0 Aardbeving verwoest vijf Japanse steden C h STADSNIEUWS Een halve eeuw vrouwenleven in expositie en boek Hermes-DVS versloeg HBS op overtuigende wijze heöen J II Het bezoek aan de tentoonstelling Jeugd van de straat krijgt de Doelen H.B.S.-examens Mulo-examens AGENDA Burgerlijke Stand Fenomenaal bowlen van Molenaar Enso draait straks op volle toeren Aantal doden nog niet te schatten De Peletiers voor het Bijzonder Hof Tegen „schrik van Zuid vijftien jaar geëist SCHREIEDER IN ARREST DE HINESE PAPEGAAI SCHEEPVAART SCHIEDAM Koeriersters Si II '"1 Hl H iJinsdag 29 Juni 1948 Het bestuur van de stichting Ten toonstelling De Nederlandse vrouw 18931948 organiseert op 2 -Sep tember een feestelijke bijeenkomst op het Binnenhof te 's-Gravenhage. De Ere-Voorzitster der stichting, Prinses-Regentes Juliana, zal zo mogelyk hierbij tegenwoordig zijn. Deze bijeenkomst wordt opgeluis terd door zang en Volksdaneen, ter wijl een défilé van vrouwen in Na tionale klederdracht of feestrok zal voorafgaan. De vrouwen, die aan dit défilé willen deelnemen moeten Zich voor 15 Juli opgeven aan het secretariaat Koninginnegracht 12b Den Haag. (Naam, adres, plaats van herkomst, klederdracht of Feestrok vermelden). De kosten van deelneming zijn 25 cent per persoon. De deelneemsters dienen om 11 uur aanwezig zlin op het Binnenhof, ingang Mauritahuis. Na afloop (circa half vier) is er ruimschoots gelegenheid om de ten toonstelling te bezoeken. Het Flaat- selpk comité verwacht, dat vele vrouwen aan dit défilé zullen deel nemen'. Verder 'worden nu reeds alle plaatselijke verenigingen opge wekt een bezoek aan de tentoon stelling- voor tè bereiden. Bij een groepsbezoek van minstens dertig personen met leidster ontvangt men CO fc reductie op de toegangsprijs mits dit bezoe»; te voren Ia aange vraagd aan het secretariaat Ko ninginnegracht 12b Den Haag. Voor kmderen is er een kinderbewaar- plaats waar ervaren leidstere toe zicht houden. ïtt het restaurant van de tentoonstelling kan een warme lunch worden gebruikt, die echte vooraf besteld moet worden. Voor nadere inlichtingen wendde men zich tot het plaatselijke secretari aat Graaf Florisstraat 77. Door het hoofdbestuur van de Stichting wordt een boekwerk uit gegeven dat ten doel heeft te laten Reeds vorig jaar vond op initiatief van mevr. BenthemDe Wilde ten stadhuize een bijeenkomst plaats met vertegenwoordigers van vereni gingen, die zich met de opvoeding van de orgeorganïseerde arbeiders jeugd bezighielden, om in een geza menlijk gesprek de mogelijkheden tot stichting van een tehuis voor de ze jeugd in *onze stad te bespreken. Ofschoon men m deze vergadering jioen algemeen van oordeel was, dat een dergelijk tehuis hier moest ko men. werden de plannen toch voor lopig opgeschort door het ontbreken van geschikte huisvestingsmogelijk- hedeh. Maandagavond was er een tweede bijeenkomst, waarin mevr. Benthem —De Wildo de verheugende medede ling kon doen, dat de.'Doelen be stemd zullen worden voor het werk orufer de ongeorganiseerde jeugd. De bedoeling van deze tweede bij eenkomst was, dat thans spijkers met koppen worden geslagen, ta.v. de de finitieve vorm, waarin dit werk zal worde georganiseerd, vermoedelijk als stichting. De belangstelling was echter zo groot, dat slechts twee af gevaardigden van Herv. Jeugdraad en "VCJC aanwezig waren. Waar schijnlijk hadden de vacanties op het bezoek ook een nadelige invloed. Te betreuren was dit zeker, want men heeft ook reeds contact met een ervaren jeugdleider c.u unicum in deze tijd en over een eventuele aanstelling kon nu natuurlijk niet worden gesproken. Er is nu besloten een vergadering te beleggen op 20 September, waar bij behalve de afgevaardigden ook de werkgevers van fabrieken, waar veel arbeidersjeugd werkzaam is, worden uitgenodigd. De directeur van de Landelijke Stichting Club huizen voor de ongeorganiseerde ar beidersjeugd, de heer Hulst, die Maandagavond ook aanwezig was. zal dan een inleiding houden over het werk in de tehuizen, waar de jeugd van 623 jaar wordt bezigge houden. Naar mevr!. Benthem ons nog meedeelde, is steun van gemeente en rijk voor dit bij uitstek^ sociale werk verzekerd. Voor de militairen ver trokken had men plannen voor de bovenverdieping van .het Umlever- gebouw op de hoek van de School straat. Toen de Doden en het St. Ja- robsgasthuis vrij kwamen, heeft men de leiding van de padvindersbewe ging, die vroeger de Doelen in be zit had, bereid gevonden hun jon gens en meisjes onder te brengen m de nog niet gerestaureerde vleugel van het St. Jacobsgasthuis, De ko mende restauratie zal nog wel en kele jaren op zich laten wachten, doch .wordt door deze huisvesting met vertraagd. Honkbal-drukte op Boshoek Hoewel het weer 's morgens niet erg meewerkte is het toch Zondag een voor Schiedam weL zeer bijzon dere honkbaldag geworden. De wedstrijd Schiedam 1Sparta 3. welke oorspronkelijk om 12 uur moest aanvangen, begon om 1 uur en de zwart-witten slaagden er m om Sparta met de sprekende cg- fers 383 klop tc geven, waardoor zii hun ongeslagen positie aan do kop van de ranglijst gehandhaafd hebben. Door het grote overwicht van Schiedam was de spanning niet froot en de stryd was dan ook spoe- ig beslist. Ondertussen waren drie Belgische negentallen (2 junior- en 1 seniorteam) met verschillende gasten op Boshoek gearriveerd, die hier ui het strijdperk zouden treden tegen Sparta, dat wegens terrein- moeilijkheden niet op eigen veld kon spelen. De voorwedstrijden van de junior-teams waren bijzonder aardig en interessant om te zien, terwijl ook het spelpeil van deze Jongens bijzonder hoog was. Hierna bram de wedstrijd tussen de twee senior negentallen die eindigde met de cijfers 165 in het voordeel van de Eelgen. Jong Schiedam, dat in grote ^ge tale was opgekomen, voer wel by de Zoete vracht, die de gasten van over dp grenzen in de vorm van si naasappels en chocolade hadden meegebracht. Schiedam kreeg uog de uitnodiging om dit seizoen met het eerste elftal ook een. bezoek aan onze honkballende Zuiderburen te brengen. zien, hoe zich het vrouwenleven in u vetste vijftig jaar in Nederland heeft ontwikkeld. De titel luidt! „Vrouwen van Nederland 189S 1948", de vrouw tijdens de regering van Koningin Wilhelmina". Me- Vfpuw Eleanor Roosevelt verrijkte dit boek met een persoonlijk woord van hulde agn H.M. de Koningin. Deze jubileum-uitgave wordt ge bonden in een fraaie Buckramband en wordt via de boekhandel gele- Yeru' Reeds nu kan worden ingete kend by de plaatselijke secretaresse Mevr. J, c. van woerkom—Witte Graaf Florisstraat 7. De eersfe drie groepen leerlingen ï?arL1 werd Maandag het laatste gedeplte van het B-examen afgenomen. Van de 36 leerlingen slaagden er 22. De gelukkigen waren de dames E. Boerman, E. C. Dekker, J. M. Groenhof, E. v. Oudenaarde, Vlaardingen; E. C. van Reetie; de he ren J. de Bie. P. W. Blomsteel, J. Coenradie, J. Douma, Vlaardingen, P. Gaarkeuken, Rotterdam; N. J. Ha- braken, J. W. v. d. Heuvel, P< Hof man, Maasdijk; C. J. de Jager, J. Kuiper, H. C. A. van Meurs. II. Ooms, H. M. van Praag, P. de Regt. T. Stahlie. D. R. A. Stapel, H. C. Til- man Waar geen plaatsnaam ver meld, wonen de geslaagden in Schie dam. Geslaagd voor diploma B: J. A. v Dijk, Rotterdam; C. C. de Geus; A. Bode, J. Geelen, A. F. A. Mosterd, H. S v. d. Polder, F. Th Ranshuy- sen, J. Zonne, G. Burger allen te Vlaardingen: N. de Jong; J. G. Plai ner; J. v. Baardwijk; A. J. van Vee- i®1}. Rernis; J A. Onderdeünden: L. bchultinge; F. B. J. Aret; D. Dur- rer: H. v. d. Ent; D. Kappetijn. Geslaagd voor diploma Ar A. H. v. d, Houwen, A. C. Qualm beiden uit Maassluis; J. v. d. Berg. J. Nuyt, beiden uit Vlaardingen; P, J Coen radie, A. M. Hoogland, M. v. d, Most, C Dekker. Afgewezen, één candidaat; waar geen plaatsnaam vermeld, woont de geslaagde in Schiedam. Vergaderingen: 2 Juli, Stadhuis, 7.30 uur: Ge meenteraad. 3 Juli. JuL Kerk, 8 uur: A.R. kiesver, Spr. ds. B. A. Bos. Voor burg en dr. M. H. A. v. d. Valk, Rotterdam. Films: Passage-bioscoop; Da. 2, 7, en 9.30, Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7, en 9.30 u: Lach eens, Professor, (14 j.). Op het toneel; Cees de Lange. Monopoles Da. 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7, 9, Zo. 3,5, 7, 9 u: Vr. t.m. Ma. Casanova Brown. Di. t.m. Do. Dood in de wolken. Feestavonden e. d. 29 Juni, R.K. Volksbond, 8 uur: Feestavond v. Ouden v. Dagen, aangeb. door O.NJ. Geboren: Catharina J., d. v. Th. Feyen en W. A. v. Hoek, Parallel weg- 232; Albert z. v. A. v. d. Sloot en M. v. Mullen, Roerhavelaan 1; Bcrnardus A. M. z. v. W. L. Huren kamp en G. C. Grobben, Schiedam- seweg- 205; Geertruïria d. v, A. ï-loo- genboezem en G. A. v, Duyn, Mes daglaan 3; Johanna M. d. v. L, M. Krabbendam en M. M. Prem, Singel IPS; Herman J. M. z. v. H. J. Grocn- horet. en M. H Schllperoort, Dr. No- letstr. 1; Adrlaan z. v. A. A. Huis- veld en M, Deckers, Boerhavelaan 1; Juliette E. M. d. v. A. M. de Boom en J, H. v. d. Bos, Tuinlaan 70; Catharina R. P. A d. v. B. B. v. d. Elshout en L. J. Theuns, Dr. Noletstr. 1; Fïeter z. v. P. v. d. Kujj en C. v. d. Heijden, Noordeinde 5; KLasina d. v. F. de Jong en E. Kla- zinga. Boerhavelaan 14; Katharina J. M. d. v. J. W. v. d. Staaij en A. G. Janse, Sehiedamseweg 172, Overleden: M. Kemeling. 94 j., weduwe van:.J. W. F. Aalstius den Appel, Singel 207; J. Winterswijk, 72 j., Lange Nieuwstraat 51; H. S. Vonk, 66 j., weduwe van: C. J. Knijf, Lange Nieuwstr, 27. DR. FABEK NAAR WASSENAAR Naar In de dienst van Zondag is medegedeeld, heeft dr. H. Faber, predikant bij de Ned. Protestanten bond hier ter stede het beroep naar Wassenaar aangenomen. Na vier weken eindelijk weer eens een eerste klas cricketwed strijd in Schiedam met HBS als gast aan de Damlaan. De Hage naars brachten verre van ideaal cricketweer mede, maar de echte cricketliefhebbers lieten, zich daar door niet afschrikken. Zij hadden geen ongelijk, want zij zagen Mo lenaar in grootse vorm. Molenaar vestigde een nieuw record in eer ste klas cricket door 7 wickets, al len clean bowled, te nemen voor nul runs. Een prachtige prestatie voor Nederlands snelste bowler. HBS, hoewel niet tot de sterkere eerste klassers behorend, heeft toch een vrij goed team, maar ook hun cracks als van Katwijk, v. d. Vegt en Broda zagen de ballen van Mo lenaar slechts als een schaduw en vielen stuk voor stuk als slacht offers van hem. Door deze over winning blijft Hermes in de run ning voor de eerste plaats al zullen er heel wat zware wedstrijden vol gen. Door de regen kan eerst om 1 uur worden begonnen. Nolet is zo gelukkig de toss te winnen en draait van zelfsprekend geen ogen blik om batten te kiezen. Stolk en Borrnni openen. Borrani is door een knieblessure niet geheel fit _en heeft een substitute runner. Beide batsmen doen het kalmpjes aan. op de bowlery van v. d. Vegt en Bro da, welke laatste reeds na 3 overs door Marden wordt vervangen, Borrani blijkt .veel last van zijn knie te hebben en moet verschil lende ballen aan leg laten gaan, ■waarop hij normaal zeker enige vieren gescoord zou hebben. Hij is het eerste slachtoffer van v. d. Vegt als deze hem op het totaal van van 21 runs clean bowled krijgt. Nolet is spoedig l.b.w. Mars den en Scheepmaker wordt door 8 runs schitterend door Schollen ge- slumped. De score riUgt uiterst langzaam en Stolk neemt geen en kele risico. Het eerste uur werden dan ook slechts een 30 runs ge scoord. De inkomende Tettelaar kruipt direct onder de eerste bal van Marsden en zet die voor zes op de Damlaan. Als Tettelaar 17 runs gescoord heeft, wordt hij op een wilde s^ag gevangen en wij krijgen nu de beste stand van de wedstrijd tussen Stolk en de voet baltrainer van Hermes, Eonny Del- low. Dellow slaat de eerste over enigszins vreemd aan het wicket, maar laat al spoedig zien dat hij uit het goede eriket-hout is gesne-- den. Hij laat enige prachtige square cuts en offslagen zien en valt de bowlery flink aan. Dit werkt ook op Stolk die ook vrijer gaat spelen en beide batsmen voeren de score snel een flink stuk omboog. Wan neer het totaal 310 runs is wordt Siolk in het verre veld gemist en wil dan op elke.bal gaan scoren, hetwelk hem noodlottig wordt, want bij een prachtige drive wordt hij miraculeus door van Vliet ge vangen, hetwelk laatstgenoemde een welverdiend applaus van het talrijke publiek bezorgd. Stolk scoorde weer een prima 52 runs, naar onze mening in het be gin iets te langzaam. Op het totaal van 130 runs gaat Dellow onge lukkig run out, na een uitstekende 24 runs gescoord te hebben. De klok draait door en Hermes moet het scoringtempo opvoeren om niet in tijdnood te raken. Gevolg is, dat de komende batsmen allen hittïng- orders krijgen, met vanzelfspre kend de daaraan verbonden risico. Ruiterman scoorde in snel tempo 18 runs en wanneer om 4 uur het scoringsbord 152 runs aangeeft sluit Nolet de Hermesinnings, waarbij Melief en Visser beide met 4 runs not out blijven- Totaal score Hermes 152 runs voor 8 wickets. Bowlingcüfers A. v. d. Vegt 3 wic kets voor 74 runs en B. Marsden 4 wickets voor 62 runs. Van ce HBS-innings valt weinig te zeggen. Geen enkele batsman kon de Hermesaanval, welke in handen van Molenaar en Dellow was, aan. De unieke prestatie wel ke Molenaar leverde Zal lang in Nederlands 'eerste klas cricket on geëvenaard blijven. Zonder er ver der over uit te wijden noemen wij de cijfers: 7 over, 7 maidens, 7 wickets, 0 runs. Prachtig werd Mo lenaar door Dellow ter zijde ge staan en de inswinger waarmede hij Zoutendijk bowlde was werke lijk 'n beauty. Hij nam de andere 3 wickets voor 25 runs. Het aardigste moment was wel toen Marsden in kwam, de tegenwoordige voetbal trainer van HBS en vroeger trai ner van. Hermes. Marsden. is de man, die Molenaar op zijn fouten gewezen heeft en eigenlijk tot de bowler gemaakt heeft die hij thans is- De leerling stond hier tegen over de leermeester. Molenaar neemt zijn aanloop, maar voordat Marsden de bal gezien heeft, vliegt zijn midstump weg. De HBS-in- nings heeft nog geen uur geduurd. Hennes wil nog proberen een innings overwinning te behalen, maar als er 81 runs zijn voor het verlies voor 81 runs en de tijd bjjna verstreken is wordt de po ging hiertoe gestaakt. Voor het merendeel had Nolet nu zijn chan ge bowlers aan het werk gezet. Niettegenstaande het slechte weer een aardige, prettige wed strijd,, waarin door beide partijen goed veldwerk werd vertoond en de toeschouwers hebben genoten. Waarom do pauze tussen de in nings 25 minuten moest duren is ons een raadsel. Van N.C.B. zijde is op dit euvel ook reeds gewezen. Voor de aanwezige toeschouwers is het niet prettig, vooral met het weer van Zondag. Tien minuien tussen de innings was vooral in deze wedstrijd, waar zo laat be gonnen was, voldoende geweest. Als de tekenen niet bedriegen, zal onze sport-uitwisseling met Wands worth in Augustus van dit jaar hoogtij vieren. Worden alle plannen verwezenlijkt, zo komen hier tijdens 't laatste week-end van Aug. gelijk tijdig ploegen van de volgende takken van sport: Athletiek. Cricket, Korf bal en zwemmen. Tellen wij daarbij de onafscheidelijke „officials" en last but not least de medekomends gemeentelijke autoriteiten van onze adoptie-stad, dan bereiken wij het respectable totaal van ongeveer honderd bezoekers. Trouwens de ENSO-beirtoeiingen zijn zich ook op andere wijze aan het uitbreiden. Zoals bekend, heeft ons Gemeentebestuur contact verkregen met dat van de Belgische stad Lier. Een ui'wisseling op brede grond slag is bet uiteindelijke doel vande.:e toenadering. Als inleiding daarop mag beschouwd ivorden liet aanstaande bezoek aan Schiedam van de Lierse Koninklijke Harmonie der Xavieria- non. dat op Zondag, 4 Juli zal plaats hebben. Dit gezelschap zal dan in de vroege middag-uren c-en openlucht concert in de Plantage ten beste geven. De regeling van een en ander is overgedragen aan het Schiedamse ENSO-comité. dat daartoe een Bene lux-sub commissie heeft ingesteld. De bedoeling is, een intensieve uit wisseling op zowel sport- als cultu reel gebied tussen, beide steden tot stand te brengen. Vier zware aardschokken hebben gisteren vijf Japanse steden prac tise h geheel weggevaagd. Tegelijkertijd rolden negen machtige vloedgol ven langs een uitgestrekt deel van de Japanse kust. In verschillende steden brak tot overmaat van tamp nog vuur uit, waardoor ojn. de 200.000 zielen tellende stad Kanazawa in lichter laaie kwam te staan. Een passagierstreln werd ondersteboven geworpen, tengevolge waarvan tal van personen bet leven verloren. Aanvankelijk schatte men het aan tal slachtoffers op 30.000, doch dit cijfer werd later tegengesproken; men weigerde echter een schatting te maken. Tot de van de aardbodem ver dwenen steden behoren: Foekoei, Maraoekoka, Mikoeni. Matsoeoka en Kanaza. Volgens onofficiële berich ten staat in de eerstgenoemde stad slechts nog het massieve bureau van de prefect overeind. De bran den kon men op een afstand van 30 km. waarnemen. Ook de stad Tsoe- roeg zou geheel zijn weggevaagd. Volgens het Japanse blad „Main- chi'' is de ramp even ernstig als de aardbeving in Japan van 1923, toen honderdduizend, personen het leven, verloren. Het centrale meteorologische ob servatorium geeft als plaats van de aardschokken aan Midden- en West Japan, het Kanto-district en gedeel ten van het eiland Sjikokoe De vloedgolven troffen de kusten van Isjikawa en Foekoei en richtten vol gens dit observatorium ernstige schade aan. De bekende N.S.B. bakker van Rotterdam-Noord, A. H. Pelctier en zün zoon Hendrik Comelis stonden Maandagmiddag terecht voor de Rotterdamse kamer van het Haags bijzonder gerechtshof. P.sr., die reeds in 1933 tot de N.S.B. toetrad, was tenlaste gelegd, dat hij tussen Maart en September '44 als hulplandwachter deelnam aan huiszoekingen, arrestaties, con troles etc. Bij de arrestatie van de illegale werker Levinson heeft hij op deze schoten gelost met een revolver, die echter keiste. In het Oosten des lands heeft P dienst ge daan bij de Bahnschutz. De adv.» fïscaal eiste 8 jaar met aftrek. Tegen Peletier jr., die reeds in Juni 1940 dienst nam bij de Waf» fen S.S. en via N.S.K.K. bij de landwacht terechtkwam, werd 8 jaar m.a. geëist. De adv.-fiscaal wilde er rekening mee houden, dat P. na vergeefs om ontslag uit de landwacht verzocht te hebben, is ondergedoken. Provocerende SS~er "Vcort« stond terecht de 23-jarige fcranspertarbciaer Jac. Dingcman Koppers, die bij een S.S, panlserre- In verband met het feit, dat er verdenkingen bestaan, dat Schreie- der de hand heeft gehad in de représaillemoord, welke op II April 1945 te Dronrijp heeft plaats gehad op veertien personen uit het verzet, is door de procureur-fiscaal te Leeuwarden de arrestatie van Schreieder gelast, die inmiddels heeft plaats gehad. Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie deelt mede, dat de représaillemoord op 11 April 1945 geschiedde als weerwraak tegen gepleegde sabotage bij een brug, Vëe/rüen personen werden voor het vuurpeloton geplaatst, allen in woners van Leeuwarden. Een van hen werd niet dodelijk getroffen, wist zich later weg te slepen, en schuil te houden. Bij de gefusilleerden bevonden zich drie zoons uit het gezin Wier- da, t.w. Folkert, Hijltje en Klaas Jan Wjerda. De eerste van hen was officier van de gewestelijke staf van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten, ook de tweede was lid van de N.B.S Klaas Jan Wier- da was een vooraanstaande figuur in de Landelijke Organisatie. giment aan het Oostelijk front vocht. Deze „schrik van Rotterdam- Zuid" lokte, wanneer hij met ver lof in Rotterdam was herhaaldelijk relletjes uit en veroorzaakte zijn omgeving onophoudelijk moeilijk heden. Bij één van deze gelegenhe den stak hij S. van Wijnen, die niets met het geva] te maken had, een bajonet in de rug. Een ander maal schoot hij om een geringe a leiding op zekere Haze, gelukkig mis. De eis was 15 jaar met aftrek. Verraadzaak teruggewezen De 35-jarige gewezen landwach- ter F. L. Klip, tegen wie levenslang was geëist, werd veroordeeld tot achttien jaar. Hem was tenlaste ge- iegd, dat hij in Februari 1945 te Spaanbroek (N.H.) en arrestant op de vlucht had neergeschoten. Ver der zou hij in Januari te Hoorn deel hebben uitgemaakt van een straatafzetting, om een Duits execu tiepeloton gelegenheid te geven vijf Nederlanders zonder vorm van pro- cres, als represaille voor de liquida tie van een Iandwachter, neer te te schieten. De adv.-fiscaal had le venslang geëist De zaak van de"50-jarige mevr. M. de ValSchaper, die veertien dagen geleden terechtstond wegens het verraden door bemiddeling van groep 10 van Jaden en illegale wer kers, werd voor nader onderzoek teruggewezen naar de rechter-com- missaris. Waterweg bij Maassluis geruimd De opruiming van de bergingrin- slsllatle aan de linkeroever van de Nieuwe Waterweg nabij Maassluis is voltooid. Het daarbij liggende wrakscheepje is opgenomen. Nationale opera opgericht In Amsterdam is opgericht de stichting Nationale Opera. De ar tistieke leiding berust bij de heer Ingen Soet. De muzikale leiding bij Piet van Egmond. De Nationale Opera is een combinatie van de Nederlandse reisopera en het Am sterdams Phil harmonisch Orkest, dat in Februari van dit jaar is op gericht. De opera zal die plaatsen bezoeken, waar als regel de Neder landse opera niet komt. Medio October zal men in Arnhem een eerste 'voering geven. Van daar uit nwkt men een tournee d^or het gehele land. Het ligt in de be doeling, minstens driemaal per week een opera-uitvoering te ge- EARL DERR BIGGER& EEN CHARUE CHAN-MYSTERIE No, 18 Tegen een achtergrond van kale, bruine heuvels zag hij met één oog opslag heel de stad. Aan de over kant duidde een rij ongelijke ge bouwen nog een hoofdstraat aan een bank, een bioscoop, een winkel, het dagbladbureau, het postkantoor, en daar ver boven uit rijzend, een huis van twee verdiepingen, dat zich aankondigde als het Hotel Woestijnrand. Eden stak de straat over, vond zijn weg tussen de stof fige auto's langs de trottoirband, en naderde de hoteldeur. Op het bankje van een schoenpoetser zaten een paar ranchers, op hun gemak achterover geleund, hem met ma tige belangstelling aan te staren toen 'hij binnen ging. Een electrische lamp vün beschei den lichtsterkte brandde boven de Woes tijnr an d esse n a a r. en een vriendelijke oude man zat een cou rant nit Los Angeles te lezen in het zwakke schijnsel. „Goede avond", zei Bob. ,,'n Avond", antwoordde de oude man. „Zou ik mijn valies een poosje in de garderobe mogen zetten?" infor meerde de jongen. „Och wat, garderobe", antwoord de de oude, „gooi hier maar ergens neer. Geen kamer nodig, wel? Spe ciaal tarief, hoor." „Neen. het spijt me" zei Eden. „Zo, dat overkomt er niet veel", zei de-eigenaar. „Ik zou naar het bureau van de hem, te dicht bij voor zijn gemak. „Eldorado Times" willen", deelde zat een man in een overall en een Eden hem mee. trui, met een baard van een week „Daar, de hoek om", mompelde oud op zijn mager, hard gezicht, de oude, weer verdiept in zijn rose Links, even nabij, maar eigenlijk courant. niet zo zeer in de weg. zat een Bob Eden liep de hoek om. Zijn net meisje in khaki rijbroek en voeten gingen nu niet meer over blouse. Eldorado's enig trottoir, maar over Een jongeling, uitgedost als een zacht krakend zand. Hij passeerde sheik in de bioscoop, nam zijn be- ecn paar gebouwen, nog lelijker dan stelling op. Van een vuil menu had die in de hoofdstraat, een loodgie- hij uitgekozen: „Bizonder aanbevo- terswerkplaats, een kruideniers- len. Rundvlees met uien. S la Fran- winkel, en kwam toen aan een geel caise, brood, boter en koffie. Tach- geverfd loodsje. Op het raam stond tig cent." - in verbleekte letters: „Eldorado De sheik ging langzaam weg Times. Drukwerk. Wordt Netjes Onder het wachten op het bizon- Uitgevoerd." Er was geen licht op der aanbevolen gerecht keek Bob daarbinnen, en in een vervallen eens in de berookte spiegel naar portaaltje zag hij een plakkaat op het gezicht van het meisje naast de deur. hem. Zelfs dat vage beeld was nog Hij las met moeite in de scheme- zo kwaad niet. Korenblond haar ring: krulde onder de rand van een vilten „Over een uur terug.... hoed uit; een gelaatskleur, die niet God weet waarvoor. ontstaan was in een schoonheidssa- Will Holley." ^on- hield zijn linker elleboog Lachend -ging Bob weer naar de dil=bt tegen zich aan, zodat rij wat Woestijnrand. „Kan ik hier dine- meer ruimle zou hebben voor de ren?" informeerde hij. bezigheid, waarin zij verdiept was. „Dat weet ik zo zeker niet", zei Zijn diner kwam. een volle scho- de oude man. „We houden er bier tel °ten maar geen bord Hij geen diners op na Dan verliezen keek eens naar zijn buren. Klaar- wc een beetje minder." blijkelijk waren borden verachte- „Maar er moet toch een restaurant 'Üko aanstelleri j in de Oase. Hij nam een roestig mes en dito „Dat is er ook. Dit is een moderne voik. duwde de uienlaag opzij, en stad." Zijn hoofd bewoog in de rich- J,iln rundvlees van aangezicht ting van zijn schouder. „Ginds, kt aai gtzicbi voorbij de Bank Café Oase." Eerste indrukken zijn van groot Met een bedankje vertrok Bob. belang, en Bob wist dadelijk dat hij Achter vuile ramen vond hil de hier geen zachtaardig, gemoedelijk Oase en wat er aan twijfelachtige tegenstander voor zich had. Het eetwaren was. Een lange, hoge lapje vlees keek hem aan met iets toonbank en een gevlekte spiegel uitdagends en niet zonder reden, namen de hele lengte in beslag, en zoals blijken zou. Na enkele mimi- gaven de indruk, dat bet In vroeger ten van vruchteloze strijd, riep htj tg'd hier wcrkeliik een oase was. de sheik. ..Als je me eens een stalen De jongen beklom een der ge- mes bracht", stelde hij voor. vaarlijk hoge krukken. Rechts van (Wordt vervolgd) ti* De Noorse handelsvloot om vatte op 1 Januari 1948 17.76 sche pen met in totaal bijna 4 mülioen bruto reg. ton. Hiervan waren 914 motor- cn 861 stoomschepen. Van de totale tonnage was 1,1 millioen ton minder dan vijf jaar oud. De Zweedse vloot bestond op 1 Januari van dit iaar uit 1214 sche pen met in totaai 1,86 milhoen ton; de Deense vloot uit 673 schepen met ruim 1 millioen ton. r* Meer dan 400 scheepsklokken afkomstig van beroemde Engelse oorlogsschepen zullen door de Brit se Admiraliteit aan liefhebbers ver kocht worden tegen prijzen varië rend van 1 tot 10 Er zyn klokken bh van de kruisers „Ajax" en „Achilles", bekend uit de slag op dc La Plata rivier". By aankoop hebben officieren, die ot> schepen dienden waartoe de klokken behoorden, voorkeur. 5^ De „Modjokerto" van de K.R. L, die gistermorgen L. Rotterdam uit Indonesië arriveerde,, voerde in zy'n ruimen grote partijen copra en suiker aan, alsmede enige kleinere partyen andere Indische producten. r% Volgens Associated Press zou Nederland binnenkort een Ameri kaanse lening krijgen om ons land le helpen bij de aankoop van sche pen. De grootte van het bedrag werd niet genoemd. AANGEKOMEN SCHEPEN 23 Juni Bermr.3 Nakskof Parkhaven: Noord- marlt Hamburg stroom ton. anker: Hol land (slbt) Terschelling Waalhaven: Kaslmbar terug van proeftocht Hoek van Holland; Mecklenburg Harwich Hoek van Holland; Phoenix Ornskjold- vlk 2e Kathaven; Empire Wansbeck Harwich Hoek van Holland. 29 Juni Amsterdam Stockholm IJselhaven; Kaap Falga Aarhims Waalhaven; .Ntj- horn Oslo Lekhaven; Elin Hom Wcstcr- vik Merwchaven; Flying Enterprise New York Merwehavcn: UUa Bourgas Merwehaven; Travancore Calcutta Lek haven: Kota Inten Quebec Wilhelmma- kade; Duke of York Harwich Hoek van Holland; Blue Boy Londen. Maassluis; Koningin Emma Londen Jobskade; Akersbus Oslo IJselhaven: Kolbergen IJmutdcn Nieuwe Waterwegsedam. VERTROKKEN SCHEfEN 28 Juni Kaslmbar (KPM) Amsterdam; Olse Chatham; Laands Londen; Jo>Boston: Constant Londen; Susie Olivier Emden; Express Boston; Bntt Antwerpen; Tor Stockholm via Antwerpen: Empire Par- keston Harwich; Taurus Boston; Arn hem Harwich: Irwell Goole; Alk Boston 20 Juni Empire Wansbeck Harwich. N.W. wind, matige koelte, buiig weer, kalme zee. SCHEErSBE WEGINGEN Aardijk 28 van Vera Ciuz naar Tam- pico; Aigemb 28 te Pernambuco van Bahia; Alchiba 27 te Rio Grande van Buenos Aires (verb.); Abbekerk 27 te Sydney; Ariadne 28 te Alexandria van Piraeus naar Beiroet; Arkeldtik 29 le New York van Antwerpen; Aide ra min pass 28 Fmisterre An tw.—Marseille; Aagiekerk 28 1 39 N., 58 18 O. van Fre- mantle naar Aden; Amstelland pass 28 Kaap Verdisehe eilanden Las Palmas Pernamhuco, AIhcna 27 te Buenos Aires. Bounty 28 te Delfzijl van Antwerpen; Bantam 20 1e Belavvan van Priok naar Canada. Boschfontein 28 dwars van Kon sic ry \an Kaapstad naar Tencriffo. Crescendo 27 van Huil naar Kiel; Cistuia 28 van Singapore naar Shang hai, Coltica 27 te Paramaribo. Diana 28 van Delfzijl naar Emden; Delft 2ft te cn van Madeira n Antwer pen, Diuvendjjk 29 te San Francisco verw Demosthenes 27 tc Narvik. Eemstroom 2B van Delfzijl naar Ko- penhagen, Echo 28 te Dublin- Grebbcstroom 27 te Liverpool; Groo- tekerk 28 te Melbourne. Hellevoetcluis 28 van Lubeck nanr Stralsund; Host 5 28 te Havre in Tepa- ratic (schroefas); Heeisum 29 te Free town van Pointe Noire Import pass. 2B Holtenau n. Stock holm; Ino 27 le Newport Jalaveera 28 te Liverpool. Konsdal pass 28 Gibraltar; KlipCon- tem 28 te Suez van Port Soedan; Kara- ton 28 te Singapore van Batavia; Ker- tosono 29 van Banjoewangl naar Ma kassar; Kota Agoeng pass. 28 Snbang "1 te Penang verw. van Colambo. Llndekerk 27 van Massawah naar Port Soedan- (verb); Lelie 28 van Delf zijl naar Emden; Loosdrccht te Port Said van Genua: Linge 28 van Majmo naar Oxelosund; Leerdam 28 te Hamp ton Roads Ecfet per ongeluk Dat moordende tempo van de tegenwoordige tijd kunnen mijn. vrouw en ik onmogelok bijhouden. Zo zij n ze bij ons thuis nog midden in de an dij vieweek, terwijl Miep allang peentjes verordineerd heeft. Wij doen het maar liever kalm aan en, midden in de eeuwigheid staan de, denken wij er eenvoudig niet aan ons te haasten. Het spreekt dus van zelf dat, als we b.v. koals gisteren, eens naar Den Haag moeten, we niet naar het station gaan hollen om per se die en die trein te halen, maar er ons op ons dooie gemak heen be geven en dan maar rustig afwach ten wanneer er zo'n ding lijdt. Nou, ik was zeker twintig minu ten te vroeg en vond, dat ik nog best een kopje koffie in de wacht kamer kon gaan drinken. Het was er gezellig druk en nadat ik mijn donker blauwe) regenjas had uit getrokken en over een stoelleuning gehangen, zag ik ineens een paar kennissen. Zij kwamen aan het zelfde tafeltje zitten en doordat de koffie nogal surrogaterlg smaakte, kregen we het onwillekeurig over de oorlogsjaren. Vele herinnerin gen werden opgehaald en we had den het er over hoe menigeen toen dingen deed, die hij nu niet meer in zijn hoofd zou halen. Twee der makkers biechtten, dat ze samen eens een hele box sigaretten had den achterovergedrukt en er nog dol gelukkig mee waren ook. Een derde gaf ook een kgas staaltje van zijn zedenverwildering uit die da gen. Net toen ik ook een duit in 't zakje wilde doen en een voorbeeld van mijn oorlogsdemoralisatie wil de geven, kwam de trein binnen en wij spoedden ons de wachtkamer uit. We troffen een lege coupé en konden dus gezellig bij elkaar zit ten. Ik hing de regenjas naast me op en nestelde me lui op een boek plaats. Juist zat ik te overwegen of ik, nu de vertrouwelijke sfeer van zo even tijdelijk verbroken was, mijn schandalige daad nog wel zou ont hullen, toen een kapelaan zeer ge agiteerd zijn hoofd door de deur stak en dringend informeerde: heeft een van de heren misschien mijn jas meegenomen per abuis). Tot mijn ontsteltenis zag ik dat de geestelijke mijn oud beestje van een donkerblauwe regenjas op de arm droeg. Ik reikte hem haastig zijn bijzonder solide donkere jas over en stamelde excuses. Nauwe lijks was de kapelaan vertrokken of de sïgarettenrovers keken' mij bedenkelijk aan en zeiden: ja, kijk eens, toen wij het deden was het oorlog en anders hadden de moffen ze maar opgerookt, maar hoe jij zoiels in volle vredestijd kan doen DESIDERrUS Meerkerk 28 te Genua; Maart)e 28 te Antwerpen van Huil; Marken 29 te Aal- borg van R'dain; Manoeran pass 28 Oucssant A'damBatavia; MuldcrkTk 27 van Accra; Mont AJta 28 te Avon- mouth: Molenkerk 27 van Colombo naar Penang. Notos 25 van New York naar West Tndie; Neerstroom 29, te Ciudadtrusillo: Nederland 28 le Part' Said van K'dam; Norwalk Victory 28 te New York. Oranjefontein 27 le Kaapstad vanröri Elisabeth; Oleum 28 van Temeuzen naar Selzaete; Omar 28 van Gibraltar naar Las Palmas (Oemar); Overijssel verm. 28 van Montevideo naar Pacific kust Po seiden 25 te New York van West Indië: Prins Willem 2 28 dwars van Miami B'dam—Houston; Prins Alexan der 28 te Avonmouth; Prins Frederlk Hendrik 27 te Montreal; Prometheus 28 te Port Swettenham. Kiouw 28 van Suez naar Aden; Rid derkerk 28 te Port Swettenham; Rijn land 23 te Rlo de Janeiro. Samarinda verm. 30 van Calcutta naar Rangoon; Soekalila (slbt) 28 te Les Pal mas Gibraltar—CYuragao; Swartenbondt 20 van Menado rtaar Makassar; Straat Malakka 23 van Singapore nanr Penang; Stanvac Djimk 28 van Pladjoe naar Ba tavia; Stan vac Benakat 29 te 's Gerong. Sarangan pass. 27 Singapore, 7 Juli in Pcrz, Golf verw.; S cru Ia 28 te Liver pool; suorva 27 te Narvik. Theseus 27 van Llvarno naar Genua; Taron 27 van Gibraltar naar Constanza; Tawali 28 van Priok naar Chenbon; Tabinta 29 tc Quebec van R'dam. VeencnburRh 28 te MJddlcsbro van E'clam; Vulcanus 28 van Gibraltar naar Ons tiVolendam S8 41 D8 n. 60.50 West van Quebec naar ÏVdanv Weltevreden 27 te Batavia; Wegro pass. 2B Lizard; Wcsterdam 28 te New York; Willam Win dom 28 van New Orleans naar Nedciland. RIJNVAART LOBITH. gepasseerd 27 Juni, Stroom opwaarts; Sicilië. Geeske, Johanna. Mas cotte, Atlanta, Theodora, Orion. Lena, Kan aal V3 art 18, Kanaalvaart 20, Codam 82, Majozoma, l'Essor, Paulina. Alid.i. San Antonio, Ros Nova. Nautilus XI» Nautilus 31. Maria, Axioma, Spree. CBM 3. Ems. Najade, Ludwig, Hollerberg, Mara, Johanna, Vindective. Constance. Valentine, Union, Maria, Ehse, Borthe, Jacobus, Henny, Katerveer, FJorentius, Residu, Christiaan, Rene, Adriana, Damco 4, Ampilo. Bernard. Avontuur, allen Duitsland; Helvetia, Fragi, Hes- sia, Damco 52, Margarete. Ascona, alien Basel. 7 Stroomafwaarts: Crescendo 3, Ma- thejo, Maurice, Tbopair. Constantina, SijlJa, Trcmoma, Stromboli, Titurel, al ien Rotterdam. HEROPENING Auto-Rijschool „Waldo" Wij brengen ter kennis van het publiek, dat wij onze afdeling „Auto-Ryschool" wederom hebben her opend. Onder de bekwame lèi- ding van onze instruc teurs hopen wij evenals vóór 1940 onze leerlingen in de kortst mogelijke tijd op te leiden. Aanbevelend, Garagebedrijf .Waldo" Fa. A. G. v. DORP Tel. 67570. Te koop aangeb. jongens fiets zg.a.n. Brugmanstraat 36. Schiedam. Te huur aangeb. gpm.,.slaap- kamer 'met of zonder pen sion te Schiedam: Brieven onder No,r,S 3756 bureau van dit "blad. Te huur aangeboden: aar dig slaapkamertje met of zonder pension in centrum. Koemarkt 1b. Z.E.ajn. eik. huisk. best. uit 4 st.» 2 armst,, tafel, theè- raeubel, dressoir. Na 7 uur Schied.tveg 196 Kethel. Weggelopen Zondag airedale terrier naam „Monty". Te rug bez. t. b. Wielhouder, Jan Steenstraat 81, tel. 68665 Orgelfabriek. A. Standaart, vraagt aankomend orgel bouwer of leerling, Noord- vest 18. Ter overname 5 winkellam pen, ballons van prima v.o. kwaliteit f 12.50 per stuk. Gcene, Rott.dljk 264 Schie dam. tm Wie ruilt vrij huisje, de Zweth bij Overschie, 1 gr. kamer, gr. keuken m, stook- geL, zolder, tuin en loods, huur f 4.75 voor kl. woning. Schiedam-Oost. p/a Wóhler» Edisonplein 14b. ,s~ ii sjï-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3