Israel staakt het vuren na order van Veiligheidsraad HET ROTTERDAMSCH PAROOL' Kanselboodschap tegen het communisme Jeruzalem varï drie zijden onder Arabische druk „Amerika draagt de schuld" Voor kapitalen aan bloemen naar de mestvaalt Filmster en millionnair Nieuwe spanning in Batavia Indien Arabieren doorvechten zal ook Joodse verdediging worden voortgezet Italië's regering gevormd Opnieuw zegt Moskou Broodrantsoenen voor alle groepen hoger Pekraïners komen niet Regering verleent geen medewerking Michael nu statenloze Marshall-goederen voor Nederland Met Roosevelt konden we WEL praten" Getuigenis van de Herv. Kerk Nu de echte Detailhandel staakt bijna geheel Witte borden - zwarte prijzen Grove winst op servies goed Londen zonder stroom 23 Mei-1948 Ook Hilversum krijgt binnenkort een zender voor televisie „Sferische aberratie" gecorrigeerd Werden Nederlandse huiszoekingen ten onrechte verricht Weerbericht Willem Ruys weer thuis gevaren Maandag 24 Mei 1948 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL Ó930L Abonn,prlJii per week ƒ051 per kwartaal 4,—, losse nummer» 0.07 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 119] Uitgave N.7. De Nieuwe Pen Postgiro 298é44 Bankiert Amsterdamsche Bank 1# Rotterdam Dlrecteuri B. ld# Vrief Hoofdredacteur: Th. Ramaker De voorlopige regering van de staat Israel heeft een vóór alle gewapende machten en op alle fronten geldende order, „staakt het vuren" uitgevaardigd, die vanavond om 8 uur. plaatselijke tijd van kracht wordt. Dexe order is gegeven nadat de Veilig heidsraad een resolutie had aanvaard, waarbij de strijdende par tijen in Palestina werd opgedragen, binnen 36 uur de gevechten te beëindigen. Van Joodse zijde is er ecbter de nadruk op gelegd, dat wanneer de tegenpartij voortgaat met vuren, ook de Joodse verdediging zal worden voortgezet. Wil de tegenpartij het vuren eerder staken, dan wordt ook dc Joodse order „staakt liet vuren." eerder van kracht. v In Tel Aviv verwachtte men niet, dat de Arabieren gehoor zouden géven aan de oproep van de Vei ligheidsraad. Wel wordt er van daag in de politieke commissie van de Arabische Liga te Amman over legd over de order „staakt het vu ren". Egyptische ministers ver klaarden, dat de termijn van 36 uur niet voldoende tijd liet voor volle dig overleg tussen de Arabische staten. Het Joodse aanbod is mee gedeeld aan de Amerikaanse vice- consul te Jeruzalem. Deze neemt de plaats in van Thomas Wasson, de .consul, die Zaterdag, toen hij zich voor een bespreking van het Franse naar het Amerikaanse consulaat begaf, door een Arabische scherp schutter werd getroffen en zo zwaar werd gewond, dat hij later overleed. Verzoek om UNO- lidmaatschap AFP meldt uit Tel Aviv, dat de staat Israël officieel om toe lating tot het lidmaatschap van de Verenigde Naties heeft ver zocht De militaire toestand vertoonde Zondagavond het volgende beeld: tegenover een succes van de Haga- nah, 30 kilometer ten Zuiden van Haifa, waar de laatste Arabische sterkte aan de kust, Tanturah, werd veroverd, staat het dreigende ver lies van Bethlehem, waar 90.00 Haganah manschappen worden be legerd; door .bet Arabische legioen, waarmee nu bovendien de uit fret Zuiden oprukkende Egyptenaren contact hebben gemaakt. Dit is ook gebeurd tussen de Egyptische troe pen en ae Arabische strijdmacht, die nu al dagenlang poogt Jeruza- lem te veroveren. De Heilige Stad wordt nu van drie kanten'tegelijk aangevallen en in de Joodse wijk zijn de gevechten zo verbitterd, dat huts na huis en zelfs kamer na ka^ mer moet worden veroverd. De Arabieren schijnen langzaam te vorderen en .de mannen van de Ir- goen Zwai Leoemi en de Haganah, opgesloten in de oude stad, vech ten voor hun leven. Reuters corres- pondent seint dat wanneer de Ara bische sappeurs in he't huidige tem po blijven voortgaan, er over «en week in de Joodse wijk geen ge bouw meer overeind zal staan. Elke synagoge is veranderd in een cita del. De leider van de Rode Kruisdele- gatie in Jeruzalem, Jacques de Renier, is Vrijdag in Jeruzalem door Arabieren uit zijn auto ge- 'sleurd, afgeranseld en beroofd van zijn kleren. Daarna liet men hem 'zijn gang gaan. In Tel Aviv is een Zwitserse Rode Kruis-verpleegster door een Arabische kogel ernstig aan het hoofd gewond. Vier Britse: soldaten van de RAF zijn Zaterdagavond gedood toen Egyptische vliegtuigen een aanval deden op de Britse vliegbasis Ramit David, 55 km. ten Oosten van Haifa. Vijf van de Egyptische bommen werpers zijn bij déze gelegenheid door het Britse vuur neergeschoten. Dit bombardement schijnt te wijten aan een onnauwkeurigheid van de Britten, die aan alle Arabische re geringen een complete lijst van al le Britse vliegvelden in Palestina had gezonden. Zij hadden echter vergeten, het vliegveld Ramit Da vid te vermelden. Brits-Amerikaanse wrijving Inmiddels stellen Britse en Ame rikaanse diplomaten alles in het werk om de tussen hun. beide lan den ontstane spanning naar aanlei ding van Palestina te verminderen. Bevin heeft Zaterdag geconfereerd met de Amerikaanse ambassadeur in Londen, Lewis Douglas, en de Britse minister heeft er de nadruk op gelegd, dat Engeland en Ameri ka niet van elkaar moeten ver vreemden. In Washington geven functionarissen van beide staten toe, dat het Palestijnse probleem wrijving tüssen hen heeft veroor zaakt: de Engelsen zijn gebelgd over de Amerikaanse erkenning van Israël, terwijl Amerika' de steun die Londen aan de Arabische landen blijft verlenen, sterk af keurt. "'"De Syrische minister van defen sie is Zondag afgetreden. De minis terpresident heeft zijn portefeuille tijdelijk overgenomen. Compromis tussen liberalen en socialisten Italië heeft sinds Zondagavond een nieuwe regering-De Gasperi. de zesde die deze chr.-demoeratlsche staatsman heeft srevormd. Zij be staat uit twintig ministers. Elf van hen zijn christen-democraten, drie democratischs socialisten, twee li beralen. twee republikeinen en twee onafhankeliiken. Graaf Sforza is weer minister van buitenlandse za ken, De nieuwe regering. telt drie vice-premiers, van wie Saragat. de leider der gematigde socialisten er een is. Het kabinet wordt vandaaa beëdigd, zal Donderdag bijeenkomen en op 31 Mei voor het eerst voor het parlement verschijnen voor een votum van .vertrouwen. In de tien afgelopen dagen van onderhandeling voor de vorming van dit kabinet ging de strhd voor namelijk tussen socialisten en libé ralen over de administratie van de toewijzingen In het kader van hot plan-Marshall. De socialisten wens ten waarborgen, dat de Marshall hulp niet zal worden aangewend voor particulier voordeel van de In dustriëlen. terwijl de liberalen wensten te voorkomen- dat de huto gebruikt zou worden voor uitvoe ring van socialistische nlarmen. De Gasperi loste het probleem op door Tremelloni te belasten met de lei ding van de coördinerende subcom missie en de'portefeuille van Indus trie en handel te geven Han een andere socialist. n.l. Lombardo. doch de liberalen een zetel te geven In de subcommissie voor coördina tie van de wederopbouw en het Europees herstelprogram. „V/HEN IT'S SPRINGTIME in the Roc kies'.m Ais 'f lente is in de Rockies. een cowboy liedje van zon en bloemen. MEEN NLI NIET dat dit onderschrift verdwaald ia. Neen, dit plaatje gaat cok over de Rockies, Het enige is, dat hei daar wel eens guur is en sneeuwt wanneer eigenlijk de zoele zon moet schijnenBovendien leert dit plaatje dat ook in die, pastorale streken stedelijke geneugten mogelijk zijn% (Dit voor toe' komstige emigranten). Meer voedingsvetten voor de jeugd Met ingang van 8 Juni zal het broodrantsoen voor de leeftijdsgroe pen A, B, ,C en D. met 100 gram per week worden verhoogd, terwijl voor de B-groep daarenboven nog 400 gram per week 'extra wordt verstrekt. De broodrantsoenen zullen dan per week bedragen: voor personen van 21 jaar en odder (A-groep) 2200 gram; Voor personen van 15 t.m. 20 jaar {B-groep) 3400 gram; voor personen van 5 t.m. 14 jaar (C-groep) 2600 gram; en voor per sonen van 2 t.m. 4 jaar (D-groep) 1400 gram. E;j deze hoeveelheden zijn inbegrepen de op de* keuzebon nen verkrijgbare hoeveelheden brood, of de op deze keuzebonnen verkrijgbare artikelen. Het brood- rantsoen voor zuigelingen (E-kaar- ten) zal per 6 Juni met 100 gram worden verminderd tot 800 gram per week. Het rantsoen voedings vetten wordt voor houders van B en C-kaarten, dus de leeftijdsgroe pen van 5 t.m. 20 jaar. met ingang van diezelfde datum gebracht van 250 op 375 gram per week. Deze verbeteringen zijn te dan ken aan de goede vooruitzichten die de broodgraan- en vetgrondstoffen- posjties bieden. Een en ander staat mede- in verband met de werking van het plan-Marshall, blijkens een bekendmaking van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Ook Fransen krijgen meer brood Het dagelijkse broodrantsoen in Frankrijk, zal dank zij import van Amerikaanse tarwe en bloem verhoogd worden van 200 tot 250 gram. Hiermee wordt weer het Peü van tijdens de Duitse bezetting be reikt. De duizend in België en Frank rijk verblijf houdende Oekraïners, die onder leiding van de primaat der Grieks-katholieke kerk te Pa rijs Mgr. Perridon, naar Rotterdam zouden komen om op Crooswijk eerbetoon te bewijzen bij het graf van de tien jaar geleden op de Coolsingel vermoorde leider van de Oekraïnse vrijheidsbeweging, Konovaletsj, zullen van dit voorne men moeten afzien. Wij vernemen in dit verband dat, daar het zich' liet aanzien dat de reden van hun komst een poli tieke achtergrond zou hebben, on ze regering heeft gemeend, geen medewerking te moeten verlenen. Het verzoek om toelating in ons land in zo grote getale 3s niet inge willigd. Ex-koning beroofd van staatsburgerschap Ex-koning Michael van Roeme nië en vier van $jh familieleden ziin door do regering te Boekarest van hun Roemeens staatsburger schap vervallen verklaard. Hun be zittingen zijn tegel ijkertild staats eigendom geworden. Michaels moeder, ex-ltonlngln Helena, is een van,de vier familieleden, wie het staatsburgerschap ls ontnomen. Behalve een grote hoeveelheid tu- welen, kostbare schilderijen, iachten en andere voer- of vaartuigen, heeft de Roemeense koninklijke fa milie meer dan honderdtwee en vl1f- tig duizend hectaren bouwland ei. bos bezeten, negen-en-twintig kas telen. honderdveertien andere ge bouwen. zéstien jachthuizen en op gever, vier millioen aandelen in de belangrijkste industriële onderne mingen en banken. Nog geen huwelijk Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de. geruchten over een huwelijk van ex-koning Michael en prinses Anne van Bourbon Far- ma prematuur ziin. in zoverre als ex-koning Michael niet voor 15 Ju ni a.s. to Athene verwacht wordt. Zaterdag is in Washington mach tiging verleend voor het verzenden van Marshallgoederen naar Europa ter waarde van zes en driekwart millioen dollar. Op de lijst van lan den, die van deze zending profite ren, komt ook Nederland voor: 18.000 ton tarwe en btina 3Vz ton proteinevoedsel zijn de goederen die in het kader van deze verscheping naar Nederland worden gestuurd 504fle STAATSLOTERIJ, Eerste klasse, eerste lijst. Prijs van t 20.000.-, no. 11284; 5000.- no. 14S9B; 1500.-. no. 21561; 1000.- nrs. 2669. 7804. 8580; 400.-, nrs. 6957 en 16172; 200.-, nrs. 9465, 12283. 21506; Prijzen van f 100.-, nrg. 5084, 9223. 10024. 12037. 12990, 19057, 19313. 201Z2 en 21001. De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten er Zaterdag onverbloemd van beschuldigd de oorzaak te zijn van de grote meningsverschillen tussen beide landen over de na-oorlogse wereld. Deze nieuwe verklaring over hef Russische standpunt werd toegelicht in gedetailleerde lijst van geschilpunten, die ter verduidelijking van Stalin's antwoord aan Henry Wallace is gepubliceerd. Na een betoog, dat Amerika schuldig is aan elf feiten, die va riëren van het gebrek aan een Duits vredesverdrag tot aan het falen om een internationale atoom- contröle in het leven te roepen, wordt gezegd: Van alles wat hierover gezegd wordt is duidelijk wie. de verant woordelijkheid draagt "voor de hui dige staaft, van de Russisch-Ameri- kaanse betrekkingen. Het is duide lijk, dat de Amerikaanse regering geen'leiding kan geven in interna tionale aangelegenheden. h Gezegd 'wordt dat de feiten het betoog van het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken weerleggen als zou de aanvaarding •van reeds goedgekeurde besluiten voorkomèn worden doordat Rus land zich" niet inschikkelijk betoont Iedereen weet, dat onder de. rege ring van Roosevelt de moeilijkste internationale problemen opgelost werden in vólle eensgezindheid tus sen. ae Vërènigde Staten, de Sow- jct-Unie en Groot-Briltannië. Sinds Jalta en Teheran, zegt de verkla ring verder, is de houding van de Amerikaanse regering gewijzigd, Zij overtreedt niet alleen de daar genomen besluiten, maar ook die, welke te Potsdam zijn genomen in aanwezigheid van president Tru man en die door deze zijn gete kend. Verder beschuldigt Tass de Ver enigde Staten er van het handvest van de UNO te schenden en de or ganisatie zelf te negeren. Over. het algemeen bevatte verklaring alle gewone 'Russische /dachten uit de laatste twee-en-een. half jaar. In alle Ned. Hervormde Kerken van Nederland is Zondag een kan selboodschap voorgelezen, waaraan w ij het volgende ontlenen: Gemeente van Jezus Christus. Temidden van de verschrikkln- gen der oorlogsjaren is in verschil lende boodschappen van onze kan sels gezegd, dat de nationaal-socia- listische levens- en wereldbeschou wing In lijnrechte strijd is met het Evangelie van Jezus Christus. Even klaar en duidelijk moet van de kansels worden, verkondigd, dat ook het communisme, zoals het in onze dagen uit Moskou aan de vol keren wordt opgedrongen en zich in zijn gewetenloze methoden doet kennen, in lijnrechte strijd Is met het Evangelie van Jezus Christus. Zij, die door het communisme bekoord mochten zijn, omdat in hen een drang leeft naar sociale gerechtigheid, moeten weten, dat het zij" wortels heeft in een vol strekt verwerpelijke leer, waarbij bet menselijk willen en handelen uitsluitend door maatschappelijke krachten wordt bepaald. Zoals het thans optreedt eist het totale gebondenheid aan menselijke machten, Welke zich niet onder werpen aan God, maar zich in sa tanische hoogmoed stellen in de plaats van God. Het huldigt, in zijn niet meer van de practjjk te schei den leer, ongebreideld geweid. Met nadruk spreekt de Kerk uit, dat elke totalitaire binding aan een mens of mensen, al zou deze zich in christelijk gewaad vertonen, met even grote stelligheid moet worden verworpen. De Kerk der Hervorming ziet de drang om te kiezen; „Moskou of Rome", als een wereldse verzoe king. De Kerk komt niet op voor men selijke rechten zonder meer, maar boven alles voor. het recht Gods en daarin voor het waarachtig welzijn van de mens. Maar zal de Kerk alzo spreken Het conflict in de bloemenhandel heeft tot gevolg, dat grote hoeveel heden snijbloemen op de veilingen de vastgestelde minimumprijs niet op- bréngen, waarna zy vernietigd worden...Wanneer de niet-k<>op-actie van de bloemenhandel nog enkele dagen aanhoudt, zal de schade meer dan een millioen gulden bedragen. j kawtcm (Oklahoma) wordt door het blad Lawton Constitution gemeld, dat de beruchte Ameri kaanse gangster Jesse James, die »°P April 1882 door een lid van ziin bende zou zfrn gedood, nog in leven is. Het blad verklaart on weerlegbare bewijzen te hebben- dat destijds niet James maar een ander is vermoord. De bende zou besloten hebben dit geheim te houden tot alle leden de honderd jaar zouden ziin gepasseerd of overleden zouden zijn. De oude Jesse is de enige, die (op 5 Sept. 1947) 100 iaar ls ge worden. Hri meent na een advo caat te hebb.en geraadpleegd over de mogelijkheden, dat nog een ver volging tegen, hem wordt ingesteld nu veilig weer te kunnen herrijzen. Vjjf.tig jaar lang heeft hiï al tijd nog volgens de Lawton Consti tution. als gelukzoeker de wereld doorkruist, overal opduikende waar oorlog werd gevoerd. Het nare is. dat al viermaal een Jesse James is herleefd de eerste Jn 1932, de tweede in 1934, een derde eveneens in 1934 en nog een vierde in 1938, Zaterdag reden stakende bloe- m en venters in Rotterdam rond met vrachtauto's, waarop leuzen waren aangebracht, die tot steun aan de actie opriepen. Bnkèlc bloemenwin keliers, die nog voorraad hadden werdefl min of meer gedwongen, deze af te staan, waarna de bloe men naar ziekenhuizen werden ge bracht. Elders waren winkeliers minder toeschietelijk en moe:l; de politie er aan te pas komen om de betogers van hun klaarblijkelijk voornemen af te brengen, de win kels eigenmachtig leeg te halen. De bloemenhandel mag wel pro ducten van de hanaelkwekers kopen en verkopen, maar vandaag is de toestand zo, dat op enkele uitzonderingen na, geen bloemen, behalve bruida- en grafbloemwer ken meer verkocht worden. Door dc detailhandel van de vei ling In Berk'ri-Rodenrjjs wordt niets meer gekocht. Daardoor ver huizen grote hoeveelheden bloemen naar de mestvaalt. Een aantal straatventers, dat van de situatie wilde profietren, znu door het ac tiecomité uitgekocht rijn. Ook in Amsterdam is vandaag de niet-koop-actie vry algemeen. In Aalsmeer, Nijmegen en. andere bloemencentra vinden de bespre kingen tussen vertegenwoordigers van de bloemenhandel en van de veilingbesturen voortgang. Tot heden is echter nog geea vergelijk gevonden. Het troepenschip „Grote Beer" wordt omstreeks 26 Mei te Amsterdam ver wacht. Aan boord bevinden zich ruim 1100 demobiliseren den, afgekcurden en verlofgangers van de Kon. Landmacht, de Kon. Marine en het K.N.LL. Onder hen Js het le bataljon van het Keg. Jagers, dat na een afwezigheid van ruim 2VJ jaar. in Nederland zal J terugkeren. Nu het serviesgoed van de bon .is blijkt toezicht op de prijzen niet overbodig te- zijn. - - Op een. van de Amsterdamse markten werd e n borden, van 22 cent voor 1.25, ontbijtserviezen van f 14.14 voor 37.50, déjeuners van f 1.13 voor f 3.95 verkocht en nog veel ander serviesgoed ver hoven de toegelaten prijs, Het verhoor van enkele marktkooplieden wees al spoedig in Zuidelijke richting, waar naarstig speuren aan het licht bracht, dat winkeliers uit Maas tricht en Valkenburg hun winkel voorraad ver,boven de winkelprijs aan Amsterdamse zwarte grossiers verkochten, Deze maakten er op hun beurt weer een aardig prijsje voor, door het goed op gefingeerde facturen aan de marktkooplieden af te leveren. De hoofddaders in dit zwarte bedrijf, M. uit Valkenburg en H. uit Amsterdam werden voor de 'officier van justitiegeleid, In totaal werd tegen '10 verdachten oroces-verbaal opgemaakt Een grote hoeveelheid serviesgoed ls in beslag genomen. Hier wordt U het huwelijk geleerd Te Turijn is eert ,,/iuive/ijfcs- schcol" opgericht voor verloofden en gehuwde paartjes. Veertig ge zamenlijke lessen, zo nodig aange vuld met particulier consult, zijn toereikend, zo verzekert dc jonge arts, om jaloersheid, slecht humeur, karakter tegenstellingen en zelfs moeilijkheden van economische aard uit het gezin te bannen. HOOG BEZOEK aaq Londen. Zo wordt da visite beschouwd van de 28-ja- tige filmster Lana Turner uit de Staten, die de Engelse ttn-miltionnair Hontg Topping gaat huwen. Bij haar aankomst te Southampton was de aanstaande bruidegom ter verwelkoming aanwezig De bevolking in het Oosten van Engeland werd gisteravond weer aan de dagen van de „Blits" herinnerd.' toen plotseling de electrische centrale stroomloos was geworden. Treinen en trollybu&sen moesten de dienst staken, telefoon en telegraaf functiomccrdcn niet meer, electrische draaibruggen kenden niet meer bediend worden en de Londensc dokken kwamen de grote kranen gebracht konden- niet en laadbruggen tof stil- naar hun woonplaaWte- sfand. zodat de goederen zich opstapelden, gend deel van het spoor- wegnct is geelectn'fi- ceerd. De uitzendingen van de BBC moesten geruime tijd worden onderbroken In de hospitalen moesten de noodcentrates te hulp komen. In een ziekenhuis staakten alle aanwezige ijzeren longen de dienst. Vooral in Londen, maar ook in de steden NorwichYarmouth, Southend, Canterbury t Folkstone en Hastings tvaren honderden politie agenten op de been .om het verkeer, dat door het uitvallen van de stop lichten geheel in wan orde was gebracht, te regelen. Er zijn- dan ook rugkeren omdat in .Zuid, gefukkig geen ongeval- Engeland een. overtop-. len gemeld. De huisgezinnen die over een electrische hoakinstallntie beschik ken moesten genoegen nemen met een half (cr- bereid maal en overal werd koortsachtig ge zocht naar stompjes kaars en saklantaarns', voorwerpen, die na het beëindigen van de ver duistering in discrediet waren geraakt. Duizenden mensen die het weekend in de bad plaatsen aan de Zuid- en Oostkust hadden door- Philips' experimentele televisie- uitzendingen vinden nog steeds voortgang. Iedere week worden er vdor enige tientallen technici twee a drie uitzendingen gegeven door de televisiezender in. Eindhoven, over een afstand van. ongeveer 35 km, Het. televisiebeeld van. 567 beeld lijnen^ wordt uitstekend opgevan gen, en men is over de experimen tele resultaten al zeer tevreden. Na elke uitzending worden er door de televisietechnici rapporten inge diend over de ontvangstkwaliteit en de lichtintensiteit. Men kreeg deze. week zelfs een rapport .binnen van een Utrechtse televisie-amateur, de PTT-man Cor Jansen,, die er dank zij de verdere voortbeweging der ultra-korte golven bij een egale be wolking,- waarbij de wolken als .buiskrorame" werden benut, in was geslaagd, het beeld op zijn eigen ontvangapparaat op te vangen op een afstand van 80 km. Binnenkort zal er een tweede Rhilips-televisiez.ender te Hil versum worden opgesteld en zal men ook in het Noorden kennis kurinen nemen van dit experiment. Het televisieapparaat zendt 25 beelden per seconde uit. Door hel toepassen van de z.g. correctieplaal van Schmidt is men er in geslaagd de televisiebeelden vergroot te pro jecteren, zonder dat dit een te grote stijging van kosten meebrengt. De „sferische aberratie", welke ontstaat doordat de lichtstralen aan de rand van de optieklens sterker worden gebroken dan in. het mid den, waardoor alle stralen uit één punt niet in een punt achter de lens samenvallen en een minder scherp beeld doen ontstaan, wordt door deze correctieplaat opgeheven, De uitzendingen die Philips te Brussel heeft gedaan waren 20'n groot succes dat het publiek de deur van de ontvangstcabine ineen- drukte. Het uitgezonden programma is jg'van heel eenvoudige aard. Het wordt hoofdzakelijk uit eigen per soneel samengesteld, afgewisseld door enige beroepsartisten, enkele goochelaars, cabaretzangers, decla matoren en orkestjes. Binnenkort zijn ook buitenopnamen, van be langrijke voetbalwedstrijden'.en his torische -gebeurtenissen per' televi sie te-verwachten. Naar aanleiding van huiszoekin gen en arrestaties die Nederlandse autoriteiten hebben verricht in wo- ningen van republikeinen te Bata via heeft de Commissie van Goede Diensten van de Veiligheidsraad een,communique uitgegeven waar in het woordelijk heet: „Wij zijn van oordeel, dat de Nederlandse delegatie de redenen moet opge ven waarom zij meent dat deze re publikeinse gedelegeerden hun po- istie te Batavia hebben misbruikt, tenzij de Nederlandse regering be reid is toe te geven, dat bedoeld optreden tegen de republikeinen ongerechtvaardigd is geweest." Volgens het persbureau AP. werd dit communique uitgegeven na een bijzondere zitting van de Commissie, die tot de meest bewo- gene heeftgehoort sedert de ope ning der onderhandelingen. Omtrent het onderhavige inci dent vernemen wjj, dat door de re publiek een klacht is ingediend over huiszoekingen fn de woningen: van de afgevaardigde Ali Boed- jardjo en van Taufik Salim, een zoon van de republikeinse minister van buitenlandse zaken Hadji Agoes Salim. De huiszoekingen werden verricht in de nacht van 19' PLAATSELIJK BUIEN Weersverwachting, geldtff tot Dins dagavond. Wisselend be- wol kt met plaatse lijk enkele bnlen. maar aanvankelijk. vooral In het Ons- ten van het land S nog zwaar Uj- Wolkt met enige regen. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en West. later draaiend naar Zuidwest, Morgen overdag kouder dan vandaag. Dinsdag 25 Mei: Zon op 4.33, onder 20.41; maan op 23.56, onder 5.43. 25 Mei. Hoog water te R'dam: 3e tij 6 uur, 2e tij 38.33 uur, (Springtij). waarnemingen hedenmorgen B.40 Uur te Rotterdam. Luchtdruk 750.5; wind Z.W. 3; temp. 13.6: max. temp- 14.0 (gistermiddag 6,30 uur); min. temp. 10.0 (gistermor gen B-30 uur). Weersgesteldheid: zwaar bewolkt. j Mei door de politie van. Batavia vergezeld van leden van de inlich tingendienst van het Nederland? Indische leger. De beide republikeinen werden bij deze gelegenheid gearresteerd doch later weer in vrijheid gesteld. Er zouden tegen hen, nog steeds volgens republikeinse bron, geen bewijzen van schuld zijn aange voerd. Personen die nauwe relaties met de Commissie van Goede Diensten onderhouden verklaren, dat de Commissie het optreden van de Nederlandse politie tegenover re publikeinen, die in verbinding staan met de republikeinse delega tie zeer ernstig opneemt. Rouwdienst tijdens reis wegens sterfgeval De „Willem Ruys" Ss Zondag in de vroege morgen te Rotterdam aangekomen mpt ruim 700 passa giers, onder wie ongeveer 500 évar cué's. Van Singapore en Colombo vervoerde het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd 160 Engelsen die in Southampton de- barkeerden. Tijdens de reis overleed één der passagiers, de heer Schultz, plotse ling aan hartverlamming. Na een rouwdienst onder leiding van de zich aan boord bevindend predi kant, (Ls. Smit, werd het stoffelijk overschot aan de zee toevertrouwd. De ontscheping, der passagiers ving -onder uitzonderlijk grote be langstelling van familieleden en bekenden om acht uur aan en had een vlot verloop. De „Willem. Ruys" had dit keer ook een niet- onaanzienlijke lading aan boord, bestaande uit tin, erts, thee, peper, rubber en kina. Zaterdag zal het: schip weer naar Batavia vertrekken. 0 in gehoorzaamheid aan de Heihge Schrift en vanuit de_ belijdenis, dan moet tevens doordringen, dat de christepen zelf zo weinig op de rechte wijze het Woord Gods heb ben gehoord en beleefd en zo on trouw zijn geweest aan het ware belijden van Jezus Christus, het enige Hoofd der Kerk en de Heer der wereld. Dan zullen zij, die zich gaarne christenen willen noemen, diep verontrust moeten worden, wanneer zij verstaan, dat hun in het communisme en in de woelin gen dezer dagen onbetaalde reke ningen worden voorgelegd. Het moet blijken, dat zij die tot de Kerk van Christus behoren, in woord en daad van betere dingen getuigen, zijn. Hoeveel onchristelijke leringen én praktijken worden met de christelijke naam gedekt? Hoeveel bestaand onrecht werd niet gezien of stilzwijgend aanvaard? Hoezeer is men verblind door burgerlijke be houdzucht? Hoeveel tegenstand is er tegen noodzakelijke maatschap pelijke hervormingen Triomfantelijk mag de Kerk.door het geloof leven uit de overwinning van Jezus Christus, om zo te zijn één der tekenen van het komende Rijk. Onvervaard en onverschrokken spreke zij haar woord, omdat, zij aller zonde vijand moet zijn. „Een iegelijk, die de naam van Christus noemt, sta af van ongerechtigheid". Daarom spreke zij niet alleen tegen het communisme, maar evenzeer tegen iedere vorm van samenle ving, waarin de arbeid koopwaar wordt en de mens aan winstbejag is prijsgegeven, ja tegen elke boos heid waarin de zonde van de van God losgeslagen mens zich open- baart. Deze boodschap mag niet eindi gen, zonder dat U een zeer bijzon dere nood wordt voorgehouden. Gelijk in de oorlogsjaren, is ook thans Israël de spiegel van de nood der wereld. Het eude volk Gods moet zeer bijzonder de zorg der Kerk zijn. Voortdurend moet Zij zich herinneren, wat God haar door het volk Israël zegt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1