Euwe in Moskou zeer populair Goede avonturenfilm Iedere jongen een dag het zeegat uit! Schaakkoorts in Rusland De Amerikaan Reshevsky na zijn overwinning op de Rus Botwinnik luide toegejuicht Steeds een uitverkocht „huis Deserteur komt er nog genadig af S Gedupeerde bewoners eisen vergoeding J fpOPT d°° SPED Corrie en de Zeearend bestreden natuurvloed in Spaansepolder De Verdoemden" in Capitol Cineac Attractief programma voor de nationale koopvaardijweken Bezoek aan werven en musea „Lichtelijk geschift" Lutusca .-.Het dal der beslissing" Triomf der Melodie Kinderbescherming in Amerika Distribufiedienst krimpt in Zaterdag 24 April 1948 (Van een speciale verslaggever). MOSKOU, 21 April (per-telegram). Schaken in Moskou, de stad met z'n zeven millloen inwoners, ia laat een nuchtere Nederlander het maar ronduit bekennen nog wel iets anders dan schaken In Den Zuilenzaal in het Vakverenigingshuls, die speciaal voor plechtige gelegenheden wordt gereserveerd, leent zich met de prachtige licht kronen tussen de blanke zuilen uitstekend voor dit tournooi, dat elke speeldag ongeveer twee duizend kekers trekt, die dan gedurende vflf uur met een vervoering, welke men slechts bij Russen waarneemt, naar twee enorme demonstratieborden boven het podium kijken. De stukken van deze borden worden aan de achterzijde verzet. Zo verdwijnen op mysterieuze wijze stukken om op een ander veld weer op te duiken. b mikte zelfs zijn vuist om geen seconde te verliezen bij het tot- stilstandbrengen van zijn klok. Dit in scherpe tegenstelling tot het gewone gebaar, waarmede niet in tijdnood verkerende scha kers de klok van hun tegenstan der in- en hun eigen klok uit schakelen. Maar by slaagde erin twaalf zetten in "onbegrijpelijk korte tijd te doen, zonder zich te vergissen, Bn toen had de Rus zijn eerste nul te pakken! Reshevsky werd na deze prach tige overwinning minutenlang toe gejuicht en ontkwam er niet aan, zijn handtekening uit te delen. Een half uur lang krabbelde hij zijn naam op de stukjes papier en hoek jes, die hem van alle zijden werden toegestoken. Toen ontsnapte hij via een andere-uitgang aan de enthou siaste schakers buiten het gebouw Groot was natuurlijk de teleur stelling van de aanhangers van Re shevsky toen hij na de hervatting van zijn uitgestelde partij tegen Keres ondanks zijn iets gunstiger stelling, toch 'noe verloor. De Ame rikaan was zelx ontroostbaar. Hij, die anders nogal bewust is van zijn kunnen, zei letterlijk: „Heren, ik begin sceptisch te worden en als ik sceptisch word staat het er beroerd voor!" Dit in tegenstelling tot dr Euwe, die voor zijn zege ap Smyslov „zijn Stalingrad nog niet gekomen achtte", woorden. Maar de reacties van. de Russische toeschouwers verschillen overigens weinig van de Nederlanders in Den Haag, Na iedere zet hoort men diepe zuchten of weinig opgewonden stem men. zodat de wedstrijdleider, prof. Vidmar, nogal eens om stilte moet verzoeken. Moskou, de millioenenstad, ja heel Rusland met zijn millioenenbevol- king, is aangegrepen* door een schaakkoorts, die de vreemdeling met verbazing vervult. Reeds in rle Russische sector van Berlijn kreeg de Nederlandse delegatie een voor proefje daarvan. In de straten van de Duitse hoofdstad, waar de Rus sen. heer en meester zijn, waren overal grote borden met de laatste stand der deelnemers te zien. De Moscovïeten hebben voorts een ware jacht op de tweeduizend toe gangskaarten ingezet. In enkele uren is men voor een hele week uitver kocht, zodat zich op elke speeldag een dichte menigte buiten het ge bouw bevindt. En niet zodra steekt een Nederlander z'n neus buiten de deur of heftige discussies laaien op of hij dr Euwe is of niet! Dr Euwe Is n,l. in Rusland zeer populair. Zijn Russische speech op de openingsavond de Nederlandse kampioen nam al lang 'les in Russisch werd luide toegejuicht. En dat zijn tegenslagen in dit tournooi vele Russen ter harte gaan, bewyzen de aan hem gerichte brieven,, die vla het in het gebouw ge legen postkantoortje binnenko men en waarin de ex-wereld- kampinen moed wordt inge sproken. Ongetwijfeld staat het publiek hier op een hoger schaakpeil dan de Nederlanders. Dat ondervond de be kende Nederlandse schakef Van Scheltinga, die tijdens de partij tus sen Euwe en Botwinnik in gesprek raakte met een, toeschouwer, die nu eens geen bekend schaker was. Maar deze onbekende schaker zag. na een bepaalde zet van de Russische favo riet in „no time" meer varianten dan de Nederlander! Met de vuist op de Hok De sensatie van de dag kwam in de veertiende ronde. Reshevsky, spelend met zwart, - klopte Botwin nik. De zuchten en de bromstemmen van het publiek waren niet van de lucht toen beide scbaakreuzen in een geweldige tijdnood kwamen. De gevreesde Amerikaan ge- Op dg. stoeptreden van het stad huis, juist nadat het in de echt was verbonden, werd ongeveer een half jaar geleden oen jong echtpaar door de politie ingerekend. De man werd gearresteerd wegens dienst weigering, de jonge mevrouw we gens diefstal in dienstbetrekking, gepleegd te Assen. Het was een nil 23-jarige soldaat, afkomstig uit Appelscha, wie dit betrof. Hu wens- te te breken met de militaire dienst en niet meer van verlof terug te keren. Later, in de nauwe engte van de cel, kwam hij tot andere gedachten en dat was ook de reden, waarom de auditeur-militair van de krijgs raad te Assen het nog eens met hem wilde proberen. Hij eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek, waar van 6 maanden voorwaardelijk. De krijgsraad legde hem deze straf ook op, maar deed er nog een week af, zodat de krijgsman onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Scholieren declameerden Woensdagmiddag werd door de leerlingen van het middelbaar on derwijs het hoger onderwijs en de kweekscholen in JPalace" de finale van de jaarlijkse declamatiewed strijd gehouden. De jury, die de beste voordrach ten moest vaststellen, had stellig geen gemakkelijke taak. Weliswaar werden de drie prijswinnaressen en de ene prijswinnaar met algemene stemmen aangewezen, maar het was toch niet zo, dat de anderen in alle opzichten hun minderen waren De eerste en tweede prijs voor de jongeren-groep A. vielen ten deel aan Anneke Smits van het' R.K. iLyceum voor meisjes en Lia Rem merswaal, leerlinge van de R. K. KweeKsfchool St. Lucia, terwijl in groep B. Lydia Borst van de 2e Gem. H-B.S. en G. Oosterwaal van de 2e Chr. H.B.S. de gelukkigen waren. - v ..Appelboompjes", vertolkt door raej, Borst, visl wel het meest in de smaak, maar met haar keuze „Saul peinst" kan een ieder niet eens zyn temeer daar haar voorganger, G, Oosterwaal in ditzelfde gedicht de mannelijkheid yan Saul de mengeling van goed en kwaad in diens wezen, zeer goed had weergegeven. Voorts verdient ook W. Heling's prestatie, het be roemde fragment uit „Laufer": de verdrijving uit de Hof van Eden, genoemd tG worden. M. v. d- Sluis en K. de Kok speel den ter afwisseling pianosoli van Mozart en Chopin, Tenslotte werden onder leiding van Netty van der Valk enige dan sen uitgevoerd door de leerlingen van de Rotterdamse Schoolvereni ging, die wel" binnen het schoolse bleven, maar waarin toch reeds een behoorlijke techniek te ontdekken viel. De begeleiding van de pianist A. Slootmaker was voortreffelijk. De.beide e^rste-priis-vvfnnaressen Anneke Smits en Lydia Borst, zul len op 5 Mei aan hun Belgische vrienden kunnen laten zien, waar toe zij in staat zijn. Dat hun optre den ook dan een succes zal zijn, daaraan hoeft men niet ta twijfe len! die door de Russen, met kenne lijke instemming werden ont vangen. pioen er tegen Keree niet in ge- Helaas. is de Nederlendse kam- 6laagd zijn woorden waar te maken De 32-jarige Rus, die eerste Reshevs ky tactisch verraste, voegde met wit spelend, opnieuw een heel punt aan zijn toch ook indrukwekkende score toe, zodat hij de felste belager van Botwinnik blijft. Schaakkoorts in een millioenen stad. die het hele reusachtige rijk heeït geïnfecteerd. Zo is het mo menteel in Moskou en. in de Sowjet- „Unle, die zich op waarlijk verbluf fende wijze kwijt van haar taak als gastvrouwe op te treden van vyf schaakreuzen. De verwaarlozing van de huishoudelijke opvoeding In onderwijskringen is men niet enthousiast over de afschaffing van het achtste leerjaar. Men beseft wel, dat het in menig gezin noodza kelijk is dat de kinderen zo spoedig mogelijk gaan verdienen, maar zjj gaan dan minder goed voorbereid, het leven In, Om aan dit bezwaar enigszins te gemoet te komen hebben verschil lende vrouwenorganisaties, „de Ne derlandse Vereniging tot opleiding van gezinshulpen", de Nederlandse Vereniging voor huisvrouwen" en ,,de Nederlandse Vereniging voor vrouwenbelangen en gelijk staats burgerschap", besloten een cursus voor de werkende meiBjes in te stel len. Zij hebben de directrice van de 4e school voor vrouwenarbeid aan de Dillenburgstraat op Feyenoord, mei Scheffener. bereid gevonden, de leiding van deze cursus op zich te nemen, die Maandag a.s. met achttien meisjes, die niet meer leer plichtig zpn, een aanvang neemt. De leerlingen werken des morgens en bezoeken in de middaguren de school, waarvoor zij betaald worden. Onder bekwame leiding worden nfet alleen de vakken der lagere school, zoals naaien, zelfs het gymnastiekuurtje ontbreekt niet onderwezen, maar ook die dingen, die iedere vrouw moet kennen: huishoudelijk werk, koken, wassen, strijken, Koninklijke subsidie voor jonge kunstenaars Het koninklijk subsidie voor jon ge kunstschilders, die H.M. de Ko ningin wederom beschikbaar heeft gesteld en waarvan het beheer in handen is gelegd van het bestuur van de vakgroep kunstschilders in de Nederlandse federatie van be roepsverenigingen van kunste naars, zal voor dit jaar worden uit gekeerd aan de jonge schilders: F. Wiegers N. Wijnberg, j. Groene- stcin, J. Diederen, P. J. Defesche en Chr. van Geel. Het oudste manuscript van het Wilhelmus Op de tentoonstelling ter herden king van de Vrede van Munster, die m Juni in het Prinsenhof te Delft gehouden zal worden, zal de oudste geschreven tekst van het Wilhel mus worden geëxposeerd. Het is een prachtig handschrift, versierd met afbeeldingen van de ruiters van 's prinsen regiment. De hertog Berwick y'Alva, die te de vrouwe- lijke lijn van Alva afstamt en een van de rijkste mensen van Spanje ïs, stuurde voor de tentoonstelling een drietal onbekende portretten van de in ons land zo gevreesde hertog. De socialistische fractie van de Belgische Kamer heeft naar aanlei. dmg van de interpellatie in de Ne derlandse Tweede Kamer met be irekking tot de demonstratie bij de aankomst van koning Leopold te Rotterdam, de voorzitter van de fractie opgedragen, eerste-minister Spaak over deze aangelegenheid vragen te stellen. „Bloemen in Berg en Boa" Yen 5 Juli tot 28 Augustus wordt in Apeldoorn een nationale bloe mententoonstelling- georganiseerd onder de naam „Bloemen in Berg en Bos" Het tentoonstellingsterrein is een 300 h.a. groot parkbos, dat beplant wordt met gewassen uit in zendingen van nationale kwekers- combinaties en van prominente particuliere kwekers, alsmede de gewassen, die uit de officiële in— zendingen van Buitenzorg, Para maribo, Curasao en Zuid-Afrika worden ontvangen. In een speciaal voor dit doel ont worpen Bloemenhal zullen elke week inzendingen afwisselen. Er wordt beeldhouwwerk ingezonden door de kring van Nederlandse beeldhouwers. Op het terrein bevindt zich voorts een openlucht-theater en een open lucht-bioscoop. Florence Marly, Kronefeld en Jo Dest, resp. als Hilde, de Generaal en de GestapO'boef in ,J)e Verdoemden". „Le diable au corps" film. van de maand De Franse film „Le diable au corps" (Van de duivel bezeten) is door het bestuur van de stichting Nederlandse Filmclub met alge mene stemmen het praedieaat: Film van de Maand, toegekend. De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week een soldaat is gesneuveld. Zijn naam is H. Holtjer uit Gasselter- nijeveenschemond (Dr.). Hy viel op 13 April Onafgebroken hebben de pomp- boten etmaal gewerkt om de bewoners van de watermisère te KAPITALISTISCH Af eu toe schrijven de Russen leuke dingen, United Press las in het blad „Sovjet-Sport", dat de Russen ons voetbal kapitalistisch noemen. Nee nee, niet om wat de KNVB aan een wedstrijd Holland- België verdient, maar om het stop- perspiJsysteem. Dat is typisch ka- pitalistisch voetbal, en zusjes en broertjes hiervan zijn: Denemar- ken's halfmansysteem, Frankrijk's drietand, Argentinië' Octopus, de Zwitserse grendel... Dat opent perspectieven,, speciaal voor m land, waar we^graag de bokken en de schapen van elkaar gescheiden houden. Waarom wel een kapita listische spil en geen communis tische middenvoor en de keuze- commissie van de KNVB geeft Kris Krasser de raad eens naar een christelijk historische rechtsbuiten uit te kijken, een link mannetje uit de school van Lunshof en een typisch ge-P.v.d.A'de rechtsbinnen, vanwege de doorbraak Leuke lui die Kussen. PRESIDENT ABE „De Nieuwsgier" in Batavia heeft voor - de grap geschreven, dat er ee'n Friese' Vrijstaat op komst is, met Abe Lenstra als pre sident. Het Djogjase dagblad „de Patriot" heeft dit voor ernst opge vat zodat Abe binnenkort wel een uitnodiging zal krijgen om eens met Soekarno kennis te komen mak^ifc Dat had Abe Zondag ook nog met kunnen dromen. EEN TIKJE VREEMD Jesse Carver kan z'n hemden mooi gewassen en gestreken krij gen, als hij er maar voor zorgt, dat de directie van een Rotterdamse wasserij kaartjes krijgt voor alle interlandwedstrijden. Wij hebben de brief gelezen, die mevrouw Carver in de verleiding moest brengen. Zo'n stoute wasserij- meneer FEEST IN DE MANEGE Het was een feest dat klonk als een klok, de caroussel in de Rot terdamse manege. Vooroorlogs, Wat een prachtige* paarden en wat een uitstekend programma, vol va riatie en alles even gezellig met muziek van Koos Vermeulen. K-K had zo wel op een langstaart wil len springen GOEIE OUWE TIJD Mevrouw, het jaar, waarin, het Nederlands elftal de meeste spe lers van Feyenoord telde, was 1938. Toen droegen het oranje shirt: Van Male, Leen-Vente, Bas Paauwe, Kuppen en Puck van Heel. Goeie ouwe tijd... MOGEN NIET MEEDOEN Vandaag is de Ronde van Ne derland begonnen, maar Schulte en Middelkamp zyn er niet bij. Ze mochten niet meedoen, omdat z\j vergeten hadden hun inschrijving op tijd te posten. Foei JUNIORENTOURNOOI Op 16 en J7 Mei organiseert „het Noorden" een Pinkster ju- nior-tournooi, waaraan meedoen Feyenoord, Neptunus, RFC, TRH, Alblasserdam en het Noorden. Ga eens naar de jeugdjes kijken op de Kralmgsdweg. Twintig jaar voor SD-er De Rotterdamse Kamer van het aagse Bijzonder Gerechtshof ver oordeelde Vrijdag de 31-jarige va rensgezel S, 01 thuis conform da cis tot twintig jaar gevangenisstraf. Reeds in Juli 1940 nam hij dienst bij de S.D. en maakte als S.D.-be- ambte intensief jacht op Joden, on derduikers en illegale werkers. Bovendien was hem ten laste ge legd, in het S.D.-gebouw aan de Heemraadsingel verscheidene ar restanten te hebben mishandeld. De bokser, die u hier geknield ziet zitten, is de Ier Ken Sham, die de vrij postigheid heeft gehad om in de ring te gaan tegen de geduchte Engelse bomber Freud y Md Is Reeds in de eer ste ronde moest de naamgenoot van de bekende schrijver letterlijk het hoofd buigen voor de man-met-de-mtgbe- haarde borst. Sham "nam een onplezie rige herinnering aan de wedstrijd mee: een gescheurde lip, -een detail dat de foto u niet laai zien. Corrie, de perszuiger van de firma Zanen en Verstoep en de Zeearend, een pompboot van J. Koelman's bergingsbedrijf, hebben met een capa citeit van resp. 1600 en 2000 M3 per uur, de enorme watermassa uit het ondergelopen gedeelte van de Spaanse polder, m de Schie gepompt. Toen het grasland, zwaar beslikt en met allerhande voorwerpen be zaaid, eindelyk weer voor de dag kwam. slaakten de bewoners van de huisjes aan de Delfshavensekade een zucht van verlichting. verlossen. Dapper hebben deze zich door de moeilijkheden heen gesla gen. Ondanks het tijdelijk ontbre- <en van waterleiding, kookgelegen heid en ücht hebben zjj geen mas saal verzoek om hulp gedaan. Maar wel hebben zij de koppen bij elkaar gestoken om een gemeenschappe lijke eis tot schadevergoeding m te dienen bij de gemeente Rotterdam De bewoners zijn van mening, dat de gemeente verantwoordelijk is voor de gevolgen van.de dijkdoor braak, Er is door het" water veel schade aangericht aan hun bezit tingen. Vrijdagmiddag zijn arbeiders, tij dens het leegpompen van het over stroomde gebied, begonnen met het gat in de persdijk te dichten. De arbeid vorderde langzaam, Haar er f>p de smalle dijk slechts met kruiwagens gewerkt kon wor- 'den. Telkens werd de aangevoerde grond door de stroming in het gat weer weggespoeld. De dijk zal nu versterkt worden met een talud van rietmatten en af gedekt met-een zandlaag, Ter hoog te van de Glim-fabriek ia men hier reeds mee begonnen. Wij vragen ons af, of bij de aan leg van deze tijdelijke dijk wel vol- "dnende rekening-"4* gehouden met de druk. die hij van de grote water massa in de kom, zou te verduren krijgen! Wh vernamen, dat 't dijklichaam indertijd is gevormd uit klei- en veengrond. Van veengrond is be kend, dat deze geen waterdruk ver dragen kan. Bovendien is de dijk aangelegd met behulp van 'n graaf machine, die de grond met fun ge noeg verdeelt. Hoe het zij, wij hopen, dat thans afdoende maatregelen zullen wor den genomen, om herhaling van overstroming te kunnen voorko men! 99 De Franse avonturenfilm „De verdoemden" (Les Maudits) ia on der regie van René Clément een werk van zeer goede kwaliteit ge worden. Met een knappe en vaak originele camerabehandeling wordt het erg boeiende verhaal verteld van een Duitse duikboot, die in April '45 van de marinebasïs Qe3o in het geheim vertrekt met aan boord een Gestapoleider, een gene raal en nog enkele andere lieden van allerlei slag. Als er een gewonde doktershulp nodig heeft, gaat men er een zoe ken aan de Franse kust. De arts wordt ontvoerd en aan boord ge bracht. Van hem horen we dan het spannende relaas van de tocht met de duikboot naar Zuid-Amerika. De Nazt-schelmerhen en het wonder- hike leven aan boord van zo'n boot zijn met prachtige filmische midde len duidelijk gemaakt en zo boeiend weergegeven dat U er verstandig aan doet deze week Capitol met een bezoek te vereren en te genieten van het goede spel van o.a. Dallo, Henri Vidal, Florence Marly 'en Paul Bernard. Aan boord vap het motorpassa giersschip „Slbajafc" van de Ko ninklijke Rotterdamschc Lloyd, in een wel zeer toepasselijke omge ving dus, heeft mr. H. A. R. Schuit, directeur der Stichting Nationale Koopvaardijweek 1948 ons verteld van de plannen om trent de propaganda voor de Ne derlandse zeevaart, die-gedurende dc periode van 19 Juli tot f 7 Augustus in geheel het land sal worden gevoerd. het mogelijk zijn voor gezelschappen een kijkje te gaan nemen in het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen. dat evenals dc scheeps werven anders met voer publiek toe gankelijk is. Ook het boek, dat handelt over alles wat met een schip of de zee te maken heeft, zal In een speciale maritieme boekenweek, te organiseren door de Nederlandse Boekhandel, in de bijzon dere belangstelling worden geplaatst. Vlagvertoon Van het Rotterdamse gemeen lelie- zicht zal opleveren. Men leeft dus in alle opzichten een dag als zeeman, wat o.a. zeggen wil. in grote eenvoud zon- der enige luxe. Zelf moet men zorgen stuur werd toestemming verkregen om yoor wat mondvoorraad. Deze voor gedurende de nationale koopvaardtj- jong en oud interessante dagtochten, weken op dc Coolsingcl masten met de' die nog geen vijf gulden per persoon vlaggen der rederijen te plaatsen. De kosten en waarvoor de reisbiljetten ten vlaggen zullen iedere morgen door de kantore vap Lissone Lindeman ver- jonge matrozen van het opleidingsschip krijgbaar zijn, vormen dus £en unieke „De Nederlander" worden gehesen en gelegenheid met de Nederlandse koop- des avonds ingehaald, vaardij kennis te maken. Tenslotte zullen enige buitenlandse Hoe een schip wordt gebouwd zal zeilende schoolschcpen, o.m. een En- het publiek worden' getoond op dage- gels en een Noors, .een bezoek van em- hjkse excursies onder deskundige lei- ge dagen aan de Rotterdamse haven dmg naar de scheepswerven van de brengen. Ronerdamsche Droogdok Mij. en Wil- De radiopraatjes van kapitein Crom- Het lijn niet bepaald halve raaatre- tofl-Fyenoord. Deze bezoeken in hoot met de daaraan verbonden prijs- gelen, d.e de Stichting van plan is te groepsverband geschieden petvaart»,9 vragen heohm een enorm aantal deel nemen om haar doel: het Nederlandse van Spldo, «elke rederij bovendien nemers opgeleverd en dus hen doel met volk en in het bijzonder de jongeren da8e»jks rondvaarten door dc havens gemist. Wij menen, dat het door mr, dichter tot de scheepvaart tc brengen -organiseert Natuurlijk Zal het publiek Schuit ontvouwde programma der na- door het volledig ia te lichten over de eveneens worden aangespoord de tionale koopvaardijweken eveneens bij betekenis £rvan, te bereiken. In tegen- Prachtige verzamelingen van het Insti- zonder attractief te noemen is en met deel' Een groots en breed opgezet pro- tuut voor Scheepvaart en Luchtvaart medewerking- van onderwijzers, jeugd- qramma is opgesteld, dat door zijn bij- 01 ,het Maritiem Museum te gaan zien leiders, leiders van clubs of veremgm- zondere aantrekkelijkheid zonder twijfel de vorm van rondleidingen eveneens gen alle kansen heeft eveneens een grote weerklank zal vinden bij jong en ondcr deskundige leiding. Verder zal doorslaand succes re worden, oud. Welke jongen of meisje zou er niet voor te vinden zij'n een hele dag met een echt 2eeschip op de golven van de Noordzee te dobberen en aldus het zee mansleven van nabij te Ieren kennen? Gedurende de koopvaardijweken van 19 Juli tot 7 Augustus zal dit voor iedereen mogelijk zijn! Per coaster naar zee - Iedere morgen om negen uur zal een kustvaarder van Rotterdam naar zee vertrekken, waarop maximaal 150 per sonen een plaats kunnen vinden. Aan boord van dit volledig bemande schip zal een ervaren zeeman uitleg geven van alles wat op het vaartuig zelf ge beurt en van hetgeen op de rivier en op zee te zien is. Het schip zal geheel varen als een normaal zeeschip. Er komt een loods aan boord, het vaar tuig wordt per sleepboot van de wal getrokken en slaags gebracht en tij dens de vaart op de rivier zal sloepen - rol worden gehouden. Men zal grote zeeschepen passeren, met alleen op dc rivier, maar ook op zee, waar se in volle vaart voorbij stomen, wat voor De mannen op de scheepsbrug, xij waken voor een veilige vaart van het 'de landrot een machtig interessant ge- Nederlandse schip Op commando geestig z(in valt waarlijk niet mee en het zal wel daarom zijn. dat de meeste leuk be doelde films nogal vervelend zijn- Ais de opzettelijkheden er al te dik bovenoD liggen, blijft er van de geestigheid weinig meer over. Het kan nog gered worden, als de film zich ot> haar eigen impotentie be trapt en de draak met zich zelf gaat steken. Zou dit niet iets met echte clownerie te maken hebben De poging van Bing Crosby en Bob Hope, om geestig te rim, is in Lichtelijk geschift' niet eens zo erg mislukt. Natuurlijk moet een film als deze het voor een groot deel hebben van in scène gezette non sens. Geen situatie is hun te dwaas en geen onderneming te riskant. Maar dit heeft met humor nog maar heel weinig van doen. al draaien de zotternijen in een ver bluffend tempo over het doek: dit ia het niet, dat het zien van deze film tot een genoegen maakt, Bob en Bing. zijn komieken van. de beate, soort. Ook met minder opzettelijke dwaasheden zouden zij in staat .zijn, droogstoppels tot glimlachen te dwingen. Kan 't ont- wapenender, zoals Bob Hope zich als Marokkaanse prins door harem- schonen laat vertroetelen? En zo zouden er nog veel meer voorbeel den te noemen zijn. maar een film als deze navertellen ia even saai als een mpp verklaren: beter kan men zelf eens gaan kijken Misschien zal ook u opvallen, wat wij het aardigste vonden uit de hele film: de kop'van dc kameel, die in een close up op het doek komt en ,2egt: Wat een idiote film, hè! De bewonderaars van Greer Gar- son (Mrs. Miniver) kunnen haar deze week in „Het dal der beslis sing" weer naar hartelust admire- ren, Zij is nu een on waarschijn Hik braaf, lieftallig en wijs dienstmeisje ten huize van een staalfabrikant. Haar vader, door een ongeluk op de fabriek invalide geworden, lust de oude fabrikant we! rauw, want hij meent het verlies van zyn benen tè wijten te hebben aan de slechte ar beidsvoorwaarden der fabriek, Als dan de beste zoon des huizes hals over kop verliefd wordt op het werkelijk allerliefste dienstmeisje moeten we een lange, lekker senti mentele en vaak zeer bewogen fa miliegeschiedenis aanschouwen, een verhaal met een kwasi-sociale in slag, waarvan, de makers kennelijk gehoopt hebben dat het het Miniver- succes zou evenaren. Wij vrezen dat het wel eens tegen kon vallen, want al krijgt men voortreffelijk spel te zien van Greer Garson, Gregory Peck cn Lionel Barrymore (de in valide vader), het geheel is van 20 grote onwaarachtigheid, dat dit on der regie van Tay Gamett tot stand gekomen product der wereld stellig niet zal veroveren. Zesde Symphonic van Tschal- kowsky, Tweede Pianoconcert van Rachmaninoff: dus spontaan en meeslepend musiceren en gelukkige enthousiaste hoorders. Men zou wel van de Muzen ver iaterm moeten zijn, geen muzfkan- tenhart bezitten om de waarde van deze muzieken in twjjfel te trekken. Goed, men kan zelfs met enig recht de lege plekken in de symphonle met veel gewichtigheid gaan aanto nen, enig epigonisme in het piano concert constateren. Maar wordt dit niet een kleine bijkomstigheid .in deze overvloedigheid van de te verscheidenheid van rhythxniek en tonale accordiek tot leven gewekte melodieën, die bi) de muriekgevoe- ligen het gehele gamma van het menselük gevoel tot trilling brengt, gedragen door de bewondering te vens, die er nu eenmaal ook bestaat voor de virtuositeit? Hoe het zjj, deze werken verte genwoordigen een grote waarde, omdat ze de kracht bezitten de t:oe- hoorders m hun subjectieve klank- sfeer te betrekken, een klanksfeer waarin geen plaats meer is voor be denkingen van welke aard dan ook. Dit ia hun aantrekkingskracht die ze bezitten, dit is het geheim, dat ze van hun makers meekregen en dat zich telkens weer bh elke re productie openbaart aan allen, <Ji« in vervoering luisteren. Bewjjs: Een volle Koninginne- kerk dankte Flipse en de zijnen met eer langdurig applaus voor de uit voering van de Symphonie, Theo van der Pae met langdurige toejlxl- chingen na de vertolking van het pianoconcert. Een toegift bracht de meioman en tot rust. Herman'van. Bom Jubileum J. de Koster Dc heer J. de Koster, directeur van Van Wijngaarden en Co's Hun- delmu. N.V, te Rotterdam, Don Haag en Amsterdam, was Vrijdag 23 April een kwart eeuw bij deze N.V. In dienst. Door commissaris sen, mfede-directcur en personeel werd hg 's morgens feestelijk op kan tooi' ontvangen en werden hem onder verschillende toespraken fraaie geschenken overhandigd, als mede de zilveren gedenkpenning van de Vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland, ln Caland-West werd 's middags een druk bezochte receptie gehou den, waarbij dq vele zakenrelaties en afgevaardigden van de vakgroe pen enz. hem gelukwensen kwamen aanbieden. Tot rede gebracht Een fikse boete is aan de Rotter damse groothandelaars S. en S. door de tuchtrechter voor de prijzen op gelegd. Wegens het onder gefin geerde naam aan détaillisten ver kopen van portefeuilles en porte- monnaies tegen hogere dan de ge oorloofde prijzen, zijn ze ieder tot f 2500.boete veroordeeld. Hun firma, de N.V. S. en S, kreeg bovendien een boete van f 100.wegens gebreken in de fac turering, terzake van de levering van actemappen. Een boete van f 100.kreeg ook de huisschilder L. te Maassluis we gens prijsoverschrüding. De directie van de Rotterdam se Lloyd, die in charter de „Volen- dam" in de vaart heeft, deelt des gevraagd mede, dat berichten van de zijde van. het Franse persbureau AFP, als zou dit schip in Suez in quarantaine zijn gegaan wegens choleraverschijnselen, onjuist zijn. Op de algemene vergadering van de vereniging „Pro Juventute" Donderdagavond in de aula van 'd« School voor Maatschappelijk Werk, sprak mej. mr. dr. J. C. Hualg, kinderrechter te Rotterdam, over „Kinderbescherming in Amerika". Mej. Hu dig - mgnkte in-" 1946 een studiereis door vescheidene staten van de V.S. Van haar bevindingen omtrent de jeugdcriminaliteit te Amerika en de bestrijding daar van, hebben wij destijds reeds uit voerig gewag gemaakt. Spreekster legde tijdens haar interessante voordracht nog eens de nadruk op liet preventieve werk, dat in Ame rika in het centrum van de belang stelling is komen te staan; dit op grond van .onderzoekingen, die hebben uitgewezen, dat 88 pet. van de in inrichtingen geplaatste en onder toezicht gestelde „ontspoor de" minderjarigen, recidiveert Aan de hand van tal van voor beelden gaf mej. Hudïg een beeld van hetgeen in Amerika reeds 1» bereikt met betrekking tot het voorkomen van jeugdcriminaliteit, In vele opzichten komen de in Amerika genomen maatregelen met die in Nederland overeen. De methodiek in ons land staat zeker niet beneden die in Amerika, maar het ontbreekt ons dikwijls aan geld en materiaal voor kostbare experi menten, concludeerde mej. Hudlg. In het kader van de algemene be zuiniging b« de distribute edienst wordt in Noord Brabant het aantal distributiekringen teruggebracht van 22 op 9. De personeelsbezetting wordt ingekrompen tot 1 ambtenaar per 2000 inwoners, ofwel tot op M deel van de maximale bezetting. Kapitein zes maanden geschorst De raad voor de scheepvaart heeft Karei Kleyn uit Schevenin- gen van de motorlogger „Jan van der Toom", wegens zeer slordige navigatie, de bevoegdheid om pis kapitein ap zeevissersvaartuigen te varen ontnomen voor de tijd van 6 maanden. De Scheveningen V is in de vroege ochtend van 23 Novem ber 1947 bjj Ter Keide gestrand en eerst na drie maanden vlot ge sleept. Bovendien is K. zijn be voegdheid ontnomen voor de tijd van een week, wegens het niet doen demagnetiseren van zijn schip, on danks herhaald daartoe gegeven bevel. Schroef van 31 ton Bij de fa. N.V. Schroevengieterij Lips te Drunen is deze week de grootste schroef gegoten, die ooit m Nederland werd vervaardigd. Zij is -1 m. groter in diameter dan de schroeven, die voor de Willem Ruys werden gegoten. In doorsnee meet zij nl. 6 600 M, het gietgewicht bedraagt *31000 kg. De schroef is bestemd voor een schip van die HollandAmerika- Lijn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 5