10 Beb van Klaveren, phenomeen... EMMMl iimsEg Onze sociale wetgevin; Fouquet werd afgestraft als een schooljongen heöen.. Het verraad van de „dienst Wim" werd groot „succes voor v. d. Waals CEBUTO Gedegen plannen om zorg en leed naar vermogen te verzachten N Henriette Sala Aardappelen naar Duitsland; dollars ervoor terug PARKZICHT „New Look" belaagt de discipline in leger en vloot Chaja Goldstein nam afscheid Onvergetelijke avond in de Schouwburg Geen sensatie Studentencorpsen in Nationale Reserve? Maar na zijn „Zweden-Exp editie" had Schreieder hem niet meer nodig kleine negertjes RfclSBUREAUX Donderdag 22 April 1948 NEDERLAND heeft een EOCiale verzekering, welke aan loon arbeiders een uitkering toekent bij ziekte, ongeval, ouderdom, invali diteit, weduwen- en wezensehap. Voorts is er nog de kinderbijslag- verzekering. Vergeleken bij andere landen kan deze regeling, in haar geheel genomen, de toets der cn- tiek wel doorstaan. Maar er zijn toch nag allerlei leemten, die aan vulling behoeven. Kring der verzekerden Op dit ogenblik vallen onder onze verplichte sociale verzekering alleen dé loonarbeiders. De zelfstandigen staan er dus buiten. Onder hen zijn velen, die evenzeer aan de verzeke ring behoefte hebben, omdat hun economische positie met die van een loonarbeider overeenkomt. Vandaar dat het rapport in be ginsel ook de zelfstandigen, be neden een bepaalde inkomensgrens onder de verzekering brengt. Maar het is niet de bedoeling, dat alle takken der verzekering nu ook in eens op de zelfstandigen worden toegepast. Men vindt immers onder hen zeer verschillende groepen als winkeliers, ambachtslieden, straat venters, enz. Vandaar dat het rap port b.V. voor de ziekteverzekering alleen de mogelijkheid opent, dat deze op de zelfstandigen wordt toegepast. De" 'kring der verzekerden moet volgens het rapport niet alleen worden verruimd door er de zelfstandigen in te betrek ken, maar ook door de loon- en inkomensgrens te verhogen. Op dit ogenblik Is er op dit punt allerminst eenheid. De Ziektewet heeft een loongrens, welke kort ge leden van f 3000.cp t 3750.— werd gebracht: de Invaliditeitswet heeft een loongrens, welke nog steeds f 2000.bedraagt. Thans wordt voorgesteld een loongrens van f 6000.— om ta voor komen, dat allerlei groepen, die aan de verzekering behoefte heb ben, er buiten zouden blijven. Bij ziekte Bij de Ziektewet is een der be langrijkste vragen voor hoelang de zieke op een uitkering aanspraak kan maken. Vroeger was de uitke ring gebonden aan een termijn van 28 weken. Het gebeurde daardoor, dat de uitkering eindigde, hoewel de zieke nog niet weer In staat was aan het werk te gaan. Het vorige jaar is daarom de termijn, op ini tiatief van Minister Drees, verruimd van 26 weken tot een jaar. Het rapport der Commissie gaat thans nog weer verder en stelt voor de duur de uitkering van een op twee. jaar te brengen. Bij ongeval Van de verschillende takken van onze sociale verzekering is de On gevallenverzekering wel -de oudste en de beste- Heel veel behoeft hier niet te worden, veranderd. Voorge steld wordt de uitkering van ziekte en ongevallenverzekering meer ge lijk te maken^De gedachte is._ dat er geen reden is om dit verschil te handhaven en dat daarom de onge- vallenrente voor de eerste twee jaar ook op 80% van het loon zal moeten worden gesteld. Bij invaliditeit Van de .verschillende takken der sociale verzekering is de invalidi teitsverzekering thans wel de minsl geslaagde. Dit is vooral te wijten aan het feit, dat de uitkeringen nog zo laag zijn- Gelijk wij mede deelden, wordt in het rapport der Commissie voorgesteld om bij ziek te en ongeval gedurende de beida eerste jaren 80% van het loon te geven. Het ligt voor de hand om eenzelfde uitkering ook bü invali diteit toe te kennen. Op de duur wordt de uitkering lager. Een invalide, die beide eerste jaren 80% van zijn loon heeft ont vangen, zal daarom in het derde jaar met 70%, in het vierde jaar met 60% en tenslotte voor zijn ver dere leven met 50% van zijn loon genoegen moeten nemen. Bij ouderdom De ouderdomsverzekering is de moeilijkste en de duurste van de takken der sociale verzekering. De Noodvoorziening voor ouden van Radio-programma DONDERDAG 22 APRIL 1948 Avondprogramma HILVERSUM r: 19.— Bioscoop, orgelspel, 19.15 Volksmuziekschool, 19.45 Regeringsuitzending, 20. Nws., 20.05 Reportage, 20.15 Phïlh. orkest, 21.20 Luisterspel, 22.15 Di vertimento-orkest, 22.45 De W. Europese Unie en Nederland, 23. Nws., 23.15-—24.Gr. muziek. HILVERSUM II: 19.-- Nws., 19.15 Leger des Heils, 19.30 Reportage, 19.45 Nederlandse vrouwen en haar jubilerende vorstm, 19.55 Bach-Ko- raal, 20.— Nws., 20.15 Steravond, 21.30 Familiecompetitie, 22.Ster avond, 22.30 De vaart der Volken, 22.45 Avondoverdenking, 23.Nws 23.15 Musica Nova, 23.45—24.— Slotaccoord, VRUDAG 23 APRIL 1948 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM I: 7.— Nws., 7.13 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gr. mu ziek, 8.Nws., 8.18 Operamuziek, 8.50 Voor de vrouw, 9.Lichte morgenklanken. 9.30 Gr. muziek, 10.— Morgenwijding, 10,20 Paila- diumorkest, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Gr. muziek, 11.Voordracht, 11.25 Walsmuziek, 11.30 Orgel bespeling, 12.Gr. muziek, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport, 12,38 De Papavers, 13.Nws., 13.15 Andre Kostelanetz, 13.45 Kookkunst, 14.20 Virtuose sextet, 15.Ons volk en zijn dichters, 15.20 Symphonie orkest, 16.— Filmmuziek, 15.30 Tussen twaalf en zesfièn, 17— Ha waiian muziek, 17.20 Wij en de mu ziek, 18.Nws., 18.15 Accordeon muziek, 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM n: 7.— Nws., 7.15 Gr. muziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8.Nws., 8.15 Gr. muziek, 8.30 Spaanse muziek, 9.15 Zieken bezoek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Van alles wat, 10.Pianorecital, 10.30 Morgendienst, 11.— Viool en piano, 11.30 Kinderkoor, 11.45 Me- tropDle orkest, 12.10 pianospel, 12 30 Weerpraatje, 12.33 Fluit en or gel, 13.j- Nws., 13.15 Stafmuziek corps, 14.Klanken uit Zwitser land, 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 14.40 Geestelijke muziek 15.10 Orgelbespeling, 15.40 De Zap- kara's, 16,—* Voordracht, 16.20'Vo caal kwartet, 16.50 Kamermuziek, 17.45 Piano du o, 18.Ensemble Lachman, 18.30 Grondwetsherzie ning, 18.45 Geestelijke liederen. OALS wij gisteren reeds in een deel onzer edities meld den. ïs het rapport verschenen waarin een gemengde commissie van het Departement van Sociale Zaken en de Stichting van de Arbeid, een aantal vervolmakin gen onzer sociale wetgeving vast stellen. Het verheugt ons onze mede werker Mr. dr. A. A. van Rhijn Secretaris-Generaal van het Mi nisterie van Sociale Zaken, be reid gevonden te hebben de be tekenis van dit rapport voor on ze lezers te schilderen. dagen heeft sedert 1 October 1947 voor de behoeftige ouden van dagen een redelijke oplossing gebracht Het rapport denkt zich de blij vende oplossing aldus, dat alle ver zekerden, die 65 jaar warden, een „bodempensioen'' ontvangen. De kosten van dit pensioen zullen op de duur geheel uit de premies der verzekerden moeten worden be taald. Maar dp oudere verzekerden hebben die premie nog met kunnen opbrengen. Vandaar dat de Staat hier moet bijspringen zolang de premies de kosten niet dekken. Ge durende die periode evenwel zal het pensioen lager zijn dan het volle bedrag om de kosten voor de Staat niet al te hoog te laten oplopen. Wij spraken zo juist van een „bo- dempensïoen". Daarnaast blijft een ruim arbeidsveld beschikbaar voor de ondernemings- en bedrijfspensi oenfondsen. Het is de bedoeling, dat deze ondememings- en bedrijfspen sioenfondsen een uitkering geven, als een surplus op het bodempen- si oen, dat betrekkelijk laag zal zijn- Weduwen en wezen Tenslotte nog de verbetering voor wedjiwen en wezen. Een vrouw,1 wier man komt te overlijden anders dan door een ongeval, ontvangt op dit ogenblik als regel geen uitke ring. In de toestand van deze onver zorgde weduwen wil het rapport verbetering brengen. Daarbij wordt niet in de eerste plaats gedacht aan jongere weduwen, die geen kinde ren hebben en dus nog zeer wel zelf hun brood kunnen verdienen De moeilijkheden betreffen vooral de oudere weduwen en de weduwen, die kinderen hebben. Vandaar dat voor hen een Wedu- wenrente wordt voorgesteld. Voor de wezen wordt een kinderbijslag aanbevolen. De kinderbijslag, die thans weg valt als de man komt te overlijden, zou moeten doorlopen en zelfs nog iets moeten worden verhoogd om de weduwe de strijd om het bestaan te vergemakkelijken. Zlehier enige der voorstellen uit het uitvoerige rapport "Wanneer zij worden verwezenlijkt, zal heel wat leed worden voorkomen. Met haar liederen-recital gister avond in Boymans gegeven, heeft de zangeres Henriette Sala weer eens bewezen, dat ze ook op het gebied van de liedkunst nog steeds een bij zondere plaats inneemt. In vocaal opzicht bezit haar stem vele fraaie eigenschappen, hoewel het hoge register soms aan glans te kort schiet, vooral daar, waar een breed uitzingen der melodie niet mogelijk is. De reeks liederen van Brahms, die de zangeres voor de pauze voor droeg, lag haar dan ook van vocaal standpunt beschouwd minder, dan bijvoorbeeld de liederen van Schu bert, waarmede zy het programma opende. Ook de intonatie was daar in wel eens wankel. Doch de wyze waarop h1 deze liederen werden voorgedragen, was zo boeiend, dat het gelukkig niet een al te storende factor werd. Het hoogtepunt van deze liederen- avond lag echter ongetwijfeld m de tweede helft van het programma Een zestal liederen van Poulenc, werkjes, die om hun esprit zeer be koorlijk zijn, genoten een fraaie ver tolking evenals de ten onrechte wei nig uitgevoerde liederen van Rach maninoff. De zangeres bracht als eerste uit voering La Fête van de Franse com ponist Emile Passanï, een vierdelige compositie, die wel wat al te veel met de Franse slag scheen te zijn neergeschreven. Van de gedichten, die een schildering geven van het kermisleven, waren Cacaphonie en Coulisses muzikaal het best getrof fen. Weinig voldeed Bonïment en Manéges was aan muzikale uitbeel ding wel zeer arm. De suggestieve voordracht er van maakte echter veel goed. Terecht heeft men de kunstenares warme, langdurige bijval geschon ken waarvoor ze dankte met een toegift. Theo van der Pas begeleidde met groot kunstenaarschap. Herman van Born (Van onze Haagse redacteur) Besrekfagen, die het Bedrijf schap voor Aardappelen in Frank fort heeft gevoerd met vertegen woordigers van het Joint Export and Import Agency hebben er toe geleid, dat oen overeenkomst is gesloten voor de levering van 60.000 ton comsumptie zandaard- appelen aan Bizonië, ter waarde van 2y2 millioen dollar. Dit bedrag zal zonder de voorwaarde van aan koop in Duitsland van minder be langrijke goederen aan ons land worden betaald. Intussen zijn uit deze besprekin gen, welke door het Bedrijfschap Aardappelen in Frankfort zijn ge voerd, nieuwe onderhandelingen met de «rE. I. A. ontstaan over de levering van Nederlandse groenten aan Bizonia. Deze besprekingen, die het vorig jaar omstreeks Au gustus werden afgebroken, zijn thans voortgezet. De voorlopige re sultaten ervan laten zich niet on gunstig aanzien, doch, gezien de ervaringen in het verleden opge daan, wacht men zich er in Den Haag wel voor te vroeg te jui chend Zolang niet alles zwart op wit is vastgelegd, is er niets zeker. Voor de dollars die beschikbaar komen, zal Nederland in Duitsland vijftig millioen yard katoen kopen, die in Nederland zullen worden bedrukt en afgewerkt, en dan weer zullen worden doorgeleverd aau Indonesië, waar grote behoefte aan textiel bestaat. Advertentie l. Af. vanaf Vrijdag a.s. LES PIN-UP GIRLS DE PARIS in een* GEHEEL HIEUW PROGRAMMA „O OH! LA! LA!" (Van onze Haagse Redacteur) T HE „NEW LOOK" dreigt" in A ons leger een machtige over winning te behalen door de ambte lijke erkenning van de onafwend baarheid van de tyrannie der nieu we mode voor de vrouw. In het verleden heeft de Overheid zich al tijd rustig neutraal kunnen houden in de woedende veldtochten, welke de modekoningen ontketenden Met het kleed van de vrouw heeft de staat zich nimmer ingelaten en uitsluitend de plaatselijke overhe den vooral van de badplaatsen zijn wel eens in het defensief ge gaan tegen de grillen van de mode, in het bijzonder wanneer deze tot een te grote textielbesparing dreigde te zullen leiden. Nu is dat anders geworden, sedert de depar tementen van Oorlog en Marine hebben toe te zien op de kleding van een paar honderd meisjes, die in het V.HJC en de Marva ver enigd zijn. Nu echter bevinden de ministers van Oorlog en Marine zich plotseling in de eerste verde digingslinie tegen de aanvallende stormen uit Londen, New Yorkren Parijs. De minister van oorlog Fiévez schijnt tegen die aanval be ter bestand te zijn, dan zijn inte rim ambtgenoot van Marine Fiévez. \7oOR HET VHK. schijnt er op v het ogenblik slechts een zeer geringe kans op een overgave aan de New Look te bestaan. De stem in het Marva-corps is echter wan kelend. Het hardnekkig gerucht wil dat binnenkort het gehele Marva-corps onvoorwaardelijk aan de vijand zal worden overgeleverd en reeds circuleren de berichten, dat de eis van de tegenstander zal zijn, dat de leden van de Marva zich in de toekomst uitsluitend fa het openbaar zullen mogen verto nen met een rok, welke zal hangen tot 30 cm. boven de grond en wel ke aan de voorzijde twee mcs-cher- pe plooien zal moeten dragen. Intussen worden deze defaitisti sche geruchten door een gezagheb bende zegsman allemadrufckelijkst ontkend. „Men kan wel van ons eisen, dat wij een rand van bloemetjes onder aan de rakken laten bevestigen", zo merkte hij op met een sneer naar de vijand. „Doch" ,zo besloot bij, „er zijn voorlopig nog geen tekenen die ei op wijzen, dat wij zullen bezwij ken voor de aandrang." De toe komst zal het laatste woord heb- bsn. ANNA ELEONORA ROOSE- VELT-TUUP De heer E. D. Rijnveld te Hille- gom won voor zijn overlijden verle den jaar een nieuwe soort Darwin- tuip, een grote rode bloem. Deze tulp had nog geen naam. Thans is haar de naam Anna Eleonora Roo- sevelt-tulp gegeven. Gisteren heeft mevrouw Rtjnveld met haar acht-jarige zoontje Ben nie op het palels Soestdijk aan me vrouw Roosevelt een bouquet van deze nieuwe tul pensoor t aangebo den. Pnnses Juliana was hierbij te genwoordig. Zowel mevrouw Roo sevelt als Hare Koninklijke Hoog heid informeerden naar hijzonder- heden over deze tulp. Chaja Goldstein, die Woensdag avond met een nieuw programma voor het laatst in Rotterdam optrad zij vertrekt naar de Verenigde Staten om in de grote Joodse ge meenschap aldaar het klimaat te vinden, waarin haar kunst kan ge dijen heelt ons het afscheid wel bijzonder zwaar gemaakt. Haar kunst, die een synthese is van alles, wat een mens maar kan doen met lichaam, stem, expressie en mimiek, en die alle toetsen be speelt van de teerste lyriek tot mi litante felheid, is voor haar een zo natuurlijke uiting, schijnt geboren uit een zo dwingende innerlijke noodzaak, dat zij zich onder de ge bruikelijke kwalificaties moeilijk laat vangen. Het Oost-Joodse leven in al zijn schakeringen weerspiegelt zich in haar dansen en liederen en het is haar onweerstaanbare gave, dat ze Als er In het gezin van Van Klaveren onenigheid komt, geef ze dan maar de ruimte. Wy hebben er gisteravond In de Rivièrahal vier in de ring gezien Wim, Piet, Henk en Beb en Ma van Klaveren, die van zelfsprekend in de zaal niet ontbrak, kan tevreden zün over haar sprui ten, want drie hebben er gewonnen en één bokste onbeslist. Van de overwinning van Beb had zij natuurlijk 't meeste plezier, want hij heeft de oudste rechten Weet U nog, dat Luc van Dam met knock out van Fouquet ver loor? Dat was sensatie. De partij daarna, tegen Pierre Doorenbosch eveneens in Amsterdam bracht de gemoederen ook heftig in beroering. Daarna is de ster van de Belg omlaag gegaan, ondanks dat hij nog eens tegen Cerdan heeft gebokst, maar toch hadden wij meer van. hem verwacht dan hij gisteravond tegen Beb van Klaveren heeft laten zien. Wij achtten hem pienterder dan de En gelsman Jones, die zich vijf ron den lang door de Rotterdammer voor de gek heeft laten houden, maar Fouquet wist al evenmin raad met het „phenomeen" Van Klaveren. Misschien speelde het verschil in lengte Van Klaveren was bijna een kop kleiner hem parten, maar dat had toch voor hem juist een voordeel moeten zijn om Beb ap afstand te houden. Het tegendeel was waar. Van Klaveren besprong zijn lange tegenstander, zoals hij het zelf wilde en Fouquet zag geen kans iets behoorlijks te rug te doen. Counteren kan hij niet en de gevaarlijke rechtse hebben wij niet één keer goed in actie ge zien. Van Klaveren maakte het ge vecht zoals hij het wilde en het was alleen maar jammer, dat er echter zijn linkse hoeken, die de Belg her haaldelijk vol troffen, niet vol doende „dasli" meer zat om een be slissing te forceren. Nu bleef de sensatie, die iedereen toch min of meer had verwacht, .achterwege, maar desalniettemin was het toch een knappe prestatie. Van Klave ren heeft opnieuw het bewijs gele verd nog voor elke bokser in zijn klasse een geduchte tegenstander te zijn en Van Dam kan zich voor het titelgevecht op 10 Mei, alvast op een vinnig gevecht prepareren. De andere partijen Zijn broer, Henk van Klaveren, heeft het tegen Corbet moeilijker gehad. Het was een hard gevecht tegen een Belg, die bereid was om alles te nemen. Eenmaal, in de vijfde ronde, is Corbet voor enige tellen neer gegaan. Tot de laatste ronde ging het hard tegen hard en hiervoor een vorm weet te vinden, die voor ons West-Europeanen niet alleen begrijpelijk, maar ook diep indrukwekkend is. Aangrijpend waren haar dansen Vlucht Droom. Rahel weent om haar kinderen, waarin de angst, de teleurstelling, de troost van de slaap en de louterende smart tot drama tische expressie kwamen. Bij deze dansen zang zij ook, evenals bij de bekoorlijk-argeloze kleine kinder liedjes: Zalmen zingt un tanztf glat azoi. Haar Vrolijk Gesprek met God (typisch de verticale beweging!) werkte zo aanstekelijk op de zaal, dat Chaja moest bisseren. Maar de meeste ontroering toch wekten de Jiddische liederen, waarvan alleen haar Nederlandse toelichting al een genot was pm naar te luisteren. On uitputtelijk leek haar arsenaal van uitdrukkingsmiddelen; elk lied kreeg een eigen leven en als wij twee er van: Sehimele Ssaroker (de droom van de kleermaker) en het kostelijke Menasche in 't~ bijzonder noemen, weten we eigenlijk onrecht te doen aan al die andere prachtige liedjes Reeds vóór de pauze dwong het enthousiaste publiek Chaja toegif ten af en aan het slot zou er na het extra Partisanenlied geen einde ge komen zijn aan de verlangens van de onstuiming applaudisserende zaal, als dr J. Drost niet de knoop had doorgehakt om namens het huldx- gingscomité tot Chaja Goldstein een farewell speech te richten, waarin ook He opbouw van Rotterdam be trokken werd. Hij deed zijn woor den vergezeld gaan van een fraaie mand bloemen en een boek en in dezelfde geest handelden achtereen volgens Corrie Hartong en de heren C. A, 't Hart en L. Preger. Geroerd dankte de kunstenaresso De Algemene Studenten Vereni ging Amsterdam heeft in haar ledenraad de volgende resolutie aangenomen: „Kennis genomen hebbende van het advies van de Nederlandse Studentenraad om gehoor te geven aan het verzoek van de Nederland se regering tot vorming van stu denten korpsen binnen de Nationa le Reserve, overwegende, dat de oprichting van genoemde korpsen door hun wezen bepaalde sociale tegenstellingen in het leven roept, verklaart hierom niet bereid te kunnen zijn aan ae oprichting van aparte korpsen mee te werken, dat indien de regering deze scheiding tussen studenten en an dere groeperingen met nieuwe, principiële motieven aannemelijk maakt, de Iedenrapd opnieuw dé hulp aan de oprichting van studen- tèn korpsen zal overwegen". 23 APRIL Sommine één-jarige zaaibloemen kunnen zeer goed voor de aanplantinq op zomerperken worden gebruikt. Hiervoor komen o.a. In aan merking: de lage rode leeuwenbekjes of Anthirrhlnum, dc rode of rose Pholx Dcummondi en de lage dubbele oranje of gele Afrikaantjcs (Tapete; patvta nana). Deze kunnen in bet laatst van April buiten worden ge zaaid. Om de planten wat vroeger tot ontwikkeling te krijgen kan men ze thans ook ïn een broeibak of een kistje onder glasruit uitzaaien. Zeer geschikt voor parken is ook de rode of rose Godeha. Deze kan men begin Met buiten zaaien en vervolgens utfdunnen. sprekers en publiek voor dit onver getelijke afscheid. Voegen wij hier de vurige wens aan toe. dat er een zu het mis schien. niet spoedig weerzien komt. Het zal niet minder onver getelijk zijn! H. F. Reedijk Leuk stuk Sssst, had ik al een paar maal gedaan tegen de dame naast me in de stalles, maar zij bleef maar schel fluisteren tot een heer aan haar rechterzijde. Plotseling wend- de zij zich tot mij en sprak: Ik kan er echt niks aan doen, m'n man wou per se eens mee naar de co- medie. Ik zeg vana^nd nog, Pa zeg ik, wat heb-ie d'r eigenlijk aan, je ken het immers toch niet horen hij is tamelijk doof, ziet U maar hij zeg: la mijn nu maar, het is misschien wel leuk om alleen te zien ook, vroeger in de bioscoop vond ik het ook wel aardig en je begreep het best al zeien ze niks. Nou, U ziet hij is meegegaan, maar als hij de mensen ziet lachen -wil die weten waarom ze lachen en dan moet ik 'm dat vertellen, daarom zit ik zo te rmoezen, voel u wel. Ik knikte en zei maar niets te rug, want door de verklaring van die vrouw had ik alweer een stuk je van het spel gemist en het was juist zo'n grappig stuk. Ik concen treerde mijn aandacht dus zo sterk mogelijk op het toneel, doch daar hoorde ik weer, even nadat de zaal het uitgegierd had: Wat zei die nou weer, moeder? Wel, fluisterde de vrouw schei en nadrukkelijk, je hebt toch gezien dat die knul geen kans had bij dat meissie nou en toen heb t-ie een versie zitten dichten en over de post aan d'r gestuurd en dat heb ze nou met die andere goser zitten lezen, je weet wel, die vent waar ze direct al zin in had. Ze heb het hardop voor zit ten lezen, ik weet niet precies meer wat er in sting, ik kon het zn gauw niet volgen, maar het was erg lol lig zo als die vent zta eigen uitge sloofd had Ik durfde nu geen sssst meer te roepen en luisterde maar dapper door het gesis heen. Na de volgen de lach orkaan hief de man het hoofd weer vragend tot zijn echt- genoote op. Onmiddellijk begon het gesis weer?'die dikke vent met dat krulhaar is de ome van het meis sie, hij zeg dat ze beter die eerste j'ongen had kenne nemen, want die andere die deugt niet, zegt-ie, heb t-ie samen nog mee in Leeuwarden gezeten zegt-ie, wat een gekke vent hè, om dat zo maar te vertel len, ha ha ha, maar die meid trek| er d'r eigen niks van an: geef mij Gerrit maar, zegt ze, ik zal wel zorgen dat-ie goed op blijft passen. Die Jan is een zallefie, mijn niet gezien. Stomverwonderd had ik naar de explicatie van de vrouw zitten luisteren, want het werd me dui delijk dat zij van de hele geschie denis geen steek begrepen had. De man die zij ome noemde, b.v. was helemaal geen oom van het meisje en ik kon niet nalaten cor rigerend te zeggen: hoe komt u er bij dat die man met dat krulhaar een oom is van dat lieve kind Stil nou, meneer, siste de vtouw kribbig, als U nou ook al begint te., vragen ken ik beter met de hele Oostervantstraat tegelijk naar de kemedie gaan.... DESIDERIUS Een inspecteur voor U! Het Rotterdams toneel zal Zater dagavond te aeïit uur in de Rotter- demsehe schouwburg de première geven van „Een inspecteur voor U!" een spel in drie bedrijven van J. B, Priestley, De regie is in handen van Ko Ar nold! BEB VAN KLAVEREN speelde met Fouquet de puntenoverwrnning kreeg deze Van Klaveren niet cadeau. Het gevecht van Job Roos tegen de Groninger Fré de Vries was sneller beslist. Reeds in de eerste ronde ging de Vries door een slag op de milt neer om niet meer op te staan. De uitslagen van da amateurpar tijen zijn; Piet van Klaveren-Doof onbeslist, Wim van Klaveren w.o.p. van J. Schot. Eén van V. d. Waals' meest omvangrijke „successen" de eliminatie van „dienst-Wim" in Juli 1943, vormt dc hoofdschotel van de Woensdagmld- dagzittfng. Deze dienst, die internationale vertakkingen bezat en door de Gente naar Gaston v. d. Mccrschcn geleid werd, hield zich o.a. bezig met het verzamelen en doorsturen van Informaties en de verzorging en terug brenging (naar Engeland) van gedropte agenten. Nadat in Januari 1943 een deel van de Belgische branche door de Duitsers was opgerold, nam V. d. Waals contact op met de Neder landse verbindingsman Jüten (Chassé), onderwijzer te Bergen op Zoom. Schreieder was deze naar aanleiding van een Londense ra dioboodschap op het spoor gexo- men. „Piet de Pianist", zoals V. cL W. zich hier aandiende, werd volko men vertrouwd, nadat de Engelse Feuilleton Ex-inspacteur Blore antwoordde: „Ja mijn jongen, dat is de vraagl" „Eén van ons. zei de rechter. Wie? Dokter Armstrong Het het hoofd in de handen rusten. Hü kreunde en zei: „En in de tussentijd kunnen wij Dat wil ik weten. Wie is die dui- allemaal in ons bed vermoord wor- vel in mensengedaante?' „Dat," antwoordde Blore: „Is pre cies, wat wij allemaal willen weten." Rogers zei slim: DOOR AGATHA CHRISTIE een idee van. mijnheer Blore. U -[heeft er een idee van. Heb ik geen 40 Philip Lombard zei: „Ja, maar ik betwijfel of hij Macarthur gedood kan-hebben. Hf} zou er niet de tijd voor gehad hebben in dat korte ogenblik dat ik hem alleen liet tenzij hij heen en weer gehold is en ik geloof niet, dat hij genoeg ge traind is om dat te doen en er niets van te laten merken." Vera verklaarde: „Qp dat ogen blik deed hij het ook niet. Later had bij een kans," „Wanneer?" „Toen hij naar het strand ging om de generaal te roepen voor de luneH." Weer floot Philip zachtjes. Hij zexr „Denk je, dat hij het op dat ogenblik deed? Dat zou vrij brutaal geweest zijn." Vera zei ongeduldig: „Welk risico Hep hij? Hij is de enige hier, diè medische kennis heeft, Hy kan er een eed op doen, dat de dood minstens een uur geleden intrad en wie kan dat tegenspreken?" Philip keek baar peinzend aan. „Weet je wel," zei hij, „dat dit slim van je bedacht is. Ik zou wel eens willen weten.... „Wie is het, mijnheer Blore? Dat wil ik weten, "Wie is het?" Rogers' gezicht vertrok zenuw achtig. Zijn handen hielden kramp achtig een poetsdoek Vast. lelijk?" „Dat kan," den!" „Ik hoop het niet," zei rechter Wargrave. ,Jk ben van plan iedere „Maar u heeft er mogelijke voorzorgsmaatregel tegen een dergelijke gebeurtenis te ne men." Het schoot dokter Armstrong door zei Blore langzaam, het hoofd, dat een oud man als de „maar dat is nog heel iets anders, rechter veel sterker aan het leven dan er zeker van te zijn. Ik kan hechtte dan een jonge man zou wel helemaal mis rijn, Alles wat ik doen. Hij had rich gedurende zijn kan zeggen, is, dat als ik gelijk heb, loopbaan dikwijls over dit feit ver- de'man in kwestie een brutale ke- baasd. Neem hem zelf, misschien rel is cn wel een zeer brutale een twintig jaar jonger dan de rech- kerel," ter en met een veel geringer in- Rogers veegde het zweet van zijn stinct tot zelfbehoud. Rechter Wargrave dacht Inmid dels: „I*i ons bed vermoord! Die dokters zijn allemaal hetzelfde wat zfj denken in standaardtermen. Een volmaakt middelmatige geest." De dokter merkte op: „Denk er voorhoofd. Hij zei hees.' „Het lijkt wel een bote droom, dat lij'kt het." Blore vroeg, terwijl hy hem nieuwsgierig aankeek: „En denk je er zelf van, Rogers?" De bediende schudde zijn hoofd. Hij zei met een hese stem: „Dc weet wel aan. dat er reeds drie slacfat- het niet. Ik weet het helemaal niet, offers zijn." En het maakt me zo doodsbang, dat ik niets weet..,." Dokter Armstrong zei heftig: „Wü moeten hier vandaan dat „Zeker. Maar u moet bedenken, dat zij niet bedacht waren op een aanval, wij zijn gewaarschuwd." Dokter Armstrong zei bitter: „Wat moet dat moet! Tot elke prfjs!" kunnen wij doen? Vroeger of later Rechter "Wargrave keek peinzend „Ik geloof," zei rechter Wargrave, „dat er verscheidene dingen zijn, hij zei: „ik maak er na- die wij kunnen doen." trea« aanspraak op een „Wij hebben anders geen vermoe- - - den, wie het kan zijn," weerlegde Armstrong. De rechter streek over zyn kin en mompelde: „Dat zou ik niet willen uit het venster van de rookkamer. Hij speelde met het koordje van zijn monocle; tuur lijk weerprofeet te zjjn. Maar ik zou zeggen, dat het zeer,, onwaarschijn lijk is, dat een boot ons zou kun- nen bereiken zelfs als zij de toe- betreft, zoals vereist is in een recht zaal, moet ik toegeven, dat ik dat niet bezit. Maar als ik de hele zaak overzie, zijn er voldoend duidelijke aanwijzingen tegen één persoon in het bijzonder. Dat meen fk inder daad." „Ik begrijp u niet," was Arm strong's commentaar. Er klonk in derdaad ongeloof in zijn stem, maar ook verbazing over de opmerking van de rechter, die zekerder van zijn zaak scheen te zijn dan een der anderen. Juffrouw Brent was boven ia haar slanpkamer. Zij nam haar Bij bel en ging bü het raam ritten. Zy sloeg het boek open. Na een korte aarzeling, legde zij het echter weer terzijde en liep naar de toilet tafel. Uit een lade nam zij een klem zwart opschrijfboekje. Zij opende bet en begon te schrij ven. „Er is iets verschrikkelijks ge beurd. Generaal Macarthur ls dood. (Zijn neef is getrouwd met Elsie McPherson.) Het is zeker, dat hij vermoord is. Na de lunch hield de rechter een zeer belangwekkende toespraak. Hij ia ervan overtuigd, dat de moordenaar één van ons is. (Wordt vervolgd) Advertentie Af. stand kenden, waarin wij verkeren zeggen.'" Armstrong staarde hem althans binnen vierentwintig uur aan. „Bedoelt u, dat u iets weet? j--Ti_t» j_ a T5„„V.+at* UTaftrraw sntwnrtrridf* en dan nog alleen, als de wind afneemt" Rechter Wargrave antwoordde voorzichtig: „Wat feitelijk bewijs radio tot negenmaal toe het ge wenste wachtwoord had omgeroe pen. Via Jüten leerde hij verschei dene medewerkers van de dienst- Wim kennen. Een negental hunner werd op 2D Juli naar een villa ta Apeldoorn gelokt en daar gearres teerd. In Bergen op Zoom lokte V. d. Waals vier illegale werkers, in de val, waaronder Jüten en Dercks, die in Duitsland is omge komen; in Vlissingen maakte hij twee slachtoffers. In totaal heeft zijn verraad 51 leden van de dienst-Wim voor een Duitse rechtbank gebracht; 44 doodvonnissen werd n geveld. De ze zijn echter niet ten uitvoer ge legd; alle veroordeelden zyn naar Duitse concentratiekampen ge voerd, waar verscheidene zijn. be zweken. De getuigen, die in deze zaak gehoord worden, verklaren, dat zij allen nu hun arrestatie begrepen, dat Van der Waals hen geprovo ceerd en verraden had; één van hun Sachbearbeiters had dit trou wens ook uit de mond laten val- lem Zweden» geen succes Over Van der Waals' reis naar Zweden vertelt de getuige Jhr. W. H. Gevers ï)eynoot destijds werkzaam bij de Nederlandse In lichtingendienst te Stockholm, dat hij in September 1943 bezoek ontving van een baron van Lyn- den, die zei contact met Engeland te willen opnemen, opdat van daaruit Duitse objecten in Neder land vernietigd konden worden. Get. koesterde al van de aan vang af argwaan tegen Van der Waals en deze gaf tenslotte toe, dat zijn adellijke naam vals was. Ook kapt. Aben, die hem naar Zweden rebracht had, werd ntet vertrouwd. Van der Waals heeft voorzover hy kon nagaan weinig In Zwe den kannen uitrichten, aangezien hfj hy ai zön bewegingen gecon troleerd werd. Schreieder legt uit, dat Van der Waals opdracht had gekregen tsa te gaani welke illegale verbindin gen er bestonden tussen Nederland en Zweden en of er een berichten dienst werd onderhouden. Na deze Zweden-expeditie gaf Schreieder geen nieuwe opdrachten meer aan Van d Vaals; hit was niet meer nodig. Pas op 13 Januari 1945 wordt Anton weer actief. Op familiebe zoek in Rotterdam arresteert hij in tie buurt van het ouderlijk huis aan de Fpoorsingel twee mannen, „die hem niet aanstaan". Bij het Slagveld hij wilde hen naar het Haagse Veer brengen wisten de mannen te ontsnappen door'hem in een kelder te duwen^ Thuisgekomen arresteerde Van der Waals een pensiongast van bu ren, een ondergedoken Duitser, 4{e hem toen allerlei gegevens over de Rotterdamse illegaliteit riüjnt te hebben verstrekt. In Amsterdam volgt dan op 16 Februari nog zijn arrestatie van de heer M. J. v. d. Zijden, die echter door een gelukkige samenloop van omstandigheden wist te ontsnap pen. Advertentie 1. Af. 1 daagse reizen Valkenburg- Zeeianj-Ynelmew enz., vanaf F. 37.50 2V2«lg Lmiburg Zeetand-Yisei* meer, vanaf 34.- 6 dg. Llmburg-Bélgié-midden Ntderland, vanaf „120.- Prima verzorging en leiding. NAAR DE BLOEIENDE BETUWE Geli ae Ie dagtocht Per vllefltuïg F. 7.75 „44.50 NAAR DE BOLLENVELDEN Geheele dagtocb't F. 6.25 Middag/Ochtandtochl 3.75 ROTTERDAM: Splnhulutraet 11, (Beursgebouw) Tel. 26162; ugenbehappenenlnllchUngkanlwen du H.S.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3