Molotof zegt Ja op scherpe Amerikaanse nota HET ROTTEEDAMSCH PAROOL Congres in Den Haag eindigt met boodschap aan Volk van Europa Toezichthoudende regering zou Palestina besturen Republiek vermindert haar troepen reeds Naar direct Russisch-Amerikaans overlag over geschilpunten Amerikaanse volk is bezorgd Spaak gekant tegen tweepartijenregering Communisten rukken op naar Moekden Zes machinisten leggen papierbedrijf lam Militair pact tussen Nederland en België USA-regering vordert spoorwegen Havenarbeiders protesteren Jeruzalem komt onder bescherming te staan van het Rode Kruis Churchill: Ik geloof dat we elkaar kunnen feliciteren r~ Churchill gastheer Mohammed Natsir geeft zijn visie op de onderhandelingen Nieuwe sleepboot voor de Rijnvaart Radio:Oranje en de codeberichten Export-sigaren voor Nederlandse hotels Onweer richtte overal schade aan Dinêdag 11 Mei 1948 1 Red. en Adm. Lange Haven 14Ï, Schiedam Tol 6930t - Abonn prijii per week :031 pei kwartaal ƒ4.—,losse nummer» 0.09 Opgericht door de Stichting „Hel Parool" IXcKtste jaargang, No. 10S Oltgnrë N.V. fis Meows Pere Postgiro 393644 Bankiert Am s ter dams che :3 ank te Rotterdam Directeur» B. de Vries <-*' Hoofdredacteur: Th, Ramaker >-*■ AMERIKA heeft zes dagen geleden aan minister MolotoE een verklaring over de Sovjetrussisch—-Amerikaanse be trekkingen doen overhandigen. Molotof heeft in antwoord daar op namens zijn regering ingestemd met eèn Amerikaans voorstel om besprekingen te beginnen over de regeling van geschil punten tussen de beide landen. Dit nieuws is vanmorgen in de vroegte door radio-Moskou bekend gemaakt. De Amerikaanse nota was aan Molotof over handigd door generaal Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur in de Russische hoofdstad. Zondag heeft Molotof het antwoord aan Smith meegedeeld. In.de Amerikaanse nota-wordt verklaard, dat de' bezorgdheid en de vastbeslotenheid van het Ame rikaanse volk is toegenomen in verband" met de vijandige houding, die door de Sowjet-linie aan de dag is gelegd met betrekking tot het. program voor Europees herstel- Volgens de verklaring is.de hui dige toestand ontstaan door het Optreden van de Sowj et-regering of van politieke groepen, die onder haar controle staar». De V.S. wensen een aantal pun ten duidelijk te maken, welke naar hun mening van groot belang zijn, opdat er geen misverstand zij, aldus de nota. Steun van volk Radio-Moskou citeert o.m. 1 de volgende punten uit de verklaring: 1. De politiek van de Amerikaan se regering in internationale aan gelegenheden geniet de steun van de. meerderheid van bet Ameri kaanse volk. ^Deze politiek zal in de toekomst energiek worden voortgezet. 2. De regering der V.S. wil dui delijk doen uitkomen, dat de V.S. geen vijandige of agressieve hedoe- linge-t heeft in haar betrekkingen tot de Sowjet-Unie. De politiek der V.S. is zo uitge- .werkt,dat .zij in hetgeheel geen 'ongunstige invloéd kan hebben 'op de belangen van de Sowjet-Unie, indien de Sowjet-Unie er naar streeft in vrede met haar naburen te leven en zich onthoudt van po gingen-om directe of indirecte in; vloed uit te oefenen op dc zaken van anderen. In feite zouden vele elementen in de buitenlandse politiek der V.S. die op bet ogenblik zulke scherpe tegenwerpingen van de zijde der Sow jet-pers uitlokken, nooit zijn ontstaan, indien er voor de V.S. geen noodzaak had bestaan om aan andere landen hulp te brengen mét het doel hun politieke onschend baarheid te beschermen tegen po gingen van de zijde van communis tische minderheden om de macht te grijpen en regeringen te vormen, die ondergeschikt zijn aan buiten landse belangen. Indien deze po»* gingen ophouden, dan zal de nood zaak van zekere manifestaties in de buitenlandse politiek der V.S., die klaarblijkelijk te Moskou onte vredenheid wekken, verdwijnen. Wat de V.S. betreft blijkt de deur altijd open voor discussie -en rege ling- van onze geschillen, aldus de nota. Vredespolitiek Op negen Mei ontving Molotof generaal Bedell Smith en hij ver klaarde. dat de Sotvjet-regering een positieve houding innam tegenover de Amerikaanse wensen om de be- trekkingen tussen beide landen te verbeteren. Hij verklaarde zich accoord met het voorstel om be- j sprekingen te beginnen om de ge schilpunten, die tussen beide lan- den beslaan, te regelen. „Het is bekend," 20gaat de ver klaring voort, „dat de VjS. even eens een politiek voeren, welke is gericht op versterking van hun be trekkingen met naburige landen, hetgeen geheel begrijpelijk i£. Het is evenzeer begrijpelijk, dat de Sowjet- Unie;eveneens een politiek van-ver sterking van haar betrekking met naburige en andere landen van Europa volgt." Tezelfdertijd acht de Sowjet-rege- ring het nodig te verklaren, dat de spanning in de' internationale toe stand een gevplg is van de politiek der V.S. gedurende de jongste pe riode. ÏTet scheppen van een derge lijke -gespannen toestand wordt in de'eerste plaats aangemoedigd door de stappen, die de V.S. heeft geno men in de richting van de steeds .grotere ontwikkeling van het net werk van militaire, marine^ en vliegbases in alle delen van de we reld, met-inbegrip van gebieden in de buurt van de SowjetrUnie. Meer nog: de pers.cn een aantal officiële vertegenwoordigers der V.S. ver klaren ronduit dat de stichting van deze bases gericht is op de omsinge ling van. de Sowjet-Unie. Daarentegen volgt de Sowjet- regering een consequente vredes politiek ten opzichte van de V.S. en andere, staten, legt geen militaire bases in andere.landen aan en staat zichzelf niet .toe welk land ook te bedreigen., In het Russische antwoord op de Amerikaanse nota wordt voorts ge zegd. dat de militaire alliantie tus sen Engeland. Frankrijk en de Be nelux-landen niet alleen Duitsland op het oog heeft, maar ook-gericht kan zijn tegen alle staten, die in de tweede wereldoorlog geallieerden waren. Tenslotte wordt er aan her innerd, dat deze alliantie slechts mogelijk kon zijn dank zii de steun van de regering der V.S. en dat het „duidelijk is, dat het verdrag der vijf Westelijke staten niet kan wor den beschouwd als een verdrag va» zelfverdediging".. Brits schip voor IJmuiden op mijn gelopen Tijdens het noodweer liep giste ren het Britse stoomschip William Bursley ter hoogte van Callantscog op een mijn. ■•Een reddingboot en een sleepboot verlieten IJmuiden ter assistentie en ook uit Terschel ling kozen drie sleepboten met het zélfde doel zee, maar de William Bursley, dat een gat in de achter steven boven de waterlijn had ge kregen, seinde later, de reis op eigen kracht te kunnen voortzet ten en geen sleepboöthulp nodig te hebben. Later werd 'bericht opge vangen, dat het schip toch nog naar IJmuiden opstoomde. Daar. heeft men het schip, dat met een lading steenkool onderweg was van Gdynia naar. Antwerpen, leeg ge pompt. Twintig doden in Italië bij treinontsporing Ongeveer .twintig personen zijn volgens de eerste berichten omge komen bii een -ts^oring van de expresstrein TriestVenetië,1 nabij Quarto d'Altino, vijftien kilometer van laatstgenoemde stad. De ontwikkeling in de Belgische regeringscrisis was gisteravond in zoverre gunstig, dat- met de hulp van Henri Rolin. de voorzitter van de Belgische Senaat, de katholieken en de socialisten het eens zijn ge worden over de te volgenschool politiek. De enige oorzaak van de verlenging der crisis, zo werd in Brussel meegedeeld, was de weige ring van Spaak, om opnieuw een tweepartijenregering te vormen. Spaak zou hedenmorgen naar Farifs vertrekken om daar met Averell Harriman besprekingen te voeren over kwesties betreffende het plan- Marshall. Vanavond om 11 uur wordt Spaak in de Belgische hoofd stad terugverwacht. Vijf communististhe troepen co lonnes',. tezamen naar schatting 500.000 man sterk, trekken op naar Moekden, de hoofdstad van Mand- sjoerijo. Men verwacht nu de be slissende slag om het bezit van deze stad, 'die verdedigd wordt door troepen van de Chinese rege ring. Men schat, dat de communis tische legers hier drie maal zo sterk zijn als de beschikbare regerings troepen. Sedert -Maandagochtend ligt de gehele papierproductie op de fa brieken der firma Van .Gelder Zonen te Velsen stil tengevolge van de ontslagname van.'een zes-tal hulpmatèhmisten, die in de centrale van het bedrijf werkzaam-waren en een sleutelpositie innamen. - Zodoende konden de ruim- 500 employe's gistermorgen geen. aan vang met de productie maken. Deze ontslagname staat in .ver band met een loonkwestie» waar voor geen. oplossing kon worden gevonden. Tussen België en Nederland is gisteren een militaire overeenkomst getekend. Dé" ondertekening had plaats., in Den Haag, waar' It.-kcfl. Fiévez, de Nederlandse minister van oorlog, kol. Raoul de Fraiteur, 'zijn Belgische collega, ontving. De Belgische minister brengt op het ogenblik een bezoek aan ons land. Deze overeenkomst is er een van zuiver militair-technische aard zon der verdere politieke strekking. Zij staat ook open voor Luxemburg en voor iedere andere mogendheid. De clausules zijn ten volle bekend aan de andere .mogendheden van 't Vyf- landenpact cn zij wordt beschouwd als een belangrijke bijdrage tot ver dere militaire samenwerking tussen de vüf landen. België cn Nederland verplichten zich hierbij tot dc nauwst mogelijke samenwerking op militair gebied. Stakingen in Duitsland verbreiden zich nog De stakingen 131 Duitsland brei den zich nog uit. In München. heb ben 7000 spöorwegarbeiders Maan dag het werk neergelegd en in Ess- lingen ziin 2000 arbeiders van een machinefabriek in staking gegaan. De Amerikaanse spoorwegvak- verenigiugen liebbeu Maandag avond de staking van 190.000 spoorwegarbeiders, die heden ochtend zou hebben moeten begin nen, afgelast. In verband met de dreigende staking had president Trumati een. decreet getekend, waarbij de ex ploitatie van de spoorwegen door de Amerikaanse regering werd overgenomen. Hierdoor was het federaal gerechtshof bevoegd-1 de vakverenigingsleiders het bevel te geven de stakingsorder in te trek ken. Woensdag 12 Mei: rede der Koningin H.M, de Koningin zal "Woensdag 12 Mei om "17.30 uur- -over beide zenders een radiorede uitspreken voor Nederland en "de overzeese gebiedsdelen. Zij zijn het niet eens met de nieuwe C.A.O. In „Ons Huis" is Zondag onder leiding van het bestuur der onaf hankelijke vakbeweging een verga dering van havenarbeiders^ gehou den. Aan het slot van de bijeen komst werd een rftotie aangenomen, .waarin scherpe -afkeuring wordt uitgesproken over het feit, dat met ingang van! 2 Mei een nieuwe C.A.O. is ingevoerd in de Rotter damse haven, zonder dat de Rot-,.» terdamse havenarbeiders hierin" zijn gekend: Geprotesteerd wordt verder tegen het feit, dat uitslui tend de besturen der Unie-Verkeer de besprekingen over dit contract hebben gevoerd en dat het besluit tot aanvaarding er van werd geno men in een bijeenkomst, waar ter» hoogste van de werkers uit de Rotterdamse haven aanwezig was. Voorts wordt uiting gegeven aan de mening, dat de opgelegde loon- korting voor'het pensioenfonds af gewezen moet worden, omdat de lonen der havenarbeiders volko men ontoereikend geacht moeten worden om in.het allernoodzake lijkste levensonderhoud te voor zien. - Ook weer kleinere eieren in distributie De: kleinere eieren zijn enige tijd niet in distributie gebracht, zodat het publiek' op zijn bonnen bijna uitsluitend eieren van dé gewichts klasse 1 en 2 ontving. Thans'wor den de winkeliers ook weer be- vnorraad met; éieren -van de; lagere klassen, zodat men op de bon, wel ke Donderdag a.s. bekend gemaakt wordt ook met deze eieren genoe gen moet nemen. BAL IN LONDËN, Prinses Elizabeth en prinses Margaret Rose, in gezelschap van dc Duke of Edinburgh, woonden dezer dagen een weldadig- hcidsbal bij te Londen, Na de wals'sotipcr verzamelden de gasten zich aan tafel. Zoals men ziet is in die kringen het gebruik weer ingevoerd dat dc dames met lange handschoenen aan dc maaltijd gebruiken. UNO KOMT MET EEN PLAN: De JNO-commissie vOor Palestina heeft Maandag een plan opgesteld voor een „toezichthoudende regering" voor Palestina, wanneer het Britse mandaat afgelopen is, Maandag is de oprichting van een -„centrale com missie" overwogen. Deze zou moeten optreden als tijdelijke vertegen woordiging der UNO In Palestina. Arabieren en Joden zouden het recht hebben, de reeds ia hun gebieden fimctionnerende diensten verder te ontwikkelen. Arabieren en Joden'hebben in beginsel toegestemd in een plan tot demilitarisering van Jeruzalem* waarbij" de stad onder bescherming van het Rode Kruis zal worden ge plaatst. Elders in Palestina duurt de strijd echter voort. De Haganah schijnt erin te zijn geslaagd, de Ara bische blokkade op de weg Jeruza lem—Tel Aviv, die twintig dagen heeft geduurd, te breken. Vierdui zend soldaten van de Haganah heb ben al lè strategische hoogten rond om de bergpas Bab el Wad, die de weg van 'Jeruzalem naar de Pa lestijnse vlakte afsnydt, bezet. Jóden op Cyprus vrij De Britse autoriteiten zullen ,op-15 Mei de ongeveer 25.000 Joden die,op het, ogen blik.„op.: Cyprus geïnterneerd zijn, vrij laten. Zij kunnen vrij n^ar Pa lestina gaan, indien'zij trans portmiddelen kunnen krijgen. Aan boord van het s.s. Nicolaas Patera5, ia de Merwehaven, viel de havenarbeider H. .B.: uit de Polder straat Zaterdagmiddag in-het 8 m diep ruim.'De man moest in het Havenziekenhuis worden opgeno men. ONDER daverend applaus van bijna duizend aanwezigen heeft gisteravond voorzitter' Patil. van Zeeland om tien minuten voor acht in de Ridderzaal te Den-Haag het Congres van Europa gesloten verklaard. 'De apotheose was de voor lezing, - door de Zwitser Qemis de Rougemont.in het Frans, door de Nederlander Kerstens in het Engels. --van een bpod- schaffaan het volk van Europa. Tevoren had Winston Churchill nog gelegenheid gekregen een'toespraak te houden,, namelijk toen er onderhandeld werd over een wijziging .in de economische resolutie. Toen deze wijziging-tot stand was gekomen, riep de voorzitter: „Europa is het eens". Na het voorlezen dezer 'bood schap sprak Paul van Zeeland een bewogen slotwoord, waarin hij'de Nederlandse gastheren en de mede werkers van het congres dank bracht. „Het Dagblad" opgeheven Het te 's-Gravenhage verschij nende „Dagblad" heeft opgehouden te bestaan, Vrijdag had de opening plaats van de wereldbekende.: Alkmaar se kaasmarkt waarvoor dieéci weer zeer veel be-* langstelling-bestond. Ik geloof, zei Churchill, dat we elkaar kunnen gelukwensen. Het congres was een experiment, maar niemand heeft redèn, zijn deelne ming te betreuren. Wij zijn het niet eens over een groot aantal bij zonderheden, maar wij zijn het eens .over het grote doel. Wij moeten niet blijven staan bij onze verschil len van-inzicht maar bij wat ons samenbindt. Ik heb de indruk dat dit congres een groot succes iis ge weest. Lang en. hartelijk werd de oude Brit toegejuicht en zyn rede maakte een einde aan de middag- zittlAg. 1 's Avonds kwam de voorlezing van de boodschap aan de Europea nen. Wij Europeanen, hier verza meld aldus luidt het slot van de ze boodschap om een stem té ge ven aan alle volken vari dit wereld deel, -spreken plechtig onze ge meenschappelijke wil uit in de vyf volgende artikelen; Met al onze kracht 1. Wij wensen een Verenigd Europa, op welks gebied de vrije beweging van mensen, ideeën en goederen is. verzekerd. 2. Wy wensen een handvest voor de rechten van de mens, dat de vrijheid van gedachten, vergade ring en meningsuiting en het* recht tot vorming ener politieke oppositie garandeert. 3. Wij wensen een hof van justi tie met toereikende sancties voor de in het Handvest vervatte rech ten. 4. Wij wensen een Europese As semble, waarin de levende krach- ten;van al onze volkeren vertegen woordigd zullen zijn. 5. Wij némen.te goeder trouw de verplichting op ons mét al onze kracht, zowei in huiselijke kring als in het. openbaar, in onze par tijen, kerken, beroepskringen en vakverenigingen die mannen en re* gèringen te steunen, die dit werk tot heil van het algemeen bevorde ren, deze prachtige kans op wede en waarborg, voor een grote toe komst, voor deze generatie en de volgende. Winston Churchill was giste ren gastheer bij een lunch ten huize 'van dé Canadese ambassa deur,, de heer Pierre Dupuy. Als gasten zaten aande Nederland se minister van buitenlandse za ken mr. C, G- W. G. baron, van Boetzelaer van Oosterhout, de Belgisdhe ambassadeur en deken 'van het corps diplomatique de heer L. C. Nemry, de heren Patil van Zeeland en Paul Rejnaud, sir John Anderson,- captain Ha rold MacMillan. senor J.. Mada- riaga y Rojo, de heren P. A.. Kerstens, J. 'D.' Woodruff, Daniel Serruys, mr. A. H. G. Lovink en mr, A. Ford, de niet-officiële waarnemer der Canadese rege ring op het Congres van Europay Dronken in auto waarvan remmen defect waren Maandagavond hield de politie de garagehouder A. V. M. van dé Strevelsweg aan, die dronken ach-, ter het stuur van zijn auto zat. Hij is opgesloten in het bureau San- delplein. Daar bovendien de -rem- men van de auto niet in orde wa ren, is de wagen in beslaggeno men. "jV/TOHAMMETJ NATSIR, de mi- 1-Vl nister van voorlichting van de Indonesische republiek, heeft even als de ondervoorzitter van de Ne derlandse delegatie, jhr. Van Vrr- denburch dat verleden week deed, zjjn visie gegeven op de stand der Nederlands-Republikeinse onder handelingen in een Interview met Antara. Uit zijn woorden Is het vol gende een samenvatting: Volgens overeenkomst f moeten beide partijen- hun strijdkrachten verminderen. Welnu, de Republiek I's hiermee al begonnen'en men moet dit zien als eern uiting van goeds wil. Dat de Republiek na het bereiken van een politieke overeen komst- geen.strijdkracht-en zou mo gen hebben is geenszins bedeeld. Als men verlangt, dat de macht der Republiek opgelost wordt, wat be tekent dan het voortzetten der on derhandelingen? Het .standpunt der CvGD is duidelijk genoeg, In haar. verduidelijkingen wordt gezegd, dat de ondertekening der beginselen 'geen enkele verandering in de sta tus der. belde partijen brengt. Deze verduidelijkingen zijn door beide partijen geratificeerd. Over debuitenlandse betrekkin gen. formuleerde 'Natsir zyn :Jnzich- ten ongeveer als volgt: De Repu bliek is de jure en de facto erkend door verschillende landen en alleen de facto door verschillende grote mogendheden. Ook onderhoudt de Republiek reeds buitenlandse be trekkingen. Voorts is een feit het bestaan der TNI, geboren door de wil van het land om zijn eigen gren zen te verdedigen, met z\jn eigen krachten, want sedert 1942 heeft het Indonesische volk geleerd geen garanties voor zijn veiligheid van andere landen te vertrouwen, aldus Natsir. Twee conferenties Als tegenzet tegen een. manoeuvre van dr. Van Mook, die,tegên ID Mei reeds weken geleden een eonferen-. tje te Bandoeng heeft, aangekon digd om vraagstukken te bespreken die samenhangen metjde structuur- vorming vgn de Verenigde Staten van Indonesië, hebben de Republi keinen het plan opgevat om in Juni te Batavia een soortgelijke confe rentie te houden. Deze conferentie zal moeten bewijzen, dat. de Indone sische leiders van gebieden, dié nu onder Nederlandse controle staan,; niet bereid zijn deel te nemen aan de V;S. van Indonesië, indied.de Re- publiek hier'bui ten. gelaten wordt," Verwacht wordt, dat het Jood se Agentschap voor schepen zal zorgen. Voorts wordt gemeld, dat de En gels-Amerikaanse druk op de Ara bische regeringen, om hen te doen afzien van het in de strijd werpen der geregelde legers, is toegeno men. Volgens Reuter echter wordt in ieder Arabisch'kabinet een ware strijd gevoerd, omdat „het volk lui der en luider effectieve interventie eist". Drie Arabische leden van de Raad voor Jaffa hebben aan de Britse districtscommissaris schrif telijk verklaard, dat de stad niet voor militaire doeleinden zal wor den gebruikt Zij vragen, dat de UNO 'n.'neutrale waarnemerzal be noemen,die 'erop moet toezien, dat dë'status van open stad in Jaffa' ge ëerbiedigd zal worden. Haifa, de andere Palestijnse ha venstad zal na het neerleggen van het Britse, mandaat bestuurd wor den door een speciale raad, be staande uit een Brit, een Arabier en drie Joden. .De Néder landsche «Rijnvaart Vereenïging" heeft aan haar vloot van sleepboten haar eerste, na de oorlog gebouwde dubbel - schroef motorsleepboot, „Njord", toegevoegd, die gebouwd is bij de N.V. Haarfemscbe Scheepbouw Maatschappij. Het schip heeft een waterverplaatsing van 470 M3, bij éen diepgang van 1.20 m, De groot ste lengte is 63-50 m bij een groot ste breedte van 8.70 m, terwijl de holte tot hoofddek 4.25 bedraagt. De diepgang, die geringer Is, dan bij welke andere bovenrjjnsleepboot ook, werd gekozen, teneinde de boot ook in perioden van zeer lage wa terstand te kunnen gebruiken. Om daarbij de voor een dergelijke boot vereiste sterke constructie te ver-, krijgen is de huid opgetrokken tot het bovendek, dat met- stringers tot het achterschip is doorgetrokken.' Hierdoor zijn de gangboorden weg gevallen en heeft dé „Njord" een zeer opvallend uiterlijk verkregen. Voor bet' bepalen van dc vorm zyn in de sleeptank van het scheepsbouwkundig proefstation" te Wagen ingen uitgebreide modclproë- ven genomen, welke hebben uitge- \vezeh, dat de beste resultaten'wor den bereikt door de toepassing van zgn. straslbuizen. Hierdoor werd 1.26 ton meer trekkracht verkregen, waardoorhet totaal op 10:26 'ton werd gebracht bij 12 km. snelheid en een waterdiepte van 2.50 m. Te vens bleek door deze proeven, dat de boot met vier roeren moest wor den uitgerust. De motorkamer, ingericht door het scheepsinstallatiebedrijf „Ne derland" bevat twee Stork iïessel- man voortstuwhigsmotorenelk van 650 pk. Een voor deze boot zeer belang rijk onderdeel, de electrische stran- genlicr met klemmcnrolleu, werd vervaardigd door de N.V, machine fabriek „Nemag" te Rotterdam. Verklaring van twee leidende figuren De heren J. W. Lebon en H, J. van de Broek verzoeken ons het volgende onder uw aandacht t« brengen: Tijdens de behandeling vsn ae zaak Van der Waals, meer in het bijzonder in verband met. het z.g „England-Spiei" zijn herhaaldelijk de van tijd tot tijd door Radio- Oranje uitgezonden codebood- schappen ter sprake- gekomen. Welke rol Radio-Oranje daarbij was toebedeeld ca welke verant woordelijkheid het droeg, is echter, gelijk ten overvloede nog uit do motivering van het vonnis blijkt, niet duidelijk komen vast te staan. Dit heeft tot betreurenswaardig gevolg gehad, dat daaromtrent mis verstanden zijn blijven heersen en. wat betreft de höuding van de re- geringsomroen in Londen, hier en daar de woorden „argeloos" en zelfs „in dc kaart van. de vijand spelen" zijn gebruikt. Ondergetekenden, beiden in oor logstijd met de leiding van Radio Oranje belast geweest, stellen er daaróm orgs op te verklaren, dat zij indien zii als getuigen waren opgeroepen de rol van Radio- Oranje als volgt zouden hebben om schreven: Radio-Oranje vervulde, bij het uitzenden van de code-bcrichten, niet anders dan de functie van spreektrompet. De code-boodschap- nen werden aan Radio-Oranje dwin gend ter uitzending voorgelegd door de daartoe bevoegde instanties en op met duidelijke stempels en pa rafen gewaarmerkte papieren. Chefs noch redacteuren van Ra dio-Oranje hebben ooit enige kennis bezeten of willen bezitten van de werkelijke inhoud dezer boodschap* pen. Pas na de oorlog hebben zii, als ieder ander, uit de pers de ach tergrond van sommige der geheim zinnige berichten vernomen. J. W. Lebon H. J. van de Broek. Teneinde vreemdelingen, die Ne derland bezoeken, in de gelegen heid te ctellen, zowel voor gebruik hier te lande als voor uitvoer naar het buitenland, sigaren te 'kopen, heeft het Rijksbureau voor Tabak 'en Tabaksproducten de' volgende regeling bekend gemaakt. Hotels, welke door de Nederlandse Bank gemachtigd zijn vreemd geld in te wisselen, kunnen sigaren kopen tegen een stuksprijs van 0.30» f .0.40 of f 0.50 plus opcenten. De sigaren" zullen verpakt moeten zijn. in verpakkingen van 10, 25 öf 50 stuks, Deze verpakkingen moeten behalve van een kistbènderolle voorzien zijn van een exportzegel, dat mits in ongeschonden staat als uitvoervergunning dienst doet.- De betreffende hotels kunnen hun bestellingen bij het RBTT in Dén Haag indienen. Senoritas val len niét onder deze regeling. Meer sigaren? Het Ministerie van Economische Zaken heeft toegestaan, dat de si garenfabrikanten bijna 2/3 van hun achterstand, mogen inhalen. Het Is daardoor niet uitgesloten, dat binnen niet al te lange tijd wat meer sigaren op denmarkt gebracht zullen worden. Zwaar vonnis De tuchtrechter vobr de prijzen te Rotterdam heeft uitspraak gé- daan in de zaak tegen de handel maatschappij S. en Zonen, die ge dagvaard was wegens het te duur verkopen van rijwielen en van. door haar geïmporteerde onderde len. Voor. het eerste feit werd haar een boete van f 500.r opgelegd met ontneming van het behaalde voor deel ad f 47375,55. Voor het twee de feil bedroeg dc bocie f 100.- en. ontneming van het voordeel ad. f 1.332,30. Het hevige onweer dat gistermid dag over ons land trok, heeft op tal van plaatsen schade aangericht. Jn het Westland hebben de gewas sen te velde, vooral de aardappe len, andijvie, sla en bloemkool, erg geleden door de hagel, die het'on- wcer vergezelde. Ook het treinverkeer is ge stremd geweest.-, Doordat op het tractielerrein te Leidschendam' de bliksem in de bovenleiding sloeg, stond tussen vier uur én half vijf het verkeer tussen Rotterdam en Den Haag stil. Tussen "Voorburg en Den Haag werd de lijn naar Utrecht getroffen. Het gevolg hier van ls, dat de, treinen :daar over "enkel spoor moeten, rijden, hetgeen de treinen naar Den Haag vertra ging deed krijgen. Ook. op de spoorbrug bij Velzen .werd de bo venleiding getroffen, Waardoor eveneens vertraging ontstond. Ten slotte was; dit ook het geval bij Den Bosch, waar de bliksem de brug over de Dieze trof. 1 Zaterdagavondklok voor automobilisten De K.N.A.C. heeft de Minister Van Verkeer en Waterstaat verzocht da aanvang van liet z.g. Zöndagsrijverbod te stellen op 4 iiur v.m. terwijl'mede in overweging ls- gegeven dat verbod te -21 .uur te dóen eindigen. In het adres heeft de K.N.A.C. té- vens de hoop uitgesproken, dat deza denzijdige vrijheidsbeperking, spoedig geheel zal worden opgeheven. Passagierslijst Joh. van Oldenbarnevelt De lijst van passagiers, die met het motorschip Jbhan van Olden» barnevelt op 18 Mei uit Batavia in Amsterdam wordt verwacht, ligt op ons kantoor, Schiedamsesmgel 42, ter inzage. Dé handelsreiziger P. J. A. Heere brand uit de T^ïlingerétraat, is Za terdagmiddag op de Sehiedamse-. weg-aangereden door éen motorrij* wiel. De man moest met een wond boven de neus en een hersenschud ding in het Coolsingelziekenhuis wordenopgenomen. Weerbericht NÓG ENKELE VERSPREIDE "BUIEN Weersverwachting tot Woensdagavond Aanvankelijk nog plaat selijk enkele regenbuien of onweer. Hier en daar ochtendmist. Over het algemeen weinig wind en ongeveer nor male temperatuur voor de tijd ran het Jaar. Woensdag 12 Mei; Zon*'op 4.51, ond« 20.22; maan op 6,42, onder 12 Mëi. Hoog' water te K'öam: le tij 6.36 uur; 2e tij 18.0$ uur Waarnemingen hedenmorgen 8.40 uur te Rotterdam. Luchtdruk 754.5; wind W Z.W 1; 13lti; TIlax- ternP- 26-2 {gister middag 1,40 uur); min. temp. 11.9 .(he- denmorgert 4.10 uur). Weersgesteldheid! betrokken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1