De Jaarlijkse Zomerprijsvraag C Zweden voelt zich sterk genoeg om morgen te winnen «SSfSSSSSïf ««Sr* Sr— van Het Rotterdamsch Parool Professor R. Casimir-school bestaat 30 jaar Watermannen debarkeerden Maar.er is een traditiedie ons steun geeft Olympische Spelen brachten geen geluk Nachten van lijden - jaren van. leed Monopole „De Panlerklauw" kctiiieuehUc Leerkrachten hebben geen gemakkelijke taak Radio-programma DE HINESE PAPEGAAI 5tS' KM Me»ssrïM Veertien journalisten weer thuis Verraste inbeker slaat man neer in woning te Hillegersberg Dader voortvluchtig Dinsdag 8 JutrT 1948 3 Wedstrijden tegen Scandinavische landen Zweden Incluis z(|n hier nooit bijster populair geweest. Maar wat Zweden betreft waren deze gevoelens wederkerig, zij het ook niet om dezelfde redenen. Men denkt daar ln "het land, waaraan wij thans zulke dankbare her inneringen hebben, niet zonder wrevel terug aan drie vroegere Olym pische Spelen. Londen 1908 werd een 02 nederlaag voor de Zwe den, In Stockholm 1012 verloren zy met 3i en in Antwerpen 1020 met *15.'Pas ln 1924, in Parys, slaagden zy er in om de onzen rast - S1 te verslaan. En waar de wedstrijd, die morgenavond ln het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, alweer in het t teken staat van "de Olympische Spelen, ziet men ln het land van ko ning Gustaaf de afloop niet zonder ongerustheid tegemoet... In 1908 was het, voor zover wij kunnen naspeuren, de eerste keer, dat wij tegen Zweden in het veld .kwamen. Het was de tijd, waarin Bok de Korver, Mannus Francken en Just Göbel 'nog hun triomfen vierden. Op hun terugreis naar eigen land kwamen de Zweden nog een wedstrijd in Den Haag spelen, op het HVV-terrein, ✓hetgeen weer een overwinning vóór de Oranje- ploeg (5—-3)opleverde. Tot 1912 is er geen wedstrijd tus sen beide landen geweest, toen was .er weer een Olympisch tournooi, dit maal in Stockholm, waarbij ons elf tal 'niet op z'n sterkst uitkwam, doch na verlenging de Zweden met 43 uit het tournooi wipte. En weer moeten we een grote sprong maken: naar 1919. toen we begonnen met de Zweden in Amsterdam, met 31 te verslaan om het enige maanden later in Oslo nog eens dunnetjes met 4—1 over te doen. Het jaar daarop was weer een Olympisch jaar en bracht ons alsof de duvel er mee speelde in Antwerpen opnieuw tegen de Zweden Partijdige scheidsrechter Van deze wedstrijd vermeldt de geschiedenis als merkwaardige bij zonderheid, dat de Tsjechische scheidsrechter Fanta niet alleen partijdig floot, ten g-unste van de Zweden» maar tegelijkertijd zo slecht, dat een Tan de Hollanders tem in half-time een briefje stuurde om hem te vragen of hU wel eens eerder een wedstrijd had geleid. De onzen wonnen desalniettemin met 5—1. De animo om tussentijds een wed strijd tegen de Zweden te spelen was nog steeds niet bijster groot, want opnieuw moesten we wachten voor de volgende ontmoeting op Pa rijs 1924 Het ging om de derde prijs, na een zeer zware wedstrijd tegen Uruguay die we op nogal aan vechtbare, wijze .met. 1—2. verloren. Door blessures en andere oorzaken kwam tegen Zweden een. onvolle dige ploeg in het veld, met als re sultaat:. desecratenederlaag Cl—®, tegen de zonen van het Hoorden. Ih 1927 werd het' weer een zij het ook b.escheiden 1—0 overwinning in Am sterdam en in 1929 de laatste keer. dat wij de Zweden ontmoet ten, kreeg een gehavende Oranje- ploeg, waarin de cracks Yan Heel, Bakhuys en Van Loon ontbraken omdat de kampioenscompetïtie voor Advertentie LM. - dear Rheumatische pijnen. En dat. terwijl toch voor velen de af doende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen Saltel De meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzuiver Woed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschep-kuur uitkomst. De zes mine rale zouten, waaruit Kruschen is samen gesteld, hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dagelfjkse dosis 'Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking: onzui verheden in het bloed worden, afge voerd, in plaats van zich vast te zetten in «pieren en gewrichten, waar ze an ders oorzaak zouden worden van oio ondraaglijke pijn. Volg het voorbeeld van die talloze Hheumatiek-lijders over de hele wereld, voor wie het' leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zön van die tergende, slopende pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. ging, in Stockholm een 2—6 neder laag te slikken. Gewijzigde omstandigheden Na de jongste oorlog zijn de voet- balverhoudingen tussen Nederland en Zweden wel enigszins gewijzigd. In de eerste plaats heeft het Zweed se voetbal niets van de oorlog te lij den gehad. Er zijn wel geen inter nationale ontmoetingen geweest, doch in Het land zelf kon zich het spel rustig verder ontwikkelen, 'Dat hetZweedse elftal op het ogenblik geducht meespreekt, hebben het vo rig jaar de Engelsen ondervonden. De beroqmde profs hebben zich be hoorlijk moeten inspannen om van de Zweden met 42 te kunneu win nen. Denemarken werd het vorig jaar twee keer verslagen C4—1 en 61), van Noorwegen werd met 5~l gewonnen, van Finland met 79 en van Polen met 54. Het is dus met- heel wat meer spanning dan voor de oorlog, dat de wedstrijd van morgen wordt tegemoetgezien. Over het Nederlands elftal, dat na Noorwegen ongewijzigd in het veld komt. hebben we niet veel te vertel len. We willen alleen maar de hoop uitspreken, dat Lenstra fit zal zijn, In het Zweedse elftal zijn de cracks- de middenvoor Gunnar Nor- dahl en de rechtsbinnen Gunnar Gren, die zoals men weet in Glas gow in het continentale elftal heb ben meegespeeld. Alle drie de be roemde gebroeders Nordahl komen naar Amsterdam, maar de oudste. Bertii, is a*Is reserve opgesteld. Hij heeft zijn plaats moeten inruimen voor Borje Leander. Knut speelt beek. - Het elftal heeft in Zweden een goede pers gehad en.mgn ziet het vol vertrouwen naar Amsterdam vertrekken. De Zweden voelen zich ditmaal sterk staan, zij hebben er ook het recht toe. .maar wie In hun hart kort kijken .zou zien, dat zy toch niet helemaal zeker zijn van htm zaak Van hedenavond tot en met Don derdag vertoont het Monopole thea ter een geheel nieuw programma. Als hoofdfilm draait: „De Panter- klauw", een deter,tive-story, geba seerd op het gelijknamige boek van Anthony Abbott. Ook in deze rolprent geschieden weer enkele moorden, zodat er sen satie te ovér is. Ook aan spanning ontbreekt het niet, daarvoor zorgen de Jachtpartijen op de moordenaar, die tenslotte z'n verdiende straf niet ontgaat. De hoofdrollen, worden vervuld door Sidney Blackmer en Byron Foulger. De regie was in handen van William Beaudine. NIEUWE VAKGROEP SAMEN GESTELD Opgericht is een afdeling van de „Unie van Meubelmakers en Hout verwerkende industrie". Het be stuur is ais volgt: G. Bosch, voorz.; J. Dijkink, seer., Mariastraat 117b; K. Rijke, 2e voorz,; W. de Vries, J. Leenderts en W, v. 'Bommel, leden. Advertentie t. M. inspanning Soma meent U dot een spreker zijn woorden fnilikt Het ken echter zijn, dei bepaalds klan ken door Uw gahco' verzwakt worden 'Opgenomen. De oor arts kar* zekerheid verschaffen. Een AUDIUM hoortoeslel be zorgt verloren klanken bij U j terug. Weagf grails AÜDIUM brochure Singel 160 bl) de heeldagen le nAmotardenvC N.V.v.h.P.Gnr*Jiet,Keizersgr. 411, A'daro H.CScHoonenberg.Watenb- weg 26, R'dnm W V. C. Keljen. Turhingel 19. Groningen Dertig personen gratis een tocht per touring- car door de mooiste streken van ons land, met volledig dagverblijf. *K Onze jaarlijkse zomérverrassing bestaat ditmaal uit een wel zeer interessante „Ster- 5^ ritprijsvraag". Dertig personen bieden W'j ttr. gratis tocht per touringcar dwars door de Veluwe met lunch en diner! Hoe kunt u prijswinnaar worden?. De advertentie-prijs vraagpagina Van vandaag Is de eerste van de vier, die voorts op de Dinsdagen 25, 22 en 29 Juni zullen verschijnen, In het hart van deze pagina's wórdt een kwart van de route, die het gezelschap gaat maken, afgedrukt. In de pagina van vandaag ziet u de eerste etappe: Rotterdam—Doorn. Maar.de tussenliggende plaatsen zijn niet vermeld. Aan u de taak üifc te zoeken, welke plaatsen dit rijn, U neemt hiervoor de advertentie- m pagina voor u en gaat deze grondig bestuderen. Het zal u opvallen, dat in de meeste advertenties een letter is weggelaten, waarvoor een ster in de plaats is gekomen. Het gaat er nu om de weggelaten letters te verzamelen en hieruit de ontbrekende plaats namen samen te stellen. Wanneer u dit is gelukt, noteert u ze. Met de oplossing van de1 vierde pagina heeft u dus vier etappes. U zendt de gehele route uiterlijk Woensdag 14 Juli in aan ons bureau Schiedamsesingel 42, Op de enveloppe vermelden; „Sterrit- prijsvraag". Vijftien prijswinnaars ontvangen ieder twee plaatsbewijzen voor de prachtige tocht per touringcar door één van de mooiste streken van ons land met lunch en diner. In onze krant van Zaterdag 17 Juli worden de namen van de gelukkige winnaars be kend gemaakt. De Stemt zal worden gehouden op Zondag 8 Augustus. Van deze vast gestelde datum kan niet worden afgeweken. Is men op deze dag verhinderd, dan heeft men het recht de plaatsen aan derden af te staan, mits ons ten minste drie dagen van tevoren hiervan kermis wordt gegeven. Deze prijsvraag is voor volwassenen, zodat de leeftijdsgrens is vastgesteld op 21 jaar. En nu, puzzelaars, aantredenl Toon uw aardrijkskundige paraatheid! Veel succes!! 'De vorige maand, als we juist willen zijn 5 Mei, was het de dag, waar op vó6r dertig jaar de Prof. R. Casimir-school (toen nog buitengewone school geheten) haar poorten opende. Er waren toen 48 leerlingen, ver deeld over drie klassen met als leerkrachten de dames B. M. C. Stolk en E. Guittartde Ruyter, alsmede het hoofd der school, de heer K. J. Heyboer. NEDERLAND: Kraak Van Bun Schflvenaar Van Stoffelen Terlouw De Vreet V. d. Tuljn Bijverft .Rozenburg Wilkes ,S. Nilsson Liedholm G. Nordahl Gren.^. Carlsson Rosen Leander Andersson E. Nil6son K_ Nordahl' - Lindberg ZWEDEN Al spoedig werd de school met twee klassen uitgebreid, terwijl in 1938 het huishoudonderwijs voor meisjes werd. ingevoerd. Ook de jongens werden niet vergeten en voor hen werd een hout-slöjd-lo- kaal ingericht, waar de beginselen van houtbewerking werden geleerd. In 1942 bereikte de heer Heyboer z'n pensioengerechtigde leeftijd en werd z'n taak overgenomen door de heer J. Penning, die van 1920 af als onderwijzer aan de school verbonden was. Gedurende de bezettingsjaren werd de school tweemaal door de Duitsers gevorderd. De naaimachi nes en de aanwezige textiel kon de heer Penning in veiligheid brengen,, doch, de. keukeninventaris viel i'n handen van de'bezetters. Over de ontwikkeling van de school na de bevrijding, zijn wc een praatje gaan maken met het hoofd van de school, de heer J. Penning. Deze heeft ons een zeer a óup Avondprogramma 1 HILVERSUM I: 19 1ste Radio concert: 19.45 Heg uitz.: 20.00 Nieuws: 20-05 Echo 20.15 Vacantietrip naar Londen; 20.50 Jan Boots beantwoordt brieven Her sen- fymn.;'21.00 Kinderkoor „Inter Nos"; 1,20 Kamerork: 22.15 Bultenl. overzicht 22.30 Skymasters; 23.00. Nieuws; 23,15 Wagner, Straus cone, HILVERSUM II: 19.— Nws.; 19.45 Kareol Septet: 19.45 Voor de jongeren: 20.— Nws.; 20.05 Gewone man; 20.12 Kamer- muz conc.; 22.05 Lood. Phllh. ork.: 22.46 Avondgebed; 23— Nws.; 23.15 Avondconc. WOENSDAG 9 JUNI 1948 HILVERSUM i: 7.— Nws, 7.15 Gymn., 7-30 Gr.pl.. 8.— Nws, 8.15 Lichte mor- genklanken," 8.BÖ Voor de huisvrouw, 0,Filmselecties. 9.30 OndritsJck kwartet, 10.Morgemvijdir.g, 10.20 Onze keuken, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.Het Hollandse familiele ven, 11,30 Pop. nón stop progr., 12. Vinccntino, 12.30 Weer. 22.33 Platte land, 12.38 Licht ork conc., 13.Nws, 13.13 Kalender 13-20 Malando;13.50 Gr.pl., 24.Gesproken portretten, 14.15 Fr. kamermuz., 15,En dat allemaal om een mummie, 15.3D Regenboog. 15.— Roodborstjes. 16.15 Het stond in. de krant, .16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Or gelspel, 17.30 Wekelijks praatje over maatschappelijk werk 17.35 Virtuoso trio, 18.—. Nws. 18.15 Varia, 18.20 Gr.pl., 18.30 Heg, uitz., 18.— NederlandZwe den, 21.— Opera progr., 22.— Het Ver lof, hoorspel, .22.25 Ramblers. 23.— Nws, 23.15 Bruce Lowe zingt, 23.30 Nwe eucce&wn vah over de oceaan. .HILVERSUM. II: 7.— Nws, 7.15 Re veille. 7,45 Woord voor de dag, 8.— Nws, 8.15 pinion Jansen, orgel. 8.30 Opgewekt begin, 9.— Ochtendbezoek, 9.30 Waterst., 9.35 Werken van Beetho ven, 10.30 Morgendienst. U-Vloot. 11.15 Stanley IV, 12.— Dolf v. d. Lin den 12.30 Weer, 12.33 Celib en orgel, 12.55 FXT. spreekt tot U, 13.— Nws, 13.15 Cyclus van Rameau tot Ravel, l3.50 Vrolijke middagklanken, 14.05 So listen koor en ork. v. O. Bert. S taats- opera, 14.50 Monia Liter, piano, 15.05 .Kamerork., IS.Voor onze jeugdige postzegelverzamelaars, 16.15 Voor onze jongens en meisjes. 17.30 Reportage, 17.45 Reg. uitz., 18.— Onze Ned. Koren en Korpsen, 18.35 Het bevolkingsvraag stuk, 19.— Nws, weer. 19.15 Reg, uitz,, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Ned»" Kamer koor. 20.— Nws. 20.05 Progr. proloog. 20.15 Residentie ork.. 21.15 Ds Grolle spreekt. Gods weg met Israël in deze lijd, 21.35 Orgel en piano, 21.45 Vrij en blij. 22.15 Sweelinck kwartet, 22.45 Avondoverdenk., 23.— Nws, 23.15 Pop. avondconcert 750. Ondertussen liep Klaas, die niet meer wist, dal fiif eigenlijk prins Bojletoét van Boilebama heette, steeds verder het land in. Aan Plukkie en aan mij dacht hij niet eens meer, zo blij was hij weer in zijn eigen omgeving Ie zijn. „Fijn land," mompelde hi{: „Geen regen en mist, altijd zon en bloemen/ Klaas hier niet meer weg, altijd blijven!" Nu, die wens scheen onmiddellijk vervuld te wórden, links en rechts doken achter de struiken de reuzen op, die het bevel van koning Zwartbaard uit gingen voeren. Klaas zag jammer genoeg niets van die dreigende gezichten, hij keek naar de vogeltjes in de bomen en floot een liedje... De volgende seconde was het uit met al die liefe lijkheid, als donkere onweerswolken vielen vijf reuzen tegelijk brullend en briesend op het ónschudige hoofd van Klaas. De arme jongen was zeer verrast door deze geestdriftige ontvangst, eerst dacht hij dat er een balk gebroken was en de hemel naar beneden kwam, maar toen hij al die vreemde gezichten zag en die grote handen voelde begon hij om hulp te schreeuwen. „Helpen!", schreeuwde hij; „Ze stelen Klaasje!" Een heel eind verder in het bos zag en hoorde Plukkie wat er aan de hand was, maar het negertje kon niet te hulp snellen. „Baas Keteltje", hijgde hij: „Wakker worden: Klaas wordt ontvoerd!" Maar ik was te. ziek om mijrt ogen open te doeri en mompelde: „Knap jij het m-maar op, Plukkie en ruim al die reuzen op... laat mij maar liggen..." EARL DERR BIGGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTER1E „Je schijnt het niet te beseffen, Sally. Zoals al het andere, zijn paar- len ook zeer in waarde gestegen, sedert de iachrtiger jaren. Nu is dat snoer drie honderd duizend minstens waard." Zij hield haar adem in. „Maar dat kan toch niet? Weet 3e dat zeker? Je hebt het halssnoer nooit gezien. „Dat heb ik", antwoordde rij. „Wie is 'die Midas?" „Madden", zei hij. „P. J. Madden „Toch niet de grote beursman? De speculant?' - „Ja. Ken je hem?" „Alleen uit de dagbladen. Hij Is natuurlijk beroemd, maar ik heb .'.Ach, ik heb me aiuevraagc! o! je hem n°oit 6™™-" het nog wist' „Nu zie ik, zei hij bestraffend. zoals JK ar uit opmaUK m M 4 veertig jaar geleden, toen ik speelzaal van zijn duo. maar mj .heb gehoord,* was, "dat hij erover dacht aan het kraaienspel mee te doen. Hij heeft vrienden aan de krant." De juwelier wees met een handge baar om zich heen. „Dit soort van. dingen, Sally deze zaak, waar ik mijn leven aan gegeven heb verveelt Bob heel erg.'" rEden fronste de wenkbrauwen. dat je het niet meer „Dat is merkwaardig", zei hy. „Hij bleek je te kennen. Ik had gehoord, dat hij in de stad was, en toen je me onlangs telefoneerde, ben ik dadelijk naar zijn hotel gegaan. Hij gaf toe., dut hij uitkeek naar een snoer, een geschenk voor rijn doch ter, en hij bleef er tamelijk koud onder. Maar toen ik de Pbïllimore maar ik kwam op je danspartij, en je leerde me de twa-sfep. Je bad de paarlen om je hals. Het Is één duidelijk overzicht gegeven over het doel en de. werkwijze van de school, die nu 161 leerlingen en 9 leerkrachten telt, Het doel van de school la, om kinderen die moeilijk kunnen le ren en voor wie op de lagere school het onderwijs te snel gaat, op ee» eenvoudiger wijze toch de nodige kennis bij te brengén. Hierdoor wordt bereikt, dat ook voor deze mensen een plaatsje in de maat schappij aanwezig is. Het verschil bestaat dus alleen in de leerwijze. Wordt op de ge wone scholen de snelheid van het leerplan door de cvtderwijzer be paald, op de school voor moeilijk lerende kinderen, .bepalende^kin-' deren de snelheid.' Psychiatrisch onderzoek Alvorens een leerling, óp de Prof. Casimir-school wordt toege laten, wordt deze eerst door de aan de school verbonden psychiater dr, W. Hoekstra nauwkeurig onder zocht en geest. Daarna test ..de heer Penning het kind naar kennis en wetenschap, terwijl de school arts voor een medisch, onderzoek zorg draagt. De uitkomsten van al deze onderzoekingen, worden in procenten vastgesteld en in bijeen komsten, die minstens éénmaal per week plaats vinden, worden de re sultaten van én door deze medici en het hoofd der school vergele ken. Blijkt dat een leerling geen 80 pet. haalt (een normaal mens wordt voor 100 pet. gerekend), dan wordt deze toegelaten op de school voor moeilijk lerenden. Tus sen de 80 en 90 pet. de z.g. zwak- begaafden gaan voorlopig naar de gewone schoot terug, en Boven de 90 pet. gaan voor goed naar de ge wone school. Voor de zwakbegaafden wor den thans pogingen in het werk gesteld een eigen school gebouw in te richten, waar- door ook aan deze kinderen de nodige aandacht besteed kan worden. Het onderwijs op de Prof. Casi mir-school geschiedt weliswaar in klasseverband (groeperingen naar leeftijd en kennis), doch Is toch zuiver individueel afgestemd. Het doet er niet toe of Jantje z'n som men eerder af heeft dan Pietje of Marietje. Iedere leerling bepaalt dus voor zich de snelheid. De bevindingen van de diverse onderzoekingen en van de onder wijzers (essen) worden samengevat in een register, waarvan voor elke leerling er één in de school aan wezig is. De leerlingen mogen tot bun 15e jaar op de school blijven. Het is ook mogelijk dit te verlengen tot 18 jaar, maar dan is toestemming van de rijksinspectie In Utrecht nodig. Natuurlijk kunnen de ou ders, als de kinderen 14 jaar zijn deze van de school halen en ze op een fabriek of anderszins laten werken. Toezicht blijft Ook al hebben de leerlingen de school verlaten, dan blijven zij toch onder toezicht van de heer J. Penning, die tevens ambtenaar van de nazorg is. Deze ziet er op toe, dat de jon gens b.v, in een voor hen geschikt bedrijf komen te werken. Op hun, uiteraard bescheiden terrein zijn deze mensen dikwijls zeer goede vaklieden. Momenteel werken dan ook alle jongens, die de schoolver laten hebben. Er'zijn nog wel eens knapen bij (het zijn uitzonderingen) die het thuis of op het werk een beetje te bont maken. Daarvoor heeft de heer Penning een uitstekend recept n.l. overbrenging naar een opvoe dingsgesticht. Uiteraard wordt dit in allerlaatste instantie toegepast, doch zij die met deze inrichtingen kennis gemaakt hebben, zijn dan tevens van hun onwillige buien ge nezen, terwijl zij hun. vriendjes vertellen dat zij maar moeten doen wat meneer Penning-zegt,;, omdat het in.zo'n gesticht helemaal niet leuk is. Hieruit moge wel blijken, dat de leerlingen die de Prof. R. Casimir- school bezoeken of bezocht .hebben in geen geval aan hun lot worden overgelaten. Integendeel er wordt goed, heel goed voor de leerlingen gezorgd, door leerkrachten die zich met liefde en. toewijding van hun taak kwijten,- een taak die dikwijls niet gemakkelijk is. Het eist „en gelengeduld", de kinderen het een en ander bij te brengen. We onderschrijven volledig de woorden van Prof. Casimir, die zegt: „Dit onderwijs voor moeilijk lerenden is een zegen voor het kind, dat de school bezoekt; een steun en geruststelling voor de ou ders en dient de welvaart van ons land". We mogen ons gelukkig achten, dat Schiedam zo'n onderwijsin richting: bezit, waarvan (en., hier van zijn we eens te meer over tuigd) de leiding bij de heer J. Penning in zeer goede handen is. Arme Heine Misschien kunt U zich nog herin neren dat wy, nóg niet zo lang gele den, -op deze plaats vertelden van een vrouwtje dat eigenlijk voor het hekje had rnaeten verschijnen, maar dat gfrtg toen niet daar rij ieder ogenblik een baby verwachtte. Zy zat toen in voorarrest en zo ge beurde het in die dagen dat do politierechter, mitsgaders de offi cier en de griffier, dit onafscheide lijke drietal, zich naar de- gevange nis begaven om de aanstaande moe der het recht toe te dienen. De zaak schijnt toen evenwel niet in kannen en kruiken gekomen te zijn,_ want de vrouw die daar nu net binnen komt met een springlevende baby op de arm is niemand minder dan die bewuste dame. Jonge, jonge, zegt de deurwaarder tegen ons, schuddend met zijn wijze hoofd: het is toch wel van belang Jin -welke wieg de ooievaar je uit zijn snavel laat vallen. Neem nou dat kind eens; zou het geen wonder zijn ais daar iets van terecht komt. De moeder, hoorden we zoeven komt uit een slecht nest en steekt in geen goed vel.. Uit de cel is zij een paar maanden geleden overgebracht naar het ziekenhuis voor de geboor te van dit arme wurm en nu moet ze straks weer een maand zitten voor de diefstal, de verduistering en het doen van een valse aangifte, waarvan ze beschuldigd wordt Ze heeft naxnelyk een jas van een buurman gestolen, een stelletje' bon kaarten gepikt en is toen valselijk aan de prlitie wezen zeggen dat ze die kaarten in de tram verlo ren had. Het rapport dat de reclassering vpn haar gemaakt heeft Is weinig hoopgevend; „slachtoffer van een verkeerde opvoeding", ..helemaal verknoeid" en nog veel meer ake lige dingen staan er in. De advocaat, die het vrouwtje toegewezen kreeg, geloofde wel dat een voorwaardelijke veroordeling plus een voorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering mis schien een rem zou kunnen zün voor verdere'vergrijpen en ook leek het hem wel mogelijk dat de man, met wie de vrouw nu samenwoonde,, een gunstige invloed op haar zou kun nen uitoefenen, desnoods met een pak rammel als ze. weer fout wilde. Maar de rechter vond het een veeg teken dat de vrouw zelf heel weinig blijk gaf van wil om haar leven te beterem in een tehuis voor jonge moeders was ze een poosje geweest en ze bad er nog een tijd mogen bleven, maar ze zocht liever haar oude en gevaarlijke omgeving weer op, nee, zuchtte de rechter, ik ge loof niet dat deze vrouw uit de goot te houden is, 't is treurig maar als ordelijk burgeres kun je zo iemand wel afschrijven. Een maand kreeg de vrouw. Arme kleine, zei- de deurwaarder en wjj dachten precies hetzelfde. Intern, schaaktoumooi in Tsjeeho-Slowakije Als voortzetting van een voor-corlogs« traditie zal deze maand eengroet Inter nationaal schaaktouraocl ln Tsjecho- SlowakÜe worden georganiseerd. Het eer«te deel van dit toumool zfil van 6 t/m 19 Juni plaats, hebben te Karlovy Vary (Kaïlsbad).lhet tweede deel van. 20 Juni t/m 3 Juli te Marjanske Lazne (Marienbad), Het buitenland zal in "dit tmirnoól sterk zijn vertegenwoordigd. Onder de deelnemers bevinden zich behalve dB NederlanderLod. Prinsnog: Yanofsky tCanada), dr Tartakowcr (Frankr.l, Stelner (Australië), Stolz Zweden), Piro en Vldmar Jr, (Zuld-Slavie), Golom- bek (Gr. Brltt), dr Toianescu (Roeme nië), Makarczyk (Polen), MÖUer (U«- land), Baxcza (Hongarije). Tsjeeho- Slowakije zal worden vertegenwoordigd door: Foltyi, Richter, Hohacek, Sajtar en Zlta. Zwaar naar bakboord overhellend, meerde Maandagmorgen, het troe- pentransportschip ,-Waterman" aan de JUoydkade. De mannen van 13 R.I. en 111 R.I., beter bekend als „Watermannen" en „Margrieten", verdrongen zich aan de landzijde van het schip, om toch maar vooral niets te missen van het opwindende schouwspel, dat de aankomst en de ontvangst van een schip met demobiliserende militairen kan opleveren. Op de kade stonden het gebrui kelijke gezelschap militaire auto riteiten, enkele vrienden en be kenden, die zich een weg had den weten te banen door de afzetting en tenslotte de band van het regiment stoottroe- penmit'Den Bosch. Het „Wilhelmus" weerklonk en de minister van oorlog en marine van de gedenkwaardige avonden paarlen noemde, lachte hij. „De uit mijn. leven." paarlen van Sally Phillimore", zei „En uit het rrüjne", knikte ie. „Nu 5". ,le°m t£rie ïon2er^ herinner ik het me. Vader had het 'k- •■Twee honderd halssnoer pas uit Londen meege- twintig duizend, en geen cent bracht, en het was de eerste keer, meEr antwoordde hij en hij keek dat ik het droeg. Veertig jaar gele- me aan m|t ogen - wel,, je kunt den och. AJec laten -we-ons weer net z°.g°ed Pr?ber.<m_*"ct h,er „Arme Alec", zei Sally Jordan hLalan naar het'heden. Herinnerin- te onderhandelen.'' Hij wees naar zacht. „Het nieuwe geslacht is zo - - - - - '*T moeilijk te begrijpen. Maar ik ben bij je gekomen om over mijn. eigen zorgen, te praten. Blut, zoals ik je zei. Die paarlen zijn al, wat ik nog in de wereld het" „Nu dat is nog heel wat", iel Eden. makkelijk een koper te vinden, die „Genoeg om» Victor uit de klem je condities aanvaardt De man, te helpen. Genoeg vóof de enkele die ik op het oog heb•- jaren, die mÜ nóg overblijven, mis- '„O, je hebt al iemand gevon- schien. Vader heeft er negentig dut- den.../' zend voor betaald. Dat was een ka- „Nu ja, dat wel. Maar hij weigert pitaal in die tijd maar tegen- boven - de twee honderd twintig woordig..1 duizend te gaan. Natuurlijk, als je „Tegenwoordig", herhaalde Eden. haast hebt met verkopen...." gen - doen soms pijn." ZiS 'bleef hleine bronzen Boeddha op zijn even zwijgen. „Drie honderd dui- s Uftafe'- zend, zeg je Sally Jordan scheen erg verbaasd. ,Jk garandeer niet, dat ik er 20- „Maar Alec hij kan me niet ken- veel voor krygen kan", merkte hy nen» Ik begrijp er niets van. Maar, op. „Ik zei, dat het halssnoer dat hij biedt een kapitaal, en ik heb het ■waard was. Maar het is niet altijd erg nodig. Wordt het maar gauw met hem eens, voor hij da stad uit gaat" "Weer werd de deur geopend door de secretaresse. „De heer Madden, uit New York", zei het meisje. „Ja", zei Eden. „We sullen hem dadelijk ontvangen." 1 li. (Woïdt vervolgd! Naar eerst thans bekend, heeft een inbreker in de nacht van Don- derdïte op Vrijdag in de kelder van 'n woning aan de Lefèvre de Mon- ügnylaan te Hillegersberg de zoon van de familie V- zwaar verwond. In ernstige toestand moest het slachtoffer in een ziekenhuis wor den opgenomen. De dader is voort vluchtig. Het huis van de familie V. aan de Lefèvre de Montignylaan onder gaat een verbouwing. De 20on des huizes, de* 34-jarige huidenhande laar J. H. F. V. moest daardoor tij delijk in de kelder slapen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag, om vyf uur 's-morgens kwam een tot nu toe onbekend ge bleven individu via een raampje de kelder binnen, klaarblijkelijk met de bedoeling in de woning een kraakje te zetten. Waarschijnlijk verrast door de aanwezigheid van de heer V., sloeg hij deze met een zogenaamd heng sel-scharnier op het hoofd- Zijn slachtoffer geraakte bovendien aan de handen gewond bij het afweren van de slagen. De indringer nam hierna de vlucht. Zwaar gewond wist de heer V. naar „boven te strompelen, waar hij door een ven ster de aanrander in het plantsoen tje voor de woning zag staan, ter wijl deze bezig was zijn bebloede handen aan het gras af te vegen. Toen zakte de heer V. ineen. Nader hand was hij niet in staat een sig nalement van de dader te geven, daar deze hem in de slaap had ver rast. De onverlaat vefdween met me deneming van een blauwe pantalon met witte streep, waarin zich een portemonnaie met vijftig gulden en een tabakskaart bevond. Tevens stal hij een blauwe trui. De heer V. moest in het Bergwegziekenhuis worden opgenomen, waar bleek, dat hij een hersenschudding en zes snijwonden had opgelopen, terwijl tevens 'zijn handen gewond waren. Zijn toestand is op het ogenblik re delijk wel. Het stuk ijzer, waarme de daad is: begaan, 13 in het plantsoen voor de woning teruggevonden. De politie verzoekt ieder, die ten tijde van de aanslag iemand gezien heeft of in lichtingen kan geven, zich te mel den bij het bureau Straatweg. ad interim, de luit-kolonel A. H. J. L. Fiévez riep de terugkerende troepen een hartelijk welkom toe. Namens de regering dankte hij hen voor 't belangrijke werk, dat zij daarginds verricht hebben. Hü wenste hun een succesvolle terug keer toe in de burgermaatschappij en eindigde zijn korte speech met een hoera uit te brengen op Ko ningin en Prinses-regentes. De staat had ditmaal behalve zijn beroepsmatige bezigheden nog 'n speciale verwelkomende taak. Met de 1300 opvarenden, onder wie behalve de man- schappen van het OVW-batal- jon ook leden van KNIL en Marine waren, keerde het ge- 7; zeischap journalisten terug, dat een reis van drie maanden naar en door Indonesië heeft ge maakt. In de mess-room van de „Water man" werden zij hartelijk en met een zeker ontzag door de „thuis blijvers" begroet. Minister Fiévez vroeg hen naar hun bevindingen en het bleek dat het reisprogramma, ofschoon wel wat overladen, uitste kend is bevallen. Het is merkwaardig zei een van hen, verscheidene militairen namen met tegenzin afscheid van het land waar zijn ruim 21/, jaar hebben ge leefd. Zij voelen, dat zij er iets ach terlieten en willen later terugkeren. Zij, die in 1945 als jongens op weg gingen naar de Oost keerden als mannen terug. De driejarige Adriana Ba. rends uit de Dirk Muysstraat ge raakte toen zij achterop een motor rijwiel zat, met Haar linkerbeen tussen de spaken van het achter, wiel. Zij moest, met een'gebroken been in het Zuiderziekenhuis wor den opgenomen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3