HET ROTTERDAMSCH PAROOL DRIE VLUCHTELINGEN ZOEKEN DE WEG TERUG Revolutie in Columbia Doodstraf geëist tegen hoofdverrader ZWENKING TE MOSKOU? Arabiscli-Joodse gevechten woeden hevig voort SPIONNAGE IN NEDERLAND VERRAAD IS ECHTER OVERAL EN WORDT HUN NOODLOTTIG Geen contact met Engeland TOCH GEBRUIK VAN BENELUX-HAVENS? Nederl. handel met Rusland Engeland leent ons onderzeeboten En daarna heel gauw breien! Zal Arabische Riga beheer-plan onder voorwaarden willen aanvaarden? Verliezen in Indonesië Herziening van vonnis over Krupp gevraagd Pan-Amerikaanse conferentie moet worden afgebroken Generaal Koening komt naar ons land „Tennissen verantwoordelijk voor dood van twaalf verdienstelijke Nederlanders" Overwinning voor Peron Noorse onderscheiding voor Nederlander Militair vlieger neergestort Paul Hoffman beëdigd Minder sinaasappelen beschikbaar Zaterdag 10 April ,1948 Red. en Adna. Lange Haven 141', Schiedam ToL Ó93X Abonn.prljss per week /\0.3I per kwartaal 4(—v losse nummeri 0.0? Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 84 uitgave N.V, De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank •te Rotterdam Directeur: 3. de Vries Hoofdredacteur; Th. Ramaker - T)E oudste van de. drie vluch telingen, de Hagenaar We gener, gaat in de vrijheid zijn eigen weg. Dat is zo afgespro ken. Hij wordt voortgeholpen tot hij in Maastricht is bij mr. Drooglever Fortuyn. Diens hnis wordt hem tot een schuilplaats, waar hij veel te verbalen heeft en altijd een aandachtig oor vindt. Hoe kan het ook anders? i— de zoon van deze Maastricht se advocaat is óók parachutist geweest, is óók gevangen en zit in precies zulk een cel te Haa- ren, als waaruit Wegener en zijn beide kameraden wisten te ont vluchten. Wegener heeft het goed in Maastricht, maar hif wil verder. Hii wil terug naar Engeland, om te waarschuwen, om te protesteren, om aan te tonen dat alles fout en a-Ues kapot is. Hij 'wordt naar Bel gië gebracht Hi1 komt tot Luik. -Daar griipen de Duitsers hem op een gepenetreerde passeurlün, brengen hem naar de gevangenis te Assen en vermoorden hem in zün cel. Dat is het einde van het korte vrriheidsavontuur dat de parachu tist Wegener beleefde. Hii had een maand lang gevijld om een gat te krijgen in het dak vin de cel; die enge kooi van levend-doden. Maar de vrijheid nam hem niet meer on- Want hij was. met al ziin kamera den. de dood gewild. WJILD is de lacht der Duitsers v geweest, toen op de ochtend van de 23ste November 1943 de vlucht der uitbrekers: Aat van der Giessen. Jan Jacob van Rietschoten en Wegener werd ontdekt. Als dol le honden hebben de' gewapende S.D.-ers langs de Brabantse wegen gerend. De bevolking in de omge ving van Haaren heeft nimmer de Duitsers zó geagiteerd gezien. Over al zoeken ze. overal ..speuren ze. Oude moedertjes, worden terugge stuurd' als ze naar de kerk wflleti. spélende kinderen worden naar.huis gejaagd. Er irrcet gezocht wordeffi gezocht naar drie ontsnapte gehei me agenten. De Duitsers hebben het druk. Loopt ze niet'voor de Voeten geeft ze ruim baan! Schreieder, Giskes, May, Rauter, X Frank, alles wat naam heeft in de mensjagerij snauwt die morgen en scheldt de verdere dag, Want de ri vluchtelingen worden niét gegre- pen. Rauter buldert in de telefoon. Giskes spreekt met Berlijn. Schreie der plukt aan zijn weinige haren en Ernst May trekt zijn bovenlip nog dreigender op dan gewoonlijk. j In goede handen Maar Verspeek, een eenvoudige jongen van het goede. Brabantse land, heeft de vluchtenden gevon-i den. die zich schuil hielden als ge- jaagde hazen in het veld. Hij heeft niet veel gevraagd, deze eenvoudige. Verspeek. Maar hij heeft genoeg, begrepen. Hij heeft eten gehaald.' En kleren. En schoenen. En hii heeft ter ure van de sehemer de rechte weg gewezen, die naar „De IJzeren Man" voert, waar Jan Ja cob een huis ifceet te staan, waar Vrienden wonen. Dat huls staat er nog en dat huis staat open voor de kranige kerels. De familie Van Leeuwen neemt het grote risico, dat aan deze gastvrij heid verbonden- Is. met graagte op zich, want „Adriaan en .Olivier", zoals Van Rietschoten en Van der Giessen zich noemen, moeten, toch onderdak hebben De vluchtelingen weten het beter: zii nemen hun in trek in het tuinhuisje, waar ze le- yen als vorsten-met-vacantie. Al te lang mag dat echter niet 'duren. Dan vertrekken ze 'naar Rotterdam, waar ze onder nieuwe schuilnamen (als parachutisten hebben- ze Aat van Krimpen en Jan Jacob van Rossum geheten! in Kralingen onderduiken. Maar in Kralingen wonen nogal wat vrien den en bekenden en die kunnen in deze omstandigheden meer gevaar dan plezier opleveren. Daarom ver huizen de jongens naar Rotterdam- West. Ze z'rin slechts een half uur fietsen van hun families verwijderd maar ze houden ook nu het woord dat ze in Londen gaven: ze bezoe ken hun ouders niet. Het gevaar is te groot: voor henzelf en voor hun familie. Als .ze in contact komen met de Rotterdamse illegale werker Simon Bcrsma schijnt de grote uitkomst zeer nabij. Want Simon weet aan een zender te komen! Contact met Engeland; Direct Londen waar schuwen, direct vragen om instruc ties, direct verzoeken om terugge haald te worden! Ze seinen en seir non en seinen ophieuw. Hallo En geland! Luister dan hier Zijn twee ontsnapte gevangenen, hier zfin uw agenten Aat van der Gies sen en Jan Jacob van Rietschoten, Zii zijn in nood en. zoeken uw raad. "Uw hulp en uw stéun. Maar Londen heeft niet geant woord. En ook dat is een stukie historie uit het boek met de zwarte bladzijden. Want omdat Londen taal noch teken geeft op al hun telegrammen moeten ze zelf maar proberen weg te komen. De illegale werker Jan Nauta brengt hen in contact met... „King Kong", de kolossale, massie ve Lindemans, die hun valse panie ren geeft voor Zeeland. Van Zee land uit zullen zcnaar Engeland worden geholpen; „King Kong" weet de weg. Maar deze Lindemars Is een afschuwelijke verrader: als de jongens in de trein naar Bergen- op Zoom zitten, reist de SJJ.-chef Hermann Bauer met een paar van. zrjn mannen mee. Hij is gewaar schuwd door „King Kong"! en hii slaat toe vóór de trein uit Ber gen op Zoom vertrekt. Zie verder pag. 5 Amerika bereid tot. nieuwe onderhandelingen Uit betrouwbare bron wordt ver namen, dat de Amerikaanse ambas sadeurs te Den Haag en Brussel de zer dagen aan de regeringen van Nederland en België zullen medede len, dat het Amerikaanse militaire bestuur voor Duitsland bereid is in onderhandelingen te treden over de kwestie van het gebruik van de Ne derlandse en Belgische zeehavens voor do Amerikaanse invoer in Duitsland, Bijzonderheden, hierover, zoals het percentage van de invoer, dat over de havens van België en Ne derland kan worden geleid, zullen worden uitgewerkt op conferenties, waarvan de opening zeer spoedig tegemoet kan worden gezien. AAT VAN DER. GIESSEN dapper lot het einde Gisteren zijn in Moskou de han delsbesprekingen begonnen tussen een Nederlandse handelsdelegatie en handelsautoriteiten van de Sow- jet-Unie. De Sowjet-Unie heeft thans han delsovereenkomsten gesloten met vrijwdl alle Europese landen, onder meer met Gr. Brittarmië', België, Zwitserland. Sweden, Denemarken, Finland en de Oost-Europese lan den. Volgens een melding van Asso ciated Press wordt in welingelichte Nederlandse kringen te Moskou verwacht, dat de besprekingen van de Nederlandse handelsdelegatie met de Sowiets tot ..gezonde over eenkomsten" leiden. De Nederland se delegatie sjal als gast van. Tiet Russische ministerie van handel een bezoek aan een theater bren gen. Zoals de minister van marine a j, reeds dezer dagen in de Eerste Ka mer kon mededelen, zal de Neder landse oorlogsvloot binnenkort 'worden uitgebreid met twee onder zeeboten. Deze zullen ons land, evenals dit het geval was met het vliegkampschip Karei Doorman in bruikleen, worden verstrekt door de Britse marine. De schepen, die be horen tot de z.g, T.-klasse zullen worden gedoopt H.M.5. „Tapir" én H.M.S, „Taurus". Het doel van deze bruikleen is, de .geoefendheid van ons duikbootpersóneel te bewaren. De Nederlandse vloot van onder zeeboten heeft in dé oorlog zeer zware verliezen geleden en de bo ten, die ons nog resten worden in marinekringen als „opgevaren" be stempeld. "Weliswaar heeft' men de bouw van nieuwe. Nederlandse duikboten in voorbereiding, maar met de voltooiing daarvan zuilen nog wel enkele jaren heen gaan. De Britse duikboten, zijn berekend op een bemanning van 60 koppen. De lengte der schepen, bedraagt'ruim 83 meter. Het Arabische dorp bij de berg Castel is gisteren In Joodse handen ge vallen. De Haganah heeft het onder zwaar mortiervuur veroverd maar verscheidene honderden Arabieren uit de omtrek zijn gisteren aan het gevecht gaan deelnemen en volgens Reuter dreigt deze slag dan ook het eerste grote treffen te worden tussen meer dan duizend gewapende en geumformde strijders. De regering maakt tot haar leed wezen. bekend dat in de afgelopen week de volgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklijke Marine: Mar. 2e kh z. m. I Staarthof, uit Roermond. Kon. Ned.-Ind. Leger; Tor. sold. 2e kl. inf. Boetnte, uit. Indonesië; Mad. soldaat 2e kl. inf. Basoeni, uit Indonesië; Mad. sold. 2e kl. inf. Boerdjhak, uit Indonesië; Mad. sold. 2e kl. inf. Soenl, uit In donesië; •Mad. sold. 2e kl. inf. Sardini Alias Bak Soemaira, uit Indonesië; Mad. sold. 2e kl. inf. Eani, uit Indo nesië; Koninklijke Landmacht: Geen verliezen. De- Amerikaanse prosecutie te Neurenberg, heeft verzocht om her ziening van het besluit van het tri bunaal voor oorlogsmisdaden, krachtens hetwelk Alfred Krupp en elf anderen zijn vrijgesproken van voorbereiding en opbouw van het Duitse oorlogsapparaat ten be hoeve van de aanvalsoorlog en van medeplichtigheid aan een misda dige samenzwering. In Bogota, de hoofdstad van de Zuid-Amerikaanse republiek Columbia waar sinds enkele dagen de fan-Amerikaanse conferentie wordt gehou den, is geheel onverwachts een revolutie uitgebroken, nadat Jorge E. Gaitan, de leider van de liberale partij bi Golumbia was vermoord. De aanhangers van deze partij bestormden niet alleen het Nationale Palels, waar de Amerikaanse staatslieden sinds enkele dagen confereren, maar wisten ook het radio-station te veroveren bil uit naam van het „revolu- tionnair comité van de liberale partij" mede te delen, dat deze party de regering van Columbia in handen heeft genomen. Volgens een melding die journalisten te Bogota via het Amerikaans© ministerie van buitenlandse zaken hebben doorgegeven, zouden de con servatieven echter de situatie in Bogota weer meester zyu. In Cairo werd gisteren verwacht, dat de Arabische Liga vandaag vergadert zij in Cairo onder drie voorwaarden het Amerikaanse plan voor een tijdelijk beheer over Pa lestina zal aanvaarden. Dit beheer zou dan vijf jaar moeten duren, de UNO zou onherroepelijk van het verdeelplan moeten afzien vti het doel van beheer .zou moeten zijh dè instelling van een'onafhan kelijke Palestijns-Arabische rege- gering. Hoesseini begraven Arabisch Jeruzalem rouwde gis teren om de dood van Abdoel Ka der Hoesseini, de heef van de Moef ti, die de dood vond bij de gevech ten om de berg Castel, Hoesseini werd gisteren begraven in de mos kee Omar binnen de muren van de oude stad en twintigduizend Ara bieren verdrongen zich in de stx*- ten van Jeruzalem. Arabische kran ten verschenen met zwarte randen. Winkels waren gesloten, hetver. keer stond stil en vele straten le ken uitgestorven. Verwarring ont stond en zeven Arabieren wer den hierbij gewond toen salvo's ter ere van de gesneuvelde op een punt in de stad voor een Joodse aanval werden gehouden. Honderd man lijfwacht flankeerden de lijk kist, waar achter naar schatting een stoet van 35.000 Arabieren liep. Geheime persconferentie Bevelhebbers van de Irgoen Zvvai Leoerni en de groep-Stern hebben buiten Jeruzalem een geheime pers conferentie gehouden.' waar alleen Amerikaanse en Joodse journalis ten toegelaten werden, omdat En gelsen „niet te vertrouwen zijn". De bevelhebber verklaarde., dat de hoofdaanval op het door Arabieren beheerste gebied in Baïestina niet voor het terugtrekken der Britten zou beginnen. Luitenant-generaal Joseph Marie Pierre Koenig werd 'in 1893 ir Normandië geboren. De eerste we reldoorlog maakte hij mee nis vrij williger. in de tweede wereldoorlog hebben de Duitsers hem op 'veie fronten, tegenover zich gevonden. In 1940 maakte hij deel uit van een Franse gevechtsgroep, die sa men met de Engelsen in Noorwe gen streed. Daarna maakte bij de strijd in Frankrijk in de Mei- en Junidagen 1940 mede., Hij"' was zo gelukkig de wijk te kunnen, nemen naar Engeland, vanwaar hij naar Noord-Airika ging om zich bij het leger der Vrije Fransen aan té slui ten, Vervolgens maakte hij de strijd in Syrië mede, maar zijn grootste roem behaalde hij, toen hij tijdens de woestijn-veldtocht .van Montgomery lot taak had de oase Bir Hakeim aan de Zuidfjank 'van het Achtste leger van Montgomery tot iedere prijs te houden. Hoewel hij een vele malen krachtiger vij and tegenover zich had, slaagde hij hierin van 26,Mei tot 11 Juni. Hij droeg hiermede in beslissende mate bij tot het geallieerde succes in de woestijn. Rommel deed heen tot driemaal toe een aanbod tot over gave, maar Koenig sloeg dit af. Op 11 Juni slaagde hij erin zich bij de hoofdmacht van Monty te voegen. Later werd Koenig bevelhebber van de F.F.I., de Franse binnen landse strijdkrachten, hij bevrijdde.. Farijs en zag zich in 1945 benoemd^ tot opperbevelhebber van de Fran se militaire zone in Duitsland. De overval op Amsterdams bevolkingsregister Doodstraf voor Teunissen, 15 jaar voor Van der Laak, 12 jaar voor De Roo en 3 jaar voor Hoogsteder zo luidden de eisen tegen de vier verdachten in de verraadzaak die gisteren voor het Amsterdamse ny- zondere gerechtshof diende naar aanleiding van de overval op het Am sterdamse bevolkingsregister, no ruim vyf jaar geleden. Geiinck zijn requisitoir. De NSB-er Teunissen achtte hij de hoofd schuldige. Hij noemde hem een fana- Laatstgehoemde. die zelf aan de overval heeft deelgenomen, „had geen geld om onder te duiken". Hij bleef in "Amsterdam, zij het op een ander adres, maar werd. door het verraad, gearresteerd. Onder be^ dreiging met een revolver heeft hij toeri vijftien namen genoemd. De SD liet hem toen vrij, op voorwaarde, dat hij „zich ter beschikking zou houden". Dat deed hij. Persoonlijk wees hij dc adressen aan en met zijn hulp rolde de SD de gehele illegale groep op. Pres.: \.De zwaarste straf, die U bij mijn denken hebt gehad, is wel de dag geweest, toen U als getuige moest optreden, tijdens het Duitse proces, dat tegen al Uw vroegere illegale medewerkers werd gevoerd. Hoe durfde U al deze prachtige men sen nog in de ogen te kijken, terwijl U en zij wisten, dat ze daar tenge volge van Uw spraakzaamheid en Uw verraad stonden?" Verdachte: ...Ik was toch onder pressie gezet. U hebt makkelijk pra ten." Pres.: „Ik verwacht helemaal niet. dat iedereen een held was. maar U had een heldenrol op U genomen, toen U aan de overval deelnam en die rol hebt U wel heel gauw uit het oog verloren." Ais getuige gehoord merkte ex- SD-rechercheur J. Ros op, dat Hoog ste der in het geheel niet geboeid was geweest, maar in tegendeel een cigaret had gerookt. Hij had gepraat als weinig anderen, zo zelfs, dat een Duitser had gezegd: hij biecht goed. Niettemin stond ook Hoogstedèr tij dens het Duitse proces als verdachte terecht. Terwijl bijna-alle anderen zich doodvonnissen of levenslang hoorden opleggen, kreeg Hoogsteder (dank zij rijn medewerking! 1 jaar. „Dat viel nog tegen, zekér?" vroeg mr Geiinck, advocaat-fiscaal. Om kwart over drie begon mr De Argentijnse verkiezingen, zijn geëindigd met een volkomen over winning voor de aanhangers van president Peron. die 112 van de .158 zetels in de Kamer gekregen heb ben. Uit de verkiezingsuitslag, die nu feheel bekend is, blijkt, dat de aan-* angers, van Peron 60.5 pet. van het totaal aantak j&epvthen hebben ge kregen, tegen 55 pet. in 1946. De oppositiepartijen verwierven ïri to taal 39.5 pet, en de chmmunisten iets meer dan 3 pet In Oslo werd bekend gemaakt, „dat aan de Nederlandse genera al- majoor Gijsbertus Jacobus Sas, het „Koning Haakon- •VII-Vrijheids- kruis" is verleend wegens buiten gewone verdiensten voor' de Noor se zaak. Fred Fase! krees zijn zin ook! Wij kunnen ons voorstellen, dat het gros van dc radio-luisteraars zich Dinsdagavond best geamu seerd heeft met de ,J3ontc Trein"* uitzending van de AVRO. Deze bonte avond teas, wat men noemt „aR" Fred Fagcl uitte bij wijze van grap, in een kostelijk Iieajc het ver langen, eens zo beroemd te worden, dat men een bloem zön naam zou geven. Een bekend bollcnkweked die zich met dc uitzending erg ver maakt had, heeft nu besloten, een van zijn nieuwste .fulpcnsoorten de Fred Fagel-tulp tc noemen! WAT wij nu buiten Rusland aan Russische politiek waar nemen. is waarschijnlijk een weer spiegeling van dramatische gebeur tenissen in Rusland zelf. De Rus sische politiek komt tot stand door- groot risico meende te kunnen be- dat m de leidende kringen na vaak reiken. Het waagde zich aan geen harde strijd een beslissing valt. Die avontuur. Vanda,ar zijn, soms ver- beslissing hebben allen te aan- bazingwekkend, terugwijken waar vaarden. Het is dan met gezond bet zich op onveilig terrein meende meer een afwijkende mening te de- te bevinden, monstreren. Men ziet telkens weer hoe zelfs de kunstenaars, als hun In de laatste tijd was daarin ver van hoger hand een afstraffing is nndermg gekomen. Moskou scheen toegediend zich beijveren om hun tot nsico geneigd. Waarschijnlijk instemming met die afstraffing, ja, wilde dit'zeggen, dat t met meer zo soms zelfs hun dankbaarheid vas£ overtuigd was van de grimmi- daarvoor te betuigen. Kwis- ge bedoelingen van Amerika. Zette pelstaarten en likken van de net daarom de revolutie m Tsjecho- tuchtigende hand, het is geen onbe- Slowakije door? Deze onderneming kend verschijnsel in de gemeen- slaagde en zij kon slagen omdat schap der levende wezens. In Rus- echoslowakije te voren al door land is het een noodzakelijke vei- ligheidsmaatregeL. Trotski-eii zijn J iL jH vo]»elinffen en vele minder ze- dal men te Mosltou anders ge vaarlijk!'onbuigzamer,', bebben dat °°riQ4f.PlfVe® jn *,Sustinj! tnt him ]ppd pieren van Washington het bewijs zag, L lef* erya^en' dat men het gevaar tot nog toe had Het is met enkel vrees en dwang overschat. Onmiddellijk daarop die deze methode bepalen. Zn kwam het „voorstel" aan Finland, hoort tot ae regelen van het spel. radicaal genoeg was om bij, de Waar het totalitaire systeem heemst meerderheid der Finnen, ondanks is er geen bestaansmogelijkheid de ervaringen van 1939, een despe- vooreen oppositie. Wie zelf in het rate vastberadenheid te wekken, totalitarisme gelooft, weet zich te moeten onderwerpen, zonder enig betoon van innerlijk voorbehoud. H N cnvkwam nog iets: Het be- Een axioma, was voor cle Russi- klemmen van de verbindktgs- sche politiek, na de val van Duits- lijnen der westelijke bezetting te land: Geen oorltig. De nationale en Berlijn. Met dit denkbeeld hadden leerstellige ambities gingen zeer de Russen reeds lang gespeeld se ver, maar zij mochten geen con- dert het mislukken van de confe- JJict meebrengen. Dat hield Rus- rentie der Grote Vier te Londen, land binnen bepaalde grenzen. Die Zij zelf hadden er nooit van gerekt, beperking was te duidelijker, om- maar zij lieten, dit over aan de bla- dat volgens de heersende mening, den, die onder hun gezag en in-^ zekere machtige kringen in Ameri- vloed te Berlijn verschijnen. En zij ka mets liever widen dan eer. ka- maakten er intimiderende toespe- pitaiistisch-amperialistische oor- lingen op bij hun'besprekingen met log tegen de communistische staten. Duitse politici te Berlijn, die zich Rusland hield zich uit dien hoofde enigermate veilig geloofden door streng aan hetgeen het zonde^ al te de aanwezigheid der westerlingen. Tejxslotte geloofden niet velen te Berlijn nog, dat de Russen iets der gelijks zouden ondernemen. Ameri kanen en Britten hadden^zich zeer krachtig geuit en RusldK wilde nu eenmaal geen conflict. Het was daarom verrassend, toen de Russen opeens en haast zonder waarschuwing, op deze wijze de westelijke bezetters gingen tarten. Wilden zij de anderen trotseren? Het scheen haast ondenkbaar. Waarschijnlijk hebben in het Rus- door Dr. M. v. Blankenstein sische kamp voor een ogenblik de lieden gezegevierd, die, zoals Hit-1 Ier eens, meenden dat de Angel saksen, als hst erop aan kwam, zouden terugschrikken voor daden van geweld. Tsjechoslowakije was een veelbelovend begin.' ER WAREN goede redenen om dit ogenblik te kiezen. Het beleid van de Amerikanen was te dreigend voor de Russische ambi ties. Het voorstel betreffende Triest maakte op eens de vooruitzichten der communisten bij de Italiaanse verkiezingen veel minder gunstig- Steeds zijn het de Russen die het nationalisme der volken voor hun wagentje spannen. Hier-waren zij overtroefd. Veel belangrijker nog is, uiteraard, de goedkeuring van Marshali's Herstelprogram. Er moest wat geschieden. Maar de Amerikanen toonden geen neiging om. zich te laten af schrikken. Inzake Finland liet Tru man een*bedachtzame, maar daar om des te ernstiger waarschuwing horen. Bijzonder duidelijk waren èh Washington èn Londen ten aan zien van de positie te Berlijn. Het begon - met luchttransport, maar daarbij kon het 'niet blijven, omdat met behulp daarvan de twee mil- lioen BerlijnersJ die onder" Westers gezag ressorteren, niet in het leven gehouden kunnen worden. Ameri ka deed heel erg lelijk. De minis ter 'van oorlog herinnerde er pu bliekelijk; aan, dat generaal Clay het recht had tot schieten, als hij dat nodig vond. En van deze gene raal .'verwachten de Russen zeker geen aarzeling. De Britten bewa penden hun treinen. Het werd een gevaarlijk spel, volkwade kans op incidenten. De Fransen ver klaarden zich met de Angelsaksen solidair. De Russen konden ook elders dreigende dingen waarnemen. Amerika stopt Turkije vol wape nen. Het zond een heel smaldeel van vlicgtuigschepen naar de Mid dellandse Zee, naar' het heette om vliegtuigen voor de Turken over te brengen. Waarlijk een oneconomi sche en vooral heel ongebruikelijke- methode. De Amerikaanse lucht vloot vlak bij Ruslands kwetsbare en vitale delen werd een gevaarlij ke macht. Er kon van alles uit de lucht komen als-het verkeerd liep. □oor dit alles zijn de onderne mende lieden te Moskou, naar men mag aannemen, ad absurdum ge voerd. Nu zullen zij zich weer heb ben te schikken. Het vertoon van brani te Berlijn, dat de volgelingen en ook de Italiaanse kiezers had moeten aanvuren, is vrijwel inge-fl zakt. Het ongeluk met de botsende vliegtuigen is er nog bij gekomen, om de terugtocht der Russen hel der in het licht te stellen. Goed 2ijn ook de zaken in Fin land gelopen. Was daarvoor al die beweging nodig geweest, de oproep die de Finnen deed ontstellen, het ongeduldige gebaar, het betoon van superioriteit, dat enige weken zo onmiskenbaar was? Dit alles was overbodig 'om te verkrijgen wat nu overeengekomen is: Geen nieuwe Russische bases in Finland. Geen gebruik van Finse troepen buiten hun land. En, wat het belangrijkste van alles is: Geen Russische hulp aan Finland, tenzij na onderhande lingen met, en goedkeuring van de Finnen. Dit laatste ivas het grote gevaar, dat de Finnen dreigde, gro ter gevaar zelfs nog dan het op eisen van bases, omdat de Russen, zonder deze uitdrukkelijke bepa ling die blijkbaar niet overbodig geweest is te allen tijde Finland konden binnenrukken, om het te gen „fascistische bedreiging" tegen zijnwil te beschermen. De bepa ling, dat de beide landen zich niet met eikaars binnenlandse aangele genheden zullen bemoeien, is van dit alles nog een verlengstuk, BETEKENT dit een terugwijken der Russen op enige punten, waarop zij te vor waren gegaan? Het schijnt de goede karit op te gaan. De agressieve methode heeft bedenkelijk' gefaald; nu is er weer kans op het overheersen van be dachtzamer praktijken. Daarop wijst de plotselinge en verrassende verzoeningsgezindheid der Russen in Oostenrijk. Die was niet afge dwongen. Het is mogelijk dat de Russische politiek nu weer een tijd lang rus tiger vaarwater zoekt. Zoal niet in woorden dan misschien in daden. tiek pro-Duitse figuur. Met zijn on dergeschikte Van der Laak is mj verantwoordelijk voor de dood van 12 zeer verdienstelijke Nederlanders, die door de Duitsers werden gefu silleerd. (Eis: doodstraf». Voor Van der Laak achtte bij een. zware straf eveneens cp zijn plaats. Deze verdachte was echter politiek betrouwbaar en alles wijst er op, dat hij tot zijn daad is gekomen on der pressie van zijn baas Teunisscn. Niettemin heeft liij zich zeer laf hartig gedragen. »Eisl5jaar). Verdachte Mann us de Roo was het. naar ae mening van de advocaat fiscaal. uitsluitend om een geldelijke beloning te doen. De Roo heeft ern stig verraad gepleegd, maar hij mag van geluk spreken, dat Teunissen en Van der Laak hom vóór weren. Het verraad van de Roo heeft daardoor minder ernstige gevolgen gehaci- (Eis: 12 jaar).' Wat Hoogsteder aangaat: „Deze overigen 5 verdienstelijke onder grondse werker, heeft-de consequen ties van zijn fillegale arbeid bij de SD afgekocht met gewoon, gemeen verraad. Dat de' Duitsers hem on danks zijn. illegaal werk, hebben ge spaard, spreekt boekdelen." (Eist--» 3 j aar). De president bepaalde de uitspraak op 23 April a.S. Tragisch dodelijk ongeval op dag der beëdiging Gisteren is. in de nabijheid vaii Gronau in de Britse zone van Duits land de reserve tweede luit.-vlieger, H, Fabios. van de Nederlandse luchtstrijdkrachten, met zijn Spit- fire neergestort èn om het leven ge komen. Luit, Fabius was omstreeks 10 uur van het vliegveld Twenthe opge stegen \4Qpr een oefeavlucht, met de bedoeling tegen de middag terug te keren, omdat hij dan tot officier be ëdigd zou worden. Ongeveer 11 km. ten Zuid-Oosten van Gronam stortte hét vliegtuig neer.'-,Dé resten van. de Spitfire werden tot zeJJs 8 meter, in de bodem gevonden- Over de oor zaak van het ongeluk tast men vol komen in het duister. De omgekomen piloot was 23 jaar oud. Als tragische bijzondeheid kan nog worden vermeld, dat de vader en de verloofde van de verongelukte pi loot, zich op het vliegveld bevonden om 's middags de beëdigingsplech tigheid bij te wonen. Paul G. Hoffman is gisteren be ëdigd als administrateur van het Europees Herstelprogram. Hjj heeft de rang van minister. Op IS Maart heeft het-C.D.K, Se volgendè zogenaamde voorinleve- ringsbonnen aangewezen: voor de groepen A, B en C nr 270 alge- - meen, voor 500 gram sinaasappe- voor de groepen D en E nr 770 ai- gemen. voor 1000 gram sinaasappe- gemcen voor 300 gram sinaasappe- Tengevolge van onvoorziene om standigheden zal op beide bonnen slechts de helft van de oorspronke lijk aangegeven hoeveelheden, si naasappelen kunnen worden be trokken, dus op bon 270 algemeen 250 gram, op bon 770 algemeen 500 gl-am. Hoewel de met Spanje afge- slotep contracten ruimschoots voor zagen in de honorering van beide bonnen en zelfs ruimte lieten voor verdere verstrekkingen van sinaas appelen. had een onlangs ingetre den scherpe prijsstijging van' dit fruit in Spanje tot gevolg, dat cie bij de leveranties betrokken ex porteurs jn dat land naar hun me ning niet in staat waren hun. ver. plientingen verder na te komen, ZEEPOST De eerste volgende gelegenheden, om zeenost ,-naar Indonesië 'te zen den do An zich voor op 16 April a.s. per Johan dc Witt en op i9 April per Oranje. Op 20 April vertrekt de Breda naar West Indië.-Dit schip neemt eveneens zeepost mede. Het verdient aanbeveling de correspon dentie twee dagen' voor dé afvaart, waarmede men de post wil verzen den, op de bus te doen-. Weerbericht ZACHTER OVERDAG Weersverwachting, geldig tot Zondag avond: Heldere hacht met hier en daar nevel cl mist en opnieuw op vele plaatsen Uehtc nachtvorst. Morgen- overöag enkele overdrijvende wolken banken, droog ireer. Iets hogere tem peratuur dan vandaag. Zwakke tot matige..wind tussen Zuid en Oost, 11 April;' Zon op 5.53. onder 1D.30. Maan op 6.3'J. onder 22 07, 12 April: Zon op 5.51. 'onder 19.32. Maan oo 6-57, onder 23 28 11 April. Hoog water te B/dam: le th 5.39 uur; 2e tij 18.10 uur. 12 April. Hoog water te R'öam: le tij G.09 uur; 2e tij 1B.40 uur (Springtij). Waarnemingen, hedenmorgen .te Rot terdam 3.40 uur: 7G4.3 luchtdruk; stil - 0 wind; 6.B temp.: max? temp. 9.0 (gistermiddag 4 uur); min. temp. 1.Ï (hedenmorgen 7 uur). Weersgesteldheid: onbewolkt

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1