HOLLAN D*B E L GI E' Advertentie-voetbalprijsvraag Holland—België 10 negen jaar geleden m RADIO-STAR j Bolland pry's f 125- 2e prijs 75- 3e prys 50.- Ie VAN NELLE ORANJE-PLOEG WON MET 5-2 Het elftal mn '39 Het regende dat het góót Voetbal in én ha de oorlog Helaas te laat voor nieuwe listen 1 HOLLAND—BELGIË j Van de Pol behoudt zijn titel EVC-yergadering met herrie Reserve-politie in Rotterdam PoUtiemhUc Radio-programma Nog eens „Huis Glos" Niet alleen 't chagrijn var de pijn Welke adverteerder heeft de juiste uitslag? kleine negertjes Dinsdag 13 April l§j48 3 VÏ7ANNEER wij de wedstrijd van Zondag a.s, vergelijken met de laatste NederlandBelgië wedstrijd te Rotterdam ge speeld op 10 December 1939 dan springt in de eerste plaats liet verschil in belangstelling in het oog. Toen ternauwernood 40.000 bezoekers in het Feyenoord-stadion, thans: een niet te- verzadigen honger naar kaarten. Wanneer het Stadion nog twee keer zo groot was, dan nog zouden er misschien teleurgesteldsn overblijven. King Soccer is glorietfzer dan ooit uit de oorlog terug gekomen... Weliswaar dienen wij hier eerlijkheidshalve aan toe te voegen dat het op die Decemberdag van het eerste oorlogsjaar tijdens de wedstrijd geen minuut droog is geweest, waardoor velen, die tot het laatste ogenblik hadden gewacht met een kaartje te kopen, thuis warerr gebleven bij de radio, liever dan een nat pak te halen. van Caldtnhovt. Michel, Slot, Poulust Smit, Lenstra DrageeVente. Paauwe ca de Harder. I B Voorts was het seen „echte" HolIand-Belgle-wedstrijd dat wil zeg- gen nïet één, die voor de „competitie" meetelde, doch een jubilcamwed- strijd ter viering van het 50-jarig hestaan van de K.N.V.B. Men zou daar nu eens mee moeten komen! Een gewone competitiewedstrijd Feyc- noordEDO trekt al 50.000 toeschouwers. voor dat de eerste helft verstreken was hadden de onzen, door Guus Drager en. Bertus de Harder een veilige 3—1 voorsprong. Na de rust een vliegend schot van Braine 10 DECEMBER 1939, Het eerste jaar van de tweede wereldoorlog." De Duitse adelaar beloerde nog zijn prooi, die zich veilig waande achter de Maginotline. Weinig nieuws van de fronten. Het Finse legerbericht vermeldde; dat Rüssjsche aanvallen opnieuw waren afgeslagen, het Franse leger bericht had niets bijzonders te ver melden, In Nederland mobilisatie. Vele uniformen op de tribunes, o.a, Prins Bernhard, de opperbevelheb ber van land- en zeemacht generaal Reynders, de heer Karei Lotsy. Vier spelers uit het Nederlands elftal moesten de wapenrok verwisselen voor het voetbal tenue, o.a.. Leen Vente. De verwachtingen voor het begin van deze wedstrijd0 waren mim of meer te vergelijken met die van thans, d.w.z. het. na-oorlogspessi- misme is geen uitvinding van boos aardige sportjournalisten, die er een wellustig genoegen in scheppen om onze na-oorlogse ploeg te kra ken.... In 1930 was het Nederlands elf tal, dat omstreeks de_ jaren '34 zo'n glorietijd beleefde, al in „décaden- ce". Aanvoerder Anderiessen, die reeds eerder te kennen had gege ven ermee op te houden, maar zich telkens weer had laten bepraten, had zich definitief niet meer be schikbaar gesteld na een eervolle reeks van 46 wedstrijden op de spilplaats en Kick Smit en Leen Vente waren de enige overgeble venen van het roemrijke elftal van weleer. - Wantrouwen beschaamd Maar tzoils de pessimisten nu al keer ojj keer Ongelijk hebben ge kregen,' zo geschiedde het ook In 1939. De nationale ploeg gaf de Bond eea mooi Jnbïlecrilgeschenk door met 5—2 te winnen. En als et niet enkele kansen gemist waren, had 't zelfs een monster-overwin, nïng kunnen worden, hetgeen echter minder aan de kwaliteiten van de onzen als wel aan de zwakte van de Belgen was te danken. Zijn er van het elftal van *39 nog twee' spelersLenstra eu Guus Drager, die nu nog tot de actieven behoren en zou Bertus de Harder zeker nog het oranjeshirt dragen, waren er geen omstandigheden, die zulks belemmeren, van het Belgi sche elftal van '39 blijft ons alleen nog de herinnering. Vergelijkt u zelf maar. Het zat weer niet mee Het heeft de Belgen in deze wed strijd de geschiedenis herbaalt zich merkwaardig hardnekkig v/cer niet meegezeten. Zij kwamen door hun linksbuiten Buyele met Io voor te staan eü het' had 2—0 voor de Belgen moeten worden, toen de - Nederlandse doelman op een zeker ogenblik alleen voor drie aanstormende Belgen kwam te staan, Onversaagd' wierp Michel zich voor de voeten van Van Craen, waardoor de bal via zijn voeten af stuitte naar Buyele, die miste. Weer kwam de bal bij Van Craen die in. schoot,-, tegen..,, het lichaam van Braine. Glijdende en vallende spelers, een krioelen in het doelgebied, maar evenals Kraak onlangs in Antwer pen kwam Michel zegevierend met de bal uit de kluwen te voorschijn. De Belgen werden hierdoor zo ont. moedigd dat zij verslapten, waar door de Nederlanders in de aanval kwamen en nog geen minuut later was het 1—1 door Leen Vente. En tegen dc lat. Kick Smit bracht de stand op 4l en bijna een kwartier voor het einde een zeker doelpunt van DrSger, maar van Caelenberg sloeg de bal met de hand weg. Pe nalty! Kick Smit achter de hal en bet was 51. En het had 6—1 kun nen zijn als Lenstra niet tegen de lat had geknald. Tot slot nog een doelpunt voor de Belgen, door hun rechtsbinnen Voorhoof, om maar niet te spreken van nog enkele ge miste kansen van' de onzen. Nog geen prognose En. zo was het op die echt-Hol. landse winterdag weer een echt Hollandse overwinning geworden. In voetbaltermen heet dat „geflat teerd", maar als er één uitdrukking te. die orts nooit heeft be vredigd» dan is het wel deze. Het 2ijn niet al leen de sterren, die ons elftal op de weg naar de zege leiden. Wij mo gen in techniek te kort schieten, de Hollan ders verstaan de kunst om een wed strijd te winnen. De Keuze-Com missie heeft tot nu toe nog altijd het ge. luk gehad de spe- Op de eretribune van het Feyenoord-stadion: ZJCJi, Peins .Bernhard naast wijlen dtvan Ptaoye. -... ZO WAS DE OPSTELLING I.N1939 Op 10 December '39 kwamen de elftallen als volgt, in het veld: NEDERLAND: Drager Buyele Michel Caldenhove Paauwe Poulus Lenstra Vente Slot. Stijger Smit Braine Van Craen. Voorhoof Henry Gommers Yanderkerkhove Van Caelenberg Paverick ■.■■A De Raedt De Harder Fiévez Reshevsky zuchtte Smyslov wint na 52e zet Maandagmiddag v/erd de Zondag afgebroken partij uit de elfde ron de tussen Smyslof en Reshevsky voortgezet. De belangstelling was' ■wederom zeer groot, hetgeen voor Reshevsky aanleiding was aan- Kotof, die als arbiter optrad, te vragen waarom er zoveel mensen kwamen kijken n&ar een strijd die toch niet erg lang meer kon duren, Kotof antwoordde dat Reshevsky bekend stond als een slimme vos,* doorkneed in de kunst van verdé digen, vooral wanneer de situatie hachelijk scheen, eft1 dat de Mos- kouse schaakliefhebbers nu graag Advertentie I. M, Duizenden kunnen de wedstrijd wegens plaatsgebrek niet bij- wonen. Geen bezwaar, een radio helpt tr uit de'nood. Nog enige toestellen voor 18 April Üit voorraad leverbaar, VIER AMBACHT 3 STRAAT 123 TeL 31592. 'Advertentie M. wilden zien welke streken hij nog op zijn compas had. Waarop Reshevsky met een zucht ten ant woord gaf dat het helaas te laat was om nieuwe listen te beden ken.,.,., met dat al verdedigde hij zich -taai, zonder dat hij. er even wel in mocht slagen een kansje op remise te ontdekken. De witte ko ning zocht en vond zijn weg naar de zwarte pionnen, en toen het bij de 52e zet duidelijker werd dat- nieuwe verliezen voor zwart on vermijdelijk waren streek Res hevsky de vlag. Hierdoor wordt de stand na de 11e ronde: 1. Botwinnik 6 uit 8. 2. en 3, ex aequo Kerés en 'Smys- lov 5 uit S. 4. Reshevsky 4yz uit 9. 5. Euwe 1J^ uit 9. WIJ VERGETEN SNEL /~ÏPROEP aan de Nederlandse L/ Sportwerdd voor 't Finse Rode Krtiis; negen jaar geleden. ...Nb het zich te?* aanzien dat in de naaste toekomst wellicht over het lot van Finland zal worden beslist, gaat ook hier te lande veler be langstelling naar 't Land der Dui zend Meren uit en vraagt menigeen, die het *uit eigen aanschouwing kent, zich als. vanzelf af. op welke wijze op heden aan Finland een blijk van daadwerkelijke sympathie zou kunnen worden gegeven. Geef met gulle hand aan het Finse Rode Kruis! Wij vergeten, zo snel..., Iers te vinden, die niet theoretise ren, maar op beslissendemomenten toeslaan. In sportieve zin na tuurlijk. JDat hierbij onze gedachten uit gaan naar de wedstrijd van Zondag is vanzelfsprekend, doch sta ons toe hierover nu nog. geen prognose te. geven. Wij komen er. nog.nadpr op terug. Bokswedstrijden in Odeon Maandagavond zijn in Odeon te Rotterdam wedstrijden voor ama teurboksers gehouden. De uitslagen zijn: Hofstede (Gouda) w. o. p, van Dc Reus; Maas w. o. p. van Snik (Leiden); MarchelF. Houtman, onbeslist; De Haan w. o. p. van Roeten (Den Haag); Van Voorst (Den Haag) wint door tussen komst van de scheidsrechter in de derde zonde van Gales (Den Haag) Van Dijk w. o. p. van Zwaan '(A'dam); Schram (Den Haag) w. p. p. van Lemkert (Den Haag);' Hessing (Den Haag) wint van Houtman (Den Haag) door opgave in de eerste ronde; De Lange (Den Haag) w.o.p. van Wolf; Van Dijk w.o.p. van Ma thy; P. van Klave ren w.o.p. vaan Schot De CJMV „Boezemwijk" houdt baar 13de jaarfeest op Maandag 19 April om 20 uur met het stuk „Vrijdag de 13de", op te voeren' door de Boezemvrienden. Advertentie 1. M. BEZOEKT TIJDENS UW VERBLIJF IN ROTTERDAM DE CHINESE RESTAURANTS YUEN-WAH schiedAmsesingel 50 TEL. 2806S CHONG KOK LOW DELISTRAAT 18 - TEL, 7334 B R'DAM-Zuid. Biljarten ■Nieuiv Europees record Van de Pol heeft zijn laatste par tij tegen de Fransman Cbassereau gewonnen en daarmee zijn Europees kampioenschap geprolongeerd. Hij werd eerste in het eindklasse ment met 16 matchpunten, voor Vingerhoedt met 12 en Ferraz met 12 matchpunten. De uitslagen van de laatste par tijen luiden: 30O. 167 Galmiche Vingerhoedt v! d. Pol Chassereau Van Hassel Nussberger Metz Reieher Ferraz De Jl<eeuw 300 148 300 117 .300 182 300 259 L v. d. Pol (Ned.) 16 76 16 54 14 140 14 45 9 82 9 31 17 60 17 40 16 76 16 55 m,p. h-s. £Lg. 16 140 18,92 18.75 10.43 21.42 10.57 33.33 13,— 17.64 10.70 18.75 16.18 J. Vingerhoedt (B.) 12 169 18,31 3. Ferraz (P.) 12 79 15.— 4. Chassereau (Fr.) 10 132 17.91 5. De Leeuw (Ned.) 10 102 17.53 6. Galmiche (Fr.) 10. 77 15.82 7. Metz (Ned.) 8 116 15.36 8. v. Hassel (B.) 6 187 16.58 9. Reieher (O.) 6 82 14.56 10. Nussberger (Zw.) 0 67 9.17 Van de Pol vestigde met 18.92 een nieuw Europees record van het alg.-gemiddelde (oud record, te vens wereldrecord, G. van Belle: 16.47, wereldkampioenschap Luik 1939). Dat er te Parijs sterk gespeeld is blijkt uit het feit, dat nog vier an dere spelers,Lw. Vingerhoedt, Chassereau, de Leeuw en Van Han sel het oude. record verbeterden. Het is voort3 wel typerend voor de kracht van het Nederlandse spel dat thans alle Europese records 71/2 op naam van Nederlanders staan: Alg. gemiddelde: P. v. d. Pol 18.92. Particulier gemiddelde: P, v. Pol 50.—. Hoogste serie: P. de Leeuw 202: Deze prestaties zijn stuk voor stuk van hoger gehalte dan de we reldrecords, die echter zoals bekend is alleen tijdens wedstrijden om het wereldkampioenschap .verbeterd kunnen worden. In de Rivièrahal werd gisteravond een door ruim duizend belangstel- lénden bijgewoonde openbare ver gadering gehouden, waarin Berend Blokzijl» sprak over de strijd van de arbeidersbeweging en "_"de scheuring in de E.V.C. te Rotterdam. Het slot van deze bijeenkomst is nogal rumoerig geweest, wat zijn corza&k vond in een discussie, waarvoor de leiding der vergadering een half uur toestemming gaf. Voor velen was dit het moment, waarop zij hun politieke hartstochten niét langer konden bedwingen. Het werd hele maal een kabaal, toen de heer A. van den Berg, de 'aanvoerder der Rotterdamse afvalligen, het podium besteeg, maar met geen mogelijk heid' kans zag zich verstaanbaar, te maken. Het Werd een herrie, ge schreeuw eri gejoel van je welste en de leiding kon tenslotte dan ook niets anders doen dan de discussie te beëindigen. De politie moest er na afloop nog even aan te pas ko men om de heethoofden, met zachte drang de zaal uit te krijgen in de frisse voorjaarslucht, die geluk kig inderdaad kalmerend werkte Advertentie Ir flf. COSTUUMS, - DEMI SAISONS RIJKLED ING in prima pasvorm. OVERHEMDEN naar maat* Eigen Atelier. C. J. VAN VEEN .Herenkleding en mode-artikelen., Uitsluitend exclusief genre. CASA-SAFFI Straatweg 158 Telefoon 49319 Geen afzonderlijk corps; sterkte plm. 2000 man GelHk bekend wordt thans in het gehele land, op aandringen van de regering, gewerkt aan de organi satie en vorming van een corps reserve-politie. Ook in Rotterdam waar zo vernemen wij dit vrijwilligerscorps een sterkte zal krijgen van maximaal tweeduizend man, een aantal, dat ongeveer overeenkomt met dat van de ge wone politie. 4 Wij vernemen verder, dat het niet in de bedoeling ligt, er een af zonderlijk corps van te maken met een eigen commando. Integendeel, de vrijwilligers komen rechtstreeks onder de bevelen van de gewone politie en zullen dus in geen geval als afzonderlijke organisatie op treden. De opleiding der vrijwilligers is eveneens in handen van de gewo ne politie. Zij zal niet lang duren en bestaat uit enige theorielessen, terwijl de practische opleiding wordt gevormd door een aantal schietoefeningen met de' revolver. De regering zal haar best doen, de vrijwilligers zo spoedig mogelijk van uniformen te voorzien, maar aangezien er over het gehele land 20.000 vrijwilligers komen, zal het nog wel enige tijd duren, voor iedere reserve-politieman in het bezit van zo'n uniform zal zijn. Deze uniformen zullen iets af wijken van die der gewone politie. Zolang zij er nog niet zijn, wor den de vrijwilligers voorzien van een helm en een band. Met name de grote steden bij de organisatie van het nieuwe corps veel vrijheid gelaten. Bij deze vrijheid, die de regering ons Iaat wordt ernstig gestreefd naar een"organisatievorm, die voor Rotterdam, in verband met zijn ka rakter, het beste is. Zij is er op ge richt, bij eventuele wanordelijkhe den, de vitale bedrijven: zo lang mogelijk te laten functioneren. Onderscheiding Bij K. B. is toegekend de ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver, aan de heren M. G. van Cutsem, mees terknecht en J. W. M. Klute in, dienst bij de firma. Th. Kreyns en Zoon; schilders en decorateurs te Rotterdam. ^Familiedrama'* DINSDAG 13 APRIL 1048 Avondprogramma ■- HILVERSUM I: 19.— Prof. C. W. de Vries, causerie. .19.05 Gr, .muz., 19.15 Muz. tocht door twee eeuwen, 19.45 Reg. uitz,, 20.— .Nws., 20.35 Bonte Dinsdagavondtrein, 21.30 Contact» 22.15 Buitenlands overzicht 22,30 Zang en piano, 23.— Nws., 23.15 Gr. muz. HILVERSUM II: 19.— Nws., 19.15 Sylvester trio, 19.45 Als 2ij het nog konden en wij het al wisten, 20.— Nws.. 20,05 Gewone man, 20.12 Luisterspel: Paulns onder de Joden, 22,37 Actualiteiten, 22,45 Avondge bed, 23.'Nws., 23.15 Avondconcert? WOENSDAG 14 APRIL 1948 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM I: 7.— Nws., 7.15 Gymn.. 7.30 Gr. pL, 8.— Nws., 8.18 Filmselecties. 8.50 Voor dc huis vrouw, 9.Gr. pl. 30.Morgenwij ding, 10.20 Onze keuken, 10,30 Half uur voor de vrouw, 11.— Bop. non stop progr., 32.— Carlo Careassoia. 12.30 Weer, 12.33 Platteland, 12.30 Sllvestri kwartet. 13.— Nws., 13.15 Kalender, 13.20. Vaudeville orkest, 14.Gesproken portretten. 14.15 Jeugdconcert, 15,Scheepsjongen van de Bonte koe; 15.20/Gr.muz.; 15.30 Roodborstjes. 15.45 Regenboog, 16.15 Vragen staat vrij, 18.45 He{ stond in de krant, 17.15 Musette klanken, 17.30 Wekelijks praatje, 17.35 Orgelspel, 18.— Nws, 38.20 Piano, 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM -II: 7.— Nws. 7.15* Reveille, 7.45 Woord voor de dag, 8.Nws, 8.15 Gewijde muz., 8.30 Werken Tsjaikofsky, 9.Ziekenbe zoek, 9,30 Waterstanden, 9.35 Bos ton Symph. ork.t 10.Pianorec., 10.30 Morgendienst, 11.Werken van Këndel, 11.15 Dorpsdokter, hoorspel, 12.— Orgelsoli, 12.15 Ka. merork,, 12.30 Weer,' 12,55 Inter kerk. thuisfront spreekt, 13.— Nws. 13.15 Gesare trio, 13.55 Metropole orkest, 14.30 Sopraan en bariton, 15.Jeugdconc.. .18.Jeugdige postzegelverzamelaars, 16,15 Voor onze jongens en meisjes. 17,30 Vijf Zapakara's. 17.45 Reg. uitz., 18. Sursum corda,,zangvereniging, 18.30 Lond. philh. ork„ 18.45 Ned, Chr. Reisver_en. Daar hebben we dan Piet en Zijn vader, naast mekaar voor het hek je. In da donkere dagen rond Kerstmis zijn ze by een klein fami liedrama betrokken geweest en nu, met de koesterende lentezon al aan de hemel, moeten, ze pas reken schap geven van hun. laakbare daden te dien- tijde gepleegd. Piet zowel als zijn vader trachten zich. schoon te praten door hun zaak in de richting van het familiedrama te sturen, 't Is toch wat, niet waar, als je daar, vader en .zoon zijnde* langs-de Harmonie-bioscoop loopt en je"ziet opeeps je vrouw en moe der met een vreemde vent uit het theaterkomen. /Móet je: dat soms gewoon vinden en doorlopen of je neus bloedt of is het niet logischer dat je samen op die vent afstapt en zegt: wat mot dat hier» wat heeft dat te betekenen, los die vrouw, die is van ons, dat is onze echtvrouw en moeder, Ja, zo,lijkt het inderdaad een beetje op een familiedrama, maar nu.moet U eens horen wat er in - feite aan de hand was. Die vrouw had daar voor dat theater met zwarte entreekaartjes lopen leuren en toen was ze door een „rus" ge snapt. Die agent in' burger had ge zegd: gaat U maar ;ecns eventjes mee de bioscoop in, dan zullen we dat eens uitzoekeft én toen,was hij een poosje later naar buiten geko men met de vrouw om haar naar het bureau te brengen voor een proces-verbaal. Laten op dat moment nu net Piet en zijn.vader langs ..komen. De echtgenoot stapte vergezeld van de zoon op de agent in burger af en ze y vroegen wat er aan de-hand was, ofschoon heiden deksels goed be grepen dat moe" gesnord was. Wil jij jé eens legitimeren, sprak de vader tot de- .„rus", doch deze zei: met jou heb ik niks te maken, me neer, ik hoef me alleen, maar aan de verdachte bekend te- maken. Even dropen tóen de .mannen ,af, maar al heel gauw renden zij de agent achterna en het was de vader die moeder-de-vrouw onverwachts losrukte uit de politionele greep. Dat liet de agent .er niet bij zitten natuurlijk, maar voor hij er op be dacht was sprong Piet naar voren en sloeg hém twee blauwe ogen en een bloedneus. Rijk, .zei de rechter, als die man met wie je moeder uit de bioscoop kwam inderdaad een willekeurige vreemdeling was geweest, dan stond de zaak anders, maar jullie wisten drommels goed dat je met een agent in burger te maken had 'en mishandeling van een ambte naar in functie Is een ernstig feit. Omdat de vader nognooit iets met de politie te maken had gehad e'n de stompen niet van zijn vuist ge komen warén,'" kwam hij er met; vf 30.- .boete..en. een maand voor waardelijk af, maar. Piet| had» al .lang geen schone lei meer en die moest veertien dagen de bak' in. Hij hoefde er.niet ver voor te lopen want hij was juist bezig een paar weekjes op te knappen. Beter maar ineens alles:achter mekaar afwer> ken, zei de rechter, anders moet je te zijner tijd maar weer uit; je werk gehaald worden voor - deze ruk., Piet wilde liever eerst nog een poosje naar huis, als hy Woensdag vrij kwam, want z'n vrouw werd zo zenuwachtig als ze lang alleen was, zei hij, maar de vader vond het ook maar beter dat de jongen de straf achtpr elkaar uit' zat, dan Was hij eraf en opgeruimd staat netjes. Om aan de vele aanvragen te voldoen, zal op Zaterdagavond 17 April te" 8.30 uur in de Rotterdam se Schouwburg een besloten voor- stelling van het Rotterdams To neel voor couponhouders met intro- ducé's plaats vinden van Sartre's „Huis Cl os". Advertentie LM. Uw rneumatiscne pijnen: met "alle ge volgen slopen voortdurend Uw hele gestel Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Krusctien Salts Dui zenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf Iedere'morgen de kleine dosis Kruschen m*akt een ander mens van O. De aansporende werking van Kruschen doet üw bloéd sneller ttromgrt; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg, Dat ls het 'geheim van Kru schen en daarom ia het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude to worden..vief en Sten.vr!) van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist In dit nummer van „Het Rotterdamsch Parool" publicéren wij voor onze lezers ter gelegenheid van de grote vactbalwedstrijd HollandjBelgië op 18 April een zeer bijzondere prijsvraag. Een speciaal .hiervoor vervaardigde advertentiepagina vermeldt op de 22 plaatsen van de spelers, zomede op'de plaats van de hoekvlag, advertenties van bekende Rotterdamse adverteerders. Bij elk vak is tevens een uitslag geplaatst. De vraag is nu: De naam van de adverteerder, die naar Uw mening de juiste uitslag heeft, moet op het strookje onderaan de pagina worden ingevuld, zomede naam en adres van de inzender. Als prijzen worden beschikbaar gesteld: - De ingevulde strookjes moeten uiterlijk Zondag 18 April 's middags half vier in het bezit zijn van „Het RotterdamschParool". Op de enveloppe vermelden: Holland— België'prijsvraag. Feuilleton Bloije deed eenstap naar vorëtt met gebalde vuisten. Hij zei met èen hese stem: „Meineed, loop naar de hel! Dat is een leugen! dProbeert u maar eens mij achter slot en gren del te brengen, mijnheer Lombard. Maar er zijn zo een paar dingen, dia ik zou .willen weten en één DOOR AG AT HA C H RI S Tl E van die dingen heeft op u betrek king!" Lombard haalde .zijn wenkbrau wen op. „Op mij?" „Ja. Ik zou wel eens willen we ten, waarom u een -revolver b{j u had voor een gezellige, vriendschap pelijke logeerpartij?" Lombard vroeg: „Zo, zou je dat willen weten?" „Ja, dat zou ik, mijnheer Lom bard." Het onverwachte antwoord van Lombard luidde: „Weet je wel, Blore, dat je niet hak zo dom bent, als je er uitziet?" „Laat dat maar. Hoe zit het met die :revolver?" Lombard glimlachte. „Die had ik bij mij,, omdat ik verwachtte, dat er moeilijkhelden zouden komen." Blore zei argwanend: „Dat heeft u ons gisteravond niet verteld." Lombard knikte. „Dus u hebt ons voor de gek ge houden V'. hield Blore aan. „In zekere zin, ja," antwoordde Lombard. „Nu, kom erdan mee voor de dag." Lombard zei langzaam: „Ik liet u allemaal in de mening, dat ik hier op dezelfde manier'uitgenodigd was als dé anderen. Dat fs niet helemaal juist. D« zaak is, dat een-zekere Armstrong zei scherp; „Ik heb niets van aie aard gedaan. Het denkbeeld is belachelijk." H(j zweeg even en voegde er toen op koele.* bijtende toon aan toe: „Of wilt u soms zeggen, dat ik haar' op- 'zettelïjk een te grote dosis heb ge geven?" Philip Lombard kwam vlug tus senbeiden: „Zeg eens, wij moeten ons verstand bij elkaar houden. Laten ■wij niet beginnen beschuldigingen rond te strooien." Blore antwoordde nors: „Ik be doelde alleen maar. dat de dokter misschien een vergissing begaan had.'* Dokter Armstrong lachte. Hij zei, terwijl hij zijn tanden lief Hen met een geenszins opgewekte glimlach: „Een dokter kan zich zo'n vergis sing niet permitteren, waarde vriend." Blore zei weloverwogen: „Het zou niet de eerste vergissing zijn» die begaan beeft als die stem pp de plaat gelijk heeff. Armstrong werd wit. Philip Lom bard zei vlug en nijdig tegen Blore; „Wat heeft het voor zin. jezelf on aangenaam te maken? Wij varen allemaal in hetzelfde schuitje. Wij moeten elkaar helpen. Hoe zit het met uwstaaltje vaa meineed?" mijnheer Morris aich met mij In verbinding stelde. Hij bood mij hon derd pond om hierheen te gaan en goed uit mijn ogen te kijken hij zei, dat ik de naam had, dat ik mijn mannetje stond." „En?" drong Blore ongeduldig aan. Lombard grinnikte: „Dat Is alles." Dokter Armstrong vroeg: „Maar hij heeft u toch zeker meer ver teld?" „Neen, dat heeft hij niet. Hij was potdicht. Ik kon ja of neen zeggen dat waren zijn eigen woorden. Ik zat aan de grond. Ik nam het aan," BlDre keek, alsof hij het niet-ge loofde. Hij zei: Waarom vertelde u dit gisteravond filet?" Mijn beste man Lombard haalde veelzeggend zjjn schouders op, „Hoe kon ik gisteravond weten of dat/ niet juist het soort voorval steravond weten was, waarvoor ik hier was? Ik hield mijn gemak en vertelde een niets zeggend verhaal." Dokter Armstrong merkte listig op: „Dus nu denkt u daar andere over?" Lombard's gezicht kreeg een an dere uitdrukking. Het werd somber der en harder. Hij zei: „Ja. Ik ge loof nu, dat ik in hetzelfde schuitje zit als derest. Die honderd pond waren het lokaas, dat mijnheer Manth gebruikte om .mij samen met jullie in de val te laten lopen." En hij vervolgde langzaam: „Want wij zitten in .éen val daarop wil ik een eed doen! De dood van mevrouw Rogers! Die van Tony Marston. De verdwijning van de negertjes van de eettafel! O ja, de hand van mijnheer Manth Is dui delijk te herkennen maar waar is mijnheer Manth zelf?" Beneden klonk galmend en plech tig het'geluld van de gong voor de lunch., Rogers stond bij da deur van de eetkamer. Toen de drie mannen do trap afkwamen, trad hij een paar passen naar voren. Hij zei met een zachte, bezorgde stem: „Ik hoop, dat de lunch naar genoegen zei zijn. Er is. koude ham en tong/en ïk heb wat aardappelen gekookt. Verder is er kaas en beschuit en. wat vruch- ten uit blik. Lombard merkte op: „Dat klinkt voortreffelijk. Er te dus nog voor raad?" „Er Ij voedsel Jn overvloed, mijn heer in blikjes dan. De'provtsie- kast is uitstekend voorzien, Dat is ook wel nodig, mljnhéer op een eiland, waar men de kans loopt voor aanzienlijke tijd afgesloten van het vasteland te zijn." Rogers mompelde, terwijl hij ach ter- de drie mannen aan de eetkamer binnenging: ..Ik vind het heel ver velend. dat Fred Nsrracott vandaag niet hier geweest is, Het komt merk waardig slecht uit.", „Ja." nei Lombard: „merkwaardig slecht is een zeer .geslaagde om schrijving." (Wordt vervolgd) Advertentie: I Mr/'' EN NU.:.. WWd EEN KOPJE—JÉIE-.'

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3