VOOREN LEIDER ZONDER ORANJE TRUI Voor Excelsior leise Servus SCHUDT UW n LEVER WAKKER Het Zuiden wint van Deto heöen.... Kopgroep van zes renners verdwaald Emma geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken Ned. hockey-zege op Frankrijk 1 S&ffpTaWEL Dubbelblank bij U.V.V.-R.F.C. Hoe is de stand? Faas Wilkes scoorde vier doelpunten Belvédère kampioen van de le klas A Be belangrijkste Euwe speelt remise tegen Botwinnik Voorproefje van de Davis Cup Ronde van Nederland De Ruyter wint tweede etappe Maandag 26 April 1948 S „Sag belm Abschied leise Servus..." Dit zouden we ook zachtjes willen neuriën, nu Excelsior doqr het lot is aangewezen om uit de eerste klasse te verdwijnen. Zeggen we dus: „Servus" ©n geen „adieu" De vreugde was zo kort. nog pas enkele Jaren. Na het vertrek van BrSams en Dörr, als militair naar Indonesië, is de ellende begonnen. Het vorig jaar is het nog een dubbeltje op z'n kant geweest, maar toen speelde de struise Emma uit Dordt niet mee. Zij heeft alle hoop. om de moeilijk© reis weer te haicn. drastisch de kop ingedrukt- Met zeven doelpunten, tegen één schamel doelpunt je van Excelsior. Ja, zo is Emma... Excelsior heeft zich. gespiegeld aan de bekende kat, die als zy in het nauw zit, rare sprongen gaat doen. Het spreekwoord vertelt niet, of die kat er baat by heeft. Excelsior had het in ieder geval niet. Het werd bijna een nederlaag met dubbele cijfers, het had er één. kunnen zijn als paal en lat niet medelijdend een handje hadden uitgestoken. Zo beschouwd zou men dus kunnen zeggen, dat niet elke verarldering een verbetering betekent.De veranderings-commis- sie had dan ook geen half werk gedaan*, v. d. Torre van doel naar... de linksbinnenplaats, Verboom stopperspil tussen Anderaach en Smits. Vermeer rechtshalf, P. v. d- Berg op de plaats van v <3. Stoep, v. d. Meer rechtsbinnen en Juh- rend links buiten." Het was eer. totaal ander Excelsior, dat tegen Emma begon, slechts de shirts en de broekjes waren nog dezelfde. Bij Emma hadden we minder moeite om de spelers terug te vinden. De Dordtsa withemden opereerden in dezelfde formatie als tegen Excelsior thuis en enkele weken terug tegen SW. Maar Emma was ook niet de kat, die in het nauw zat... Begin niet slecht Het begin van de wedstrijd was voor Excelsior niet zo slecht. We keken met verbazing naar v. d, Torre, die zowaar als linksbinnen geen gek debuut maakte. "Wij dach ten, dat hij uit macht der ge woonte zijn handen niet thuis zou kunnen houden, maar dat viel best mee. Af en toe „croste" hij a la Wilkes over het veld, en hij leek ons ook wel de man, die het eens met een schot zou proberen als hij er de kans voor kreeg. De linkshalf van Emma, Roubos, deed al na een kwartier roet in het eten door uit een half teruggespeelde bal van Andemach met een mag nifiek schot het eerste doelpunt te scoren (01). Voor de Rotter dammers was dit nog geen reden om nu al de toekomst somber in te zien. Er kwam wel een beetje ge luk bij F. v. d. Gijp kon op 't nippertje van de bal worden gezet door Smits en na een uitstekende voorzet van Ockenburg kopte Van "Welzenis tegen de paal maar de donkere wolken kwamen pas aan drijven, zo een minuut of tien voor de rust, toen de familie Van der' Gijp begon met er een genoeg lijk onderonsje van te maken- Het was eerst J. en nog geen minuut later W. v. d. Gijp, die met sierlijke kopballetjes de ruststand op 03 brachten. Na de thee kopten Ockeburg en J. v. d. Gijp om beurten de bal Legen de paal en daarna zagen we Met een welverdiende 5—2 zege nee ft het Nederlandse hockey-elftal zich Zondagmiddag in het hockey-stadion te Amstelveen de meerdere van Frankrijk getoond. De goals voor de rust werden gescoord door Esser, die van dichtbij keeper Lemaire uit een lange voorzet van Van. Heel passeerde (1—0). Door Kruize 1 minuut later met een listige schuiver, nadat hij alleen was doorge broken (2—0), waarna de Fransen tien minuten voor de pauze door hun links binnen Thieffry uit een scrimmage een tegenpunt scoorden, (2—1). Met deze stand kwam de rust. Na de pauze scoorde Kruize na prachtig werk van Loggere m het mid denveld, uit een uitstekende run, waar in hij dank zij zijn prachtige techniek de bal als gekleefd aan zijn stick hou dend, drie Fransen passeerde, alsof 2 Ij er met stonden. Zijn tweede en het Nederlandse derde doelpunt, dat tevens het fraaiste van de wedstrijd was (3-1). Twee minuten later verkleinde de Franse mldvoor Lacroix de achterstand dank zt] een fout van Henk de Lopper (3—2). Nadat na een kwartier spelen een derde goal van Kruize door de slecht leidende Franse scheidsrechter Gaillaard was geannuleerd, scoorden Bromberg en Bolsitts in de laatste mi nuten van de wedstrijd ieder nog een maal. Bromberg na een snelle rush over een vrij veld, daarbij de Franse keeper omspelend en Bolsius uit een voorzet van Esser. tijdens een scrimmage op de doellijn. Met een 5—2 zege voor Nederland kwam het einde. De twee beste spelers van Nederland waren ongetwijfeld onze linksback Drij ver en de onvolprezen Kruize In de voorhoede. Bij de Fransen waren dc twee oud gedienden, Chevalier en Manoukïau vervangen door twee jongere spelers, respectievelijk Lucas en Guillirt, die zo als uit het scoren wel blijkt, de bewe gelijke Nederlandse voorhoede nauwe lijks de haas konden blijven. Uitblin kers bij de Fransen waren de beide vleugelspelers, de gebroeders Hauet, alsmede aanvoerder Vandame. Advertentie M. en o zult 's morgens weer kiplekker ait bed springen. Elke dag moei uw lever een Hier gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. p. v. d. Gijp over het veld draven, de bal op tijd afgeven aan Ocken burg en weer op tijd terug krijgen om met een rustig hoofdknikje 0-4 op het bord te brengen. De familie v. d. Gijp kreeg er nu schik in, want nog geen twee minuten later knikte "Willem met z'n hoofd en het was 05 en weer even later knikte Willem nog eens het was 06. F. kon nu beslist niet achter- Er lagen in de speltypen van bei de ploegen duidelijke versehillen. RFC bouwde de aanvallen solider op, veel werd over van Walsum ge leid, maar deze speler miste het flitsende, om werkelijk gevaarlijk te worden. Slechts enige schoten hebben we gezien, o.a, in het laat ste kwartier de kogel tegen de paal, volkomen onbereikbaar voor Bou- dewijn. De doelman had nogmaals geluk, toen Tilburg"op hem afren de en struikelde,... Verder is er van deze wedstrijd weinig meer te zeggen. Er werd fair gespeeld. In het laatste kwar tier kregen Pino en Baams dotten van kansen, maar ihet schot was zoek. De Rotterdamse spil Apon en Gfjsbertse moesten tenslotte nog vervangen worden. Rob Sindorf won evenals ver leden jaar de O belt-beker bij natio nale zwemwedstrijden te Amster dam. Van Vliet won te Ostende de internationale wielerwedstrijden voor Scherens, Pauwela en Gerar- dln. blijven en toen Meyer de rem- plagant van v. d. Torre een tik je slordig de bal had teruggespeeld knalde F. v. d. Gijp In een leeg doel (0—7). Behalve voor de v. d. Gljpjes, ging de aardigheid er eenheetje af en toen V. d. Meer eindelijk voor Excelsior een doelpunt maakte was er nog een enkele optimist, die „hup Excelsior" bleef roepen,maar velen gingen vroegtijdig een tram metje opzoeken. De KampioenjcompetltÏB BW 3 2 1—5 Heerenveen 4 2 115 Go Ahead 4 2 115 EDO 3 1113 Haarlem 4 l 3 2 rromotie 2e klas Emma 3 2 1—5 SW 2 11—3 Excelsior 3 3 0 KFC 3 11—3 RFC 3 11—3 UW 3—2—2 „Bé, makker, schijnt Jührend tegen de Smith o&rt Emma te zeggen, geen kopstootjes geven Het Zuiden heeft het te Eindho ven tegen Deto lang niet gemakke lijk gehad. Het wilde bij de Rotter dammers niet vlotten en zo bleef het spel beneden da verwachting, In de eerste opstelling ging het va» een leien dakje. Den Hartigh voer de zijn vak goed aan en in korte tijd had hy tweemaal tegen zijn te- genstander een punt gescoord. Daarna was de gang uit de party. De aanval liep niet, de verdediging bleef ook beneden de maat en zo konden de dames Wolswijk en Not. Indien wij bij de voor de beker gespeel de wedstrijden, naar een sensationele uit slag zoeken, dan zou het de 50 overwin ning van Xerxes De tweede helft was spannender dan de eerste. Er werd fel ge streden en het gevolg hiervan was een straf schop tegen Sparta, waaruit Everse 12 Hermes DVS kunnen scoorde. Lucas zorgde zijn. Veel goeds is er overigens van deze wedstrijd niet te ver tellen- De Schiedam mers hadden een off day, zo erg zelfs dat Borrani een strafschop miste. Faas Wilkes had er zin in, want hij najp van de vijf doelpunt ten er niet minder dan vier voor zijn reke ning, twee voor en twee na de rust Beun scoorde het vyfde doelpunt. NeptunusSparta werd 2—2. De thuis club had voor de rust het voordeel van de wind, maar desalniet temin kregen de Spar tanen met 20 de lei ding. Sparta nam de leiding door een mooi schot van den Boer en Van Ede scoorde uit een scrimmage het tweede doelpunt. voor de gelijkmaker. Coal—CW bracht een kleine overwin ning voor da gasten: 0—I. Rust: 0—0. Het duurde nog vijf en twintig minuten daar na voordat Van Bok- kem aan v. d. Waal da kans gaf om het win nende doelpunt te sco ren. Overmaas bracht tegen DCV een ver jongde ploeg in het veld, die desalniette min uitstekend voir deed. Voor de rust was Overmaas zelfs iets sterker, maar desal niettemin namen de Krimpenaren door de Haay de leiding. On middellijk na de rust maakte v. d. Velde ge lijk, maar toen Ver steeg onnodig hands maakte gaf Snoek uit een vrije schop aan DCV opnieuw de lei ding. Door de Haay werd het zelfs 13, maar de jeugdige spe lers van Overmaas lie ten de moed niet zak ken en hun hard wer ken werd ten slotte be loond door doelpunten van Tabbers en v. d. Velde. Eindstand S—3, Ten slotte hebben Fortuna en VFC voor sen groot aantal toe schouwers een Vlaar- dingse derby uitge vochten- Voor rust was Fortuna, gesteund door de wind sterker en na 20 minuten gaf v. d. Berg, van. korte afstand, de thuisclub de leiding (10). Kort $oor de rust bracht Westerhout met een keurig schot uit een goed door v. d. Berg genomen hoekschop de stand op 2—0. Na de rust waren de rollen omgedraaid, en was FVC voortdurend in de aanval. Resultaat: vele hoekschoppen doch slechts één doel punt van Groeneveld (2*1), ten tweemaal de mand vinden: 2—2, In derde instantie waren de Rotter, dammers weer iets meer in bet of. fensief en mevr. Bol drukte dat ook in een doelpunt uit. Na de rust kre gen de oranje kragen een vlot kwar tiertje en Schoemaker jr. en Den Hartigh passeerden hun verdedigers zodat de stand op 25 kwam. Deto gaf zich echter nog niet gewonnen. Schimmel wist zyn mensen aan te sporen tot groter krachtsinspanning en dit had succes Klaassen scoorde 35 éh uit een straf worp werd het door Van Heuven 45. Even voor tyd redde mej. Kindt de situatie voor Het Zuiden en met 4—6 kwam het einde van de onbetekenende partij. Te Amsterdam speelde het Am sterdamse twaalftal tegen de rest van Nederland. Amsterdam vormde een beter geheel en won met 83. Bij de rust leidde Amsterdam reeds met 4L Belvedère en Dirksland, die de competitie in de Ie Idas A "belden met 24 punten uit 16 wedstrijden hadden beëindigd, moesten een beslissings wedstrijd spelen, die gisteren op het terrein van Hellevoetsluis heeft plaatsgehad. Het werd een zenuwachtige strijd, waarin de heide doel- verdedigers uitblonken. Zij voorkwamen doelpunten, zodat moest worden verlengd. In de eerste verlenging bracht Dirksland een mooie kan» om zeep door bij een vrije trap tegen de bovenlat te schieten- Ook de 2 maal minuut bracht geen beslissing, zodat opnieuw moest worden ver lengd. Na een prachtig stahltje van samenspel doelpuntte B. Muurlink voor Belvedère en maakte zodoende het kampioenschap van zijn club een feit. Naar schatting 1300 bezoekers woonden deze beslissingswedstrijd bij. Voor de promotie- en degrada tie-competitie lere en 2de klas zijn er twee wedstrijden gespeeld- GLZ en Telefoon hebben in een aan trekkelijke en zeer spannende wed strijd de punten gedeeld (3-3). Da rust ging in met de stand 1-2 in het voordeel van Telefoon, en zelfs wisten de Telefoonmensen na de pauze de voorsprong tot 1-3 te vergroten. Toen kwam de thuisclub echter goed opzetten, zodat het slot toch nog een gelijk spel werd, wel ke stand de verhouding goed weer gaf, daar de partijen tegen elkaar waren opgewassen. AVS, de hek kensluiter van de Jste klas C begon slecht, want zij verloor van de kampioen van de 2de klas A, Tedi- ro, met niet minder dan 1-5. Maar wellicht is ook hier het spreek woord „Een gewaarschuwd man telt voor twee" van toepassing, zo dat de van Stolkjes in hun eerst volgende ontmoeting wat beter zullen aanpakken. SSAVR heeft in de promotie- en degradatie-competitie 2de en 3de klas ook haar tweede wedstrijd ge wonnen en wel van. DCB. Laatst genoemde verloor op eigen terrein met niet minder dan 0-11. In de eerste helft hadden de bezoekers de wind tegen, en konden zij hun meerderheid slechts met twee doel punten demonstreren. In de twee de helft kon SSAVR hier nog 9 doelpunten aan toevoegen. Hurricanes verloor voor de der de maal en wel van Voorwaarts met 2-1. Rocd Groen, dat tot twee maal toe gelijk had gespeeld, zag zich nu voor de eerste maal ge slagen en wel door NRC, dat haar met 6-0 verpletterde Om het kampioenschap van Nederland. BW—EDO 3-0 Haarlem—Go Ahead 3—4 Heereaveen—PSV 3—3 Promotie 2e ld. UW—RFC 0-0 Excelsior—Emma J—7 Promotie 3e kL Vios-HBC 3-1 ONA—Leerdam 2—2 BEC-VCS 1-0 EBHBMT* 2—1 Promotie 4e ld. Poortugaal—Moordrecht 3—1 Naaldwijk—Lekkerkerk 4—0 Tonegido—Dindua 1—2 Om de beker: HDV5—Xerxes C-5 Neptunus—Sparta 2—2 Overmaas—DCV 3—3 Coal-CW 0-1 Fortuna—VFC 2—1 Bij de kring Rotterdam U.V.W. zijn plannen in voorbereiding om met de Pinksterdagen een tocht te organi seren naar Dordrecht en de Brabantse Eiesbos, waaraan iedere motorboot- eigenaar gratis kan deelnemen. in verband met de te regelen lig plaatsen aanmelding vóór 32 Mei a.s. hij de Toercommissaris van de Kring Rotterdam, de heer P. E. den Hartigh, Noordsingel 115 te Rotterdam. Andere kringen stellen hun eigen toercomipissans op de hoogte. Nieuw wereldrecord Tijdens de atletiekwedstrijden te Lawrence wist Charles Fonville van de Michigan University het wereld record kogelstoten, dat sinds 1934 met 17.40 m op naam staat van Jack Torrance, te verbeteren. Hij bracht dit record op 17.585 m. Motorraces De terreinwedstrijden voor moto ren, welke telken jare door de motor clubs te Zutphen, Hengelo, Borculo en Doetmchem worden gehouden, zullen dit jaar op 17 Mei a.s. (Twee de Pinksterdag) plaatsvinden te Doe- tinchem. Men verwacht, dat alle be kende Ned. rijders zullen deelnemen, aangezien dit jaar slechts weinig wedstrijden zullen worden gereden in verband met het benzineverbruik. Voor deze wedstrijd is nog niet de goedkeuring van de minister ontvan gen, doelt men verwacht dat een en ander wel zal geschieden: Verder wordt er moeite gedaan 'om Franse, Engelse en BeJgische rijders naar Doetinchem te krijgen, Cupünal Het is een gedenkwaardige Cup- final geworden, die Manchester Uni ted Zaterdag met 4—2 van Blackpool won, na bi] rust met 21 te hebben achter gestaan. De Engelse koning en koningin fezamen met 99.000 toe schouwers, die zo ongeveer 40.0CQ pond sterling voor plaatskaarten had den neergeteld, zagen de favorieten Manchester een fantastische finish maken door het scoren van twee doelpunten in vijf minuten, toen nog slechts tien minuten waren te spelen. Manchester United was zonder twijfel de beste ploeg, maar het had uiteindelijk niemand kunnen verwon deren wanneer Blackpool als over winnaar uit het strijdperk was ge treden. Pinkstertocht In de zestiende minuut nam Black pool de leiding, toen Mortensen op de voor hem ongewone plaats van midvoor spelend, in het strafschop gebied op te hardhandige wijze werd gevloerd en Shinwell de toegewezen strafschop onhoudbaar inschoot. Na een half uur spelen kon Manchester gelijkmaken door midvoor Rowley. Blackpool zette alles op alles om de thee bij een voorsprong te kunnen nuttigen en indérdaad lukte dit. Reeds binnen 6 minuten na Man chesters gelijkmaker, wist Mortensen uit een vrije schop de stand op 21 te brengen. Deze stand bleef onver anderd tot de 25e minuut en het leek er a! aardig op dat Blackpool de Cup in de wacht zou slepen, toen er een dramatische wending in het spelverloop kwam. Uit een vrije schop, door Delanèy genomen, kwam de bal afgemeten bij Rowley, dte met een kopbal gelijk kon maken <22). Nog tien minuten waren te spelen toen Pearson een bal, die van de paal terugsprong, keihard in schoot en zodoende Manchester de leiding gaf. Toen was Blackpool ge slagen-en vijf minuten later stelde Manchester zijn overwinning zeker door een ver, goed gericht schot van Anderson, Van ruim 30 meter af stand vloog de bal in het uiterste hoekje (42). Een merkwaardig incident had nog plaats toen bij het uitreiken der Cup de Manchesteraanvoerder dit kostbare kleinood uit- zijn vingers liet vallen in drie kostbare stukken. Als dat maar niets betekent. Springconcours voorberei ding Olympische Spelen De Nederiandsche Hippische Sport bond organiseerde Zondagmiddag op het bijzonder voor dit doel geschikt geachte terrein van de Rotterdamse manége te Kralingen een zeer zwaar springconcours ter voorbereiding van de a.s. Olympische Spelen. De heer W. van Zijl, drrecleur van het Ne derlandse Olympisch Comité, toonde dit concours bij om zich persoonlijk' op dc hoogte te stellen van de pres taties van paarden en ruiters. Geen enkele deelnemer slaagde er in het parcours, dat een iengte had van 800 m, binnen de 120 sec. moest worden verreden en 16 hin dernissen telde, foutloos af te Jeggen. De resultaten zijn als volgt: 1. Random Harvest, j. Rijks Jzn„ 12 fouten, 104 sec. 2. Countess, P. G. Vos, 12" fouten, 108 sec. 3. Franklin Day, P. G. Vos, 20 fou ten, 100 sec. C. Golden Vale, maj. 1. A. de Brui ne, 20 fouten llö sec, 5- Tabouret, maj. 1. A. de Bruine, 20 fouten, 116 sec. 6. Master, J. Rijks Jzn., 23 punten, 113 sec. 7. St. Hubert, E. van Loon, 33% fout, 135 sec. 8. My Hope, van Wingerden, 40 fouten, 330 sec. Gedeclasseerd werden: Volanthe, A. jattssens en Beiaard, Sïem, wegens driemaal weigeren. Olympische Spelen De loting voor het Olympisch voetbaltournooi zal gehouden worden op 17 Juni door een comité onder voorzitterschap van Arthur Drewry (Engeland). De sluitingsdag voor dè inschrijvingen is 16 Juni. De tournee van het Engels eirtal op het vasteland Voor de toer van het Engelse voet balelftal op het vasteland zijn thans de volgende vijftien spelers uitgeno digd: Swift (Ala rich ester City), Scot: (Arsenal), Howe ^Derby County), Aston (Manchester United), Wright (Wolverhampton Wanderers), Ni cholson (Tottenham Hotspur), Frank lin (Stoke City), Cockburn (Man chester United), Matthews (Black pool), Finney (Preston Norlh End), Mortensen (Blackpool), Lawton (Notts County), Manmon (Aliddlcs- brough), Pearson (Manchester Uni ted) en Langton (Blackburn Rovers). Trotter van Chariton Athletic zal de spelers als trainer vergezellen. Slechts één werkelijke internatio nale wedstrijd is in het programma opgenomen en wel tegen italic op 16 Mei te Turijn, Hardwick kon niet worden uitgenodigd, daar hij niet op tijd van zijn blessure zal zijn her steld. Dit is wel het geval met Swift, die tijdens de wedstrijd tegen Schot land twee gebroken ribben opliep. BelgiëNederland De liandbalwedstrijci BelgieNe derland eindigde in een 12—4 over winning voor onze landgenoten. Schaakpropaganda De Schaakvereniging „Excelsior", waarvan het eerste tiental in de Hoofdklasse der Kon. Ned. Schaak bond speelt, tracht haar steentje tot het propageren en ontwikkelen van het schaken bij te dragen door op de Vrijdagavonden 14, 21 en 28 Mei en 4 en 11 Juni a.s. iedere avond 7.30 uur een tournooi te organiseren, waaraan ieder schaker die niet in een vereniging speelt, kan meedoen. Er wordt m groepen van 6 perso nen gespeeld en er zijn aardige prij zen te behalen. Dc partij EtiweBotwinnik in dc 17e ronde van het toernooi om het wereld kampioenschap schaken eindigde na 29 zetten in remise. Dp partij tussen Smyslov en Keres werd na 4! zetten afgebroken, waarbij 5myslov het materieel voordcel van 3 pionnen had. Advertentie M. Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een Kruschen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen in thee proeft ge er mets van. maar de welda dige werking doet zich spoedig voelen Kruschen staat bekend om zpn stimu lerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw hloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden kunnen zieh niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pyn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk Vraag Kruschen Salts bl] Uw Apo theker of Drogist. Nederland-Egypte 4-2 A3 was het dan slechts een spiegel gevecht tussen de Davis Cup-ploegen uit beide ianden, al deed de halve storm veel afbreuk aan het spel en ai [eden de spelers van de warme Nijl- delta méér van de kilheid dan de aan grillig klimaat gewend zijnde Neder landers, niet alleen door de 42, maar ook door de aard van het spel is toch wel komen vast te staan dat het onze in de middenklasse van het Europese tennis toch nog wel mee kan. Want deze Egyptenaren hebben van December af doorlopend ge speeld, Shaffei heeft overwinningen (en ook een paar nederlagen) tegen Washer en tegen Puncec op zijn naam. Hij kan nu ook van Swoi onder zijn slachtoffers rekenen. Hij kan er zich op beroemen het spel van deze, dat in de tweede set (na 46 in de eerste ondanks 4—3) tot volle ont plooiing kwam, dank zij veel vaart, diepte en goed volleren (64) en dat hem tot 53 in de derde voerde, op weg naar de overwinning, ieek het, om dit spel afgebroken te heb ben door taaie tegenstand, door on verwacht cross-spel, door veiras«- send passeren en door het weerstaan van de machtige service. Toen hij, na 54, van Swol's service won", was het of er bij deze iets weg-ebde uit zijn spet. Na 5—6 hanteerde hij dit wapen niet met de zekerheid van tevoren. Hij verloor de set (57) en in de vierde bereikte hij nimmer meer dat sluitende van vaart en vastheid, lat het spel van de Egyptenaar steeds meer gevaar ging geven: 36. Van Meegeren zal stellig op een plaats in de Davis Cup-ploeg kunnen rekenen, met zozeer door zijn zege op Coen, maar vooral door ztin spel. Zijn lange drives, zijn scherpte, zijn gevaarlijke backhands gaven zijn vooruitgang duidelijk aan. Hil door boorde Coen links en rechts en won met 6I, 64. Krijt kon het met zijn „rechts" spel niet' moeilijker treffen tegen de sterk variërende en veel dropshots gevende Najar (46, 4—6) en 90k Rinkel had moeite met deze grapjas en artist, doch ziin ge waagd volleren, hoewel vaak niet af, gaf hem 64, 36, 64. In beide dubbels waren de Neder landse spelers superieur; Van Swoj en'Rinkel gaven sterk gaaf spel, zij het dat zij er de kans toe kregen; zij sloegen Shaffei en Coen 60, 6—4, 61Rinkel en Krijt wonnen van hetzelfde paar met fi0» 63. Engeland wint Door de overwinning van Mot- tram (Engeland) op Bose (India) met 6—3, 6—4, 6—4, op de derde dag van de eerste ronde voor de Davis Cup staat Engeland met 3—1 voor. Gezellig tochtje Als de jongens niet gek waren gemaakt door die „Ronde van Ne derland" zou de fietstocht naar de bollenvelden op deze nogal winde rige Zondag voor mij heel wat rus tiger en gezelliger verlopen zijnj denk ik. Misschien waren we zon der die roemruchte ronde wel he lemaal niet gestart, want hoe zijn jongens: apen zijn het, naapers en dan zouden ze zeker geen behoefte hebben gehad die racers rond Ne derland na te apen en mij bijna een hartkwaal te bezorgen als ik niet wijzer was geweest. Nou, de hele week hadden ze dan, aangestoken door de grote rennerskoorts, al gezanikt om dat rondje naar de Bollenvelden: hier vandaan naar Noordwijk en over Haarlem-Leiden terug. Op een krankzinnig vroeg uur was ik Zon dag zo goed niet of ik moest mijn bed uit van die knaapjes en er wa ren nog maar weinig mensen op straat toen we startten. Nu vind ik een fietstocht best leuk, maar ik moet het op m'n gemak kunnen doen met een kalm en regelmatig gangetje. Vroeger deden we dat wel eens met z'n allen en dan viel er wel eens wat voor, maar het was toch wel plezierig zo'n tocht. Maar nu waren die jongens gewoon gek gemaakt door die verhalen over de ronde van Nederland en direct al bij het begin gingen er twee van de drie zo aan het spurten dat. ik al doodop was voor we in Overschie waren. Ik riep: jullie kunnen me nog meer vertellen maar dat tem po houd ik niet vol, als je zo blijft jakkeren ga je maar alleen. Even hield dat wel, maar na een paar minuten was het alweer zo. Kom ik ga het peloton eens wat optrekken, zei de middelste zoon en weg was hij. Maar dc jongste, een stevig kereltje kon daar geen vrede mee hebben en spurtte hem achterna. Met de oudste bleef ik rustig m'n gewone gangetje rijden, maar toen die apen na een half uur nog in geen velden of wegen te zien waren zei m'n enig overge bleven m^t ineens: kom ik ga die snotapen maar eens achterna, ze denken zeker dat ik ze niet meer in kan halen, dat zullen we dan eens zien en daar ging-ie, voor ik een3 woord van protest bad kunnen, uitbrengen. Nou, na een kwartier tje begon het langzamerhand tot me door te dringen dat ik in m'n dooie eentje fietste. Ik troostte me met de gedachte dat hef tuig me in Noordwijk wel op zou wachten. Maar jawel, geen kind en geen kraai toen ik ejr met stijve benen, aan. kwam. Daar ik niet de minste behoefte had in m'n eentje naar Haarlem te karren en dan weer helemaal terug, geloofde ik het verder wel en trapte rustig naar Leiden om met de trein naar Rot terdam te tuffen. Thuis werd er schande van ge sproken dat ik die kinderen alleen gelaten had, ja dat zai ze: gela ten n.b. en dan- nog niet eens eep kransje meegebracht of een bos tulpen, maar wil U wel geloven dat ik door die rondevannederlandna- righeid met de jongens gewoon vergeten had naar de bloemetjes te kijkenDESIDERIUS. Door een ongelooflijke fout van de wedstrijdleiding van de Rende van Nederland, de koers-commissarissen en do vooroprijden de politiejeep werd op de tweede etappe door een uit zes renners bestaande hoofdgroep even na Zwolle een \'erkeerde weg ingeslagen, waardoor de voorsprong van de zo dapper rijdende renners teniet werd gedaan. Toen zij weer de goede weg bereikten, zagen zïl nog juist de laatst© groep achterblijvers passeren. ïn plaats van aan de kop lagen zij nu agn de staart met een niet.meer in te halen achterstand. Dc uitslag van de tweede ronde werd nu een volkomen" verrassing en in de sprint tussen enkele renners ging De Ruiter als eerste In het van Heekpark te Enschede over de eindstreep. In het algemeen klassement neemt nu Yooren de eerste plaats in, maar in verband met dit incident werd besloten Vooren in de derde etappe niet in de oranje trui te laten rijden. vijf arriveerde, dus in een totaal tijd van ruim 6 uur. Nadat Zondag het startschot voor de tweede etappe in het Stadspark te Groningen gelost was, werd de stoet door de buitenwijken, tenein de religieuze gevoelens te ontzien, in een kalm gangetje naar Gronin- gen-Heelde geleid. Maar nauwelijks was dit bereikt of de Luxemburger Gold- schmitt sprong weg uit 't peloton en vierde zijn aanvalsrit uit in een spurt die veie kilometers lang de 50 km benaderde. Hij kreeg een De eerste etappe van de ronde van "ederland is evenwel een spor tief en propagandistisch evenement geworden. Het was een levendige wedstrijd met tal belangwekkende mamenten, gereden in een zeer be hoorlijk tempo en speciaal in de steden en dorpjes van Groningen en Friesland waar de rennersstoet passeerde was zo'n verbazend groot aantal toeschouwers dat het geen twijfel laat of het Noorden van het land is voor de Ronde gewonnen. Over de kronkelachtige slinger wegjes van de schilderachtige Zaan streek, waar jong en oud aan de deur stond om de favorieten van de Zaankant te begroeten, kroop het peloton voort met een vaartje van over de 40 km. Het was een aardig gezicht die langgerekte veelkleuri ge band door het Hollandse polder landschap te zien kronkelen. Aan de kop, met een voorsprong van 500 meter, spurtten toen Loos, B. Francken en de Belgen Lesage. Hendricks, Van Mirlo qn Rogiers. Om 2.54 uur arriveerden de 6 koplopers te Leeuwarden, één mi nuut later gevolgd door een 8-tal renners, terwijl weer één minuut later het grote peloton volgde. Een groep van acht renners trok er tussenuit. Deze haalde de zes koplopers in en met zijn dertienen zetten zij de aanval in op de laatste 50 kilometer die hen nog van de fi nish in Groningen scheidde. Met een vaart van een grote 40 km per uur ijlden zij voort over de fraaie klinkerwegen en achter hen aan jakkerde het peloton. De belang stelling in de stad Groningen was bijzonder groot en in dichte rijen stonden de toeschouwers op de trot toirs. De finish was in het Stads park gelegen, waar de groep van 10 renners het eerst arriveerde waar bij Van de Meersehaut de sprint wint en om 7 minuten over half Advertentie t. M. Ronde van Nederland De Vroom en Dreesmann etappe-hoofdprijs op het tra ject Amsterdam—Groningen werd gewonnen door de Belg Van de Meersehaut en op het traject Groningen— Enschedé door de Hollander De Ruiter. flinke voorsprong totdat de Italiaan Montouri en de Brabander Hopsta ken de achtervolging inzetten en nog voor Assen contact kregen. Het waren Arie Vooren en de Zwitsers Tarchini en Weïleman die in een verbluffend tempo de snelheidswijzer van onze auto wees herhaaldelijk 55 km aan op 35 km voor Assen de drie leiders inge haald hadden. Deze koele ontsnapping van Gold- schmitt en de medogenloze achter volging van Montouri en Hopstaken, daarna van het trio Vooren, Tar chini en Weileman, waarbij ieder in zijn speciale stijl zijn beste krach ten inspande, Tarcnini stoer en massief, Weileman veel soepeler en Vooren driftig rukkend op de peda len, vormden een sportief hoogte-' punt die de volgers van de rit niet gauw zullen vergeten^ Na Zwolle was de positie ongewij zigd. Zeven a achthonderd meter bleef de voortstormende kopgroep gescheiden van het peloton. Even later deed zich het merk waardig en betreurenswaardig inci dent voor, dat wij hierboven reeds vermeldden en dat het beeld van de wedstrijd en ook de uitslag totaal zou wijzigen en tevens faussoren. In de sprint die In het van Heel- park te Enschede werd uitgevoch ten zegevierde ten slotte De Ruiter. De uitslag van de tweede etappe Groningen-Enschede over een af stand van 173 km werd nu: 2. De Ruiter 4 uur 9 min. 52 sec.; 2. Gro ei- Tsrti (Italië) zelfde tijd.: 3, Van Beek 4 uur 9 min. 57 sec.; 4. Sjefke Janssen 2elfde tijd; 5. Van Geldem 4 uur 10 min. 6 sec.; 6. Reuter zelf de lijd; 7. Piet de Vries 4 uur 10 min. 9 sec.; 8. Harm Smits zelfde tijd; 9. Van Mirlo (België) 4 uur 10 min. 15 sec.; 10. Pepels 4 uur 10 min. 20 sec. De uitslag van de eerste etappen Zaandam-Groniagen luidt: I. Van den Meersehaut 6 uur 10 min. 30 sec. (België b); 2, Lesage (België); 3. Delacotte (Frankrijk): 4. Vooren (Nederland), f Het algemeen klassement na twee etappe luidt: 1. Vooren 10.19.50 2. Piet de Vries 10.20 07; 3. Van Mirlo (België) 10 20.13: 4. Tarchini (Zwitserland) 10.20.36; 5. Harm. Smits 10.20.47; 6. Bakker 10.21.07; 7. W. de Ruiter 10.21.23: 8. Dela cotte (Frankrijk) 10.22.22; 9. Gold- schmitt (Luxemburg) 10,22.23; 10, Van de Meersehaut (België) 10.22.33. Ten aanzien van de renners, die door een abuis van de politie een verkeerde weg zijn opgestuurd, diene het volgende: De zes renners, Montouri (Italië), Goldschmitt (Luxemburg), Tarchi ni (Zwitserland), Hopstaken, Voo ren en Weïleman (Zwitserland) worden geklasseerd in de gelijke tijd van de eersta ankomen den. Ver der hebben de wedstrydcommissa- rissen besloten in verband met dit incident om de leider in het alge meen klassement, Vooren, in de derde etappe van Enschede naar Nijmegen niet in de oranje leiders trui te laten rijden. Om 't damkampioenschap De uitslagen van de wedstrijd om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland, di© Zondag te Hot ter dam werden gespeeld, luiden: ,Roozcnburg—van der Staay 2—0; Van Dijk—Huisman 1—1; Huisman Roozenburg 02; Laros-van der Staay O—2. De uitslagen van de wedstrijd om net persoonlijk damkampioenschap van Nederland, die Zondag te Alme lo werden gespeeld, luiden: DoorenbosA. Jura 0—2; J. Jure —Van Dijk 1i; A. Jurg—J. Jprg

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3