Zelfs Hellevoetsluis zit niet bij de pakken neer Nederlands dollarpositie én het plan-Marshall heden.... IHtié eexi* ïlacfeaar Maximaal effect bereiken met minimum aan offers Berooid en afgetakeld is het uit de oorlog gekomen Industrie de kans op redding Radio-programma BW nog geen kampioen? Nieuwe boeken in de Openbare Leeszaal Lieftincks nota over: ,een.L' flaJjeT&P Doel van deviesenprogramma: Eén gunstige factor kléine negertjes Herstelde kademuren in gebruik .Vrijdag 2 April 1948 3 WAAR is de goede oude tijd gebleven, dat Hellevoet- sluis nog tintelde van leven? Hoe lang is het geleden, dat de mannen van de marine de straten van het stadje aan het Haringvliet vulden met vrolijk vertier? De oucle sluis wachter mijmert er nog wat over na. „II weet dat zo niet meer, maar toen waren er geen bioscopen en geen dancings en wilt u wél geloven, dat het veel gezelliger was?" Nu de huizen aan de overzijde van de sluis zijn afgebroken, heeft men een tvlm uitzicht op het Fort Haarlem. Op het pleintje voor het ge meentehuis, tegen het hek van de keersluis, staan wat keuvelende mannen. Wilt. u weten, wat er in Hellevoetsluis gebeurt, wat er het gesprek van de dag is, vraag het hun: zij weten het, Maar er gebeurt niet zoveel meer;, de stof'tot keuve len is maar schaars; Hellevoetsluis dreigt langzaam aan in de. verge- telheid te raken. Hoe dat zo gekomen is? Na 1914 is de aftakeling van het stadje begonnen. De marine ver dween naar elders, stukje voor stukje. De ene maatregel na de andere'ondermijnde de- welvaart van het stadje; zelfs de rijkswerf werd geliquideerd. Én Hellevoet- sluis, dat als voorhaven van Rot terdam en Dordrecht niet veel meer betekende, maar dank zij de aanwezigheid van de marine zich in'een fleurige welstand verheugde, ging een kwijnend bestaan tege moet.. Wie in Hellevoetsluis niets meer te maken had, trok weg. Het aan tal inwoners daalde verontrustend snel.. Huizen stonden leeg en waren weinig meer waard. Er'waren im mers geen'bronnen van inkomsten meer! Het stadje, dat eens' de .mond van het Haringvliet beheerste, waar eens Willem III en Michiel de Ruyter, yoor ..verscheidene expe-r dities scheep gingen, had zijn bete kenis volledig verloren. De Duitsers brachten Helle voetsluis de doodsteek toe. Zij braken 70% "van de woningen af. Nog meer werd de bevol king gedund: waren er eens bngeveer 5000 inwoners, nu wonen er nog slechts'800 men sen. Hoe moet dat ooit weer in orde komen? - Costen yoor de baet Nu moge-Hellevoetsluis er. nog zo berooid aan toe zijn, voor mensen met initiatief en een flinke dosis doorzettingsvermogen valt. er nog wel wat van te maken., Er zijn im- mers nog allerlei mogelijkheden. Het stadje ligt gunstig voor indus trie: aan het water, met een. rede lijk goede verbinding met Rotter dam. Er is industrieterrein tè over: de rijkswerf ligt'er ongebruikt. Dus heeft men aan het Ry'k voorge- VRIJDAG 2 APRIL 1948 Avondprogramma HILVERSUM I: 19.— Denk om de bocht, 30.15 Jan Vogel, 18.30 Waar is TJw God? 19.50 Tien voor acht, 20.— Nws, 20.05 Jo Juda, viool, Arnold Juda, piaiuj, 2QR0 He. antwooxding van vragen, 21.— Men vraagt, 21.30 Schuldig of onschul dig, 21.50 Op vleug'len van muziek, 22.Buitenlands weekoverzicht door dr C. D. J. Brandt, 22.Z5 Am, gr. pl., 22.40 Vandaag, 22.45 Avond wijding, 23.— Nws, 23.15 Symph, avondconcert 1* HILVERSUM II: 19,Nws, weer, 10.15 Reg uitz., 19,30 Trio en kwar- tet v. Benny Goodman, 19.45.-Kath. jongeren, 20.Nws, 20.05 Gewone man, 20.12 Faust opera, 21,55 Uit de schatkamer van. het oude testa ment, 22.33 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23,— Nws. 23.15 Oude bekenden, - ZATERDAG 3 AÏ'RJL 1948 HILVERSUM I: -7.— Nws, 7.15 Gymn., 7.30 Muziek bij het ontbijt, 8.— Nws, 8.18 Lichic norgenklan- ken. 8.30 Pro Arte kwartet. 10.— Morgenwijding, 10.20 R,dio feuille ton, 10.35 Sopraan, 10,h5 Uitz. voor arbeiders in continube irijven. 12.-r- Lichte ork. muz., 12.31 Weer, 12.33 ,-De Troubadours, 13.— Heg. uitz. 13.30 VaudevJle ork., 14.— Ned. lied, 14.15 Harm, ori esten, 15. ,.De Economische plaj.ning", 15.15 Gevarieerde plaatjes, 15.30 Ram. blcrs, 16.15 Amateurs, 16.45 Om en nabij de twintig, 17.15 Volksconcert, 18.— Nws, 13.15 Sport. 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7— Nws, 7.15 Maria ter ere, 7.30 Gr. muz., 7.45 Morgengebed, 8.— Nws, 8.15 Pluk de dag. 9.Voor de vrouw, 9.05 Wiesbadener Collegium Muslcum, 9.30 Gedeeltes uit operettes van Offenbach, 10— Klein, klein kleu tertje, 11.45 Koren uit bekende opera's, 12,Angelus, 12.03 Willem de Boer, viool, 12.15 Ltmchconc.. 12.30 Weer, 12.33 Lunchconc... 12.55 Zonnewijzer, 13.Nws. 13.25 Pia- norec., 13.50 Film en toneel, 14,10 Spaanse zang, 14.20 Engelse les,, begin., 14.40 Midcjagconc., 15.15 Concert der jongeren, 15.45 Kiosk, 16.Nieuwe Franse platen. 16.20 De Wijkverpleegster, 16.30-Grego riaans. 17.De Wigwam, 18.— Pianodno, 18.15 Journalistiek week overzicht, 18.30 Zangvereniging, 18.40 „Het geheim van de verdwe nen wissel". steld: doe die rijkswerf aan ons over, liefst ook de haven. Dan heb ben wij de handen vrij om te trachten, van Hellevoetsluis oen industriestadje te maken. Het meentebestuur- verwacht, dat het Rijk hier niet onsympathiek tegen over zal staan, Intussen stelt pren al pogingen in het werk, industrie aan te trekken. Er is 'al een meubelfabriek uit De venter; er komt bihnenkort een re-, paratieinrichting voor motoren; er zijn vooruitzichten dat er nog meer komt. Dit is voor Hellevoetsluis de enige kans. Een en ander brengt voor de gemeente offers mee, maar de cost moet nu eenmaal voor dc baet uitgaan/ En gelukkig staat de gemeente er financieel niet ongun stig voor. Het waterleidingbedrijf, dat 50 jaar geleden werd gesticht, levert behoorlijke baten op. Industrialisatie en woning bouw hangen altijd samen en pok daaraan is gedacht. Er is een groots uitbreidingsplan klaar: in Mei zullen de eerste woningen al betrokken kunnen worden. In de loop van de eerstvolgende jaren zullen aari de woningvoorraad enige hon derden kunnen worden toege voegd. Men zint ook op verbetering van de weg naar Rotterdam. Alleen de aansluiting op de Groene Kruis weg (van Rotterdam naar Brielle) zou verbreed moeten worden en dit vraagstuk is bij Waterstaat in stu die. Tenslotte heeft de Raad'beslo- teri tot overname van de/oude wal len, die geschikt kunnen worden gemaakt als recreatieoord voor de bewoners. Men hoopt, dat het.Rijk ook hierin zal toestemmen. Zo blijkt dat niettegenstaande de zware slagen, die Hellevoetsluis te incasseren., heeft gekregen, de geestkracht ongebroken is. Natuur lijk kan niet alles in een paar jaar voor elkaar zijn maar er is een hpopvol begin. Toekomst niet zo triest Behalve aan industrialisatie als voorwaarde voor een herrijzend Hellevoetsluis heeft men gedacht aan het stimuleren van de .water sport, waartoe het plaatsje zich wel zeer goed leent. Al. voor de oorlog kwamen zeilers uit-Rotterdam door Jt Voornsche kanaal deze contreien uit en kozen Hellevoetsluis als uit gangspunt voor hun tochten over Haringvliet eh Zeeuwse stromen. Het hotel Van Engelen; 'dat voor '40 een populaire pleisterplaats voor touristen was,-is aan het ge welddadig optreden van de bezet ters ten offer gevallen. De heer Mes, locoburgemeester, heeft nu het marinehospitaal, dat als een waardeloos karkas tegenover het onooglijke Fort Haarlem het stads beeld staat te bederven, tot zijn be schikking gekregen. Hij - wil dit verbauwen tot hotel en op deze 'wijze Hellevoetsluis weer geschikt maken als centrum, voor de .water sport.- Het ig goed door de stadjes en dorpen van onze prachtige Zuid hollandse eilanden te dwalen. De oorlog is uitgeraasd en de bevol king zit met de stukken. Maar overal wordt de hand aan de ploeg geslagen, worden plaqnen gemaakt, tekenaars aan het werk gezet, tal- loze réizen naar Den Haag onder nomen om toestemming voor deze plannen. De bevolking legt in onze zware na-oorlogse jaren getuigenis af van haar vaste wil, de rweïlïjk- .heden te boven tc komen. Daarom ziet de toekomst er minder triest uit dan men soms wel eens geneigd is, zich deze voor te stellen. Naar ons ter ore komt wordt aan de Sittardsche Boys ten jaste gelegd dat deze vereniging voor haar laat ste competitiewedstrijden tegen TSC en tegen Eindhoven een speler heeft opgesteld die niet tot uitko men in de competitie gerechtigd was. Mocht dc klacht gegrond worden bevonden dan zou één en ander In vloed kunnen hebben op de stand in district 4 boven en onder aan de ranglijst. Immers, hebben de Sit tardsche Boys gelijk gespeeld tegen Eindhoven, welk resultaat de kam pioenstitel aan BW bezorgde, van' TSC werd verloren, hetgeen met zich bracht dat Helmond vast op de onderste plaats belandde. Wij vernemen voorts dat deze aangelegenheid door Eindhoven aanhangig is gemaakt bij het be-. stuur van de KNVB dat een onder zoek zal instellen. De kampioenswedstrijd tussen BW en PSV, Zondag 4 April, gaat ih ieder, geval door, zo deelde men van de zijde' van de KNVB ons mede. Er is inderdaad een klacht van de zijde, der Ver. „Eindhoven" -binnengekomen inzake het mede spelen blf de Sittardsche Boys van een ;niet-gerechtigd speler. Doch van de kant van „Eindhoven" zal men eerst met bewezen op tafeli moeten komen, en van het overspe len der ontmoeting Sittardsche Boys—Eindhoven op aanstaande Zondag is op het ogenblik nog geen sprake. Links: Ergens tegen de wallen van Hellevoetsluis is deze steen ingemet seld, die dateert uit 1696. Ónder:. Een kijkje op het dorpsplein: Hervormde Keek en gemeentehuls, links het oude - Prinsenhuis - STUDIEBOEKEN- Descartes: Les pages immortel les; Berdjajew: Het Russisch den ken in: de 19e en 20e eeuw; Trois- fontairies: Existentialisme et Pén- sée chrétienne: Greef: Het blinde mensdom; Tans: Een hulpe de man gelijkHaveHet psychodiagno?- tisch onderzoek; Luning Frak: De moderne onderneming en haar per soneel; soneel; Willigen van der Veên: Parapsychologie en haar be tekenis voor het christelijk geloof; Eergsön: Le rïre; Duplos: Uw deel in dit leven; Sasse en Kranenburg: Kerk en sexuele moeilijkheden In. het huwelijk; Bingerr Martin Bu- ber; Kern: De IslamIn Indonesië; Loggem: Mozes. de' wording van een volk; Ruler: De belijdende kerk in de nieuwe kerkorde; Miskotte: De blijde wetenschap; Wlelinga: Onze catechismus; Bruntan: Hoger dan Yoga; Rover: De strijdende kerk. DL 1; Duinkerken: Waarom ik zo denk... Cramer: De dominee van on%. volkskerk; Schouwlnk: Voor- een rustig ogenblik; Jones: Christus langs de Amerikaanse heirweg'; Folitis: De Internationale moraal; Zbindenx De crisis der he dendaagse moraal; Grooten Jr.: Staatsinrichting; Grooten Jr.: Va derlander, een groot, GoUjn; Sartre: Portret van een anti-semiet; Han sen: Amerika's rol fn dé wereld- huishoudinr" w— king met, huishouding; "W'estrateKennisma king met, net economisch leven; Valk; Grondbegrippen en grondbe- Feuilleton ginselen der economie; Kravchenko Ik verkoos de vrijheid; Hawtrey:' Tïïet Brettön. Woods for better of worse: Loon: Ships and how they sailed the seven seas; Rombout3: Leer boek dcr zee -aartkunde; Hedeman en Eroeltema: Dai Nippon in Zuld- Oo3t-Azië; Rvneke: Vertaalboek, la, Engels-Nederl.; pezie: Etaleren en .plakkaatschrift; Brielhouwer: Beschrijvende meetkunde; Boom en Hofstede: Beschrijvende .-meetkun de; Schermerhom en Steenis: Leer boek. der landmeetkunde; Eller- broek en Sxnitt: Natuurk. vraag stukken; Haan: Instructie voor het practicum in de natuur- en schei kunde van de M.T.S. te Rotterdam; Russell: Het A.B.C. der atomen; Brasser: Jacht op groot wild vin N.O.I.; Harris: Insuline; Schoo- nens; Hormonen; Schórnagel: Al gemene ziekteleer; Nelemans: De werking van onze voornaamste ge neesmiddelen; Broek: Balancering van zuigenverktuigen; Homs: Com pressoren; Wertwtjn: Beginselen d. pract.. .werktuigbouwkunde; Hem men: Het- wikkelbock; Borden en Hey: Stoomturbines; Brocx: Scheepswerktuigkunde; Hev en Oostendorp: Scheepswerktufgkun- de; Jansen: Het vervoer van petra- leumproducten en de inrichting van tankschepen: Noordraven: Schie- manswerk; Piek:Scheepsmotoren; Waldorp: Onze Nederl. locomotie ven in woord en beeld; Col^n: Dui kers en sluizen; Weiss: Meer ver antwoord Inkeren; Deschepper:. Con structie van radiotoestellen; Haver kamp: Radlotelegrafle; Lucaa: Ont werpen, berekenen, wikkelen en controleren van spoelen voor radio toestellen; Oomen: Tussen zender en ontvanger; Fla'nès-Py en Cély: Radio-ontvangst; Schadow: Hand boek voor de radio-reparateur; Het plan-A rekende, wat de. Nederlandse dollarposltio betreft, met een deficit van 2 milliard golden. Dekking hiervan was echter, zelfs al werd een bijdrage tn het kader van het Europese Herstel Programma, ontvangen, niet wadrahünljjk. Daarom werd naast het plan-^E, dat fn het'geheel niet rekende op Marshallhulp of andere credietverlening, een derde plan ("O opgesteld. Dit geeft een deficit op de betalingsbalans dat 509 millioen gulden minder bedraagt dat het tekort, voorzien in plan-A. Het plan-C beoogt de bestelling fen in de dollar-area, totdat de larshallhulp beschikbaar., komt, te beperken zonder dat daardoor ech ter blijvend nadeel aan onze "econo mie wordt berokkend.'In het laat ste halfjaar van 1947 ontwikkelde de dollarpositie zich echter zo on gunstig, dat met de uitgifte van dollartoewyzingen nog beneden 'de •contingenten van het olan.C móest worden gegaan. Deze politiek dreigae eenter onze économie blij vend te schaden, zodat werd over gegaan tot het beschikbaar stellen van relatief kleine dollar bedragen. Buitengewone maatregelen, zoals vorderingen van' dollar-activa; ble ken noodzakelijk/ Over het plan-Marshall/ bestaat nog te weinig zekerheid'" ten aan zien van de omvang van de hulp voorNederland, het tijdstip waar op zij zou worden verstrekt, de vorm waarin de verstrekking zal geschieden, en de tijdsduur waar over zü zich zal uitstrekken, dan dat reeds nu de betekenis van deze bijdrage voor 's lands deviezen- positie kan worden geschetst. Ontwerp en doel Ontwerp, doel en organisatie van dat programma kunnen echter, op grond van de tot dusver gepubli ceerde gegevens, met een redelijke mate van zekerheid worden uiteen gezet. Hierbij dient vooropgesteld te worden, dat het „European Re covery Program" niet most wor den beschouwd .als een noodhulp verlening. Doel van dit programma is immers aan de deelnemende le den een gelegenheid te schenken hun economie zodanig te herstellen en zich economisch zodanig aan te passén, dat zij na afloop van de periode in het "plan bepaald, vol doende economische kracht zullen bezitten om zich in. zekere mate zelfstandig te handhaven zonder, dat verdere buitengewone hulp van bui ten af nodig zal zijn. Deze opzet kan slechts worden verwezenlijk; indien een zo. gering' mogelyk drag" in de consumptieve sfeer tal worden besteed en voornamelijk de aandacht op deviezen besparende en deviezen verdienende investerin gen zal worden geconcentreerd. Wierts: De kindertuin; Boer: Techn grondslagen voor 'de houtbouw; Jellema: Gereedschappen, .steigers en werktuigen in het bouwvak; Eynsbergen: Het spuiten van lak op hout en metaal; HoogewerffDe fesch. v. d. St. Lucas-gfiden in Ne erland; Haessaerts: Kenair; Boel-, houwer: Leerboek der perspectief; Bromberg: Meubels en mensen; Vriend: Bouw mee aan Uw eigen woning; Cornette: De portretten v. Jan van Eyk: Gregoire: Grondslag voor het schilderen met olieverf: Knuttel Wzn.: Fakkeldragers v. d. Nederl schilderkunst; Staring; Franse kunstenaars en hun HoTl. mod ellenGehrelsAl gemeen vor mend muziekonderwijs; Gilbert en Poustockine: Jazzmuziek; Debüssi:' Debussy als criticus en essayist; Gelssmar: Politiek en dirigeerstok; Onnen: Maurice Ravel: Paap: Lud- wig van- Beethoven; Filarski: Goed bridge; 'Adrlani Engels: De elfste dentocht; Lalou: Histolre de la llt- térature frangaise; Mèyer: Isaac da Costa's weg naar het Christendom Priestly: Midnight on the desert; Priestly: Rain upon Godshill; Vig- ny: Les destinéés;-Camus: Le Ma- lentendu; GIde: Oedipus en, The seus; Vercors: De droom; Vercors: De wapens der duisternis; Were- meus Bunning: Verboden verzen; Weremeus Buning: Zo waren wfj...; Houwink: Volk bij dé weg; Lundk- vist: Twelve modem poets; Marier: The years between; Shaw: An- drocles and the lion- Muensterber- ger: Lyriek dar natuurvolken; Dek ker: Voortrekkers van Oud-Neder land in Engeland; Magnie: La vle quotldienne au temps dè Louts GLI; Graft: Nederl. volksgebruiken by hoogtijdagen; Roelants: Het goden- boek; .PostEcuekens: Land en volk van gaast en klif; Schotman: De dans der demonen; David Nee!: Liefdes, tover en zwarte magie; Pos: „Eens op Java en Sumatra"; P03: Ons Koninkrijk in Amerika; Vemadski: Gesch van Rusland; Moorehead: De laatste phase f Afri ka trilogie, dl HI)Vrijbuiter en Frater: En nu hoort XI Vrijbuiter; Ailly: 7 eeuwen Amsterdam, dl. 4; Mena: Amsterdam. Aan zulk een streven nu kan uiter aard alleen gevolg worden gegeven, voorzover het verenigbaar is met de denkbeelden, welke de regering van de Verenigde Staten koestert met betrekking tot de Opzet van het aldaar opgestelde programma. De ministers achtten het gewenst hierop de aandacht te vestigen, om dat blijkt, dat, naar veler verwach ting een uitvoering van het ..Euro pean Recovery Program" zal leiden; tot eeii aanzienlijke verbetering van het huidige consumptiepeil te aanzien van 'dit standpunt moet worden opgemerkt, dat reeds grote bedragen aan. deviezen nodig zijn -om het hiudige consumptiepeil te continueren. In eerete instantie zullen dus alle krachten moeten worden gewjjd aan productieve tn veste ringen, waaruit blUkt, dat vooralsnog niet mag worden gerekend op een alge mene verheffing van het verzor gingsniveau. doch hoogstens op het aanbrengen van verbeteringen op «mderdelen. Advertentie 1. M. HÖ fladdert van de wonderdok ter naar de waarzegger en van de waarzegger naar de hypno- tïaeur. Daar geloof thfl ln.maar in vitaminen gelooft hij niet. Dat is hem te eenvoudig. Dat al rijn kennissen die af mattende voorjaarsmoeheid overwinnen met Noury CCC- tabletten en zich kiplekker, aterk en fit gevoelen, zegt hem nieta. Htf sjokt liever (zonder Noury CCC-tablettem moe, loom en lusteloos het voorjaar door. Is U een flad der aar?' Of hgprat U Tegel- matig Noury CCC-tabletten 7 Hogere politiek Gistermorgen zat ik thuis n nog al hoogdravend stukje te schrijve» toen mijn vrouw zorgelijk de ka mer binnen kwam. Ik moet-je even storen, sprak ze somber: er is iemand aan de deur, die -twaalf vijf en zeventig schadevergoeding eist voor een ruit, die je lieve zoon met zijn katapult verbrijzelde. Foei, zei ik, nog half in trance en met naar binnen gekeerde blik overhandigde ik haar mijn porte feuille, Néém het maar, sprak ik toonloos, gauw, anders raak ik er uit, het gaat net een beetje. Tot mijn voldoening gelukte bet onmiddellijk de afgebroken zin te vervolgen en geheel verdiept schreef ik'een poosje'verder. Op eens stond m'n vrouw weer voor mijn neus: nu is er weer een woe dende heer. die veertien tachtig, wxl hebben voor een met de katapult vernielde ruit heb je 't even, sprak zij zacht. Snel en op 4® zocht ik het bedrag bij elkaar en gaf het haar zonder een woord, want ik wilde voor geen geld .de zacht kabbelende gedachtenstroom onderbreken. Onmiddellijk boog ik mij weer over het papier en bouw de verder aan de reeks geconcen treerde volzinnen van mijn hoog dravend stukje. Het zal een kwar-' tiertje later geweest zijn toen mijn vrouw, wedérom binnenkomend, om een bedrag van zes en twintig gulden verzocht, nodig om een man te kalmeren, wiens nut gesneuveld was door een welgemikt schot met de katapult van onze jongen.1 Ik herinner me dat ik op dat; mo ment beslist een vondst deed; dat lk net het woord vond dat precies uitdrukte wat ik zeggen wilde en mijn voldoening dat het daar. nu veilig op het papier stond was zö groot, dat ik gauw even die' zes en twintig gulden als automatisch pakte, ze mijn vrouw in de hand duwde en opgewekt aan het laatste gedeelte van het stukje begon. Er- gens ver weg In mijn gemoed voel de ik wel dat. er iets niet. in orde was, dat die regelmatige verschij ningen van mijn vrouw eenfatale achtergrond hadden, maar ik hield die verre pijn angstvallig op een afstand tot ik mijn werk af zou hébben- Toen ze even later voor. de vier- de maal binnenkwam, koerste ik net met een vaartje naar het pak kende slot van mijn stukje en voor dat ze een'woord uitgebracht had reikte ik al zwijgend en' als met een gewoontegebaar 'mijn porte feuille over. Jasses, wat ben jij toch voor een ijzeren Hein, viel ze Ineens uit, aan jou ls nu nooit eens eer te behalen, ik had je beet willen n'ë-. men ('t is toch immers 1 April), ik had je woedend willen maken de kinderen staan allemaal in-de gang met spanning te. wachten tot je briesend op zou vliegen, om je dan' uit te sliepen, want van dié. drie laatste ruiten is niets waar, alleen de eerste is echt kapot. .i. hier .is het geld terug, maar die twaalf vijf en zeventig heb ik natuurlijk be taald. Wat! riep ik. spinnijdig,. Is 'die aap van een jongen niet wijs en woedend stoof ik de gang op. Eén April, één April, brtilde het tuig in koor...i DESIDERIUS. C.J.M.V.-TONEEL AVOND In een bijeenkomst van de C.J. M.V. ,,De* Heere zal 't voorzien" heeft de eigen toneelgroep gister avond in het verenigingslokaal nog eens en opvoering gegeven, van „Japke". De heer H. Meyers sprak een openingswoord en de mondac- cordeonvereniging „Bravo" vereen de. muzikale medewerking. DOOR AGATHA CHRIST woon...,** peinsde Vera', schijnt zo zo onzinnig." De oudere vrouw naast haar zei levendig: - - p't Ergste vind ik nog, dat Iemand mij er ï.o gemakkelijk tn heeft'la ten lopen. Diebrief is werkelijk dwaas, wanneer je hem nauwkeurig fc leest. Maar ,ifc twijfelde helemaal 9 niet, toen ik hem kreeg." Vera mompelde automatisch: „Na- tuurlijk niet." „Och, Je neemt de dingen té veel, zoals ze schijnen," zei. Emily Brent Vera zuchtte diep. - Zij vroeg: „Meende U wat U aan het ontbijt zei?" „Wees iets duidelijker, beste kind. Wat bedoel je.precies?" Vera zei met zachte stem: „Denkt, U werkelijk, dat Rogers en zijn vrouw die, oude dame gedood heb ben?" Emily Brent keek peinzend óver de zee. Toen antwoordde zij: „Ik voor mij ben volkomen overtuigd. Wat denkt U?". „Ik weet niet, wat ik ervan den ken -moet"-: u „Alles wijst 'er op," zei Emily Brent, ..dat flauwvallen van de vrouw. Denk er nog maar eens aan, hoe de man hét koffieblad-liet val len. En de manier, waarop hij er over praatte..., dat klonk niet als 26 HOOFDSTUK 7 Na het ontbijt had Emily -Brent aan Vera Claythorne voorgesteld, weer naar het hoogste' punt van het eiland te gaan en naar :de boot uit te zien. Vera had toegestemd. De wind was frisser geworden. Er Jcwamen kleine witte schuim koppen op do golven. Er waren geen vissersboten. te zien' eh er w,as geen spoor van de motorboot Het dorp Stickiehaven zelf kon men niet zien, alleen de heuvel, die er boven lag. Een rode rots, dia In zee Uitstak, verborg de kleine baal. Emily Brent merkte op:.,,De man die ons gisteren hierheen bracht leek nogal betrouwbaar. Ik vind het werkelijk heel vreemd, dat hÜ vanmorgen zo laat komt" Vera gaf geen antwoord. Zij be streed een groeiend angstgevoel. 411ct Kwaad zei zij tegen zichzelf: „Je de Waarheid. ja, ik vrees, dat zjj moet Jcalm blijven. Dit is niets voor het gedaan hebben." jou.' Je zenuwen zijn, altijd uitste kend geweest." Hardop zei zij even later: „Ik wou. "dat hij kwam. Ik ik wil hier weg." „Ik twijfel er niet aan, of wij wil len dat allemaal." antwoordde Emily Brent droog. „Het is allemaal zo buitenge- Vera peinsde: „De manier, waar op zei-'keek alsof zij bang' was vóór haar eigen, schaduw. Ik heb nog nooit een vrouw gezien, dié zo angstig keek.-.Hetmoet haar voortdurend vervolgd hebben. Juffrouw Brent mompelde: „Ik herinner me een tekst, die in mijn kinderkamer hing. toen lk een kind was. De straf volgt op de zon de! Dat is een waarheid, die eeuwig isl" Vera krabbelde overeind. Zij zei: ...Maar, juffrouw Brent juffrouw Brent in dat geval „Ja. kind?" „De anderen? .Hoe is het dan met de anderen?" „Ja....?"" „Al die andere beschuldigingen die die waren niet waar? Maar' als het van Hogers en zijn vrouw zo is...," Zij zweeg, niet in staat om haar verwarde gedachten duidelijk uit te drukken. De rimpels op het voorhoofd van Emily Brent, verdwenen weer. „O, hu begrijp Ik U. Tja, neem dat ge val van mijnheer Lombard. Hij er kent, dat hij twintig mannen heeft achtergelaten om te sterven.'' Vera antwoordde: „Dat waren In boorlingen. „Zwert of wit. het zijn onze broe ders," antwoordde Emily Brent bits. Vera dacht: „Onze zwarte broe ders onze zwarte broeders, O, ik ga lachen. Ik ben yan streek. Ik ben mezelfniet...." Emily Brent vervolgde bedacht zaam: „Natuurlijk waren verschei dene van de andere beschuldigingen zeer ver gezocht en belachelijk. Bü». voorbeeld die beschuldiging tegen de rechter,, die .alleen maar zijn plicht deed. En tegen die vroegere inspecteur. En -dan mijn eigen ge val." Zij zweeg even en vervolgde toen: „Natuurlijk was ik, in verband met do bijzonderheden, gisteravond niet bereid er iets over te zeggen. HJ4 was geen onderwerp om over te pra ten in de aanwezigheid van heren." „Neen?" Vera luisterde mét belangstelling. Juffrouw Brent ging'volkomen kalm door, „Beatrice Taylor was bij mij in dienst. Het was' geen behoorlijk meisje zoals ik te Iaat ontdekte. Ik had mij erg in haar vergist Zij had prettige manieren én 'was erg netjes en behulpzaam. Ik was eerst zeer met haar ingenomen. Natuur lijk was dat allemaal volkomen schijnl Het was een lichtzinnig kind zonder enige moraal. Walgelijk! Het duurde enigs lijd. vóór ik ondekte dat _zij, zoals men dat noemt *„in moeilijkheden" was." Zij zweeg en haalde haar fijne neus vol afkeer op. ..Het was een grote schok voor mij. Haar,ouders waren fatsoenlijke men sen, die haar zeer streng hadden opgevoed. Het verheugt mij te kun nen zeggen, dat zij haar gedrag evenmin goedkeurden." Vera, keek naar-juffrouw Brent en vroèg: „Wat gebeurde er?" „Natuurlijk heb ik haar geen uur meer in mijn huis geduld, Niemand zal ooit kunnen zeggen, dat ik on zedelijkheid in bescherming neem." Vera vroeg iets zachter: „"Wat is er met haar gebeurd?" Juffrouw Brent antwoordde:'„Dat schepsel, niet tevreden,.met die env zonde op haar geweten, beging een nog groter zonde. Zij benam zich het leven." Als gunstige factor valt te vermel den, dat Juist in deze periode het z,g. Marshall-plan vastere, vorm ls gaan aannemen, zodat de waar- :hijnlUkheid, dat binnen afzienba- _j tUd de dollarpositie zal kunnen worden ondersteund door bydragi uit het Europese Herstel Plaji, practisch tot zekerheid aangroeide. Onzeker ztln evenwel do vorm waarin de hulp verleend zal wor den, de bedragen;-waarop kan wor den gerekend, alsmede het ogenblik waarop over deze gelden de be schikking kan worden verkregen. Niettemin Is het waarschijnlijk dat het antwoord op deze vragen zal kunnen worden gegeven, voar- fclftt het eerste halfjaar van 1948 ia verstreken. Het is begrijpelijk, dat de financiölo instellingen in de Ver enigde Staten, die trouwens te kampen hebben met een krappe geld- en kapitaalmarkt, juist in deze periode terughoudender wer den met buitenlandse credleten, daar z(j er de voorkeur aan geven een opklaring van de financiële he mel af te wachten. Mede hierdoor was Nederland sterker £an voor heen aangewezen op eigen reserves cn het voorzichtig© gebruik van reeds verleende credicten. Drie wegen Advertentie l. Af in deze onzekere atmosfeer ston den de Nederlandse regerlpg drie wegen open. In de eerste plaats werd een programma opgesteld op basis dcr dollarresources, die In 1948 ter beschikking zullen staan zonder dat op nieuwe credietverle ning wordt gerekend. Het aanvaarden van dit nood- programma zou onvermhdelfjk hebben geleid tot een drasti sche vermindering van de éco nomische activiteit en gepaard" 2Ün. gegaan met éen niet on aanzienlijke werkloosheid. De ze mogelijkheid werd daarom verworpen. Anderzijds atond aanstonds vast, dat een doortrekken van de lijn van 1947 een dusdanige aderlating van buitenlandse Investeringen én edel metafc met zich mede zou brengen, dat ook aan deze oplca- Mng niet valt te denken. Het Is daarom dat het kabinet zich na ampele overweging heeft uitgespro ken voor' een tussenplan, een pro gramma dat dus hoger ligt dan het noodprogramma, doch het peil van 1947 niet bereikt. Hoewel de acute dollarnood ertoe heeft geleld, dat ook op dit tussennrogramma voor alsnog bepaalde Kortingen moes ten worden toegepast, vertrouwt de regering erop, dat na de ..totstand koming van het Europees Herstel programma een opbouwend beleid zal kunnen worden gevoerd, v Er bestaat daarom gegronde- hoop, dat dit gekorte tussenpro- gramma slechts gedurende enige maanden behoeft te worden gehand haa-fd, Hoewel 'de ?Un tijdelijk'"in bené-", denwaartse richting moest worden gebogen, is het niet waarschijnlijk dat de continuïteit van;het herstel plan hiervan een 'biijvenda terug slag zal ondervinden. Dit „reculer pour niJeux aauter" meet onder de gegeven omstandigheden als de, meest rationele politiek worden be schouwd, temeer daar, een verdere afkapping van hetprogramma de economische activiteit iozeer ach terop zou brengen, dat hetnuttige effect van latere dollarinjecties 'on der, hèt Europees Herstel Program ma belangrijk zou worden vermin derd. Bovendien zou dit eenterug-i - slag hebben óp de samenstelling van de export, waardoor de moge lijkheid om. essentiële productei) bulten de dollar-area aan te kopen, hetgeen dollarbesparend werkt, evenredig zou worden verminderd.- Mot het oog op deze factoren eh mede met het doe] werkloosheid te voorkomen, achtten de. ministers het verantwoord voor deze over- bruggingsperiode een begin te ma ken met de liquidatie van Ameri kaanse effecten en het uit Duits land teruggevoerde, destijds geroof de, goud fa verbruiken, terwijl ztJ in het uiterste geval bereid z(jn eén verder déél van de goudvoorraad aan te spreken, zy-hebben .hièrby de diverse tegenstrijdige..,belangen zorgvuldig, afgewogen met hét doel. een maximum, effect te bereiken, gepaard gaande "met een minimum aan offers, hoe ptjniyk deze offers ook op zichzelf nog mogen zijn,,; Als eerste schip, heeft het tüM. Malacca, komende uit Shanghai en, bestemd voor de firma Cornelder, Maandag ligplaats genomen aan de herstelde kade aan do Noordzijde van de Maashaven, vlak b(t de pa* voltooide nieuwe loods Afrika.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3