m HET ROTTERMMSCH PARGDL Incidenten te Djogja bij aankomst van Nederlandse delegatie Eerste Kamer begroet minister In 't Veld Overleg nu op de helling? BOGOTA JODEN ROEPEN EIGEN STAAT UIT Stokslagen en scheldwoorden voor Abdoelkadir c.s. Botwinnik wint van Euwe Moskou verwerpt voorstel-Triëst Marshall-tarwe reeds onderweg Standbeeld voor Roosevelt onthuld Twintig jaar geëist tegen moordenaars van „moeke" Marsman AMERIKAANS MILITAIR MACHTS VERTOON Luchtmacht en vloot naar Europa Conferentie wordt heden voortgezet Marshall: „De revolutie was van communistische makelij" Tweede tankboot voor de „Standaard Amerika versnelt zijn vliegtuigbouw Ambtenaren krijgen vegen uit de pan Arabisch en Joods bloed drenkt de Palestijnse bodem Arabische rivaliteit kan Joodse zaak ■gunstig beïnvloeden Oorlogsverliezen zijn ingehaald Valse kwartjes in omloop Weest op uw hoede! Cokes nog niet vrij Werkkleding Weerbericht Woensdag 14 April 1943 Red. en Adm. Lange Haven 14!Schiedam Tel 6930C Abonn.prijfli per week D.31 per kwartaal 4.—, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 87i Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postglrö 398$ï4 Bankiert Amsterdamsen© Bank te Rotterdam Dlrecleuri B.-do VrieS Hoofdredacteur; Th. Ramaker 1 Merdeka, merdeka - klonk het uit de kelen 'van naar schatting vijf "duizend inwoners van Djogja toen Maandagavond de trein met de Nederlandse delegatie aankwam, die met de republikeinse delegatie besprekingen zal gaan voeren in Kalioerang over een politieke overeenkomst tussen Nederland en de Republiek Indo^ nesië. De ontvangst is evenwel ontaard in een reeks incidenten, waarvan leden der delegatie en persmensen bet slachtoffer z;.jn geworden en die ertoe dreigden.te leiden,, dat de Nederlanders weer naar Batavia zouden terugkeren.' Abdoelkader en Hoessein Djaja- dinin^rat vooral moesten het ont gelden. Zii hebben immers als. Indo nesiërs zitting in de Nederlandse delegatie en dit heeft blijkbaar dus- dame: op de woede van de republi keinse bevolking gewerkt, dat deze twee heren, toen zii in de -wachten de auto's wilden stappen, als het ware spitsroede moesten lopen door de menigte, die hen bespuwde, scheldwoorden toeschreeuwde en met stokslagen bewerkte. Met de grootste moeite kon men eindelijk de auto's bereiken. Mevrouw Van Vredenburch werd door een adju dant van Soekamo veilig in een auto gebracht. Anderen baanden Zich worstelend en met hun koffers als schilden een weg. De politie was te gering in aantal om de 'menigte te kunnen bedwingen. Tenslotte slaagde het gezelschap, waarvan de meesten iets van hun bezittingen kwijt raakten, erin. Kalioerang met de auto's te bereiken: daar wacht ten rust, een goed maal. wehvillend- hejd en beleefde bedienden. De' Nederiands-Indische re gering Sn Batavia heeft een communiqué uitgegeven waar- In gezegd wordt, dat aan de delègatie om nadere berichten is .verzocht. Intussen wordt reeds te kennen gegeven, dat men de republikeinse autoritei ten voor de veiligheid van de Nederlandse delegatie aanspra kelijk stelt en ook trekt het- communiqué in twijfel, of -de atmosfeer te Djogja voor ver-% d«re besprekingen geschikt zal zijn. Mohammed Roem, de voorzitter van de republikeins^ delegatie, heeft een verklaring uitgegeven ■waarin gezegd wordt, dat dc ge beurtenissen ten zeerste worden be treurd en dat stappen zijn gedaan om herhaling van dergelijke* inci denten te voorkomen. Deze verkla ring is gegeven aan de Nederlandse delegatie en aan de commissie van goede diensten. Ti germ nl h stortte in zee Piloot redt zich zwemmende Dinsdagmiddag- om half vier is een Tigennoth vliegtuigje van de. Rijks luchtvaartschool. gemerkt PH-TTAD na motorpanne boven het Seheve- pirtgse straDd in zee gestort. He enige inzittende, Leemhuis, zag kans het vliegtuig: op het laatste moment te verlaten en is behouden, zij het met ernstige hoofdwonden aan land gebracht. m Ooggetuigen zagen, dat het vlieg tuig toen het zich boven, de zoge naamde Vogelbuurt van 's-Graven- hage bevend in. moeilijkheden ge raakte. De motor sputterde een paar keer, toen was het doodstil in de lucht en plotseling dook het toestel vo'orover in zee. Vlak voor het de zeespiegel bereiktehervond de pi loot de controle over het toestel en kreeg het weer ip horizontale lijn. Voor het vliegtuigje zonk zagLeem- huis kans op de staart te klimmen en zich van. zijn zwaarste kleding stukken te ontdoen, waarna hij ging zwemmen, in de richting van de kust. Drie jongelui, die aan het strand een zonnebad namen bega ven zich te water en slaagden erin de zeer uitgeputte piloot aan wal te brengen. De reddingboot, die te zijner assistentie was uitgevaren, behoefde geen dienst te doen. Aan land gekomen verloor piloot Leem- I huis hert bewustzijn. Hij is naar een f der Haagse ziekenhuizen overge bracht. t De commandant van de Rijks- luchtvaartschool op Tpenburg- deel de onze Haagse redacteur, nog mede, dat hij moeilijk kon aanne men, dat het afslaan van de motor als oorzaak van het ongeluk moet worden beschouwd. Zolang hij ech ter de piloot nog niet had gespro ken. kon hij over de oorzaak, nog niets vaststellen. Hij beschouwde- Leemhuis, die pas zes solovluchten heeft gemaakt, als een serieus vlie ger en. een veelbelovende leerling. De commandant deelde voorts nogmede, dat hij van oordeel Is, dat er tussen de ongelukken van de dria lesvliegtuigen die in de laatste 1 vier dagen zün verloren gegaan, niet het minste verband bestaat, Ook geen psychologisch verband. Hij kon er niet meer In zien dan een zeer ongelukkige maar volko men toevallige coïncidentie. Zoals onze'Haagse redacteur nog verneemt, maakt de jonge vlieger het uitstekend.' In de twaalfde ronde van het foumooi om het wereldkam pioenschap heeft Botwinnik, met wit spelend, in 36'zetten van Euwe gewonnen, - De tweede partij Keres3myslof is na 43 zetten afgebroken. ,De stand is nu: Botwinnik uit 8. Keres en Smyslof ieder 5 en 1 afgebr. par tij uit 10, Reshevsky uit 8, Euwa 1J4 uit 10. LAATSTE GIL VAN „DE GIL" .,Ik dacht niet dat De GIJ öe goede zaak kon schaden." aldus sprak A, Soiffardt. de zoon van de vermoorde generaal, die opma ker van De GH heeft gefungeerd, voor de commissie van de perszui vering, die gistermiddag de moei lijke taak had de verantwoordelijke redacteuren van De Gil te beoor delen. Het was 'n merkwaardige rechts zitting. De eigenlijke hoofdredac teur. L, TJjssen, kon niet gehoord worden, want de man ls spoorloos verdwenen. En de tweede hoofd verdachte, Willem W. Waterman of wel W. van den Hout, weigerde te antwoorden op de vragen van de voorzitter der commissie mr. Von- kenburg. Eind 1943 verzorgde de toenma lige hoofdredacteur van de Resi dentiebode voor het rijkscommissa riaat een pamflet over Nederlands- Indië. Men besloot echter de. publi catie in de vorm van een krant, „De Gi!" genaamd, te gaan uitge ven, Toen deze Publicatie insloeg, grepen de Duitse instanties deze gelegenheid m'et beide handen aan om van dn Gil een groots opgezet propagandablad te maken. Door allerlei Engels getinte artikelen, onder meer een iasz-rubriek op te nemen, trachtte men de aandacht te trekken. Op de zitting van de perszuivcringscommissic bleek, dat wel is waar trouw Anglo-Ameri- kaanse artikelen werden opgeno men, maar-deze artikelen moesten eerst ter goedkeuring aan de relchs kom mi sa ar worden voorgelegd. Zn publiceerde .men. redevoeringen van Prins Bernhard en mr. Van Klef- fens,- samen met de meest zotte en soms weerzinwekkende foto's cf tekeningen. Zei Van den Hout helemaal niets, hetgeen Seiffardt te vertellen had. was ook niet bijster interessant, behalve zijn verklaring dat de re dactie van De Gil reeds druk bezig was om de verschijning van het blad ha de bevrijding voor. te be reiden... Tot groot vermaak van de aan wezigen gaf de getuige-deskiindiec de heer Govers, een overzicht van een uitzending van De Gil-club in Februari 1945. zoals door Van den Hout geschreven. Tn deze tijd werk te Van den Hout ook mede aan radio Arnhem, Deze zender gaf de volledige Engelse programma's weer. maar op het moment dat het Engelse nieuws zou beginnen, scha kelde men óver naar een Engels sprekend Duits nieuwsblad! Do heer Govers concludeerde in beide zaken tot ontzetting uit de journalistiek voor de tijd van twin tig jaar. De Sovjet-Unie heeft het Brits- Frans-Amerikaanse voorstel om Triest aan Italië terug te' geven, verworden. Dit is gisteren bekend gemaakt door de zender Moskou, die meedeelde dat het Russische antwoord per nota v aan Londen, Farjjs en Washington was gezonden. De Sovjetnota acht het in strijd met de democratie om het vredes verdrag niet Italië dat door de vier ministeis van buitenlandse zaken werd voorbereid en in details werd besproken op de vredesconferentie te Parijs waaraan 21 landen deelna men, nu tê herzien door briefwisse ling of door-een conferentie. De eerste leverantie Ui het kader van de Marshall-hulp aan Nederland zal bestaan uit een scheepslading van 10.000 ton tarwe, die met het ss' „Prins Willem II" vervoerd zal worden. Vandaag, de eerste dag van de uitvoering van het plan-Mars hall, is men' met de Lading te Gal veston begonnen. Ret schip ver trekt morgen. Tijdens de onthulling van het monument van wijlen President Roosevelt op het Grosvenor Square te Londen, welke onthulling door- Mevrouw Roosevelt werd verricht, was de gehele Eng, Kon, Familie het Kabinet en Churchill aanwezig,. Mevrouw Roosevelt voor het stand- beeld. Tegen ieder der drie verdachten van de V/2 jaar geleden in een pension- aan de Warmoesstraat te Amsterdam gepleegde roofmoord op de 61-jarige „moeke" Mars man, t.w." tegen de; 25-jarige Van der Helm, de 25-jarlge Cornells Hoogenboom en tegen diens 23- jarige broer Jacob Hoogenboom, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse Arrondissements rechtbank een gevangenisstraf voor de tijd van 20 jaar geëist. tiA'. iïiiüt Nationale Reserve voor wie militair geoefend is Naar wij vernemen zal binnen kort de gelegenheid worden open gesteld tot aanmelding voor de z.g. Nationale Reserve. Zoals men weet is öe doelstelling van deze reserve ds handhaving van de orde in het binnenland. Voor opneming komen in de eerste plaats diegenen in aan merking, die reeds een militaire op leiding genoten. De maximale jaar lijkse oefentijd zal 300 uur bedra gen. De Force Ouvrière, het met-com munistische deel. van de Franse vakbond C.G.T.heeft Dinsdag be sloten, zich aan te fluiten bij bel Wereldvakverbond. Öok is besloten, de naam: «..C.G.T., Force Ouvrière" te handhaven." Teneinde meer ervaring op te doen op het gebied- van massale transatlantische vluchten, aldus een officier van de Amerikaanse lucht macht, 'zijn in de nacht van Maan dag op Dinsdag van bun. basis in de staat Kansas -grote aantallen vliegende forten, B. 29, opgestegen, met bestemming Duitsland. De betreffende officier wilde het aantal toestellen dat aan de vlucht deelneemt niet noemen. De toestel len zullen 'op 'hun weg naar Duits land tweetussenlandingen maken. Zii zullen, onafhankelijk van elkaar de overtocht maken en elkaar eerst ontmoeten boven Brest in Frank rijk. Vandaar af vliegen zij in for matie ovp> Partis om te landen op het vliegveld Fü rssenfeldbrtick in De Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota in Columbia is niet afge broken, maar weer aan het werk getogen." Dit besluit, dat in tegen spraak is met eerdere geruchten is na langdurig overleg der deelne mende Janden tot stand gekomen. Ten slotte schijnt de Noord Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, George Marshall bij dit be sluit de doorslag te hebben gege ven. Voorts heeft Marshall de uitla tingen van de Columbiaanse rege ring bevestigd, waarbij deze de communisten aansprakelijk stelt voor de gebeurtenissen in dit land, Volgens de verslaggever van U.P. zeide Marshall; „Wij hebben hier in Bogota een - taak te vervullen en wij mogen ons niet door com munisten laten verdrijven. De toestand waarin dit land ,-in de afgelopen week heeft verkeerd mag niet worden beoordeeld op zijn plaatselijk karakter, hoe tra gisch deze ook ig. De betekenis van de gebeurtenissen reikt tot ver buiten de grenzen van Colum bia. Hier zijn onmiskenbaar de zelfde richtlijnen als die stakin gen in Italië en Frankrijk te weeg hebben gebracht en die de verkie zingen die op 18 April aanstaande in Italië zullen plaats vinden wil len beïnvloeden. Wij moeten ons voor o^èn houden, dat de zaak waarvoor wij staan, geen Colum biaanse, of een zuiver Latijns Amerikaanse is, maar een zaak van wereldbetekenis." Nu het besluit tot voortzetting van de conferentie ,s genomen, tref fen de Noord Amerikaanse gedele geerden alle maatregelen om op eventualiteiten, voorbereid te zijn. Intussen, is de rust nog niet vol komen -weergekeerd. Het kan ,»og gebeuren, dat men hier of daar het vuur van een sluipschutter hoort. Tot dusverre zijn er in Columbia 700 doden gevallen. Men -schat dat het volledig herstel van het uiter lijk van de stad tien jaren zal ver gen. De Nederlandse kolonie in Bogota bevindt zich in veiligheid, volgens door de Amerkaanse regering ont vangen berichten. In de kanselarij van de Nederlandse legatie heeft echter een. brand gewoed. «Duitsland. Een aantal der aan de tocht deelnemende vliegtuigen *zal 'paar Amerika terugkeren; andere toestellen zullen in Europa blijven „voor het vliegen van geregelde missies". De grootste vloot, die ooit Portu gal bezocht, zal Juni aanstaande in de Taag voor anker gaan. De Amerikaanse Atlantische vloot, aangevoerd door het vlagge- schip van de admiraal, het 45-000 t.on metende slagschip „Missouri", zal met 12 grote eenheden, waar onder'het vlïegtuigmoederschip Co- ralsea, en een totale bemanning van 15.000 man een week lang in de Taag liggen. Een onverwacht verzoek voor een voorschot van 2.376 millioen dollar uit de voor militaire doeleinden in 1949 beschikbaar te stellen gelden voor een spoedprogram voor de pro ductie van oorlogsvliegtuigen en geleide projectielen is Dinsdag door de toewijzingscomraissie van het Amerikaanse Congres direct goed gekeurd. Verwacht wordt, dat het voorschot Woensdag ook door het Huis van Afgevaardigden zal wor den goedgekeurd. (Van onze parlementaire redacteur) Onze nieuwe minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. In 't Veld, mag zich over de wijze, waarop de Eerste Kamer leden hem tegemoet getreden zijn, nu hij achter de Regeringstafel zat en niet meer in zijn bankje, als lid van de Senaat, zeker niet beklagen. Zijn reputatie ouder zijn voormalige collega'? en de indruk van zijn eerste optreden, hebben ér ongetwijfeld toe geleid, dat,men grote verwachtingen koestert van zijn beleid" en dat ook onom wonden uitsprak. Maar de heer Woudenb'erg (Arb.) die gisteravond bij de be handeling van de begroting van dit departement als eerste spreker het woord voerde, liet het toch niet aan eenernstige waarschu wing ontbreken. „De ambtenaren dienen te weten", aldus drukte hij zich ongeveer uit, „dat zij tegen over de gemeenschap een dienende taak hebben. Laat de minister niet schromen om in te grijpen, wan neer dit nodig is''. In de ontevre denheid en ontsteteming tegenover dit departement achtte spr. veel onrechtvaardigs en veel ongemoti veerds aanwezig, doch een feit is. dat het minder goodwill geniet dan als minimum voor een de partement gewenst is. De heer Woudenberg sprak verder ernstige twijfel uit aan de contröle op de voorraden. Wanneer deze goed ge weest was, zou er niet zoveel hout zwart gebruikt kunnen zijn. Volgens de heer B e ij e r s (CH) dienen wederopbouw en volkshui r- vesting zaak der gemeenten te zyn. Hij hoopte, dat de minister bij de reorganisatie daarmede re kening zon houden en gaf te ken nen, dat de ambtenaren van hun zelfgenoegzaamheid zullen moeten afstappen. Ook beer Hommes (A.R.) schoot enige pijlen af op de ambtenaren, die hij verantwoorde lijk stelde voor tie bureaucratie. Hij hoopte? dat de nieuwe minister erin slagen zou om het geschokte Vertrouwen in het departement te herstellen. En hy zou geen Zeeuw geweest zijn, als -hij de .belangen van Zeeland niet speciaal onder de aandacht van de bewindsman had gebracht onder het motto, dat het eerst voor herstel in aanmerking komt datgene, wat door oorlogs handelingen vernield is. Ook de heer Kr a ay vang er (K.V.P.), die de vorige week mi- nister Vos zo fel bestookt had, bleek zeer mild tegenover de nieuwe excellentie, al liet hij het aan goede raad niet optbreken. Hij bepleitte de invoering van een sociaal verantwoord tariefloon, voor de volkswoningbouw in de eerste plaats, doch ook voor het gehele bouwbedrijf. De bouwvoor schriften moeten naar zijn 'mening tot het strikt noodzakelijkewor den beperkt, omdat door de tech nische overheidsmaatregelen het bouwen nodeloos duur wordt. Vandaag komt de minister .aan het woord, doch eerst zullen nog enige senatoren hun stem doen horen. Vijf goedige dikhuiden aangekomen Woensdagmorgen zijn in de Rot terdamse haven vijf jonge olifan ten aangekomen. De Jumbo's,- die hoewel nog babies van twee tot drie-en-een half jaar, reeds ver scheidene honderden kilo's wegen, zijn door het Londen se circus „Chiepperfield" tijdelijk afgestaan aan. Strassburger. In de vroege morgen zijn zij on der grote belangstelling van. pu bliek en .fotografen onder leiding van twee Engelse oppassers uit het Engelse schip „Sheringham" gela den, dat aan de Keilebaven ligt en per veeauto van de firma Sleeu- wenhoek naar Hilversum vervoerd. De dieren komen van Ceylon en zullen a.s. Zaterdag ïn Maastricht optreden. Het is de eerste maal, dat olifanten op deze manier te Rotterdam geïmporteerd worden. Oe „Esso Rotterdam", de voor- malige „Wheeler Hills" een 16.000 ton metend turbo-electrisch voort bewogen tankschip van de „Stan dard APC" Is voor de eerste maal de Petroleumhaven van Pernis bin nengelopen. na op 29 Maart met een volle lading stook- cn diesel olie uit Aruba te zün vertrokken. Dit is het tweede T 2-tankschip, dat de Standard APC door bemid deling van de Nederlandse regering van dc United States Maritime Commission in Amerika heeft kun nen aankopen. Het eerste schip .Esso Den Haag" heeft reeds veertien reizen achter de rug, terwijl men begin Juni het derde schip, de vroegere „Santa Fé Hillsnu omgedoopt in de „Esso Amsterdam", in Nederland ver wacht. Met deze drie schepen- is. het in de oorlog in geallieerde dienst verloren gegane tonnage niet alleen geheel vervangen, maar ook uitgebreid, Men zal nu de beschik king krijgen ovér een tonnage vim. 43.500 ton tegen 33.000 ton voor de oorlog. 1 De vervoerscapaciteit wordt nog verhoogd door het feit, dat deze schepen' een gemiddelde snelheid van 14y2 mijl per uur kunnen ont wikkelen, tegen de oude schepen, 10^ mijl, zodat de reis Rotterdam Aruba viceversa slechts 28 da gen in beslag zal nemen, tegen vroeger 40 dagen. De „Esso Rotterdam" werd in 1945 gebouwd bij de Marine Ship Corporation te California. ,Het schip is geheel gelast, van het een- dekstype en wordt aangedreven door een turbo-electrisehe machine installatie van, 6600 p.k. De „Esso Rotterdam" is Jiet eerste schip, dat werd uitgerust met een Sperry-ra- dar. Aan de accommodatie van de bemanning is alle zorg besteed: Kapitein van de ,J£sso Rotter dam" is de heer H. Schol, sinds 1924 in dienst van de maatschap pij, Toevallig herdacht hij Dins dag. 13 April, de dag, waarop hij acht jaar geleden uil Nederland vertrok. Na-in April 1942 te zijn getorpedeerd hij was toen ge zagvoerder van het s.s. „Amster dam" werd hij aangesteld bij het Nederlandse ministerie voor scheepvaart te New York, waar hij tot November j.l. werkzaam bleef. Na 2ijn terugkomst bij de Stan dard werd hij met het comman- De, Vikingramp In onderzoekscommissie vruchteloos tijdsverlies Nauwelijks heeft de Brits-Rus sische commissié voor het onder zoek naar de oorzaak van het neer storten van het Britse Viking pas sagiersvliegtuig boven Berlijn,.met haar werkzaamheden een aanvang gemaakt, of deze stagneren reeds, doordat de Russen geweigerd heb ben Amerikaanse en Duitse getui gen. die door de Britten waren od- geroepen te horen. "Volgens de Rus sische delegatieleider, zün "Duitse getuigen onbetrouwbaar en komen alleen Britse en Russische getuigen voor e?n verhoor in aanmerking. De plannen" voor Joods zelfbestuur In Palestina zün Dinsdag van kracht geworden, hoewel afgekondigd was, dat het bestuur pas op IS Mei over genomen zou worden, dus wanneer de Britten Palestina verlaten zouden hebben. De identiteitskaarten van de Palestijnse regering i\\n niet langer geldig voor doorlating door de Joodse wü'ken. Michael Comay. een woordvoerder voor het Joodse Agentschap heeft verklaard, dat het zelf bestuur al een levend ding is, iets wat men blijkbaar In Lake Success niet beseft. 4 De woordvoeder gaf als nadere bijzonderheden over de Hcretz Is rael regering, dat deze zou bestaan uit een kabinet van dertien man, onder wie een premier en minis ters van buitenlandse zaken, eco nomische zaken cn financiën, de fensie, handel cn industrie, arbeid, landbouw, justitie, onderwijs en ge zondheid. Intussen duren de zeer hevige gevechten tussen Joden en Arabie ren onverminderd voort. Dinsdag heeft het grootste Joodse voedsel, convooi, dat tot dusver door de Arabische blokkade wist heen te breken Jeruzalem bereikt. Het h'eeft de voedselpositie aanmerke lijk kunnen verbeteren. Een ander Joods convooi, op weg naar oen hospitaal op de berg Scobus bij Je ruzalem is na een strijd van zes uur met overmachtige Arabische troa- 1 In de oorlog en na de bevrüding hebben wy m ons land nog niets of weinig kunnen bespeuren van geld vervalsing. Dit zou kunnen wijzen op eergevoel van tic valse munters, die zich niet verwaardi gen, dit, allerminst fraaie, geld te imiteren. Acsthetische eer is er ook niet aan te behalen. Wij hebben evenwel kunnen vast stellen, dat de eer de laatste tijd gezwicht is 'voor de hebzucht. Er is vals geld in omloop. Het kwartje. Onlangs vonden wij tussen, op de pen vernietigd. Bij het gevecht zijn j tram ontvangen geld een donker- vele Jodon gedood. Van 36 hunner der, wat ongewoon kwartje, dat, 303e STAATSLOTERIJ 5e klasse, 13e lijst Prijzen van: f 1000.— 5880 8939 12571 14273 18868. f 400.— 3285 10493 14380 14889 15637 f 200.— 4738. f 100— 1224 1763 2120 2766 5048 do'van de „Esso Rotterdam" be-15271 9780 9988 10803 11578 10505 last. -i 12306 13563 18311 13431 20138. zijn, tot dusverre de hi ken gelan den. Britten, die in de strijd ingre pen om de Joodse convooi rijders te ontzetten, beschoten de Arabieren met zware mitrailleurs. Ook in andere delen van Palesti na spelen zich grotere en kleinere gevechten af met wisselend succes voor Joden en Arabieren. Te Tel-Aviv hebben Britse oor logsschepen het Joodse vluchtelin- genschip „Tirathavi" aangehouden. Dit uit een Wosteuropese haven afkomstige schip had 800 Joden aan boord. Geduscnde de reis waren twee ba01 es generen. Naar A.P. uit Cairo verneemt heeft koning' Faroek. van Egypte een merkwaardige rede gehouden, waarin hij zich keert tegen de eveneens Mohammedaanse heer. ser, de koning van Transjordanië.' Zijn rede is een uiting van de riva liteit tussen beiden landen en houdt een waarschuwing in. dat Egypte geen bezetting van Palestina door het Arabische Legioen van kóning Abdallah van .Transjordaniëi zal dulden. toen wij het tussen de duimen drukten, boog en brak. Bij nadere beschouwing bleek dit kwartje enkele verschillen 4e -tonen met 't echte: De matrijs was veel grover. Bij navraag bleek, dat de tramconducteurs al geruime tijd weten wat er gaande is. Een van hen verklaarde ons, dat hij reeds heel vaak valse kwartjes terug had gegeven. Naar zijn oordeel moeten er reeds duizenden in omloop zijn. Dit werd ons bij de politic beves tigd. De Rotterdamse recherche is al enige tijd bezig, de bron na te speuren van deze valse munterij. Tot dusver zonder succes. Het pu bliek zal er goed aan doen, nauw lettend toe te zien of de ontvangen kwartjes geen afwijkingen tonen en de politie, die al over zeer veel van deze namaak-geldstukken be schikt, op de hoogte te houden. Tot dusver werden er alleen nog valse kwartjes opgemerkt. Papieren, geld ep kleinere specie zijn, zover wij konden nagaan, nog niet in om- Joop. Het ik nog niet mogelijk bepaal de toezeggingen te doen' in verband met een vergroting van het rant soen huisbrand, aldus deelde de mi nister van Economische zaken in zijn memorie van antwoord, aan de Eerste Kamer mede. Ook op de vraag of cokes als huisbrand bui len de distributie zal komen, kon de minister nog geen. beslissend antwoord geven, Weer uniforme melkbonnen Met ingang van 25 April zal het onderscheid tussen mclkbonnen met opdruk „West" en melkbonnen zon der opdruk voorlopig -vervallen. De bonnen zonder opdruk zün dan ook in *hct Wester, van het land geldig. Met ingang van dezelfde datum wordt de verstrekking van karne melk verruimd. Tegen inlevering van melkbonnen als tot heden zal karnemelk kunnen worden af geleverd aan consumenten op basis van één liter mellc drie liter kar nemelk. Tevens wordt de kwaliteit van dc karnemelk verbeterd. Het vetgehalte wordt gebracht van 0,1% op tenminste 0,4%. Bonnen voor: Het C.D.K, deelt mede. dat thans ook de bonnen voor werkkleding H 3 en L 3 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkle ding. De bonnen H 4 t.m. 12 en L 4 t.m. 12 zijn nog niet geldig. RUSTIG WEER Weersverwachting, scl- tig .tot Donderdagavond; Minder bewolking dan. vandaag. Droog weer. Weinig wind. VanacHt iets lagere temperatnur, morgen overdag iets zachter. 15 April: Zon Dp 5.44. onder 19.37. Maan op 8.4R. onder 2.C1 15 April. Hoog water, te R'dam; la tij fi.lG uur. 2e ttf 20.35 uw. Waarnemingen hedenmorgen 8.40 uur te Rotterdam: Luchtdruk 755,8; wind N.W. j2; temp. 9,6: max. temp. 13.5 (gistermorgen 4 uur); min. temp. 0.8 {gistermiddag 8.40 uur). Weersgesteldheid: betrokken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1