„TREKT DAN NU HEEN, GIJ KLOEK BESLOTEN MANNEN" h Vrijwilligerslegioen Nederland en of: De tragi-comedie van 650 dapperen I I ISb: teii I 22 Juni 1941 Mooie vangplaatsen „op de Lek" Lof van Lekzicht Parool-puzzle rr Zaterdag 19 Juni 1948 li" - IjKSfrv. |7'<7- Ik zweer bij God deze heilige eed dat ik in de strijd tegen het bolsjewisme de opperbevelhebber van de Duitse weermacht Adolf Hitier onvoorwaarde lijk zal gehoorzamen en als dapper soldaat bereid zat zijn te allen tijde voor deze eed mijn leven te offeren* Eedsformule van het Nederlandse Vrijwilligers Legioen T^EN der laatste dagen van Juli 1941 heerst er op het Hollandse* Spoor-station in Den Haag grote drukte. Het wemelt er van WA- mannen. Hun blik onder de hatelijke hoera-pet is iets te stoer. Hun stem klinkt iets te soldatesk. De opschriften die op de trein zijn ge kalkt „Naar Moskou", „Wij gaan Stalin halen", „Tot over een maand", verraden iets te duidelijk de georganiseerde propaganda, die achter de bevolen opgewektheid schuil gaat. Dan betreedt Seyffardt, de verrader, die voor deze gelegenheid zijn uniform van opperofficier van het Nederlandse leger rr.et al zijn ver sierselen draagt, omstuwd door Duitse officieren en WA-hcplieden, het perron. Hij overhandigt het legioen een vlag in de Nederlandse kleuren en zegt met stemverheffing: „Trekt dan nu heen, gij kloek-besloten mannen, mijne kameraden: Mijn zegewensen en die van het beste deel van het Nederlandse volk vergezellen U. Leve het Vaderland." Muziek, houzee-geroep, gejuich, applaus. De generaal, mar.or.et. waarover d<- Duitsers hun vreugde niet verheuivr, salueert zelfvoldaan. En terwijl de trein langzaam de overkapping verlaat, zet een Duits orkest óns Wilhelmus in. Er schie ten armen omhoog. Sieg Heil. Hou- zee enhet doek valt over het eerste bedrijf van fcet drama van het Nederlandse Legioen. Tot hiertoe heeft de regie ge klopt. Aanvang 2e bedrijf Het tweede bedrijf speelt een paar weken later in net kamp De bica,. waar de Nederlanders zullen worden opgeleid voor de strijd in het.Oosten, De toestanden zijn--hier blijkens een streng vertrouwelijk memorandum, dat een hoge „Neder landse" officier voor zijn „Leider" Mussert opstelde, allesbehalve -ideaal.7,0 .Heeds onderweg*, aldus de steller van -dit rapport, „klopte het niet. „De'aankomst in Debica ia uiterst pfinlfjk. De Duitsers weten niet wat zn met de Hollanders moeten be ginnen. Uniformen zijn er niet. Ve len moeten in hun burgerpakje blij ven rondlopen. Duitse onderofficie ren trachten de „Nederlandse" offi cieren belachelijk té maken en sla gen daarin uitstekend." En dan volgt de ene klacht na - de" andere.1':;', VGener&alSeyffardt zei in een interview: „De mondelinge en schriftelijke aanmeldingen stro men in een niet te stelpen vloed dé aanmeldingsbureaux binnen." Musserts berichtgever ant woordt: „De wijze waarop het Legioen uit de grond werd ge- stampt was dilettantisch." Seyffardt wordt door Seyss In- quart gebombardeerd tot Befehle- haher van het Legioen. Musserts berichtgever, die achter de scher men - hoeft gekeken, tekent hierbd aan: '„Wij hebben Ju' Defaica nootl iets van hem gemerkt Enig gezag of autoriteit werden hem niet toe gekend. De Duitsers lachten om hem ende Nederlandera gingen hem steeds meer minachten." Om. nog even terug te komen op de „kloek-besloten mannen" van Wie. Seyffardt bij ztfn afscheidsrede sprak: van hen zegt de opsteller van het memorandum: „Het wer vingsbureau -wierf rijp en groen. Le- gionnairs die zes jaar gevangenis straf op hun kerfstok hadden wa ren geen zeldzaamheid. Velen schuwden in Nederland het dag licht Anderen weer waren b|j het Legioen terecht gekomen via „twaalf ambachten en dertien on gelukken", Dit laatste gold niet al leen voor de minderen maar ook voor de meerderen." De aanvoerders van het Legioen bleken zonder uitzondering Duitsers te zijn. .hoewel de indruk was ge wekt, dat de Nederlandse kruisrid ders tegen de Russische barbaren onder Nederlandse officieren zou den staan. Deze Duitsers die door de S.S. op dood spoor, waren gezet, bleken houwdegens te zijn, die wei nig resnect hadden voor de „idea listisch"-ges temde kameraden uit de lage landen. Zff waren hun Füh- rer-verplicht vechtjassen af te leve ren en daar hielden zjj zich aan. Gepraat over de propagandistische betekenis van het Legioen voor de strijd der nationaal-Eoci alIsten in Nederland raakte hen niet. Weinig in tel Hoezeer de Nederlanders zelve van hun soldateske gaven overtuigd mochten zjjn: de Duitsers hadden het niet op hen begrepen. De Ne derlanders waren in Duitse ogen zonder uitzondering bang, zwak, verwijfd en vermaterialiseerd. De Vlamingen daarentegen schenen een streepje voor te hebben gahad. De spanningen, die hierdoor werden opgeroepen ontlaadden zich in pla gerijen. Nederlanders mochten geen Nederlandse liederen meer zingen en het contact tussen Nederlanders en Vlamingen werd van Duitse zijde zoveel mogelijk tegengegaan. On derlinge yerbondenheid tussen deze twee soorten Germanen zou immers beider opgaan in het Duitse rgk kunnen beletten.. En juist dit hiel den de Duitse S.S.-ers zich steeds als het einddoel voor ogen. Type rend ia, dat bp een bezoek, dat de Vlaamse nazi Staf de Clercq aan het opleidingskamp bracht, het de Nederlanders verboden werd zgn redevoering aan te horen. Frontzorg Ereplicht Herinnert U zich ae leuze nog, dat Frontzorg Ereplicht was? Om trent de besteding van de Liebes- gaben van Nederlandse kameraden en karaeraaöskes doet de vertrou weling van Mussert een wel zeer vermakelijk boekje open, In Decem ber 1941 zond de „Leider" de Ne derlandse lêgionnairs enkele duizen den sigaretten. De rookwaar kwam echter in handen van de Duitse top leiding, die ze deels zelf oprookte en voor de rest op de zwarte markt bracht om er de buitensporige per- t *4 soonlöke uitgaven uit te bestrijden- De Nederlanders ontvingen er niet één sigaret van. Evenzo ging het met pakketjes. De berichtgever schrijft aan Mussert hieromtrent: „Hele vrachtwagens met de inhoud van pakketten, die voor de Nederlan ders bestemd waren, verdwenen in de zwarte handel. Duitse offi cieren boden dameskousen, onder goed, schoenen, vulpennen, choco lade bonbons en wat niet al te koop aan." De blikjes met delicatessen, zo als sardines, ganzenlever, kip of kalkoen kwamen de Duitse staf van Debica uitstekend van pas. Bijzonder geschokt toont de te leurgestelde Nederlandse Obergrup- penführer zich d'oor de warenhon- ger van de Duitse commandant van het Legioen, een zekere Reich. Deze Reich vernam dat er In Nederland koffie op de zwarte markt te koop was. Niet tevreden met wat hft uit de pakketten voor de Nederlanders stal,, besloot hij twee Nederlandse '„Oostfrontstrijders", die goed wa ren ingevoerd op de zwarte markt.' met buitengewoon verlof naar ons land terug te sturen, om honderden kilo's koffie ln te slaan. „Oorspron kelijk zou slechts Obersturmführer Groenendaal gaan, die zeide voor zes gulden per pond koffie'op de kop te kunnen tikken. Toen Haupt- sturmführer Grothe daarna ver klaarde 500 kilo tegen twee gulden per pond te kunnen leveren, was de Oberführer niet meer te houden en kon ook Grothe de volgende dag afreizen." De Nederlanders voelden zich vol- gens het rapport niet zeer op hun gemak in de atmosfeer van dit „op- leidings"-kamp. Lx aanmerking ge nomen, dat zich onder hen vele cor rupte elementen bevonden, lijkt dit Generaal Seyffardt in gesprek met de ,Jjeider" bij het afscheid van de dapperen De kleine Ria had twee pop pen. Heel lieve en aardige pop pen, al hadden ze dan houten hoofden en geschilderd haar. Ze werden iedere avond uitgekleed en in het poppenbed gelegd met nachtponnetjes aan. En de vol gende morgen kregen ze weer andere kleertjes aan, want o, Eia maakte zóveel kleertjes voor Liesje en Wiesje, dat ze wel ieder uur iels anders konden aan hebben. Overdag zaten ze in poppen- stoeltjes en dronken thee uit een poppenservies je en als het mooi weer was, mochten ze mee in een poppenwagen. Nu, je begrijpt dat Liesje en Wiesje een heerlijk leventje hadden en ze waren ook verontwaardigd. best tevreden. Totdat, op een dag, de kleine Ria jarig was. Dat was voor haar zelf erg prettig maar Liesje en Wiesje vonden het een nare dag. Stel je voor, Ria vergat hen uit bed te halen 's morgens. Ze had het zó druk met die verjaar dag. met kadootjes uitpakken en zo, dat ze haar kinderen Liesje en Wiesje helemaal vergat. Daar lagen ze nu, in het poppenbed, de hele dag en waren erg ver drietig. In de kamer ernaast hoorden ze dat Ria visite had van een heleboel kleine meisjes, die daar spelletjes deden en erg veel plezier hadden en niemand keek naar die arme poppen om. Maar het werd nog erger: Op het eind van de middag kwam. er een tante van Ria op bezoek en die bracht een kadootje mee, dat was een heel bijzonder kadootje: een nieuwe pop, en wat voor één. Ze had een poreeïeinen. kop, en echt blond haar en echte oogha ren en wimpers, en ze kon haar ogen dicht doen en ze had een prachtige zijden jurk aan, oh, wat een beeldige 'pop was dat. „Stel je voor", fluisterden ze tegen elkaar, ,,'n vreemd poppenmens zo maar in ons bed. Bah, wat akelig, en ze draaiden hun rug naar Eugenie en wilden niet met haar spreken. De volgende dag speelde Ria de hele tijd met de nieuwe pop, en. warempel, ze vergat Wiesje en Liesje uit bed te halen. Daar lagen ze weer te pruilen en nu werden ze dan toch werkelijk heel boos. „Wat vreselijk onaar dig van moedertje Ria," zeiden ze. „Nu die nare Eugenie erbij geko men is, laat ze ons in de steek.". Toen gingen ze samen eerst een poosje huilen en daarna zei Wiesje: „Weet je wat, liesje, we lopen weg. We lopen gewoon weg. Als Moeder Ria niet meer met ons spelen wil, dan moet ze 't zelf m^ar weten." Ze kropen het bed uit en lie pen zachtjes naar de deur. Ria was in een hoek van de. kamer bezig haar nieuwe pop aan te kleden en ze merkte er niets van. De deur stond open, Wiesje en Liesje kwamen op de gang, He pen de trap af, en nog een trap af, en nog een trap af en toen „Jullie zfjn akelige poppenkin- deren", zei Mies, de poes. „Weet je wel, dat jullie. moedertje Ria helemaal niet slapen kan? Dat ze verschrikkelijk heeft gehuild, omdat jullie waren weggelopen? Ze kijkt niet eens meer- naar Eu genie om, ze heeft er geen ple zier meer in, en verlangt heel erg naar jullie." „Is dat heus waar. Mies?" vroe gen Liesje en Wiesje. „Heus waar," zei Mies. „Ga nu gauw naar boven en kruip in Je bedje. Dat zal morgen een ver rassing zjjn voor Moedertje Ria-V De poppen kropen uit hun hoekje en gingen alle trappen weer op. In een hoekje van het grote poppenbed lag de nieuwe, pop Eugenie.- Ze deed haar pop pen ogen open toen Liesje en Wiesje er aan- kwamen en zei: „Gelukkig, dat jullie er zijn. Wees asjeblief niet boos op mij, ik kan het heus niet helpen, dat ik hier ben gekomen en ik ben misschien best aardig als je mij leert kénnen." Nou, en eigenlijk schaamden Lies en Wies zich toen vreselijk. „Best hoor", zeiden ze tegen Eugenie. Ze kropen in bed en vielen doodmoe in slaap. „Waar zijn jullie toch ge weest?" riep Ria de volgende dag. „,Zijn jullie heus helemaal vanzelf weggelopen?" Dg poppen keken haar aan maar zeiden niets. Ze lachten alleen maar een beetje. En nu speelt Ria om beurten met haar drie poppen- kinderen. 's Avonds slapen ze al le drie in één bed, en nooit, nooit willen Liesje en Wiesje meer weglopen „Die pop is van mijzelf ge- waren ze in de kelder. In de kei zei tante tegen Eugenie, mooie weest vroeger" Ria, „ze heet naam, hé?" Ria was heel erg blij met de nieuwe pop en toen de verjaar dag voorbij en alle kindervisite weg .was, toen werd de nieuwe Eugenie uitgekleed en naast Wiesje en Liesje in het poppen- bedje gelegd. Wiesje en Liesje wsren heel derlandse soldaten. Ik heb een Duits officier van het Legioen, ge kend die zelfs de gelukkige bezitter was van vie:- radiotoestellen. Kart voor het vertrek naar het front werden deze fraaie vaste toestellen door hem tegen draagbare appara ten omgeruild." Aldus het relaas van een dier fllnken, die meenden, het demo-llbe- rallstische wanbeheer te moeten af lossen door nationa&l-sociaUs- tische nieuwe orde. Laten we, om de tragi?comedle aï te ronden, eindigen waar wij be gonnen. z|jn, namelijk gp het perron van het station Hallandsche Spoor in Den Haag:. Daar riep Seyffardt z|Jn 650 dapperen toe: „Gij. gaat als vertegenwoordigers van de sterke Nederlandse stam om deel te ne men aan de strijd aller Germanen tegen het bolsjewisme, nadat gjj uw verdere militaire opleiding hebt ontvangen van de beste instruc teurs ter wereld. Gö zult uw deel hebben^aan een overwinning, die •Toen applaudisseerden de wak kere braven luid en langdurig...... „Wij gaan Stalin halen!'*; ,Jfaar de Jodenhoek" en dergelijke opechrl}- ten waren <yp de trein gekalkt, waarmee de „helden'* van de NSB naar het Oostfront trokken, uitgeleide gedaan door .kameraadakes en kame raden. De onderste foto toont de „dapperen" in Duits uniform in de Russische sneeuw. Stalln hebben ze niet gevonden OP 22 Juni 1941, aanstaande Dinsdag, zeven jaar ge leden, gavide Hitier de dobbelstenen op tafel voor zijn meest riskante gokpartij. Zijn gemotoriseerde legers, die in het diepste geheim hun stellingen hadden betrokken 'rolden op de prille morgen van die dag van de oevers van de Weichsel Oostwaarts. Bestemming Moskou. De tocht naar Rusland was begonnen Hitiers generaals fronsten het voorhoofd over de plqn-l nen van de Führer. Ook Goring, die een andere strategie voor de onderwerping van de wereld koesterde, wacr- schuwde hem voor de risico's van dit plarl. Hitier echter dreef zijn wil door. De Duitse armeeën zouden samen met legioenen van bondgenoten en onderworpen volkeren het bolsjewisme bedwingen. Het optrommelen van die legioenen was een zaak van propaganda en die kon hij in vol ver trouwen aan Goebbels overlaten. Binnen een maand tljds verscheen in de Nederlandse - pers een oproep van een zekere generaal Seyffardt, eens de chef van de generale stqf van de koninklijke Nederlandse landmacht. „Met toestemming van de Rijkscommissaris zal een Vrijwilligers Legioen Nederland worden gevormd, on der eigen vlag en eigen officieren zal dit aan de strijd deel nemen. Hiermede wijst de vertegenwoordiger van de Fiihrer ons opnieuw de weg naar de toekomst en opent hij. ons volk opnieuw de mogelijkheid een volk ie blijven." Al dus staat hei in deze oproep. der was het half donker en voch tig en het rook er naar uien. „Het. is hier niet prettig,-" zei Liesje, „maar laten we hfer maar een poosje blijven en daar on der die plank wegkruipen. Nie mand vindt ons hier en morgén gaan we de wijde wereld in". Zo" gingen ze zitten onder een plank waar potten jam op stonden, ze zeiden elkaar welterusten en gingen heel treurig slapen en de volgende? dag, zobesloten ze, zouden ze heel ver weglopen he lemaal de wijde wereld in. - Midden in de nacht werden Liesje en Wiesje wakker. „Sssst", zei Wiesje „Ik heb geluid ge hoord, er is iemand in de kei ler." Heel angstig kropen ze te gen elkaar aan en wachtten wat er gebeuren zou. Daar zagen ze twee kleine groene lichtjes schij nen in het donker, en och, wat- waren die poppen bang. „Miauw," zei ineens een stem, „zijn jullie hier, Wies en Lies." „O, het is Mies, de poes," zelden de poppen zuchtend van opluch-, ting. „Dag Mies, wat heb je ons aan het schrikken gemaakt!" Er woonde op het eilmtd Urk - een sprinkhaan, met een groene -:V v jurk maar deze sprinkhaan wou niet springen hij hield alleen van kalme dingen, en als het ook. maar even kon, zat hy te zitten in de zan. Zijn moeder woonde ook op Urk en had precies zo'n groene jurk ze zei: wat heb je toch m'n V jongen en waarom maak je toch nooit sprongen? kom mee, vooruit, van hopsakee! och moeder, zei hij, moeder, nee... ik blijf mijn hele leven kalm. hier zitten op een korenhalm daar zit hij ln zijn groene jurk en zit er nog. Op 't eiland Urk. echter niet zeer waarschijnlijk. Dief en diefjesmaat plegen elkaar spoe dig te vinden. Zf\ vormen naar hun aard een Internationale gemeen schap. Een zekere wrevelige voldoening voelen wij, wanneer wij lezen, dat wat men ons volk zogenaamd te hunnen behoeve ontstal, ten slotte ook hun neus voorbij ging. wy geven Musserts berichtgever weer het woord „Ergerlijk was het vaak voor ons, die ons toch uit idealisme beschikbaar stelden, dat de DuitBers op'grote schaal „orga niseerden", niet Biecht» levensmid delen en rookwaren maar 'ook kost bare Nederlandse geschenken. Dief ert dief jesmaat Dit voorbeeld moge dit verduide lijken. Van de verscheidene tiental len radio's, welke destijds vanuit Holland aan de Nederlanders van het Legioen werden toegezonden, heeft practisch niet één zijn be stemming bereikt. Nog voordat zij verdeeld konden worden, waren de meeste reeds door de Duitse officie ren in de wacht gesleept. Geen der Nederlandse officieren heeft er ooit één gezien. Iaat staan een der Ne- Bondsdag van Chr. Geref. meisjes Honderden meisjes, leden van Christelijk Gereformeerde Meisjes- verenigingen in Nederland, hebben in de Wilhelminakerk te Dordrecht de veertiende bondsdag bijge woond. De vertegenwoordigsters van de 96 aanwezige verenigingen zijn officieel verwelkomd op een begroetingsavond. De bondsdag werd geopend door roej. M. A. Klomp, presidente van de bond, waarna het huishoudelijk deel van de jaarvergadering werd afgehandeld. Onder meer werden er verkiezingen gehouden. Mej. C. G. van Dalten werd herkozen als lid van het bondsbestuur, mej. T. Dijkstra werd aan het bestuur toe gevoegd. Mevr. J. W. Zwset werd benoemd in de commissie van ad vies,1 in plaats van mej. H. Nieuw- Iand, .die aan de beurt van aftre den was. Besloten werd de volgen de bondsdag in Groningen te hou den. Mets is eentoniger voor een vis ser dan wanneer hij steeds, op de zelfde plaats gaat hengelen. Daar door gaat de pracht van de omge ving aan zijn oog voorbij en al zijn de vangsten groot, dit zal op de duur toch geen bevrediging schen ken. Als ik vroeger op een plaats goed had gevangen, dan was ik er met geen stok.meer weg'te slaan en ik had geen interesse meer voor andere, mooie vangplaatsen. Ik maakte mij van te voreii al zenuw achtig bij de gedachte, dat een an der mijn plaatsje zou hebben inge nomen en het is mij wel overkor men, dat ik rechtsomkeert maakte bij het zien van 'n ander,- die er be slag op had gelegd, Mijn visdag/ waarvan ik mij zoveel had voorge steld, was. totaal bedorven. Dit euvel is bij. tal van vissers nog aan wezig, maar daar kom je in de loop der tijden wel overheen. - Afwisse ling van omgeving en zoeken naar nieuwe mooie vangplaatsen ver groot het genot van de hengelsport. Zo ben ik deze week eens naar de Lek gegaan. Met de bus was ik in een half uur aan het veer van v. d. Ruit en vandaar spoedig in Krim pen. Bij Lekzicht kon Ik. gélukkig beslag leggen op een prima visboot en na te zijn overgestoken naar Elshout lag de boot spoedig ge meerd op de stokken. Met aflopend water is het daar prachtig vissen, weliswaar staater een. flinke stroom, maar met een tuig, dat 6 7 kogeltjes houdt, blijf je die stroom wel de baas. Op de zanderige ge lijke bodem is het een lust om met de. sleper te vissen en voor degenen, water Is ca. 4 4meter, zodat een vislijn van 0 4 7 meter Nylon- 5ilk (nummer nul of één) voldoen de is om gemakkelijk te kunnen vissen. Een kleine haak is gewenst, die niet weten, wat daarmede be doeld wórdt,, zal ik mij even nader verklaren. Het lood moet minstens 15 c.m, van de haak verwijderd zijn en zo worden gesteld, dat nog een klein gedeelte van de vislijn met de.haak beneden het lood over de grond sleept. Dit heeft het voor deel,- dat de vis het aas beter kan bemachtigen. De diepte van het Italiaanse opera brengt „Barbier van Sevilla" De-, Compania ri'Opsra Italians, bijgestaan door artisten van de Scala di Milano en begeleid door een Italiaans kamerorkest, zal van 3-8 Juli in de: Rotterdamse Schouwburg voorstellingen geven van Rossini's opera „De barbier van Sevilla". Dirigent is Gino Barsanti, die de Italiaanse opera in Londen drie maanden aangevoerd heeft èn het Italiaans opera-festi val te Luzern leidde. Solisten zyn Magda Ficcarolo, die in haar vaderland als een twee de Toti Dalmonte beschouwd schijnt te worden, Marcello Cortes (Figaro) en Gino Belloni, ik ben geen liefhebber van het vis sen met maden en daarom gebruik ik aardappel of deeg; de meeste vis sers geven de voorkeur aan maden, omdat deze biet zo gemakkelijk van. de haak afgaan. Als voer is oud. tar webrood, gebonden op kleine plat te steentjes het beste; dit 'is het best bestand tegen de stroom. In dien U met Uw vrouw en kinderen eens een gezellig dagje wilt uitgaan en U bent liefhebber van vissen, ga dan naar Lekzicht; daar is een speeltuin voor de kinderen, waar ze zich gemakkelijk een dag kun nen amuseren; moeder de vrouw kan er in de schaduw van de bo men een boek lezen of een hand werkje verrichten, terwijl Uzelf ge niet van de hengelsport op een vis rijk water in een prachtige omge ving!. Van alles is er te vangen, grote voorn, mooie bliek, brasem en zelfs grote baarzen en snoekbaars liggen er op de loer. Kerkelijke beaoemingen in Indonesië In de zitting van Woensdag te Batavia koos de Synoda van de Protestantse Kerktot voorzitter van de Protestantse Kerk in Indo nesië dr. Jï E. Ch. Geissler, tot se cretaris ds W. J. Rumambi en 'tot thesaurier ds. Jac. van Vessen.'. Op voordracht .van de delegatie van de drie zelfstandige en de te vormen kerk, werden zeven' ver trouwensmensen voor de verschil lende delen van Indonesië benoemd die tezamen „het algemeen, mode- ramen van de Protestantse Kerk in Indonesië zullen vormen. Vaste ad viseurs van hét moderamen zijn: de rector van de Hogere Theologische School te Batavia, een der zendings consuls en de hoofdlegërpredikant. Voorts bekrachtigde de synode de benoeming van Mevr. L- A. Snij ders—Na a berg .tot leidster van het sociaal bureau en. die van Ir. P. Telder tot leider van het publica tiebureau der Protestantse Kerk. Onderscheidingen Bij K!B. is benoemd tot officier in'de Orde van Oranje Nassau de heer C. Jongkoen te-Rotterdam, di recteur van de stichting Nationale Hulpactie Roode Kruis (HARK in liquidatie). De heer Louis van Dommelen, wel bekend in de Rotterdarpse graanhandel, ia onderscheiden met het ridderkruis der Leopolds Orde, de hoogste Belgische onderschei ding, tot beloning zijner diensten die hij heeft bewezen na de be vrijding aan het generale consulaat van Beigië in onze havenstad. HET HISTORISCH UNIFORM, waarvan de Engelsen voor geen geld ter wereld afstand zouden willen doen> valt weer te bewonderen aan de poorteni van 's Kanings palels te Lon den. Voor hef eerst sinas 1939 weer in' vol ornaat; de kindertjes kijken hun ,:'open uitl Een spreekwoord gevraagd Vandaag als wekelijks hersen gymnastiek je een lettergreep- raadsel, waarbij de 38 lettergrepen gegeven zijn. Gevraagd wordt'met. deze .lettergrepende gevraagde: woorden te vormen. Twee rijeri letters (van boven naar beneden' gelezen) leveren dan een spreek woord op, waarbij men goed dient te bedenken dat van het onderste woord slechts één letter gebruikt, kan worden. Hoe luiden de woor-. den en het spreekwoord? De lettergrepen zijn: a, af, ar, beeld, breuk, dag, dag, den, den, der, droom,-en, gen, hek, in, in, in, je, len. mid, na, nen, nie, ren, rij,' spon, stel/ te, ter, ti, tre, vank, von, wil, woord, zen, zon, *oop De gevraagde woorden? Hiér volgen ze: .1. Plaats in Nederland; 2. Oprich ten; 3. Doen zeerovers; 4. Gegeven woord breken; 5..Rijdt men' in; 6. Deel van de dag; 7. Ziét mén solus in de slaap; 8. Dronk; 9. Land in Zuid: Amerika;10. Verfrissen; 11. Inwonenden; 12. Delen van de trap; 13. Deel van de week; 14. Delen van de dag. De oplossing van ons raadsel van vorige week is als'volgt: op de vier rijen leest men de woorden "Wil- helmina, vijftig jaar, koningin, dér Nederlanden. 7 J ;V. -

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4