10 10 Mei 1940 Gebi mikte Hitier Nederlandse uniformen? Goede start van Stichting Knmpenerwaard Richters' Jubileum-expositie 6. In een sterfbed scènewordt Mussert door Kamerad Herdtmann bij de neus genomen De vrouw 1898-1948 Mishandeling en verraad voor het Bijzónder Gerechtshof Radio-pTogramma cfóot nu te kopen. W ehr maeht-bouwer s voor 't Tribunaal Belangwekkende voordracht over problemen van het platteland Eerste vergadering in Berkenwoude kleine negertjes* Waardige opening in de aula De spoorwegcantiiie óp Feyenoord geopend Wettelijke prijsregeling behangselpapieren Dinsdag 4 Mei 1948 3 [Van een bijzondere medewerker) OP Hemelvaartsdag was het in 1940 stralend lenteweer. Maar Rauschniggs' gesprekken met Hit- Ier, waar ik my die dag in -«ver diepte, ontnamen my de vreugde van de voorjaarsdag door de ont stellende visioenen die deze lectuur opriep van de totale oorlog, zoals Hitier zich die voorstelde. Met cy nische openhartigheid werd hier verkondigd, dat oorlogsverklaringen uit de tijd waren en dat een aanval voorbereid diende te worden door activiteit van de vijfde colonne, waarna een bliksemsnel toeslaan gepaard met aanvallen op alle sleu- telsteliingen da ovérrompelaar alle Voordelen zou verschaffen die hy maar wensen kon. Luchtlandings troepen, overvallen op .bruggen en regeringsgebouwen, gewapend op treden in havensteden, het stichten van verwarring door gebruik te maken van de vijandelijke uniform, Hitier zou alles gebruiken voor zijn doel. Weinig kon ik vermoeden, dat wij enige dagen later dit visioen verwerkelijkt zouden zien. En toch waren er reeds lange tijd "Neder landers bezig met de voorbereiding van deze schandelijke operaties. De zogenaamde Abwehr, de con- traspionnage onder leading van Ad miral Canaris, had in Duitsland drie opleidingskampen waar Nederlan ders en Duitsers geoefend werden voor de verrassende aanval op Ne derland, waarby Nederlanders in uniformen van de Nederlandse ma rechaussee alé tolk en gids zouden optreden voor de Duitse stoottroe pen. Eén er van was het kamp As- perberg, gelegen in de buurt van Goch. Daar bevonden zich ook zo genaamde voiksduitsers, die al op verraderlijke wijze in burgerkleren deelgenomen hadden aan de overval op Polen. Dit feit en de aard van de gehele opleiding, de geheimzin nigheid en de voorspiegelingen over hetgeen er gebeuren ging waren ruim voldoende aanwijzingen voor de in het kamp aanwezige NSB-ers, dat zij landverraad gingen plegen door gewapend met Duitsers in Ne derland en tegen Nederland op te treden. Het was b.v. een onderdeel van hun training, dat zij zich moes ten voorstellen plotseling in Neder land te zijn, waar zij dan werden aangehouden. Zij moesten dan ogenblikkelijk een verhaal kunnen vertellen, dat hun aanwezigheid ter plaatse aannemelijk maakte. Hoe wel de mannen werd voorgespie geld, dat Mussert weldra aan de macht zou komen en dat zij dan politiediensten in Nederland zou den njoeten verrichten, was him hele opleiding er op gericht, dat zij, bij wijze van verrassing, al of niet militair fa Nederland zouden moe ten optreden, ter dekking eventueel van achter hen aan komende Duitse militairen. Welke Nederlanders leenden zich voor deze schunnige vorm van daadwerkelijk verraad? Het zijn NSB-functionarissen geweest, woonachtig in Duitsland, die onder leden van de NSB aldaar mannen hebben geronseld. Een hoofdrol speelde een zekere Jnlius Herdtmann, Nederlands con sul in Kleef, een duistere figuur, die reeds in dc vorige wereldoor log een dubbele rol speelde en "blijkbaar over veel geld beschikte. Hij reed rond in een grote anto en bewoonde een ruim huis. Hij was reeds voor de oorlog goed bevriend met Mussert en hoewel hij zeker geen kleiner aandeel in de voorbe reiding van het landverraad heeft In verband met de nationale ten toonstelling „De Nederlandse vrouw 1898—1948", die van 18 Augustus tot 30 September a.s. in Den Haag gehouden zal worden ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin, komt binnen kort de radio met enkele causerieën over onderdelen van de tentoonstel ling, nl. op 4 Mei, van 10.30—10.35 uur in de uitzending t(Van vrouw tot vrouw". Het onderwerp is: „Een huismoeder werkt 100 uur per week" (AVRO), Op 11 Mei, van 12.30—12.40 uva wisselen mevrouw d'Ailly en me vrouw Smulders ervaringen uit als voorzitsters van een contactcommis sie (AVRO). Op 1 Juni spreekt mevrouw Brok- mei er-v. d. Beugel over het onder werp: „Hoe een vrouw de man ziet" .(AVRO). eeha.l dan Kohier, een tweede be langrijke ffeuur in deze aangele genheid, heeft Mussert in 1940 Kohier laten vallen en Herdtmann nog lange tjjd de hand boven het verradershoofd gehouden. Tenslotte werd er zo openlijk fa de kringen van de NSB gesproken over het landverraad van Herdt mann, dat Mussext zijn oude vriend royeerde. Herdtmann nam dit ech ter allerminst en probeerde Mus- cart weer zachter te stemmen. Hij liet het voorkomen of hij op sterven lag en verzocht zijn leider hem nog éénmaal op te zoeken, "Mussert ging naar de uitgestoten verrader toe. Hoop te hjj nog enige geheimen van zijn stervende lippen te verne men? "Wie zal het zeggen. De stervende zag er echter nog al gezond uit, al sprak hij ook fluisterend. Mevrouw Herdtmann, die na de verrêderlijke overyal van Nederlanders op Nederland enige teruggekeerde „inzetters" 1 hartelijk gecomplimenteerd had, trachtte Mussert over te halen haar „stervende" man weer in de beweging op te nemen. Mussert voelde er wei nig voor, omdat hy vond, dat hij bij de neus was genomen. De „sterfbedscène" is toen ont aard in een fikse scheldpartij van het mevrouwde, zodat Mussert ijlings het rumoerige sterfhuis verliet. De Hauptstuxmführer der SS, Herdtmann, leeft inmiddels nog, zij' hét ook dat er weinig gelegenheid in het kamp Crailoo bij Laren is om in een luxe auto rond te rijden. De reeds genoemde Kohier speel de eveneens een belangrijke rol. De NSB mocht na de maatregelen van Minister Goseling weliswaar geen afdelingen hebben in het buiten land, maar dat belette Herdtmann niet een bond van nationaal-socia- listische Nederlanders in Duitsland op te "richten, waarin Kohier leven dig medewerkte. Een onderafdeling van deze bond-vormde de afdeling S(port en) S(pel), waarvan de be ginletters de werkelijke bedoeling verraden. Onder de Sport en Speller* zochten de raddraaiers hun prooi, maar al te onnozel moet men de slachtoffers niet achten. Zij lieten zich graag lijmen voor het merk waardige vaderlandslievende doel: fa een Duits militair kamp door Duitse militairen opgeleid te wor den voor gewapende diensten In Nederland, na aflegging van een eed van trouw op Mussert en een sed die tot geheimhouding ver plichtte. Met hoeveel enthousiasme beschrijft een zekere Martin van Haalem hoe hij met 30 Mussert- mannen en 80 kameraden van de Duitse "weermacht geoefend werd voor de dag van de bevrijding van zijn dierbaar vaderland!! Een exemplaar van dit kostbare stuk bevond zich in de privé brandkast van Mussert, die zo roerend kon spreken over de wapenbroeder schap van Duitsers en Nederlan ders. M.A.L-bureau geopend Zaterdagmiddag fe Rotterdam een r^tjffike Instelling rijker geworden. In de restauratie van het station D.P. heeft mevrouw Oud het M.A.I.-bureau geopend, dat een vraagbaak wil zijn voor het meis je, dat vreemd in Rotterdam aan komt. In de Oostelijke vleugel is een kantoortje ingericht, waar pas- aangekomenen en zeker ook anderen van alles te weten kun nen komen over logies, clubs e.d. In tegenwoordigheid van een groot, aantal_ genodigden, w.o. ver tegenwoordigers van het gemeen tebestuur, enkele kerken, vereni gingen, het Rotterdamse Studen tencorps en de Nederlandse Spoor wegen heeft mevrouw Oud met een hartelijk speecbje het bureau ge opend, nadat mevrouw Sj enema s'Jacob namens het bestuur aan allen, die meehielpen dit bureau tot stand te brengen, haar erkente lijkheid had getuigd. Nadien hebben enkelen het be stuur gecomplimenteerd en hebben allen bet bureautje bezichtigd. Advertentie 1, M. DINSDAG 4 MEI 1948 Avouöprogramma Nationaal programma 18.Opening en korte progr. toe lichting, 18 03 Fragmenten uit de her- üenklng3bijeenkom3t. JB.45 Toespraak namens de oorlogsgravenstichting, 18 50 Conc. Omroepkamerork., 19.25 "Valerlus- liederen, 19 30 Heportages van da her denking v. d. gevallenen: 20.10 MuzikR- le epiloog, HILVERSUM I: 20.15 Nws., 20.20 Ned. kamerkoor, 20.45 Een Jicht in de duis ternis, 21.— Muslcorda, 21.30 Beroemde llederenreeksen, 2205 Lond. Phllb. ork., 22.15 Buitenlands overzicht, 22 30 De Kwmtetspclers. 23.Nws.. 2315 Bos ton Symph. ork. HILVERSUM H: 20.15 Nws., 20.20 Pia no, 20 30 Het Lied van Bernadette, Rn- dioroman, 23.— Nws23.15 Licht conc. WOENSDAG 5 MEI 1918 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM 7.— Nws., 7.15 Gynrn 7.30 Gr. pl„ 8 Nwg„ 8.18 Lichte mor genklanken. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.Frans operette progr,. 9.30 Kolisdi kwartet, 10.— Morgenwijding, 10.20 On ze keuken, 10 30 Als de stofzuiger 2wögtp 11.- Pop. non stop progr.; 12.- Ramblers, 12.30 Weer, 12.33 Platteland, 12 38 Troubadours, 13.Nws., 13.15 Ka lender, 13.20 Gevarieerd progr., 14. Gesproken portretten, 14.15 Meester trio 14.15 Scheepsjongen van de Bontekoe, 15 05 Lichte plaatjes, 15 15 Roodborst jes. 15 30 Regenboog. HILVERSUM U: 7.— Nws', 7.15 Re veille, 7.45 Woord voor de dag, 8.— Nws,, 8.15 Amsterdams'Vocaal nes., 830 Feestklanken, 0.Oehtenbezpek, 0.30 Waterst., 9 35 Symph. morgpnconc. 10.30 Morgendienst. II.— Boyd Neel Strijkork 11.15 Mara, spel. 12.Metropoleork., 12.30 Weer, 12 33 Dienst uitgaande van de „Stichting alle dag Kerk", 13 Nws 33.15 Mandolinata, 13.45 Dubbel vier, 14.— Schots ork., 1430 Onkruid bestrij ding ln Gazon. 15.Holanda Sextet, 15.30 Jan van Weelden orgel. Geen uitverkoop, geen overgebleven partijtje. Het is alleen een bewijs, dat H. TER MEULEN door scherp in te kopen, U het beste kan aanbieden tegen de allerlaagste prifzen.Ver- ledenweek zoudt U voor precies hetzelfde tafelkleed overal nog f 9,75 betaald hebben. Thans, dit bijzonder moois tafelkleed 120 x 1 50 cm. met franje in moderne kleurstellingen v.a. Dinsdag 98 MATHÉNESSÉRtAAN (DUKZlCHh Twintig jaar gevangenisstraf eiste de advocaat-fiscaal bij de Rotter damse kamer van het Bijzonder Ge rechtshof tegen de 23-jarige SD-er G. Klut, die fa October 1944 fa het Huis van Bewaring te Zwolle twee gearresteerde Joodse onderduikers, vader en zoon, had mishandeld. K., die reeds in Sept. '40 dienst nam bij de "Waffen SS, was in Zwolle belast met de bewaking van gevan genen. Hij gaf toe de zoon bij het onderzoek naar zijn Joodse afkomst een klap gegeven te hebben. Dat hij hem irifet een geweerkolf bewerkt en een handboei in zijn pols ge schroefd had, kon hij zich met meer herinneren. Pertinent ontkende hij. wat de vader, de heer J. Levie, hier over kwam verklaren, evenals zijn aandeel fa de mishandeling van Voor het Tribunaal te Rotterdam hebben Maandagmiddag terechtge staan de 45-jarige bouwkundige W. V. Oorschot en de 36-jarige café houder L. J. Vente, beiden te Bot terdam. Hen was tenlastegelegd, dat zij in Augustus l943oNederlandse arbeiders hadden aangeworven voor werk- zaamheden tb.v. de Duitse Webr- macht te Cherbourg, sloopwerk voor een marine-arsenaal, sorteerwerk en boomkappen en dat zij daartoe organisatie hadden gesticht onder de naam van de Franse firma DIN, ook Wel Technische Bau-unternehmung Van Oorschot Co. gehbten, waar in Van O. en V. enige vennoten waren. Van O. zou bovendien de arbei ders met maatregelen van Duitse zijde bedreigd hebben, indien ze niet van verlof terugkeerden en pre' mies in uitzicht gesteld hebben voor extra-arbeid. De winst van de firma zou f 500 per week bedragen hebben, welk bedrag verkregen werd uit een op slag van 51 op uitbetaalde lonen, die men van de Duitsers ontving. Verd. v. O. verklaarde, dat hij door deze onderneming een aantal arbeiders voor tewerkstelling in Duiteland had weten te vrijwaren, dat er een minimale hoeveelheid werk was verricht voor de Duitsers en dat hij het geld, dat na de liqui datie van de firma in Juli 1344 over bleef onder het personeel had ver deeld. Waarbij de voorzitter op merkte, dat van O. toch wel een auto had kunnen kopen, tamelijk frequent aan het Franse vermaaks- leven deelnam en plan had gehad, een café te openen in Cherbourg. Zijn compagnon bleek een veel' minder belangrijke rol 'gespeeld te hebben in deze collaboratie. Een PRA rechercheur verklaarde, dat van al de fantastische verhalen, die over Vente de ronde hebben gedaan, bij het onderzoek bijna niets is overgebleven. Toen V. met Van O. fa contact kwam en toetrad tot de firma, heeft hij dat voornamelijk ge daan om. zich 'pan hernieuwde krijgs gevangenschap te onttrekken. Zijn medewerking duurde slechts enkele maanden, tot hij door de Duitsers werd gearresteerd. Van verschei dene getuigen, die tot het personeel van de firma hebben behoord, kreeg hij een uitstekende pers. Wat de geldelijke kant betreft, V, zou er zelfs aan tekort zijn gekomen. Het Tribunaal zal in'beide zaken op 13 Mei advies uitbrengen. laatstgenoemde. Bij een vroegere behandeling was tegen K_ de dood straf geëist. Tot tweemaal toe Tevens stond terecht de depot- thef J. Helmiff, die tot tweemaal toe een persoonlijke vijand had ver raden. In het begin van de oorlog had verdachte tijdens een „Kriegsge- richt" getuigd tegen zijn vijand v. d. Heide. Hij had verklaard, dat v. d. Heide naar de Engelse radio luis terde en deze werd tot verscheidene jaren gevangenisstraf veroordeeld. Alsof dat nog niet genoeg was, leg de Heimig later een illegaal pam flet in> de auto van v. d. Heide, waardoor deze wederom ia handen van de Duitsers viel. De procureur-fiscaal was in zijn aanklacht bijzonder fel. Hij noemde deze zaak „het meest vunzige ver raad", dat hij in zijn loopbaan had meegemaakt. Reeds eerder had hij acht jaar geëist, maar daar het twee de verraad „zonder gevolgen" was gebleven, kon hij niet meer dan vijf jaar. zij het zonder aftrek van de tijd, die verdachte reeds fa preven tieve hechtenis had doorgebracht, eisen. De verdediger hamerde op het ge bruikelijke psychiatrische" rapport. Vele familieleden van zijn cliënt wa ren geestesziek en de man zelf was steeds van goed gedrag geweest, be halve fa die twee gevallen, waarin hij zich door persoonlijke gevoelens had laten leiden. Uitspraak fa beide zaken Vrijdag 21 Mei, om 2 uur. Rotterdamse Kunstkring In de Kotterdamsche Kunstkring wordt van 16 Mei tot 6 Juni een tentoonstelling gehouden van beeldhouwwerk van U. Rue, schil derijen en gouaches van K. An drea en schilderijen van Hugo Landheer. Voor de leden wordt Dinsdag, 18 Mei in de schouwburg door de Haagse comedie de Rotterdamse première gegeven van Shakespea re's „Het spel der vergissingen" the comedy of errors), blijspel in vijf bedrijven In de vertaling van J. W. F. Werumeus Bumng. Re gie: Cees Laseur. - j De Stichting Krimpenerwaard is haar. werkzaamheden begonnen op een wijze die beloften inhoudt voor de toekomst. De eereto ver gadering van afgevaardigden, Maandagavond fa Berkenwoude gehouden, Is een goede start geweest. Uit het vlotte verloop van de besprekingen bleek dat men van plan is ernst te maken met het streven naar eensgezinde samenwerking. Bovendien had men moei lijk een ter zake kundiger inleider kunnen laten spreken dan rar. dr. J. Linthorst Homan. Tenslotte getuigden zowel opkomst als aan dacht, waarmee geluisterd en gediscussieerd werd van grote belang stelling voor de problemen van streekontwikkelfag. Burgemeester Aalbers, de initiatiefnemer, kan tevreden zijn. „De belangstelling van de bur gerij voor de publieke zaak gaat verflauwen. De centralisatie van overheidswege dreigt soms te ver doorgevoerd te worden. Twee fac toren, die kunnen leiden tot een uitholling van de taak der gemeen tebesturen, wat het volksbelang schaadt". Aldus burgemeester Aal bers vac Krimpen a.d. IJw.-" in de toespraak, waarmee hij dé afge vaardigden van de twaalf gemeen ten installeerde. Tevoren had hij de talrijke wethouders en raadsleden welkom geheten en woorden van begroeting gericht tot dr. A. H. Günther, die de Commissaris der Koningin vertegenwoordigde en tot de president van de rijksdienst voor het nationale plan, mr. dr. J. Lint horst Homan. „De Krimpenerwaard is een streek met een geheel eigen karak ter. Hier ligt een basis voor samen werking in het streven, de boven genoemde bezwaren het hoofd te bieden. Dit vormt het uitgangspunt voor het werk van de Stichting, dat de economische, sociale en culture le belangen van de bevolking wil dienen, de goede initiatieven wil stimuleren en de gemeentebesturen wil voorlichter? over de wensen en de mogelijkheden tot ontwikkeling van de streek." Kennelijk konden alle aanwezigen met deze omschrij ving van de heer Aalbers instem men. Ook de benoemingen van be- stuure- en commibjieleden leverden geen moeilijkheden op. Voorzitter ven de Stichting Werd de heer Aal bers zelf, penningmeester de bur gemeester van Lekkerkerk, Mr. G. C. van der Willigen en secretaris de heer N. W, Verhoog. De overige zeven bestuursfuncties worden waargenomen door de zeven ande re burgemeesters uit de Krimpener waard. De drie werkcommissiels, n.l. voor een streekwelvaartsplan, voor de verkeerswegen en voor ge schiedenis en traditie worden ge leid door resp. mr. Van der "Willi gen, J. Aalbers en G. J. van Oordt, burgemeester van Krimpen a.d: Lek. Elke commissie bestaat uit twaalf afgevaardigden, uit gemeente één. Verheugend verschijnsel Op waarlijk eminente wijze heeft mr. dr. Linthorst Homan de richt lijnen aangegeven, waarlangs de nieuwe stichting zich zal dienen te ontwikkelen, wil zij aan haar doel beantwoorden. Samenwerking in kleine gemeenschappen, aldus dr. Homan is het fundpment, waarop samenwerking in wereldverband tot stand kan komen. Het regiona lisme moge gevaren in zich bergen, her kan van waarlijk opbouwende kracht zijn. De verlevendiging van het streekbesef is een verheugend verschijnsel, dat van grote beteke nis is. Zowel in economisch als fa so ciaal en cultureel opzicht valt in deze tijd een ^entering waar te ne men. De landbouw verkeert in een uitermate moeilijk stadium; de kloof tussen stad en platteland wordt dieper. Er dreigen tal van gevaren. Wij zijn. dankbaar voor do Mar shall-hulp, maar is Amerika er vol doende van doordrongen, dat Ne derland een eigen taak heeft fa de wereldlandbouw en dat wanneer deze wordt verwaarloosd, het Ne derlandse volk een belangrijke so ciale pijler wordt ontnomen? Wjj zijn dankbaar voor de Beneluxge- dachte, maa>- ook hier dreigt het eigen karakter van Nederland in gevaar te komen. De mechanisatie van de landbouw levert proble men. Het streven naar industriali satie, hoe begrijpelijk ook, roept ontstellende vraagstukken op. Verscheidenheid Hijve Waar deze vraagstukken fa het gehele land tot uiting komen, is be raad noodzakelijk. Het nationale plan en het centraal planbureau werken reeds met succes in deze richting. Ook streeksgewijs zal men moeten komen tot onderling over leg. Belangrijke resul aten werden bereikt in de Bommelerwaard, He me rs en Brabant. Pet is zaak, hier bij de hulp fa te roepen van de bes te deskundigen, die er in Nederland zijn, wil men niet vnor onaangena me verrassingen gesield worden. Ook het sociale en het culturele leven vraagt gemeenschappelijke verantwoordelijkheid Een stichting als de Krimpenerwaard behoede zich ervoor, zelf de richting te be palen en concrete dingen ter hand te nemen. Zij mag slechts vergader tafel zijn, waaraan een openharti ge discussie kan plaats vinden. Het werk late men over aan de groe pen, die naar eigen beginselen en in grote verscheidenheid meebouwen aan de levensstijl van de samenle ving, dé cultuur. Naar aanleiding van zijn belang wekkend referaat had dr. Homan verscheidene vragen te beantwoor den. Aan het slot van de vergade ring wenste dr, Günther de aanwe zigen geluk met het lofwaardig ini tiatief, dat thans verwezenlijkt is. Eiger schuld Deze Jan is wel groot van stuk en recht van lijf en leden, maar een volwaardige arbeidskracht is hij niet, want de ontwikkeling van zijn verstand hield geen gelijke tred met zijn lichamelijke groei. Daardoor gebeurt het wel dat Jan in de fabriek waar hij werkt niet zo opschiet als de andere, volwaar dige arbeiders. Aan alle handeling gaat nu eenmaal een denkbevel vooraf en zo kwam het soms voor dat Jan schijnbaar stond te luieren, maar dan kon hij alleen maar niet van 't* end doordat zijn hersenen wat trager werkten dan bij de vluggen en pienteren van begrip. Het was dan ook van een chef als deze getuige Cornells wel bui tengewoon verkeerd om die arme Jan aan te vuren op" de manier zo als hij dat onlangs gedaan had en die bijna noodlottig was geworden voor beide mannen. Cornells dan had, toen hij Jan. een beetje zag suffen bij het werk, plotseling gezegd: „Schiet toch op, vuile gek, en de misdeelde jongen een tik gegeven. Vervolgens had hij nog een paar maal „gek, die je bent" gescholden en toen was Jan ineens zo doldriftig geworden dat hij zyn zakmes greep en Comelis een por fa de rug gaf. De rechter vond het heel dom en verkeerd van Cornells om zo on tactvol op te treden tegen een jon gen als deze onvolwaardige Jan. Bij de inschakeling in het ar beidsproces moet men deze mensen wat tegemoet komen en rekening houden met hun handicap, maar ze zeker niet beledigen en honds be handelen. Corhelis mocht blij zijn dat de wond in zijn rug niet al te ernstig was geweest, maar als hij er niet zo goed was afgekomen, zou hij het aan zichzelf te wyten hebben gehad. Door het voorval was Jan ont slagen. "Wat doe je nu?, vroeg de rechter. Niks, zei Jan. Maar ik heb m'n moeder geholpen bij de schoonmaak. Daar verdien je toch niets mee, sprak de rechter. Ja, zei Jan, m'n moeder geeft mi* wel geld. Hoe komt ze daar aan, vroeg de rechter weer. Dat krijgt ze van m'n vader, zei Jan, die verdient goed. Ik zou voor taan maar geen mes fa m'n zak dragen als ik jou was, zei, de rech ter, dat is beter als je driftig van aard bent. Jan beloofde het en omdat hij zo'n beste jongen was en die Cornells zo lelijk tegen hem gedaan had kreeg hij maar e^n tientje boete. VUsstnqcn heeft Zondag bezoek gehad van dc vieemastcr „Pamir", het enige zeilschip ter wereld, dat vrachten over de Oceaan brengt Op zijn reir van Antwerpenwaar het schip tading ingenomen heeft. naar Australië nam het ligplaats op dc rede van Vlissingen. De Belgische sleepboot „Adncn Lot- zer" bracht de viermaster buiten- Feuilleton DOOR AGATHA CHRIS Tl 48 De rechter zei: „Wij zijn. nu van één ding zeker. Namelijk, dat geen van ons vijven een dodelijk wapen of een vergif in zijn bezit heeft. Dat is één goed ding. Laten wij nu de medicijnen op een. veilige plaats brengen. Naar ik meen. is er een kast fa de keuken?" Blore merkte op: „Dat is nu al les goed en wel, maar wie moet de sleutel bezwaren? U, zeker." Rechter Wargrave gaf geen ant woord. Hij ging naar beneden naar de keuken en de andeten volgden hem. Er stonddaar een klein kastje, speciaal aangebracht met het doel er zilver en porceleïn ïn te bewa ren. Onder het toezicht van de rechter werden de diverse medicij nen in dit kastje gedaan, dat ver volgens op slot gedaan werd. Hier op werd, nog steeds volgens de aan wijzingen van de rechter, dit kastje ia de bordenkast gezet, die op zijn beurt afgesloten werd. Toen gaf et rechter de sleutel van het kaslj aan Philip Lombard en de sleutel van de bordenkast aan Blore. Hij zei; „U beiden bent de sterk- sten van ons. Voor u zou het moei lijk zijn de ander de sleutel te ont nemen. Voor iemand van ons drieën zou dat onmogelijk zijn. Het for ceren van die kast of dat kastje zou een rumoerig en moeilijk karweitje zijn. dat nauwelijks uitgevoerd kan worden, zonder dat de aandacht er op gevestigd wordt." Hij zweeg even en vervolgde toen: „Er bestaat voor ons nog een zeer ernstig probleem. Waar is de revol- 6 ver van mynheer Lombard geble- m ve^?" Blore antwoordde: „Het lijkt mij toe, dat het 't meest waarschijnlij ke is, dat de eigenaar dat weet," Philip Lombard werd wit om zijn neus: „Jij idioot! Ik r.-eg je toch, dat hij mij ontstolen is!" Wargrave vroeg: „Wanneer heeft u hem voor het laatst gezien?" „Gisternacht. Hij lag in de lade, toen ik naar beo ging gereed voor het geval er iets zou gebeu ren." De rechter knikte. „Waarschijn lijk is hij vanmorgen weggenomen tijdens de verwarring bij hét zoeken naar Rogers of nadat zyn lijk ge vonden was." Verg merkte op: „Hy moet ergens in huis verborgen zijn. Wy moeter. er naar zoeken." Rechter Wargrave streek met zijn vingers langs zijn kin en zei: „Ik betwijfel of ons onderzoek iets zou opleveren. Onze moordenaar heeft tijd in overvloed gehad een berg plaats te bedenken. Ik stel me niet voor, dat wij die revolver gemakke lijk zullen vinden." Blore rei met eer» forse stem: „Ik Weet niet, waar die revolver is, maar ik verwed er wat onder, dat ik wel weet, waar iets anders is na melijk die injectiespuit. Kom mee." Hij deed de voordeur open en liep om het huis. Een klein eindje van het venster van de eetkamer vond hij het spuit je. Ernaast lag een verbrijzeld por- celelnen beeldje een vijfde gebro ken negertje. Blore zei op tevreden toon: „De enige plaats, waar het kon zijn. Na dat hij haar vermoord had, opende hij het venster, wierp het spuitje naar buiten, nam vervolgens het porceleïnen negertje van tafel en liet dat dezelfde weg gaan." Er stonden geen vingerafdrukken op de injectiespuit. Deze was zorg vuldig afgeveegd. Vera zei met een vastberaden stem: ..Laten wij nu de revolver zoeken." Rechter Wargrave antwoordde: „Uit stekend. Maar laten wij daarbij zorgvuldig bij elkaar blijven. Denk er aan, dat de moordenaar zijn kans krijgt als W« van elkaar gaan." Zij doorzochten het huis zorgvul dig van de zolder tot de kelders, maar zonder resultaat. De fevolver was en bleef weg. HOOFDSTUK 13 „Een van ons.... Een van ons.... Een van ons Drie woorden hamerden zich in eindeloze herhaling uur na uur in hun hersens. Vijf mensen vijf bange mensen. Vijf mensen, die elkaar bespiedden, die nauwelijks de moeite meer na men hun overspannen zenuwtoe stand te verbergen. Op de uiteriyke schijn letten zij nauwelijks meer geen pogingen meer tot het voeren van conversatie. Het waren vijf vijanden, die gebon den werden door een. gemeenschap pelijk instinct tot zelfbehoud. En alien zagen zij er plotseling eigenschappen kwamen scherper naar voren. Hechter Wargrave zat in elkaar gedoken als een voorzich tige. oude schildpad met een roer loos lichaam en scherpe, waakzame oogjes. Ex-inspecteur Blore maakte een ruwere en onhandiger indruk. Hij liep als een traag log dier, zijn ogen waren met bloed doorlopen. Hij leek woest en dom, kijkend als een dier in het nauw, een dier dat klaar staat zyn vervolgers aan te vallen. Philip Lombard's zintuigen schenen eer scherper dan zwakker geworden. Zyn oren vingen het lichtste geluid op. Zijn tred was lichter en sneller. Hij glimlachte veel. waarbij hij zyn lippen optrok zodat zyn lange witte tanden te zien kwamen, Vera Claythorne was erg rustig, I-Iet grootste deel van de tijd zat zij in een stoel gedoken. Haar ogen staar den in de ruimte. Zij keek verwe zen. Zij was ais een vogel, die met zijn kop tegen het glas gevlogen is en daarna door een menselijke hand is opgenomen. Daar duikt bij verschrikt in elkaar, niet in staat om te bewegen, en in de hoop zich door die roerloosheid te redden. Armstrong's zenuwen verkeerden fn een miserabele toestand. Hij trok met zijn gericht en zyn handen trilden. Hij stak de ene sigaret na de andere op en doofde ze vrijwel onmiddel lijk weer. Het gedwongen niets doen scheen hem meer te kwellen dan de anderen, Zo af cn toe brak hij los in een stroom van zenuwachtige zinnen: „Wij wij moesten hier nipt zit ten niets dóen! Er moet iets zijn zeker, zeker moet er iets zyn, dat wij kunnen doen. Als wij buiten minder menselijk uit. Hun dierlijke eens een vuur ontstaken.."? Zaterdagmiddag ia M&rius Richters' Jubileum-tentoonstelling op plechtige wtfze fa de aula van Boymans geopend; reeds bij het be treden van de gang naar de aula bemerkte men dat er van deze ere- tentoonstelling ter gelegenheid van de 70-ste verjaardag van de nestor van de Rotterdamse kunstenaars by zond er veei werk gemaakt was, want links en rechts waren zijn te keningen aangebracht uit Terschel ling. de St. Laurens, de verwoeste Zuiderkerk (waar eens Richters ramenpracht flonkerde) en St. Maurice de Ia Caseveille by NImeg, Toen de aula zich gevuld had mei autoriteiten, kunstenaars en belang stellenden, verrichtte de burgemees ter, mr. R. J, Oud. persoonlijk de opening met een zeer hartelijk woord: „Er zyn bijzondere rede nen", zeïde hij, „waarom xk het een vreugde vind Richters1 jubileum tentoonstelling geopend te verkla ren, want ook ik draag deze schil der, die u allen sympathiek is, war me gevoelens toe. Onlangs mocht Marine Richters 70 jaar worden in het volle bezit van zijn vermogens, want ais men als Ik de grote voorgangers zie uit vorige eeuwen!"... Toen begaf men zich fa optocht naar de grote epositiezaal, waar vele portretten landschappen fat verre en dichtbije oorden hangen, met tekeningen er tussen in. en naar de kleine zaal der primitieven die ook gevuld is met Richters* werk evenals de hooggelegen ere- zaal recht tegenover de ingang, waar, onder een guirlande van lau weren de bekende Bespotting van Christus om aandacht zal vragen van het ogenblik af, dat men het gebouw betreedt. zyn werk ziet dat hy onlangs mee- weer. Het spoorwegemplacement op Feyenoord mag dan het grootste rangeerterrein, in Nederland zijn, aan de hygiënische voorzieningen van het personeel ontbrak nog wol het een en ander. Het werd vooral als een groot gebrek gevoeld, dat voor de vele spoorwegarbeiders, die daar werken, geen gelegenheid "be stond, om zich na de zware en vaak urenlange taak van. al het zwart en vuil te ontdoen en waar zy tevens beschut waren tegen het slechte gebracht heeft fat Zuid-Frankrijk, weet men, dat deze kunstenaar nog long is. En dat na een leven vol moeite en teleurstellingen. Richters heeft het in zijn Jeugd moeilijk ge had, Maar zifnprestanes erf zrfn werkijver zijn dwars tegen al die teleurstellingen ln toegenomen. Een van de overkomelijkste tegenslagen in Richters' leven ts misschien wel de totale vernieling van zijn ramen in de Zuiderkerk geweest, welke jk nog heb mogen bewonderen toen zij in hun volle glorie prijkten. Gelukkig staat daar tegenover, dat Richters de wanden van de Raadszaal heeft kunnen de coreren met zün echt-Rotterdam- se bedrijfstafereien, zodat het hart van Rotterdam tegenwoordig in waarheid daar klopt. Richters en ik zyn zeer nauw met elkaar dn contact gekomen tijdens de oorlog; hoe kon hij soms zeggen: „Ik zie het altijd somber in. en het valt nooit mee". Vandaag echter zal 't hem ongetwijfeld „wèl mee vallen" (hartelijk gelach). Na aller lei herinneringen te hebben opge haald. vervolgde de burgemeester: „Wij danken hem vandaag, dat faj zo echt onze Rotterdamse schilder is geworden en gebleven. Moge h{f gezond en krachtig steeds verder komen op de weg van het eerlijk bevochten succes!" (warme bijval). Richters bedankte op de eenvou dige wijze die alle aanwezigen van hem kennen. „Het is zo", zed hij, „ik ben een beetje pessimistisch ge worden in mijn schildersleven, want Advertentie 1, Af. Nu de prijzen van het behangselpa pier officieel zijn vastgesteld, is het een genoegen onze cliënten te kun nen berichten, dat de prijzen van N,V. Behang reeds lager waren dan de nu officieel vastgestelde. Dat N.V, Benang mooi en niet duur is, wordt met deze wettelijke prijsre geling officieel bevestigd. N.V, Be hang, Neerland» grootste Spedaal huis. Filialen te Amsterdam - Den Haag - Rotterdam - Utrecht - Arnhem - Tilburg. Het vorig jaar heeft de president- directeur van de Nederlandse Spoor wegen, ir F. Q_ den Hollander, per soonlijk öe toestand op Feyenoord in ogenschouw genomen cm ook hij was van mening, dat verbetering dringend noodzakelijk was. Mede aan zijn bemoeiingen is het te dan ken, dat thans naast de locomotie- venloods op de Hiüedijk. een cantfae is venezen. Het is onder leiding van de aannemer, de heer van Wel- zenes, een flink, degelijk gebouw geworden, dat er, vooral in deze tijd van bouwmaterialenschaarste, zyn mag, De arbeiders kunnen er niet alleen hun brood eten en een kopje koffie drinken, maar er zich ook wassen en verkleden, want achter de keuken en gelagkamer zijn niet minder dan 17 -douches en 80 kleed kastjes. Het oorspronkelijke plan, de jonge arbeiders er ook een nachtlogies te verschaffen, getuigt van het enthou siasme, maar kon niet ten uitvoer worden gebracht Maandagmiddag opende ir den Hollander de canöne. Hij droeg haar ter exploitatie over aan de SOV (de onthoudersvereniging voor sne'ver- keerspersoneel), want sterke drank zal er niet worden geschonken; „geen alcohol bij snelverkeer!" is ook een devies van de Nederlandse Spoorwegen. Na de opening spraken nog ver scheidene leden van het spoorweg personeel en van geheelonthouders verenigingen hun verheugeni3 uit over deze aanwinst van het Feyen- oord-emplacement. die zeker de werklust van de „spoorwegjongens" zal stimuleren. Uit de Staatscourant By beschikking van de direc teur-generaal der P.T.T. van 26 April is met ingang van 1 Juli 1948 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de referendaris der P T. T" AP. J. de Kiewit, te Bot terdam (telegraafkantoor). Rijksuniversiteit Leiden Geslaagd voor het candidaats- examen rechtsgeleerdheid: de he ren C, M. Esser en C. van Brou wershaven te Rotterdam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3