Wordt Berlijn 'n egelstelling? HET ROTTERDAMSCH PAROOL Roosevelt Nieuw Columbiaans kabinet Felle en wrede strijd in het Heilige Land Sovjetautoriteiten stellen nieuwe eisen Onaangenaamheden in Oostenrijk Weer woordbreuk van Tsjechische communisten Radio Moskou: Weerbericht Wiener Sangerknaben 450 jaar Van Mook bezoekt premier Hatta Kordaat Italië geen lid van V.N. Is Finland voldaan? In Berlijn zwart in het groot Koninklijk bezoek aan Rotterdam Arabische ring om Jeruzalem Willem Smit overleden Drie debutanten m Ned. elftal MPEA in September opgeheven? N.S. in de opbouw Maandag 12 April 1948 Red. en Adm. Lcmga Haven 141. Schiedam Tal 693Dl Abonn.prljsj per week 0.31 per kwartaal 4,—, losse nummers 0,09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 85 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398544 Bankiert Amsterdamsche Bank te Rotterdam Dlrecteuri B. de Vries i Hoofdredacteur: Th. Ramaker Op 12 April 1945 stierf OP die twaalfde April nu drie jaar geleden was het groot ste deel van West-Europa al be vrijd. Het reeds klein geworden door Duitsers bezette gebied schrompelde steeds verder ineen onder de druk.van de geallieerde legers en de totale ineenstorting van Hitler's bolwerk was slechts een kwestie van enkele weken hoogstens. Tot het hoogst was de spanning opgevoerd en verwachting leefde in aller harten, toen op de nauw te bedwingen vreugde over de nade rende overwinning plotseling een domper -werd gezet: als een tragi sche anticlimax kwam daar het bericht van de dood van Franklin D- Roosevelt. Misschien zal later de nuchtere geschiedschrijver Roosevelts figuur het nauwst associëren met het be grip „New Deal" en ongetwij feld zal daarmee recht worden ge daan aan het' vooruitziende staats manschap van de man die reeds tijdens zijn eerste ambtsperiode, toen crisis en werkloosheid de Verenigde Staten bedreigden, be sefte dat slechts een krachtige lei ding van de staatshuishouding de Verenigde Staten kon redden van deeconomische ondergang. WIJ tijdgenoten zien Roosevelt eerder in een ander licht. Voor ons is hij de man geweest, die opgeroeid heeft tegen een sterke stroom van isolationistisch streven in Amerika; de man die onmiddel lijk. na het uitbreken van het Brits- Duitse conflict in 1939 2ich reali seerde welke gevaren de vrije wereld bedreigden; de man die niet alleen met woorden maar ook met daden het met de rug tegen de muur vechtende Albion in '40 steunde; de man die nog voordat Amerika zelf tn'de oorlog werd be trokken, samen met' Winston Chur chill het Atlantic Charter opstelde; de man die na Pearl Harbour via de Leen- en Pachtwet het gewel dige oorlogsarsenaal der V.S. en dat dit arsenaal er was, dankten Amerika en de bondgenoten aan Roosevelt die reeds in een tijd dat vele Amerikanen nog meenden dat men Hitler en Mussolini rustig hun gang kon laten gaan, een groot scheeps defensieprogramma wist door té drijven ter beschikking van de Verenigde-Naties stelde. MAAR vooral heeft Roosevelt voor ons betekenis omdat hij het is geweest, die het begrip de mocratie levende inhoud heeft ge geven door 2ijn formulering van de „vier vrijheden" waarop een bete re samenleving zou moeten worden gegrondvest: vrijheid van gedachte en van godsdienst, eo vrij zijn van vrees en van gebrek. Deze woorden hebben destijds bij ons, toen nog verdrukten, luid weerklank gevon den. En thans komt ons van die woorden opnieuw een echo in de eren wanneer wij denken aan de onvrijheid, de vrees en. het gebrek die nDg in vele delen der wereld rondwaren. x En-wie weet of niet later zal worden uitgemaakt dat juist van de crisis die wij op het ogenblik door maken een van de grootste oorza ken is: het gebrek dat de wereld van vandaag heeft aan figuren van het formaat van de man die van daag voor drie jaar, toen reeds de overwinning in zicht was, van ons heen ging, ons achterlatend met het gevoel dat wij een persoonlijk v%rlies hadden geleden. Terwijl het incident naar aanleiding van de botsing tussen een Brits en een Russisch vliegtuig boven Berlijn, nog niet is gesloten, doen zich van Russische zijde nieuwe beperkende maatregelen voor ten opzichte van het verkeer tussen de Westelijke mogend heden en hun vertegenwoordigers in Berlijn. De eerste Russische maatregel heeft betrekking op het telefoon- en telcgraafverkeer der Britten en Amerikanen. Alhoewel de secretaris-generaal van de Tsjechische communistische party In het openbaar stellig had verzekerd, dat de communisten piet een eigen lijst zouden uitkomen is thans medegedeeld, dat de partijen van het Nationale Front (de socia listische, coram unistischc en ka tholieke volkspartij) hij de komen de parlementsverkiezing met een gemeenschappelijke candidatenliist zullen uitkomen. Deze mededeling was voor het merendeel der Tsjechen een volko men verrassing en heeft een diepe indruk gemaakt, zoals de "United Press-correspond ent uit Praag meldt Buitenlandse waarnemers zien als enige verklaring, dat de commu nisten, die beweerden 80 percent van de stemmen te zullen behalen, vreesden echec te zullen lijden. „Wij zijn Uw vrienden" De tijd is gekomen, dat de Duit sers een anders ccheid zullen kunnen maken tussen hen „die hun ware vrienden zijn en de charlatans, die hun graven in het "Westen graven", aldus heeft Tadio-Moskou Zondag avond in een uitzending voor het Duitse volk verklaard. „Het Duitse volk begint zijn_ eigen kracht te beproeven en zij, die Duitsland werkelijk verenigd wen sen te zien, beschouwen zich als lid van een nieuwe Duitse verzetsbe weging." RUSTIG DROOG WEER Weersverwachting, geldig tot Dins dagavond: Aanvankelijk heldere nacht met plaatselijk lichte nachtvorst en. hier en daar nevel of mist. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenbanken, doch over het algemeen zonnig en droog weer- Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 13 April: Zon op 5.49, onder 19.34. Maan op 7.22. onder 1» April, Hoog water te R'dam: le tjj 6.43 uur. 2e tij 19.16 uur. Zowel de Britten als de Amerika nen maken er melding; van, dat zij van. de Russen officieel bericht heb ben ontvangen, dat de paspoorten van hun Anglo-Amerikaanse on derdanen, die werkzaam zijn in de Russische zone aan u^ze verbin- dingslilnen, niet zullen worden ver lengd. De Britten, twaalf man, zijn werkzaam bij een versterkerskia- tion te Maagdenburg-, Daarover loopt het grootste deel van het telefo nische en telegrafische verkeer van Berlijn met de buitenwereld. De passen lopen Donderdag 15 April a.s. af. Naar Reuter verneemt, zullen zo wel de Amerikaanse als de Britse plaatsvervangende militaire gouver neur protesten indienen. Ht-t is niet bekend of de Russen na het vertrek der Anglo-Ameri- kanen de bediening; der stations zul len. overnemen. Het Amerikaans-» leger in Duitsland brengt echter een radiozender in gereedheid, om in het ergste geval in radiografisch contact met Berlijn te blijven. De tweede Russische eis betreft de sluiting- van hulp- en reparatie- stations, die do Anglo-Amerikanen hebben laten bouwen langs de weg die Helmstedfc door de Rus sische zone naar Berlijn voert. Deze weg is 160 kilometer lang. Op een onderlinge afstand van 65 kilome ter hebben de Amerikanen en de Britten elk een service-station in bedrijf. Hoewel deie stations sedert de Duitse capitulatie ononderbroken in. bedrijf zijn geweest, bedienen de Russen zich thans van een Para graaf. die nimmer van toepassing is geweest, maar waarin het heet, dat de stations alléén tijdens de winter in gebruik zullen zijn. Zjj be roepen zich hierop zeggende, dat de winter voorbij ia. Volgens Reuter hebben de Amerikanen besloten hun sta tion 13 April a.s, te sluiten. Men verwacht dat de Britten hen hierin zullen volgen. De Russen zeggen toe twee Rus sische hulpposten te zullen inrich ten, maar weggebruüïers menen dat er voortaan in conVooi gereden, zal worden om zelf. de nodige repara ties te kunnen verrichten. Inmiddels trekt het de aandacht, dat zowel maarschalk Sokolofsky de Russische militaire bevelhebber in Duitsland als generaal Sjikin, hoofd van de Russische militaire missie in het Britse-hoofdkwartier in Duitsland van him posten zjjn vertrokken. Voor vliegramp Brits- Russische commissie Bij afwezigheid van Sokolofsky heeft zijn plaatsvervanger, generaal Dratvin, zijn Britse collega, gene raal Robertson bedankt voor het aanvaarden van. het Russische voor stel om een gemeenschappelijke Brits-Russische commissie In te stellen voor het onderzoek naar de oorzaak van de ondergang van de Britse Viking boven Berlijn. Hij sprak bü deze gelegenheid de hoop uit dat men spoedig tot opheldering van de ramp. zou kunnen, komen. Bij de begrafenis der slachtoffers, die dezer dagen onder grote belang stelling plaats vond, bevond zich onder de aanwezigen een officiële Russische afgezant. Ook stekeligheden in in Oostenrijk Reuter verneemt uit Wenen, dat ook in Oostenrijk aan de Brits-Rus sische zone er ens zich moeilijkheden voordoen. Russische soldaten met geweren bewapend, hielden Zondag op de Semmerlngpas alle verkeer tegen en controleerden de papieren der inzittenden. Onder de aange houdenen bevond zich de Britse plaatsvervangende commissaris voor Oostenrijk, generaal Winterton. Na een oponthoud van een uur kon hij zijn reis vervolgen. De Britten heb ben hun beklag ingediend b\i gene raal Koerassof. Het enige papier dat sedert twee en een half jaar on der de vier bezetters als officieel document werd vereist om tot We nen toegang te hebben, was een grijze pas in vier talen. De Russen eisen thans een nieuw Identiteitsbe wijs met foto. De Britten zijn be reid controle van-burgers toe te la ten. maar wüzen^die van militairen van de hand. Plechtige viering van het jubileum in Wenen Op 13 Mei 1498 ondertekende Keizer Maximïliaan I een besluit, dat het knapenkoor van de Weense Hofkapel in het leven riep. Binnen kort zal het dus 450 jaren geleden zijn, dat dit wereldberoemde koor van de „Wiener Sangerknaben' werd opgericht. Onder de nu al meer dan 30-jarige leiding van hun rector; Dr. 'Schnitt, bestaat het koor thans uit honderd jongens, die ver deeld zijn in drie koren cn een rc- servekoor; twee zijn afwisselend op reis, één blijft steeds „thuis" en on derhoudt de dienst in de hofkapèl. De Wiener Sangerknaben zijn de laatste jaren in de Zwitserse vleugel van de Hof- brug ondergebracht, waar zij tezamen in een soort internaat opgevoed worden. Zij leren er echter niet alleen mooi zingen, maar worden tegelijkertijd ook voor het leven geschikt ge maakt door vooraanstaande leraars opdat zij ook later, al naar hun kennis, hun weg zul len weten te vinden. In een strenge muzikale en maat schappelijke discipline ligt hun opvoeding. Het 450-jarige jubileum van dit koor, zal in Wenen op plechtige wijze gevierd worden. Rr zullen concerten worden gegeven in de ge deeltelijk herstelde Stefanskerk (de Missa'SoJemnis), in de grote zaal van het Concerthuis in samenwer king met het Philharmonisch or kest. in de Burgkapel, enz. Tegelij kertijd verhuizen echter de Sanger knaben naar hun nieuwe tehuis in het Augartenpaleis, dat door de Bondspresident, Dr. Renner aan hen zal worden overgedragen. Nederland wil meer tempo Op zijn doorreis van Boekittingi (Fort de Koek) op Sumatra naar de republikeinse hoofdstad, heeft de premier van de republiek, dr. Mo hammed Hatta Zaterdagavond in Batavia een onderhoud van een uur gehad met dr. Van Mook. Naar AP. meldt trok het in kringen van inge wijden te Batavia de aandacht, dat het dr. Vart Mook was die dr. Hatta bezocht en niet andersom. Na afloop van het onderhoud werd geen mede deling gedaan van het besprokene. Inmiddels maakt feu communiqué, dat Zaterdagmiddag werd uitgege ven door de Commissie van Goede Diensten, melding van een Neder lands voorstel, om uiterlijk op 1 Juni aanstaande politieke overeenstem ming met de republiek te hebben be reikt. Zou dit; rMt lukken, dan vre zen zij, .niet in -aat te zijn op de voorgestelde- datum van 1 Januari 1949 de Verenigde Staten van Indo nesië te kunnen vestigen. De repu blikeinse gedelegeerde verklaarde het voorstel in overweging te- wil len nemen. Een 24-jarige boer uit Bing~ hampton (V. SJ, William Bilka. heeft 11 revolver schoten gelost op een helicoptere, die boven zijn boerderij rondvloog. De man, die gearresteerd is, verklaarde, dat zijn vrouw en ba.bg door het la waai niet hadden kunnen slapen"* Terwijl reeds werd gezinspeeld op de mogelijkheid, dat de Sowjet- regering een opvallend gebaar van tegemoetkomendheid zou doen te genover Italië, zulks ter beïnvloe ding van de verkiezingen die aan staande Zondag in het land zullen plaats vinden, heeft Groxnyko, bij de behandeling van het \*oorsteI tot toelating ran Italië tot de Verenig de Naties, zijn veto hiertegen uit gesproken, zodat Italië vooralsnog buiten de V.N. zat moeten blijven. Gromyko lichtte zijn veto toe met een rede, waarin hii onder meer liet uitkomen dal, indien Italië tot de V.N. wordt toegelaten, dit ook het geval zal moeten zijn met de an dere ex-vijandelijke staten Bulga rije. Roemenie, Hongarije en Fin tand. Bij de stemming in de Veilig heidsraad bleek echter ieder voor opneming van Italië te zijn behalve de Sow jet Unie en de Oekraine, zo dat de stemmenverhouding was 9 tegen 2. Vervolgens maakte Gro myko gebruik van zijn vetorecht. Toen vervolgens gestemd werd over de toelating van de landen Hongarije, Roemenie, Bulgarije, Al banië en Buiten Mongolië, slaagden deze er geen van alle in de zeven stemmen te behalen, die zij behoef den om tot lid te kunnen worden toegelaten. .Het enige land, dat erin slaagde de drempel te over schrijden was Birma. Het werd toe gelaten met algemene stemmen. Het is-de 58ste staat, die lid is der VJÏ. Veel hartelijk vertoon Bij zyn terugkeer in de Finse hoofdstad werd de delegatie, die in Moskou onderhandelingen heeft ge voerd over een Fins-Russisch vriendschapsverdrag verwelkomd door een grote menigte. De Finse premier zeide: „Het verdrag bete kent een grote stap vooruit in de be trekkingen tussen Finland en de Sowjet Unie. Het zal de vriendschap en 't wederzijdse begrip tussen onze volkeren verdiepen." Bij het vertrek uit Moskou deed minister Molotof de Finnen uitgeleide. In politiek commentaar voor radio Moskou worden, de Finnen gepx-ezen om hun bereidheid om de eigen on afhankelijke politiek te leiden in het belang van .de Europese vrede. De Finse ttelegafm- wist nog-mede te delen, dafc_ Stalin, die een deel der onderhandelingen heeft bijgewoond, in perfecte gezondheid scheen te verkeren. By het afscheidsdiner op het Kremlin heerste een zeer geani meerde stemming. Ex-min, Neher onder- scheiden Oud-minister Neher, thans gede legeerde by het opperbestuur in In- donesië is benoemd tot ridder in de i orde van de Nederlandse; Leeuw. De revolutie welke in de afgelopen week in Columbia beeft gewoed, behoort weer tot het verleden. Een nieuw Columbiaans coalitie-kabinet heeft .de teugels in handen genomen. De regering bestaat deels uit Con servatieven en liberalen, Echandia. de opvolger van de vermoorde libe rale leider Gaitan, is minister van binnenlandse zaken en tevens pre mier. President Perez zal zijn functie blijven vervullen. Volgens de eni ge krant, die momenteel in Bogota verschijnt, heeft de opstand in geheel Columbia 400 levens geëist. Zoals de radio der Columbiaanse regering meldt, zijn verscheiden personen die hebben deelgenomen aan de opstand, gearresteerd. On der hen zouden zich twee Russische agenten bevinden. Voorts meldt ra dio Bogota, dat het Columbiaanse leger de hoofdstad weer geheel on der haar controle heeft. Het staat nog niet vast, of de Pan-Amerikaanse conferentie in een" ander land zal worden voort gezet, of dat men na deze gebeur tenissen voorlopig uiteen zal gaan. De leiders van de verschillende de legaties zijn Zondag bijeen geweest op de ambassade van Honduras te Bogota om hieromtrent te overleg gen. l Inmiddels heeft volgens corres pondenten Bogota het aanzien ver kregen, dat Londen had tijdens de Duitse Blitz. Tal van huizen zijn zwart geblakerd door de branden. De gehele zakenwijk is een ruïne en van de winkels hebben de meeste ruiten het moeten ontgelden. De telegrafische verbinding tus sen Amsterdam en Bogota was Za terdag in de vooravond hersteld. Meer dan 20 millioen sigaretten, geschat op een zwarte waarde van 25 millioen gulden, zijn deze week door Britse ambtenaren op de Ber- lijnse zwarte markt in beslag geno men, na de arrestatie van enkele leden van een internationale groep zwarthandelaars, die op grote schaal sigaretten uit Nederland en België naar Duitsland gesmokkeld zouden hebben. Onder de arrestanten bevinden zich een Amerikaan, een Belg. een Duitser, twee Denen en vier Polen. Ongeldige kolenbonnen Het C.D.K. deelt mede. dat na 17 April a.s. niet meer geldig zijn: bon 76 BV der brandstoffenkaarten TA 707 en TB 707; de bonnen 1ste t/m 12de periode der brandstoffen- kaarten WA 707 en WB 707 (voor B, C- en D-kleinverbruikers); de rant- soenbonnen „een eenheid 1947-1948'' voor brandstoffen. Voor de tweede maal in dit jaar heeft H.M. de Koningin in de Rotterdamse Schouwburg een. toneelvoorstelling bijge woond. Zaterdagavond was zij tegenwoordig bij de opvoering van Shakcspeares „Veel leven om niets", dat ten tonele werd gebracht dror het Rotterdams ToneeL Tal van prominente Rotterdam se figuren woonden deze gala voorstelling bij. Zo merkten wij op vrijwel alle wethouders en ge meenteraadsleden, directeuren van gemeentelijke bedrijven, leden van de rechterlijke macht, de comman dant van de mariniers cn vele an- deren. Onder de gasten bëvond zich ook de minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck. Even na half acht werd de Ko ningin, die vergezeld was van haar Dame du Palais, Mevrouw L. F. de Beaufort en een adjudant, in de hall van de schouwburg verwel komd door burgermeester Oud en mr. K. P. van der Mandele, ka merheer j.b.d. Bij haar binnenkomst werd de hoge gaste, die ondertussen haar plaats in de parterre innam, door de aanwezigen begroet, met het eerste couplet van het Wilhelmus. Tijdens de pauze onderhield de Koningin zich in de blauwe foyer, die voor haar en haar gevolg was gereserveerd, zich met de leden van het. gemeentebestuur. Na de verstelling verklaarde H.M., zeer ingenomen te zijn met het ver toonde. Zij verzocht dr. Drost voorzitter van de Kunststichting, leden van het Rotterdams To neel haar dank over te brengen voor hun mooie prestatie. Omstreeks elf Wereldberoemd is de „Old Faithful" (Oude trouwe) gcysec in het Yellow stone Park in Montana cn Wyoming N.W. der Kcrec/l, Staten), die zijn naam dankt aan het feit, dat hij gegarandeerd elk uur stoom en heet water meer dan 30 m. de hoogte inspuitYellowstone Park is een geliefd terrein voor kampeerders en vissers, het trekt jaarlijks tienduizenden toeristen. De voedselpositie van de honderdduizend Joden in Jeruzalem wordt steeds nijpender en er woeden felle gevechten tussen Joden en Arabieren om het bezit van sleufcelstellingen op de ongeveer honderd kilometer lange weg door de bergen van Judëa, die van Jeruzalem naar de Middellandse Zee kopt. Het doel der Joden is de Arabische ring om de stad te ver breken, Bij deze gevechten wordt gebruik gemaakt van veld- cn zware artillerie. Er vallen honderden doden. treinverkeer tussen Palestina De Joodse autoriteiten in Jeruza lem hebben moeten overgaan tot 'dis tributie van brood. Froenten en vlees worden steeds schairser en slechts enkelen, die hieraan het meest be hoefte hebben kunnen per dag een kleine hoeveelheid melk krijgen. De zwaarste gevechten worden geleverd op het dorp en de berg Castel, op tien kilometer van Jeruzalem. In een tijdvak van zeven dagen wisselde dit driemaal van bezitter. Het bevindt 'zich sedert Zaterdag wederom Arabisch bezit. Het Arabische dorp Deïr Jassein, op vijf kilometer van Jeruzalem daarentegen is "in Joodse handen. Bij de verovering hiervan zyn door de Joodse groepen twee honderd Arabische non-combattan ten gedood. Deze daad heeft onder de Arabieren de haat hoog doen op vlammen. Het Joodse Bureau heeft uitdrukking gegeven aan zijn „ont zetting en afkeer" over het gebeur de. Het heeft 'n beroep gedaan op 'i in acht nemen, van de oorlogswetten door beide partijen. Intussen heeft, volgens het Franse persbureau A .FR. een Joods convooi met voed sel kans gezien, komende uitde richting van Tel Aviv, de Arabische ring om Jeruzalem te verbreken zon der zware verliezen te lijden. Het Tsjechoslowakije negeert Chileense aanklacht Naar vernomen wordt heeft Tsje choslowakije de uitnodiging om voor de Veiligheidsraad te verschij nen bij de behandeling van de klacht van Chili, dat de Sowjét- Unie zich in binnenlandse aangele genheden van Tsjechoslowakije ge mengd zou hebben, vaa de hand gewezen. Prijs van rijwielstallingen geregeld Met ingang van 17 April a.s. zul len ingevolge een besluit van de prijsbeheersing in het gehele land uniforme prijzen gelden voor het stallen van rijwielen. Stalling in een onoverdekte inrichting zal per keer ten hoogste vijf cent mogen kosten. Indien de fiets niet wordt afge haald zal voor elke volgende dag eveneens vijf cent in rekening mo gen worden gebracht. Voor over dekte stallingen geldt dat voor de eerste dag tien cent en voor elke volgende dag vijf cent mag worden berekend. Het tarief voor raaandstalling is in deze cate gorieën respectievelijk vastgesteld op ƒ1,en ƒ2,Ingevolge dit zelfde besluit zal thans elke stal- Jingbouder desgevraagd maandstal- ling moeten verstrekken. Ook ten aanzien van de stalling van motor fietsen zijn richtlijnen vastgesteld. Voormalig verzet acht totalitarisme ongewenst De nationale Federatieve Raad van het voormalig Verzet in Neder land heeft de onder zijn auspiciën staande verenigingen in overweging gegeven haar statuten cn reglemen- ten, voor zover nodig, in dier voege te wijzigen, dat geen leden worden toegelaten of gehandhaafd, die „in welke vorm ook, positieve voorstan ders zijn van enigerlei dictatuur, hetzij van fascistische of zgn. volksdemocratische of andere in slag." Vrijdagavond is te Amsterdam na een langdurigziekbed op 55-.jarige leeftijd de bekende beiaardier Wil lem Smit overleden. Dc laatate zes jaar bespeelde Smit,die, een leer- ling was van Vincent en Verving, -- uur vertrok het j het carillon van- de Oude Kerk te koninklyk bezoek, Amsterdam, Egypte is zonder opgave van rede nen tot nader order gestaakt. Wapenstilstand op komst? Naar Reuter uit betrouwbare bronnen te Jeruzalem verneemt zou het Joodse Agentschap bereid zyn gehoor te geven aan de oproep van de Britse Hoge Commissaris in Pa lestina, Sir Allan Cunningham, om hét vuren te staken. Het Arabische Hoge Comité beeft de oproep van Sir Allan venvezen naar de poli tieke commissie ran de Arabische Liga die-in. Cairo vergadert. Het Nederlands elftal, dat Zon dag 18 April in het Feyenoord-ste- dion te Rotterdam tegen België uit komt, is als volgt samengesteld.: Doel: Kraak (Stormvogels); ach ter: Van Bun (MVV) en Schyve- naar (EDO); midden:- Staffelen (Ajax), Teriouw <DCV) en De Vroet (Feyenoord); voor: Engels- man (Quick, Nijmegen), Brnat (NAC), 'Wilkes (Xerxes), Schaap ('t Gooi) en Lenstra (Heerenveen). Reserves: Landman (Neptunus) Spel (DWS), Beenhakkers (NAC) en Van Dijk (Ajax). De wedstrijd vangt om halt drie aan. Het muziekcorps van de Ne derlandse Spoorwegen 2al de ont moeting opluisteren. Er zijn nogal wat veranderingen gekomen in het Nederlands elftal, dat enkele wegen geleden te An„- werpen een moeizaam gelijk spel heeft weten te verkrijgen en nu Zondag wederom tegen -België zal aantreden. Dat op de rechts-back plaats Spel zou worden vervangen, was zonder meer duidelijk en cie enige speler, die daarvoor in aan merking kwam. was de Maastrich tenaar Van Bun. Nu Möhring we gens zijn verwonding niet kon wor den opgesteld was de DCV-er Ter louw de aangewezen speler voor de een terhal f plaats. De grote moeilijkheid was even wel de samenstelling van de voor hoede. In Antwerpen stonden van rechts naar links: Lenstra, Rijvers, Wilkes. Van Dijk en Drager. Rij vers en Wilkes hebben hun plaats behouden, maar Lenstra is van rechts naar links verhuisd ter ver vanging van Drager, terwijl Beha a p voor de eerste maal het oranje shirt zal dragen als linksbinnen. Als rechtsbuiten is gekozen de Nij- megenaar Engelsman. Spel en Van Dijk. die in Antwerpen hebben meegespeeld, zijn nu by de reser ves terecht gekomen, terwijl Land man, het spreekt wel haast van zelf, als reserve Moei verdediger aanwezig zal zijn cn de NAC-spe- ler Beenhakkers eveneens tot de reserves behoort. ROTTERDA3I5 ELFTAL Voor de Zaterdag a.s. op het Sparta-terrein te spelen voetbal wedstrijd Rotterdam-Antwerpexi is het Rotterdams elftal als volgt sa mengesteld: Bijl (Feyenoord) d.: Everse (Nep- tunus) en de Leeuw (Xerxes) a.; Barziiay (Xerxes), Vermeer (Ex celsior), Kroon (Feyenoord) m.; Koning (Xerxes), Schrumpf (SV V), V. d. Tuyn (HDVS), De Boer (Sparta) en Van Male (Sparta) v. Het Amerikaanse filmvakblad „Variety" vermeldt groot opge maakt. dat de United States Mo tion Pictures Export Association per 1 September haar werkzaam heden in Nederland zou beëindi gen. Het Amsterdamse kantoor der MPE.\ kon ons geen commentaar verstrekken op dit bericht. Van de finitieve opheffing was daar niets bekend, maar men herinnerde er aan, dat de MPEA een belangen- gemeerWchap is van de acht groot ste Amerikaanse filmmaatschap pijen, die voor de duur van twee jaren is aangegaan en dus op 1 September kan expireren, dan wel verlengd worden. Maurice Chevalier vindt zijn tijd gekomen Maurice Chevalier heeft tegen óver een Amerikaans journalist verklaard, dat hij zijn carrière__als Parijs cabaretier in 1951 zal beëin digen. „Dan ben ik 50 jaar in bet vak en is het tijd om merci tot het publiek te zeggen", aldus Cheva lier. ,,Ik wil heengaan, nu mijn werk nog goed is. Als men geen succes meer heeft, voelt men zich een kladschild-ar". Hulde aan de Antwerpse havenarbeiders Als hulde aan de Antwerpse ha venarbeiders, die tijdens de hevi ge bombardementen mei de V-wa pens gedurende het geallieerde Rijnoffensief plichtsgetrouw hun werk bleven voortzetten, zal in de haven van Antwerpen een enorm ..vrijheidsbeeld" worden opgericht. Als ontwerp voor dit monument is het bekende beeld van Constantin Meunier „De Buildrager" gekozen. De Union Minière heeft het beno digde koper voor dit gedenkteken geschonken. Apostel Gerhard sehuldigd Ter gelegenheid van het bereiken van de negentigjarige leeftijd vond Zaterdag in Amsterdam de huldi ging plaaig van de heer A. H. Ger hard, Me laatste der;twaalf oprich ters van de voormalige S.D.A.P. In een hartelijke toespraak wees Ir. Albarda erop, dat Gerhard de „laat ste der twaalf apostelen" is. „Gij zyt een algemeen geëerd lid der Tweede Kamer geweest en," ver volgde de spreker, „een der weini gen die inderdaad iels afwisten van onze gecompliceerde pensioenwetpe- ving". Na ir. Albarda voerden nog •eten het woord. Onder hen bevon den zich prof. dr. Ph. Kohnstamm en dr, Garmt Stuiveling. Op 15 Juni hoopt de oud-acteur Eduard Verkade zijn 70ste verjaardag te vieren. Ir verband met het bereiken' van dit kroonjaar, heeft de Haagse schilder Antoon van Wel ie. Ver ka de geschilderd als ..De duivel", een rol. welke de to neelspeler zo menigmaal vertolkt heeft. Het ligt in de bedoeling, dat dit schil derij te zijner tijd In de Koninklijke schouwburg to 's-Gravenhage komt- hangen. Locomotieven-park wordt vernip.mcd (Van onze Haagse redacteur) 2n Zwitserland staat zo verne men wij, de eerste van een drietal locomotieven gereed om aan Ne derland te worden afgeleverd. Het is een zeer zware locomotief van Zwitsers model, welke door de N.S. gebruikt zal worden als tractie voor treinen, bestaande uit wagons welke tot nu toe door stoomloco motieven werden getrokken. Drie electrische locomotieven van dit model zijn in Zwitserland ge bouwd. Zeven andere van het zelfde type worden door Werk spoor nagebouwd. De aflevering van deze laatste zeven zal echter nog wel enige tijd op zich- laten, wachten. Wij vernemen nog dat onderhan delingen gaande zijn met Franse fabrikanten over de levering van een. groot aantal electrische loco motieven aan de N.S., waarvan als de onderhandelingen slagen, de le vering reeds volgend jaar zou be ginnen. Deze zomer Nederlandse groente naar Duitsland? (Van onze Haagse Redacteur) In tegenstelling tot geruchten welke de laatste dager» in tuinders- kringen liepen, vernemen wij dat ook voor deze zomer nog geen overeenkomst ri bereikt over de ie- vering van zomergroenten aan de Westelijke zones van Duitsland, voor consumptie voor de Duitss be volking. Wei ia kort geleden een overeenkomst met de Britse zone gesloten voor levering van twintig duizend .ton groenten, vijftien dui zend ton fruit en vijftien duizend ton uien voor de Britse bezettings macht, doch dit is niet meer dan een fractie van wat Nederland vroeger aan groenten en fruit naar Duitsland exporteerde. Voor onze groentekwekers is de sluiting van Duitsland voor hun zomerproducten een zeer ernstige zaak. Reeds twee zomers hebben zij de moeilijk heid ondervonden van de slui- ting van de Oostgrens voor deze producten. Thans zijn de verwachtingen wat hoger gespannen omdat men da hoop heeft dat de verbeterde sar memVerking in West-Europa en de hulp aan Duitsland in het kader van het Marshall-plan de mogelijk heid van het herstel van de afzet van zomergroenten naar Duitsland zal inhouden, doch voorlopig staan er nog geen officiële onderhandelin gen op het programma om nu ein delijk eens tot een oplossing van de belangrijke kwestie to komen. STAATSLOTERIJ 5e klasse, J3e lijst. f 50.000.- 7475 f 1.000.- 8066 9047 f 400.- 6259 9076 9502 10926 14946 f 200.- 8290 17540 f 100.- 5791 9101 10706 13477 14490' 15152 16184 16210 17226 17682 17645 De autowegen groeien Naar wij vernemen heeft Rijks waterstaat de aanleg van een nieuw gedeelte van de grote verkeersweg Den Haag - Utrecht - Arnhem - Zeve naar gegund en wel het gedeelte tussen Maai-p en Maarsbergen. Het ligt in de bedoeling dat het werk nog dit jaar zal zijn voltooid.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1