HET ROTTERDAMSCH PARCDL Op my aandrang werd besluit Seyss Inquart af te skrik Zware straffen geëist in de ontvoeringszaak Een nieuw leven tegemoet op Curacao Met kraclit wordt gearbeid aan militaire samenwerking Renville-beginselen werden niet geschonden Parijs herbergt vele kleine paradijzen voor boeken liefhebbers =11 Nederlands gezag over Indonesië Bezwaren PvdA en KVP vervallen Staking van 1 uur in Frankrijk Ons geslag is nie vir die wanhoop Franse kamer achter „Londen" Hulp moet van tevoren goed zijn georganiseerd Nederlands geen Unie-taal Nieuwe Duitse mark reeds in omloop Drie ton was de losprijs Zuidvruchten vrij Een week in Nederlands elftal tegen Ierland Weerbericht .Vrijdag 18 Juni 1948 Red en Adm. Lcmge Haven 141, Schiedam TeL S?30i. Abonn.prljst per week 0.31 per kwartaal 4,losse nummers 0.0? Opgericht door de Stichting „Het Parool" SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 141 mtgavs M.V, Da Nieuwe Pers Postgiro 395644 Bankier: Axns ter dams cho Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries w Hoofdredacteur; Th. Ramaker Engeland erkent: Engeland heeft de „Nederlandse souvcreiniteït" over Indonesië aan vaard, aldus deelde gisteren een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken mede. Britse diplomatieke missies zullen niet langer Indonesische passen er kennen. Zendtijd voer verkiezingen De Partij van de Arbeid en. de K.V.P. deelden enige dagen gele' den. aan de Radïoraad mede, dat zij geen gebruik zouden maken van de gelegenheid tot het houden van ver- kiezingstöespraken door middel van de radio. Uit ter zake gehouden be sprekingen is echter gebleken, dat ook zonder het formeel stellen van sommige voorwaarden, materieel aan de verlangens der regering zal 1 worden voldaan. In verband daarmede heeft de re gering de gestelde voorwaarden zo danig kunnen wijzigen, dat de ge rezen bezwaren zijn vervallen. Ongeveer eep half miUioen Fran se arbeiders zal waarschijnlijk deelnemen aan de staking van één uur die door de CGT tegen Zater dagmiddag is afgekondigd als pro test tegen de politionele actie tegen de stakers in Clermont Ferrand. Waarnemers in Parijs waren ge troffen door deze zwakke reactie van de CGT. Op Zaterdagmiddag, wanneer vele bedrijven stil liggen, zal een staking weinig effect heb ben. Premier Schuman heeft zijn voor naamste ministers bijeengeroepen tegen Vrijdagmiddag uur om „de gehele sociale en economische toe stand te bespreken". De socialisten zijn geporteerd voor enige loons verhoging, om. een herhaling van de wanordelijkheden van Decem ber jl, te voorkomen. Auto-ongeluk te Zierikzee kost twee mensenlevens Bij Zierikzee is Donderdagavond "een auto uit Zuid-Holland door een Dieseltram. aangereden en 500 m. meegesleurd. Van de drie inzitten den,die uit v Krimpen a.d. Ussel kwamen, maar wiér *na!heri"' nog niet bekend zijn, werden de ehauf- -f eren de dame en een naast haar gezeten chauffeur zo ernstig ge wond, dat zij in het ziekenhuis te Noordgauwe overleden. Leiden eert veldmaarschalk Smuts: In aanwezigheid van de prinses-regentes en prins Berithard promo veerde heden In de Pieterskerk te Lelden veldmaarschalk Jan Chrlsltaan Smuts tot doctor honoris causa In de rechtsgeleerdheid. De promotor was [trof. mr. J. >1. van Beminden. Na afloop van deze plechtigheid be gaf zich het hoge gezelschap via de Kloksteeg naar het academie-gebouw waar de receptie werd gehouden. Het lag tn het voornemen van do voor malige cersto minister van Afrika nog lieden naar Londen to vliegen cn Zaterdag wederom naar Zuid-Afrlka te vertrekken. DE STAKING IN DE BELGISCHE METAALNIJVERHEID De staking in de Belgische me taalnijverheid duurt onverminderd voort en de onderhandelingen heb ben nog geen resultaat, gehad. In sommige" kringen vreest men dat ook de arbeiders in de textielin dustrie het werk ziillen neerleggen. Ook zou in de kringen der socia listische centrale voeg: openbare diensten een staking overwogen worden, maar deze zou .er slechts een van 24 uur zijn. De staking der metaal-arbeiders heeft intussen een zeer ordelijk verloop. Nergens hebben zich in cidenten voorgedaan en de politie heeft geen enkele keer behoeven op te treden. „Laat ray al dadelik erken hoe diep getroffe ek gevoel oor hïerdie lunksie van vandag. aldus de ge wezen 'premier van Zuid-Afrika. „Die toekenning van die eregraad van 'n universiteit is altyd 'n hoë eerbewijs van die kant van. die be- trokke universiteit, en in 'n lange leeftyd is die eer my dikwels te beurt geval. Maar onder al die eer- bewyse heg 'ek heel besonder waar de aan hierdie eregraad van die uni versiteit van Leiden. In die' eerste ulaas omdat dit van die universi teit van Leiden kom, en in die twee de. plaas, omdat dit kom aan my as Afrikaner afstammeling van die Hollandse stam". Nadat Smuts zijn vermoeden had uitgesproken, dat zijn promotie niet op „bloot akademïese gronde maar meer deur geskiedkundïge gronde gemotxveer is", vertelde hij van de beste dienst, die hij Nederland ooit heeft kunnen bewijzen. ,My.bly nog- ccn van de Icwcn- diyste herinneringe hoe ek op as het ware op die allerbeste fcydstip daartoe kon bydra om 'n ramp te verhinder. Daarflïe Sondag op weg na die San Francisco konferensie waar, in oorlcg met mr Churchill en op my aandrang-, besluit werd om Seyss Inqpart van die uitvoering van die Duitse plan die dyke te verniel af te skrik, het ek miskien die beste diens verrïg in my vermoë om die ou moederland te hulp te kom „Wat van die toekoms". aldus vroeg Smuts. „Europa kan en sal nie by hier die ramp berus nie. Ons geslag is nie vir die wanhoop aangêle nic. Wat vandag nodig is in Europa is vorm en uitdrukking te. gee aan die ingebore drang tot herlewing en wederopstanding. "Wat vandag nodig is is die belig- gaming van die drang tot herstel in praktiese vorm. Die westerwereld moet aan haar eie ideologie vaste -en konkrete vorm. gee. Kyk hoe 'ver Hitier dit kon breng met sy ïdeologicse oproep. In weini ge j are .was die gevalle Duitsland weer die magtigste wereldstaat Kyk ook hoe ongelooflik, ver Rus land na haar.rewoluEie. en haar veiv. pletterende nederlaag in die' eerste wereldoorlog kon vorder. Wie had ooit kon droom dat in so'n korte tyd sulke dinge kon gebeur? In albei gevalle, was daar 'n dui- delike ideologie, met' geesdrif daar- agter. Die onuitputtelibe en diena- miese dryfkrag van die mense siel was agter die idee. En die was weer beliggaam in konkrete Vorm. Die idee en die konkrete beliggaming is albei noodsaaklik vir die daad- werklikheid. Pas dit toe op die "Weste! senlyking sal bekroon. Die belofte van die sewentiendc ecu moet ver vul word. En so wens ek haar en hierdic historiese universiteit al die beste toe vir die jare van vervulling wat voor lé. Vriend van ons land Tevoren had de rector-magnificus. prof. mr J. C. van Oven met de vol gende .woorden de plechtigheid ge opend:* ..Wij huldigen «en vrier.d van ons land. die zijn vriendschap cp mer.ig kritiek ogenblik met de daad bewezen heeft" De promotor, prof mr J. M. van Dommelen zcide: Uw wetenschappe lijk werk liet niet in de eerste plaats op juridisch mnnr op philosophise!) gebied cn dus op een ander terrein, dan dat waarop aar. u heden de doc torsgraad wordt verleend. De twee- de moeilijkheid is dat u. behalve man van wetenschap ook staatsman zijt. Het politiek terrein betreedt de man van wetenschap echter slechts ongaarne. Immers de poli tiek is de kunst van het bereikbare. In de wetenschap vragen wij ons niet af, wat bereikbaar is, doch wat waar en w.st het'idéaal en dus onbereik baar is. Toch hebt u in uw leven in uw politiek dikwijls verder gekeken dan naar het bereikbare". Na de toespraak las prof van Bemrr.elen de traditionele formule in het Latijn voor, waarmee de doc torsgraad wordt verleend. Een primeur voor Nederland, aldus kwalificeerde de off. van justitie Donderdagmiddag de geruchtmakcr.de ontvoering van ae Kralingse tabakshandelaar Van B. op 5 Januari j.l- en zoa.s dat met primeurs gaat, van de drie mannen, uie voor deze onderneming a l'américaine bij de Rotterdamse rechtbank terechtstonden, werd een hoge prijs gevraagd. Tegen ieder der drie daders, de 33-jange clas sificeerder P. van D„ de 49-jarige koopman K. van de W. en ae 27-jarige matroos H. G. B. werd een gevangenisstraf van i y2 jaar met aftrek geëist. 'Met slechts 297 tegen 289 stam men heeft de Franse nationale ver gadering een motie aangenomen, waarin de regering wordt uitgeno digd deel te nemen aan de toepas sing van de voorstellen der confe rentie van Londen. Ook de Belgische senaatscommis sie voor buitenlandse zaken keurde de Londense voorstellen met be trekking tot West-Duitsland. en in ternationale contröle op het Ruhr goed. Dé nieuwe ■president una Tsjéchoslowakije, de communist Klement Gottwald, heeft, niet zijn vrouw, bloemen neergelegd op de graven te Lang van de stichter van de Tsjechaslowaakse staat, Thomas Garrigue Masaryk, en diens neef, de onlangs op tragische wijze overleden Jan MasarpJc. Dezer dagen keerde een gezelschap van negentien mannen, Vrouwen en kinderen na een verblijf van vier weken, op Curacao in Nederland terug. Hun stemming was verre van rooskleurig. Begin Mei vertrokken zÜ vol goede moed uit ons land. Na een deel van hun mobiele bezittingen te hebben verkocht. Helaas kwamen zy op Curacao bedrogen uitl Nie te lang talm nie Dit sal kom die hergeboorte van Europa, van n groter Europa wat vergoeding en regverdiging sal bring vir al die gedane kwaad, al die gelede verlies. Moge dit nie te lang talm nie Ek persoonlik het geen twyfel aan die wedergeboorte van Europa. Holland het ook haar onderskei e bydrae tot hierdïe groot se herrysing te bring, wat haar edel vérlede waardig sal wees. haar toe kom sal verseker, en die grootse rol van hierdie lage lande in die ge- skiedenis van Europa met verwe- Regering over pact van Brüssel: Hulp bü een aanval op Nederland zal alleen dan haar volle waarde hebben, wanneer zij van te voren is georganiseerd, aldus lezen wij in de memorie van antwoord pp het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeuring ran het vijflanden pact, dat op 17 Maart te Brussel werd ondertekend. grondgedachten zouden zijn Tütge- Nieuwe UNO-prijsvraag voor reclameplaat Evenals""Tiet vorige jaar?'schrijft het secretariaat der UNO te New York ook ditmaal een prijsvraag uit voor een nieuwe reclameplaat in kleuren. Thans moet deze In beeld brengen de zinsnede, voorkomende in het Handvest: „ter bevordering van sociale vooruitgang en hoger levenspeil in groter vrijheid", E>e deelneming staat open voor be roepskunstenaars. Er zijn prijzen tot. 1500 dollar. Nederlandse inzendingen moeten uiterlijk 31 Augustus zijn gezonden aan. mej. dr. "A. F.- W, Lunsingh Meyer, hbefd v. d. afdeling Verenig de Naties van het ministerie van buitenlandse zaken. Onder het groepje bevonden zich aldus vernemen wij de arts H; en de notaris B, uit Overschie. De overigen, waaronder enkele ver pleegsters en jeugdleiders, waren elders, uit Nederland afkomstig. Zij waren begin van dit jaar In contact gekomen met'de vereniging ..Practisch Initiatief" uit Maas tricht, die. onder, .leiding staat van 'de aldaar wonende notaris Q. Deze vereniging wilde, de be strijding van venerische ziekten en de organisatie varvde jeugdzorg in West-Irföi ë'^ëh fhetT'nam öp Cura sao. ter hand nemen. Zij vond een aantal mannen en vrouwen in Ne derland bereid, dit sociale werk in West-Indië te gaan&verfichten. De leider, deze notaris Q., spiegelde hen voor, dat de vereni ging de reis en het verblijf zou be kostigen en verder zorg zou dragen voor arbeidsmogelijkheid en huls vesting. Voor de reis naar Curasao verkreeg de vereniging een devie- zentoewyzingr van 30.000 van de Nederlandse Bank. Begin Mei ver trok het gezelschap naar Curacao maar moest bil aankomst ervaren dat men daar noch van de. vereni- Commissie van Goede Diensten: De Commissie van Goede Diensten heeft In een te Batavia uitgegeven communiqué te kennen gegeven, dat haar Australische en Amerikaanse leden verbaasd waren over de prominentie die'hun voorstellen hebben gekregen. Deze voorstellen waren de vorige week vertrouwelijk aan Dr, Van Mook en drs. Hatta. overhandigd. „Toen de onderhandelingen bijna tot stilstand waren, gekomen, leek het nogal vanzelfsprekend," aldus het communiqué, „dat een of meer vertegenwoordigers van de commis sie zouden bijdragen tot oplossing van de moeilijkheden". Belde leden zjjn van. mening, dat geen procedureregeling is geschonden. Inderdaad, zo lezen wö verder, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Nederlandse soldaat m een nieuwe oorlog buiten ziin land zal hebben të strijden. Hij deelt dan dit lot met Canadezen, Engelsen cn zo vele anderen,'die deel hebben ge nomen aan de, bevrijding vau Ne derland. De militaire samenwerking vormt uiteraard een belangrijk onderdeel van het vüfinocendhedenverdrag. Met kracht wordt gearbeid aan een zo stoot mogelijke en zo doeltref fend mogelijke samenwerking in geval van een conflict, waarop de bepalingen van het verdrag van toepassing zijn. Zij, die bepleiten, dat het Neder lands in de Unie in beginsel gelijk gerechtigd zal zijn met Frans en Engels, onderschatten de praktische moeilijkheden, de kosten en het tijdverlies. weJke de veeltaligheid in het internationaal verkeer te weeg brengt. Van de Nederlandse .regering is dan ook geen voorstel te verwachten het Nederlands als authentieke taal in ce Unie te doen aanvaarden. Dat de preambule een anti-chris- te'-"V karakter zou dragen, bo s' >t öe regering. Het cr.kele feit, u«, de naam des AHerhoogsten niet genoemd is, betekent allerminst, dat Pertijen bij het ontwerpen van dit verdrag van anti-christelijke gaan. De regering streeft naar ge- lcidelijke, niet naar overhaaste en voorbarige uitbreiding van de kring der deelnemende sta ten. Indien deze West-Eur opese Unie een kern wordt, die zich geleidelijk tot een volledige Europese federa tie zal uitbreiden, kunnen de vijf verdragstaten zulks niet anders dan toejuichen. Daarnaast bestaat ech ter de mogelijkheid, dat een Euro pese federatie zich naast de "West- Europese Unie ontwikkelt In dat geval zal deze Unie allerminst overbodig zijn, maar een onderdeel vormen van de Europese federatie. Op de zwarte markt te München worden reeds de nieuwe Duitse banknoten aangeboden tegen een koers" van I 20. Wanneer de mark officieel zal worden uitgegeven is nog niét be kend, evenwel is medegedeeld, dat Ruslan bereid is mede te werken aan maatregelen,'die ten doel heb ben de valutahervorming in Duits land doof. alle vier mogendheden, te doen plaats hebben. Naar te Frankfort wordt verno men, zal een officiële afkondiging over valuta-herziening in West- Duïtsland te 4 uur hedenmiddag aan de Duitse bladen ter publicatie worden verstrekt. Het communiqué drukt teleur stelling uit over het" feit dat de Nederlandse regering de ingedien de voorstellen meent niet te kun nen bespreken. Strijdig met de Renville-üvereenkomst acht het communiqué de voorstellen aller minst: integendeel lijkt het de bei de leden toe, dat „dit working pa per een opmerkelijke getrouwheid aan deze beginselen toont". Op een persconferentie heeft de wnd. eerste secretaris der C.v.G.D. nog meegedeeld, dat de voorstellen zijn overhandigd als „working pa pers" van de Australische en Ame rikaanse delegaties. Dergelijke voorstellen behoeven, niet door de gehele commissie te worden goed gekeurd. Nogmaals werd ontkend, dat de C.v.G.D. verantwoordelijk was voor de publicatie van de voorstellen. Verder werd nog mee gedeeld, dat het working paper dat de heer Coert Dubois op 10 Juni aan dr. Van Mook heeft overhan digd, altijd zodanig kan worden veranderd, dat ook het Belgische lid het er mee eens zou kunnen zijn. Op die wyze zou. het stuk dan een „working paper" van de Com missie van Goede Diensten wor den. In de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft zich gisteren weer met de Indonesische kwestie bezig gèhouden en het re sultaat van de zitting was, dat de Raad aan de Commissie van Drié zal verzoeken, inlichtingen te ge ven over de „opschorting" der on derhandelingen. Dit werd besloten op - a andrang van het Aus tralisehe lid Hood. Mr. Van Kleffens merkte op dat de besprekingen tussen Van Mook en Hatta doorgingen en dat het opschorten der onderhan delingen slechts was géschied. om dat de publicatie van het bewuste voorstel der C.V.G.D. minder be vorderlijke spanning en opschud-, ding had veroorzaakt. Palar, de Republikeinse afgevaardigde vroeg zou duren en Pillai, de vertegen woordiger van India trok van leer tegen het vormen van staten door Nederland in Indonesië. ging „Prachtisch Initiatief", noch van haar bedoelingen ooit iets had gehoord. Ook de gouverneur van Curasao was volkomen In' onwetend heid gelaten omtrent de plannen van de Maastrichtse vereniging. Bovendien had hy van het-Ministe rie van Overzeese Gebiedsdelen in deze geen enkele aanwijzing of be richt ontvangen. Het gevolg was. dat het groepje Nederlanders, na een noodgedwongen verblijf van een maand' op hét eiland, met de kous op de kop moest terugkeren naar het vaderland. Hier hadden zit- in "sommige gevallen hun betrekkingen reeds opgezegd en hun inboedels verkocht in de hoop in West-Indië een nieuw léven te kunnen begin nen. Hoe was deze betreurenswaardi ge gang van zaken mogelijk? Hoe kon het gebeuren, dat de Neder landse Bank f 30.000 aan deviezen in de put heeft gegooid, nu geble ken is. dat de vereniging In kwos- tie bij haar plannen geen enkel contact heeft gehad met het minis terie van overzeese gebiedsdelen, wat In dit geval toch do aangewe zen wee zou zijn geweest? Van de zijde van dit ministerie werd ons medegedeeld, dat de ver eniging „Practisch Initiatief" uit Maastricht geen plannen voor uit zending van ,«cn groep Nederlan ders naar Curasao bit het ministe rie heeft ingediend. Zij heeft dus geheel op eigen houtje gehandeld. Het groepje Nederlanders is" vol enthousiasme voor de taak. die het op Curagao wachtte, volkomen ie goeder, trouw op haar voorstellen Ingegaan. ZH zouden bovendien in de waan gebracht zlln. dat de ver eniging over 400.000 aan kapitaal beschikte, wat natuurlijk een solide indruk maakte. Achteraf blijkt er met de aanwezigheid van die vier ton niet alles in orde'te zijn Zelfs schijnt de vereniging niet eens of ficieel erkend te zijn. Het ministerie wacht nu nadere, concrete plannen en voorstellen van de vereniging af, maar inmiddels is êen aantal langenoten door dit onverantwoordelijk en onbegrijpelijk gedoe gedupeerd. Men herinnert zich de toedracht van de zaak. Aangezien het verhoor van de enige getuige, het 71-jarige slachtoffer zelf. alsook var. de da ders weinig nieuwe bijzonderheden toevoegde aan hetgeen reeds daags na ceze affaire is gepubliceerd, zij volstaan met een recapitulatie van de \'oornaamstc gebeurtenissen. Gp de avond van de vijfde Januari lokten P. van D. en K. van de M. dc heer Van R. uit zijn woning in Kralingen, onc^er vcorgcven, dat zij als ..PRA-rechercheurs" hem nodig hadden voor een confrontatie. Eenmaal ir. de auto van de man nen. kreeg dr heer Van B. klappen in het gezicht, ccn prop in de mond en een blinddoek voor. Bij een pand in de Banierstraat stopte de auto. die bestuurd werd door H. G. B. en het slachtoffer werd in een kelder .op een hoop takkebosscn gedepo neerd.. Na de heer Van B..van zijn sieraden cn een portefeuille, inhou dende 400, beroofd en met een re volver danig schrik te" hebben aan gejaagd. kwamen de kidnappers tot de hoofdzaak. Van. de W. gaf het slachtoffer een soort van concept op van een brief, die deze aan z"n procuratiehouder te H'berg moest, schrijven. Die werd hierin gemachtigd bij een-bank een bedrag van 300.008 op te nemen Een begeleidend schrijven' bevatte voorlopige aanwijzingen omtrent de overhandiging van de som en de waarschuwing, dat de politic abso luut niet in de zaak mocht worden gemengd, daar het leven van de heer Van B. er bij op het spel stond. Bescheidener voorstel Van de afwezigheid van Van de W. en B„ die de brieven gingen be zorgen en vervolgens in een telefoon cel de procuratiehouder opbelden deze was echter niet thuis maakte de achtergebleven Van D. gebruik om de heer Van B. aanzienlijk be- scheïdetier voorstellen te doen. De hele affaire druiste eigenlijk tegen zijn godsdienstige .opvattingen in, zei hij, en met een bedrag van 7 5000 zou hü al heel tevreden zijn; dit geld zou de volgende dag bij het Unilevergebouw overhandigd worden. Na de terugkomst van B. en Van de W.. vertrok laatstgenoemde an dermaal om een electrisch kacheltje te haler» ter verwarming yan de kille kelder. Van D. kende nu ook B, in zijn nieuwe voorstel, waar deze mee ac- coord ging. Per taxi vertrok men naar Kralingen en Van D. vergezel de de heer Van B, naai- diens huis om een handgeld te ontvangen, dat zijn reis- en verblijfkosten zou dekken. De zaak verliep echter enigszins anders, dan Vap D. en ook de beer Van B. zich hadden voorgesteld. Een inmiddels .gewaarschuwde recher cheur arresteerde Van D. bjj de wo ning en dank zij het energfèk optre den van de Rotterdamse politie kon. den'de andere twee mannen spoedig gearresteerd worden. Het onder nemende drietal moest deze toe dracht over het algemeen bevestigen Kleine meningsversehillen daarge laten, kwamen ze met een zekere solidariteit op voor hun aandeel ïn deze trits van wederrechtelijke vrij heidsberoving, diefstal onder be dreiging met geweld en poging tot afpersing. In zyn requisitoir onthulde de officier dat allen een hijzonder zwaar strafregister hadden; B. had reeds 9, Van D. 17 veroordelingen achter de rug, terivijl ook Van de W. een alles behalve blank strafregister had. Na de pleidooien en „hot laatste woord" konden twee van hen. Van de W. en Van D., op het verdachten bankje blijven zitten voor de vol gende zaak, die bij het ondei'zoek in de ontvoeringsaffaire aan het licht was gekomen: De mislukte overval op het notarishuis te Rumpt Samen met de 37-jarige autohan delaar W. W., die hen nu op het bankje gezelschap kwam houden, en de 38-jarige los werkman A, van L., die niet kon verschijnen, omdat hij tengevolge van een treffen "met de politie met ccn schotwond in het ziekenhuis vertoeft, maakten zij op 25 November van het vorig jaar een autotochtje naar Rumpt bij Gelder- malscn, om de inhoud van de brand kast vati de notaris J. L, D. ie. in specteren. Deze was echter niet thuis, wel een dienstmeisje en drie kinderen, maar dit hevig ontstelde deerntje, dat door de gemaskerde mannen met een revolver werd be dreigd, kon met de beste wil van de wereld niet van dienst zijn, aange zien zij niet wist, waar de sleu'-el van de brandkast was geborgen. Toen de safe te stevig geconstrueerd bleek te zijn om a l'improviste ge opend te worden, verdwenen1 de mannen naar'Rotterdam. De officier eiste tegen de Jioofd- schtihligen Van de W. en P. van D. 2ï£ jaar en tegen A. van L. twee jaar, allen met aftrek. Tegen do 41-jarige timmerman K„ die tenslotte voorkwam hü zot* voor zijn tip 10 Kb van de eventuele buit ontvangen.—' werd 1 Va jaar'ge vangenisstraf geëist. Voorronde Olyntpiade (Maar ze zijn er niet) Gedroogde zuidvruchten zullen voortaan b|j eventuele Invoer niet meer op bonnen of toewijzingen worden gedistribueerd. Ook voor verse zuidvruchten en bananen zul len dan in het algemeen geen bon nen meer worden aangewezen. Eon uitzondering kan Blechts worden verwacht voor sinaasappelen. Nog Jopendo bonnen voor bananen zul len eerst worden gehonoreerd. Te zijner tyd zullen voor de han del richtlijnen worden bepaald. De maximum prfjzen voor de afzet in het binnenland zullen bltfven gelden. 1Daarnaast ziet men oor- logsherinneringejn.. zoals bijvoorbeeld „Le cirque", het dagboek van een jonge Fransfe vlieger, die als een der eersten bij de R.A.F. werd ingedeeld en politie ke lectuur, zoals documen ten over het proces te Riom, herinneringen van Paul Reynauö. de laatste premier van de IIIc Re publiek en een balans van de daden der Vichy-rege ring. Dat men bier 'ook overal Victor Kravchen- ko's „.T'ai choisi la iiber- té" (Ik verkoos de Vrij heid) kan krij'gen. be hoeft nauwelijks te worden betoogd. Tn oen van mijn vorige g».!to a- Hue Monsieur le nen en telkens komen er a ^Qua?: J- brieven heb ik geloot Prmee. treft men uitgever nieuwe bij. lier Latjnu _m ik al verteld, dat Parijs naast uitgever, boekhan- Naast Franse werken studentenwijk is het nog altüd een cultureel en hoekhande- ^iet men. zeer veel verta- aantal wetenschappelijke intellectueel centrum is laar. Precies eender is het üngen. Vooral van Engelse boeken Op vrijwel alle en dat dit bovenal blijkt 31 Meine Qf Amerikaanse auteurs, terreinen van het mense- uit ..bot fantastisch groot «ik denken i«n sedert 4e („Gejaagd door de bevrijding nieuwe uitga- van Margareth ven verschenen. Menigvul- Mitchell ontbreekt bij- dig zijn ook de herdruk- nei voorbeeld in- vrijwel geen ken, zowel van -Franse *'-J enkele etalage. Evenmin klassieken als Corneille als de boeken van Pearl S. Racine «Molière, als van J Cronin of moderne auteurs, die voor Parus TV •Joiïn Stembeck de jongste oorlog opgang - r De nieuwe Franse ro- hebbén gemaakt, eeliik waar men er over strui- E' mans handelen voor een Jean Guéhenno Louis kelt. dat is in het Quar- Franse boek niet goed- grootdeel over de jong- Aragon Aridré *Gide of tier Latin: in de Arron- koop en kost het leven ste oorlog of de bezettings- Francois Mauriac Men dissementen Panthéon., en hier zeer veel geld. tijd. Bij de door Vercors krijgt uit dit alles de in- Luxembou'rg. Op de Bou- Ik kan me, wanneer ik bekend om zijn „Stilte druk. dat h«t'Frarise boek levard Saint Germain, op voocal deze etalages sta. der zee" nog tijdens de een grote plaats inneemt de Boulevard Saint- Mi- soms nauwelijks voorstel- oorlog opgerichte' „Edï- in het Franse leven en dat op de Place de la len, dat er nog mensen zijn tions de Minuit" verscheen voor de vrienden van het l{- vnnr een roman van Jean Pa- Franse boek, Parijs een Le Rage", getiteld, waar Dorado Is aantal, uitstekend gés or- verbindingswegen uilko- -vent" teerde boekwinkels. Men men. Hoe zij allen kunnen wind") vindt ze in alle delen van de stad. In bet Quartier de l'Opérazo goed als op Montmartre- ïn het Arrondissement de la Bourse en in het Quartier du Temple. Maar chel, bestaan is mij "Want zoals u w< rlsel. Drie en twintig landen hebben deelgenomen aan. de loting voor het Olympisch Voefbaitournooi, welke loting in hel gebouw van de FXF.A. te -Zurich plaats vond. Aangezien de achtste finales (tus sen 16 landen) in het kader van het Olympisch programma te Lon den zijn opgenomen zullen enkele voorwedslrijdcn.voor de aanvangs datum van 29 Juli moeten plaats vinden. Nederland heeft in', de voorronde geloot tegen de Ierse Vrijstaat en mocht deze ontmoeting worden gewonnen, dan zal het Ne derlands elftal in de achtsjc finaio te Londen tegen Groot-Brittannïë mocteu spelen, de zelfde tegenstan der van hel Bondselftal op do Olympische dag. In de voorronde komen de vol gende landen tegen elkaar 'uit; Luxemburg-Afghanistan. Egypt e- Denemarken, Zuidslavië-Pakistan, Burma-India, Ierse Vrij staat-Ne derland, China-Turkije en Zweden- Oostenrijk. Het schema voor de eerste ronde (achtste finales) ziet er al3 volgt uit: Polen-Vej-enigde Staten, win naar Luxemburg-Afghanistan tegen winnaar Egypte-Denemar- ken, winnaar Zuidsïavië-Pakistan tegen Palestina, Frankrijk tegen winnaar Burma-India winnaar Ierse VrJjstaat-Nederland tegen Groot-Brittannië, Hongarije-Italië, Korea-Mexico, winnaar China- Turkije tegen winnaar Zweden- öostenrijk. Volgens de heer Herberts, voor- zitter_ van de keuze-commissie, is men in Nederland absoluut onbe kend met de sjerkte van de Ierse amateurs, zodat het dus ondoenlijk, is een voorspeiling te geven, Wat de eventuele wedstrijd tegen Grbot-Brittannlë betreft, zal men zich hierover na de ontmoeting, die Zondag tijdens dc Olympische dag met de Britse amateurs zal plaats hebben, beter een.oordeel kiinnen vormen. Koningin schenkt UNAC tweeduizend gulden De „UNAC" de organisatie van de Verenigde Naties voor de Hulp aan. het noodlijdende Kind ont ving van de Koningin een gift van f 2000 naar aanleiding van de voorlopige Sorborme bij de universi-1 die. gedd voordoeken over- w.. opschorting, hoe lang „voorlopig I teit.ia de Rue des Ecoles houden. Maar'zij verschij--nijel PLAATSELIJKE BUIEN Weersverwachting, geldlc tot Zaterdag avond. "Wisselend bewolkt met rlaatsclMke bul- en, hier en daar met onweer. "In dc nacht vrh. zwakke, overdag meest matige wind uit Zuid-Westelijke richting. Weinig ver andering in tempera- tuur, 19 Juni: Zon op 4.IS, onder 21.03. Maan op onder 2.r" Juni. Hoog water te uur; 2e tij 15.23 Uur. waarnemingen hedenmorgen 8 40 ÜV,Lte Rotterdam: 758,6 luchtdruk; W, ?Tan W,ild; ".8 temperatuur; max. 19.2 (3.40 gistermiddag); min. ll.G" (heden morgen 6.40 uur).-Zwaar bewolkt

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1