WILDE TONELEN IN HET STADION Onverdiende overwinning van de P T~ Engelse profs Wat weet U van Üwkind? Nieuwe motorwagen van de RET had veel bekijks Het fameuze doelpunt van Abe Lenstra Lijn 14 krijgt de primeur Waarom lijn 14? KUNSTENAARS IN DE DOP MEESTERS VOOR HET OOG DER MEESTERS Mist U niet wat erg veel? Kortste ronde van 't hele schaaktoernooi Engels hockey-elftal versloeg Nederland Donderdag 13 Mei 1948 Hoog opspringend maakt de deel- man van de Wolves een Hollandse aanval onschadelijk. wij vroegen da directeur van de RET waarom de nieuwe motorwa gen juist op lijn 14 dienst gaat doen. Hij antwoordddc: Ömdat ik zelf aan het ene clndount van die lijn woon en mijn hoofdingenieur aan het andere. Dan kunnen wij beiden de ,£71" een èeefje „in de. gaten" houden!" links hellende, gerekte meisjes figuren in een kaleidoscopische co- loriet. „Maaiers" (55)met een juiste physionomisehe weergave van man, vrouw en kind, die men van een twaalfjarige tekenaar niet zou verwachten. Men bezie ook „Zeezegening" (68), „Russische Boeren" (82) en de bewonderens waardige „Italiaanse Moeder met Kind" (86). En, last not least: de nrs. 87 'en 98. Bn. Opmerkelijke resultaten bij Engels tekenond erwij s Neen, lezers, geen ijzetdraad- achtige poppetjes, met een knikker tot hoofd, een aardappel tot romp cn harkjes voor armen hn handen met-de bijvoeging: „dit is Keesje"; ook geen mooi ingekleurde geome trische figuurtjes krijgt u-te zien op de Tentoonstelling var Teke ningen door Engelse kinderen van 4 tot 15 jaar, in Museum Boymans, Geen gestandaardiseerde kinder tekeningen, maar een vrije uiting van de drang tot „scheppen," waarbij meer van de psyche der kinderen naar buiten treedt, dan bij vele „aangepaste" methoden. De inleiding op de catalogus door Herbert Read geeft als eerste be doeling 'der nieuwe „méthode" (waarvan deze tentoonstelling de resultaten bi^dt): de vreugde gaaf te houden, die het kind t aan het plastieke „werk" der hantering van potlood en penseel, der uitbating van de kleuren kan beleven. Het is juist daarom dat wij in de ban komen dezer werkstukken. De overgave, de toewijding, de vreug de .vooral in het verbeelden van wat het kind- trof in zijn wereldje, of wat .het zag in zijn fantasie, maakt deze tentoonstelling boeiend, en tot een openbaring voor menig volwassene. Sojnmige tekeningen lijken ver dwaald uit een collecte van sur realisten of expressionisten en deze opmerking bevat geen - veroorde ling, noch voor de groten, noch voor de kleinen die potlood en penseel hanteren. Men moet deze tekeningen gaan zién om overtuigd te worden van het sucecsvol werk' van de on langs. opgerichte „Society for Edu cation in Art" en vooral vah de baanbpeekster bijde vernieuwing van het kunstondérricht'in Enge land Miss Marion Richardson. Op enkele punten willen wy Uw aandacht vestigen. „Kruispunt" (17)een ideografische tveergave van een verkeersprobleem zoals een zevenjarige knaap dit ziet en op rake wijze weer geeft zonder zich van de wijs te laten brengen door perspectivische beslommerin gen. „Huwelijk"' (36) met de naar TÖINKAIEMBER 14 MEI. - Vele jaren geleden werd op de stadskwekerij van de gemeente Schiedam een nieuw ras van Dahlia's gewonnen. Hel waren, de late. enkel- bhemige Mignondahlia's. die nadien door de gehele wereld bekend werden. - Door, hun kleine afmetingen zijn deze dwcrgdahlias ook .zeer geschikt voor aanplanting op perkenof kleine bor ders of in tuinen van beperkte ont vang. Dc kleuren van de talrijke soor ten variëren tassen^rood. rose, oranje, geel en wit. Zij Woeien ryic 'en behoe ven door kun lage afmeting niet aan stokken te worden Opgebonden.- Dc aanplanting kan thans nog geschieden. Advertentie M, „Concentratie leidt tot de 1 problemen, die da huidige, eco nomische en maatschappelijke crisis veroorzaken. Socialisme impliceert concentratie van staatsmacht, liberalisme con centratie van eigendom, collec tivisme concentratie en daar mee .proletarisering van men sen. Radicale decentrali satie van macht, mensen en eigendom is daarom het enige antwoord op de cultuurproble men. waarmee de wereld wor stelt." Dit is.' in eenvoudige bewoordin gen gezegd. de mening van de be roemde Zwitserse econoom-prof. dr. W. Röpke, die op zijn tournee door Nederland gisteravond, in het beurs- gebpuw te Rotterdam een rede hield over de natuurlijke orde in volks huishouding en samenleving. Het socialisme, vroeger ideaal, 'thans werkelijkheid, moet wopien. afgewezen, omdat het de problemen" niet werkelijk oplost, in conflict komt met '.de vrijheid en het recht van de menselijke persoonlijkheid cn omdat het slechts als nationaal systeem te verwerkelijken is. Het oude liberalisme, vroeger werkelijk heid, nu'aan het.verdwijnen, duikt ophieuw op. als een renaissance van hot liberalisme, ihelaas vaak aange duid met de naam neo-liberalisme. Ook dit bergt grote gevaren in zich daar het immer tot concessies be reid is en daarom de kans loopt, de grenzen uit het oog t$ verliezen. Vandaar de spottende benaming in Engeland: „lifi-lab" (liberaHaboürh ■In het collectivisme fw.o. het so cialisme) komen bijvoorbeeld tn de prijspolitiek de "wil van de staat én de wens van de consument met elkaar in conflict; de onderne mer moet behalve de normale be drijfsrisico's ook nog de risico van- de staatswillekeur dragen. Boven dien geraakt dc mens in de. grote stacl en industriecentrum steeds verder van. zijn natuurlijke bestem ming vandaan: hij wordt aangetast in zijn menselijke waardigheid en verpaupert. De oplossing moet gezocht wor den in een natuurlijker órdening. die slechts langs de weg van decen tralisatie bereikt kan worden. Deze "decentralisatie moet worden toege past in het economische, maar ter vens in hef politieke en geestelijke leven.- Voorts -zal een synthese ge vonden moeten worden van natuur- tandjes, In het derde jaar zyn alle melktanden door, 20 in getal. Denk 'er om, dat ook dit tijdelijke gebit onderhouden moet worden. Geble ken is, dat beschadiging van het melkgebit blijvende schade kan be rokkenen. De 'vaste tanden komen omtrent het zesde of zevende le vensjaar. A Het verstand In de eerste maand maakt de bo reling doelloze bewegingen met armpjes en beentjes en heeft -re flexen als slikken, geeuwen, niezen en natuurlijk ook zuigen; Het gehoor functionneert pas aan het eind van die maand: In de tweede maand be gint het kind naar voorwerpen te gx'ijpen, maakt geluidjes en heft het hoofdje iets op. De 'derde maand is een sensationele.... He$kindje gaat lachen Ook begint 'het vertrouwde De' Koninklijke Acadepxie te Londen benoemde een speciale selectie-commissie voor de aanstaande zomertentoonstelling vanschilderijen. Een groot aantal doeken passeert het oog van de meesters die door handopsteken als'hun oor- déél kenbaar maken, dat een bepaalde schilderij v.ooc de expositie in aanmer king komt. Tweemaal remise in 17 en 26 zetten liet was gisteren de -Kbrtste ronde van het schaaktoumooi onx het wereld kampioenschap.'Smyslov speelde in 17 zetten remise tegen wereldkampioen Botwlnnik, terwijl Reshevsky en Keres in 26 zetten tot hetzelfde resultaat kwamen. De spanning om ,de tweede plaats blijft daardoor onveranderd. Botwlnnik deed het kalm aan .en bood- na -*17 zetten remise aan, wat Smyslov accepteerde. Het was'een door wijlen wereldkampioen AUechin inge- voecde variatie van .het aangenomen dame gambiet.welke door belde par tijen uiterst zorgvuldig behandeld werd, Er gebeurde niets bijzonders, en de punten werden gedeeld bjj een sym metrische stelling. De partij tussen Reshevsky en. K.erea was een tamme variatie van deNimzo- IitdiscKe verdediging, waarin de twee grootmeestérs tevergeefs wachtten op een kans' om hun strijdkrachten op een bepaald doel te richten. De stand na de 23e ronde is thans: Botwlnnik 33 uit 18, Smyslov 10 uit 10, Reshevsky 9% uit 18, Keres 9i/a uit 19 en Euwe 4 uit 18. Donderdag: 24e, op een. na laatste ronde, tussen Euwe Smyslov en Botwlnnik Reshevsky. Keres is vrij. beelden, 'het gezicht der ouders, te herkennen. Maasr ruimtelijk ziet het nog niet. Het grijpt naar de maan, om'dat het alles in één vlak ziet. Begrip van de ruimte (besef de zin van hef woord „begrijpen") ont staat pas door ondervinding. Men is dit te wetengekoihen door blin den* die op latere leeftijd ziende werden. Ook zij misten eerst elk inzicht in de ruimte. In de vierde maand, wordt het kind actiever en omstreeks het hal ve jaar begint het te'zitten. Na ne gen. maanden komt het hoge "eerste woord„mama" er .uit en de sensa tie, dat baby zich optrekt aan box of tafel. 'Normaal is. het dat een kindje, van 12 tot 15 maanden loopt en eenvoudige woordjes zegt. Dan begint het kleine Opdrachten te be- grijpen.Zoals b.vv handje geven. Tussen het tweede en derde jaar gaat' het praten. Volgens de Binet- Simon-proevèn kan een kind van drie jaar zijn eigen.naam"onthouden en als men- er naar vraagt, mond, neus cn ogen aanwijzen.Omstreeks het vierde jaar gaat het kind meer en meer onthouden en dan wijst zich de weg vanzelf, ömdat op school de physieke zowel als de geestelijke eigenschappen beter te vergelijken zijn. „Dat wist ik allemaal wel dok ter!" zult U misschien zeggen en ik antwoord dan; „bravo!" Maar er is. nog veel meer Wetenswaardigs. Mooier dan .het mooiste strikje in. het haar van Uw kind is de weten schap over de ontwikkelingsgang. Ouders, die aan. deze dingen geen aandacht besteden, missen, erg veel. Tot het .volgende, spreekuur.' MEDICUS Het hoogtepunt van de vierde dag van het tcfürnooi om het Hcc- lcev>vere1dkampioenschap voor da mes vormde de ontmoeting-tussen Engeland én Nederland, een kracht meting, welke de Engelsen met 2-1 wonnen. Arsenal heeft gisteren met-" 21 van een Luikse .combinatie gewonnen. Met rust, was de stand 1—1. Dè Engel sen waren sterker, speelden brillant en brachten' het Belgische doel her haaldelijk in gevaar.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4