Situatie te Berlijn blijft gespannen HET ROTTERDAMSCH PAROOL Nederlanders slaags met Londense stakers Sokolofsky door Amerikanen een half uur vastgehouden Afgestraft Bidault bereid tot onderhandelingen met de Russen Egyptische minister verlaat de regering Millioenen personen worden nog vermist Vijf broers vermist Pleegmoeder gevraagd k._ Twee ons rijst voor iedereen De Spoorwegen spreken Griekse kinderen keren niet terug Coert Dubois terug naar Amerika Russische arrestaties in Oostenrijk „De maarschalk reed duivels hard DE MARKDIE BERLIJN OP STELTEN ZETTE Bestandschendingen gemeld in Israel Arabieren steken oogst in brand VPRO-landdag vond enorme belangstelling Generaal Orsborn sprak voor 1500 jongeren Nederlander stortte van Ahnen Alp Lunshof gedagvaard wegéns belediging Kruidenier mocht geen verpakfijs verkopen Wie werd door Jappen beroofd? Weerbericht „Orpheus" had blinde passagiers aan boord Maandag 28 Juni 1948 Red. on Adm Lcraga Hoven 141. Schiedam Tel, Ó93&. Abonn.prijsi per week 0.31 per kworlaal 4.—, loss» nummer» f 0.0? Ongericht door de Stichting „Het Paroöt" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 149 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur; Th. Ramaker Dfe toestand in Berlijn moet thans ernstig', onaangenaam en gevaarlek worden genoemd, reide gisteren de Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, tijdens eeri vergadering van een parlementaire commissie. Bidault voegde hier kan toe, dat hyj bereid is met Rusland te onderhandelen. De toestand is zelfs zo ernstig, dat Engeland, de Verenigde Staten en Frank rijk voortdurend met elkaar in contact staan. Dc Britse commandant in Duitsland meende nog eens een beroep op de Russen te moeien doen om hun blokkade van Berlijn, die thans een week lang duurt, onmiddellijk op te heffen of de schuld op zich te nemen voor de uithongering van twee ;mlllioen Duitsers. Op het ogenblik is er nog voor ruim drie weken voedsel, maar reeds moeten voor de 6000 kinderen van zes maanden en longer in de Amerikaanse sector gecondenseer de melk en melkpoeder door de lucht worden aangevoerd, terwijl niet ^esproken wordt van de kin deren In de Franse en Engelse sec tor. Daarentegen zou In de Russi sche sector overvloed aan. verse melk zijn. De Amerikanen hebben toegezegd, het voedseltransport door de lucht te intensiveren Dagelijks zullen honderd vliegtuigen de voedselvoor ziening trachten Sn stand te hou den. Per dag zal. dan 300 ton voed sel worden aangevoerd, d.i. echter slechts 8% yin hetgeen voor de be volking nodig is. De bezuinigingsmaatregelen vol gen elkaar nu snel op. Het verkeer van de tram en de ondergrondse is tot een u5terste beperkt. Rij het va2len van de avond is de stad weer in complete duisternis gehuld. Ook de bezettingsautoriteiten moeten bezuinigen. In. de clubs zullen nog slechts standaardmaaltnden worden klaar gemaakt. In de Britse bios copen komt de middag-voorstelling te vervallen. Aan Brits personeel Achmed Chasjaba Pasja, de Egyptische minister van buiten landse zaken, heeft Zondag een ver zoek om ontslag ingediend. Men ge looft, dat hy het niet met de pre mier eens is, dat deze de Britse voorstellen in zake een constitutio nele hervorming voor de Soedan heeft vérworpen. De premier heeft het ministerie van- buitenlandse zaken tijdelijk overgenomen. - - Acht tot twaaOf 'hiillloeh'-persionen Ztln tengevolge van de oorlog ver dwenen zonder- het minste spoor achter te laten, aldus blijkt uit een verslag van de Internationale Vluchtelingen Organisatie. In deze schatting zijn niet begrepen de vermisten in de Sowj'et-Unie. De zen worden geschat op een. mil- lioen. Men. vreest, dat vijf. broers uit het Engelse plaatsje Porthleven zijn verdronken na een botsing van hun vissersboot met het 7000 ton metende Amerikaanse schip Chry- anthy Star. De broers behoorden tot de familie Richards, die reeds vele generaties haar brood op zee verdiend heeft. Een zesde broer werd opgepikt. Nenni verlaat zijn blad Pletro Nenni, de leider van de pro-cornnjun.istische Italiaanse so cialisten, heeft medegedeeld, dat* hij zijn functie van hoofdredacteur van het orgaan der socialistische partij, de „Avanti", heeft neerge legd. De bekendmaking biervan aan de vooravond van het congres der- partij, dat Zondag te Genua is begonnen heeft opzien 'gebaard. Tsjechische socialisten voor het laatst bijeen Tijdens een plechtigheid te Praag is ae fusie van-de 30 jaar oude Tsjèchoalowaakse sociaal-democra tische partij en de communisten werkelijkheid geworden. Mountbatten naar Moskou? In verband met de aanstaande te rugkeer van de tegenwoordige Brit se ambassadeur in Moskou, Sir Maurice Peterson, doet'opnieuw het gerucht de ronde, dat admiraal ïx>rd Louis Mountbatten tot zy'n op- Volger .benoemd zal worden. Naar het Russische nieuwsbureau Tass meldt,' heeft de mijnwerker Yakof Troyan, vamde Krivoy Rog ijzermijnen, hetproductierecord verbroken, door in één dag een hoeveelheid erts te delven, die nor maal per maand wordt geprodu ceerd. Er waren twee treinen no dig om het erts te vervoeren. Vfjf Amerikaanse, soldaten, die se dert 15 Juni in de Joegoslavische zone van Triest" werden vastgehouden, zijn Zaterdag losgelaten.. Merkwaardige gebeurtenissen komen niet alleen" in mensen levens, maar ook tn Jiojtden- levens voor. Zo werd de jacht hond van de heer Verschuur Van de Hoge weg, dezer dagen moeder van een gezonde der- tienling. De moeilijkheid was echter, dat de. moeder niet alle dertien hondenkindertjes kon verzorgen, 'zodat hu naarstig wordt gezocht naar een pleeg moeder om de jonge diertjes in het leven te houden. Welke zee.pmkatschappij het gelukkige gezin voor reclame doeleinden ztil gebruiken is nog is verzocht ter besparing van ben zine. zoveel mogelijk te voet te gaan. Nerveuze spanning De onder de Sowjet-Russische controle staande pets meent een „nerveuze spanning" onder het'ge allieerde personeel waar te nemen. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat honderd honderdzestig gealli eerde ambtenaren ..fageJijk'? Berijpt verlaten en dat er al een wachtlijst voor drie weken zou zijn aangelegd. De Amerikanen zouden reeds bezig zijn hun kwartieren in de voorstad van Zehlendorf te ontruimen. Dergelijke berichten behoren vol gens andere waarnemers tot de Ze- nuwenoorlog. Ook de A.N.P cor respondent heeft niets van een ner veuze^ spanning kunnen bespeuren. Hji wijst er slechts op. dat iedereen in de westelijke sectoren thans het Russische gebied mijdt uit yrees voor arre-statie wegens het bezit van West-Duitse marken Dc kalmte waarmede de bevolking de ontwik keling der dingen beziet zo schrijft deze Nederlandse waarnemer, wordt vrijwel niet beïnvloed door de campagne der onder Russisch toezicht verschijnende bladen, die erop gericht-is te suggereren, dat de aftocht der Westelijke machten voor de deur staat Het is in dit verband opvallend, dat deze bladen geen gewag maakten van de aan houding van maarschalk Sokolofs ky, Het wordt thans waarschijn Ijk ge acht, dat de j communisten zullen trachten door middel van stakingen en demonstraties het overwegend met-communistisch stadsbestuur ter zijde te schuiven- De ernst van de situatie wordt nog onderstreept door tal van uitlatin gen en perscommentaren gedurende het weekeinde. De Britse minister van oorlog. Sbinwell, gaf de verze kering, dat „het Britse leger, snel-in een eérste-klas leger kan worden veranderd. Zijn Amerikaanse colle ga mérkte op, dat eén mobiele strijd macht van 18 Amerikaanse, infante rie en pantserdivisies in 1949 op het programma staan. Het invloedrijke Zondagsblad „The Observer" schrijft: „Wij, en niet de Sowjets hebben het atoomwapen". De conservatieve „Sunday - Times" merkt op dat „het beter is, dat twee milioen Duitsers verhongeren in handen van de Sow jets, dan dat tweehonderdmillioen Europeanen hun vrijheid verliezen en velen hun leven. In de bonnenlyst, die 1 .Tuil wordt gepubliceerd, zal een Vóór- in leveringsifon van 200 gram rijst voor alle leeftijdsgroepen worden aangewezen. Verwacht mag wor den, dat deze hoeveelheden in de tweede helft van Augustus ter be schikking zuilen komen. Rantsoenlmnnen serie G na 3 Juli ongeldig De rantsoenbonnen van de serie G zullen na 3 Juli niet meer gel dig zijn. Na die datum zijn. voor voedingsmiddelen, tabak en zeep- artikelen uitsluitend de rantsoen- bonnen van de serie H geldig. Met ingang van 28 Juni worden de volgende treinen ingelegd: Utrecht (v 10,03)'Maastricht Ca 13.58); Haar lem <v 7.50)Amsterdam (a 8.05); Den Haag (v 23.39Rotterdam H.P. (a 00.02). Per 1 Juli vervallen Driebergen Cv 7.59) naar Utrecht. Roemenië 'heeft het verzoek van de Griekse regering om repatrië ring van de „uit Griekenland naar Roemenië weggevoerde kinderen" van de hand gewezen en dit ver zoek „eeti uitdaging en een poging de aandacht af te leiden" genoemd. De Joegoslavische regering zegt, dat zij om humanitaire redenen on derdak heeft verleend aan de Griekse kinderen. 1 Ook de andere landen, Tsjecho- sïowakïje, Roemenië, Bulgarije, Hongarije. Polen en Albanië hebben geweigerd de weggevoerde kinde ren te repatriëren. Coert Dubois, het Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten in, Indonesië, die onlangs zijn functie heeft neergelegd om dat hij overspannen was, zal 8 Juli per vrachtschip naar de Verenigde Staten terug keren. JÏ/TORGEN is het feest in Soestdijk. Morgen viert Prins Bemhard zijn X'l zeven-en-üertigste verjaardag en er zal vreugde zijn in het ge lukkige gezin daar in het zonnige Prinselijk Palels. Morgen is het ook Anjerdag en wij zullen met onverholen pret terugdenken aan de 29ste Juni van hei jaar 1940 toen een tyrannieke bezetter niet kon verhin deren, dat heel Nederland met een anjer liep en Seyss-Inquart, Rauter, Mussert en al die anderen kookten r an woede. Morgen vieren de Prin sesjes de verjaardag van hun vader en wij vieren die met hen mee. Mogen er nog velen van deze blijde dagen volgenv Deze aardige foto van het Prinselijk Paar werd dezer dagen-genomen tijdens het bezoek, dat Zweedse studenten aan het palets Soestdijk brachten, bij welke gelegenheid de Prinsesjes prachtige'poppen toerden aangeboden Volgens het met Britse vergun ning verschijnende blad „Welt- presse" 2ijn er tussen 3 Januari en 6 April van dit jaar 39 personen door de Russische autoriteiten in Oostenrijk gearresteerd. Verder deelt dit blad mede dat zeven per sonen zijn „ontvoerd", terwijl zeven anderen niet teruggekeerd zijn van bezoeken aan Russische bureaux. Zes personen zijn onder onbekende omstandigheden verdwenen. Amerikaanse soldaten hebben Za terdagavond te Berlijn de Russische militaire gouverneur, maarschalk Sokolofsky, wegens te snel rijden in de Amerikaanse sector een half uur lang vastgehouden. Zodra hy herkend werd, werd opdracht gege ven fiem vrij te laten. Naderhand heeft de Amerikaanse opperbevel hebber in Duitsland, generaal Lu cius D. Clay, hem verontschul digingen aangeboden. De details van dit incident kon men eerst niet aan de weet komen. Leden van de Amerikaanse M.P. zeiden later d«it de wagen „duivels hard reed" op een gedeelte van de autobahn, dat de Russische zone via de Amerikaanse sector van Berlijn •met de Russische stadswijken ver bindt. Toen stuitte de wagen op een patrouille van de Amerikaanse M.P., die onmiddellijk de achtervol ging inzette. Een jeep bracht het voertuig van Sokolofsky na 4 km tot staan. Sokolofsky stapte uit zijn wagen en verklaarde: „Ik ben maarschalk Sokolofsky". Maar dit maakte op de soldaten helemaal geen indruk, aan gezien zij geen Russisch verstonden. Zij lieten hun papieren zien, waar op in het Russisch een noot voor komt, dat iedereen, die aangehou den wordt, mee moet gaan naar het hoofdkwartier. Toén Sokolofsky dit weigerde stelden de leden van do M.P. zich via de radio in verbinding met hun commandant, die Sokolofsky her kende zoclra hij hem zag en hem via de tolk mededeelde, dat hij het slachtoffer was geworden van een normale val voor overtreders van de maximum snelheid. Bij Blythe (Ver Staten) is- een Jaehttoestel tegen de vleugel van een bombardementstoestel gebotst, toen de toestellen zich op ongeveer 600 meter bevonden. Beide vliegtuigen zün te pletter gevallen. Er zijn drie doden. Staking breidt zich uit tot andere, plaatsen 4 Vrijdag is een handgemeen ont staan - tussen stakende Londense ha venarbeiders en de bemanning van het Nederlandse „Eemstroom". Verschillende Britse arbeiders wa ren er vrijwillig toe overgegaan eén gedeelte van de twintig ton vers spek aan boord van de „Eemstroam' te lossen. Toen stakers poogden dit werk te beletten, voegden de Neder landers zich aan de zijde van de vrij willigers, tengevolge waarvan men slaags geraakte. De bemanning van het schip moest zich evenwel spoe dig terug trekken. Het lossen werd hierop gestaakt. De „Eemstroom", welke ook Ja va- rubber en andere lading aan boord had, vertrok Vrijdagavond, uit de Londense haven terug naar Amster dam. Bij informatie by de Hollandse Stoombootmaatschappij, waar het schip toe behoort, kon vooralsnog geen bevestiging van de juistheid van dit bericht worden verkregen. De havenarbeiders te Liverpool Moderne schandpaal West-Brabant kent op het ogenblik twee plaatsenwaar de historische schandpaal in meer moderne votjti in ere is hersteld. In Zevenbergen heeft het ge meentebestuur de maatregel van een ,zxoarte lijst" ingesteld, die in de café's kamt te hangen en waarop de namen zullen wor den genoteerd van hen, die meermalen wegens openbare dronkenschap zijn aangehouden. In het dorp St. Willebrord heb- ben de winkeliers eenzelfde lijst aangelegd. - Zij publiceren voor taan in hun zaken de namen van hen, die weigeren gemaakte schulden te betalen. HIER is dan een afbeel ding van een paar van die bankbiljetten die Duitsland, en speciaal Ber lijn, zo in rep en roer heb ben gebracht. Tot nu toe zijn de gevolgen van de geld- sanering alleen nog maar onaangenaam geweest, hoe wel zij in één opzicht doel treffend, was; dé zwarte markt is helemaal da kluts kwijt.. Zelfs de sigaret, die tot nu toe .internationaal.' betaalmiddel was, gaat de invloed van het IJzeren Gordijn ondervinden; er waren Vrijdag in Berlijn zwarthandelaren, die- nog pakjes te koop aanboden voor 120 oude marken. Maar deze sigaretten wa ren dan alle van Russische of Joegoslavische herkomst en de handelaren rekenden er blijkbaar op. dat zij de oude marken op een of andere manier in de Sow- jetzone nog met het vereis te zegeltje beplakt kunnen krijgen, waardoor hun geld waardevol blijft. Over de koers tussen de zegeltjes- markt van de Sowjets en de hierboven afgebeelde West-Duitse marken zijn de geleerden van de zwar te markt het overigens nog lang niet eens. Sommigen rekenen op een ruilkoers van 3 tegen maar het is ook al voorgekomen dat er zes „Oostmarken" wérden geboden tegen één1 „Duit se mark", zoals het Weste lijke geld officieel heet. Zelfs was er de vorige week een arbeider hij^ werkte in dc Sowjetsector van Berlijn, maar zijn vrouw en vijf kinderen moesten leven in. een -van de Westelijke' sectoren van de stad die één West- duitse mark wilde kopen voor vijftien .Sokolofsky's'. Aan de Sowjetmarken die hij van zijn werk mee naar huis bracht had zijn gezin niets, want in Berlijn-West was de Sowjetmark een waardeloos papier, dat de bakker en de kruidenier niet wilden aannnemen En zo modderen de vier tnilUoen inwoners van Ber lijn verder. Over him hoof den wordt de strijde-uitge vochten tussen de viér be- zettingsmogendheden. Zij, de Berlijners, maken zich niet druk over de vraag, wife nu het eerst het ver drag van Potsdam heeft geschonden, de Russen of de Amerikanen. Hun zorg ■is, dat er geen stroom meer is, dat het gaspitje maar heel laag brandt, en dat zij misschien binnen kort geen water meer uit hun kraan krijgen. Om dan nog maar te zwijgen van de précaire voedselpositie die misschien met kunst en vliegwerk ,nog een kleine maand, te handhaven is. En wat dan? Wellicht heeft toch die Amerikaanse song-compo nist gelijk, die-een jaar of twee geleden al zei:; „Mo ney is the root of all evil".„ hebben zich Zondagavond solidair verklaard met hun Londense colle ga's en besloten, morgen het werk neer-te leggen. Liverpool is na Lon den de grootste haven. Het was Zon dag nog niet duidelijk, of allen het werk zullen neerleggen. Tezelfder tijd maakte de Britse premier, Attlee, de communisten voor de staking verantwoordelijk.- Ook in Birkenhead, tegenover Li verpool, zijn 2000 havenarbeiders in staking gegaan uit solidariteit met hun Londense collega's. Attlee. de Britse premier, heeft de communisten verantwoordelijk gesteld voor de staking. Volgens de nieuwsberichten van de Joodse zender hebben Iraakse troepen Zondag en in de natht van Zondag op Maandag „verschillende aanvallen" gedaan op de joodse ne derzettingen ten zuiden van Haifa en bii Toelkarm. De Joodse troepen kregen van cën vertegenwoordiger van de wapenstSlstandsfcommissie. die bndeze aanvallen aanwezig was, permissie zich te verdedigen. Voorts werd ook Kfar-Tirak in de nabijheid van Haifa aangevallen. Ook hier gaf de vertegenwoordiger van de wapenstilstandscommissie de Joden het recht, nadat zij drie uur door de Iraakse troepen bescho ten waren, het vuur te beantwoor- den. ïn de nacht van Vrijdag op Za terdag hebben Arabieren de Joodse kolonie te hlisrah aangevallen en.de oogst In brand geBtoken. Ook in de buurt van Nazareth hebben de Ara bieren Joodse, kolonies bestookt, al dus meldt AFT Uit Cairo. Voorta wordt uit Cairo vernomen, dat graaf Bemadotto aangaande de voorstellen, weilte hij aan joden en Arabieren zal voorleggen, heeft verklaard, dat hij beide partijen verzocht had deze geheim te hou- .den, totdat zij hem. hun eerBte in- 'druk hadden medegedeeld. Zondagmorgen waren uit alle uit hoeken van ons land ruim 7.000 vrij zinnige protestanten, leden van de vier vrijzinnige kerkgenootschappen do van de groepen der Vrijzinnig- Corisielyke Jeugdeentrale naar Am sterdam gekomen om deel te nemen aan de le landdag van de V.P.R.Q. m dg oorlog, die gehouden werd in bet HAI-gebouw. Tot de talrijke gas ten behoorden o.tn. de'burgemeester van Amsterdam, ror. A. J. d'Ailly en prof. W. Schermerham. De landdag rede „De bron van onze kracht" werd uitgesproken door ds. J, van Dorp, predikant te Londen. Hij trok een vergelijking tussen een piloot en de vrijzinnig protestant, die hij als een piloot in de vrije aviatiek van het geestelijk leven zag en die de geestelijke waarden lief heeft als.de oneindige ruimte zelf. Daarna spraken drie buitenlanders, dr. John Lathrop uit New York. dr. F. Buri, predikant te Bazel en Geor ges Marchal, predikant te Parijs over het onderwerp „Door God in de we reld geroepen." Zegels met beeltenis van prinses-regentes In verband met de troonswisse ling zal de beeltenis van Koningin Wilhelmina op tic in omloop zUndw of nieuw uit te geven gewone zegels van 5 cent en hoger, worden ver vangen- door die van het nlemvo staatshoofd. Bit de troonswisseling zullen reedB zegels van 10 en 2(1 cent met do beeltenis van de nieu we vorstin gereed zUri, Voorts zullen van 31. Augustus t.m. 30 September herdenkingspost zegels in de waarden van 10 en 20 cent verkrijgbaar worden gesteld, die tot ultimo 1949 voor frankering geldig blijven. Het 'monument te Velsen wordt 17 Juli ingewijd Op Zaterdag 17 Juli wordt in het crematorium te "Velsenhet grote gedenkteken ingewijd, dat daar werd neergezet ter nagedachtenis aan de 324 Nederlanders, die voor hetDuitse vuurpelotonhetleven lieten en wierstoffelijk. overschot bpjbevel van de.bezetter' op Vefsen wérd gecremeerd, De opperste leider van het Leger des HeiLs, generaal Elbert Orsborn, werd Zaterdagavond in het Concert gebouw te Amsterdam verwelkomd door een stampvolle zaal, die de ope- ningssamenkomst van het jaarlijks congres volgde. Generaal Orsborn constateerde, dat de zendingsgeest in het Leger zeer levendig is. De zen- dingsofficieren, werkzaam in Indo nesië, vertegenwoordigen 13 nationa liteiten. Zondagmiddag werd eveneens in het Concertgebouw een door 3500 jongeren bezochte nationale jeugd- rally' gehouden. In zijn toespraak zei- de generaal Orshorn, die de bijnaam „jeugd-generaal" heeft gekregen, dat hy zich in het bijzonder het lot van dc aspbalt-jeugd beeft aangetrokken. Deze jongeren wil hij een ideaal ge ven om voor te leven. Aan. het slot van zyfc toespraak deed hij een be roep op de jongeren rich in dienst te stellen van Christus, Dezer dagen is de heer M. C. Fal- lentin, de oudste secretaris van het C. J. M. V., bij .een bergtocht in de omgeving van Kandersteg (Zwit serland) om het leven gekomen. Hij stortte over een afstand van. 180 m. van de Almen-Alp naar omlaag. Na twee uur zoeken vond een reddings ploeg uit Kandersteg zyn ontzielde lichaam. Heden zal zijn stoffelijk overschot op het kerkhof te Kan dersteg ter aarde worden besteld. De oud-minister van Justitie, mr dr G. J van Heuven Goedhart, heeft de schrijver van de brochure „Vlag halfstok", de journalist H. A. Lunshof, in kort geding gedagvaard voor de Amsterdamse rechtbank. Mr van Heuven Goedhart, acht zich door deze brochure, die rijn beleid als minister van Justitie in de jaren 19441945 kwalificeert, beledigd en heeft een eis tot onmiddellijke stop zetting van de uitgifte dezer bro chure ingediend, alsmede de eis tot een boete van f 500 voor elke dag, dat deze brochure langer verschijnt. De Hilversumse kantonrechter, mr. G. P. Bybakker sprak Zaterdag in een vonnis de mening uit, dat in het kruideniersbedrijf weliswaar veie ar tikelen kunnen worden verkocht, doch dat verpakt ijs daaronder niet kan worden begrepen. Derhalve zag hij zich genoodzaakt een kruidenier uit Weesp te veroordelen tot een boete van f 10.—, Wie er prijs op stelt dat pogingen worden ondernomen om tot een eventuele restitutie te geraken van geroofde en naar Japan afgevoerde voorwerpen, doet goed zich in ver binding te stellen met het Bureau voor Oorlogsschade, Noardwijk 20, Batavia. Reeds ingediende verzoeken behoeven niet herhaald te worden. Argentinië wil dollars Argentinië heeft bekend gemaakt, dat Engeland en andere Europese landen na afloop van de bestaande handelsverdragen in dollars zullen moeten betalen. Binnen het kader der Nederlands- Franse vriendschaps-betrekkingen zullen honderd Franse kinderen uit Verdun naar Nederland komen. De kinderen zullen gedurende enige maanden jn Haarlem en omgeving worden gehuisvest. Vrijdag werd te Groningen het, honderdjarig bestaan gevierd van de tabaksfabriek Theodorus Nlemeyer NV. I KOEL AANHOUDEND WEER Weersverwachting, gel dig tot Dinsdagavond: Voor de kustgebieden: gedurende de nacht nog veel buien, hier en daar met onweer. Mtar- gen overdag buiig en enkele opklaringen. TfJ- flelljk tot krachtig toe nemende wind tussen .«oord-West en. Noord. Koel weer. Voor het Binnenland: wisselende be wolking met nu en dan buien, hier en daar met onweer: Aanvankelijk weinig wind, later tijdelijk: tot vrij krachtig toenemend nit Noord-Westelijke rich ting. Koel weer. 29 Juni: Zon op 4.23. onder 21.04. Maan op "0.40, onder 12,34. 29 Juni, Hoog water te Rotterdam; le tij 9.53 uur, 2e tij '21.33 UUr. DE discussies in de Tweede Ka mer over het persbeleid van minister Gielen behoeven wemig commentaar. Er zijn twee moties aangenomen; in de eerste spreekt de Kamer feitelijk haar afkeuring uit over het beleid en als minister Beel niet met een kabinetscrisis had gedreigd zou die afkeuring veel duidelijker tot uiting zijn ge komen. In de tweede zegt de Ka. mer met 56 tegen 3 stemmen, dat de voormalige illegale pers en de om haar verzetshomling in haar apparatuur gedupeerde pers bij voorrang de beschikking oyer pers- apparatuur behoren te krijgen. Deze tweede motie moet vojgens mr. Burger ook zo opgevat worden, en minister Gielen heeft deze interpretatie niet bestreden date de verkoop van het Telegraaf-be- drijf aan Elsevier van de baan is. Over de kwestie- TelegraafEl sevier-is veel te doen geweest. Van zekere zijde is b.v. beweerd, dat de dagbladen „Trouw" en „Het Pa rool", die daar thans vervaardigd worden, het- Teleg.-aafgebouw met inhoud willen stelen. De Balkan mentaliteit in ons land is al zover gevorderd, dat men zoiets rustig in een krant durft neerschrijven en gemoedereerd durft zeggen: die ex-iilegalen rijn aspimnt-dieven. Men durft ze ook te vergelijken met „gelukzoekers, die het in ge raffineerdheid verre winnen van het gespuis, dat in Mei 1945 hier werd weggevaagd." De simpele waarheid is deze, dat „Trouw" en „Het Parool", in vol ledige overeenstemming met de eigenaars van. De Telegraaf en van de beheerder, in het Telegraaf-ge- bouw vervaardigd worden: dat de staat voor een kwart eigenaar 'is van het Telegraaf-complex en dat „Trouw" „Het Parool" reeds vele maanden geleden tot de rege ring hebben gezegd: als om een. of andere reden het Telegraaf.com» plex verkocht wordt, willen wil ook als gegadigden, beschouwd worden. Dit ondeling ën schrifte- iük toegelichte denkbeeld heeft mi nister Qjelen „vergeten", maar een plan van Elsevier om *t Telegraaf- gebouw te kopen en het zo te ex ploiteren, dat de verschijning van „Trouw" en „-Het Parool" zoal niet onmogelijk, dan toch uiterst moeilijk zou worden, heeft hij ijKngs in studie laten nemen. Dat plan is hij niet terstond vergeten. Om een voorbeeld te gebruiken; U hebt een auto tegen betaling in huur; U zegt tegen de eigenaar; als ge deze auto mocht willen ver- kopen, dan ben ik ook in de markt; en dan zegt de buurman, die een auto in eigen bezit heeft tegen U; je bent een dief, want je wilt die gehuurde auto kopen. En als ge dan draagt: wat moet ik dan. doen? dan antwoordt die buurman: - „je bent een dief- ga. maar gauw dood; want je bent illegaal geweest!" De Kamer heeft duidelijk uitge sproken, dat ze de illegalen niet dood wil hebben en dat zij, die een apparaat verdiend hebben, behoren voor te" gaan. En zü heeft dat ge* zegd met de stemmen van alle par tijen (de Staatk. Gereformeerden uitgezonderd) dus met de stemmen van KVP, AR, PvdA, CH-Ünie en VV en D. Het komische geval doet zich voor, dat een zich noemend Chr. Historisch-fs iemand, die de diefstal-legende naarstig colpor teert, door alle echte Chr... Histo- rischen in zijn hemd is gezet. Juist uit deze kring werd het woord ge. hoord, dat wij met instemming aanhalen:.„Wij kunnen het jubi leum van H.M. de Koningin niet vieren, als het verzet ^verloochend wordt." NIEUW OF OUD, het doet er u?ei- nig toe. We ..hebben ons reeds ver zoend met de nieuwemodegril, want het staat aardig. Dat is de hoofdzaak. Deze jongedame op de paardenrennen van Ascot heeft een „charming smile" voor de bewon deraars van haar nieuwe creatie. Naar Associated Press meldt heeft de kapitein van het Nederlandss schip „Örpheus" aan de Italiaanse autoriteiten Zaterdag twee Zuid- slaven uitgeleverd, die zich, naar zij zeiden, in Fiume aan boord ver stopt hadden, om uit hun land te kunnen wegkomen. Zaterdagmiddag iïep het 14.400 ton metende vracht- en passagiers schip „Hoegh Silverstream", dat voor rekening van de Noorse Rede rij Leif Hoegh te Oslo bij de ND.S. te Amsterdam wordt gebouwd, van stapel.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1