in C J HARSTER SLAAT TOE STADSNIEUWS heöen VAN NELLE VOORJAAR? SPIONNAGE IN NEDERLAND Veertig vooraanstaande figuren in het concentratiekamp Radio-programma Expositie van simpele dingen Paasvooi werpen voor de kindertafel CHU vergaderde Gemeente-publicaties AGENDA Stadskroniek Opening tennispark Vlaardmgen SCHEEPVAART kleine negertjes SCHIEDAM OPENB. VEILING WARENHUSSJE WQNDERWiT „SCHIEDAM DIENSTBODE WINKELJUFFROUW LEERL. VERKOOPSTER Dinsdag 23 "Maart 1948 3 Vervolg van pag, 1 Schreieder loopt naar de twee auto's 1 waarvan er een voor het station en de andere in een zijstraat is geparkeerd en be- veelt de chauffeurs, de motoren te starten. Langzaam slenteren tegelijkertijd zes S.D.-ers in de richting van de drie heren, die druk-pratend het station nade ren, Schreieder ziet scherp toe. Nog zes, nog vijf, nog vier meter en dan, plotseling, sparingen zijn mannen op Vorrink, Van Looi en Van der Waals toe, Vorrink krijgt een harde slag in de nek, die hem een ogenblik ver dooft: Van Looi draait het hoofd om en wordt met de vuist in het ge zicht geslagen, waardoor het bloed hem uit de neus spuit. Hij schudt zijn aanvaller van zich af: drie an deren werpen zich op hem en dan at. t tegenover hem Frank, die z%n revolver heeft getrokken. Tegen stand is nutteloos Inmiddels is de „parachutist De Wilde" letterlijk zonder slag of stoot gearresteerd. De S.D.-chef vloekt. Hij heeft ar rest a tie-pe r-nekslag bevolen, om te voorkomen dat Vorrink en Van Looi van vuurwapens gebruik zullen ma ken en om te bevorderen, dat alles zo geruisloos mogelijk verloopt. Maar die slag op de neus van Van Looi en het korte, maar wilde ver zet hebben alles verknoeid. Van Looi bloedt hevig en in een ogen blik tyds is een menigte mensen toegelopen. De S.D.-ers moeten ruim baan maken, Schreieder geeft met zijn hoed een onopvallend teken aan de chauf feurs, de auto's komen, aanrijden en eer de verbaasde Eindhovenaren goed hebben beseft wat er gebeurt, zijn de gevangenen geboeid en in een auto geduwd, die onmiddellijk gevolgd door de met S.D.-ers bezet te tweede wagen, in de richting van Haaren verdwijnt. Alsof zij met de ganse zaak niets te maken hebben staan Schreieder en zijn getrouwe paladjjn^ïohannaen midden tussen het opgewonden pu bliek, Zij wandelen een eindje op, zoeken een garage, waar een taxi beschikbaar is- en laten zich naar 's Hertogenbosch rijden, waar Van der Waals die inmiddels van „ge vangene" al weer in dc rol van ver rader is gestapt om twee uur 'n afspraak hadjwet Adri Vorrink, Het is half vier, als zij voor het sta tion arriveren. De verrader wacht hen op en is uit zijn humeur. Alles in orde vraagt Schreie der, Adri Vorrink is gearresteerd, zegt Anton. Maar de mannen heb ben cr de handen vol aangehad. De kerel heeft gevochten als een. leeuw, hg heeft geschreeuwd en geslagen, tafels en stoelen omver gegooid enfin, het ia een kolossale deining geworden. Hij heeft kennelijk willen waarschuwen en wie weet of het alarm al op weg is naar de grote groep. Snel! Schreieder onderkent direct het gevaar, dat Adrl Vorrinks optreden voor zijn massaaL arrestatieplan kan opleveren. Snel ingrijpen is meer dan ooit geboden. Met vlugge pas gaan de mensenjagers naar de S.D.-Stelle, waar Schreieder onmid dellijk dr. Harster in Den Haag op belt om hem te zeggen, dat hij di rect kan toeslaan. Op dat ogenblik beginnen overal DINSDAG 23 -MAART 1948 Avondprogramma HILVERSUM 19.— Nws, weer, 19.15 Gr. pl„ 10.30 Als zij het nog konden en wij het al wisten, 19.45 Heg. uitz., 20.— Nws, 20.05 Gewone man, 20.12 Omroepork., 20.30 In Jezus' lijden, 21.30 Orgelmuz.. 21.50 Viool recital, 22.07 Actualiteiten, ■22,15 De goede weck, 22.30 Nws, 22.45 Radio philh. ork. HILVERSUM II: 19.— Klokje van 7 uur; 19.05 Gr. muz,; 19.10 Verkeerspraatje, 19.15 Beroemde liederen reeksen: 19.45 Gesprekken met dokters, 20.Nws, 20.05 Doel en betekenis van de Prins Bern- hard stichting; 20.15 Musieorda, 20.45 De Zwaluwen, 21.40 Contact, 22.15 Buitenlands overzicht, 22.30 Serenade in de kamermuz., 23.— Nws, 23.15 Gram. muz. WOENSDAG 24 MAART 1948 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM I: 7- Nws, 7.15 Gymn., 7.30 Orgelspel, 7.43 Een woord voor de dag, 8.Nws, 8.15 Gewijde muz., 8.30 Werken van Chopm, 9.Ziekenbezoek, 9.30 Symph. morgencone., 10.30 Morgen dienst, 11.— Pianorecital, 21.30 Licht klassiek concert, 12.Amst vocaal kwartet, 12.30 Weerover- zicht, 12.33 Orkestwerken; 12.55 Frot. Interkerk Thuisfront, 13.— Nws, 13.15 Sangh en spel, 13.55 Viool en piano, 14.10 Dolf v. d. Linden, 14,30 Voor de tuin, 15. Jeugdeonc. 15.45 Kleuters luisteren 13.Musetteklanken, 16.15 Voor onze jongens en meisjes, 17.30 We kelijks praatje over het Maatschap pelijk werk, 17.35 De Vijf Zapaka- ra's 17.50 Piano, 18.Dieren's Har monie corps. 18.30 Keg. uitz. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7.15 Gr. pl,, 8.Nws., 8.18 Lichte mor- gcnklankcn, 8.50 Voor de huis vrouw, 9.Radio symph. ork., 10.- Morgenwijding, 10.20 Onze keuken, 10.35 Gr. pl. 10.45 Debutanten, 11.— Pop. nonstop progr., 12.— Carlo Carcassola, 12,30 Weer, 12.33 Plat teland. 12.38 Orgelspel, 13.Nws., 13.15 Kalender, 13.20 Jan Vogel, 13.50 E.T.A. trio. 14.Gesproken portretten. 15.— Scheepsjongen van- de Bontkoe, 15.30 De Roodborstjes, 15.45 Regenboog. 16,15 Vragen staat vrij, 16.45 Het stond in dc krant, 17.15 Pop plaatjes, 17.45 Reg. uitz. 18,Nws., 18.20 Fianö, 13.30 Orkest van de Hotclub de France. in het land auto's van de S.D. te rij den. Door de straten van Den Haag rijden ze met tientallen. En overal gaan deuren open en overal worden mensen gevangen en .overal blijven verbijsterde vrouwen en kinderen achter. Ruim veertig vooraanstaande Nederlanders worden uit hun huis, van hun kantoor of uit htm schuilhoek gehaald. Het gehele Nationale Comité en de voornaamste leden van de groep Vorrink worden gearres teerd. Daar is de zeventigjarige oud-minister van oorlog dr, J. J. C. van Dijk, daar is de in de kringen der vroegere SDAP zo bekende Klaas Toornstra, daar is de oud-minister Verschuur (die niet levend uit deze gevan genschap zal terugkeren), daar zijn de parlementsleden Joekes en Schouten, de hoogleraar Rutgers, de musicus Piet Tig- gcra en zijn vrouw en dochter, daar is de bekende ingenieur Ringers, de direeteur der Staatsmijnen Groothof, de Hei deree burgemeester Ritmeester, de drukkerij-directeur Karei v. Staal, mevr. Van Looi en tien tallen anderen, meeat bekende figuren uit het Nederlands» po litieke leven en het verzet. Ruim twee jaren concentratie kamp wachten hen en drie hun ner zullen niet levend op vaderland se grond terugkeren De hersens van Schreieder, de stompzinnige Invloed van het Eng- land-Spict en het afschuwelijke werk van de beroepsverrader Van der Waals hebben opnieuw een zware slag toegebracht aan de verzetskracht van ons volk. Veer tig leidslieden des volks zijn opge sloten. Maar do Vrijheid is ontembaar! Honderden staan gereed om het KOOS VORRINK, één der slachtoffers van Schrcie- - dees lugubere „April mop" werk van de gearresteerden voort te zetten. En over de Noordzee gaan de morseseinen van het England-Spiel. Over de Noordzee gaan ook de set nen van zenders, die door vrije, goe> de Nederlanders bediend worden. Langs de wegen van Zwitserland, Spanje en Zweden gaan de illegale brieven naar Londen, De eerste verwijten worden gehoord. De eer ste waarschuwingen worden gege ven. In Londen ontstaan, wrijvin gen, die straks tot hevige conflic ten zullen groeien. Maar in April 1943 gaat het Eng- land-Spiel door. De containers ko men, de agenten koirru...... Alsof er niets gebeurd ware. „WEL EEN, MAAK NIET DE INTEKIMREGERING" Dc Fartal Sosialia Indonesia, de socialistische partij in de Republiek heeft in een Zondag uitgegeven verklaring goedgekeurd, dat de Re publikcinae regering zal deelnemen aan de oprichting van een federale Interimregering, maar de partij weigert de erkenning van dc door dr. Van Mook ingestelde voorlopige interimregering. Er zijn gewichtiger zaken om zich het hoofd over te breken; er zijn belangrijker musea dan dat voor ouders en opvoeders aan de Gravendijkwal 26, maar toch is net weldadig, hier eens binnen te lopen en vast te stellen, dat er nog goede mensen, zijn die met toewij ding en piëteit wat kleine, argeloze levensgeneugten conserveren en er behoedzaam voor waken dat sim pele dingen als kinderspel en kin dervreugd vervluchtigen in de ver zakelijkte levensstijl van deze tijd. Een haasje van papier, het mo ge nog zo kunstig gevouwen zijn, is maai een simpel ding; een hond, gecomponeerd uit een broodje, met car tonnen oren, poten en staart kan alleen de argeloze bezoeker beko ren. Maar zijn het niet juist deze simpele, argeloze kleinigheden, die een ontbijt voor kinderen tot een feestdis maken? Wie daar ja op zegt en graag voor de kinders, die aan zijn zor gen zijn toevertrouwd, Pasen tot een waar feest wil maken kan in de bescheiden lokalen van het Mu seum voor Ouders en Opvoeders al lerlei vinden dat hem daarbij hel pen zal. Hij kan rekenen op de raadgevingen van hen, die al plak- In de Achterhoek is het palmpaasge- bruik nog in zwang. Het Museum voor Ouders en Opvoeders heèft be slag weten te leggen op enkele authen tieke palmpasens, zoals die daar door dc kinderen door de dorpen worden gedragen. kend, knippend en tekenend deze kleine expositie hebben voorbereid. Hij vindt bovendien een keur van kinderboeken uitgestald met Paasverhalen en Faasverzen en als bijzondere attractie zal hij er een viertal echte palmpasens aantref fen, regelrecht uit de Achterhoek, o-n -van de weinige plaatsen in ons land waar het palmpaasgcbruik niet is. een krampachtige poging om vergane folklore te doen her leven, maar waar het nog als spon tane volkskunst in ere wordt ge houden. Aan hartverlamming overleden Tijdens werkzaamheden op het gem. handelsterrein aan de Stiel tjesstraat zakte plotseling de 61-jax rige cxpeditielinecht S. R, van de Schiekade in elkaar. Hij werd naar het Coolsingelziekenhuis vervoerd. Bij aankomst bleek hij reeds over leden te zijn, vermoedelijk ten ge volge van hartverlamming. In een door de plaatselijke afde ling van de Christ. Historische Unie belegde vergadering in het Verenigingslokaal sprak Maandag, avond de burgemeester van de ge meente Kamerik, de heer J. Reij- ers, over de politieke'toestand en de houding van de C.H.U. Als grondbeginsel hield spr, vast aan de stelling dat het christendom, toegepast op de staatkunde, wer kelijkheidszin geeft. Het is een ernstige eis dat de C.H.U. zich verzet tegen elke machtsverhef fing en Nederland dient dan ook in de buitenlandse politiek recht in plaats van macht te eisen. In de Uno trad volgens spreker de rechts- gedachte nog te weinig op de voor grond. De kracht van het communisme schreef spr. toe aan de na-oorlogse materiële armoede en nood. De houding van de christen t.a'.v. het communisme dient principieel af wijzend te zijn cn in dit verband laakte de heer Reijers de houding van de Partij van de Arbeid, die z.i. meer zenuwachtigheid verraadt, dan principieel afwijzend is. De rede werd besloten met een overzicht van de werkzaamheid van de C.H.U., die spr. gaarne zag uitgroeien tot een Christelijke Volkspartij, De heer N. Koren, die de heer Reijers Ook met een kort woord had ingeleid, sloot deze druk be zochte bijeenkomst. SPREEKUUR ONDERWIJS De Wethouöster voor Onderwijs c.a. en de Gemeentelijk Inspecteur van het Onderwijs zijn verhinderd op 24 en 31 Maart a.s. hun weke lijks spreekuur te houden. HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: 1. A. A J. Scholtes, alhier, om vergunning tot uitbreiding van de inrichting tot het koken en roken van vleeswaren in het pand Gali lei straat 44b, kadaster Sectie I No, 4226, met een electromotor van 3 P.K.. drijvende een cutter en een gehaktmolen, zulks met verplaat sing van de aanwezige rookkast en kookketel: 2. Van Toor's Meubelindustrie, alhier, om vergunning tot oprich ting van een meubelfabriek, annex lakspuiterij In het pand Havenstraat 1, kadaster Sectic N. No. 439 (ged,), met 13 eleetromotoren van totaal 34 P.K, (t.w, 1x5, 6x3, 5x2 en lx! P.K.), drijvende diverse houtbewer kingsmachines. Deze verzoeken zijn met de bij lagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag, 6 April 1948, des voormiddags IVA uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om tegen het toestaan van deze verzoeken bezwaren in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Films: Passage-bioscoop: Da. 2, 7, 9.30 uur; Za. 1.45, 4.15, 7, 9.30 uur; Zo. 1.45, 4.15, 7, 9.15 uur: Voor beuten geen genade. (18 j,). Op 't toneel Will en Nicky Noble. Monopole: Da. 2, 7, 9 uur; Za. 2, 5, 7, 9 uur; Zo, 3, 5. 7, 9 uur: Dat is Amerika (alle leeft.) Feestavonden e. d. 23 Maart. Ver. lokaal, 7.30 u.: Filmavond Schied, Luchtvaart club. Door M. uit de Vriendschaps straat is bij de politie aangifte ge daan dat onbevoegden zich tijdens afwezigheid van de bewoners toe- gang hebben verschaft tot zijn wo ning en een bankbiljet van f 20. benevens distributiebescheiden ontvreemdde. De alleenwonende V. D. aan de Fabristraat heeft in de afgelopen nacht in een vlaag van verstands verbijstering brand gesticht in zijn slaapkamer. De brandweer onder leiding van ir. Moesker, kon het vuur met één straal water bedwin gen, D. is voorlopig ter observatie in het gemeenteziekenhuis opge nomen. Over de brand van gisternacht vernemen wij nog dat een bran dende peuk sigaret, die tussen de stoelzitting zou zijn gevallen, de vermoedelijke oorzaak is geweest. LANGE HAVEN AFGESLOTEN In verband mat bestratingswer- ken zal het gedeelte van de Lange Haven O.Z. tussen de Appelmarkt en de Dam op Woensdag a.s. voor alle rij verkeer zijn afgesloten. Burgerlijke Stand Geboren: Alida P. d. v. W. C. Planken en M. P. d. Pas, Tuinlaan 70; Yvonne d. v. H. Maas en C- E. v. Eek, Nassaulaan 75; Johannes Z. v. W. Vermaas en G. de Jong, Oosterstraat 105; Jacqueline J. L. d. v. J. Noordijk en M. M. Over man St. Anna Zusterstr. 14; Willem N. z. v. W. Breedveld en w. Kroos-. Lelcstr. 86; Ann d. v. H. J. Wallaard en A. S. Robertson, Boerhaavelaan 1; Petrus M. en Joscphus J. Z3. van J J. Schafthuizen en W. v. Hagen, Dr, Noletstr. 1; Johanna M. v.d. H. C. Baartmans en C. A, v. Beurden, Dr. Noletstr. 1; Johannes A. z. v. G. A. Lansbergen en W. G. M. Olst* hoorn, Schietbaanstraat 1. Overleden: P. van Wamelen, 60 i-, vr. v. L. Visser, Maasdijk 144; J. Dalebout. 75 1-, Rotterd.dïjk 53; M. M. v. Winden, 53 i-, vr. v. A. de Vette, Groenewog 2; A Dróge, 66 j., vr. v. S. Ronje, Nassaulaan 75; K. Oprei. 59 j.. vr. v. P. v. Berkel, Dr. Noletstr. 1; C. F. v. Leeuwen, j.p Nassaulaan 75. Naar wij thans vernemen is 'de officiële openstelling van het nieu we tennispark in Spieringshoek definitief vastgesteld op Zaterdag 3 April. Uit het Hermes-kamp Zondag speelde Hermes D.V.S. een vriendschappelijke wedstrijd tegen Dosko in Bergen op Zoom. De ontmoeting eindigde in een 2-2 gelijkspel. Eerste Paasdag spelen de blauw- witten hun eerste bekerwedstrijd aan de Damlaan tegen Overmaas. Tezamen mot Feyenoord, Xerxes en D.C.V. spelen deze vijf vereni gingen een voorronde (halve com petitie), waarvan de nos. 1 en 2 in de volgende bekerronde geplaatst worden. Op Tweede Faardag is op alle Hermes-terreinen een adspi- ranten tournooi waaraan behalve Hermes, ook jeugdelftallen van Leeuwarden, D.F.C., 'Willem II, H.B.S. en S.V.V, deelnemen. Deze wedstrijden beginnen 's morgens om 10 uur. Advertentie 7. M Weg hoest na gebruik van onze nlom bekende SCALDIS HOESTPOESERS Prijs per poeder 71/? cent. AANG?KOMEN SCHEPEN TE ROTTERDAM 22 Maart Ubari Newcastle Vinke Waalhaven ledig- Mix&lda Las Pledras van Omme ren Pernis olie; Ellensborg Fredencia Muiier 2e Kathaven pynet; Karaton terug van proeftocht Hoek van Hol land: Antwerp Harwich Hoek van Hol land; TrefJe terug uxt zee te Hoek van Holland ten, anker; Gouwe Zaandam Vinke r.dm ledig; Orpheus Malaga Hudig Veder Lekhaven stukgoed en fruit; Castillo Guaüdelest Hormllo Muller "Waalhaven erts 23 Maart Bill s Yarmouth r.k.c. Merwehaven ledig; Maine Izmir Ruys Rijnhaven stukgoed- Mijdrecht South Georgia Vinke Nieuwe Matex Vlaardmgen traan; Gadila Curacao van Ommeren Pernis olie; Speedwell A'dam n b k. Maashaven ledig; Arnhem Harwich Hoek van Holland; Caen Casablanca Rotramy Vlaardmgen fosfaat; Vienna Harwich Hoek van Hollind. Maartje Gent James Maashaven le dig; Dagfnd. Stockhalm n b k. Park haven stukgoed; Randkerk Durban Ruys Lekhaven stungoed; Lena Ant werpen van Uden Merwehaven ledig. VERTROKKEN SCHEPEN 23 Maart Koningin Emma. Harwich; Rijnha ven. Stockholm; Trefie, KjOge; Ant werp. Harwich. Gurden Gates, St. Mala; Varcg, Cnstlaiisand. SCHEEPSBEWEGINGEN" Alhena 21 le Santos, Amsteldijk 25 van Antwerpen te R'dam verwacht; Adinda 22 van Singapore rede naar Fladjoe; Algenib 22 te Porto Alegre; Alphacca uitgaand 22 van Penang naar Singapore; Abbedyk naar New York 22 nam, 2 uur op 240 mijl Oost van Nan tucket: Abbekerk uitgaand 22 op 120 mijl West van Kreta; Alkaid thuis 22 dwars van Oporto; Amstelstad naar Houston 22 op 480 mijl Oost van Ber muda; Arkeldijk thuis 22 op 440 myl W.ZW. van Scilly. Breda thuis 22 op 540 mijl W Z.W. van Flores; Bernina 21 van Vlissingen naar Koper.liagen; Bredere thuis 22 te Aden; Botssevain naar Penang 22 op 330 mijl Noord van de Seychelles Eil. Cirrus (weersehip) vertrok 22 van haar station op 400 mjjl Zuidwest van Scilly naar R'dam; Congostroom naar Freetown 22 op 210 mijl Zuid van Da kar; Cottica thuis 22 op 330 mijl West van Fmlsterre Delftdijk thuis 22 te Londen; Deo Duce 22 van Cuxhaven naar A'dem. Esso Rotterdam 22 ter rede van Jacksonville; Euterpe 21 van Lissabon naar Nederland. Farmsum pass. 22 Flrdsterre n. Ne derland. Gadila 23 van. Curacao te Per-nis. Heerengracht pass. 21 Vlxsslhgen n. Oslo; Helena 23 te Punta Car don; Hestia naar Port of Spain. 22 op 500 mijl Z.W. van de Azoren. Iris 22 van Gibraltar naar A'dam; Indrapoera naar Kaapstad was 22 op 200 myl ten Westen van Freetown. Java 23 te Baiik Papan; Jacob Cata naar R'dam 22 op 430 myl Zuid van Halifax. Keüehaven 22 van R'dam naar Huelva. nam. 4 uur in zee; Kota Inten 22 nam. 11.30 uur van'R'dam te Hall fax; Kertosono pass 22 Uungeness n. Batavia; Kedoe 22 nam, 3 uur van Port Said naar Batavia. Lieve Vrouwekerk thuis 22 op 106 mijl Z.O. van Kaap Spartivento (Italië); Loenerkerk 22 te Vizagapatam; Leer dam thuis 22 op 370 mijl ZW. van Kaap Race, Muron 21 van Sables D'olonne naar Bristol; Mijdrecht 23 van Kaapstad te Vlaardmgen; MelampUs pass. 21 Pfaw- Icpalnt naar Liverpool. Neleus thuis 22 te Londen; Nlger- siroom thuis 22 van Dakar naar Ply mouth; Ne kerk 22 van Mombassa naar Tanga. Orpheus 22 van Malaga te R'dam; Ophir 23 te Tandjongpriok. Palma 20 te Aarlmus; Prima 22 te Kingslynti; Prins Alexander naar St. John n.b. 22 op 700 mijl Oost van Kaap Race; Prins Willem IV 22 nam. 6 uur van Jaffa naar Engeland. Roeit pass. 21 Beachy Head naar Bilbao; Rempang uitgaand pass. 22 Pe- rim naar Bciawan; Ruys 22 van Hong kong naar Shanghai. Sarangan 22 nam. van Manilla naar Honolodoe; Socrates 22 te Montevideo. 23 te Buenos Ayres; Stad Haarlem 22 van Savona naar Melilla; Streefkerk thuis 23 te Colombo Titus 20 van Flume naar Tunis; Tra janus 21 van Piraeus naar Ltpari; Tatno 19 te Rosano; Tegelberg 20 te Port Elisabeth; Teiamon 22 van Fort Li berie naar New York; Tjlsadane 23 te Soerabaja. Vrede 21 van R'dam te Hamburg; Van der Waals 22 ven Dubai naar Bahrein; Van Ostade 22 van Parama ribo naar Trlmdad. Inenting tegen pokken Ter openbare kennis wordt ge bracht, dat cp Donderdag 8 April om 14.30 uur in een. lokaal van de BLO school in de Zomerstraat ge legenheid zal bestaan tot kosteloze inenting of herinenting tegen de pokken. Zij, die voor zich of voor nun. kinderen van deze gelegenheid ge bruik Wensen te maken, behoren daarvan vóór of uiterlijk op Don derdag 25 Maart kennis te geven ap de afdeling Burgerlijke Stand, Markt 17, alhier des v.m. tussen 9 en 12 uur, met overlegging van het trouwboekje, Op het Rode Kruisbureau, kamer 14, Handelsgebouw, ligt thsnsook ter inzage de passagierslijst van 't m.s. „Tabinta", dat 26 Februari van Batavia vertrok en 24 Maart tc Amsterdam verwacht wordt. De lijst bevat de namen van le den van de Koninklijke Land macht, Mariniers, KNIL en de Vaste Staf. I%é# Feuilleton DOOR AGATHA CHRISTIE 20 Hij liep door de hal naar-de eet kamer. De anderen gingen naar boven in een langzame, onwillige optocht. Als het een. oud huis geweest was met krakende trappen, donkere schaduwen en muren met zware pa nelen, zou er bepaald een griezelige sfeer gehangen hebben. Maar dit huis was uiterst modern. Er waren geen duistere hoeken geen ver schuifbare panelen overal was electrisch licht alles was nieuw, licht en blinkend. Er was niets ver borgens in het huis, niets geheim zinnigs. Er was geen sfeer. Maar op een of andere wijze was dit juist het angstaanjagendste. Bovenaan de trap zei men elkaar goede nacht. Ieder ging naar zijn of haar kamer en sloot automatisch, bijna 2onder er bij te denken, de deur af In zijn pretitge kamer met de zachte kleuren trok rechter War- grave zijn kleren uit en maakte zich gereed om naar bed te gaan. Hij dacht aan Edward Seton. Hij herinnerde zich Seton heel goed. Zijn blonde haren, zijn blau we ogen, zijn gewoonte iemand recht in de ogen te zien, hetgeen een volkomen eerlijke en gunstige in druk maakte. Dat had ook zo'n goede indruk op de juty gemaakt Llewellyn, voor het Openbaar Mi nisterie, had 'de zaak een beetje ver- Knoeid. Hij was te heftig geweest en had te veel willen bewijzen. Matthews, de advocaat was daar entegen voortreffelijk geweest. Zijn opmerkingen hadden doel getroffen. Het kruisverhoor was moordend geweest De wijze, waarop hij zijn cliënt zijn verklaringen had. laten afleggen, Was eenvoudig, meester lijk geweest En Seton bad het kruisverhoor goed doorstaan. Hij was niet te op gewonden of te heftig geweest. Hij had indruk gemaakt op de jury. Matthews had misschien al gedacht, dat de zaak gewonnen was. De rechter wond zorgvuldig zijn horloge op en legde het bij zijn bed. Hij wist nog precies hoe hij zich had gevoeld, toen hij daar zat luisterend, aantekeningen makend, ieder punt afwegend, ieder spoor van bewijs tegen de aangeklaagde noterend. Hij had genoten van dat proces. Het slotpleidooi van Matthews was uitmuntend geweest. Uewellyn, die daarna aan het woord kwam, was er niet in geslaagd de goede in druk, die de advocaat% gewekt had, te niet te doen. Tenslotte was zijn eigen samen vatting gevolgd. Voorzichtig ontdeed rechter War- grave zich van zijn valse gebit en legde het in een glas water. Zijn dunne lippen vielen in. Zijn mond was nu wreed, wreed als de bek van een roofvogel. De rechter sloot zijn ogen en glimlachte. Hij had Seton schuldig verklaard, ondanks Hij klom in zijn bed, waarbij hij even kreunde wegens zijn rheuma- tiek en draaide hei licht uit. Beneden in de eetkamer, stond Rogers verbaasd tc kijken. Hij keek naar de porceleinen beeldjes in het midden van de tafel. Hij mompelde in zichzelf: „Dat is heel gek! Ik had er een eed op willen doen, dat het er tien waren." Generaal Macarthur draaide zich van de ene op de andere zijde. Hij kon niet in slaap komen. In. het duister zag hij steeds het gezicht van Arthur Richmond. Hij had Ar thur aardig gevonden hij was erg op Arthur gesteld geweest. Hij had het prettig gevonden, dat Leslie hem ook mocht. Leslie was zo grillig. Er waren hopen goede kerels, waarvoor Les lie haar neus optrok en die zij ver velend vond. „Saai!" zei zij dan. Maar Arthur Richmond had zij niet saai gevonden. Van het begin af hadden zij goed met elkaar kun nen opschieten. Z(j hadden samen gepraat over toneelstukken, mu ziek en films. Zij plaagde hem, lachte hem uit. hield hem voor de gek. En hij, Macarthur. was verrukt geweest bij de gedachte, dat Leslie een moederlijke belangstelling voor de jongen had. Moederlijk notabene! Een dwaas was hij er niet aan te denken, dat Richmond acht -en twintig was en Leslie maar één jaar ouder. Hij had veel van Leslie gehouden. Hij zag haar nog voor zich. Haar hartvormig gezicht, haar dansende, grijze ogen en haar bruine, krul lende haar. Hij had veel van Leslie gehouden en hij had haar volkomen vertrouwd. Daar in Frankrijk, midden in die hel, zat hij dikwijls aan haar te denken en haalde dan haar foto uit de borstzak van zijn. tuniek. Toen was hij er achter gekomen! Dat was gebeurd, precies zoals zulke dingen in boeken ge beurden. De brief in de verkeerde enveloppe. Ze had aan hen beiden geschreven en had haar brief aan Richmond in de enveloppe gedaan, die aan haar man geadresseerd was. Zelfs nu na al die jaren voel de hij nog de schok het ver driet.... Wat had hij een verdriet gehad! En die geschiedenis was al een lijd aan de gang. Dat bleek uit de brief. Leslie Leslie en Arthur! Zij was langzaam gegroeid die koude, moorddadige woede. Hij had geprobeerd gewoon te doen niets te laten merken. Hij had getracht Richmond als altijd te behandelen. Was hij daarin geslaagd? Hij meende van. wel. Richmond had niets vermoed. Een slecht humeur was daar gemakkelijk te verklaren, in die hel. waarin vele mannen door de spanning geregeld over hun ze nuwen heen waren. Alleen de jonge Armitage had hem een paar keer vreemd aangekeken. Die was nog een jonge vent, maar hij was niet onnozel, die jongen. (Wordt vervolgd) Advertentie I, M. EN NU. EEN KOPJE Kleure* Wij zijn met ens achten. Achl maal vier is twee en dertig. Een mooi en rijk gezicht zo'n schaal vol roomblanke eieren met een enkel lichtbruin er tussen van een Bar nevelder moederkip. De melkboer had ze al vast maar geleverd, hij moest er wel al mee beginnen, wilde voor Pasen elke klant aan zijn trek komen. Dat wordt een fijne Pasen, dacht ik, want wij zijn allemaal dol op eie ren: gekookt, gebakken, roer-, Rus sisch, omelet, 't geeft niet hoe, wij zijn er wild op, wij lusten er wel pap van, ge moogt ons 's nachts uit de zoetste slaap halen door b.v, een zachtgekookt eitje op ons voor hoofd te kneuzen, dan zullen wij U met verwensen, maar geuwen: ha een eitje, geef maar op dat eitje, zo gek met eieren zijn wij en daarom zo blij dat we er nu de man vier met Pasen krijgen. Wij zijn daar zeer dankbaar voor, wij'zouden de distributiebaas onze dank wel wil len toekraaien. of -kakelen, al naar wij haantjes of hennetjes zijn. Twee en dertig flinke gave eieren in een schaal.wij zijn er in. een. kring allemaal even omheen gaan staan om het mooie en rijke gezicht te genieten van zo'n weelde van eieren. Laten we er vast ieder een opeten, dreinde het gulzigste der kinderen, we hebben er nu toch zoveel, maar daar maakte ik gauw een eind aan: niets ervan, sprak ik gedecideerd, we bewaren ze tot Paren, daar hebben we ze voor .-ge kregen, je eet de boterletter toch ook niet een week voor Sinter klaas' verjaardag op, vooruit naar bed, stoute schrok die je bent! Dat was een beetje hard gezegd en toen ik een lip zag trillen, maakte ik het gauw goed met de belofte: als je zoet bent mag jij de eieren kleuren. Want dat gulzige ventje van ons doet op school zulke aardige dingen met zijn kleurdoos, dat wij wel eens vermoeden dat er een artist in hem steekt (waar mee die gulzigheid dan meteen ver klaard zou zijn). Toen ik gistermiddag thuis kwam was het al gebeurd. Ach, hoe vre selijk de tegenvaller ook was voor ons allen, ik kon onmogelijk boos zijn op de jonge artist. Perslot is hij nog maar zeven jaar oud, niet van de handigsten en van nature wat hardhandig. Per slot heeft hij ons willen verrassen cn kon hij niet weten dat men bij voorkeur hardgekookte eieren gaat kleuren, 20 er dan per se gekleurd moet worden. Zó van de kip zijn eieren maar broze zaken, zeer licht breek baar en slecht bestand tegen de ongeremde kleurdrift van een aan komend kunstenaar. Het kereltje was er kapot van. Acht en twintig van de eieren ook. De keuken zag er 'verschrikkelijk uit, vooral dooiers, eenmaal uit de schaal gelopen, kijken U aan als dode vissenogen. Een triest en kliederig gezicht. Ventjes moeder was niet thuis, alwéér niet, en zo kon dat alles plaats grijpen. Zal ik er even 28 gaan kopen, zei een mijner zakelijke dochters onbewo gen, ze kosten maar een stuiver meer, zwart. 1 Tja, nu liggen er weer twee en dertig in de schaal, waarvan vier gekleurd, werkelijk smaakvol ge kleurd en met een aardig motiefje, en de zwarte liggen er schijnheilig wat b(j te glimmen, als wisten zij van nietsDESIDERIUS. Op Dond. 25 Maart 1948 v.m. 11 uur van een 3x5 meter, op stenen voet, ged. m. glas bedekt cn ccn partij bloempotten st. op een stuk tuingr. te bero ken langs de weg links naast de RK. begr.plaats a. d. Vl.dijk Schiedam. Te zien even v. d, verkoop Deurw. G. L. Spenkeünk, W. Beukelsz.str. 65 Vlaar- öingen. Ook U zal Uw woning wel wat willen opknappen. Wij helpen U daarmee met ons succesartikel in écn keer Uw plafonds en muren spierw" N. V. Vi AKHUIS tt Broersveld 24, Schiedam. Tel. 67302. gevraagd v. d. of d. en n, boven 38 jaar. Meerdere hulp aanw. Mevr. KREBER, L. Colig- nystraat 37, GEVRAAGD Jongste bediende op Veem- en Exp. kantoor. Brieven onder letters S.L.N. bureau- van dit blad. Brood- en Banketbakkerij J, Verhagen, Groenelaan 71 vraagt een Leeftijd 17 jaar. GEVRAAGD "Wol- en Handwerkhuis Kotterd.dJJk 239. Te koop: z.g.a.n. wollen bei- ge m antekostuum, sport- model, m. 40^42. Prijs 95.- z. p. v. Ruysdaellaan 30 B. Biedt zich aan, net meisje (Friezin), in betrekking voor dag en nacht. Liefst in klein gezin. Br. met opgaaf van salaris mevr, Schmidt, Rotterdamsedijk 62 b, Schie dam. Te koop: een vrij burger woonhuis te Hook van Hol land. Brieven S. 3282 bur. Langehaven 141 Schiedam. Te koop: z.g.a.n. mantel, maatwerk, v. Dijk, Am. van Solmsstraat 22 AA. Banketbakkerij. Flinke Jon gen gevr. Aanm, n. 7 uur n.m. Maison v. d. Pas, St. Liduinastraat 34 b. Aangeb25 ei'-' kajulfcjacbt. Tel. 6B888 of Hoofdstraat 30, Schiedam. Moedercursus met lichtbeel den te geven door dr v. d. Starp op Maandag 5, 12. 19 cn 28 April en 3 en 10 Mei. des avonds 8 uur in het Roode Kruis-gebouw, Lange Nieuwstr. 197. Laatste avond aardige film. Kaarten aan de zaaL Te koop: uitst. radio, 6 lamps Adres: G, Hovenkamp, Oost- smgcl 15. Tc koop; geh. nwe baby- uitzet en wieg m, bedje en wagen, ook afz., zp Te bevr. Zwetheul, N. Haven 157 E. Nette heer zoekt net kost- huls, liefst R.K., in bezit v. eigen bed. Br. no. S 328S bur. van dit blad. Wie ruilt mijn moderne be nedenwoning m. radiodistr., bev. kamer en suite, grote keuken, tuin, voor vrije bo venwoning. omtrek Pomp station? Br, no. S 3281 bur. van dit blad. Traproeden, nikkel en brons 0.45; gordijnrails 1.95 p. m„ compleet; koperen loper- pennen m. bus; prima stalen broodmessen 1.75. Frans v. Thienen. Broersveld 123 Te lefoon 6S799. Strijkplanken 9.25; vuren en eiken waskuipen; was- planken va. 1.75; keuken tafels 10.trapleren, 5 tree. f 8.25. Frans v. Thie- nen, Broersveld 123. Tele foon 86795. Bij de „Coöperatie DB.S." is plaats voor een ervaren melkbezorger. Aanm. dage lijks. Kantoor Kethelstr. 10, Schiedam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3