mm® HET ROTTERDAMSCH PAROOL Eens zullen wij met trots zeggen: „Ik ben een Europeaan" Christelijk verweer tegen „humanistisch stempel" Europa-Congres aan 't werk Exodus uit Palestina lijkt op panische aftocht 10 Mei Ome Keesje en Europa Zonovergoten Dam toneel vanmassale betoging voor Verenigd Europa BELGISCHE CRISIS NAAR OPLOSSING? Eerste Marshallschip in Amsterdam Boerenleider Roskam in November vrij Europa-congres formuleert ontwerpresolutie Aanstichter van drama Putten wordt berecht Politieke, economische en culturele secties de hele nacht bijeen Egyptische vrijwilligers overschrijden Zuidgrens van Heilige Land Finland hoedt zich voor communisten Beneluxgedachte in de practijk Passen- en deviezen controle vereenvoudigd Verkiezingen in Korea reeds bloedig voordat stemlokalen opengaan Russen (in Noordensporen communisten (in Zuiden) aan tot sabotage Hongarije en Roemenië Sovjetrepublieken? Professor Ropke te Rotterdam Weerbericht Achtste jaargang, No. 108 Red. en Adra. Lange Haven 141. Schiedam TeL 6930L Abonn.prijBi per week f 0.31 per kwartaal 4.—, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Hel Parool" DE SCHIEDAMMER Maandag 10 Mei 1948 Ultgav» N.V. De Nieuwe Per» Postgiro 39S64» Bankier! Amaterdamscfie Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vrlee w Hoofdredacteur: Tb. Samaker CHURCHILL SPREEKT! Tijdens de demonstratieve èij'cenftofflsf van het Europees Conpres op de Dam, hield Winston Churchill zen gloedvolle rede. CHURCHILL TOT TIENDUIZENDEN AMSTERDAMMERS: TUSSEN het Koninklijk Paleis en het gedenkteken voor onze gevallenen op de Dam te Amsterdam ,.ïk geloof, dat deze plaats een goede keus is geweest," zei burgemeester d'Ailly in Zijn welkomstwoord hebben gisteren ópeen stra lende Meizondagmiddag, terwijl tienduizenden Amsterdammers zich reeds uren tevoren hadden opgesteld om getuige te zijn van deze parade derprominenten, een Engelse conservatief, een Nederlandse socialist, een Belgische liberaal, een Nederlandse katholiek en een Franse socialist het podium bestegen om te pleiten voor een Verenigd Europa. Winston Churchill, dr. Henk Brugmans, oud-mlnJster Hoste, pater Henri de Greeve en oud-premier Paul Ramadier hebben In het „hart van Nederland" als congressisten van het Haagse Congres van Europa een massa-demonstratie geleid, aan het eind waarvan pater De Greeve de Britse oorlogsleïder verzocht, nogmaals het podium te beklimmen en het V-teken te maken, „ditmaal niet voor het winnen van de oorlog, maar voor de vrede". Churchill stond op en deed het, en een luid applaus ge tuigde van het enthonsiasme van de ma Na de Inleiding van burgemeester d'Ailly nam de voorzitter* van het Congres, P. A. Kerstens, het woord. De eenheid van Europa Is niet een zaak die industriëlen en bankiers raakt zij raakt geheel het volk van Europa, aldus deze spreker. Met een langdurig applaus is vooral Churchill ontvangen, toen hij een betoog begon, \yaarin hö duide lijk liet uitkamen, dat wet en vrij heid nooit vernietigd mogen worden. Wij richten ons, reide hij. tegen de 'tyrannic in iedere verschijnings vorm. In het Verenigd Europa wen sen \v(i geen slavernij. Territoriale verlangens en nationale rivaliteit zullen moeten wijken b\f opbouw van een Europa door morele en physieke krachten, W(j moeten weer met trots kunnen zeggen dat wil Europeanen zijn. In andere bewoordingen, maar in elijke geest, gaven ook de andere sprekers van die middag uiting aan hun gevoelens en wensen voor de naaste toekomst. Geef ons. ver klaarde de Franse oud-minister president Ramadïer, wat vrijheid en wat veiligheid. Door bundeling van krachten zullen wij. aldus prof. dr, Berkelbach van den Sprenkel," wan-' trouwen en heerszucht te boven ko men, Het IJzeren Gordijn werpt zijn schaduw, zei de Belgische oud-mi nister Julius Hoste, over alle inter nationale verhoudingen en ver draagzaamheid is nodig om te her- stellen, wat vernietigtEis, Laat Am sterdam, staan in de. voorhoede van de Europese omwenteling, - vormde de kern. van de rede van dr. H. Brugman. Daartoe zal er een Euro pees welvaartsplan en een Europese volksvertegenwoordiging moeten komen. De Belgische socialist Rolin' en pater Henri de Greeve waren de laatsten ih de r;j van hen. die op deze zomermiddag hun. roep tot strpd voor yprjheid. welvaart en vrede, tot de in alle hoeken van het Damplein samengekomen Amster dammers richtten en het speciaal voor deze gelegenheid gecompo neerde en door de verzamelde koren gezongen lied „Europa één", zette deze bijeenkomst, waarbij het Am sterdamse gemeentebestuur in de persoon van burgemeester d'Ailly als gastheer ozstrad, luister bij. Compromisvoorstel wordb heden besproken Na besprekingen tussen "Belgische socialisten en katholieken die de gehele Zaterdag hebben geduurd is er een compromisvoorstel tot stand .gekomen over de door de regering te volgen onderwijspolitiek. dat vandaag aan de parlementsfracties van de beide regeringspartijen wordt voorgelegd. Wordt merf het eens, dan zal er spoedig 'n nieuwe coalitie regering worden gevormd, waarvan Spaak dan weer ministerpresident zou worden men heeft althans het plan, tot hem een dergelijk verzoek te_ richten blijft overeenstemming Uit, dan schijnt kamerontbinding en het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen de eniee oplossing. Spaak gaat intussen Dinsdag naar Parijs om daar Averell Hamman, de rei zende ambassadeur van het plan- Marshall te ontmoeten. Prins Willem II, echter dan btoordam Het was wel niet zo'n grootse ontvangst als bij de „Noordam" in Rotterdam, maar toch ging het bin nenkomen van het eerste „Mars hall-schip" met graan, de „Prins Willem .2" in de Amsterdamse haven niet onopgemerkt voorbij. Het feestelijk gepavoiseerde schip, dat door de sleepboten „Pre sident Roosevelt" erx „Winston Churchill" naar binnen gesleept ivas, werd vanaf de Hembrug be geleid door een aantal bootjes, waarop officiële personen, familie, vrienden en kennissen van de be manning plaats hadden, genomen. De loco-burgemeester van Am sterdam, de heer B. C. Franke, ver welkomde de kapitein van dit Rot terdamse schip in de Amsterdamse haven en overhandigde namens het gemeentebestuur een exemplaar van „Pictorial Holland". Kapitein W. van den Boogaard vertelde in zijn dankwoord, dat hij eigenlijk de eerste werkelijke la ding „Marshall-graan" tiaar Ne derland had gebracht. De „Noor- dam" was al geladen, toen het Marshallplan bekrachtigd werd. De dag na de bekrachtiging werd de „Prins Willem 2" geladen. De „boerenleider" Evert Jan Ros kam is door het Tribunaal te Am- hem veroordeeld tot 3!-; jaar inter nering met aftrek van detentie, zo dat de leider van de voormalige Landstand in November a.g. vrij komt. Hrj werd verder pit de kies rechten ontzet èn hem. werd voor het leven het recht ontzegd, eniger lei functie te bekleden bjj een land bouworganisatie. Hét Tribunaal stelde vast dat Roskam niet op eigen voordeel uit was, geen ver raad pleegde en voorts landgenoten heeft geholpen. W. Thomassen burgemeester van Zaandam De heer W. Thomassen, lid van de Tweede Kamerfractie vaii de Partij van de Arbeid'en secretaris van het partijbestuur, is per IS Mei. benoemd tot burgemeester van Zaandam, als opvolger van mr. dr^ J. in 't Veld, Dg beer Thomassen^ zal zich. als Tweede Kamerlid niet herkiesbaar stellen bij de nieüwé verkiezingen. Mevrouw Thomassen zal bedanken als lid van de Zaan- damse gemeenteraad, waarin zij thans zitting heeft. De heer Tho massen is 38-jaar. Speciale rechtbank voor Gandhi's moordenaar Op,20 Mei waarschijnlijk 2al het proces beginnen tegen Nathuram Vinajak Godse, de moordenaar.van Gandhi. Er is voor dit doel te New Delhi een speciale rechtbank inge steld. Dr. H. BRUGMANS De eerste Chinese wetgevende vergadering in 2000 jaar is Zaterdag bijeengekomen. Van de circa 700 parlementsleden waren er' slechts ongeveer de helft aanwezig. Presi dent Tsjang kaj Sjek, die was uit genodigd. te spreken, had niet de moeite genomen, te verschijnen. In de politieke sectie van het Congres voor Europa In Den Haag is een ontwerp-resolutie voorgesteld, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: „De verwoestingen als gevolg van zes jaren oorlog, de vermindering van de wereldvoedselpositie enz. enz., vormen een ongekende bedreiging voor het welzijn én de veiligheid van de Europese volkeren. Het Congres erkent dat de volken van Europa niet langer ais afzonder- - liike eenheden kunnen blijven voort bestaan. De tijd is gekomen, dat de Europese naties een deel van hun soevereiniteit moeten afstaan. De meest praptische weg hiertoe is de biïeenroeping van een Europese Raad, gekozen door de parlementen der verschillende landen. Deze*Raad zal o.m. de juridische en constitutio nele constructie van een Verenigd Europa moeten bestuderen. Duits land moet worden ingeschakeld bij een'federatief Europa; Tegenstellingen tn de culturele commissie hebben christelijke afgevaardigden scherpe critiek geuit op hét naar hun 'oor deel uitsluitend humanistisch karak ter van dit congres; een dar spre kers ging zover- te' zeggen,.dat de christelijke organisaties hun steun aan het congres zouden moeten ont nemen indien'hét niet op zuiver christelijke grondslag werd ge plaatst, Tussen' humanisme enchrïs- tendom, aldus deze Britse spreker, is geen compromis te bereiken, omdat het' een kwestie van voor of tegen het christendom is. Een der Zwit serse afgevaardigden nam daarte gen scherp stelling toen hij opmerk te, dat' het er hier niet om gaat om een overwinning voor God te bevech ten. WeD gaat het er om de mens weer naar voren te laten komen, na dat hij in het beeld van deze wereld eigenlijk geheel op de achtergrond gedrongen is,De mens is in Europa. Op 19 Mei zal voor het bijzondere gerechtshof te Arnhem terecht staan de Duitse officier F u i 1- r 1 d e. Hij is de- man die, zö het op bevel van Christiansen, het drama van Futten heeft veroorzaakt, waar door zeshonderd Nederlandse man nen, na naar Duitsland te zijn ge deporteerd, voor het merendeel on der afschuwelijke omstandigheden, zjjn gestorven. in de achter ons liggende jaren door niet gecontroleerde machten verra den als nergens en nooit te voren. Het heeft nauwelijks zin, zcide deze afgevaardigde, Von Schenk, om over de erfenis van Europa te praten, want deze erfefiis' is door Europa volledig vergooid. Veel bijval vond de Britse schrijver Gordon Morgan, die een praetisch voorstel - deed om nu reeds een congres-commissie van vijf in het leven te roepen, om de culturele paragraaf uit het pact van Brussel nader uit te werken in prac- tische zin. De commissie moet de re geringen dan adviseren en tevens moet zy 'onderzoeken in hoeverre hierbij reeds nieuwe landen betrok ken kunnen worden. Dit voorste] werd door Sir David Maxwell Fyfe in de vr>rm van een amendement ge goten. Dit congres möet niet het, maar een eerste Europa-Congres wor den genoemd, zelde de heer Kersten», .de ijverige promotor van de samen komst, d'er Er.ropcse "'En'-'fciderf»*»# gresson moeten worden gehouden, om alle politieke, sociale; culturele, industriële en financiële vraagstukken, die aan het probleem vast zitten, op te lossen. Voorlopig zjjn de ruim 800 gedelegeerden gekomen tot het aannemen van verschillende resoluties, die in drie verschillende sectie vergaderingen, die de hele nacht duurden, werden besproken: de poli tieke, de economische en de culturele sectie. Toen de politieke commissie on der leiding van-Paul Ramadier Zon dagochtend tegen drie uur uiteen ging, had zy vijf uur vergaderd met het resultaat, dat de ontwerpreso lutie met verschillende amendemen ten op één artikel na is aangeno men. Het voornaamste amendement en teyens voornaamste strijdpunt van de" politieke sectievergaderingen vormden 't voorstel van Paul Rëy- naud van de volgende inhoud: „Het Congres wenst zo spoedig mogelijk 'bijeen te roepen een consultatieve Europese assembiée, welke door al-' gemene verkiezingen zal worden gevormd, op basis van een gedele geerde per één millioen inwoners en wel voor,het einde van dit jaar." 'Het amendemnfc Reynaud, in stemming gebracht, werd met grote meerderheid verworpen. Vervolgens werd de vergadering voorgesteld de zitting te verdagen tot Zondagavond, maar de meerder heid wilde de resolutie onmiddellijk afwerken en men ging verder met een lange reeks amendementen, waarvan het voornaamste luidde: „Het Congres verklaart, dat de Europese Unie of Federatie als een barer doelstellingen client te aan vaarden de verbetering van de'po litieke, economische en sociale le vensstandaard in de afhankelijke en geassocieerde gebieden en dat zy de handen, welke haar constitueren de delen metandere landen over zee verbinden, dient in stand te houden, zonder' echter, tc treden in de bijzondere betrekkingen van de afzonderlijke landen met deze ge bieden." De politieke commissie heeft in tussen op de eerste vergadering van Zaterdagmorgen een besluit ge nomen, dat de Russen, die <lït con gres toch at niet vriendelijk gezind zijn. buitengewoon onaangenaam moet züm Hefc besluit namelijk, dat de waarnemers van allo Oost-Eurn- pese landen die, ondanks hun rege ringen, op dit congres aanwezig zyn, als gedelegeerden behoren tc worden toegelaten. Zondag nam de plenaire vergadering dit besluit over. De culturele commissie heeft haar taak het eerst volbracht. Za terdagavond kwam men daar tot overeenstemming over een resolutie waarvan de redactie werd overge laten aan de redacties-commissie. Uit. deze resolutie blykt, dat men aan het bezwaar van vele christe lijke afgevaardigden is tegemoet gekomen door in de resolutie op te nemen dat er een basis van een heid ligt in de erfenis van christe lijke en andere' geestelijke en cultu rele waarden. Ook op andere punten zijn wijzi gingen aangebracht in de resolutie, die overigens 'sterk is uitgebreid met paragrafen over de instelling van een Europees centrum dat mid delen moet zoeken om de Europese- jeugd te helpen. De delegatie Nederlandse par lementsleden die een bezoek aan Engeland heeft gebracht, is Zater dag per vliegtuig op Schiphol te ruggekeerd. De oudevitale Winston, die in Den Haag het Federalisten-Congres had toe gesproken, bracht tezamen met zijn echtgenote Zaterdagmiddag een bezoek aan paleis Sotstdijk. De grote sterke matt, die weet hoe volken, legers, ver gaderingen te hanteren, weet echter ook hoe hij met kinderen moet omgaan. Hier staat hij temidden van het prinselijk gezinmef Marijke op zijn arm en het kind voelt..zich veilig bij hem en hij voelt zich op zijn gemak met het kind Nu het eind van het Britse mandaat in zicht komt, neemt de uittocht uit het Heilige Land steed3 .meer het karakter van een paniehachtige af tocht op grote schaal aan, aldus meldt Renter's correspondent uit Jeruza lem. Het Transjordaanse consulaat ontvangt meer dan 200 verzoeken per dag van personen, die naar Amman willen vluchten, niet meer dan een uur reizen van Jeruzalem over de Jordaan heen gelegen. De consulaten van Syrië, Libanon én Egypte worden eveneens overstelpt met aanvragen. Vanmiddag om half vier komt in Lake Success de subcommissie der UNO voor Palestina bijeen. Bij ge ruchte verluidt, dat vooraanstaande UNO-gedelegeerden Zaterdagavond in grote trekken een overeenkomst zouden hebben bereikt over de op richting van een noodregime in Pa lestina. Over de bescherming van Jeruza lem wordt nog gemeld, dat de Pales tijnse regering accoora gaat met het voorstel om de Heilige Stad onder bescherming van de Rode Kruis-vlag te stellen, indien zowel Joden als Arabieren hiertoe een officieel ver zoek tot het Rode Kruis zouden rich ten. Fie Carelsen geopereerd De actrice Fie Carelsen, die Dins dag voor een operatie in een der Haagse, ziekenhuizen werd opgeno- ifrtetï.'beeft deze operatie, hoewel zij zwaarder was dan eerst werd ver-' ondersteld, met goed gevolg door staan. Volkomen rust is voorlopig nodig en van een wederoptreden zal de eerste maanden niet kunnen ko men. Boeken voor Duitsland Het comité voor inzameling van Duitse boeken ter ondersteuning van de geestelijke wederopbouw van het Duitse volk en het comité NederlandDuitsland 'doen een beroep tot inzameling van Duitse lees- en studieboeken ten behoeve van de anti-nationaal-socialisti- sche Duitsers, die zich belast heb ben met def heropvoeding van hun volk in democratische zip. Het ont breekt hun echter aan dé hulpmid delen in de vorm van lees- en stu dieboeken, die in Duitsland zeer schaars zijn geworden. Uitgaande van de onderstelling, dat in ons land nog'ettelijke duizenden boe ken aanwezig zijr., die zelden of nooit worden ingekeken en waar van in Duitsland een nuttig ge bruik kan worden gemaakt; doen de beide comité's een beroep op alle bezitters van zulke boeken, deze op te zenden aan het secreta riaat Raphael plein 17 te Amster dam. Socialisten breken, met ultra-links De Finse sociaal-democratische partij heeft Zondag officieel de sa menwerkingsovereenkomst opge zegd, die- haar met de communis ten alsmede met de agrariërs ver bond. Deze overeenkomst vormde de officiële basis van het „rood groene" regeringsblok. Het schijnt evenwel niet, dat dit besluit een regeringscrisis ten ge volge kan hebben. Deze maatregel schijnt vooral in verband met de aan de gang zijnde verkiezingscam pagne getroffen te zijn. Terzelfdertjjd komt uit Finland het, nieuws, dat er strenge maatre gelen. -rijp genomen tegen-. €|e.. com- munisWschë partij.- Deze wordt ér namelijk van beschuldigd, de rege ring te hebben willen omverwer pen in de tijd van de Fins-Russi sche onderhandelingen over het onlangs gesloten pact van vriend schap en bijstand. De handhaving van de orde, die tot nu toe de taak was van de communistische minis ter van binnenlandse zaken, Yrjo Lcino, is in handen gelegd van een socialistische en een agrarische minister. President Paasikivi heeft de civiele politie gelast, waakzaam te zijn tegen alle eventualiteiten. OP deze dag, de tiende Mei, 'dié bij iedere Nederlander de herinnering wakker roept aan do week voor Pinksteren acht Jaar geleden, gaan onze gedachten in- het bijzonder uit naar H. M. de Koningin, die zich met het oog op haar gezondheid opnieuw genoopt heeft gezien de uitoefening van het koninklijk gezag tijdelijk neer te leggen en over te dragen aan Prinses Juïiana, bij wie ieder het in veilige handen weet. Wij beseffen; dat dit voor de Koningin een offer is. En wij be- wonderen de wijsheid, die haar dit besluit deed nemen. Want .het Ne- derlandse volk wil Haar straks eendrachtig, jubelend en. dank baar huldigen en het begrijpt, dat zij. die ons in blijde en zware jaren, en in de zware jaren het meest en. het voorbe'eldigst, is voorgegaan, zich geestelijk en lichamelijk wil toerusten om haar hoge taak met nieuwe krachten te hervatten. Op deze tiende Mei zal Iedere Nederlander denken aan Haar, onder wier gezag ons land tot bloei kwam, die in de oorlogs jaren voor ons eeri voorbeeld was van uithoudingsvermogen, van of ferzin, van verzet tot het uiterste, van geloof in de overwinning, vcm. hoop op een betere toekomst, van medeleven in onze grate en. kleine noden, aan Haar, die ons de weg wees naar een nieuwe toekomst. En we kunnen haar. ia deze rust periode, die nóar ieder hoopt heel kort zal zijn, niet beter eren dan ons aan Haar voorbeeld te spie gelen. De genegenheid en de lief devolle gedachten van een geheel volk mogen Haar schragen en Haar bezielen met nieuwe krach ten. Op 10 Mei 1943 sprak de Konin gin o.m. deze woorden: „Zij (de gevallenen} zijn de wegbereiders voor een vrije toekomst, voor een herboren Nederland, voor een. be tere wereld. Er js geen hechter band denkbaar tussen hen en ons, dan de wetenschap, dat wij voort zetten wat zij zo eervol en opoffe rend zijn begonnen." Op 10 Mei 1944: „Dit voorbeeld werd ons niet gegeven voor enkele personen of groepen, doch door alle groepen en personen waaruit ons volk be staat. Het is daardoor een tn de volste zin des woords nationaal monument geworden, waarvan iedere steen gelijke waarde heeft.. Moge ieder - zich dat herinneren, als straks uw onder de druk ont- stano eendrachtiqe volksgemeen schap ook in het komende tijdperk zijn vruchten zal mogen afwer pen." En op 5 Mei 1945: „Laten wij allen de hgnrienthans Ineen- slaan en niet achterblijven op do weg, waarop zij, die wij in zo hoge ere houden, ons voorgingen, de weg. die zij met hun harte- bloed ons hebben gewezen." Moge het Nederlandse volk zich op deze tiende Mei 1948 deze Ko ninklijke woorden en deze Konink lijke visie herinneren en er naar handelen. De verkiezingen die morgen in Zuid-Korea (het door de Amerikanen bezette deel van. het schiereiland) zullen worden gehouden, hebben reeds voordat zij begonnen 39 doden geëist. Stembiljetten zijn vernietigd en twee treinen zijn ontspoord. Moord en brandstichting zijn aan de orde van da dag en de Amerikaanse strijdkrachten staan gereed om in te grijpen als zij de situatie niet meer .in de hand kunnen houden. De onder Sowjet-contróle staan de radio van Pyong Yang (het Noordelijk deel van het schier eiland is door Russische troepen bezet) heeft een uitzending van een dag lang gewijd aan instructies om de verkiezingen met alle middelen te voorkomen. En het schijnt dat de communisten die xn het Ameri- kaanse gebied wonen, deze instruc- ties nauwgezet opvolgen want uit alle delen worden' sabotagedaden gemeld. De - communisten wordt aangeraden stembussen en stemlo kalen met behulp, van „benzine bommen" te vernietigen, Commu- misten zouden opdracht hebben, laat de stemlokalen binnen te drin gen en de stembussen met hun in houd te vernietigen. Zij zelf boy cotten in opdracht uit Noord-Korea de verkiezingen, maar trachten op déze wijze hun verzet, tegen de ver kiezingen zelf effectief tc maken. Radio Pyong Yang heeft aange kondigd dat de Russische troepen onmiddellijk uit' Korea zouden worden teruggetrokken om te be reiken dat de Amerikanen even eens zoudenvertrekken, maar in Amerikaanse kringen hecht men aan deze aankondiging niet veel waarde, omdat de Russen bij hun vertrek een door hen getraind leger van 200.000 communisten achterla ten, die een'Russische bezettings macht onnodig-maken. (Van onze speciale verslaggever) Wij waren in Roosendaal gister middag. Wij ?ijn -op deze zonnige voorjaars-Zondagmorgen als gast van onze Spoorwegdirectie naar de Nederlands-Belgische gi"ens gere den en wij zijn getuige geweest van een onvergetelijk moment in de historie der betrekkingen tus sen het eigen goede vaderland en onze beste nabuur, België, 't Was de eerste dag van de gezamenlijke Belgisch-Nederlandse douane-pas- poort- en deviezencontróle op het spoorwegtraject RotterdamAnt werpen en het spreekt haast wel vanzelf, dat deze bijzondere ge beurtenis niet ongemerkt voorbij kon worden gegaan. Roosendaal zou Roosendaal niet zijn en Bra bant geen Brabant als deze unieke gelegenheid niet was aangegrepen voor een groots festijn, een blij en opgewekt Samenzijn van Belgen en Nederlanders, een verbroede ringsfeest tussen vertegenwoordi gers van ywpq volken in de béste betekenis van het woord. De Be neluxgedachte in de practijk. Ja, zo was het en niet anders. Spe ciale treinen hadden Belgische en Nederlandse autoriteiten naar de grens gebracht en op het feestelijk met vlaggen en bloemen versierd perron deed een Roosendaals har moniegezelschap zijn uiterste best de hoge gasten van beide landen zo prettig mogelijk te verwel komen. En met succes. Daar schudden vertegenwoordigers der departementen van financiën van beide landen elkaar hartelijk de hand, klopten Nederlandse en Bel gische douaniers elkaar vriende lijk op de schouder en hadden de allerhoogste autoriteiten der Spoorwegen van beide landen geen schoner gelegenheid om gezamen lijk in een allergembedèlijkste steer over gemeenschappelijke problemen van' gedachten te wis selen. Ir. den Hollander, president directeur der Nederlandse Spoor wegen en zijn naaste medewer kers waren voortreffelijke gast heren en geen der genodigde.* heeft zich in de gezellige sfeer van dit ongedwongen samenzijn ook maar een moment verveeld. Na tuurlijk werd er gesproken. Vei— tegenwoordigers der departemen ten van financiën van beide lan den, ir. den Hollander, alsmede zijn collega van de Belgisch» Spoorwegen hebben allen in wel gekozen woorden uiting gegeven aar, hun vreugde over de totstand koming van deze douaneo vereen - komst Op het traject Rotterdam AuL werpen betekent de uitschaker* ling van. het grensstation Esschen een tijdsbesparing van gemiddeld drie kwartier. Deze douaneover eenkomst zo werd gezegd zal zo spoedig mogelijk ook op andere plaatsen van de grens tussen Bel gië en Nederland in practijk wor den gebracht. Is .nu hefc traject Maastricht—Luik aan de beurt en zal dan het Belgische grensplaatsje Visé de eer worden gegund? Woensdag vroeg van huis voor de wedstrijd De hoofdcommisaris van politie maakt bekend dat het normale ver keer in de omgeving van het Feyen- oord-stadïon Woensdagavond in verband met de wedstrijd Bondself- L'j!Wolverhampton Wanderers vooral na 17.30 uur belemmering zal ondervinden. Hun, die de wedstrijd willen bij. wónen, wordt aangeraden vroeg van huis tc "gaan,aangezien tijdens de Prms Bemhard heeft Zater dagmiddag een bezoek van twee uur aan de auto-tentoonstelling in spitsuren een. vlotte verkeersrege- het R Al-ge bouw te Amsterdam ge- ling niet gegarandeerd kan worden. 1 bracht. Sensationeel nieuws over Hon garije en Roemenie wordt gemeld door het Engelse blad The People. Het schrijft, dat deze twee staten in de eerstkomende weken officieel bij de Sovjet-Unie zullen worden ingelijfd. In Moskou zou daartoe zijn besloten na de communistische nederlaag bij de Italiaanse verkie zingen. In het bericht wordt verder gezegd, dat de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Cbornoky, in Zwitserland reeds bezig zou zijn om een schuilplaats voor te berei de» voor president Tildy van Hon garije, zijn schoonvader, die het Russische besluit niet van plan zou zijn te aanvaarden. Prof. dr. W. Ropke, die in 1933 bij het aar. de macht komen van Hitier uit Duitsland week en naar Nederland kwam. om vervolgens naar Zwitserland ie gaan, waar hij inmiddels reeds jarenlang hoog leraar aan de universiteit van Ge neve is, brengt op uitnodiging van. het Comité Burgerrecht een bezoek aan ons land. Woensdag zal hij in het Beursge-, bouw te Rotterdam een voordracht houden over „De natuurlijke orde in volkshuishouding cn samenleving", waarbij hij zal worden ingeleid door prof, dr. G. Gonggrijp. „Sibajak"-zorgt voor gezinshereniging In het kader der gezinshereniging heeft Zaterdagmiddag de „Sibajak" van dc Kon. Rottcrdamschc Lloyd zee gekozen voor een reis naar Ba tavia. Bijna 1000 passagiers heb ben zich ingescheept, op twee na allen vrouwen, behalve dan dc kin deren, van wie er 361 in dit dui zendtal begrepen -zijn. De enige mannelijke passagiers zijn een pro testants en een katholiek geeste lijke. Voor de eerste maal' wordt oen. proef genomen met alle jongens boven de acht jaar, en dat zijn er een honderdtal, in twee secties bij elkaar te plaatsenonder toezicht en „commando" van een sportlei der, die de knapen bezig en tevens lenig zal houden. Naar wij vernemen zal de „Siba jak", als zij terugkomt, ongeveer 1700 demobiliserende soldaten mee brengen. Ome Keesje ïs een lief kereltje. Geen wonder, dat duizenden luis teraars gretig zijn. avonturen aan horen, en geen uitzending willen missen. Maar de eenheid van Europa is toch heus iets belangrijker dan Ome Keesje, want als die eenheid er niet -komt, zou het met Oom's avonturen wel eens gauw gedaan kunnen zijn. Dan gaat hij zijn laat ste, grote avontuur in. De omroep-organlsaties, die Zondag de demonstratie van het Europa-congres op de Dam in de hoofdstad uitzonden, dachten, er anders over. Midden in de toe spraak van de voorlaatste spre ker kregen de luisteraars te ho ren, dat het klokje van gehoor zaamheid tikte en dat men de laatste twee redevoeringen niet meer kon uitzenden. Ook pater Henry de Greeve moest het loodje leggen. Voorts miste men het plechtige ogenblik van de beto ging: de stille hulde aan de ge- vallenenden de koorzang, die aan hen gewijd werd. Ome Keesje was belangrijker dan Europa's eenheid. Klokjes van gehoorzaamheid moeten er zijn en men moet er zich ook aan houden... tenzij er be langrijker dingen op het spel staan. En de radio moet, behalve trouw aan klokjes, ook soepel zijn en zich bewust zijn van haar taak, het Nederlandse volk voor te lich ten en te laten meeleven met actuele gebeurtenissen. In dit geval was het Europa congres van meer betekenis dan het klokje en dan ome Keesje. Het was een fout de luisteraars het hoogtepunt van de demonstratie te onthouden. OhnVËERSACHXIG Plaatselijk èen re- penbuitje. maar hier cn daar zwaardere onweersbuien. In dc kuststreken op som- mi pc plaatsen een koelere zeewind, ove- ripens nog vrij warm met veranderlijke wind. J2L"EÖag 11 Mc,: Zon op-4.53. onder 20.2A: maan op 5.56, onder 23.52. "Waarnemingen hedenmorgen 8.40 uur te Rotterdam. Luchtdruk 756.3 wind; stil; tempera, tuur 17.8; max. temp, 24.4 (4 uur Zon dagmiddag); min. temp. 14.1 (8 uur he-'- SS'tf Wemg-teUflMWj licht.;

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1