10 Luc van Dam won van Delannoit Verenigde Staten grootste scheepvaarftnogendheid VAN NELLE Academie-leerlingen tonen hun werkstukken In de vierde ronde miste hij de kans om de Belg knock out te slaan Radio-programma De Brown Bomber PHUI SHAVE] Joe kijkt toe Scaldis-Paastournooi Lloyd publiceert de cijfers Wandelsport voor Ni win PMiliezechtec Met een salonboot Deviezenmoeili j klicdcn Opgelost naar Zwitserland «rear GLAKS kleine negertjes Mevr. Wilkens-Havelaar gehuldigd Donderdag 1 April 1948 3 (Van onze speciale verslaggever) „Delannoit...!! Delannoit...!* i Delannoit...!» Twaalf duizend Belgen braken gisteravond het Palais des Sports ïn Brussel bijna af, toen de speaker bekend maakte, dat Luc van Dam van Cjrilie Delannoit had gewonnen en dus hierdoor gerechtigd was om de Fransman en Euro pese kampioen Marcel Cerdan voor een titelgevecht uit te dagen. Mi nutenlang bleef de naam van de Belgische kampioen -door de immense koepel van het Brusselse sportpaleis echoën; zoals men enige weken ge leden (volkomen correct) de party van Laurent Dauthuille had getrok ken, toen deze door een partijdige jury ten onrechte verliezer werd ver klaard, zo ging men nu heftig te keer, terwijl er niets op de uitspraak was aan te merken. Mysterie, uw naam is publiek; Iemand heeft eens geschreven, dat de eerste klap een daalder waard was/ doch deze goede man heeft -waarschijnlijk geleefd voor de tijd, dat de bokswedstrijden wa ren uitgevonden. Voor het bokspu- bliek is niet de eerste, maar de laatste indruk de beste en wee de ringvechter als de jury niet strikt onpartijdig oordeelt en zich door de vox populi laat beïnvloeden. Dat Luc van Dam zes ronden lang meesterlijk de Belgische woes teling, die niet zonder reden de bijnaam draagt van „Tarzan", in toom had gehouden, hem zelfs in de vierde ronde met een meester lijke rechtse opstoot aan. de rand van een knock out had gebracht, dat er al die tijd practisch maar één bokser in de ring had gestaan, die het recht had nog te spreken van de noble art", dat alles was op slag vergeten, toen de kleine, gedrongen geweldenaar met de frettenogen in de zevende ronde als een aangeschoten panter Luc van'Dam besprong en hem atta queerde op een manier, die niets meer met boksen te maken had. Het was een uitbarsting van. oerin- stincten, een dynamische ontplof fing met een wervelwind van luk rake stoten, in de primitieve hoop, dat de tegenstander er onder zou bezwijken. Eiï de duizenden aan hangers van Delannoit juichten hun kelen schor: „the call of the jungle" voor hun kampioen, hun Tarzan en ze bleven, zolang als dit dollemansgevecht duurde (twee ronden) schreeuwen, joelen, tieren. Luc van Dam moest terug, hier waren counters-opstoten, linkse en rechtse directen als ontploffinkjes_ vah kinderballons. Kopstoten.-. In de oorlog en in de liefde is alles geoorloofd, maar niet in de ringr. Doch wie zou de jury, de scheidsrechter er voor durven blameren, dat zij de Belgische Tarzan. willens en wetens unfair hebben laten boksen? AU right, zij hebben de kopstoten van Delannoit niet gezien, maar de bloedende streep boven het rech teroog van Luc van Dam was er het bewijs van..». Hiertegen trok niemand partij, wel barstte er een fluitconcert los, toen Van Dam even moest stoppen voor een. windsel, dat er plotseling by fladderde Die zevende en achtste ronde, die hebben de Brusselaars in extase gebracht en Luc van Dam wij verzwijgen het niet in verwar ring. Maar daarmee is dan ook het ergste gezegd. Geen stoot van de Belg is zuiver doorgekomen, niet één keer is Luc van Dam op de grond geweest. Wel heeft hij in de achtste ronde nog een kopstoot ge kregen, nu boven het andere oog en wie zal het hem kwalijk nemen, dat hij er in de negende ronde, toen Delannoit uitgewoed was, niet als een furie op' los ging. Maar in de laatste en tiende ronde, toen de heksenketel op springen kwam te staan, toen zijn manager de Graaf en zijn broer Jan van Dam hm het hardst zaten te schreeuwen: „Sto ten, Luc, dit is je laatste kans", deed hij voor de fanatiek aanval lende Belg geen stap achterwaarts en betaalde hij hem met gelijke munt, Jammer van de kans "Wanneer wij de partij nog eens rustig overmen, dan. moeten we tot de conclusie komen, dat het niet een van de mooiste, maar wel een van de meest enerverende gevech ten geweest is, die we de laatste tijd hebben bijgewoond. Delannoit is geen stijlbokser, maar een vecht machine, die de ring in gaat om zo gauw mogelijk de beslissende stoot te plaatsen. En de grote verdienste van Luc van Dam is, dat 'hij deze „boksrobot" heeft weten te bedwin gen. Geen aanval van de Belg behalve dan in de zevende en. acht ste ronde die ongestraft bleef. Onophoudelijk flitste de rechtse van Van Dam omhoog en.on gelooflijk wat de Belg kon verdra gen, Manca, Charron zij zouden het einde van het gevecht niet heb ben gehaald. Delannoit is maar één keer in gevaar geweest. Het ge beurde in de vierde ronde, dat een onbesuisde aanval van de Belg met een uppercut werd beantwoord, die hem even op de kmeén bracht. Hij was dadelijk weer overeind, maar kennelijk aangeslagen. Luide DONDERDAG 1 APRIL 1948 Avondprogramma HILVERSUM I: 19.— Het klokje van zeven, 19.05 Zang, 19.15 Volks muziekschool, 19.45 Regeringsuit zending, 20.— Nws, 20.05 Opbouw van binnen-uit (Leger des Heils), 20.10 Echo van de dag, 20,15 Con. certgebouworkest, 22.— Gr. muziek, 22.15 Het land van kamelen en ge sluierde vrouwen, 22.30 Orgel, piano en zang, 23.Nws, 23.15—24— Af spraakjes op 1 April. HILVERSUM II: 19.— Nws, 19.15 Jonge mensen en hun beroep, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Pianomuziek, 20.— Nws, 20.15 Steravond, 21.30 Familiecompptitie, 22.Instrumen tale soli, 22.15 De vaart der volken, 22.35 Strijkorkest, 22.45 Avondover denking, 23.— Nws, 23.15 Piano, viool, altviool en cello, 23.45—24. Palladium orkest. VRIJDAG Z APRIL 1948 HILVERSUM I; 7.— Nws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7,80 Muziek bij het ontbijt, 8.— Nws, 8.18 Opera. progr., 8.50 Voor de vrouw, 9. Symphonisch concert, 10Morgen wijding, 10.20 Zang van Hélène Cals, 10.30 Voor de vrouw, 10 45 Viool en piano, 11,05 Voordracht. 11.20 Orkestconcert, 12.— Tournee orkest, 12.33 Sport, 12.38 Pianospel, 13.Nws, 13.15 Italiaans program ma, 13-45 Modeshow, 13.55 Gr mu ziek, 14.Kookkunst, 14.20 GrI mu ziek, 15.Ons volk en zijn dichters. 15.20 BBC-orkest, 10.Kameror kest, 16.30 Tussen twaalf en. zestien, 17.Filmland, 17.20 Wij en. de nau- ziek, 18.Nws 18.15 Accordeon- i muziek. HILVERSUM II: 7.— Nws 7.15 Gr. muziek, 7.30 Gr. muziek, 7.45 Morgengebed, 8,Nws, 8.15 Pluk de dag, 0.Strijkkwartet, B.3D Va. terstanden, 9.35 Ochtendconcert, 10.35 Operaprogramma, 11.— De Zonnebloem. 11.35 Als de ziele luis tert, 11.45 Vioolsolo, 12.03 Clarinet en piano, 12.30 Weerpraatje, 12,33 Lunchconcert, 12 55 Zonnewijzer, 13.— Nws, 13.25 Lunchconcert, 13.50 Voor de man. 14.Operafragmen- ten, 15.Pianospel, 15.15 Muzikale reisvertelling, 15.50 Allerhanden bij de thee. 16.30 Pianospel, 17.— Na schooltijd, 17.15 Verkorte operette, 17.45 "Wat het buitenland leest, 18. Klein orkest. Ik heb Joe Louis gezien En dog twaalf duizend Brosse' laars met mij. Hij is zich aan ons komen verto nen, Daartoe heeft hij zijn witte bad fas uitgetrokken en toen zagen wij een reus tn de ring staan. Een goedige, koffiebruine reus, met een zweem van een glimlach om zijn dikke lippen. Een meneer Baudoux, die hem een bloemenmand In de handen stoptezenuu uchtige mensen met blocnotes en kicktoe stellen Joe Louis keek over ze heen en wie zou kunnen zeggen waaraan hij gedacht heeftAan een heerlijk zacht bed. aan een .xumpsteak avec pommes frites Hij heeft ook nog gebokst, scats een tijger met zn dompteur solt. Een klap van die machtige reus en de dappere jongens, die de een na de ander drie minuten tegenover mijnheer Louis mochten staan, zou den vannacht niet meer zijn ont waakt Ik heb Joe Louis gezien. Piet van Kempen, die naast me stond mei een kinderlijk Hein foto- toestelletjet zei, dat Joe te vet was. ,Jk heb hem gekend in zn opkomst, toen ik nog in Amerika zesdaagsen reed met Pijnenborg Ik geloof graag, dat Piet van Kempen gelijk heeft. Maac^ik vond hel een machtig gezicht. U zult hem wel met mogen zien, want de gulden is omgerekend in do//ars niet veel waard. Jammer... aangemoedigd door zijn niet over- talrijke supporters joeg van Dam zijn tegenstander door de ring, dreef hem met een nieuwe rechtse tegen de touwen en weer knikten dè knieën van Delannoit. Het leek nog slechts een kwestie van secon den of Van Dam had een overwin ning behaald, die geen chauvinis tisch publiek, geen jury hem meer zou kunnen betwisten, doch op nieuw slaagde de Belg er in van Van Dam weg te komen en toen deze niet vinnig, niet doortastend genoeg volgde, kreeg de Belg tyd om zich te herstellen. Jammer van. de kans, die hij later niet meer heeft gekregen. Maar alles en alles tezamen heeft Luc van Dam zich voldoende de meerdere getoond om zich voor de puntenoverwinnïng met te behoeven te schamen. En als de Belgen, even hun chauvinis me vergeten zullen zij moeten toe geven, dat de „Ollander" de kans moet hebben voor een gevecht te gen Marcel Cerdan". Geluidsinstallatie voor Sparta In verband met het 00-jarig ju bileum van Sparta hebben de Spartanen besloten aan hun club een geluidsinstallatie op het ter rein aan te bieden. Van het oor spronkelijke plan een vergaderlo kaal voor spelers dat tevens ook zou kunnen dienen voor ontvangst van de pers enz. bij drukke wed strijden, moest worden afgezien omdat daarvoor geen bouwvergun ning kon worden verkregen, Advertentie 1. M. Bl{jf rustig Bitten! U hoeft er zelfs niet voor uit Uw stoei te konjen; zó ge makkelijk vhect Uw baard er af met Philips „PHILI- SHAVE", het electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demon- STA A LB AARD Ook Üfflï baard vliegt vlaf! N.V. PHILIPS" VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN ...vaderlijk, misschien een beetje laatdunkend. „Katjesspel" denkt hij wellicht van de wedstrijd tussen de Belg Delaimoit en Lucvart Dam, gis teren in het Brusselse Paleis des Sports gekoüden. Joe Louis bokste in hetzelfde programma een paar demonstratiepac- tijtjes. Toch meenden wij hem in de vierde ronde éénmaal „well done, bog" te horen mompelen. Dat was toen Luc. de Belgische Tarzan met een uppercub op de knieën bracht. - Scaldis organiseerde voor de 26e maal zijn jaarlijks korfbaltoumooi, waaraan weer meerdere Neder landse twaalftallen deelnamen. De uitslagen waren: Scaldis Spangen 00; MeeuwenHet Zuiden 01; Espero—KZO 03; ScaldisDee tos 02; Meeuwen-KZ 22; Scaldis KZ 12; Voorwaarts Wester kwartier 23; Voorwaarts— Spangen 1—0; EsperoWester kwartier 03; MeeuwenSpangen 1—3; Espero—Het Zuiden 22; VoorwaartsDeetos 30; Boeken berg—Het Zuiden 0—6; Boeken bergDeetos 0—5; Meeuwen Deetos 11; ScaldisWesterkwar tier 04; VoorwaartsK.Z. 21; ScaldisHef Zuiden 00; Boeken bergKZ 10; Boekenberg Spangen 32; VoorwaartsHet Zuiden 2I; - EsperoSpangen 01; EsperoDeetos 0—3; Meeu wenWesterkwartier 12. Wes terkwartier werd winnaar van het tournoOi. Uit de 'door Llyjd gepubliceerde cijfers blijkt» dar de V.S. uit de oorlog to voorschijn zjjn gekomen als het grootste scheepvaartland ter wereld, dat meer dan een derde van de -wereldtonnage bezit. Tussen Juni 1939 en Joni 1947 hebben do Amerikanen hun brut o-tonnage aan stoom- en motorschepen met 21.256.017 ton uitgebreid. De toeneming van de' totale we reld-tonnage bedroeg in dezelfde periode 15.004.340 ton. Uit het door Lloyd gepubliceerde overzicht blnkt ook, dat de verhezen, die door En geland en. de Britse dominions tij dens de oorlog zijn geleden, zgn op gevangen door enorme schecps- bo uwp rogramma's. Sedert 190113 het percentage van de wereld-tonnage aan stoom- en motorschepen, dat eigendom is van de V.S., gestegen van 4,2f3 tot 36.1%. Het percentage voor Groot- Brittannïë en Noord-Xerland daalde van 50,2% tot 21,4%. De bruto- wereldtonnage aan stoom- en. mo torschepen, is gestegen van 45.403.877 ton in 1914 tot 83.51S.772 ton in 1947. Behalve de V.S, be hoorden ook de volgende landen tot die, welke netto-toeneming van hun bruto-tonnages fes zien gaven: Pa nama (989.333), Sov.net "Urne (848.701), Argentinië (278.140), Zweden (249.073), Spanje (226.137) en Honduras (193.739). De grootste verhezen, hoofdzake lijk door de oorlog, kwamen voor bij Duitsland (3.894.456), Italië (2,131.298), Noorwegen (1.073.131), ,"3sr Aoor - 694. „Tja," zei de strenge sheriff. „Jullie nemen de smalle weg door de vallei, dat is de kortste weg naar huis, begrepen! En laten ik jullie niet weer zien, caramba! Don Kabalos vangen onzin gaan jullie maar voetbal spelen. Don Kabalos zijn groot held ehschurk.... caramba!" Met deze eigenaardige woorden wendde de sheriff zich van ons af, gaf zijn paard de sporen en verdween om de hoek van een bergpad. „Merkwaardig,""mom pelde ik. „Deze sheriff komt me bekend voor. Maar dat kan toch niet-... ik ken hier bijna nog geen mens en..,.'' „Komen jij mee!" zei Oewah- Uk. „Wij ons door domme sheriff niet van spoor at laten brengen.... wij moeten sluipen door smalle bergkloof en dan zeker schurk Don Kaba los tegenkomen!" Oewah-Uk was zó krijgshaftig, dat ik er ook weer zin in kreeg en zo slopen we met behoedzame stappen en op alles voorbereid door de kloof.... Oewah-Uk liep te snuffelen als een hond in een slagerswinkel en daardoor zag hij niet wat ik zag..», 't Was eigenlijk louter toeval, dat ik naar boven keek enIk schreeuwde van ontzet ting..., greep het indiaantje roet gekromde vin gers en rukte hem achteruit.... wegonder het vallende duizenden-kilo's-zware rotsblok uit, dat ons verpletteren wilde. Oewah-Uk kwekte, toen het gevaarte langs zijn neus suisde en met een dreunende slag, die driemaal nagalmde, voor zijn voeten belandde! Griekenland (753.565), Frankrijk (625.111) en Nederland (531.512). Van de voornaamste zeevarende landen zijn Belgie met 48,7% en Griekenland met 46,3% degenen, die het grootste percentage zeeva rende sc&epen bezitten, welke min der dan vgf jaar oud zijn. Noorwegen, Zweden en Denemar ken hebben het grootste percentage motorschepen onder hun koopvaar dijvloot. De percentages znn respec tievelijk 66,7%, 65,7% en 66.3%. De wereldvloot aan tankschepen van 1000 bruto ton of meer, be stond m 1947 in totaal uit 2.079 vaartuigen met een gezaraentyke tonnage van 15.717.923 ton Daar van waren er 194 (164S.667) ton in Noorwegen geregistreerd. Het Niwin-Comité te Leidsen- dam, organiseert Zondag 9 Mei a.s. een Nationale Wandeltocht. De afstanden zijn voor 1217 jaar 15 K.M. daarboven 25 KM. Het inschrijfgeld bedraagt voor 11217 jaar, militairen en serni- militairen f 1.—. Voor ouderen f 1.25, Zij die de tocht geheel volbren gen ontvangen een fraaie gebrand zilveren Nïwin-speld, terwijl voor verenigingen bovendien extra prij zen worden beschikbaar gesteld. Inschrijvingen tot en met Zater dag 24 April a.s. onder inzending van het inschrijfgeld aan H. So man, Zijdestraat 8 te Leidsendam. Na die datum wordt het in schrijfgeld met 25 cent verhoogd. De start heeft plaats vanaf Café Agerma, Vlietweg tegenover het station N.S. burg. Leidsen damVoor- Rugby in Rotterdam Zaterdag a.s. speelt het Neder lands bonds-vijftien tal een rugby- match op het RFG-terrein, om haif vier, tegen Imperial College (Lon den). De kans, dat drs. Van Swol aan Nederlandse zijde meespeelt, is groot. Wie heeft Woef? Het zou aardig zijn als door deze uiteenzetting van zaken dat lieve hondje' bij zijn baas of vrouwtje te rug zou kunnen keren Al een hele poos is het weg en dat is de schuld van deze twee grote mannen, Gernt en Koos Zii zijn het die met dat mooie vriendelijke hondje van alles overhoop hebben gehaald, waardoor het beestje van huis raakte en nim mer terug keerde. Laten we hopen, dat een van U, onmisbare lezers, het liefderijk beeft opgenomen cn dat ge. hoezeer het U aan Uw hart zal gaan, bereid zilt het aan de recht matige baas terug te bezorgen, als ge gelezen hebt hoe het kwam dat dat mooie, aardige hondje zomaar schadeloos hep te zwerven. Gerrit en Koos zijn er de schuld van en niemand anders. Daarom staan ze nu hier voor de politierechter. Scharrelaars in textiel blijken die mannen te zijn, leurders^ langs de huizen met bonloze textiel en we horen daar net dat zü verleden week door de- economische politie rechter met honderd gulden zijn beboet, wegens de verkoop van ban loos goed. Nou, die Gernt en Koos waren dan een poos geleden weer eens aan het scharrelen langs de huizen, toen ze opeens een mooi rashondje zagen lopen. Zij lokten het naar zich toe en namen het mee naar een café, waar ze hun brood gingen opeten. Iedereen m de zaak vond het een bijzonder mooi en vriendelijk hondje en de mannen kregen zo'n schik in het beest, dat zij besloten het mee naar huis te nemen. Ec zal errrfn vrouw mee verrassen, zei Gerrit en hij pakte het onder de arm. Met de bus gingen de mannen naar huis, maar die vrouw van Gerrit was helemaal niet in haar nopjes met het hondje, ze weigerde eenvoudig het als huisgenoot op te nemen. Geef maar hier, zei Koos toen. dan geef ik het aan mijn vrouw. Maar die vrouw van Koos was ook al helemaal niet blij met de woef en daar Koos blijkbaar alleen maar op zijn stamkaart „hoofd" van het ge zin was, besloot hij de hond dan maar weer op straat te zetten. Hondje heeft de weg naar huls niet kunnen vinden en nu zijn wij toch wel zeer benieuwd waar het terecht gekomen is. Als het bij een van onze hooggewaardeerde lezers mocht zijn, bestaat er een mooie kans dat het binnen een paar dagen in z'n eigen mandje ligt. Dat zou aardig 2ijn en dan heeft ieder weer het zijne, de rovers ook, want die kregen twintig gulden boete. De fraaie salonboot „Prins Bern- hard" van de Exploitaticonderne- ming Nedcrlandsclic Stoomboot- reederij en Reedcrij Akkermans maakte "Woensdagmiddag met een groot aantal genodigden een rond tocht op de rivier ter gelegenheid van het feit, dat dit -vaartuig Zaterdag geheel volgeboekt als eerste schip zal afvaren in de nieuwe passagiersdienst van Rot terdam op Bazel. De motorschepen Koningin Em ma, Oranje en De Zeeuw zullen mede worden ingelegd,? waardoor tweemaal per week een afvaart van Rotterdam kan worden gebo den, Aldus is wederom een belang rijke stap gedaan op de weg naar herstel van de Rijnvaart. Men is zelfs verder gegaan, daar voor de oorlog de passagiersdienst op de Rijn zich slechts uitstrekte tot Karlsruhe. Bij terugkeer met dezelfde boot bedraagt de totale reisduur 10 of 11 dagen. Men kan in Bazel echter ook een boot overslaan voor een verblijf van enkele dagen in Zwit serland. Een bijzondere attractie van deze aantrekkelijke Rijnreis langs bijna zestig steden naar het ipooie Zwitserland is wel, dat men nagenoeg alle deviezenmoeilijk- heden heeft weten te omzeilen. Immers, ook tijdens het verblijf in Bazel eet en slaapt men aan boord van het schip, terwijl voor kleine uitgaven aan wal tién Zwitserse francs per persoon p. dag beschik baar kunnen worden gesteld dank zij de medewerking van de Neder landse Bank in deze. Voorts Is de rederij in staat gesteld tegen beta ling van Hollandse valuta spoor- reisbiljetten naar iedere plaats in Zwitserland af te geven. De door de oorlog zwaar geha vende vloot van de Nederlandsche Stoombootreederlj is weer in zover re intact gebracht, dat de opening van de passagiersdienst op Bazel niet zal betekenen, dat de zeer po pulair geworden waterreizen op de grote rivieren moeten vervallen, In het aanstaande seizoen zullen op de routes naar Arnhem en Nijmegen de herbouwde en geheel gerestau reerde salonboten Rotterdam, Prins Hendrik, Hoilandia en Willem Hl dienst doen. Advertentie I Beter kan nietl N.V. GUMFAJ3R1EK OVERSCBfE Feuilleton DOOR AGATHA CHRISTIE I ii i 11 iï 1 4i 25 Er was even een stilte. Vóór Iemand iets kon zeggen, ging de deur open en kwam Rogers bin nen. Hij zei, terwfjl hij van de een naar de andere keek: „Kan ik nog iets voor u doen?" Rechter Wargrave ging even ver zitten alvorens .te vragen: „Hoe laat komt de motorboot hier ge woonlijk?" „Tussen zeven en acht uur, mijn heer. Soms is het even over acht. Ik begrijD niet, wat Fred Narracott vanmorgen uitvoert Als hij ziek ■was, zou hij zijn broer wel sturen." Philip Lombard vroeg: „Hoe laat is het nu?" „Tien voor tienen, mijnheer." Lombard trok zijn wenkbrauwen op. Hij knikte langzaam, als ant woord op een vraag, die hij zich zelf gesteld had. Plotseling zei generaal Macarthur met horten en storten: „Het doet mij leed, wat ik over uw -vrouw ge hoord heb, Rogers. De dokter heeft het ons juist verteld." Rogers boog even het hoofd. „Ja, mijnheer. Dank u, mijnheer."' Hij nam de lege schalen en ging de kamer uit. Weer heerste er stilte. Buiten op het terras zei Philip Lombard: „Wat die motorboot betreft...." Blore keek hem aan en knikte. Hij zei: „Ik weet, wat u denkt, mijnheer Lombard. Ik heb mij het zelfde afgevraagd. Die boot had hier al bijna twee uur geleden moeten zijn. Hij is er niet. Waarom?" „Weet u het antwoord al?" vroeg Lombard. „Het is geen toeval dat zeg Ik. Het is een onderdeel van de hele geschiedenis. Het hoort bij elkaar." Philip Lombard zei: „Dus u denkt, dat de boot niet komt?" Achter hen klonk een stem een koppige, ongeduldige stem. „De motorboot komt niet", ?ei die stem. Blore draaide zijn vierkante schouder een weinig opzij en keek de laatste spreker peinzend aan. „Dus u denkt dat ook, generaal?" Generaal Macarthur zei kortaf: „Natuurlijk komt hij niet. WJj re kenen er op, dat die boot ons van het eiland zal komen halen. Maar de betekenis van- deze hele geschie denis is: Wij gaan niet weg van het eiland, Niemand van ons zal het ooit verlatenHet is het einde, begrijpt u het einde van alles. Hij aarzelde even en vervolgde toen met een zachte, vreemde klank in zijn stem „Dit is vrede. dit Is werkelijk vrede. Aan het einde te zijn niet verder te moeten gaan...» Ja, vrede... Hij draaide zich plotseling pm en liep weg. Het terras langs, tóen de helling af naar de zee*in schuine richting naar hét eind van het eiland, waar losse rotsblokken in het water lagen. Hij liep enigszins onvast, als een map, dia maar hüf wakker is. Blore zei: „Daar gaat er nog één, die van de wijs is! Het ziet er uit. alsof het met het hele troepje die kant uit gaat," Philip Lombard -antwoordde. s.Ilc geloof niet, dat het met u zo zal gaan!" De gewezen inspecteur lachte, „ik heb heel wat nodig om van de kook te raken." Hij voegde er dcoog aan toe: „En ik meen, dat het met u ook zo'n vaart niet zal lopen, mijnheer Lombard." „Op het ogenblik voel ik mij nog volkomen normaal, dank u", ant woordde Philip Lombard. Juist op dat ogenblik kwam Ro gers hard het huis uitlopen, recht op dokter Armstrong toe. „Mijnbeer, zou ik u even kunnen spreken?" Armstrong draaide zich om. Hij schrok, toen hij hem zag. Rogers' gezicht was vertrokken. Hij zag asgrauw. Zijn handen tril den. „Alstublieft, mijnheer, zou ik u even kunnen spreken. Binnen, mijn heer" De dokter draaide nch om en ging met de bediende, die volko men in de war was, het huis weer binnen. Hij zeb „Wat is er aan de hand, man, be heers je." jHJer binnen, mijnheer, komt u hier binnen." Hy deed de deur van de eetkamer open. De dokter liep er doorheen. Rogers volgde_ hem en sloot de deur weer achter zich. „Nu", zei Armstrong, „wat is err De spieren van Rogers' keel werk ten. HIJ slikte iets weg. Toen zei hij stotend: „Er gebeuren hier dingen, mijn heer, die ik niet begrijp." Armstrongvroeg kortaf: „Dingen? wat voor dingen?" „U zult denken, dat ik gek ben, mynheer. U zult zeggen, dat het niets is. Maar er moet een verkla ring voor gevonden worden. Het is volkomen onbegrijpelijk!" „Kom, vertel me liever wat er aan de hand is. Spreek niet la raad sels." Rogers slikte weer iets weg. Hij zei: „Die kleine beeldjes, mijnheer. Midden op de tafel. Die porcelei- nen beeldjes. Er waren er tien. Daarop wil ik een eed doen, dat er tien waren." Armstrong zei: „Ja. tien. Wij heb ben ze gisteravond bij het diner ge teld." Rogers kwam dichterbij. „Dat Is het juist, mijnheer. Gis teravond, toen ik afruimde, waren er neg maar negen, mijnheer. ïk merkte het en vond het vreemd. En nu, mijnheer van morgen ik merkte het niet, toen ik het ontbijt klaarzette ik was erg van streek en zo. En nukijkt zelf maar, als U mij niet gelooft. Er zijn er maar acht. mijnheer! Maar acht. Het is onbegrijpelijk niet Maar acht...." Advertentie f. M* EN NU.;. EEN KOPJE. Bevredigende expositie Heti is opvallend welk een be langrijks plaats de toegepaste kunst inneemt bij het werk dat leerlin gen der Academie voor Beeldende Kunsten in hun gebouw te Rotter dam exposeren. Niet alleen de kwantiteit van het tentoongestelde, maar ook de kwaliteit wijst op be. langstelling voor dit onderdeel van het onderwijs. De Mode-afdeling kamt zeer goed te voorschyn. soms met geache veerde tekeningen en ontwerpen, spms met schetsmatige en wat al te gemakkelijke plaatjes, waaruit te geringe ervaring in het modelteke nen blijkt. Goed werk heeft echter dé overhand. In de afdeling decoratieve en nïj- verheidskunst vallen vooral op het gebied van Binnenhuiskunst fraaie ontwerpen te bewonderen, waarbij het' streven naar het eenvoudig- schone de vormgeving bepaalt, zo dat de beschouwer gespaard blijft voor artistieke buitensporigheden. Publiciteit cn Reclame zijn zowel in teken- en schilderwerk als in fotografie goed vertegenwoordigd en wekken groot vertrouwen voor de toekomst Het is In de eerste plaats technisch verantwoord werk. De goede naam die de Rotter damse Academie als tekeninstituut verworven heeft, blijkt ook nu weer uit het getekend model en vooral uit de portretten. De geschilderde naakten zijn veel zwakker van ex pressie en het geschilderd portret ontbreekt; verder weinig, maar goed beeldhouwwerk. Het grafisch werk is niet zo ver tegenwoordigd als men zou mogen- verwachten. toch zijn er enkele zeer bijzondere -stalen te bewonderen. Het loont de moeite de wit-krijt tekeningen op bord aandachtig te bekijken, om de vaak rake typering" en het juiste materiaalgebruik. Met welk een ijver het glazeniers- en pottenbak kers vak beoefend wordt is af te zien aan hot gehalte van bet werk B-n De „Rotterdamse Gemeenschap" was feestelijk versierd, toen Mevr, C. A. Wil kens—Havelaar de vrouw, die zo- vee) heeft gfedaan voor het materiële en geestelijk leven. van. Rotterdam, ter gelegenheid van haar 80ste verjaardag werd gehuldigd. Burgemeester Oud schetste In warme bewoordingen, wat Mevr. Wllkens in de afgelopen Jaren heeft gepresteerd: In 1915 werd zij bestuurslid van het tegenwoordige „Centrum van Kraam verzorgsters", waarvan zij in 1C22 pro- sldante werd. Later werd zij presidente van Het Vrouwencamlté van het Cen traal Genootschap tot Zedelijke Ver betering van Gevangenen (nu „Genoot schap lot ReclBBscrlng" genaamd); in 1931 trad zij toe tot het Rotterdamse Crisificomlté thans Commissie voor Bijzondere Noden - cn sedert 192B ia mevr. Wllkens voorzitster van het Cen traal Bureau „Huiszorg". Tenslotte deelde de burgemeester mede. dat het H,M. de Koningin be haagd had. Mevr. Wilkens voor haar verdiensten te belonen door haar te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, waarvan de minister van sociale zaken in. een door hemzelf ondertekende brief mededeling deed. Namens alle vrienden van Mevr, Wil kens spelde Mr. Oud haar de ridder orde op de horst. Onder de velen, die na de burge meester het woord voerden, bevonden zich Mevr. WeekenstrooGroenen daal van de Vereniging „Huiszorg", de heer J. v. Mill namens de Rotterdamse Ver eniging tot Behartiging van de Belan gen van Zenuw- en Zielszieken, waar van Mevr, Wllkens sinds 1928 pen ningmeesters U geweest Mevr. .van Duyl—Huurman uit Amsterdam na mens het Damescomité van hcj Cen traal Genootschap voor Reclassering. De toespraken gingen, vergezeld Van fr.iaie geschenken. Tenslotte bedankte de' Jarige allo aanwezigen ontroerd voor de v*le blij ken van hartelijkheid.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3