DE MOOISTE PRESTATIE VAN HET NEDERLANDS ELFTAL C Zweden bleven ver onder onze verwachtingen De onzen hadden ook met 3 0 kunnen winnen Wonder van de vergissing mm®- Wij wonnen door heilige wil BRILLANTE EERSTE HELFT Strafschop onthouden DE HINESE PAPEGAAI PdMmmém Radio-programma De Kozakken komen Donderdag 10 Juni 1948 3 (Van onze speciale verslaggever) Men moet de gerfehterv uan de Zweden gezien hebben, toen zij na afloop het veld verlieten, de men geling van teleurstelling en... ook wrevel in hun ogen. hebben gelezen; men moet er van getuige zyn geweest, hoe de lange Liedholm, met een vreemd lachje en met een half verlegen, half korzelig gevaar vragen afweerde van een Hollandse sportjournalist; men moet de beroemde Norddhl en de iuet minaer beroemde Gren in de menigte van de spelers hebbenz ien onderduiken, om niet op te vallen, om vooral niet de aandacht te trekken van onze Zweedse col lega's, die er met een uitdrukking op hun gezicht van totaal-met-begrijpen bij stonden, om te kunnen beseffen, wat het publiek' in ïn Uitgelatenheid tot stormachtige ovaties bracht voor onze jongens, die glunderend in de catacomben van het Olympisch bta- dion verdwenen. Nederland gewonnen van Zwedengewonnen van wat we allemaal dachten; het sterk ste team van Europa, gewonnen van het land, dat voor de wedstrijd in Glasgow twee voorhoedespelers mocht afstaan, gewonnen van de ploeg, die het vorig jaar November de Engelse profs het vuur aan ae schenen had gelegd. We hebben ons even in de arm geknepen en ons afgevraagd of 't geen droom. was. wachtingen gebleven. En juist hij» op wie wij onze verwachtingen voor een goede prestatie van het Neder lands elftal hadden gebouwd. Als we door één gedacht hadden aan een overwinning, dan was het juist wel aan Abe Lenstra. Er werd ook opvallend weinig op de Fries gespeeld, zodat wij in de mening verkeerden, dat zijn mede spelers hem spaarden om zijn on willige knie. Maar toen we hem na afloop spraken, hoorden wij tot onze grote verwondering, dat hij van zijn. knie niet de minste last had ondervonden en dat er dus geen enkel motief was geweest om hem niet in het spel te betrekken. De enige verklaring» die wij er voor kunnen vinden, is dat zijn medespe- 2ars ook in een verkeerde waan heb ben geleefd. Van de twee overgeblevenen Roozenburg en Kokkie van der Tuyn noemen wij dan nog eerst de Schiedammer, Hij heeft niet grandioos gespeeld, maar zyn han digheid en ook zijn doorzettings kracht hebben wij vooral voor de rust toch wel bewonderd. Naar Kokkie ons na afloop vertelde, heeft hij erg veel tegenstand onder vonden van de grote Nilsson en als wij het over diens grootheid heb ben, dan bedoelen we in de eerste plaats zijn lengte, zijn forser pos tuur, En RoozenburgHij'is voor ons nog altijd niet de ideale mid- voor. Ook In deze wedstrijd bleek, dat hij maar zelden tot een schot kon komen. Een sjouwer is hij ech ter wel en een doorzetter ook. Hij doet veel, waarvan dan een WHkes bijvoorbeeld maar de vruchten moet plukken. Maar of dat het enige is, wat van een middenvoor gevraagd mag worden Is er dan een wonder gebeurd? Men zou het zo kunnen noemen. In de eerste plaats ls er geweest: het wonder van de vergissing. De meest zachtzinnige voorspelling*, die het Nederlandse elftal in zijn moeilijke wedstrijd tegen de Zweden heeft begeleid, was: „Met een eervolle neder laag zijn we al dubbel en dwars tevredenMen heeft met een soort van een hardnekkigheid, een betere zaak waardig, onze nationale ploeg de eer willen onthouden, die haar toch een klein beetje rechtmatig toe kwam voor het mooie resultaat sinds de bevrijding geen wedstrijd op eigen bodem te hebben verloren. De verwijten zijn niet altijd ten on rechte geuit, het had te dikwijls de schijn alsof wij slechts met veine de balans zo gunstig in evenwicht hadden gehouden of in ons voordeel lieten doorslaan. Maar... wat er ook allemaal na de bevrijding geschreven ls, niemand, die deze wedstrijd met een objectief oog bekeken heeft, zal nu kannen zeggen, dat wij deze overwinning op de Zweden niet dubbel en dwars verdiend hebben. Hier heeft een elftal, dat misschien misleid door onze eigen min of meer sombere commentaren ie lichtvaardig de strijd begonnen Is, een bittere les gekregen. Maar het laatste is dan ook de enige restrictie, die we ons zelf, bij een nuchtere en eerlijke beoor deling willen opleggen. roem de mid den voor als Gunnar Nordahl of van Gren was wel, dat Kraak nog de meeste moeite heeft gehad met schoten van de halfspe- lers Rosen en Andersson. Dezen konden, uit het middenveld komend, nog wel eens een gaatje zien om een schot te lossen, terwijl de voor hoedespelers zich strijk en zet door de verdediging in de fuik lieten lokken. Nee, de Zweden zijn ons werke lijk niet meegevallen. Opmerkelijk was nog, dat de buitenspelers de hoekschoppen zo slecht namen. Op een nogal enigszins eigenaardige wijze is in de tweede helft bij de Zweden een twaalfde man in het veld gekomen. Nilsson was gebles seerd, kroop buiten de lijnen, werd daar door een paar landgenoten ge masseerd en plotseling zonder de scheidsrechter ervan op de hoog te te stellen, was er een invaller in het veld: Joensson. En even merk waardig was weer de lankmoedig heid van de Belgische arbiter hij had trouwens meer eigenaardighe den waarmee hij met deze in breuk op de goede zeden genoegen nam. Wij zouden niet gaarne van de heer Jorssen willen beweren, dat hij partijdig gefloten heeft. Dat is zeer zeker'niet waar. Maar be halve de penalty heeft hij te veel door de vingers gezien. Misschien is het in België toegestaan, dat zo niet de bal dan toch de man gespeeld wordt, hier zijn we nog niet zo ver. Gelukkig nog niet „Zoals de Zweden destijds tegen de Engelsen het veld in waren ge gaan met de heilige wil om te win nen, zo 2u'n ze mijns inziens nu be gonnen met de gedachte, dat ze bet op hun sloffen af konden doen zei Ratje Verlegh het lid van de Keuze-commissie ons na afloop. Het is mogelijk, dat Verlegh ge lijk heeft Wij hebben helaas de wedstrijd tegen de Engelsen niet gezien. Bij een alweer nuchtere zelfcritiek voelen we ook wel iets voor deze redenering, althans voor de eerste helft. Maar in de rust moet hun toch wel duidelijk ge maakt zijn, dat er met dit Neder lands elftal geen spel van kat en muis kon v/orden gespeeld. En hoe is 't dan te verklaren, dat zij met hun grotere technische vaardigheid (waar we .niet aan' twijfelen) er toch niet in konden slagen de ba lans in evenwicht te krijgen? Het is waar: in de tweede helft, zijn de Zweden veel meer in de aanval ge weest. Onze voorhoede was teen beetje uitgespeeld. (Bij aUe_kwali teiten van ons"spel is er nog altijd een tekort- aan uithoudingsvermo gen, waarover we ons echter, niet al te bezorgd moeten maken).. Doch voetbal is niet alleen een spel van aanval, maar ook van verdediging en nu was het de taak van Sch ij ve naar, Terlouw en Van Bun en at last, maar zeker niet at least van Kraak om de Zweden de weg naar het doel'te versperren. Hulde voor Terlouw Hulde in deze ongetwijfeld moeilijke strjjd, waarbij de Zwe den al hun registers van raffine ment en technische paraatheid openzetten, voor Rlen Terlouw en dat wij in onze lof niet alleen staan boorden we na afloop in da kleedkamer eensgezind door de heren Verlegh, Roeljon, Mundt en Herberts bevestigen. De Krlmpe- naar heefteen prima wedstrijd gespeeld. Hij is het geweest, die de be roemde Nordahl schaakmat heeft gezet. Wat deze ook probeerde, hij kon Terlouw niet passeren. En niet door een „verkleefdheid", waaraan wij ons vroeger bij Möhring wel eens hebben geërgerd. Maar door snelheid van reactie, door een uit stekende taktiek van positie kiezen, door trapvastheid en ook door uit stekend kopwerk. Het enige be zwaar, dat we tegen Terlouw kun nen vinden, is dat zijn schoten nog wel eens „vuurpijlen" van ballen ten gevolge hebben. Van Bun en Schijvenaar. laatst genoemde wel eens een beetje non chalant, maar ook wel betrouw baar, hebben hem in deze moeilijke strijd ter zijde gestaan en dan ten slotte Kraak, die in deze wedstrijd nu werkelijk geen fout heeft ge maakt. De Zweden, die opvallend slecht .en weinig schoten, hebben het hem wel niet zo lastig gemaakt, maar bij de scrimmages in de twee de helft waren er nog al eens pe nibele situaties v,oor het doel. die echter steeds door onze doelman uitstekend: werden opgelost. En - wanneer we dan toch de verdedi ging aan het prijzen zijn, dan mo gen we hierbij eigenlijk- De Vroet en Stoffden niet vergeten. Het moet vooral voor de evenknie van Nordahl, de beroemde Gothenbur- ger Gren. pijnlijk zijn. om aan onze aanvoerder terug te denken, zoals teBlouw deze hem het leven zuur heeft ge maakt en aan de andere kant was het ookvoor 'Liedholm geen pretje om tegen Stoffelen te moeten ope reren.""" Wilkes redivivus De eerste helft de 45 minuten van grote verrassing, waarin w« van de ene vervoering naar de an dere gesleept werden, was vooral de helft van Faas Wilkes. Er zijn over de Rotterdammer de laatste tijd harde woorden gesproken. Hij zou op z'n retour zijn er waren er zelfs al, die z'n .hoofd onder de guillotine van on genade .wilden zien vallen. Voor al deze critici die ook wel eens de waarheid spraken, al was Faas daar niet al- WELKES tijd zelf schuldig aan heeft hij revanche willen nemen en het is hem gelukt ook. Dit was weer de oude Faas, met ge niale .invallen, met fantastische dribbles, waarmee bij met het grootste gemak drie, vier tegenstan ders passeerde. Kon men vroeger wel eens van hem zien, dat hij het na een paar geslaagde attaques ver der wel geloofde, nu zat hij fel op de bal, gunde zijn tegenstanders geen rust en bracht keer op keer de Zweedse achterhoede tot wanhoop, zo zelfs, dat dezen zich om. hem de weg naar het doel te versperren, lieten verleiden tot onoirbare da den. Denk alleen maar aan. de ma nier, waarop Nilsson hem na een half uur, toen Wilkes naar een zé ker doelpunt afstormde, ten val bracht en waarvoor de Belgische scheidsrechter Jorssen ons de strafschop om volkomen onver klaarbare redenen onthield. Ja, dit was de verheugende wraak, die Wilkes heeft genomen voor alle sombere vermoedens, die er de laatste tijd over zijn spel zijn geuit/. Zijn evenknie in'dé aanval, zij het ook met minder effect, was de kleine Keesje Rijvers, Al leek het dan ook nu weer, dat hij het Indi vidualisme wel eens te ver door voerde, waardoor z'n zwoegen on beloond bleef, hij heeft toch weer bergen werk verzet, werk; waarvan toch heeT veel de aanval ten goede is gekomen. Abe Lenstra is beneden de ver- Sterven in schoonheid Als *we ccüte que coüte naar een verklaring voor het. falen van de Zweden moeten zoeken, dan zouden wewillen zeggen, dat hiin spel, zo wel voor als na de rust „sterven.in schoonheid" betekende. Een verras sende aanval zag men zelden of nooit. Steeds was het „short pass ing", de bal ging wel snel van. man tot man maar het bleef te kort, het bood onze verdedigers te veel kan sen om in te grijpen. Het meeste ge vaar heeft nog gedreigd van de linksbuiten Nilsson/ die vooral in de eerste helft nogal eens door Van Bun vrij werd gelaten, maar ook uit diens voorzetten ontstond maar zelden een gevaarlijk moment, voor' doel. Het beste bewjjsr voor de ge ringe schotvaardigheid van een be- BIJ EEN HEVIGE AANVAL van de Zweden op het Nederlandse doel redt doelverdediger. Kraak op sublieme wijze Advertentie l. Af. „Wij hadden deze wedstrijd niet met één, doch met meerdere doel punten verschil moeten winnenDat is de gedachte van de duizen den, die gisteravond in het Olympisch Stadion hun keel schor hebben geschreeuwd voor de Oranjehemden en.... dat is misschien ook wel de gedachte geweest van het kleine groepje Zweden,, die wel erg hun best hebben gedaan om „heja.... heja...," te roepen, maar er geen beloning voor terug mochten krijgen In de vorm van een doelpunt. er zo'n adembenemend moment, nl. toen Rijvers na een gewonnen duel met Nordahl de opspringende. Kok kie van der Tuyn de bal op het hoofd plaatste en even later was de kleine Braber al weer terug om bet nu zelf met een. schot te proberen. De Zweden kwamen er maar nauwelijks aan te pas. Na een dood gelopen aanval werd Roozenburg ten val gebracht. Een verre trap ging naar Wilkes, een schot: cor- ner. De druk op het Zweedse doel bleef voortduren. Bij een voorzet van v. d. Tuyn zagen we de Zweed se verdedigers weer kardinale fou ten maken, Nordahl kopte de bal voor de voeten van Wilkes, wiens schot juist naast de paai suisde. Een vrije trap, genomen door Staffelen, bracht de bal. óp het hoofd van Wilkes en,weer bad Lindberg geluk, dat de lat-redding bracht. Een doorbraak van Roozen burg en. de bal suisde in 't zijnet- Zo kunnen we verder gaan met de a an vallen van de Nederlanders te vermelden, aanvallen, waarin steeds opnieuw gevaar schuil ging en waartegenover de Zweden al bitter weinig wisten te stellen. Zjj raak ten daar achter zo de kluts kwijt, dat een verre trap van Schijvenaar totaal onnodig door Leander tot corner werd verwerkt. Off-slde doelpunt Eindelijk na 25 minuten gespeeld te zijn ging er een storm van en thousiasme door het stadion: de kleine Rijvers was doorgebroken en bad de bal in het Zweedse net ge werkt, doch de scheidsrechter an nuleerde dit doelpunt voor buiten spel. Hierna zagen we eindelijk Iets behoorlijks van de Zweden: een schot van Gren over de lat. En na bijna een half uur het eerste moei lijke schot van Rosen, dat door Kraak met een prachtige uitval werd gestopt. Heftige tonelen speelden zich af, toen ons door scheidsrech ter Jorssen een strafschop werd onthouden. Wilkes was door gebroken, twee, drie Zweden werden kansloos gepasseerd en alleen nog een wonder scheen een doelpunt te kunnen voor komen. Het wonder daagde op, In de persoon van back Nilsson, die in zijn wanhoop niets an ders wist te doen, dan Wilkes van achteren te haken en hem zo ten val te brengen. Wij hebben zelden een. overtre ding gezien/die voor een strafschop in aanmerking kwam als deze, doch de heer Jorssen dacht er anders Het begin- van de wedstrijd bracht al dadelijk emotie; Wilkes, die alle.sporen van vroegere mat heid kwijt was, rende door de Zweedse verdediging, gaf over aan de naar binnen gezwenkte Van der Tuyn, die uit een prachtige positie de bal over de lat joeg. En nog geen paar minuten later een pass van Roozenburg, die Van der Tuyn lis tig-liet lopen voor Wilkes en weer werd de lucht boven de Zweedse keeper Lindberg in trilling ge bracht. Twee fraaie kansen, binnen tien minuten.Twee kansen ook, waaruit met iets meer veine een doelpunt had kunnen komen. Wat de Zweden hiertegenover, presteerden» was zeker niet ver bluffend: een corner van Carlsson, met de voorzet Waarvan Terlouw niet dé minste moeite heeft en een uitval van de" Zweden, waarbij Kraak uitlopend de bal moest on derscheppen, Wilkes scoort. En toen al, na plus-minus twaalf of dertien minuten spe len was er het doelpunt, waar mee de onzen de wedstrijd zou den "winnen. Wilkes was met een bard; strak schot de maker ervan, zodoende de onzen een voorsprong gevend, die niet an ders dan verdiend mocht wor den genoemd. De Vroet had de bal naar Rijver: gespeeld, de kleine Brabantse drib belaar gaf een strakke pass naar Wilkes, na eerst een paar spelers naar zich toe te hebben gelokt en daardoor voor de Rotterdammer de weg naar het doel te hebben vrijgemaakt. Le ander probeerde hem nog tegen te houden, maar Faas schudde hem van zich af en toen kwam er een schot, van tien twaalf me ter afstand. Lindberg viel er aög naar, maar tevergeefs. Wij hadden een fellere reactie van de Zweden op dit doelpunt ver wacht dan er nu volgde. Integen deel, het waren de onzen, die het beste van het spel hielden. Want nauwelijks was het gejuich van het doelpunt verstorven., of weer was RIJVERS EARE, DERR BlGGERS door...."' tyd niet geweest, en als je niet eens „Door een privé bediende", zei af en toe bij je huisbewaarders gaat Eden scherp. Hoewel wat 'laat, be- kijken, worden ze lui. Zodra Ik weer keek hij,Thorn eens nauwkeuriger." in New York ben, zal Ik u telegra- Een hleek, hoog voorhoofd, flets feren, dan kunt u de paarlen afleve. groene ogen, die nu en dan ontstel lend bewogen, lange, bleke grijp handen. Niet het aardfgste soort EEN CHARLIE CHAN'MYSTERIE van speelkameraad om bij zich te hebben, peinsde hij. „Een privé be- herhaalde hij op U zult mijn dagen heb- ren op mijn kantoor, chèque binnen dertig ben." „Dat is volkomen aannemelijk"., zei Eden. „Als u een ogenblik wach- m -m DE ZWEEDSE DOELVERDEDIGER Lindberg heeft de bal weggestompt Lenstra staat gereed om op te springen vering van fret snoer. Neem het aan of sla het af." Hij stond op en keek op de juwe lier neer. Eden was een meestér in koopmanschap, maar, onverklaar baar als het was, al rijn slimheid begaf hem tegenover deze Gibral- No. 5 diende", herhaalde hij op vaste ten., wilt, zal ik een koopaete laten Nu, ik heb het druk. Ik neem dat oon* opmaken, waarin de condities zijn anoer voor de prijs, die ik ge- „Natuurlijk", zei Thorn. Madden aangegeven. Zaken zijn zaken,-zoals noemd heb." had de chèque geschréven en legde u vooral zult begrijpen." Eden schudde het hoofd. „Het is die op de schrijftafel van de'juwe- .„Natuurlijk", knikte Madden. De minstens dxie honderd duizend lier. „Ik zat te denken. Chef, 't is juwelier ging heen. Evelyn Madden waard, zoals ik u zei." maar een voorstel.ging Thora stond op. „Ik -kom beneden bij u, „Mij niet. Twee honderd twintig— voort „Als Juffrouw Evelyn terug vader. Ik wil hun voorraad jade twintig nu, om te verbinden, en de komt en de rest van de winter in eens zien." Zij wendde zich tot Me rest bmnen dertig dagen na de ie- Pasadena doorbrengt, zal zij het vrouw Jordan. „U weet, men vindt halssnoer daar willen dragen. Wij in San Francisco heter jade dan zullen daar over zes dagen in do ergens anders." buurt zijn en het schijnt mij toe.." „Ja, dat is zo", glimlachte de „Wie koopt dit snoer.viel Mad- oudere vrouw, Zy-stond, op en nam den scherp in. „Ik ben niet van plan de banden van bet meisje inde om het ding net hele land door op hare. „Zo'n mooie hals, lieve ik en neer te laten sjouwen. Dat u te zel juist „„or u kwam - de Phil- iartnan. Hulpeloos keek hij naar gevaarlijk in deze tyd, nu_de helft hm ore paarlen eisen jeugd. Nu, ze zijn oude vriendin. van de mensen oplichters zijn." zullen die nu eindelijk weer hebben. „Het is in orde. Alec", zei Me- „Maar vader", zei het meisje, „het Ik hoop, dat u ze vele gelukkige ja- vrouw Jordan. „Ik neem het aan." ia.volkomen waar, dat ik het snoer ren lang dragen zult," „Ik koop altijd spotgoedkoop", gaf graag deze winter'dragen wou...," „Wel eh dank u", zei het Madden ten antwoord, „én anders Zij hield op. Het rode gezicht van meisje en ging heen. Madden keek koop ik niet." Hij haalde zijn chè- P. J. Madden was paars geworden naar de secretaris. „Wacht in de queboek te voorschijn. „Twintig en hij gooide zijn groot hoofd ach- auto op me", beval hij. Toen bij met duizend nu, zoals de overeenkomst terover. Dat was een rare gewoonte mevrouw Jordan alleen was, keek is." - van hem als hij werd tegengesprö- hij haar grimmig aan. „U hebt mij Voor het eerst sprak nu de secre- ken, zeiden de dagbladen, „Het, nog nooit gezien, wel?" informeerde taris; zijn stem was schraal en koud, paarlsnoer zal mij in New York hij. en, verontrustend beleefd. „U zegt, worden geleverd", merkte hij op- „Het spijt ffie. Heb ik u ontmoet? dat de paarlen'over zes dagen zul- tegen Eden, zonder aandacht, te Dan...," Ien aankomen?" schenken aan zijn dochter of „Neen,,Ik geloof het niet .Maar üc „Zes dagen of daaromtrent", ant- Tbom. „Ik ga een poosje naar het heb u gezien. Och, we zijn nu alla- woordde Mevrouw Jordan. Zuiden, ik heb een huis in Pasadena maal aardig oud'géworden,: het kan „O, juist" Er kwam iets vleierigs en een ranch in de woestijn, vier geen kwaad om erover te spreken, over hem. „Ze worden gebracht mijlen van Eldorado. Ben er, lange „7. (Wordt vervolgd) over. Hy liet kalm verder spelen en was zodoende verantwoordelijk voor het onverkwikkelijke tafreel hierna, waarbij wij Wilkes op de grond zagen liggen, met een. klu wentje van Zweedse spelers, de keeper incluis over hem heen. Doch hoe de keeper ook z'n best deed, hij kon de bal niet in z'n bezit krijgen en pas met een forse majeur lukte het om het doelgebied te zuiveren. Een verontwaardigde Wilkes krab belde" overeind en het publiek joel de.... Als beloning hiervoor hadden" de Zweden even later gelijk kunnen maken, toen Liedholm alleen voor Kraak kwam te staan, doch het schot ketste af op de schoen van onze keeper. Toen was het eindelijk de beurt van Abe Lenstra. Wij zagen de Fries alleen op:Lindberg af stor men, maar zijn spurt miste de ge wone snelheid en Nilsson kón ge-, makkelijk ingrijpen, Even later had hij echter wel pech, toen hij, na voortreffelijk samenspel met Wil kes tegen de lat kogelde. De tweede helft Zo aantrekkelijk en fraai de strijd in de eerste helft soms was geweest, zo'n teleurstelling was het spel na de hervatting. Speciaal in de voorhoede was het verband plotse ling zoek. Waar bleven nu die snel le dribbles van Wilkes, waar zijn felle schoten? Waar de verwarring stichtende - switches tussen Rijvers en Van der Tuyn? Gelukkig echter kon de'achter hoede steeds opnieuw het hoofd bieden aan de nu gevaarlijker wor dende Zweedse aanvallen. De blauw-witten hadden in de rust blijkbaar bet consigne gekregen meer te schieten, want het aantal malen, dat Kraak thans op de proef werd gesteld was groter dan in de eerste helft. De Stormvogels-man verwerkte echter allesop zijn be kende rustige en stijlvolle wijze en zo bleef de nul op het scoringbord. Hoe sterk de Zweden nu ook kwa men opzetten, hoe zwaar de druk op het Nederlandse doel ook werd. de aanvallen» door de 'Nederlandse aanval opgezet, bleven gevaarlijk en twee maal kort achter elkaar kon de ietwat stijf spelende doel man Lindberg zijn handen warmen aan venijnige schoten van Rijvers en Van der Tuyn. Hoewel Nederland regelmatig de kans kreeg om de voorsprong te vergroten, toonden dé Zweden zich nu toch beslist de meerderen. Qua techniek en uithoudingsvermogen waren zij de onzen de baas, maar een factor hadden zy tegen, een factor die hun misschien zelfs de overwinning heeft gekost: het ver rassende element in hun aanvallen ontbrak volkomen. Het spel was te Als; het aan de officier gelegen had. was deze. Pietje voor vier maanden de gevangenis ingegaan, want hij vond het maar dun. wat.de vrouw bedreven had: haar bloed eigen buren op geraffineerde wijze een half jaar lang gedurig bestolen. Die buren waren eens met vakan tie geweest en hadden toen Pietje de sleutel gegeven, opdat zij het huis zou kunnen luchten en. de bloemen en planten water geven. Pietje had dat wel willen doen, Of schoon zij eigenlijk die mensen niet goed uit kon staan, want in de be zettingsjaren hadden zij haar afge zet, vertéldezij: veel te veel laten betalen voor een beetje zwart voed sel. Jaloers op de welstand der buur tjes en zinnend op wraak voor die afzetterij, had Pietje de sleutel laten namaken. Toen de buren een poosje van vacantie terug waren, begon de vrouw op gezette tijden hun. huis te doorsnuffelen. Mét de nagemaakte sleutel kon zij gemakkelijk binnen komen. Zodra zij. al afloerend. Zich overtuigd had dat de mensen uit waren, sloop Pietje het huis in en pleegde kleine diefstalletjes. Successievelijk gapte zij aan geld ongeveer zeventig gulden, verschel den textielpunten en ten slotte een laken, waarvan zij een mantel liet maken. Allemaal uit wraak dat die mensen haar in de oorlog zo hadden afgezet, zei ze, want de vrouw was best in staat op een eerlijke manier aan geld te komen. De schade van over dé honderd gulden had ze al volledig vergoed en dat geld ver diende ze in een ommezien met naaien. De rechter vond het gek dat iemand die zo vlot voldoende geld verdienen kon, telkens kleine beetjes ging stelen. Pietje had er dan ook erg spijt van, ze zag ntx het dwaze van haar doen goed: in. Het bleek ook wel dat zij in een tamelijk overspannen toestand de feiten gepleegd had. Ze was al een hele tijd erg zenuwachtig, zo zelfs, dat de dokter baar rust voorge schreven had. Met naaien kon ze dus niets verdienen in die tijd en die buren hadden, het maar best, die afzetters, en-zo was "het "dan allemaal gekomen. De réchter vond het wel erg zo'n zwakke vrouw vier 'maanden op te laten sluiten/ zoals de officier voorstelde, en hij maakte er voor waardelijk van, maar dan moest Pietje goed beseffen, zei hij, dat ze voortaan haar handen' thuis moést houden.' Hoe staat U nu met Uw buren, vroeg hij. We groeten mekaar niet, zei Pietje. Nou, daar kon de rechter wel in komen..'.'. doorzichtig en te breed en dit gaf de Nederlanders steeds weer de ge legenheid op .tijd schoon schip te maken. Zij het dan ook, .dat er bij dit wegwerken ontzettend slecht werd geplaatst, hy het bijzonder Storiele-a-bezondigde-zich hieraan vele .malen, maar ook bij de. handi ge Rijvers .was-'dit-- onderdeeL dit maal een zwak punt. Het spel bleef heen en. weer gol ven, Steeds toenemende- druk op ons doel met af en toé een snelle uitval der onzen, dat was. het spel- beeld van de tweede helft. Pas tegen het' einde kwam er wat meer tekening in de strijd."De Zwe den zagen dat het zo niet ging, kwa men steedsfeller .opzetten en be-, gonnen nu elke schietkans te: be nutten. Het Oranje-team zag.het gevaar hiervan, voelde dat de gelijkmaker ieder moment zou kunnen komenen gooide ..er» onder de leuze: aanvallen is de bes- - te verdediging, nog even een schep je op. Enkele snelle rennen van. Van der Tuyn stichtten nog even verwarring in de Zweedse defensie en ook Lenstra, hoewel lang niet de geniale Lenstra uit de wedstrijden tegen de Belgen, wist soms gevaar lijk door te breken, maar. altijd kwam er een'Zweeds been of hoofd tussenbeide, hetgeen ook het tot werd van enkele goede schoten en kopballen van Rijvers en Wilkes. Zo bleven de defensies de baas.en. nadat Kraak een paar maal fraai had ingegrepen floot scheidsrechter Jorssen, het einde van deze aan trekkelijke,' voor de rust zelfs fraaie wedstrijd», waarvan het resultaat» een 10 overwinning, zeer zeker hoog mag. worden aangeslagen. Aducctentie L M. EEN LEKKERE VERSTERKING VOOR DE KINDEREN Kinderen, die overdag zo ge weldig beweeglijk kunnen zijn, hebben een krachtige voeding nodig. En ook nog bij talloze andere gelegenheden zal Moes-: der zoeken naar een verster kend voedsel, wat haar kind goed doet en graag gegeten wordt. Maak dan eens een lekkere kop De Gruyter's cacaomalt. De kin deren smullen er van en cacao malt is buitengewoon verster kend en voedzaam. Geef cacao malt iedere dag voor het naar bed gaan. Dat kan, want cacao malt is zonder bon. Van 11 .Juni tol 17 Juni een extra tractatie er bij, want bij ieder busje De Gruyter's cacao malt 100 gram pepermunt (op bon) gratis. 815 „Volendam" met immi granten naar Quebec Vrijdagmiddag vertrekt van de Wilheiminakade te Rotterdam, het s.s „Volendam" met: immigranten naar Quebec. Het betreft hier geen Nederlandse immigranten doch men nonieten. die uit een kamp over de Duitse grens komen, alsmede Bel gen en Scandinaviërs, welke groe pen zièh alle te Rotterdam insche pen. In Southampton komt nog een aantal Britse immigrantenaan boord. In totaal zullen onge veer duizend personen worden ver voerd. De Volendam", die nog steeds op „time-charter" van de Nederlandseregering is, zal- deze reis maken onder auspiciën van da Holland-Amerika-Lijn. - DONDERDAG 10 JUNI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.— Sport» 19.10 Oorlogsgravenstichting,. 19.15 Volks? muziekschool, 19.45 Reg. Uitz,. 20. Nws, 20.05 Echo van de dag, 20.15: Re sidentie orkest, 21.45 Luisterspel, 2220 Zang en. orgel, 22.45 Onder vier ogen, 23.Nws, 23.1524.— Gr. muziek, HILVERSUM II: 19.— Nws 1915 Leger, des Hells, 19.30 Actueel geluld, 19.45 Jonge mensen en hun beroep, 19,55 Bach-Koraal, 20.— Nws, 20.05 Programma-Proloog, 20.15 Gr. muziek, 21,Wentelende wieken, 21.20 Piano recital, 2120 Omroeporkest. 22.15 De vaart der volken, 22,35 Viool en plano, 22.45 Avondoverdenking, 23.Nwb, 23.15—24.— B.B.C.-Symphonlearkest, VRIJDAG 11 JUNI 1948 Ochtend- en middagprogramma. HILVERSUM I: Nws. 7.15 Och tendgymnastiek, 7,30 Gr. muziek, 8. Nws, 8.18 Operette programma 8.B0 Voor de huisvrouw, 8.— Morgenklan- ken. '9.30. Symphoniemuziek, 10 Morgenwijding, 10.20 Gr. muziek,- 10.30 Voor de vrouw. '10.45 Pianorecital, 11.15 Voordracht, 11.30 Orgelspel' 12.-- Mid dagconcert. 12.30 "Weerpraatje, 12,33 Sport. 12.38 Dick Willehrsndt speelt, 13,Nws. 13.15 The-seven wings, 14. Kookkunst. 14.20 Kamermuziek, 15.— Ons volk en rij" dichters, 15.20 Gr. rQUzi-k. 16.— Kamerorkest, 16.30 Tus sen twaalf en zestien. 17.— Pianoduo, 18.— Nws, 18,15 Actordecmrouzick18.30. Strijdkrachten. HILVERSUM TL: 7.— Nws, 7.15 Och tendconcert, 7.45 Gebéd. 8.— Nws, 8.15 Pluk de da£, .9,Viool en piano, 9.30 Waterstanden. 9.35 Schoolradio. 10.25 Muziek houdt fit, 11.— De Zorrne-- bloem, 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Zangkoor. 12,Angelus. 12.03 Piano recital, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Lunch concert, 12.55 Zonnewijzer. 13.Nws. 13-20 Lunchconcert, 13.50 Van man tot man, 14.— Symphonic concert, 15.15 Gr. muziek 16.— Studentenkoor. 16.30 Gr. muziek. 17.— Na schooltijd, 17.15 Or kest zonder naam, 17,35 Tennissen, 17.45 Wat het buitenland leest, 18.— Orkest zonder naam, 18.20 Kamermu ziek. 18,50 Reportages. Arno J. Klein's DJiguïten Kozakken zullen 12 en 13 Juni op het land Van Hofroken een programma geven van soli, pyramides op 6 paarden, messen- dansen, rit door het vuur enz., in tptaal 3$ verschillende nummers. t l

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3