C Havenziekenhuis bracht Leiden en Rotterdam tezamen Sport in „New Look Het nut van een Kankerfonds heöen.,.. Wetenschap en handel reikten hier elkaar de hand ONZE VOLTE Regeringsopdrachten aan kunstenaars CCD maakt zwarte kaas buit Wat kost een zonnebril? v Geen mooier geschenk dan dit voor de Koningin Coördineer bestrijding van kanker, DE HINESE PAPEGAAI S&grJSMZÏSWis Een jongeman naar Lieftinck's hart 't JACHTHUIS DE RADIO - PROGRAMMA'S ■MTV: Zaterdag 12 Juni 1948 TN «leze tijd Tan massaal vervoer van landgenoten naar en van onze A tropische gewesten, kunnen wij niet dankbaar genoeg zün voor het bestaan van een instituut In ons land, dat opgewassen blijkt tegen de vele problemen van medische en hygiënische aard, die het verblijf van dui zenden Nederlanders in de tropen onder dikwijls ongunstige omstandig heden, heeft opgeworpen. Met cit Instituut bedoelen wij de „Vereniging voor Tropische Ge neeskunde RotterdamLeiden". Het Havenziekenhuis aan de Oos terkade vormt hiervan slechts een onderdeel, hoewel een zeer belang rijk. Het is geen toeval, dat dit zieken huis in Rotterdam gevestigd werd! Toen .de tropische hygiëne geneeskunde in ons land tot ont wikkeling kwam, was het van de grootste betekenis, dat Rotterdam als wereldhaven en belangrijk han delscentrum met talrijke tropenre- laties en Leiden als vermaard uni verseel wetenschappelijk centrum, elkaar de hand reikten ora de be studering van hygiënische en me dische tropenproblemen, het onder wijs aan naar de tropen vertrek kende doktoren en de behandeling van repatrierenden en van schepe lingen in het algemeen, zoveel mo gelijk te bevorderen. Tot dat doel werd in 1914 de Vereniging voor Tropische Genees kunde RotterdamLeiden opge richt, die al dadelijk de grote steun en sympathie ondervond zjwel uit wetenschappelijke- als handels- en scheepvaartkringen In en buiten Rotterdam. In 1923 werd aan het Rapenburg te Leiden het instituut voor tropi sche' geneeskunde geopend, dat veel heeft bijgedragen tot de oplei ding op medisch-hygiënisch ge bied van naar de tropen vertrek kende arti-.i, verplegend personeel etc. Daar in Leiden geen of weinig patiënten tc vinden waren, die le den aan tropische of exotische ziekten, werd om het klinisch on derwijs tot zijn recht te doen ko men, gezocht naar een geschikte plaats voor vestiging van polikli nieken en klinische instituten. Uiteraard werd Rotterdam uit verkoren, dank zij ook de mede werking van de gemeente, van de reders er, op de tropen georiën teerde maatschappijen, maar voor al van de Stichting voor Volks kracht. In 1925 werd besloten tot op richting van de Havenpolïklmieken in" Rotterdam. In tien jaar tijds meldden zich niet minder dan 10.000 zeelieden voor behandeling van tropische- en uooral huid- en geslachtsziekten. Na de-vernieling in Mei 1910 van het pand, waarin de klinieken wa ren gevestigd, werden deze onder gebracht in het gebouw voor Vólksgezondheid aan de Baan. Het Havenziekenhuis Naast de Havenpoliklinieken bleek ue oprichting wenselijk van een ziekenhuis, speciaal bestemd voor de zeeman, varensgezel en havenarbeider. Dit ziekenhuis van de vereniging werd in 1927 inge richt in het voormalige hotel Con tinental aan de Oosterkade. Dc be hoefte aan een dergelijke instelling bleek zó duidelijk, dat tot nieuw bouw op de zelfde plaats werd be sloten. Architect ir B. J. K. Cramer werd de bouwmeester van het mo derne, zes verdiepingen hoge zie kenhuis, dat in September 1936 kon worden geopend, dank zij vooral belangrijke financiële bij dragen van enkele vooraanstaande rederijen en instellingen in Rot terdam. Het heette aanvankelijk zieken huis voor scheeps- en tropische ziekten maar in de volksmond kreeg het weldra de naam Haven ziekenhuis, zoals het later ook of ficiéél genoemd werd. Het ziekenhuis heeft in de 21 jaar van zijn bestaan prachtig werk verricht. Duizenden gewonde havenarbeiders, zieke zeelieden en uit de tropen terugkerende patiën- ten, hebben er in de loop der jaren genezing gevonden, practïsch ge sproken is nog geen van de 83 bed den onbezet gebleven. Daarnaast worden in het Zieken huis In samenwerking tussen Rot terdam en Leiden, onder de des kundige leiding van de do' toren Hulshoff, Hermans, Van Thicl en Breyer, cursussen gegeven aan de naar de tropen, vertrekkende art sen. Het ziekenhuis is te klein gewor den. Plannen voor een uitbreiding met 52 bedden en 25 zusterkamers, en laboratoria zijn in een verge vorderd stadium. Een bedrag van zes ton is hiermee gemoeid. Spontaan is door sympathiseren- 'TT TAT is het hier vol!": ver- ff VV zuchting of geprikkelde op merking die warme mensen bij het betreden van trein of café in de komende dagen in velerlei toon aard zullen slaken. Als het mooie weer doorzet, zal het wemelen van mensen op Neerlands mooie plek jes. Het stadsgedrang zal overge bracht zijn naar strand cn bos, heuvelland en waterplas, Hoe zul len wij toch de volte ontgaan? Of zoeken wij haar juist? Omdat die uiterlijke drukte, dat mensenge- arang ons zo doeltreffend kan af leiden van onze innerlijke volte. Is de hedendaagse mens niet als zijn tram, die maar wegrijdt om dat er toch niemand meer bij kan? We zijn vol van ons werk. „óver- kropt" zoals het heet, en wat schiet er dan over voor bezinning en het eigenlijke leven? We zijn vol van onze zorg. Komen de eindjes nog aan elkaar?.Doen we het wel goed met de kinderen? Hoevelen zijn er vol.met hun verdriet: het gemis dat tot een schrijnende levensver vulling is geworden. En het zelf verwijt om gemiste kans, de wroe ging om versmeten geluk, het schuldbesef tegenover dc ander. Er is,het vol-zijn met beuzelarijen. Voor de buitenwacht dragen zij een betere naam, maar zelf hebt u het door: beuzelarij! En waar in al deze innerlijke volte is er nog plaats voor God? Is het geloofsle ven er niet uitgedrukt? Wij komen er niet meer toe. Gcd weet dat en zegt de Bij bel bij monde van Zacharia de pro feet daarom komt Hij „in het midden van u wonen". Niet even cp bezoek, niet in het voorbijgaan; maar wonen. „Verlangen, doodgekneld, een kind vermoord in een put roept, eensklaps -wakker geschud..." Deze regels van Nijhoff zeggen ons kort hoe wij uit het gedrang en de volte komen door een con tact dat ons eruit beurt en ware levensvervulling geeft. De roep van verlangen naar God die antwoord vindt in de ontmoeting met Chris tus. OBERMAN. Zoals bekend, heeft de regering voor dit jaar wederom opdrachten verstrekt aan Nederlandse kunste naars, Op het ogenblik zijn ten de- partemente van O. K. en W. de volgende voltooide opdrachten bin nengekomen: 1) Een Nederlandse Opera, getiteld „Philomela" waar voor Jan Engelman de tekst schreef cn Willem Andriessen de muziek componeerde. Het gegeven is ontleend aan Ovidius metamor phosed. 2) Een toneelstuk van A. Defres- ne voorlopig getiteld „1948". 3) Een toneelstuk van Jan Derks dat 't regeringsjubileum behandelt en een populair karakter draagt. 4) vermeld dient ook te worden de aan Ben van Eysselstein gege ven opdracht. Deze schrijver is thans bezig met het schrijven van een stuk getiteld „De bazuinen van Jericho", dat zich ook goed leent voor amateurepvoeringen. Voorts een officieel jubileumge dicht van de hand van prof. dr. W. A. P. Smit, waarvoor Dick van Gelder een rand maakte en een ge denkplaat in vier kleuren met tekst van Bertus Aafjes en Piet Worm. de particulieren hiervan reeds vijl ton bij elkaar gebracht. Maar be halve de nog ontbrekende 100,000 gulden, is er nog veel geld nodig om een krachtige basis te leggen voor het mooie maatschappelijke werk, dat reeds dertig jaar door de Vereniging werd verricht. Ambtenaren van de C.C.D. trof fen onlangs twaalf grote, onge merkte kazen en een schouderham aan in een bestelauto, waarvan de chauffeur had geweigerd te stop pen, toen hij bij zijn vertrek van het erf van een boerderij nabij Haastrecht werd aangehouden. De auto werd na een snelle achtervol- gingsrit nabij Krimpen a. d. IJssel tot staan gebracht. Onderzoek op de boerderij leverde nog 5 kazen op, waarmee het totale gewicht der in beslag genomen kaas steeg tot 60 kg. De controledienst van de prijsbe- hcersmg gaat met zijn tijd mee. Het is thans tijd voor zonnebrillen en naar de bittere ervaring van de con troledienst uitwijst voor prijsop drijving met zonnebrillen De aangetroffen prijzen lagen als regel 300 tot 509% boven de geoor loofde. honderden zonnebrillen wer den m beslag genomen, in een groot aantal gevallen werd proces-verbaal opgemaakt. Wat mag nu een zonne bril in de winkel kosten? Wel alle waar is ook hier naar ziin geld, maar men kan in het al gemeen aannemen dat de volgende prijzen gelden voor de meest voor komende soorten en kwaliteiten. Grote zonnebril f. 1.75, kleine zon nebril f. 1.50, bazargoed f. 1. Niet zelden werden prijzen van i. 4.45 en f. 5.50 aangetroffen, voor brillen, die 95 cent mochten kosten. DE DERBY, de grote paardenrace te Epsom in Engeland, die dezer dagen is gehouden was een der laatste pebetirtenissen, waarbij de f Britse kroonprinses, prinses Elizabeth officieel aanwezig was. Naar men zich zal herinneren heeft het Britse hof verleden week Vrijdag de geruchten, die reeds enige tijd dc ronde deden, bevestigd, dat in het gezin van de prinses en haar prins-gemaal tegen het midden van October een blijde gebeurtenis wordt verwacht. Op de foto stee men de Brit se koning in de klassieke Derby-kledij in gezelschap van zijn oudste dochter OOK de hedendaagse sport-* en strand kleding vertoont de specifiek vrou welijke lijn. De jongensachtige shorts bij voorbeeld kunnen Mevrouw Mode niet langer bekoren. Nu komt het pofbroekje op de voorgrond, wat ons niet behoeft te spijten, want dit is in vele gevallen flat teuzer. niet het minst voor de wat meer gevulde dames. Aan het strand draagt u ze met een b.h.tje (echter alleen uoor jeugdige fi guurtjes'.) of met een zonnebadlijfje, op de fiets, het tennisveld enz. met een een voudige blouse. Bij een taillewijdte van 76 cm. heeft u nodig 1.10 meter stof van 80 cm. breed. Aan de achterkant moet dan een stukje aangezet worden. In de linkorpijp maakt u een splitje voor trcksluiting. Voelt u meer voor knoopsluiting, dan voert ti de voorkant van het split en maakt daarin knoopsgatenaan de achterkant maakt u een onderschietje van dubbele stof voor de kno pen. De pijpen worden- t><m onderen afgewerkt -met schuine repen, waardoor we elastiek halen. De bovenkant voorzien we van een taille band, bij strandkleding kunt U volstaan met het tegenzetten van een reep stof. Voor een grotere maat knippen we 't patroon langs de stippellijnen door cn leggen de de len zo t?er uit elkaar als nodig is ongeveer 2 cm per maat), voor een kleinere maat schuift u ze over el kaar. Grotere figuren ne men ook de pijpen wat langer. ELLA BEZEMER Jf6 iJj> 63 ONLANGS 15 bekend gemaakt, dat gelukkig! Ccn actie zal worden gehouden om bet gehele Nederlandse volk te laten deelnemen aan het stichten van een fonds tot kankerbestrijding, welk fonds ter tegenheid van het regeringsjubileum aan Konin gin Wilhelmina za, worden aangeboden. De vraag dringt zich. op: is deze ziekte dan van zo groot belang en werd er dan tot nu toe te weinig aau de bestrijding van kanker en aanverwante aandoeningen gedaan? Zonder twijfel moet kanker even goed als tuberculose een volks ziekte worden genoemd. Naar schatting zijn er in Nederland 80.000 lijders aan kwaadaardige gezwellen cn jaarlijks sterven er 15.000 mensen aan. Niet alleen het feit, dat het hier een lijden betreft, dat dikwijls met veel pijn en andere ellende gepaard gaat, maakt het noodzakelijk, dat zo goed mogelijk hulp geboden wordt, maar ook het maatschappelijk belang; dat ermee gemoeid is, vereist een krachtige bestrijding. /Wat is kanker? We verstaan hieronder een kwaadaardige gez welv orraing, die. ontstaat wanneer de onderlinge harmo nie der lichaamscellen verbro ken wordt, doordat een groep cellen een min of meer zelf standig bestaan gaat leiden en uitbundig gaat groeien. Deze woekering neemt steeds grotere omvang aan en vernietigt de omgevende weefsels en orga nen op steeds groter schaal. Verwijdering van het gezwel kan een eind maken aan dit funeste proces, maar dit dient 7.0 vroeg mogelijk te gebeuren om een behoorlijke kans op slagen te hebben. Wordt vroegtijdig behandelen verzuimd, dan breidt niet alleen de woekering zich verder en verder uit, maar ook kan verwacht wor den, dat kleine stukjes van het woekerende weefsel uitgezaaid worden in andere delen van. het lichaam en daar weer nieuwe ge zwellen gaan vormen. Door welke oorzaak bepaalde cellen op zo buitensporige wijze aan het groeien gaan, is meestal niet duidelijk. Wel is bekend, dat erfelijke invloeden in het spel kun nen zijn. Ook weet men, dat soms de herhaalde prikkeling door schei kundige stoffen of door andere fac toren de oorzaak schijnt te zijn, zo kunnen b.v. kwaadaardige gezwel len voorkomen bij arbeiders in be paalde bedrijven, waar zij aan de inwerking van zulke prikkels bloot- EARL DERR BIGGER& EEN CHARLIE CHAN-M YSTERIE voor jou dat het niet meer was." gespat en de schemering viel vroeg „Het was verbazend veel", ant- in. Een ogenblik bleef Eden aan de woordde ze. „Ik ben er heel blij ingang van het hotel staan kijken mee." Tranen kwamen in haar ogen. naar de parade van op en neer irDle lieve vader. Hij zorgt nu nog gaande paraplu's en naar de lichten, voor me", voegde ze er bij en ging die dof-geel gloeiden in de druipen- vlug weg. de mist. In _San Francisco komt Eden wendde zich tot zijn zoon. iemands leeftijd er niet op aan, niet ,.Je hebt toch zeker nog geen baan- veel tenminste, cn hij voelde zich tje aan -de krant aanvaard?" weer als een jongen, toen hij in de „Nog niet." De jongen slak ecu lift naar de kamers van Sally Jor- eigarette op. „Natuurlijk lopen alle dan ging. redacteurs me achterna. Maar ik heb Zij wachtte hem op aan de ingang gevochten om ze van me af te hou- van haar zit-kamer, mooi als een den." jong meisje, in een. nauwsluitende ,Nu, vecht daar dan nog wat lan- grijze avondjapon. Stand spreekt No. 7 „Ik vind haar heel mooi", zei Me- vrouw Jordan. „Maar za is een ijsberg", wierp de jongen tegen. „Brr wat waait de winterwind in haar nabijheid. Toch geloof ik wel, dat ze daar eerlijk geV voor. Ik wil, dat je de volgende voor zichzelf, vooral als men de zes- aan. komt, ik ben den groten P. J. twee of drie weken vrij bent. Ik tig bereikt heeft, vond Eden, toen zelf op de trap tegengekomen." heb zelf een karweitje voor je." „Onzin. Heb je ooit je glimlach op „Natuurlijk, vader." Hij gooide haar geprobeerd?" een lucifer in een onschatbare „Wel even. Niets bizonders dat Kank-Hsi-vaas, „Wat voor karwei? is de echte handelsgiimlach. Maar Wat doe ik?" wacht ik ben er achter. U wilt Vooreerst ga je aanstaande Don- mij belangstelling inboezemen voor de£dagllamiddag naar de „President Pierce", als die aankomt." „Dat klinkt veelbelovend. Ik ver moed, dat er een jonge vrouw, zwaar gesluierd, aan wal komt „Neen. Er komt een Chinees aan wal." „Een wat?" ..Een Chinese detective uit Hono- - X3^4. lulu- cn hij heeft een paarlsnoer, dat Als de mist de Gouden Poort bmnen m0Gr dan een kwart millioen dollar blijkelijk moest rijn kleermaker het komt cn de lichten beginnen te -Tnr+m-n pv,;nimn. twinkelen, dan wil ik door geen en kele prikkel belemmerd worden wfr! DE SpISSIrOTT §AWAH den dom. Alcc. ik moet weg." Om zes uur, de volgende Dondcr- „Volgende Donderdag hoor ik van dagavond,, reed Alexander Eden je". 7.ei Eden senior. naar hot Stewart Hotel. Heel de dag „Maar eh het spijt me toch had een Fabruari-regen over de stad de verouderde instelling van bet huwelijk." „Dat heb jij nodig zoals alle jonge mannen." „Waarvoor?" „Als een prikkel. Om je aan te sporen het beste uit het leven te ha len." Bob Eden lachte. ..Luister nu eens. hij haar hand nam. „Zo, Alec", glimlachte zij. „Kom binnen. Je kent Victor nog wel?" -Victor kwam opgewekt naar hem toe. en Eden keek hem met belang stelling aan. Hij had Sally Jordan's zoon in jaren niet gezien, en merkte op, dat Victor op zijn vijf en dertig ste jaar de sporen begon te vertonen van rijn onstuimige loopbaan van boemelaar. Zijn bruine ogen ston den vermoeid, alsof ze te lang in schitterende lichten hadden geke ken, zijn gezicht was wat te bol, ziin taillemaat veel te groot. Maar ziin kleding was volmaakt; klaar- waard is. in ziin zak." Bob Eden knikte. „Ja dan „Dan", zei Alexander Eden pein- nieuws, dat de fortuin der Phillimo. res aan. het tanen was, nog horen. „Kom binnen, kom binnen", zei Victor vrolijk. Zijn hart was licht, want hij "zag een belangrijke som gelds in het verschiet. „Als ik het wel heb, is dit de avond de» avon den." „En ik ben cr blij om", voegde Sally Jordan cr bij. (Wordt vervolgd) staan. In de laatste jaren is men ook op het spoor van andere moge lijke oorzaken gekomen. Natuurlijk wordt in verband met het ontdek ken van al deze ontstaansmogelijk- heden steeds weer gezocht naar nieuwe methoden van behandeling. Hoe veelbelovend de nieuwste on derzoekingen ook zijn, voorlopig zullen, twee wijzen van ingrijpen nog wel op de voorgrond blijven staan, namelijk de chirurgische be handeling en de behandeling met geneeskrachtige stralen. metho den die voortdurend nog verbeterd worden. Gecoördineerde bestrijding gewenst Juist in Nederland is er al veel gedaan op het punt van onderzoek en behandeling van kanker. Te Amsterdam worden iu het Anthonie van Leeuwenhoekhuis de problemen van allerlei zijden onder het oog gezien. Rotterdam heeft zijn Radiotherapeutisch Insti tuut, waar op grote schaal stralen- behandeling volgens de modernste inzichten wordt toegepast, Ook aan de universiteiten en op andere plaatsen in ons land houden be kwame medische, biologische, che mische en statistische onderzoekers zich met het kankervraagstuk be zig. Tot nu toe is dit alles het werk van afzonderlijke instellingen geleerden geweest. In onze tijd gaat evenwel de specialisering in de wetenschap zo ver, dat het voor één mens onmogelijk wordt het overzicht te bewaren. Daarom i: ook op het terrein van de kwaad aardige woekeringen gezamenlijk werken noodzakelijk geworden en is de tijd rijp voor gecoördineerde bestrijding. Op het ogenblik is de toestand zo, dat zich in een klein aantal cen tra zeer ervaren kankerspecialisten bevinden, die beschikken over de nieuwste en uitgebreidste hulpmid delen. Deze centra zijn lang niet voor alle hulpzoekenden, te berei ken. Het zal dus wel nodig zijn om meer van die centra te stichten, die dan ieder een deel van het land voldoende moeten kunnen bedie nen. Tegen versnippering moet evenwel worden gewaakt, want de benodigde hulpmiddelen zijn kost baar en volkomen onderlegde des kundigen zijn niet in eert zo groot aantal aanwezig. Breder voorlichting! Intensivering van het research- werk, verbetering van dc behande lingsmethoden, opleiding van kan- kcrspecialisten, het ïcmcn van maatregelen ter voorkoming van kanker door prikkelende invloeden dit alles is van veel belang, maar dc dagrdoor te verkrijgen winst voor de volksgezondheid kan pas tot zijn recht komen, indien de mensen in het algemeen voldoende zuilen worden voorgelicht over het wezen van de ziekte cn vooral over de mogelijkheid tot genezen. Zeker, er komen ernstige vormen van kanker voor, die een geweldige indruk nalaten bjj ieder die cr mee te maken heeft, maar daarnaast zijn de gevallen, waarbij tijdige behandeling volledige beterschap meebrengt, zeker niet zeldzaam. Het is verkeerd, als kanker lijders tot wanhoop vervallen, want daar door verzuimen zij veelal het goe de ogenblik om zich onder behan deling te stellen. Omdat zij menen, dat van de gebruikelijke methoden toch geen heil te verwachten is, vervallen helaas velen ertoe hulp te zoeken bij kwakzalvers, die in het bijzonder bij kanker en aanver wante ziekten geregeld de groot ste ongelukken aanrichten. Niet duidelijk genoeg kan gezegd wor den: kanker begint als plaatselijk proces en is dik wijls tot verdwijnen te brengen; moedeloosheid is misplaatst. Voorlichting van de bevolking zal zeker een der belangrijkste taken der beheerders van het op te rich ten fonds moeten zjjn. In Zweden werd voor een over eenkomstig doel door de 6 mllli, en inwoners van het land, het enorme bedrag van 10 millioen kronen bij eengebracht. Laat Nederland niet achterblijven in bereidheid om bij te dragen voor zijn kankerbestrij- dingsfonds! De 22-jarige Hoogenbosch uit Baam heeft kans gezien met 12 gulden op zak'5 landen te be zoeken. In een maand tijd heeft deze jeugdige PhUeas Fogg wandelend en liftend 3000 km afgelegd door België, Luxem burg, Frankrijk en Zwitserland tot aan de Zwitsers-Oostenrijk se grens. Als enige bagage had hij een een-persoemstent en tuat mondvoorraad voor de eerste dagen meegenomen. Toen hij dezer dagen in de ouderlijke woning temgkeerde, had hij van zijn 12 gulden zelfs nog iets over. Nederland 'n aantrekkelijk vacantieoord Gebleken Is, dat vele buitenlan ders in het afgelopen jaar met bij zonder veel genoegen een bezoek aan ons land hebben gebracht, dat onder meer uitmunt door de, voor buitenlandse begrippen, matige prijzen. Van de weinige klachten, die werd geuit, aldus de voorzitter van het AKW mr. dr. L. N. Dec kers op het landelijke congres te Apeldoorn, hadden de meeste be trekking op ons fooienstelsel. Hier aan zal de nodige aandacht moeten worden geschonken. Duitse mentaliteit zou weinig veranderd zijn ..Een verenigd Duitsland, dat zo wel onder invloed zal staan van de Westelijke als de Oostelijke mo gendheden zou een vreedzame band kunnen worden tussen het Oosten en het Westen.'' Tot deze conclusie kv.0m de internationale commissie voor de bestudering van Europese vraagstukken, een commissie, die bestaat uit vooraanstaande staats lieden, economen en industriëlen van verschillende geallieerde lan den. Verder bepleit de commissie voor een federale constitutie. De commissie wijst voorts op het gevaar van het aanmoedigen van nazi-elementen en stelt vast, dat er weinig nodig is om het merendeel der Duitsers er toe te brengen we derom voor een nazi-party te stem men. Volgens het document duurt het anti-semitisme onverminderd voort en is de Duitse mentaliteit sinds de val van Hitier zeer weinig veran derd. Peereboom beschreef Abe Lenstra Iedereen weet, dat Abe Lenstra van Heerenveen de laatste tijd de meest besproken voetballer tn ons land is. Er is veel over hem ge schreven en gepraat en helaas was een deel van dit geschrevene en gesprokene bezijden de waarheid. Hoe het zij, Abe Lenstra is „in the news" en als journalist heeft de sportredacteur Klaas Peereboom wel het juiste ogenblik gekozen om zijn boekje „Abe Lenstra" het licht te doen 2ien. Peereboom heeft Abe beschreven zoals hij is, als voet baller, schaatsenrijder, natuurlief hebber enals mens, met een gevoelige ziel en een moeilijk peil- baar karakter. Of Abe zelf zeer Ingenomen is met deze nieuwe publicatie is te betwijfelen; zijn vrienden en be wonderaars zullen niettemin grote belangstelling voor dit boekje heb ben. (Kuurstra, A'dam; pr. 75 cent). Feestelijk Als U daar bij die tramhalte ge staan had, mevrouw en mijnheer, met dezelfde lekkere dingen m Uw hand, zou het roe waarschijnlijk helemaal niet opgevallen zijn, niets bijzonders, nietwaar, U naar huis te zien gaan met een stuk of zes nieuwe haringen in een papiertje, een zak aardbeien en een zak ker- sen. Maar de mensen waar ik toeval lig naast kwam te staan waren maar heel eenvoudige lieden, een klem sloofje van een vrouwtje en een nog jonge man met een erg ra felig pakje aan. Er moet iets bijzonders met die mensen aan de hand geweest zijn, want maar zelden zag ik een span dat zo'n gelukkige en feestelijke indruk maakte. De man droeg het papier met de haringen en de zak kersen en het vrouwtje had een pasr Öroden onder de arm en de zak aardbeien in haar hand. Stra lend keek zij telkens naar de kos telijke lekkernijen en dan weer naar haar echtgenoot, die maar stil stond te glunderen en blikken van verstandhouding te werpen naar zijn vrouw. Dat werd een avond van smullen, dat was een goden maal dat hun wachtte: brood met haring en aardbeien en kersen toe, een zak vol, ze zouden het er eens fijn van nemen, je zag het, het stond op hun gelukkige gezichten geschreven. Ik kon er maar niet genoeg van krijgen naar die aardige mensen te kijken, net twee kinderen waren het, die helemaal onverwachts een lekker taartje hadden gekregen, maar ze mochten het nog niet op eten, even wachten tot er een le peltje gehaald was, zo stonden die luitjes zich te verheugen en dank baar te zijn voor het buitenkansje van zulke heerlijke dingen, alle maal tegelijk. En daarom, mijnheer en me vrouw, vond ik het zo prettig dat ik daar toevallig naast die mensen was komen te staan aan de halte, die gelukkige mensen, die straks nieuwe haring en aardbeien en kersen zouden gaan eten en het zuivere inzicht hadden mogen be houden dat dit inderdaad iets zeer feestelijks is. DESIDERIUS Advertentie i. M. In de vacdntie bezoekt men voor: Restaurant ROTTERDAM Nwe Binnenweg 506, ToL 31493 DEN HAAG Kettingsuut 9, Tel. 1M33S SCHEVE VINGEN tijdens h«f *eixoeiU Gerera Deynoetweg 150 (hoek Gcr- Dernootpl.), TeL 553835 Foor gezelschappen gaarne offerte Daar komt de nieuuie reddingssloep HONDERDEN BELANG STELLENDEN stroomden samen bij de pier van de En gelse kustplaats St. Iocs toen da.ar de nieuwe reddingboot aankwam. Dit 8 tons scheepje kan een snelheid halen van 14 km. en voor 160 km. brandstof meenemen. "Sk'"" ZATERDAG 13 JUNI 1948 Avondprogramma HILVERSUM I: 19 Artistieke staal kaart. 19.30 Amsterdam, 19,45 Res. Ujtz 20.Nws. 20 05 Vacantiekamp, 12 Varia, 20 15 Het circus der roen- n 2115 Socialistisch commentaar. 21,30 Vmdobona Schrammcl'n, 22.— Luisterspel. 22 30 The Ramblers. 23.15 Orgelspel. 23 35—24— Gr. muziek. HILVERSUM II: 19— Nws, 19.15 Pla- noduo, 19 45 Reportage. 20.Nws, 20 05 De gewone man, 20.12 Gr. muziek 20 20 Lichtbaken, 20.50 Klein, orkest, 21.20 Politiek Nws. 21.25 Rsdiofcuillc- lon. 22.Omroeporkest, 22.45 Gebed, 23Nws, 23 1524.— Concertgebouw orkest, Advertentie l. M. tt Depressies ziin hogere sferen, Die ons nu cn dan interesseren. Maat TIP is constant, En blijft voor ons land, De graadmeter van het Waarderen. n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. J. L. Maassluis ontv. l tl. Tip ZONDAG 13 JUNI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws 8.18 Gram. muz; 8 30 Nederland vaesmtie- land; 8.40 Intermezzo: 9 0? Postduiven- berichten; 9,15 Men vraagt; 9.45 Geest, leven: 10 00 Gr.pl.; 10.10 Clavecimbelr 10 40 Voordracht.; II00 Omroeporkest', 12.00 Lunchpakket; 12.3D Zondagelub; 1Z.4C Mannenkoor; 13.00 Nieuws: 1315 Orkest van Bandi Balogh: 13 50 Spoor wegen: 14,00 Piano: 14 05 Boekenhalf uur: 14.30 Zo geniet U meer van mu ziek; 15.45 Filmpraatje; 16 00 Sky mas ters: 18 30 Reportage: 17 00 De Krekels; 17 20 Kleine Instrumentale soli; 17.30 Avonturen van Ome Keesje: 17 50 Sport: 18.00 Nieuws, sport; 18,15 Ge sprek met de lezer; 18.30 Reg, uitz.; 19 00 Studiodienst; 20.00 Nieuwj; 30,05 Reportage: 2015 Waltztime; 20.45 Vil!» Rose; 21.20 Speeldoos; 21.45 Hersen- gymn. 22.15 Kamerorkest; 23.00 Nieuw*: 23 15 Gr.pl.23.50 Piano, HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.18 Claude Debussy; 8 25 Inleiding Hoog mis: 9.30 Nieuwj, waterst.; 9 45 Adagio; 10.00 Jongerendiervst; 10.30 Kerkdienst: 12 00 Na de kerkdienst; 12.15 Apologie; 12.35 Lunchconcert; 12 55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert: 13.10 Die Delftse Sanghers; 14 00 Goolse Kring: 15.50 Muzikale Tombola: 16.10 Reportage 16 25 Vespers; 17.00 Kerk dienst; 13 30 Kerkelijke Cantates; 18 SS Solemn Melody; 19.15 Kent gij Uw bij bel: 19 30 Nieuws; 19.45 Piano; 19 50 ïn 't Boeckhuys: 20 05 De gewone man: 2012 Residentie orkest; 2125 Standbeeld van de Generaal <IV>; 22.10 Klein Or kest; 22 3? Actualiteiten ;22.45 Avond gebed: 23 00 Nieuws: 23.15 Gr.pL MAANDAG 14 JUNI HILVERSUMI: 7 00 Nieuws; 7.15 Gymtt.; 7 30 Muziek bij het ontbyt; b!oo Nieuws; 8 IB M or se r. klanken; 9.15 Men delssohn; 10.00 Morgen wilding; 10 20 New Mayfalrork.; 10 30 Voor de vrouw; 10,45 De Regenboog; 1120 Zang en pia no; 1140 Verkoopkunde; 12.00 Licht orkest conc.; 12.30 Weer; 12.33 Platte land: 12 33 Honolulu Birds; 1300 Nieuws 13.15 Kalender; 13.20 Miller Sextet; 13.50 Gr.pl14.00 Hetty KnibbeLer. vloot; 14 30 Zomer en gezondheid: 14,45 Gr. pk; 15.15 De dagen van je leven; 16,15 Opera en Operette progr.; 17.00 De school is uit: 17 30 Piano; 17.45 .Reg uitz.; 18 00 Nieuws: 18 20 Londen* Pal ladium ork 18 30 Reg.uitz.; HILVERSUM II: 7.ÖC Nieuws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8 DO Nieuws; 3 15 Te Deum Laudamus; 9 00 Pro Arte kwartet; 9.15 Ochtendbezoek: 9 30 Waterst.; 9.35 Fris en Monter; 10.15 CSaveclmbcl; 10 30 Morgendienst; 1100 Deruse Herbrecht; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Pianorecital; 12.00 Omroepkoor; 12.30 Weeroverzicht; 12 33 Oklahoma; 13.00 Nieuws; 13.15 Kon. Mil. kapel; 14.00 Radiouitz, voor scholen; 14.35 Koor en orkest Emtla Passani; 1(5.00 Bijbellezing: 16.45 Kwar tier by Mozart; 17.00 Kleuter klokje klingelt: 17.15 Werken van Milhaud; 17.45 Pop orgelbespeling; 1B.15 Sport; 1B.3Q Met band en plaat voor U paraat,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3