8? Jeruzalem FILM VARIA [Wereldproblemen inspireren kinderen in hun spel Bedorven levensmiddelen Misdadigheid in Rotterdam wordt minder „De oorlog die Hitler won" Smokkelhelden schrompelen zieligjes ineen 3 Vrijdag 28 Mei 1948 Brutale fietsendief ingerekend Postdirecteur leefde vrolijk op staatskosten Weest op Uw hoede voor vergiftiging! Verheugende verbetering sedert de hongerwinter Document van de Jodenvervolging in ons land Radio-programma Mr. Heukels belooft bij herhaling ontvangst met vuurwerk Deserteurs voor de krijgsraad ÏK wil graag geloven dat een kinaerbestaantje dat beheerst wordt door de wens om zo oud te zyn, dat je je hij 4e Haganah. kunt aansluiten met bevorderlijk is voor de gemoedsrust van een zesjarige. Maar wat valt daartegen te doen wanneer je in de Joodse wijk van Jeruzalem woont? Ik had ze na tuurlijk kunnen aanmoedigen om Verenigde Natie'tje te spelen en ïuet Arabiertjes om een ronde ta- tel te gaan zitten praten. Maar wat "wil je, het is toch veel leuker en opwindender om in je vrije uren barricades te bouwen bij alle ka merdeuren en om alle bezoekers om legitimatiepapieren te vragen? Mijn grilt kon ten slotte het ge luid van alle mogelijke soorten kogels tot opeen haar nauwkeu- rig nabootsen en hun trots bestand in hun steeds aangroeiende collec tie van hulzen van ammunitie van Britse, Joodse en Arabische oor sprong- Aanvankelijk vriide ik de kinde ren van school nemen, omdat de scholen gelegen waren precies tus. sen voorposten van Joden en Ara bieren. Wanneer er plotseling vuur gegeven werd kropen onderwij zers en kinderen or hun buik over de speelplaats. Later toen ons huis ook in de vuursfrook kwam te lig gen heb ik het plan om ze bij me te houden maar laten varen en het feit dat 2e op drie verschillende scholen waren als een goede risico verdeling beschouwd. Natuurlijk, aanvankelijk schrok ik heus nog wel wanneer er plotseling een heel luide knal weerklonk. Maar ik wende ook daaraan en koos me tot 'stelregel, dat geen tijding goede "tijding betekende.. Na enige tijd kwamen de kinderen dan wel op .duiken, hetzij alleen, hetzij onder escorte van een onderwijzer. '"Tenslotte kwam het tijdstip, dat Wa naar Engeland terug- Men zal zich herinneren, dat de dagbladen voor enkele dagen melding hebben gemaakt van de evacuatie van een groep van ongeveer negentig leden van de Britse kolonie uit Jeruzalem. Het navolgende is ontleend aan het relaas, dat wij van de vrouw van een der Britse amb tenaren aantroffen in een Brits weekblad. Zij is moeder van driekinderen die door een sa menloop van omstandigheden op drie verschillende scholen in Jeruzalem waren. Haar huis stond in de Joodse wijk van de stad. dat keerden. Over land reisden we in een con- vooi van de Haganah van Jeruza lem naar Tel.Aviv. Met reizen in porlogstijd schijnt nu eenmaal sa men te hangen, dat je voor dag en dauw vertrekt: Deze tocht vormde hierop geen uitzondering. Er stond Voor ons gezelschap een gepantser de autobus van de Haganah klaar. De chauffeur was in een beste bu> en zeer tot praten geneigd. De be hoefte daartoe was misschien een reactie op zijn dagelijkse tocht door een berggebied waar veel Arabi sche scherpschutters zich hadden genesteld. Tijdens onze rit verliep alles rustig op een uitzondering na. Dat was tijdens een pauze,langs de weg, welk oponthoud wij gebruik ten om onze kin deren op het pot ja te zetten. Plotseling weerklonken er schoten. Zij. bleken echter door de wacht te zijn gelost om andere kinderen van ons groepje te laten zien hoe een geweer werkt Tegen de avond bereikten we de verster kingen van Tel Aviv waar we werden opgewacht door kinderen, the de Haganah-manoen omring den om hun lege hulzen af te trog gelen. Had u zich het leven in Jeruza lem anders voorgesteld? Ik eigen lijk ook. Het vreemde is dat hel leven hier het ene ogenblik in het geheel niet werkelijk schijnt, het andere ogenblik maar al te werke lijk. De huisvrouw, die in Jeruza lem haar boodschappentas neemt om inkopen te doen kan zichzelf wel voorhouden dat dit misschien de laatste keer is, maar die ge dachte blijft haar in haar hart toch onwerkelijk. Ze gelooft er niet sterker aan dat zij hier door ge weervuur zal worden gedood dan destijds de Britse huisvrouw er aan geloofde dat zij door een V-I of een V-H getroffen zou worden. Woensdagmorgen ontving de Rot terdamse politie uit handen van haar Nijmeegse collega's de beruch te zwijntjesjager W. A. V., die in verscheidene steden van ons land fietsendiefstallen op grote schaal gepleegd had. De vier fietsen die hij in Rotterdam stal. Zijn nu ach terhaald en aan de eigenaars terug gegeven. De man ..werkte" ook in Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Nijmegen. De politie betrapte hem in een café te Utrecht, waar hij dis tributiebonnen aan de man trachtte te brengen. Hij wist echter te ont komen. De man pakte de eerste de beste fiets, die hij in de gaten kreeg en peddelde naar Rotterdam, waar hij het rijwiel verkocht. In Nijmegen werd hij eindelijk gegre pen. Tegen de'45-jarige wnd. postdi recteur E. v. H. te Hellevoetsluis, die verduisteringen had gepleegd tot een bedrag van f 13.000, eiste de officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek, waar van 4 mnd. voorw. met een proef tijd van drie jaar. v. H. trachtte de eenzaamheid van fcet vrygezellenschap te ver drijven door uitstapjes naar Rot terdam, waar hij zeer royaal met geld omsprong. Zijn normale inkomen liet een dergelijke pretmakerij niet toe, zo dat hij er toe overging zijn privé- tekorten van tijd t-ot tijd aan te zuiveren uit de kas van het F.T.T. kantoor. Na herhaalde controles moest het éne gat met het andere gestopt worden, maar de situatie werd to taal onhoudbaar, toen hij overge plaatst werd naar Delft, v. H. heeft toen zelf maar bij de Rotter damse politie aangifte gedaan van de verduisteringen die tenslotte 1 13.000 beliepen. 'GEEN BARNEVELD, MAAR ROT TERDAM, Op de KraUngseweg in de kippenfokkerij Poulia, werden sinds '15 Januari 30.000 kuikens uitgebroed, een peestatie die bovendien onze deviezen- positie ten goede komtwant de kui kentjes gaan op reis naar Frankrijk, België en Luxemburg, Het Museum roor Wetenschap tc Londen, xcaar in de Joop van vete jaren een enorme verzameling voorwerpen op technisch gebied en van de meest uiteen lopende aard ivcrd bijeengebracht, trekt bij het Engelse puh/ie* en in het bijzon der bij de jeugd weer zeer grote belangstelling, sinds het gedurende de oorlog gesloten is geweest. Schooljongens fee wonderen een natuurgetrouw model t-an een locomotief, zoals die in 1S25 door de technici als nieuwste snufje op dit gebied werd one worpen en gefeotnrd. CIRCUS mikkende Een welverzorgd en beschaafd programma wordt de toeschouwer geboden. Des te meer is het te be treuren dat het nummer lucfctacro- batiek in de nok van het circus wordt uitgeroerd zonder vatnet. Met deze daad stelt de directie de eerbied vcor het leven beneden sensatie. Nu de gemeente een net schijnbaar niet dwingend kan voorschrijven tone het publiek, door het onthouden van applaus tijdens dit nummer, haar innerlijke beschaving. d. N. „Nu zal tnün melk wel be dorven zijn", hoorde ik van de week een huisvrouw zeggen, toen het onweerde, Deze op merking bracht me in herinne ring dat het jaargetijde weer is aangebroken, waarin de artsen op een aantal zieken kunnen rekenen, slachtoffers van be dorven levensmiddelen. Helaas is. de ijskast in Nederland nog allerminst een algemeen ge bruiksvoorwerp cn evenzeer moet vastgesteld worden, dat tal van huisvrouwen niet goed weten hoe belangrijk het is be derf van levensmiddelen te voorkomen. Vele zijn de vergiftigingen, ont staan door het gebruik van bedor ven eetwaren. U heeft er natuur lijk wel eens van gehoord, dat de paratyphus-bacil heel vaak door dringt tot bedorven spijzen. Door gaans kan men dit niet eens op merken door een bijzondere reuk of geur, al is dé smaak soms zuur of ranzig. De gevolgen zijn bijzonder onaangenaam; men wordt misselijk, krijgt buikpijn, diarrhee en moet overgeven. Overbodig te herinne ren aan de massavergiftigingen, waarbij soms een heel gezin slacht offer is getvorden. Men doet er goed aan. in zo'n geval ogenblikke lijk de geneesheer te roepen en de patiënten niets te geven, voordat de dokter dit wenselijk heeft ge acht. Ook artikelen in luchtdichte verpakking, zoals conserven en worst zijn aan bederf onderhevig Dit bederf is echter meestal vast te stellen, doordat de deksel of het bilkje uitzet. Ik raad U aan bij dergelijke verschijnselen de ver pakte spijzen absoluut niet meer te gebruiken, want het „botulisme" is de gevaarlijkste levensmiddelen- vergiftiging, die verlamming, blind heid, ja. door een verlamming der ademhalingsspieren zelfs de dood kan veroorzaken. Wat te doen Het lijkt mij het beste, indien ik U nogmaals vertel, hoe U levens middelen het best kunt bewaren. Vis en vlees plaatse men op een koele plek, liefst in het donker, waar geen vliegen, kunnen komen. Boter houdt U. het best in koud water, dat regelmatig ververst moet worden. Melk direct koken en na het koken in koud water afkoelen. U kunt Uw kinderen op deze ma nier veel buikpijn en ander onge mak besparen. Verder is hét aanbevelenswaardig gedurende de zomermaanden' het vlees, zodra het van de slager is gehaald, te braden. Gehakt betrekt De statistiek van criminaliteit In Rotterdam beschrijft sinds de "bevrij ding een steeds dalende lijn, zo deelde de hoofdcommissaris van politie, de heer H. IVL C. A. Staal ons gisteren mede. Werden er In het eerste kwartaal-van 1945 de hongerwinter - 7267 misdrijven geboekt, In de overeenkomstige periode van 1948 was dit aantal 2815, een vermin dering. die tot grote tevredenheid stemt en waartoe de nog steeds toe nemende verbetering op economisch, gebied en een doeltreffend en steeds beter georganiseerd optreden van het politieapparaat na de bevrijding voor het belangrijkste deel hebben bijgedragen. U alleen van een bonafide slager; hetzelfde geldt voor gebraden ge hakt cn eroquetjes. U moet er op letten, of de rondtrekkende vis- verkopers voldoende ijs gebruiken. ^aan. Thans bedraagt dit aantal ge- Het steeds doeltreffender optre den van de politie wordt overtui gend bewezen door de mededeling van de heer Staal, dat van dè in het eerste kwartaal geboekte 726? misdrijven slechts 7 kon worden opgelost, terwijl dit cijfer ten aan zien van de 2815 in dezelfde periode van 1948 gepleegde misdrijven 46 bedraagt. Hulde aan de Rotter damse recherche. Nóg een reden waarom het aan tal misdrijven na de bevrijding sterk verminderde is het feit, dat de z.g. „zware jongens" voor een gedeelte reeds spoedig achter de tralies werd gezet, terwijl anderen hun parasieten-beroep verlegden naar het terrein van de zwarte han del, waar het risico minder groot was. 2700 ernstige delicten Na de bevrijding zijn tot nu toe rond 2700 personen voor de officier van justitie geleid. Al deze geval len betreffen ernstige delicten, waarbij de verdachte onmiddellijk in verzekerde bewaring wordt ge steld. De daling in de stand der mis dadigheid komt heel sterk tot uit drukking op het gebied der diefstal len. "Werden er in 1945 nog 18000 diefstallen geboekt, waarbij 5700 inbraken, in 1947 waren deze aan tallen resp. 8000 en. 666. In de hon gerwinter van 1945 waren er wel eens dagen, waarop meer dan 75 aangiften van diefstal werden De jJtitty Hawk", het eerste met een motor gebouwde vliegtuig, waarmee de gebroeders Wrig fit in 1903 de wereld in verbazing brachten door ermee fe vliegen, bevindt zich thans in Engels bezit en zal binnenkort (per schip!) naar Amerika terugkeren, Afuorens Engeland echter dit historisch vliegtuig afstaat, wordt voor hef Museum voor Wetenschap te Lorden een natuurgetrouwe copy vervaardigd. Men ziet hier de beroemde tweedekker van vorenDe propellers met kettingen aan de motor verbondenzaten aan de achterzijde gemonteerd en waren dus duwschroeven. De vlieger lagf!) naast de motor met het gelaat gericht naar het hoogteroer (links). En nu ik het over ijs heb, ook het zo onschuldige ijsje kan slechte gevolgen hebben, als de (jsbereider z'n plicht niet kent. Het is voorge komen. dat door paratyphus be smet ijs epidemieën heeft veroor zaakt. Voor het overige raad ik U ook af de kinderen met te veel ijsjes te verwennen; het geld kan beter aan vers fruit besteed wor den. Vanzelfsprekend kunnen le vensmiddelenvergiftigingen ook ontstaan doordat koks, obers, melk boeren, e.d. zelf ziektekiemen dra gers zijn en deze op de spijzen overbrengen. Dit gebeurt gelukkig maar zelden, hetgeen als een be wijs kan worden gezien, dat deze mensen zich bewust zijn van hun grote verantwoordelijkheid. Weest dus vooral op Uw hoede! Tot het volgende spreekuur! Medicus. middeld twee per dag. Over het al gemeen zijn het kleine inbraken, waarbij het meestal gaat om kleine geldsbedragen, sieraden en wan neer de jeugd het heeft gedaan, hetgeen nog wel eens voorkomt snoepgoed. Het aantal aangiften van rijwiel diefstallen is gezakt tot een h twee per dag. Naast al deze zeer verheugende dalingen is er toeneming te consta teren van het aantal z,g. agressie ve delicten, als mishandeling, bele diging en vernieling, vooral des zo mers. Het grote euvel van de tal rijke samenwoningen is aan deze toeneming ongetwijfeld niet vreemd. Zeden en alcohol Het aantal zedenmisdrijven be weegt zich helaas ook in stijgende Twee van onze actiefste col lega's, Hugo Heymans en J. Minkenhof, werden, zodra de Duitsers in 1940 ons land bin nenrukten, tot werkloosheid gedoemd omdat ze Joden waren. Ze konden echter, als rechtgeaarde journalisten, niet bij de pakken neerzitten en ze schreven hun ervaringen naar waarheid op. dusdoende de eer ste cellen ophouwend voor het daadwerkelijk verzet, dat spoe dig de kop zou opsteken. Zij hielden nauwkeurig boek van de slinkse, gaandeweg brutaler, wijze waarop de bezetters zich met hun ideologiën een weg trachtten te banen waarlangs zft het Neder landse volk konden inpalmen en de Joden uitroeien; ze bemachtigden en bewaarden de „officiële" docu menten en beschreven van dag tot dag de ontwikkeling der gebeurte nissen. Zij waren op de bedreigde plaatsen toen de N.S.B.'ers hun eer ste wandaden bedreven in de Am sterdamse Jodenbuurt waar de „ne gotie, stam- en werkkapitaal van zich hees schreeuwende, afbeulende, steeds aan de rand van armoe en ellende levende Joodse straatprote- tarïërs werd vernield, waar de rui ten werden ingetrapt, doch waar ook „bewoners van Kattenburg, Oostenburg en de Jordaan een prachtige solidariteit toonden. Ze lieten hun Joodse kameraden niet alleen. Maandagnacht 10 Februari 1941 sliepen talrijke bewoners van de Jordaan. Kattenburg en Oosten burg bij hun Joodse kameraden in de Jodenbreestraat, in de Joden Muziek door de mangel Hoe nauw de fihrukunst" ver smolten is met de film,,techniek" blijkt wanneer men eens de lotge vallen nagaat van de illustratieve muziek, b.v. van de nieuwe Neder landse film. „Nederlands in Zeven Lessen". pvudoIf Karsemeijer com poneerde deze muziek, die in de, grote studio van de Avro door een uitgebreid orkest werd uitgevoerd. De korte, bij de scènes aansluitende muziek werd nu eerst, via een ver sterker, van de microfoons naar de Philips-Miller apparatuur gevoerd, en hier, door middel van een tweede versterker, op de smalfilmband in- gebeiteld. Enige dagen later wer den de banden op deze zelfde ma chine afgedraaid Cvïa versterker nummer 3) en per telefoonlijn (waarin opnieuw een versterker is aangebracht) naar de Brofïlti-stu- dio in Den Haag overgebracht, waar het geluid óp de Western Electric installatie werd opgete kend (de vijfde versterker). Ziezo, nu staat het geluid op de film! Maar we zp er nog lang niet De negatieve geluidoptekening wordt eerst eens ontwikkeld en het nega tief op een nieuwe filmband afge drukt, die natuurlijk eveneens ont wikkeld moet worden. Nu kamt de mixage, d.w.z. de muziek moet „ge mengd" worden met de dialogen en commentaren, die op een andere filmband gemonteerd zitten, en met diverse geluiden (autogerank, tele foonschellen etc.) die zich op een derdé^filmrol bevinden. Deze drie rollen lopèn door de mixtafel (na tuurlek via een versterker), waar bij men de onderlinge sterkte met volumeregelaars kan bepalen, en het gemengde geluid wordt ander maal op de Western Electric opge tekend (versterker r.o. 6) en op nieuw ontwikkeld. Wanneer nu het gelnidsnegatief synchroon naast het beeldnegatief gelegd wordt, ïs men theoretisch klaar om copïeën voor de theaters te gaan drukken, maar in werkelijkheid wordt het mixen nog wel eens een keertje overgedaan! De zevende versterker van het geluid is ten slotte die, welke de luidsprekers achter het doek van stroom voorziet, zodat de klanken, die het oor van de bioscoopbezoe ker bereiken wel een zeer lange en ingewikkelde weg hebben afgelegd. Het is wel een wonder, wat de hedendaagse techniek ons voorzet met haar rijkelijk „tweedehandse" muziek, die aan toch nog maar be hoorlijk en zelfs aangenaam in de oren vermag te klinken. Wat Is een „producer"? De sterren-verering heeft er veel toe bijgedragen, dat het grote pu bliek naar een film gaat, omdat Meneer 's nachts van de filmster Mej. X droomt en omdat Mevrouw die knappe Y zo'n mooi snorretje vindt hebben. Helaas is de algeme ne publieke opinie, dat een film zonder sterren eigenlijk niks is. Gelukkig is hier sedert de bevrij ding enige verandering in gekomen. Een groot aantal filmrecensenten tracht hoe langer hoe meur het pu bliek voor te lichten op het gebied van de film. En thans zijn wij zo ver, dat de naam van een regisseur of Producer al iets zegt. De regis seur is degeen, die de film schept en de artisten laat lopen, praten en spelen, zoals hij het wil. En daar boven staat de man, die verant woordelijk is voor het geheel; de producer. De producer ïs de man, die de al gehele zakelijke leiding heeft. Hij huurt een studioruimte, engageert scenario-schrijvers, regisseurs, ar tisten, technici, requisieten en heeft de zorg voor het nakomen van de contracten, moet zien dat hij zgn budget niet overschrijdt en wat wel het belangrijkste is: de film, die hij maakt, moet een succes zijn. Hij hoeft het onderwerp en zijn mede werkers uitgekozen, dug hg is ver antwoordelijk voor het al dan niet slagen van zrjn film. Deze omvang rijke taak, die wij hierboven in een paar woorden hebben samengevat, is van het allergrootste belang by het vervaardigen van een film. De gehele verantwoordelijkheid rust op de schouders van één man... en de smaak van het publiek, het grote oppermachtige, allesverslin- dende monster, is zo onberekenbaar als het weer. In de Ealing-Studios zwaait Sir Michael Ealcon de Producers-scep ter. Het Britse filmbedrijf vierde on langs het 25-jarig jubileum van Mi chael Ralcon en de Koning van En geland verleend® hem bij die gele- genhefd de titel van Sir als erken ning voor zijn buitengewone ver diensten in de Britse filmindustrie. Michael Balcon is één van die groten, waarvan het bioseoopgaan- de publiek ternauwernood de naam kent. Hij is de man op de achter grond, die zorgt, dat u een film kunt gaan zien. Zijn aandeel in het maken van een film is onnoemelijk veel groter dan van welke ster ook. Zijn vroegere partner, Victor Sa- vlile. is nu één der bekendste regis seurs van de Metro-Goldwyn- Mayer, En beide mannen zijn thans op een punt aangekomen, waarop zij met hun kennis en verbeeldings kracht hun stempel drukken op de kwaliteit van de films, die zij scheppen. Het pionierswerk van Balcon en Sa vil le heeft meegehol pen, de film te maken tot wat zij thans is. Een instructieve,7 geeste lijk gezonde ontspanning voor de gehele wereld. Houttuinen, op het Waterloopleln... bij kameraden, bg bedreigde land genoten. wier namen ze voordien wellicht nog nooit gehoord hadden, maar voor wie ze hun gezin Ln oor logstijd een nacht alleen lieten..." Niet lang heten de Duitsers de Jo den in twijfel omtrent hun bedoe lingen. Reeds op Woensdag 29 April 1942 deelde een S.S.-man aan de heren Asscher en prof. dr. Cohen van de Joodse raad mede, dat alle Joden een ster zouden moeten dra gen en wel binnen drie dagen; op bevel van R au ter, tegen inlevering van een textielpunt en vier cent per ster. Het was dapper, maar het hielp niet. dat koetsiers, studenten en vele andere „ariërs" mede het teken opspelden uit protest Enke len hunner werden voor straf ge lijkgeschakeld met Joden en moch ten nergens meer inanderen die de hoed afnamen als een ,^ster" voorbij kwam, werden, als provocateurs in gerekend. Het werd een ongelijke strtjd, mede doordat een blad als de „Telegraaf", dat'de wensen van de bezetter breed bekend maakte ter navolging werd „aanbevolen" en de eis werd gesteld het artikel over te nemen, da,n wel binnen 14 dagen met een eigen artikel in die geest te verschijnen, aan. welke ei3 prompt werd voldaan... En toen. op 7 Aug. 1942 verscheen een extra editie van „Het Joodsche Weekblad", waarin de Duitse autoriteiten bekend maak ten, dat alle joden „voor arbeids verruiming in Duitschland" weg moesten of anders naar Mauthau sen gebracht zouden worden." Droevig einde Hugo Heymans en Minkenhof te kenden alles zo objectief mogelijk op en brachten elk hoofdstuk naar vrienden van de Amsterdamsche Boek- en Courantmaatschappij, ook objectief begrijpend, dat zij ieder ogenblik in de droeve geschiedenis der Joden in Nederland op konden gaan. Zo geschiedde het. Twee be kwame, trouwe en sympathieke col lega's ontvielen ons. Eerst Minken hof. toen Heymans, werden wegge haald. Het laatste dat van Heymans werd vernomen was de onuitgespro ken afscheidsgroet, bestaande uit een pakje losse aantekeningen voor het boek, zijn boek. H. Wielek werd bereid gevonden het aangevangen werk voort te zet ten en als begaafd journalist, zelf gemengd gehuwd en tot het laatst werkend voor de Joodae zaak. slaagde hij er in elk detail der grote tragedie te boekstaven. Dit historisch document thans onder de titel „De oorlog die Hitier won" in de handel gebracht, is met eerbied opgedragen aan de Joodse landgenoten, die van ons gingen. lijn. Na het afschuwelijk drama met Keesje Vermeulen heeft, het welis waar klachten geregend, maar de ervaring leert maar al te goed, dat deze oplettendheid van het publiek incidenteel is, hetgeen zeer valt te betreuren. i Tenslotte bet alcoholmisbruik. Op dit terrein zün de cijfers zeer be droevend. Het vorig jaar waren er in totaal rond 7000 opsluitingen we gens openbare dronkenschap en in het eerstekwartaal van dit jaar 700, In het laatste kwartaal van 1947 werden er 91 beschonken autobe stuurders ter ontnuchtering in het schuurtje opgesloten en in de eerste drie maanden van dit jaar 118. Een toeneming dus die zeer bedroevend is en die tevens de noodzakelijk heid aantoont, dat aan de politie op dit gebied op de kortst mogelijke termijn grotere bevoegdheden die nen te worden gegeven. ESSEN, 26 Mei. Ruim 600-000 arbeiders z(jn van plan het werk neer te leggen- Z(j willen hun pro test tegen Instelling van een nieu we commissie voor de staalindus trie, die ten doel zou hebben de productie te verhogen, kracht zetten. bil- VRUDAG 28 MEI Avondprogramma. HILVERSUM I: 19-00 Denk om de bocht; 13.15 SU vestri-kwartet: 19.30 Waar is Uw God: 39.50 Tien voor acht; 20.00 Nieuws; 20.05 Pianorecital; 20.30 Vrijz. Protestantisme; 21,00 Men vraagt cn wjj draaien; 21.30 Schuldig of on schuldig; 21.50 Op Vleug'len van mu ziek; 22.00 Buitenl. weekoverzicht vaxl Prof. Dr. C. D J. Brandt; 22.13 Swing and sweet: 22.40 Vandaag; 22.45 Avond- ïjding; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Vrij- da «"avondconcert. HILVERSUM II: 19.00 Nieuws; 19.15 Reg. Uitz.; 19.30 Italiaanse liederen; 10.45 Eucharistisch congres: 2000 Nws.; 20.05 De gewone man; 20.12. Residentie orkest; 21.45 OudeTestament: 22.30 Schotse melodieën: 22,45 Gebed; 23,00 Nieuws; 23.15—24.00 Gr.muzlek. ZATERDAG 29 MEI Ochtend- en middasprogramma. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws T2.1S Ochtendgymnastiek; 1-30 Gr.muziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Morgenklanken: 9.15 Kamermuziek; 10,00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Zang en pia- 10.50 Voor de arbeiders; 12.00 Gr. muziek; 12110 Weerpraatje; 12.33 Zang en orgelspel; 13.00 Reg.uitz.: 13.30 The Ramblers: 14.00 Het Ncd. lied; 14.15 Filmmuziek: 14.45 Gr.muziek; 15.00 Het N.V.V,; 15.15 Gevarieerd progr.; 16.00 Communistisch manifest; 18.15 Ama teurs; 16.45 Om en nabij de twintig: 17,15 Volksconcert; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.31) Keg.uitz HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.35 Maria ter ere;"7.45 Gebed; 8.00 NJetrws; 8.15 Pluk de dag; 9-00 Voor de vrouw; 9.05 Fhllh. orkest; 9.30 Waterstanden; 9.35 Madame Butterfly: 10,00 Kleutertje; 10.15 Britse componisten: 11-00 De Zon nebloem: 11.45 Schoolradio; 12.15 Zeng; 12.39 Weeroverzicht; 12.33 Lunchcon cert: 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws: 13.20 Lunchconcert; 13.50 Film en To neel: 14.10 Franse componisten; 14.40 Kamerorkest; 15.15 Huizo Kareol; 1S.45 Kiosk; 16.00 Theeplaatjes: 16.30 Ket grote maatschappelijke kwaad; 16 30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.09 De Wigwam; 18.00 Vojksheder enk war tel: 18.15 Weekoverzicht; 18.30 Repor tage; 18.40 Spineuza. Zoals men zich misschien zal herinneren mag geen voormalig Hïtleriaan deelnemen aan de Ober- amnjergauer Passiespelen, welker hervatting weer voorbereid wordt. Van de vroegere spelers zijn er 152 onzuiver bevonden, daar zij lid waren van de NS DAP; daar er in totaal tegen de 800 medewerken den waren geweest, kan men dus spreken van „20 procent waren mis". De Amerikanen hebben zich bij zonder druk gemaakt met deze aangelegenheid, en het gaf hun meer verdriet dan peizier, op één uitzondering na, en dat was, toen er uitgemaakt moest worden wie van de hoofdrollen had gedeugd tijdens de oorlog: het was er maar één, Hans Zwink, de Judas; deze .had in geheel Oberammergau be kend gestaan als anti-nazi. Hitier had in 1934 van hem beweerd, dat- ie een echt misdadig gezicht had!. De Manns Thomas Mann de beroemde on Duitse Duitse schrijver is z'n schouderbreuk goed te boven ge komen en hü is weer aan het werk getogen: de aantekeningen voor 'n nieuwe grote roman. Zijn dochter Erika, die onlangs geopereerd moest worden, bevindt zich ook op de weg der beterschap. De broer van mevrouw Mann logeert op het ogenblik bij hen; het is Klaus Pringsheim, 'n bekend musicus en oud-dirigent van een orkest te To kio. die na allerlei oorlogs- en na oorlogse avonturen in Amerika heeft weten te komen. Deze Klaus pringsheim kon aan Thomas, Katja en de andere Manns een nieuwtje vertellen over „de derde, de totaal onbekende, Mann", h.l, over Victor Mann, van wie niemand (buiten de familie) ooit iets had gehoord. Victor is, te Miinchen, ook met schrijven be gonnen en hij hoopt even bekend te worden als zijn oudere broer, de Nobelprijswinnaar Thomas en als Heinrich, want Victor is op verzoek van een Zwitserse uitgever begonnen met een familieroman over de Manns zelf. Allerlei tijdschriften hebben de publicatierechten reeds gekocht en ook de radio (zender München) heeft zich voor Victor beschikbaar gesteld. Victor ontpopt zich als een ironische grappenmaker met een stalen geheugen „Dat kan nog wat worden!", moet Thomas Man hebben gezucht, „want dat nakomertje, die Victor, was altijd een moederslieveling-en -een-lastpost!" Nico Benschop, Rotterdams scMder. werd met zijn affiche voor de Zomer- zegels uit drie producfen van kunste naars twee Amsterdammersuitver koren. Tot dusver dongen alleen hoofdstedelingen mee: een eer voor Benschop, dat hem by de eerste deel neming reeds de opdracht werd verleend. Voor de krijgsraad te velde West, zitting houdende te Rotterdam, hebben Woensdag 31 militairen te recht gestaan, die niet van het in schepingsverlof voor de uitzending naar Indonesië waren teruggekeerd. Straffen werden uitgesproken, va riërend van vier maandèn tot vier jaar. De 40-jarige sergeant L. M. H., die in dienstbetrekking ƒ16.000, Had verduisterd, werd tot 2 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De pantsersmokkelaars, lie maan denlang de grensstreek gebruik* ten als decor voor hun Wild West stunts, zijn getemd. Zij stonden thans met beteuterde koppen, deels op pantoffeltjes voor de Bijzonde re Politierechter in Breda. De doldrieste helden, die eens in duizelingwekkende vaart met hun van de geallieerden gekochte pant serauto's over de grens raasden le verden nu een zielige vertoning. Met draaien en uitvluchten -trach ten zij hun schuld te verkleihen. 'of af te wentelen en wanneer uit vluchten hun niet meer baatten schrompelden de geweldenaars in een to t zenuwachtig grinnikende en snikkende, mannetjes, die het heus nooit meer zouden doen. De overheid en zijn dienaren, douane, politie en rechters zijn overwinnaar geworden in de slag om de grens. Triomf weerklonk in de woor den van Mr. Heukels, de offi cier van justitie, toen hij zei de: „De opsporing is momenteel zo goed georganiseerd, dat ik geen geheim verklap, wanneer ik voorspel, dat een pantserauto, dié misschien er nog eens in zou slagen naar België uit te breken bij zijn terugkeer op een hartelijke ontvangst kan rekenen. Misschien zorg ik dan ook nog wel voor vuurwerk." Justitie blijkt de tijd, die is verstreken goed gebruikt te hebben. Er' is een net van waarschuwingsposten over Bra bant en Limburg gespannen, dat via een centrale post bij het eerste alarm onmiddellijk in actie kan tredfn. De straffen van de drie smokke laars luiden vier maanden gevan genisstraf en 2j,3 jaar Rijkswerk inrichting. Twee hunner werden vrijgesproken. Ter zitting bleek, dat de smok kelauto door de bende was voor zien-van een installatie om in ge val van achtervolging bonderden zogenaamde egelspijkers uit te strooien, die de banden, van de achtervolgende auto's lek moesten makën om hen te dwingen de jacht te staken. Koppejans, een der hoofdschul digen, liep op 7 Februari van dit jaar in de val. Op de Baüybrug in de weg van Moergestel naar Til burg was deze door douane en •marechaussee een val gezet. Zij v/aren ervan op de hoogte,dat Koppejans die nacht zou- rijden. "Toen de smokkelauto naderde flik kerde het rode stoplicht van de douane. Koppejans gehoorzaamde niet. Met vol gas ramde hij een po litiewagen en kon- voor noch ach teruit. Bij zijn arrestatie bleek hij in bezit te zijn van een geladen re volver en een brief vande rechtbank te Middelburg, met de kennisgeving, dat hij tot vijfmaan den gevangenisstraf was veroor deeld wegens smokkelen. Hij zal deze maanden nu meteen moeten opknappen. Geen oefenwedstrijd van het Ned. elftal De technische commissie van de K.N.V.B heeft besloten om - voor 9 Juni, wanneer te Amsterdam de ontmoeting tegen Zweden wordt gespeeld, geen' oefenwedstrijd van het Nederlands elftal meer vast te stellen aangezien hiervoor de tijd ontbreekt. Men komt'volgende week voor de centrale training weer bij een en daar zal men zich nader he raden over de samenstelling van de ploeg voor de wedstrijd tegen het zeer sterk geachte Zweedse elftal. De Franse bezettingszone zal 3000 van de 52.000 Duitse vluchtelingen in Denemarken opnemen. Vijf communisten, onder wie *n professor, zijn Woensdag te Peking gefusilleerd. Zij zouden da studen ten tot staking hebben aangezet, meldt AFP.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4