Strenger optreden dringend noodzakelijk 10 m Ballet de Monte Carlo 20 Mei in Rotterdam Grootste Gemeentedok zal weldra weer drijven Vrijdag 16 April 1948 Alcohol en snelverkeer: Wetswijziging is binnen het jaar te verwachten Dronkenschapsmeter ook in ons land? Radio-programma HELPT MEE AAN BESTRIJDING DER TUBERCULOSE "Emmabloem collecte op 24 Mei Ontvluchte arrestant brengt geleide voor de rechtbank HELLA S. HAASSE maakte OEROEG „Ik houd van schrijven" Nederlandse première van „Giselle" Dowzjenkö's Dé Aarde kleine negertjes Eerste phase van moeizaam herstelwerk Alcohol en snelverkeer: twee begrippen, die elkaar verdragen als water en vuur, maar die in deze na-oorlogse tijd helaas maar al te vaak in eén a'dem worden genoemd. Gij hebt de krant maar op te slaan om practisch iedere avond te lezen van ongelukken, die veroorzaakt zijn door drankmisbruik, een pest voor de mens heid in een tijd als deze, nu grote groepen, onzer mede-burgers door gebrek aan innerlijke beschaving de begrippen moraal en verantwoordelijkheidsgevoel niét meer inhun woordenboek heb- ben staan. Dit waarde lezer is geen pleidooi voor geheelonthouding. Wanneer iemand een borrel wil drinken, moet hij dat zelf weten en daar .heeft ook niemand lets mee te maken. Maar als de gevol gen van dat borreltje het leven en. ce veiligheid van de medemens in gevaar kunnen brengen, dan is dat niet meer en niet minder*dan een misdaad en heeft de maatschappij, dan hebben wij allen, er Wèl wat mee te maken en is het !?en eis van recht en rechtvaardigheid, dat de betrokkenen op de strengste wijze ter verantwoording worden geroe pen en gevoelig worden gestraft. Bij al deze overpeinzingen over een onderwerp, dat helaas maar al te zeer actueel is, rijst de vraag of politie en justitie op dit ogenblik wel de machtsmiddelen ten dienste stain om aan het boven omschre ven, ten hemel schreiend gebrek aan verantwoordelijkhei dsgevoel van een bepaalde categorieauto. mobilisten paal 'én perk le stellen. Het antwoord moet luiden: Neep! Het is de klacht van iedere politie man. Stom dronken, half dronken of een beetje dronken al of niet bewezen na een volkomen vrijwil lig bloedonderzoek het is en blijft „slechts" een overtreding van de motor- en rijwiclwet en de te genover de medemens zo onverant woordelijke automobilist blijft ook na de nacht waarin hij zijn roes in het schuurtje heeft uitgeslapen, in het bezit van auto "en rijbewijs. Over enkele maanden komt hij dan voor de Kantonrechter enal zou deze er tot in het diepst van zijn hart van overtuigd zijn dat de be trokkene nooit meer achter het stuur van een auto mag zitten, met de wet' in. de hand kan hij hem slechts veroordelen tot een lichte vrijheidsstraf, een boete en inhou ding van het rijbewijs voor ten hoogste één jaar,- bij herhaling twee jaar; Geen overtreding, maar maar misdrijf! Reeds lang-' heeft een zo onbe vredigende toestand in brede kring tat protesten aanleiding gegeven. En terecht. Al is 'de medewerking, die de politie van de zijde der jus titie wordt gegeven nóg zo groot en al zijn vooral in de laatste tijd bijna steeds de maximum straffen geëist, deze straffen zijn en blijven veel te laag. Ontstellend is boven; dien het aantal gevallen, waarbij automobilisten onder de- Invloed van sterke drank achter het stuur worden aangetroffen. Daarom ver heugt het ons te meer, dat men ook in regeringskringen tot het inzicht is gekomen dat in het belang van de veiligheid op de weg aan politie en justitie op korte termijn grotere bevoegdheden moeten worden ge geven. Zijn wij goed ingelicht, dan kan waarschijnlijk' reeds- .binnen het jaar de inwerkingtreding van een nieuwe wegenverkeersreaelmg worden tegemoet gezien. IIierb,ij. zal ..het onder invloed van sterke drank'besturen van een voertuig" niet meer als een overtreding wor den gekwalificeerd, maar als een misdrijf. Tevens zullen aan politie en justitie grotere bevoegdheden worden gegeven ten aanzien van' de mogelijkheid om tot inbeslagneming VRIJDAG 16 APRIL 1948 Avondprogramma HILVERSUM Denk om de bocht, 19.15 Accoraeonmuziek," 19.30 Waar is Uw God, 19.50 Tien voor acht. 20.— Nws, 20.05 Gr. muziek, 20.30 Het' gezin in de wereld, 21.— Men vraagt21.30 Lekcnrecht- bank, 21.50 Op vleug'len van mu ziek, 22.— Buitenlands Weekover zicht van prof. Brandt, 22.15 Swing and sweet, 22,40 Vandaag, 22,45 Avondwijding, 23.— Nws, 23.15— 24,— Vrijdagavondconcert. HILVERSUM II: 19.— Nws, 19-15 Regeringsuitzending, 19.30 Gr, mu ziek, 19.45 „De drie landen", 20,— Nws, 20.05 De gewone 'man, 20.12 Omroeporkest.- 20.55 Sondetafel conferentie, 21.15 De zilvervloot, 21.45 Het oude Testament, 22.30 Gr. muziek, 23.Nws, 23.15—-24.Een dansje tot besluit! ZATERDAG 17 APRIL 1948 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM I: .7.— Nws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gr. mu- ziek, 8.— Nws, 8.18 Morgenklan ken, 9.3Ö Gr. muziek, 10.Morgen wijding, 10.20 Feuilleton, 10.33 Zang ^en piano, 10-50 Operamuziek, 11.— Voor de arbeiders, 12.— Orgelbe speling, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Vincentino, 13.— Regeringsuitzen- dïng, 13.30 Metropole Orkest, 14.— Zang, 14.15 Militaire kapel, la- Het N.V.V., 15,15 The Ramblers,. .15.— Maatschappelijke planning, 16.25 - Amateurs, 18.45 Om en nabij de twintig, 17.15 Volksconcert, 18.— Nws, ia.15 Sport, 18.30 Strijd-^ 'krachten. HILVERSUM II:7.— Nws; 7.15 Maria ter ere,'7.30 Gr. muziek,* 7.45 Morgengebed, 8,— Nws, 8.15 Pluk de dag, 9.Voor de vrouw, 9.05 Kamermuziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Kinderkoor, 10.— Klein kleu tertje, 10.15 Morgenconcert, 11.—. De Zonnebloem, 11.45 Schoolradio, 12.15 Gr. muziek,12.30 Weerpraat- je, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonne wijzer, 13.'Nws, 13.20 Lunchcon cert, 13.50 Film en Toneel, 14.10 Gr. muziek, 14.20 Engelse les, 14.40 Middagconcert, 15.15 Concert der jongeren, 15.45 Kiosk," 16.Franse liederen, 16.20 Een sociale misdaad, 16.30 Gregoriaans, 17.— De "Wig- w&ïg, 18.Liederencyclus, 18.15 Journalistiek overzicht, 18.30 Actu aliteiten, 18.40Spineuza, van auto en rijbewijs over te gaan.' Waarschijnlijk zal tevens de rech ter in de gelegenheid worden ge steld het rijbewijs tot een maxi mum-tijd van vijf jaar in te hou den. Een zodanige wetswijziging gaat in de goede richting, maar blijft niettemin onbevredigend zolang de. politie moet blijven tobben met de moeilijkheid het bewijs der incom petentie van een onder invloed van drank zijnde automobilist wettelijk en overtuigend aan te tonen, De methode van het bloedonder zoek, die reeds sinds geruime tijd in Rotterdam wordt gevolgd cn waarover wij reeds eerder uitvoe rig hebben geschreven, is vrijwil, lig en het wil ons voorkomen dati de wetgever er ernstig naar dient te streven de politie ook bp dit punt zeer vergaande bevoegdheden tf geven, "T Dat ook in regerümskringen deze gedachte leeft moge blijken Uit het feit dat op' het ogenblik in Den Haag proéven worden Eenamen met de zg. „Drunko-meter", een appa raat' waarvan in de Verent Ede Sta- ten op grote schaal gebruik -wordt gemaakt en dat het percentage al cohol in het /bloed van een menu vaststelt na onderzoek van een hoe veelheid uitgeademde lucht. Wanneer deze proeven bevredi gends resultaten opleveren, is het niet uitgesloten, dat aan de politie inderdaad .de bevoegdheid zal wor den gegeven voor de bewijsvoering van 'n dergelijk apparaat gebruik te maken en zij de van dronkenschap verdachte automobilist zal kunnen dwingen zich aan dit onderzoek te onderwerpen. Moge dit inderdaad het geval .zijn. Want de fatsoenlijke weggebruiker heeft er recht op, dat tegen onverantwoordelijke ele menten ïn onze samenleving zo streng mogelijk wordt opgetreden. Hier is de cfrpnkenschapsmetcr, zoah deze in Amerika in ongeveer 80 'steden wordt gebruikt. De onderzoekende ambtenaar Iaat de verdachte eenvoudig een bepaalde hoeveelheid radem uitstoten in een zak van robócr oj een var kensblaas. De uitgeademde lucht gaat door een reeks buizen, die gevuld zijnt met chemicaliën 'ert de chemische reacfre bepaalt het alcoholgehalte van het Woed, Met een politie-agent kan de verdachte redetwisten maar met de chemische reactie niet. DE laatste dagen, verschenen er berichten, die op een wijziging ten goede van de tuberculosecijfers in ons land duiden. De oorlog en de tijd daarna hebben deze volksvij and no. 1 een acute bedreiging van óns volksbestaan gemaakt. Aller wegen is de strijd met deze ge vreesde ziekte aangebonden. Voor de oorlog kon Nederland, mede door de gunstige economische om standigheden er met trots op wij zen, dat de tuberculose in ons land weinig slachtoffers maakte. Het taaie werk van overheid en parti culiere. instellingen na de bevrij ding heeft de cijfers van de t.b.c. thans weer 'sterk teruggedrongen. Het heeft wellicht zin hier enkele opmerkingen over deze besmette lijke ziekte ;te maken.' De besmet ting is in de beschaafde landen haast algemeen. De bacillen worden ingeademd komen via de lucht, pijp in de"*'" longen, waar zij de lymphklieren besmetten.. Het dan volgende proces is vrij bekend. Dé lymphklier kan doorbreken in .de luchtpijp en de long.oï de longen aantasten; kan echter ook in de blaedvaten overgaan, waardoor zich de bacillen over het hele lichaam verspreiden. Den ontstaat de zoge- naamde vliegende tering. Detuberkelbacil kan echter alle organen afzonderlijk aantasten,' want wij kennen t.b.c. van de her benen, zowel als die van de huid, de nier en de long. Zelfdiscipline is voor de t.b.c.- patiënt eerste vereiste. Zijn genees middelen bestaan uit rust in "stof vrije #ucht, in ccn goed klimaat en uit goede voeding. Ook des nachts moet de patiënt zoveel mogelijk in de buitenlucht worden gehouden. Het" is aan de arts om- een longlij. der een tijdelijke rust te verschaf fen van een der longen, hetgeen ge beurt door inblazing van stikstof in* de borstvliesholte. Men 'kan ook de long door middel van een ope ratie rust verschaffen. Bij t.b.c.in de beenderen pleegt men geduren de maanden gipsverbanden aan te leggen. Bestralingen zowel onder de echte zon als ook onder de hoogtezon plegen te worden toege past. Bij, zekere vormen worden goudinjecties toegediend. Nieuwe proeven van de laatste jaren zijn die met sfreptomycine, die hoop geven, dat men wellicht op weg Is een specifiek middel tegen de t.b.c. te vinden. Hoewel er veel gedaan is/en ^vb^dt door de vereniging tót Bestrijding der Tuberculose, met subsidies gesteund door de over heid, er moet nog. meer gedaan worden, inzonderheid voor de ont dekking van de kwaal. Nog al te vaak komen jongens"- en meisje, mannen en vrouwen, plotseling tot de ontdeking. dat zij reeds lang be smet waren en het is onnodig te zeggen, dat. een snelle ontdekking het ziektêproces zeer kan bekorten. Feitelijk moest de. hele bevolking periodiek worden doorgelicht, zoals het-nu in Berkeloo ga ét gebeuren. Ieder van ons wordt binnenkort in de gelegenheid gesteld mee te hel pen aan de bes^-ijding dezer grote volksziekte. Op'24 Mei wordt de Emmabloemcollecte gehouden. Als iedereen daaraan meehelpt heeft men zijn steentje bijgedragen. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS Zondag, 18 April, zal de tentoon stelling .,,Zo wonen wij in Zwe den", die in het museum Boymans gehouden wordt, voor vhet laatst te zien^zijn. Openingstijden van het museum: Op werkdagen van 10 uur v-m. tot 5 uur nam., 's Zondags van 11 uur v.m. tot 5 uur nam. Bij de Rotterdamse rechtbank ontstond Donderdag de merkwaar dige en ietwat wrange figuur, dat vóór de berechting van een belang rijkven niet ongevaarlijk boosdoe ner, twee politiemannen terecht stonden, btave lieden met een keu rige conduite-staat.'wier enige fout was, dat zij zich door dit heerschap een lelijke poets hebben laten bak ken. Het waren de hoofdagenten G. N. en P O. de laatste reeds 27 jaar in dienst die op 2 .Februari jl. van de wachtcommandant Haag se Veer opdracht kregen.'Van D-, één van' de ontvoerders van de Kralingse tabakshandelaar. die men,na knap speurderswerk had weten te vatten, voor geneeskundig onderzoek per auto naar de G.G.D. aan de Baan te begeleiden. Toen de agenten weer met hun arrestant naar het Haögse Veer wilden terug keren, was de overvalauto ver dwenen. Hoofdagent N., die als oud ste de leiding had van het tran. sport, verzocht zijn collega om een wagen te bellen. Zelf wachtte; hij met Van D., die ongeboeid was, op de binnenplaats van het G.G.D. complex, vlakbij de wagenwijd openstaande poort. Dit werd 'Van D. te machtig, hij nam de henen en had het geluk; dat de Leuvehavenbrug, waar hij over gevlucht was, juist voor de neuzen van zijn vervolgers openging. Hoe zeer het de officier van jus: titie ook speet, dat hij de agenten moest vervolgen, toch meende hij, dat hier van bedenkelijke nalatig heid en ondeskundigheid sprake was. Hij wilde hen echter niet in. hun carrière schaden en daar boven dien hun fout weer door het flinke optreden van de politie geredres seerd is, vroeg hij teeen beiden geldboeten van f 30.Uitspraak 29 April. Het raadsel, dat om de Eoeken- week-prijsnovelle Oeroeg hing, ls opgelost; gisteren is in een plech tige cn feestelijke bijeenkomst do naam-envelóp geopend van hem-of- haar die Oeroeg had Ingestuurd on der het motto Soekatoelis, hetgeen „Ik houd van schrijven" zou bete kenen. Het bleek Hella S, Haasse te zijn, de jonge dichteres, van wie wy verleden week nog een buitenge woon interessante bundel vertaalde natuur-lyriek bespraken, ea die reeds bekendheid geniet sinds Hee- rikhuizen haar had opgenomen in Stille Opmars. Z|j werd gelukgewenst met enke le eenvoudige, korte speeches, o.m. van Victor van Vriesland, en zij heeft met een mooi kort woord be dankt èn voor de bekroning van Oeróeg én voor de prjjs die zy er mede had gewpnnen, ..maar," zeide ze, ,.ik zóu het een nog veel gro ter beloning achten als het tus sen Nederland en Indonesië tot 'n goede verstandhouding kwam want met die bedoeling toch i3 Oeroeg geschreven..." Tydens de haar toegezwaaide lof vernamen wy, dat in 1947 twaalf duizend leesgrage en spöurlustige Nederlanders aan de Prijsvraag Boekenweek '47 hadden deelgeno men. maar dit iaar. het jaar van Oeroeg, 24.000. Dat is zeer veel. Van die 24.000 herkomstpuzze- laars zijn er 672 geweest, die Hella S. Haasse als auteur van Oeroeg hebben aangewezen, dus 1 per 35.36 Onder die 672 gelukkigen zijn de vele oplossersprijzen verloot. Ernstig werkster De sprekers noemden Hella S. Haasse jong en pas-beginnend. Das laten dele waar, want primo is z\\ dertig jaar, en secundo heeft zü reeds voor 1839 verzen gepubli ceerd in Werk. Deze en latere publicaties (o.a. Het Grand Ballet de Mont-e Car lo, dat na sluiting van het seizoen aldaar naar Nederland komt, zal op Donderdag 20 Met In Rotterdam een voorstelling geven. Alle internationale, sterren, ver bonden aan dit ballet, dat onder leiding staat van Marquis de Cue- 'vas, zutlen meewerken met aan de spits de prima ballerina Rosella Highthower en haar partner And ré Egievsky, Marjorie Tallchief, Olga Adabache, George Skibine, een reeks eerste solo-dansers en danse ressen en het corps de ballet. Het gehele technische apparaat en de originele décors komen mee naar Nederland.; Het ballet, dat ook in Den Haag en Amsterdam zal dan sen heeft zijn. programma's nog niet definitief vastgesteld, maar In elk geval zal het voor de eerste maal 'In Nederland de grote ballet- pantomlrriB (in ,S act en) Giselle op voeren In de décors van Alexandre Benois. Dit ballet, zeer romantisch, vol poëzie en typisch voorbeeld van het klassieke ballet, is sedert Théophile Gautler het ruim honderd Jaar ge leden schreef voor Carlotta Gnsi, „cette blonde Italienne aux pru nelies de vergiss-meinnicht", ge danst door Pavlova, RaTsavina, Margot Fonteyn' (die men nog on langs by Sadler's Wells mócht be wonderen) en Ulanova. Gautier werd tot dit ballet ge ïnspireerd door Heine's De 1'aUe- magne", beschrijving van een le gende, waarin de Wilis - jonge vrouwen gestorven vóór haar hu1 welijksdag geen rust vindend in het graf, op het "middernachtelijk Brucknermedaille voor Eduard Flipse Op de Brucknerdag. die Zondag 18 April in Den Bosch wordt ge houden, zal aan een aantal perso nen die zich verdienstelijk hebben gemaakt' bij de propaganda voor of de uitvoering van liet oeuvre van Anion Bruckner, de Bruckner medaille worden toegekend. Voor deze onderscheiding, die het be stuur van de Nederlandse Bruck ner vereniging reeds in 1946 ter" ge legenheid van de vijftigste sterf dag van de componist aan deze personen had willen uitreiken, ko men, in aanmerking: Eduard van Beinum, Willem v. Otterloo, Edu ard Flipse, Carl Schuricht, 'Wouter Paap en Herman Rutters,Terwijl zij posthuum is verleend aan Evert Cornells. 1 De dirigenten. Van Bei num, Flipse en Schuricht krijgen haar t.z,t, na een concert aangebo den. uur opstaan om te dansen en al, dansend iedere man. die zich in, haar nabijheid waagt, in de dood te lokken. Voorts zullen van de klassieke balletten worden gegeven „Les Syl- phidès" lp de choreografie van Fo- kine, ,,Öe Zwarte Zwanen" van Tschaikowsky. choreograaf Petipa, dansen uit ..Prince Tgor", muziek van Borodin, choreografie van Fc- kine. Van nieuwe werken „Variaties van Brahms" van Bronislava Ni- jinska, de zuster van Vaslav Ni- jlnsky en balletmeesteres van het Grand Ballet, en zeer waarschijn lijk „Constantia" op muziek van Chopin, choreografie van William Dollar, ,,Une Nuit sur le Mout Chauve", muziek van Moussorgsky eh een nieuw ballet van Francis Poulenc, Het Rotterdams Philharmonisch Orkest in volledige bezetting vér- leent muzikale medewerking. HELLA S. HAASSE Balladen en Legenden) hadden Hella S. Haasse doen kennen als een dichteres by wie liet beschou welijke element sterker ontwikkeld was dan het aesthetische, edoch be zield met de onverzettelijke wil de ze twee elementen, met elkaar in harmonie te brengen.- Soms Is dat al gelukt, maar dan remtpdie harmonie de romantische vaart, dus ds vitaliteit, ert Hella S. Haasse zoekt die vitaliteit,' gerang schikt als zij zich gaarne wil zien bij de „sociale expressionnisten". Wh hebben In haar verzen ge zocht naar een geschikt, staal om deze korte toelichting te besluiten, na Virgo, De Dood en het Meis je. Pavane pour une Infante Dé fijn te (Raveü), Wéér valt het Loof en Ik zag Cassandra geweifeld te heb ben, besloten wij tot De Dood en het Meisje: „Mijn beeld was in de spiegel, en ik stond een halve nacht, of langer, onder 't licht te staren naar m\jn ogen en mijn mond. mijn smalle schouders en mjjn wit gezicht, en ln mij steeg verwachting als een vlam, snel, steil en ademloos. Het was de Dood die met een glimlach in de kamer •kwam en stil zijn handen om mijn heupen sloot." Leven wij te snel of heeft de film kunst zo'n wasdom bereikt, dat wij een film als De Aarde, één der klas- sieke Russen, op z'n hoogst bewon derend, op z'n minst geduldig, maar zeker niet geboeid meer bekijken? Het eerste lijkt eerder waar. want men moet toegeven, dat Dowajenko ongemeen zuivere, voor zijn tijd (19301 zeker revolutionnaire midde len en elementen heeft aangewend. In deze stomme* film hoeft men het geiuid niet te missen in de de len. waar beeld, beweging, compo sitie en montage momenten i'ast- leggen, variërend van tére poëzie tot maximale bewogenheid. We den ken aan de golvende velden, de ploegende boer met de ossen, komst en overwinning van De'Tractor, de begrafenis van de .jonge arbeider. Maar in de persoonlijke contacten tussen de,mensen onderling, hun ge sprekken. conflicten, hun mondelin ge reacties, bevriest de film.' men ziét tot vervelens toe imposant sla- rende overigens prachtige koppen,, yoelt zich als in een panop- ticum en eèn grote stagnerende on wezenlijkheid hakt de dynamiek aan stukken. Toch wés de vertoning voor de Vrienden van de Film interessant, omdat in De Aarde met enige goéde wil 'in primitieve vorm alle belang rijke filmprincipen ontdekt, die men in gestroomlijnde en gepolijste staat terug kan vinden in de moderne althans een beperkt aantal van de beste film#. Feuilleton „Mijrt waarde juffrouw, probeer uw gevoelens te beheersen. Ik beschul dig niet." Hij boog tegen juffrouw Brent. „Ik hoop, juffrouw Brent. dat u niet beledigd bent door mijn aandrang, dat wij allen gelijkelijk onder verdenking staan?" Emily Brent breide. Zjj keek tdet DOOR ""AGATHA CHRISTIE op. Op koele toon zei 2ij:\„Het denk- i i beeld, dat ik ervan beschuldigd zou 36 worden het leven van een mede- Hij zweeg. Rechter Wargrave mens genomen te hebben om niet richtte zich nog steeds op dezelfde te spreken van drie medemensen scherpe, zure manier tot Armstrong: Is natuurlijk volkomen belachelijk ,Uk neem aan. dokter Armstrong, voor iemand, die mijn karakter dat een. vrouw lichamelijk iri. staat maar enigszins kent. Maar ik be- -zou zijn geweest de 'slag, die de grijp volkomen, dat wij allen vreem- arme .carthur gedood heeft, toe te b'.'\,gen?" De dokter antwoordde kalm: „Vol komen in- staat gegeven een ge schikt wapen, bijvoorbeeld een gum mistok, rubber staaf of stok" „Daar zou geen buitengewone krachtsinspanning voor nodig zijn?" .JJelemaal niet." Rechter Wargrave kronkelde zijn schïldpadnek.Hü zei: „De twee andere gevallen zijn het gevolg van' het toedienen van een of ander vej- gift Niemand zal willen bestrij den, dat dat gemakkelijk kan ge schieden door een persoon met een zeer geringe lichaamskracht." Vera riep boos: „Ik denk. dat u gek bent." Hij richtte zijn ogen. langzaam op haar. Hij had de koele blik van een man, die gewend is da menselijke natuur op een goudschaaltje te we gen, Zij dacht: „Hij bekijkt, me als ala een willekeurig exemplaar. Endeze den voor elkaar* zijn en dat in d; -omstandigheden niemand zonder be wijs van verdenking ontheven kan worden. Er is, zoals,, ik gezegd heb. een duivel onder ons." De rechter concludeerde: „Dan zijn wij het daarover eens. Niemand kan op grond van karakter of po sitie buiten beschouwing gelaten worden." Lombard vroeg: „En Rogers?" De reèhter keek hem vast, aan: ..Wat bedoelt u?" Lombard antwoordde: „Volgens mijn mening is Rogers vrijwel uit geschakeld." Rechter Wargrave merkte op: „Inderdaad? En op welke gronden?" Lombard tci: „Ten eerste heeft hij er de hersens niet voor. Ten twee de was zijn .vrouw één' van de slachtoffers." De zware wenkbrauwen van. de rechter gingen nogmaals de hoogte in. Hij zei: „In mifti tijd, jonge man. hebben verscheidene mensen voor gedachte was een volkomen-verras- mij terecht gestaan wegens moord sing: „Ik beval hem niet erg!" op hun vrouw -- en rij zijn schuU Op afgemeten toon zei de rechter: dig bevonden ook." „O, dat geef ik u toe. Moord op een. vrouw is heel goed mogelijk bijna een natuurlijk verschijnsel, zotideh wij kunnen zeggen. Maar biet dit soort moord! Ik kan aanne men, dat- Rogers zijn vrouw ver- .moordt, omdat hij bang was, dat zij een zenuwinstorting zou krijgen en hem 7,'ou verraden, of omdat hij het land aan haar had gekregen of om dat bij op een 'andere vrouw ver liefd is. Maar ik zie hem niet in-de gedaante van de krankzinnige heer Manth, die begint met zijn eigen vrouw te laten boeten voor een mis daad, die zij samen hebben begaan.".' Réchter Wargrave zei: ..Om'te be ginnen neemt u aan, dat iets, dat u alleen maar van horen zeggen hebt. een feit zou zijn. Wij weten niet, of Rogers en zijn vrouw wel samen opzettelijk hun werkgeefster ver moord hebben. Dat kan een valse verklaring zijn geweest, alleen maar afgelegd om Rogers in een zelfde positie te brengen als ons. De schrik van mevrouw Rogers, gisteravond zou hebben kunnen voortvloeien Uit het feit. dat zij begreep, dat haar echtgenoot geestelijk van streek .was." - Lombard antwoordde: „Nu, go«d dan. N, I. Manth is één van qns.> Wij komen allen in aan merking." Rechter Wargrave merkte op: „Mijn bedoeling is, dat wij geen uit zondering kunnen maken op grond van karakter, positie of waarschijn lijkheid. Wat wij nu moeten nagaan, is de. mogelijkheid van een-uitzon dering op grond van de feiten. Om het eenvoudig te stellen, is er onder ons één of zijn er meer personen, die onmogelijk cyaankali aan An thony Marston hadden kunnen toe dienen, of een te grote dosis van een slaapmiddel aan mevrouw Ro gers, of die niet de gelegenheid had den de slag toe te brengen, welke generaal Macarthur gedood hooft?" Het vierkante gezicht van Blore klaarde op. Hij boog zich naar vo ren. „Dat is verstandige laai, mijn heer!",. zei hij. „Zo hoort het! Laten wij dat nagaan. Met betrekking tot de jonge Marston geloof ik niet. dat dit iets oplevert. Men heeft al de mogelijkheid geopperd, dat iemand, van buiten iets in zijn glas heeft gedaan vóór hij hot voor de laatste maal vulde. Iemand dié"in de kamer was, kon dat nog veel gemakkelij ker doen. Ik kan mij niet herinne ren, of Rogers ip de kamer was, maar wij konden het allemaal ge daan hebben." Hij zweeg even en vervolgde toen: „En die vrouw van Rogers? De mensen, die het eerst in jftnmer- king komen zijn haar man en de dokter, zij konden het gemakkelijk gedaan hebben.-.." Armstrong sprong op. Hij trilde. „Ik prostesteer dit Is een onge hoord schandaal! Ik zweer, dat de dosis, die ik de vrouw gegeven heb, volkomen, „Dokter Armstrong," (Wordt vervolgd) Advertentie l. M. Aston Villa komt hier Het Haagse comité voor sportujt. ■wisseling Den HaagBirmingham is thans zover, dat Birmingham de eerste divisie .profclub Aston Villa omstreeks'de tweede week vah Mei voor tien dagen naar Den Haag zal zenden, Aston Villa zal waarschijn lijk een wedstrijd tegen een Haags eiftal spelen en verder nog twee wedstrijden, die door de KNVB zouden worden georganiseerd, ver moedelijk; le Rotterdam en Amster dam tegen stedelijke of Zwaluwen elftallen. Dat schoonmoeder-moeilijkheden nog niet helemaal tot het terrein van de moppentappers behoren, hebben wjj zoeven kunnen consta teren. Er blijken dus de goeden niet te na gesproken inderdaad- nog1 van die kwaadaardige dames te bestaan, die de man van haar doch ter als een indringer beloeren en be schouwen en niet rusten voor zy met hun bemoelalligheid de idylle van het .jonge paar hebben, ver stoord. Jan, de gemoedelijke, aardige jon ge man die daar nu als misdadiger voor de rechter staat, kan er van meepraten. Een half jaar geleden was Jan met zijn Grèta getrouwd en het jonge paar was maar wat blij geweest dat het bil Greta'a ouders zijn intrek mocht nemen op de filaapétage. want samenwoning met vreemde mensen had hun ook niet alles geleken. Tijdens onze verloving, edelacht bare, zei Jan, was alles koek en el, ik kon best met mijn schoonmoeder opschieten, dikwijls namen we haar mee als we naar de bioscoop gingen of zo en ik vond het 'prachtig dat ik met m'n vrouw op de slaap- étage mocht wonen ïn haar huls- Als je nou drie jaar goed met me kaar hebt kunnen opschieten, zou je toch denken dat al die verhalen over schoonmoeders, die zo lastig kunnen ziin, maar onzin zijn, niet waar. Nou, de eerste twee weken ging het best, ntaar kort daarna begon m"n vrouw's moeder zich al met ons te bemoeien. We bleven te lang opj vond ze. dat 'kostte maar licht en vuur en als Ik eens - een avond over moest wérken ze nttst dat dat nu en dan nodig was begon ze m'n vrouw op te stoken. Kind, zei ze dan, zit je nou al de hele avond alleen, dat begint al goed. ik zou dat niet nemen als ik jou was. Eerst trok m'n vrouw zich niets %*an dat geklets aan. maar na een poosje kregen we er wel eens woorden óver en als ik dan niet erg vriendelijk over m'n schoonmoeder sprak had Ik het .nog gedaan ook. Jan stond het allemaal zo rustig te vertellen tegen de rechter, dat wij moeite hadden te geloven dat die kalme jongen zich op die fatale dag zo opgewonden had óm zo'n kleinigheid. Op een avond 'was hij thuisgekomen van het overwerk. Een uur of elf zal het geweest zijn. en toen hij de kamer binnenkwam zat z'n schoonmoeder bti Z'n vrouw op visite. Naar gewoonte begroette Jan ziin vróuw harteljjk en met oen stevige zoen. En. wat denk ja dat dat serpent van een schoonmoeder zei Kind, zegt se, je bent veel te gek, wie weet waar die vent van daan. komt.' wie weet wie hii die" venavond al gezoend heb. Nou, edel achtbare. zei Jan, ik was al een paar dagen een beetje giftig op het mens vamvege. haar gestook, maar toen kon ik me-ineens niet meer beheersen. Ik zei: d'r uit öf ik schop je d'r uit en ik ken het echt niet helpen dat die trap een beetje hard aankwam, toen zo maar sarrend bleef staan kijken. De rechter kon met Jan meevoe len, maar aangezien de schoonmoe der 'door Jans rechtervoet „Pünlülc was aangedaan" moest er tóch eea straf gegeven worden. Tien guIdMi vond de rechter genoeg en voortaan maar laten kletaen. raadde hü Jan, want iedere trap maakt het samen leven nog maar Ingewikkelder, Alweer een siapje verder Jn de opbouw van ons verwoest havengebied met daarbij ge horende outillage. Het herstel van Dok IV, het grootste ge meentelijke droogdok, dat in een drooggemalen bekken van de Waalhaven op een „zand bank" ligt, is thans zover ge vorderd, dat hm *ecr binnen kort zal kunnen dry ven op zijn zeven keurig herstelde pontons. Toen dit 170 meter lange en ,36 meter bréde dok met een hefver mogen van 15.000 ton, dat in Sep tember '44 door de Duitsers in de monding van de Maashaven tot zinken was gebracht, kort na de be- \*rijding. in twee brokstukken was gelicht en voorlopig in de Waalha ven opgeborgen, wist men eigen lijk niet hoe het gevaarte moest worden hersteld of zelfs onder zocht naarAle mogelijkheid daartoe. Havenherstcl bracht echter een onvoorziene oplossing van dc moei lijkheid het dok op het droge te krijgen. Teneinde de verwoeste ka demuur in het noordwestelijk bek ken van de Waalhaven te repare ren was besloten een deel van de haven al te dammen en droog te malen. Een prachtige gelegenheid deed zich nu voor de beide dokdé- lcn binnen dé dam te slepen en zonder helling dus. toch op begaan bare grond te brengen. Toen het' water uit de bouwput weg was, kregen de experts de kans het zwaar beschadigde dok rustig aan een nauwkeurig onderzoek te on derwerpen en een. herstelpkjn, dat vooraf reeds mogelijk was geacht, op te maken. De Duitsers hadden hun vernie lingswerk wel zo grondig verricht, dat de herstel kosten op niet min der dan anderhalf millioen gulden moesten worden begroot, De ge meente besloot eerst tot deze om vangrijke investering, nadat door .verschillende belanghebbende be drijven in de Rotterdamse haven financiële steun was toegezegd. Het herstel van het dok werd op gedragen aan de firma Kloos en Zonen te Kinderdijk, een zeer oude relatie van de gemeente Rotterdam, want het was immers de firma, die in 1883 de drie andere gemeente- dokken van 2000, 4000 en 6000 ton hefvermogen, de eerste droogdok ken in de Rotterdamse haven, had gebouwd; 1/ Daar materialen: moeilijk te krij gen waren en bovendien, alle ver nielde ijzerwerk! opnieuw in teke ning moest worden gebracht, duurde het nog geruime/tijd, voor dat de firma Kloos in'samenwer king met dc firma Penn en Bau- duin aan de herstelwerkzaamheden kon beginnen. De materialen kwa men echter, de arbekt schoot op en thans is het belangrijkste deel van het moeizaam herslelwerk, het ge reed maken der zeven zwaar be schadigde pontons, in elk waarvan zich twee pompkamers bevinden, zo goed als achter de rug. Dé bouw van de kademuur is inmiddels eveneens gereed gekomen. De be maling van de bouwput is thans stopgezet, zodat liet welwater al hoger en hoger stijgt en over enige tijd dus bet dok zal gaan drijven. Het ligt. in de'bedoeling, zodra het binnenwater even hoog staat als er buiten, de zanddam op te ruimen cn daarna het dok naar zijn oorspronkelijke ligplaats in de Maashaven terug te slepen. Volgend jaar gereed Hier volgt de tweede phase van hel herstelwerk. De romp zal ver der worden afgewerkt.en de beide delen, die in drijvende toestand uit stekend op elkaar kunnen worden afgesteld, worden aaneen gelast of geklonken.' Daarna volgt de op stelling der machines. In de pomp kamers zullen door electromotorgn aangedreven centrifugaal pomp en met een capaciteit van 20 kubieke meter per minuut \vorderi ge plaatst. Wanneer zfch geen tegen slag voordoet, hoopt men 't droog dok in de tweede helft van 1D49 bedrijfsklaar te hebben en wel óp zijn oude plaats in de Maashaven, waar het in 1903 werd gebouwdS, Hoewel zeker niet het grootste Rotterdamse Droogdok, is het toch van een zodanige capaciteit, .dat bijv. schepen van het, Liberty- of - Victory-type gemakkelijk opgeno men kunnen worden. Het grootste schip, dat het ocit uit het water tilde, was 'de oude Nieuw Amster dam met een bruto tonnage van ongeveer 18.000 ton. Het herstelde dok zal in ieder geval tegemoet ko men aan een zeer grote behoefte aan dokgelegenheid, die thans en over een jaar zeker nog, in Rotter dam bestaat. De drie andere', ge- meentedokken zijn sinds het <igen- blik, det zij, gelukkig heel wat minder beschadigd dan hun gröbt- stc collega, werden drijvende; ge maakt en hersteld, onafgebroken in gebruik geweest. VERZENDING VAN ZEEPOST Naar Indonesië kan zeepost -wor den verzonden met het ms Oranje dat 19. April a.s, en met het ms Astyanay dat 28 April'a,s. vertrekt. Naar Curagao cn 'de overige over zeese gebiedsdelen inde "ff^est ver trekken 20 April a.s. het ss Breda en 4 Mei het ss Stuyvesant, die bei de zeepost meenemen. Eveneens op 4 Mei vertrekt het ss Helena met zeepost naar Oranjestad (Aruba). Het verdient aanbeveling'de, cor respondentie twee dagen te voren ter. post te bezorgen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3