1983 STADSNIEUWS De Schiedamse korfbalploeg was 2 weken in Wandsworth heöen Banketbakkerij „HET WESTEN" RADIO RADIO van DIJK Naar GYMNASIUM, ^LYCEUM af H.B.S? P.J. VENEMANS Vrijdag 2 Juli 1948 3 Een geweldige ontvangst K.D.O. De huishoudschool in 1947 AGENDA Benelux-geluiden in de Plantage Burgerlijke Stand Vlaardingen HINESE PAPEGAAI SCHEEPVAART 12 ROOMHOORNS W. VAN NOORTWIJK ZN. Rembrandtlaan 64 De Schiedamee korfbalploeg: Is van de tweewcekse trip naar Wandsworth en omgeving weer in de Schiedamse dreven terugge keerd. De leider van deze sporlaf- vaardïging, de heer H. van Dricl heeft ons over dit bezoek een uit voerig verslag doen toekomen, waaruit wy slechts de voornaamste bijzonderheden wegens het gebrek aan voldoende plaatsruimte hieron der zullen weergeven. Bij aankomst in Londen waren aanwezig de heren R. O. Bale na mens de A.N.S.A J" Chamberlain (voorzitter), T. Hadlcy (secretaris), B. Green en R. Muller, die namens Wandsworth Korfbalclub het gezel schap in eerste instantie welkom heetten. Gereedstaande taxi's zorg den hierna voor een vlot vervoer van personen plus bagage naar het prachtige stadhuis van Wandsworth, waar de Mayor van deze „borough". Aid. Mrs. E. K. Goodrich de Schie dammers namens het Gemeentebe stuur een zeer hartelijk welkom riep, welk welkomstwoord werd be antwoord door Henk van. Driel als leider van het gezelschap. Dc wedstrijden Oe volgende dag vond des middags na athletiekkampioenswedstrijden de eerste officiële wedstrijd plaats, bijgewoond door mrs. Goodrich, tnr. Willet, secretaris van de Mayor van Wandsworth en de heer Alb. Mil- hado. Schiedam won met 51. Wandsworth als ploeg speelt onge twijfeld een zeer goede party korf bal. In snelheid, goed vangen en plaatsen, middenvakken, en verdedi gen (by dit alles in aanmerking ge nomen de betrekkelijk korte periode waarin men in Engeland korfbalt), blinkt zij uit, doch wedstrijderva ring ontbreekt helaas geheel. Vooral van het opbouwen van behoorlijke aanvallen en het profiteren van ge boden kansen, hebben onze Engelse vrienden nog weinig begrip. Elk Hollands twaalftal leert dit in meer dere of mindere mate door het spe len van wedstrijden m competitie verband, doch In loonden kunnen. Croydon en Wandsworth slechts te gen elkaar spelen en lopen de krach ten dermate uiteen, dat de laatste van deze wellicht wel belangrijk ste onderdelen van ons spel wei nig of niets leert De eerder genoem de kwaliteiten stellen Wandsworth namely k steeds in staat gemakkelijk met zeer grote cijfers van Croydon te winnen. De volgende Zondag is voor een belangrijk deel besteed aan het spe len van onderlinge wedstrijden, waartoe twaalftallen werden samen gesteld bestaande uit Engelsen en Hollanders. Voor Wandsworth had dit nuttige gevolgen, want toen de B-ploeg des Woensdags tegen een zwakkere Schiedamse combinatie in het veld kwam, kon deze de zeer eervolle uitslag 11 behalen. Tij dens deze wedstrijd bleek, dat op de voorgaande Zondag veel was ge leerd. De beide A-ploegen kwamen Zondag 20 Juni weer in het veld en ditmaal won Schiedam op fortuin lijke en wat geflatteerde wijze met 60. Tenslotte werd Woensdag 23 Juni de laatste wedstrijd tussen de heide B-ploegen gespeeld, welke na zeer aantrekkelijk spel wederom in een draw' (33) eindigde. Bij alle wedstrijden was veel pu bliek aanwezig en werden door de omstanders zowel aan Engelsen als Hollanders tal van vragen gesteld. Belangstelling voor ons spel bestaat er ruim voldoende. De ervaring heeft geleerd, dat het publiek by het zien ervan wordt geïmponeerd. Als bewys moge genoemd worden, dat Engelse athletcn en zwemmers uit dc omstreken van Wandsworth, die de wedstrijden bijwoonden, alle mogelijke inlichtingen hebben ge vraagd en voornemens zijn korfbal te gaan. beoefenen. Gebrek aan speelterrein belet in Londen een snelle verbreiding van het spel, als mede het ontbreken, van enkele vol komen ter zake kundige trainers. De afspraak is gemaakt, dat zo mogelijk een jaarlijkse uitwisseling Ambachtsschool 'heeft nieuwe directeur De nieuw benoemde directeur van de ambachtsschool, de heer J- Pu{- leman, heeft Donderdag in een bij eenkomst in de school, zijn functie aanvaard. De installatierede werd uitgespro ken door Ing. W. A. Hoek, die naast woorden van welkom aan het adres van de nieuwe directeur, met dank baarheid het werk herdacht van de heer J- W. Boot, die zes jaar lang de zes moeilijke oorlogsjaren het directeurschap waarnam. De heer C. Deelder, die hierna aan het woord kwam, wendde zich ook spe ciaal tot de heer Boot. Namens de leraren verwelkomde de heer G. v. Marion de heer Pulleman, die dank zegde voor de vele vriendelijke woorden tot hem gericht. De heer Kemp deelde aan het slot van de bijeenkomst mee, dat het personeel het plan heeft de heer Boot een blijvend aandenken te schenken uit erkentelijkheid voor het vele werk, dat hy voor school en personeel verzette. Accordeonvereniging Op Dinsdag 29 Juni organiseerde K.D.O. voor de leden met de da mes 'n soiree in. hotel Beijersber- gen, ter gelegenheid van het tien jarig bestaan. De voorzitter, de heer Haver sians memoreerde in zijn openings woord in het kort de geschiedenis van. de vereniging, waarin hij te vens verklaarde waarom het twee de lustrum zo laat werd gevierd. Voorts wees hij op het groeiend ledental en het opgevoerde muzi kale peil. Hij dankte de directeur, de heer P. van Hassel, voor diens uitstekende leiding. Daarna werd overgegaan tot de afwerking van een gevarieerd feestprogramma, geheel verzorgd door eigen krachten, waaruit bleek dat de leden, niet alleon de accor deon in verenigingsverband bespe len, doch dat zij ook als solist met succes kunnen optreden. tussen de korfballers zal plaats vin den, doch dat Wandsworth contact met andere Nederlandse verenigin gen gaat opnemen. Het bezoek was zeer interessant De taalmoeilijkheden stelden gis teren gastheren en gasten wel eens voor problemen en comische situ aties, doch de onverbeterlijke gast vrijheid der Engelsen en in de moeilijkste gevallen de hulp van de veie Engels sprekenden Schiedam mers, bracht steeds een spoedige oplossing. Ieder voelde zich dan ook volkomen thuis. Wandsworth had voor een buitengewoon aan trekkelijk programma zorggedra gen, waarvan de hoogtepunten wel waren een bezoek aan de voor naamste bezienswaardigheden van Londen, als Buckingham Palace, waarbij de Schiedammers de eer te beurt viel van zeer na.bij het uitrijden van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Elisabeth cn de Hertog van Edinburgh mee te ma ken, de Tower van Londen met de Kroonjuwelen, de Law Courts, tij dens welk bezoek door een Engelse vriend Mr. Jones zelfs mo gelijk werd gemaakt enkele rechts- zittingen bij te wonen, bezoeken aan Speedway-races, de Zoo, Hyde Park en vele andere wereldbe roemde plaatsen en gebouwen. Zeer aantrekkelijk was een twee daagse wandeltocht door het graaf schap Surrey met overnachting in een Jeugdherberg. Tijdens deze tocht werd genoten van prachtige vergezichten, schitterende land schappen en schilderachtige dor pen. Verder was een speciale dag gereserveerd voor de bezichtiging van Windsor Castle, het zomerver blijf Van de Engelse Koninklijke familie en Hampton Court. Op een ter ere van de Schiedam se gasten georganiseerd sporthal waren ook de Mayor van Wands worth, mr. Willet en air. East aan wezig. Op een later gehouden „so cial evening" hebben onze stadge noten mr. Chamberlain een met ivoor ingelegde voorzittershamer aangeboden. Het afscheid was niet,voor lange tijd, want reeds in Augustus is er een tegenbezoek. Het jaarverslag van de Huishoud en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken over 1947 heeft de lezer weinig belangrijke feiten te vertellen. Nog steeds hebben plan nen voor verbetering en vernieu wing van het schoolgebouw nog geen vaste vorm gekregen. De ver warmingsinstallatie verkeert in een dermate slechte toestand, dat alge hele vernieuwing van de installatie wordt overwogen. In September '47 bedroeg het aantal leerlingen 434 en het aantal cursisten 244. Het verzuim was aanmerkelijk minder dan in 1946. Onder controle van de lerares werkten voor het eerst de leerlingen, die opgeleid worden voor 't diploma „Hulp in de Huis houding" een middag practisch bij een huisvrouw. Deze nieuwe rege ling mag als geslaagd worden, be schouwd. Dank zij de medewerking van wethoudster en inspecteur van het Onderwijs kondon de lessen in lichamelijke opvoeding in een gym nastieklokaal worden hervat Over het algemeen kan men in de vakklassen een teruggang in het leerlingenaantal bemerken, die wordt toegeschreven aan de vlot heid, waarmee jonge mensen in het bedrijfsleven worden opgeno men. Ook de opschorting van het 8ste leerjaar werkte ongunstig. In het bestuur van de school kwam de heer A. v. d. Blom de heer K, Lub vervangen. De dames K. v, Heyst, A. Gerritsen, C. A. Sigmond en M. Bonefaas namen ontslag en mej. K. van Heyst ging met pensioen. FRIJZENBUREAU Het Plaatselijk Prijzenbureau zal Woensdag 7 Juli geen zitting hou den. Vergaderingent 2 Juli, Stadhuis, 7.30 uur: Ge meenteraad. 3 Juli. Jul. Kerk, 8 uur: A.R. leesver. Spr. ds. B. A. Bos, Voor burg en or. M. H. A. v. d. Valk Rotterdam. 5 Juli. Ver. lokaal, 8 uur: Chr. Hist. Unie. Spr. prof. Niftrik. Films: Passage-bioscoop: Da. 2, 7, 9.30, Za. cn Zo. 1-43, 4.15, 7 en 8.30 u; Monsieur Vincent, <14 j.). Op het toneel: Govert Verheul. Monopole: Da. 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7, 9, Zo. 3, 5, 7, 9 u: Grootpa is nog zo dom niet en Mensenjacht In de Doodsvallei. Joop Walvis speelde voor de radio De eerste keer was het Don derdagmorgen niet, dat radio technici achter het toneel van het Passage-theater bezig waren het theater te verbinden met de studio te Hilversum. Van twaalf uur tot half een zond de AVRO een orgelconcert van Joop Wal vis uit, Prompt op tijd werd be gonnen en voor een half uur zetten wij, de enkele toehoor ders, ons in een houding, die geen verandering kon gedogen want als een dreigende Cerbe rus hing halverwegen de zaal de microfoon, die ongenaakbaar het lichtste gekraak van de stoelen o£ voet geschuif el zou opvangen. Het ging goed met dat gekraak en geschuifel dan, alleen de kleine P.T.T.-man strooide roet in het muzikale eten door daar onverhoeds onder de tango zo'n nies te fabriceren achter zijn hand, dat alle tien hoofden te gelijkertijd met vernietigende blikken zich op hem richtten. „De natuur is sterker dan de leer" had die draad- en kabel man zich tot devies genomen, want vervaarlijk hoofdschud dend wees hij verontwaardigd dit zwijgende massale protest van de hand en alle hoofden wisten dan ook niets beters te doen, dan zich weer orgehvaarts te nijgen. Het bleek, dat het orgelspel goed en het niezen, slecht door gekomen was. Jammer voor de P.T.T.-man, Joop Walvis speelt 23 Juli weer voor de radio. Advertentie i, M. U weet het, onze aanbie dingen zijn steeds iets bij zonders, zowel door kwaliteit als door de opmerkelijk lage prijs. Het is jammer dat wij er niet altijd voldoende van kunnen kopen. Ook nu weer iets bijzonders Een moderne damestas met luxe beugel in prima rund box en met zijde gevoerd. V fcn nu de grootste verrassing: Vanaf Zaterdag koopt U deze tas in bruin of zwarl voor MA7HENESSER5.AA.N (DUX23CHU - Onder auspiciën van de Bene- lux-commissie van de Enso komt als eerste pupil Zondag de Kan. Harmonie der Xaverianen uit Lier in België op bezoek, 's Middags om één uur wordt een concert gegeven in de Plantage. Het programma hiervan, luidt: 1. Nederl. Volkslied. 2. Jubel mars van Edw. Gijsen- 3. Fakkel optocht van Paul Gilson. 4. Milen- ka, fantasie van Jan Blockx- 5. Pa cificatie van Gent: a. Alva's in tocht, b- Volksfeest van Peter Be- noit. 6. Belgisch Volkslied. Gemeente-publicaties VERKIEZING TWEEDE KAMER STATEN-GENERAAL Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openba re kennis, dat op "Woensdag 7 Juli a.s. van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal ge schieden de stemming ter verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Herinnerd wordt aan de ver plichting, opgelegd bij art. 72, tweede Ld, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stem- district. De aandacht wordt gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uit geschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". UITBREIDINGSPLAN IN ONDERDELEN „HET HOOFD" De burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland by hun besluit van 15 Juni 1948 hebben goedgekeurd het door de Gemeenteraad van Schiedam op 23 Mei 1947 vastgestelde uitbreidings plan. in onderdelen „Het Hoofd" met bebouwingsvoorschriften. Schiedam, 2 Juli 1948. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen tot de Cursus VMTO "te Rotterdam, slaagden de heren: A. v. d. Mark, B. May, A. Schoenmakers, A. Wer ner, T. Besemer, G. v. d. Endt, W. de Jong, M, Muyselaar, J. v. d. Zouwen, G. Akkerman, P. Jonge- krijg, G. Kalkman, W, Ketting. P. Korpel, I. Berkhout, F. Kouden- berg, J. van Rutten, J. Troost, W. de Wit, L. van Gog, allen leerling van de pro-VMTO-cursus te Schie dam. Bij" bet te Rotterdam gehouden examen Landmaehinist slaagde on ze stadgenoot, de heer J. Pont voor het diploma A als machinist-motor bedrijf. Zondag organiseert de water sportvereniging „De Nieuwe Wa terweg" een onderlinge zeilwed strijd van Den. Briel naar Schie dam. De vermoedelijke aankomst bij de finish aan het Hoofd, zal waarschijnlijk ongeveer half drie zijn. Gehuwd: J. Hanegraaf 25 j. en L. Liebeek 22 j. W. de Nijs 26 j. en A. C. v. Wageningen 24 j.; J. L. P. Snoep 23 3. en M. Vermeer 24 j.r H. J. Schouwenburg 28 j. en A. W. Mookhoek 26 j.: H. de Nijs 35 j. en Th. v. Beek 28 '3.; W. Koogje 37 j. en S. Maan 26 j.; C. Bek 24 j. en P. Winterswijk 20 j.; P. S. M. van Dijk 27 j. en A. J. Lansbergen 24 j.; A. Woutersen 31 3. en G-. P. C. Bakker 21 j.; P. H. v. Wijnen 45 j. en M. P. J. Oudde 51 j.; J. v. d Most 33 j. en C. J, Offerman 28 j.; J. H. Visser 25 j. cn H. v. d. Grijp 23 3.; H. v. Gangelen 49 j. en H. T. Langenberg 41 j.; C. W. J. Ruts 43 j. en C. J. Oodde 30 j.; A. S. Si- vertsen 24 j. en N. de Vogel 29 j.; P. Chr. Struijk 29 j. en C. Chr. Gommel 22 j. J. Hemminga 26 j. en A. v. Dyk 21 3. Overleden: A J Teunisse 84 j. Vlaardingerdijk 25. Geboren: Willem P z v W P v Rijswijk en- J M v a Windt, L, Kerkstraat 64; Johanne d v R F Burnet en L v Leeuwen, Dr. Nolet- str. 1; Leendert P z v L Kok en M Kapteijn, Paralellweg 236; Jacoba d v A v Gogh en W C Snyders, Raam 21; Hendriks J d v H E de Lange en A Groen, Tuinlaan 70; Daniël z v K G Vrauwdeunt en P v Loenen Marconistraat 5; Frank lin z v M J v d Mark en J v d Most, Nassaulaan 75; Dirk z v H Overhand en N v Dijk, van Mus- se nbroekstraat 11. Heilsofficieren uit India in Schiedam Zondag zal Schiedam bezocht worden, door twee inboorling-offi- eieren, van het Leger des Heils in 1 India (voormalig Britsch Irsdië), kapitein Sharma van Pakistan en kapitein Kahra van Hindoestan. Deze bruine officieren zijn reeds geruime tijd werkzaam onder hun rasgenoten en maakten deel uit van de staf van Gen. Orsborn, toen hij dezer dagen ons land bezocht. De samenkomsten, waarin de" kapiteins zullen spreken, -worden gehouden 10 uur v.m. en. 7 uur 's avonds in de Leger des Heils- zaaL De samenkomsten worden gepresideerd door kolonel Huyg van het Nationaal Hoofdkwartier en als vertaler zal optreden kapi tein Th. Krommenhoek eveneens van het Nat Hoofdkwartier. Raadsvoorstellen Met ingang van een nader te be palen datum zullen B. en W. aan de heer D. Okker, onderwijzer aan de Erasmusschool A overeenkom stig zijn gedaan verzoek, eervol ontslag verlenen, zo delen zy aan de gemeenteraad mede. Er is ook nog een voorstel voor de agenda van hedenavond, om de heer A. Koldijk, bouwkundig amb tenaar 2e klasse bij de Rijksgebou wendienst te !s-Gravenhage, te be noemen tot ambtenaar by het Prij zenbureau voor onroerende zaken in he-t ambtsgebied Schiedam in de rang van technisch ambtenaar le Kias.se. Zomeravond-competitie De Dinsdag gespeelde wedstrijd MartinitS.F.C. leverde een on verwachte 51 overwinning voor Martinit op. Hedenavond om 7.15 uur wordt op Boshoek de belang rijke wedstrijd Excelsior—SW 2 gespeeld. PLANTAGECONCERT Zaterdagavond acht uur geeft het tamboer- en pypercorps „Harmo nie" een concert in de Plantage. Het programma luidt: 1. In Rij en Gelid, J. C. de Besta; 2. Als *t Zomert, A. J. Scheurkogel; 3. Oranje Boven, Potpourrimars; 4. Pijpersmars, "UKO; 5. Simul and Semui, H. R. Patrick; 8. Marcheren is Gezond, S. Eikelenboom: 7, March of the Giants, N. W. Gade; 8. Men of Harlech, John Guard; 9. Another Mile, H. R. Patrick; 10. Flip de Fluiter, J. Buiterman; 11. L'Heroique Clairon, G. Defrance; 12. Fakkeloptocht, P. C. Poortman; 13. Taptoe, A. J. Scheurkogel. CONCERT OP FEESTTERREIN Het zag er aanvankelyk niet best uit en men verwachtte, dat het hele concert, dat de Voorwaarts ter ge legenheid van de verjaardag van 25. K.H, Prins Bomhard. zou geven in duigen zou vallen. Het is echter meegevallen, het bleef droog en er was een groot publiek. Het programma bestond voor een groot gedeelte uit vader landse Lederen, die enthousiast wer den meegezongen, zodat dit concert buiten alleverwachtingen een suc ces is geworden. Dit concert was georganiseerd door het Vlaardmgse Comité voor de vie ring van Natio nale Gedenkdagen. Het Vyaardingse publiek heeft echter nbg*meer te wachten. Zaterdagavond komen de Ramblers onder leiding van Theo Uden Masraan naar Vlaardingen om op het Feestterrein een con cert te geven, op uitnodiging van do Muziekvereniging Voorwaarts. Deze vereniging hoopt op deze wyze geld bijeen, te brengen voor het kopen van uniformen. Moge het Zaterdag beter weer zijn dan de vorige maal, toen de Ramblers naar Vlaardingen kwamen. SPREEKUUR BURGEMEESTER Inplaats van Vrijdag zal de bur gemeester mr, J. Heusdens zyn spreekuur houden op Zaterdagmor gen van 10-11 uur. De burgemeester zal verder in Juli geen spreekuur meer houden in verband met afwe zigheid. CEARL DERR BIGGERS EEN CHARLIE CHAN-M YSTERIE No. 31 De uitdrukking van zijn gericht joeg me schrik aan. Hij stond daar als een opgejaagd ko nijn in het licht en schoot toen weg. Ik klopte aan de huisdeur. Het duurde lang, en toen. kwam er ein delijk een man, die er bleek en opgewonden uitzag. Hij zei, dat hij Thorn, de secretaris, was. Ik geef er mijn woord op Will heeft het al gehoord dat hjj over zijn hele lichaam beefde. Ik vertelde nem waarom ik bij Madden kwam, en hij was erg onbeleefd. Hij zei, dat ik de grote P. J. beslist niet spre ken kon. „Kom over een week te rug", zei hij telkens. Ik praatte en pleitte en hij gooide de deur voor mijn neus dicht" „U" kon Madden dus niet spre ken", herbaalde Bob langzaam. „Anders nog iets?" „Niet veel. Ik reed naar de staa terug. Een eindje op de weg vie len mijn lichten weer op de kleine oude grondonderzoeken Maar _toen ik kwam waar ik dacht, dat hij zijn moesr, was hij spoorloos verdwenen. Ik heb niet naar hem gezocht,— alleen maar gas gegeven. Mijn lief de voor de woestijn is met heel groot, als het donker Js." Bob Eden nam een cigarette, „Ik ben u zeer verplicht", zei hij. „Meneer Holley, ik moet nu dade lijk naar Madden. Als u my een ga rage wijzen wilt. „Dat wil ik met", antwoordde Holley. „Een oud wagentje, dat lui stert naar de naam van Horatius Greeley behoort by toeval tot mijn bezittingen en daarmee rijd ik er u heen." „Ik kan er niat aan denken u uit uw werk te halen." „Kom, maak geen grapjes. Breek mijn hart niet Mijn werk! Ik ben hier bezig een flinke dagtaak tot in eeuwigheid te rekken en nu komt u binnenrollen en begint me voor de gek te houden...." „Het spijt me", zei Bob. „Nu valt me in, dat ik uw plakkaat op de deur heb zien staan." Holley haalde de schouders op. „Dat was goedkoop cynisch, geloof Ik. Ik probeer er vry van te blijven, maar soms...." Zy gingen het kantoor uit en Hol ley deed de deur op slot. Het verla ten, saaie straatje strekte zich aan weerszijden uit naar onbeperkte ruimte. De redacteur maakte een handbeweging naar het rustige schouwspel, „Je kunt ons allemaal hier vin den bannelingen van de wereld", zei hij. „Natuurlijk, de woestijn is groots, en wy hebben haar lief maar laat een dokter eens zeggen „je kunt gaan", dan zie je ons niet meer van het stof. De dagen kun nen me zoveel niet schelen maar de nachten de koude, eenzame nachten." „Kom, Wil], zo erg is het niet", zei het meisje zacht. „Neen, zo erg is het niet", gaf hij toe. „Sedert de radio cn da bios coop er zy'n, niet meer. Avond aan avond zit ik daar irj dat theater, en soms, by het Laatste Nieuws, of ook wel in een stuk, zie ik New York weer, niet automobielen, en de leeuwen op de stoep van de Bi bliotheek, en vrouwen in bontman tels." Zwijgend liepen ze met hun drieën voort over het zand, „Als je me lief hebt, Paula", rei Will Hol ley zacht, „dan moet je eens een achtergrond voor me zoekon in New York, en een film, die daar speelt. Dan zal ik er naar kijken tot deze oude ogen blind zijn." „Ik zou het wel willen", zei het meisje, „maar het publiek in de gro te steden geeft er niet om. Ket wil de woestijn de wijde, open ruim te, ver van het stadslawaal" Holley knikte. „Ik weet het. Dat gevoel heeft zich in de laatste jaren door Amerika verspreid als een vre selijke epidemie. Ik moet er eens een hoofdartikel over schrijven. De Fransen hebben er een goed spreek woord voor: Waar iemand niet Is daar is zijn hart." Het meisje stak haar hand uit „Meneer Eden, ik ga u bier verla ten verlaten voor een goede nacht in Hotel Woestijnrand." „Maar ik zal u weerzien", se! Bek snel. „Dat moet." „Natuurlek. Morgenochtend ben ik op de ranch bij Madden. Ik heb die brief van hem. en nu zal ik hem spreken, daar wil ik wat om ver wedden als hij er is." „Als hij cr is", herhaalde Bob In gedachten. „Goedennacht. Maar voor u heengaat hoe vindt u runder lapjes?" „Verrukkelb lachte zij. „Ja één ós genoeg. Maar dat éne ben ik heel dankbaar." „Het was een heel lief lapje", zei ze. „Goedennacht" Will Holley liep door naar een oude auto, die voor het hotel stond. „Stap in", zei hjj. .Het is niet ver," „Een ogenblik ik moet mijn va lies halen", antwoordde Eden. HU ging het hotel binnen en kwam even later terug met zijn koffer, die hij achterin zette. „Horatius is klaar", zei Holley. „Nu naar het 1 Westen, jonge man." J ZANGUITVOERING „Ons Clubje" onder leiding van Mej. Jo Mulder met Thea Roos aan de piano geeft vanavond een uit voering in de zaal Harmonie. Voor de pauze worden er liederen, ge bracht terwijl na de pauze een spel wordt opgevoerd, getiteld Toosje en Bertie in poppenland. Tekst en mu ziek van Mej. Jo Mulder. LAMPIONOPTOCHT De gezamenlijke Federaties van Buurtverenigingen t.w. Het Westen, Het Oosten, Centrum, Vettenoord- sche Polder, en Vlaard, Ambacht hebben besloten om in de feestweek van 31 Augustus tot en met 4 Sep tember op Woensdag 1 September 's avonds 'n grote lampiontocht te houden voor kinderen. Deze op tocht zal dan tevens een gezamen lijke stertocht vormen, rond de ha vens en een défilé voor het stadhuis. De betrokken secretarissen zullen door de Federaties worden inge licht. Opgave tot deelname moet ge schieden vóór 15 Juli aanstaande by de secretaris der Buurtverenigin gen. Deze kunnen dan verdere in lichtingen verstrekken. aangekomen schepen 1 Juli Sea Queen Pampa Pernis ASF; SyJ- via Lykes Corpus Chrtsti Merwehaven; Aune H. Huil Waalhaven; Holland)a Antwerpen Yselhaven; Oise Chattam Jobskade; Bury Hull Parkhaven; Sie- ret Horn Londen bijlegger R'dam; Esso- Den Haag Aruba Perms A.PC.; Nettie Londen Lekhaven; Loanda Londen Yselhaven; Leuvckerk Bremen Schje- haven; Prinses Beatrix Harwich Hoek van Holland, Voorwaarts Londen Bin nenhaven; Jacob van Heemskerk van Noordzee Parkkade; Abo Letth Merwe haven. 2 Juli Jo Boston naar Leiden; Amstelstroom A'dam Waalhaven; Export Londen Parkhaven, Hos Amsterdam Lekhaven; Prudentia Halmstad Waalhaven: Sulev Huil Vlaardingen; Zeeland (SSM) New Castle Waalhaven, Arnhem Harwich Hoek van. Holland; Samuel V Shreve Londen Waalhaven; Agne Londen Waal haven; Ames Victory New York Lek haven. VERTROKKEN SCHEPEN 1 Juli Cirrus (veerschip) naar Atb Oceaan; Mecklenburg Harwich; Elsenbuxgh Ca sablanca via Londen; Sambre Parijs; Hector (slpb.) naar IJmuiden: Biodd Geile; Ousel Liverpool cn Manchester; Koningin Emma Tilbury; Marva Wor- merveer; North Down Dublin; Urmajo Horsetis; Antwerp Harwich; Duke of York Harwich, Siwa Antwerpen; Niobe Helsmgfors. 2 Juli Delünus Stavanger; Bataan Rangoon via Antwerpen. Wind Noord, stijve bries, deining, be wolkte lucht. Loodsdienst 1 Juli 17.50 gestaakt, 2 Juli S 45 hervat. SCHEEPSBEWEGINGEN Alderamin pass. 1 Kaap Ferrat van Antw. naar Marseille; Al cor 1 van Ant werpen naar R'dam; Alchiba 30 te Por to Aïegre; Amsteïdiep pass 1 Start Point van Baltimore naar R'dam: Am- Etelstad 2? te Mombsssa van Tanga. Bantam 1 van. Belawan naar Colom bo; Biar.kenburgh (slbt) 30 van Gi braltar. Cleodora 1 van Straat Ormuz van Bahrein naar Havre; Celebes 1 te Co- rynton van Londen; Castor 30 dwars van Puente Gorda (Cuba) van New Orleans naar Curacao. Dordrecht pass. 1 Gibraltar naar Pur- fleet; Diana 5 1 te Delfzijl van Emden 1 van Delfzijl naar Goole: Delft pass 1 Kaap Fimsterre van Madeira naar Antwerpen. Esso Den Haag l te R'dam van Aru ba; Esso Rotterdam pass 1 Kaap Race van R'dam naar New York Hast 4 29 te Delfzijl van Gothenburg; Helder 2 te Antwerpen; Hugo de Groot 1 van Batavia naar Tarakan; Hesüa 1 te Tnnidad van Barbados; Hersilïa 1 te La Gulara; Helena 1 te Carthagena van Barranqullla: Hollandla 1 van Antwer pen naar Gothenburg. Ittersum 1 te Genua. Larenberg pass. 1 Gibraltar van Vlaar dingen naar Bagnoh; Linge 1 van Oxe- loEumi naar IJmuiden; Lissekerk 1 ten anker te Abadan; Lievevrouwenkerk 1 te Dar Es Salaam van Zanzibar; Loe- nerkerk I te Antwerpen van A'dam; Limfjord 30 van Delfzijl naar B'dam; Loppersum 1 te Madras; Limburg 24 van Los Angelos naar Sea lie; Lena pass. I Vlissingen van Temeuzen naar Stral- sund Molenkerk 1 te Singapore vzatl Pe- nang; Madoera 1 te Vlissingen rede van Antwerpen; Marken 3 van Gothenburg naar R'dam; Ma do 1 te Gent; Macbeth 3 te Oporto van Lissabon; Maaskerk 30 350 mijl Z.W. van St. Vincent, van Do ver—Dakar; Macoma 1 250 mijl N.W. van Pinisterre, Rouaan—Curasao. Nigerstroom 1 van Ctiio naar Loanda. Ootmarsum 1 van Baltimore naar Ne derland; Oud-Beyerland 1 te Antwer pen van Goole. Pelikaan 4 te Batavia verw.; Pnns Alexander 1 van Avonmouth naar Ant werpen; Prins Willem. 2 1 te Houston; Poeloe Laut pass. 1 Port Soedan (Rode Zee) van Suez naar Colombo. Rem pang 1 dwars van Jabalattair van Colombo naar Makassar: Rotü 1 van Balik Papan naar Makassar. Salatigs verm. 2 van Belawan naar R'dm; Samarinda 1 van Calcutta naar Rangoon 3 daar verw.; Stanvac Djirak 1 van Prlok naar Pladjoe; Stanvac Pen- dopo 1 op Moesi Rivier van Gerong naar Goehan; Stentor 30 te Bilbao; Sal- Isnd pass. 1 Kaap VcTd. Eilanden van Bahia naar Las Patmas en A'dam; Sa- mana pass. 1 Madetra van Konakry naar Bordeaux; Sommelsdijk pass. 1 Kaap Vennes (Algerije) van Port Said naar Hallfax. Tiberius 30 van Gonalves naar Cape Hatien- Trompenburgh. 1 te Antwerpen van A'dam; Temate 1 te Gravesend; Tjibodes pass. 1 Ouessant van Imxning- ham naar Buenos Aires. Volkeralt 1 van Leith naar R'dam. Willem van de Zaan 1 te Den Helder; Winterswijk 1 te Sfax; Wieldrecht ver trekt 3 van Melbourne naar Adelaide. Zaanstroom 30 van Liverpool naar A'dam; Zeeland 1 te New Orleans Galveston. SCHEEFSBEWEGING ÏN DE NIEUWE WATERWEG Gedurende de afgelopen maand zijn de Nieuwe Waterweg binnengekomen: 773 st. en m, schepen met een gezamen lijke inhoud van 1090040 n.r.t. In de zelfde tijd van het vorig jaar: 569 sche pen met 255 010 nr t. Sinds 1 Jan. 1948 ztjn binnengekomen 4354 schepen met in totaal fi 735 353 n r.t. Jn bet zelfde tijdvak van 1947 2S3S schepen met in totaal 4.799.794 nr.t. RUNSCHEEP VAART LOBITH, gepasseerd 30 Juni. Stroom opwaarts: Isala. Memento Mori, Jalu, Joma, Vios, Anja, Notela 4, Spes. Gs- sma. Marijke, Coma, Holland, Quatre Frères, Joannes, Willems Nicolaas, Ju- turna, Sebastiaan. Soam 10. Voorwaarts, Hema, Paul, Mina, Cmq Frères, Hardi, Exvoto, Volker, Alvig, Mina, Brazza, Santa Foor. Adina 2. Geeske, Eider, Nid d*Amour. Johanna, Meuse, Schel- destad, Guide, Madoera, Rosa, Japico, Nautilus 9, Transport 28. Maria, Eduard, Paula 2, Prudence, Lima, Johanna, Eduard, Radicum. Katla, Fluviale 32, Touna 2, Damcq 7, Mercurius, Sehwarz- wald, Maria, Mea Vota. Tressor, Arthur, Adeline, Marcel, Roelfina, 3 Gebroe ders, Gelfxat, Anima, Maria 2, Hodir, Henri, ThiUa 3, Candia. Johan, Le Eti- cia, Rhenanla, Coja. Dlna, Cuncgonda, Antonie 2. Antome 3, St. Joseph, Higna, Perseverance, Lean I, Lean 2, Jean, Karei, Onderneming, Morgenster, Teu- na 4, Berg, Alwi, Anna Maria, Elise, Geato, Fasott, all*» Duitsland; Domburg, Van je vrienden... Toen ik van de week op een mid dag evén aanliep bij mijn vriend de schilder, trof ik op het atelier vele goede bekenden aan. Het groepje kunstbroeders en -zusters was in een vrolijke stemming, want de gastheer had juist een schilderij verkocht. In het vroege middaguur zaten al deze onmaatschappelijken al van zoete en sterke slokjes te nippen vanwege het ongedachte financiële succes en toen ik bin nenkwam, riepen een paar mak kers: hè, jij hebt je jas nog aan, ga jij even een kist taartjes halen, hier is de boter en suiker, afgewo gen en wel, en zij noemden het adres van een hele dure banket bakkerij. Nou, veel zin had ik ex niet in, want het was zeker wel een kwar tier trammen naar die bakker, maar omdat de gastvrouw me be moedigend toeknikte deed ik het töeh maar. Het was een mooie, frisse en erg luxe winkel en er stonden, wel vier juffrouwen achter de toonbanken. Toen ik binnenkwam staken ze on middellijk de koppen bij elkaar en keken een beetje schuw in mijn richting. Ik vond het vreemd dat er niet een der dames direct op me af kwam, want ik was de enige klant op dat ogenblik. Zij stonden maar te smoezen met elkaar en schenen het er niet over eens te kunnen worden wie mij helpen zou. Ik be gon maar vast voorzichtig de boter en de zak suiker uit mijn jaszak ken te voorschijn te halen en toen ik de inlevering op de toonbank legde kwam een der meisjes op mij af, maar zo aarzelend en schoor voetend of ik een grommende hond was. Mag ik vier en twin-ig ge bakjes, zei ik vriendelijk, hier is de boter en de suiker."Met een schich tige beweging pakte het juffie de klont margarine en de zak en liep er mee naar de verst verwijderde weegschaal, terwijl er een vlak bij de hand stond. Ik zag dat zij aan de boter rook en in de suiker roer de en het vie! me op dat de andere drie meisjes maar bij elkaar bleven staan en met een zekere spanning toekeken. Zeer verwonderd over het vreem de gedrag der dames en een beetia met mijn figuur verlegen, wilde ik, om me een houding te geven, een sigaret opsteken, maar de koker glipte uit m'n hand en viel op de vloertegels. Ineens begonnen die vier idiote juffen te gillen en twee van. hen snelden naar de deur. Met een uiterst onbehaaglijk gevoel en een beetje beledigd wachtte ik maar rustig af tot ik eindelijk de doos taartjes zou krijgen. Ik con stateerde een grote opluchting bij de meisjes toen ik, na met gepast geld betaald te hebben, met mijn vrachtje de deur uit wandelde. Piekerend over dat raadselachtig gedrag van die grietjes en helemaal uit rrrn hum, kwam ik bij het fees tende gezelschap terug. Ik zie al aan je gezicht wat er aan de hand is, zei de goedige gastvrouw, ter wijl ze me even apart nam: ik vond het flauw, maar je weet hoe ze zijn in zo'n uitgelaten stemming: ze hebben die winkel opgebeld voor je er kwam en gezegd: als er straks een meneer komt die er 20 en zo uitziet, om 24 gebakjes te halen, kijk dan een beetje uit, hij is een tikje..,, nou ja, wel een goedaardig soort, maar je kunt toch nooit weten. Vooral maar niet tegenspreken. DESIDERIUS. Advertentie t. M. REIZEN NAAR BINNEN- EN BU TENLAND fa Was waganj voor frou wr Ijdcn Oranje, Moreate, Damco I, Damco 7, Henri, Morcote, alle Basel; Labor, Ca- tharina 2, Orion, Advent. Rhetnunlo»* Rijnsohelde £1, Rijnschelde 17, Rem brandt, Nideck, Rhemtmion 6, Rhein- unlon 10, alle Straatsburg. Stroomafwaarts: Maria, Fiat Volun tas 4, Falko, Clara Elisabeth, Aleida Maria, Gerraanla 2, S H.V. 2, Leba 3, Energie, St. Joseph, Philippine, Anna. Steenwijk, Walcheren, 'szHertogenbosdh Kawi, Agra, Intntas I, Palatmia, Zee- landla, Diaz, Trivisia, Rrnda, Richard 2, Elsabeth, Fretta, Horand, Tarzo, Tij- ma 2, Zaan, Providence, PietemeUla, Bona Spes, Maria Cornelia. Laurentius, Armt, Farnsburg, alien Rotterdam; Isere Corry, C.T. 29, George Sand (wrak), allen Dordrecht; Risico, Tello, beiden Amsterdam; Geertruida, Doesburg; Ber nard, Temeuzen: Wijlp, Zwolle; Avon tuur, Hilversum; Cornelia. Weurt; Nelly. Haarlem; Joear, Francisoa. beiden Zwijndrecht; Johanna Hendtika, Nij megen; Johanna. Zaandam; St. Petrus Csmsius, Eist; "Emanuel, Flora, beiden Hoorn; Klaiuitja, Hoorn/Enkhuizen; Entrepnse, Enkhuizen; Maria, Rijan, beide Wageningen; En Avant, Everd- slms, Geertruida, Lckkerkerk; Albert Lobith; Rijnstroom, Renkum; Hoop doet Leven. Delfzijl; Bona Spes, Alphen a.d Rijn; Aleida Katharma. Enschede; gen; Herwll, Groningen: Noordster, Me- dembltk; Deo Juvante, Gasseltermje«" veen: Johanna, Apeldoorn; Dc Hoop, Breda; Verwisseling. Oude Pekel*: Vertrouwen Lisse; Napiha 4. Vlaardin gen; Kanaalvaart 22. Zwolle; Hoop op Behoud, Moordrecht. Levert U op Uw keuzebon 478 en 976 algemeen 15 cent per stuk met 2 ons KRENTEN- KOEKJES, JAN HAGEL, SPECULAAS Of NEGERTJES. EIERTAARTEN geheel zonder inlevering Grote sortering KOEKJES met inlevering. SINT LIDUINASTRAAT 49 - TEL. 67586 Bekroond te 's-Gravenhage. uit voorraad leverbaar f Bestel! Uw boeken bij: BOEKHANDEL onder de HAV-BANK SCHIEDAM

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3