HET ROTTEEDAMSCH PAROOL Donderdag wapenstilstand in Palestina Sokolofski doet pogingen tot toenadering Franse regering met hakken over de sloot Duitsers eerst uitgewezen na grondig onderzoek Filmpionier Louis Lumiére overleden Minister Lieftiiick uit V Indonesië terug Naar financieel accoord tussen Unie-partners Vliegende vleugel in V.S. neergestort Naar een koninkrijk Cyrenaica? Geallieerde bestuursraad in Duitsland binnenkort weer bijeen Verenigde Staten worden nu geregeerd van een treincoupé uit Duitse kwestie bedreigt bestaan van kabinet-Schuman (lief vM ^Wagèhs-Lits wérd f 60.000 rijker Man viel uit rijdende trein tussen Rotterdam en Dordt Vergissing werd hem Truman op tournée noodlottig Rumoer over kamp Mariënbosch noopt tot ministeriële verklaring VEEVOEKSMOKKEL IN BRABANT ONTDEKT Vanport: water eist reeds 26 doden Weerbericht Maandag 7 Juni 1948 Red. en Adm. Lange Haven UI, Schiedam Tel. 6930L Abonn.prilsi per week tot per kwartaal 4,—, losse nummers 049 Opgericht door de Stichting prooi" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 1313 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgira 3985(4 Bankier: Amsterdamsche Bank to Rotterdam Directeur» B. de Vriee Hoofdredacteur: Th. Ramaker HONGERSTAKING OP CYPRUS Donderdag 10 Juni is vastge steld als voorlopige datum voor een wapenstilstand in Palestina, 20-verneemt Reuter üit Amman, Militaire, waarnemers van Bel gië. Frankrijk en de V.S. zouden 'in Jeruzalem een bestandscom- missie vormen. Graaf Bernadotte heeft het afge lopen -weekend besprekingen ge voerd in. Beiroet. Amman, Cairo en Haifa. Waarschijnlijk zal hij beide partijen een mededeling zenden, waarin om een rechtstreeks „ja" of „nee" wordt gevraagd. In Cake Success doen geruchten de ronde, dat Bernadottc zal worden terugge roepen als de Joden en de Arabie ren het in 'de komende paar dagen niet eens worden ovèr het „staakt het vuren". De. 24.000 op Cyprus geïnterneer de. Joden hebben een hongerstaking 'van' 24 uur' aangekondigd als pro test tegen het verbod, weerbare Jo den naar Palestina te laten ve'rtrek- kén/Zij hébben tot."de Britse com missaris voor de kampen, „een laatste waarschuwing" gericht: het verbod zou de meest ernstige ge volgen-hebben. De strijd blijft voortwoeden.. Een Arabisch bericht, öatde .Hebreeuw se .universiteit te Jeruzalem zich y\ Na een verblijf .van dertien dagen in. Indonesië is prof., mr. P.Liet- tinck, de minister van,;,-financiën. Zaterdagavond laat, op Schiphol te ruggekeerd- Hij-heeft met-ministér Götzen deelgenomen, aan. bésprekiti- gen met dr. Van Mook over een aantal financiële onderwerpen, waarbij Nederland en Indonesië sa men.betrokken zijn. Er is een finan-?- cieel-economisch accoord ontworpen dat deel zal kunnen uitmaken van het Unie-statuut. Over de politieke, verhouding, „van- Nederland tot de.. Republiek, wilde minister, Lieftinck zich nietuitlaten. .Minister .Götzen zal. nog een week in Indonésië blij ven. - - Q.., HuweJrT Michael en Anna nu op "jJonclerdag gesteld Het huwelijks tussen ex-koning; Michael en prinses Anna is thans naar. officieel wordt medegedeeld, vastgesteld op Donderdag -10 Juni. De voltrekking: zal in Athene plaats hebben. Vanmorgen werden.de ex- kanlng' en de prinses "net vliegtuig tn'.de ^Griekse hoofdstad verwacht. Prof. Romxne, dö; fractieleider, der K.V.P, in de Tweede Kamer, is Zondag per vliegtuig naar Indone sië - vertrokken voor het bijwonen van-de federale conferentie te Ban doeng.' zóu hebben overgegeven, is uit Joodse bron tegengesproken als „volkomen ongegrond". Zowel het Egyptische als het Syrische leger- berieht makers melding van aanval len op Joodse nederzettingen, maar de Haganah meldt, Kakoen te heb ben ingenomen;' deze plaats 'ligt even ten N,"W. van Toelkarem. Je- hin is volgens de Joodse bronnen geheel door dé Haganah omsingeld. B ij - Kyreriia, ten Zuiden van Tel Aviv zou volgens Arabische berich ten, een hevig gevecht aan de.gang zijn. Iraakse troepen beweren -het. dorp Sjoaikai ten Noorden van Toelkarem te hebben bezet; Syrië en de Libanon eisen de verovering van twéé dorpen aan het"Noordelij ke front, Malkija en Kadas voor zich op. Bemanning gedood Tijdens een proefvlucht is in de huurt van een vliegveld in Califor- riië een zgn. Vliegende Vleugel neer gestort en verbrand. De uit vijf kop pen bestaande bemanning, kwam om het leven. Dit reuzenvliegtuïg met een ge wicht van 44. tón, voorzien van straalmotoren, met' een gezamenlijke capaciteit van ongeveer 32.000 paar- dekracht, ishetkrachtigste -toestel tér wereld. De vleugelwjjdtè be draagt 57 meter, énhet .'startgewicht honderd ton." Het is ontworpen voor een bemanning van dertien. - Vólgens .eén .ooggetuige. ;scheen; het. vliegtuig .in. de lucht uit -elkaar té springen. Eén onderzoek'naar de oorzaakzal wo rd en ingesteld zodra het emeuleiide wrak voldoende is "af gekoeld. TEGEN VERLAGING MARSHALLHULP Yandenberg neemt de leiding De Amerikaanse senator Arthur Vandenberg (rep.) heeft de leiding genomen ln het verzet de ver mindering van de unbcdragen vpor Europa van het plan-Marshall. Hjj heeft de toewjjzingscommlssii» van de Senaat verzocht, persoonlijk te mogen getuigen voor tenietdoe- ning van de door het Huis.van Af gevaardigden aanvaarde beperking van het pI&n-IYI.arshalL Vandenbergs verzoek is inmiddels ingewilligd: hij zal worden gehoord. Ook generaal Marshall en. onder minister Loveit zullen zich. persoon lijk naar het Capitool begeven om aan te dringen op volledige hand having, van de door de regering aanvaarde credieten. In kringen van het Amerikaanse departement van buitenlandse za ken wordt gezegd, dat de voorstel len tot -beperking van de Marshall hulp zijn veroorzaakt öaor de in druk van de Smvjetrussische „vre- despropaganda-campagne". Hoge functionarissen van het departe ment zijn in de wandelgangen van het Congres; doende met pogingen deze, wat zii noemen ..overmaat van vertrouwen" te „corrigeren". Het schijnt echter wel zeker, dat er in elk geval enige beperking ip het program van hulpverlening aangebracht zal worden om redenen van compromis. Emir Mohammed Idriss el Se- noessi heeft verklaard te denken aan de oprichting van een onafhan kelijk koninkrijk van Cyrenaica. dat met Groot-Brittarmië zou verbon den zijn door een verdrag zoals het Engels-Trausjordaanse nact. Dit koninkrijk, zo voegde de Emir er aan toe, zou „een belangrijke stabili satiefactor zün in het Oostelijk bek ken van de .Middellandse Zee". Cy renaica zou om opneming in de V.N. verzoeken en lid worden van dc Arabische liga. Pogingen van Sovjetzijde in Duitsland tot toenadering tot de Weste- Iflke Jbezettingsmngendhedeii worden verwacht na een vergadering, die de Russische militaire gouverneur, Sokolofski, vandaag in zün Berljjnse hoofdkwartier met zijn financiële en politieke adviseurs houdt. Men acht het mogéUjk dat de Sovjets op het laatste ogenblik ©en/aanbod tot her opening van-de vierzijdige besprekingen over de hervormingen der Duit se valuta zullen dpcn enerwordt zelfs gesproken over een nieuwe bfjeen- komst van de geaüleerde, bestuursraad die sinds 20 Maart, toen Soko-. „lofski en.de zijnen de zitting verlieten, nies- meer-fanctionneerde. De Russen schijnen" niet zelf de Raad te willen bijeenroepen, maar opmerkelijk was, dat dezer dagen in het Sovjetblad Nachtexpress een beroep werd gedaan, op de Franse gouverneur, generaal Koenig, om de Raad tegen .15 Juni bijeen te roepen. Voorts wordt aandacht ge schonken aan. het feit, dat de Rus sische, controle op reizigers langs de weg, en'in de train, sinds 1 Juni aanzienlijk verminderd is.Functio narissen van ...de communistische) „Vrije Duitse vakverenigingsbewe ging" hebben overal in de. Sovjet- IN; HET GERESTAUREERDE PW NSENHOF-feDelft.is in- verband met de< Nationale Heedérlking ~van-'de Vrede van Munster een tentoonstelling ge* organiseert?/ Zaterdagmiddag heeft -Prinses';Juliana/ nabijwoningvan de her- denfdng -irt de NieÜwd Kerk, eert.-bezoek aan deze tentoonstelling gebracht. Op de foto: -HïKïH.-.wordt 'voorgelicht over ':de}sltlg:' om 's'Hertogcnbösch, waarvan een maquettetentoongesteld is. Rechts 'zvan de Prinses -Minister'' President dr. Bed zone bij protestantse, geestelijken hun medewerking aangeboden hg de uitvoering van 'sociale plannen en in sommige streken is de com munistische boerenorganisatie plot seling begonnen haar politieke pro paganda te matigen en meer aan dacht .te besteden aan programma's van landbouwhervormingen. Men. hoopt in alle kringen te Berlijn, dat over de geldlier vormingen in Duits land tussen de vier bezettingsmogend- heden overeenstemming zal worden be reikt, omdat aparte regelingen op dit gebied de splitsing van Duitsland meer definitief zouden maken dan welke andere maatregel ook. De nieuwe Sovjetkoers wordt in-het algemeen beschouwd .als een poging om' een zo groot mogelijk deel van de Duitse bevolking bijeen te brengen in een „nationaal front", met het oog ern mogelijke uitroeping van een Oostduii staat, zulks in antwoord op de stichting van. de Westduitse staat die de Weste lijke mogendheden overwegen. Een andere dan .deze verzoenings gezinde toon spreekt uit een verklaring die radio-Moskou de wereld inzond over de aifalrc-Tassoycf, de Russische gene raal, die onlangs uit de Britse zone naar Engeland is gebracht. Volgens radio- Moskou en ook de Russische bladen publiceren er lange verslagen over is Tassoyef. die thans weer In fle Sovjet- zone terug Is, „ontvoerd" door 4e Britse en Amerikaanse autoriteiten en in Lon den zou hij mishandeld z|jn- toen hij had geweigerd een anti-Russische poli tieke verklaring te tekenen, waarin hij om asyl in Engeland verzocht. Een woordvoerder van het Foreign Ofüce heeft de juistheidvan deze Sovjet-berichten met klem ontkend. VEEL KOUDE, EN ONTBERING hebben de mannen van het Australische Poolexpeditie schip „Wyait Earp" doorstaan op hun 7000 zeemijlen lange zwerftocht, door de Antarctische wateren. Hun opofferingen waren echter niet tevergeefswant de geleerden aan boord wisten belangrijke, gegevens te ver zamelen omtrent weersomstandigheden en kosmische stralingen. OP DE FOTO: De Wyatt Harp" wordt gemeerd aan een reusachtige ijs schots. Op het middenschip is nog juist de. vleugel van het verkenningsvliegtuig zichtbaar. Het ijs, dat zich op het voorschip heeft vastgezet, getuigt van het barre klimaat tn dit streken. Het Franse kabinet is Zaterdag ternauwernood aan zun politieke dood ontsnapt, toen in de Nationale Assemblée een debat over de ver hoging van gas- en eiectraprjjzen (waaraan de vertrouwenskwestie was gekoppeld) eindigde in een stemming die slechts een meerder heid van Zes stemmen voor Scha man en de zijnen opleverde. Of deze regering echter nog een lang leven beschoren is, valt ernstig te betwijfelen nu van verscheidene kanten heftig .verzetwordt gepleegd tegen de politiek van de Londense conferentie over Duitsland. De Gaulle's partij, de RPF, heeft reeds aangekondigd, dat zij - Woensdag een verklaring zal afleggen, waarin zij de Londense besluiten verwerpt. In Gaullistische kringen beschouwt men' de Londense Duitsland-politiek als gevaarlijk voor de: veiligheid van Europa en ook" president Auriol heeft iri; zijn herdenkings rede van de invasie - Zaterdag ge zegd:. „Frankrijk heeft het recht en de plicht te wijzen op de gevaren. Obers in treinen moesten zich excuseren „Terwijl de reizigers op de inter nationale treinen steen en been klaagden over de geserveerde maaltijden in de Wagons-Lits, zwendelden de directeur van de af deling Nederland, en de sectie-chef van Amsterdam grootscheeps met de legale, toewijzingen, maar boven dien met een groot aantal, door een dubbele boekhouding verkregen extra coupures. Terwijl de ober- kdiners in de treinen zich tegen over de. klagende reizigers excu seerden met de opmerking, dat.de levensmiddelen-positie in Neder land niet zo rooskleurig was, dat voldoende voedsel beschikbaar kon worden gesteld'voor de Wagons- Lits, verrijkte da sectie-chef K, uit Amsterdam, zich door verkoop van toewijzingen met minstens 6Ü.OOO gulden, die in de brandkast in zijn bureau werden aangetroffen en waarvoor hij geen enkele verkla ring kon geven," aldus de prijzen- controledienst te Amsterdam, die het onderzoek leidt tegen de,direc tie van de compagnie internationale „Wagons-Lits" in verband, met te gen deze gerezen ernstige vermoe dens van. fraude. die verbonden zijn aan .een inter nationale politiek, die. geen reke ning handt met Franse waarschu wingen en ondervinding". Hiermee Iaat .de president het een open vraag of de Assemblée de Londense aanbevelingen zal ratificéren of niet. Nu echter vele Gaullisten waarschijnlijk tegen de Londense voorstellen zullen stemmen (en op steun van de communisten hoeft de regering hier natuurlijk ook niet te rekenen), kon het wel eens zijn, dat de regering in deze geen meerder heid zal behalen, want ook vele ge matigden maken zich bezorgd over Frankrljks veiligheid, wanneer de Londense politiek doorgevoerd wordt. SINDS Vrijdag 're geert president Truman -vanaf het Spoor. Het rondreizen- d?. Vitte Huis bestaat Bresident zyn iask aLa verzameld, .dank zij - de bemoeiingen van de militaire deskundigen van- het „signal corps". 'Het gevolg van de uit de 18 rijtuigen van hoofd, van de Amérir president' issamenge- zijn extra trein, waar- kaanse ".staat geenszins steld uit meer dari 60 mede hij 18 staten van he^ gedrang. Tru- Amerikaanse en bui de Verenigde - Staten man verblijft in het tenlandse journalisten, zal doorreizen. Om- laatste rijtuig, waar hij in hun eigen cabi- streeks 23Juni wordt beschikt over een ka- nes of in „betIpersrij- hij in ..de ..hoofdstad mer met badkamer, tuig", werken. terug verwacht. een salon, twee; andere Aan de tussenhalten De president zal.vijf kamers, voor - mevr.- zullen dé zaken zich grote op schrift gestel- Trumanenmej. - Mar- voordoen als .volgt: de redevoeringen -uit- garet 'Truman, die de De massa is reeds in spreken, benevens een president gedurende het station samenge- 50-tal toèspraken„vodr een tijd vergezellen/ stroomd, de locale au- de vuist wég" van/het Verder is er nog een toriteiten stijgen in de achterbalkon- van zijn keuken en 'een- parti- trein,. :de luidsprekers éigen/ rijtuig,. af, -dat culiere eetkamer. worden onmiddellijk achter, aan de trein ,is De hoge ambtenaren aangekoppeld, waarna vastgemaakt.Verder" van het Witte. Huis.'de. een der persoonlijkhe- staan nog. troepen- helpers en 'de naaste den' 'de président schouwiiagen, bezoeken medewerkers van de „voorstelt" en het en diverse manifests- president bezetten het staatshoofd een toe- ties op het program, en volgend'rijttdg.'Het se- spraak houdt: acht mi di t alles met het oog op cretariaat is in het der- nuten hoogstens, waar de presidents verkiezing de rijtuig onderge- na de trein zich weder in November,:' bracht, en dedaarop-'in beweging, zet. .Dank ïfj de ultra- volgende-wagon is hetIn de grote steden moderne'inrichting van. „brein" van da rond- zal de president zijn de presidentiële trein réizende regering:,daar réde uitspreken op een brengen de verkie- vindt men de meest centraal -punt van de zingszorgen- -van - de moderne seinmiddèlen stad. Zondagavond omstreeks tien uur is de 52-jarige monteur A. van "Vugt uit Rösoord (gemeen te Ridderkerk), even vöor hét station Barendrecht uit een zich In volle vaart bevindende, electrische trein Rotterdam Dordrecht gevallen. De man brak beide benen; een van zfln armen'werd ontwricht. Even voorbij de Dordtaestraat- weg wilde de monteur gaan kijken waar de trein zich bevend, Hjj liep door de gang van het compartiment en begaf zich naar het portaal van de wagon. In het vermoeden dat,hij met eën schuifdeur te maken had opende h8 de treindeur. Deze was echter toevallig van /een type, dat naar buiten- open gaat. De man was hierop niét verdacht. Door de druk van de wind.de trein reed met circa 90 km. snelheid sloeg de deur open. Van Vugt kon. zich nog even vasthouden, maar sloeg toen los enkwam terecht in de berm van de spoordjflc. Onbewust van het ongeluk dat haar man getroffen had, - gine ziin- vrouw eerst ter hoogte Van het sta-' tion Baxendre.cht' kijken waar hij toch bleef. Tot haar grote Bchrik zag zii het open portier. In-Barendrecht werden onmiddel lijk maatregelen genomen. De trein uit Dordrecht werd opgehouden, terwijl Dr. Drost uit Barendrecht werd gewaarschuwd. Deze,reed met de trein uit Dordt mee terug naar de-plaats van het ongeval.400 me ter voorbij de overweg aan de Dordtsestraatweg,. die ..door,: ëeu brandwachten met behulp van licht signalen werd aangeduid. Dr. Drost stelde vast, dat Van Vugt beide benen had gebroken en een arm ontwricht. Nadat een voor lopig verband was gelegd, weTÖ -de man voorzichtig in de bagagewagen van de trein gedragen/In langzaam tempo reed deze naar de overweg, waar een ziekenauto van de G.G. en G.D., die inmiddels reeds gewaar schuwd. waSj klaar stond om het slachtoffer over fcë nemen en naar het' Zuiderzaekenhuis te vervoeren. De toestand van de heer Van Vugt bleek gelukkig niet levensgevaar lijk. Het treinverkeer ondervond door het ongeval enige vertraging. DONDERDAG werd aan boord van het-s.s. „Boskoop" de 22 meter lange, 150 ton wegende cylinder gehesen, be stemd voor de. B.P.M. te Venezuela. Het aan boord hijsenvan de kolos, die een diameter heeft van-5 mé tér. kfigén. (Van onze Haagse redacteur) „Nog nooit hebben vreemde lingen. die uit een laad werden uitgeleid, zoveel rechtswaarbor gen gehad, als de Duitsers, die naar aanleiding van het mis bruik. dat zij tijdens de bezetting van de Nederlandse gastvrijheid hebben gemaakt, naar Duitsland worden teruggezonden." Dit zeide Zaterdagmorgen de mi nister van Justitie, mr, van Maar- se veen, tijdens een persconferentie* waarin hij dit onderdeel van het vreemdelingenbeleid der regering verdedigde, tegen de opvallend scherpe actie, welke van katholieke zifde in deze weken is ontketend ten gunste van deze Duitsers. Het mag een merkwaardige ge beurtenis worden genoemd, dat de „minister van barmhartigheid", zo als men mr, van Maarseveen nogal eens schertsend noemt, zich moest te weer stellen tegen zijn geestver wanten, die de barmhartigheid naar zijn oordeel thans toch wet wat te ver willen doordrijven. „Men' moet zich bij het betrach ten der barmhartigheid niet door sentimenten, doch uitsluitend door verstandelijke overwegingen .laten leiden," zeïde de minister, die zich op dit stuk blijkbaar misverstaan achtte. Het aantal Duitsers, dat thans uit ons land wordt ver wijderd, is bepaald niet over dreven groot te noemen. Men kan dit aantal, naar het oordeel van de minister, schatten op ongeveer 10% van alle Duitsers die hier waren. Géén Duitser, die wordt uitgewezen, die niet op zeer goede gronden verwij derd wordt. Ter verzekering daarvan zijn aan de betrokken diensten nauwkeurige instruc ties gegeven. AI deze Duitsers zün sedert be gin 1946 tenminste één keer ver hoord en de vele vragen weike hun worden gesteld, omvatten altijd de vijf volgende: of zij lid van r.atic- naal-socialistische organisaties zijn geweest; of zü deel uitmaakten van de Duitse bezettende overheid: of z;i hun kinderen lid van de Hitler- iugend hebben laten worden: of zq die kir.deren naar Duitse scholen hebben gezonder, en tenslotte welk verweer zü hebben aan te voeren. Uiteraard wordt daarbij vrqwel al- Ken smokkelaffaire. waarbij een honderdtal boeren uit vier Brabant se gemeenten zrin betrokken, is ont dekt door de C.C.D. in Tilburg. Vee voeder, op Nederlandse toewijzingen verstrekt, werd verkocht aan Bel gische afnemers. Het gaat hier om enige honderdduizenden kilogram men. Ln Baarle Nassau is reeds een veevoederhnndelaar gearresteerd. Van officiële zijde wordt te Ba tavia medegedeeld, dat Dr. ran Mook, de republikeinse premier, drs Mohammed Hatta, heeft uitgeno digd voor het houden van bespre- „D-DAY" HERDACHT Ook op zijn Russisch Met redevoeringen van Frankryk's president Vincent Auriol, van Sir Oliver Harvey, de Britse ambassa deur in Frankrijk, en generaal Va- nier, de Canadese ambassadeur rijn Zaterdag in Arromanehes en Porfc- en-Bessin, Normandie, herdenkings- plechtigheden gehouden ter gelegen heid van het feit dat in deze streek op 6 Juni 1944 geallieerde troepen voet op continentale bodem zetten. De vierde, verjaardag van D-day ïs ook door de Russische pers in Ber lijn herdacht. De Tagliche Rund schau betoogde in een herdenkings artikel o.a. dat de Westelijke geal lieerden Duitsland waren binnenge trokken om te voorkomen dat dit land.„democratisch" zou worden. De invasie „was niet nodig geweest, om dat het Russische leger de oorlog al had beslist", schrijft het blad. Uit BandoT, Zuid Frankrijk, wordt de dood bericht van Louis Lumière, de beroemde Franse filmpionier. Lu mière construeerde met zjjn broer Auguste de „cinematographe", dis camera en projector in. zich verenig de en eon verbetering was van Edi son's „kinetoscope". Louis Lumière ïs er ook ingeslaagd een vorm van driedimensionale film.te ontwikke len, nl. door dubbeldrukkenin twee kleuren, waarbij de. toeschouwer een bril met gekleurde glazen moet ge bruiken. Lumière, die 84 jaar. werd, was groot-officier in het Legioen van Eer. De gebroeders Lumière, Auguste en Louis, hebben naast Edison en Eastman in Amerika, een belang rijk aandeel genomen in het ont staan en de groei van de filmtech niek. Het is minder juist te zeggen, dat zrj de uitvinders van. het film product als zodanig geweest zijn, maar wel heeft hun stimulans veel betekend. In 1895 nanieljik vertoon den zü te Parijs voor 't eerst enkele korte filmpjes in het nubliek: een rijdende trein, het uitgaan van een fabriek* een klucht van enkele mi nuten. Nog niet zo heel lang gele den heeft de Filmliga inUtrecht deze korte werkjes opnieuw ge draaid. Zii waren niets andern dan de practische toepassing van een nieuwe technische vinding, die der bewegende fotografie; de bevesti ging van een geslaagd technisch experiment. Een' creatief vermogen kende men dit instrument nog niet toe. Het was slechts ln staat tot het weergeveji van bepaalde dingen in hun beweging. Maar de-techniek ontwikkelde zich en eenvoortdu rend. zoeken naar variatie, zomede Broodrantsoenering zou kunnen verdwijnen Opheffing van de broodrantsoene- ring in Nederland, Frankrijk, En geland, België. Italië en enkele Scandinavische landen, wordt vol gens het Amerikaase: blad New York Times mogelijk geacht, indien een Amerikaanse oogstvoorspelling juist blijkt. Twee deskundigen Voor zien, aldus het blad, dat de.V.S. een graansurplus zullen overhouden, als het weer meewerkt. Zaterdagmiddag werd asm-de tweeduizendste bezoeker van da tentoonstelling ia de1 Rotterdamse huishoudschool een hexinneriugs-i, bordje -uitgereikt. een beter vertrouwd raken met de camera, openden gaandeweg nieu we perspectieven. De kunstenaars waren het, die uit de technische vindingen een nieuwe „taal" schie pen. Dit neemt intussen niet "weg dat de verdienste van de gebr. Lumière moeilijk is te overschatten. Hun werk heeft mede de basis gelegd voor een nieuwe gigantische indus trie, voor een. nieuw vermaaksmid- del. dat aan millioeaen over de gans© wereld ontspanning en ver strooiing brengt. De film is echter sedert lang méér geworden. Zij heeft evenzeer een belangrijk aan deel veroverd in de opvoeding en- de ontwikkeling, zij is bovendien ge worden een nieuwe kunstvorm, wel ke Y£le overtuigde aanhangers .heeft. 504de STAATSLOTERIJ Tweede klasse eerste lijst, 'S-GRAVENHAGE 12266 184S4 18720 21052 3389 17936 1497 10327 19140 4002 f 20.000 f 1500 f 1000 f 200 f 100 tijd aangevoerd, dat zif onder dwang handelden. Doch wat dat be* treft 'hebben de politie-autoriteiten geleerd voorzichtig te zün. „Het is nu eenmaal de ge woonte van mensen in deze po sitie een gunstig beeld van hun. geval te gaven en als men uit sluitend daarop af gaat. pleit men gewoonlijk op volkomen verkeerde gronden." Dit ver weet de minister vooral de. ra diospreker Henri de Greeve, die naar het oordeel van de minis ter in zijn radio-praatje over deze zaak .voorbeelden heeft aangehaald die kant noch wal raken. Dit toonde de minister aan de hand van de stukken aan. Dat een der Duitsers door pater de Greeve genoemd toch hier mocht blijven, is niet het gevolg van het ingrijpen van kerkelijke autoritei»' ten, die zoals de pater heeft gezegd, de onschuld hadden aangetoond van. deze man, die „pertinent geweigerd zou hebben voor de Duitsers tc wer ken"; de werkelijke oorzaak van het verlof, om hier te blijven voor deze man die onderscheidingen heeft gekregen voor zijn werk voor de bezettende macht berust op de instructie van de minister om bijzondere welwillendheid te be trachten in gevallen, waarin Duitse mannen met Nederlandse vrouwen zijn gehuwd. Men kan. er van overtuigd zijn, dat de Duitsers, die na de vele over wegingen welke ten gunste van hen werken, toch nog weg warden ge zonden, raddraaiers zün geweest. Over de toestanden, in het kamp Mariënbosch zeide de minister, dat dit kamp indertijd wei geschikt was voor repatriërende Canadese mili tairen.. Nu kan men. zeggen, dat het hier niet slechts mannen betreft, doch gehele gezinnen, doch men vergete dan niet. dat juist met het oog daarop aanzienlijke verbeterin gen in het kamp zjjn aangebracht. De zorg voor de jeugd in het kamp wordt bgzonder nauwgezet uitge voerd, en al kan men niet zeggen, dat Mariënbosch een idèaalkamp ia, het is beslist geen ongeschikt kamp. De beschuldiging, dat de rijksvreemdelingendienst Ges- tapo-methoden bezigt, wees de minister met verontwaardiging van. de hand. Hij kon zich. voor steden, dat er bezwaren rezen tegen het van 'het bed lichten van Duitsers, die naar het kamp werden gezonden, doch hij hield de opposanten voor, dat toen men order had gege ven. dat de betrokkenen .in. het vervolg enkele dagen tevoren gewaarschuwd moesten worg den, men op een dag voor het feit sto'pd dat Van. dé 200" ge- waarschuwden, er 125 waren ondergedoken! Tenslotte deelde de minister nog mede. dat hij opdracht had gegeven, dat het Beheersinstituut geen eigen dommen van Duitsers meer als vijandelijk bezit zou mogen verko pen, vöór de betrokkenen inderdaad de grens over waren. Portland weer bedreigd door vloedgolf Zes en twintig mensen hebben naar nu bekend is het leven gelaten bij deoverstroming die Vanport heeft geteisterd en 52 personen wor den vermist. Onder hen zyn vijfen veertig kinderen. En weer steeg gis teren het water van de Colutnbiari- vier, die nog steeds grote druk uit oefent op de dijken bij de zee. Da stad Portland werd gisteravond he vig bedreigd- Ook in het naburige Brits Columbia (Canada) duurt de watersnood voort. De hulpdqken die het leger heeft opgeworpen, dreig den te bezwijken onder, de voortdu rende druk van het water, dat ook hier reeds grote gebieden vrucht baar land heeft doen overstromen. Weersve rwach - tlnp, geldig t Dinsdagavond. 1 Minder Bewol king en overwe gend droog weer met hogere tem peraturen. Matige wind uitZuldellj- Ji Jfe richtingen. 8 Juni: Zon op 4.41. onder 20,57. Maan op 4.34. onder 22.45. B Juni. Hoog water te R'dom: le tb 5.D0 uur, 2e tij 17.27 uur. VADER TIJD was zo verheugd over fat feit, dat plezieceitjes in Engeland weer zijn toegestaan het basic petrol ration is per 2 Juni teruggekeerd dat hij een oud vehikel uit 1902 van stal Haalde. Hier rijdt hij over de Ham- mersmith BridgeMaar dei gelukwens aan minister Gaitskell ging gepaard met eert verzoek om afschaffing van de aankoopbelasting voor auto's. Eert wegenbelasting van 10 pond eou er dan'poor tn de plaats moeten komen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1