mm 10 Schréieder rangeert Van der Waals op dood spoor Jan de Bruin bokste niet zo best tegen Jack Philips „Life begins at forty", zegt Beb van Klaveren... VAN NELLE s SPIONNAGE IN NEDERLAND Engeland stopt de radio-verbinding en in Londen maakt men schoon schip Eindelijk worden de bordjes verhangen Wj 2EES3GMS3 Radio-programma Czardasvorstin Matrassen Kapok Verende pullman Nieuw "clubhuis voor de jeugd Iscar Aribo voor de Kunstkring Bedrijfsfilm van de coöperatie Helpers weg 1 BoUtieeeekUe kleine negertjes en nu:* Boksen in Bourgondië Woensdag 7 Xpril 1948 *e Pseudo-baron "van juynden vindt het aan boord van de „Excelsior" iet gezellig» In de eerste plaats is het internationale nieuws niet erg cop vol voor een spion van de Duitsers, het JBrilse achtste leger is in talie geland, een-paar dagen later aanvaard Rome de onvoorwaar delijke overgave. In de tweede plaats heeft'hij in Stockholm letterlijk üets bereikt cn heeft het er alle schUa van, dat de Nederlanders een ifcElietje met hem hebben gespeeld, inpïaats van hij met hen. En in Ie derde plaats heeft hlf hooglopende ruzie gehad met kapitein Aben. •n hij voelt er niets voor,-met deze man die hij slechts half ver- rouwt naar Delfzijl te varen. Daarom laat hij zich in Kiel van loord zetten en belt Schreleder op om instructies. De Kriminal-Direktor neemt teen enkel risico. Hij draagt de Kieler S.D. op. Van der Wsals per trein naar Bentheim te brengen, waar hij hem zelf met de auto zal ifhalen. In Bentheim zien Joseph Schreie- en Anton van der Waals elkaar te rug. De ontmoeting is niet bijster prettig; Schreieder merkt terstond het onzekere-op, dat volkomen on gewoon is bij Anton. In de a.uto, die snel naar Drie- tergen rijdt, vertelt Van der Waals zijn avonturen als „Baron van Lynden" in Zweden. Hij vertelt ze gekleurd, hij vertelt ze zó, dat hij in een gunstig daglicht komt te staan. En hij liegt er een beetje bij en hij fantaseert een toegiftje hier en een aardigheidje daar. En Schreieder krabt zich de kale sche del, want het verhaal lijkt wel ontsproten aan het brein Van een Von Münchhausen. Ja, zegt Van der Waals, ik ieb persoonlijk contact gehad met -le Nederlandse consul-generaal De Jonge. (Dat is zijn eerste leugen.) Er zal een man komen 3n mijn wo ning in flat Bóschzicht te Den Haag om mij een opdracht te bren gen. (Dat is zfjn tweede leugen). En ik moet, om mij betrouwbaar te tonen, een belangrijk gebouw van de Duitse Wehrmacht in de lucht laten vliegen. Dan krijg ik verder contact en zal alles weer best marcheren, ook al gaat het Sngland-Spiel kapot. (Dat is een mengsel van "waarheid dn leugen n de verhouding 1 10.) Joseph Schreieder weet niet, wat hij er van geloven moet. Het klinkt alles vreemd en vaag en weinig reëel. En het is in ieder geval niet ~7in overeenstemming met de oude manier van werken, die Van der Waals heeft gemaakt tot een der beste verraders van de S.D. Niettemin:: Schreieder zal de iongen zijn volle kans geven. In het Scheveningse Sperrgebiet wordt in aanwezigheid van Van der Waals een klein pakhuis van de Wehrmacht opgeblazen. Die op dracht is dus vervuld; het wachten Advertentie l. M. Hoe schoon Berjage's Beuxs ook mag wezen, Eén bezwaar as steeds bij mij gerezen. Er staat slechts tot mijn spijt „Duur Uw uur". „Beidt Uv/tyd'% MaarNeem 'n TIP", had ik liever gelezen! MeJ. M. BA'dam, ontv. 1 fl. TIP WOENSDAG 7 AFRIE 1948 Avondp r o gramma. HILVERSUM I: 19.— De geleide .conomïe, 19.15 Orkestprograrnma, 19.30 Hoe het groeide, 19.40 Jeugd- meuws, 19.45 Lezen in. de -Bijbel, 20,— Nws., 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Metropole orkest, 21.18 Schuldig of onschuldig, 21.25 Luis terspel, 22.15 Malando, 22.45 Van boek tot boek, 23.Nws., 23.15-- 24.Veel gevraagde platen. HILVERSUM II: 19 Nws., 19.15 Regeringsuitzending, 19.30„ Actueel geluid, 19.45 Engelse les voor ge vorderden, 20.Nws., 20.15 Evan gelisatie in de drie Jordaanwerken, 21.30 Philh. orkest, 22.45 Avond overdenking, 23.— Nws, 23.15 Orgel en piano-duo, 23.45—24.Slotac- coord. DONDERDAG 8 APRIL 1948 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM I; 7.— Nws., 7,15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Ochtend- rhythme, 7.50 Dagopening, 8.— Nws,, 8.15 Gr. muziek, 8.45 Gr. mu ziek, 9.15 Morgenwijding, 9.30 Gr, muziek, 9,45 Arbeidsvitaminen, 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.35 Gr. muziek, 11.Orgelconcert, 11.45 Proza van Ned. Schilders, 12.— Gr. muziek, 12.30 Weerpraat- je, 12,33 In t spionnetje, 12.38 Het Lyra Trio, 13.Nws, 13,15 Metro- pole-Orkest, 14.— De vrouw binnen en buiten haar huis, 14.20 Solisten concert, 15.Voor zieken en ge- ronden,'16.U kimt het geloven of niet, 16.05 Reprises, 16.40 Verge ten Ned. muziek, 17.Kaleidos- coop, 17.20 Welk dier deze week?, 17.30 Les gars de Paris, lö.-w Nws., 18.15 Sport, 18.30 Strijdkrachten- programma. HILVERSUM TL: 7.— Nws., 7,15 Gr. muziek, 7.30 Orgelbespeling, 8.Nws., 8.15 Pluk de dag, 9.— Voor de vrcuw, 9.05 Werken van Haydn, 9,30 Waterstanden, 9.35 La Travïata, 9.45 De schoolradio, 10.Orgelspel, 10.15 Morgendienst, 10.45 Vocaal-kwartet, 11,De Zon nebloem, 11.45 Strijkkwartet, 12.03 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13,— Nws., 13.20 Orgelspel, 13.45 Hors d'Oeuvre, 14.— Musette or kest, 14.30 Gershwin melodieën, 14.40 Voor de vrouw, 15.Cosmo- politan-Trio, .16.Bijbellezing, 16.45.Zang van Jo Vincent, 17.— Jeugdjournaal, 17.'3Ö Pianokwartet, 17.50 Regeringsuitzending, 18.— Pianoduo, 18.15 C.N.V. Kwartier, 18.30 Koninklijk mannekoor, 18.45 Jonge mensen en hun beroep. is nu op de reactie in Stockholm. Maar Schreieder heeft weinig hoop. Zijn zekerheid kwijt Een paar dagen later komt de verrader bij zijn chef met een zon derling verhaal. De man uit Zwe den is, terwijl hij afwezig was, jn flat Boschzieht geweest en heeft een briefje achtergelaten met een afspraak. Die afspraak heeft in middels plaats gevonden in een Haags café; Van der-Waals heeft verteld over het opblazen van het Wehrmachtsgebouw en de vreem deling zal hem binnen een paar dagen een opdracht en een foto toestel brengen. Schreieder wacht veertien dagen op een nieuw verhaal. Maar Van der Waals weet blijkbaar niets meer te verzinnen. De volstrekte mislukking van zijn Zweedse reis, het feit," dat de illegaliteit hem onmiskenbaar op het spoor is en dc tastbare achterdocht bij Schreie. der hebben hem de psychische ze kerheid ontroofd, die voor het suc cesvol verrichten van ziju sinister werk een conditio sine qua non is. Lang denkt de leider van het England-Spïel over dit alles na. Hij beseft, dat Antoft thans op een ge vaarlijk keerpunt staat. In deze omstandigheden wordt hij een .ge vaar voor de dienst. De S.D. kan het niet tot een breuk met hem laten komen; daarvoor weet hij te veel en daarvoor Is hy te handig. Schreieder besluit hem ip ieder geval het verradersloon van 1100 gulden per maand te blijven, beta len. Maar werk krijgt hij niet meer Hij heeft zijn Zweedse opdracht verknoeid om welke reden dan ook hy liegt alsof het gedrukt stait, hij heeft allerlei moeilijkhe den van financiële en persoonlijke aard veroorzaakt, hij stort zich van het ene amoureuze avontuur in het andere, hij bedreigt vrienden en vrouwen en medewerkers, kortom: hij is een bedorven schoelje, dat moet worden uitgerangeerd. Misschien later, zegt de chef, al« Van der Waals hem vraagt of er niet een karwei valt op te knappen. Over een poosje komt je kans weer, mein lieber Anton, maar eerst moet de illegaliteit de stellige overtuiging hebben dat je dood bent. 4 Londen gewaarschuwd In November 1943 komen Jan TJbbink en Deurlein, na een reis door België, Zwitserland, Frankrijk en Spanje in Engeland aan en ver tellen van de kolossale nederlaag die de M.LD. en de S.O.E. hebben geleden. Alle agentên opgevangen door de SD., de codes bekend, de opleiding bekend, de parachutisten in de cellen, duizenden illegale werkers in de concentratiekampen en in de massagraven en de zen ders in handen van de S.D. en de Abwehr. Waarlijk: dit is de groot ste spionnageramp van alle tijden. Ubbink en Deurlein verdwijnen in een Engelse gevangenis Maar Londen breekt op een aan tal lijnen plotseling het radiover keer met de S.D. af, geeft waar schuwingen aan enige andere zen ders engaat op vier golflengten door met zenders, die in handen van de S.D. zijn. Maar er komen géén parachutisten meer in Neder land, die tevoren op deze golfleng ten zijn aangekondigd. Want in Londen is inmiddels het een en ander gebeurd: de M.I.D. en zijn Engelse supervisor, de S.O. E., zijn eindelijk, eindelyk defini tief ter zijde geschoven. B. I, on der leiding van de kolonels Somer en Vah Houten, heeft de gehele militaire inlichtingendienst in han den genomen; het nieuwe B.B.O., met generaal Van Oorschot, ma joor De Graaf en majoor Klijzing, krijgt even later de sabotage in beheer en de dropings, die door deze bureau's worden voorbereid, ontgaan volkomen aan de Duitse contra-spionnage, B.I. werkt sa men met de geroutineerde Secret Intelligence Service en het B.B.O. heeft-het geluk, in majoor Dobsen een Engels medewerker te vinden, die in vakkennis en bekwaamheid het tegengestelde is van Bingham- Blunt en de zijnen. Het aanhouden van een paar zendverbindingen met de SD. is een „spel" dat de geslepen Duitsers een ogenblik verwart. In de nacht van 21 op 22 Novem ber 1943 - een paar dagen nadat de Russische legers in onweer staanbare opmars Kiev hebben veroverd gebeurt er m. Neder land iets, waarvan de bevolking niets merkt, maar dat over het lot van vele dappere mannen beslist. De Residentie Operette heeft bij haar eerste optreden in Rotterdam, gisteravond in Luxor, niet over ge brek aan succes te klagen gehad. En de ruime bijval, die zij met de enthousiaste en vlotte vertoning van Kalman's Czardasvorstin oogst ee, was zeker verdiend. Er is met groot élan gespeeld in een niet overdadige doch beschaafde aan kleding cn de regie van. Victor Co- lani bleek tot in de kleinste de tails verzorgd en getuigde van goede smaak. Behoorlijke vocale prestaties vie len er te genieten van de titelrol- vertolkster Lola van der Ben en Cor Wijgers. Dolf Driessen, die de vorstenzoon speelde, kan een bruik bare kracht worden als het acteren hem op de duur wat vlotter zal af gaan cn hij' vooral de lagere regis ters van zijn stem. tot groter ont wikkeling zal hebben gebracht. Rob Milton weet van zo'n oude vorst met zijn bekende middelen een kostelijke figuur te maken, Ge rard Muller, die de jonge graaf voor zijn rekening had genomen, bleek alle eigenschappen te bezit ten voor een prima operette jeun- premier en leverde reeds een op merkelijk goede prestatie. e De koren waren over 't algemeen goed. de eabaretmeisjes charmant en vlot ter been; het nieuw ge. vormde orkestje moet' weliswaar nog ingespeeld raken, maar het deed onder de enthousiaste leiding van Herman Woustra al aardige dingen en zou men dus van 'n goede en ge slaagde voorstelling kunnen spre ken, alleszins het bezoek waard, maar er ïs meer. Ik heb u nog niet verteld van Kitty Knappert. Dat heb ik expres voor laatst bewaard om U aan het slot van deze beoordeling vooral op het hart drukken dit zeer be gaafde meisje per se te gaan zien. Te horen moet U niet veel ver wachten, want Kitty zingt gewoon als U en ik maar TJ moet .haar gaan kijken, want ik kan me niet herin, neren, ooit een sterretje zich met zoveel gratie en zó lichtvoetig over het toneel te hebben zien bewegen. Zij speelde het nichtje van de vorst zo veroverend en met zoveel jeug dig vuur en opmerkelijk acteerta lent dat ik niet aarzel haar een unieke verschijning op de Neder landse planken te noemen. D. Roodenburg Vermaat Feestelijk kapconcours 1 Zondag a.s. wordt er een groot kapconcours gehouden in Lommer rijk, dat duren zal van 13 uur tot 22 uur; daarna wordt het con cours besloten, met een bal. Advertentie l. M. met fabrieksmerk. N. Binnenweg 30 - R'dam Dïf fleurige japonnetje oogstte weel bijval op een Londense voorjaarsshow* De brede zwarte ceintuur en dito knoopjes op het lijfje vormen een sterk contrast met de zachtrose kleur van de japon» De twee rijèn strookjes op de rok zijn van boven afgezet met eveneens zwarte biezen. Twee Hondjes van 1948 In Engeland doet het volgende grapje de ronde: Een hondje uit Boedapest komt op bezoek bij een bevriend hondje in Londen.' .JJoe maak je het, ouë jongenV' aldus het Hongaarse hondje. ,JTm, gaat nog al,... niet zo bijzonder", mompelt het Londense hondje, ,Ae tijden zijn slecht. Ik krijg zo nu en dan nogovel-cris een bot, maar d't zit geen draad vlees meer aan. En jij, hoe gaat het met jou?" „Och, ik dürf niet klagen", 'ant woordt het hondje uit Boedapest. urant ik rnèg niet klagen. Ook ik krijg wel-eris een bat en er zit bij toeval ook wel eens een draadje vlees aan nee, heus, ik mag niet klagen" „Waarom ben-je dan hier ge- komen?", vraagt het Londense hondje. Dan glijdt een beschaamde glim lach over de snoet van het hondje uit Baedapesf, en het fluistert zn Londense college in het oor: ^lo gen jullie hter nog blaffenja7; nou, daar ben ik blij om, want ik ben eigenlijk gekomen, om mezelf weer eens te horen blaffen" In Augustus gereed De stichting „Jeugdclubhuizen in de jcugdhaven" is een vereniging, die werkt onder de jongeren in de arbeiderswijken, in het centrum van de stad. Haar voornaamste doel stellingen zrjn, de jongens en meis jes van de straat te houden,,hen nuttig bezig tö houden en zowel geestelijk als maatschappelijk op 'n hoger peil te brengen. In het begin van zijn bestaan, stond „De Jcugd haven" die in. October 1946 werd opgericht, geheel onder leiding van de gereformeerde kerk. Later vormde zich onder bovengenoemde naam een stichting, al bleef de be langstelling van de zyde van de kerk bestaan. Zo heeft d3. Krimpen ook nu nog de algemene leiding. De vereniging had tot voor kert voord de avonduren de beschikking over het schoolgebouw aan de Van Speijkstraat, maar het was te voorzien, dat zij daar op de duur niet zou kunnen blijven, inderdaad kreeg zij enige maanden geleden de mededeling, dat zij naar een ander clubgebouw moest omzien. Een plan rees toen, om e en geheel nieuw clubhuis te bouwen.' Het spreekt vanzelf, dat tal van moeilijkheden moesten worden overwonnen, alvo rens dit voornemen-was uit te voe ren. De gemeente, die een dergelijk initiatief waardeerde, verleende echter alle medewerking en daar kerkelijke instanties zich bereid Het spel van de pianist Iscar Aribo bezit alle eigenschappen voor het interpreteren van Franse muziek. Uit het toucher spreekt immer een klaarheid,' een bezie ling en een sterk ontwikkeld ge voel voor differentiëring. Boven dien krijgt de voordracht een wel zeer persoonlijk accent, doordat er weinig of niets bij intuïtie ge schiedt. Alles lijkt» doordacht tot in het kleinste detail. Dit leidt echter niet tot eerebraliteiten of gemanië reerdheden. Integendeel. Al deze kenmerken vinden hun synthase in een geprononceerd kunstenaar schap, dat, wars van virtuoos ver toon, zich uitsluitend richt op het kunstwerk. Zo luisterde men dus*uitermate geboeid naar Aribo's vertolking vaQ een voorbeeldig samengesteld programma, dat verschillende com posities van Chabrier, Fauré, De bussy en Ravel bevatte en waarvan het compositaire hoogtepunt onge-* twijfeld in de werken van laatst genoemde meesters. De leden van de Kunstkring heb ben na afloop de kunstenaar veel bijval geschonken. Een toegift volgde. Herman van Born Concert van Rotterdamse jongeren Op 19 April zal er in de kleine zaal van Lemmerrijk een concert worden gegeven, geheel gewijd aan werk van drie Rotterdamse com ponisten: Rie Kool, Meta Russcher- Overman en Jan Masséus (sonaten, trio's, zang met strijkkwartet en piano-soli). Bij voldoende belangstelling zal er een muzikaal kunstcentrum wor den gevormd „om tot herhaling van. dergelijke kunstmanifestaties" te komen. verklaarden, financieel te gteunen, kon in Februari met de bouw op het binnenplein van het gemeente lijk bureau aan de Van Spepkatraat begonnen worden. Het ontwerp voor deze nieuwe r<* créataegelegenheid ziet er ahntrek- kelyk uit. Er komt een zaaltje, waar plaats zal zijn voor 110 perso nen: verder zullen er twee kleed kamertjes gebouwd worden en een keuken, waar koffie kan worden geschonken. Ook een leeszaaltje en een werk plaats, waar de jongens wat kun nen knutselen, heeft men niet ver geten! In Augustus hoopt men bet nieu we home te kunnen betrekken. He* bestuur van de „Jcugdhaven" zeer erkentelijk voor de hulp die zd van alle zijden krijgt, en vertrouw* erop, dat zijn vereniging binnenkort subsidie van. het Rijk ontvangt. De cineast Akos Farkas, die o.au heeft meegewerkt aan -de totstand koming van „De Jant-jes", „Salto Mortale" en enkele documentaires, o.a. voor het ministerie', van Land bouw, heeft van de Centrale der Nederlandse verbruikscoöperaties opdracht gekregen tot het vervaar digen van een bedrijfsfilm. De film. is bedoeld voor „eigen gebruik' (propaganda- en personeelsbijeen komsten). zal waarschijnlijk niet In de normale bioscoopprogramma's draaien, hepft een duur van onge veer een half uur en zal in het na jaar voltooid zfjn. De film moet in de eerste plaats een beeld geven van de talrijke bedrijven van de coöperatie en enkele typische sta dia in het productieproces, zal in het algemeen dus een populair- technisch karakter dragen. In de inleiding wordt' even het begrip coöperatfe belicht en dc film zal van soortgelijke industrie-do cumentaires daarin verschillen, dat de nadruk valt op het bedrijf als gerrteenschapsbezit, waarin de toe schouwer. de dokter zowel als de tramconducteur, zijn aandeel heeft, of zal hebben (Indien htj nog geen lid van een coöperatie is). Deze documentaire vormt het be gin van een aanzienlijke film-acti viteit, die de coöperatie van zins is te ontplooien. Op het programma staat o-a. ook een kort filmpje, dat ln vogelvlucht de hele coöperatieve beweging zal laten zien. Z.-Afrikaanse journalisten in ons ïand Dinsdagmiddag zijn per Constel lation „Walcheren" veertien Zuid- Afrikaanse journalisten op Schip hol aangekomen voor een tien daags verblijf in ons land. Zij zul len. c.m. een bezoek brengen aan de scheepswerf Wilton-Fyenoord te Schiedam. De boksvereniging Herman van 't Hof organiseert Maandag 12 April bokswedstrijden in Odeon, waarvoor een interessant program ma is samengesteld. Met de regelmaat van de klok wist Jan de Bruin zijn stopstoten te plaatsen Gaande naar zijn werk had deze Jan de verleiding op zijn weg ont moet in de gedaante van een man met een fiets. De fiets in kwestie wordt de rechtszaal binnengereden tot vlak voor de groene tafel. Het is een aardig karretje zo te zien, wel niet fontei nieuw maar voor een buurfiets lang niet gek. Dat het een huurfiets was wist Jan nog lang niet toen hij op die kwade dag tegen zijn verleider aanliep. Die man was naar hem toegekomen en had gezegd: ik heb hier een beste fiets, maar ik heb centen nodig, is het niks voor jou, voor vier tientjes kan je 'm krij gen. Nu had onze Jan maar twintig gulden op zak en dat zei hij tegen de man met de fiets. Nou vooruit dan, had die gezegd, geef maar op dan is hij van jou. Zo was Jan in 't bezit van de fiets gekomen, maar een rijwiel had hij niet nodig, wel centen en daarom ging hij de fiets onmiddellijk te koop aan bieden bij een rijwielhande laar. Maar die hapte niet zomaar terstond toen Jan dertig gulden voor de kar vroeg. Hij wilde weten wat die Jan voor een snuiter was en. vroeg hem zijn persoonsbewijs te tonen. En nu wilde Jan beweren dat hij" toen ijas in de gaten ging krijgen dat dat karretje wel eens gestolen kon zijn. Daar geloofde de rechter geen snars van. Als een vreemde man je een fiets te koop aanbiedt voor 40 gulden en dan ineens met (ie helft genoegen neemt, dan kan een kind snappen dat daar een luchtje aan zit, zei de rechter, maar Jan hield vol dat hij er echt niet aan gedacht had. Nou. de getuige Har ry zou wel eens precies vertellen wat er met die fiets gebeurd was. Hy had hem voor een dag gehuurd en toen hü ergens een bezoek moest brengen had hij hem zolang in een gangetje tussen twee huizen gezet. Maar by zijn terugkomst Was de fiets verdwenen, foetsie» gestolen. Dat had die man gedaan, die Jan op zijn weg ontmoet had. De rechter overwoog nog even of Jan misschien niet zelf de fiets weggenomen had maar dat kon niet bewezen worden. Wel lag de heling er dik boven op, vond. de rechter, en of Jan al beweerde dat hy zo erg centen nodig had, het hielp allemaal niets, het werd een ge voelige duw die Jan kreeg: drie maanden de nor in. Dat is toch verschrikkelijk zei Jan, dat komt nu wel 'erg ongel ègen want over een poosje moet ik vader worden. Maar daar kan het recht nu een maal geen rekening mee houden. Ik zal' 't je sterker vertellen, zet de deurwaarder tegen Jan: zo met een moeten de rechter en de offi cier en de griffier een zaakje gaan behandelen in de cel bij' een vrouw die gestolen heeft en die niet eens meer hier voor het hekje kan komen omdat zij ieder ogenblik moeder kan worden. Vrouwe Jus- titifa ky'kt daar niet naar, dat kan ze niet, want ze heeft immers een blinddoek voor de ogen. (Van onze speciale verslaggever) Na de overwinning op Delannoit van Luc van Dam, gisteravond weer een dubbele HollandsEngelse overwinning in de Apollohal tc Am sterdam onze fondsen op de buitenlandse markt, die zo lange tijd laag genoteerd waren, zijn weer stijgende. Do welter Jack Philips, noch de middengewicht Des Jones zijn topmensen in Engeland, maar zil hebben toch herhaaldelijk in de hoogste regionen gebokst Philips won van Ric Sanders en Joncs haalde de volle lengte tegen de Turpins en zo kan het niet anders of hun nederlagen, respectievelijk tegen Jan de Bruin cn Beb van Klaveren kunnen aan de Engelse pers niet onopge merkt voorbijgaan. Feuilleton Het moeilijkst van de twee Rot terdammers heeft Jantje de Bruin het gehad. Zo vlot, zo onversaagd ook en met opvallend gebruik van linkse en rechtse directen die zo prachtig lineaal recht uit de schouder gestoten werden hij destijds in de Rivièrahal tegen Ric Sanders gebokst heeft, zo timide, zo spaarzaam met het gebruik van door de kamer. Wij liepen te praten, waren geert bomen, en zeer weinig Lombard vroeg enigszins nieuws- waren verontwaardigd en volko- schuilplaatsen. De drie mannen gin- gierig: „Wat zei hy?'" men. in beslag genomen door onze gep. zorgvuldig en methodisch te Blore haalde zijn schouders op. eigen zaken. Ik denk, dat het zo werk, zij liepen heen en weer van „Dat hfj zo weinig tijd had en dat mogelijk is geweest." Blore haalde het hoogste punt tot aan het water, 'hij niet gestoord wenste te worden zijn schouders op, waarbij zij scherp iedere onregel- Dokter Armstrong keek ernstig, „Het is een feit, dat het gebeurd matigheid in de rots, die de toegang mompelde toen: „Ik vraag mij af.." DOOP ...rui r u,i,T,ci! Nu heren laten wij ann de slag tot een holton kunnen verbergen, zij hadden het eiland proctlsch wulik A w A I It A CHKI5TI Egaan. Niemand heeft waarschijnlijk bekeken. Maar er was geen hol. geheel doorzicht De drie manned een revolver? Ik veronderstel, dat Eindelijk kwamen zy langs het stonden op het hoogste punt en ke- dat te veel gevraagd is." water by de plaats, waar generaal ^en naar het vasteland. Er waren Lombard zei: „Ik heb er één." Hij Macarthur over zee zat uit te kij- geen boten te zien. De wind nam klopte op zijn zak, ken. Het was hier zeer vredig. Het ;oe Blore's ogen gingen wijd open. Hij enige geluid was het geklots van Lombard zei: „Er zijn geen vis- zei op overdreven onverschillige de golven, tegen de rotsen. De oude sersboten op zee Er is een storm op toon: .Heeft u die altijd bij u, mijn- man zat kaarsrecht met zijn ogen ]t0mst. Jammerdat het dorp van heer?" op de horizon gericht, hier uit niet te zien is. Anders zou- Lombard antwoordde: „Gewoon- Hy besteedde geen aandacht aan wïï een sein kunnen seven of lijk wel. Ik heb voor rare gevallen de naderende onderzoekers. Deze fGt° anders kunnen doen gestaan, weet u?" onoplettendheid gaf tenminste één Blore stelde voor: „Wij zouden „O", merkte Blore op en hij ver- Y,^n he" ge\jpel. vannacht een vuur kunnen ontste- voigde: „Nu. waarschijnlijk heeft Blore dacht by zichzelf: „Dat :s niet ken." u nooit.In .en aroter wespennest ge- wt ",so1 h,J Lombard fronste zijn voorhoofd - - zeten dan op het ogenblik! Als er 'n lr"nce is et zoiets. hoe is het dan in zijn glas geko- zich een gek op dit eiland schuil Hij schraapte zijn keel en zei men?" - houdt heeft hij waarschijnlijk aller- kwasi gewoon: „Een prettig, vreed- lei wapens bij zich om nog niet zaam hoekje heeft u hier gevonden, eens te praten over een mes of een generaal," De generaal fronste zijn paar dolken." teöikbrauwen. Hij wierp een korte „ia ,.v Armstrong kuchte, blik over zijn schouwer. „De tijd :s moeten hier afgezonderd blijven, er „Daarin zou u zich kunnen vergis- zo e.r wer^ moet niet gelet worden op signalen, sent Heel wat levensgevaarlijke op aandringen, dat niemand enzovoorts. Misschien is er wel in zijn kalme, rustigs 1TllJ Stoort. het dorp verteld, dat het om een 29 - „Wat bedoelt u precies?" „Wel, ik bedoel dit. Na die bom van gisteravond krijgt die jonge Marston de schrik beet en neemt vergif. Rogers wordt ook'bang en maakt zijn vrouw van kant. Alles in overeenstemming met het plan van Niemand." Armstrong schudde zijn hoctfd. Hij herinnerde aan de cyaankali. Blore gaf hom gelijk. „Ja, dat had ik vergeten. Het is niet gewoon, dat iemand zoiets bij zich heeft. Maar pn zei: „Het ellendige is, dat w;>ar- schynlijk overal rekening mee ge houden is." „Op welke manier, mijnheer?" „Hoe weet ik dat? Misschien is het sis een grap voorgesteld. Wy men. Lombard zei: „Daarover heb ik ook gedacht. Marston heeft die avond verschei dene whisky-soda's gedronken. Tus sen zijn laatste glas en zijn voor laatste is geruime tijd verlopen. Gedurende die tijd stond zyn glas krankzinnigen 0_ ergens op een tafeL Ik meen, hoe- mensen en prettige lieden." Blore antwoordde vriendelijk: weddenschap gaat. Eén of ander wel ik er niet zeker van ben, dat Blore merkte op: „Ik heb njet het „Wij zullen u niet lastig vallen. Wij gek verhaal, in ieder geval." het op het kleine tafeltje bij het gevoel, dat dit exemplaar zo zal zijn, doen alleen maar de ronde over het i raam stond. Het raam stond open. dokter Armstrong." eiland om zo te zeggen. Wij vroegen Advertentie f M Iemand zou een dosis cyaankali in 2 ons af. weet u, of iemand zich hier het glas hebben kunnen doen." De drie mannen aanvaardden hun misschien verborgen hield." Blore zei ongelovig: „Zonder dat tocht over het eiland. Het bleek een- De generaal fronste zijn wenk- wij het zagen?" voudiger dgji zij verwacht hadden, brauwen en zei: „U begrijpt het niet „Onze aandacht was bij andere Aan de noordwestkant, de zijde, die U begrijpt er niets van. Ga alstu- dii^en", merkte Lombard op. naar de kust gekeerd lag, daalden blieft,weg." Blore trok zich terug. Armstrong zei langzaam: ^Dat is de rotsen loodrecht in zee neer» Hij voegde mch weer bjj de twee an- waar. Wij waren allemaal b esc hul- zonder één enkele inham. deren en zei: „Hij is gek.Het digd. Wij liepen heen en weer, Op het overige deel van het eiland heeft geen zin met hem te praten." EEN KOPJE z'n rechtse, zo aarzelend was hij nu. Was het z'n robuustheid of de wetenschap, dat hy Sanders eens knock out heeft geslagen, die Jan intimideerde? Wat anders geens zins zijn gewoonte is en ook geheel in strijd met zijn karakter hjj heeft in dit gevecht over tien ron den maar zelden zelf het initiatief genomen voor de aanval. Het was de Engelsman, die vrijwel doorlo pend attaqueerde en Jantje de Bruin danste of slipte voor de lijf aan lijf zoekende vuisten van de Engelsman weg, deed hierbij voor treffelijk werk met z'n linkse, maar liet toch een onbevredigende leegte achter. Het was Philips, die het ge vecht maakte, het althans probeer de te maken en de Bruin heeft ge luk gehad, dat de Engelsman in de achtsto ronde op een rechtse coun ter liep, die hem voor negen tellen neerhaalde. Philips'was echter nog ver van een knock out, dat heeft, hij vooral in de negende ronde wel bewezen. Het is alles bij elkaar maar een heel kleine puntenzege voor Jan de Bruin geworden. De Hollandse Tarzan Wat Jantje de Bruin in ÖH programma to weinig had: moed, kon Bcb van Klaveren hem nog wel lenen. Deze was zo schui mend van vitaliteit, ik zou bijna zeggen zo „onbeschaamd" over moedig, dat ouderdom een bela chelijk begrip wordt in de boks- sport. Wie zou er niet voor wil len tekenen om op z'n veertig ste jaar nog zo'n geweldenaar te zijn Hij' heeft z'n ruim vijftien jaar jongere tegenstander Das Jones een jongen, die goed in z'n spieren maar matig in z'n verstand zat zes ronden lang voor <fe gek ge houden. Hij heeft voor hem heen cn weer gewiegd als een dansende Derwlsch en els Des Jones er half „crazy" van werd en niet meer wist of hij Beb van voren of van achter moest aanvallen, hing deze al weer als een tijger aan z'n keel.rNou ja," bij wijze van spreken natuurlijk. En na elke ron de zag je hem puzzelen over de vraag of hü door zijn manager of door zijn tegenstander voor de gek werd gehouden. Na de zesde ronde scheen hij bereid om zijn manager te geloven, die hem als maar in hst oor had gebulderd: „This man is forty. Step in, take the chance..»." (Deze man is veertig, Stap in» neem het risico....!) Des Jones zette z'n spieren op, trok het gezicht van een toreador, die een stier ging slachten en begon opeens vervaar lijk met z'n rechtervuist te zwaaien. Beb kwam even in de verdrukking (waarom het te cntkênnen?) maar toen Jones het spelletje in de acht ste ronde wilde herhalen, was Beb hem een slag voor eh begon weer „cteeple chase" met hem te spelen. Een ruim verdiende puntenover- winning was de beloning voor Beb van Klaveren, die gisteravond we derom getoond heeft in onze ring nog lang geen gek figuur te slaan. En daarom begrijp ik niet, waar om zo vele Amsterdammers op de hand waren van. de Engelsman?.... De rest van het programma is snel verteld. Het gevecht om het half zwaar gewichtkampioenschap van Nederland, tussen Doorenbosch (titelhouder) en Lefèbre was in de tweede ronde al afgelopen door een oogwond van de Bassenaar. Pech om op zo'n manier je titel te ver liezen. En de partij tussen Luc Lucas en Nol -Klein werd in de tweede ronde reeds door scheids rechter Bcrgström gestaakt, omdat Lucas hard op weg was om van Klein een jammerlijk hoopje men selijke ellende te, maken. Nog be ter ware geweest dit gevecht niet eens te laten beginnen. De uitslagen van de Maandag avond alhier gehouden bokswed strijden, georganiseerd dqor de heer Spa an, luiden als vol^t: H. Spang, den Haag, w,o.p. van L. Hofstede. Gouda; Mattherf, R'dam, tegen J. v. d. Berg, Den Haag. onbeslist; G. Schot. P« dam w.o.p. van J. Aange- vaare. Den Haag; P. Liezenga, Gouda verl. van J. van Leeuwen, Leiden; A. Knoop, Dordrecht vefl. van P, van Klaveren, R'dam; J. Erades, Leiden w.o.p. van P. Jan sen, Den Haag; T. de Qidta, R'dam, veri. van S, te Pas, Den Haag; G, de Bruin, R'dam w.o.p. Vfin J» dè Reus, R'dam; D. Blokland, R'dam. w. door k.O. in de Se ronde van J, van Dijk, R'dam; W. Doof, R'dam tegen Gerardl, R'dam, onbeslist; A. V. d. Meeren, R'dam w.o.p. van I* Jansen, R'dam. Gerard! won de stylprys, i .^S

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3