„Huisje-boompje-beestje", zo vloog men vroeger WIBHHHH De olifant, die woord hield Wie past 's avonds op baby? Forellen yissen een dure maar interessante sport watTvertellen vier rijen? Met „oorlogskisten" jl 'fjgi r -'SS begonnen Él flNI -* m H Enorme technische naarmate de mens'er verder in ontwikkeling Wat hctïel*dc bIcef - Babysitters brengen uitkomst Parool-puzzle ^^MPgccnc-^^; V™^ Gratis advies Zaterdag 12 Juni 1948 DERTIG JAAR BURGERLUCHTVAARTi Bijzondere concerten van het R.Ph.O. Huldigingsconcert 18 Juni, 8 uur in de Koninginnekerk, dirigent Eduard FÜpse, solisten Janine Da- costa, piano, Laurens Bogtman, zang. Programma: J, Wagenaar, Ouv. Cyrano de Bergerac; M. Monniken dam. Symphonia Sacra; A. Diepen- brock, Lydische nacht; L. Aubert, Saisons; C. Franck Variations Sym- phoniques, m. m. v, het Rotter- damsch Philharmonisch koor en de Kon. Mannenzangvereniging „Or pheus". Galaconcert ten bate van het pensioenfonds op 26 Juni 8 uur in de Rotterdamse Schouwburg, diri gent Eduard Flipse, Solist Yehudi Menuhin, viool. Programma: Joh. Chr. Bach, Sin- fonia voor dubbel orkest in D,* Joh. Seb. Bach, vioolconcert in E; L. van Beethoven, vioolconcert in D. HET EINDE van de eerste wereldoorlog pTj kan worden beschouwd als het ogenblik, "waarop met de burgerluchtvaart op heel primi- 'L tieve wijze en op uiterst bescheiden schaal be- gonnen werd. In die jaren werd als eerste bc- drijf van die aard in de wereld de Koninklijke Ks&s M jfr^ Luchtvaart Maatschappij geboren. Zij had het verre van gemakkelijk ih die moeirame begin- {fafy tijd, toen gevlogen werd met omgebouwde oor- Hl,f |jj||aiPSj| logskisten, waaraan slechts weinigen het waag- Brl den hun hachje toe te vertrouwen. Echter, Plesman en de zijnen versaagden niet. Zij wisten, dat het steeds beter, steeds veiliger kon. Zij hadden een onwrikbaar vertrou wen in de luchtvaart en zij hebben gelijk gehad. Met spron gen ging de techniek vooruit. Een fantastisch snelle ontwikke ling voltrok zich in een luttele dertig jaren zowel in de techniek van het bouwen van vliegtuigen als van de besturing ervan. Geen beroep heeft ook een zo totaal ander aanzien gekregen als dat van verkeersvlieger. De pioniers van de K.L.M,, die met de eerste luchtpassagiers in zeildoeken toestelletjes naar Londen of Parijs trokken, hebben in de loop van een kwart eeuw in feite minstens tweemaal een nieuw vak geleerd! Het verschil met vroeger is wel zo frappant, dat het de moeite loont eens even in de geschiedenis terug te blikken om een vergelijking met nu te kunnen treffen. doordringt. A. Bij al die technische verfijning In de eerste tien jaren van de b ^én ding hetzelfde gebleven £LM was de vlieger doorgaans een vergeleken met vroeger. Dat is het m der officier van de Militaire armen- en benenwerk bij start en Pantomime in Nederland Er bestaan plannen volgens wel. ke de Franse mimicus Marcel Mar- ceau (de leermeester van Jean Louis Barraiüt) met zijn gezel schap over enige tijd voorstellin gen in Nederland komt geven. Daarbij zou een aantal Nederland se kunstenaars medewerking ver lenen. Genoemd worden onder meer de namen van Georgette Ha- ge doorn, Cruys Voorbergh, Wim Sonneveld en Pierre Verdonck, de laatste voor de muzikale illustra tie. landing. Als tijdens hun eerste so lovlucht, een lange tijd geleden, is het dan een reageren van: voeten- stuur een beetje meer links, aileron een beetje meer rechts, neus wat ophalen, neus wat bljdouwen, voe- tenstuur terugnemen, precies in de wind draaien, een beetje zijwind eruit schoppen, een klein beetje gas erbij, alle gas weg. Hoe het bijvoorbeeld over vijf en twintig jaar met het vak van ver keersvlieger gesteld zal zijn is zeer moeilijk te voorspellen. We hebben, van de Nederlandse burgerlucht vaart gezien hoe snel de ontwikke ling is gegaan, een evolutie, die in enkele jaren tijds volkomen nieuwe richtingen kan. inslaan. Vast staat echter, dat ook in de toekomst er jonge mannen zullen zijn, die 2idh tot het prachtige beroep van ver keersvlieger, dat de beste eigen schappen van ons volk vraagt, aan getrokken gevoelen. Onze trotse nationale luchtvaartmaatschappij doet een voortdurend beroep yp hen. Mogen vele flinke jonge men sen dit verstaan tot. groei en bloei van de Nederlandse lucht vaart! Italiaanse prijzen voor kunst De Franse schilder Georges Bra- que en de Engelse beeldhouwer Henry Moore hebben de prijzen gekregen van de president der Re publiek, voorbehouden aan vreem de kunstenaars, die aan de twee jaarlijkse kunsttentoonstelling van Venetië deelnemen. De prijzen van de tentoonstelling voor een Itali aanse en een vreemde kunstenaar werden toegekend aan de schilders Nino Maccari en Marc Chagall. De volgende maand zal de Franse chansonnière Edith Piaf, die met haar gezelschap „Les Compagnons de la Chanson" het afgelopen, jaar triomfen in Ameri ka vierde wederom naar Scheve- ningen komen. Wanneer zij haar voorstellingen beëindigd heeft, wordt als haar opvolgster Lys Gau- ty verwacht moeilijk voorziilen, fungeren daarbij ais „pleegouders" ln gezinnen waar vader en moeder er tegelijk eens een weekje ustwillen. en geen huishulp voorhanden is. Meestal heeft de jonge pleegvader een of ander baantje, of hij studeert 's avonds met behulp van de rechten die de „G.I. Bill" aan gede mobiliseerde Amerikaanse soldaten geeft, terwijl het vrouwtje als huis moeder optreedt. Zij hebben kost en Inwoning, benevens alle gemakken van de tijdelijke woning vrij en-verdienen nog 7 dollar per dag. Zwitserland kent tegenwoordig ook georganiseerde oppasdiensten. men vindt ze, in Basel, Bern en Zilrieh. In laatstgenoemde stad is het bureau op» gericht door een jonge vrouw en moe der, die zelve aan den lijve de wense lijkheid ervan -had ervaren. Zij heeft zich langzaam aan een staf verzekerd vani alleenstaande vrouwen, moeders van volwassen kinderen, verpleegsters, studenten en andere jonge meisjes, die meestal wel graag iets willen bijverdie nen en die dit weliswaar niet zware, maar toch zeer verantwoordelijke werk op zich willen nemen. Want te allen tijde kan een onvoorziene situatie op treden en dar. is het zaak, dat er iemand bij de kinderen is, die niet aanstonds het hoofd verliest De ver goeding voor de eerste drie uren op passen bedraagt hier fr. 1,50 per uur en voor de verdere uren fr. 1.30. Ook In Nederland doet men hier en daar pogingen om tot georganiseerde appashulp te komen; o.m. stellen. meis jesstudenten zich hiervoor soms be schikbaar, terwijl ook in verschillende afdelingen van de Unie voor Vrouwe lijke Vrijwilligers dit werkabject cp het program is genomen. Maar er is vóór alle dingen wederzijds vertrouwen nodig voor en aleer het instituut van de baby-sitters zich ook hier geheel zal hebben ingeburgerd- Een zeer dringend probleem in de mo derne wereld is dat van de „oppashulp'*. Wie past in de duizenden en tienduizen den huishoudingen met kinderen, en zonder voldoende huishulp des avonds, als het echtpaar wel eens uit wil, op het kroost? In Amerika Stelt men die vraag even goed als te onzent. Moeten jonge moe ders, na een dag van druk huishoudelijk (of beroeps-)werk avond-in, avond-uit thuisblijven? Vindt manlief dat prettig? 2o ja, dan is het probleem nog zo heel groot niet; maar zo neen. dan wordt het moeilijker. Gaat de man alleen uit, dan voelt het vrouwtje zich al gauw ver waarloosd; en meent zij dat manlief nu maar 'r avonds de zorg voor de Kin der s op zich. moet nemen, dan is al spoedig het omgekeerde het geval. Er moest dus een oplossing -worden gevon den, want in deze dagen van zoveel, helaas, losser geworden, familieverband heeft menigeen geen lieve grootmaeder, hartelijke tante of gezellig nichtje be schikbaar, die des avonds met. een breiwerkje of kousen-om-te-stoppen best wil komen oppassen. Babysitters Zo is het instituut van de ..baby sitters" In New York tot stand geko men, Bij deze organisatie kan men voor een avond een vertrouwde en geschool de kracht huren, die met kinderen kan omgaan, weet wat er moet gedaan wor den ingeval een kind. plots ziek mocht worden, die met de telefoon kan om springen en die in geval van brand het kroost in veiligheid belooft te brengen. Maar die bovenal en dat is het be langrijkste niet ln slaap valt. Wie Zich als baby-sitter komt melden, wordt eerst deugdelijk getest, alvorens men haar uitzendt en na afloop Van het experiment wordt de moeder ook gevraagd, hoe de hulp haar is bevallen. Komt er ook maar één klacht, dan ban de ongelukkige haby-sitter er zeker van zUn althans door déze onderneming nooit meer te zullen worden uitgezon den. Overigens valt niet te ontkennen, dat het inroepen van deze oppashiilp het avondje-uit voor de ouders wel be langrijk duurder maekt, want meestal wordt een uurloon van pl.m. 1,50 be rekend. Meestal zijn de hulpen boven de achttien Jaar, want de praktijk heeft bewezen, dat jongere meisjes te «nel in slaap vallen terwijl ook veel oudere vrouwen aan dit euvel lijden. Natuurlijk wordt in de gevallen, dat men deze dure bafcy-sttters niet kan betalen, vaak burenhulp ingeroepen, maar dat is altijd een beetja precair omdat een mooi radioprogramma of on verwacht bezoek dc aandacht van de buurdame weieens afleidt van haar vrijwillig-op zich genomen taak en zo kon het onlangs gebeuren dat. uit een. bungalow in een zomer-ressort ergens aan een meer, de baby van een jong en levenslustig echtpaartje, (dat een buur dame eveneens bereid had gevonden een oogje op de snoezige en rustlg- slapende baby te houden tijdens hun afwezigheid) eenvoudig werd gekid- napped overigens „met de beste bedoelingen", door een kinderloze vrouw, die later aan de politie ver klaarde: „Ik heb altijd erg naar een kind verlangd en toen ik hoorde dat deze ouders hun kind alleen lieten, heb ik het maar gehaaldl" Naast deze hulp voor één avond be gint in Amerika een neg uitgebreidere oppasdienst op te komen: Jonge echt paren, die er persoonlijk zowel wat woning als wat financiën betreft, wat DOOR DETAILLISTEN IN TE LEVEREN BONNEN In de week ven 1419 Juni 1948 Suiker/Ver snap.: 57 versnap. (0,8 rts). 60 versnap., G 12, H 12 (0,4 rts.). 415, 915 alg. (3 rts.), G 14. H 14 (l rts.). F suiker fl rts.). Afgifte coup. C 783/734 voor versnap.C 78S/78S voor suiker. Koffie: 419 alg-, G 16, H 16 rts.). Afgifte coup. C 787, THEE: 417 alg.. G 17. H 17 rts.V Afgifte coup. C 788. BROOD". Inl. bloem: 411 alg.. 438 res., 449 ïi?g.. 911. 948, 949 elg-, 035 res.. G bread, G 21, H 21, H 25. H 27, itf.b. FA en FB (4 rts.), 435 res. (12 rts.). 448 alg. (16 rts.), G brood (8 rts.) plus nieuwe bonnen voor brood en voor brood of gebak, coup. X 265. Voor coup. X 236 laatste gelegenheid tot Inlevering. Afgifte coup. D 114. D 115 en D 117. Roggemeel: zie brood/inl. bloem. Af gifte coup. D 113. GEBAKBLOEM. hakkers/banketbakk. 411, 911 alg., H 27 en FB (1 rts.), coup. X 260. C 772, C 773. C 790, C 791, Voor de coup. C 750 en C 751 laatste gelegen heid tot Inlevering .Afgifte coup. C 789. GEBAK411, 911 alg., rts.b. FB en H 27 (1 rts.). Afgifte coup. C 790/781. MELK: 391 melk (8 rts.), 393 melk <7 rtsj, 833 melk (12 rts.), F melk <5 rts.), G 39, H 39 (1 rta.). Afgifte coup. 3 019/020. VLEESWAREN426, 926, 937 vlees, G 51, H 51 (1 rts.). 427, G vlees (3 rts.), G vlees (2 rts.). Afgifte coup. 768/769/ 770. TABAK, detaillisten: 55, 59 tabak (2 rts.), G 66, B 66 (1 rts,). Afgifte coup. C 702 f793. EIEREN, grossier#: 410, 910 alg. (3 rts.). 447. 947 alg- (2 rts.), G 37 en H 37 (1 rts.), G eieren (5 rts,). Voor-F eieren (5 rts.) laatste gelegenheid tot inleve ring. Afgifte coup. G 162/163/164. TEXTIEL, detaillisten: Toew. Diste* MD 85, A t/m H van "A 705 (1 en 5 pnt.), J (1 pnt.), K (1 pnt.}, J (5 pnt.), J res. (10 pnt.van VA 804, textiel a.s. moeders van CA 802 (10 pnt.), rts.b. D en E 81 (1 en 10 pnt,). Van tedere kaart behoeven de bonnen van.gelijke waarde niet op afzonderlijke opplakvellen. Mi- ntmaal 200 pnt,, hoedenz. en kleine za ken minimaal 100 pnt,,'daarboven veel vouden van 10 pnt. Afgifte handels coupures textlelgoederen. Conf. bedrljven/conlectlonn.: Werkkl. bonnen, gesplitst n. soart, totaal in veelv. van 300 pnt. A, H en rts.b. FC (24 pnt). B. C, L en rts.b. FD (12 pnt.), machtigingen confectie en handelscoup. Afgifte confectiecoupures. F-verg. houders: Werkkl. bonnen, zie bóven. BRANDSTOFFEN: Detaillisten en Groothandel lx per 14 dagen: brandst. a.s. moeders, rfs.b. 1948/49 (1 rts.). 01, 02 van TA 806 (3 rts.). Afgifte coup. brandstoffen. Groothandel Sx per week: Aanv. toew. en coup, BCD E-verbruikers, binnen 1 maand na de op de toew. ver melde vervaldatum. Afgifte ontv. bew. MD 342—09 voor brandst. en MD 342— 10 voor tati, kolen. Voor gebak wordt handelsverlies toegekend en wel 10% van het aantal ingeleverde rants. Inlevering brood In veelv. van 680 lts., eieren tn veelv. van 100 rts. Van overige artikelen alle bonnen inleveren. De werkkledingbonnMi A, B en C dienen, door detaillisten vóór 19 Juni a.s. bij confectionnenrs te worden In geleverd. EAU Da' COLOGNE. ÖE FKBSE CEUJl"DEft'lMTUUa EEN FRAAIE FLACON Eett dezer dagen ontving lk een brief van een hengelaar, die bin nenkort met vacantïe naar Zwit serland gaat. HU vroeg mij, hem in te lichten over het vissen in dit land. Enige tijd geleden was ik ge tuige van het vissen op forel. Dat gebeurde in het snelvlietend water de Siehl bij Ziirich. Een paar uur heb ik met kijken naar deze inte ressante visserij zoek gebracht en Iaat lk U direct zeggen dat mooiere vissport haast niet denkbaar is. Er waren daar een paar „pi keurs" bezig, die het tuig net zo ge makkelijk op grote afstand in een ruimte van een cirkel van een hal ve meter diameter gooiden of dat het 't gewoonste werk van de we reld was, Vooral wat betreft het lichte tuig, waarin bijna geen werpkracht zit, verwonderde het mij dat iemand zo kunstig zijn kunstvlieg op de plaats, waar htf haar wilde hebben, op 't water de poneerde. Ik liet mij toen vertellen dat tal van forellenhengelaars nog dagelijks oefenen alleen al in het werpen. In tegenstelling met ons land is er daar totaal geen wind Jï Tz 4 MC Mill 4. f- 4. woordraadsel, I I*».! il.- waarvan ri* vorn „Met jou toil ik een keer uit pissen, gaanwas eens een populair liédjer> Maarvissen en visvangen zijn twee verschil lende begrippen, vraag dat maar aan Jan Dobber. Hij doet zijn best om het u ln zijn tneTce- lijkse rubriek duidelijk te -ma ken, doch is er nog iets, wat u hem wilt vragen, schroomt u dan niet om dat te doen. rel die achter steenblokken op de loer ligt op haar prooi zal zodra zij de vlieg bemerkt een poging wagen deze te bemachtigen, het geen in de meeste gevallen na tuurlijk ook wel gelukt. Na te heb ben aangeslagen komt het grote evenement. Een forellensprong van 2 Meter boven het watervlak be hoort niet tot de zeldzaamheden en dan is het de kunst cm de lijn weer strak te krijgen wat natuurlijk in een ommezien gebeurd moet zijn. Beheerst U die behendigheid dan leopt alles op rolletjes, maar dat kunt U wel van mij aannemen dat de meesten forellen die U hebt aangeslagen door onhandigheid kwijt raakt. Het sturen van de vlieg is opzichzelf al een kunst. Het mooiste is het vissen met le vend aas b.v. met de groene onbe- haarde kool- of bladgroenten rups want dezen drijven op het water Zonder goede werphengel met werprol van goede constructie is er in Zwitserland niet te vissen en indien U daarover niet beschikt kunt U de visserij beter uit Uw hoofd zetten en genoegen nemen alleen met het kijken ernaar. anders zou het absoluut onmogelijk zijn een dergelijk "staaltje van werp- kunst te vertonen, In mijn bijzijn ving hij drie forellen, een van 2 pond en de andere van elk 1 pond, dat naar zeggen niet slecht ge noemd kon worden. En nu zult U vragen; hoe vissen de hengelaars daar. Een werphengel met werprol is de enige manier om met succes forellen te vangen. Een hoofdlijn onmiddellijk een nauw. beëindigd en de graaf gezet onderzoek instel- verzocht had nauwkgu- de. rig het voorgevallene Ja de worsteling tua- te beschrijven, vroeg hij sen beide mannen was of de laatste niet aan hevig geweest. Enke- een der handen een le meubelstukken had- wonde had opgelopen, den het moeten ojitgel- Deze schudde ontken den en er heerste grote nend het hoofd en stak |-TeT was graaf Oc- J- A tave Cbampetier. eigenaar van het mid deleeuwse slot Chardan in de schilderachtige Dordogne-vallei, die om middernacht de politie vap Sarlat opgewonden mededeelde dat hij zo juist zijn rentmeester op heterdaad betrapt had bij het openbreken van een schrijfbureau van de graaf in diens studeer-kamer. Louvrier, zich ont dekt ziende, had een re volver getrokken en op de graaf geschoten. Ge lukkig miste hij en de beide mannen worstel den verbitterd om het wapen. Juist toen de loop zich tegen de borst van de rentmeester be vond ging het tweede schot af en -de rent meester werd OP slag gedood. De politie waar schuwde commissaris Lebon uit Pécïgeux, die MINIATUURMYSTERIE door F. COPPER (Oud-Hoofdinspecfeae ven Scotland' Yard) met 30 mtr. Nylonsilk No. 3 met onderlijn van circa 60 c.M. Tussen onderlijn en hoofdlijn een niet te zwaar kogeltje, terwijl aan het on derste gedeelte de kunstvlieg wordt bevestigd. In Zwitserland zijn kaarten te koop met een groot aan tal kunstvliegen in verschillende soorten b.v. vliegen, kevertjes en rupsen op diverse grootten. Voor het inwerpen moet de. lijn worden ingevet met een. speciaal soort vet, dat in tubes verkrijgbaar is. Daar door blijft de lijn in casu de kunst vlieg op het water drijven. De fo- GARDEREGIMENTEN Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de regimenten der Grenadiers, Jagers en dat genoemd naar Prin ses Irene niet ingang van 1 Juni 'van dit jaar de naam Garderegi ment mogen yoaretu VEEL VIS VANGEN met visartikelen van SANDEE, VI le (laan 44 - Tel. 21752 Een ruime sortering

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4