HET ROTTERDAMSCHPARGOL' Broederkrijg dreigt in Palestina te ontbranden Verbetering van positie der rentetrekkers in zicht ,Sowjetmark' zal Donderdag worden ingevoerd Nederland zal overleg met Djogja hervatten Republikeinse partij heeft haar programma gereed Zaak der „Curacao-vaarders" wordt nader onderzocht In droge statistiek is boeiend nieuws te lezen Giskes en niet Schreieder leidde het England-Spiel Landende Irgoen-troepen slaags met geregelde Joodse leger Kans op dollars voor herstel in Indonesië Vragen over de perszuivering Economische strijd om Berlijn staat voor de deur Een kampioene Commissie van Goede Diensten niet hoopvol gestemd J Rotterdam ondervindt invloed van staking in Londense haven Voortgezette hulpverlening aan vredelievendelanden Kominf orm bij een 2 Werk wordt hervat in Clermont Ferrand Het blijft bij één arrestatie Met woningbouw nog slecht gesteld Redelijker verdeling der inkomens? Ongewenste Duitsers over de grens gezet Sj'arifoeddin wellicht naar Amsterdam Weerbericht .Woensdag 23 Juni 1948 Red, en Adm. Lcnga Hoven 14f, Schiedam T#L Ó930C Abonn.prl]si per week 03! per kwartaal f 4,losse nummers (LOT Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER échtste jaargang, No, 145 Ultg-ne N.V. D« Nieuwe Pers Postgiro 393444 Bonkieri Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur» B. de Vries Hooldredacteun Th, Ramaker Gevechten 2ijn ontbrand tussen het geregelde leger van de Joodse staat Israel en troepen van de verzetsorganisatie Irgoen Zwaï Leoemi, toen dc Jaatsten, landend vanuit een schip/dat illegaal wapens het land in brengt, bij Tel Aviv een. bruggen hoofd vormden. Ook op de weg van Haifa naar Tel Aviv is een gevecht ontstaan tassen, het Israëlische leger en de Irgoen; aan beide zijden werden verliezen geleden. Het leger is verzocht zich in het gehele land gereed te houden. De Internationale Bank staat naar U.P. meldt sympathiek tegen over het Nederlandse verzoek om fondsen ten behoeve van de econo mie in Indonesië. Eugene Black, een der directeuren van de Internatio nale Bank, is vla Amsterdam op wee naar Indonesië en men. neemt aan dat hij de toestand gunstig ge noeg zal vinden voor het aangaan .van een lening, Nederland atelt po gingen .in het werk, van verschil lende bronnen ln^e Verenigde Sta ten een bedrag van ongeveer 400 xnillioen .dollar los te krijgen voor het herstel van de Indonesische pro ductie. Deze „broederoorlog"' is ontstaan doordat de Irgoen Zwai Leoemi van het voor de rede van Tel Aviv lig- gerfdc immigrantenschip Altalena af troepen en wapens «aan land trachtte te brengen. De regering van Israël, gebonden aan de bepa lingen van het vierweekse bestand met de Arabieren, trachtte dit te verhinderen, maar haar troepen moesten zich terugtrekken voor de opdringende Irgoen, cie er spoedig in slaagde, 'n bruggenhoofd te vor men. van het schip af, dat onder vuur der kustbattcrijen ligt, wordt de bevolking van Tel Aviv per ra dio aangemaand, geen geloof te hechten aan de „leugens van de re gering". „Wij brengen wapens voor het Joodse volk. Leve de Joodse op stand, leve rle Irgoen Zwai Leoemi", aldus ce oproepen. Gisteravond had de Irgoen de Israëlische troepen ten Noorden van Tel Aviv verdron gen. Laat in de avond verminder de het vuren. Het schip, dat de hele dag was bestookt door de regerings troepen, vloog in brand en werd door de opvarenden verlaten. De regering van Israël is voort durend bijeen om te beraadslagen over het conflict met de Irgoen. De beide opperrabbijnen van Tel Aviv hebben premier Ben Goerion aan geboden. al hun invloed aan te wenden om een broederoorlog te vermijden. Ptesident Truman heeft bekend gemaakt dat er tussen de V.S. en Israël diplomatieke missies zullen worden uitgewisseld. In Kaifa zal de UNO een radio station oprichten, dat waarschijn lijk vandaag nog met ztfn uitzen dingen zal beginnen. Tweede Kamer Rechtstreekse verbetering van de *008106 der rentetrekkers is in zichtr zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gistermid dag twee wetsontwerpen aanvaard, houdende aanvulling van renten krachtens de invaliditeitswet kinderböslagregeling voor invali diteit»-, ouderdoms- en wezen- rentetrekkers. Deze ontwerpen waren ingediend in afwachting van een algehele herziening' der so ciale wetgeving. Voort aanvaardde de Kamer het wetsontwerp tot goedkeuring van de internationale tarwe-overeen- komst. Hierdoor wordt onze tanve- importbehoeilte voor meer dan 70 pet. gedekt in landen die samen circa 83 pet, van de totale export voor hun rekening nemen. Nadat nog een paar kleine wets ontwerpen onder de hamer waren doorgegaan, kwam de interpellatie van de heer Burger (Arb.) over het beleid inzake de perszuivering De viermogendhedenbespreklngen over een uniforme gelösanering in heel Duitsland, die gisteren tc Berlijn zijn gehouden, zijn mislukt. Maarschalk Sokolofsky, de Russische militaire gouverneur, heeft na afloop der conferentie zijn Britse, Franse en Amerikaanse collega's doen weten, dat er Donderdag in de Sowjetzone een Russische geldher- vorming zal worden ingevoerd. Dez zal, aldus de brief van Sokolofsky, ook gelden voor Berlijn. De BerlijnEQ besprekingen zijn na vijf en een half uur confereren met gesloten deuren^ "afgesprongen op een politieke voorwaarde, die de Russen stelden, zo meldt AFP. Men was het over de technische voor waarden van een munthervorming voor Berlijn eens, toen de Sowj'et- vertegenwoordigers weigerden de /EDEREEN die voor de eerste keer in Engeland komt staat paf van de zelfbeheersing, de be leefdheid en da goede vormen die daar. in acht genomen worden. Evenals hier, is het ër erg druk in en voor de winkels en trains^ en men beschouwt het „cue'en" (in de rij staan) als iets. dat bij het leven is gaan behoren. Maar dringen en voor de beurt gaan bestaat er vol strekt niet. Of men op liet distri butiekantoor of voor de bioscoop „cuet", het gebeurt op een halve meter van elkaar en niemand pro beert' eerder aan de beurt te komen door een trucje. Nu ontvingen wij echter dit plaatje van de 45-jarige mevr. Steele, die in Londen busconduc trice is en dezer dagen uitgeroepen werd tat. ..Courtesy ClippV I" (kam pioenc in hoffelijkheid)omdat „Kit." het best de goede verstand- honding tussen de reizigers en hef personeel in. de hand .werkt.- Met itlïe respect en bewondering voor mei--. Steele, doch.lótfst deze wed- sfr 'ti er niet op, dat ër ook in Lon- c-'v O? ..joineflifug rotten" is en zelfs daar koninginnen rhoetcn worden benoemd in vormen die i eigenlyjc vanzelfsprekend zijn? I hervorming te laten toepassen door een vieriandenwet. Zij eisten dat zij zou worden afgekondigd als een Russische maatregel alleen, het geen de Westelijke vertegenwoor digers weigerden, omdat dit een miskenning van het gezag van het bestuursbureau zou betekenen. Grote spanning Met de grootste spanning Vraagt men zich nu af, of de Russen erin zullen slagen, het nieuwe geld (dit zijn oude marken, bedrukt met nieuwe stempels) in te voeren in geheel Berlijn, dus ook in de drie niet-Russisehe sectoren van de stad. Van Britse, Franse en Amerikaanse zijde verzet men zich hiertegen uiteraard scherp, maar de' Sowjet- autoriteiten beweren, dat twee va luta's de Sowjetzone economisch kwaad zouden kunnen doen, het geen niet^an worden gedoogd. In zijn brief aan dendrie Weste lijke bevelhebbers zegt maarschalk Sokolofsky, te hopen dat aan de uitvoering der Sowjet-geldsanering in Berlijn geën beletselen in de weg zullen worden gelegd. In de loop van de dag werd mee gedeeld dat generaal Loekjantsjen- ko, stafchef van maarschalk Sqko- lofski, aan mevr. Louise Schroeder, burgemeester van Berlijn, schrifte lijk bevel gegeven heeft de Sowjet- Russische geldzuivering in de stad Berlijn onmiddellijk tot uitvoering te doen brengen. aan de orde. Het Londense persbe sluit is de nek omgedraaid, aldus de heer Burger. Het karakter van winstobject der krant is een van de hoofdoorzaken van de bezet tingscollaboratie geweest. Er is verschil gemaakt tussen bedrijfs- en perszuivering, waaruit blijkt, dat de pers beschouwd werd als iets van hoger orde. „Het is ray onduidelijk", aldus de heer Bur ger.- „hoe men voor enige tijd fout kan worden 'geoordeeld, blij kens de vonnissaru" Men is, vol gens spreker, fout*of niet. De heer Burger deed zijn vragen vergezeld gaan van. uitvoerige toelichtingen. Hij informeerde o.m. naar de ten uitvoerlegging van het amepde- ment-Eurger (strekkende tot li quidatie van gecollaboreerd heb bende persorganen) en betoogde dat ongeveer een jaar na aanne ming ervan, nog niets van de ten uitvoerlegging- is gebleken. Minister G i e I e n antwoordde op alle door de heer Burger ge stelde vragen en zegde o.m. toe, dat hij bij financiën en economi sche zaken met alle kracht zou aandringen op het beschikbaar stellen van deviezen voor dé ex- ixlegale pers, om technisch haar voortbestaan te waarborgen. De interpellatie-Burger zal van daag worden voortgezet. Ook komt vandaag de interpellatië-H o o g- carspel (CPN) aan de orde over het weigeren van zalen, voor politieke bijeenkomsten, Tn een gisteren uitgegeven communique van Diensten is bekend gemaakt, dat de Nederlandse delegatie scbrifteluk aan de Commissie heeft meegedeeld, dat zij (de delegatie) door Deni Haagge machtigd was om de onderhandelingen met de Indonesische Republiek te zitting van de procedure-commissie, die op 16 Juni afgelast werd, omdat de Nederlandse delegatie niet verscheen, zou vandaag gehouden worden. de Commissie van Goede A LS U een luchtreis zoudt maken van Amsterdam naar New -tl York, om vervolgens in Chinastad echt Chinees te gaan eten, wat zoudt ge dan van deze twee heerlijkheden het meest venriel- denswaard vindenDe luchtreis natuurlijk: Anders is het kennelijk met deze twee kleine Chineesjesde oudste drie en de jongste twee jaar oud. Op die leeftijd geniet je meer van een ritje met de tram dan van een vliegreis. Een lekker hapje daarentegen is een genoe gen, waarvoor het hart van mannen van alle leeftijden bezwijkt. En dat Li Wang httu iets bijzonders heeft voorgezet, kijk daarvoor maar eens naar zijn gulle glimlach. De kinderen zijn naar New York gereisd binnen het kader van de UNAC-actie voor de nood- lijdende jeugd van de wereld De vakvereniging van.de veerlie den. lichterlieden, schuitenvoerders en sleepbootmanschappen hebben Dinsdagavond beslóten zich te voe gen bij stakende havenarbeiders te Londen, Door de staking worden 145 schepen langs He Theemsvastge houden waarvan vele geladen zjjn met aan bederf onderhevig voedsel. Een belangrijke minderheid van de vakvereniging, die een ledental heeft van 4.000, wilde aan het werk blijven. Vakverenigingsleiders waren van mening, dat het merendeel van de' 19.000 stakende havenarbeiders het werk Woensdag zouden hervattenr Clement Attlee, de premier, heeft in bet parlement verklaard, dat voortzetting van de staking een „ern stige invloed" op de Britse econo mie zou h'ebben. Hij zei. dat de re gering verwacht, dal de mannen bij hun beslissing'van Dinsdagochtend zullen blyven om Woensdag aan het werk te gaan. Er zijn stappen ondernomen om te voorkomen, dat zich aan bederf on derhevig voedsel in de haven op hoopt. Het laden van Neder lands fruit en groente te Rotter dam is stopgezet. Perziken, en me loenen, die tien prócént van een la ding fruit Uit :Rotterdamvertegen woordigen. zijn al verrot. Sommige ladingen Nederlands fruit zijn naar andere havens gedirigeerd. Er zal niet meer gezonden worden, totdat de staking afgelopen is. zo heeft een importeursfirma verklaard. Te Philadelphia iverd Dinsdag het uit 3700 woorden bestaande ver kiezingsprogramma aanvaard, waarmede de Republikeinse party voor, het eerst na twintig jaar e'en overwinning hoopt te behalen. Weliswaar hadden de tegenstander» van Vandcnbergs politiek die de mening z\jn toegedaan dat der_« te Internationalistisch ls zich geönxende acht uur tegen het program verzet, maar hun oppositie hééft niet mogen baten. De resolutie-commissie wijzigde het punt aangaande het communisme en bepleitte een krachtiger houding tegenover de communisten. Wat de buitenlandse politiek be- treft zijn. o.m de volgende punten ongesteld: 1. Afschaffing van het UNO-veto bij vreedzame regeling van inter nationale geschillen: 2. Regionale pacten, zoals het gionale verdedigingspact van het Westelijk halfrond: 3. Voortgezette hulpverlening aan de „vredelievende landen." opdat zri hun economische onafhankelijkheid kunnen herstellen en hun funda mentele vrijheden behouden. 4. Verwelkoming van de nieuwe staat Israël en de belofte met deze staat samen te werken. Ten aanzien van de binnenlandse Politiek bepleit het verkiezingsnro- gram o.a. handharing van een ge wapende macht in overeenstem ming met de nationale veiligheid, maatregelen tegen, het lynchen en de verkiezingsbelasting, verkiezing van een president en vice-president -by volksstemming in plaats van door een kiescollege. In een rede op de tweede avond zitting van de nationale conventie zei< Hoover: „Wii moeten volle dig herstel van West-Europa blij ven verlangen, hetgeen betekent, dat wii op het herstel van de pro ductiviteit van Duitsland moeten blijven aandringen. Als dit niet koint. sterft Europa." De Commissie vcior Goede Dien sten heeft aan de Veiligheidsraad het eerste hoofdstuk van haar „tus sentijds rapport" overhandigd, waar in zij uitdrukking geeft aan een ze ker pessimisme ten aanzien van de resultaten van de uitoefening van haar taak. Wat betreft de hervatting van de handel betwijfelt de commissie, of de overeenkomsten in dezen wel volledig worden uitgevoerd, wan neer geen politieke overeenkomst er aan wordt toegevoegd, Ten aanzien van de toepassing van de beginselen, die vervat zijn in de overeenkomst van de „Ren ville", verklaart de Nederlandse de legatie in dit rapport, dat de Indo nesische Republiek door in buiten landse aangelegenheden het initia tief te nemen en vooral door een overeenkomst met de S.U. te hebben gesloten enkele, wn die beginselen heeft geschonden, volgens welke de Nederlandse regering verantwoor- delijkj bleef voor de betrekkingen Beweringen, tegenspraken én her nieuwde bevestigingen wisselen el kaar af in een mengeling van nieuws over een Kominform-confe- rentle, die op het ogenblik ergens in Oost-Europa, waarschijnlgk in Tsjechoslowakije, aan de gang zou. zijn. De bekende Russische commu nist Zhdanof zou Zaterdag door Warschau zijn gekomen. Ook Tog- Hatti, de Italiaanse communisten leider. zou daar zijn. gezien. Andere geruchten beweren, dat Togliatti na zijn oponthoud op het vliegveld van Praag Zaterdag is doorgevlogen naar Boedapest of Boekarest. Slansky, secretaris van de Tsjecho- slowaakse communistische partij, is uit Praag vertrokken. Een vriend van hem heeft verteld: „Slansky is iets betrokken, waarover in de iste toekomst een verklaring zal worden gegeven." In de Tsjecho- slowaakse hoofdstad is opnieuw het gerucht gaan circuleren, dat gene raal iMarkoa. de Griekse- communis tische guerillalcïder, daar zou zjjn. 'De minister van.Sociale Zaken, W. Drees, zal,hedenavond om 20.05 uur over Hilversum n een radio toespraak houden óver de „Anjer- dag-Vrijheidsdag-1948" van het Prins Bernhardfonds. De arbeiders van de Bergougnan- rubberfabrlek te Clermont-Ferrand, waar de vorige weck stakers slaags raakten met de politie, hebben be sloten Woensdag het werk te her vatten. De arbeiders van de Miche- lin-fabrieken blijven in staking en houden de fabriek bezet. Wij schreven reeds over de 19 Nederlanders, die begin Mei per vlieg tuig naar Curagao vertrokken met de bedoeling daar sociaal en medisch werk te gaan verrichten. Half Juni was de groep weer in Nederland terug, daar het gouvernement verder verblijf op Curasao ontzegde. De negentien Nederlanders maakten deel uit van het bestuur en de leden van ue vereniging „Particulier Initiatief", die kantoor houdt te 's-Gravenhage. Zij is opgericht in Januari 1947. tot het doen van chari tatief werk; president is R. Th, F. L, uit Den Haag, voorzitter notaris Q. uit Maastricht en secretaris notaris B. uit Overschie, wiens arresta tie wij gisteren meldden. Deze arrestatie houdt geen ver band met de lotgevallen van de vereniging „Particulier Initiatief". De vereniging wilde op Curasao venerische ziekten bestrijden en jeugdzorg organiseren. Dit was be. sproken met een staten-lid van Cu ragao die in Nederland aan een conferentie deel nam. Er werd contact gezocht met de Nederlandse Bank voor een de- viezentoewijzing en er werd uit eengezet, dat er in Nederland 3 a 4 ton dekking was voor de chari tatieve plannen. De afdeling West- Indische zaken van Overzeese Ge biedsdelen „nam er ook kennis van. Er kwam een deviezentoewïjzing, wel niet de gevraagde 3 4 ton, doch dertigduizend gulden voor de reis naar Curagao. Negentien mensen vertrokken: een van hen, dr. H. uit Overschie, had zijn bezittingen en praktijk aan kant gedaan, in de overtuiging, op Curagao een nieuw bestaan te zullen vinden. Op Curagao ver kreeg de groep de morele- steun van enkele West-Indische figuren en instanties, o.m, van het regen- ten-autonomiefonds, waarvan dr. Da Costa Gomez president is. Het gouvernement toonde belangstel ling, doch daarnaast ook zoveel re serve, dat de Particulier Initiatief mensen begrepen, dat het gouver- 1 nément over deze vereniging nog géén óórdeel had. Vergunning ingetrokken Op een wenk vanOverzeese Gebiedsdelen is de verblijfs vergunning der negentien op Curagao' ingetrokken,, nadat lietcentraal-, archief voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Amsterdam aan het departe ment vanOverzeese Gebieds delen een ongunstig- rapport had uitgebracht over „Particu lier Initiatief?' cn enkelen van zijn promotors. Notaris B. zou o.m. een groter bedrag aan de vereniging hebben toegezegd dan hij kon fourneren, de antecedenten van een ander be stuurslid moeten ook niet voldoen de rijn geweest, enz. Als alles nog gunstig afloopt, worden alle partijen eerlang bij el kaar gebracht voor een uit de we reld helpen van deze zeer pijnlijk verlopen kwestie, dit gaat vermoe delijk uit van een der belangrijkste gecommitteerden voor "West-Indi sche aangelegenheden. De arrestatie van notaris B. wordt echter gehandhaafd, zij houdt geen direct verband met de „teleurstelling der 19". Rotterdam is een gezellige stad, waar men van uitgaan houdt. Er is niemand, die dit willen geloven en'toch is het waar. Minister Lieftinck kan het bevestigen. Zijne Excellentie wreef zich in. de handen,- toen hij hoorde, dat de Rotterdammers in 1947 meer dan twee en een half mil- iioen gulden hadden uitgegeven aan vermakelijkheden. Bijna een half millióen ging naar het ministerie van financiën. treurig gesteld. Zti namen sinds 1948 onrustbarend toe. Tegen 43 in 1845 staan er 119 in 1947. Maar het ergste is, te bemer ken, hoe er met tie bestaands woonruimte wordt omgespron gen, In 1947 werden 1432 nieu we woningen voltooid, tégen 371 In 1946, Voorwaar reeds geen slecht resultaat, maar vo rig jaar werden 690 goede wo ningen In gebruik genomen als winkel, kantoor cn werkplaats. In totaal kwamen er dus slechts ruim 709 nieuwe 'wonin gen bjf. 'Al deze interessante gegevens en nog vele andere betreffende de stad Rotterdam kunt u vinden in da „Statistische mededelingen der. ge meente Rotterdam", een boekwerk dat er op het eerste gezicht erg droog uit ziet. maar dat tpch wel weet te boelen. Een instelling waarmee wij zeer in onze schik zijn, is de accurate Rotterdams che brandweer. Als men nagaat, dat zij in 1947 niet minder dan 734 branden bluste, dus meer dan twee per dag, dan rijst onwillekeurig de vraag, wat er mét de rest van onze gehavende stad zou zijn geschied, als de brandweer er "niet was .Een even onmisbaar gebruiksvoorwerp schijnt het veer- bootje naar Katendrecht te zijn. Daar werd- vorig jaar voor bijna 70.000 gulden ontvangen (een kaartje «cost drie cent. Een verdrietige affaire is het ech ter met het slachthuis. Om ons aan liet schamele rant soen te helpfett. werden daar in 1947 maar 33.000 koeien. 37.000 kalve ren, 3600 schapen. 5200 geiten, 2800 paarden eii 17.090 varkens geslacht. Bij elkaar 94.000 dieren. Als men hel; nu even narekent heeft iedere Rotterdammer vorig jaar dus van het zevende deel van een stuk slachtvee moeten leven. Iedereen naar Blijdorp Vermoedelijk houdt het grote be zoek aan de Diergaarde hiermee erband. Wij vermoeden, dat ieder een zich heeft willen overtuigen, dat er werkelijk nog koeien en: var kens bestonden, het bezichtigen der wilde dieren was daarbij een aar dige attractie. Blijdorp had in 1947 niet minder dan 751.840.bezoekers. Alle Rotter dammers gingen er dus een keer kijken plus nog een paar mensen van buiten. In 'Museum Boymans .waren in diezelfde tijd ruim honderdduizend bezoekers. Men- fluistert, dat dit al leen vegetariërs waren, die niet naar de Diergaarde wilden. Met de faillissementen is het tussen Indonesië en bet buitenland, totdat de Verenigde Staten van In donesië gevormd zijn- Dc commissie heeft dus de m- diruk, dat de Nederlandse regering 1 het voornemen heeft jhaar controle over geheel Indonesië langzamer hand over te dragen aan de voor lopige federale regering van Indo nesië. - Minister Drees benoemt adviescommissie De minister van. Sociale Zaken heeft, overwegende, dat het gewenst wordt geacht 'nader het vraagstuk te bestuderen in hoeverre door wet telijke maatregelen, de spreiding van het bezit over de grote massa des volks en een redelijker verde ling van het inkomen over de ver- schillendq groepen der bevolking dient te worden bevorderd, een com missie ingesteld, welke tot taak zal hebben advies uit te brengen: 1. Omtrent de vraag of, en. zo Ja, in welke vorm aan de arbeider een aanspraak behoort te worden toe gekend op de winst, behaald door de onderneming of de bedrijfstak, waarin hy werkzaam is; 2. Omtrent de vraag of. en op welke wijze de arbeider in de gele genheid 'behoort te worden gesteld aandeelhoudersrechten te verwer ven, ook onafhankelijk van verkrij ging uit hoofde, van winstdeling; S- Omtrent dé vraag of, en. zo ja, door welke maatregelenkan wor den bevorderd,' dat uit winstdelin'g of besparing verkregen gelden wor den aangewend tot hervorming van meer duurzaam bezit; en 4. Omtrent de vraag of en in hoe verre'het in beginsel op de weg van de overheid ligt uit een oogpunt van bezitsspreiding en van redelijke verdeling van het inkomen in deze verdeling in te grijpen en ten aan-, zien van de daartoe noodzakelijke middelen de hoofdlijnen ahn te ge ven, welke bif de toepassing daar van zouden moeten worden gevolgd. Uit het kamp Mariënboseh te Nij megen zjjn gisteren weer zestig on gewenste Duitsers met hun families over de grens gezet. De Duitserswerden vervoerd ld. vrachtauto's. Andere bewoners van het kamp Mariënbosch, die langer in ons, land zullen moeten vertoe ven, ztjn overgebracht naar het kamp Avegoor. Bezoek van documentators aan Rptterdam De Internationale Vereniging voor Documentatie heeft onder aus piciën van het Nederlands Instituut voor Documentatie, en Registratuur in' ons land een congres gehouden. Gisteren vertoefden de deelnemers van dit congres te Rotterdam, wa^r zij stad en havens bezichtigden. Ben deel van het gezelschap vergaderde 's middags, een ander" deel bracht een bezoek aan Museum Boymana. Om vier uur «werd het gezelschap op het stadhuis Ontvangen. Te hoge prijzen De prijscontröledienst te Rotter dam verbaliseerde 14 banketbak kers, 12 paardenslagers en 'IS kruideniers, die hun waren legen te hoge prijs aan het publiek ver kocht hadden. Tevens zullen eé'r» kleerrpaker en een confectiefabri- kant voor de rechter -moeten ver schijnen. die gedurende de laatste maanden respectievelijk f 6075.— en f 6500;te veel in rekening ge bracht hadden. A lgevaardigde naar de Wereldraad der Kerken Mr. Amir Sjarifoeddin, de voor malige premier van de Republiek Indonesia, ds. Harahap en mr. Tafn-' boenan zijn de drie Javaanse can- didaat-afgevaardigden van de Hu- ria Kristen Batak Proteatan (Ba- takse Christelijke Protestanten) voor de conferentie van de Wereld raad der Kerken, die in Augustus te Amsterdam zal worden gehou den.'Het ligt in de bedoeling, van de drie candidaat-afgevaardigden twee naar Amsterdam te sturen. Niet Schreieder, maar Giskes is de man geweest, die het England- Spiel leidde. Oberstleutnant Her mann Giskes maakte de plannen en leidde de uitvoering ervan. Eerst toen deze, verdacht van medeplich tigheid nan de samenzwering tegen Hitler, van zijn functie was DUtne- ven, werd Schxélcder de supervisie opgedragen. Deze mededelingen zijn afkomstig van majoor K. de Graaf, voormalig commandant van het continentaal departement die In een on derhoud met het A.N.P. een verkla ring gaf over bet England-Spiel. De goede behandeling van gevan gen genomen agenten geschiedde dan geheel door toedoen van Giskes. Deze behandeling veranderde ech ter. nadat Canaris, de leider der Duitse contra-spionnage, uit znn functie ontheven was. voornamelijk omdat Berlijn wist dat hij behoorde tot een groep officieren van wie een gedeelte betrokken was bii een samenzwering tegen Hitier. Dat Giskes ook deel uitmaakte van het complot kon niet bewezen worden, doch het vertrouwen van de nazi's in de onder de Wehrmacht ressor terende splonnage-afüelingen was zo geschokt, dat zjj Giskes van zijn leidende functie in het England- Spiel onthieven en aan Schreieder, de Gestapoman, voortaan de super visie opdroegen. Majoor De Graaf verklaarde, dat het aan deze com mando-wisseling te wyten was, dat de agenten uit Haaren naar Duitse concentratiekampen werden overge bracht. Schreieder heeft hen daar enige malen bezocht en kon weten, dat ri in die kampen zouden worden dood gemarteld. In dit geval kan Schreie der zich niet beroepen op een bevel van de Gestapo uit Berlijn, aldus majoor De Graaf, want, indien een bevel tot wegvoering naar Duits land zou zijn uitgegaan, zou Schreie der altyd hebben - kunnen zeggen, dat de agenten, belangrijk voor de Wehrmacht waren en volgens mede deling van Giskes niet konden wor den gemist. Majoor De Graaf wees er verder op, dat het England-Spiel reeds in November 1943 beëindigd was. Wanneer Schreieder als eind datum April 1944 noemt, doet hij dit slechts, zo zei majoor De Graaf, om ie kunnen beweren, dat h\j na Giskes in November 1943 te zijn opeevo2gd, zelf ook een leidende rol in het England-Spiel gespeeld heeft. WIND UIT NOORDELIJKE RICHTINGEN Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond. Voor de kustgebieden: overdrijvende wolkenbanken, doch overwegend droog weer. Langs de Waö- denkust tijdelijk nóg vrij krachtige, ove rigens meest matige wind uit Noordelij ke richtingen. Wel- .nig verandering ln temperatuur. Voor het binnen land: Vannacht op vele plaatsen opkla rend. Morgenover dag weer wat toe nemende bewolking, doch vrijwel ner gens meer buien, Vanacht zwakke, mor gen overdag matige wind mt Noor delijke richtingen. Iets hogere tempe raturen dan vandaag. 24 Juni: Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 2338. onder 6.37 24 Juni. Hoog water te Rotterdam: Ie tij 6.33 uur; 2e tij 18.44 uur. women DanKen. oc

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1