Arabieren steken oude wijk van Jeruzalem in brand HET ROTTEKDAMSCH PAROOL Felle pakhuisbrand in de Meermansstraat Gottwald reeds genoemd als opvolger van Benesj Geneesmiddelen worden in Australië gratis Spaarzaam De nederlaag van Smuts Zware strijd aan weg naar Tel Aviv Franse vrédesleger telt 660.000 man Nationaal Front in Indonesië Verdwijnt college rij ksfa emiddelaar s Dinsdag 1 Juni 1948 Redden Adm. Long# Haven 141, Schiedam ToL 6930c Abona.prljn per week 0.31 per kwartaal losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Hat Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No, 126 Uitga™ N,V. Ba Nieuw» Pers *- Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B, de Vries 4— Hoofdredacteur: Th, Ramaker De Arabieren hebben gisteren de door hen veroverde Oude Stad van Jeruzalem in brand gestoken, aldus verneemt Reuter van Brits^-militaire zijde. Deze daad werd „een hygiënische maatregel", genoemd. Terzelfder tyd dat ons dit beripht bereikte, werd uit Cairo gemeld» aat sommige leiders in het Midden Oosten nu toch wel van mening zijn, dat de Arabische landen hun zaak in de ogen van een groot deel der wereld zouden kunnen schaden, als zjj niet accoord gaan met het ver zoek van dc Veiligheidsraad, het vuren in Palestina te staken. Thans zijn de ^rtegemvoordigers van de vijf Arabische landen die in Palestina vechten in Amman büeen, om na met graaf Bernadotte van gedachten te hebben gewisseld een antwoord op dit verzbek op*te stellen. Het uagelijkse leven in de Joodse wijken van Jeruzalem wordt steeds moeilijker. De watervoorziening loopt op een eind en de voedsel rantsoenen worden met de dag klei ner. Zwarte handel tiert welig. 'De gevechten, die elf dagen hebben ge duurd, hebben Christelijke en Mo hammedaanse heiligdommen slechts gering beschadigd, maar de Joodse heilige plaatsen zijn merendeels puinhopen geworden. De klaag muur is wel onbeschadigd, maar hij ligt in de Arabische wijk en het zal nog zeer lang duren voor de Joden daar weer kunnen bidden. Hevige gevechten duren voort bij Ras el Ain en bij Latroen. Eerst genoemde. plaats ligt 19 km. ten Oosten van Tel Aviv en daar is een watervoorzieningsstation dat Jeruzalem van water voorziet. De Joden waren erin geslaagd het te veroveren, maar zouden later weer door Arabische troepen zijn verdre ven. Latroen, aan de weg Tel Aviv —Jeruzalem, was .gisteren het to neel van een nieuwe Joodse door braak, die beoogde de nu al dagen lang door Arabieren geblokkeerde weg vrij te maken. Deze doorbraak heeft de Haganah 114 doden gekost, aldus Arabische berichten. Vijftien honderd man hadden aan de aanval deelgenomen, dié echter geen suc ces had. Het gebied van Ramleh, eveneens tussen Tel Aviv en Jeru zalem, was gisteren het doel van luchtaanvallen, door de Haganah. Ook vielen Joodse geveehtsvlieg- tuigen het Arabische Lydda aan. Een Arabische aanval op het dorp. Lajjoen werd volgens Joodse, be richten afgeslagen. „Houdt stand" Op de Joodse burgers van Jeruzalem heeft premier Da vid Ben Goerion een. beroep gedaan, stand te houden. Ster ke strijdkrachten te land en in de lucht, zouden binnenkort de Heilige Stad ontzetten, zo kon- digde hij aan..: De Joodse jstrjjdkrachtën.'zijn er in een manifest van de Christelijke Unie van beschuldigd, dat zij ge bouwen van christelijke en huma nitaire instellingen in Jeruzalem hebben gebruikt als militaire ba ses. Bernadotte naar Amman „Ik ben een man van de daad en ik houd er niet van, onder mijn werk te praten".» Deze mededeling kregen journalisten gisteren te ho ren toen zij in Haifa aanwezig wa ren bij de aankomst van graaf. Fol- ke Bernadotte, de Zweedse UNO- bemiddelaar in het Palestijnse con flict. Bernadotte is van Haifa per auto naar het naburige Tel Aviv gegaan om te spreken met 'Joodse leiders. Vandaag zou hij waar schijnlijk naar de Transjoraaanse hoofdstad Amman vliegen om daar de leiders van de Arabische Liga te ontmoeten. Cyprus-Joden naar Palestina? De vraag, of de 24.000-Joden die in de afgelopen jaren door de Brit ten op Cyprus zijn geïnterneerd, volgens de door de veiligheidsraad aanvaarde wapenstilstandsresolutie naar Palestina mogen worden ver- voerd, is onderhevig aan tegenstrij dige Engelse en Joodse interpreta ties. Een woordvoerder van het Fo reign Office liet zich er op een persconferentie in Londen niet 'dui delijk over uit', maar het Joodse Agentschap is van mening dat Is raël met liet brengen van immi granten naar Palestina kan voortgaan, omdat de XJNO-resoiu- tie uitdrukkelijk over soldaten spreekt. De 21 Britse officieren die in het Arabische Legioen in Pales tina dienen, zullen naar Transjor- danië terugkeren, maar daar zullen zij Arabische legionnaires blijven opleiden, zo werd te Londen nog meegedeeld. ,.-?rernier Spaak van België heeft tijdens het weckend koning Leopold te Pregny in Zwitserland bezocht. pe. berate minister zal Vrijdag het Kabinet verslag uitbrengen over de besprekingenOfschoon Spaak die dit nieuws gisteren onthulde in een Belgas» niets naders wüde -vertellen.»vermoedt men dat :n het zicht van prins Boudewijns ™I?er;ian^heiid de kroonprins wordt- in September 18 is ge sproken over een abdicatie van de koning ten gunste van ztfn zoon. Grondwettelijk moet prins Boude- wyn voor of op zijn 18de verjaardag «aar België terugkeren om z«n -ze tel in de Senaat in te nemen en zijn dienstplicht te vervullen. SECRETARIS KVP ANTWOORD DISSIDENT WELTER „Wanneer de heer Weiter samen werking met de P. v. d. A. afwijst, omdat de beginselen waaruit de KVP handelt te diep verschillen van die van de regeringspartner, dan-verliest hij uit het oog, dat sa menwerking iets anders .betekent dan toetreding tot een bepaalde politieke groepering", aldus de se cretaris van de KVP tijdens een vergadering te Scheveningen. De Spreker beschuldigde de heer Wei ter ervan de discipline van de KVP met voeten, te hebben getre den. De Franse minister van defensie Henri Teitgen, heeft verklaard, dat Frankrijk onder de-militaire clan- sides van het pact van Brussel in j het gehee] geen militaire verplich tingen op zich heeft genomen. Er was ook niet besloten een gemeen schappelijk opperbevel in te stellen. Teitgen, die op een persconferen tie sprak, verklaarde, dat het Fran se vredesleger 660.000 man sterk zou zijn Hij voegde daaraan toe. dat" om economische redenen is over eengekomen de diensttijd tot 15 maanden te "bepérken. Persoonlijk achtte hjj 18 maanden ideaal ën no dig uit een oogpunt van opleiding bezien. VISA VOOR TSJECHO- SLOWAKIJE Het consulaat-generaal van Tsje- cho-Slowakije deelt mede. dat de doorreis- en verblijfvkte voor za kenreizen naar' Tsjechosiowakije thans direct kunnen worden ver strekt op vertoon van zakencorres- pondentie. Het bureau is gevestigd Oranjje Nassaulaan 44 te Amster dam. Weerbericht PLAATSELIJKE BUIEN Weersverwachting, geldig tot Woens dagavond: 'Wisselend bewolkt met plaatselijke -aO buien, hier en daar met onweer. Zwak- 4 1 ke tot matige wind overwegend tussen West en Zuid. Weinig verande- ring In tempera tuur. 2 Juni: Zon op 4.25, onder op 2.28 onder 14.51 2 Juni. Hoog wgter te R'dam: le tij 12.49 uur. Waarnemingen fhedenmorgen B.4i> u.l te Rotterdam: 735.8 luchtdruk; Z.W, 2 wind- 12.1 tenjp.; mav. 17.0 (gistermid dag 3.10 uur) min. 10.2 (hedenmorgen 7.30 uur). Weersgesteldheid: zwaar bewolkt. 0.51. Maan ding had opgelopen. Later in de nacht kwam," onderbrandmeester Dekker wankelend uit het branden de pand te - voorschijn, bloedend aan een pols en vingers en versuft door de verstikkende rook. Bij een kruidenier aan dé overkant van de straat werd :hij binnengedragen, waarna hij perauto van de G.G. en G.D.'eveneens haar het zieken huis Coolsingel' werd vervoerd. Eerst tegen.één uur in de nacht was het gevaar ".voor uitbreiding van de brand bezworen, maar de nablussing duurde vanochtend nog vdort. Het blussingswerk stond onder leiding van adj. hoofdbrandmeester N. Eekius. Ook de commandant van de brandweer dr. ir. M. F. de Bruyne was aanwezig. Twee Rotterdamse brandweerlieden gewond tijdens de blussing Een zware uitslaande brand, zoals Rotterdam in maanden niet heeft beleefd, heeft gisteravond en vannacht gewoed Jn het papier pakhuis van de heer N. Pauw aan de Meernmnsstraat, een zijstraat van de Crooswijksekade. Ondanks de geweldige watermassa, die uit zeven slangen van de brandweer In de vuurgloed werd geworpen, brandde het pakhuis geheel uit. Twee brandweerlieden werden htj de blussing zo ernstig-gewond, dat rij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Grote belangstelling ondanks late uur De brand is omstreeks half twaalf door een tot nu toe onbekende oor zaak uitgebroken. Hét vuur breiddeézich in de-oud- papiervoorraad zo snel uit, dat in een minimum van tijd de beneden verdieping van hef pakhuis in lich terlaaie stond. Omwonenden waar-: schuwden -de brandweer' die eerst met motorspuit zeven verscheen, maar. toén de brand rich steeds ernstiger Het aanzien, ook motor spuit twaalf en een ladder- en ge reedschapswagen naar de Meer- manssfcraat dirigeerde. Eerst met vier, later met zeven stralen werd het .vuur aangepakt, dat zich met grote snelheid naar de eerste en tweede etage van het pakhuis had verplaatst. In deze dichtbevolkte oude buurt, trok de brand veel 'bekijks; in weer wil van het late nachtelijk uur.. Het was een fantastisch gezicht de zwoegende spuitgasten, bijge staan door bprgers, in het licht van schijnwerpers bezig te zien bij hun lang niet ongevaarlijk werk. Zware witte rookwolken, die dóór de ven sters naar buiten drongen, maak- tenvhet gebruik van rookmasKers en de magirusladder noodzakelijk. Loeiend sloegen de rosse vlam- nlen eensklaps uit de vensters van dé bovenste verdieping en utt het dak. Er was geen redden meer aan. De papierpers op de eerste étage was reeds vernield en eenzelfde lot ondergingen twee papiersnijmachi nes, die "bp de zolderverdieping stonden. Grote hoeveelheden water wer den op- de belendende panden, een zakkenhandel en een kuiperij, uit gestort. Een deel van de inventaris was uit yoorzorg door buren reeds op straat ln veiligheid gebracht. Twee gewonden Brandmeester v. d. Broek was, toen hij zich In het pakhuis bevond, zo ongelukkig door een halfdoorge- brande zoldertrap te zakken en cert vaT van zeven meter hoogte te doen. Ernstig gewond werd hij' door zijn mannen naar buiten gedragen. Met een motor-zijspan van de poli tie werdsde lieer v. d. Broek naar het Coolsingelziekenhuis vervoerd, ■waar bleek, dat hg een vleeswond in het gelaat en een hersenschud- Ongeveer zés [duizend vierkante meter, van de Jaarbeursgebouwen te Utrecht worden ingenomen door allerlei zoetigheden en lekkernijen en door de apparaten 'die nodig, zijn am al die kccrlijkhcdcn te vervaardigen. Tien dagen lang zullen de bezoekers van de internationale bakkecsexpositie de U.B.l.A. 11 hun lippen kunnen aflikken; Er zullen enorme werkstukken aanwezig zijn en in dit jubileumjaar van Utrecht zal het oude Utrecht zelfs in suiker herleven. Hugh DaLton weer lid van Britse regering Officieel wordt te Londen meege deeld, dat de voormalige Britse mi nister van financiën, Hugh Dalton, die vorig jaar aftrad, omdat hg on tijdig gegevens over 'de begroting aan een journalist had verstrekt, in 'de Britse regering terugkeert al» minister voor het hertogdom Lan caster. Dit is „c.en ministeriële sinecure", die, aldus Reuter, dient om belang rijke ministeriële functies op ander gebied te dekken. In de laatste tijd was de minister voor Lancaster verantwoordelijk voor de Britse 2one in Duitsland, maar er wordt meegedeeld, dat dc betrokken be windsman deze taak niet meer zal vervullen. Dalton volgt lord Pakenham op, die tot minister van Luchtvaart is benoemd. Deze treedt in de plaats van lord: Nathan, die is afgetreden. Eevln "zal verantwoordelijk blijven voor de Britse zones in Duitsland en Oostenrijk. Dalton, zal ongeveer dé functie hebben van een minister zonder portefeuille en speciale op drachten kregen. In enkele beschutte Bctuwse bongerds is gisteren dc kersenpluk begonnen Het zijn de aUcreerstcn ..vroege' Duitsemaar lang zal het toch niet meer duren of dc vruchten verschij nen lin groten getale in dc winkels. IVgnt de vooruitzichten zijn gunstig. Dus nog even geduld, nog even wachten op 'een paar' dagen zonne schijn Dc conferentie van de elf poli tieke partijen in dc Indonesische republiek, die door de vice-president en premier dr. Mohammed Hatta bijeengeroepen is, heeft besloten een Nationaal Front met een na tionaal programma te vormen. De voorgenomen reorganisatie van het kabinet werd echter uitgesteld, tot dat het nationale programma aan vaard zou zijn. Verschillende Tsjechische, ministers hebben hun tevredenheid erover uitgesproken, dat van de 7.199-848 kiezers 6.429.145 (ruim 88 hun stem op dc regering hebben uitgebracht en slechts 770.7(11 stemgerech tigden «en blanco briefje hebben afgegeven. Indien men echter reke ning houdt met het feit, dat 806.041 kiezers niet zijn opgekomen of een ongeldige stem in de bus hebben gestopt, dan zou het aantal Tsjecho— aio waken, dat achter de regering staat, nog maar ongeveer 80 be dragen. Derhalve houdt Praag dan ook uitsluitend rekening met de geldige stemmen.' WIJ ZONDEN BELGIE ..BARINGROTER" Boter die naar haring smaakte was het onderwérp van een klacht die gisteren op een vergaderinc van de Algemene Nederlandse Zui- velbond werd geuit door een Belgi sche afgevaardigde, de héér Brink man. Nederland lieeft. aldus deze klacht, begin Maart een millioen kg. koelhuisboter naar België ge stuurd, die naar haring smaakte. Dit maakte een zeer ellendige in druk, temeer daar wjj goede boter gewen Aztinl ,Op '-het ogenblik wei geren de Belgische consumenten "dc in dozen verpakte Nederlandse bo ter te accepteren alleen vaten- boter. Vleiender voor Nederland was het Belgische oordeel over de kaas. De Belg is niet belust,op de Ameri kaanse en Argemijrise kaas. so deelde de heer Brinkman mede- H;i wil Hollandse kaas. De Nederlan ders kunnen rekenen op een goede kaasexport naar België. Te Nijmegen zal op 29 Juni a.s. inde vereniging een groot natio naal concours voor accordeon-dans- orkesten worden gehouden. De regering van Australië staat Óp het standpunt, dat alle burgers recht hebben op vrije medicamenten, onafhankelijk van hun financiële draagkracht. Derhalve zulten thans de kosten der medicijnen door de regering worden overgenomen. De apothekers rest dan nog de taak, de medicijnen, welke door de artsen zgn voorgeschreven, klaar te maken en zonder betaling aan de patiënten te overhandigen. verzetten, is, wanneer dit plan van de regering een succes wordt, de regering over zou kunnen gaan tot nationalisatie van de artsen! Men verwacht dat een lange en bittere strijd hierover gevochten zal moeten worden. Artsen zullen het plan^ boycotten Dit plan heeft ondanks de grote tegenwerking van de zijde der art sen, die reeds hebben laten weten, dat zij het plan zullen boycotten, doorgang gevonden. De artsen stellen zich te weer, omdat, naar hun mening, zekere medicamenten niet vrij zullen zijn en omdat de .arisen gedwongen zijn de recepten in duplo uit te schrijven op regeringsformulieren. De Australische regering zegt, dat deze tegenwerpingen onbedui dend-zijn en dat de voornaamste reden waarom de artsen 2ich zo fel Herhaaldelijk xvordt beweerd, dat president Benesj binnenkomt zal af treden. misschien zelfs reeds in de loop van de volgende week. Of schoon de president waarschijnlijk zjjn gezondheidstoestand als motief zal aanvoeren, is het bekend, dat Benesj ontevreden is over de gang van zaken bijicle verkiezingen. Bo vendien echter heeft hij nog steeds de op 9 Mei door het parlement aangenomen grondwet niet onder tekend, Dit; nioet uiterlijk 8 Juni gebeuren. Welke punten van de nieuwe grondwet Benesj' wrevel hebben opgewekt is niet bekend, maar men neemt aan dat hij sich niet heeft kunnen verenigen met de „eëaheldsjpjocedurc"; die oppositie uitsloot. In diplomatieke kringen In Lon den ward reeds gesproken over de vraag, wie de opvolger van Benesj zou worden. Voornamelijk dacht men in dit verband aan de premier Gottwald. waardoor de positie 'dèr Tsjechoslo waakse communisten aanzïenlnk steviger zou worden. Hoewel een aantal steden een 100 procents stemverhouding voor het regime Gottwald meldden, heeft het bij de waarnemers -verrassing verwekt, dat uit sommige gebieden zulle eer, groot aantal tegenstem mers gcmclrl werd. Vier districten gaven officieel nog geen volle 62 procent voof de regering op, Verder wordt uit l'ri.ip verno men. dat in sommige kieskringen ivelke Zondagsmorgens onder gelei de door dc buitenlandse correspon denten bezocht waren, later op de dag de faciliteiten, die de kiezers pen kans gaven In het geheim hun stem uit te brengen, zodanig gewij zigd werdendat van een geheime Wij willen ook weten waarvoor MINISTEH in 't Veld heeft on- langs in een rede te Rotterdam betoogd, dat wij in Nederland so berder zullen moeten leven; met name onze uitgaven op het gebied, van tabak, alcohol, snoeperij e.d. dieuen we volgens de minister in te krimpen, want wil Nederland er economisch bovenop komen, dan moeten we hoe vaak is het al betoogd hard wérken en sparen. Onze Haagse redacteur heeft m verband hiermede énige gegevens verzameld over hetgeen we in Ne derland aan genotmiddelen .van verschillende aard uitgeven. Uit ce hem verstrekte cijfers blijkt, 'dat we in 1947 een goede 5 milliard si garetten hebben opgerookt, oftewel 563 per hoofd der bevolking, ouden en jongen, .mannen en vrouwen, al les bij elkaar. Er wordt wel eens beweerd, dat de mensen na de oorlog zo hevig aan het roken zijn geslagen, vanwege de zenuwen, de malaise-stemming e. d. De cijfers bevestigen, dat niet, want we roken wel een beetje', maar toch niét zo verschrikkelijk veel meer. In 1938 verrookte Nederland 549 sigaretten per hoofd der bevolking. In 1947 hebben we voorts per hoofd 94 sigaren gerookt (tegen 178 in 1938), 0.84 kg."rook-, pruim en shag-tabak (tegen 1.16 kg. in i 1938). Het totaal aan tabakswaren, dat door de kleinhandel aan het publiek is verkocht bedroeg in 1938 15.20 per hoofd der bevol- king en in 1S47 f 41.De hoe veelheid verrookte tabak lijkt niét sterk gestegen te zijn, wel daaren tegen óe prijzen van het rokertje in alle vormen. Wat de drank betreft, in 1947 hebben we, alweer per hoofd der bevolking, naar schatting 17 liter bier opgedronken en 0.64 liter wijn. In 1938 bedroeg dit verbruik 14.8 liter voor het bier en 2.09 liter voor wijn. Wat gedistilleerd betreft kunnen we alleen 1938 ver gelijken met 1946; in 1938 hebben, we 1.54 liter gedistilleerd (herleid tot 50 8ö) per hoofd versnoept en in 1946 1.27 liter. Vermakelijkheden van allerlei aard hebben ook een flinke aanslag oponze portemonnaie gedaan. In 194a bij voorbeeld hebben we daar voor per hoofd f 17.30 uitgegeven,' waarvan ruim f 9.aan bioscopen, f 1.18 aan sport, f 1.09 aan toneel f 0.68 aan concerten, f 4.82 aan variété en cabaret, en1 cent aan tentoonstellingen. FJET antwoord op dc vraag, of 1 op al deze genotmiddelen be zuinigd moet worden hangt voor een deel af van iemands persoon lijke opvattingen. Eèn geheelont houder zal déze vraag, vopr zover nét om alcoholica gaat,'-terstond bevestigend beantwoorden, zoals, eed principieel niet-roker het voor de tab$k zal doen. Daarin moet ieder o.i. vrij zjjn. De kwestie: bezuinigen op genot middelen. heeft evenwel enige- an dere kanten, die van algemene aard zijn. In de eerste plaats verdienen duizenden winkeliers en arbeiders hun brood in deze genotmiddelen industrieën; bezuinigen erop bete kent tevens het brodeloos-maken van deze mensen. Iri de tweede plaats, verdient de staat er veel geld aan, in de vorm van accijn zen en belastingen. Om één cijfer te noemen: van de ruim 132 mil- lioen gulden, die in 1938 voor ta baksartikelen op de toonbank van de winkelier, werden neergeteld, gingen 30J/. millioen naar de schat kist. Dit bedrag is in 1947 uiter aard aanmerkelijk hoger geweest. Aan iedere vorm van vermake lijkheid en aan ieder glas bier ver dient de Staat eveneens een be- In 18 dagen noteerde de „Erand- weertentoonstelling 1948" die van 14 t.m. 31 Mei was ondergebracht in de Houtrusthallen in Den Haag, 392 branden. De brandschade be droeg in dij tjjd f 2.100.000. Aan. de Universiteit van War schau zal binnen'tien maanden een centrum van atoomonderzoek wor den gevestigd. door Dr. C. D. J. Brandt. MAAR zelden wordt het weg vallen ,van een figuur uit de internationale politiek zo algemeen betreurd als nu generaal Smuts tengevolge van 't votum der Zuid- Afrikaanse kiezers het veld heeft moeten ruimen voqj." dr. Malan. De 20nder veel moeite bij de nederlaag was een een paar weken geleden Neue Zürkher Zeitung heeft een van Smuts kunnen neerleggen en een bezoek is wezen brengen aan vergelijking gemaakt met de neder- hem als liggende in de normale Sir Oswald Mosley, de toekende laag van Churchill in 1945. Naar i00p der dingen kunnen aanvaar- Engelse fascistenleider, mijn mening gaat die vergelijking den, ware het niet, dat ik het ogen- Ket smeekt vanzelf dit He pp- echter niet op: de persoon en de blikj waarop en de yerwachteV volgen San voor het Britse &t positie m de wereld van Smuts en V0]gen ervan zo fataal achtte voor menebest zeer groot zullen zhn Churchill zijn zo verschillend, het de situatie in de wereld. meneocsx zeer groor zunen .zijn. ogenblik, waarop zij tot heengaan worden gedwongen, is zo heel an- De *Niet, dat de kans mij zo bijster Herenigde Nasionale Partij, S.r00t .dat ?dM-Afrika uit dat conflict tussen India en Zuid-Afri- ka over de behandeling van de In- diers in laatstgenoemd Dominion, dat Smuts al niet tot. een oplossing heeft kunnen brengén, thans nng veel scherper vormen zal gaan aannemen. Zo scherp, dat hier door wel eens het bestaan van het Britse Gemenebest in zijn tegen woordige vorm op het spel zou kunnen komen te staan- En de ge volgen van die mogelijkheid voor de wereld, zoals de situatie daar op het ogenblik is, zijn niet te overzien. De Labourrcgering te Londen is in ieder geval niet te be- W...... v.v..,.v^*ia uuii e prartlsch geen sprake meer hoorlijk bedrag. Die inkomsten voor de schatkist worden door be zuiniging op genotmiddelen - ook aa ngetast. In de derde plaats: wij geloven, dat vele Nederlanders wel zouden willen meehelpen en wijlen mee- sparcr,, als ze'de zekerheid had-, den, dat het geld, dat ze bespa ren, goed besteed werd. Gebeurt dat ook? Wij zijn er niet. zekér van. Als de overheid aandringt op spaarzaamheid moet zij zelf het voorbeeld geven. 'Is dé noodzaak' van zuinigheid in alle geledingen zo diep doorgedrongen, dat men zeggen mag, dat de overheid in haar -geheel het aanvurende, voor beeld geeft? Zoals men weet'waren de jour nalisten genoodzaakt in groepsver band een bezoek aan de verschil lende stemlokalen to bréngen. Door dit collectief hrzock zou een aan zienlijke hoeveelheid benzine wor den gespaard, aldus argumenteerde de regering. verscheiden en, niet te vergeten,, hoofd, de leiding neemt van het po- onafhankelijke republiek zal gaan zij door de Palestijnse kwestie gc- hun onderscheiden, opvolgers ko- litieke leven in Zuid-Afrika heeft ox!rn.en' r.lt Vt.'is °P ^chzelf altijd isoJeerd dreigt te raken in de we- 1reld, er nu ook dit probleem iri de men zo zeer uit een andere hoek, haar overwinning bij de verkiezin- het ldeaai vfn\p: dat van een parallel geen sprake is,, gen bevochten niet slechts op oen f3AneJl'.. taatste tijd hoeft Op zichzelf is het natuurlijk geen dogmatisch, nationalistisch pro- altlJu verklaard. - hij heeft dit wonder, dat de in het politieke en gram, maar erger nog op een'„ras- f0*, na zijn stembusoverwinning speciaal in het partij-politieke le- sistisch", de apartheid van het hcrh^la l— aat hij dit niet zou ven altijd aanwezige behoefte aan blanke ras. Het valt dan ook te ^0.en zonder eerst een volksstem- verandering generaal Smuts, die vrezen, dat de nieuwe regering het ming ts houden. En ik ben er zovele jaren de leiding van Zuid- kleurlingen vraagstuk alleen maar vooralsnog van overtuigd, dat hij Afrika heeft gehad, fataal is gewor- in de meest reactionnaire zin zal hiervoor geen. meerderheid zal den. Ik kan me ook heel goed voor- willen gaan „oplossen". En dit al- vinden- Vergeet niet, dat ook bij stellen, dat ook de overweging, dat leen al zal Malan, die als ik het eindelijk de jongeren toch ook eens goed heb zelf nog tot de gema- een kans behoren te hebben, een tigde elementen behoort, steeds rol heeft gespeeld, Als goed demo- meer de gevangene maken van de craat juich ik dit zelfs toe, dat er extréme vleugel van zijn partij en een regelmatige afwisseling is tus- de nog meer rassistisch-fascistischc sen regeringsverantwoordelijkheid groeperingen buiten zijn partij, zo en oppositie, want niets is voor een als de Ossewa-brandwag. He para partij zo fataal als altijd maar tot militaire oj-ganisatie van „gene- öppositie gedoemd te zijn, behalve raai" dr. J. F. van .Rensburg of de dan juist om altijd maar de reger Nuwe Orde (lét op de omineuze rings'macht in handen te houden. naam!) van Oswald Pirow, die tij' deze verkiezingen de partij van Smuts in het helè land meer stemmen heeft gehaald dan die van. Malan!-Het feit alleen, dat een van/de leden van hfet Britse Ge menebest, dat oude bolwerk van de democratische idee, een richting gaat inslaan, die op zijn zachtst ge zegd aan die van het nationaal-so- cialisme (overigens helemaal zonder socialisme!) doet denken, is voor het prestige ervan bedenke- Om al deze redenen zou ik mij dens de oorlog openlijk pro-Duits lijk. Maar erger nog is het, dat het Commonwealth bij te verwerken krijgt. Van Palestina gesproken, de er kenning van de staat Israël door Smuts heeffvermoedeiyk ook nog bijgedragen tot zijn nederlaag. Hij is er toe overgegaan afgezien misschien uit bepaalde gevoels overwegingen om de steun te krijgen van het Joodse element in Johannesburg en omgeving, dat daar een belangrijk percentage ongeveer 20%, van de blanke be volking uitmaakt. Maar deze er kenning is uitgepakt als koren op de molen van de Zuidafrikaanse nationalisten, wier .rassisme zich niet slechts tegen de kleurlingen in eigen land keert, doch oqk een voedingsbodem heeft in een vehe ment anti-semitisme. Spoorwegen" spreken van 140 km. per uur De N. S, riinvnn plan, <Ie maxi male snelheid der treinen tot 120 km. op te voeren, <3us tot het voor oorlogse pell. In do toekomst hnupt men tie snelheid nojr tot 141» km. oer uur te verhogen. Dit deelde de heer J. H. C. van der Up tijdens een hijernkomst van oml M.T.l-s.-er.s (e Kiiulhovf— r-ede. Voorts zeidc de heer v.d. Lip, dat de N.S. plannen hebben, om in dc na bije toekomst een radicale wijziging in hst Nederlandse sciirwezen aan brengen, waardoor Nederland naast Amerika, de eerste plaats on dit gcbiecl zal innemen, Br komt een volledige clectrificatie van het semwezen. Dc mechanische armscl- nen zullen worrlen vervangen dooi lichtseinen, het automatisch blok- steisrt zal on all-0 baanvakken wor den ingevoerd. Eén man zal dan in staat siin. om een heel emplacement met wissels en seinen te bedienen. 's-Hertogenboscli zal waarschijn lijk liet eerste station zjjn. dat met de nieuwe toestellen zal «rorden uit gerust. Volgens de voorzitter van de Ka tholieke arbeidersbeweging, de heer A- C. de Bruyn, is het niet onrede lijk aan te nomen, dat binnen af zienbare tijd een wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie bij dc Tweede Kamer zal wor den ingediend. Dit betekent vol gens spreker, dat het college vatt riiksbemiddclaars in dc huidige vorm gaat verdwijnen. In plaats hiervan komt een sociaal econo mische raad, waarin zowel overheid als do centrale organisaties zitting hebben. De raad moet de verorde ningen oi> het gebied van do lonen en arbeidsvoorwaarden goedkeuren De betrokken minister, alleen kan de besluiten vernietigen. A LS wij de oproep vernemen om ril zuinig te zijn, is-onze eërste impuls om daaraan gehoor te ge ven. Gaat men nadenken, dan rij zen er allerlei bezwaren en diverse vragen, waarvan we cr enkeléheb ben aangestipt. De voornaamste vraag, die we tenslolte stellen is deze: zou het gehele Nederlandse volk niet bereid zijn om, de leiding van de regering te volgen en aan haar oproepen gehoor te geven, als het wist. heel duidelijk wist, waar de regering op aan «tuurt? Als het goed bewust gemaakt werd: „dat is het doel waarnaar wij streven, dat is ons heilig ideaal"? En dan niet in vaagheden, maar in klare, aanvurende taal, met concrete doeleinden en concrete middelen. Bij alle goede wil van de indivi duele personen, missen wij in het geheel van het overheidsbeleid juist dat ene, dat ons volk bezie len kan, het élan, dat meerderheid en oppositie tot één geheel smeedt en het volk de overtuiging schenkt: wij werken allen voor één doel. INDEXCIJFER VOEDING STEEG 1 PCT. Het indexcijfer- van da kosten voor levensonderhoud voor de totale uitgaven (op basis 1838—'39 100 en volgens huishoudrekeningeri 1835—'36) vertoont per 15 April 1948 eon staging van één procent ten opzichte van het cijfer per 16 Februari, aldus, een publicatie van het Centraal Bureau voor de Sta- tistlck. De stijging wordt voorna- melgk veroorzaakt "door de groep voeding, tengevolge van hogere prjjzen voor groente, fruit, vi3 en enkele kruidenierswaren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1