Twintig jaar geleden ging Nobile naar de Noordpool Vreemde dingen in Paddelveen Na de strijd düipsrfljM in sm sboA js. De tragische tocht van de Italia Korfbal Het Zuiden tegen Deto Hoe staat het met de rechtspositie van de zeeman? EENVOUD V oet balprogramma KRUISWOORDRAADSELT U MEE? RAADSELTJES UVV-RFC TWAALF ZWEEDSE TEKENAARS -door Zaterdag 24 April 1948 A/[ EDlO April was 'liet twintig jaar geleden, dat de Italiaanse luchtvaart- deskundige Umberto Nobile met zeventien anderen in het luchtschip ..Italia" de reis naar de Noordpool aan vaardde. Nobile was des tijds een gevierd jpan. Ge durende de eerste wereld oorlog had hij buitengewoon belangrïjkwerk gedaan voor de Geallieerden. Zijn aero- nautische prestaties lever den hem een markiezentitel. een generaalschap en een professoraat aan de Tech nische Hogeschool te Na pels op. De ..Italia" vertrok in alle stilte uit Milaan. Reeds het begin van de tacht was niet voorspoedig. De eerste landing zou uitgevoerd worden bij Stolp m Porameren., maar door tegenwind en regen werd eerst na dertig uren de plaats van bestemming bereikt. Bovendien liep het luchtschip bij de daling schade op. Daar de re paratie enige tijd vergde, bracht Nobile 26 April een bezoek aan Voa Hindenburg in Berlijn. Begin Mei kon de reis naar het Hoge Noorden worden voortgezet Het "weer was boven Zweden ideaal en de beroemde pool onderzoeker Amundsen zond telegrafisch, zijn beste wensen De expeditie had een drieledig doel: een tocht naar Nicolaas II- land en de pool zelf, en om te on derzoeken, of het mysterieuze Crockeriand al of met bestond. Vrijdagmorgen 4 Mei werd het anker uitgeworpen bij Vadso aan de Varan gerij ord. Door het slechte weer kon de vlucht eerst Zater dagavond worden voortgezet en na eerst in oostelijke richting gevlo gen te zyn, werd rrot gunstige westenwind Spitsbergen bereikt. Na veel moeite kon de „Italia" in de speciale hanga» geborgen wor den. Tot tweemaal toe werd een tocht ondernomen in de richting van Nicolaas II-landT of zoals de tegenwoordige naam luidt: Lenin- lar.d, "maar beide keren moest de „Italia" halverwegen terugkeren» naar Spitsbergen, ""wee dagen sneeuwde het onafgebroken en daar de „hangar", geen dak had, dreigde het gevaar, dat schuil plaats en ballon het zou begeven. De „Italia" hield zich echter kra nig en de 23ste Mei begon de gro te reis naar de Pool. De catastrophe Er werd voor bijna 7000 kilo aan benzine en ee noodvoorraad voedsel voor drie maanden meege- nomen Twintig minuten na mid dernacht bereikte men de Noord pool. Nobile wierp het houten kruis, dat de Paus meegegeven had, en de Italiaanse driekleur uit. Er stond een straffe wind en daar door was een landing niet moge- U)k. De meteorologen verrichtten hun opm^tmgen en daarna wendde het luchtschip de steven paar Spitsbergen terug. Er kwam een dikke mist opzetten en na enige uren weigerde plotseling het hoog teroer en helde de „Italia" plotse ling sterk voorover. Nobile hield echter het hoofd koel en liet on middellijk de motoren stil zetten. Het luchtschip bleef nu zweven, maar eensklaps werd een sissend geluid vernomen: het gas ontsnap te. De „Italia" akte ineens ra zend snel en voor iemand zich h~1 kunnen bewegen, sloeg de gondel met een verschnkkslijke klap op bet ijs. Een aantal inzittenden, on der wie Nobile, werd 't ijs opge- slingerd en het laatste wat Nobile zag. die een arm en een been ge broken had, waren de flarden van de ..Italia", die achter de nevels verdwenen. Dat was 25 Mei half elf. Wonder boven wonder waren de luchtschipbreukelineen in het be zit van de radio. Het ijs, waarop zij zich bevonden, dreef met vrjj grote snelheid in Z.O.-nchting. Al en toe werd een beer geschoten, wat een welkome afwisseling bete kende na pemmikansoep en choco lade. Drie mannen, die de hache lijke situatie niet langer werke loos konden aanzien, gingen op weg om de kust te bereiken. Op 6 Jtini kwam het bericht, "dat een jonge Rus in Archangel hun seinen had opgevangen en doorge geven aan zijn regering. Twee weken later wierp bet Ita liaanse vliegtuig „Maddalena" voedsel en kleren af en 1 spoedig daarop nam de Zweedse vlieger De Italia voor de vaart over dc Noordpool. In de inzet een foto van Nobilc, de leider van dc tocht- Naar aanleiding van hefc feit. dat de Nederlandse regering nipt voor nemens is wetsvoorstellen, betref fende het aan zeevarenden te ver lenen verlof met behoud van gage en de arbeidsduur, minimum gagv en bemannïngssterkte aan boord van koopvaardijschepen als vastge steld op de conferentie te Seattle in 3048 b£j de Tweede Kamer in te dienen heeft de centrale van kap^ teins en officieren ter koovaardü In haar te Amsterdam en Rotter dam gehouden laarvergaderingen een resolutie aangenomen, waarin daartegen wordt geprotesteerd Ken stelt met verontwaardiging „Wilt u het eenvoudige voor lief nemen?" vraagt de gastvrouw en Zij zet u een maaltijd voor, die in dit tijdperk van distributieraaatre- gelen en bonnen-zorgen wel bij zonder en zeker niet „"eenvoudig" mag heten. „Dat doe je eenvoudig zb," zegt de deskundige tegen zijn aandach tig luisterende toehoorder en dan volgt een uitzetting, die voor inge wijden glashelder moet wezen maar voor de beginneling allesbehalve eenvoudig is. De „eenvoudige japon" is onge twijfeld de mooiste en meestal mevrouw en mijnheer merken het telkens weer de duurste. Terwijl het spreekwoord ons voorhoudt dat „eenvoud kenmerk van het ware" is, lijkt het er veel op, dat wij dat ware zijn kwijtge raakt "Wij hebben het er wel over, maar wij zijn niet meer eenvoudig. Als u 's avonds, het moede lijf on der de dekens bergt, weet u niet eens meer hoeveel schakelaars, con tacten, signalen, automatismen u die dag gebruikt hebt; weet u bij heel uw drukke bezighéid, mis schien éven, in dat kort moment voor het inslapen, dat u die dag 4e eenvoud van het leven niet hebt ge vonden. En dat is verdrietig. Het kan zo verdrietig worden, dat het inslapen uitblijft en het tobben be gint Want wij mensen nemen de eeDVoud dan toch maar zo voor lief, dat wij er niet buiten kunnen. Want wij kunnen niet buiten het ware. Zodra u ontdekt hebt dat het daarom begonnen is, ook in uw eigen leven, dan is geen prijs u te hoog om die eenvoud te vinden, die Jezus aldus onder woorden brengt; ,XXw hart worde niet ontrust; vertrouwt op God en vertrouwt ook op mij." Johannes ld I. Wij kunnen dit gemakkelijk in gewikkeld maken; wij mogen het gelukkig ook eenvoudig zo doen. Oberman. vast dat. ondanks alle gedurende de oorlog o.m. ook door de Ne derlandse regerins te Londen afgelegde beloften met betrekking tot het tegemoetkomen aan door de internationale gemeenschap der zeevarenden opgestelde verlangen"- nopens regeling hunner sociale po sitie na de oorloz, thans een her haling van wat na 1936 geschiedde (t.w. eveneens een niet nakomen van een Internationale afspraak) dreigt plaats te vinden. Men wijst voorts de door de Ne derlandse regering in deze aange voerde argumenten hoofdzakelijk neerkomende op de overweging, dat het Nederlandse koopvaardfj- bedrrjf Internationaal in staat moet zijn en btffvezi tot concurrentie op de vrachtenmarkt, als eenzijdig en zeker niet bevestigd door de prac- tijk van de ontwikkeling -van het bedrijf de omstandigheden, waaronder, deze zich voltrok, daar bij in aanmerking nemende met de meeste beslistheid van de hand» Lundborg Nobile mee. De Russï- sche ysbreker „Krassin" leverde een prachtige prestatie, door zich door het ijs te worstelen en alle schipbreukelingen te redden. In Italië viel het dappere groep je een over wel digende ontvangst ten deel. De „Italia" zelf met zes overige mannen aan boord, is ech ter nooit teruggevonden Om het kampioenschap van Ne derland: BWEDO; Haarlem- Go Ahead; HeerenveeaPSV\ PromotieDegradatie: district XL: 2e ki. Excelsior—Emma; 3e kl. Vlos-HBC; OnaLeerdam; BEC VCS; EBOHBMT; 4e kl. Poor- tugaal—-Moordrecht; Naaldwijk Lekkerkerk; TonegidoDLndua, Om de beker; Hermes—Xerxes; Overmaas—DCV: NeptunusSpar ta; Fort unaVFC; CoalCVV; VDL—St. Lodewjjk; Wit-Rood Hosk van Holland; DCLHl ON; TransvaliaFlakkee; Oud Beyer- landSt. Hooger; DHS—S&turnus FlorissantFSV Pretoria; SMV Helïevoetsluis; NHSde Musschen;' OW-VOC; Het Noorden—HiHe- gersberg; DRHBarendrecht; St. Volharden—HOV (terrein HOV) Leonidas—Hermandad; CKC—DZ B; Sunrise;EDS: SchiedamSFC; DRZUrsus; Spartaan '20DJ. Nog in de maand April, onge woon vroeg, kan de competitielei der zijn taak als beëindigd beschou wen. Nagenoeg alle wedstrijden zijn achter de rug en alleen de atryd om het landskampioenschap vraagt 'cj nog de aandacht. A.s. Zondag ko- map. Deto uit Eindhoven en t Het Zuiden tegen elkaar binnen de lij nen. Voor de oorlog was het zo, dat de partijen tegen de kampioenen uit de provincie practisch niet meetel den, maar thans moet met deze wel degelijk rekening gehouden worden en zeker door de titelhouders uit Zuid-Holland. Het spel in ons rayon is wat gedaald en al is er weer een styging te constateren, het blijft toch nog beduidend zwakker dan dat van de Noord-Hollandse verte genwoordiger. Het is dan ook zo, dat de Rotterdammers hun uitstap je naar Eindhoven serieus moeten nemen en, er van een gemakkelijke overwinning geen sprake zal zrjn. Het is zelfs de vraag af Het Zuiden tegen het enthousiaste Deto, opge wassen zal zyn. Dat wil niet zeg gen. dat de Zuidelijke kampioen be ter speelt, maar wel, dat deze zich met meer vuur in de strijd zal wer pen en kost wat het kast een goed resultaat wil boeken. Kunnen de _vntfovriarnrners tegen dit geestdrif- 11 tig spel hun nuchter technisch kun- I nen plaatsen en laten ze zich niet uit hun eigen spel drukken, dan moet het hun mogelijk zijn een be- hoorlyke overwinning te boeken. En dat ze dat kunnen toonden ze tegfen Dee tos, dat zeker sterker speelt dan Deto, Opgepast dup. oranjekragen. Te Amsterdam wordt op 't Blauw wit veld een wedstrijd gespeeld tussen liet Amsterdams twaalftal en een ploeg van de rest van het Wesuen. Die rest telt verscheidene dames en heren, die voor het Ne derlands twaalftal in aanmerking komen en enkelen, die 't vorig jaar een minder goede indruk achter lieten. We mogen dus een vinnige partn tegemoet zien, want ieder zal trachten, de Nederlandse-Twaalftal commissie het bgste te tonen. Na afloop zal het twaalftal warden sa mengesteld, dat op 9 Mei te. Ant werpen tegen België zal uitkomen. Hefc programma Kon. Ned. Korfbalbond Kampioenschap van Nederland: Eindhoven: DetoHet Zuiden. Zilveren Korf: Ons Eibernest Gymnasiasten. Gymnasiasten 2 OS CR. Ons Eibernest 2HKV, Ro zenburgDKC. Zilveren Bal: Gymnasiasten 4 DKC 2, AlgemeneReady 3, Poor tegaalOns Eibernest 3. Die Ha- gheFluks. UnicumGymnasias ten 3, HKV—OSCR 2, Hou Stand— Velox 2, Olympiaan—Rozenburg 2, Spangen 2Regenboog, Schiedam Raven, ActiefWion. Deze week weer eens een kruis- woordpuzzle, waarvan het „recept" bekend is. De omschrijvingen luiden: Horizontaal: Eiland; 5 Eniger mate 30 Haait adem; 12 Getij; 14 Muntstuk (Zweden); 15 Klasse; 18 Sein; 19 Walnoot; 20 Muziekinstru ment; 21 Niet natte; 23 Deel van de dag; 25 Pa; 27 Zwakke; 28 Euro peaan; 29 Domoren; ,31 Bergketen; 32 Stuk goed; 33 Schept men mee op; 34 Schijnsel; 35 Nauwe; 36 He vige; 37 Verwaande; 42 Qmgebrach- ten; 50 Kwaliteit verbeteren; 51 Zit achtef een loket; 52 Voldaan; 53 Brengend; 54 Vocht Don Quichette tegen; 55 Zijn militairen gelegerd; 56 Ondoordacht; 57 Titelprentjes; 58 Dwingen. Verticaal: 1 Tuingereedschap; 2 Opperwezen; 3 Ellendig; 4 Geweven- stof; 5 Rivier; 6 Opening; 7 Hemel lichaam; 8 Klap; 9 Krachtige; 10 Be roemd voetballer (Uruguay); II Keu ren; 13 Gelastend; 24 Bolleboos; 15 Staat vee in; 15 Is vergif: 17 Hopen; 22 Bestelling; 24 Stapel hooi; 26 Pakt men iets in; 30 Dier; 38 Goed bedoeld; 39 Vertrouwen; 40 Verzin ken; 41 Snoep eten; 43 Evenachts- lijn; 44 Vraagbakens; 45 Nooddruft; 46 Eerzucht; 47 Bezoekt universiteit; 48 Maakte vast; 49 Verliezen. Van dit raadsel worden geen op lossing ingewacht. De oplossing van ons raadsel van 10 April is als volgt: 1 vergadering, 2 ringsteken, 3 kentering, 4 ring baard, 5 baard vis, 6 visserij, 7 rijweg, 8 wegwerker, 9 kermis, 10 misselijk, 11 lijkwade, 12 December, 13 Berlijn, 14 lijntrekken. OM ZES UUR 's morgens be gon het. Er was nog nie mand op straat in het stadje Pad delveen. Alleen de koster ging slaperig over de keien, want hij moest in de kerk zbn en alle sto ven klaar zetten. En juist op de hoek van de markt en de Kerk straat wreef hij zijn ogen uit, want wat Hij dé ér zag! Daar liep een poes. Nu was dat op zichzelf niet zo iets bijzonders maar deze poes liep rechtop, rechtop, zachtjes voor zich uit te zingen. De kcoter was niet voor een kleintje vervaard, maar dit vond hy toch wel heel vreemd. Of zou ik nog dromen, dacht hij verward. Hij keek de poes na, tot ze om de hoek van de Kerk straat was ver dwenen en ging weer hoofdschud dend verder. Toen hij bijna bij de kerk was kwam hij timmerman Bloosjes tegen, die met zijn armen zwaaide en riep: „O, meneer de koster, het .is zo erg!" „Wat is erg?" zei de kos ter. „Er loopt zo'n raar beest over de markt," zei tim merman Bloosjes, „zó'n raar beest, een beest, dat he lemaal niet be staat." „Kom, kom, Bloosjes," zei de koster, „nou geen gekheid, is het soms gewoon een poes op zijn ach terpoten?" Maar het was geen pbes. Toen hij een eindje met de timmerman mee opliep zag hij" het beest ook. Het was heus een erg raar beest. Het was groen met oranje vlekken. Zo groot als een schaap. Het had de kop van een ooievaar en een staart met ribbel tjes en dat was nog niet het gek ste maar het had drie poten aan de onderkant en drie op zijn rug en zo nu en dan draaide Het beest zich om en liep een poosje onder steboven voor de verandering. Hij gaf eep vreemd geluid af en toen Bloosjes en de koster dichterbij kwamen hoorden ze het beest duidelijk zeggen: „Appeltjes." „Appeltjes," zei de koster, „wat zou hij daarmee bedoelen?" Maar timmerman Bloosjes gaf een gil en belde bij de dominee aan. „Onzin," zei de dominee, die na een paar minuten in een wit nachthemd naar beneden kwam. „Een groen beest met een ribbel- tj ess taart en poten aan de boven kant. Een beest, dat appeltjes zegt? Jullie dromen." „Kijkt U dan zelf," zei de kos ter, „daar loopt het nog." De do minee zette zijn bril op en jfag nog juist iets groens om de hoek verdwijnen maar even later wer den zijn.ogen rond van verbazing. „De m-m-m-m-muziektent," zei hij, en wees voor zich uit De bei de anderen, keken ook en goeie grutten! de muziektent op de markt stond te dansen, en nu hoorden ze ook heel duidelijk dat er vanzelf muziek uit kwam. „Ferme jongens, stoere knapen" werd er gespeeld en de tent dans te op de maat, helemaal vanzelf. De dominee keek heel beduusd en zei nog zwakjes: „wij slapen al lemaal, wij zijn niet wakker." Maar op dat moment kwam buurvrouw Hartsuiker aanlopen, met blote voeten over de keien en riep huilend: „Mijn kippen heb ben hoedjes op." „Dat zal wel," zei timmerman Bloosjes, „ik geloof het nu alle maal direct," en ze gingen kijken naar de kippen van buurvrouw Hartsuiker en die hadden niet al leen allemaal hoedjes op, (rood geruit met lintjes) maar- ook ge breid wollen broekjes aan, dat had de goede vrouw nog niet eens zo gauw gezien. Het werd nu toch wel wat al te gek. „Otize stad is behekst," riep de koster, maar de dominee zei: .och, kom, wat een ouderwets woord dat bestaat niet, we dro- nen allemaal nog een beetje." Maar toen er uit de grote Vlier straat opeens een hele rij dames- corsetten aankwam, helemaal vanzelf, zonder dames erin, werd het zelfs de dominee te bar. „Naar de burgemeester," zei hij. Na langdurig bellen kwam de burge- meestfr beneden. Hij wilde eerst niets geloven, maar hij werd al gauw overtuigd dat er iets mis was, omdat zijn-eigen hond naar hem toe kwam en zei: „Baas geef me nou nog één zo'n been, je weet wel," met een duidelijke stem. Inmiddels was de markt van Paddelveen volgestroomd met mensen, die allemaal wel iets raars hadden gezien. „Mannen, burgers van onze goede stad," zei de burgemeester luid. „Heel Paddelveen is beto verd. Wie van ons heeft kwaad aardige tovermachten, die steke zijn vinger op." Niemand stak zijn vinger op, maar de slager prevelde zachtjes: „Japik". Nu was Japik een oude man, die in een klein huisje woonde, vlak buiten de stad. Hij was heel wys en iedereen wist dat hij tove ren kon, maar zou die goeie ouwe Japik groene griezelbeesten, tove ren en kippenhoedjes en wande lende damescorsetten? „Néé," Twee lepeltjes in een doosje die lagen daar zoet cn stil ze lagen daar al een poosje de hete maand April. Ze lagen daar maar te praten met een heel verdrietig gezicht ze voelden zich zo verlaten het doosje bleef altijd dicht. Wie wil er met ons roeren in koffie of in thee of 't kindje pap met ons voeren zo nepen ze alle twee En kwam er (oen iemand? fa zeker en toen, toen mochten ze elk Roeren in een Beker met chocolademelk! 1) Niemand raapt het voor je op als je het verliest, en als je het verloren hebt val je om. Ra, ra wat is dat? 2) Kun je het getal 100 met zes negens opschrijven? Eerst goed nadenken. Weet je het niet? Draai dan de krant maar om, dan kan je het antwoord hieronder lezen. *w/bb66 (Z UrpiMuoAS ap (x zeiden ze allemaal, „dat doet Ja pik niet." „We zullen het hem toch gaan vragen," zei de burgemeester en daar ging het in optocht naar het huis van Japik. Toen ze daar aankwamen, zat Japik op zijn knieën voor de lin nenkast; de tranen liepen over zijn oude wangen en om hem heen lagen stapels hemden en sokken. „Weg," zei hij, „gestolen!" „Wat is weg, Japik," zei de bur gemeester. „Mijn toverstaf," zei Japik, „ik had hem nog van mijn grootmoe der, hij lag hier in de kast, tus sen mijn flanelletjes en nu is ie weg." „Aha," zet de dominee en ieder een zei het hem na. Toen was dus de grote vraag: Wie zou dc toverstaf hebben ge stolen en alle mensen gingen zoe ken in de stad Paddelveen naar de schurk die de toverstaf had weggenomen en er op deze schan delijke manier mee had getoverd Maar hoe ze ook zochten, ze von den niemand en ondertussen ging het maar door de hele dag: Zin gende muizen en pratende koeien en op het marktplein groeide in een paar uur een pereboom met kleine theepotjes inplaats vair peren. De mensen raakten er al een beetje aan gewend en iedereen was bijna vrolijk. Behalve de vrouw van de onderwijzer. Die trok zich van alle vreemde dih- gen niets aan en riep maar steeds: „Heeft iemand mijn Rudolfje ook gezien? Heeft iemand mijn Ru dolfje ook gezien?" Niemand had Rudolfje gezien, maar in de loop van de middag werd hij gevonden. Hij lag ergens in een schuur te slapen in het stroo en had om zich heen wel zevenhonderd pepermuntstokken en zeshonderd noga-blokken, ver der allerlei speelgoed: spoortrei nen en boten en een kanjer van een voetbal. In zijn hand hield hij de tover staf van Japik geklemd. Toen Rudolfje wakker werd gemaakt door de burgemeester, schrok hij erg erf zei meteen met een heel klein stemmetje: „Ja, ik heb het gedaan en ik zal het nooit weer doen." Toen vertelde hij hoe hij de to verstaf had weggenomen en was gaan toveren. Eerst prettige din gen voor zichzelf en toen wist hij niets meer te bedenken en was maar zo'n beetje in het wildeweg gaan toveren uit verveling. Toen was het raadsel opgelost. Rudolfje kreeg gen groot pak slaag van de dominee zelf en xmocht maar één pepermuntstok houden én de voetbal. Japik kreeg zijn toverstaf terug. Die ligt nu weer tussen zijn fla- nelletjes en hij gebruikt hem al leen" in noodgevallen, als er bij- voorbeeld een dame heel heel erg ziek is en beter gemaakt moet worden. Alleen het rare beest, dat ap peltjes zegt loopt nog steeds rond. Als je het soms mocht tegenko men, schrik dari niet. Je weet im mers nu, waar het vandaan komt. RFC stelt ook ditmaal zijn aan hangers weer in staat zijn voor Zondag voor de promotie- en de gradatie-competitie le en 2e klas vastgestelde wedstrijd te Utrecht tegen UW bij te wonen door het charteren van een extra trein, die om 12 uur van het station Maas zal vertrekken. De eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nas sau is verleend aan de heer C. J. Stamkot, werkzaam bij de N.V. Cacao- en Chocoladefabrieken A. Driessen te Rotterdam. De diepste indruk die een be zoek aan de tentoonstelling vati de Zweedse Kunstenaarsgroep „12 Tecknare" in -de Rotterdamse Kunstkring bij de meesten achter laat, is wel bewondering voor het raffinement en de volmaakte tech niek bij het overgrote deel der in zendingen. Het werk van Sfcig Borglind (Flora Suecica!), van Björn "Jon- son, wiens tekeningen wel „ge sponsd" lijken, van Hans Norsbo, van wie men een gevoelig portret „Dichter" kan bewonderen, en van Denuitslag van de verkiezingen in Italië is van grote interna tionale betekenis. Niet enkel recht streeks, doordat het gevaar van een Italiaans „Tsjechoslowatóje" door de duidelijkheid der cijfer3, gevoegd bij de ligging van het land en de vastberadenheid van het verweer der democratische groe pen is afgewend. Ook indirect kan deze gebeurtenis belangrijke gevol gen hebben. Dit echter hangt nog af van het realiteitsbesef van de machthebbers te Moskou. Wat wij als feiten,, of als logica beschou wen, behoeft het voor hen nog niet te zijn. Wy zien het in De Waar heid. Zij kondigt aan dat de tegen standers van „Trouw tot Parool" nu wel weer zo perfide zullen zijn, het grote succes der commurfisten in Italië niet te erkennen. Toch weet het blad zeer wel de cijfers. Maar met „dialectische" kunst greepjes, door zekere, minder be langrijke en weinig talrijke distric ten naar voren te halen, door de aandacht te vestigen op zorgvuldig bijeengezochte en betrekkelijk kleine maar in haaf kraam passen de cijfers van stemverdeling, tracht zij haar publiek een overwinning van het Volksfront te suggereren, ofschoon zij de, voor het Volks front fnuikende getallen niet ver zwijgt. 'Zij rekent op deze sugges tie, tegenover het critisch statis tisch begrip van zyn lezers. Dat het Volksfront zeer sterk in alge meen percentage achteruitgegaan is, dat vele der grootste en van ouds als communistisch te boek staande industriële centra het Volksfront op verrassende wijze m de steek heben gelaten daarvan wordt zorgvuldig de aandacht af geleid. Dit schrijf ik niet bij wijze van polemiek tegen De Waarheid, maar als voorbeeld hoe de dingen er in communistische ogen uitzien. Het gevaar is zeer reëel dat de commu nistische schrijvers van dergelijk betoog zelf evenzeer de dupe wor den van hun verdraaiingskunst als hun lezers. En zo kan het ook te Moskou zijn. De wereld en de ge beurtenissen en verhoudingen in de wereld, zien er, in de ogen van de lieden in het Kremlin, voor ons onbegrijpelijk verdraaid uit. In het bijzonder als het Amerika betreft Wanneer er echter nog realisme mogelijk is te Moskou, dan ziet men ook daar de uitslag in Italië als een fnuikende nederlaag, zo beslis send voor het regime in Europa als de historische veldslagen, die de Hunnen op hun weg naar het Wes ten en de Moren op hun weg naar het Noorden hebben gestuit. De betekenis van dergelijke beslissin gen wordt gewoonlijk eerst veel later duidelijk. Maar meer dan. vroeger overzien wij de wereld en haar mogelijkheden. Zolang er voor Moskou goede kans scheen te bestaan zeker in de ogen van Moskou zelf! Italië als satelliet binnen zijn machts sfeer te krijgen, kon het er ook op hopen, op rekenen misschien, West-Europa te veroveren. De ne derlaag in Italië echter vernietigt die kans vrijwel. -De positie der communisten in Frankrijk wordt er nog weer door verzwakt. Accep teert Moskou de feiten, zoals eens Lenin en later Stalin het hoofd ge bogen hebben voor onmogelijkhe den, dan zou een practischer poli tiek het gevolg ervan kunnen zijn. De vooruitzichten van de wereld revolutie zouden dan, voor gerui me tijd, als te gering moeten er kend worden om er tastbare, en onmiddellijk verkrijgbare voorde len voor het dagelijks bestaan van. het Russische volk, om te ver smaden. Dé westelijke mogendhe den, die in de laatste weken be gonnen zijn zich beter dan ooit te voren tegen gevaar uit het Oosten te organiseren, hebben een grote zorg te minder wat, ook in Russi sche ogen, hun positie versterkt. Zal Stalin nu niet bedenkelijker Dr. M. v. Blankenstein dan te voren gestemd - raken te genover het krakeelbeeld van het Politbureau? HET totalitaire Oosten heeft een slag verloren die misschien beslissend is. Men houde zich dit misschien zeer voor ogen. De ooste lijke tegenstander moet, als hij nog enig werkelijkheidsbesef bezit, er door ontmoedigd zijn, de hulp aan Italië zal door het Westen met te meer grifheid worden verleend. Toch is dit alles nog maar een begin. Het kan zich ten goede maar ook ten kwade ontwikkelen. Eén algemene opmerking moet, bij de beoordeeling op de voorgrond staan. De democratie wint steeds veldslagen^ nooit- oorlogen. Zij kan -de vijand niet vervolgen en ver nietigen. In Italië kan men mi, met te meer kracht, de vrijpostigheden en de spijtige of kwaadwillige sa botage der communisten onder drukken. Men kan er echter nipt het Volksfront, voorzover het zijn strijd op legale wijze voert, verbie den. Beroofde men 30 pet. der kie zers in het land van hun stemrecht, dan was men weer in een toestand verzeild geraakt, die vooral in Ita lië gevaarlijk zijn zou en veel op het tijdperk van Mussolini zou gaan lijken. Het is goed dat de Chr, Democraten niet een volstrekte meerderheid hebben veroverd, maar afhankelijk blijven van sa menwerking, die zij niet bij de ele menten van uiterst rechts kunnen zoeken. Daardoor is het minder mogelijk dat fanatiek-reactionoai- re elementen, die de partij zeker herbergt, al te grote macht daarin krijgen. Maar als Italië zich als demo cratisch land handhaaft, dan kun nen de communisten en hun bond genoten vol moed. een politiek en constitutioneel correcte strijd om de macht voortzetten. De belissen- de strijd tegen -hun. opdringen zal steeds weer moeten worden ver nieuwd. Want dit is het grote voordeel der communisten: Winnen zij, dan is het uit met de anderen. Men ziet het in alle satellietstaten. En Tsje choslowakije leert ons hoe weinig zij daarvoor, zelfs in democra tisch land nodig hebben. Winnen zij de slag, dan winnen zij de oor log. Dan vernietigen zij meedogen- - loos de tegenstander. Deze krijgt nooit meer een kans. Het wezen van de democratie is, dat een min derheid er altijd de vrijheid be houdt ernaar te streven een meer derheid te worden. Het wezen van de dictatuur is, dit te beletten. Dit gevaar voor de democratie is- tegeljjk een van haar bronnen van kracht. Zij wordt erdoor gedwon gen zich steeds weer te vernieu wen. Als De Gasperie niet de ge vaarlijke en verwerpelijke weg be treedt, op totalitaire wijze de te genstander onschadelijk te maken, staat slechts de andere weg voor hem open: Door een goed sociaal beleid de argumenten van de aan vallers te ondervangen. Zal dat ge schieden? Wij weten niet of de krachten uit het Westen, die hem en de zijnen zoveel steun hebben verleend, voldoende invloed kun nen uitoefenen om te beletten dat de reactionnaire totalitaire stro- •mingen. .welke in Italië nDg zeer .krachtig loven, te veel macht krij gen over zijn beleid. Griekenland, China en Palestina zijn geen be moedigende voorbeelden. HET IS GOED dat de uitslag der verkiezingen overduidelijk is. Hadden de communisten niet zoveel verloren, en hadden de ka tholieken niet zoveel gewonnen, dan had een toestand kunnen ont staan waarbij' het Volksfront, of schoon verzwakt, toch nog de sterkste partij ware gebleven. Vol gens een eigen uitlegging van de Italiaanse constitutie had het aan spraak gemaakt op de eerste gooi naar het premierschap. Voor korte tijd had het dan de macht in han den gekregen, en het zou die peri ode, hebben gebruikt, geljj'k dat pas weer in Tsjechoslowakije is ge schied; tot bezetting van de beslis sende overheidsorganen met aan hangers. Daarvoor bestaat nu zelfs geen formeel argument. Nu zal het Volksfront aandeel in de regering vragen. Tevergeefs, want sedert Praag is de parlementaire demo cratie zich bewust geworden, dat zij niet transigeren kan met baar methoden. Praag en de gemeente raad van Amsterdam zijn leerzame voorbeelden. Nu is het afwachten hoe de Ita liaanse communisten alsnog zullen proberen zich op hun wijze te doen gelden. Zij kunnen slechts kwaad stichten daarmede, voor het lana en zich zelf. Zal Toglïattï niet schrander genoeg zijn dat te besef fen? Knut V. Petterson (zijn potlood tekening Stranddiste! is een gravu re gelijk!) zou men kunnen samen vatten onder de titel „De triomf van het potlood". Men moet al critischer toezien 'om te constateren, dat dit niet al tijd een triomf van het scheppend genie is, daar de „overcultuur" van de vorm de geest wel eens in. de verdrukking brengt. Voor velen zal daarom na een reeks van de me est-verfijnde te kenkunstwerken de persoonlijke en niet om by val vragende houts kool- of pentekening van Bengt fCristenson, de jongste der expo santen, een verrassing zijn. Hij prikkelt onze belangstelling weer door ons tedwingen een geheel andere wereld, de verbeeldingswe reld van de kunstenaar binnen te gaan'. Ook de spontane, meer impres- sionnistische tekentrant van Uno Stallarholm (Fornuis) kan het ver moeide oog verkwikken, terwijl de pentekeningen vooral van Georg Lagerstedt in forse lijnen het krachtig leven in het hoge Noorden weergeven (Houtvlotten). Enige knappe Illustratoren tonen hun werk: B er til Bull-Hedlund geestige illustraties voor Anatole France en Gustave Flaubert; Ha- rald Sallberg sierlijke en gaaf ge componeerde vogelprentjes en Stig Asberg kleine weinig persoonlijke pentekeningen voor Thoreau's „Walden" en de „Schemerings sprookjes" van Sandren. Minder opvallend zijn de „lege" portretten van Reinheid Holtermann („Fina" het best ge slaagd) en de eenvoudige tekenin gen van Roland Svensson. Taal eh stijl van de catalogus zijn, helaas, niet in orde. Vliegfeesten op Ypeiiburg Ter opening van het seizoen wor den op het vliegveld Ypenburg op Zaterdagmiddag 5 Mei en Zondag middag 6 Mei, vliegfeesten georga niseerd. Een uitgebreid en interes sant programma werd hiervoor ga- mengesteid. Het vermeldt o.m. zweefvliegen, stuntvliegen, para chute-springen, escadrille-vliegen en een aardige ballonwedstrijd voor de jeugd. Kaarten voor dit Ypenburgse vliegfeest zijn ver krijgbaar aan het kantoor van het Rotterdamsch Parool, Schiedamse Singel 42.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4