10 PARFUMERIEN Zes gasten-met-stamboom in Diergaarde-Blij dorp aazEEEiE Radio-programma 't JACHTHUIS Zwaar karwei in de haven Vervalsers van papiergeld en reis-cheques ZP&PT J°° eaSPEM Beb. van Klaveren 2 ■f Luc. van Dam Philliarmonisch Orkest herdenkt zijn dertig-jarig bestaan Controle op prijzen van levensmiddelen kleine negertjes P/tfitiecechtec Avant gardisten brachten werk van Rotterdamse auteurs V. Woensiïag 12 Meï 1948 3 DAAR zit een mooiere kop op als op de meeste mannen", zei boer Dinges uit R. toen hij dezer dagen in Diergaarde- Blijdorp oog in oog stond met Dientje. En over de verschijning van Polly en Beatrix was hij niet minder enthousiast al was zijn galanterie nu niet bepaald van de fijnste soort te noemen, indie» Dientje c.s. stadsdametjes waren. In dit geval had zijn bijval echter betrekking op zes uitgezochte stamboek-koetjes, die in de Diergaarde louter voor haar genoegen, voor de show, een tijdje uit logeren zijn gegaan. De zebu's per slot van reke- hoe haar voorouders heten en wat trr AAI» Ir.-,*!™' uoan luaro me»7Iffnhr i aVenHsamn. ning óók koeien hebben haar weide moeten delen met de zes pronk-exemplaren van het Hol landse ras of beter gezegd met twee Groningse „Blaarkoppen", twee roodbonte Rijn- en IJselkoeien en twee van het zwart-wit gevlekte Fries-Hollandse sla Door en door materialistisch zijn die koeien toch] In haar nieuwe weide gedroégen zij zich na aan komst onmiddellijk zoals koeien overal op grasland doen. Zij staken de zachte snoeten in het welige gras en graasdenZe zwaaiden met haar staarten naar de'vliegen, die al precies zo venijnig staken als elders en was daar niet die draad versperring geweest, die haar van de zebu's scheidde, wel dan zou je je als koe nergens over verwonde ren of het moest zijn over die men sen, die maar langs dp omheining stonden te gluren- alsof ze nog nooit in hun leven een welgemaakt koe beest hadden aanschouwd. Nee, die draadversperring zat haar dwars! Stel je voor. Loopt Dientje verheugd de Blijdorp-wei in na en lange en vermoeiende reis en wil ze haar kop eens even lekker schuren langs de draden van de weideversperring. Krijgt ze me daar toch een schok, waarvan zij een meter achteruitvliegt. En Folly en Beatrix en de andere „melskes" ging het al evenzo. Wis ten zij ook, dat die schok weer een uitvinding was van de mensen om argeloze, nette koeien de dood schrik op het lijf te jagen! De draden, die zebu's van koeien scheiden, zijn onder éen electrische stroom van 5000 Volt gezet. Bij een zeer geringe amperage is het aan raken evenwel ongevaarlijk Het apparaat, dat de draden onder stroom zet, is zo geconstrueerd, dat elke 0,8 seconde de draden onder spanning staan. De koeien en ook de zebu's heb ben na,een eerste aanraking zo de schrik ervan beet, dat zij voortaan op veilige afstand van de draadver sperring blijven, hetgeen natuur lijk de opzet is. Je hoeft geen kenner te zijn ora dadelijk te kunnen zien, dat die koetjes van meer dan.gewone kom af zijn. Kaarsrechte ruggen, mooie „diepte" en fraaie stand-van de poten zijn echter kenmerken, die alleen de mannen van het vak,'de veeboeren en -handelaren naar waarde weten te schatten. De „gewone" Diergaarde-bezoe ker vindt het wel amusant te we ten, dat Polly's vader Anna's Piet heet en haar moedefi Nora; dai Dientje een ouderpaar heeft met doorluchte namen als Marchines en Julius van Frijtum. Wilt U nog meer weten omtrent die zes koetjes, Advertentie I. Af. een ware „melkfabrieken" daaron der waren? Het staat allemaal keu rig netjes op borden langszij het weitje te lezen. Tot de herfst blijven de vaarzen want dat zijn het.in de kost bij de Diergaarde. Langer kan men ze niet houden, want stel je voor, dat ze melk gaan produceren! Een Advertentie i. M. Een man. die een zaak in Likeur had, Zei, toen ie eens bij de coiffeur zat, „Scheer me vlug en correct, Tc Moet weer terug en direct: Er is „TIP" de buurt loopt m'n deur plat." Inz. Hr Th. Nijmegen, entv. 1 fl. TIP "WOENSDAG 12 MEI lS4g Avondprogramma J HILVERSUM I: 10— Geleide eco nomie, 10.15 Silvestri kwartet, 1930' Voor de Jeugd. 19 40 Jeugdmeuws, 19 45 Lezen in de bijbel. 20.Nws, 20 05 Din gen van de dag, 20.15 Opera program ma, 21.30 De wegen van het noodlot, 22.15 Pianospel, 22 25 Cabaret (Wim Kan), 22.45 Van boek tot boek, 23.— Nws, 2315 Zang, 23.30—24.— Gr. muz. HILVERSUM II: 19 Nws. 1915 Reg uitzending, 19 30 Actueel geluid, 19.45 Engelse les. 20.— Nws, 20.15 Sartgh ea Spel, 21.— Lutherse dienst. 21.40 Te Deum, 22.10 Ecbo, 22.30 LÜi Kraus, 22.45 Avnndcverdenkmg, 23.— Nws, 23.15 Strijkkwartet 23.45—24.—» Zang. DONDERDAG 13 MEI 1948 Ochtend- en MlddagprogrammA HILVERSUM I: 7— Nws, 7U3 Och tendgymnastiek, 7.30 Gr. muziek, 7.50 Dagopening. 3Hwb, 8-15 Gr. muziek, 8.45. Philh. orkest, 9-15 Morgenwijding. 9 30 Morgenwijding, .9.45 Arbeidsvita minen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.23 Hawaiian muziek, 10.50 Kleutertje luis ter, 11.Operette muziek, 1145 Uit de wereldpers. 12.Gr. muziek, 12 30 We erp raatje, 12 33 In 't Spionnetje, 12 38 Pianoduo, '13Nws, 13.15 The Avxoleans. 14.— De vrouw, 14 20 Solis ten-concert, 13.— Voor zieken, 16.— Tussen vier en vijf; 17.— Kaleidoscoop, 17 20 Welk dier deze week? 17.30 Dans- orkest, 18.— Nws, 18.15 Sport, 18.30 Reg uitzending. HILVERSUM H: 7.— Nws, 7.15 Gr muziek, 7.45 Morgengebed, 8Nws, 815 Pluk de dag: 9.— Voor de vrouw. 9 05 Ochtendeoncert, 9-30 Waterstanden, 9.35 Don/ Kozakkenkoor, 9.45 School radio, 10.— Symphonieorkest, 10,13 Morgendienst, 10.45 Orgelspel, 11.— He Zonnebloem, 1145 Gr muziek. 12 03 DanaorKest, 12.55 Zonnewuzer. 13 Nws, 13.20 Pianospel, 13.45 Hors d'Oeu- vre, 14.— Metropoleorkest, 14 30 Ope ramuziek. 14.40 Voor de vrouw, 15.— Pianorecital, 15.30 Strijkorkest, 16.— Bijbellezing, 16 45 Gr. muziek. 17.— Radlojeugdjoumaal, 1730 Dubbel-vier, 1750 Reg. uitz., 18Ensemble Lach man, 18.15 Land- en tuinbouw. 18 33 Eneeoabl* Lachman, 18.45 Jonge men sen en hun beroep. In de vacantie bezoekt men voor: De goede keuken De prima service De matige prijzen Restaurant ROTTERDAM Nwe Binnenweg 306, TeL 31493 DEN HAAG Kettingstraat 9, TeL 180385 SCHËVENINGEN tijdens het seizoen: Gevers Deynootweg 130 (hoek Gev. Doynootpl.), TeL 553835 milk-bar bij het restaurant was zo gek nog niet maar dat melken.... en het geloei van koeien met volle uiers, 's morgens om een uur of vier! De Blijdorpianen zouden zich wederom in de polder wanen. Van Ommeren 9 pet. dividend In het verslag over 1947 worden de resultaten, die behaald zijn door de Phs. van Ommeren's scheep vaartbedrijf N.V, te Rotterdam, welke N.V, fuseerde met de N.V. stoomvaart mij. „De Maas", gun stig genoemd. De bruto winst bedraagt f 5.515.595, waaruit gereserveerd wordt voor belasting f 1.600.000, voor nieuwbouw f 2.000,000 en voor een voorgesteld dividend van 9 procent (vorig jaar 8 procent), f 1.600.000, Benoeming Dr. H. A. van Beuningen te Rot terdam is benoemd tot lid van de raad van beroep voor bevraeh- tingszaken in de plaats van mr. W. H. Fockema Andrea, die op zijn verzoek per 3 Maart eervol is ont slagen. Een goede prestatie heeft de Rotterdamse haven Dinsdag weer geleverd. Het betreft hier het uit laden van een tweetal turbines elk met een totaal gewicht van 450 ton. De enorme gevaarten, die ver vaardigd zijn door de firma Richardsons Westgarth Co. (En geland) in- opdracht van het mi nisterie van Scheepvaart, zijn door het s.s. „Doiveland" van de S.S.M, van Hartlepool naar de Lekhaven in. Rotterdam vervoerd. Hier werd uitgeladen met behulp van de 225 ton drijvende bok „Overwinning" van de Nederlandse Spoorwegen, die hiermede tegelijkertijd op de proef gesteld kon worden, daar dit het eerste karwei van de bok was. Om 9 uur begon men met het werk en om 10 uur stond hel eerste zware stuk van 55 ton met nog diverse kleinere stukken op de kade. Alles verliep verder naar wens, zodat om 3.30 uur het gehele schip leeg was, Men had toen twee stukken van 55, twee van 17 en twee van 16 ton met nog een groot aantal lichtere onderdelen aan wal gezet, -v. De turbines worden voorlopig opgeslagen in de Liberty loods, eveneens aan de Lekhaven, waarna ze waarschijnlijk naar Indiê ver voerd zullen worden. Nieuwe burgemeester van "Kockanje Mrf insaas van 16 Mei Is Ie- noemd tot burgemeester van Roe- kanje de-heer E. Haak, ambtenaar van het Tribunaal te Den Haag. Op 31 Mei zal de nieuwe Neder landse half zwaargewicht kam pioen örfèbre in Odeon zijn titel verdedigen tegen Dorus Elten (en Pierre Dorenbasch,...?) Op dezelfde dag zal Giel de Roode in de Apol- lohal te Amsterdam zijn titel van weltergewichtkampioen verdedigen tegen Jan Nicolaas. Nu de handel in valse distribu tiecoupures minder florissant dreigt te worden, ook al omdat de winke liers op hun qui vive zijn, gaan de vervalsers zich op geldtrucjes toe leggen. Kort geleden werd ontdekt, dat een handige jorigen erin geslaagd was van acht papieren rijksdaal ders er negen te maken. Hij knipte van ieder der acht biljetten tel kens een opvolgend strookje ter grootte van een achtste deel uit, plakte de acht stukjes tot een nieu we rijksdaalder bijeen en beves tigde ook weer de nu kleiner ge worden helften aan elkaar. Door de biljetjes opgevouwen uit te ge ven gelukte het meermalen de mensen te bedotten. Voor gezelschappen gaarne offerte i mMMMIi Driemaal ia scheepsrecht, zegt het spreekwoord. Zaterdag, in de Apol- lohai te Amsterdam komen voor de derde keer tegen elkaar in de ring Luc van Darn en Beb van Klaveren, om het middengewichtkempioen- schap van Nederland! De eerste wedstrgd in het Feyenoord stadion op 10 Augustus van het vorig jaar verloor Van Dam door een oogwond, op 5 September in het Olympisch Stadion herhaalde zich de geschiedenis, met het verschil, dat nu Van Klaveren om dezelfde reden verloor. Beide keren is de wedstrijd tus- Schaduwen van grote sén de twee rivalen de sterksten gebeurtenis t in de Middengewlchtklaase -niet In Finland, verneemt K-Jt, is een tot een bevredigende beslissing ge- enorme belangstelling voor de komen. En nu.,.? Kris-Krasser olympische Spelen. Overal ziet men laat zich niet verleiden tot iets, aanplakbiljetten, waarop een ster wat de waarzegsters voorspelling ke Finse athleet staat afgebeeld, noemen _en in de sportjournalistiek een hordensprong van Finland prognose heet. Het is natuurlijk erg naar Engeland maakt. Het geld aanlokkelijk ora opnieuw te gaan stroomt binnen en dat Is ook wel vertellen, dat Beb toch al veertig nodig, want de Finse regering jaar lb (gut, mens, hoc Is het rao- hééft slechts 100,000 gulden beloofd gelijk) en dat dus redelijkerwijze en er ls tien maal zoveel nodig om üe jeugddat is Luc het moet ecn ploeg van 150 mensen af te winnen. Er is niets wat daar op vaardigen. Zij komen in alle takken wijst. Wie de „old manBeb in ac- van sport uit. behalve in Basket tie heeft gezien tegen de Engels- bail, voetbal, hockey, roeien en de man Des Jones en nog onlangs te- moderne penthatlon Favorieten gen Fouquet, die wacht zich er wel zijn; &e 32-jarige arbeider Helge voor om met de leeftijd van Van Peraelae voor de 10.000 meter (30 Klaveren een loopje te nemen. En min. 15 aec.), Pentii Siltaloppi voor dat zal Luc van Dam zeer zeker de 3000 meter steeplechase (9 min.) ook niet doen. Hij, die zo dicht een Een 23-jarige boerenknecht Erkki ontmoeting met Cerdan ia genaderd Katgja is de beste polsstok hoog- zal uiterst op z'n qui-vive moeten springer van Europa (4.24 m.). zijn om niet Van Klaveren met de buit te zien weglopen. Driemaal is; delgen komen op alle sporten scheepsrecht... zegt het spreek- uit, behalve voetbal, omdat, men. ln woord, maar... ia het ook boks- België geen zuiver amateurisme redht... t meer kent. Troefaas voor de Belgen moe!te waafdf™ Rooa^Harfy is Se lan^ "ïstandloper Gaston Bos, Luc LucasTheo Snijders, Jan Reiff, een eenvoudige, rustige 'be scheen-Fré de Vries. diende op een effectenkantoor. Maar het zaakje was niet lonend genoeg, zodat men er wat anders op ging verzinnen, n.I. het splitsen van briefjes vail een gulden en van tweevijftig. Deze briefjes be staan n.L uit twee op elkaer ge plakte helften. 'Door deze op kun stige wijze van elkaar te scheiden en iedere helft opgevouwen aan te bieden, bereikte men ook meerma len resultaten. Maar al spoedig kwam de zaak m handen 'van de recherche, die thans nog met het onderzoek bezig is. Ook een andere, lonender ver valsing werd sppedig ontdekt, die van de travelier cheques, welke door de American Express werden uitgegeven. Daarop kon men in het buitenland het bedrag aan deviezen ontvangen, dat erop vermeld stond. Maar toen de betrokken maat schappij er achter kwam, dat ei vervalsingen in omloop waren, liet zij overal de uitbetalingen stop zetten. Het gevolg was, dat de ver valsers er mee bleven zitten. Zij proberen ze nu in de provincie aan particulieren van de hand te doen, hetgeen nog maar al te vaak ge- Ibkt, Als de betrokkene dan merkt, dat de cheque niet inwisselbaar is, wendt hij zich tot de politie, maar intussen stond hij in het vreemde land zonder de daar gangbare munt, waarop hy gerekend had. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Men zij op zyn hoede. De valse traveller cheques kan men herkennen, door ze tegen het licht te houden. De vervalsers zijn er n.I. niet in geslaagd het watermerk aan te brengen. JUBILEUM 'e. MARTENS Heden herdacht de heer P. Mar tens, chauffeur bij ae N.V. de Rot- terdamsche Melkinrichting de dag, waarop hij voor 25 jaar bij deze melkinrichting in dienst strad. Vanmorgen werd hij op de ge bruikelijke wijzedoor directie en persopeel gehuldigd, waarbij hem geschenken werden aangeboden. De verdere dag bracht de jubilaris in huiselijke kring door. Advertentie l. M, ZATERDAG - IS MEI KAMR v. NEP. MIOPENQEW. «OKSEM 'APOllOHAL - AMSTERDAM Seizoen sal op eclatante wijze worden besloten In een dezer dagen gehouden persconferentie heeft dr. J. Hui- bregtsen namens een commissie der besturen van de Stichting en de Vereniging tot Instandhouding van het Rotterdamsch Fhilharmo- nisch Orkest aangaande de plafi- nen ter herdenking van. het 30- jarig bestaan van ons orkest nade re mededeling gedaan. Het zilveren jubileum was 1943. doch men heeft toen elk uiterlijk vertoon vermeden. Thans, nu het orkest onder Flipse weer zijn oude vorm heeft herwonnen, acht men de tijd gekomen, het dertig-jarig bestaan op feestelijke wijze te gaan herdenken, zodat Rotterdam de volgende maayd belangrijke muzi kale gebeurtenissen te wachten staat. Onder auspiciën van een Ere- Comité, waarin o.a. zitting hebben dr. Jos Gielen, Minister van O, K. en W., prof, mr. P. Lieftmck, Mi nister van Financien, mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland en mr, P. J. Oud, Burgemeester van Rotterdam, zullen drie jubileum concerten in de Koningmnekerk het seizoen 1947-1948 besluiten. Medewerking verlenen dan Willem Andriessen (piano), Laurens Bogt- man (declamatie en zang), Janme Dacosta (piano), Het Rotterdamsch Philharmonisch Koor en Het Schie- damsch Mannenkoor Orpheus. Naast werken o.a. van Beetho ven (vierde Pianoconcert) er Ravel (Concerto pourLamain gauche) zullen composities van Dicpenbrock, G, Landré en Aubert op deze concerten een eerste uit voering beleven. Op 26 Juni zal er bovendien nog een gala-concert ten bate van het De enige weken geleden aange kondigde algemene controle op de levensmiddelenpnjfeen is inmiddels gehouden. In het algemeen kan worden gezegd, dat de bevindin gen niet al te ongunstig waren. Naar het voorkomt, nemen knoeie rijen en kwaadwillige overtredin gen in aantal en omvang af. Hier uit blijkt de goede medewerking van bona fide bandelaars en van hel publiek zelf, terwijl de invloed, die uitgaat-van officiële voorlich ting, en van de arbeid dèr plaatse lijke prijzencommissies, -ontegen zeglijk veld wint. Niettemin was het aantal verfea- Rseringen ondanks de gepubliceer de aankondiging der contróle nog groot. Hoofdzakelijk kwamen truc jes en kleine overtredingen aan het licht bij personen, die nog al tijd menen, dat er wat aan de strijkstok móet blijven hangen. Bij het bezorgen van losse melk werd hier en daar de maat schuin ge houden, waardoor in sommige ge vallen 10 ondermaat werd constateerd; in pakjes boter werd 10 gram onderwicht gevonden. Ook bij brood werd onderwicht aange- 1 troffen: eieren met klein gewicht werden in de hoogste gewichts klasse gestempeld. Deze en derge lijke overtredingen werden over het gehele land geconstateerd. Op het platteland in Friesland Drente viel een 70 tal processen- verbaal wegens te hoge prijzen van roggebrood. In de omgeving van Arnhem werden een mil Hoen- eie ren beneden het gewicht bevonden. In midden-Limburg werd nogal eens de hand gelicht met de prijzen van kaas en wittebrood. Kruidenierswaren werden hier en daar in Brabant, maar vooral in het Westen des lands te duur verkocht. Het is een zaak van groot belang voor de volles- en dus voor de landseconomie, dat een ieder scherp blijft opletten, opdat de prijspolitiek van de overheid, wel ke het laag houden der kosten van levensonderhoud nastreeft niet door schadelijke invloeden wordt doorkruist. TUINKALENDER 13 MEIKent II de gezellige Psntotfelplsnt? Het is een éénjarige kamerplant; na de bloei wordt zo onder dankbetuiging voor het vele genoten schoons weggedaan, maar ze heeft dan ook een welbesteed leven echter de rug. II behandelt haar als de Cineraria: niet op de tocht, een koele plek in het volle licht en vochtige aarde. Zaaitijd; Ju/i- Augastas, Feuilleton DOOR AGATHA CHRIST) revolver overwoog. 63 den horen slaan. Ex-inspecteur Blore zat op de Middernacht rand van zijn bed. Hy ging iets gemakkelijker zit- Zijn kleine ogen, met rode ran- ten, ja, ging zelfs zo ver, dat hij den en met bloed doorlopen, ston- op zijn bed ging liggen. Maar hij den waakzaam, in zijn gezicht. Hij kleedde zich niet uit. zag er uit als een everzwijn voor Hij lag daar te denken. Hij ging de aanval. de hele geschiedenis van het begin Hij voelde geen neiging te gaan af a3) methodisch en nauwgezet, slapen. De bedreiging Merkwaardig, dat hij niet meer zijn schild voerde, daaronder durf- wist, wie het wasEen onnozel de hy wat te verwedden! soort gezicht eigenlijk de vent Ondanks zyn zwaarte was hij ge had iets van een clown. ruisloos van het bed gegleden en Maar natuurlijk! stond met twee stappen bij de deur De ontdekking gaf hem iets van te luisteren, een schok. Maar het geluid herhaalde zich Landor! niet Toch was Blore er van over- Een merkwaardig denkbeeld, dat tuigd, dat hij zich niet vergist had. In de stilte kon hy de klok bene- hij helemaal vergeten was, hoe Lan- Hij had een voetstap gehoord, juist Maar de revolverHoe stond het met die revolver? Dat was de verontrustende factor de revol ver! Blore zat op de rand van zijn bed, hij fronste zijn voorhoofd en er trokken rimpels om zijn kleine oogjes, terwijl hij het probleem van pensioenfonds in de Schouwburg worden gegeven waarop de mees- terviolist Jehudi Menuhin concer ten van Bach en Beethoven ten gehore brengt Ten slotte deelde de heer Huï- bregtsen nog mede, dat het orkest deze zomer .ook in Arasterdam zal concerteren en medewerking zal verlenen aan het Holland Festival te Scheveningen. Tentoonstelling van PTT-ers Personeelsleden van de plaatse lijke telefoondienst houden van 22 4ot 30 Mei een tentoonstelling van werkstukken, in hun vrije tijd ge maakt. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de seinzaal van het Centraal Bureau West, Korenaar straat 19, Rotterdam-West. Z'y" is ook voor het publiek toegankelijk. De uitslagen van de tweede dag van de wedstrijden om bet wereld kampioenschap dames hockey lui den: IerlandFrankrijk 20; Wales Oostenrijk 2l; VSDenemarken 11; SchotlandBelgie 21. De afloop van de eerste ronde werd be sloten de zes winnende landen over twee poules te verdelen. Vandaag om half 3 speelde Nederland tegen Engeland en Donderdag om 3 uur: WalesNederland, Adt'crfentie i. Af. Lastig dat telkena navragen. Spreekt Uw vriend onduidelijk of u Uw gehoor slechter don U meende? De oorarli kon heid veriehaHen. Met een AUD1UM boortoestel nemen Uw moeilijkheden snel een. t einde. Vraag! grabs AUDIUM brochure Singel 160 j de hoofdagentenf Amsterdam-C- V.vhP Geervliet,Keizersgr. 411, A'dam j H CScliDonenberg.Walenb weg 26. R' dom [WVC Kctjen. Turfsmgel 19. Gftmngtn Mooie stoeltjes Deze Piet was al 47 jaar gewor den zonder ooit met bet gerecht in aanraking te zijn geweest en daar om kon de rechter maar niet be grijpen hoe hH nu zo ineens van het pad der deugd gegleden was. Die wonderlijke Piet had een vriendin, eigenlyk zou je beter kunnen zeg gen een kennisje, want hy had. er mets mee, zeP Piet nadrukkelijk. Wel ging hij nu en dan eens bö haaf eten- Nu, dan wil je natuurlyk eens wat terugdoen en zo had de man op een dag tegen zijn vnendin, of kennisje dan, gezegd: Meid, ik heb ergens een paar fyne stoeltjes zien staan, als je ze hebben wilt zeg je 't maar, dan breng ik ze voor je mee en dan. kryg je ze van me. Nou, dat vona die vriendin wel leuk. 'n Wonder, niet, zo'n paar mooie stoeltjes. De andere dag kwam Piet er mee aanzetten. Het waren inderdaad erg mooie stoelen: beige trijp zat er op en daarin wa ren terracotta bloemen geweven. Het waren eigenlyk eetkamer- stoelen, maar de vriendin vond ze zo mooi, dat ze ze liever voor een zitje gebruiken wilde. Dat kan, zei Fiet, dan zagen we een stukje van de poten af, hoe la ger hoe gezelliger. Zo gezegd zo gedaan: de poten werden korter ge maakt en de vriendin was reuze in haar schik met de nieuwe meubel tjes. In een gezellig hoekje bij het raam werden ze gezet en na het eten zaten Fiet en zijn kennisje er lekker m te zitten en wie weet wat een idylle dat op de duur nog ge worden was tussen die Fiet en zijn kennisje, als die stoeltjes daar had den mogen blijven staan. Maar laat er nu co een dag een man met een politieagent naar boven komen. Toen hy de stoeltjes zag, zei hij: Ja, dat zyn ze en toen nam de agent ze mee. Want wat was "het geval De "rare Piet had de moois stoeltjes niet gekocht, zoals zyn vriendin, verondersteld had al licht. wie denkt er nu ahn wat an ders maar ze ijskoud weggepakt tut een opslagplaats van meubelen. Hoe kwam je toch zo dwaas, vroeg de rechter. Maar Piet wist het echt niet. Hh had zijn vriendin zo graag een cadeautje gegeven voor al het 'lekkere eten dat riff bij haar deed, maar ^hy had er het geld niet voor en toen had hH die stoeltjes maar meegenomen uit de opslagplaats. Ontzettend stom vond hy het ach teraf. maar dat was nu te laat, dat snaote Pieter wel. Nou. omdat hij nog nooit veroor deeld was, kwam hy er tamelijk goed af: een maand voorwaardelijk en 80 gulden boete. Kom je nog wel eens by je vrien din, vroeg de rechter. Nee, zei Piet, een beetje beteuterd. Dat dacht ik., wel, zei de rechter, met vriendjes als jjj moet ie oppassen, daar kun je last door krögenï dor er eigenlijk uitzag. Nog dé vo- buiten zijn deur. Zyn haren rezen rlge dag had hij geprobeerd zich byna te berge. Hy wist weer, wat dat te herinneren en was er niet angst was.... in geslaagd. Iemand, die heimelijk ïn de nacht En nu stond dat gezicht hem weer rondsloop, voor ogen, iedere gelaatstrek duide- Hij luisterde maar het geluid lijk omlijnd, alsof hy hem pas gis- herhaalde zich niet. teren gerien had. En nu had hij te kampen met een CL Landor had een vrouw gehad nieuwe aanvechting. Hij gevoelde zoals hij gewend was geweest in 'de' «n ?.aSer> viouwije met een een hevige behoefte naar buiten te nu zeer naby.. tjjd, dat hy zelf inspecteur was. zorgelyk gezicht. En zy hadden een gaan en een onderzoek ïn te stel- tenslotte de kind ook, een meisje van een jaar ien. Als hij maar kon zien, wie daar of veertien. Voor de eerste keer vroeg hy zich af, wat er wel van in de duisternis rondzwierf? Maar zijn deur te openen zou de handeling van een dwaas zijn. Naar alle waarschijnlijkheid was dat pre cies, waarop de andere wachtte. De bedoeling zou zelfs kunnen zijn, dat Blore hoorde, wat hij gehoord had in de verwachting dat by zijn deur zou openen om te kijken. Blore stond als verstijfd te lulste- Zes van de tien! Grondigheid leverde Met al zyn wijsheid, met al zyn beste resultaten op. voorzichtigheid en zijn schrander- De kóars WES bijna opgebrand. Hij beid. was de oude rechter de ande- heek even of de lucifers binnen rijn DegrEvolver. Waar was da revol ten gevolgd, bereik lagen en blies de kaars ver- ver gebleven? Dat was veel be- Blore gromde met een soort wilde volgens uit. langryker. voldoening. Het was een vreemd verschijnsel, Hoe meer hij er over dacht, hoe „Wat zei ale ouae knaap ook ^at hy de duisternis onrustbarend minder hij er van begreep.... Hij weer?" vond. Het leek, alsof eeuwenoude begreep mets van die revoiyerge- „W|j moeten heel voorzichtig angsten ontwaakten en in zijn geest, schiedems. zijn...." de overhand wilden nemen. Gezich- Iërnand In huis bad die revolver ren. Hij hoorde nu overal geluiden Zelf ingenomen, oude huichelaar, ton hingen in de lucht het gezicht in zijn bezit.... gekraak, geritsel en geheimzin- Op rijn troon als rechter zich voe- van de rechter onder zyn cage- Beneden sloeg de klok één uur. nïg gefluister maar zyn koppige, lend als boven de mensen staand., maakte pruik van grijze wol het Blore's gedachten werden plotse- nuchtere hersens wisten, wat dat Hij had gekregen," wat hem toe- koude, dode gezicht van mevrouw ling onderbroken. Hij ging rechtop was alleen maar de voortbreng- kwamHy kon niet meer praten Rogers het opgezwollen, paarse zitten, plotseling waakzaam. HU selen van zyn eigen verhitte ver- ovtr voorzichtigheid, .gezicht van Anthony-tMarston. had een geluid gehoord een heel beelding. Ei nu waren zij nog met z'n vie- En nog een gezicht bleek, met zwak geluid ergens buiten zijn En toen hoorde hij opeens iets. ren, Het meisje. Lombard, Arm- een- bril en een klein, lichtblond slaapkamerdeur, dat geen verbeelding was. Heel Strom en hij zelf- snorretje. Er liep iemand door het huis, zachte en voorzichtige voetstappen, Zee spoedig zou er nog één van Het was een gezicht, dat hij wel De zweetdroppels parelden op zij'n die echter duidelijk waarneembaar hen sierven..,. Maar het zou Wil- eens gezien had, maar wanneer? voorhoofd. "Wie was het, die daar waren voor een man, die alleen liam Henry Blore niet zijn. Daar- Niet op dit eiland. Neen, .Veel lan- heimelijk en steeds langs de gangen maar oor was, zoals Blore. voor zou hfj wel zorgen. ger geleden. sloop? Iemand, die niets goeds in (Wordt vervolgd) In „Schoolstrijd", een toneelspel van de Rotterdamse auteurs G. Zalsman en W. A. Wagen er, gis teravond in ons Huis 'door het Avantgarde Toneel voor de eerste maal vertoond, hebben de schrij vers een actueel paedagogisch pro bleem op boeiende wijze behan deld. Op een H.B.S. waar de oude di recteur en vrijwel alle leraren aanhangers zijn van de stompzinni ge inpomp-methode, mensen, die menen hun plicht gedaan te heb ben als zij de leerlingen lastige en vervelende sujetten in hun ogen in de voorgeschreven tijd de vastgestelde kennis hebben inge goten, is de leraar in het Neder lands, Wesseling, de pionier van da nieuwe stroming op onderwijsge bied, die streeft naar een harmo nische ontwikkeling van de per soonlijkheid der leerlingen en van de gedachte uitgaat dat de aula het middelpunt van de H.B.S. moet zijn. De strijd van de idealist Wesse- IiiTg wordt ijog bemoeilijkt, door 'n noodlottige gebeurtenis, ie de schoolatmosfeer vergiftigd heeft Aantekeningen van particuliere bijzonderheden der leerkrachten, gemaakt door de directeur der school, zijn in handen gekomen van enkele leerlingen en in tien tallen afschriften is deze chronique scandaleure onder de jongens en meisjes verspreid. Als het Wesse- hng, dank zij zijn grote tpaedago- gische talenten, gelukt is met hulp van een.-der moeilijkste belhamels alle compromitterende1 afschriften ingeleverd te krijgen, verhoogt dit succes zijn prestige bij de collega's zodanig, dat verscheidenen ge neigd zijn hem zij het schoor voetend op de nieuwe wegen te volgen. Eén zelfs van ganser harte en vast aan zijn zijde: de lerares in gymnastiek, die besluit zijn vrouw te worden. Onder regie van Jan Gréfe heb ben de Avantgardisten van dit in teressante spel met zyn knappe dialoog een aardige en dikwijls voortreffelijke opvoering gegeven. Naast tal van rake typen bevat het stuk een paar goed geslaagde ka rakterrollen, Tegenover de breed menselijke idealist Wesseling (uit stekend door Jaap van der Hoeven gespeeld) staat de egocentrische, onevenwichtige jonge wiskunde leraar Bruns, .een nerveuze, drifti ge driller, die zich zelfs niet ont ziet amoureuze betrekkingen met leerlingetjes aan te knopen. Roelof Kistemaker speelde hem met talent, maar wel wat te thea traal. Willem Moret als-de Direc teur, Jo van Aken, zijn vrouw en Jim tyalda als de vrolijke leraar handtekenen deden goede dingen. Een aardige typering gaf Rien Geutjes van het kurkdroga, leraar- tje Knoop. Elisabeth van Herwaar den en Hans Katan waren koste lijk in kleine rollen. Bijzondere hulde verdienen Max Wagener (uitstekend zijn typering van de moeilijke leerling Fiet Bork) en Heieen Biemond, een al leraardigst koket nest., De volle zaal heeft lang en hartelijk ge klapt en voor de dames waren er mooie bloemen. D, Roodenburg Vermaat. I4di»erfen»e l, M. Gevraagd voor Rotterdam vertegènwoordiger voor het bezoeken van kap pers, parfumerie- en drogist zaken. Alleen zij, Bie goed zijn inge voerd en over voldoende ca paciteiten en uitstekende re ferenties beschikken gelieven uitsluitend schriftelijk te sol liciteren /'met recente foto. Fa. A. MAAS, O.Z. Voorburg wal 239—241, Amsterdam-C. Zilveren jubileum van j telefooncentrale We3t In de feestelijk versierde sein zaal heeft dezer dagen 't personeel van de Telefooncentrale-West aan de Korenaarstraal het 25-jarig bestaan van de Centrale gevierd. De directeur van de plaatselijke telefoondienst, Ir. G. H. Wieneke, opende op deze bijeenkomst de rij van sprekers. Uitvoerig memoreer de de heer Wieneke de geschiede nis van de centrale, in de groei waarvan de oud-directeur, ir. H. C. A. Boom, zulk een werkzaam aan deel heeft gehad, HM immers be sloot indertijd, over te gaan tot het volautomatische systeem waarmee de Centrale-West werd uitgerust door de Zweedse Sricsson-fabriek. De heer Kaell, lfd.van de direc tie van Ericsson, was speciaal uit Zweden overgekomen om zyn. ge lukwensen aan te bieden. In-zijn speechje vertelde hij, dat de Cen trale-West, de eerste telefooncen trale op het vasteland van Europa was, die met het Ericsson systeem was uitgerust. De heer Wieneke overhandigde hij namens zyn di rectie een origineel cadeau. De heer Boom attendeerde ïn zijn toespraak op het boek met handtekeningen in de Centrale aanwezig, van bezoekers Uit alle delen van. de wereld, die het sy steem hier hebben kunnen bewon deren. Toen de telefooncentrale van de Coolsingel tijdens het bombarde ment van Mei 1940 zwaar getrof fen werd, vond de interlocale tele foondienst een tijdelijk onderdak in de seinzaal''van Centrale-West De directeur van het telefoondis trict-Rotterdam, de heer H. Mever Drees, toonde zich nóg dankbaar voor de uitstekende samenwerking uit die dagen. Tot slot van de bijeenkomst voer den enige dames-leden van het personeel een aardige sketch op, waarin de geschiedenis van. Cen trale-West werd uitgebeeld. BEIDE PARTIJEN REMISE Voor de 23e ronde van' het tour- weiden heden de partijen SmydM-BoC winnlfc en Reshevsky-Kerea gespeeld Beide werden remise, de eerste na 18 en de tweede na 27 zetten. Op Donder dag 13 Mei worden de partijen voor de 24e ronde gespeeld. Aan het einde van. de eerste dag" van de ontmoeting Noorwegen—Enge- land voor de Davls Cup stonden beide Undfn gelijk, met leder een gewonnen en een verloren party.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3