m 10 Uit het argumentenarsenaal van de Nationale Omroep Ontsnapping uit Haaren heöen.... Radiovraagstukken vertroebeld door politieke belangen Uren, die maar duren - En Uw bed wordt een pijnbank ]\Ievr. Roosevelt ontving de N ederlandse componist Nico van der Linden SPIONNAGE IN NEDERLAND Geen parachutisten meer -uit xn. ^tu^cT Kotov en Alatorzev simultaan Nana dë Torres en Alberto Torres kleine negertjes „Overschie in de laatste 100 jaren Woensdag 31 Maart 1948 3 Reportages uit Radiostad V „Dr. Gunning weet er alle» van, maar hy I» ln Indonesië. A3» lk i helpen kan: graag!" wy zitten tegenover de heer 3. J. Rouma, ccretaris van het Comité Nationale Omroep. HU is katholiek, maar urig voorstander van de vemleuwingsgedachte, die uit de bezet tingstijd is overgebleven. Sinds de bevrijding vecht hy voor een nationale omroep. „Elgeniyk had u wyien ds. Aris moeten hebben," zegt hö* Maar het blQkt, dat ook hjj terdege op de hoogte Is en met grote sprongen lopen we het argumentenarsenaal door, waarop de gedachte aan een nationale omroep steunt. Splitsing en verspilling vin krachten ,,U weet dat wij van mening zijn, dat do omroepverenigingen maar zeer ten dele de stromingen van het Nederlandse volk vertegenwoordi gen. Het is ons herhaaldelijk ge bleken, dat grote groepen iji ons .volk met de huidige omroep niet tevreden zijn. Na de vorming van ons comité ontvingen wij meer dan 70.000 adbaesiebetuïgingen. De on langs gehouden enquête van het Instituut voor de Publieke Opinie wees uit. dat een sterk percentage van de bevolking zich uitspreekt ten gunste van een nationale om roep, Liberalen, communisten, hu manisten. en hervormden komen Immers nu in de aether niet aan bod, „Talrijke luisteraars moeten het doen met een omroep, die hun niet aanstaat. Maar wel betalen zp hun adiobelasting. Is dit niet wat on billijk?" „Naar onze mening wordt in het huidige radio-bestel niet een natio naal cultureel belang gediend en zo zou het toch eigenlijk moeten zijn maar worden particuliere belangen nagestreefd. Hoeveel zendtijd gaat niet verloren aan een oratio pro porno, propaganda voor de eigen vereniging. Is dit geen misbruik van de toch al zo be perkte zendmogelijkheïd 7" „En moeten we het nog eens hebben over de verspilling, die aan de dag treedt, als we Mozart ge reformeerd en socialistisch kunnen horen uitvoeren, katholiek en neu traal Engels kunnen leren? Het is langzamerhand een gemeenplaats geworden, dit argument aan te snijden maar intussen geldt het nog steeds!" Geen vervlakking „Men is bang, dat ln een na tionale omroep de grote ver scheidenheid in het Hdk "iet tot uiting zal kunnen bomen. Waarom niet? Zal het in een algemeen radio-bestel niet veel eenvoudiger zijn, alle richtingen nan het woord te laten? Er Is maar één beperking: de pro- - gramma's mogen niet pole misch, maar moeten thetïsch z(jn. De radio zal ten voorbeeld moeten zijn in het eerbiedigen van andermans geloof en over tuiging. „Men wijst ons erop, dat het grootste deel van de bevolking 2iin oude omroepvereniging terug wil. Laat dit zo. zijn, maar wat dan met het'andere deel! Is dit een zaak van ..de helft plus 1"? Heeft deze grootste groen het recht, een mo nopolie voor zich op te eisen, .zodat de minderheid niet meer aan het woord kan komen? „Het is niet waar, dat wij erop uit zijn, het programma te ver vlakken. De eerste grondstelling van ons voorstel spreekt van. de geestelijk-verheffende en nationaal- bindende taak van de omroep, waar bij de smaak van luisteraar niet uitsluitend doorslaggevend kan en mag zijn. De radio moet in de eer ste plaats een cultuurinstrument zijn. „Wc maken ons geen illusies over de naaste toekomst. Toch gaan we door met enne actie. W;j zijn bezig Advertentie M. De Brandmeester met zijn kornuiten. Trok laatst voor 'n bosbrand naar buiten; BehalVe vriend Daan, Die zei: „Doop naar de maan, Eerst TIP drinken 'n TIP VAN BOOTZ Xnz Hr J. V., Ubbergen, ontv. 1 fl. TIP Radio-programma WOENSDAG 31 MAART 1948 HILVERSUM I: 19.— Nws, weer, 19,15 Leger des Heils, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Eng les voor gevor derden, 20.Nws, 20.05 Progr. porl., 20.15 Radio phïlh. ork., 21.30 Heden daagse Roomse geschiedschrijving» 22.30 Nws, 22,45 Avon do verdenk., 23.— Masqueraders, 23.30 Ork. Duit. se Opera. HILVERSUM II: 19,— De inhoud ven de geleide economie, 19/15 Reg, uitz., 19.30 Voor de jeugd, 19.45 ds Sirks, 20,Nws, 20.15 Omroepork., 21.35 Inleiding tot Uit Neerlands Verleden, 22.Ramblers, 22.45 In de tuin der poëzie, 23.Nws, 23.15 Bruce Lowe zingt, 23.30 Nieuwste successen. DONDERDAG 1 APRIL 1948 HILVERSUM I: 7.— Nws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Ochtend- rhythme, 8.Nws, "8.15 Gr. muziek, 8.45 Operette melodieën, 9.15 Mor genwijding, 9.30 Strijkorke'st, 9.45 Arbeidsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gr. muziek, 10.50 Kleu tertje luister, 11.Philadelphia or kest, 11.45 Uit de wereldpers, 12. Zang en piano, 12.30 Weerpraatje, 12.33 In 't Spionnetje, 12.38 Verslag proces Rauter, 12.45 Pianospel, 13. Nws, 13.15 Metropols orkest, 14. De Vrouvh 14.20 Solistenconcert, 15.Voor de zieken, 16.Van vier tot vijf, 17.Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Verslag proces Rauter, 17.45 Les Gare de Paris, 18.— Nws, 18.15 Sport. 18.30 Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7.15 Laat U niet foppen, 7.30 Gr. mu ziek, 8.Nws, 8.15 Pluk de dag, 9.Voor de vrouw, 9.05 Zang. 9.30 Waterstanden. 9.35 Spaans program ma, 10.— Gewijde muziek, 10.15 Morgendienst, 10.45 Orgelbespeling, 11,De Zonnebloem, 1145 Gr. mu ziek (Debussy), 12.03 Trompet en orgel, 12.30 Weferpraatje, 12.33 Lunchconcert, 32.55 Zonnewijzer, 13.— Nws, 13.25 Lunchconcert, 13.45 Hors d'Oeuvre, 14.Muziek corps, 14.40 Voor de vrouw, 15,— De Varianten, 15.30 Harptrio, 16.Bijbellezing, 16-45 Kameror kest, 17.Jeugdjournaal. 17.30 Sans Souci, 17.50 Regeringsuitzen- djnir. 38.Sans Souci, 18.15 Land en Tuinbouw, 18,30 Met band en van ons comité een stichting te maken en gaan werken aan een ledenorganisatie. Wij hebben nu eindelhk! toestemming gekregen een mededelingenblad uit te geven Natuurlijk kunnen wij hierin geen programma's opnemen: dat recht behouden de omroepverenigingen voor zich. Wij gaan door. omdat wij geloven, dat in de historie is bewezen dat iedere vernieuwings gedachte od felle' tegenkanting stuit, die echter in de loop van de tyd in felheid afneemt, langzamer hand verdwijnt, totdat de verwe zenlijking van de gedachte niets meer in de weg staat." Zo spraken wij met een groot aantal radioprominenten achter de schermen. Binnenkort verwacht men het ontwerp voor de nieuwe Radio-wet, die in de Hilversumss chaos orde zal moeten scheppen. Het is zeer de vraag, of minister Gielen dit ontwerp nog voor de aanstaande^ verkiezingen in de Tweede Kamer zal kunnen brengen. Dat er met grote spanning naar wordt uitgezien, kan men eigenlijk niet zeggen. De algemene verwach ting ia, dat allea vrijwel bij het oude zal blijven. Het bekende advies van de Radioraad, dat één zender be schikbaar wil stellen voor de oude omroepverenigingen en de andere wil toewijzen aan de voorstanders van de nationale omroep, heeft weinig kans van slagen Het radiovraagstuk is immers In de pblitïeke sfeer getrokken en men behoeft de parlementaire neuzen maar te tellen om tot de concusie te komen, dat een wet. die de vooroorlogse situatie grondig zou wijzigen, zou vallen als een baksteen: K.V.P., A.K. en C.H. zijn met de omroepverenigingen zeer tevreden en zii vormen samen de meerderheid. Het zal er dus wel op uit lopen, dat wil hef^voorlopig? nog met de omroepverenigingen moeten doen. Iedere verbetering, die de komende Radio-wet zal brengen, valt mee. Deiekwart jasjes duiken elk jaar op- nieuw weer op. Dit ,jaar heten te Advertentie U M. O kent dal Door die zangerige Rfieuma tlsche pijnen, nachten van ha new a ken. draaien en wentelen, vac links naar rechts, voor en na Maak daar mcb *ep einde Haul Neem Kruschen Salts De kleine dagelijkse dosis Knwcften heeft een wondere weldadige werking Dat komt omdat Kruschen Uw bloed 5neder doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. „Wat zal ik voor Soestdijk meebrengen?" De Nederlandse dirigent en com ponist Nico van der .Linden is en kele dagen geleden van een drie weekse reis naar de Verenigde Staten teruggekeerd. De voornaam ste reden van zijn bezoek vormde de uitvoering van „Memoriam", een elegie, gewijd aan de nagedachte nis van president Roosevelt. Dit werk, het enige, dat tot dusver aan de Amerikaanse staatsman is ge wijd, is Vrijdag 12 Maart ten doop gehouden in een besloten uitvoe ring te New York door de National Orchestra Organisation oJ..v. Léon Bazin. Als hoogtepunt van zijn verblijf in de TJ.S.A. beschouwt Van der Linden de ontvangst door mevr- Eleanor Roosevelt in haar huis te Hydeparif. ZU uitte de wens de partituur van de Rooaevelt- compositie te ontvangen en de heer Vervolg van pag. 1 T N DE NACHT van 19 op 29 Aug. 1 1943 gebBiirt er in het tot ge vangenis ingericht seminarie te Haaren iets, dat de zorgen van Schreleder nog vergroot; iets dat het einde van het England-Spiel in luidt: de agenten Jan TJbbink en Deurlein ontvluchten! Zn zijn des avonds tijdens het uitreiken' van voedsel in een toilet gekropen en voor het raampje van dat toilet zit ten géén tralies. TJbbink en Deurlein hebben reeds dagen tevoren het plan tot in de kleinste onderdelen besproken; zy hebben van beddegoed een lang, sterk zeel vervaardigd. AJs alles stil Is In het seminarie openen zij voorzichtig het raampje en glijden achter elkander naar beneden. Nie mand bemerkt hun vlucht en als de volgende morgen de alarmkreet over hun ontsnapping doordringt tot Schreieder en Giskes en Ranter zjjn de beide agenten reeds ver het Brabantse land Ingetrokken. In Til burg komen zij onder de hoede van pater Gevasins, die hen naar België speelt. Vandaar bereiken zij Zwitserland, waar Dr. Visser 't Hooft (de tegen woordige secretaris van. de Wereld raad der Kerken) hen verder helpt naar Lerida in Spanje. De Neder landse regering laat hen per vlieg tuig naar Engeland halen, waar ze bfj aankomst als boeven behandeld en in een gevangenis opgesloten worden. Wij hebben ernstige redenenom op deze kwestie thans niet uitvoerig in te gaanDaarvoor zal gelegenheid te over zijn. ah u>tf in enige slotartikelen Jot bepaalde conclusies komen. Wat wij thans reeds wél willen zeggen ts: dat de schandelijke behandeling dezer dap~ pere kerels volkomen past in het kader van de faits et gestes van zekere Lon- dense kringen. En dat de parlementaire enquêtecommissie de lotgevallen van Ubbink en Deurlein niet onbesproken zal kunnen laten, zo zij zich een duide lijk beeld wil vormen van de achter gronden dezer dramatische dingen. Er ontstaat een grote twist tus sen Rauter en Sehreieder, als de vlucht der beide agenten ontdekt wordt. De Duitsers nemen het ge val zeer zwaar en Rauter laat in Haaren mededelen, dat, zodra nog één agent poogt te ontvluchten, alle anderen terstond zullen worden doodgeschoten. In die dagen is er juist een af schuwelijke roofoverval gebeurd en de Duitsers geven in de pers, in de bioscopen en per radio de signale menten door van TJbbink en Deur lein als .vermoedelijke daders". Maar de truc gaat niet op. De ont snapte agenten zijn weg en blijven weg. En wat Schreleder nog groter zorgen baart: sinds vele weken zendt Engeland geen agenten meer. Zeven-en-rijf tig zagn er geparachu teerd sinds de SD zjjn radioverbin ding met Londen kreeg. Maar *t ia reeds lange tijd geleden, dat de enerverende boodschap over de te lefoonlijnen flitste: „Ea geht los heute Abendxnlt Herrenbesuch". De radioverbinding funetionneert nog uitstekend. Code-geheimen of geheimen van bijzondere beveiliging bestaan er voor de SD niet. De Londense kaarten liggen open op tafeL Maar wat heeft men aan kaarten als de tegenpartij weg blijft? In die tfjd rfjst bfl Schreleder het plan, Anton van der Waals naar Zweden te zenden om via de daar werkende Nederlanders een nieuw contact met Engeland op te bou wen. Een plan, dat Van der Waals benauwde ogenblikken en Schrele der een echec zal bezorgen. Brand, in Kralingerliout Maandagmiddag is Jirand ont staan in de Kralmgerhout. Hoewel een agent en een boswachter met behulp van een aantal burgers het vuur met stokken wisten te doven gmg 800 m2. struikgewas en gras- verloren. Men vermoedt dat kwa jongens dit op hun geweten heb ben. Van der Linden hoopt haar dit ori- gireel bij haar komst ïn Nederland (het ere-doctoraat van de Utrecht se universiteit) als geschenk van ons volk aan te bieden. Mevr. Roosevelt vroeg de componist nog om raad, wat zij voor de prinses en haar kinderen, die ze op 19 April zal bezoeken, zou meebren gen: „Wat fruit, of zouden ze rozij nen willen hebben?" De heer Van der Linden maakte de reis als eregast van de KLM, die hem heeft verzocht een lucht- vaartsymphonie te componeren, waarin de indrukken van *n lucht reis op de menselijke geest zullen worden neergelegd. De eerste noti ties hiervan heeft de componist al op papier. Tevens heeft hij gramofoonop- namen meegebracht van een nieuw Amerikaans wonderkind, de tien jarige pianist Roger Scrime, die onder de naam Roger Barnett op treedt. Hij is een ontdekking van de Amerikaanse Nederlander Joels, die hem thans verder opleidt. Waarschijnlijk zal men hem bin nenkort kunnen beluisteren over de radio, wanneer de opnamen, waarbij een prelude van Raehma- ninof en Debussy's „Au clair de la lune", gedraaid worden. Radio-vossenjacht Begunstigd door mooi lenteweer is Maandagmiddag, Tweede Paas dag een jacht gehouden in de om geving van Rotterdam, door de VERON, afdeling Rotterdam. Acht tien jagers, gewapend met hun korte-golfontvangers spoedden zich om drie uur naar de zender, die met toestemming van de bevoegde autoriteiten was opgesteld ïn „De Kandelaar", tussen Overschie en Delft De eerste prijswinnaar was reeds te 15.36 uur in dit „hol" aangeko men, spoedig daarna kwamen ook de anderen binnen. De beste pei ling is gemaakt door F, Bennik uit Amersfoort als vijftiende binnen gekomen Als van opds stelde de Fa. van Embden uit de Zwart Jan- Straat enige prijzen beschikbaar. De eerste prijs was voor J, Schoonder- woerd, Gouda; de tweede voor B. van Bekkum, Gouda en dc derde voor M. Gerritsen, Rotterdam. Alvorens naar Rusland terug te keren,speelden de Russische meesters Kotov en Alatorzev si multaan tegen resp. 15 en 14 leden van de Nieuwe Rotterdamsche Schaakveresniging. Mr. Kotov, speelde in recordtijd* Binnen het uur waren zyn tegenstanders ver plicht meer dan 40 zetten te doen. In V/2 uur had hij 13 partijen ge wonnen, één partij verloren aan J. Struyck en één partij remise ge maakt met drs. J. H. Lubbers. Mir. Alatorzev deed er tweemaal zo lang over. Hij won 6 partijen, verloor er 4 aan F. IL Abrahams, dr. K. M. Bergsma, G, Koenraads en H. Roos en speelde remise met B. Bouwman, dr. N, E. Fattan, mr. W. v. d. Most en D. Roodzant. Amerikaanse filmsterren in Yerseke? 1 April! Volgens een A.N.P. bericht zou den de Amerikaanse filmsterren Bette Davids, Adoiphe Menjou, Eleanor Parker en Lou Costello oensdag 31 Maart op doorreis naar Duitsland een. bezoek bren gen aan Yerseke. 's Avonds zou het viertal een souper worden aange boden en Donderdag zou de reis voortgezet worden na een bezoek aan de oesterpercelen. Er schijnt hier sprake te zijn van een te vroeg gedateerde 1 April mop, want zowel de burgemeester van het plaatsje, als de eigenaar van het hotel-café, waar het gezel schap zijn intrek zou moeten ne men, ontkennen ten stelligste iets van de komst van dé Amerikanen af te weten. Het bericht zou enkele dagen ge leden door een locaal blaadje ge lanceerd zijn en \yel zo bedrieglijk nauwkeurig, dat het A.N.P. en ver volgens ook enkele grote bladen zich tot publicatie ervan hebben laten verleiden. Zelfs heeft men de grap zo ver doorgevoerd, dat men Polygoon „tipte" voor een filmreportage. Tenslotte is er nog een vaag ge rucht, dat niet de vier genoemde sterren, maar de Amerikaanse ko miek Danny Kaye Yerseke met z'n komst zou komen opvrolijken. Dit wordt wel wat teveel van het goede.... Wfj hielden onze adem in en begluurden vanachter het veilige rotsblok de bende van Don Kabalos. „We kunnen zo niets beginnen," fluis terde ik: „Met z'n tweeën tegen al die zwaarbe wapende mannen; we moeten een list verzinnen. Wie is nu Don Kabalos, ik heb hem alleen maar gemaskerd gezient ,„Grrr". fluisterde Oewah-Uk. ,.Don zelf zijn er niet bij. Wij wachten en kijken waar zij heengaan. Als wij schuilplaats weten, w*j wijzer zijn, oef!" De laatste ruiter van de bende verdween om de hoek en Oewah-Uk en ik kwa men te voorschijn. „Vreemd," zei ik: „Dat die Don Kabalos er zelf niet bij was. En die gestolen koeien zag ik ook niet, die hebben ze zeker al ergens weggestopt, „Oefoef," mompelde Oewah-Uk: „Vinden ook zeer vreemd! Waar z«ti Don Kabalos?" „Caramba!" riep plotseling een bulderende stem van een ruiter, die ons ongemerkt genaderd was: „Wat moet dat hier, knaames?" Oewah-Uk en ik verstijfden eerst van schrik, maar toen we ons omdraaiden, zagen we dat we met een shenff te doen hadden, dat is in het Wilde Westen zoveel als een politie-coromissaris. „Ah," meneer de' sheriff," zei ik, „mijn vriendje en ik zfln de bende van Don Kabalos op het spoor, maar we kunnen hun hoofdman niet vinden. Heeft U hem soms gezien? „Caramba", zei de sheriff: „Don Kaba los? Nee, maar dat is politie-werk. Jongens als jullie moeten maar met knikkers spelen want die gevaarlijke Don zou julhe met één hand plat drukken!" Een stukje Spanjehei Capïtoltoneel deze week en de volgende, onver valst Spanje en hef slaaf neer op de zaal m de sierlijke symmetrie van een goyesca, het trilt in het tere gektep van de castagnetten, de pauwige pifcanterfên van Nana de Herrera of een moeste zopateado, die Alberto Torres uit z'n voeten slingert. En in de kleed kamer ts mama Victoria druk bezig met het strij ken van ruches in één van Nana's vele japon nen, een zorgzame help ster en een trotse moe- dikwijls voorafgegaan der. Blij, dat ze haar door ca wenen ooer de dochtertje, ze was nog danskunst en onlangs heel jong maar, in Ma- nog viel haar de hoge drid naar de dansschool eer te beurt, voor een il- heeft laten gaan, luster publiek in de Sor- ,Jk wil een groot bonne te mogen opt re- danseres worden," zei denMuzikaal is Nana Nana. In Peru geboren, ook, se zingt en de klei- is Nana een ras-Spaanse ne Ramon, een aardig gewordenjaren van se- ventje van vier jaar, die Rio, die hier vorig jaar rieus en vermoeiend trai- tussen de coulissen mee October o.a. voor onze nen in de klassieke staat te dansen en later courant danste. Dit dans- Spaanse stijl, toen het spontaan en beleefd een paar hoort eigenlijk qua eerste optreden en daar- handje komt geven, stijl niet in de variété- na het buitenland in. sckjnt het ook al in zich klasse thuis en son op- Zuid-Amerika, Noord- te hebbentreden als in Capitol 6e- Ajrika, Turkije, Grieken- Mama heeft Ramon de schouwen ze ook zelf als land. Frankrijk. Parijs is eerste beginselen van de een slippertje op de se- een soort scmi-perma- pianotechniek bijgebracht rieuze-kunst-hopbaan, nente woonplaatsvoor en een maand geleden Maar zuiver dansen haar geworden. Daar heeft hij z'n eerste les blijft ook dit toch, geeft ze solo-avonden, gehad van een echte pro- Spaans tot en mèt! fesseur. Hij wil dirigent worden en om te bewij zen, wat hij al kan, zegt hij heel keurig het Griek se atfabeth op. Torres heeft Npna de Herrera een jaar geleden als partner gevonden. Hij trad in Amertka op, o.a. met Manueta del Mooie dagee Omdat hun gastvrije huis in Gel derland *s zomers altijd voor ons open staat moesten we wel net doen oz we 't enig vonden, toen Zaterdag oom Alex en tante Cora opbelden dat zij de Paasdagen bij ons zouden komen logeren, maar de horen lag nog niet op het toestel of ik gaf een grof woord af, want daar gingen de twee mooie degen, die ik ver van alle gewoel lezend en luierend had willen vieren. De paar maal per jaar dat oom en tante enkele dagen bij ons door brengen willen rij mensen zien. zo veel mogelijk uit. en onder de men sen zün. want in het bos wagr ze wonen zie Je soms dagen lang geen levende ziel. Nu is tante echt een lief gezellig oud mens, maar oom is nogal aan de zaniker!ge kant en het vervelende is dat hij het alfcnd over '.Ün twee stokpaardjes heeft: de Rus sen. en biljarten. De Russen kan hy niet zetten sinds ze hem (in '18, «ge loof ik) voor dertig mille aan waar- de-papieren in de nelv zagen. Ver dere bezwaren heeft hij waarschijn lijk niet. want hij leest nooit kran ten (anders zou ik dit trouwens al lemaal niet zo durven schrijven) en dan is hij er wat het biljarten be treft nooit overheen gekomen dat hij eens bijna kampioen van zijn club je g weest was. als bil de laatste ca rambole die hij nog te maken haa, de keu niet geketst had Waarover ik het ook probeer te hebben, zo gek kan het niet gaan of binnen een paar minuten draait oom naar zijn oude chapiter terug en dan moet ik ?oor de zoveel duizendste maal de bekende verhalen aanhoren. Nou. ze zijn dan geweest met Pa sen, Toa nu maar. suste m'n vrouw herhaaldelijk. zijn immers altijd zo gastvrij voor ons. wat geeft dat nou, die paar dagen. Maar de mooi ste en zonnigste uren van de Zondag moest ik toch maar in een donker kroegje doorbrengen met huichel achtige uitroepen van waardering en deelneming: mooie bal oom. best geraakt... ai.„ zonde, die was ver diend. tjonge wat kan dat tegen zit ten en zulke onzin, want de oude man kan er niet veel meer van en. als ik dan expres een eenvoudige bal miste om oom te laten winnen, begon hij ineens te onderrichten: die had toch zoveel effect niet nodig, jongen, kijk, zal ik het eens voor doen.... Maandag wilde het gezelschap naar Scheveningen, de zee zien, zei den ze. Nou, we hebben de zee ge zien toen we kwamen, heel even, want er kwam net een tafeltje vrij op de terrassen langs de boulevard, en toen we weggingen weer even, op weg naar de trein. In die drie uur dat we zaten nu en dan een flits, als er even een gaatje kwam in de gesloten rijen die voorbij trokken. Maar oom en tante genoten geluk kig erg. Nu en dan mcegt tante de ogen even sluiten vanwege het ge- dein van de mensenzee en dan. dutte ze wel eens lief een poosje in, maar oom bleef klaar wakker en erven voor we opstapten zei hij nog: ik snap maar niet hoe jij die makke lijke baL gisteren kon missen, denk voortaan" aan het, effect, Het krijt ia tegenwoordig beter dan vroeger neef, ik geloof zeker als ik destijds zulk krijt gehad had, dan bestaat het niet dat ik die*"laatste bal had ge mist. DESIDERIUS Advertentie L M. Propaganda-avond C J.N. De C(hristeljjke) J(eugdbond) van, N(atuurvrienden) hoopt Woensdag 31 Maart een avond te houden met het doel het werk en de doelstellingen van deze bond meer bekendheid te geven. Dhr. R. de Vries zal spreken over dit on derwerp, terwjjl een band voor da muzikale omlijsting zal zorgen en enige interessante natuurfilms ver toond zullen wo^tien. Deze avond wordt gegeven in het Wijkgebouw van de Vredeskerk, ingang Wed, te bereiken met lijn S); zaal open 7.30 uur. Feuilleton DOOR AGATHA CHRISTIE 24 „Ik zou so geen verklaring af kunnen geven. Ik weet niets van de gezondheidstoestand van haar af." Vera maakte de opmerking: „Zij maakte een zenuwachtige in druk. En zij is gisteravond erg ge schrokken. Zou het haar hart kunnen zijn?" opperde jVera. Dokter Armstrong antwoordde droog: „Het is zeker, dat haar hart weigerde maar het is de vraag, wat daarvan de oorzaak was." Emily Brent uitte één woord. Het klonk luid en duidelijk temidden van het luisterende gezelschap. „Gewetenswroeging!" zei zy, Armstrong wendde zich tot haar: „Wat wilt u daarmee precies zeggen, juffrouw Brent?" Emily Brent antwoordde met een harde en strakke mond: „U hebt het allen gehoord. Z(j en haar man werden ervan beschuldigd, dat rij opzettelijk hun vroegere werkgeef ster een oude dame vermoord hadden." „Dus u denkt....?" „Ik denk", zei Emlly-Erent, „dat die beschuldiging waar was. U hebt haar allen gisteravond gezien. Zij bezweek, viel zelfs flauw. De schok, dat haar misdaad toch aan het licht kwam, was te veel voor hadr. Zij stierf letterlijk van angst." TXAiter AïAibtrchg acKudde het hoofd. „Het is een opvatting", zei hij, „maar ik kan die niet aanvaar den, zonder beter van haar gezond-, heidstoestand op de hoogte te zyn. Als zij een zwak hart had." Emily Brent zei kalm: „U kunt het de hand Gods noemen, als u dat verkiest." Iedereen keek naar haar. Mijn- Keer Blore zei onrustig: „U drijft de zaak een beetje te ver, juffrouw Brent" Zij keek hem 4 met glinsterende ogen aan. Haar kin ging in de hoog te. Zij antwoordde: „U beschouwt het als onmogelijk, dat een zondaar neergeveld wordt door de toorn Gods! Ik niet!" De rechter streek langs zijn kin Hij mompelde op lichtelijk ironische toon: „Mij'n waarde juffrouw, vol gens mijn ervgring van misdaden laat de Voorzienigheid de taak van het aanklagen en straffen over aan ons stervelingen en deze taak gaat dikwijls met moeilijkheden ge paard. Er bestaat geen kortere weg Emily Brent haalde haar schou ders op. Blore vroeg scherp: „Wat heeft zij gisteravond gegeten en gedron ken, nadat zü naar bed is gegaan Armstrong antwoordde: „Niets" „Heeft zij niets gebruikt? Geen kop thee? Geen slokje water? Ik durf wedden, dat zij een kopje thee gedronken heeft. Een dergelijk tyoe doet dat altijd." „Rogers heeft mij stellig verze kerd, dat zy niets wat dan ook. ge bruikt heeft." „O", zei Blore, „maar misschien zégt hij dat alleen maar!" Zijn toon was zo veelbetekenend, dat de dokter hem scherp aankeek. PfeiDp Lombard merkte op: „DtiS dat denkt u?*' Blore antwoordde strijdvaardig „En waarom niet? Wij hebben gis teravond allemaal die beschuldiging gehoord. Natuurlijk kan het een ver zinsel zijn pure waanzin! Maar aan de andere kant is het mogelijk, dat dat niet het geval is. Laten wij een ogenblik aannemen, dat het waar is. Rogers en zijn vrouw heb ben die oude dame het hoekje om laten gaan. Nu, wat volgt daaruit? Zij hebben zich volkomen veilig ge voeld. Vera viel hém in de rede. Op zachte toon zei zij: „Neen, ik geloof niet. dat me vrouw Rogers zich veilig voelde.". Blere keek lichtelijk geërgerd door die onderbreking. „Echt iets voor een vrouw", gaf zijn blik te kennen. Hij hervatte: „Dat kan wel zijn. In Ieder geval bestaat er voor hen geen direct gevaar voor zover zy weten. En dan, gisteravond, ver telt de een of andere onbekende gek de hele geschiedenis. Wat ge beurt er? De vrouw "houdt het niet uit haar zenuwen bezwijken. Her innert u zich hoe haar man om haar heen ging, toen zij bü kwam. Dat was niet de zorg van een echt genoot! Gen sprake vanl Hij stond bij haar, als een kat by de hete brij, HU was doodsbenauwd, dat zij iets zou bekennen. Zo zit de zaak in el kaar! Zy hebben een moord ge pleegd en zijn niet gesnapt Maar als het hele geval nog eens opgera keld wordt, wat gebeurt er dan? Ik wil er tien tegen één om wedden, dat de vrouw de hele raak zou heb ben verraden. Zij heeft niet de moed er tegen in te gaan en de zaak met brutaliteit: te redden. Zij is een le- Theosofische kunstavond „De Soefi noemt de muziek „Het voedsel der ziel". Zij is de kunst der kunsten, de bron van alle ken nis en onmisbaar instrument tot meditatie". Aldus ongeveer® leidde gister avond mevr. de Koning de lieder avond in, die Murshed Musbaraff Khan, broeder van de stichter der Soefi-beweging, gaf voor de Rot terdamse loge van de Theosofische Vereniging. De heer Murshed, met rode tulband en in Indisch tenue vond toegewijde aandacht voor zijn stichtelijke liederen, die hij zelf op de sitar begeleidde. ven gevaar voor haar man, dat Is ze. Hij kan het^aan. Hij kan met een strak gezicht liegen tot de zaak voor elkaar is maar hij kan héér niet vertrouwen! En als haar zenuwen haar begeven, is zjjn leven in ge vaar! Dus doet hij iets in een kop thee en vêrtekert er zich zo van, dat haar mond voor eeuwig gesloten wordt" Armstrong 2ei langzaam: „Er stond geen leeg kopje bij haar bed er stond helemaal niets. Ik heb gekeken." Blore gromde minachtend. ..Na tuurlijk niet! Zijn eerste daad, nadat zij het leeggedronken had, moet zijn geweest, dat kopje en schotel tje weg te nemen en zorgvuldig om te wassen." Er volgde een korte stilte. Toen zei generaal Macarthur twijfelend: „Misschien is het waar. Maar ik zou menen, dat het nauwelijks mogelijk is dat een man zijn vrouw zo iets aandoe tl" Blore liet een kort lachje horen. ..Een man houdt geen rekening met dergelyka gevoelens," wanneer zijn leven in gevaar is." (Wordt vervolgd.) Advertentie J. M. 99 In het zgn. oude Raadhuis te Overschie is een heel. interessant tentoonstellinkje te zien van „Over schie in de laatste 100 jaren". Een zelfbewuste Rotterdammer Is mis schien van mening, dat Overschie blij moet zijn te behoren bij de machtige havenstad, de rasechte Overschieënaar weet ook de scha duwzijden van deze annexatie te ontdekken en toen de Afd. Over schie van de „Rotterdamse Ge meenschap" ter ziele ging, heef$ hij niet geaarzeld' zeif een vereniging op te richten, die het eigen karak ter van de voormalige gemeente in ere moet houden. Deze stichting toont zich zeer actief en nadat ver leden jaar al iets te zien is geweest over öc vele molens, die destijds rondom het dorp stonden, en waar van er nu nog één over is, kan men thans een indruk krijgen van het geen in het dorp zelf voorviel ge durende de afgelopen eeuw, en vooral gedurende de laatste 50 jaar, waarin veel is veranderd. Er han gen niet alleen tal van portretten van locale beroemdheden als bur gemeesters, dominees en pastoors, maar ook kunnen de oud-Over- schieënaars er dingen terug vinden over hen zelf, die zij reeds lang vergeten waren. Verder zijn er ve le schilderijen en tekeningen van Overschie „zoals het vroeger was". Men heeft echter niet uitsluitend aan het verleden gedacht, want er is ook een maquette te zien van het vliegveld, dat, mocht het in derdaad in de Schievcenpolder worden aangelegd, van niet te schatten belang zal zijn voor de toekomst van Overschie, De tentoonstelling iss Maandag avond met enig ceremonieel ge opend. De orkestvereniging „Over schie" bracht vóór het raadhuis een serenade en de oudste onder de aanwezigen, de heer v. d. Akker, 78 jaar, luidde met een bel de ope ning in. In de raadzaal gingen alle oudjes op de foto. De heer D. v. d. Berg, de organisator van deze ten toonstelling, bedankte allen die foto's hadden ingezonden. Hij juichte de instelling van de Wijk eer, stemming was met de idealen van zijn vereniging. De èndere sprekers waren mr.H. C. Haze- wiknel als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en oudheidkundige bij uitstek, de voorzitter van de Wijkraad, de heer N. C. v. Mastrigt en de heer J.N Karreman, die enige interessante dingen vertelde over de gewoonten van de Overschieënaren in vroeger jaren, Hoewel het voornaamste doel van de tentoonstelling is, het on- afhankelijkheidsbesef van alle Overschieënaren te versterken, zal ieder liefhebber van geschiedenis er zijn hart kunnen ophalen. OverschieSchiedam De A.N.W.B. heeft zich onlangs tot de R.E.T. gewend met het drin- ?end verzoek, dc autobusverblndtng- •verschle—Schiedam v.v. te her stellen. De R-E.T heeft thans echter medegedeeld, dat het wegens mate riaal-gebrek .niet mogeiyk i$, deze busverbinding- op korte termen weer In exploitatie te nemen. Pro Patria omkranst Vrijheid Traditie-getroiiw wordt door de Watergeuzen van Pro Patria op 1 April 1948, om ca. 20 uur, het Vrijheidsbeeld, staande op de Nieti- we Markt, ter herdenking van Ne derlands Vrijwording na de Spaan se overheersing, omkranst. De bedoeling is om ca. 19.45 uur af te marcheren van Café Spaan (Rode Zand) via Spinhuisstraat, Coolsingel» Hofplein, Pompenburg- singel, Goudsesingel, Meent, Boter- sloot, Nieuwe Markt. Verschillende Oranjeverenigin gen nemen aan deze geste deel, terwyl na de omkransing, op <de Nieuwe Markt, verschillende per sonen het woord voeren, o.a. de burgemeester, mr. P. J. Oud. Een en ander zal opgeluisterd worden door muziek van de Mu ziekvereniging „Hermandad".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3