C El# Duitsland in de koorts der geldzuivering C STADSNIEUWS Onze korfballers in Engeland J NAAR ZEE? Een interessant bezoek Martinit herdacht het twintig jarig bestaan Leger des Heils-kapel bestaai halve eeuw AGENDA Vlaardingen Burgerlijke Stand Radio-programma Met de C.A.B. naar Brabant Geen geldboete voor C. v. d. Giessen In cassatie tot balf jaar voorwaardelijk veroordeeld Ouden van dagen protesteren - Runs op de grote warenhuizen J DE H1NESE PAPEGAAI SCHEEPVAART ThtitU-cecMcc SCHIEDAM AFSLAG Koeriersters Alles voor 't strand. Dinsdag 22 Juni 1948 De Schiedamse korfballers tonen zich wel als de hardnekkigste Wandsworth-bezoekers, die daar ginds vele -vrienden mochten ver werven. De heer van Driel, leider van de korfbalploeg, die momenteel gen tweewceks bezoek aan Wands worth brengt, schreef na de eerste week tijdens een tweedaagse voet reis, die de Schiedammers onder Engelse leiding maakten door Sur rey. het volgende over dit bezoek: Tussen de korfbalspelers en -speelsters van Schiedam en Wands worth ztfn vorig jaar nauwe vriend schapsbanden ontstaan. Eerst trok ken wij naar Wandsworth, daarna kwamen onze Engelse vrienden naar Schiedam en dit -jaar hebben wij weer een heel programma af te werken, dat begonnen is met een tocht van een ploeg Sehiedamae speelsters en spelers naar Wanda- worth. Toen wy daar, na een goede zeereis, op 12 Juni aankwamen, werden wij dadelijk ontvangen op 't stadhuis door een vrouwelijke bur gemeester, mrs. Goodrich, die de Schiedamse ploeg allerhartelijkst verwelkomde, niet alleen namens- het gemeentebestuur van Wands worth, maar tevens namens het En gelse Enso-comité. Onze gastvrou wen en gastheren kwamen ons af halen en die weten niet wat zij doen moeten om het ons zo prettig moge lijk te maken. Tal van herinnerin gen van vorig jaar worden opge haald, wij maken trips naar Londen, wij hebben het stadhuis van Wands worth mogen bezichtigen onder lei ding en voorlichting van mrs. Good rich en natuurlijk hebben wfl ook korfbal gespeeld, De officiële wed strijd tuusen Wandsworth en Schiè- dam eindigde in een 5-1 overwin- Om precies te zijn, bestond de voetbalvereniging Martinit op 16 Juni twintig jaar. Voortgekomen uit fabrieksclubjes van de asbest- fabriejt Martinet, heeft deze club met wisselend succes in R.V.B. en K.N.V.B. aan de competities deel genomen. Zelfs werd de tweede klasse bereikt, doch thans is voor het volgende seizoen een plaats in de vierde klasse in het vooruit zicht. Voorzitter Van Dijk heeft dit al les tijdens de officiefe feestavond in het Corner-House nog eens op gehaald, waai* dc voorzitter van de feestcommissie, de heer Brand, de aanwezigen een welkom had toe geroepen. Bij de pakken neer te zitten is niets voor de heer Van Dijk en zo eindigde hij zijn feest-, rede niet, dan met een opwekking om gezamenlijk Martinit weer groot te maken. Nadat enkele Jongens en meisjes een nieuwe club vlag als jubileum geschenk hadden aangeboden, heeft het gezelschap van Kees Manders er een vrolijke boel van gemaakt. Hierbij traden 2>.a. op Wïm en Bram Scholte, de Cornoüta's met harmonieamuziek en Charles Ray. Een gezellig faal besloot de avond. ning voor Schiedam. Wandsworth speelde erg enthousiast maar miste nog net iets routine om het Schie dam heel erg moeilijk te maken. Voor Schiedam scoorden de damea C. Pleit en A, Schenau (2 maai) en de heren L. v. d. Kraan en J. J. Post. Kort .voor het einde maakte Wandsworth het enige tegenpunt door miss Harris. De belangstelling voor deze wedstrijd was groot en o.a. was mrs. Goodrich aanwezig. Later hebben wfl met een Schie damse B-pioeg nog een wedstrijd gespeeld tegen Wandsworth en hu werd het een gelijk spel, 1—1. Voor Schiedam scoorde de heer F. Maas, het Engels doelpunt werd gemaakt door mr. Green. De Schiedamse afdeling van het Leger des Heils is een der oudste in ons land en ook de muziekkapel mag zich reeds op een eerbied waardige ouderdom beroemen. Dit jaar bestaat het muziekcorps vijf tig jaar, welk jubileum in de week van 22 Augustus tot 28 Au gustus zal worden gevierd. ALG. BOND „MERCURItTS" In de samenstelling van het plaatselijk bestuur van de Alg. Bond „Mercurius" kwam de vol gende wijziging tot stand. J. H. Roovers, voorzitter; C. v. Noortwijk, secretaris; C. v. d. Hoek Jr., penningmeester; G. Or- delman, 2e voorz.; H. C. v. Duyn, 2e secr. en S. Douma, 2e penningm. Het secretariaat is gevestigd Louise de Colignystraat 13. GEMEENTE PUBLICATIE LIJST VAN KIEZERS, DIE EEN GEMACHTIGDE AANWEZEN (artikel 56 der Kieswet) De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd een lyst, ver meldende de kiezers, die voor de stemming ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten Generaal, een gemachtigde hebben aangewezen, met aantekening daar op van de gemachtigden. 23 Juni, Hoofdb. v. Politie, L. Nieuwetraat, 24 uur: Ver- keersexamen. Lezing: 22 Juni, Leger desHeilsgebouw L. Haven, 8 u: Adj. H. Bosch man over „Leven en dood in de concentratiekampen op Ja va." Films: Passage-bioscoop: Da. 2, 7, en 9.30, Zr. en Zo. 1.45, 4.15, 7, en 9.30 u: Mijn eigen rechter (18 j.). Op het toneel: The Rhythm Accs. Monopole: Da. 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7, 9, Zo. 3, 5, 7, 9 u: De gemas kerde Troubadour en Judy in het Lunapark. Vergaderingen; 23 Juni. Ver.'-lokaal, 8 uur: Chr. Hist. Unie. Spr. d heer H. W. Tilanus, 25 Juni, R.K. Volksbond, 8 u: KVP, Spr. dhr. Matser, burge meester van Arnhem. Sport: x 26 Juni, zandvlakte Sterrebos, 3 u: Ruiterdemonstraties, Rot- terd. Ber. Politie. Duiven kwamen van Orleans De duiven van „De Postduif" en „De Blauwe Doffer" vlogen mee in een. door de Rotterdamse bond ge organiseerde wedvlucht vanuit Or leans, afstand 486 km. Na de los sing -om half zes was de eerste duif van „De Postduif" binnen om 11.0.1; een gemiddelde snelheid dus van van 88 km. De laatste kwam 11.35 aan. De uitslag was hier: 1 F Wijzenbroek, 2 6 13 L Borra- ni, 3 4 12 J Heysler en Zn., 5 10 J. Doejaaren, 7 11 J, Preij, 8 9 P de Kreuk en Co., 14 15 J. Schwager- man, 16 A. Paas, Diploma P. Ver heugen. Bij „De Blauwe Doffer" was de eerste duif 11.01.23 in het hok te rug. De laatste 11.40.48. De uitslag was: G Breux 1; G Barselay 2 5; Kouwenberg 3; J. Christen 4; J. Verboom 6 Voogt en Co., 7; Vis, 8; v. Leeuwen en Co. 9; Noordijk en Co, 10—12; Bakker 11 13 17; Boors- ma 14 en diploma; Wijn ties 15 16; v. d. Sloot en Co. 18; Gebr. v. d. Windt 19. TIEN MILLE VOOR OORLOGS MONUMENTEN De actie tot verkoop van het Midden-Damterrein te Amsterdam per cm2 ten bate van de Stichting van Oorlogsmonumenten cn de verzorging van de nagelaten be- trekking|n van de "gevallenen in de strijd voor onze .vrijheid heeft te "Vlaardingen""'na aftrek van slechts f 28.Onkosten een batig saldo opgeleverd van f 10.945.50, welk bedrag aan het Centraal Bu reau van de Nationale Monumen ten Commissie voor Oorlogsge denktekens te Amsterdam is over gemaakt. GEBOREN: Jan z, v. J. Lorsé en J. M. Ras, woonwagen a d. Buiten havenweg: Maria J. d. v, J. Ver steeg en M. P. J Hexnsbroek, Klaas, waalsestr. 3; Elizabeth M. A. d v. F. A. J. Spijkers en H. C. Franken, Rotterd. dijk 234; Cornelia E. M d. v, Th. J. Mackaij en J. C. Feelders. Nleuwsticht Z.Z. 27; Margaretha J. d v. J. Krabbendam en E. Nobel, Alb. Cuyp5treat 6; Josephus P. M. z. v. H. Th. JM. Wijsbroek en L. M. Verspeek. Dr. Noletstr. 1: Rudolf C z. v. J. C. Bronkhorst en A. J. Bouman, Rembrandtlaan 32; Johan nes M. z. v. L. v. d. Kleij en W. den Drijver, Dr. Noletstr. I;' Marcellinus F J. M. z. v. P. L^ Steüger en D. J. M. Lindeman. Nassaulaan 45: Maar- tje C. d. V. H. Poot en M. C. v. d. Berg, Polderweg76; Johanna G. d. v A. Schell en M. v. Rijswijk, Nieuwe Haven 291; Allison M. d. v. D. Brouwer en Y M. Lutzé, Dr. No letstr. 1; Jannetta J. d. v J, v. d Hoek en J. Hoogendam, Tulnlaan 70. OVERLEDEN: J. E. van Beek, 87 5., weduwe van J. Th v. d. Heuvel, NIeuwstraat 1. DINSDAG 22 JUNI Avondprogramma HILVERSUM I- 19 30 Wimbledon-re portage; ig.io BBC-theater-orkest; 19 13 Verkionngsrede; 19 30 BBC-theater-or- kest; 19 45 Reg. uitz.r 20 00 Nieuws; 20.05 Echo van de dag; 20 15 Opera-frag menten; 21.15 Voordracht Cor v. d, Lugt Meisert; 22 00 Yehudi Menuhln; 2215 Buitenlands overzicht; 22 30 Groten van het chanson; 23 00 Nieuws: 231524.00 Strijkkwartet HILVERSUM II19.00 Nieuws; 19.15 Gram. muziek; 19.30 VerklezlnRsrede; 19.45*Voor de Jongeren; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er het zijne van; 20,12 Residentie-orkest; 22 00 Zang- recital; 22 45 Avondgebed; 23 00 Nieuws; 23.1524 00 Kamermuziek WOENSDAG 23 JUNI HILVERSUM I; 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7 30 Sclectle-prngr. 8.00 Nieuws; S 10 Lichte Morgenklanken; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Operette- selecties; 9 30 Schumann: 10.00 Morgen wijding 10.20 Als de stofzuiger zwijgt: H.oo Pop non stop progr12.00 Vir- tuosotrlo; 12 30 Weerpraatje? 12.33 Voor het Platteland: 12.38 Lunchconcert: 13 00 Nieuws; 1315 Kalender; 13.20 Orgelspel: 13.50 Mills Brothers; 14.00 Gesproken portretten; 14 15 Omroepkamerorkest; 15 oo Hoorspel; 15 35 De Regenboog; 16.00 Roodborstjes; 16 15 Het stond In de krant; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Hawaiian-muzlek; 1730 Ned Ver voor Maatschappelijk werk: 17-35 Sllvestri* kwartet; 18.00 Nieuws: 1815 Varia; 18 20 BBC-theater-orkest; 18.30 Keg. Uttz. Hilversum n: 7 oo Nieuws: 7 is Reveille; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00*Nieuws; 8.15 Gewijde muziek: 8 30 Morgenklanken; 9 00 Ochtendmuziek: 9 30 Waterstanden; 9 35 Werken van 'Brahms; 19.30 Morgendienst: 11.00 Cla- vedmbel; 11.15 Hoorsoel; 1200 Zang- recital; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Cello en orgel: 13.00 Nieuws; 1313 Van Ra- meau tot Ravel 13.43 Orkest van de Beil Duits Operahuls: 14 00 Engelse koorwerken; 14 30 Instrumentale soil; 14 55 Ensemble .Euohonta"; 15.30 Viool- ree: tal; 16.00 Voor jebgdige postzegel verzamelaars: 16.15 Voor de Jongens en meisjes; 17.45 Reg. uitz 18.00 De taal van onze Christelijke muziekheweging: 18 05 Nederl. koren en korpsen; 13 30 De symbolische betekenis varf sprook jes. ZEILEN OP BOMMEER Het viel niet mee voor de zei lers die Zondag meededen aan de wedstrijden die waren georgani seerd door de Vlaardingse water spor t ver en igi tig B ommeerEr stond veel wind, maar dat bracht pit aan de strijd. Er werd tweemaal rond de Vlieten gevaren. De uitslagen waren: Kajuitklasse 1. Dora II, H. T. de Goede. Smalle BM-klasse: 1. Wind Rider, A. v. Vianen; 2. Marjan, J, Hof man. Verb. BM: 1. Lars» M. Oiïde- sïuis; 2. Symphonie, D. Schilper- oord. Gem. klasse; 1. Donar, P. van. Leeuwen; 2. Roerdomp, T. v. Dijk, 3 Triumph, H. Fortman. 12-voetsjollen: 1. Phileas Fog, A. van Dorp. 16 M2-klasse: 1. Mare Liberum, L. Koppenol, 2. Vincent, J. Vreug- dehil, 3. Onrust. W. Bouman. O-jollen: 1. Wacht even, P. de Wit. 2. Nakal, P. Sas. Valken: 1. Bachelor, D. Kroos; 2. Tromp, R^ v. d. Windt, 3. Libelle, W. v. Toor. 12 M2 Sharpies: 1. Woelwater. L„ Hahn, Z. N.N. GESLAAGD De heer J. de Jong slaagde voor het propaedeutisch examen aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam. MORGEN GAAN DE SPEEL TUINEN OPEN Er is gedurende de wintermaan den hard gewerkt om de Vlaar dingse speeltuinen tijdig in orde te krijgen. Er was heel wat te doen maar er werd met veel enthousias me gewerkt en het resultaat zal men Woensdag kunnen aanschou wen als zowel de speeltuin aan de Galgkade als aan de Sweelinek- straat worden geopend. De speel tuinen zijn -heel modern -ingericht en men vindt er dan ook de nieuw ste vindingen op dit gebied-/ De tuinen zijn bestemd voor kinderen tot 8 jaar. De tuin aan de Galg kade Js geopend iedere dag van 46 en 's Woensdags van 26 uur. Gedurende de vacantiemaand de speeltuin geopend van 912 on van 2-—B uur. De speeltuin aan de Sweelinckstraat is de gehele zomer van 912 en van 26 uur ge opend. Toegangsprijs 10 ets., kaar ten voor 12 keqp kosten 75 ets. Het lidmaatschap voor het gehele sei zoen kost f 2.50. Woensdag is de toegang voor alle kinderen vrij. Op Vrijdag 25 Juni brengt de C. A.B. zijn pupillen naar Noord-Bra bant. De omgeving van Breda fal worden bezocht en ten slottezal op *t kasteel „Bouvigne", te Ginniken g luncht en thee gedronken wordpn Uit Schiedam zullen 40 lichamelijk gebrekkigen van de padtij zijn. Om 9 uur. wordt met circa 20 auto's van Plein Eendragt gereden naar het Afnkaanderplein te Rotterdam waar ook Delft en Vlaardingen ver tegenwoordigd zullen zijn. In totaal zullen 100 CAB-auto's de Moerdijk-brug over rijden. STEMMEN ELDERS Wij vestigen er de aandacht op, dat het morgen de laatste dag- is, dat men zich kan opgeven om in een andere gemeente te stemmen. Zij, die op 7 Juli as. elders zullen verblijven en daar hun stem willen uitbrengen dienen, dus uiterlijk morgen hiervan persoonlijk mede- deltng te doen aan de afd. Bevol king, Nieuwstraat 26, alhier. ROTTERDAM De directeur van 'n scheepswerf te Krimpen aan de IJssel, C. van der Giessen werd door het bijzon der gerechtshof tc Rotterdam tot f 20.000.boete subs. 100 dagen hechtenis veroordeeld. In beroep van cassatie verwierp de bijzondere raad de stelling, dat Van der G. onder dwang zou heb ben moeten handelen. De werf heeft ooriogsmatsrïeel voor de Duit sers gebouwd en gemonteerd. Be schuldigde had naar eigen redelijk inzicht moeten weten, dat hij te ver is gegaan. Met eenparigheid van stemmen besloot de raad, dat hier geen boete kan worden opge legd, hoewel men open oog heeft voor de moeilijkheden, die Van der G. ondervond. Met vernietiging van het vonnis voor zover het de strafmaat betreft en onder verwer ping van het beroep, veroordeelde de raad Van der G. tot een half jaar gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. AGENDA m Agenda voor Dinsdag 22 Juni Films: Luxor 8.15 uur: Gejaagd in de nacht (18 j.). Passage Schie dam: Mijn eigen rechter (18 j.). Bijeenkomsten: Liefde en vrede, 8 uur: prof. dr. van Niftrik spreekt voor de C.H.U. Zwemmen: Dsmes V.Z.C. 1-R 1 (Rotterdam) en Heren V.Z.C. 1- P.C.G. .1 (Gorinchem). Het derde zevental van V.Z.C. gaat het Schiedam proberen tegen S.Z.C. 2, KERKNIEUWS Ds. J. W. Schouten, pred. bij de Ned. Herv. Kerk te Vlaardingen heeft bedankt voor het beroep naar Hïllegersberg. VISSERIJ Binnengekomen VI 79 Wapenaar 569 kantjes van 7 schepen, VI. 71 L. Rog met 245 kantjes van 5 sche pen, VI. 172 C. Poot met 251 kant jes van 8 schepen. VertrokkenVI. 56 D. v. d. Pijl, VI. 86 J. van der Pijl, VI. 70 P. Keus, VI. 61 J. Rog. De prijs van de haring liep f 40 tot f 87.—. De Algemene Bond van Ouden van Dagen had Maandagochtend in de Rïvièrahal een protestvergade ring georganiseerd, naar aanleiding van de op 11 November 194? aan de Tweede Kamer gezonden aan vraag vopr herziening van. de nood wet voor de ouderdomsvoorziening. In felle bewoordingen, maakte voor zitter P C. Trouwborst het de oud jes duidelijk, wat zij konden berei ken door zich In een bond te ver enigen.. Deze vergadering was be legd, omdat de gezonden brief nog steeds niet in de Tweede Kamer be handeld was, wel had men bericht ontvangen, dat het onderwerp spoe dig naar voren zou worden gebracht. Vele malen was men nu al van het kastje naar de muur gestuurd, tot dat heden een resolutie was aan genomen om, tenzij men binnen acht dagen het onderwerp in be handeling zou nemen, met de 63 be staande afdelingen gezamenlijk naar Den Haag te gaan om de monstraties te houden. De twee aanwezige kamerleden, de heren van de Brug (P.v.d-A.) en D. Koene (C.F.N.) spraken vervol gens enkele woorden, waarin de grote moeilijkheden, die er voor de oplossing van dit probleem onge twijfeld rijn, duidelijk naar voren, kwamen. Men zou echter zo spoedig mogelijk deze moeilijkheden zien te overwinnen. Tevens voerden op deze vergade ring de heer de Bruin, voorzitter van de afdeling Den Haag en de heer de Heij, penningmeester te Amsterdam, het woord. MUNCHEN 19 Juni. Zodra Vrijdag de geruchten over de geldzuiverïng een officieuze be vestiging kregen ontwaakte het Duitse volk. Uit puinhopen, bun kers en woningkazernes kwamen de mensen als mieren te voorschijn om een run te ondernemen op het postkantoor, de warenhuizen en winkels. Want "het verwonderlijke bij deze geldzuiverïng, is iat men het tijdstip vrij lang tevoren beeft bekend gemaakt, zodat ieder nog ruimschoots gelegenheid kreeg zich van het waardeloze papier te ont doen. Aan de andere kant werd deze grote vraag in evenwicht ge houden door de halsstarrigheid der middenstands-winkeliers die de winkels dichtgooiden of neen ver kochten. Tn een groot warenhuis te Mün- chen, Hert ie, was het de hele dag een gedrang van belang. Iedereen kocht zich de portemonnaie leeg aan allerlei houten, papieren en onbelangrijke-luxe prullaria, zoals wij die hadden in de oorlogsdagen, Anderen hamsterden treinabonne menten, tramkaarten, sbonnemen- Jeugdcongres te München ten op kranten, concerten, theaters, terwijl weer anderen postzegels insloegen. Voor het Hauptbahnhof te Mün- chen, waar anders de zwarte han del in het verborgene voortwoe kert, was nu een openbare markt ontstaan, waar de Amerikaanse si garetten van 5 Mark tot tenslotte 30 stegen en de koffie van 500 tot 3000 opklom. Maar de handel bleef lauw, want elke zwarte handelaar had liever tien koffiebonen dan 10.000 Marken, die hij niet zou kunnen verantwoorden. In de Duitse kranten werden de „WShrungsreform-maszoamen" maar matig beoordeeld. De Mün- chener Merkur schreef: Wij bevin den ons in/ de gemoedsstemming van een patiënt voor een operatie. We weten dat een ingrijpen in onze geldbuidel onvermijdelijk is, maar we vrezen tegelijk de p'.'Tj en moeite. De zuivering zal eerst goed onze armoede tonen. In de straten heerst er een ze kere paniekstemming, die herin nerde aan de mobïlïsatiedagen. Op de stations staan duizenden* en duizenden in lange rijen. De trei nen zijn overvol. Op de perrons is geen tegel onbezet en de wachten den slaan de ruiten in om maar mee te kunnen. Wal zij gaan doen is niet heel duidelijk. Vermoedehik zullen zij het platteland nog eens willen afromen om maar goederen in hun bezit te krjjgc Zaterdag komt dan het bericht dat postzegels ook hun waarde ver liezen en dat de tram zijn tram kaarten na Zondag laat vervallen. Nieuwe paniek. Alle buitenlanders in Duitsland, ook die van het jeugdcongres wor den aangeraden zo snel mogelijk buiten het land te komen en de buitenlandse treinen worden over bevolkt. In een daarvan zit prof. C. W. de Vries, die de Amerikanen adviezen Ambachtsscholieren op het water Hedenmiddag ondernamen acht honderd leerlingen van de am bachtsschool aan de Tamboerstraat met hun leraren een reisje per boot van de RTM naar Dordrecht. Een schoolorkesije zou onderweg voor een extra-vrolijke stemming zor gen. SCHUTTERSVELDSERIE De uitslagen van de Maandag avond voor de Schuttersveldserie gespeelde wedstrijden zijn: Faas' Vrienden-y-FSV 0—0, CSCVrien denschaar 2—1. EARL DERR BIGGER,5 op met vilt beklede voeten, rustig in de zekerheid, dat alle schuld was betaald, hun huis geschuurd en geschrobt. hefc nieuwe jaar goed in gezet. Hij kwam in een schemer donkere, bijna verlaten straat. Zijn oog zicht de vage huisnummers bo ven de donkere deuren. Spoedig vond hij het gewenste nummer, en hij ging een donkere trap op. Op een overloop, waar rood en goud geletterde papier strookjes ooze geesten tot waar- EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIB No. 13 „Drie uren ben ik vrij om te zwerven in de" vochtige, maar be langwekkende straten van uw stad. de bleke, welriekende sui-sin-fahr, symbool van het aanbrekende jaar. Ojo de schoorsteenmandei tikte een Amerikaanse wekker luid naast een kleine Boeddha van Ningpobout, „Neem plaats in deze ellendige stoel", zei Kee Lim. „Gij komt zo onverwachts als Augustusregeri. Maar het verheugt mij" u te zien." Hij klapte in de han den, en toen trad een vrouw binnen. „Mijn vrouw, Chan So", verklaarde de gastheer. „Breng rijstkoeken en Wees 20 goed te zeggen vrat ik moot klopte luid aan een deur Ze werd - 6 B geopend, en legen het licht daar schuwing dienden, stond bü stil en mijn Rozendauwwfjn", beval hij. Hij zette zich tegenover Charlie gaan zien."' „Wel, dat weet ik niet", zei de jonge man verrast. Toen lachte hij. „U weet zeker, dat het Oudejaarsavond is in de Chinezenwijk? Mogelijk Chan knikte. „O ja, de twaalfde Februari." Even later was hij weer op straat. Chan, en keek hem aan over een binnen tekende rich de hoge ge- teakhouten tafel, waarop takj stalte af van een Chinees met een magere grijze haard en een los ge borduurd zwart satijnen buis. Enige ogenblikken lang sprak geen van beiden. Toen glimlachte Chan. „Goede avond, roemrijke Chan Kee Lim", zei hij in zuiver en zijn scherpe ogen :.j4„w Wiï A- schitterden Cantonees. „Is het, dat gij uw on waardige neef van de eilanden niet kent?" Er klonk een licht in de smalle ogen van Kee Lim. „Eén ogenblik niet", antwoordde frisse amandelbloesem stonden. „Er was geen tijding van uw komst", merkte hij op. Chan haalde de schouders op. „Neen, het was beter zo. Ik kom voor een zending. Voor zaken", voegde hu er aan toe, zo netjes als hij het in zijn Rotary Club had ge leerd. De ogen van Kee Lim gingen bijna dicht. „Ja, ik heb van uw zaken ge hoord", zei hij. De speurder was niet geheel op van opwinding. Hij dacht aan de slaperige straten van Honolulu bij avond Honolulu waar iedereen om zes uur naar huis gaat en er blijft. Wat was het hier anders! Iets over achten wandelde de speurder van de eilanden in de v Vriendelijke gloed van de hoofdstra- met uw knokkels op mun deur ten en dwaalde langzamerhand, nu klopt, zoals ruwe vreemde duivels met goedkeur", gaf Kee Lim ten endan de weg vragend, naar de doen. Duizendmaal welkom. Ver- antwooril. „Maar het is mij niet dui- Chinezenwük. Hier vervulde een waardig u mijn verachtelijk huis camavalsgeest de lucht De gevel binnen te treden." elk Tong Huis, omlijnd door hon- Nog altijd glimlachend ging de derden gloeilampjes, straalde in kleine speurder naar binnen. De gele pracht in de mistige avond, kamer was allesbehalve verachte' hij. „Aangezien gij komt in het zijn gemak. „U keurt ze niet goed?" kleed van een vreemde duivel, en waagde hij te zeggen. „Het is te veel gezegd, dat ik ze delijk. De politie van de vreemde duivels wat heeft een Chinees met hen gemeen?" Charlie glimlachte. „Er zijn tijden, geëerde neef', gaf hij toe, „dat ik Een- grote menigte was op de been lijk, dat zag hij dadelijk. Er waren het zelf niet begrijp." nieuwsgierige blanken, flinke prachtige Hang-chiu zijden behang- De rieten gordijnen op de achter- Chinese jongelui in studentenkle- seis en rijk gebeeldhouwde teakhou- grond gingen vaneen, en er kwam dine in gezelschap van schuin-ogige icn meubelen. Frisse bloemen geur- een meisje de kamer binnen. Haar bakvisjes in haar beste kleren, den voor het altaar der voorouders, gezichtje was zo mooi als een pop, oudere Chinezen vcortschuïfelend en overal stonden Chinese lelies, mét donkere, schitterende ogen. Samenwerking ten dienste van de visserij In de haven van Den Helder arri veerde Zaterdagmorgen het Engelse vaartuig „Platessa", afkomstig uit Lowestoft, dat door de internatio nale raad voor zee-onderzoek is aangewezen voor proefnemin gen ten dienste van de visserij. Schipper Turrell heeft de Eneelss bioloog Mareetts aan boord. De heer L. K, Boerema, bioloog bij het Nederlandse visserij-onderzoek, is aan boord, van een Texelse kotter, die tezamen met de ..Platessa" Van heden tot Vrijdag plm. 30 mill N.W. Texel ter visvangst zal gaan. Het ligt In dc bedoeling te onder zoeken, welke de invloed is van het type net op de samenstelling van de vangst. Door de landen, aan gesloten bil de internationale raad voor zeeonderzoek, worde^j. sinds vorig jaar verschillende proef-vang- sten verricht. Het zal nog geruime tijd duren voordat de onderzoekin gen in een zodanig stadium ziin ge komen, dat een rapport kan worden gepubliceerd. verstrekt op financieel gebied. In zijn coupé vertelt hij, die vermoe delijk deze zuivering heeft mede- voorbereid, dat hij grote moeilijk heden verwacht, doch daarna zal een zekere stabiliteit weerkeren. De eeiste phase van de zuiverlnv zal nog door vele andere gevolgd moeten worden. Deze zuivering wordt door de Duitsers maar ten dele begrepen. Zai denken aan een inflatie, die het geld volledig waardeloos maakt De Nederlandse delegatie die Za terdag naar huis reisde heeft bij Kaldenkirchen een onrustig land achter gelaten, vol angstige men-' sen, die zullen moeten tonen de eerste ronde van de strijd om do vrede te kunnen winnen. 5^ In haar verslag over 1947 deelt de directie van de N.V. Kon. Mü- „De Schelde" te Vlissingen mee, dat in 1947 grotendeels gereed werd ge komen met de orders, die nog van vóór de oorlog dateren. Er is meer dan voldoende werk, maar een te kort aan arbeiders door woningge brek in Vlissingen. Er is reeds een werkplaats in Breskens geopend. Het winstsaldo over 1947 bedraagt 627.676. Voorgesteld wordt een dividend van 4-—4%% (In 1946 ni hil) uit te keren.» 0 Dezer dagen heeft Schout-bg- Nacht G. B. Salm in Melbourne een geschenk aangeboden van de Kon. Ned- Marine aan de Kon. Austra lische Marine, om de samenwerking tussen beide vloten in de oorlog le vendig te houden. Het geschenk be staat uit een schilderij, voorstellen de een tafereel uit dc slag in de Javazee. s? Drie va!de zeven coasters, die vorig jaar Maart Uit Nederland zijn vertrokken om voor het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen in Indonesië te varen, zijn thans te Rotterdam teruggekeerd. Maandag arriveerde de „Henk" en vanmor gen zijn ook de „Baltic" en „Helve tia" -aangekomen. De overige drie worden binnenkort verwacht AANGEKOMEN SCHEPEN 21 Juni Geslna, Karlskrona Jobshaven; Grimo Hamburg Merwehaven; Glanton, Waer Waalhaver, Maraat V, Queensbro Per- nts; Alfred Clegg, Abadan Pernis, Achuri, Afrau Vlaardingen: Prinses Beatrix, Harwich Hoek van Holland; Amsterdam IV, Fecamo Waalhaven; Suorva, Narvik Vlaardingen; Wolanda, Skelleftehamn Dordrecht-, John Ser geant New Orleans Lekhaven; Hollan- dla, Gothenburg IJsselhaven; Gover nor Kilby, Baltimore Maashaven. 22 Juni Wegro, Wismar Dordrecht; Feducia, Baston Maassluis; Helvetia (coaster) Ba tavia Spoorweghaven; Baltic (coaster) Batavia Schiehaven; Veendam New York Wdbelmlnakade, Hemsefjell Montreal IJsethaven; Duke of York, Harwich Hoek van Holland; Koningin Emma Londen Jobskade, Banana Ant werpen Merwehaven VERTROKKEN SCHEPEN 21 Juni Mecklenburg, Harwich; Karei Door man naar zee; Soemba naar zee; Tekla Hamburg Loanda Londen; Watsan Fer- efle, Raunala Narvik; Kebrea Hampton Rqads; Ludwig Hamburg; Picardy Ipswich, Taron Constanza Tau- ris Boston, Kunlabon Bremen; Rapid Boston; Audacla Boston Haskerland Klngstynn Mira Hamburg; Antwerp Harwich; Durward Grangemouth; Wickenbuxg Casablanca via Bordeaux; Viking Londen. 22 Juni Yewvalley Caen; Megara Rouaan. Wind West, matige bries kalme zee, bewolkt. SCHEEP5BE WEGINGEN Aldabi, 21 te Victoria van Rio; Ab- bekerk 19 te Ne.v Castle, Amstelkerk, 21 te Monrovia Alcor, pass 20 Madeira; Alhena 20 te Santos van Blo; Aldegon- <3a, 21 van Singapore naar Bangkok; Alkaid, pass. 21 Madeira van Macelo naar Antwerpen; Aardyk. 19 120 mijl Noord van San Salvador; Algorab 22 te Cuddalore van Tutticonn Arjadne 20 te Malta-, Amstelstroom, 21 te Bristol. Bishop van Antwerpen naar New York; Borneo. 20 van Shanghai naar Los AngelesBetxcruachan, 19 te Aden van Hongkong naar R'dam; Bemina, 20 te Middelïahrt van Antwerpen; Ber- nisse. 20 te Manager van Stettin; Ber- kel, 21 van Aarhus naar Lubeck; Bon tekoe 21 liggen te Kidjang. Cottica, 19 450 mijl West van Canari- sche Eilanden Dover—Curacao. Ebenhaezer, 20 te Delfzijl van Ant werpen, Elsenburgh, 20 van Casablanca naar R'dam; Esso den Haag, 20 120 mijl Noord van Portonen. Evtna, 21 te Suez. Ganges (sleepboot), 19 in zee naar Grangemouth; Grootekerk, 20 van Freemanlle naar Adelaide Hilversum, ID van Matadl naar Lobito. Indrapoera. 21 van Friok naar Aden; Idomeneus 21 te Penang, Japara, 21 van Menado naar Makas sar, Jobshaven, 22 te Umulden verw.; Janus, pass 21 Dungeness Katwijk, pass 21 Fimsterre Duin kerken Casablanca; Klipfontem, 20 van Mombassa naar Aden; Konmghïven, 19 tc Bremen van Immmgham; Kedoe, pass 21 Anderhalvegraadskanaal naar R'dam. Lawak, 15 van Seattle naar Vancou ver; Langlee Scott, 19 te Ksapstad van Durban naar Walvisbaai; Loosdrecht, 20 van Genua uitg Leuvehaven; 19 te Hamburg van Raam; Lmge. 21*- te Malmo Meerkerk, 21 van Antwerpen naar Genua; Matina, 21 te Avonmouth. Nederland, pass. 21 St. Vincent uitg.; Nassauhaven, 20 te Kopenhagen van R'dam; Naordwijk, 19 te Curacao van Ttinidad. Onon, 21 te Lissabon van Opcr'o naar Tanger; Overijssel, 18 te Hosar ill; On- dina, 21 begin Rode Zee ven Suez naar Bahrein. Poeloe Laut, pass 21 Gibraltar New York—Port Said; Prins Frederlk Hen drik, 20 200 mijl van Belle Isle, uitg.; Prins Johaji Willem Frisa, pass 21 Scilly Antwerpen Halifax; Phoenix, 19 van Hernosand naar Rotterdam. Roepat. 22 te Makassar verw.; Riouw, 19 te Genua; Rijnland, uitg 21 te Per- namhueo; Holf. 21 te Vlissingen van Rouaan; Rijnhaven, pass 20 Hollenau naar 4HeIsmki, Randkerk, 21 van Madras naar Calcutta Stad Vlaardingen, 19 van Norfolk naar R'dam, Simarwda, 22 te Calcutta verw Sommelsdijk, 21 van Aden naar Suez, Stanvac Benakat, 21 van Sge- ung naar Tjoeban; Stentor. 21 van Pi raeus naar Istanboel, Sumatra, 21 van Soengeigerong naar Semarang. Tjimenteng, 24 te Batavia verw van Soerabajr; TUpondok 22 te Batavia; Tjitjalenka, 22 te Hongkong-, Titus, pass 20 Fimsterre Savona—Amsterdam; Trompenburgh, 19 te Stockholm van R'dam Urmaja. 20 van Hamburg te Boston VirgQ, 20 van Huil naar Kiel; Van 't Half, 21 1e Genua Volendam. 20 te Quebec van R'dam; Van der Waals, 23 te Antwerpen verwViktun, 21 van. Suez naar Calcutta Woensdreeht, 19 van Galvestone naar Hcuston; Winterswijk, 28 te Civila Vecchla van Gdynia Zeeland, 21 van Blyth. naar Londen Het lijkt toch wel heel wenselijk dat er ten spoedigste een aantal huizen In deze zielenrijke 'stad wor den gebouwd, hpizen om in fe wo nen, vredig te wonen, iedér achter een persoonlijk gesloten deur, zo dat het minder en minaer nodig zal zijn bij vrouwen als deze Frederika te moeten intrekken en te worden blootgesteld aan de wonderlijke lui men van zo'n sardame, wie _elke mensenmin vreemd schijnt te zijn. Meermalen moesten wjj U al be richten omtrent botsingen van el kander slecht verdragende gedwon gen-huisgenoten en ook hetgeen Ge- rardina overkwam. Gerardina, die met haar man Frederika's woning aangewezen kreeg om te delen,, is merkwaardig genoeg,voor een ver melding in het openbaar. Deze Fre derika dan, een vrouw met een kille en agressieve natuur, had, zo zij dat uitdrukte, zich al op zitten vreten van het ogenblik af dat Volkshuisvesting haar kwam mee delen dst ztj twee kamers zou moe ten afstaan aan Gerardina en haar man, rustige aardige mensen, die geeneens een dak boven hun hoofd hadden, Toen de onderhuurders arriveer den, begon Frederika voor de har telijkheid de loper van de trap te halen, gelijk, zé als "Ze een voet in huis hadden gezet, demonstratief en onder het werpen van woedende blikken naar de argeloze Gerardina en haar rozewalerige man. Nou, een leuke ontvangst was dat niet. maar de nieuwe buurtjes bleven kalm en vriendelijk zelfs, 't Zal wel zakken, dachten de goeierds, als de juffrouw merkt als datte me nette mensen bennen. Kun je denken dat het zakte. Bij dames van het slag van Frederika zakt het nimmer: hoe langer die brave mensen te haren huize toefden, hoe meer de haat bij de kille vrouw opborrelde. Met kleine pesterijtjes lokte zij dag in dag uit ruzie uit. Meneer Rozewater hield zich zoveel moge lijk buiten het gekrakeel der vrou wen. nadat hij eenmaal, toen hij be middelend trachtte op te treden, een natte dweil tegen zijn wang gevoeld had. Tussen Frederika en Gerardina was de breuk allengs volkomen ge worden, want ook het welwillend ste en zachtaardigste mens geeft het tenslotte sarrensmoede op. Wij zouden echter van deze ze nuwslopende samenwoning nimmer iets te weten zijn gekomen als niet op een dag de dames slaags waren geraakt, slaags over de bril. De nieuwste stunt van Frederika was namelijk dat zij. van het tollet ko mende, de bril van die instelling onder de arm mee naar haar eigen appartementen voerde, de kille pot- rand latende aan haar arme huisge noten- Een week lang had Gerar dina dit men een lodderoog gade geslagen, maar toen begon ook deze rustige, nette vrouw zich op te vre ten en op een kwade middag stak zij haar hand door het ovale ding en begon er aan te rukken, ten einde het onder Frederika's arm weg te trekken voor óók eens een com fortabel zitje. Zij verloor de strijd door knock out of daaromtrent. Büilen, schram men en een korte bewusteloosheid liep zij op, haar door de veel spier krachtiger Frederika toegediend. De rechter geloofde geen steek van dat zgn. bevuilen van de bril door Gerardina of eventueel haar goede man, Dat zün nette mensen, sprak hij, die doen dat niet en of Frede rika maar goed wilde bese£fei> dat een feeks, als zij bleek te zijn, er met veertig gulden boete nog best afkwam. VA AR WATERDIEPTEN Pannerden—Usselkop2 20; XJsselkojv- Heveadorp-2.10; Heveadorp—Wijk bij Duurstede 1.65; Wijk bij Duurstede Vreeswijk 1.B5; IJsselkopDoesburg 1.95, Doesburg—Zutphen. 2.10; Zutphen— Deventer 2 05; Deventer—Katerveer 2.10; Weterh bU Arnhem 7,18 4- B* Keu len 1.58 8 RIJNVAART LOBITH, gepass 20 Juni stroomop waarts: Frlgga, Lekkerkerk, Oceana, Twee Gebroeders, ERlisau, Avondsier, Fiat Valuntas 2. Nautilus 10, Codam 92, Ferloujan, Arnhem, Helios, Tabanan, Fneka, Run Zeevaart 11, Hendrik, Francois, Lean 2. Colmar O 5J>L 31, Izar, Naphta 9, Maria. Robert, Wijk dienst 3L Hendrlka. Vertrouwen, alle Duitsland; Overljsel, Saxonia, Palatla, alle Straatsburg, Noordwyk, Leba, Neckar, Maas, Elffelalp, Express 31. alle Basel, Stroomafwaarts: Vega, Monning, Eben Hafczer, Kroncs 6, Risico, Modis, Isls, Albert, Augustina. Zuid Beveland. At las, Michael Adolf, Pr ogres. Charlols, San Antonio, Heinrich, Sancta Maria, Japico, Atlas 7, alle Rotterdam; K1az> na, Vicrverlnten; Frits, Hendrika, 2 Gezusters, alle Amsterdam; Geziona, Wtljo, Maria. Louise Energie, Lma, Vrijbuiter, alle Dmuiöen; Maria, Bre da; Dirkje Gerdlna, Arnhem; St Anto- mus. Utrecht: Fleckenstein. Haarlem— 's-Boacb; Jchan. Den Oever; Keulse Vaart 12, Dordrecht; Louis, Den Oever; Agnes, Steenbergen.; Trave. Express 25, Navexmotor, Jacqueline, Hawart, Mar iene. Henrlca, Wilhelmlna Renaissance, CFR 51G, Algol. Scaldia 6. Curie, Mor genster I, Noordster, Scheldegalm, S.B. 278, Bona Fide, Virgime. Mariasteln, Jeanne, Louise, alle België. op Vrijdag 25 Juni 1948 v.m. 11 uur in R.K. Volks bond, Lange Haven 71, Schie dam, van de-panden en er ven te Schiedam aan de Nwe Haven 273, 275, 277, de Marïastraal 16, 18 en de Vriendschapstraat 2, 4, 6, 8. 19, 12, 14, 16, 18. In 14 per celen tezamen In trekgeld cp f 20.950.-. Afslag afzon derlijk en in div. combina tiën, Notaris P. Schaberg. Te koop: vrij ben.- en bo venhuis te Schiedam. Huur- ïnk. f 595- p. j., vaste pr. f 7.500.-, Br. no- S 3720 bur. van dit blad. Te koop gevr-: 2de hands schrijfmachine. Br. m, prijs opgaaf no. S 3718 bur. van dit blad. T. BlomsteeJ, de accordeon- nist (pianist) voor touring cars, bruiloften, partijen enz. Ook met Band org. dansmu ziek, v. d. Elststraat 12. Gevr.: meisje voor dag of d. en n. werkster aanwezig. Aanmelden tot 's avonds 7 uur, of na tel. afspraak ond. no. 67058, Lange Haven 129. Schiedam. DENKT U ER OHJ 300 Meter van 't Station, 10 Meter van de bus Te huur kam peer tent-, v. alle gem. voorz. van 3 tot 17 Juli; te koop: broedse kip. Br. no. S 3716 bur. v. d. bl. Gratis verkrijgbaar, tuin aarde. Hoofdstüat 189.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3