i Betonkolos van 100.000 kub. meter, hoe wordt dat ooit opgeruimd? In de studio wordt geluid in stukjes geknipt Qp Wedloop om de heerschappij in de lucht weg naar Aden: wind en stroom in alle richtingen, behalve de goede Donderdag 11 Maart 1948 Onderzeebootbasis Waalhaven In de spelonken van een gigantische] N Duitse ,,M-Boote"-bunker Onderzeedienst gaat weg uit Rotterdam N REPORTAGES UIT RADIOSTAD II Internationaal water- polotournooi van RZC De „gewone man" heeft niet veel verstand van politiek Regen in het bad Z naarverkouden v\ Wat de wereld te*wachten staat' Amerikaanse kwaliteit tegenover Russische massa-productie U.S.A.-generaals slaan alarm De laatste rustplaats van Timi Tegenbezoek met hindernissen Met de Alk rond de wereld Drie jaar geëist tegen dienstweigeraars „Nieuwe gevallen" voor de krijgsraad Oefehwedstiïjd van het Nederlands E-elftal bekende van de Rotterdamse ha ven herkennen, een Batavierboot van Mülier Có.' Thans wordt in haar van machines ontdane rump les gegeven in het ontdekken en opsporen van vijandelijke onder- zèeboten, een kunst, dié - de afge lopen oorlog sterk ontwikkeld werd. Uit de hïerbov gegeven be schrijving blijkt dus wel, dat de cnderzeebcrtbasis een uitgebreid bedrijf vormt, waar honderden mensen werkzaams zijn. Dit grote bedrijf zal naar De Kelder wor den overgeplaatst, :-oais de minis ter van Marine met kort zin netje in zijn Memorie van Toe- 1" hting op de t groting nog eens heeft £ezegd. Het tijdstip, waarop dit geschieden aat echter nog niet vast. da? gewacht moet wor den op de herbouw en uitbreiding der kazernes cp de vroegere mari nebasis. Wat met dc bunkcri Wat wel zeker dat de Onder zeedienst do langste tijd in "Rotter dam is geweest en daarbij dringt1 zich de vraag op, wat m-i de grote bunker moet geb jaren. De stenen barakken blijven intact. Zij zullen onderdak verlenen aan het marine- per" -eel, -da' in ieder geval in Rotterdam blijft. >Iaar de. bunker mag niét intact ""jven endat is een probleem waarover men zich het hoofd breekt. Bij geallieerde overeenko t werd vastgeste'd, dat alle Duitse oorlogscop.structïes moeten verdwijnen, althans In zo danige staat ïroetc-ï worden ge bracht, dat ze niet meer voor hun ocrsprorkëliik doel bunnen wor den gebruikt. Men zou het ding kunnen slopen. tS ar hat staat vrijwel vast dat de koks a Lie aanvallen van pneumati sche beitels, hoegeconcentreerd ook, zal afslaan. Het'zou in ieder gwal jaren duren, en massa's geld en arbeidskrachten vorderen. Een voudigweg opblazen a la Helgo land, zou ook een manier zijn, doch hieraan zit een onverantwoorde lijk groot risico vast. Het omvang rijke betongevaarte zit zo solide 'in elkaar, dat slechts springladin gen "au zeer grote rterkte enig re sultaat zullen hebben. Men kan er van opaan. dat het laten sprfhgen van dergelijke zware ladingen te vens een deel van de woonwijken in de naaste omgeving zullen be schadigen of zelfs verwoesten. Men heeft daarom het plan aan een minder luidruchtig! manier de voorkeur te gevén, namelijk het bouwen langs de waterzijde van een dam of kademuur. Oolc dit wordt weliswaar een vrij kostbare geschiedenis, maar is in ieder geval een afdoend :rüddel on de bunker onbruikbaar te -maken. Misschien is het mogelijk en dit is ons idee de aldus van het water afgeslo ten ruimten te dichten en voor ci viele doeleinden als opslagplaat sen of vrieshuizen te gebruiken. IETS op ons gemak voelen we ons als de zware stalen deur, Opge- J hangen in een halve meter dikke betonmuur. achter ons toezwaait en als we binnenstappen in een lange, sombere ruimte, spaarzaam ver-, licht door enkele gloeilampen. Onze gids, luitenant ter zee der le kl. J. H. baron Mackay praat, honderd uit, hij is gewénd aan deze weinig aan- j trekkelijke omgeving. Voor ons echter, die voor het eerst deze reusach- tige bunker in de Zuid-Oostelijke hoek van de Waalhaven van binnen- bekijken, lijkt het alsof de kille lucht daar ons hart doet bevriezen. Duitse opschriften rondom op de wanden doen dit gevoel van beklem- ming nog sterker worden. Het schoonbikken van de aan de waterkant; liggende Van Kinsbergen klinkt als verwijderd mitrailteurgeratel, het t lijkt alsof we de schérpe Duitse commando's in de spelonken van deze oorlogsburcht van wijlen het Derde Rijk nog kunnen horen. Hier immers j was eens het neet der gevreesde M-Boote, motortorpedoboten, die in de! nachtelijke uren de corivooien langs de Engelse kust zo dicht mogelijk! trachtten te benaderen, hun dodelijke torpedo's afvuurden, om daarna" bliksemsnel terug te keren naar deze Rotterdamse betonnen schuilplaats en te verdwijnen achter zware stalen deuren. Daar staat zowaar nog een sou venir uit de tijd, toen de nazi's hun spelletje bijna haddén uitgespeeld en met wanhopige middelen de oorlog probeerden voort te zetten. Het is een eenmanstorpedo, waar mee oen tocht buitengaats .vrijwel gelijk stond aan zelfmoord met als troost het eikenloof. Netjes opge poetst staat dit griezelig ding onge veer halverwege in de minstens ...200 meter lange hal. Aan de noord- - zijde daarvan bevinden zich yijf- tien bassins, voor dc schepen be stemde schuilplaatsen, welker wan den rusten op enorme betonpila- reri, aan de Zuidzijde zijn diverse werkplaatsen ondergebracht. De ""gehele oppervlakte van minstens 10.000 vierkante meter is overdekt met een. plafond van anderhalve meter dik gewapend beton. We kij ken met respect omhoog als een eenvoudig rekensommetje ons doet beseffen, dat ongeveer 15.000 kubieke meters beton boven ons hoofd hangen. En dan ontdekken wé nog een souvenir, ditmaal niet "door de Duitsers, maar door'onze -Engelse vrienden achtergélatèn. '•Dat dak van anderhalve meter dik gewapend beton lijkt zo stevig en veilig, maar het is toch niet be stand gebleken tegen de extra zware bommen, die-de Engelse pi loten wel eens voor deze gelegen heid mee namen. Een der projec tielen prikte een „gaatje" van on geveer zes meter middellijn dwars door hét dak heen, terwijl andere aan de waterzijde, een gedeelte van de overkapping dedën inzakken en scheuren, De schade was echter niet van die aard, dat de bunker onbruikbaar wer-L j ODZ naar Rotterdam Kórt na de bevrijding kwam de Onderzeebootdienst van de Konink lijke Marine naar deze hoek van de Waalhaven, noodgedwongen, omdat öp e vroegere basis in Den Helder, die door de oorlog 2waar beschadigd was, het benodigde on derdak voor de honderden man schappen ontb.ak. Men nestelde zich dus hier en de verwoeste stenen gebouwen aan de andere zijde van de weg naar Pernis werden weer opgebouwd en ingericht tot buitengewoon comfor tabele verblijven voor de marine mensen. Ofde en netheid, enige vth dé" vele goede tradities der Koninklijke Marine, heersen hier, waar men ook kijkt. In de bunker zélf werd een bassin dichtgemaakt en ingericht, tot accumulatoren- werkplaats. Een andere zeer grote ruimte cdent als torpedo werkplaats - waar vakbekwame torpeaoiriakers - dag in dag uit hun precisiewerk -aan het fijne mechanisme der tof- 1 peüp's, he' geduchte wapen van de onderzeeboot, verrichten. Even vooibij deze werkplaats vestigt'eén dreunend, geluid de aandacht op eên volledige electrische centrale in vol bedrijf, die de raamloze bunker va licht- en krachtstroom voorziet. Een lange pier, ip de Waalhaven stekend, is de ligpl&gt.s vóór'de onderzeeboten, die tussen twee haakjes, te groot en te hoog zijn om binnen de bunker te kun nen varen. We treffen het ditmaal want niet minder dan vier bekende oorlogs veteranen, alle roet een respecta bele staat" van ocrfögsdienst, vin- den. we. er gemeerd, Atxi dc west-» zijde ligt de „Dolfijiï", die oïidw commando stond van lt. ter zee dér le kl.Van Oostrom Soéde, een - kórt geleden roet de Militaire Wil lemsorde gedecoreerd zee-officier. De - veel grotere „Z-.vaardvisch" ernaast was in de oorlog het schip van-It. ter zee der le kl. Gcosséns. Aan" de andere kant liggen de O 24 en O 21. De laatste was de bóót van lt. ter zee der le kl. Van Duim, die in zijn boek „O;-der de Bloed- .vlag" uitvoerig over c*3 oórlogs- avonturen met dit schip heeft ge schreven. Behalve enkele woon- en kartoorschepen, u de kanonneer- bobt. „Van Kiusbergen", die thans -een flinke schoonmaakbeurt onder- :gaat,-zien wé aan de overkant .ook lie ..Zeearend" liggen; Het vaartuig •Jieeft geen schoorsteen meer en is van'boven tot onder in een vaal grijs' jasje gestoken. De „camou- Cage" is toch.niet voldoende om te j"beletter, dat wij in héar een oude' EEN ZWARE BOM PRIKTE DIT „GAATJE" van zes meter In het anderhalve meter dikke betendak en verwoestte nog een deel van het bassin eronder. Zaterdag a.s. zal de Rotterdam se Zwemclub in het Oostelijk Zu embad eeninternationale wa ter aolo-toumooi houden, waaraan behalve de Goudse Zwemclub twee sterke Belgische zeventallen n.L de Koninklijke Gentse Zwemver eniging en de Royal Verviers Na tation zullen deelnemen. In de eerste ronde speelt de Goudse te- gen de Gentse ploeg, waarna de R.Z.C. het opneemt tegen Royal Verviers. Na een wedstrijd voor de competitie'van de Z.R.O, tussen R.Z.C. 2Maas worden tenslotte de verliezers- en winnaarsronden gespeeld. Het tournoói vangt 's avonds, om half 8 aan. (Van onze speciale verslaggever! „Attentie! Opname vijf seconden "na nu!" Even pauze, dan begint het. Johan Schmitz en Loudi NUhoff zitten aan een tafeltje: erboven hangt de henKelmlcrofoon.- Achter het ge- luiddichle glas. In de regelkamer, zijn Robbert Box en Briko op hun qui vlre. Briko regelt de geluidsterkte, Bo.v beluistert het resultaat, HÜ heeft zijn handen vol gehad aan deze toneelspelerc. Een yoede toneelstem is nog geen goede radiostem, Maar nu kan het er mee door. Hè, Sehmltz ritselt met ïUn papieren. Dat stoort. „Over lui. het spijt me", cn het begint van voren af aan, tot het goed is, „Je herkent je eigen stem niet", zegt Johan Schir.itz als we beneden I In de snij kamer luisteren naar dc platen die worden teruggedraaid. En Loudi Nijhoff .vindt het toch wel een grappige sensatie- Voor de j man, die al jaren, lang hoorspelen, concerten, lezingen op de plaat ver- eeuwigt, heeft dit alles weinig sen- sationeels meer. Toch. vertelt hij i geestdriftig bil zfln griezelig- inge- j wikkelde apparatuur van een op- name, die hij eens voor de D-C.J. gemaaktheeft: in Batavia werd een rede uitgesproken, hij nam het in Hilversum, op en even later zond hij het weer uit en heel Indonesië kon het opnieuw beluisteren." „Als we geen gramofoonpl&ten i hadden, zou het in de studio nog i veel harder werken zfe'n. Sinds een paar jaar hebben we ook onze Mil- lerband, die vooral bij hoorspelen wordt gebruikt. Het is een lange celluloid band waarop, het geluid wordt geregistreerd. Met behulp van een foto-electrische cel kan, net als bji de geluidsfilm, het bandje tot klinken, worden gebracht. Het voordeel is dat er geen platen ge wisseld behoeven te worden en bo vendien zijn verbeteringen gemak kelijk aan te brengen; je knipt er een stukje tussenuit en je plakt er (Ingezonden mededeling) Neem onmiddellijk Brengt direct verlichting N.V. SPATU LA". LOSSER"©) DE ONDERZEEBOOTBASIS VAN DE PIER AF GEZIEN. Op de achter grond de toegangspoorten tot de bunker, diemet zware stalen deuren konden woeden afgesloten. 12 MAART. Kropslrt is .een blad groente die van het voorjaar af tot hét najaar nit de moestuin wordt geoogst. Om zware malse kroppen f.e verkrijgen is een lossevqchthoudende en vol doende, bemeste grond noodzakelijk. Evenals andere bladgroenten vraagt kxepsia véél' stikstof-. Voorts houde. imert -goed rekening mei da keuze der sóórten. Vóot aanplanting in het vtwge voorjaar gebruikt men .Mei- ^koningin', 'waarvan 'de planten dak '-alom in 1de 'tuinbouwhandel verkrijg baar 'zfjn. Voor de teelt in dt wómer 'ikónieny de ''- soorten .Aftrart/e"; en ,-jZwart Duits" in. aanmerking. (Van onze luchtvaartmèdewerker) - Sinds het samengaan van Amerika en Rusland als bondgenoten in de laatste wereldoorlog hebben beide partijen kosten noch moeite, gespaard nauwkeurig op de hoogte te geraken en te blijven van el- 3caars vliegtuigproductie. In de laatste tijd hebben de Amerikaanse autoriteiten om propagandistische redenen enkele gegevens over.de Russische luchtmacht welke hum overigens al lang bekend warén voor publicatie vrijgegeven. Zo hebben'wij met verbazing enkele generaals, admiraals en hoge departementsfunctionarissen aange hoord, die vertelden, welk een voorsprong de Russen thans in de lucht,op de Amerikanen behaald hebben. pers en de lichtste jagers op onaf zienbare terreinen neergesmeten, als autokerkhoven langs de drukke verkeerswegen. Indrukwekkende illustratie hiervan geeft b.v. de film „De beste jaren van ons leven". Amerika heeft zijn luchtvloot, die enkele jaren geleden de krachtigste èn de modernste in de wereld was. voor het grootste gedeelte afge schreven. Rusland daarentegen 'heeft aïles, waarmee het uit Üe oor log kwam zorgvuldig bewaard en ook zo góed; mogelijk onderhouden.' Nu is. het ook „interessant" de wedloop om dé opbouw van een nieuwe luchtvloot der beide mo gendheden te volgen....- hi dien dit niet tegen een zo dreigende achter grond geschiedde. Beide landen hébben immers een programma op. gesteld, dat in'1952-moet zijn afge werkt. Inhet..begin van dat jaar wil" de USA over 33.000. vliegtui gen beschikken, van de allermo dernste types, te verdelen met 20.000. over de US Airforce 15.000 over de US Navy - voorna melijk voor vliegdekschepen en ter bescherming-van de. alom over de wereld verspreide Amerikaanse maritieme-bases). Dit wordt thans door de Ameri kaanse autoriteiten als een mini mum-programma beschouwd, uit sluitend ter verdediging van de di recte Amerikaanse - belangen. Mét deze vloot- in handen wanen -de Amerikanen zich voorlopig veilig voor.iedere aanval-van-buiten. In de jaren19521954 echter zal. Hun mededelingen waren zo verontrustend dat de wereld ervan' geschrokken is. Rusland zou wel 700.0 jachtvliegtuigen znet straal motoren hebben, Rusland zou een vloot van de zwaarste bommen werpers bezitten, die een veelvoud van het Amerikaanse aantal bete kent. Als het op 'een gevecht te land zou aankomen kon 'de Russi sche luchtmacht tienduizenden Stormoviks in dé strijd werpen,, de Russische specialiteit: het „slag"- vliegtiiig, dat tezamen mèt .tanks of juist'tegen tank-formaties optreedt. In totaal wordt de hedendaagse parate Russische luchtmacht op vijftigduizend toeswellen geschat, hetgeen belangrijk meer is, dan de formaties, waarover de Amerika nen beschikken. Aldus lulden de berichten, waarmee de zegslieden In Washington de wereld alar meerden. Russen numeriek sterker Dat de Russen thans nummeriek sterker zijn in dé lucht behoeft nie mand meer te verbazen, die de ihj- drukwekkende dumps van waarde loos'verklaarde vliegtuigen in de .USA gerieh heeft. Bij vele duizen den zijn de zwaarste bommenwer- DE lezer van Dwight Long's boek over ztjn reis met het zeil scheepje „Idle Hour" zal zich herinneren dat Long in Colombo zijn goede scheepsmakker Timi Tafaora. verloor aan longontsteking. Toen Timi 15 jaren was stopte h:j te Bora-Bora bij Long aan boord als bemanning. Op dit eiland. Bora-Bora. maakte wij vanzelfsprekend kennis met Timi's moeder en zusjes en, wetende, dat we Colombo zouden aandoen, beloofden We het graf van Timi te zullen bezoeken, hetgeen we dan ook gedaan hebben. Bulten de stad, op een groot kerkhof, vonden we de eenvoudige steen, op eengranieten kruis stonden de woorden: „Timi. van de Idle Hour". Staande bij zijn rust plaats, bedachten we, hoe Long zich wél-moet hebben gevoeld, toen. hij hier het lichaam van de alleraardigste jongen, die van „beman- ning" tot „vriend" w-as geworden, moést achterlaten, in deze onbe kend e"-stad, ver van zjjh moeder, zijn zusjes en zfn geliefd Bora Bora...Li'fl :,i -."*"■•■ ."i;"' om op te stappen eh, voordat ik erop bedacht was, stond hij met één been op de steiger e» het an dere in de vlet/zijn onderdanen weken, steeds verder uit elkaar, een krak en een plons e) daar lag onze vriend te dobberen tussen de krullen in. de laag olie én vuil dié als regel een lagerwal kenmerken. Hetgeen hen leerde dat het leven van een zeeman vol gevaren is!... 3 Januari 9 uur v.m. Een laatste handdruk aan boord van de Nord- kaperen, die nog enkele dagen blijft liggen en we stapten weer aan boord van de ALK, die, bij de hevige swell's avonds te Voren naar een bdèi'in de'haven was verhaald onder de Luide kreten en met „be hulp" van een bootlading jachtha- veiipersoneel. De Meester dook in zjjn departement om de Hercules aan de. - gang te brengen, de tros slipte uit het enorm: oog van de boei eri daar gingen we weer, Het langs traject tegemoet. Buiten de haven gekomen trokken we er „de lappen" weer bij, zetten de motor af en de reis haar Adem -dwars over de Arabische golf, was begon nen. Het begin was goed, een vlot te bries bracht ons vrij vlug naar de zuidpunt van India, waar we in de. nacht van 4 Januari de blirik van hetvuur. Comcrinnog juist aan de kim konden waarnemen. '„Nunaar Minikoï, en dan .heb ben we 150Ó mijl schoon opeii wa ter vóór ons" zo zeiden we. pit eilandje,ligt ongeveer 250 mijl W.N.W. -van-Comorih en iri het Ons laatste bezoek gold de dier gaarde en onze gastheer, Heptulla Abdulally kondigde een tegenbe zoek aan op de ALK. Een fluitje van de wal en jawel, daar was on ze. vriend mét de mooie naam. Ik roeide in het vletje naar de wal. Heptulla, eennogal schichtig en kwiek jongmens, achtte de voor kant van een vletje heel geschikt Amerika een_ aanvalsvloot opbou- vren waarvoor eveneens35.000 vliegtuigen nodig zijn, waarvan slechts 5000 bestemd zijn voor de US Navy. Zo heeft de USA een programma opgesteld' voor zes ja ren en. na die zes jaren meent het iedere verstoring wan het even wicht In de machtsverhoudingen, in de wereld te kunnen opvangen, elke agressie te kunnen onderdruk ken. Radio-actieve wolken Over het productieschema dat de Russen: hiertegenover hébben gesteld is uiteraard minder bekend geworden. Wel, menen goed [inge lichte kringen in Washington, dat de Russen ook in 1954 belangrijk meer vliegtuigen dan de Amerika nen zullen hébben, doch een kwa litatief inferieure luchtvloot. Ame rika is; overtuigd dat. 't.in de ko mende jaren niet alleen de beste vliegtuigen ter wereld zal maken, doch ook over de krachtigste .ver nietigingsmiddelen -zal beschikken. Men spreekt al niet meer over 12.000 „pounders" want de krachtigste bommen van 1945 zijn verouderd en zullen niet meer gebruikt worden. Daarentegen werkt men thans met begrippen als „het leggen van radia-actieve wolken over steden". Voor het hanterén van de aller modernste wapenen wordt de nieu we Amerikaanse luchtvloot spe ciaal ingericht en het is juist die specialisatie die de U~ Airforce een voorsprong zal geven, die in een reeks van jaren niet ingehaald kan worden, zelfs niet door het zich tot het uiterste inspannende Rusland. Deze jongste verklaringen van Amerikaanse legerleiders zijn niet bedoeld dc wereld meer vertrou wen te geven; zij zijn gebase op een nauwkeurige kennis van de feiten en een afweging van. de kansen. De ondertoon van ernstige bezorgdheid die bij deze bericb' te bespeuren valt is dan ook geens-. zins eén twijfel aan de kracht 1 de Amerikaanse industrie, doch geldt juist do vraag óf Amerika jaar de tijd zal hebben om dit p gramma te ontwikkelen,; d.w.z. of mén nog zes jaren van rust en v. de zal hebben, zij het dan ook gewapende vredel :-i xxvn Nóg eén weemoedige en «en grappige ervaring (een onvrijwillige onderdompeling van de gastheer) en de Alk keert .Ceylon, waar wij., haar de vorige keer T'erlieten, de rug toe. Eerst gaat het met gunstige wind naar dé Zuidpunt van India, en dan, worstelende met windstilte en ongunstige stromingen, naar Aden, waarover de stuurman ons in een volgend artikel L vertelt. WAiUHZSKES Scg. folie neef een ander, stukje tussen, 't Is een vinding vari een jaar of tien geleden van een Amerikaan, James Miller; Philips bouwde de apparaten er vóór. De radiofamilie Zo zijn er in een radiostudio tientallen technische snufjes te ontdekken: de platen voor het geluidsdecor van hoorspelen met applaus, havengeluiden, ge lach, schietpartijen; de geluids- kamer, waar in een had regen wordt gemaakt en met een peddel wordt gemanipuleerd, opdat de luisteraar in zjjn ver beelding de galeislaven aan de riemen ook ziet! In de ene studioruimte tracht rgnace Neumark dé honderd»leden van het Radio Philhamionisch Or kest tot grote dingen te inspireren: ernaast zwoegen, de muzikanten van Dolf van der Linden aan de nieuwste Song en niemand heeft last van de ander, omdat iedere stu dioruimte volkomen geïsoleerd is. Bijzonder, belangwekkend is de inrichting voor de air-conditioning, waar lucht wordt gekoeld of ver warmd, gedroogd of bevochtigd. Een orgel als dat van de A.V.R.O. met zijn 5500 pijpen is een conglo meraat van spitse vindingenin dé concertstudio's met hun draaibare wanden én hun geluid-absorberende stoelen zjjn de modernste theorieën over acoustiek in practyk gebracht. Het is goed na gen wandeling door de studio, die uren in beslag neemt, in de cantine een kop koffie te drinken. Van vroeg tot laat, is het hier een komen en gaan van musici, artistcn en technici die sa men verantwoordelijk zijn voor wat aan de aether wordt toevertrouwd. Beroemdheden en minder bekenden uit de radiofamilio kouten, kaarten én knabbelen op hun broctdjes. Hugo de Groot bespreekt een par tituur met zijn concertmeester. Mieke prepareert zich op de tekst, die zii straks moet omroepen. Bijna 300 keer Daar is Wam Heskes, de ge wone man, die er altijd 7.0 voor- treffelijk het zijne van zegt. We klampen hem aan en hij blijkt achter koffie met sprits al even gemoedelijk als in zijn praat jes, naar half Nederland naar luis tert. Hij vertelt: ..Ik maak m'n teksten niet zelf. Vroeger werden ze geschreven door mr. Jan Derks. hoofdredacteur vari van de Tijd; sinds een maand óf vjjf stelt Toon Rammelt ze samen. Hit is chef van de programma-afde ling van de K.R.O.- Ik heb er toch nóg altijd wel een paar uur werk aan, want de tekst moet ver,,toond" worden en ik zoek de muziek er zelf voor uit. „Zo'h uitzending moet aan. v|jf voorwaarden voldoen: ze moet ac tueel zün, een politiek tintje heb ben, ook wel op economische cn sociale vragen betrekking hebben en tenslotte moet rij echt-menselijk en humoristisch zijn. Van econoniie heb ik niet veel verstand, .van poli tiek nos"veel minder. Maar wie heeft daar wel verstand van? Na tuurlijk moet ik'.het hebben van de laatste twéé factoren. Als Koos Koen kart ik zeggen wat ik wil; maar de gewone man moet soms dingen zeggen waar hij het zelf niet mee eens is ..Hoeveel'maal bent u al als ge wone manivoor de microfoon ge weest?". vragen we hem. „Luistert u maar goed: binnen kort komt m'n 300ste uitzending!" DE DRAAITAFEL is een van de belangrijkste onderdelen van de studio apparatuur. niet alleen voor het gramoioonpiatenprogramma: ook hoorspe lenlezingen, reportages worden vaak vooraf opgenomen en later uitge zonden. Dit is de geluids-technicus van de VARA die een plaatje opzet. vaste vertrouwen op de wind- en stroomkaartbP, die ons een N.O, wind, de „mooi-weer-moesson", beloofden, en een stroom om de N.W.; dus eveneens gunstig, dach ten we Minikoi dan en dan te pas seren. Maar 't zat niet zo glad en alle beloften van kaarten, en boeken ten' spijt, was de Moesson niet van de partij èn de stroom in alle rich tingen, behalve de góede. Het zou me hier te ver voeren, U onze wor steling van de toen volgende tien dagen te beschrijven, laat ik' vol staan met te zeggen, dat we afwis selend etmalen lagen te. drijvenin èen oliestillezee, dat het beetje wind/ dat toen kwam meest tegen was en zó vaak. van richting ver anderden, da we de hele dag "met het'tuig in de weer waren. Soms tuften we een dag, maar teleur stellend was steeds weer 't middag- bestek. Achttien mijlen verkeerde richting, elf mijlen teruggezet, weer vijftien mijlen slech'c -koers, we waren met motor, zeilen èn al slechts een speelbal van de stromingen. Na tien dagen waren we in totaal 150 mijlen gevorderd, ondanks het feit, dat we inmiddels bij elk.aar 125. M2 zeil aan de beide raasten hadden ópgehangen om de zuchtjes op'te vangen! Voor de krijgsraad te velde te Rotterdam stond Woensdag de 22- jarfge oud-militair Egbert de Wit. Uit Kollemerland terecht, wiens principiële dienstweigering een merkwaardige juridische figuur op leverde. De rit, die zün beroep op de dïenstweigeringswet niet tijdig ge noeg had ingediend, moest op ,18 September I94G van ziekteverlof te rugkeren bij het eerste regiment pioniers te Utrecht, om vervolgens met dit korps naar Indonesië te worden uitgezonden. Hü dook ech ter onder èn meldde zich op 2o Augustus van het vorig jaar. vrij willig bü de politie aan. Dit deed hij,, eerst toen hij ver nomen had, dat de minister gunEtig beschikt had op het advies van de commissie van .enquête, waaraan hij een request van erkenning van gewetensbezwaren had gezonden. Niettegenstaande de ministeriele beschikking, is De Wit echter in arrest gesteld. De auditeur-Tniiitair, mr. A. W. "baron Van Imhoff, con-- stateerde in zijn requisitoir! dat dit een geheel nieuw geval is. .De Wit bad echter, binnen de veertien dagen van zijn inlijving moeten weigeren en niet óp het moment van insche ping. Eiser wilde èr rekening nies houden, dat zijn bezwaren erkend zijn, maar was van oordeel,dat het besluit van de .minister voor cor rectie vatbaar was. Hij eiste drie jaar met aftrek. Eveneens drie jaar werd geëist tegen de 22-jarige Jan H. Roere/te Rotterdam, die op 23 September *48 van zijn onderdeel was weggeble ven en hierbij op zès October 1947 weer was teruggekeerd, op 29 Aug. 1947 had hij een request ingediend bij de commissie, dat inmiddels is erkend. R.: is vervolgens op vrije .voeten gesteld. - s*. - - Naar wij vernemen zal het Ne derlands B-elftal, dat deelneemt aan het driehoekstournooi in Enge land, pp Woensdag 17 Maart in het Peyanoordstadion te Rotterdam 'n oefenwedstrijd spelen tegen- „De Zwaluwen". De aanvang van de ontmoeting is bepaald op 17'uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4