A: 10 PRIJZEN EN LONEN m Noorwegen Nederland 1-2 Vrijdag 28 Mei 1948 door Mr. dr. A. A. van Rhijn Chinezen vochten op de „Kota Agoeng" HM Een film van nameloos kinderleed „Achter de wolken" Oorlogsmuizen met lange staarten Fa. A BERG RET-rondritten van 15 Juni af Koningin neemt eerste haring in ontvangst Lotsy onderscheiden 51 II PaUéiececfdec Eerste Galaconcert in het kader van het internationale muziekconcours BILLY REID PARKZICHT TV7 IJ hebben In Nederland een grote mate van economische stabiliteit. Daar door zijn wij in een veel gun stiger positie dan menig ander land van Europa. Frankrijk heeft de pijnlijke operatie van een nieuwe devaluatie moe ten ondergaan, doordat men er het prijspeil onvoldoende heeft beheerst. In België ligt het prijspeil hoger dan in ons land, waardoor het in de internationale concurrentie achter staat. Zelfs in Zweden, dat fetanen zijn landsgrenzen voor een oorlog werd gespaard, is door gebrek aan beheersing van het economische leven aanvankelijk veel te veel inge voerd, met het gevolg, dat de betalingsbalans scheef is ge trokken en thans drastische maatregelen nodig zijn voor herstel van het evenwicht stand gekomen en waarvan 1,6 millioen Nederlanders profiteerden tot een bedrag van 160 millioen gulden. Sociale rust Het gevolg van de' economische stabiliteit in ons .land Is geweest, dat er in de jaren na de oorlog een grote mate van sociale rust heers te. Dat blijkt duidelijk, wanneer wij een vergelijking maken tussen het aantal stakingsdagen in de ja ren na de vorige wereldoorlog en thans. Zo bedroeg het aantal sta kingsdagen in 1920 niet minder dan 300. Daarentegen was het aantal in 1947 slechts 203.000, dus slechts 10 van het aantal in 1920. De meerdere sociale rust heeft het herstel van ons productiepro ces; dat door de vijand totaal was gedesorganiseerd, sterk bevorderd. Voortdurende arbeidsconf lieten zyn noodlottig voor de productie. Dat deze zijn vermeden is vooral te danken aan de politiek van onze Regering, welke het levenspeil der grote massa zo goed mogelijk heeft verzorgd en bij lisar arbeid gaarne contact heeft onderhouden met de drie vakcentralen van arbeiders. Daarbij is opnieuw gebleken, dat het Nederlandse volk een redelijk volk is. Het aanvaardt noodzakelij ke laatregelen, wanneer deze maar aannemelijk worden ge maakt. Dat is ook de reden, dat wij voor ons land het volle vertrouwen mogen hebben in de verdere ont wikkeling der democratie. De. loop der prijzen Goede voorlichting is daarbij on misbaar. Daarom willen wij de aandacht vestigen op een boekje getiteld „Lonen en Prijzen", dat dezer dagen bij de Landsdrukkerij is verschenen. Het is samengesteld door een Commissie van ministe riële vertegenwoordigers en des kundigen welke de Regering gere geld over dit onderwerp adviseert. In dit bonkje vindt men een sa menvatting van de politiek der Re gering. Uit de gegevens blijkt, dat de prijzen voor de verbruiker sedert September 1946 niet veel zijn ver anderd, Het was evenwel zeer moeilijk om prijsstijgingen te var- komen. Want in die periode gingen de prijzen der grondstoffèn op da wereldmarkt sterk naar boven. Het indexcijfer der groothandels- prijzen van industriële grond- en hulpstoffen steegrih ons land van 298 tot 342. Maar de verbruiker bemerkte daar niets van. Hoe werd deze prijsstijging nu opgevangen? Daarvoor werden verschillende maatregelen geno men. Zo werden in tal van geval len de winstmarges verminderd. Er bleek daarvoor nog dikwijls - vol doende speling te zijn. Voorts werd compensatie verkregen door de stijging der arbeidsprestatie en de betere grondstoffen voorziening. Van beide immers gaat een prijs- verlagende tendenz uit. Tenslotte, hielp ook hier het systeem der subsidies, waarover straks meer. De onttvikkeling der lonen Vertoonde het prijspeil voor de consument weinig verandering, het loonpeil werd door de Regering welbewust verhoogd. liet levens peil der arbeiders is dus, ondanks de grote economische moeilijkhe den, sinds 1945 verbeterd. De maatregelen .tot verhoging van het loon waren van verschil lende aard. Voor het eerste en tweede kind werd een kinderbij slag ingevoerd van f 2.40 per kind, hetgeen voor gezinnen met kinde ren een verhoging van ongeveer 10 betekent. Daarnaast werd de mogelijkheid geopend tot het .tos- kennen van een 2 gratificatie Of vacantietoeslag. Voorts werden in vele bedrijfstakken nieuwe loonre gelingen vastgesteld, die rekening houden met de prestatie, terwiil ook nog allerlei looncorreeties werden aangebracht. Het rapport taxeert een en ander op een ver hoging van tenminste 6 Men ziet dus, dat het reele loonpeil zich in stijgende richting heeft be wogen. Daarbij is dat' nog geen rekening gehouden met allerlei andere so ciale voorzieningen, die in de laat ste tijd de positie der arbeiders hebben verbeterd. Wij noemen: de verlaging der loonbelasting met in gang van 1 Juli 1947; de noodvoor ziening voor ouden van dagen, die de ongehuwde in de eerste ge meenteklasse een wekelijkse uitke ring van f 10.toekent en de ge huwde van f 18.de oprichting van enkele grote bedrijfspensioen fondsen, en de consumentencredie- ten, waarvan er 3C0.000 zijn tot Aan boord van het motorschip „Kota Agoeng" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, dat zich op weg bevindt van New York naar Pladjoe, is de Chinese kwartier meester Chon Chan Ah door 'n an dere Chinese opvarende aangeval len en zwaar gewond. Aangezien de toestand van de kwartiermeester zodanig was, dat hij niet langer aan boord kon blijven, heeft de ka pitein de hulp ingeroepen van het Amerikaanse stoomschip „Marine Flasher". Dit schip heeft de gewon de Chinees van de Kota Agoeng in het "Westelijk deel van de Atlanti sche Oceaan overgenomen. Het heeft daaina de reis naar New York voortgezet. De subsidies 1 Een zeer belangrijk middel, dat de Regering heeft toegepast om het prijspeil laag te houden, zijn de subsidies. Op tal van artikelen van eerste levensonderhoud worden na melijk belangrijke bedragen uit de schatkist bijgepast. Fet totale be drag dezer subsidies bedraagt niet minder dan 510 millioen gulden. Wat betekent dit nu op de weke lijkse uitgaven van een gemiddeld gezin? Het antwoord luidt: f 3,56. In dit bedrag zit per w-ok o.a. voor brood 85 ct. margarine 15 ct. melk 68 suiker 15 kaas 21% vlees 49 boter 57 Er worden dus voor het laaghou- den van de prijzen der voornaam ste voedingsmiddelen zware finan ciële offers gebracht. Het perspectief Maar die offers zijn gerechtvaar digd als tijdelijke maatregelen om ons volk door deze moeilijke jaren heen te brengen. Intussen zullen deze subsidies, die honderden mil- lioenen vragen, zodra: mogelijk moeten worden afgeschaft of ver minderd. Dit zal b.v. mogelijk zijn, wanneer de prijzen op de wereld markt een sterke daling gaan ver tonen, hetgeen in de toekomst waarschijnlijk is. Met harde arbeid zal ons volk er weer bovenop kunnen komen. Een vermeerdering der arbeids prestatie van hoog tot laag blijft daarom een eerste vereiste. Blij kens het rapport is de arbeidspro ductiviteit nog steeds 20 onder die van vóór de oorlog. Dit cijfer is wel zeer onbevredigend. Ook laat onze uitvoer nog veel te wen sen over. "Wij kunnen onze invoer op dit. ogenblik slechts betalen, doordat het Marshallplan het gat tussen onze in- en uitvoer stopt. Maar dat is slechts voor enkele ja ren. Dan moeten wij weer geheel, op eigen benen staan. Er zijn dus nog heel wat moeilijkheden te overwinnen. Maar wij zijn. na drie jaren al heel wat gevorderd en., op de goede weg. Woensdagavond heeft het Ne derlands elftal te Oslo 'eert 2~~1 overwinning op het Noorse elftal behaald. De bovenste foto toont een aan val van de Noren op het Neder- landse doch waar Kraak de bal niet kon bereiken De back Schijvenaar staat ech ter op de doellijn opgesteld, zodat deze een bijna zeker schijnend doel punt kon voorkomen. De onderste foto laat ons Van der Tuin en Rozenburg in actie zien bij een aanval op het Noorse doel. Doelman Torgenscn is echter op zijn post, zodat ook deze aan val op niets uitliep. jj#dgggy^ji De titel van Paul Eippers boekje „Dieren kijken U aan is al voor velerlei doeleinden in vele varian ten gebruikt. En het zou dan ook op een gemeenplaats kunnen lijken hem als „Kinderen kijken U aan" toe te passen op de Zwitserse'film „Achter de wolken", ware het niet, dat zelden deze aanduiding de in houd zo heeft "gedekt als hier het geval is. Tenminste wanneer men bij deze kinderen nog mag spreken van kijken. Zij staren in een niets, een wezenloze, dode blik. In hun ogen brandt geen vuur meer, twin kelt geen vrolijkheid, ligt geen in teresse. Zij zijn afgestompt, vervuld van een. wantrouwen tegenover de maatschappij, tegenover de mensen. Zij hebben geleerd nooit hun ware naam te noemen en elk antwoord op welke vraag ook te ontwijken. Zq hebben de uniform leren vrezen, omdat het immers „mensen" in uni formen waren, die hen sloegen, die hen van hun ouders wegscheurden o£ die hun verwanten doodknuppel den... U begrijpt het al wel, dat men deze film moeilijk alleen van aes- thetisch standpunt uit kanbeoor delen. Het gebeurde ligt tedicht bij ons, wij hebben er iets van. ge zien in de goddeloze vervolging van de Jodenkinderen in ons land en te veel menselijke factoren en gevoelselementen doen hun Invloed bjj.de beoordeling geiden.' Advertentie I. M. Propaganda, of waarheid? De Obrana Lidu is eeh blad van de Praag se communisten; het diende onlangs een sensationeel bericht op, dat de Amerikanen be zig waren in Duitsland een militair apparaat te staf. Als veldmaar- daar komen luchtbases schalk von Rundstedt voor Amerikaanse uit Engeland repatri- vliegende forten; gene- eert, krijgt hij .de ge- raai Walter Warlimont hele leiding gesteund heeft de leiding van door de generaals Hal- Duitslands nieuwe der, Kesselring, Brandt luchtmacht-inspe; hij Günther en von heeft in de Spaanse Gróndt burgeroorlog gevoch- De nationaal-bolsje- ten in -het „Condor- wistische National- legioen", enz. west- zeitung te Berlijn nam Men zal zich herm- Duits dit alles grjf over en neren wat er sedert - - vulde zé aan met aller- drie jaar beweerd vormen, te eigen le£ smakelijke details, wordt over veldmaar- dienste wel te ver- zoais: schalk Pauius van Sta- staan. m Bizonië wordt ge- üngrad. Ook hij heeft Daarna vertelde het collecteerd voor de ge- de leiding van troepen blad, dat de industrie- neraals van Neustadt, (in Rusland) en be- politïe en andere poli- of trekt recruten uit Rus- tie-eenheden de kern dertig Duitse stafof- sische propaganda- vormden van het nieu- ficieren werken te scholen; om ze klaar te we Duitse leger bij Washington aan de maken voor een strijd Amerika's genade. In schepping van een in het westen, het kamp Neustadt bij Duits kern-leger tegen Moeten thans beide Kassei zouden 120 ge- Rusland onder leiding groepen militaire Duit- neraals van Hitlers van generaal Guderi- se ex-beroemdheden verslagen en ontbon- an, reden waarom deze tegen elkaar worden den „weermacht" in niet aan'Palen wordt uitgespeeld in de ze- comfortabele villa's uitgeleverd, en nuwen-propaganda- zïjn geïnterneerd als het aantal verboden oorlog aan Weerszijden een reïncarnatie van luchtzones in West- van het ijzige IJzeren de Duitse generale Duitsland neemt toe; Gordijn? „Achter de wolken" is een speel film, die het praedicaat „Film van de maand" kreeg en de filmkeu ringscommissie was van oordeel haar tot de culturele filras te mo gen rekenen. Men zou haar ook kunnen aanduiden als een gespeel de documentaire- Aan 't „verhaal" is een grote plaats ingeruimd en dat verhaal zal deze film ook waar dering doen ontmoeten bij het gro te publiek. De regisseur, Fred. Zin- nemann. heeft deze kinderen met een liefdevolle blik geobserveerd, hun leed geproefd en in een aan grijpende film het probleem gesteld van de uit concentratiekampen te ruggekeerde kinderen die van hun ouders zijn afgescheurd in alle lau den, waar de Duitsers hun knoet hebben gezwaaid en die terugge keerd leven tussen de puinhopen der gebombardeerde steden. Hij heeft de camera laten strijken over beelden van ontstellende nood, over puinhopen en nameloze ellende. Op gevoelige wijze heeft hij die beel den weten vast te houden en te midden van alle leed en ontzetting (heeft hij zijn gevoel voor humor, kostelijke gave in een wereld, waar in de mensen eikaars leven kapot maken, niet verloren. De film heeft een happy ending, een beminnelijk gebaar naar het Subliek, maar dit gelukkige slot rjjgt betekenis,nu deze film in ons land gaat rouleren op het ogen blik, dat nier ook het werk van de Unac vorm en gestalte krijgt. Gisteravond is in het Koloniaal Instituut in Amsterdam de pre mière van deze film gegaan. Zij werd bijgewoond door de Prinses- Regentes, versehfllende ministers, leden, van het corps diplomatique en Commissarissen der Koningin, w.o, de heer M, A. Reinalda. Het* gehele bijprogramma was aan het werk der UNAC gewijd. In woord en beeld werd gewezen op de verschrikkelijke toestanden, op de mogelijkheid om de nood te leni gen en althans veel leed te ver zachten. En via de film was er ook het woord van Prinses Juliana, die appelleerde aam onze gewetens en het Nederlandse volk Opwekte zijn deel te aanvaarden ln de omvang rijke taak, welke de volkeren der wereld wacht. Als ieder onzer zijn plicht doet zal er voor vele kin deren, in andere zin dan de film biedt, helaas, iets van een happy ending verwerkelijkt kunnen wór d-en. IN BELGIE GAAT SUIKER VAN DE BON Brussel, 27 Mei. De Belgische minister van voedselvoorziening deelde mede, dat in September de suiker vrij van distributie zal zijn. Advertentie l. M. Lijsten voor platen foto's en etsen. Schilderijen. Oude Binnenweg TEL.26579 X44. R'dam. Donderdag maakten wij melding van het verheugende feit, dat de RË'T weer rondritten met autobus sen door de stad gaat maken. Men verzoekt ons, er op attent te ma ken dat met deze rondritten eerst op Dinsdag, 15 Juni zal worden begonnen. Op werkdagen worden vier rit ten gemaakt, op Zondagen drie. De vertrektijden zijn 9-30, 11.30, 14 en 16 uur van de Coolsingel. Des Zondags vervalt de eerste rit, Gistermiddag arriveerde een dele gatie uit Vlaardingen bij paleis Het Loo om aan de Koningin de eerste koninginneharing aan te bieden. Het waren de heer A. Hoogendijk, de schipper Arie Poot van de stoom- logger „Martha Maria" (VI. 199), die de haring had gevangen en twee keurmeesters. Voor het eerst sedert vele jaren nam de Koningin, verge zeld van enkele leden van haar hof houding. de beide oranje vaatjes, ieder ongeveer 60 stuks van het kostelijk zeebanket bevattende, per soonlijk in ontvangst. Eenzelfde ge schenk was andefhalf uur tevoren aan het prinselijk gezin op paleis Soestdük aangeboden. Advertentie l. Af, Aan het banket, dat Woensdag avond door de Nobrse voetbalbond aan de spelers en de officials van beide ploegen in het Grand Hotel was aangeboden, werd de voorzit ter van de K.N.V.B., Karei Lotsy. tot erébestuurslid van de Noorse Voetbalbond benoemd, een zeer eervolle onderscheiding. Het ligt tevens in de bedoeling, zo vernemen wij nader, dat het contact lussen Nederland en Noor wegen op voetbalgebied in de toe komst nauwer wordt aangehaald. Wanneer Noorwegen naar Neder land komt om daar een landen- wedstrijd te spelen is evenwel nog niet definitief, vastgesteld. Feuilleton heeft doodgeschoten en vervolgens Vera Claythorne overtuigd heeft chzelf op te hangen en tenslotte i 'de deur uit is gegaan en een reus- KIGITI& aebtig groot stuk marmer op zijn eigen hoofd heeft laten vallen met tlBQBYTjSS behulp van een touwtje of zoiets -. /-uo.evteneen- dat geloof ik eenvoudig niet. DOOR AGATHA CHKI5TiCIemand pleegt geen zelfmoord op die wijze en Blore was boven- 65) „Maar als dat zo is, wie heeft hem dan de revolver afgenomen? Want die revolver werd hoven in het huis gevonden, in de kamer, die het dichtst bij de trap lag, vlak voor da deur van rechter Wargrave's ver trek." De assistent-commissaris vroeg: „Stonden er vingerafdrukken op?" „Ja, mijnheer, die van Vera Clay thorne." „Maar, goede hemel, man, dan „Ik weet, wat u wilt zeggen, mijn heer. Dat het Vera Claythorne was. Dat zij Lombard doodgeschoten heeft, de revolver mee naar het huis heeft genomen, de marmeren klok op Blore heeft laten vallen en daarna zichzelf opgehangen heeft, lrDat klopt op één ding na. Er staat een stoel in haar slaapkamer dien helemaal niet zo'n soort man. Wij kenden Blore en hij was heus geen man. die je ervan kon betich ten, dat hij een neiging had voor volstrekte gerechtigheid." De assistent-commissaris zei: „Dat is zo." Inspecteur Maine vervolgde: „En dus, mijnheer, moet er iemand an ders op het eiland geweest zijn. Iemand die opgeruimd heeft, toen de hele zaak afgelopen was. Maar waar was hij al die tijd en Waar is hij heen gegaan? De bewoners van Stickiehaven zijn er volkomen, zeker van, dat niemand het eiland kan hebben verlaten, voor hun boot üni en op de zitting van die stoel zit hetzelfde zeewier als. aan er kwam. En in dat geval Hij zweeg. De assistent-commissaris herhaal de: „In dat geval Hij zuchtte. Hij schudde zijn hoofd. Hij boog zich naar voren. .rijk document in zee geworpen, wond mij dat altijd op. Dat doet het nog en dat is de reden voor mijn handelwijze dat ik mijn bekente nis opschrijf die in een fles doe, die fles verzegel en die in de golven werp. Ik vermoed, dat de kans, dat mijn bekentenis gevonden wordt, één op de honderd is en dan (of vlei ik mijzelf) zal een iot nu toe onopge lost moordmysterie verklaard zijn. Behalve mijn romantische fanta sie heb ik nog andere eigenschap pen. Ik schep een zeker sadistisch genoegen in het zien of het veroor zaken van de dood. Ik herinner mij proeven met wespen en derge lijke. Al zeer jong had ik heel sterk de neiging tot doden. Maar dit ging gepaard met een tegengestelde karaktertrek een sterk gevoel voor rechtvaardigheid. Het is voor mij een afschrikwekken de gedachte, dat een onschuldig mens of ander levend schepsel lijdt of sterft door een of andere hande die van mij uitging. Ik heb al- schoenen. Dat ziet-er uit, alsof zij op die stoel is gaan staan, het koord om haar nek heeft gedaan en ver volgens de stoel weggeschopt heeft. Maar die stoel lag niet omverge- schopt Hij stond, net als al de an dere stoelen, netjes tegen de muur, Dat heeft iemand anders gedaan na de dood van Vera Claythorne. Nu blijft Blore nog over en als tl haar „Maar in dat geval," vroeg hij: „Wie heeft hen dan vermoord?" Een manuscript, door de schip- tjjd het gevoel gehad, dat het recht moest zegevieren. Misschien begrijpt men een psycholoog zal het zeker begrijpen dat ik, met rmjn geestelijke aan leg, een rechterlijke loopbaan koos. Die bevredigde bijna al mijn in stincten. De misdaad en zijn straf hadden per van de vissersboot „Emma mij altijd geboeid. Ik geniet van het Jane" naar Scotland Yard ge zonden. „Al in mijn prille jeugd begreep ik, dat ik een natuur vol tegenstrij digheden bezat. Om te beginnen: ik ben ongeneselijk romantisch. Als ik als kind avontuurlijke boeken las lezen van detective- en moordver- halen. Voor mijn eigen persoonlijke genoegen heb ik de meest vernuf tige methoden om een moord te be gaan, verzonnen. Toen. ik na verloop van tijd pre sident van een gerechtshof werd, stïnci de gelegenheid zich te ont wikkeien. Het was een verfijnd ge noegen voor mij een ellendige mis- dadiger in de beklaagdenbank ie zien kronkelen, terwijl hij de kwel lingen van de verdoemden leed, als zijn noodlot langzaam nader en na der kwam. Let wel, dat het geen genoegen voor mij was daar een. on schuldig man te zien. Zeker bij twee gelegenheden heb ik een pro ces. waarin naar mijn mening de aangeklaagde volkomen onschuldig was. met vrijspraak doen eindigen, door de jury aan te tonen, dat de beklaagde geen schuld had. Dank zij de eerlijkheid en bekwaamheid van onze politie was het grootste deel der aangeklaagden, die voor mij wegens moord hebben terecht gestaan, inderdaad schuldig. Ik wil hier verklaren, dat dit ook het geval was met de man Edward Seton. Zijn voorkomen en optreden waren misleidend en hij maakte een goede indruk op de jury. Maar niet slechts in het bewijsmateriaal, dat duidelijk, maar niet reer sprekend was. ook mijn eigen kennis van mis dadigers, deed het voor mij zonne klaar zijn. dat dc man inderdaad de misdaad, waarvan hij beschuldigd werd. had begaan: de dierlijke moord op een oudere vrouw, die hem vertrouwde. Ik heb de reputatie van een beuls- rechter. maar dat is oneerlijk. Ik ben altijd volkomen rechtvaardig ge weest en zeer nauwgezet in mijn samenvattingen. i. i (Wordt vervolgd) Line UECD tt t HOE MEER EEN SKODA SPAARTS Een verhoging der ben zineprijs bangt in de lucht Daardoor betekent élke liter die U uitspaart niet alleen nü steun aan de „Zuinigheids-campagne" maar straksóók meer voor deel! Een SKODA loopt slechts 1 op 12. 1 CABRIOLET' F. 4750.- De ZUINIGE wagen die U nóóit in de steek laatl Import KV. AUTO-PAL ACE-DEN HAAG Houtweg 7-B,Tel. III920 (3 lijnen) Belasting-perikelen in Rotterdam Het eerste kamerlid Molenaar (V.V.D.) heeft de Minister van Financiën schriftelijk de volgende vragen gesteld: 3. Is het de minister bekend, dat bij de inspectie der belastingen te Rotterdam in enkele gevallen be lastingschuldigen een voorlopige aanslag in de inkomstenbelasting over het jaar Ï946 hebben ontvan gen, waarvan het bedrag bij con trole bleek te zijn berekend over het voor het belastingjaar 1947 geldende tarief in plaats van over. het voor het belastingjaar 1946 geldende tarief, als gevolg waarvan die aanslagen in niet onbelangrijke mate te hoog waren gesteld? 2. Is het de minister bekend, dat van de zijde van de vorengemelde inspectie op een desbetreffende klacht van belastingschuldigen werd medegedeeld, dat die onjuis te, te hoge berekening van de aan slag niet op een vergissing had be rust, doch „om technische redenen" was geschied, terwijl in andere ge vallen voor die onjuistheid een beroep is gedaan'op „ongeschoold personeel"? 3, Is de minister bereid, met be trekking tot de werkelijke reden of oorzaak der foutieve aanslagen, enige opheldering te geven en mag voorts worden aangenomen, dat de minister opdracht heeft gegeven de foutieve aanslagen te herstellen? Dat deze. Geertje niet tot de cate gorie der zachtaardigen en lieftalli- gen behoorde kon een kind beku- ken. Een vrouw met zo'n brede en gespierde onderkaak, zulk een ener gieke kin en zo militair- van houding en oogopslag laat zich moeilijk in tedere situaties denken. Nochtans had een man en dat moet er een geweest zijn die niet voor de poes was haar op een dag naar het stadhuis geleid en zich met deze fiere dame in de. echt laten verbin den. Van deze stap naaden. enige jaren ïater, beiden -spijt gekregen en wel in die mate, dat 2ïj,. na onderling overleg hun huwelijk lieten ontbin den. Spoedig daarna al schaarde de vrouw zich aan de zijde van een. nieuwe vriend, een man met wie zij tijdens haar eerste huwelijke staat al relaties had aangeknoopt en he«. duurde ook niet lang of haar ex- man troostte zich met een andere partner. - Hier op de zitting krijgen we ook haar te zien, want als getuige ïs zij ten naaste bij de zaak betrokken. Nu, het verschil met de militante Geertje is treffend. Dit vrouwtje, Jacoba genaamd, is in wezen en verschijning de lieftalligheid zelve. Met zachte en rustige stem vertelt ze aan de rechter wat Geertje baar heeft aangedaan en nu moet II eens horen welk een eigenaardige ge schiedenis dat was. Geertje, al lang en breed getrouwd met een beste man van eigen keuze, scheen haar gewezen echtgenoot een nieuw geluk maar niet te gunnen- Dat was al eens gebleken toen zij haar ex met een aardige jonge vrouw een bioscoop had zien binnen gaan. Zij v/as toen op do niets kwaads vermoedende mensen afge komen en had het aardige meisje .een paar ferme klappen in het ge zicht gegeven, zeggende: wat moet jij met mijn man in de bioscoop doen? Daarna had zij kalm een kaartje gekocht en was naast het ontstelde paar gaan zitten. Toen nu de jaloerse Geertje een half jaar later te weten was geko men waar haar eerste man met zijn nieuwe vrouw woonde, ging zij, op een uur dat de man niet thuis was, bij haar opvolgster op bezoek. Arge loos had deze op het bellen openge daan, Geertje was de trap opgesneld en sprak tot de ontstelde vrouw: zo, stuk slet, ik kom dat divankussen halen, het is van mij en haal het nu maar gauw anders zul je eens wat anders zien. Het tengere, zacht aar dige vrouwtje Jacoba, liet zich even wel niet intimideren en de kamer op slot draaiend, zei ze: ga weg mens, ik heb niets met je te maken, schiet op. wat doe je in mijn buis! Met een kreet van:'hier die sleu tel. had Geertje zich toen op de kleine Jacoba gestort en al beukend op haar hoofd en rug getracht haar de sleutel te ontfutselen, maar ijlings toegesnelde buren hadden de arme Jacoba uit Geertjes greep verlost Nou, de rechter was niets te spre ken over zo'n alleridiootst optreden en hij had die gekke Geertje best willen laten brommen voor haar schandalig gedrag, maar tenslotte streek hij toch nog de hand over het hart, want jaloezie, nietwaar, is een kwellende aangelegenheid en wie er mee behept is kan vreemde din gen doen. Zo werd het dan veertig gulden boete plus een lang niet mals standje. mij wilt vertellen dat hij Lombard en er werd een fles met een belang- kreeg mijn andere heimelijke in- Hoewel het eigenlijke muziekfestival te Scheventngen eerst over enige we ken een aanvang zal nemen, vinden er reeds nu in het Kurhaus kunstmanifes taties plaats van Internationale beteke nis. Dit ie te danken aan het initiatief dat Philips Hadio Eindhoven en de Maatschappij Zeebad Schevcnlngen na men tot het organiseren van een Inter nationaal Muziekconcours voor Instru mentalisten en vocalisten en dat thans besloten wordt met een drietal Gala concerten waarop de eerste prijswin naars nog een „ereronde" maken. Er heerste gisteravond in do Kurzaal zoals immer bij dergelijke gelegenhe den een feestelijke stemming die nog verhoogd werd door de aanwezigheid van buitenlandse en Nederlandse offi ciële persoonlijkheden en vele beroem de kunstenaars uit verschillende lan den. Weliswaar is de spanning die er heerste gedurende de dagen toen jonge kunstenaars in edele wedstrijd elkaar bekampten geweken, doch het .vooruit zicht de belde eerste prijswinnaars der violisten nog eens op het podium te zien en hen te horen in werken die elke muziekminnaar door en door kent. geeft zo'n a vond toch iets sensationeels. Iets sensationeels was het ook wel. toen de veertienjarige Franse knaap Christian Ferras, prachtig begeleid door het Residentie Orkest onder Frits Schuurman, het. eerste deel uit het vioolconcert van' Tsjaikowsky speelde. Het was een goedo gedachte geweest de Jonge kunstenaar slechts één deel van dit ook physlek veeleisende werk te laten voordragen, want dat de voor afgaande dagen voör de deelnemers wel zeer vermoeiend waren behoeft geen betoog. Wanneer ik voorop stel, dat de af mattende gebeurtenissen die voorafgin gen, uit het spel van Ferras een enkele maal waarneembaar waren dat bleek bijvoorbeeld: uit een soms iets te spich tig spiccato dan moet daaruit geens zins afgeleid worden, dat hier geen sprake zür. zou van een enorm groot talent Want Ferras' toon bezit een diepte ten warmte die men van een 14-jarige jongen nauwelijks zou ver wachten en in technisch opzicht heeft het spel reeds een hoge graad van vir tuositeit bereikt. Daarvan getuigde de cadens en de als toegift gespeelde Ca price van Paganini in zeer. grote mate. Maar dat ondanks al deze zeldzame begaafdheden en ernstige en gezonde muzikale eigenschappen die de jeug dige violist in de vertolking van het concert wist te demonstreren toch nog een veel inniger artistieke syn these tuisen speclschoonhcld en muzi kaal uitbeelaingsvcrmosea denkbaar is, kwam daarna de 29-Jarige Pool Michal Szwalbe bewijzen met de voordracht van Mendelssohn's vioolconcert. Dit was het spel van een meester hetwelk zich in dienst stelde van.het werk en zodoende in alle oprichten deed dénken, asn dat van de allergrootste kunste naars. Was reeds het publiek uitermate op getogen na de prestaties van de klelna Fransman, die men dan ook eerst liet gaan. toen hij de reeds genoemde toe gift had gespeeld: nauwelijks had het laatste aecoord van Mendelssohn's: meesterwerk geklonken, of eeti storm achtige toejuiching brak los die maar niet ophield, zelfs niet. toen Szwalbe zonder instrument kwam danken. Er moest nog een toegift 'volgen en deze kwam in de vorm var» de volkomen gaaf en vlekkeloos gespeelde Caprice No. 24 van Paganinl. Het orkest, dat ook in Mendelssohn voortreffelijk begeleidde: opende het programma m«t een fraai verklankte eerste uitvoering van de Variations serleuses sur un thème ingénu van Robert de Roos, een compositie die hoe goed ook van conceptie te weinig melo dische en harmonische tegenstellingen bezit om bij voortduring te boeien. Het volgend jaar zal het cuturele Schcveningsc seizoen wederom geopend worden met. een internationaal muziek concours. HERMAN VAN BORN. Advertentie l, M. GEPROLONGEERD Sensation of Broadway in ons geheel nieuw Show-programma EEN ZWAAR VRACHTJE! Een voor een olieraffinaderij in Venezuela bestemde ketel. 25 meter lang en ruim 100 tón wegend werd in Londen aan boord van een schip gehesen voor het transport over zcc. OP DE FOTO: het gevaarte in de takels t«art een mac Af i'oc driivendc kraan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3