 19.45 Verenigde muziekcorp sen 20,05 Gewone man, 20.12 Omr. kamerork., 20.30 Ben Hur, 21.25 Zil vervloot, 22.07 Actualiteiten. '22,15 Avondgebed, 22.30 Nws, 22.55 Con certgebouworkest, HILVERSUM IX: S.OO Nws, 8.18 Zingende törens, 8.30 -Platteland, 8.40 Barcarole, 9.12 Sport, 9,15 Men vraagt, 9.43 Geestelijk leven, 10.00 Zondagshalfaur, 10.30 Kerkdienst, 11.45 Tot het hart van ons volk, 12.00 Harmonieeorps, 12.30 Zondag club, 12.40 Gelre Sangers, 13.00 Nws, 13,15 Metropole ork., 13.50 Spoorw. spreken, 14,Piano, 14,05 Boeken halfuur, 14.30 Concertgebouw ork., 16.30 Sportflitsen, 17.00 Gesprekken met luisteraars, 17.20 Een gedicht, 17,30 Avonturen van Ome Keesje, 17,50 Sport, 18,Nws, 18,15 Sport, 18.20 Vrouwen ontwaakt,; 19,00 Ka- diolympus, 19.30 Stradiva .sextet, 20.00 Nws, 20.05 Reportagcdienst", 20.15 Voorspel en Tuinscene uit Opera ,,Foust", 21.—Vandaag is het een bijzondere dag, 21.10 Roman cers, 21.35 Kinderen van Kapitein Grant, 22.20 Bijzondere bezettingen, 23.00 Nieuws,' 23.15 Grpl. MAANDAG 1 MAAKT 1948 Ochtend-* en Middagprogramma HILVERSUM I: 7,00 Nws, 7,15. Ochtendgymn., 7.30 Gewijde müz,, 7.45 Woord v, d dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Gewijde muziek, 0.QC Gr,,'9.15- Ziekenbezoek,.9,3D Werken v. Bach, 10.00 Ljcht klassiek concert, 10.30 Morgendienst, 11.— Liederen cyclus, 11.15 Van oude'en nieuwe Schrijvers, 11.35 Pop. allerlei, 12.— Vioolreci tal, 12.30 Weer, 12.33 Symph. orkes ten, 12.55 Bachkoraal, 13.00 Nieuws, 13.15 Strafmuziekcorps, 14.00 Radio- uitzending voor scholen, 14.35 Klein, vrouwenkoor, 15.Werken van Handel, 15.30 Quatre mains, 16.00 Bijbellezing, 13,45 Gr., 17-00 Kleu-, terklokje klingelt, 17.15 Pop, orgel- bespeling, 17.45 Reg. uitzending, 18.00 Vijf Zapakara's, 18.15 Sport, 18.30 Regeringsuitzending. - - HILVERSUM .11:.., 7.00 Nws, 7.15 Gr.muz,, 8.00 Nws, 8.15 Grpl., 9;15 Morgenwijding, 9.30 Waterst, 9.35 Arb. vit., 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Marek Weber, 11.00 Op de uitkijk, 11,15 Zang en piano, 11.40 Wat Indië ons te zeggen heeft, 11.50 Frans. Ochtendconc., 12.30 Weer, 12,33 ld 't Spionnetje, 12.38 Lyra Trio, 13 Nws, 13.15 Orgel, Pierre Falla, 13.50 Fragmenten uit Hiawatha, 14.20 Wat gaat er om in de wereld, 14.35 Truus Bemet-Kempers, piano én Ita Falk- hèr, piano, 15.00 Bonbonnière, 16.00 Cello en piano, 16-25 Orgel; 16.30 Hoogtepunten uit de opera, 17,15 Skymasters, 17.45 Hoort, zegt het voort, 18.00 Nws, 18,15 Zigeunerork. 18.30 Groten van het Chanson, J

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3