P Was Schreieder werkelijk zon onschuldig man? Steun van de overheid aan filmproducenten? heöen.,.. Een praatje over hartkramp Vragen in Kamer over invrijheidstelling van de Kriminaldirektor Onderzoek naar het „Englandspiel" Koninklijk huwelijk in Athene Twee kamermuziek avonden van het Internationale muziekfeest Nederland en de Wereldbank Prinses Anna in feite buiten de r.k. kerk Nieiïwe douanezaal in De Hoek reeds in gebruik „Geen variété meer", zegt commissie Radio-programma XS-1 vloog sneller dan het geluid Haringvangst blijft tegenvallen DE ÜHINESE PAPEGAAI Veel roken een der Cr aaaZ nz&ts bvM, CALVÉ's II oorzaken .Vrijdag 11 Juni 1948 3 De invrijheidstelling van Schreieder zal het onderwerp zijn van een serie vragen, die de heer F. 3. Goedhart, Tweede Kamerlid der Partij van de Arbeid, vanmld- dag aan de minister van justitie zal stellen. Deze vragen lulden als volgt: Moet op grond van de commen taar, die van de zijde der justitie in verband met deze aangelegen heid aan het ANP verstrekt werd, aangenomen worden, dat: a. Schreieder de uit Engeland hier neergelaten parachutisten niet in vier categorieën heeft verdeeld, t-w.^ degenen, die zonder bezwaar terstond doodgeschoten konden worden; degenen, die nog enig be lang voor het „England-Spiel" had den, maar niettemin gedood moch ten worden; degenen, die voor het „England-Spiel" van waarde wa ren, zodat zij voorlopig niet voor executie in aanmerking kwamen; en degenen, die zo voortreffelijk met de Duitse coritra-spionnage samenwerkten, dat hun leven ge spaard moest worden? k>. Schreieder op geen enkele wijze betrokken is geweest bij de dood van enige uit Engeland hier gekomen agenten, die na hun'ont snapping uit Haaren opnieuw ge arresteerd en daarna in hun cel vermoord werden? c. Schreieder niet medeverant woordelijk gesteld wordt voor de ais „wapen-dropping" te Helvoirt opgezette hinderlaag, ten gevolge van welke provocatie verscheidene Nederlandse jonge mannen de dood ingejaagd zijn? d. Schreieder nietzelf voor de revolver gezorgd heeft, waarmede de NSB-er Reydon door mannen van de verzetsbeweging uit de weg geruimd werd? WAAROM „KNAP EN CORRECT"? Indien het inderdaad juridisch onmogelijk mocht zijn om de vrij gelaten „Kriminaldirektor" op grond van oorlogsmisdrijven te vervolgen, achten de ministers het dan op zijn plaats, dat Schreieders invrijheidstelling gepaard gaat me! een toelichting varx de zijde der justitie, waarin deze Duitser een „zeer knap en correct politie-amb- tenaar" wordt genoemd? Weten de ministers overigens, dat de- vele bijzonderheden, die langzamerhand over het „England- Spiel" zijn uitgelekt, in brede kring grote beroering hebben ver wekt, daar nu wel is vast komen te staan, dat door deze Duitse machi natie tientallen gedropte agenten en een zeer groot aantal Neder landse verzetslieden—in -de-cel* en voor het executiepeleton zijn ge- komen, terwijl- hierdoor eveneens' grote hoeveelheden wapens, die de Nederlandse verzetsbeweging zo dringend nodig had, in handen van de vijand zijn gevallen, en kunnen zij mededelen, wat thans gedaan .wordt of reeds gedaan is om de achtergronden van dit drama bloot te leggen? Bestaat zekerheid, dat: a. de vrijlating van de „Krimi naldirektor" Schreieder het onder zoek naar bet „England-Spiel" niet zal vertroebelen of belemmeren? b. Schreieder ter beschikking blijft van de instanties, die zich met het onderzoek naar het „England- Spiel" bezighouden, met name van de parlementaire enquête-commis sie? Ex-koning Michaël van Roemenië en prinses Anne de Bourbon Parma ?Ön gisteren in de troonzaal van het koninklijk paleis te Athene door aartsbisschop Demaskinos. de or thodoxe primaat van Griekenland, in het huwelijk verbonden. De ouders van de bruid waren niet aanwezig. Zij hebben er echter in toegestemd, dat het huwelijk volgens de orthodoxe ritus plaats vond. Prinses Anne blijft rooms katholiek.' DE MOTORFIETS VAN DE LUCHT..Deze „Fairey Junior", een êén- persoonsvliegtuigje met open cockpit werd dezer dagen in Engeland gedemonstreerd. Het benzineverbruik is slechts 1 op 12, dus gelijk aan dat van een kleine auto. Hoewel klein en zeer eenvoudig van uitvoering kost deze motorfiets van de lucht" toch nog de lieve som van 5000 gld (Van onze Haagse redacteur) De vice-president van de Wereld bank Robert L. Garner, die dezer cagen Ir gezelschap van de onder directeur van de afdeling leningen van die bank A, S. G. Hoar en van de heren Patrick'Achesun en L, B, Rist in Den Haag is aangekomen heeft gisteren met de minister van financiën en met de thesaurier gene raal dr. A. Treep een onderhoud ge had. De indruk scMint gerechtvaar digd, dat dit bezoek in verband staat met de lening van 500 millioen dollar, welke Nederland vorig jaar bij de Wereld Bank heeft aange vraagd. Nederland is toen een eerste tranche van 195 millioen dollar ver strekt. Dit bedrag moest worden uitgestreken over een periode welke liep tot eind Maart 1948. Dat het gehele bedrag door Nederland nog niet ig verbruikt, komt in hoofdzaak door het feit, dat het stelsel van fi nanciering achteraf werd toegepast. Men kan wel aannemen dat Neder land zou hebben aangedrongen op de toewijzing van een tweede tran che Intussen wordt niet uitgeslo ten geacht, dat vertegenwoordigers van de bank tevens aandacht zullen besteden aan de kwestie van de vestiging van het Europese filiaal van de bank. Amsterdam is een ernstige canöidaat. Verantwoordelijke prelaten van het Vaticaan hebben Donderdag te kennen gegeven, dat prinses Anne van Denemarken zich in feite bul ten de gemeenschap der Rooma- Kdtholieke kerk heeft geplaatst door haar huwelijk met ex-koning Michael dat volgens de Grieks- orthodoxe ritus gesloten is. Zij heeft daarmee een „ernstige zonde" begaan, aldus de woordvoerders van het Vaticaan, en stelt 2ich bloot aan de straf, de heilige sacramen ten niet te mogen ontvangen. Men verwacht echter niet, dat het Vaticaan officieel de excommu nicatie van prinses Anne zal uit spreken. 504e STAATSLOTERIJ 2e KLASSE, 2e LUST 500020755 f 2000.— 8769 f 1500.— 10238 f 1000.— 1060 5339 12326 18542 f 400.- 6723 7477 14830 19792 20227 f 200.— 1258 3822 15325 f 100.— 1083 2538 4082 4794 5246 10125 10677 10872 17622 20475 Naast de orkestconcerten van het In ternationale Muziekfeest te Amsterdam rijn er twee avonden gewijd aan ka mermuziekwerken in de kleine zaal var het Concertgebouw. Evenals voor. de grote concerten be stond ook voor het intieme musiceren zeer veel belangstelling. De kleine zaal die ruim 600 toehoorders kan bergen was tot de laatste plaats bezet en er heerste die echte belangstellende sfeer, die dit gehele muziekfeest kenmerkt. Dat tot de werken die op de eerste avond sterke indrukken zouden nalaten het openingestuk van het programma, een trio voor viool, cello en plano van de Noorse componist Klaus Egge be hoort, kan moeilijk worden beweerd. Gaarne wil ik de ernstige bedoelingen die er aan ten grondslag liggen, in aan merking nemen maar nergens be speurde ik een climax oi een Inventie van enige betekenis. Bovendien waren noch. meloaiek noch harmoniek bijster belangwekkend te noemen en de uit gesponnen vorm was ten opzichte van de schrale inhoud weinig verantwoord. De eerste verrassing kwam in de vorm van de compositie „Put away the Flutes" (leg weg de fluiten) voor te nor, fluit, hobc en strijkkwartet van de In 1915 geboren Engelse componist Humphrey Searle. In een prachtige vertolking door de Engelse zanger Hené Soames en leden van het Concert gebouworkest bloeide uit deze zeer kunstzinnige en technisch kaap ge schreven. muziek een klanksifeer op. die de inhoud, van V/. R. Bodgers gedicht op uitermate boeiende wijze interpre teerde. Als een componist van groot formaat moet ook onze landgenoot Hans Henke- mans beschouwd worden. Deze in 1913 geboren kunstenaar die reeds een niet discbe studie Intensief met de beoefe ning der toonkunst bezig. Na enige tijd nog een artsenpraktijk te hebben uit geoefend ging hij zich. spoedig daarna geheel uitsluitend aan de muziek wij den, En dit kan niet anders dan afe Nederlandse toonkunst ten goede ko men. want zijn sonate voor twee pia no's moet een pronkstuk der heden daagse muziekproductie genoemd wor den. Mijn programma-aantekenin gen lulden: een krachtig, zeer per soonlijk klankidioom, doorlopend boeiend van. inventie, grote rbyth- misehe spanning en vaart; virtuoos ge schreven stuk, waarin niet meer ge ëxperimenteerd wordt, De moeilijkhe den die deze combinatie biedt zijn vol komen opgelost. Tegelijkertijd bood dit werk hem de gelegenheid zijn bijzonder boeiend pianospel te demonstreren. De pianis tische kwaliteiten van zijn partner Luetor Fonse waren eveneens van een hoog gehalte. Na de pauze hoorde ik nog een Sona tina voor hobo en piano van Antoni Szalowski (Polen), een aantrekkelijk met stuwing geschreven werkje door Haakon Stotijn en. de componist mooi gespeeld, en acht gedichten van Michel angelo voor bariton en strijkkwartet getoonzet door Richard Sturzenegger, een Zwitserse componist, die bewijs gaf zich ernstig met de compositiekunst te occuperen doch aan wiens muzikale uitingen te vee! reminiscenties aan voorbije tijden verbanden £»jn om het hedendaagse muziekbesef te bevredigen. De bariton Felix LoefXel en het Ber- ner Strijkkwartet vertolkten het werk op voortreffelijke wijze. Het concert van gisteravond bracht niet die verrassingen v.-elke ons Dins dagavond. wachtten, m.a.w. werken van hetzelfde kaliber als die van Searle en Henkemans heb ik niet gehoord. Het programma werd geopend met drie liederen van Sandor Jemnitz (Hon garije), uitstekend voorgedragen door de zangeres Maria Novae en de pianist Georg Fazman, maar deze muziek maakte weinig indruk- het was alles nog al langdradig en eentonig wat er klonk. Meer voldoen kon het Concertino da Camera voor fluit, clarinet, fagot en piano van de Australische 'componiste Peggy Glanville—Hicks, Het is een pre tentieloos werkje maar melodisch en harmonisch getuigt het van veel esprit; het laatste deel .zelfs ia een sprankelende farce die men ten zeerste kan appre ciëren. Na de pauze gingen de Catro Poemas Galegos van Julian Bautista (Spanje Men had verzuimd een. Engelse c Franse vertaling in het programma af te drukken, zodat de gedichten die in een Spaans dialect leken te zijn geschreven bijna niet te begrijpen waren. Oi dus de componist de juiste sfeer trof moet ik in het midden, laten, maar een klank rijke muziek hoorde men zeer zeker. De zangeres Janet Frazer zong de liederen met fraaie stem. Het Amster dams Kamermuziekgezelschap, samen gesteld uit leden van het Concertge bouworkest zorgde voor een prachtige begeleiding. - in. het tot slot uitgevoerde Quintet van de Tsjech Stepan Lucky, een werk waarin weihlg verscheidenheid viel te bespeuren, dat bovendien in harmonisch opzicht stroef en gemanië reerd aandeed, doch dat met zijn met veel vaart geschreven Finale toch wei de moeite van het horen waard was, kreeg men opnieuw gelegenheid de fraaie instrumentale prestaties der bla zers te bewonderen. Herman van Bon» HERZIENING BIOSCOOPWET De overheid heeft ongetwijfeld een positieve taak bjj de bevordering va» de film in aesthetische en algemeen culturele zin, doch deze be vordering' zal niet mogen plaats vinden langs de weg van keuring van overheidswege, aldus het verslag van de commissie inzake herziening van de Bioscoopwet. De commissie is eenstemmig van oordeel dat by de keuring van films een positief criterium niet dient te worden aange legd. Op het terrein van de productie echter zal de steun van de over heid onontbeerlijk zjjn. dat de centrale keuringscommissie de gestelde normen met gestreng heid zal handhaven. Keuring voor de jeugd Ten aanzien van de keuring voor de jeugd wordt geadvi seerd een algeheel verbod van filmbezoek voor kinderen bene den 14. jaar in te voeren met de volgende twee uitzonderingen: a) Voorstellingen van films die goedgekeurd zyn voor alle leeftij den. b) Voor kinderen onder geleide van ouders, voogden, onderwijzers of opvoeders. 2. Voorstellingen van kinderfilms: voor alle kinderen. In de samenstellingder centrale commissie voor de filmkeuring dient wijziging gebracht te worden in die zin dat, indien mogelijk de helft althans een derde- van het aantal leden benoemd zal worden op aanbeveling van de film- en j eugdorgan isa ties Voorts wordt geadviseerd, de mo gelijkheid tot gemeentelijke nakeu ring uit art, 4 van de bioscoopwet te schrappen. Géén variété meer Tenslotte hield de commissie zich bezig met de vraag of van een film voorstelling andere vertoningen (cabaret-variété etc.) deel mogen uitmaken. Afgezien hiervan, dat bij het pu bliek slechts weinig behoefte aan dergelijke voorstellingen blijkt te bestaan, moet de commissie tot haar spijt constateren dat veel van het gebodene tengevolge van onvol doende toezicht het toelaatbare overschrijdt. Zy meent derhalve te moeten ad viseren een absoluut verbod in te voeren van deze vertoningen in het kader van filmvoorstellingen. Wat Nederland toch op dit gebied tot heden door het particuliere ini tiatief heeft tot stand gebracht, was te gering en van inhoud en vorm vaak hoogst onvoldoende- De overheid mag niet afwachten of ln de toekomst door particulier initia tief in ons land meer en betere pro ducten vervaardigd zullen worden. Voor zover het gaat om de posi tieve beoordeling van de vertoning van goede films, ligt hier, zoals reeds th jis het geval Is, bü uitstek een taak voor het particuliere ini tiatief met name voor de filmclubs, filmliga's, filmacties enz. Zij moe ten het publiek opvoeden in het gaan zien van goede films. Deze filmorganisaties zouden haar arbeid doeltreffender kun nen verrichten, indien zjj in enigerlei vorm subsidie van de overheid zouden ontvangen. De commissie beveelt in dit ver band <J«8 instelling aan van een fonds van overheidswege. Wat het huidige negatieve crite rium bij de filmkeuring voor vol wassenen betreft, meent de com missie dat dit gehandhaafd dient te biyven, waarbij zij er van uit gaat, VRIJDAG 11 JUNI 1948 Avondprogramma HILVERSUM I: 19.— Denk om de bocht, 19,15 Accordeonmuriek, 19.39 .Waar la Uw God", .19,50 Tien voör acht. 20.— Nws, 20.05 Orgelconcert, 21.— Men' vraagt en wij draalert, 21.50 Op Vku»'len van muziek, 22,— Bui- tehl, overzicht door Prof. Dr. C. D. J. Brandt, 22.40 „Vandaag", 22.45 Avond wij ding. 23.— Nws, 23.15—24.— Sym. phonie orkest. HILVERSUM II: 19— Nws, 19.18 Heg, Uitz., iQ.so Oude melodieën met nieuwe harmonieën, 19.46 Koe spreken we? 20.Nws, 20.05 De gewone man. 20.12 De zilvervloot, 20.35 Rondetafel conferentie. 20.55 Phith. orkest, 21.55 Het oude Testament, 23.— Nws, 23.15— 24.Dansorkesten. ZATERDAG 12 JUNI 1948 Ochtend- en nolddagprogramma HILVERSUM 7.— Nws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Victor Silvester, 8— Nwe, 8.18 Morgenklanken, 9.15 Gr. muziek, 10.— Morgenwijding, 10.20 Ra- diofeullleton, 10.35 Viool en piano. 10.55 Zang, .11.Vpor de arbeiders, 12. Salonorkest, 12.30 Weerpraatje. 12,33 Gr. muziek. 33.— Res, Uitz., 13.30 Or gelspel, 14.— Het Ned. Lied. 14.15 Vau deville orkest, 15— Het N.V.V., 35.33 Platenmarkt. 35.45 Hawaiian muziek, 16.Communistisch manifest, 38.15 Amateurs, 15.45 Om en nabij de twin- Jig. 17.15 Volksconcert. 18— Nws. 38.15 Sport, 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II; 7.— Nws, 7.15 Philh. Orkest, 7.35 Maria ter ere, 7.45 Gebed, 8.Nws. 8.15 Pluk de dag, 9.Voor de vrouw 9.05 Promenade cbneert. 9.30 Waterstanden; 9.35 Muzfek houdt fit, If— Klein Kleutertje, 30.15 Franse Opera's, 11— De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 3215 Zang, 12.33 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer, 13— Nws 13.20 Lunchconcert, 13.50 Film »n To neel, I4.IQ Elck wat Wils, 15.15 Piano recital, 15.45 Kiosk. 16— OM songs Cf England, 18.20 Vliegende Hollander, 18.30 Gregoriaans. 17.De Wigwam, 38.— Volkïllederenkwartet, 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht, 18.30 Tennis sen, 18.40 Spineuza. DAG EN NACHT Is er gedurende de laatste twee maanden gewerkt om dc prachtige, nieuwe visitatiezaal in het stationsgebouw te Hoek van Holland, waarover wij reeds schreven, vóór het aanbreken van het zomerseizoen gereed te krijgen. Hoewel aan de voltooiing van de zaal, waarin 400 reizigers tegelijk „behandeld" kunnen worden, nog gewerkt wordt, vormt zij echter nu reeds met de ean- irenzende en eveneens nieuwe en moderne afdeling pas-conlróle en wissel- ;antoor, een grote aanwinst voor de Nederlandse Spoorwegen en de Douane. Op 15 Met zijn de nieuwe zalen, naar ontwerp van ir. S. van Ravensteyn, architect van de N.S., die ook het nieuwe D.P.-station zal bouwen, in. gebruik genomen. De oude 3e klasse wachtkamer wordt thans verbouwd tot een modem ingerichte 2e en 3e klasse wachtkamer, een werk, dat dit najaar gereed zal komen. AI deze vernieuwingen zijn slechts een onderdeel van een grootscheeps her- ba uw-pLan van de stationsgebouwen en de kantoren van Hu dig Pieters, de Mij. Zeeland, Douane cn P.T.T. De uitvoering zal in etappes geschieden en enkele jaren in beslag nemen. Het drukke verkeer van reizigers en militaire verlof gangers,- moet al die tijd ongehinderd verwerkt kunnen worden, wat extra- moeil ijkhedon oplevert voor de arbeiders en technici van de N.V. Spoorwegbouw Utrecht, die het werk uitvoert Nu reeds is de buitenlander, die vta Hoek van Holland ons land binnenkomt Of verlaat, vol bewondering voor de bijna voltooide nieuwe visitatiezaal, die door haar ruimte, de lichtgetinte muren, de T.L. buisverlichting en vernuftig aan gebrachte verwarmingsbuizen, eer» verrassend prettige indruk maakt. Het is de eerste indruk van ons land en daarom van zoveel belang, dat deze inderdaad voortreffelijk IsJ Stuart Symington, de Ameri kaanse minister van luchtvaart, heeft op een persconferentie mee gedeeld, dat de Bell XS-1, het Ame- rikaanse proefvlieg tuig, „veel snel ler" heeft gevlogen dan het geluid. Voor zover hem bekend, zei Sy mington, had nooit een. ander vlieg tuig deze supersonische snelheid bereikt. Op zeer grote hoogte, waar de temperaturen dalena bedraagt de relatieve snelheid van de XS-1 662 mijl per uur, Symington deelde verder mee, dat de Amerikaanse luchtmacht or ders zou plaatsen voor de fabricage van 2200 nieuwe legervliegtuigen. De aanvoer van nieuwe maatjes haring is dit jaar zeer aanzienlijk beneden de verwachting gebleven. Hoewel thans vrijwel de gehele vloot in zee ia en de reders het aan tal netten per schip hebben opge- voerd is de vangst tot nog toe 30.000 kantjes minder dan verleden jaar in dezelfde periode of wel bijna 70 percent. waarom dit jaar plotseling zo weinig maatjesharing gevangen wordt is niet bekend, wel werkt het weer niet mee, maar de weersom standigheden alleen kunnen de oor zaak niet zfln. Vissertf, zeggen de reders, is nu eenmaal een wisselval lig bedrijf en daarom z(jn z;j alge meen van gedachte dat de vangst elke dag verbeteren kan. Reeds is gebleken, dat bit een ge concentreerde aanvoer op één aag ln één haven de markt gevoelig rea geert, Begin deze week daalde de prijs te Scheveningen aanzienlijk toen er aanbod kwam van 1200 kantjes tegelyk. In aansluiting daarop zakte eveneens de kleinhan delsprijs. Reshevsky, de beste speler in Moskou? Samücl Reshevsky is Dinsdag thuis gekomen met de mededeling, dat hij vindt, dat hij de beste spe ler in Moskou was. Na aankomst aan boord van de Veendam zei hij: „Ik denk, dat ik van Michael Botwinnik winnen zal, als er een match tussen hem en mf} alleen wordt uitgeschreven". Reshevsky zei Verder, dat de Russen al het mogelijke hadden, ge daan, zijn verblijf in Moskou te veraangenamen. EARL DERR BIGGERS delijk gekeeld." tie gegaan en hij heeft een mooie Ze keek hem aan en schudde het staat van dienst. Hij heeft altijd ge hoofd. Vroeger zou zij het mis- wenst het vasteland te bezoeken, schien kwalijk genomen hebben, nu dus heb ik alles in orde laten ma- "niet meer. ken zijn verlof, zijn paspoort als „U bent een vreemde man", zei ze. burger, alias. En hij bomt met de „Ik ben wat ik ben", antwoordde paarlea Waar zou ik een betere bo- hfj, „Ik moest het u vertellen, au- de kunnen, vinden? Wel ik zou EEN CHARLIE CHAN-M YSTERIE ders zou de triomf niet volkomen Charlia mijn leven toevertrouwen zijn." Eden kwam binnen, neen, dat is niet heel kostbaar meer. Ik zou hem het leven toevertrou wen van degene, die ik het meest liefheb op de wereld." ..Vanavond vertrekt hij, zei Je," ,Ja met de „President Pierce' MYSTERIE RONDOM TASSOJEF De Russische kolonel Tassojef, die enige weken geleden van zich deed spreken doordat h(j van de Sovjetzone naar de Britse zone ging en tenslotte enige dagen in Londen is geweest de Sovjets beschuldi gen de Britten ervan, hem te heb ben ontvoerd zou 24 uur na zijn terugkeer in de Sovjetzone zyn overleden. Tassojef heeft, nadat hy enige thd in Londen was geweest, het verlangen te kennen gegeven, terug te gaan naar de Sovjetzone. Lu zyn terugkeer beschuldigde hfi ae Britse autoriteiten, ervan, "dat zü hem onder martelingen- ertoe had den trachten te brengen, een anti- Russische verklaring te onderteke nen. Thans zou hij volgens Duitse Persberichten, 24 uur nadat hij door de Britten aan de Sovjetautoriteiten was uitgeleverd, overleden zfjn. Hetiizesmogendhedenpact over V est-Duitaland zal de volgende week in de Belgische Senaatscom missie voor buitenlandse zaken worden behandeld. Advertentie t. M SPAART MEER DAN HIJ KOSTE De SKODA Is alléén ia benzinegebruik al zóveel zuiniger dan vele wagena me tdezelfdery kwaliteiten, dat hij U in enkele jaren méér dan z'n aanschaf fingsprijs bespaart! CABRIOLET 4750.- De Italiaanse socialistische mmdérheidspartfj van Saragat heeft de uitnodiging om deel te nemen aan het congres van de Franse so cialisten, in Juli te Parifs, aanvaard. Advertentie L M. D* ZUINIGE vragen d/e U nóóit In de steek (sail Import 'N.V. AUTO-PAL ACE - OEN HAAG] HoBtwoB7-B.TcI. 111920(3 n[rmn) Bfll Stond me daar van de week op een avond opeens nichtje Truus voor onze neus. Ik wist niet beter of het lieve kind zat hoog en droog in Canada gelukkig te zijn met haar Bill. Al meer dan twee jaar geleden was ze getrouwd naar dat verre land gegaan, na een hevig afscheid van de hele familie. Ik zie nog de slope gezichten van alle verwanten bij haar vertrek, want dat zou wel lang duren voor we die aardige, mooie Truus weer eens te zien zou den krijgen, dachten we allemaal en de pessimisten onder de uïtgeleïders spraken zelfs openlijk van een af scheid voorgoed, maar ja, nietwaar, de vrouw volgt haar man daar, waar hij het nodig oordeelt zich te vestigen, staat er in de wet, en die Truus ging maar wat graag roee met haar Bill, want ze was stapeldol op haar stoere Canadees. Nou, die verloving had destijds heel wat voeten in de aarde gehad. Truus* Paatje en Maatje waren nog al aan de conservatieve kant, weet u, en ze vonden het een jjselijke Se~ dacbte hun dochter naar dat verre en vreemde land te zullen zien trek ken aan de arm van een, weliswaar bijzonder aardige, maar toch wild vreemde buitenlander. Wat wisten ze eigenlijk van die Bill? Wij voor ons konden Truus haar keus best begrijpen, We mochten Bill allemaal graag, hij was wat men noemt een knappe knul. een rustige, vrij zwijgzame lobbes van een jon gen. Veel vertellen van zijn land en. zijn leven daar deed hij nooit. Als je er naar informeerde bij hem, maakte hij er zich met een paar vage algemeenheden af, maar hij lachte er zo innemend en goedig bij, dat je dacht: nou ja, hjj is een man van weinig woorden, dat is in ieder geval beter dan. een opschepperige kletsmeier. Hoofdzaak was dat de jongelui het uitstékend met elkaar konden vinden, ze waren gewoon weg van mekaar en wat wil Je meer! En daar stond, me die Truus zo maar ineens voor onze neus. Aan. haar gezicht zag ik wel dat ze niet voor een maandje vacantia overge komen was. Och, vertelde ze een beetje triest, het was daar toch allemaal wel heel anders dan ze zich voorgesteld had. Zonder uniform was het net of Bill haar Bill niet meer was geweest, maar dat wende wel gauw, daarom was ze heus niet voorgoed naar huis gekomen. De onenigheid was ont staan door Bill's baantje. Wel. hon derd maal had ze haar man ge vraagd een andere job te zoeken, maar hij was zo op zijn werk ge steld, dat hij er onmogelijk afstand van kon doen. Wat was dat dan voor een baan, vroeg ik stomnieuwsgiErig. Och, zei Truus, iets in het amusementsbe drijf, we trokken in een woonwa gen van de ene plaats naar de andere, echt wel een mooie ruime wagen, Koor, maar die beren vond ik eng: Bill was berenleider, zie je.. DESIDERIUS Kamerlid vraagt ophelde ring over perszuivering By de aanvang van de Kamer- vergadering van Woensdag hebben de Kamerleden Mr. Burger (PvdA) en Hoogcarspel (CPN) toestemming gevraagd tot het stellen van mon delinge vragen. De eerste wil mi nister Glelen vragen stellen over de perszuivering. Hy is verontrust over de huidige gang van zaken, in het bijzonder door het hardnekkig gerucht, dat de apparatuur van De Telegraaf zal worden overgedaan aan het Elsevier-concern. De heer Hoogcarspel wenst minister Witte- man vragen te stellen over gevallen waarin burgemeesters zich hebben schuldig gemaakt aan zaalafdrij- ving van groepen van de bevolking die hem politiek onwelgevallig zijn. No. 6 Ik wü, dat u zult weten, „Alstublieft, meneer Madden. Als wat een u dit wilt ondertekenen dank u," „U krijgt een telegram", zei den, „In New York, denk er aan, en nergens anders. Goedendag." Hij voldoening het voor mij is, dat hals snoer te bezitten. Een diepe, oude wond is vanmorgen geheeld." Zij staarde hem aan. „Ik begrijp keerde zich naar Mevrouw Jordan Die komt aanstaande Donderdag- u niét" „Neen, natuurlijk niet- Maar in de tachtiger jaren kwam u vaak met uw familie van de eilanden en lo- Eindelijk zie ik'u.' geerde in het Palace Hotel. En ik „En wat ziet u nu?" ik was bellejongen in datzelfde „Een vreselijk ijdel man maar hotel. Ik zag u daar dikwijls eens sympathiek.'' en stak haar de hand toe. Glimlachend nam zij die. „Vaar wel. Ik kijk nu niet langs u heen. zag ik u dat beroemde halssnoer dragen. Ik vond u het mooiste meisje van de wereld och, waar om niet, we zijn nu beiden eh.." „We zijn nu heiden oud", zei ze naeht. „Ja dat bedoel Ik ook. Ik aan bad u, maar ik Was een belle jongen u keek langs mij heen u zag mij nooit. Een meubelstuk, meer was ik niet voor u. O, ik ver tel u, dat het mijn trots kwetste een diepe wond was het, zoals ÜC zei. Ik zwoer, dat Ik vooruit zou fcó- namiddag aan.'1 De deur ging en een knap jong mens stond op de drempel, Zijn ge zicht was mager en gebruind, zijn optreden evenwichtig en vol zelf vertrouwen, cn zijn glimlach had juist Juffrouw Chase aan het dra- „Dank u. Dat zal Ik niet vergeten, men gebracht in het voorkantoor. VaarweL" Hij verliet hen. Eden zonk ver moeid In een stoel, „Nu, dat Is af gehandeld, Hij put iemand uit. Ik wou aanhouden om een hoger be drag. maar het leek hopeloos. Hoe, weet ik niet, maar hij wint het altijd." „Ja", zei Mevrouw Jordan. „Hij wint het altijd." „Wat lk zeggen wou, Sally, ik wou niet, dat je die secretaris ver- ,0, vader, het spijt me als ik u stoor. Neen maar, wie is d&t?" „Bob!" riep Mevrouw Jordan. ,.J3j schavuit! Ik hoopte je te zien. Hoe gaat het?" „Ik ben juist ontwaakt tot heer lijk leven", vertelde hij. „Hoe gaat hef u en al de jongelui in uw buurt?" „Best, dank je. Maar zeg eens. je hebt te lang getreuzeld met je ont bijt. Je bent een heel mooi meisje PUDDING custard MAÏZENA telde, wie de paarlen brengt. Maar misgelopen." ,0 neen. Niet, als u Evelyn Mad men ik wist het toen al. Ik wou het js goed, als je bet mij zegt' u trouwen. We kunnen er nu alle- „Natuurlijk. Nu, Charlie brengt bei om lachen. Het plan ging niet ze." op zelfs sommige van mijn plan- „Charlie?" nen zijn nooit opgegaan. Maar van- „Detective sergeant Chan, van de daag ben ik eigenaar van uw paar- politie in Honolulu. Lang geleden. len. Dat komt er heel dicht bij, ZiJ ln het grote huis op het strand, was niet gebleven ik ken haar al zullen om de hals van mijn dochter hij onze vertrouwde jongen." lang. Overal waar ik de afgelopen hangen. Be heb u uitgekocht. Mijn „Chan. Een Chinees?" week heen. ging, heb lk haar ge- trots was diep gewond, maar is ein- „Ja, Ofosn is van ons naar de poli- xien." (Wordt vervolgd) den bedoelt. Ik zag haar beneden, toen ik binnen kwam ze praatte met een van de verbannen groot hertogen, die wij in de zaak hebben om de klanten te bedienen. Ik ben Amerikaanse minister van s arbeid overleden Donderdag is de Amerikaanse minister van arbeid, Lewis B. Schwellenbach, na een ziekte van verscheidene weken overleden. Hij was minister van arbeid sinds 1945. Schwellenbach was voorstander van de anti-lynchwetten, uitbreiding van de nationale verzekering- en de wet op de wederkerige handelsover eenkomsten. In 1938 was hij gedele geerde in Den Haag bij de inter parlementaire unie. Voor 1945 was hij o.a. senator en rechter. De Britse minister van bin nenlandse zaken, James Chuter Ede, heeft zyn besluit van .April J.l. tot automatisch uitstel "van de doodstraf voor in de toekomst te berechten moordenaars Ingetrok ken. Hi) heeft het Lagerhuis mede gedeeld, dat thans elk geval op zich zal woröen béschouwd. De mateloze haast van de mo derne tijd met ai haar jachten en moeiten, heeft het aantal hartzie ken onrustbarend uitgebreid. De officiële statistieken en ook de ver slagen van de levensverzekering maatschappijen tonen aan, dat dit aantal nog steeds toeneemt. Mede tot de hoofdoorzaken van de tegen woordige hartziekter, behoren de grote inspanning, die alle werk in deze tijd vergt en ook het misbruik van genotmiddelen; hartafwijkin gen kunnen ook infecties veroorza ken maar die laat ik buiten be schouwing. Een van de bekendste hartziek ten is de hartkramp, de angina pectoris; intelleetuëlen van middel bare leeftijd hebben er meer last van dan anderen. De-patiënt krijgt ineens een hevige pijn in de hart streek, een pijn die uitstraalt in de linkerarm tot in de toppen der vingers; tegelijkertijd is hij erg benauwd en krijgt vrees-gevoe- lens. Zo'n aanval kan een half uur duren, maar ook veel langer, en hy is het voornaamste symptoom voor de patiënt. De arts echter kan nog andere symptomen waarnemen: hij beklopt en beluistert de patiënt en neemt een electrocardiogram. Dat is een electrisch onderzoek van de werking van de hartspier. Het is allang bekend, dat een spier-jn-werking zich verkort en een zwakke electrische stroom pro duceert; dito de hartspier. Door nu aan handen en voeten van de pa tiënt „kabels" te leggen,, kan men het optreden van zo'n electrische stroom meten. D. m. v. een zeer vernuftig toestel wordt de aanwe zigheid van deze stroom op een strookje papier opgetekend en de arts kan door de opgetekende cur ven te bestuderen, de hartactie precies volgen. Bij een gezond hart ziet de curve er altijd-gelijk uit; een ziek hart laat voor iedere 2iekte typische afwijkingen waarnemen en_zo heeft ook de angina pectoris (niet te verwarren met de gewone angina, die een keelontsteking is) haar kenmerkend beeld in het electrocardiogram. Een onderzoek per electrocardiogram is ook daar om noodzakelijk, omdat hartkram- pen ook kunnen optreden tengevol ge van overmatige, zenuwachtig heid èn daarom is het dringend noodzakelijk voor de behandelende geneesheer het echte hartlijden .te kunnen onderscheiden van een neurasthenisch bijverschijnsel. De pijn van de angina pectoris ontstaat door het slechte doorstro men van het bloed in de hartspier. Deze pijn kan ontstaan door ver nauwing van de bloedvaten, die de hartspier met bloed verzorgen, de z.g. Kraus-arteriën. Een enkele keer kan zulk een Kraus-slagader ook door een bloedstolsel verstopt raken. De ondervinding heeft ge leerd. dat dergelijke aandoeningen meestal veroorzaakt zijn door te grqte inspanning, misbruik van ni cotine, in enkele gevallen waar schijnlijk ook door aderverkalking, syphilis en ook wel eens na een rheumatische infectie. Angina pectoris is een ziekte, die weieens lang kan duren en die veel van het geduld van de patiënt vergt. Afgezien van de, soms sterk vermoeiende, pijnaanvallen is de handeling hoofdzakelijk op rust ge baseerd. De patiënt mag geruime tijd niet werken, hij mag niet ro ken, zich niet inspannen, en in ve le gevallen moet hij weken-lang bedrust genieten. Alle voorschrif ten van de dokter moeten nauw keurig worden opgevolgd, want de angina pectoris kan weieens ge vaarlijk zijn. Er worden verschillende genees middelen toegepast en in de laatste jaren heeft men ook soms operatief ingegrepen het succes daarvan was echter nog niet zeer overtui- gènd. De beste resultaten bereiken wij nog steeds met een zeer rustige le venswijze en beproefde geneesmid delen. De vermaningen van de angina pectoris zijn: verg niet te veel van uw werk kracht, leid een geregeld leven, en wees matig met genotmiddelen, want het is een feit dat na de oorlog veel te veel gerookt wordt en dat ook de dames "zich op dit gebied te buiten gaan. Tot het volgende spreekuurl - MEDICUS

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3