HET ROTTEKDAMSCH PAR.CDL Joodse staat Israël uitgeroepen en reeds door Amerika erkend CPN zingt strijdlied verdwijnt en H Willem Barendsz thuis AMERIKAANS .RUSSISCH INTERMEZZO' Het groothandelsgebouw in wording Mei Opbouwdag Haganuh waarschuwt bevolking voor invasie en luchtoorlog Regering van de nieuwe staat NAAR AFSCHEIDING VAN SOVJETZONE? Nederland kreeg gift van 80 millioen Nederland overweegt erkenning Israel Rotterdam, heeft de primeur van Europa d§§ RUMOER IN TWEEDE KAMER Er zii nu wérkelijk schot in ,*a V erkiezingen 7 Juli r~~ Binnenkort meer brood Tijdelijk meer melk Volgende week weer koffie en thee MALIK OPVOLGER VAN GROMYKO Zaterdag 15 Mei 1948 Red. «n Adro. tonga Haven 141, Schiedam T*L 6930». Abonn.priJ«i per week ƒ.0.31 per kwartaal 4.losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE Achtste Jaargang, No. 113 Uitgave N.V. De Nieuwe Pere Postgiro 39aa^4 Bankier» Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker VV7 U leden van dè Nationale Raad, vertegenwoordigers van het Joodse volk in Palestina en. van.de wereld beweging-der Zionisten proclameren vandaag, op de dag van het eindigen van het Britse mandaat in Palestina in plechtige yergadering, bijeen, krachtens het natuurlijke historische recht yan het Joodse volk en krachtens de resolutie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, de oprichting van de Jood se. staat Palestina,' die voortaan Israel zal worden genoemd" aldus luidt een deel van de tèkst van de proclamatie, waarmee gisteravond de Joodse staat in Palestina in het leven is ge roepen. De huidige nationale raad zal voorlopig: als Raad van State fun geren. en het'dadelijks bestuur van dezs nationale raad zal de voorlopi ge reeerine van Israel vormen. Da vid Ben Gcerion is minister-presi dent van de nieuwe staat Israel zal openstaan voor immigratie van Joden uit de grehele wereld. De staat zal gebaseerd ziin op princi pes van vrijheid. rechtvaardigheid en vrede, zoals die door de He- .breeuwse. Profeten zijn verkondigd. Uit Washington wordt ge meld, dat de Verenigde Staten de Joodse staat hebben erkend, President Trnman heeft dit of ficieel bekend gemaakt. Yan gezaghebbende z^Jde in Lon den werd daarentegen vernomen, dat de Britse regering eerst zien wil hoe de nienwe Joodse regering zich gedraagt, niet aJleen in haar betrekkingen met de Arabieren, maar vooml ten aanzien van de te rugtrekking van de Britse troepen en de Britse eigendommen in Pa lestina. Verrassing in UNO In Flushing Meadows, waar de speciale UNO-assembIée\ over Pa lestina wordt gehouden, heeft de Amerikaanse erkenning van Israel grote verrassing gewekt. Bh de leden der Arabische delega ties-heerste grote terneergeslagen- héld. Men meent dat de Ver. Staten Israel hebben erkend om te voor tkomen. dat de Sovjet-Unie het initiatief zou nemen. Ook Polen zou het voornemen hebben. Israel te erkennen, zo vèrluldde in -Flushing Meadows., Guatemala heeftreeds het voorbeeld van iAmerika ge volgd. Deze mededeling kwam aan het eind van één' vergadering, waar In de resolutie tot het benoemen van. een UNO-bemiddelaar voor Palestina mét 31 tegen 7 stemmen bij 16 onthoudingen werd goedge keurd. Zodra bekend werd, dat de V.S. de nieuwe Joodse staat erkend had den werd de aandacht van de lJNO- Vergadering geheel van de discus sies afgetrokken, omdat in de wan delgangen van de vergaderzaal de Joden van plezier, stonden te dan sen en 'te huilen. H. C. exit Generaal sir Alan Cunningham, die sinds 1946 Britse Hoge Com missaris- voor Palestina is geweest, heeft gisteren het land verlaten. Toen hh zich in Haifa inscheepte, efndigde feitelijk de Britse rege- rmgsbevoegdhëid. De gevechten in Jeruzalem zifn weer opgelaaid. Straatgevechten zün in volle gang. doch de Haganah schijnt langzaam vorderingen te maken en zei gisteren reeds genoeg van de stad te hehbèn veroverd om te kunnen, verzekeren dat zii Je ruzalem-in haar macht heeft. Ook de Arabische havenstad -Accre heeft gisteren een zware Joodse aanval te verduren gekregen en volgeng de Haganah is de vesting reeds bezet Bij de nederzetting Kfar Etzión. schijnen de Joden ech ter-zware verliezen.-te lïiden. ter wijl ook bi} Bab el Wad-de krijgs kans tèn. gunste der Arabieren schflnt te zijn gekeerd. De Haganah heeft nu echter versterkingen in de striid geworoen. Tel Aviv werd dopr zes onbeken de Spitfires gebombardeerd. De opperbevelhebber van de Ha- ganah heeft zlin troepen gewaar schuwd voor zorgeloosheid. „Do vijand staat klaar voor 'n Invasie op alle fronten, maar het pnbllek moet ons zifn volle steun geven." aldus do verklaring-. In de Joodse steden zjjn verduisteringsmaatregelen ee nomen en de bevolking is De komst van generaal SJtamof, die met -maarschalk Sokolofsky uit Moskou'naar Berlijn is gekomen, heeft volgens.Duitse politieke'krin gen ten deel, de afscheiding van de Sovjetzone van. de rest van Duitsland te voltooien, en de Westelijke gealli eerden uit Berlijn weg te werken. Van officiële Sovjetzijde in Berlijn, weigert men dit te bevestigen. Vader Flanagan overleden In de. nacht van Vrijdag op Zater dag, is, vader -Flanagan, de .stichter van Jongensstad iri Nebraska, te Berlijn overleden. Hij maakte' een reis -door Duitsland om de toestand der Duitse jeugd te bestuderen. Voor de eerste periode van het plan Marshall ontvangt Nederland 105 millioen dollar, - waarvan het liefst 80 milIioGtt als schenking en 25 millioen als lening. De grootste toewijzing was voor Engeland en bedroeg 400 millioen dollar (schenking 300, lening 100 millioen). Frankrijk ontving 375 millioen (schenking 300 millioen) 'en' Italië 165 millioen' (schenldng 140 millioen). Behuwd voor Arabische luchtaan vallen. Te middernacht heeft Nokrasii Pasja. Eervcte's premier, die nu ook militaire' gouverneur van bet land Is. voor radio Cairo meegedeeld, dat aan Egyptische troepen bevel was gegeven. Pa lestina binnen te trekken. Vol gens schattingen in Tel Aviv is .het Egvptisehe leger aan Pa les tina's Zuidgrens tienduizend man sterk. In Irak. een der andere staten (Van onze Haagse redacteur) Op de'vraag of een, Nederlandse de facto-erkenning van de nieuwe Joodse staat „Israël" kan worden verwacht, 'deelde men ons vanmor gen in den Haag mede, dat "op dit' ogenblik nóg geen beslissing over deze vraag is genomen. Wel gaf onze zegsman te kennen dat een de facto-erkenning Van Israel door de Verenigde Staten bij de overwe ging van. deze vraag door de Neder landse regering stellig een factor ten gunste van deze -erkenning be tékent. r van de Arabische Liga. is bij ko ninklijk decreet de uitzonderings toestand afgekondigd, In Libanon is de staat van beleer afgekondigd en- Jemen heeft bekend gemaakt, dat het eveneens zal deelnemen aan wat het noemt de ..heilige oorlog in Palestina". Een Egyptisch blad beweert, dat de 20.000 manschappen van de Ha ganah en de groep-Stem in totaal ruim 120.000 man troepen uit Egypte. Syrië. Libanon. Irak en Transjordanië tegenover zich zul len vinden.. boor de vrijwillige samenwerking van^een aantal door de oorlog ge troffen Rotterdamse groothandelaren, zuilen ongeveer 150 grote en kleine firma's een onderdak vinden Ih een enorm groothandelsgebouw dat aan de Stationsboulevard zal verrijzen en in Europa enig In zjjn soort zal zijn. Het reusachtige'gebouw'is ont worpen door de architecten N. van Tyen en Maaskant. Aannemïngs- mij. J. P. van Eesteren is reeds be gonnen met de uitvoering van het grond- en heiwerk. De Zuidzijde van het gebouw aan de Stationsweg wordt 220 me ter lang en krijgt een show- en winkelfront onder een grote luifel, terwijl de breedte SO meter zal be dragen. De hoogte wordt dertig meter (7 verdiepingen) waarboven de person'eelscantines nog drie me ter uitsteken. De totale verhuurbare opper vlakte is 100.000 ra2 en zal opslag-; industrie- én werkruimte voor "de groothandel bevatten. Voorts kan toren, showrooms en winkels met kelders, een centrale expeditie en stalling voor rijwielen en auto's. V~V?eTè\fih&ven G«juds«u>gc! ViiulWC11 Woud van heipalen ntnlm ut op 2900 pal«n VitiW» pie'"1**? te Bovendien zijn een café-restaurant en een cafetaria in het gebouw op genomen, benevens cantines en an dere ruimten, voor sociale verzor ging zoals vpor medisch onderzoek, badruimten, enz. Het gebouw krijgt een hoofdin gang-en vier secundaire ingangen, die door een wandelbordes met el kaar zijn verbonden, de hoofdin gang komt aan het Stationsplein en vormt het „service centrum" yan het gebouw, waaromheen die éle menten worden gegroepeerd welke voor een levendig geheel noodza kelijk zijn, zoals .showroom, vitri nes, een bank en een postkantoor, kiosken, reisbureau, café, kappers salon; enz. Vergaderkamers en expositie ruimten (die periodiek gehuurd kunnen worden ontbreken niet in dit mammoethgebmiw, dat feitelijk een stadje op zichzelf wordt.' Ten behoeve van de centrale ex peditie worden in: het gebouw aan- voerstraten aangelegd door de kel der, over de begane grond en over de eerste étage, waardoor dus vrachtauto's; driehoog boven elkaar komen te rijden. De goederen worden via liften met laadvloeren op de verdiepin gen gebracht en afgehaald. Door dat deze laadvloeren op de auto's passen, worden de goederen veelal zonder overladen door het gehele land getransporteerd. Met het heien van de ruim 3000 palen die het gebouw zullen dragen is inmiddels begonnen zodat hier mee een aanvang is gemaakt met een werk van historische betekenis voor de wederopbouw van Rotter-, dam en voor de ontwikkeling van ohs;bedrijMeveh. i>'7--'.-v v Het bestuur en de raad Van be heer van de N.V. Groothandelsge bouwen verdienen alle lof voor de wijze waarop zij de talloze proble men hebben opgelost. - I - - U De minister van binnenlandse za ken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de regering er naar streeft, de eventuele verkie zing van de leden der Tweede Ka mer onvoorziene omstandigheden voorbehouden, te doen plaats heb ben pp WoenSdag 7 Juli. In dat ge val zal de candldaats telling op 4 Juni kunnen plaats hebben. Verliezen in Indonesië De regering maakt .tot haar leed wezen- bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Kon. Landmacht: Korp. G. W. J. Frankevoort uit Badhoevedorp (gem. Haarlemmermeer), overleden t.gr.v, oorlogsverwonding 2 Mei '48. Sold. J. Kaspers uit Enschede; gesneuveld 3 Mei 1948. Sold. H. M. Kwaspen, afkomstig uit Stramproy. gesneuveld' 5 Mei 1948. Sold. L. H. Strftbosch uit Hel mond, gesneuveld 3 Mei 1948. (Van een eigen verslaggever) Herinnert U zich de Ameri kaanse film „Meneer Smith, gaat naar Washington"? Welnu on geveer goals het in de zitting van de Amerikaanse volksver tegenwoordiging in die film toe gaat, is het gisteren geweest in de anders immer zo statige en waardige Nederlandse Tweede •Kamer. In de middagzitting voerde de communistische fractie-voor-; zitter Wagenaar reeds obstruc tie tegen het wetsvoorstel-Rom- me c.s. tot herziening van. de Grondwet door het afsteken van een uiterst traag uitgesproken redevoering. Hiermede, trachtte de fractie der CPN zoveel tijd in beslag te nemen, dat daar door verkiezingen in de loop van dit jaar wettelijk onmogelijk zouden worden. In de avonduren aanschouwde de Kamer het in Nederland nog nim mer vertoonde tafereel dat een groep afgevaardigden, in dit geval de communisten, zich naar de uit gang begeeft, aldaar aangekomen een strijdlied, de Internationale, aanheft en de Kamer niet eerder verlaat dan nadat de laatste noot van de heide coupletten is verklon ken. Hamergeroffel van voorzitter Van Schaik kon hen cr niet toe brengen het gezang te onderbreken. Bovendien werden afgevaar digden van andere politieke kleur door deze manifestaties aangestoken en gingen luide de klep van hun lessenaars op en neer slaan. Op het hoogtepunt van het lawaai wandelde tegen alle parlementaire statuten in een levensgrote politieagent, in dreigend zwart en.met de hand aan de koppelriem dwars door de vergaderzaal. Kortom de hilariteit nam steeds meer toe en ging, zoals gezegd, eerst weer liggen toen de communisten aan het slot Van d® Internationale ondergeroep van „Vrijheid" weg- stommelden in de wandelgangen. De agent, vreemde eend in de bijt. werd door de voorzitter verwezen naar minder heilige grond en de zitting kon voortgang vinden. Het enige wat nog te doen stond was te stemmen over het wets ontwerp en dat was gauw gebeurd. Het behaalde dank afwezig heid van de communisten de grootst mogelijke meerderheid, die van 60 tegen stemmen. De zakelijke oorzaak van al dit rumoer was het voorstel van wet, dat door de heer Romme (KVP) en met hem door de voorzitters van alle andere kamerfracties, met uit zondering van de CPN-voorzitter was ingediend, strekkende tot aan vulling van het tiende hoofdstuk van de Grondwet, ter regeling van de overdracht van grondwettelijke bevoegdheden van burgerlijk- gezag in geval van. een staat van beleg. Reeds in het begin, van de middag- zitting deed Gerben Wage- ï*aar (CPN) een poginguitstel van de behandeling te krijgen. Een daartoe gedaan voorstel werd ver worpen. met 60 tegen 7 stemmen. ïn de avondvergadering betoogde de heer Stokvis (CPN), dat Nederland noch van binnenuit, noch van. buitenaf wordt bedreigd, zodat deze buitengewone maat regelen overbodig zijn. De heer D e Groot (CPN) zag verband tussen dit wetsontwerp en het Marshall plan. De heer Romme, die daarop ge legenheid kreeg zijn voorstel te verdedigen zeide dat de uitvoerige communistische betogen zich tegen zichzelf hebben gekeerd. Hij ont kende dat de voorgestelde grond wetswijziging zich tegen onze democratische vrijheden richt. Nadat drie amendementen, waar onder 'een van de heer Vonk (WD) en twee van de communis ten waren verworpen verlieten de communisten op de hierboven be schreven wijze de vergadering, waarna het wetsontwerp, met' 60 tegen 0 stemmen, werd aange nomen. De tweede Nederlandse walvisvaart-expeditie is ten einde. Gistermor gen is de drijvende traanfabriek „Willem Barendsz" in IJmtriden binnen gelopen en naar do hoofdstad gesleept. De vangst is bevredigend: 1800 walvissen, waaruit 14.150 ton traan is gekookt, dat Is 2000 ton meer dan vorig jaar. De gehele expeditie is verlopen zonder een enkel ongeval, ter- wyl ook geen ernstige ziektegevallen zijn voorgekomen. Het weer is niet gunstig geweest en heeft de vangst ongunstig beïnvloed. Dat desondanks een beter resultaat is bereikt dan bjj de eerste expeditie is te danken» aan de grotere ervaring der bemanning. Zes maanden Heeft de vangst in nerde aan. de woorden van Chur- het Zuidpoolgebied geduurd, heb ben de harpoeniers hun dodelijk wapen in de speklaag van de be weeglijke kolossen gejaagd en naar de drijvende „slok-op" gesleept, zoals de „Willem Barendsz'" heet. Maar vandaag is voor de. mannen van de expeditie de reis pas wer kelijk ten einde. Ze stonden alle maal aan boord toen het schip in Llmuiden binnenliep en wierpen, ontelbare pakjes sigaretten, tussen de wachtenden, die hen als eersten irr het vaderland verwelkomden. De directeur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. J. Oyevaar, sprak de bemanning toe. Hij herin- chili, „bloed, zweet en tranen". Voor de mannen van de „Willem Barendsz" hebben deze woorden echter een-andere betekenis. Het bloed was ditmaal dat van de wal vissen, aldus de heer Oyevaar, het zweet uw zweet en de tranen het traan, dat het Nederlandse volk zo zeer behoeft. Aan kapitein Klaas Visser, en aan voorman Harm Jonk reikte de directeur-generaa^daarop de „De Ruyter-medaille" uit als blijk van de grote waardering van de regering voor de prestaties van de gehele bemanning der walvis- vaart-expeditie, W AT deze week te Moskou .is gebeurd, plaatst ons voor een dsel. Wat heeft men daar be doeld met zjjn voorbarige.publica- tie, waarmee geen enkel belang, ook geen Russich belang, gediend kon. ;zijn? Zo kortzichtig is het Kremlin, niet om triomfen te zoe ken in de trant van het communis tische dagblad De Waarheid, dat het voorstelde alsof Washington.met hangende pootjes bij de Russen aangekomen was met het verzoek om de geschillen nu maar bij te leggen. Want mén. beseft er te goed, dat. men op hen, die in staat zijn deze bewering te geloven, geen po litiek kan opbouwen. Amerika heeft geen enkele reden tot hangende pootjes. Het is gebleken dat het. Rusland in toom kan houden waar het maar wil, mits dit is buiten hét ijzeren gordijn. Wij hoeven.de voor beelden, die met de Russische ont ruiming van Perzië begonnen niet nog eens op te sommen. Het is zo blijven, doorgaan, buiten de grens die Oost van West scheidt. Ameri kanen en Britten hebben zich niet uit Berlijn laten wégpiagen; noch uit Oostenrijk. Finland is niet in gelijfd in de rij van de Russische satellieten. De atmosfeer is ej* zelfs aanzienlijk slechter geworden voor de communisten.' Amerika hqeft totnogtoe geen diepe economische inzinking gekregen, die in de afge lopen "winter had moeten intreden. Het Marshall-plan heeft Moskou noch kunnen stuiten, noch kunnen saboteren. Het ziet er zelfs naar uit, alsof het veel van zijn tegenstand heeft opgegeven. Er zijn verschijn selen, die erop wijzen, dat de satel lieten verlof hebben gekregen, waar zij zulks nog vermogen, wat van de voordelen ervan naar zich toe.te trekken., Dit zijn nog weer alles dingen van de laatste tjjd om van de verkiezingen ïn Italië niet ie spreken. Wat.de Russen bekend hebben gemaakt van de Amerikaanse me dedeling, lijkt dan ook meer op vermaning, dan op smeken om mooi weer. Marshall zegt zeker niet te veel als hij het uitlegt als een waarschuwing, dat Amerika zich in geen geval uit Europa zal terug trekken, dat het niet zal dulden dat zijn industrieel vermogen, d.w.z. .zijn weerbaarheid, onder een in tredende malaise zou lijden, en dat Moskou dus gevaarlijk zou hande len, als het voortging zijn politiek op dergelijke verwachtingen te grondvesten. DIT is alles goed en wel. Maar toch moet er een kiem van waarheid zijn in de Moskouse in discretie: Het spreekt van zelf dat het geen zin heeft dergelijk betoog te houden, als het niet eindigt in de vermaning: „Wees dus verstan dig, en zoek 'met ons een aceoord." Dit moge niet van hangende poot jes getuigeny een voorstel tot pra ten i s het. En het ware verstandi ger geweest als Washington het voornemen tot deze stap te voren even aan zijn bondgenoten die het aangaat Had te kennen gegeven. Dat is nu niet gebeurd, Londen vooral is daar blijkbaar zeer vart geschrok ken. Engeland is nu zeer kwetsbaar op dit punt. Allicht duiken de ge dachte en het gevoel opt „Is het zo- ver met ons "gèkomen dat Amerika meent, zijn peultjes met Rusland 'ook zoridér ons te kunnen dop pen?". Bevin heeftwel verklaard, dat de nota's hem zijn voorgelegd. Maar zelfs uit zijn verklaring krijgt men de indruk, dat dit achteraf is geschied, zo ten betoge, dat dc nota werkelijk, geen dingen raakte, die; Engeland of anderen aangaan. Maar- zelfs hierin: hadden de Amerikanen ongelijk. Als de grote bondgenoten elkaar niet kennen in hun betrek kingen met Rusland, moet dit slech te gevolgen hebben voor de hele positie. De Russen hcuben dit on middellijk begrepen. Dit zal dan wel de reden zijn van hun zonder linge manoeuvre. Het was dan een slimmigheidje, zoals lieden' als zij meer begaan. Zij kunnen dc voor de hand liggende ondeugendheid niet onbegaan laten, ook al komt - door Dr. M. v. Blankenstein, V V die hun in het verder beloop nog zo duur te staan. En de Amerikanen hadden hen juist voor misplaatste slimmigheid jes willen waarschuwen! „Geloof toch niet' dgt gij van. de pplitieke verdeeldheid;" die met een presi dentsverkiezing gepaard gaat, par tij kunt trekken. Want over de din gen die TJ betreffen, bestaat deze verdeeldheid niet", zo bezwoeren zij. Inderdaad, de partijen trachten elkaar in anti-Russisch held te over- bieden als men Wallace buiten beschouwing laat. DE' Russen hebben met hun in discretie, behalve dan wat ge kakel in de Westerse kippenren, niet anders bereikt, dan dat van de besprekingen, waartoe zij zich be reid verklaarden, nu niets kan ko men. Hoe kan men ook praten met lieden, die geen vertrouwelijkheid eerbiedigen, als zij menen dat het in hun kraam te pas komt? Bevin heeft zelfs gezegd, dat hij het nut daarvan toch niet zou inzien, als er niet te voren, door 'voorbereidend, diplomatiek werk, een gezonde grondslag was gelegd voor een ver gelijk. „Een bespreking zonder grondslag, zèals wij er nu al zoveel gehouden hebben, leidt enkel'maar tot teleurstelling en dan zyn wij nog verder van wal dan te voren", zo luidde zijn betoog. En zo heeft on geveer tegelijkertijd, Marshall ge sproken op een persconferentie. Als Moskou bédoeld heeft een situatie uit te lokken, waarin het zeggen kon: „Wij wilden wel, maar de te genpartij meende het niet oprecht", dan is dit een wat naieve gedachte geweest. Trouw dit betoog napraten zullen slechts de volgelingen. De rest van de wereld wordt er niet meer de dupè van. Hitler heeft al deze kunstjes gecompromitteerd. Toch blijft* er van dit gedoe nog 'n interessante rest over. Washing ton verklaart, dat het niet van plan is, in zün eentje met Rusland aan gelegenheden te bespreken, die ook andere landen aangaan. Nu - kan men bij de definitie van zodanige aangelegenheid terdege van mening, verschillen. Maar zelfs als men al leen de dingen ter hand neemt, die Amerika met zekere redelijkheid als eigen zaken beschouwen kan, dan zijn daaronder kwesties die lang niet klein zijn. En het is niet onwaarschijnlijk, dat Amerika ter- wine van deze dingen de conver satie te Moskou begonnen is. Men denke b.v. aan de kwestie van Korea, en voor het overige" aan heel de positie in het Verre Oosten. Als Amerika zich tot Moskou wendt om deze aangelegenheid te samen in beschouwing te nemen, dan is dat een weliswaar op de duur onver mijdelijke, maar daarom niet te minder kritieke stap. Het ware be grijpelijk als Washington tot de overtuiging was gekomen dèt in het bijzonder dc Koreaanse kwes tie geen langer, uitstel gedoogt.' Moskou zal wel'begrijpen, dat er met een dergelijke eis niet te spat ten zal vallen. Het wroet liever on gestoord door. /TIJN indiscretie zou natuurlijk kunnen betekenen dat Moskou inderdaad, na al zijn échecs buiten Tsj echoslowakjj e tot de overtuiging is gekomen, dat het zijn verwach tingen te hoog gespannen heeft, en. dat het nu trachten moet, zo goed mogelijk uit het wespennest te ge raken waarin het beide handen ge stoken heeft. Het is niet meer ge wend z|jn mededelingen op fatsoen lijke wijze, te doen en gelooft waar schijnlijk, dat dit in het wezen van de zaak tegenwoordig geen kwaad kan. En dan laat hét zich niet van het genoegen beroven, de anderen, hoe sterk en hoogmoedig zij ook zijn mogen, geducht onaangenaam te zijn. De volgelingen hebben gro te bewondering voor die brutaliteit tegen de grootmachtiger!. Het kan de - moeite waard worden, op hét Kremlin te-letten. Naar wil vernemen wordt verwacht dat binnen afzien bare tiïd een niet onbelantrrlike verhoring van het broodrant soen zal worden bekend ge maakt,. On 't ogenblik worden over de vorm waarin deze ver hoekte van het broodrantsoen tpt stand zal worden eebracht noe besprekineen eevoerd. Men overweeert n.L of men: ér mede kan volstaan de keuzebon- arükelen weer vril te aeven of dat men deae artikelen op een aparte bon moet blijven distribueren, om. daardoor de broód-keuzebon. weer geheel aan het broodrantsoen tBii goede te doen komen. Het melkrantsoer» voor volwasse nen zal tijdelijk, d.w.z. zo mogelijk gedurende 6 of 8 weken worden vetjioogd ot C liter per twee we ken. Reeds voor de volgende weck kan een extra-bdn voor een halve liter melk voor personen boven de 21 jaar worden aangewezen. Met' ingang van 15 Mei 1948 geeft bon 362 melk recht p het kopen van een halve liter gestandaardiseerde melk. In de bonnenlijst welke de vol gende week wordt bekend gemaakt, zal weer een bon voor 125 gram koffie en een" andere voor 50 gram thee worden aangewezen. Moord op Kees Vermeulen opgelost? De recherche van. het politiebu reau aan de Oostervantstraat heeft een 24-jarige Rotterdamse instru mentmaker gearresteerd onder verdenking van de moord op Kees je Vermeulen. De man is Vrijdag ter beschik king van de officier yan justitie gesteld. In verband met het onder zoek dat nog steeds voortduurt, kan men ons nog geen verdere bijzon derheden geven. Ook een ander spoor heeft nog de aandacht van de Rotterdamse recherche. Andrei Gromyko zal als hoofd van de Russische delegatie b|j de UNO vervangen worden door Jacob Malik, van wiens reis uit Berlijn naar de Verenigde Staten wij giste ren reeds melding maakten. VVci'rberïcht ZONNIG WEER Weersverwachting, geldig tot Zondag avond, - Gedurende dc. nacht op enkele plaatsen tijdelijk -ri vorming van mist of lage woikenban- ken. Overdag zon- nig droog en ta- tf/r mei Ijk warm weer. met ccn matige, in de namiddag nu en dan vrij krachtige Oostelijke wind. Zondag 16 Mei: Zon op 4.45. onder 20.2B; maan op 12.01, onder 2;40 Maandag 17 Mei: Zon "op 4143*. onder D.30;maan op 13.28. onder 2.5B. Dinsdag 18 Mei: Zon op 4.42, onder 20.31; maanop 14.52, onder 3.12 Vn«Mcl' ?oog„^ter te R"dam' le «J 10.25 uur; 2e tij 22.46 Uur. ti4D 'uur H°°g water H'öanx le tij - '18 Mei." Hoog water te R'dam le «i 0.03 uur; 2e tij 13.05 uur. Waarnemingen hedenmorgen 8.40 uur te Rotterdam, Luchtdruk 769.5; yrfnd N.N.O, 3: temp temp. 18.0 (gistermiddag 3,40 w emp' l0-8 (hedenmorgen 4.40 uur). Weersgesteldheid:- onbewolkt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1