Oorlogsvrijwilligers komen thuis Wat doen we tegen spit? ZO LIFTEN WIJ IN INDONESIË ysïv Speedway, een nieuwe sport voor Rotterdam Zwarte dag voor Rotterdamse Zaterdagvliegers Zaterdag 28 Mei, Dr. Van Mook liegeert Jonkmans besluit Zeven ministers naar "België Zij vragen geen bloemen of hoera's maar slechts een simpele, kans om achterstand in te halen Nelier overhandigt nota aan Hatta Zweedse handballers versloegen Zwitsers Zaterdag experimenten in het Feyenoord-stadion Behendigheid is hoofdzaak Warmte het beste geneesmiddel ZATERDAG 5 JUNI (5 wuif) STADION -FEYENOORD Op een verlies van 25 procent moet worden gerekend Buiventransport per vliegtuig Wieiervierdaagse eist veel energie Onze tennisspelers hadden geen kans Nederlandse studenten naar Duitsland X\JJJ hadden -genoeg gezien van de v v Molenvliet en van de Indonesi sche vrouwen en kinderen, die daar. in het troebele water de was doen» baden en hun tanden poetsen- Meer dan genoeg. Daarom besloten wij Batavia te verlaten. Wij: dat zijn Kees en ik. Kees is.een journalist, maar overigens een prettig mens ïn de omgang. Hij bad mij op het bal- connetje van onze kamer een om standig doch boeiend verhaal ge daan over een zeer bijzondere drank. die. ergens in Buitenzorg door een welgedane Chinees geser veerd zou worden. „Sirop soesoe ijs" heette deze nectar, wat in goed Nederlands zo veel wil zeggen als „melklimonade met ijs". In Holland zou jewaarschijnlijk ge«»n afstand van 60 km. gaan liften, alleen om ja in het genot te stellen van zo'n glas kostelijk vocht, maar ja. Holland is Indonesië niet. Bovendien, ik ken Kees als mijn eigen pink en ik weet, dat hij volkomen betrouwbaar is tegenover zijn vrienden, ook al schrijft hij wel eens opgeblazen ver halen in allerhande kranten. Toen hij dan ook herhaaldelijk verzekerd had. dat zoiets m héél Batavia voor geld en goede woorden niet te koop was, stonden we ai spoedig op Noordwijk en lieten onze duimen nonchalant in de richting van Bui tenzorg wijzen om de voorbijflitsen de wagens tot stoppen te bewegen- lY/TlSSCHJEN is het wel goed. dat iTA ik even stilsta ba het begrip ..liften". Als één ding het moderne verkeersbeeld in. Indonesië beheerst dan is het wel het liften. Deze methode van reizen is tot een vol komen. systeem uitgegroeid- Er zijn twee categorieën, "waarin men de reizende mensheid hier kan verde len. De éne helft, die .de lift.ver schaft. de andere, die er een dank baar gebruik van maakt Natuurlijk is er ook een derde soort:, die van de hardnekkige ..weigeraars, die elke smekend opgeheven duim straal ne- (Van onze Haagse redacteur) De- minister van overzeese, ge biedsdelen heeft geweigerd goed keuring te verlenen, aan de door dr. Vazi Mook voorgenomen benoe ming van de heer J.'H, Hitman tot hoofd van de Regeringsvoorlich tingsdienst te Batavia. Deze wei gering is gegrond op het collabore rende gedrag van de heer Hitman tijdens de Japanse bezetting. Na het heengaan van dr. Ozinga als hoofd van die dienst lag het in de bedoeling dat Hitman herri zou op volgen. Nu minister Jonkman ge weigerd heeft daaraan zé'ix goed keuring te hechten, blijft dr. Ozin ga .waarschijnlijk in naam hoofd van die dienst, In feitc zal het in tussen toch wel 20 zijn, dat de heer Hitman dé dagelijkse leiding houdt. De Nederlandse ministers Beeï, Van Boeztelaer, Van- den Brink, Lief tin ck, Drees, Mansholt en Vos zullen zdch Maandag naar België begeven ten einde deel te nemen aan een bfleenkomst van ministers der Benelux-landen .te houden in Chateau d' Ardennes {Belgische Ardennen)., Ook de Belgische ambassadeur m Nederland zal aan de besprekingen deelnemen. ■V'-.':- ■:">a Een. verslaggever aan boord van *t troepenschip „Waterman" schrijft ons uit Aden: t-ï $"C is heel moeilijk te peilen, wat er omgaat in de harten en hoof- den van de OVW-ers, de oorlogs- vrijwilligers van de bataljons „Mar griet'* en „de Watermannen", die momenteel aan boord van het troe- penschip «.Waterman" de grote feis naar „huis" maken. "Wie gedacht zou hebben, dat het een uitbundige en vrolijke boel aan boord is. komt be drogen uit. Zodra men met deze mannen gaat spreken over hun ervaringen, op Java kunnen zij uren achtereen pra- ten. Zij hebben dat land leren lief hebben als weinig anderen. Una niem zijn z|j van oordeel, dat zij er een moeilijke en vaak gevaarlijke tijd hebben gehad, met veel ontbe ringen en tekortkomingen, maar ook dat zij er ervaringen hebber, opge daan, die zij voor geen goud meer zouden willen missen. C BREEKT men daarentegen met deze mannen, over de toekomst, dan worden zij gesloten en bijkans down. Hoe zullen zij in Nederland worden ontvangen? Is de tijd. dat men hun gewonden en zieken uit schold voor .moordenaars" inder daad voorbij? Zullen zij erg ver vreemd zijn? Zal men hen werkelijk de gelegenheid geven een vak ie leren? Zullen zij voldoende geld 'en punten krijgen? Zal het mogelijk zfln een huls te vinden? Zo zijn er duizenden vragen, die. deze mannen bezighouden. Vertrouwen "hebben zij maar weinig. De honderden be loften, die hun zijn gedaan, maar die in het niet verdwenen, de dui zenden andere teleurstellingen die zij te slikken kregen, doet hen thans een houding aannemen van: „Eerst zien meneer." Het is al een tweede natuur ge worden. de sombere kant van. de zaak te kiezen. Hier een bewijs: toen bekend werd dat Egypte open lijk de strijd tegen Israël begonnen was en. er vermoedelijk geen post in Port Said zou zijn, of verstuurd zou kunnen worden, vond het gerucht, dat het Suez-kanaal wel gesloten zou worden en wij de reis om de Kaap zouden moeten maken, grif geloof.. jIJ 2T zal moeilijk zijn, deze man- f nen weer in het gareel van onze vaderlandse maatschappij te brengen. Zij zijn het normale leven te zeer ontwend. Het grootste deel kwam reeds in November 1944 on der de wapenen, na tevoren als on derduiker óf verzetsman een abnor maal leven te hebben geleid. En toen begon het: dienst op Walche ren, wachtlopen op klompen in de ■winter 1944—1945. Na de bevrijding wachtlopen langs de Duitse grens, bewaking van krijgsgevangenen, te kenen voor de dienst in Indië, eïn- Dé ueteraen staatsman Winston Chixt' chill was eregast op het weldadigheids' baloan de Luchtlandingstroepen tn danste op de muziek „Near goü." een foxtrot niet. de Schotse mevrouw Maclain dcloze wachten op Malakka. En daar eerst de moeilijkheden met de En gelse en Brits-Indische troepen, het eerste treffen met de TK3, de eerste gewonden, de politionele actie, de afmattende patrouilles der zuive ringsacties, de strijd tegen de Kam- pokkers, de eerste beloften van de mobilisatie, nieuwe acties, nieuwe beloften en dan. tenslotte, na bijna vier jaar het uniform te hebben ver dragen,'de thuisreis, „Ik hoop maar." aldus zei overste Luesen. commandant van de Water mannen mij, „dat men in Nederland even geduld heeft met deze knapen. Ons even de tijd geeft weer te wen nen aan een normale tafel en een normale stoel en een normaal bed en dat men begrijpt, dat wij een beetje anders terugkomen, dan wij gegaan zijn. Als men daar 't geduld voor heeft, zal het best gaan. Vooral ook, omdat deze mannen een behoor lijke portie initiatief en zelfstandig heid bebben ontwikkeld, eigen schappen, die Iedere baas kan ge bruiken.'* Het zijn. geen bloemen cn hocra's op de kade, dk deze mannen vra gen, maar een simpele kans om de achterstand, die zij kregen in de jaren, dat zij de Nederlandse zaak dienden, in te halen. Het standpunt dat Den Haag huldigt met betrekking tot het on derhouden van buitenlandse be trekkingen door de Republiek In donesië is uiteengezet in een Ne derlandse nota die gisteren te Djogja door de heer Neher aan de republikeinse premier Mohammed Hatta is overhandigd. Over de in houd van de nota wordt door Ne derlandse kringen te Batavia-niets meegedeeld, maar men neemt aan dat in de nota het aanknopen van betrekkingen met de Sovjet-Unie een schending van de Renville- overeenkomst is genoemd, Men geeft in Nederlandse kringen open hartig uiting aan bezorgdheid over de Russische erkenning van de Re publiek. Tegelijk met de overhan diging van de nota heeft de Ne derlandse delegatie nieuwe in structies gekregen over de te voe ren. onderhandelingen. Door een 84 overwinning op Zwit serland heeft Zweden zich in de finale om het wereldkampioenschap handbal geplaatst. Met de rust was de stand reeds S3 in het voordeel der Zweden. De andere finalist ral zijn dc winnaar Van de wedstrijd Frankrijk—Denemar ken. Zaterdagmiddag om vijf uur begint het Fegenoord-stadion met een experiment: dan .zullen voor de eerste maal op de.speciaal daarvoor In orde gemaakte athletiekbaan. speedway-races worden gehouden, waar aan zowel Nederlanders als Engelsen deelnemen. Speedway Is een vorm van motorrennen, waarin de sportieve sensatie een belangrijke rol speelt en die in zeer korte tijd in Nederland populair is geworden. Hoewel eerst na de oorlog uit Engeland ingevoerd, waar deze sport sinds haar ontstaan in 1921 grote triomfen viert en wekelijks tienduizenden toeschouwers treft, heeft zij thans reeds in ons land. de beschikking over zes speciale banen. In deze sport komt het niet zo zeer aan op de snelheid die on geveer 70 km. per uur is als wel op de behendigheid, waarmee, de rijders door de bochten komen. Routine en lichaamsbeheersing spelen in het „doorslippen" van de bochten een grote rol. Op de meeste banen is het koolas bedekt met een toplaag van natgemaakte sintels, maar deze bestaat in het Feyenoord-stadion uit gravel, dat weliswaar veel duurder is, maar ook gunstiger resultaten oplevert. Deze ipet natte klei vermengde substantie- veroorzaakt veel - min-- der stof. In totaal is de baan. on geveer zes cm. hoger geworden.-— Onder het gravel ligt nog puin- steenen in de bochten zijn ve rende .hekken aangebracht, zodat een botsing hier geen nadelige ge volgen zal hebben. Goede banen Wat een buitenlander onmiddel lijk opvalt, is-dat de banen in Ne derland in uitstekende conditie verkeren. De breedte is tien meter en in de bochten twaalf' meter in Frankrijk vaak niet meer dan vijf Ten-half - en alle maatregelen, cue kunnen worden genomen óm' volkomen veiligheid te verzekeren, zijn genomen. De motorrijders, die niet van te voren een speciaal examen hebben afgelegd mogen in geen geval aan speedway-wedstrijden deelnemen en ook moet worden gereden op bepaalde, vast op de baan liggende machines. Iedere baan moet gekeurd zijn döor de sportcommïssïe van de Ko ninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging. Zaterdag zullen'twee sterke teams de „Windmolens" en de „Hollandse Leeuwen" met el- kaarde strijd aanbinden. De Wind molens bezitten enkele zeer sterke rijders in Steman Bosman en Vsm Rijswijk, terwijl De Leeuwen, mannen als" Kops, leberts en Mal len, in- hun gelederen hebben. De renners rijden twee aan twee vier ronden van 400 meter' tegen el kaar, waarbij een speciale pun tentelling wordt gevolgd. De winnaar krijgt drie punten, nummer twee, twee punten, num mer drie, een punt en nummer vier nul punten. Zij zijn te her kennen aan de gekleurde kapjes over hun helm en de Molen of de Leeuw, het kenteken van hun ver eniging op hun borst en het ach terspatbord van hun motor. - Na^deze' wedstrijden starten de twee beste Nederlanders en de twee beste Leeuwen tegen vier Engelsen; Leeuwen en molens Er is de laatste weken hard aan de baan gewerkt: niet minder dan 150 ton puin werd gestort en men begrijpt, dat dit heel wat geld heeft gekost. De organisatoren heb ben de prijzen zo laag mogelijk ge houden. Ze rekenen op een grote opkomst van het publiek. Welis waar is het Rotterdamse publiek sterk op voetbal georiënteerd OM DE", DUBBELE BODEM, maar ook om 'het materiaal (aluminium), geniet de bierton, die op de Wereldtentoonstelling te Londen wordt gede* monsircerd, bijzondere belangstelling, zowel het minimale gewicht 'als de helderheidpleiten recr voor di'f product. Zelfs mensen, die „nooit iets mankeren", overkomt het, dat zij 's morgens uit bed willen stappen en met een gil van pijn weer te rugvallen. Spit! Spit is de beruchte kwaal, die jaarlijks duizenden men sen plaagt en niet alleen; de men sen, maar dok hun werkgevers, die dan arbeidsverzuim moeten note ren. De lendespit, medisch lumbago genoemd,. is een vorm van rheuma- tisme en de oorzaak er van is he laas nog niet geheel opgehelderd. Een plotselinge afkoeling, maar ook infectie kan er de oorzaak van zijn. Spit ontstaat ook. wanneer men zich vertilt. Heel veel komt het ver schijnsel voor bij grondwerkers en tuinders, als zij wat ouder worden en hier wordt de spit beschouwd als een soort slijta geziekte. Spit komt meestal als een don derslag bij heldere hemel. Plotse ling kan de patiënt niet meer buk ken en zelfs nauwelijks lopen. Enige studenten, verklaarden zich bereid een paar kleine stukjes' spierweefsel uit te laten snijden, toen *zij last hadden van spit en er kon een "microscopisch onderzoek worden verricht. Bij die gelegen heid bleek, dat in dat spierweefsel verdikkingen, de zogenaamde myo- gelosen voorkwamen. Dr. Schade schreef deze verdikkingen toe aan scheikundigeveranderingen van het spiereiwit. De myogelosen spe len bij verscheidene vormen van spïerrheumatiek een rol. Zij komen vaker bij vermoeide, dan in goed uitgeruste spieren voor, waaruit ge concludeerd 2ou kunnen worden, dat landarbeiders het meest van lendespit te lijden hebben. Er zijn mensen, die meermalen per jaar spit hebben, een dag of drie heel erg, later minder doch nóg altijd pijnlijk. Genezing door warmte Lendespit wordt óp verschillende manieren behandeld. Hoofdzaak is veel nieer dan liet Amsterdamse—: maar de zaak is, het voor iets nieuws enthousiast te maken. Een voordeel is, datvolgens eempetitie-systeem gereden wordt, wat de wedstrijden extra spannend maakt. Nederland heeft: thans, drie vol ledige speedway-teamsvan acht man (met twee reserves)/die be schikken oyer zes banen: Rijswijk, Lisse, Amsterdam, Hilversum, Rot terdam en Geleen. WINDMOLENS - HOLLANDSE LEEUWEN STERHEN-RACE TEAM-COMPETITIE De beste Holl en Engelse motorrenners op de nieuwe motorbaan in hét DE EESSTE SPEEDWAY- RACES TE ROTTERDAM verwarming van de lendenen. Men gebruikt warmwaterkruiken: ook wel electrische kacheltjes, doch ik moet met grote klem op voorzichtig gebruik daarvan aandringen. Een kacheltje kan men eigenlijk alleen maar veilig gebruiken, als men er speciaal bü gaat zitten vóór de be handeling. De vele bestralingsappa- ratén, die men aanprijst, hebben naar mijn ervaring in het alge meen' weinig succes. Ik wil hierbij vooral de opmer king maken, dat men er niet alleen is met verwarming, doch dat men na de „kuur" het pijnlijke lichaams deel goed bedekt en afkoeling voor komt. Ook massage wordt met succes toegepast Dit- dient te geschieden door een vakkundig masseur. Saly- cyizuurpreparaten en in hardnekki ge gevallen de physisché therapie worden gebezigd. Genoemde physisché therapie kan alleen in speciaal daar voor ingerichte instituten plaats hebben. Bij lendespit nemen wij lichtbaden in kasten, waarin een zeker aantal gloeilampen, de zoge naamde kooldraadlampen, is aan gebracht. Deze lampen geven veel warmte en als men. de patiënt in zo'n kast plaatst, worden zijn spie ren goed doorwarmd. Ook behande ling met hete lucht kan aanbeveling verdienen. "Verder hebben wij dan nog de diathermie, verwarming door middel van electrische stroom. Men heeft daarvoor twee platen op het lichaam, welke platen aan het electrisch net, door middel van een speciaal toestel zijn aangebracht. Een veel minder toegepaste me thode is die met warme mödder- compressen. Natuurlijk geen gewo ne modder, maar modder,-die uit vulcanische hete bronnen afkomstig is. 'Zeer beroemd in dit opzicht .is de modder van Pistyan in Tsjecho- slowakije. Deze heeft een zekere radioactieve werking en houdt de warmte urenlang vast. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS DE vluchten rijn in volle gang en tot heden ging alls goed. Begun stigd door mooi voorjaarsweer, konden de duiven steeds op dè vast-' gestelde tijd gelost wórden en hadden de concoursen een regelmatig ver loop. De gemaakte snelheden varieerden van 1000 tot 1500 M. per minuut hetgeen aan de prestaties van voor de oorlog doet denken. Zaterdag 28 Mei Is voor de Ned, Bond van Zaterdagvliegers echter een zwarte dag geweest. De wedvlucht Quivérain, afstand 17S km, storidtoen op haar programma, doch het weer wasmiet bijzonder gunstig. Er woei een koude N.W. wind. Dé1 lucht was bewolkt en zo hier en daar werd yolgcns.de weerberichten de vluchten versperd door koude regenbuien,. Op het moment dat de duiven te Quievrain geloat werden, was het weer daar echtfer goed en uitste kend geschikt om te lossen. De convoyeur, die jarenlang reeds zijn sporen op 't gebied van convoyeren. verdiend heeft, zag dan ook geen enkel beletsel, om de duiven te los sen en zo gingen dezen met kalme Z.W. wind en open lucht te 11.30 uur de kooi uit, om de reis naar huis te aanvaarden. Het vertrek was snel en niets deed vermoeden Advertentie IM, VERBRUIK: 1 OP 12 f Nü SKODA kiezen bete kent: krachtig meehelpen aan de zuinigheldacam- pagne en.... óók als er weer volop benzine is, een biyvende besparing ia Uw portemonnaie I CABRIOLET F* 4750.- De ZUINIGE wagen ■lie U nóóit in de lieefc laat 1 Import N-V. AUTO-PALACE - DEN HAAG Houtw«g 7-8, Tel. III920 (3 lijnen) Men, zal van de eerste Alpbense vierdaagse wielerrit zeker niet kunnen Zeggen, dat het de pioniers, die hier :£fö'n"deelnemen gemakkelijk is gemaakt. Gisteren": bleef', het ca wat flinke regenbuien in de vroege ochtenduren Weliswaar .dróóg, maar er stond een wind» die heel wat energie eiste. Daar kwam nog bij dat het de langste afstand (130 km) was, die tot dusver gereden is/Toen men aanvankelijk met de har de wind in de rug langs de.Oude Rijn in de richting Utrecht 'ging, leek. het niet zo heel erg. De moeilijkheden be gonnen echter in het Gooi nadat, men vïa Bilthoven en Soestdijk naar Baarxx was gereden. Bijna geheel Baara werd doorkruist en daarna ging het Via de Hooge Vuursche naar Hilversum. Van daar naar Vinkevéen en daar in het vlakke polderland ging het nog een 50 km lang pal tegen de wind in. De reparatiewagen had druk werk: niet minder dan 50 maal moest voor kleine herstellingen worden ingegrepen en vooral ook deze voortreffelijke ser vice werd daor de deelnemers zeer ge waardeerd/ De drie heren, vari wie vermoed werd, dat zij waren uitgevallen, ver schenen weer geheel fris en mouter aan de start. Bij het sluitlagsuur was gister avond slechts één deelnemer nog niet teruggekeerd, maar vermoedelijk zal ook die nog wel komen opdagen. Heden, de laatste dag, wordt ervan de deelnemers niét zo veel verlangd. Over Hazerswoudc, Benthuizen en Bleiswijk gaat het naar Rotterdam, dat voor een groot deel doorkruist moet worden. Over Nieuwërkérk en Gouda wordt dan weer terug gereden naar Al- phen aan dè Rijn. De totale afstand zal.vandaag 95 km bedragen. De Belgische internationale tennis kampioenschappen, die vanwege het slechte weer onderbroken moesten, wor den, zijn gisteren weer* voortgezet De belangrijkste uitslagen luiden: Derde ronde dames enkelspel: Miss Frentis (Engel.) slaat mej.: Hermsen (Ned.) 6—2, 8—1; Mevr. Kormoczy (Hong.l slaat miss Ribahny (V.S.) 6—2. 6—1.. Tweede ronde heren enkelspel: "Washer1 (Belg.) slaat KukuJevic (In dia) 6—2 9—T. 6—4: Mlltic ((Zuid-Slav.) dlaat Abdéssalam (Frankr:) 6—2. 10 (opgegeven). In de tweede ronde gemengd dubbel spel werd het Nederlandse paar. mevr. Schmier—Teschmacher met 6—-0, 10—8 geslagen door miss Scofield—Washer (Ver. St.-Belg.) Drukke waterpolodag te Hillegersberg In het Zwarte Plasje te Hille gersberg zullen Zondagmiddag, te beginnen om half drie, verscheide ne waterpolo-wedstrijden voor de competitie ^worden gehouden. Het zijn de ontmoetingen: SVH 1 UZSC 1, SVH 2—UZSC 2, SVH 3 DZV 2, SVH 5—ZPC. Dew.edstrijdenreeks zal met laatstgenoemde wedstrijd worden begonnen. geren. Maar in het algemeen is men. hier heel wat welwillender dan kort na de oorloe in Nederland. Als er een lift-statistick kon worden, op gesteld, dan zouden er werkelijk beiangwekker.de cijfers voor de dag komen.... ïyTAAR goed. Kees en ik stonden xdaar dus geduidiglijk in de brandende hitte van deze Zondag morgen' te wachten, tot het een vriendelijke geest zou behagen ons naar het gewenste doel te voeren. Ik weet niet. waar het precies aan lag, maar een feit is. dat we al een half uur fraaie arabesken met onze duim in de lucht beschreven, zonder dat enig chauffeur de druk op het gaspedaal zelfs maar verminderde. Misschien was de oorzaak wel de smoezelige korte broek, waarin mijn metgezel zich voer dg gelegenheid bad gehuld en waaruit bleek én koddig zijn dunne' spriethenen staken. Misschien lag het ook. aan het weinig vertrouwenwekkende voorkomen van. Kees, die sinds enige dagen een sinistere zwarte snor "in dc buurt van zijn bovenlip culti veert. Maar net. toen ik enige wel overwogen opmerkingen ten beste wilde/ gaan. geven over mensen met hinderlijke filmster-neigingen en alle verschijnselen vaa epn geremde puberteit, verscheen er een jeep. die aan alle geprikkeldheid een einde maakte door vlak voor ons te stop- pén. Helaas, de vriendelijke officier ging niet verder dan Kramat Djati, een kampong even buiten Batavia, vanwaar we danmaar moésten trachten verder te komen; 'Nu weet ik niet, of U ooit in Kramat Djati bent gëweest, raaar het bleek in. ieder geval een oord, waar zo op Zondagmorgen heel weinig bruik bare voertuigen doorkomen. Toen de geuren van de nabijgele gen pasar erg opdringerig werden, begon ik mij hardop af te vragen, welke idioot mij toch zo gek had gekregen om me Voor een glas dure en- waarschijnlijk slechte Hmonade in zo'n wespennest.(te steken. Kees mompelde flauwtjes wat voor zich been en bepaalde riin aandacht' bij het talrijke vrouwelijk schoon, dat wat liften betreft, aanmerkelijk minder moeilijkheden scheen.te on dervinden. irAl .beeft dat kind nou sproeten, dat is nog geen reden om hij een vent met zöóó'n neus in de wagen te kruipen", oordeelde hij critisch «toen een knalrode sportwa gen voorbij knetterde. Ik nam het niet op .de Zondagsschool had ge- hem niet kwalijk. Zoals gezégd leerd. Gelukkig kwam zijn zwartgal- ik ken Kees en ik weet, dat hij veel iige monoloog tot een onverwacht latente hinder ondervindt van het einde, toen zonder dat Avij daar- grote mannenoverschot in Batavia, voor enige moeite hadden gedaan waardoor hij reeds vele maanden een pijlsnelle Ford bij ons stilhield, vergeefs poogt een gezellige dan- „Gaat U naar Buitenzorg" „All cing partner" te vmden. „Weet je right, stapt U maar in" en weg wa- nog wel. Kees, yan die snelle, ge- ren wij, Het was een hele .aardige riefelijke treinen m Holland? vroeg mijnheer, die de een of andere vage ik opbeurend, „en van die laatste functie op een. departement bekleed- avond in dat gezellige tentje op het.^e. Leidseplein?" Kees wendde traag TT zijn blik af van ,een felgekleurde RAMAT Djati, Tjiselak, TjL .boomhagedis, die hem ongezien. -"-Vbinong.. het is een prachtige trachtte te passeren en slaakte een weg, die zich. als een grijs lint: door diepe zucht. „Wat een land, wat een het donkergroen van het West-Ja- land..Ik hing een vlot verbaalvaanse landschap slingert. „Hoe op over pittige vrieswinters, waarin vind je die tropenflora. Kees? Is het een mens eerst recht tot leven komt niet geweldig?" „O ja» trouwens, ik en de goed-Hollandsegewoonte om ben. altijd gek geweest op exotische onder dikke dekens te gaan slapen, beesten...." Gedurende de rest van Het hielp niet. Kees bleef gedrukt dc tocht gaf Kees ongevraagd een voor zich uit staren ert mompelde gedurfd vertoog over verschillende' iets onduidelijks, dat hU kennelijk aspecten 'vandé natuurlijke histo rie, die onzél „lift-heer" (hij bleek bij nadere beschouwing landbouw kundige te zyn) van.de ene stomme verbazing in de andere-^deed: tuime len, zonder nochtans- zijn controle" over het stuur te verliezen. Kees praat trouwens wel vaker over din gen, waarvan hfj totaal geen ver stand heeft. Ik meen al vermeld te' hebben, dat hij de journalistiek be oefent.... Vierhonderd meter voor het doel moest de mijnheer links af, wij recht door. Buitenzorg is een prachtige plaats,- maar de zon schijnt er even onbarmhartig als in Batavia. Die laatste 400 m. vielen niet mee. Maar wij hébben „sirop soesoe ijs" gedronken. Het had een intiem rose kleur en was niet eens onsmakelijk. Alleen had die welgedane Chinees Vergeten er ijs in te doen.i.» dat deze vlucht een .zo ongunrig. verloop zou hebben. Weliswaar ar- riveerdgn de eerste duiven op tijd. doch daarna kwamen zij slechts met grote tussenpozen bmnen. in de verenigingen Het Westen, Zuï- derpost en Het Noorden,, stonden'* concoursen, meer dan'drie uur open en toen dezen tenslotte te ruim 17 uur werden gesloten, was zeker 50% der duiven nog niet present, bondag was het weer aan- merkelijk beter en zijn. er zo doende nog heel wat nageko men, doch op een verlies van 25% moet zeker gerekend wor den. Met nog een zeer. uitge breid vluchtprogramma voor de boeg, rfs alt voor dé leden van die bond een zware slag. Heel wat beter, brachten dc Rotterdamse Bond en de C,CL R'dam van de Ned. AJgem. Bond het er Zondag af. De Rotterdamse bond, die oven eens een vlucht van Quiévrain.op b aar programma had staan, loste haar duiven te 10 uur met N.W. wind.' Hoewel de duiven dus tegen de vr(j straffe wind in moesten vlie gen arriveerden de eerste duiven nog' voor de vastgestelde tijd in de stad, en verliepen de concoursen normaal. In 25 minuten werden de prijzen verdiend, terwijl, «r geen noemenswaardige verliezen werden geleden! Naar Bordeaux en Orleans De vluchten St, Quentin én Vil voorde,. van de C.C. R'dam verlie pen eveneens normaal en ook daar .waren geen. noemenswaardige ver- diezen. te betreuren. Deze bond is thans bezig, haar grotè drachten vanuit Orleans en Bordeaux te or ganiseren, waarvoor het- vervoer per vliegtuig zal plaats vinden. De deelnemers moeten het aantal, duir vën dat zü aan deze vluchten willen dóen deelnemen, van' te voren opge- ven. om plaats te bespreken in het vliegtuig. Voor deze vluchten be staat in duivenliefhebberskringen grote belangstelling, daar men zeer benieuwd is, hoe de duiven zullen reageren op een luchtreis. De mees te liefhebbers rekenen er op, dat zij na een reis met het modernste ver voermiddel zeker hun beste beentje voor zulten zettéo, en venvachten van dit experiment veel succes. De Rotterdamse bond, welke be kend staat om haar grote concour sen heeft Zondag weer een groot stedelijk concours on haar program ma staan, vanuit Noyoir afst,284 k.m.. Het is de P.V, Hillegonöa, welke dit concours zal organiseren. De. opbrengst - wórdtbesteed. voor het plaatsen van een grafsteen op het graf van haar tweede voorzit ter wjjjlen de Heer Chris Montgn, in leven-meer dan 30 jaar hoofdcon- voyeur. van de Rotterdamse Post-, duivenbond. De heer Montijn was'In postdul- venliefhebberskringen een - zeer ge ziene -figuur en aart belangstelling voor deze vlucht zal het dan ook zeker niet ontbreken. - - H. Kruijt Zomercompetitie waterpolo De indeling van de zomercompe titie 1948 voor de zwembond voor Rotterdam en omstreken Js als volgt: dames: Ie klasse: PCG, Rot terdam 2, Merwede 2, ZZPC; 2e klasse: ODZ 3. PCG 2, RZPC, ZPB. Heren: le klasse: .Merwede 4, Rotterdam 3, RZC 4, SZC 2, VZC 3; 2e klasse: Merwede G, SVH 5; ZPB 2, ZPC, ZZPC 2; 3e klasse: Merwede S, Rotterdam 4, Sparta, RZC 5, SZC 3, VZC 4. Zwaluwen naar Bratislava Het Zwaluwen-elftal, 'dat Zondag 13 Juni te Bratislava tegen een Tsjechisch B-team zal uitkomen, werd als volgt samengesteljJ: doel: Landman (Neptu- mis); achterEverse (Neptunus) en Al- bers (Vitesse): midden: Beenhakkers (NAC)', Terlouw (DCV) en Fanger (DWS); voor Van dér Tuyn (KDVS), Benningshof (RFC), Roozenburg (Nep- tuni&>. Schaap (Góol) en Mulders '(FSV). Reserves: De Mimck (Sittardse Boys). Spe) (DWS). Biesbroeck (RCH). Clayan (ADO). Liefst 120 Amerikaanse studenten, rtle zich thans in Europa bevinden, alsmede 32 Europese studenten, waaronder en kele Nederlanders, zulJen deelnemen aan de vacartUeleergangcn, welke deze zomer ónder Amerikaanse leiding door de Duitse universiteiten van Marburg, München.en Heidelberg zullen worden gegeven. Bovendien worden nog 150 studenten uit de Verenigde Staten ver wacht.'.. 'L De meer dan 300 buitenlandse stu denten zullen dezelfde studie volgen en hetzelfde leven lelden als de 600 Duitse studenten, die voor de leergangen heb ben ingeschreven. 32 Amerikaanse en, Europese professoren zullen van 24 Juli' tot. 13 Augustus politieke wetenschap pen sociale economie, geschiedenis en vergelijkende godsdienst aan genoemde universiteiten doceren. Galapremière in Luxor Voor een vrijwel uitverkocht huis hebben gisteravond de Rotter damse Kunststichting en het City- Concern" het filmseizoen in Luxor geopend. -Vele leden van ge meenteraad en wethouders woon den de Rotterdamse-première-van de film „Mens, durf te leven" bij. Voor één bespreking van deze voor treffelijke film' verwijzen .wij U naar de filmrubriek in ons blad van Zaterdag. Tijdens de pauze constateerde men met genoegen, dat Luxor's foyer door nieuw, meubilair aan merkelijk aan gezelligheid, gewon nen had. Zoals wij verleden week reeds meldden, zullen de baten van deze galapremière /.dienen om bleekneusjes 'met vacantie naar buiten te zenden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4