kt een in een hoekje 0 m1 IflPSïgT Bruisende bedrijvigheid herschiep een zwaar getroffen stad Emigratie maar Zuid-Afrika wordt niet stopgezet Summum van degelijkheid bezadigdheid en rust MOSKOU IN HET DERDE VREDESJAAR Diepvries eieren Dr. Malan maakt kabinet bekend Elf nationalisten Radio-programma Wassily Smyslov: Veiligheid voor ailes is zijn devies De politie lachte. DE HINESE PAPEGAAI Illegaal werker sloeg door Eis: twee jaar PMüiertddm 1111 Wm lÉlf Vrijdag 4 Juni 1948 nE man-in-de-straat In Moskou en de stadrzelf maken in deze dagen een heel wat. beter indruk dan drie jaar geleden, toen de Duit sers zich overgaven en de oorlog in Europa werd besloten. De gemiddel de man gaat beter gekleed en zijn stad ziet er schoner eo vrolijker uit ea biedt bovendien weer heel wat meer comfort. In het derde vredesjaar heeft de Sowjetregering kunnen aankondigen dat de productie der industrie het voor-oorlogse record van 1840 gesla gen beeft. Hiervan wordt melding gemaakt in de officiële cijfers over 'de ijzer- en staalproductié, de pro ductie in de steenkoolmijnen én dié van de automobiel- en tractorindus. trie. Mtar het relaas van het Klis- sisehe herstel staat ook geschreven op de gezichten van de Moscovieten en de algehele verschijning van hun stad. Ik heb twee jaar lang het herstel van het Russische volk .kunnen ga deslaan. In die tijd schreed het her stel voort met het tempo van de wijzers der klok moeilijk te zien op het moment zelf, maar duidelijk bespeurbaar aan het eind van het uur. Op straat Vandaag biedt het straattoneel van Moskou maar weinig overeenkomst met dat van twee. jaar geleden. Nieuwe cbstuums. mantels, en jassen behoren niet langer tot de zeld- zaamheden. Vele' vrouwen hebben haar hoofddoeken vaarwel gezegd en deze vervangen door nieuwe en aan trekkelijke hoedjes. Door de straten glijden nieuwe gestroomlijnde trams en autobussen. Op de spitsuren vor men zich op de drtikste punten nog -altijd queues, doch erger dan in de Wast-Europese steden zijn deze op stoppingen niet, Het stadsbeeld wordt ook door vele nieuwe taxi's verlevendigd. De voedselsituatie - in.' Moskou is in de afgelopen maanden aanzienlijk verbeterd, in' het bijzonder sinds de prijsverlagingen en de revaluatie Van de roebel in December van het afgelopen jaar, Op de drukke kruispunten van de TJ TALTER CRONK1TE, de r r vaste verslaggever van United Press in de Sow jet- Unie stuurt ons het hierbij gepubliceerde artikel over de vorderingen die in de Sow jet- Unie, in het bijzonder in Moskou worden gemaakt met de wederopbouw. Wij willen onder alle Voorbehoud, onze lezers dit enthousiaste verhaal niet onthouden, f4 Russische hoofdstad heeft men nog al eens te kampen met verkeers opstoppingen. De Sowjetfabrieken leveren voldoende wagens van klein en middelgroot formaat af. In de straten van Moskou merkt men hon derden van deze auto's op. Tal van gebouwen In Moskou zijn van dé oorlogsschade hersteld. Aan het eeuwenoude Kremlin gaat het herstelwerk bijkans onafgebroken voort. De winkelétalages ademen een frisse sfeer en de eentonigheid van Moskou's hoofdstraten en boulevards zal wordenopgeheven door .een grootscheeps plan voor boomaan- planting. Ook de huisraadpositie is aanmer kelijk verbeterd. Matrassen, lampe- kappen, potten, pannen en andere artikelen, die onontbeerlijk zijn in' de samenleving, zijn de laatste tijd weer veel gemakkelijker verkrijg baar. Ook ijskasten, fietsen, en radio toestellen worden aangeboden. .Het voedsel in Moskou is uitste kend. De stad bruist van het leven, Moskou, de. hoofdstad van de Sow- jet Unie, is op weg de mooiste stad van dit onmetelijke rijk te worden. Indonesië en Suriname legen erkenning Israël (Van onze Haagse redacteur) Tijdens de besprekingen in de Eerste Kamer over de erkenning van de staat Israël heeft minister Van Boetzelaer medegedeeld, dat uit de overzeese gebiedsdelen, af wijzende adviezen waren binnen gekomen. Wij vernemen nader, dat deze tegenstand tegen de erken ning van Israël afkomstig was van de voorlopige federale regering voor Indonesië en van 5urmarae. DE EERSTu. DEELNEMERS aan de Olympische spelen in Londen zijn in Engeland aangekomen Dinsdag arriveerden de leden van het Olympisch team van Nieuw Zeeland. Bliksem annex brandblusser In een huis in Lduvika in Zweden sloeg de bliksem in. Een telefoon gids, die op tafel lag, werd getrof fen en viel. op do grondWaar het boek oncfer een stoel lag te bran den. Op de stoel stond echter een emmer met waterDeze was ook door de bliksem getroffen. Hier door viel het water eruit en bluste zo het begin van brand dat de tele foongids dreigde aan te richten Nieuwe rinding van Amerikaans'_gelcerde Dr. Socrates Kaloyereas, een geleerde aan de universiteit van Louisiana (Baton Rouge), heeft een methode uitgevonden om eieren te bevriezen, zonder -de schaal te breken. Men kan de bevroren eieren wekenlang -in. half-vaste '.'toe- stand'bewaren. Ze blijv*onvol komen vers en smakelijk. Diepvries eieren behoüden zelfs hun vruchtbaarheid" en kunnen na volledige ontdooi ing worden uitgebroed. Dr. Kaloyereas, die aan Griekse, Britse en Amerikaanse, universitei ten promoveerde, heeft gedurende 2y2 jaar. te Baton Rouge (USA) gewerkt. Ongeveer een jaar lang legde hij zich op het conserveren van eieren toe. 'fC Hoe w«.-et.hij nu te voorkómen dat het ijs binnen in het bevroren ei de schaal doet breken? Hij geeft de volgende eenvoudige verklaring: Verdamp voldoende, vocht uit het ei, opdat het in de schaal kan. uit zetten. Bevriezing. 15 a- 20 graden Fahrenheit (7 tot 9 gradenCelsius onder nul)tot een half-vastetoe stand. Hij heeft 2 C 00 eieren laten be vriezen en deze gedurende 13 maanden bewaard. Alle eieren ble ven goed van smaak. Dr. Kaloyereas is thans bezig richtlijnen - op te stellen* voor. boe ren, hoeriderparkhouders en eier handelaars,'voor de practische toe- passing van zijn methode. Dr. Daniel Malan, leider van de Zuid-Afrikaanse Nationalistische par tij, die by de onlangs gehouden algemene verkiezingen generaal Smuts versloeg, heeft de vorming van een kabinet bekend gemaakt en de na men van rijn ministers medegedeeld. Uit Pretoria wordt vernomen, dat de immigratie naai Zuld-Afrifca drastisch zal worden, beperkt. Immigratie uit Nederland en de Scan dinavische landen zou echter nog worden aangemoedigd. lijke Engels-sprekende deel van de- Unie te winnen. Mogelijk zal het communisme worden verboden. De nationalisten verwerpen de eis der communisten tot gelijke behandeling van zwart en blank. Generaal Smuts, die gisteren op weg naar Nederland en Engeland te Athena is aangekomen, heeft zjjn vertrek naar Den Haag uitge steld tot het .weekeinde- De kabinetsIHst'Zlet. er als volgt uit: Dr. D. F. Malan, eerste minister en minister van buitenlandse' za ken; Dr. E. G. Jansen, inheemse zaken; H. C. Kavenga (Afrikaner partij). financiën; J. G.'Strydom (Nationalist), minister voor het landsgrondbezlt: C. R. Swart (Na tionalist), justitie; P, O. Sauer (Nationalist), vervoer; A. J. Stals Nationalist) j gezondheid, onder wijs en sociale zorg; E. W. ,Louw (Nationalist), economische ontwik keling en mijnbouw; dr. T. E. Don- ges (Nationalist), binnenlandse za ken en PTT; S. P. Ie Roux (Natio nalist), landbouw en boswezen; F. C. Erasmus (Nationalist) defensie; B. J, Schoeman (Nationalist), ar beid en openbare werken. Naar de. mening van. politieke waarnemers is het onwaarschijnlijk dat - Zuid-Afrika zich van het Brit se gemenebest afscheidt en een re publiek wordt onder de. regering: van Malan. De nieuwe .regering, al dus de waarnemers/ zal er. aller eerst' naar streven het vertrouwen? en de vriendschap van het aanzien- VRIJDAG 4 JUNI Avondprogramma HILVERSUM I:'.19.00 Denk om bocht; ïg.lö Aceordeor.muzlek; 19.30 „Waar is Uw God?"; 19.50 Tien voor acht; 20.00 Nieuws; 20,05 Twee hobo'a en een althobo; 20.30 ,JTa drie jaar": 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 De Eitcdalf; 21.50 Op VJeug'len van muziek; 22.00 Buitenl, overzicht door prof. dr, C. D J. Brandt; 22.1B Swing and sweet; 22,40 „Vandaag"; 22,45 Avondwy ding; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Symphonie-orkest. HILVERSUM H: 19.00 Nieuws 19.15 Heg, Uitz.; 19.30 Reportage; 18,45 Chr. Middenstandsbond; 20.00 Nieuws; 20.05 Programma-proloog; 20.15 Mil. 'kapel; 20.45 Luisterspel: 21.30 Kerkdienst voor jongeren; 22.00 Vragen aan voorbijgan gers; 22.30 Negro spirituals; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gers- win-concert; 23.45—24.00 .Gr.muziek. ZATERDAG 5 JUNI Ochtend- en. Middagprogramma HILVERSUM I; 7.00 Nieuws; 7,15 Ochtendgymnastiek; '7.30 Gr.muziek;'' 8,0(1 Nieuws: 8.18 Morgenklanken; 9.30 Kamermuziek; 10.00 Morgenwijding; 1020 Radiofeuilleton; 20.35 Gr.muziek; 10.45 Franse en Ned. liedjes; 11.00 Voor de arbeiders; 12.00 Gr.muziek; 32.30 Weerpraatje; 12.33 Orgelbespeling:, 13.00 Strijdkrachten; 13-30 Malando: 14.00 Als een bonte vogelvlucht; 14.15 Gr.muziek; 35,00 Het N.V.V.; 15.15 The Ramblers; 18.00 Esperanto; 18.15 Amateurs; 18.45 Dm en nabij de twintig; 17.15 Volkscon cert; lB.oo Nieuws; 18.15 Sport; 13.30 Reg. Uitz. HILVERSUM Hl 7.00 Nieuws; 7.15 Symphonieorkest; T.30- Maria ter ere; 7.45 Gebed; 8.Ö0 Nieuws; 8.15 Pluk de da£: 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Boston Symphonic orkest; 9.30 Waterstanden; 9.35 Muziek houdt fit; 1IK00 Klein kleu tertje-, 10.13 Franse opera's; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12:15 Pianospel; 12.30 Weerpraatje; 12.53 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 1320 Lunchconcert; 33.50 Film en Toneel; 14,10 Pianorecital; 14.35 Ka merorkest: 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 15.45 Kiosk; 16.00 Zi geunerorkest; 15^9 De kinderen yan drie hoos achter; 16.30 De schoonheid van hot Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Pianoduo; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18,30 Reportage; 18.40 Spineuza. siiSSl TTeT schaaktonmool om het wereldkampioenschap, dat tien weken lang; de Internationale schaakwereld in voortdurende spanning heeft gehoudeh, is ten einde. Na een driejarig; keizerloog tijdperk heeft een nieuwe schaakkeizer, Botwinnik, zich op de troon geplaatst en nie mand ter wereld twijfelt er. aan of deze nieuwe souverein Is de waar digste vertegenwoordiger van het huidige grootmeesters gilde. sultaat van onze landgenoot, dr. Euwe. Reeds tijdens bet tournoci hebben wij hierover het een en an der geschreven en ook dr. Euwe heeft, na zijn terugkeer uit Moskou enige oorzaken genoemd, die zijn slecht resultaat aanvaardbaar ma ken. Wij laten hier de failure van onze vertegenwoordiger verder on besproken en hopen alleen, dat dr. Euwe erin zal slagen in komende tournooien té bewijzen, dat zijn in zinking te Den Haag en Moskou slechts ee.. tijdelijke inzinking is geweest- Ten tweede heeft ons getroffen het opvallend goede resultaat van Smyslov. Deze jongste deelnemer, die zijn plaats in het Stauntontour- nooi 1046 verdiende, startte in de strijd om de wereldtitel als een niet te' onderschatten, doch verder vrij ongevaarlijke „outsider", die, naar het oordeel van vélen, even goed had kunnen worden vervan gen door één der andere Russische prominenten, zoals b.v.. Boleslav- kiej' of Ragozin, of, nog beter, door de' neo-Argentijnse schaakmeester, Najdorf, die één der succesvolste tournooispelers der na-aoïlogse ja ren is. Aan Smyslov, die met het behaal de xesultaat bewezen heeft zijn plaatstemidden der schaakgroten ten volle waard te zijn, willen wil hier enige woorden wijden. Wanneer wij de eindstand: 1. Bot winnik, 14 pnt; 2. Smyslov, 11 pnt.; 3. 4. Reshevsky en Keres, 10 V5 pnt.; en 5, dr. Euwe 4 pnt. aan een nade re beschouwing onderwerpen, zijn er twee dingen, die ons In het bij zonder treffen. Allereerst het zeer bescheiden re- Ad vertent ie I. M. De politie van de Oostervantstraat had de stormloop van het publiek voorzien op de verkoop tegen „enorm verlaagde prijzen" bij Martens in BÖjdorp. Bén van Rotterdam's vlotte brigadiers en twee agenten, waren tijdig aan wezig om, tezamen, met een vier tal controleurs uit de eigen staf van de firma, het publiek In lange r(jen te formeren. Men kweet zich van de moeilijke taak met ónvol prezen tact en een opgewekte lach. Niet minder lachte da man, die onmiddellijk op het brede trottoir een rijwiel- en kinderwa- genatalling improviseerde. Maar, wie het laatst lachten (en het heet), waren de vele duizenden, die van de massa-koopjes profi teerden. Morgen gaat de tweede ronde in, want Martens blgft nog even doorgaan met enorm verlaagde prijzen- Nationale Omroep Het Comité- Nationale Omroep heeft eindelijk toestemming gekre gen voor het uitgeven -van een .me dedelingenblad en nu ligt het eer ste nummer voor ons. Het'comité heeft dankbaar gebruik gemaakt van de gelegenheid, die het zolang heeft gemist, haar standpunt ten aanzien van het radiovraagstuk uit de doeken te doen, Enkele voor aanstaande figuren van zeer ver schillende richtingen belichten'het van verscheidene kanten. Daardoor kon het blad worden wat het is: een waardig pleidooi voor een ra- diobestel, waarin Nederlanders-van allerlei confessie elkander vinden, zonder in een kleurloze algemeen heid het eigen karakter te ver liezen. Jazz-muziek Dat er ten opzichte van de Jazz veel misverstand - en onbegrip heerst, daarvan zal een ieder na het lezen van het boek Jazz-mu- ziek, geschreven 'door Will G. Gilbergen Mr. C. Poustochkine wel in zeer sterke mate overtuigd zijn. De auteurs hebben hun interes sant onderwerp niet alleen, boeiend doch tevens uitermate consciën tieus behandeld. Hun muziek-theo- retische kennis kan de toets der kritiek ruimschoots doorstaan hun muzikale objectiviteit behoedt hen er voor de-Volksmuziek der Noord-Amerikaanse negers te ver heerlijken ten koste van de Euro pese muzikale kunstuitingen. Dit is o.a. een van de vele verdiensten die deze studie bevat en men zou ze daarom reeds in handen wensen van de jeugdige bewonderaars van de Jazz. Zij zullen bij. het lezen spoedig begrijpen, dat de „neger in uziek" nog iets anders is,- dan al leen maar een middel tot dansver- raaak. Dit naar aanleiding van de onlangs'verschenen tweede belang rijk gewijzigde druk. (Uitgave J. Philip Kruseman, Den Haag). Diploma-uitreiking aan trouwe werkers Op Zaterdag 32 Juli wordt- in de Rlvièra-hal te Rotterdam door de Nederlandse Mij. van Handel en Nijverheid een bijeenkomst ge houden. h deze bijeenkomst zal aan 503 werkers in verschillende bedrijven in het rayon Rotterdam in verband met 25-jarig en langer dienstver band, een diploma worden uitge reikt. Een en. ander zal een feestelijk karakter 'hebben. De bijeenkomst begint om twee uur. „Safety first" EARL DERR BIGGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTER1E 1 Alexander Eden stapte van de mistige straat de grote zaal met marmeren pilaren, binnen, waar de firma Meek en Edeii haar artikelen aanbood. Onmiddellijk stonden ach ter vitrines vol prachtige edelge steenten en blinkend zilver, platina en goud, veertig schitterend uitge doste bedienden in de houding. Hun jacketjassen waren keurig, zonder een schaduw van een. kreuk, en ieder had in de linker, lapel een rose anjelier, zo fris en volmaakt of ze daar gegroeid was. Eden knikte minzaam naar links en rechts en liep door, zijn hielen klikklakten opgewekt over de vlek keloze tegelvloer. Hy was klein van gestalte, grijs en onberispelijk, met toren op de entresol, waar hij zijn dagen doorbracht. In de zijkamer ontmoette hij zijn secretaresse; „Goede morgen, juffrouw Chase", zei hy. Het meisje antwoordde - met een glimlach. Eden's oog voor het schone, ontwikkeld door lange-ervaring in het juweliersvak, had zich niet ver gist, toen hij Juffrouw Chase koos. Zij had asblond haar-en violetkleu rige ogen; haar optreden was voor naam, haar japon ook.'Men had Bob Eden, de weerstrevende erfgenaam van de zaak. eens horen opmerken, dat het binnengaan van zijn vaders dlsche dans two-step genaamd, kantoor veel geleek op het betre- - - - - den van een deftige salon voor een thee-vfsite. Alexander Eden keek vluchtig op zijn horloge. „Over ongeveer tien minuten", kondigde hij aan, „ver wacht ik bezoek een oude vrien- over de lange baan der jaren, en in het schouwspel, dat h(j zich daar buiten het raam optoverde, bewoog hij zelf zich als slanke, donkere jon gen van zeventien jaar. Veertig jaar geleden een avond in Honolulu, het vrolijke, geluk kige Honolulu van de monarchie. Achter de varens in een hoek van de woonkamer der familie Philli- more speelde Bergers 'orkest, en over de gepolijste vloer dansten Alec Eden en Sally Phillimore sa men. De jongen struikelde nu en en dan, want het was een nieuwmo- op Hawaii ingevoerd door een vaan drig van de Nipsic. Maar misschien was het niet alleen het ongewone van de two-step, dat hem in de war bracht, want hij wist, dat' hij de lieveling der eilanden in zijrf armen hield. Enkelen worden boven alle v «J1CJ.U. -ÜIUVCJ.IC11 "Uiucu UUYCH füVIEJS? aoyr de fortuin jut Honolulu. Laat haar dadelijk bij gunstigdi en Sally Philltaore was mj binnen, als ZIJ komt." één vin deze. Buiten, en behalve „Ja, meneer-, antwoordde het haar schoonheid, die op zichzelf m®JS3.e" voldoende zou zijn geweest, scheen Hij gingdoor naar zijn kamer, zij |n de eenvoudige wereld van Ho- waar hij zijn hoed, jas en stok op- nolulu de erfgename aller eeuwen. hing. Op zyn brede, glimmende De rijkdom der Phillimores had zijn vlugge, scherpe ogen, en m zijn schrijftafel lag de ochtendpost; ter- hoogtepunt bereikt, de schepen der houding-was iets gebiedends, wat loops keek hij er naar, maar zijn ge- ..Phillimores bevoeren de zeven zeer wel bij zijn positie paste. Want dachten waren ergens anders. Na zeeën, op de uitgestrekte gronden net geslacht Meek j,>naa, na vol- een ocenbük lieD-hit naar een van der Phillifuores riinte Ver een ogenbKk liep-hij naar een van der Phillimores rijpte het suiker de ramen en bleef daar staan ky- riet tot een zoete, gouden -oogst, ken naar de gevel van het gebouw Neerkijkend zag Alec om de witte aan de overzijde. bais van het meisje een symbool De dag was nog niet vér gevor- van haar. positie en rijkdom het derd, en de mist, die San Francisco beroemde paalsnoer, dat Mare Phl- de avond tevoren had omhuld hing limore had meegebracht uit Londen nóg over de straten. Starend in die en waarvoor bü een prijs betaald sombere, grijze nevel'zag Eden beel- had, die'heel Honolulu de adem Aan het eind van de winkel geko- den, heelden die, vreemd genoeg, benam. ("Wordt vervolgd) men, ging hij een korte trap op naar vol kleur en licht en leven waren. de weelderig ingerichte reeks kan.- Zijn gedachten, waren terug gegaan Meek, betekent zachtmoedig. Vert gens alle rechten het aardrijk beërfd te hébben, van deze erfenis afstand gedaan en een betere wereld betre-: den, Alexander Eden achterlatend als enig eigenaar van de meest be kende juwelierszaak ten Westen van het Rotsgebergte. Wassily Smyslov. geboren 24 Maart 1921 tn Moskou, is ccn lange, rossige, zwijgzame jongeman, die ondanks zijn korte en niet impone rende schaakcarrière (wat zegt acht jaar lournoolspel?) speelt met de gerijptheid en de ervaring van een volleerd, grootmeester. Wij hebben Smyslov in Den Haag aandachtig gadegeslagen en hebben uiterlijk aan deze alledaagse jonge man niets kunnen or.tdfkk.rn. of het moet de ijzeren rust en onver klaarbare' onbewogenheid zijn. waarmede hij schaak speelt. Tegen Reshevsky (in de eerste ronde) staat hij belangrijk beter, tegen Keres (in de tweede ronde) bedui-' dend slechter, doch niets is er, dat uiterlijk enig sentiment of bewo genheid verraadt. Als de tegenstan der nadenkt, loopt hij traag en be dachtzaam met passen die twee se conden duren, de handen op de rug. de ogen afwezig starend in dë ver te op het podium heen en weer. Dan volgt de zet der tegenpartij, die de zaal even in beroering brengt. Zon der zich te haasten, even traag en bedachtzaam als steeds, keert -Smys lov naar zijn stoel terug, noteert de zet, controleert de klok, vouwt de handen onder de kin en denkt..,, zakelijk en objectief. Na zijn ant woord .wordt onmiddellijk de,.trsge en bedachtzame wandeling over het podium hervat tot een. nieuw ant woord van de tegenstander hem weer naar de speeltafel roept en tot nadenken dwingt. Dit duurt vijf uren achter elkaar of, als het zou moeten, acht tien uren. Dit heeft twee en een halve maand lang plaats gevonden en zou-als het tour- nooi zeven maanden geduurd had, zeven maanden lang plaats hebben gehad. Onveranderlijk: .traag bedachtzaam Zo speelt Smyslov. en zo zijn ook zijn partijen: traag en bedachtzaam. Rustig, onverzettelijk en naar 's mensen berekening, feilloos. Geen experimenteren,' geen improviseren, geen zoeken naar complicaties of nieuws wegen, maar logisch, bere deneerd, wetenschappelijk, begrij pelijk schaken. Smyslov's partijen trokken in Den Haag nooit de be langstelling, die de partijen van Botwinnik of de beide avonturiers Keres en Reshevsky trokken, omdat mm by Smyslov nooit de adem be hoefde in te houden of zich druk behoefde te maken en op te winden over varianten en mogelijkheden, waar een gewone sterveling niet uitkomt. Zijn partijen zijn nimmer opvallend of adembenemend, veel eer droog en vervelend, maar al tijd met eenvoudige middelen opge bouwd en voor een ieder gemakke lijk te volgen. Veiligheid voor al les, is zijn devies en de essentiële factor „tijdnood", die onzekerhe den schept en tactische verrassin gen uitlokt, wordt zorgvuldig ver meden. Dit summum van burgerlijke de gelijkheid. deze bezadigdheid in het kwadraat, deze normaliteit van rust en onverstoorbaarheid, gaat gepaard met een diepg'a&nde kennis van het spel. met een exact weten wat bepaalde stellingen vragen, met een fijn afgestemde intuïtie, wanneer en waar gevaren dreigen, kortom met een volleerd vakman schap. Geen werkelijke verrader, geen onvaderlandslievende Nederlander, die vrijwillig de vijand hulp ver leende, geen collaborateur, doch een nog jonge ondergrondse, werker, wiens illegale arbeid als zeer ver dienstelijk werd geschilderd, stond gisteren tijdens eén langdurige, zit ting tot in de avonduren in het ver dachtenbankje van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshot Een keurig geklede jongeman, die nadat hy zijn verraad gepleegd had -- over spannen geraakte en zich in brie ven dermate met zelfverwijten over stelpte, dat de president van het Hof slecht i« bedekte termen aan deze briev.ïn refereerde. Na zijn arrestatie in September 3943 werd hij, 20 jaar oud, in Ter- neuzen onder de bekende Duitse druk gezet en sloeg onmiddellijk door. Hij noemde veie namen van leden «ter Trou w-groep met wie hij ten nauw ste had samengewerkt. Vervolgens stemde hij er. nadat hij voor bewe zen diensten in vrijheid was gesteld, in toe, met een S.D.-agent een huis zoeking te verrichten bij een zijner illegale vrienden. Hij wees de S.D.- er op het gezochte wild, een zekere De Graaf die later gefusilleerd werd, Tenslotte postte hij op het Utrechtse station, nadat hij de Ge stapo had ingelicht over een bijeen komst van verschillende illegale werkers, die elkaar aldaar zouden ontmoeten en zorgde er voor. dat de hem bekende Gebr, Speelman en C- W.' Streef werden gepakt Een maand later, juist toen de Duitsers niet zonder verbazing be gonnen in te zien. dat zij met de ar restatie van B. een lot uit de loterij hadden getrokken, dook de nieuw bakken spion in overspannen toe stand opnieuw onder en ditmaal met succes, want de Gestapo slaagde er niet weer in hem te pakken te krij gen. „Zijn ideeën reikten verder dan de werkelijkheid", zeide de procu- reur-fiscaal in zijn requisitoir. Hij eiste twee jaar met aftrek van voor internering. maar achtte geen ter men aanwezig verdachte uit de kiesrechten te ontzetten. Uitspraak 17 Juni. Advertentie l. M. MOOIER. KOSTEN Een mantelpakje laten maken door een naaister van beroep 3S een prettig iets voor een vrouw, maar het maakloon gaan betalen, een vrij nuchtere bezigheid en voor de klant .is er weinig aardigheid aan. Deze Hilde wilde de kwijting een beetje versieren, doch zie hoe ver keerd zij daarmede uitpakte. Het -naailoon van veertig gulden poogde zij door een gemene streek tot een uitgave van slechts veertien popjes terug te brengen, met het ave rechtse resultaat dat ze nu welge teld. 80 pietermannen kwijt is: voor dat bewuste mantelpakje 40 en de rest voor de boete die zij voor haar wandaad hier opliep. Bn dan mag Hilde nog van geluk sprek-m, want de officier had haar twee weken de kast willen indraaien voor haar geraffineerd diefstalletje. Zo was dat in zijn werk gegaan: Met eén bankje van honderd op zak was Hilde naar de naaister ge gaan om haar nieuwe mantelpak in ontvangst te nemen en veertig gul den te dokken voor het maakloon. Het pakje was prachtig uitgevallen het zat als aan haar lijf gegoten, daar niet van, maar nu moest Hil de met de centen over de brug ko men en bij alle vreugde over het nieuwe kledingstuk ging haar dat niet van harte af. De naaister ging, zodra zij het briefje van honderd ontvangen bad, even naar een andere kamer om de zestig guiden te halen die zij terug moest geven. Toen ze spoedig 'wéér verscheen met zes tientjes in haar hand, miste ze ter stond haar. portefeuille die zoeven nog op de tafel lag. Die portefeuille met 26 gulden werd even 'later in Hilde's koffer gevonden. Hoef ja niet te vragen, zou je zo zeggen, maar denk nu niet dat Hilde hier voor de rechter ruiterlijk erkent dat ze het ding vliegensvlug in haar koffer had gestopt om de pijn van de betaling wat te verzachten. Nee, ze wil de heren wjjs maken dat ze echt niet wist hoe die por tefeuille in haar koffer gekomen was, heus nfet, meneer de rechter, ik heb er geen idee van hoe dat gebeuren kon, het moet per onge luk gegaan zijn. Ja, ja, met dat bijltje heeft de rechter meer gehakt, zulke smoes jes, daar trapt hij niet in en de of ficier nog minder, die wilde, zoals we al zeide, twee weken nor geven, als 't aan hem zou liggen. Nou, je kunt genist zeggen, dat Hilde bofte dat ze er met een boete afkwam, maar. wat dat mantelpakje betreft: wij geloven wel.dat ae aardigheid van het dragen er voor haar af is, na al deze wederwaardigheden. SCHEEPVAART EN LUCHTVAART. Jr. Southampton is een nieuwe aanlegsteiger voor transatlantische vlicgboten in gebruik genomen. Zij ligt vlak bij de kadewaar de Cunard-stomcrs Queen Elisabeth en Queen Mary meren. Op de foto de vliegboot Salcornbe met. op de achtergrond de Oceaan reus Queen Mar g. ■XbI< Smyslov mist de genialiteit, sluw. heid en originaliteit, waarvan zjjn medespelers in zo'n grote mate hebben blijk gegeven, doch Smyslov kan Ze missen. Zijn eigen grote be kwaamheden. die van een normale, gezonde intellectueel, zijn werke lijkheidszin, compenseren dit ge mis afdoende.1 Zijn. tweede plaats te Moskou, boven de troubadours, Keres én Reshevsky, heeft andermaal 'bews. zen, dat het schaakspel, als intellec- •tueel denkspel, nog solide ig ge- grondvest_ op logica en wetenschap en dat zijn dienaren meer gebaat zyn met 1% gedegen kennis en grondig vakmanschap dan met 1H% ondernemingslust en verbeeldings kracht. Deze erkenning is de grote winst, die. ons mooie' spel in het .zo juist beëindigde Haags-Moskoiise fournooi, heeft geboekt! Een mooie partij Hieronder volgt één der fraaiste prestaties van de tweede prijswin naar. Wit: W. Smyslov; Zwart: Dr M. Euwe (19e ronde). Spaanse Verdediging. 1. e2—c4, e7e5. 2. Pgl—f3. Fb8 c5, 3. Lfl—bö; a7»6, 4. Lb5~a4. Pg8f6, 5. 0-0, P£6xe4. Deze zg. open-verdediging der Spaanse Partij is een geliefkoosd wapen van dr. Euwe, die o.a. in zijn matches tegen Aljechin hiervan met opvallend succes gebruik maak te. Na deze partij zal dr. Euwe wel tot de erkenning zijn gekomen, dat net wapen in de loop der jaren enigszins roestig is geworden en enige herstelling behoeft, wü het wederom bruikbaar zijnï 6. d2—d4. b7b5, 7. La4—b3, d7— c»5. 8. d4xefi„ Lc8—e6, 9. Ddl—e2 De theoretische voortzetting is 9, c3, enz. om Lb3 aan ruil van Ps8-— a5 te onttrekken. De tekstzet is niet nieuw. Wij berinneren ons, dat wij len v. d. Hoek de tekstzet in 1636 in enige tournooien in ons land be proefde. In Zuidamerikaanse en Russische schaakkringen is de voortzetting D. De2 Onderwerp van een aandachtige studie geweest en Smyslov demonstreert slechts een staaltje van exacte openingskennis. 9. Pe4c5. In de 16e ronde, tegen Keres, speelde dr. Euwe hier: 9Le7 en kwam na 10. Tdl, Or-O, 11. c4!. bxc4, 12. Lxc4, Lc5, 13, Le3, Lxe3. 14. DxeS in duidelijk positioneel, nadeel. De tekstzet, is door Reshevsky. aange wend in zijn partij tegen Kereg in de I8e ronde, welke partij Reshevs ky won. Dr. Euwe veronderstelde, dat 9.... Pc5 een weerlegging; was, doch Smyslov heeft een verrassing klaar. 10. Tfl—dl, Pc5xb3, 11. a2xb3, Dd8—c8. 12.C2—c4»:,.. In de reeds aangehaalde partij KeresReshevskyvolgde hier: .12.. Lg5, h6, 13,<?Lh4, Lc5, 14. Pc3,.g5!, 16. Lg3, Db7! eh 16.... 00^—0 'en zwarts aanval is onweerstaanbaar. De tekstzet, een vinding van Smys lov. verandert de decors met één. slagl 12. d5xc4, 13. b3xc4, Le6xc4. Dr. Euwe accepteert de aangebo den pion en komt in moeilijkheden. 'In aanmerking kwam stellig; 13...V Le7, 14. cxb5. axb5, T5. TxaS. Dxa8, 16. Dxb5. 0—0, enz. en zwart heeft voor zijn pion een ontwikkelings- voorsprong 14. De2—e4!, Pc5—«7? Wanneer deze zet, die de norma le ontwikkeling van de zwarte ko ningsvleugel remt, de enige zou zijn, dan staat zwart hier'reeds ver loren! 14Db7 had bezwaren na: 15. Pd4. Pa5, 16, Dxb7, Fxb7. 17, b3!. Le6, 18. Pxb5 enz. maar 14.,.. Pa7 lijkt nog wel speelbaar: 15. Le3, c6 enz. of 15. Pa3, Lxa3 en 16.... 9—0 enz, of 15. Pc3, Le7 enz. 15. Pbl—a3'. c7c6. Zwart geeft öe gewonnes pion terug, noodgedwongen.. Op 15,... Le6 volgt 16. Fxb5! dreigend 17, Px e7! enz. - 16. Pa3xc4, b5xc4, 17. De4xc4, Dc8—b7 Zwart probeert nog zijn hachelij ke stelling met damèruil te verlich. ten, doch dit mag niet meer baten. 18, e5—e6!,... (zie diagram) Eenvoudig en logisc]\ maar dodelijk! Er dreigt slechts- 19. exf7 mat! 18.... f7—f6, 19. Tdl—d7!. Db7b5, 20. Dc4xb5!„... Smyslov is een te gezonde kerel om in deze stelling damèruil te ontwijken en dan verder te «iromen van een gewelddadige beslissing met enige fraaie offers. Zo gaat het im mers eenvoudiger én, voor een ieder duidelijker! 20. ,c6xb5, 21. Bf3d4! Het lied is uit. Er dreigt 22. P.Cx) b5dS mat of' c7 met torenwinst. Zwart moet de pionnen op de da- mevleugel in de steek laten. 21:..TaSc8. Zou dr. Euwe nog werkelijk ho pen op 22. Txafi??. Txcl raat? 22 Lcl~e3, Pe7—g6, 23. Talxaö, Pg0~^ e3,. 24. Td7—b7, Lf8—c5. Dreigt 25 N-Lxd4, 25. Lxd4?. Tel mat. Zwart hoopt op deze wijze tijd te vinden voor 0—0, doch ook deze moeite is tevergeefs-, 25. Pd4fóü Om na 25;...Lxe3 zwart als volgt mat te zetten; 26 Te74-, Kf8. 27. Tf7+, Ke3, 28. Pxg7-K Kd8, 29: 7.V e? ^at °P de volgende zet; 2500, 26. h2—h3, zwart geeft op. Zwart staat machteloos tegen de talrijke dreigingen, die steeds maar materiaal gaan kosten. De partij maakt de indruk van" een operatie zonder verdoving! Chr, Vlagsnn

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3