10: Vivian Leigh en R, Taylor voorbeeldig liefdespaar Rotterdams Toneel speelde „Trouwen...?" Waterloo Bridge in Lutusca Prinses Capitol „Het meisje van Broadway" „De Zeewolf" Cineac, Harmonie, Victoria „Het ei en ik" REXIS: het risico van de faam Ook Bach's Johannes Passie een werk van grote betekenis dvocaot mtdeker heöen Louis van Gasteren, 40 jaar toneel PAASGERECHTEN .J kleine negertjes ZIJN WIEG STOND AAN DE MAAS Radio-programma tamtr VIer VAN NELLE aggEEEna Zaterdag 6 Maart 1948 Aan Vivian Leigh en Robert Taylor is een „boy meet girP-gpel- •letje wel toevertrouwd en de lief hebbers van dierbaar en rozig ge- - minnekoos zullen stellig beurte lings liefelijk en droevelijk aange daan -worden bij de geschiedenis van dat schattige danseresjé met de zielvolle blik en de kranige, echt knappe kapitein, die op de plechtigheid na getrouwd waren, en door het vervroegde vertrek naar het front van de bruidegom zó onnoemelijk ver uit elkaar komen te liggen, dat er niets dan narigheid van komt. Want als. Myra (10 heet het wer kelijk verschrikkelijk aardige meisje) irl de krant leest .dat haar Roy, haar Kapitein, onder de ge sneuvelden hoort, is ze er maanden ziek van. Wel heeft ze gelukkig een vriendin die haar verzorgt, maar je moet maar niet vragen hoe die aan het geld komt om van te Jeven. Als Myra. het verneemt is ze er eerst hevig door ontsteld, maar al spoedig toont de film haar' op dezelfde brede weg, want een andere manier om de kost te ver dienen schijnt er iri Londen anno 1917 voor twee knappe en lang niet domme meisjes niet bestaan ip hebben. Let nu op hoe het kwaad zich zelf straft, als Myra een jaar later bij het Waterloo station naar thuis komende soldaten staat te lonken en daar opeens haar eigen Kapi tein in levenden lijve op haar af ziet komen, naiveljjk veronder- stellende dat zü door een. schattig voorgevoel gewaarschuwd, hem' af staat te halen. Even laat Myra'de zaligheid van hét hervinden over zich komen," maar van binnen is ze toch zo zui ver gebleven dat zij haar geliefde' Roy de schande en het verdriet van haar oneerbaarheid niet wil aandoen en vlak voor de bruiloft vlucht ze en dan blijft er haar niet veel anders over dan zich tip Wa terloo Bridge onder een uit de mist opdoemende vrachtauto te werpen. Dank zy het voortreffelijke lief des-paar dat Vivian,en Robert on getwijfeld zijn en de handige regie van Mervyn LeRoy, zullen velen in Lutusca enkele zoete uren beleven en Waterloo Bridge een echt mooie film vinden. kernpunt van haar landelijk leven, voor haar een obsessie wordt Dat de film niet dezelfde Indruk zou verwekken als het boek, was te verwachten. Maar de Amerikaanse film-kok heeft van.,het ei" van Betty MacDonald naar eigen smaak een omelet gebakken, waarin ech ter het „attisch zout" vergeten is dat het boek juist zo aantrekkelijk maakt Ondanks het op zichzelf aantrek kelijk spel van Claudette Colbert, Fred MacMurray en anderen, is de fljngeestige sfeer van het boek gro tendeels verwrongen tot een aan eenschakeling van grappig-bedo'ei- aeren van volkomen misplaatste sentimentele scènes. Situaties, die in- het boek met een. enkel geestig woord door de schrijfster worden aangeduid, zijn in de film op een enkele uitzondering na, bewust ver- groofd en hinderlijk overdreven, terwille van het kas-succes. wij houden ons madr bij Bettys „ei" en laten de koekebak- kerskunst van Hollywood voor wat ze is. De showfilm „Josephine, 'het meisje van-Broadway", die deze week in Prinses draait, behoort-tot de goede in haar genre. Weliswaar is het gegeven niet bijzonder origi neel het gelukkige slot wykt wel heel weinig van het gebruikelijke af maar veel situaties zijn met gevoel voor humor getekend en doen levensecht aan, mede dank zij een verbluffend waarachtige crea tie van Jane Powell. Het is het ver haaltje van een 16-jarig meisje, dat, - hoewel nog leerlinge op de muziekschool, triomfen gaat vieren op Broadway. Enigszins ongeloof waardig, maar toch'neemt het ver haal een grotere plaats in. dan veelal het geval is in dergelijke films.- *De verfilming daalt nergens be neden het peil van de gemiddelde amusementsproductie, maar het is jammer, dat het hoge niveau van het begin, dat enige uitstekende op namen toont van het grote .orkest van Morton Gould, niet gehand haafd is. De „shows" munten niet uit door overdaad, maar wel door oorspronkelijkheid. Scène "uit „Trouwen" i Gogolj. V.Ln.r. Jetty ven Dijk, Mleke Flink en Ja Tourntaire. „En laten we nu lachen, zoveel mogelijk lachen! Leve het blijspel!" heeft N. Gogol uitgeroepen toen hij zijn toneelspel „Trouwen" in 1836 voltooid had. Gisteravond heeft Rotterdams Toneel het stuk in de Schouwburg gspeeld. Goed, vlot en met bravour gespeeld, onder knap pe regie van Paul Storm en in een alleraardigst decor van- Karei Thole, "En hoezeer ik instem met „leve het blijspel", ik moet er direct aan toevoegen: maar niet dit blijspel. Leve het blijspel dat me doet la chen, 't geeft niet hoe: schaterla chen, gieren, glimlachen, grim lachen. Leve het blijcpel met harde of zachte humor; met kolder, met wat dan ook.om te lachen. .Het spijt me, maar om de kluch tige geschiedenis waar Gogol 'zich zo vrolijk om maakte, heb ik veel te., weinig naar mijn zin kuijnen lachen. Een paar maal maar en dan\nog niet eens van harte, want al deden bijna alle spelers het goed en leuk en primitief Russisch luid ruchtig en kluchtig, wat ze te be weren krijgen is doorgaans zoute loos of boertig, Gogol "spot een beetje met de slome duikelaar Iwan, een hofraad die door zjjn Vivian, Rcbect en C. Aubrey Smith in „Waterloo Bridge". De bioscoop-publiciteit, die de film De Zeewolf (naar Jack Lon don) voordraagt als - avonturen- film, is ditmaal te "bescheiden ge weest. Zeker, spanning en rauwe actie ontbeert .de film geenszins en niet zelden dreigt het .verhaal af te zwenken naar de .traditionele behandeling, waaraan men nauti- ^he films gaarne wil onderwer pen. Ook het menselijk element in De Zeewolf is te primitief-ex treem gekleurd om als dramati sche factor-op-zichzelf de aanr dacht vast te kunnen hemden; de kapitein (Edw. G. Robinson), een dictatoriale bruut kan in zijn crises van machtswellust, gevolgd door korte inzinkingen, hoogstens een interessant proefkonijn voor psy chologen zijn, temeer daar Darwin, 'Spencer en Milton tot zijn gelief koosde lectuur behoren; van. de be manning, een keurbende Lombro- so-typen valt weinig anders te verwachten, dan dat ze werkt, vecht en sterft. Wanneer deze film zich dan. toch blijkt te verheffen boven gemid deld niveau, moet difctop het credit van de regie geboekt •worden. Michael Curtiz- de naargees tige sfèer aan het begin wijst er al op hult Ret schip „Tre Ghost" als 't ware in een nèvel van verdoe menis en dreiging; men denkt somsaan een- tweede Vliegende Hollander. -Haar opvarenden zijn willoos overgeleverd aan de gril len van de gehate kapitein; maar ook deze op zijn beurt is slechts een pion van het nobdlot. Opmer kelijk in dit verband is de scène van de verlopen dokter, hoog in het want, het ijsélijk vonnis uit schreeuwend vóór de fatale sprong- Soms worden - bepaalde stem mingen zo sterk gesuggereerd, dat ze in geen verhouding meer schij nen te staan tot het betrekkelijk simpele scenario, dat vooral aan het slot met het onvermijdelijk be houd der gelieven, bedenkelijk af zakt. Men zou haast wensen, dat Curtiz zijn krachten had gespaard voor belangrijker object. Dat de Hollywoodse filmprodu centen op zeker ogenblik trek kre gen in „Het ei" van de schrijfster Betty MacDonald, dat haar tenmin ste al geen .windeleren heeft ge legd, behoeft niet te verwonderen. Het boek werd wat je noemt een best-seller, ook in. Nederland. Zijn populariteit heeft het ver haal te danken aan de geestige wij ze 'waarop de schrijfster, Betty MacDonald,' haar leven op een Nrd-Amerikaanse kippenfarm, te midden van bossen, bergen en, kippen, beschrijft. Het gemis aan comfort, aan ontspanning, kortom aan alle gemakken en genoegens van de grote stad, waaraan zij ge wend was, weet. zij onbewust te compenseren door de dingen én mensen om haar heen zich niet te realiseren zoals ze zijn, maar zoals 2jj ze wil en kan zien dank zij haar geestelijke niveau, haar esprit. Deze zelfbegoocheling, waaraan wjj zoveel kostelijke typeringen in haar boek te danken hebben, houdt zii vol, totdat tenslotte Jaet ei", het Eerlijk waar, ons we kelijkse uitstapje naar de, variété-wereld en het a._ relaas je, dat LI daarover gaan ontwikkelen, in deze kotommen kaft aantref [en, doen ,we met veel plezier; hei is.pret tig fe schrijven over pret- tige dingen. 1 Rexis, de muzikale downdie deze week in hand, dat Rexis ook an- men zijnledematen kan. acre. mogelijkheden van bewegen,-kwijt zijn. doen zijn duidelijk talent zou alsof ze aan iemand an ders (oebéhpren.Het Deze week in Capitol kan men zich verwonde ren over de duizend-en- één dwaze dingen, die men met een viool of clarinet kan uithalen, uit- Capitol te zien is en te horen, brengt ons in eén beetje lastig packet. Met meer dan gewone nieuws gierigheid zyn we naar 'm gaan kijken, want van alle namen, die we zo in de loop der fyden op dif gebied zijn tegengeko men, is Rexis ons 't meest bijgebleven als de tragi-comediant, die van zijn grijze onpersoonlijk heid een bijna artistieke creatie maakte. Dat was vijf of zes jaren geleden en in de verrassing van het.ogenblik lag de ver wachting toen voor de gezonderd nu juist die éne logische handeling: er op spelenOyer de talloze manieren, waarop was -gllemaal kostelijk, knap en nog veel meer, maarhet was weer ^precies hetzelfde als die eerste keer, vijf of zes jaar geleden. Inde faam, die hij zich toen op slag ueriviecf, lag ook hei risico, dat men duidelijk weet, hoe goed het allemaal was en hoe goed maar tevens, hoe volkomen eender dit weef is. Wat'wel veranderdeis de assis tentie; vader Rexis heeft het veld moeten ruimen voor,, een 'charmante levensgezellin. Misschien, dat zij hem zal inspireren tot nieu we experimenten? We hopen 't vurig, want we blijven erbiji in Rexis schuilt Talent met een grote t.' vriend .en een huwelijkmakelaar- ster, bijna letterlijk het huwelijk in geduwd moet worden, zich haast gewonnen geeft, maar op het aller laatste nippertje toch nog de benen, neemt. Verder hekelt hij de klein burgerlijkheid nog met een stuk of wat andere ..klanten van de huwe lijksmakelaarster, die .samen met Iwan op zicht komen bij de lief tallige Agafia, een koopmansdoch ter, die uitgehuwelijkt moet wor den. Het zijn allemaal wel gekke ty pen, die candidaten en zij waren in mooie kleurige costumes gesto ken, even als de dames die er aan te pas komen, 'maar zij deden al leen, maar leuk en dwaas en had den helaas niets geestigs te, zeggen gekregen, wel een heleboel baardi ge grapigheden, waar ik onmoge lijk door aangestoken kon worden, wat best aan mij kan liggen, want tijdens de ritjran de. bdnte Dins dagavond trein schudden sommige huizen ook van het lachen der luisteraars. Daarom zou ik het niet gek vin den als vele toeschouwers zich na deze vertoning afgevraagd hadden of al die moeite en zorgen en kos ten nu niet beter besteed hadden kunnen worden aan een stuk met een beetje meer pit en een belang rijker inhoud. Misschien dat „Trouwen'.' het in de provincie voor mensen die per se een „lolli ge" avond willen beleven, het wel doet. Laten we het hopen voor re gisseur en spelers, die zulk goed werk hebben gedaan. Mieke Flink maakte van Agafia, de trouwlustige, wat er van een rol waar 'zo weinig houvast aan zit te-maken was. Ko van Dijk was een zeer luidruchtige dwingeland voor zijn vriend de slome hol- Taad, die door Kees Brusse gestalte ■kreeg. Richard Flink;- Ghris Baay, Anton Kurgdorffer en Sacco v. d. Made warm"als huwelijkscandida- ten een mooi „stelletje ongeregeld", Anke Smit een aardig dienstmeis je, Eli Blom een dienstknecht, Jo Toumiaire Agafia's tante en lest best, Jetty van Dijk een pracht van een huwelyksmakelaarster- Alle spelers kregen mooie bloemen en uit het warme applaus kon wel opmaken dat de arbeid gewaar deerd werd. t D." Roodenburg Vermaat Van 25 tot en met 31 Maart zal in'Diergaarde Blydorp een Paas- tentoonstellihg worden gehouden onder de titel „Bloem en dier B". De bedoeling is, de verschik lende dieren in hun eigen planten wereld te laten zien. Voortaan zal een dergelijke expositie elk jaar omstreeks Pasen gehouden worden. (Ingezonden mededeling} kennen HOOFT* Bezorging 'door da gehele stad Tót dé grote koorwerken dié Bach geschreven heeft, dient ook cle Johannes Passion te worden ge rekend, Het feit, dat -deze - passie niet dezelfde grote - belangstelling der koorverenigingen* en concert bezoekers geniet, als de Matthdus Passion wil nog geenszins, zeggen, dat ze verstoken is van muzikaal geniale Inventies. Integendeel. Zou de verklaring van het Evangelie naar Johannes Bach's enige schep ping op het gebied der Passie zijn geweest, dan hadden de bewonde raars van 's meesters kunst zi.ch gelukkig geacht; dat de grote Can tor de muzikale wereld een werk van zulk een hoog gehalte zou heb ben nagelaten. Tekstueel bezit dit werk een op gewonden, hartstochtelijke inslag, hetgeen trouwens vobr het karak ter van het Johannes* Evangelie kenmerkend is. Doch dit karakter is tevens abstract, in tegenstelling tot het Mattheus Evangelie, waarin de grote gebeurtenis concreter ge- Ben Tan Eysselsteyn las in de Bijenkorf Ben van "Eysselsteijn heeft de zijnen zijn grote lezersaanhang hier ter stede niet teleurgesteld op zijn Boekenweekavond in de Bijenkorf, De lunchroom was Don derdagavond vol en ieders ontvan kelijkheid stond op „volkomen open":- Neerlands beste verteller (in ieder geval: één van de besten) kon zijn gang gaan. Als Van Eijsseïsteijn op dreef is "komen de acteur, de voordrager, de schrijver, de causeur c-n de fan tast tegelijk in hem los; gebaar, stem en expressie heeft hij mee. Geen wonder, dat hij uit Tussen Zuiderkruis en Poolster het stuk van de Heilsoldate koos, bm .bij Huibert de Vries te kunnen belan den,^ een van z'n. dankbaarste schrijverssujetten. Vervolgens kwam het Lied van .de Zee aan bod, met het caput van Annabel Rose. De keuze had, gezien het. toe gewijde leergrage havenstadpu- bliek niet beter kunnen zijn. Men genoot en men uitte dat. in een dankbaar applaus. Welk applaus tevens de goede bedoelingen van de Boekenweek beloonde. Instituut voor scheepvaart en luchtvaart In ds maand Februari werd het Museum van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart be zocht door 615 en de bibliotheek door 788 personen..Het aantal uit geleende boeken bedroeg 845 en het aantal verstrekte inlichtingen 11B. De Veiligheidstentoonstelling werd door 1073 personen bezocht. De verzameling werd uitgebreid met een doarsnede-moüel. van de onderzeeboot -K- XVIII en een. Wright Cyclone Mocgoox Type 2 vliegtuigmotir. realiseerd is en dus meer tót de verbeelding spreekt. V;"' Doch Bach, door Alfred Einstein de „gröszte aller Prediker naeh Luther" .génoemd heeft dit dan ook volkomen ingezien.Verschillende malen heeft ,hij mede, doordat de tekst muzikaal beschouw-:, wel zeer beperkt is, wijzigingen in de Jo hannes passie aangebracht en na derhand zelfs .enige episoden uit de Matthaus passion ingelast. De Chr. Oratorium-Vereniging „Halleluja" doet er goed aan deze Passie-muzick ook dit jaar weer uit-te voeren. Het is een werk, dat een waardige plaats in het oeuvre, van de meester inneemt en dat ook voor onze tijd een zeer grote aan- trekkingskract bezit. H. v. B. „Tropenadel" door Indische kinderen Leerlingen en oud-leerlingen van de H.B.S. voor gerepatrleerden aan de 's-Gravendrjkwal te Rotterdam zullen ten bate van de N1WIN op 9 Maart een opvoering geven van het bekende blijspel' „Tropenadel" van H van Wermeskerken. De opvoering, die om. acht uur begint in. het gebouw „Palace", Zomerhofstraat en waarvoor aan de H.B.S. kaarten kunnen worden verkregen, wordt besloten met een bal. fIngezonden mededeling) Nachtleven 's Nachts na enen, als het meren deel der RotterdamseIharten de -kal me slag der slapenden heeft aange nomen., tikken er "énige honderden-in- versneld tempo tot hét ochtendkrie ken door, sinds wij hier drie pret- huizen hebben die lot vier uur open. mogen zyn. In Parijs had ik/wel eens om het hoekje van de deur van zo'n nachtshop gekeken, maar zaten en tierelierden daarzulke rare dames cn heren, dat ik me maar gauw te rug trok in de stilte var de nach telijke stad. Toen ik dan ook van de week door een stelletje vrolijke -vrienden, bij het- nekvel gepakt werd en -meege troond naar zo n nachtelijk oord 'aes verderfs. spartelde ik aanvankelijk hevig tegen. Wat moet'ik doen tus sen die nachtbrakers, losbollen en slaapdieven, sputterde ik, maar' wij waren ér al en ik liet me naar bin nen duiven. Ik kwam in een tame tijk grote zaal.' waarin rond ^de^ dans vloer veel mensen aan tafeltjes'za ten. Op het parket speelde een heer en een dame op een accordeon „Hol land. ik vind je.zo lief en zo schoon." speelden zij en alle boemelende, nachtbrakers zaten als schoolkinde ren zo zoet mee te zingei}, Een pro fessorale heer met een puntbaardje,-; sloeg de maat en vertrouwelijke"'en olijke blikken op zijn bloedeigen echtgenote. Iemand tikte me op- de schotader: het was mijn tandarts, die met eer^ paar collega's geanimeerd - van „de mooie moleti" stond „mee te zingen, het onsterfeiyke'lied dat rur door de accordeonnisten ten best'e werd gegeven. Een halfbloed negér zat met een verheerlijktgezicht en sierlijk wiegend te geniéten van dé samenzang. - Rustige dametjes,namen.nu en-dan.. een slokje limonade en toen de band een fox trof-inzette, begonnen de pa ren te swingen .als volksdansende idealisten, zo onschuldig en kinder lijk vroiijk". Ik voelde me al heel gauw zo op. ïn'n gerrak dat ik pleirier in het' nachtleven ging krijgen, zoveel ple zier dat ik aan mijn vrienden vroeg; kunnen we nu niet ergens heen, naar een echte nachtkroeg b/v./.zo-, als in Parijs. Zij lachten me uit:?dit is de echtste en de ergste, zeiden-ze., Dpn is Rotterdam nog niet verlo- ren dacht ik en ik bestelde nóg een kogelflesje-... DESIDERIÜS Demonstrate voor onze lezeressen HET Rotterdamsch Parool heeft een verheugende mededeling voor zijn lezeressen: De Commissie Inzake Huishoude lijke Voorlichting en Gezinsleidiog heeft zich bereid verklaard voor onze abonnée's in. de verschillende stadsdelen een demonstratie te ge ven van de bereiding van Paas- ger echten. O.m. zal een compleet Paasmenu worden klaargemaakt De deelneemsters krijgen de. recep ten mee naar huis en zij zullen van de lekkernijen kunnen proeven, als zij een kopje en een lepeltje mee brengen, De toegangsprijs bedraagt 25 cent. te betalen op de lesmiddag of -avend. zy, die voor deze demon stratie belangstelling hebben, kunnen zich mondeling, schrif telijk of telefonisch opgeven bi} ons kantoor, Scbiedamse singel 42, tel. 2543(1, tot en met 18 Maart. De demonstraties worden gege ven In het Centrum: Maandag 22 Mrt. des avonds van 89 30. en Dinsdag cn Donderdag 25 Maart des middags van 2.30—4 uur in de leskeuken. Rochusseostraat 30. In Noord: Dinsdag 23 bjaart des avonds van 8—9.30 uur in de eerste school voor Vrouwenarbeid, Ko- ningsveldeEtraat 14. In Zuid: Dinsdag 23 Maart van 2.30 tot 4 uur en Donderdag 25 Mrt. des avonds van-8—9-30 uur in de leskeuken vsn „Het Baken". Dordt- selaan .138. Eet verdient aanbeveling, l.v.m. de te verwachten grote belangstel ling, zich vroegtijdig op te geven! Feuilleton Zij ging weer zitten bij het raam, ufti nnftïifiJTHi r w pi c T i P Gn Sing weg. Haar voeten" bewogen toen waren er nog acht ~De?eë uuyRaufti n 1 cgeruisloos over de grond. Zij zweef- Acht kleine negertjes kwamen op en son „Ik ben de' nieuwe secretaresse van' mevrouw Manth. Dat weet u zeker?" Mevrouw Rogera zen. „Neen,, juffrouw, ik weet niet». Ik heb alleen maar een lijstje.met na men van de dames en'heren en welke kamers zi) moeten hebben." Vera vroeg:" „Heeft mevrouw Manth mijn naam niet genoemd?" „Maar kunt u het klaar spelen?" Tien kleine negertjes gingen uit „O zeker, juffrouw. En als er dik- eten langs verre wegen dat 'uitzicht over zee bood. wyls zoveel gasten komen, zal me- Eén. overat zichzelf toert, waren Wat was de zee toch geweldig! Er vrouw Manth wel meer hulp ne- er nog negen was nergens land ie zien men zag Dle3i- Negen kleine negertjes praatten alleen maar een grote uitgestrekt- „Ja, dat kan, zei Vera. tot diep in de nacht held van blauw water, dat rimpel- Mevrouw Rogers draaide zich oir; Eén kon niet wakker worden - de in dé avondzon. Vandaag zo vreedzaam -3 en soms zo wreed.... De zee, die dc Ae kamer uit als een scnim. een eilimd aangedreven je aftrok in de diepte. Verdron- Vera hep naar het venster en ging Eén zei, dat hij met verder wou ken,.., aangespoeld.... in zee ver- op de vensterbank zitten. Zij wdk een toen waren "ér nog zeven, dronken.... Verdronken. ver beetje in de war. Alles was'zo on- Zeven kleine negertjes, kapten dronken verdronken.." gewoon. De afwezigheid van de heer hout met een kapmes V en mevrouw Manth, deileke, schim-. Eén sloeg zichzelf in tweeën i5ecn> zu er niet aan den- mige gestalte van mevrouw Rogers. toen waren er nog zes. vfiVWllde er meer aan En de gasten! Ja, de gasten waren Zes kleine negertjes hielden een aensem ook vreemd. Een merkwaardig bij hnningbedrijf Dat was voorbij.... elkaar geraapt gezelschap. Eén werd gestoken door een bij Dokter Armstrong kwam op Net Vera dacht: toen waren er nog vijf. gereiiand aan, juist op het ogenblik' Vijf kleine negertjes kregen met dat de zon. in de zee neerdook. Op het recht gemier zijn overtocht had hij met: de schip- Wanneer Maandagavond in de Schouwburg Louis van Gasteren de generaal Andrei Cherevenko ten tonele voert in Ustinov's tragi-cp- xnedie: Het Huis der: Illusies, be tekent dat toch meer dan alleen een féestvoorstellihg. van- één van Nederlands bekendste auteurs. In Amsterdam wordt Van Gas teren .vanavond gehuldigd en stel lig zullen er niet weinig waarde rende woorden gewijd worden aan zijn 40 jarige illustere toneelloop baan, waarvan het einde zich nog niet laat zien. In onze stad zullen de lofrede naars dit deeL van hun huldi gende taak zeker niet verwaarlo zen, maar als zy hun plicht serieus opvatten, zal de nadruk ook gelegd moeten worden op de couleur lo cale, die het jubileum-Van Gaste ren heeft voor de stad Rotterdam. De stad immers, waar de than! - 60 jarige acteur de veertiende' No-;; vember 1887 geboren werd, op hét". Noordereiland. Waar hy de H.B.S.. aan het Van Alkemadeplein ^.bé-1 zocht en later studeerde aan ,'dé Handelsschool, nadathij wegens t kleurenblindheid tweemaal iwaï afgekeurd op de zeevaartschool",' waar rijn ouders hem, zoon aait een zeevarend geslacht, zo gaarne hadden zien opgeleid. Als 7 jarige'jongen ging Lods»r .wijk al met -zijn móéder, naar/de- Grote Schouwburg om Catharina - Beersmans te zien; hij snoof da lucht van hét circus bij Pflaging aan het Stationsplein.Met school-- kameraden van" 'de H3,S..-. seerde hij Joseph in Dothan 'én' zijn Jan Arend in Heyermaris' „Brand-in de Jonge Jan", .opgé« voerd voor de Handels Schoolólpb trok sterk de aandacht: Toén stond - vast, dat Louis' -toekomst bij hét toneel lag; in 1905 liet hij zich ih-." schrijven op de Toneelschool en." tegelijk kreeg hij een volontair-, .engagement bij het Nederlands Toneel. Reeds eerder, bij zijn zestigste \-erjaardag, is in deze courant"le-" ven en werken van Louis van Gas- teren in kort bestek besproken. Aan hen, die de jubilerende acteur' Maandagavond zullen i toespreken laten we 't gaarne over daar üit-;- voeriger bij "hl 'te st^an. Hier, op deze plaats, zij volstaan met de wens en verwachting uit te spneken, dat „Gas" een echt-, Rotterdamse huldiging 'ten deeltal', vallem Artistieke zonen van zulk kali ber bezit, onze stad te weinig, - ZATERDAG 6 MAART 1948 HILVERSUM I: 19.Nws, weer, 19.15 Reg. uitz., 19.30 Soir de Mu sette, 19,50 Banden, die binden. 20.Nws. 20.05 Gewone raan, 20.12 Wie weet hoe deze plaat heet, 2030 Lichtbaken, 21.— Negen heit de klok, 22.15 Omroepork., 22.37 Actu aliteiten, 22.45 Avondgebed, 23.— Nws. 23.25 Avondconcert HILVERSUM II: 19.Piano, 19 30 Cursus: De kerk nu. 19.45 Het pro bleem der Russische kerk, 20.— Nws, 20.05 Dingen van.de dag. 20.15 Vmdobona schrammel'n, 20.45 De zang van de maand, 21.25 De docu mentenoorlog (III), 21.30 In dp'bal zaal, 22.De vrouw in de mist, 22.30 Dolf van der Linden en zijn metropole orkest/ 23,— Nws, 23.15 Vrolijke plaatjes, 23.45 Om het we reldkampioenschap schaken, com mentaar Dr, -.Max Euwe en W, J Mühring. (Ingezonden mededeling) ,,Hc wou, dat ik de Manths gezien regni. i'jry HogOT met Si' wat Kén kvsm !n fe - per gepraat - een man uit fe gezien. Wij zijn hier pas twee da- op en neer. zee en zie eiland, maar die Narracott was u Een voimaakte slaapkamer in een Een rode haring verzwolg er één merkwaardig slecht op de hoogte Iir uK? mensen, die moderne aankleding. Bijna witte toen waren er nog drie. of misschien wilde hij niets zeggen. Manths dacht Vera. Hardop zei riji kleden op de glanzende parketvloer Drie kleine negertjes gingen naar En dus praatte dokter Armstrong „Hoeveel bediennen zijn er? licht getinte muren een hoge Artis mee over het weer en de visserij. „Alleen myn man en ik, Juf- spiegel met lampjes er om heen. Een Een grote beer drukte.er één fijn frouw schoorsteenmantel met niets anders toen waren er nog twee. Vera fronste haar wenkbrauwen, er op dan een groot stuk wit mar- Twee kleine negertjes gingen naar Acht mensen in het buis tien mer, het beeld van een beer, een 't Zonnebad heen met de gastheer en de gastvrouw modem product met een klok er in. Eén verbrandde er helemaal mee -r en maar één "echtpaar om Daarboven hing in een glanzende toen was er nog een. *J; verchroomde lijst een. groot stuk Eén klein negertje bleef helemaal perkament met een gedicht. alleen Zy ging voor de haard staan én Hij hing tenslotte zich maar op« las het Het was het oude kinder- dus bleef er toen niet één. rijmpje,, dat zy zich uit haar "jeugd Vera glimlachte. Natuurlijk. Hei herinnerde. -' heette hier Negereiland! (Wordt vervolgd) hen te bedienen. Mevrouw Rogers zei: „Ik kan goed koken en mijn. man is handig. Dé wist natuurlijk niet, dat er zoveel gasten souden komen. Vera vroeg: Ingezonden mededeling) ENNU... WW7 EEN KOPJE Wgr De Meester op school 2el laatst: „Knapen". ,,Let op nu en zit nlel te slapen"; „Noem *ns vlug een' groot man". „Nou", zei Jantje, „dat kan" „Het Is BOOTZ, die de „TIP" heeft gerchapeni" Tnz. Hr. C. V.. Nijmegen entv. 1 fles TIP ZONDAG 1 MAART 1948 HILVERSUM I: 8.— Nws, B.15 Piano, 8.25 Inleiding Hoogmis, 8.30 Hoogmis, 9.30 Nws, waterst., 9.45' Kamer ork., 10.Kerkdienst, 12.15 Apologie, 12.30 Lunchconc-, 12.55 Zonnewijzer, 13.— Nieuws, '13.15 Lunchconc-, 13.35 Piano. 14.— De Prins kreeg een verjaarscadeau, 14.35 Gooise Kring. 15.15 Klank, beeld: Demobilisatie, 15.45 Muz., Tombola, 1S.05 In "t Boeckhuys, 16.25 le Vespers, 17.— Kerkdienst, 18.30 Reg. uitz., 19.Psalmen van Sweelinck, 10.15 Ds. Straatsma, 19.30 Nws, weer, 19.45 Marsmuz., 19,50 Voetbal. 20.05 Gewone man, 20.12 Gr,pL, 20.20 Ben Hur,luister spel, 21.25 Omroep kamerork., 22,07 Actualiteiten, 22.15 Avondgebed, 22.30 Nws, 22.55 Kamerinuzi, 25.30 In hoger sferen. i HILVERSUM II: 8.— Nws, 8.18 Zingende torens, 8.30 Voor de tuin, 8.40 Intermezzo, 9.12 Sport, 9.15 Men vraagt en wij. draaien, 9.45 Geestelijk leven, 10.— Mozart en Schubert, 10.30 Briefgeheim, 11.— Kunst na Arbeid, 12.-*- Gr.pl., 12.30 Zondagciub, 12.40 Mannenkoor, 13.Nws, 13.15 Romancers, 13.50 Spoorwegen spreken, 14,Piano, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Kamer ork., 15.45 Filmpraatje, 16.— Sky- masters, 16.30 - Reportagedienst, 17.— Meisjeskoor, **17.30 Avonturen' van Ome.-Keesje, 17.50 Sport, 18.— Nws, sport, 18.15 In gesprek met.de lezer, 18.30 .Gelijkenissen, 19. Studiokerkdienst, 20.Nws, 20.15- Waltztime, 20.45 Hersengymnastiék, 21,20 Speeldoos, 21.40 Kinderen van Kapitein Grant, 22.25 Loewenguth- kwartet, 23.— Nws,', 23.15 Tsjai- kowsky concert A MAANDAG'8 1VIAART 1948 HILVERSUM I: 7.— Nws,. 7.15 Gymn., 7:30 Koorzang,' 7.45"' Woord voor de.dag, 8.— Nws, 8.15 Gewijde-, muz., 9.Gr.pl., 9.30 Symph. mor,-' fenconc., 10.30 Morgendienst, 11.— iano, 11.15' Van oude en nieu'wè": schrhvers, 11.35 Ancora trio, Jussi Bjorling, 12.15 Ens 'Euph'ck.: nia. 12.55 Bachkoraal, 13.Kvii,., 13.15 Piano en mrgel, 13.45 Radio- koperkwartet, ll— Radiouitz. voor scholen, 14.35 Alma Musica, 15.05 Giaconda ens., 15.30 Quatre mains, 16.— Bijbellezing, 15.45 Zang-, wit. 17.Kleuterklokje klingelt, lfrl-S Pop. orgelbespeling, 17.45 Reg. uitïf.V' Pianorec., 18.15 Sportrubriek, - 18.30 Heg. uitzendmg HILVERSUM II: Nws, 7.15 Gr.pl., 8.Nws, 8.18 Lichte klïh-l; ken, ^0.— .Boedapester strijkkwar tet, 9,30 Waterst./ 9.35 Beroemde""" orkestmuz., 10.— Morgenwijding, 10.20 'Gr.pl,, 10^0 Voor de vrouw,- 30.45 De Regenboog, 11.20 Licht or- kestconc., 11.45 Voordracht, 12 Orgelspel, 12.30 Weer, 12.33 Voor het platteland,. 12.38 Ted. Brooks, 1|*~ Nws, 13.15 Kalender, 13120 Malando, 13.50 Le Chanteur söni nam, 14—'Viool, 14.30 Schoolarts' S«ft raad, 14.45 Acis en Galathea, -J;eV succes, hoorspel, 16.30 fked.Hartley en zijn ork;, 17-— -Gespeelde fabel,' 17.15 De school ia uit, 17.30 Ramblers, 18.— Nws,^18.20 Kwartet Jan Corduwe- ner, 18.45 Harmoniemuzlek-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3