mer kik DEENSE ATMOSFEER I Veertig jaar geleden botste er een „dondersteen" op de aarde Als de zon weer schijnt in KO HOEKJE enspm Val van reuzenkomeet in Siberië bleef 13 jaar een mysterie $PO&T ->* Weestop Uwhoede! Moderne rattenvangerij gestuurd „Weense" zingjongens oorspronkelijk een Nederlandse instelling* 4 "Vrijdag 2 Juli 1943 WIE een ster ziet vatten, mag een wens doen, zegt de volks mond, Maar de „ster" die op 30 Juni 1303 is gevallen dat is nu veertig jaar geleden heeft nie mand gezien. Gelukkisr maar, want juist a!a hjj in een dichtbevolkte streek was waargenomen, zou hij d&ar wellicht ook ergens in botsing met onze planeet aiin gekomen, on telbare slachtoffers hebben veroor zaakt, geweldige schade hebben aangericht en do vervulling van Ge geuite wensen illusoir hebben ge maakt,..— Ster so noemen wij, met uit zondering van de maan. alles wat wij 's nachts aan de hemel zien twinkelen. Toch is die benaming niet juist. Op de titel ster kunnen alleen de vaste hemellichamen aan spraak maken. Eén van die 'vhste hemellichamen is onze zon en zo zijn er, od grotere afstand, nog on telbare sterren meer. maar even min ais de planeten Venus en Mars van ons zonnestelsel dus „sterren" in de eigenlijke betekenis van het woord mogen worden genoemd, mogen wij «ie kometen die naam geven. Een komeet is een. niet tot een bestaand sterrestelsei behorend stuk ster, een verzameling brok stukken, omgeven, door gaswolken. Zo'n brok zwerft in de ruimte van het heelal rond. In bet algemeen is de leans, dat zo'n- rondzwervend brok komeet met onze aarde in aanraking komt, uiterst klein. Een ramp althans &l3 die welke in Juni 1908 in Siberië is gebeurd, is voorzover men kan nagaan, in historische tijden maar tweemaal voorkomen. EEN ramp. ja, zo kan men een dergelijke gebeurtenis gerust betitelen. Wanneer toevallig een dichtbewoonde streek de plaats was geweest, waar de komeet van 1903 cp onze aarde was geploft, aan zou er heel wat meer (letterlijk en fi guurlijk) stof zijn opgewaaid meer. oneindig veel meer dan van 5e atoombombardementen op Hi- rosjima en Nagasaki in 1945. Nu echter heeft het maar liefst der tien jaar geduurd, eer men er achter was wat 'er op die gedenk waardige dag was gebeurd, daar in Siberië. Wel werden in talrijke streken ook in West-Europa talrjike zonderlinge verschijnselen ■waargenomen. Zo werd het bijvoor beeld 's avonds om elf uur. in plaats van donker, licht. Zo bieef het tot één uur 'nachts, toen werd de hemel nog lichter, alsof de vol gende dag reeds was aangebroken. Ook de daaropvolgende nacht was veel lichter dan normaal. Maar de ware toedracht werd pas bekend toen in 1S21 de Sovjetgeleerde Ku- lik een expeditie naar dit gebied maakte en uit de mond van de be woners vernam, wat er fn 2908 ge beurd was. De komeet die daar was terechtgekomen, bad een streek van ongeveer 1200 vierkante kilo meter totaal verwoest. De meteoor is zelf uiteengevallen in een aan- tal brokken, die evenzovele kraters TEGENOVER DE NEW LOOK staat in Amerika de mode, nan het strand die de lange broek sinds lang heeft afgeschaft. Maar grote zakken Com verlegen, handen in weg te bergen?) zijn tegenwoordig onmisbaar. Radio-programma VRrJDAG 2 JULI HILVERSUM Ir 19 00 Nieuws: 19.15 Surir.amehetdenking: 19.30 Verktezlnas- rede; 19.45 Cpr. Middenstandsbond; 20.- •Nienws; 20 05 Projrr.. pro!: 20.15 Kon. Militaire Kapel: 21.00 Cello en piano; 21.30 Nieuwe ordenini? voor Indlë; 21.50 Melacrinostrlnes; 22.00 Vragen aan voorbijgangers; 2220 Negro Spirituals*. 22.45 Avondoverdenking: 23 00 Nieuws: 23J5 CJr.p!.: 23.4524 00 Hobo en striik- HILVERSUM n: 10.00 Denk om de bocht: 15.13 Reg. uit*.: 19-SO Vrijheid en vroomheid; 19.45 Verklerinpsrede: 20.00 Nieuws: 20 05 Eer. zomerdag ir. dc hoofdstad: 21.00 Men vraagt en draaier: 21.30 De Duedalf: 2150 On vleuglen van muziek; 22.00 Bulten3. weekoverzicht door dr. C. D. J. Brandt: 22.15 Swing and sweet; 22.40 Vandaag; 22.45 AvondW'ijding; 23.00 Nieuws; 23.15 t—24,00 Symoh. concert. ZATERDAG 3 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 .Ochtendgymnastiek; 7.39 Maria ter ere: 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag: 8.55 Hoogmis: 10.15 Klein, klein kleutertje: 10.30 Fragmenten uit opera's: 11.00 De Zonnebloem; 1L45 Schoolradio: 1?.. 15 Hongaarse zigeuner- rouziek; 12.30 We er overzicht; 12.33 KL van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 13.C0 Heg. Uttz-; 13.30 Klaas van Eeeck; 13 50 Film en Toneel: 14.10 Radio Symph. orkest; 15.15 Jonge kunstenaars stellen "zich voor: 15.45 Gram.muz.; 16.00 Ar- "thur Young and bis swingtette; 16.20 Opbouwende arbeid: 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17.00 De "Wigwam; 13.00-The Elskamp Brothers; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Beg. uitzending, HILVERSUM IX: 7.00 Nieuws 7.15 Victor Silvester; 8.(10 Nieuws; 8.18 Mor genklanken; 9.30 Waterstanden; 9-35 Handel gr. pl.J 10.00 Morgenwijding: 10.20 Badiofeuilleton; 10-35 Viool en cel- le: 11.00 Voor de arbeiders; 12.00 Lunch concert; 12-30 Weerpraatje: 12.33 Franse volksliederen; 13 eo Nieuws, 13.15 Ka lender; 1320 Stafmuziekcorps; 14.00 Als een bonte vogelvlucht: 14.15 Pop. pla ten; 15.00 Het N.V.V. spreekt een woordje mee; 15.15 Radio -Phil, ork.t 16.00 Congres arb. esperantisten.; 16.15 Filmmuziek 16.45 Sportpraatje; 17,00 Hawaiian muz.; 17-30 Om en nabij de twintig: 18.00 Nieuvrs; 18.15 U.S.A. -caba- ret; 18.45 Veel kan worden bereikt door samenwerking. van tien tot vijftig motor doorsne-. de in de grond hebben geslagen, Xn eert cirkei rondom deze t>lek heen met een middellijn van 30 tot 40 kilometer! zijn alle bomen ver brand, ontworteld of op zijn minst ontbladerd. Geen mens MENSEN zijn voorzover men weet. bij deze ramp niet om gekomen. maar wel zün rendier kudden in dit gebied getroffen. Hoe g;root de kracht van de ontploffing was. blijkt uit het feit, dat de enorme slag, waarmee het Ln de lucht reeds in stukken gesprongen stuk komeet op de grond terecht kwam, or 1400 km, afstand te ho ren moet zjjn geweest. Van een fa briek die op SO km. afstand las:, werden alle vensters vernield en de ■deuren uit hun voegen gerukt. Wel werden in enkele seisinojrrafische stations, onder andere te Potsdam, aardbevingen geregistreerd. maar men kwam er op die dertigste Juni niet achter, wat de oorzaak van de uitwijking der seismografen was geweest. Pas veel tater zoals gezegd - werd men gewaar. welk een drama zich daar in de Siberische jungle had afgespeeld. In een tijd waarin de atomen- splitsende mens al te licht dreigt te neigen naar de overtuiging dat hij ie natuur nu geheel onder de knie heeft, is het goed te bedenken, dat diezelfde natuur ons van tijd tot tiiri toont, hoe klein cn nietig wij zijn. wanneer zii haar krachten laat spreken, zoals co 30 Juni 1908. Proces-Kravchenko tot October uitgesteld Uie is Sim Thomas? Zoals algemeen verwacht werd, Is het proces-Kravchenko, dat Dinsdag voor dg rechtbank te Parijs een aanvang nam. uitgesteld tot 18 Octo ber. Het eerste getuigenverhoor zal vermoedelijk pas in December plaats vinden. Kravchenko, schrijver van de best seller ,,Ik verkoos de vrijheid", heeft een aanklacht wegens laster ingediend tegen het blad Les Lettres Francaises, tegen de uitgever Clau de Morgan en de schrijver van het geïncrimineerde artikel „Sim Tho mas". Bij het begin van het proces kwam de vraag aan de orde naar de iden titeit van „Sim Thomas". „Thomas" antwoordde niet op twee oproepen om ie verschijnen, volgens Georges Izard. Kravchenko's advocaat. Hij voegde hieraan toe, dat het daarom twijfelachtig ts, of hij wc! bestaat en dat de uitgever Morgan volgens de wet ontheven moet'worden van zijn beroepsgeheim, zodat hij kan ont hullen. wie zich achter dit pseudo niem verschuilt „Wij weten oiet, wie ..Sim Tho mas" is en kennen evenmin zijn adres", antwoordde Joc Ordman. de advocaat van Les Lettres Francaises. ..Hij is een Amerikaanse journalist, die in zijn eigen land terstond voor de rechter gesleept zou worden we gens on-Amerikaanse activiteit, wanneer men wist,, dat hij de schrij ver van het artikel was". BIJ H/1AK REGERINGSJUBILEUM krijgt dc Koningin het schilderij Wapenbroedersten geschenkeDit dock is gemaakt door de Pool prof. Christo Stzianoffdie als illegaal in Duitse handen geraakte. Het doek stelt voor een Pools soldaax van de pantserdivisie viet een lid van de Nederlandse B.S, in de stryd om Neerlöuds vrijheid door- Door Frankrijk trekt weer die grillige stoet van wielrenners, waarvan wy mede door de weinig spectaculaire bezetting van de gemengd Neder landsLuxemburgse ploeg niet onderstboven zullen raken, maar Frankrijk, België en Italië Wel. Dat het rijden van de Tour de France niet alleen een sportieve, maar ook een lucratieve bezigheid kan zijn bewezen de pryien. die beschikbaar zjih gesteld. De rerstaankomende te Parijs ont vangt 500.000 francs, terwijl bovendien de drager van de gele trni voor elke dag, dat hij haar om de schouders heeft nog 10.060 francs extra ont vangt» De prijzen per rit zijn: 2-0.000. 15.000, 12.000. 8,000. 7.006.6000 enz. tot 1500 francs toe voor de eerst aankomenden. In de algemene rangschik king A. per ploeg aan de le 600.000. 2e 400.000, 3e 200.900 fr. en-individueel; 600.000, -400.000 enz. tot IS prijzen van 10.000 fr. Nu de KNLTB en de Belgische LTB om het andere jaar interna tionale kampioenschappen organi seren, heeft de Internationale club yan Nederland het initiatief geno men tot een wedstrijd in andere vorm, een halve competitie tussen de sterkste ploegen van verschil lende landen. Van 1318 Juli zul len te Noordwijk spelers van we reldklasse bij elkaar komen, o,a. Bromwich, Sturgess, Harper, Bo- rotra. Cochet en Brugnon. Enige weken geleden hébben wij u iets verteld over de actie, die in Ame rika op touw is gezét om Neder land aan honkbalmateriaal te hel pen. Zaterdag a.s. zal de symboli sche overdracht plaats vinden in het Ajax-stadion te Amsterdam door de Amerikaanse ambassadeur, de heer 3aruch, voor de aanvang van de stedenwedstrijd Amsterdam Haarlem. ANWB 65 jaar Op 22 April van 1833 namen Haarlemse en Haagse vélccipedis- tcn. die in het Hilicgomse koffie huis .Het Wapen van Friesland" uitrustten van de gigantische tocht naar het bloemenóorp het initiatief om een vélocipedistenbond op te richten. Dat is 't begin geweest van de ANWB, die nu al 65 jaar be staat. Altijd leuk om te weten. Zaterdag gaan 15.000 postduiven por skymastcr naar Chatcauroux óm vandaar over een afstand van 600 kilometer terug naar Holland te vliegen. Dit zal de eerste keer zijn, dat de duiven heen en terug vliegen. De Wijkraad van Hillegersberg en Schiebroek heeft een sympa thiek besluit genomen, n.l. om te proberen van rje Wilgc-nplas weer een zwembad te maken. Zoals de toestand nu is, is zij ook te dwaas. Daar ligt een prachtig water en het zijn alleen maar een paar vissers, die ervan mogen profiteren. Als dit initiatief zou slagen, zouden vele Schiebroekenaren de wijkraad dankbaar zijn. Zondag zijn er weer eens wirtd- hondenrennen op het RFC-terrein. Een nieuwtje voor Rotterdam zijn de hinderaisrennen voor grey, hounds. De Rotterdamse Doven Zwem- club organiseert Zondagmiddag in 't Oostelijk zwembad een interna tionale wedstrijd, met Belgische en Deense gasten, 's Avonds is er een feestje in de Aula van het Doof- siommerünstituut. NIETS in ons kleine landje is zo wispelturig als het weer. lit schrijf dit terwijl golven water uit de lucht vallen en misschien is dat juist de reden, dat ik het vandaag met U over de zon wil hebben. Vanmiddag, morgenochtend kan "het weer warm zijn en als het warm is, gaan we natuurlijk weer zonnebaden. Er is over de zonne warmte al een heleboel gesproken en geschreven; er zijn waarschu wingen de wereld ingezonden, doch dit alles heeft niet kunnen verhin deren, dat de secte der zonaanbid- ders is blijven bestaan. Vooral de dames zitten uren in de hete zon te smoren. Er is erg veel veranderd. Veertig jaar geleden wandelden onze dames weliswaar in dezelfde kledij als tegenwoordig, maar toen droegen ze altijd een parasol om toch vooral maar geen bruin of ge spikkeld gezicht te krijgen. Thans wil iedereen bruin zijn. Vooropge steld zij, dat de zon inderdaad ge zond is. De warmte en de ultra violette stralen doen het lichaam goed. Doch men overdrijft. Men blijft zitten tot men vuurrood ge worden is (zonder het te beseffen), men krijgt blaren en men kan niet meer slapen. Dan moet de dokter er aan te pas komen met poeders en zalf en. dan is Leiden in last. Als U nu naar mijn goede raad wilt luisteren: blijf niet langer dan een half uur achter elkaar in de zon en ga niet in een houding zit ten. Als ge U beweegt is er veel minder kans op onaangename ge volgen. Vooral blonde mensen met een lichte huidskleur ze weten het zelf wel moeten erg oppas sen en dan U kunt een bruine huidskleur mooi vinden een teken van gezondheid is ze niet. Ze werden op- naar New in Amerika' va.af- hy ce5s ean En'Moore ging ver- («riKtcii,™ rat had horen schreeu- der met zijn jasht, Hij wen, die verward zat trok door de stad en in een vliegenvanger, toen die practisch rat- Dat gebeurde op de joog was, ging hij naar boerderij van zijn va- andera plaatsen. Men der en men had da- zag hem gaarne komen geniang geen rat ge- - zien. Alleen de buren klaagden steen, en been. De ratten waren gevlucht. De Amerikanen heb ben een nieuwe me thode gevonden om ratten, te vangen. Le vend nog wel en soms met 500 tegelijk. De uitvinder van deze nieuwe methode is George Moore uit Ca- nandaiga. Hij is daar conservator aan het Deze wetenschap ging Landbouwmuseum. In Moore benutten: hij zijn vrije tijd vangt hij legde vliegenvangers nu ratten en stuurt in zijn tuin en in de die op naar het Ro- schuur en werkelijk chester-instituut te de ratten verdwenen New York, waar men een paar dagen. Toen hem zeer dankbaar is begon hij zijn grote en die dankbaarheid actie: overal in de om- ook uitdrukt in- dol lars. m Moore is begonnen hing hij vliegen van - met rattenvangen toen. gers. Alleen in één ga- hij een advertentie in rage, waarvan 'hij de de krant las van het deuren wijd open zet- Rochester-instituut te to, legde hij niets. New York, waarin zo Die nacht hoorde spoedig mogelijk 25.000 men overal ratten levende rattenwerden schreeuwen, gevraagd. Men heeft ze Moore de men stond hem graag een garage of schuur af. Moore be waarde intussen zorg vuldig zijn geheim. Be zaken gingen goed. In New York vroeg roen om steeds meer ratten en Moore moest personeel in dienst nemen om aan de vraag te voldoen. Zijn helpers moesten echter bedoven het geving, op elk spoor vangersgeheim niet te der ratten legde of verraden. Maar één van hen heeft geen woord gehouden en zo doende kon men on langs in. de revue „True" alle bijzonder heden lezen. Het gaat de moderne Toen rattenvanger evenwel volgende nog steeds voor de daar nodig voor de be- morgen in de garage wind en het gemeente- studenng van de in- ging kijken vond hij bestuur van zijn woon- werking van gamma- niet minder dan 500 plaats koestert zelfs stralen op levende cel- ratten, die zich gemak- plannen hem era-bur- ■ten. kelijk in de daartoe ger van Canandaiga te Moore herinnerde zich bestemde kooien lieten maken. We hebben nog niet veel mooi weer gehad en toch heb ik al weer verscheidene patiënten gehad met een zonnesteek. Ze waren met warme kleding aan en met ontbloot hoofd in de zon gaan zitten. Ze klaagden over hoofdpijn» misselijk heid, moe- en slapheid en „het flakkerde hun voor de ogen". Er was er een met hoge koorts en een storing in de ademhaling. Tot be wusteloosheid, tot verlammingen en aanvallen van razernij „deli rium" was het nog niet gekomen. De praktijk heeft bewezen, dat ook dit, mogelijk is, ja, dat voor kinde ren de. zonnesteek zelfs dodelijk was. Als U er straks aan het strand getuige van mocht zijn, dat iemand bewusteloos geraakt door de warmte, maak dan wel zijn kleren los, maar voorkom plotselinge af koeling. En als hij bewusteloos mocht zijn, alstublieft geen water of iets dergelijks geven. Een be wusteloze kan niet slikken, zodat de vloeistof in de luchtpijp kan komen met alle gevolgen van dien. En als U mij raad vraagt voor de ongetwijfeld nog komende warme dagen: kies luchtige kleding en be- dek het hoofd. Zorg in besloten ruimten voor voldoende ventilatie. Bij mars of wandeling in formatie, neem wat afstand van elkaar. Ge bruik van alcohol bij warmte kan gevaarlijk zijn. Het lijkt mij wel haast onnodig er op te wijzen, dat inzonderheid patiënten en wel in het bijzonder t.b.c. lijders zêer voorzichtig moeten zijn met de zon, doch dit geldt in het algemeen. Gebruik het zonlicht, maar mis bruik het niet. Denk er aan, dat ook Uw ogen onder het felle zon licht lijden, zodat zonnebrillen niet alleen voor het mooi dienen te worden gedragen. En ten slotte nog dit. Ga niet zonnebaden - met een volle maag of als U zich erg moe hebt gemaakt. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS. Globetrotters geworden uit noodzaak T EDEREEN heeft wel eens kennis -1 gemaakt met de „Wiener San- gerknaben", dat jongenskoor in matrozenpakken, die met engel achtige stemmen de moeilijkste composities van kerkelijke muziek zonder enige begeleiding ten beste gaven, om even later als statige jonkers en dametjes verkleed speel se Mozart opera's op te voeren, met een elegance en een vanzelfspre kendheid, waarvan de grote opera helden soms nog konden leren. Toch zijn er slechts weinigen, die weten, dat de jongens uit bittere noodzaak globetrotters geworden zijn. Om dit te kunnen begrijpen, eerst wat geschiedenis. Maximiliaans decreet Het koor .werd in het leven ge roepen door een decreet van Keizer Maxirrüliaan I (1490-1519), die zelf veel in de lage landen had ge reisd en door zijn vrouw Maria van Bourgondië een „Westerse" in vloed had ondergaan. Wij waren in die tijden nog toonaangevende na tie op muzikaal gebied en daarom luidt ook het keizerlijk bevel: „voor zijn hofkapel een koor samen te stellen van knapen uit de Neder landen en toe te zien, dat deze knapen iedere dag „ayn Ambt" (H. Mis) zongen," Hans Harrasser, ook een Zuid- Nederlander van geboorte, werd be last met het onderricht en de op voeding van de jongens. De eerste honderd jaar van het bestaan van het koor kwam het ergrote deel van de zangers uit onze lage landen. Tot het eind van de zestiende eeuw bl jef de leiding van het koor in handen, van geestelijken, daarna werd ze overgedragen aan wereld lijke kapelmeesters, die van de keizer een jaarlijks stipendium ont vingen, waaruit zij de opvoeding en kleding van de jongens en tevens hun eigen levensonderhoud moes- en bestrijden, daardoor wordt het begrijpelijk, dat de koorknapen het in die tijden niet gemakkelijk had den, ofschoon daar ook spoedig weer een keizerlijke instructie op volgde, waarin verlangd werd, dat de knapen „goede spijzen be komen en tenminste driemaal per week gebraden vlees, ver der rijkelijk goede wijn en sta- telijke kledij". Schubert ïn de Fiaristenkerk, die nog steeds in het centrum van Wenen te vinden is, diende de meest be roemde onder de „Wiener Sanger- knaben", Frans Schubert (Hof- sangerknabe van 1808 tot 1813). Er zijn nog verschillende schriftstuk ken bewaard gebleven uit die tijd, c.a. een rapport van schoei waarin Franz „voor zijn buit enge wur-.e mu zikale talenten en voor het compo neren van verdienstelijke muziek stukken" door zijn leraar kapel meester Salieri geprezen wordt, en toch „voor zijn noten voor Latijn en mathesis in.de tweede klas moet blijven zitten." Zolang de Oostenrijks-Hongaar se monarchie bleef voortbestaan, leefde het koor voort onder de lei ding van de Fiaristen op het jaar lijkse, keizerlijke stipendium. Toen de monarchie echter in 1918 in eenstortte, verdween met de Kei zer tevens de financiële basis* van het koor, zodat het zónder veel plichtplegingen werd opgeheven. Het zou zeker niet zijn 450-jarig jubileum vieren, wanneer niet in die dagen een man als Rector Schmitt was opgestaan. Hij verkocht, om te beginneu zijn bezittingen, plus zjjn ouderlijke erfenis en begon met 15 jongens op nieuw. In 1924 waren het er al 62 en woonde hij met de koorknapen in een vleugel van het vroegere keizerlijke paleis. In het begin werden de tekorten door welwillende donateurs gedekt, maar omdat bet nu eenmaal niet eenvoudig is, 62 jongensmonden te vullen, werd een financiële cata strophe bijna onvermijdelijk. Voor ondergang behoed Toen greep Rector Schmitt naar het laatste redmiddel; h(j begon met openbare concerten, eerst in Wenen, Laxenburg en Salzburg, waarop al spoedig ook buitenland se reizen volgden. Sindsdien zijn de „Wie ner-S anger knaben" verschei dene malen en met steeds groter succes de wereld rondgetrokken. Er werden op het laatst drie koren gevormd, waarvan er twee steeds in Wenen bleven en uitsluitend voor de Hoogmissen in de Hofkapel dienst deden, terwijl het derde steeds op reis was en op die manier het geld voor het noodzakelijke le vensonderhoud .binnenbracht. In de loop van de jaren kon zelfs het slot Wilhelminaburg, een heer- lij'k buiten op een van de heuvels in de directe omgeving van We nen, worden gehuurd, waar de „Wiener Sangerknaben" tot 1945 gehuisvest waren. Zij hadden daar bun eigen school, met speeltuin, zwembad, voetbalveld enz. Na de oorlog werd het slot Wil- belminenburg door de gemeente Wenen teruggeëist, om het tot kin dersanatorium in te richten. Rector Schmitt, die door de Duit sers in 1938 afgezet was, bracht de jongens, na zijn terugkomst, voor lopig weer in. het ex-keizerlijke paleis onder De voorlopige Amerikaanse zwemploeg heeft al vast twee we reldrecords gebroken: n.l. dc 4 maal 100 m. estafette. De eerste 100 meter werd door Alan Ford ge zwommen in de tijd van 55.4 sec., een halve seconde beter dan het record, dat hij in '44 op de 100 m. vestigde. Deze ongecompliceerde hoed van gehaakt stroo met êen guirlande van blauwe Franse rozen is sfellip peen. „dernier cri", maar De anno. Durbtn staat het wel eu zelf schijnt zij er ook zo over te denken Hörsholm, 24 Juni IN Denemarken komt men in een i De beknopte biografieën over beroemde musici, die de Sym- ph on ia-Reeks uitgeeft (een serie bijdragen tot de kennis der muziekgeschiedenis) kunnen de toets der criliek ruimschoots door staan, zodat wij met genoegen de laatste drie verschenen deeltjes in deze reeks aankondigen. Beethoven Wouter Paap schetst het leven van Beethoven en geeft daarbij korte aantekeningen over de belangrijkste werken, In dit, zoals de schrijver zelf zegt „uiter aard niet essayistische doch infor matieve geschrift, vindt men slechts de voornaamste feiten bijeen. Meer dan een inleidend ka rakter kan het boekje niet dragen. Aloge het toch als zodanig de be langstelling activeren, niet alleen voor Beethoven's leven, maar voor al" voor zijn werk, waarmede men een leven lang kan omgaan, om er steeds weer nieuwe kanten aan te ontdekken," aldus beëindigt de schrijver zijn inleiding. Als zodanig is dit boekje uitste kend geslaagd en verdient warme aanbeveling. Hector Berlioz Een voor zulk een beknopt be stek de schrijvers staan slechts een zestigtal pagina's ter- beschik king uitstekend gedocumenteer de levensbeschrijving van Hector Berlioz levert John Daniskas. Bijzonder lezenswaard bijvoorbeeld is de inleiding die ondanks haar beknoptheid nochtans de lezer een helder, historisch beeld geeft van veel minder diep is dan bij ons. Om nog even op de pers terug te komen; ook hier wordt de papierverstrekr king nu bekrompen; de journalisten klagen. Naast mij ligt de Berlingske Tïdende. Bit blad moet zich in de nieuwe atmosfeer, hoe van ouds vertrouwd ook het land voor mij is waarin ik eens, in een ver teruglig- - gende jeugd per fiets van streek tot streek reisde, om de merkwaardige £5 het bijzonder te bevinden. Het werd een krakend daarin voort. De Nederlandse pers laatste tijd beoerken'tot Ifi"kloeke bijzonderheden van een aantal Deen- 5^ vrouwen.Maar dit was het schandaal, dat het einde van de on- overtrof die van alle andere tweede bladzijden voor ziin ochtendblad en se dialecten te bestuderen. De land- sarmge van de stormachtige discus- grondwettige toestand zeker ver- rangs staten, ook die van'Zweden en-maar 8 bladziiden voor ziin avond- eigenaren en keuterboertjes, wier f.1? ^et feest uitlokte: Beide par- sneld heeft. Met het openbare leven van Zwitserland, in kwaliteit en om- blad! De provincfebladen ziin er gastvrijheid ik afwisselend genoot, tyen hadden leut m de strijd. Het van de minister was het op eens ge- vang van buitenlandse voorlichting, vee! slechter aan toe Maar dat het zijn, vrijwel zonder uitzondering, ivas zeer merkbaar dat men dank- daan. Maar van dat ogenblik af Nu wordt deze traditie van hoger- volk tenminste door de srote infor- reeds lang ter ziele. Namen, die toen was,voor het sappige gegeven, sprak men gaarne over hem, om de hand vermoord, uit gebrek aan be- matlebJaden met eisen buitenlandse hoog in aanzien stonden of een op- in het bijzonder ae bladen, ook de vele wonderlijke invallen en geestig- sef voor een zo geestelijk belang. De diensten uit Deens ooamint wordt windende klank hadden in het land, verontwaardigd cntiserende bladen, heden die men van hem kon. vertel- bladen wordt hét papier onthouden voorgelicht schijnt de Deense rege- zijn óf vergeten óf onder de histori- Om de buitenwereld bekommerde Ien- "'J stierf als een niet vergeten voor het plaatsen niet enkel van ring altijd nog van belang te achten l™,'~TN_ T*>"' voorlichtende beschouwingen door Een atmosfeer die als nieuw aan-' door Dr. M. v. Bïankenstein beoordelaars ter plaatse maar zelfs doet omdat zij zo oud is, is die van voor vermelding van het volledige neutraliteit. Zü slaat mfj tegemoet, nieuws. De buitenlandse diensten der Juist vanmorgen staan de resultaten bladen worden financieel beperkt in van een volkspeiling in de krant. On een hiate, die geen tak van het .eco- middellijk na de Tsjechische cata- nomï5che leven zou kunnen worden strophe was er een grote meerder- opgelegd. Ons buitenlands beleid is heid onder het publiek voor aan een ander onsje geworden van wei- sluiting aan een westelijk blok. Ein- niger niet eens constitutioneel ver- de Maart was dat weer aan het ver antwoordelijke mensen, over wier lopen, Op het ogenblik is de meer- bedoeling men niet twisten derheid even groot voor neutraliteit sche begrippen opgenomen. De De- men zich niet al te zeer. Dat er een nen zijn, ondanks de beproevingen buitenland bestond vernam men van de oorlog die ook hun tenslotte hoofdzakelijk doordat trouw in de niet bespaard bleven, een opgewekt krant kwam wanneer „Director Zo aandoend volk. In het begin van de- enZo", of „Etadsraad Zo-en Zo", op ze eeuw waren zij een vrolijk volk, een buitenlandse reis vertrokken of in Hollandse ogen ernstig, maar zo ervan terugkeerden, „Een groot on hartverkwikkend onernstig. Ik her- geluk op Sicilië'! aan een polltïe- inner mij een van mijn eerste erva- ke gebeurtenis dacht hij helemaal en nationaal gerespecteerd landheer- ringen. Holger Drachman, de lyricus niet „is voor ons blad niet zo be- in-ruste. der luchthartigheid, de avonturier in langrijk als de ziekte van een Etads- leven, wereld en litteratuur werd 60 raad m Kopenhagen" zei mij eens de TA ENEMARKEN werd opgewekt - - jaar. Naar aanleiding daarvan werd hoofdredacteur van Politieken, die X—uit zijn agrarische lethargie en kan, maar waarvan sommigen, hoe en tegen aansluiting bij het Westen, hij op het stadhuis van Kopenhagen van het blad een commercieel sue- de verstijving van de kleine landar- bekwaam ook op hun speciaal ge- Opmerkelijk is dat de neutraliteits- met een feest officieel gehuldigd. Het ces heeft gemaakt. beider en geraakte dank zij een stei- bjed, stuntelaars zyn in de interna- liefde toeneemt van recht naar links, was een avondfeest dat, volkomen m Locale sensatie was wat de open- le landbouwkundige opgang tot wel- tionale politiek, welke zij voor ons De communisten zijn het volstrektst styi met ae genuiatgde, m vrolijke bare belangstelling boeide. Denemar- vaart en sterk geïntensiveerd geeste- bepalen. Wie echter kan hun in de voor neutraliteiten (3lechts spora- benevelmg en aanstoolgevenaeurede- j.en was (oen nog siechts weinige ja- lijk leven, in het bijzonder op het kaart kijken? 'Dat gaat, dank zij on- disch voor oostelijke aansluiting), de voeringen en vertoningen eincugae. ren een -werkelijk constitutionele platte land. En toen, kwam de eerste re perspolitiek, de staatsburger niets socialisten zijn het in grote meerder- Drachman zelf maakte het, ra de monarchie. Jaren lang was het land wereldoorlog die het de ogen opende meer aan. Zodoende wordt ook de heid, onder de conservatieven is de ogen van zijn degelijker-medebur- geregeerd door koninklijke kabinet- voor het opdringerig bestaan van toekomst geschaad. Want hoe kan westelijke oriëntatie het sterkst, gers en me de burgeressen heel erg, ten, tegen, bet verzet in van de steeds een buitenwereld. De belangstelling een jonge Nederlandse generatie van Men droomt hier noc dromen van door in zijn dankrede op zijn beurt terugkerende, grote meerderheden voor de buitenwereld echter is, tot internationale journalisten, die een de vrouwen van Kopenhagen te hul- in de volksvertegenwoordiging. Een de tweede wereldoorlog nooit zo tot „lóst generation" moet vervangen, een neutraal blijven m nieuwe strijd, digen. ,Alie grote steden der wereld minister, krachtfiguur van een aris- ontwikkeling gekomen als hier te ervaring opdoen, de vreemde leren zoals men dat bij ons toen inder- heb ik bezocht", zo sprak hij ïn sa- tocraat was bijzonder onpopulair, 'lande. Ik weet, dat ook in Nederland kennen, wanneer hun uitzwermen daad gedwongen in 1939 heeft ge- turnische geestvervoering, „maar Zelfs 2ijn grote en geestige gevatheid velen zich beklagen over te weinig en hun productie worden vesmoord? 1,. nergens heb ik vrouwen gezien die kon dat niet verhelpen, hot hoog in meeleven. Ik kan echter getuigenAls wij een grief hebben tegen onze ton £,n men duizelt al.te zeer bu in „ruglijn" de Kopenhaag se even- koers deze. eigenschap in Denemar- en. misschien mag ik mij' daartoe ge- pers is, dat zij zich dit al te gemak- de eenvoudige gedachte, dat de kans aren". In die dagen waren de slanke ken ook mocht staan. Op een rechtigd gevoelen -dat geen volk kelijk laat welgevallen. op oorlog te geringer is, naarmate lijn. en de jongensfiguur nog met m nacht werd deze minister hij was daarin het onze placht te overtref- 1 de schansen der westelijke wereld te tel en het compliment was inderdaad toen minister van eredienst! in fcn. De traditie, geschapen door onze, TSJa deze verzuchting kom ik op Z als een gloeiende hulde bedoeld.. Het overvroljjke toestand de deur uit ge- in elders ongekende vrijheid berich- Denemarken terug. Ik voel mij nunaer lacunes vertonen. wekte wilde verontwaardiging in gooïd van een inrichting, waar een tende nieuwstijdingen, die zo gezag- ïn een nieuwe atmosfeer, omdat hier Volken zijn hardleers. Dat beperkt een. groot gedeelte der pers en der fatsoenlijk burger zich niet diende hebbend waren voor Europa, leefde de kloof tussen verleden en heden, zich waarlijk niet tot de Duitsers. de ontwikkelingsgang der muziek van de 19e eeuw. Ook de overige hoofdstukken bieden ondanks hun gecompri meerde vorm veel interessante bij zonderheden over deze kunstenaar met zijn vulcanisehe scheppings drift, of zoals Rouget de Lisle-{de componist van de in 1880 door Berlioz geïnstrumenteerde Marseil laise) het uitdrukte Votre tête, monsieur Berlioz, parait étre un vulcan toujours en eruption;...." (bl. 31), „uw hoofd lijkt wel een vulkaan-in-werking". Een boekje, dat vele muziekmin naars uitstekende diensten kan be wijzen tot dieper begrip van de muziek van deze grote romanticus. Maurice Ravel Ten slotte zij gewezen op de bio- graphie over Maurice Ravel door onze te Parijs wonende landgenoot Frank Onnen. Een uitgebreide minutieus gedo cumenteerde literatuur over 'het leven en de werken van deze grote Fransman is niet uitgebreid, om de eenvoudige reden, dat Ravel-zelf nooit veel nagelaten heeft ter oriëntatie van het oordeel over zijn persoon en zijn muziek. In zijn „Verantwoording" waarmede de schrijver het geschrift inleidt zegt hij dan ojti. verder: „Ravel heeft nimmer de glorie gezocht en had met Debussy althans een zelfde Baudelairiaanse vrees „de uitdruk king van zijn milieu te worden." gem eenEr resteert du s voor de muziekhistoricus de. taak op eigen gelegenheid tot de definitie van de mens en de kunstenaar te komen". Onnen heeft deze taak op prach tige wijze volbracht. Moge ook dit werkje een uitge breide lezerskring bereiken. Typographisch beschouwd ma ken deze deeltjes een uitstekende indruk. Zij zijn bovendien verlucht met een aantal foto's en keurig ge- drukte notenvoorbeelden. H. v. B. Onafhankelijkheidsdag: der V.S. De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, dr. Herman B. Baruch, zal op 4 Juli a.s. ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhanke lijkheidsdag van 17.00 tot 19.00 uur een receptie houden, waartoe alle in Nederland wonende'Amerikanen worden uitgenodigd. ONDERWIJZERS-EXAMEN Aan de gemeentelijke kweek- school aan de Vredehofweg 25zy n geslaagd voor het examen onderwij zeres de dames: A. M. Pakker, B. Slooff, C Stok, P. A. Stokhof, A. van Toledo en. voor onderwijzer heren P. Baardse, W. Boom sluiter, P. Grashoff. A. Kort, W. Kuperus, J. S. M. F. van Lier en. P. Nikken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4