HET ROTTERDAMSCH PAROOL Arabieren verzoeken verlenging van wapenstilstandsorder Lenstra niet naar Oslo Twents heideland verborgen achter rookgordijn Onrustige sfeer in Finland Nieuwe Russische pressie op Berlijn verwacht Geen koude voeten meer bij visitatie in de Hoek Gevechten gingen onverminderd door BRITSE HOUDING ONDUIDELIJK naar Palestina Zuid-Af rika erkent Israël Temming van DOS ook geblesseerd Weerbericht Perszuivering en Raad van Beroep Twee leden bieden ontslag aan H.M. neemt strikte rust in acht v „Pak je machine-geweer. Hardnekkige brand vreet onder de grond voort Dakota contra kerk Melkhandelaren bij minister Nog zeker een maand distributie Deze week drie eieren Garoet en Zuiderkruis hebben schade Ongepast Nieuwe douanegebouw spoedig in gebruik JUSTITIA GLIMLACHTE MAAR WAS LANG NIET MALS Dinsdag 25 Mei X948 Red- en Adm. Lange Haven 14f, Schiedam TeL fi930t 1 Abonn.priJ«t per week 'f 041 per kwartaal 'f, 4,—, losse nummer» 049 Opgericht door d« Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 120! Uitgave N.V, De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankieri Aaisterdarasche(Banlc te Rotterdam Directeur 1 B. de Vria* fa- Hoofdredacteur: Th. Ramaker -* 'j' OEN gisteravond om S uur plaatselijke tijd de termijn voor 1 de order „staakt iet vuren" in Palestina was verstreken, hadden de Arabieren in de UNO niets van rich laten horen, dat op een gehoor geven aan deze order leek en in het Heilige Land relf bleven zij doorvuren. Enkele minuten echter na het aflopen van de tijdslimiet, deelde Paris al Chcrary, de Syrische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, mee dat de Arabieren de UNO verzochten de termijn met 36 uur te verlengen. Hij- maakte verder melding van overleg dat in Amman, de hoofd stad van Transjordanië, wordt gehouden tussen de Janden van de Arabische Liga over een eventuele wapenstilstand. Bij heater pèrse gaan 'wordt medejfèdeeld. dat de Veiligheids raad heert besloten de aanvang,stermijn voor de wapenstilstand in Palestina op \Voensdag te 17 uur te stellen. Het schijnt eciitel", dat de Arable- UNO-Men per KLM ren slechts bereid ay'jn, wapenstil stand te sluiten, als de status quo van vóór 15 Mei wordt hersteld. Met andere woorden: zij eisen, dat het Joodse leger wordt ontbonden, dat wordt afgezien van het verdelings plan en dat de leden'van de Haga- nah. die de Palestijnse nationaliteit niet bezitten, uit het land wor den gezet De V, S. hebben een rechtstreeks beroep gedaan op de zeven Arabi sche landen om het bevel tot het staken van het vuren na te komen. De Arabische staten wordt medege deeld,'dat Amerika „ernstig veront rust" is over de ontwikkeling in Palestina, Als de Arabieren niet gunstig reageren op dit laatste be roep. zal waarschijnlijk vandaag het Amerikaanse uitvoerverbod op wa pens worden opgeheven. Zwaai in Londen? De Britse houding blijft duister. Terwijl Reuter van bevoegde zijde in Londen zei te hebben vernomen, dat Engeland zal voortgaan met zijn wapenleveranties aan de Arabische staten, waarmee het verdragen heeft gesloten, maken andere pers berichten gewag van een andere zinspeling van Britse regeringszijde. Er was sprake van, dat Groot- Brittannië zou overwegen, de Britse officieren uit het Arabische legioen terug te'roepen en de wapenleve- ringen stop te zetten, indien het bevel „staakt het vuren" niet zou worden opgevolgd. Ook werd er de nadruk op gelegd, dat de Britse ver plichtingen jegens de UNO zwaar d-der wegen-dan die-ten-opziehts van de Arabieren. Deze verklaring kwam enige uren nadat Bevin, voor de tweede maal in 48 uur, een. onder houd had gehad met de Ameri kaanse ambassadeur in Londen, Douglas. Men schijnt zich in Lon den langzamerhand ongerust te gaan maken over de snelle verslechtering der Brits-Amerikaanse betrekkin gen. Groot-Brittannië is voorlopig nog gekapt- tegen het instellen van sancties tegen de Arabische landen waartoe de Verenigde Staten wel bereid zijn doch men meent, dat Londen bij wijze van concessie wel niet zal kunnen ontkomen! aan het terugroepen van de veertig Britse officieren die bij het Transjcrdaanse legioen dienen. Van -de Engelse dagbladen is de Manchester Guardian de enige krant, die "critiek bp de regering heeft in verband met de Palestina-politiek Frdnten.: weinig verandering Terwijl in de toestand aan ds fronten Maandagavond weinig ver- De leden van de vredesmissie van de V.N.. die naar Palestina gaan. zullen gebruik maken van een ge charterd K.L.M.-vliegtuig* met de kentekenen van. het Internationale Rode Kruis en van de UNO. Aan de Arabische staten is verzocht het vliegtuig vrijgeleide te geven. Het vliegtuig heeft een beman ning van vijf konnen. De huur be draagt 200 dollar per dag Plus 250 dollar voor elk vlieguur. Morgen zal het vliegtuig graaf Folke Ber- nadotte, de bemiddelaar der V.N.. van Parijs naar het Heilige Land brengen. „Ernstige slag" meent men in Londen Zuid-Afrika heeft gisteren de staat Israël erkend. Premier Jan Smuts heeft dit per telegram mede gedeeld aan Israels minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjertok, Evenwel zal Zuid-Af rika hangen de het besluit van. de V.N. geen be paalde grenzen voor het gebied van Israel erkennen, - Deze erkenning Zuid-Afrika :s het eerste en tot dusver enige landi van het Britse Gemenebest, dat Israel heeft erkend heeft te.Lon- oen het effect gesorteerd van „een ernstige slag voor de Britse poli tiek Door deze stap, zect men in de Engelse hoofdstad, is de Britse delegatie te Lake Success, die reeds de Sovjet-Unie en Amerika tegen over zich vindt, nog meer geïsoleerd geraakt. Abe Lenstra, die als linksbuiten In het Nederlands elftal was ge kozen voor de wedstrijd tegen Noorwegen, die Woensdagavond te Oslo wordt gespeeld zal de reis ïiadr Scandinavië op medisch ad vies niet meemaken. Naar .men weet heeft Lenstra In de kampi oenswedstrijd van Zondag een blessure opgelopen. De geneesheer achtte het beter, dat hij heden niet naar Oslo zou vertrekken. By de reserves was Bas-Tem ming van DOS gekozen. De Utrechtenaar trof het wel heel ongelukkig taen hij gister avond uit de bus in Rotterdam stapte, op weg naar de laatste training en -daarbij door zijn enkel zakte. Ook Temming zal de reis naar Oslo dus niet kunnen meemaken. De keuzecommissie -van de KNVB heeft nu besloten, de ADO-speler Clavan alsnog naar Oslo mee te nemen. Het definitieve elftal zal, in verband met het uitvallen van Lenstra en Temming, pas Woens dag in Oslo worden samengesteld. VEEL BEWOLKING Weersverwachting, geldig tot Woensdag avond. Meest zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen. Veran derlijke wind. Op de meeste plaatsen iets minder kond, vooral des nachts. Woensdag 26 Mei: Zon op 4.32, onder Zl> 42: maan op onder 6.31, 25 Mei. Hoog water te R'dam; le tij 6.39 uur. 2e tij 19-10 uur. Waarnemingen hedenmorgen 8,40 uur te Botterdam. Luchtdruk 7594: wind O.Z.O, 3; temp 9-5; max. temp. 15.8 (gistermorgen 11.40 Uur); min. temp. 7:34 -(hedenmorgen 3.40 uur).' Weersgesteldheid; betrokken. andering was gekomen van beide zijde was er enige activiteit in de lucht en tegenover de val van een Joodse vesting bij Deir Suneld, die door Egyptenaren werd ingeno men, staat een succes van de Haga- nah, die bij Mordeehai, ten Noorden van Gaza,* door (ie Egyptische linies heenbrak, dreigt de-verbitterde strijd in Jeruzalem de Heilige Stad lang zaam te vernielen. Hier is reeds voor miïlioenen schade aangericht. Arabische soldaten banen zich huis voor huis een weg langs de met zandzakken en prikkeldraad ver sperde straten van de Joodse wijk. De tüdslimiet van de order „staakt het vuren" verliep ongemerkt: de gevechten duurden onverminderd voort J;.'v Twee leden van de Raad van Be roep voor de Perszuivering hebben de minister van Onderwas, Kun sten en Wetenschappen hun ont slag aangeboden. Het zijn de heren In de eerstkomende maanden is de koningin voornemens van de haar thans geboden gelegenheid om, ontheven van het regeringsbe leid, algehele rust te vinden, volle dig gebruik te maken, aldus deelt de particuliere secretaris van H.M. ons mede. Later hoopt zij nog vaak blijk te kunnen geven, van haar grote be langstelling voor hetgeen door het Nederlandse volk v/ordfc verricht. Scheepsbouwer is klaar •met zijn strafwerk In Cadzand is in de laatste oorlogs dagen dc reddingsboot verloren ge gaan, Tot nu toe was deze Zuid- Nederlandse kustplaats niet in het bezit van een nieuwe Een scheeps bouwer, die voor de Duitsers- had gewerkt, kreeg echter als straf maatregel de opdracht egn nieuwe reddingsboot £e vervaardigen. Deze boot is thans gearriveerd. Zij is geschikt voor het vervoeren van ongeveer 20 personen niet een"Be- menning van vier koppenDe boot draagt de naam ,Zeeutvsch-Vhan- deren". BAILYBRUG BRENGT UITKOMST. Maandagmiddag omstreeks vijf uur is het eerste deel van dc Bailybmg, die enige tijd de Biijdorpbrug over het Noorderkanaal zal moeten vervangent met behulp van genietroepen over het water geschovenDe Biijdorpbrug, die Rotterdam verbindt met de autoweg naar Den Haag (de drukste verkeersweg van Nederland), zal worden gere pareerd en verbreed. A. Stapelkamp te "Utrecht en' dr. W. P. Berghuis te Smilde, die de volgende beweegredenen tot hun besluit opgeven: „De jurisprudentie van de Raad van Beroep ontwikkelt zich in een richtihg, waarmede zp (de onder getekenden) zich principieel niet minnen verenigen. In een. aantal uitspraken van die raad(genoemd worden die inzake het Nieuwsblad van het Noorden, het Letdsch Dag blad en het Algemeen Handels blad) is een min of meer algemeen oordeel over en waardering van de houding van de dagbladpers In be zettingstijd neergelegd. Tegen de daarin tot uitdrukking komende en de jurisprudentie van de raad tot nu toe beheersende op vatting, dat het opnemen van na- tionaal-sociaUstische en pro-Duitse publicaties aanvaardbaar is, indien zulks geschiedde om de uitgave van het blad te kunnen voortzetten ten behoeve van "het personeelsbelang, het behoud der persen en het ble ven verschaffen aan het publiek van een .leesbare" krant, hebben zy overwegende bezwaren. Zjj ach ten deze opvatting ook in strijd met de wet noodvoorziening pers wezen. Weliswaar komen de uitspraken, die zfl op het oog hebben, niet voor hun rekening, aangezien zij bü de desbetreffende zaken niet betrok ken zijn geweest. Dit neemt echter niet weg, dat zij, door deel te blij ven uitmaken van de Raad van Be roep, mede verantwoordelijk zou den zijn voor de bii dienp jurispru dentie gevolgde algemene lijn. En het ïs hun «iet mogelijk deze Ver antwoordelijkheid te dragen". „capituleren voor de Amerikaanse •reactie". Het Finse communistische blad Vapar Sana heeft de houding van Paasikivi gekenschetst als „overeenstemmend met de methode der Tsjechoslowaakse reactionnai- ren". „Pak je machine-geweer en zet Leino op zijn oude plaatst", riep gis teravond een van de 30.ÖC0 toehoorders die te Helsinki luisterden naar een krachtige toespraak van de vroegere minister van Binnenlandse Zaken, Irjoe Leino. De geweSen minister legde er vooral de nadruk op, dat de communisten de functie van minister van binnenlandse zaken niet aan de reactie zullen afstaan. Kusti Kulo, de voorzitter van de parlementaire fractie ran het volksfront {een coalitie van communisten en links-socialisten) voegde hier aan toe, dat de strijd „met alle wettige middelen" zal worden voortgezet. Tot welke middelen de commu nisten hun., tóe vluchtnemen -en welke middelen'als wettig worden beschouwd werd reeds eerder dui delijk: dreigementen, stakingen en protestvergaderingen. Zo dreigde het Volksfront een algemene sta king af te kondigen en het rege ringsgebouw te „omsingelen". Pre sident Paasikivi schijnt echter niet van plan te zijn toe te geven. De regering* is in alle haast be gonnen, soldaten te oefenen in het lossen en laden van schepen, want reeds is ondanka het feit", dat de vakbeweging verklaard heeft, zich niét voor politieke doeleinden te la ten gebruiken, in alie belangrijke Finse havens het scheepvaartver keer stilgelegd doordat de voor het merendeel communistische bootwer kers in staking zijn gegaan. Vele buitenlandse schepen, zjjn ook door de staking getroffen. Een Russisch schip werd echter onmiddellijk ge lost. Ook liggen rèeds vele fabrie ken .sti] t- Radio Moskou heeft gedeelten omgeroepen uit de verklaring van de Finse communistische partij over het ontslag van minister Leino. Dit ontslag wordt gekenschetst als een „grondwetsschending"' en een Twaalf Lon dense, buschauf feurs en bestuurders van tram en ondergrondse zijn gisteren naar Ne derland en België vertrokken om te zien hoe hun collega's in deze lan den werken. (Van onze speciale verslaggever) Bruinehaar, Dinsdag 25 Mei. Al dagenlang ligt het buurtschap Bruinehaar, oostelijk van Vriezen- veen, verborgen achter een dicht gordijn van vuil-witte rookwolken, die opstijf en uit de grond. Een grond, die blakert boven een ver nietigend heet vuur, dat veertig centimeter onder de oppervlakte woedt. Toch beheersen geen vlam men het beeld. Alleen de sissende rookstraaltjes, die bij/ miïlioenen vrijkomen, duiden op een brand, die slechts met stromen regenwa ter kan worden geblust. Mensen staan hier machteloos, hoewel zij en nacht paraat blijven, loe rend naar de grote venen, die nog met zijn aangetast, dank zij de brede weg, die het vuur een halt toeroept. Niet het veen brandt daar in Bruinehaar; het is de bolster, die na de ontginning cp de dalgrond moet blijven liggen om het land' vruchtbaar te maken. Deze bolster, gaat verloren op zestig bunder nieuwe grond, waar sinds Zater dag voor Pinksteren toen iemand een asla achteloos leeg- stortte het vuur zich heeft ge nesteld. Toch hebben de boeren van Bruinehaar nog geluk gehad, want de wind, die eerst pal Oost stond, is gedraaid naar het Noord-Westen, met het gevolg, dat de brand kon worden gelocaliseerd en de rook naar Duitsland wordt afgedreven. Maar het gevaar zal pas'voor goed geweken zijn, als regenwater het vuur zal hebben gedoofd.. Dus wachten de Bruinhaarders op een plensbui Ooggetuigeverslag van Noorwegen-Nederland Woensdag a-s. geeft de VA.R.A over Hilversum 1 een reportage van de voetbalwedstrijd Noorwegen Nederland, van 18,25 uur tot 20.30 uur. De reporter is ir. A. van Em- menes. Faalde de hoogtemeter? (Van onze Haagse redacteur) Op 27 December van het vorige jaar vloog een K.L.M.-Dakota op weg van Schiphol naar Warden te gen de 78 meter hoge toren'van de Sint Bonifacïuskerk in Leeuwarden, Hoewel het vliegtuig daarbij een groot deel van haar vleugel verloor, slaagde de bestuurder cr in het zwaar gehavende toestel, dat tien passagiers vervoerde, veilig op een weiland te zetten, .De.Raad voor de Luchtvaart stel de gisteren in Den Haag naar de* oorzaak van dit ongeval een open baar onderzoek in. Als betrokkenen werden gehoord de bestuurder F. S. Kroon en de gezagvoerder Robin son, een Canadees vlieger in dienst bij de K.L.M. De Canadees verklaar de dat het weer zo snel was veran derd dat de hoogtemeter niet de werkelijke hoogte meer aangaf dit instrument wordt ingesteld door middel van de barometerstand doch dat het ongeveer honderd voet fout wees. De waarnemend chef- mcteoroloog van Schiphol, de heer Lenstra, achtte het echter onwaar schijnlijk dat de barometerstand een zo sterke daling zou hebben on dervonden als Robinson verklaarde. De Raad zal op 28 Juni uitspraak doeh. PRINS ASCHWIN WEER IN NEDERLAND Prins Aschwin, die in de V.S. aan enige universiteiten een bezoek heeft gebracht, is gisteren op Schip hol aangekomen. Hij werd o.m. be groet door prins Bemhard, die ztfn broer van het Amsterdamse vlieg veld in zijn eigen Dakota meenam naar Soesterberg, waarna de beide prinsen zich per auto naar Soestdijjk hebb en begeven. •(Van onze Haagse Redacteur) Na een bespreking met vertegen woordigers van het departement van landbouw heeft de Federatie van Melkhandelaren besloten de aangekondigde actie tegen de vol gende melkbon te laten vervallen. De Federatie heeft haar veront schuldigingen voor de aankondi ging van deze actie aan de minis ter aangeboden. Naar verluidtbestaat er een kans, dat aan het einde van de periode waarover de tijdelijke ver hoging van het melkrantsoen loopt de melfcdistributie zal kunnen wor den opgeheven. In kringen van ingewijden laat men zich hierover tamelijk positief uit. Zou deze mening door de minister gedeeld worden, dan be tekent dat, dat de einde van de melkdistributïe over vier of vijf weken zal zijn aangebroken. Nieuwe Russische druk wordt in Berlijn verwacht, zodra de resulta ten zullen worden bekendgemaakt van de conferentie die Amerika. Groot-Brittannië. Frankrijk en de Benelux! and en te Londen ovér de toekomst van West-Duitsland hou den. Mocht de officiële bekendma king, die spoedig wordt verwacht, een aanwijzing bevatten, dat de Westelijke mogendheden een West- Duitse staat in het leven willen roe pen. dan zullen de Sovjetautoritei- ten waarschijnlijk spoed maken met plannen om ook iu Oost-Duitsland een staat op te richten en nieuwe stappen nemen om de Fransen, En gelsen en Amerikanen te dwingen Berlijn te verlaten. Berlijn zou dan hoofdstad moeten worden van de .Duitss Volksrepubliek". Verbindingsofficieren van de drie Westelijke geallieerden hebben zich Maandag geïnstalleerd op de cen trale bureaux van de Berltfnse poli tie. De Russen hebben deze beslis sing onwettig genoemd, omdat deze bureaux zich in de Russische sector bevinden en hebben Paul Mark- graff, de chef der politie, aangera den geen rekening te houden met het bevel' om de bureaux ter be schikking van de verbindingsoffi cieren te stellen. Toen de Britse vertegenwoordiger, zich meldde, vroeg Markgraf f: „Bent U hier ge komen om de politie bevelen te ge ven?" De Brit antwoordde: „He lemaal niet..Ik kom hier alleen ora te zien, dat de reglementen van de vier mogendheden nageleefd wor den." (Van onze verslaggever) Zeer binnenkort zal de nieuwe douanehall, die op het. spoorweg emplacement te Hoek van Holland is verrezen, officieel in gebruik worden genomen. Het is een zeer modern bouwwerk geworden, gemaakt naar een ontwerp van ir. Van Ravenstein. de architect ran de Nederlandse Spoorwegen, die ook de Rivièrahat en het Utrechts station heeft ontworpen. De etjjl van de gebogen ljjn is ook hier, zij het in bescheiden mate, met goed effect toegepast, De stalen boogspanien geven de hall, met zijn sierlijke, van handvormsteen opgetrokken gevel, een fraai aanzien. Dank zij de gunstige elerenprw ductie is het mogelijk deze week voor alle leeftijdsgroepen drie eie ren beschikbaar te stellen, Het motorvracht- en passagiers schip Garoet van de "Kon. „Rotter damse Lloyd, dat Zondagmorgen van Schiedam te Antwerpen arri veerde, is op deze reis in de Kruis- schansluis aangevaren door het Engelse stoomschip Ocean Glory, dat door een sleepboot werd omge zwaaid. Hoewel op de brug van de Ga roet nog .een poging werd-gedaan, uit te wijken, kon niet worden voorkomen dat het Nederlandse schip door de Engelsman aan. het voorschip werd geraakt. De schade aan beide schepen viel mee. Van de Garoet worden twee platen ge deukt en vier spanten verbogen- Deze schade wordt te Antwerpen gerepareerd, zodat geen wijziging in het vaarprogramma behoeft te' worden gebracht. Het troepentransportschip Zui derkruis met een contingent solda ten op weg van. Rotterdam naar Batavia heeft in bet Engelse Ka naal ter hoogte van Galloper-vuur schip op een zich onder water be vindend voorwerp gestoten. Maan dag is bij aankomst te Port Said gebleken, dat twee schroefbladen aan de top zijn beschadigd. Dui kers stellen een onderzoek in naar eventuele schade aan roerraam en roer. TUSSEN een der redacteuren van het te Rotterdam verschij nende Vrije Volk en ons blad be staat een zakelijk verschil van mening, zakelijk althans wat ons betreft. Dat verschil van mening gaat over de rede van een minis ter te Markelo. We behoeven dat hier verder niet te bespreken, want het is al weer historie ge worden. Het Vrije "Volk, of misschien moeten we alleen maar zeggens de betrokken redacteur van dat blad, acht het oirbaar, dit me ningsverschil te bespreken,niet op zijn zakelijke merites, maar door middel van scheldkanonna des. Wij zijn niet voornemens het blad op die weg te volgen. Onze mening 13, dat ieder Ne derlands staatsburger nog altijd bet recht bezit zijn oordeel te heb ben en daaraan in woord en ge schrift uiting te geven. En wij zijn ook van mening, dat het niet te pas komt op zulk een menings uiting te reageren door middel van insinuaties, die met de me ningsuiting zelve niets te'maken hebben. Het Vrije Volk, althans een zijner redacteuren, dénkt er blijkbaar anders over. Deze vindt, dat men het altijd met hem eens moet zijn. Is men het niet met hem eens, dan gaat hij lelijke woorden gebruiken. Het geval-Matkelo 'interesseert ons in dit verband niet meer. Wat ons wel interesseert is de metho de, die door de genoemde heer wordt toegepast om te trachten een ander de mond te snoeren. Die metRode-heett namelijk niets, meer te maken met democratie én met de vrijheid van menings uiting, welke de democratie aan iedere staatsburger toekent. Deze methode maakt het uitwisselen van t gedachten onmogelijk,- zij verijdelt een fatsoenlijke polemiek in de pers, zij stelt iedereen bloot aan een scheldpartij, zodra hij 't waagt met een ander, in casu met hpt Vrije Volk of een zijner Rot terdamse redacteuren, van op vatting te verschillen. Uit de wijze, waarop de Rotter damse Vrije Volk-redacteur rea geert, zodra iemand het niet met hem eens is, kunnen wij maar één conclusie trekken, namelijk dat hij de eerste beginselen van demo cratie en van persfatsoen nog moet leren. Volop licht komt er door het dub bele glazen dak en ruïmtewerkend zjjti de helwitte wanden, waarop di verse schilderingen zullen worden aangebracht. Veel zorg is besteed aan het. stuc werk in de plafonds. De hoge pane len van crème marmer dragen, bij tot het smaak vol geheel. Opvallend is de fraaie neonverlichting. Kou zal men er 's winters niet lijden, want het gebouw is centraal verwarmd en op de asfalttegels zullen de douane beambten qok geen hinder van koude voeten hebben. Doordat achter de wanden isolerend materiaal is aan gebracht zal het binnen ook op snik hete dagen koel zijn. Er is aan de bouw ran deze nieuwe donanëhall zo veel zorg besteed,, opdat de eerste indruk dié de vreemdelingen van ons land krijgen zij passeren hier dagelijks in grote getale een goede indruk zal zijn. Het is een geslaagd stuk werk van de aannemers, de N.V. Spoor wegbouw. Het gebouw, zoals het er nu staat (en waarin, voorts nog ruimten zijn voor passen- en deviezencontröle) zal,nog twee - maal groter .worden, d.w.z. er komt nog een tweede ge bouw in dezelfde uitvoering bjj, dat de oude bestaande loeds zal vervan gen. Het oude station te Hoek van'Hol land steekt bij dit nieuwe bouwwerk wel sterk af en daarom zal dit bin nen afzienbare tyd worden gerestau reerd. Er zullen nieuwe gevels en zijmuren worden gebouwd en ook de wachtkamers zullen worden ver nieuwd en vergroot. Men verwacht, dat de vergrote derde klasse wachtkamer reeds over een half jaar gereed zal zjjn. Ook kantoorbouw Over de gehele lengte van de twee nieuwe visitatieloodfen (voor de dag- en nachtboten), die tezamen een lengte hebben van ongeveer ze ventig nieter en een breedte-van on geveer vjjftien meter, zullen aan de rivierzijde nieuwe twee verdiepingen hoge kantoorpanden van de maat schappij Zeeland en van Hudig en Pieters worden gebouwd (eveneens naar plannen van ir. Van Raven stein) die bii. eikaar een lengte.van 110 meter zullen beslaan. De strakke architectonische lijn daarvan zal worden verlevendigd door beeld houwwerk op het dak. Deze algehele modernisering van het station en. de aanlegplaats te Hoek van Hólland zal'in étappes worden uitgevoerd Nederlandse eenheden nemen aan Belgische manoeuvres deel Als resultaat van het militair ac- coord tusson Belgi en Nederland zal tot 25 Mei een mobiele colonne van het Nederlandse leger groot 200 man met 80 auto's aan de Bel gische manoeuvres in de Ardennen deelnemen. BLOEMENCONFLICT TEN EINDE Het landeljjk comité uit de bloe= m' zndei deelt mede, dat op C. van diepgaande. besprekin- gevoerd met vertegenwoordi gers van de bloemenkwekers uit den lande, het landelijk comité heeft besloten de grote vernietiging van producten en nationaal vermogen stop te zetten en de haudel van dit moment nf normaal voortgang te doen vinden. Beide partjlen zijn be slóten onmiddellijk besprekingen te openen, welke de grondslag moeten vormen tot een hechte samenwer king tussen de partijen ïn de toe komst. AHb vellingen in den lande zou-a den vanmorgen om half elf weer begipnen. DE tekenaar Albert F Hahn gaf gisteren in Amsterdam een uitvoe rige uiteenzetting over de strekking van poli tieke caricaturen. Hij stond daarbij voor een groene tafel, watjt het geheel speelde in het Amsterdamse gerechts hof. In het verdachten bankje stond namelijk Tom Kot, de 38-jarige redacteur van het so cialistische weekblad' voor vrijheid en cul tuur „De Vlam", die verantwoordelijk is ge steld voor de publica tie van een- caricatuur, welke vrouwe Justitia die de deskundige teke naar verhaalde. Ge amuseerd wisselden zij met do getuige menin gen uit over het al of griffier het boek aan de getuige-deskundige teruggaf. „Ik acht de plaat be ledigend," zeide mr. J. niet beledigende karak- Fabius echter in zijn. requisitoir, „en de door de rechtbank opgelegde boete van 50 'gulden, te laag, weshalve ik Uw Hof.verzoek verdachte een vonnis van 300 gul den, subsidiair 100 da gen gevangenisstraf op te leggen." „Als er weer pers vrijheid in ons land zal ter van beroemd worden caricaturen. Habn haalde, al spre kende, een boek met Eis tegen Tom Rot 300 gulden caricaturen van de te kenaar Trier uit zijn actetas, sloeg dit open sijn,".-was een verzuch- en. zeide, dat hij "Zijn ting, die de verdediger stelling gaarne wilde rar. P. dc Braauw zeide illustreren met een. te hebben geuit tijdens beledigend .heeft ge- daarin afgebeelde teke- de bezetting.'Hij deelde acht voor de^ Neder- ning. Hij reikte de pro- het Hof mede, dat hij' landse legerleiding in cureur-generaal- het tijdens de bezetting de- Indonesië. Rot, werd opengeslagen boek toe. zelfde Tom Rot -voor door de Amsterdamse Met onverholen plezier een Duitse rechtbank rechtbank veroordeeld, bladerden daarop de le- had moeten verdedigen ging in-hoger beroep en den' -van het Hof het omdat" ook de Duitsers zo moet thans het ge- boek door. Tenslotte van mening'warén, dat rechtshof een oordeel klapte de president, mr. zij door Rot wafbii be- vellen over de straf- J. Sprey, K-et dicht en ledigd. Na een juri- baarheid van deze pu- inspecteerde de "voor- disch beloog vroeg biicatie. zijde.Met vette letters pleiter "ontslag van Glimlachend luister- stond daarop als titelrechtsvervolging, den de-leden van het gedrukt: „The pen is Het Hof zal op-7 Juni Hof naar de anecdotes; mightier," waarop de uitspraak doen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1