Tragische verdeeldheid in Joodse gelederen HET ROTTERDAMSCH PAROOL In een kist ontsnapt uit Tsjecho-Slowakije Nel van Vliet is weer thuis Engels koningspaar viert zijn zilveren huwelijk HET PALESTIJNSE DRAMA Zes Arabische landen zullen Palestina binnenvallen Weer Rode Kruis Kindertransporten naar Scandinavië Niet alle garens vrij van textielpunten Nederland meldde zich nu ook officieel Na een reis van vier dagen per trein in Rotterdam aangekomen NU KRITIEKE WEEK IN DJOGJA Beklimming van „rotsig pad" met vele hindernissen Plan „M" was vals Een raar kuiken Dertig U.S.A.-jagers naar Turkije Eerste zege van Smyslov op Keres Amerikaansen waren snel met butterfly, maar met mijn schoolslag ging het toch vlugger vacantie 4."^"" a*n ao ob'm' «86yver Ons „bakkie koffie" wordt beter Communisten verliezen terrein in W.-Duitsland Truman dankt koningin Wilhelmina Vijftien jaar voor doodslag Spinazie en sla naar Duitsland De betating komt ml! De 5 landen beraden zich op defensie Dinsdag 27 April 1948 Rei en Adm. Lange Haven 14t, Schiedam T«L 693DL Abonn.prijsi per week 0.31 per kwartaal 4,—, losse nummera 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 98 Uitgave N.V. Dé Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamsen© Bank te Rotterdam Directeuri B; de Vries Hoofdredacteur; Th, Ramaker Tc Caïro werd van' betrouwbare Arabische zijde meegedeeld, dat zes Arabische.landen de definitieve beslissing genomen heb ben, om Palestina vb or de formele beëindiging van het Britse mandaat .op 15 Mei binnen te vallen. De koning van Transjordanië, Abdoellah, heeft Maandag om 18.15 uur plaatselijke tijd de Joden officieel de oorlog verklaard. Er zou in Araman. de hoofdstad van zijft rijk, een overeenkomst zijn. getekend tussen Transjordanïë, Syrië, de Libanon en frak om met veertigduizend man een aanval van drie zijden op.de Joden te openen. Abdoellah voegde hier nog aan toe: „Mijn leger staat klaar onrte doen wat ik wil." Nadat de strijd van de ongeregelde Joodse troepen in de Palestijnse havenstad Jaffa Zondagavond enigszins was afgenomen, ïs deze Maan dag jv«er i» volle hevigheid opgelaaid. De Irgoen Zwai Leoemi en de Stern, twee Joodse strijdorganisaties, die niet onder de officiële Joodse verdedi- glnggorganisatie vallen en die voor de aanval op Jaffa aansprakelijkheid dragen zü'n hiermede lijnrecht ingegaan tegen de dringende verzoeken van de Haganah om de Arabische stad Jaffa ongemoeid tè laten. Op deze tweede 'dag van. de Joodse aanval op Jaffa richt zich de strijd vooral tegen de zakenwijk Manshien. Tot ver in de omtrek is het geluid van mortiervuur en ont ploffingen waarneembaar. De aan val wordt met tanks ondersteund. Volgens onbevestigde berichten sto ten de Irgoen-troepen niet alleen op. verzet van Arabische zijde maar grijpen opk Britse gemotoriseerde eenheden in de strijd in. Haifa - De Haganah, die heer en meester la in Haifa, heeft volgens AP in de nacht van Zondag op Maandag een aanval gedaan op de stad Akkra (Acre) welke op tien kilometer af stand van Haifa is gelegen aan de overzijde van de -baai van Akkra, Ook hier grepen Britse troepen in. Zij beantwoordden het Joodse vuur waarop de Haganah zich terugtrok op Haifa! - Jeruzalem Een derde centrum van'strijd be vindt zich in en om de .stad Jeruza lem. Zowel Joden als Arabieren be reiden zich voor om van de stad be- xlt te nemen.,OP-het tijdstip dat de Britten hém zullen verlaten. Een. correspondent die zichdn gezélschap bevond van Britse officieren van een regiment, dat heden het katnPAlamein. heeft verlaten, beschrijft, hoe tijdens de Britse voorbereidingen .voor het vertrek, de Joden en Arabie ren positie kozen om onmiddel lijk het kamp te bezetten. Men kon, zegt hy', te midden der bo men detachementen" van de Ha ganah herkennen. Velen waren herig dekking aan te leggen. Op twee honderd meter in de au- Bh voldoende deelname zullen ook dit jaar door het-Nederlandse Rode Kruis kindertransporten naar Denemarken en Zweden worden ge- organ is eerd. Hiervoor komen alleen in aan merking kinderen, die door een Deense of Zweedse familie .zijn uit genodigd. De kinderen móeten in. het bezit zijn van een geldig Neder- - lands paspoort. Dit paspoort, een volledig inge vuld formulier en schriftelijke ver klaring, van de Deense of Zweedse familie, dat het kind bij hen ver wacht wordt, dienen,te worden in gezonden aan 'hét Nederlandse Rode Kruis, medische afdeling, Prinsesse- gracht 27, Den Haag, Nadere inlichtingen en aan mei- ■dïnggformuh'eren zullen gaarne "wvorden toegezonden aan gegadig den op aanvrage bfi de medische afdeling van het Hoofdbestuur van liet Nederlandse Rode Kruis.. Het puntenvrij verklaren van ga rens, waarop ons bericht van giste ren reeds betrekking^ had, is nog wel onderhevig aan enige restric ties- De volgende garens zullen voortaan zonder textielpunten kun nen'worden gekocht: a. natuurzijden (inclusief chap- pezjjden), gemereeriseerd katoen en kunstzijden naaigaren (inclusief .knoopsgatenzijde) op rolletjes van ten hoogste vijftig' meter; ijzerga- ren op kaartjes van ten hoogste vijftig .meter; b. rayon celvezel stopgaren op kaartjes, van ten hoogste twintig ■meter; c„ natuurzijden en gemerceri- seerd katoenen handwerkgaren in opmaak van ten hoogste zes gram; kunstzijden handwerkgaren- tn op maak van ten hoogste vijf en twin tig gram; angorawol op bolletjes van ten hoogste tien gram. dere richting rolden vier Arabi sche gevechtswagens naar hun stellingen. Latere berichten melden dat de Arabieren erin geslaagd zijn zich van het k&mp meester te maken. Na een kort gevecht trokken de Joden af. Lydda Een vierdr mtrum van Joods- Arabische spam g is het interna tionale vliegvelc; Lydda. Dit veld, dat aanvankelijk ontruimd zou wor den is in beheer genomen door het Britse leger," Het Arabische perso neel is in dienst gebleven, het Jood se deel 'is vertrokken met medene ming yan de radiainstalJatie van het vliegveld. Beroering onder Arabieren Inmiddels doet de verrassende verovering van Haifa door de Jood- strijdkrachten zijn uitwerking gelden ïn de Arabische wereld. Men ziet in. dat men de kracht 'en. het fanatisme van de Joodse strij ders heeft onderschat en dat er gro ter krachtsinspanning zal nodig zijn, indien .men 'bij de woorden „Wij zullen van Palestina een zuiver Ara bische staat maken" de daad wil voegen! V-N. vergaderen In een spoedzitting' van de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties is met algemene stemmen een resolutie aangenomen om on middellijk maatregelen te treffen om Jeruzalem te beschermen. De per manente vertegenwoordiger van het Arabische Hoge Comité bij de Ver-: enigde Naties heeft medegedeeld," dat tenzij er een overeenkomst wordt bereikt over de instelling van een beheerschap over Palestina de Arabieren een ondeelbare Arabische Palestijnse staat zullen uitroepen. Het bericht van de „Daily Mali" als zou de Britse regering het man daat over Palestina reeds op 5 Mei willen neerleggen in plaats van op 15 Mei wordt' van -officiële Britse ztföe tegengesproken. Voortdurend kwamen in de loop van de namiddag nieuwe berichten binnen, die op de kritieke situatie in het Nabije Oosten vijzen Aan een verslaggever van A.P. deelde koning Abdoellah van Transjorda- nië mede, dat hij. zichzelf aan het hoofd van ziin leger zal stellen om met ziin troepen Palestina binnen te, trekken. Door een delegatie van Palestijnse notabelen is reeds een beroep' op hem gedaan, zichzelf tot Koning van Palestina te proclame-, ren. Uit Haifa wordt gemeld, dat de aanvoer van olie uit Irak is stop- gezét en dat het niet waarschijnlijk is dat deze In de naaste toekomst zal worden hervat. De pers reageerde ook al op de gebeurtenissen.. Het Franse com munistische blad T.l'Humanité" schrijft, dat Transjordanie „op An gelsaksisch bevel" de oorlog aan het Zionisme heeftverklaard. Transjordanie heeft, aldus het blad, 180 Britse tanks ontvangen. De conservatieve „Figaro" ziet de ge beurtenissen als een bewijs.voor het feit, dat de V.N. onmachtig is een internationale overeenkomst voor Palestina tot stand te brengen. Het rechtse blad „Aurore" schrijft, dat hst Zionisme en de Is lam niet. de enige zijn, die slaags zyn geraakt aan de oevers van de Jordaan. Achter Joden en Arabie ren, aldus het blad. staan de ,Sov- jets aan de ene kant en het Angel saksische bloc aan de andere. Gisteren is. voorlopig voor het laatst, een KLM-toestel van Lyd da'gestart. De KLM vertegenwoor diger te Tel Aviv zag echter geen kans, de Skym aster op tijd te be reiken. Marshall-plan Naar Paul Hoffman, de admi nistrateur van het Marshall-plan, bericht, heeft hij Maandag van zes landen, waaronder Nederland een verklaring oiifvangen, waarin zij officieel mededelen* voor Mar shall-hulp in aanmerking te willen komen. In deze verklaring nemen de betrokken landen de verplichting op zich te voldoen aan de richtlij nen v£n de Amerikaanse Wet op de Hulpverlening aan het Buitenland. DE P1ERMAS TBA PK PAMIR', die na èen sneüe en voorspoedige reis van N;etmr Zeeland in Londen was aangeheven, hééft deze haven thans weer verlaten voor de reis naar huis, die via. A ntwerpen is gegaan voor het innemen van 1900 ton slakken, OP DE FOTO: De „Pamir" verlaat, achter uit gesleept wordend, de sluis van het Shad well bassin te Londen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft geweigerd de naam te noemen van de opsteller van het protocol. „M". Men zal zich herinneren dat- dit een communis tisch plan "gt Teest zou zijn om on rust in het T.uhrgebied teweeg te brengen, teneinde het Europese her- stelprogram te saboteren- Nader hand bleek dit plan een vervalsing te zpni 1 Christopher Mavhew, Brifcsr on derminister voor "buitenlandse za ken, verklaarde in antwoord op vragen in het Lagerhuis, dat de be trokken persoon niet voor het ge recht zou worden gedaagd. Hij was geen lid van de Nazi-partij. Be Britse regering zal zijn naam niet noemen. ..Wij1 kunnen hem of ztfn bloedverwanten niet aan mogeljike represailles bloot stellen", aldus Mayhew. Ons leger koclit Glosters (1000 km per uur) Naar wij vernemen zullen deze maand ai in het begin van de vol gende maand de in Engeland bestel de Gloster Meteors, de z.g'. vliegfui® gen met straalaandrijving, in Neder land arriveren. Deze straalvliegtui- gen - in totaal zullen het er enkele, tientallen zijn worden verdeeld over verschillende "Nederlandse vliegvelden, i De Gloster kan. duizend kilometer per uur vliegen en behoort daar mede tot de snelste vliegtuigen ter Wereld. V Bij ds -landbouwer ten Berge te Enter in 'de gemeente Wierden is een hippen-kuiken geboren dat in- plaats van twee, vier poten bezat een verschijnsel dat zelden of nooit voorkomt in de fcippengeschiedènis. Een belangrijke week in de politie ke onderhandelingen tussen de Ne. derlanders en de Indonesiërs is Maandag "begonnen, aldus U.P. Tus sen Maandag en Vrijdag a.s. zullen de politieke subcommissies tien maal bijeenkomen. Een officiële Nederlandse woord voerder zelde: „Deze week zal belangrijkste worden sedert het be gin der besprekingen, mits de In donesiërs bereid zün in de komende vyf dageh alle politieke sleutel- Jcwesties fe bespreken." Volgens hem ontwikkelen de besprekingen zich thans in -versneld tempo als gevolg van een-,door de Nederlan- ■ders genomen'iiütïatlef. Ook een officiële Republikeinse woordvoerder kenschetste de hui dige onderhandelingen als „discus sies over kritieke kwesties". In de naaste omgeving van de commissie van Goede Diensten houdt men re kening met 'n vastlopen op bepaalde punten, zoals het plebisciet en de vorming van de Nederlands-Indone sische Unie. In alle kringen is men van oor deel, dat thans een begin gemaakt wordt met het beklimmen van het „rotsige pad". Hierbij denkt men in bet bijzonder aan de plebiscietkwes tie, die werd uitgesteld sinds de Renville-overeenkomstvan Januari '1.1. Moeilijkheden zullen wellicht ontstaan over de vraag, wanneer cn waar een plebisciet gehouden dient te worden. De Nederlanders houden vast aan een half jaar na het berei ken van de politieke overeenkomst, de Indonesiërs aan een half jaar na de ondertekening van de Renville- overeenkomst. De Nederlanders wil len de volksstemming uitschrijven Dertig jachtvliegtuigen „F 47". die een öée! van de door de Ver enigde Staten aan Turkije te leve ren". militaire hulp vormen, ziin uit Münehen naar Ankara vertrokken. De piloot van een dezer toestel len, dat een defect aan de motor kreeg, is met een valscherm naar beneden gesprongen. Hij is door Italiaanse soldaten gevonden ih de buurt van de Brénnerpas, De piloot was. niet gewond. Keres gaf zijn' party tegen Smys lov, die in een voor hém ongunstige stelling afgebroken wasP zonder verder te spelen op. Dit was de eer ste overwinning, die Smyslov in dit toumóoi op Keres behaalde. De stand ie nu; 1. Botwinnik 9% uit 13; 3. Keres 7^a uit 14;'3. Smyslov 7 uit 14; 4, Reshevsky uit'13; 5. Euwe 3% uit 14. (Van onze speciale verslaggever) RlJ Nel van Vliet gaan wjj altyd'graag op visite, vooral als er weer eens iets bijzonders is met Nel; een nieuw record, een buitenlandse reis ofeen gelukkige thuiskomst. De zeven broers zjjn gezellige kna pen, Nel en haar drie zussen vroljjke meisjes. Ook gaat mén er met ple zier op btzoek, omdat, nu javader Van Vliet' is banketbakker ebt moeder Van Vliet een gulle gastvrouw, oon ftjyvn zegt Nel. Ze Is al uitgenodigd voor AlG JTulQ "C1T nine ee» bespreking de heer Jan do Vries, de voorzitter van de KNZB. De belangstelling voor Nel (en haar moeder's thee) steeg gisteren weer ver boven het normale peil. Nel was terugge keerd van haar reis door Ame rika. Een weerzien na drie maanden. Familie, vrienden, huren, kennissen, iedereen wil de haar zien, van haar beleve nissen horen, de prachtige nieu we jurk (New Look!) 'bewon deren en... haar Amerikaanse lipstick keuren. Natuurlijk heeft ze een heerlijke vacantie gehad. Wat er na haar vertrek in Holland allemaal gepraat en geschreven is, heeft Ze niet ge weten. Ze maakt zich er ook niet erg druk om- Haar verloofdeis haar spoedig nagereisd en samen hebben ze in Amerika prachtige auto- en vliegtochten gemaakt, al les op uitnodiging van dc „Town Club of Chicago" en meestal in ge zelschap van-Linda, die als een moeder voor haar heeft gezorgd. Naar Londen? „Wat mij betreft, natuurlijkI", s«»nu eens a/s gewoon meisje. Die zal haar waarschijnlijk officieel voer de Spelen uitnodigen. „Heb ie in Amerika nog wedstrij den gezwommen?" „Nee, alleen demonstraties gege ven. Ik had wel toestemming van onze bond om mee te doen. maar op de'Amerikaanse kampioenschap pen maakten enkele zwemsters er bezwaar tegen, dat ik mee zwom. Toen heb ik me maar terug getrok ken en me 'bepaald tot het 'geven van „shows", zoals ze het daar noe men". „Waarom, werd er geprotesteerd. Waren ze bang voor je „Da^r komt het we! cp neer. D? meisios daar zwemmen de butter? f!v, rnnnr ik bleef met de school slag toch alti'd twintig secon den sneller' Het tere punt „Wat denk .fe zelf van de vlinder slag?" „Je gaat er sneller door, maar alléén op 101) meter. Op de langere afj»f amlvj is h«*t veel te vermoeiend, naar mjjn oordeel ook voor here». Nft. de Olympische Spelen ga ik my op de „butterfly" toeleggen, maar niet eerder. In Londen zwem ik schoolslag!" „Hoe staat het met de'training voor Londen?" Nel kijkt hul even bedenkelijk. Dan zegt ze: „Dat zal wel weer een probleempje worden. Zelf zou ik graag bij Stender blijven, maar als de bond er op stédt. dat ik naar mevrouw Braun ga. ja dan Om van alle moeilijkheden af te zijn, zou ik eigenlijk het liefst me zelf trainen. Dat heb ik in Amerika ook gedaan en het is me beat be vallen." „Je gaat nu reker wat uitrusten van.de reis?" ..Nee hoor. morgenochtend train ik in de Kapelstraat en morgenmid dag, wel, dan verkoop ik weer taartjes voor pa. Hij heeft me lang genoeg moeten missen". voor geheel Java, Sumatra en Ma. doera, de Republikeinen wensen een plebisciet voor de met-Repu blikeinse gebieden, of wat zij noe men de „betwiste gebieden". Teneinde tegemoet te komen aan de klachten van publiek en onder nemers over de kwaliteit van „het kopje koffie", dat in café's wordt geschonken, zullen met ingang van 9 Mei de toewijzingen., koffiesurro- gaat aan deze bedrijven, vervangen worden door beperkte toewijzingen echte koffie. Door deze verstrekking is het mo gelijk eén beter kopje koffie te ser veren. want de ondernemer zal zelf kunnen bepalen in welke verhou ding hij de koffie, met koffiesurro- gaat zal mengen. Als een tweede Hugo de Groot is het een Tsjechisch staatsburger, die de grond ïn zijn vaderland te heet onder, de voeten werd, gelukt zich in een grote kist te verstoppen en na een reis van vier dagen heel huids, maar volkomen uitgeput, in Rotterdam aan te komen. Gistermiddag arriveerde de goe derentrein uit Tsjechoslowakije op het emplacement Feyenoord. Bij het uitladen van een der wagons hoorden de spoorwegarbeiders ge luiden. uit een krote kist kamen. Zij verbraken het deksel en zagen tot hun grote verrassing een man lang uit in de kist liggen. Moeizaam kwam deze overeind, volkomen verstijfd door zijn gedrongen hou ding. In gebroken Duits vertelde hij. dat hij een Tsjech was en zijn land was ontvlucht. De spoorwegmannen gaven de man te eten en stelden hem in de gelegenheid zich te wassen en te scheren. Vier dagen en vier nach ten had hij in zijn schuilplaats door gebracht. In een Tsjechische stad had de man zich laten inladen in een wagon waarvan hij wist, dat deze voor Nederland was bestemd. Zelfs was het hem gelukt, een deel van zijn bezittingen in koffers ."'er- pakt mee te nemen in de kist. Hoe De uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen in de „Lander Hessen en Beieren in de Ameri kaanse zone van Duitsland zullen eerst over enkele dagen officieel bekend worden gemaakt. De reeds gepubliceerde cijfers tonen even wel aan, dat de communisten in West-Duitsland terrein verloren hebben; zij werden tot de vierde plaats terug gedrongen. In Hessen b.v. kregen zij 162.738 van de. in totaal 2.064.428 uitgebrachte geldi ge stemmen. Deze stemmen zijn als volgt ver deeld: Sociaal-democraten 36 pet. Christen-democraten 29 pet. Liberaal-democraten 22 pet. Communisten 8 pet.. Russische protectie voor lichte gevalle» De door de communisten, beheers te „National Zeitungr" is begonnen gelden in te zamelen om de voor malige „kleine nazi's", die als ge volg van een door de Russen ver leende amnestie uit de politieke ge vangenschap ifrorden vrijgelaten, te helpen. 'N INTIEM FEEST BIJ STRALENDE ZON Het yvas geen officiële vacamtiedag in Engeland, toen gisteren het Britse koninklijke paar zün vijfentwintig jarig huwelijksfeest vierde. De ex portproblemen waarmede het land heeft te kampen, lieten' zulks niet toe. Er moet dag en nacht worden geproduceerd om de gestelde doel einden te bereiken. Dit heeft toch niet kunnen weg nemen, dat zich duizenden langs de vier en een halve kilometer lange route hadden opgesteld om koning George en kóningin Elizabeth te kunnen toeiuic'.ien tijdens hun rit et» Wflman? Ter gelegenheid vnn de ril veren brui loft van de Koning en. Koningin van Engeland zijn twee jubileumpostzegels verschenen. De hier getoonde zegel is staalblauw en heeft tweemaal het not- male formaat. President Trunian heeft de vol gende boodschap aan koningin Wil helmina gezonden: „Met groot genoegen en dank baarheid héb ik het telegram van Uwe Majesteit ontvangen, waarin U meedeelde, 'dat wijlen president Roosevelt posthuum tot Grootkruis in de Militaire Willemsorde is be noemd. Ik bén er zeker van, dat-de overleden president bijzonder, trots op deze eer zou ziin geweest, daar hij grote achting en bewondering voor 'Uwe Majesteit en het Neder landse volk koesterde". De boodschap van de koningin aan president Truman luidde; „Het doet mij genoegen U mede te delen, dat ik pjosthuum aan wijlen president. Roosevelt, onze hoogste onderscheiding heb verleend als er kenning van zijn inspirerend leider schap en als blijk van dankbaarheid jegens "het Amerikaanse- volk. en zijn miUioenen strijders," van het Buckingham Palace naar de St. Pauls kathedraal. De mooiste lentedag, die Londen heeft gekend in dit seizoen, heeft de feestelijke tocht begunstigd. Er heerste in de stad niet de uit bundige stemming, die kenmerkend was voor het huwelijk van prinses Elizabeth met prins Philip, De atmosfeer had een meer rustige bijna huiselijke blijmoedigheid- Om elf uur verliet de koninklijke stoet, voorafgegaan en gevolgd door ruiters ln hun kleurige en onberjs- peiyke uniformen het paleis om zijn tocht te aanvaarden door cr met vlaggen gevulde en met zonlicht overgoten straten. De koning en koningin hadden plaats genomen in ccn open rijtuig getrokken door zes schimmels. De koning was gekleed in adrr.iraalsuniform, de koningin droeg oen zacht blauw toilei In de kathedraal richtte, in aan wezigheid van de gehele Britse regering en vele buitenlandse gaster, de aartsbisschop van Canterbury het woord tot het koninklijk paar. Hij herinnerde aan hun standvastigheid in de oorlogsjaren, die hij geworteld noemde in hun huwelijksgeluk, dat de veeleisende plichten van hun openbare leven doorstraalt, Ir. dn avonduren hebben koning George en zim echtgenote zich voor de radio gericht tot het Britse volk om hun dankbaarheid te uiten voor de vele goede wensen waarmede zij in de afgelopen dagen zijn verrast. Eb meeste Britse kranten hebben heden het zilveren huwelijksfeest» ais het voornaamste nieuws ge bracht, De „Times' bevatte vier ver zen van de hofdichter John Mase- field. De enige uitzondering werd gevormd door de communistische Daily Worker, die van het- feest melding maakte in een bericht van vijftien regels op de laatste pagina van de krant. lang de reis zou duren wist hu met. Maar gelukkig had hij wat mond voorraad bij zich gestoken. De lange reis in. - zijn donker» nauw verblijf, was niettemin eert verschrikkelijke kwelling gewor den. Toch had hij het cr voor over gehad om weer vrij te kunnen, ademen in een democratisch land. Helaas is zijn herwonnen vrij heid van korte duur geweest. Via een hotel belandde de Tsjech, die zich dr. Ant. N. noemde, bij de vreemdelingendienst op het Haag sevee r. Hedenmorgen veroordeelde de arrondissementsrechtbank te Am sterdam, genresideerd door mr. AL D. K. van Lier, J. en C. Hoog en- boom en L. H. van der Helm elk tot 15 jaar £evan£PIusstraf met aftrek van de tiid doorgebracht in preven tieve hechtenis. De drie veroordeelden hadden In de nacht van I op 2 November 1946 een overval gepleegd op de Si- jarige pensionhoudster „Moeke Marsman, "Warmoesstraat 99 te Amsterdam. Teneinde zich meester te maken van 4500.en de siera den, die de pensionhoudster in haat huis had, hebben zij deze van het leven beroofd. De rechtbank overwoog ln. de sententie, dat de primaire tenlaste- gelegde moord niet bewezen geacht móet worden. De uitspraak luidde 15 jaar wegens doodslag gepleegd in samenwerking en. vereniging met anderen. Op 13 April had de offi cier van justitie mr. L. H. Feitsma tegen elk der verdachten 20 jaar geëist. Het getuigenverhoor was toen enigszins afgestuit op het ontbre ken van cén belangrijke getuige, de assistente van „Moeke" Marsman, Tonnv van der Kraan. Zij zou gege vens kunnen verstrekken over de inschrijving in het pension der ver dachten. Toen hnt vonnis was voorgele zen, vroeg C. Hoogenboom ;of het niet alsnog mogelijk was meer ge- tuigen tc dagvaarden, die naar zjjn mening meer licht op de zaak kun nen werpen. De president deelde hem mede, dat het rechterlijk onderzoek sreslo- ten was en dat aan zijn verzoek niet kou worden voldaan, tenzij hij in hceer herben ging. Hiervoor heb ben de veroordeelden 14 dagen tijd. De sla en spinazie, uit onze tuin bouwstreken gaat, sinds gisteren, in grote hoeveelheden de grens over naar Duitsland; Het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen is, in afwachting van een officiële overeenkomst» maar vast begonnen groente te ex porteren naar de Duitse bezettings zones, vol vertrouwen ïn een beta lingsregeling, die het resultaat moet zijn van onderhandelingen, die nog duren. In elk geval een betere oplossing dan de mestvaalt en wanneer de onderhandelaars hangende de be sprekingen, onder èen lawine van groente warden bedolven, wellicht, dat zij dan kunnen besluiten een prijs vast te stellen. Naar verluidt heeft een verte genwoordiger van het State De partment te "Washington met Ber lijn en Frankfort getelefoneerd welke zou hebben geadviseerd de groente toe te laten, daar een over eenkomst met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Men verwacht dat Bizoriia zal betalen in kleine industrie produc ten en textiel. Nederland en West- Duitsland zullen verrekenen met Marshall-dollars. Reuter verneemt van betrouw- bare zijde te Fariis, dat de minis ters van defensie van de vüf landen der West-Europese Unie Enge land. Frankrijk, België. Nederland en Luxemburg zijn uitgenodigd voor een binnenkort te Londen te houden bijeenkomst ter bespreking van gemeenschappelijke defensie- problemen. Officiële Franse kringen weiger^ den zich hieromtrent uit te laten. Het doe! van de bijeenkomst zou zijn gemeenschappelijke plannen voor de verdediging óp te stellen, die 20uden kunnen passen in een schema van gemeenschappelijke Amerikaans-Europeae verdediging. In dit verband wordt de haam van maarschalk Montgomery ge noemd Geen Engelse motoren naar Sow jet-Unie Geruchten in Amerikaanse Con greskringen, dat Groot-Brittannië Rolls-Royce motoren naar de 5ow- jet-Unie zou verschepen in het ka. der van deBrits-Sowj et-Russische handelsovereenkomst, zijn door Britse functionarissen tegengespro ken. Groot-Brittannië heeft vorig jaar vijf en vijftig vliegtuigmotoren aan de Scrwjét-Unie verkocht. Volgens de verklaring van Britse zijde kwa men de verkochte motoren voor op da „vrije lijst". Weerbericht VEEL BEWOLKING Weersverwachting, ffeldlg tot Woens dagavond. Matige, ïn het Noor den van het land tijde lijk vrij. Krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest,. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte reken. Vannacht u>Jminder koud, maar \\>vA\V ""«"gen overdag iets la- mbéi'é'L' gere temperaturen dan vandaag, •28 April: Zon op 5.17. onder' 19.59. Maan op 1.13, onder 7.53, 28 April. Hoog water, te H'dam: le tö 7.37 uur. 2e t(J 20.10 uur, Waarnemingen hedenochtend 8.40 uur te Rotterdam!, Luchtdruk 773.3; v ïnd W.Z.W 3- temp. 9.6; max. temp. 10.5 {gistermid dag 2.40 uur); min. temp. 7.0 «heden morgen 2.40 uur). Weersgesteldheid; bewolkt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1