;r-m ttSÊ m OVERSCHIE: een stukje oudheid, dat blijven moet en Baarzen in de Waalhaven Vreemdeling wordt getroffen door scherpe contrasten Er is veel veranderd Wikken en beschikken OPEL OLYMP1A Fa.J.L SPOORMAKER toLi li Rotterdams Eerste Wolkenkrabber Het Witte Huis staat vijftig jaar Parool-puzzle WOORDEN MET REKENTEKENS Valentijn De haan en de boon Een opwindend genoegen met verschillende middelen H. H. Sportvissers ."Wk TJEI vreemdeling, die regelrecht uit Rotterdam of uit de richting Schie- dam. vra de prachtig-oude "Hooge Brug, in de vat laaggelegen Overschiese Dorpsstraat afdaalt, wordt getroffen door een scherp con trast Deze ..dorpsstraat" zou de hoofdstraat van een vriendelijk, rustiek dorpje kunnen zyn: een bochtig rijtje van oude, ietwat tegen elkaar aan_ gezakte huisjes, elk in een andere sfcjl gebouwd, ten bewijze dat de jaren by na ongemerkt aan hen voorbijgegaan zijn-zou wanneer dat grote verkeer er niet was! Grote vrachtauto's en de bekende gele autobussen van de RET. razen met grote snelheid door de bochten en weliswaar zijn de bewoners reeds lang gewend aan het geluld van ™P*ore!V dat dreunend weerkaatst tussen de huizen, maar het moet met het nydig getoeter van de claxons voor de moeders-met-kind eren toch een dagelijkse schrik zijn. Zaterdag 3 Juli 194? Het is allerminst de bedoeling, bezwaren te maken tegen wat on vermijdelijk is men kan de klok nu eenmaal niet terugzetten maar aan dg andere kant zou het teleurstellend zijn, indien aan deze rmnder gewenste toestand een ein de gemaakt werd want naar een oplossing wordt reeds geruime tyd gezocht door een stukje oudheid te laten verdwijnen ter wille van het moderne verkeer, m.a.w. de be woners te laten verhuizen, zodra er andere woningen voor hen zijn, de huisjes af te breken en de weg te verbreden. Bovendien, wat zou men met de ruime kerk en het meer dan 200 jaar oude raadhuis moeten aarfvangen?Heei deze situa tie wijst er op, hoe veel er veran derd is in Overschie in de laatste tientallen jaren en hoe de uiterlijke resten van wat eens was, zich trachten te handhaven in deze mo derne tyd. Zoals het was Om het begin van de grote ont wikkeling van Overschie mee te maken, moet men teruggaan tot de eerste jaren van deze eeuw. Over schie was omstreeks 1900 een lan delijk dorp, schilderachtig door zijn veelal nog met riet bedekte huizen, zijn molens aan de Schie, zijn scha duwrijk geboomte, ver van alle grote-stadsgewoel. Rotterdammers kwamen er graag de ouderen onder ae Overschieenaars herinne ren 2ich het beroemde „Delftse bootje" nog wel! en ook buiten landers werden er vaak gezien. Het café-restaurant van v. d. Akker en hotel „de Zweth genoten in die üjd een zekere vermaardheid. Overschie is tegen het einde van de vorige eeuw in verval geraakt. De bewoners leefden van veeteelt en wat kleine industrie, men liet alles maar graag aan het lot over en had geen vertrouwen in de vooruitgang elders. Reeds vroeg had men gasverlichting gekregen, maar het bedrijf kwam in moeilijk heden en de gemeente wilde de gasfabriek niet overnemen. En warempel werden keien straten en koolaspaden (behalve wanneer het volle maan was!) weer door petroleumlantaams verlicht, een onlogische toestand, die tot 1912 voortduurde. Daarna werd electriciteit ingevoerd, maar wat met gas koken was, leerden de huisvrouwen eerst in 1927. Tot 1890 was er een stoom tram verbinding tussen Rotter dam en Overschie, maar in dat jaar werd de paardentram in ere hersteld, tot groot genoegen van het in Rotterdam op school gaan de deel van de jeugd, omdat men 3S winters zo heerlijk kon poken in de enorme kachels. Menigeen EEN bruidsstoet. Soms wagen- geratel en paard en gedraaf; meestal rubbergazoef en motq.r- gezoem. Er wordt gestopt voor een kerk. Portieren klakken. Het bruidspaar schrijdt tussen een haagje van belangstellenden de kerk in. Een stadstafereeltje dat ieder wel eens ziet en waarbij telkens andere stadgenoten, min of meer betrokken -zijn. De grote stap wordt onderno men. Baar is nog steeds belang stelling voor, al lijkt het mono game huwelijk wel eens in dis credit te zijn geraakt. Waarom gaan er nog zovelen met hun huwelijk de kerk Sn? Om de bruidsjapon nog iets langer te kunnen vertonen? Om het feest nog wat te rekken? Bijkomstig heden. Er zijn andere beweeg redenen. Het gaat om dieper grond. Het huwelijk is als een weg. Een Hollands huwelijk is als een Hollandse weg: een dijk dus. Links stroomt de rivier, in zijn bedding gehouden door de dijk; en rechts ligt de polder met zijn vaarten en sloten, zijn akkers en weiden, door diezelfde dijk be schermd. In onze tijd is er waters nood. De rivier van de oerdrift is gezwollen; sommigen duiken erin met wellust, anderen worden mee gesleurd, tegen hun zin. Maar ook de veiligheid van het genoeg lijk voortrollend leven des ge- rusten landmans is heen. Ook in de beschermde polder is het wa ter hoog gestegen. Er is een nood toestand. Echtscheidingen bij de vleet Wat bleef er over van de stevige dijk? Onze vaderen zeiden: „de mens wikt. God beschikt." Is het trou wen niet een uitzondering hier op? Twee mensen hebben het zo beschikt dat zij nu voortaan van de ander, van elkander ziln. Wat beeft het geloof daarmee te ma ken? Dit; de dijk moet een grond slag hebben, die de hoogste druk trotseert. Juist in noodtijd wordt dit beseft. Daarom rijdt straks het bruidspaar weer verder in auto of koets en de welwillende men sen. lachen of Juichen ken toe. Maar in die twee harten bezinken de bijbelwoorden: „Het hart des mensen over denkt zijn weg, maar de Heer be slist zijn gang." De dijk ligt stevig in Gods trouw en de weg voert naar Zijn Rijk. Zo heeft Christus Gods be slissing verkondigd. Hieraan moet ik denken als ik een bruids stoet zie gaan naar een kerk. OBERMAN denkt nu nog vaak met genoegen terug aan deze tafereeltjes en aan de krijgshaftige -voerlieden op de bek, v. Heusden en Breed- veld. Hoe bet veranderde Maar Overschie werd niet verge ten. Rotterdam breidde zich in die jaren enorm uit en had reeds het oog laten vallen op het dorp, dat zc gunstig lag tussen Rotterdam, Schiedam en Delft. Veel zou moe ten worden veranderd, de verbin dingswegen waren slecht, de vaar ten smal en de bruggen laag, maar de techniek kwam. onweerstaan baar, onafwendbaar. De trekpaar den. verdwenen, de scheepvaart kreeg een geheel ander aanzien, poffende motorboten verschenen :n de Schie. ondanks de tegenstand der boeren kwam er waterleiding, straten en wegen werden verbe terd. krotten afgebroken en mod dersloten dichtgeworpen. Ns de eerste Wereldoorlog verrees onder de invloed van de woningnood in Rotterdam, m de beruchte bouw stijl, Schiewyk. Grote industrieën werden gesticht. Overschie werd ook een geliefd woonoord, een forensenplaats. Het doel van vele zomeravond wan delingen is nog steeds de Delftweg, waar deze tus sen de Schie en c,e mooie buiten plaatsen doorloopt. Van deze bui tens spant „Be Rempel" ongetwij feld de kroon. Eens lag daar ook de heerlijkheid van Johan van Ol- debarneveldt; de naam „Leeuwen hoek" staat nu nog duidelijk te lezen op de monumentale toegangs poort, die met het stenen brugge tje is blijven staan, toen het histo rische gebouw in 1893 gesloopt werd. Ook de koepel, die verbouwd werd tot boerenwoning, bleef ge spaard. Aan de Delftweg staat de enige molen, die Overschie nog rest, en die dateert uit 1712 In 3924 kwam de motortram door grappenmakers wel de D- trem genoemd met één motor op het voor- en één op het achterbal- con, die een ondraaglijke stank verspreidden. Nu hebben we de comfortabele autobussen. Overschie heeft een uitbreiding ondergaan, waarvan men zich in 1900 geen voorstelling had kunnen maken. In 1914 was het inwoners tal 4600, thans 13 500. Men heeft m het verleden weinig pieteit gekend voor het oude. Na de grote kerk brand van 1B99 werden de middel eeuwse grafzerken, zonder meer door een nieuwe steenlaag bedekt en toen men lij het bouwen van Schiewijk op de fundamenten van een kasteel stiet, kon niet worden voldaan aan het verzoek, deze bo ven de grond te houden. Dat „paste piet in het kader" en slechts een opschrift in de Friese taal(?) in de Terpstraat geeft ongeveer de plaats aan. waar de zeldzame vondst ge daan werd. De tijd gaat verder In 1941 werd Overschie van lelf- sfcandige gemeente tot onderdeel van Rotterdam- De flatwoningen, De ,£age Brugmet omgeving om streeks het jaar 1898. Rechts ziet men de herberg „De Karsseboom"} me£ daarachter de nu nog bestaan de „Schenkkan" Advertentie At. tarug op da N«dmrL markt oarervro«stb&r«, sulnipt gebruiits wagen. Model 13*3, Direct leTcrbw PrU»"/ 417>.~~"~| OFFICIAL DEALER roor BolterdiED tn Omgering Nw Binitftnwes «s, Rotterdam die gebauwd zullen worden, het enorme complex der klem-indus trie in de Spaanse polder en niet te vergeten het vliegveld in de Schie veen pol der, die aan vele Overs chiee na ars woonruimte en welvaart zullen verschaffen, zullen van het landelijk karakter van Overschie mets overlaten. Het zal onder deze omstandig heden niet meevallen, de histori sche gebouwen in. ere te bewaren, maar een raadhuis uit 1723, een brugwachtershuisje van 1657 (aan de Hoge Brug, die vermoedelijk uit het jaar 1662 stamt) en het pandje Dorpsstraat 218-120, waar bijna 300 jaar geleden een zg. Franse school, onder de naam „Salomo's Tempel", gesticht werd, zijn dat toch waard' f SSPS«r V- -i l r* VIJFTIG jaar geleden, otn nauwkeurig te zyn: medio Juli 18.98, toonde Rotterdam hoe 'n moderne stad het droomde te wor den, want toen had het op een van de markantste plekken tussen de Maas en de oude binnenstad, aan de samenkomst van. enkele oude havens een wolkenkrabber doen verryzen, waar iedereen met trots naar keek: het Witte Huis. Vandaag gaan we voor de variatie eens woorden vor men met de vijf rek er. tekens x, en Men vuile ae gevraagde woorden zo in dat op de dik omignde, verti cale rfj een woord komt, dat „regerin gen" betekent De rekentekens worden als volgt gebruikt: Tet teken, vervangt de letters met woorden iemand kwaad gun- m i xi. Het teken, vervangt da let- nende (9); verlagen of afnemen ters en. Het X teken vervangt de (8); veel vertellende (9): gewonden letters maai Het teken vervangt (8)onenigheid of twist (9). de letters deel. Het teken ver- Van dit raadsel worden geen op vangt de letters i s. lossingen ingewacht. Het woord vissen kan bijvoorbeeld De oplossing van ons raadsel van in vier vakjes komen: v s t en vorige week ia als volgt: het woord visnetten, in zeven: Horizontaal: 1- verbijsteren; 4. v n e 11 '4.. Verlopen; 6. Afstaan; 7. Teder; 10. In elk van de acht woorden komt Gevende: 12 Dennenaald: 14. Lys- mmstens één rekenteken voor. Het ter; 16. Rijke; 17, Stoken; 19, Ver- crifer achter een omschrijving geeft laten; 21, Tennis; 22. Zengen; 23. het aantal letters en reken tekens Scheurkalender, waaruit het woord is samengesteld. Verticaal: 1. Verafgoden; 2. By- De omschrijvingen (onwillekeurige staan; 3. Rente; 4. Verlamde; 5. volgorde) zijn: Penselen; 8. Dergelijke: 9. Stop- voornaam van. een beroemd out- naald; 11. Venster; 13. Nederlagen; dekkingareiziger (10); deel van een 25. Aanstoten; 18. Kennissen; 19. wagen (8); pomp installatie (8); Verzen; 20, Molen, Het Witte Huis staat er nog, het is een der weinige gebouwen in de binnenstad die de oorlog hebben overleefd, hoewel het m de strijd om Rotterdam een voorname rol heeft moeten vervullen. Wit is het nog staeds door de 120.000 witte verglaasde tegeltjes, waarmee het is bekleed. Hei rust ook nog steeds op de oorspronke lijke 1000 heipalen van 16 meter lengte en zijn uiterlijk is betrek kelijk gaaf gebleven; wel ziet men hier en daar kogelwonden. In Maart 1897 begon men aan zijn bouw, nadat vier panden ge sloopt waren; een vijfde pand sloopte zichzelf, toen de tweede heipaal van de duizend de grond inging, door in te storten. Ander half jaar heeft de bouw geduurd en toen kon de architect, wijlen de heer W. Molenbroek, met trots iedereen rondleiden, ook hen, die voorspeld hadden dat een dergelij ke „reuzenbouw" nimmer zou sla gen. Velen, die voor het eerst in Rot terdam komen, worden meegeno men naar de Belvédère, om een goede indruk te krijgen van de specifieke Rotterdamse schoonhe den, nJ. zijn rivier, de oude ha vens, de nabije spoorbruggen, de hefbrug over de Koningshaven, de Vier Leeuwenbrugj en tegen woordig het kadaver van de St. Laurens en ae wederopbouwvorde- ringen in de groene Kalahari van de verdwenen binnenstad. Het is misschien chauvinistisch, maar Rotterdam is nog steeds trots op z'n Witte Huis, waar Wijnha ven, ScheepmakershavensOude Haven en Haringvliet samenkomen en in de Maas overgaan^ en waar de gebogen Bolwerk-opritten be ginnen. De plaats waar het van vele zijden goed-zichtbare bouw werk staat, is merkwaardig, en als Kabouter Kraaipoot had een papegaai in een kooi. De pape gaai kon; Lorre zeggen en: hallo, en: falderalderiere. Dat was erg leuk. Kabouter Kraaipoot hield dolveel van zyn papegaai en je begrijpt, hóe mw hg het vond. *toen de papegaai wegvloog. Ja, wegvloog! Eet deurtje vaüi 5e kooi stond per ongeluk open en.,., roete-foets! "Weg Papegaai. „Och, lieve Lorre, kam toch terug", smeekte kabouter Kraai poot en hij zocht en hij zocht hgt hele bos door maar nergens vflb Lorre te vinden. Toen riepfc Kabouter Kraaipoot alle dieren, die in het bos woon den en dat waren er een hele boel. .Helpen jullie me zoeken," zei hij. Helpen jullie me even zoeken naar mijn papegaai!" „Goed, hoor", zeiden ze en ze liepen allemaal door elkaar heen in het bas en zochten en zochten. Kunnen jullie alle beesten vinden, die op het plaatje staan en weet je, hoe ze allemaal heten? En kun je ook de papagaai vinden? En draai dan de krant maar om, dan kun je zien, of je soms een .dier had vergeten. Goed zoeken, hoort Valentijn, de herder, gaat maar aldoor verder. Met zijn schaapjes en zijn hond trekt hij heel de wereld rond. Laat zijn schaapjes grazen, krijgt hij vette kazen Laat zijn schaapjes scheren, krijgt hij warme kleren. Ik wil ook een herder zijn, net zo een als Valentijn. Een haan scharrelde rond op het erf. Wat ligt daar? Een boon!, zei de haan. Hap, maar ach, hij verslikte zich en stikte er bij na in. De boerin kwam uit het huis lopen en riep: „Haan, wat doe je toch?" „Ik stik in een boon, zei de haan. Haal asjeblief een beetje boter voor me." De boerin rende naar de koe en zei: „Mag ik een beetje boter voor de haan? Hij stikt in een boon." „Haal dan eerst wat hooi," zei de koe. De boerin rende naar de hooi ers op het land en zei: Mag ik een beetje hooi voor de koe? Dan krijg ik boter voor de haan. Hij stikt in een boon, „Haal dan eerst wat brood", zeiden de hooiers. De boerin rende naar de oven en zei: „Mag ik een beetje brood voor de hooiers? Dan krijg ik hooi voor de koe. En dan krijg ik boter voor de hasn. Hij stikt in een boon," „Haal dan eerst wat hout", zei de oven. De boerin rende naar de hout hakker en zei: „mag ik een beet je hout voor de oven? Dan krijg ik brood voor de hooiers. En dan krijg ik hooi voor de koe. En dan. krijg ik boter voor de haan. Hij stikt in een boon." „Haal dan eerst een bijl", zei de houthakker. De boerin rende naar de smid en zei: „Mag ik een bijl voor de houthakker? Dan. krijg ik hout voor de oven. En dan krijg ik brood voor de hooi ers. En dan krijg ik hooi voor de koe. En dan knjg ik boter voor de haan. Hy stikt in een boon," De smid gaf haar een bijl. fin de boerin ging met de byl naar de houthakker, die gaf haar wat hout. Ze ging met het hout naar de oven, die gaf haar wat brood. Met het brood ging xe naar de hooiers, die gaven haar wat hooi. Met het hooi ging ze naar de koe, die gaf haar wat boter. Toen ging ze met de boter naar de haan. De haan lebberde de boter op en slikte de boon door. En daarna riep hij: Kukelekuuuu! Advertentie l. Af. FESTIVITEITEN? MET HOOFT VALT TE PRATEN SOt JET KAAN LAAN 44, TEL 34<J55 YJERAMBACKTSSTR. 147, TEL 37507 RUSTHOflAAN 34. TEL 20534 BEZORGING IN K DAM EN OMGEVING men boven op de Belvédère staat weet men onder zich een gebouw waarvan iedere verdieping in dienst staat van handel, scheep vaart en industrie; en boven zich heeft men het netwerk van een luchtreclame van één onzer groot ste bedrijven....: kan het Rotter- damser? Bly'f nog maar lang staan, Wit Huis, met je Berlagiaanse-utïli- teitsstijl, we houden van je. Het gehele Jaar door kan er op baars worden gevist, maar van Augustus tot October is het wel de meest geschikte tijd daarvoor. Tal van hengelaars zijn er die alleen maar op baars en snoek vissen en zich over het vissen op wit-vis niet bekommeren. "Wat daarvan de reden Is laat zich gemakkelijk ver klaren, want bij het baarzen is het niet nodig steeds op een plek te blüven zitten omdat je In vele ge vallen de baars zelf moet opzoe ken, Ook is het niet nodig steeds vol aandacht naar het dobbertje te turen, want meestal gaat de baars met het aas op de loop. De kunst is evenwel dat op het juiste mo ment wordt geslagen en daarin moet je ondervinding hebben. Op de rivieren is dikwijls veel baars te vangen en de Waalhaven is wel een van de meest geliefde havens. Er zijn vangplaatsen in overvloed maar toch gebeurt het dikwijls dat er op de steigers geen plaatsje te krijgen is. Je hebt er van die dagen dat je handen te kort komt, maar je hebt er ook bij dat er geen baarsje is te vangen. Waar dat in zit is moeilijk te ver klaren en daar zijn de geleerden het niet over ^eens. De een zegt dit, de ander dat, maar er is er niet één die met juistheid kan 2eggen .wat de oorzaak daarvan is. Dan kun je proberen wat je wilt, maar het is Advertentie l. M, Vakkundig adres voor alle spullen: ANDSé GOMMERS Nw. Binnenweg 237, teL 39307. De grote heren in het Kremlin hadden Tsjechoslowakije, in het belang van hun politiek, waar schijnlijk beter nog wat met rust kunnen laten. Het tafereel - wordt nu overzichtelijker, en men kan 0p ^et ogenblik ia er toch iets van een Joegoslavische politiek op na, slechts zeggen, dat zij blijkbaar m wat duidelijker geworden. die nog meer patriottisch dan com- tijdnood hebben gehandeld. Tsje- Dimitrof sprak van een Balkan- munistisch is. En dat mishaagt de chcslowakije was een slechte maar federatie. Dimitrof was een van de drijvers -*van de Korninform. Zy afgedwongen zet. Het heeft de po- grote helden van het communisme, maken met hem nog minder com- sxtie van de communisten in allle en jarenlang hoofd van de Komin- ylimenten dan met Dimitrof; zy landen, waar die positie daarvoor terrii jvxen zou denken dat hij wist zett^p hem aan de deur. Maar als vatbaar is, zeer geschokt. In Scan- wat hij zeggen kon. Maar by het Tito nu niet wijken val, en even- dinavië meent men algemeen, dat woord federatie werd Moskou mm a la Dimitrof een nederige de les heilzaam gewerkt heeft ap hysterisch. Federatie, zelfs onder herroeping aflegt? Herroeping ïs alle meelopers der communisten. toezicht van Kremlin, betekent voor hem moeilijk, omdat het niet De were üelovisen ain natuurlijk groepering, tot zekere hoog- enkel een herroeping van woorden ue ware geiovigente. Xs het oppergezag van Moskou maar ook van daden zou zijn. door niets ter wereld in hun geloof te schokken. In Finland acht men de kansen bij de komende verkie zingen zeer daardoor achteruitge gaan. Heeft het Kremlin dit alles niet voorzien, of heeft het dit offer nodig gehad om niet nog meer te verliezen? die daden —door schijnen Dr, M. v. Blankenatein reeds te bewijzen hoever hij van de onderhorigheid is afgedwaald. Hij heeft blijkbaar geleerd uit hetgeen Gottwald overkomen is. Ook deze was beter vaderlander nog dan niet band genoeg? Dimitrof kreeg Trouwens, een danige berisping van zyn Rus sische meesters. Als goede zoon der kerk van het Kremlin boog hij het hoofd. Hy trok zijn woorden in, met de daarbij horende betuiging van zijn onverstand. b Dat Moskou zo opftad, demon- In Tsj'echoslowakije stonden de sfratief tegenover de wereld, en verkiezingen voor de deur. De zijn zenuwen niet verhelende, be- communisten hadden nooit haast wijst hoeveel betekenis het hechtte daarmede gehad. Ondanks alle aan het handhaven van de strafste grootspraak hebben zij blijkbaar onderhorigheid. Het vreesde dus niet in een succes geloofd. Peihn- vrije Tsjechische verkiezingen, het volgzaam dienaar van het Kremlin, gen van de openbare mening, door vreesde een eigen politiek van Bal- Daarom zette Moskou de volgza- de communistische minister van kan landen: Het had blijkbaar meer me communistenleiders op om Binnenlandse Zaken, met behulp moeite om zijn kudde bijeen te hem, door een staatsgreep der van zijn positie op touw gezet, houden dan naar buiten bleek, communistische arbeidersorganisa- hadden echter resultaten opgele- Daarvoor trotseerde het de kans tjes, voor een volkomen feit te verd, die de somberste verwachtte- op grote schade in het Westen. Het plaatsen. Tito zou zich dat niet la gen der pessimisten onder de heren was tot de overtuiging gekomen, fen overkomen. En hij het de nog overtroffen. Daarom moest tot dat het de handen vol genoeg had „raadgevers", die Moskou hem ge ledere prijs, op strikt bevel van nan hetgeen het reeds beheerde. zonden had, militaire zowel als Moskou, een vrije stemming voor- commerciële deskundigen, terdege komen worden. Men heeft dus zeer W ,EEL treffender nog dan uit het in het oog houden, zoals de Russen de gevolgen van. een nederlaag in voorgaande, blijkt afbrokke- zelf iedere vreemdeling, en iedere Tsjecho-slovakije gevreesd. Waar ling uit hetgeen er gaande is met „vriend" van wis zy zich niet ze- zit de zwakke plek in de positie Tito. Terwijl ik dit schrijf hebben ker voelen, in het oog plegen te achter het ij'zeren scherm, die deze ons pas de eerste berichten be- houden. Tito vertrouwde dus het vrees veroorzaakte? Wij kennen reikt Maar ook deze geven reeds zaakje niet, en hij was besloten blijkbaar niet alle moeilijkheden gelegenheid tot discussies. Tito wil gevaarlijke bewegingen een zet en gevaren, waarmede de Russen niet aaft de lijn lopen zoals dat van voor te zijn. Dit ia, op zich zelf al, rekening hebben te houden. Maar hem wordt verlangd. Hij houdt er een feitelijke breuk. Zo heeft de Kominform het ook opgevat. Van daar haar drastisch dh haast des peraat lijkend besluit Het is mogelijk dat er al verdere dingen gebeurd, zijn, die de toe stand verhelderen, voor dit artikel onder ogen van de lezers komt, Zoals echter de toestand er nu uit ziet, lijkt de toestand in. Joegosla vië nog ingewikkelder geworden dan hij te voren reeds was. Het land heeft verre van een commu nistische meerderheid. Onder de rooms-kathoiieke Kroaten zal de communistische aanhang niet al te groot zijn, in tegenstelling tot de orthodoxen, wier geestelijkheid hun zelfs voor een groot deel in de trouw aan Moskou pleegt voor te gaan. Tito deed daarom zijn best, het rocms-katholicisme van zijn mede-Kroaten door de Griekse Kerk te vervangen. Uit persoon- lenijke aandrift zal hij dat niet doen; men kan hem niet van chris telijke yver verdenken. Zijn zen dingsijver wekte onder de Kroaten echter in hoofdzaak verbittering en verhoogde afkeer van het com munisme en van de Russen, ja zelfs van. de Joegoslavische staat. Het Is mogelijk, dat Tito beseft heeft dat zo het land-nooit tot rust kon komen. En welk een gevaar was dat, als de speculatieve poli tiek van Moskou een oorlog ont ketenen zou! Dit schijnt de achtergrond van het beleid, waardoor hij de toom van Moskou zozeer heeft gewekt. Tito ziet waarschijnlijk in dat er, met zijn vroegere, zelotische koers, geen land te bezeilen, viel. Een staatsman van achter ïhet gordijn, wiens naam ik, hem ter wille, op het ogenblik beter niet noem, sprak mij een jaar geleden reeds van de gevaren, die Joegoslavië in zijn samenhang dreigden; Voor dit inderdaad heel ernstige gevaar is Tito waarschijnlijk gezwicht, zeer tot ongenoegen van zijn meesters. De Kominform heeft de kat de bal aangebonden. Maar zij doet niets zonder het politburo. Het conflict moet Moskou zeer slecht gelegen komen. Een sensationeel vertoon van een zwakke plek past heel weinig bij de overbluffingspoliiiek waarvan Berlijn het middelpunt is. Het moest dus wel zeer nijpen in de Balkan: Weer; tijdnood en gedwongen zet? "LTET ligt voor de hand achter •*- dit alles een scherpe tegen stelling in het Russische kamp te zien, tussen de onverzoenlljken, de dwarsdrijvers, die van menig zijn dat men juist te zwakke positie het uiterste wagen moet; cn de meer redelijken die, vervuld van het oude realisme van Stalin, in verder gekrakeel met het "Westen geen heil meer zien. Men kan zich b.v. afvragen: is het doordrijven te Berliin sabotage van een Vreedza mer beleid, of juist een poging om een biieenkomst der Grote Vier af te dwingen, ten einde het geschil zo voordelig mogelijk te liquideren. Ik zou niet graag een bepaalde keuze doen uit deze twee. Op geen van beide maniearen kan men de banvloek van de Kominform over Tito verklaren. Deze kan nooit voordelig zijn. Het moet dus hard tegen hard gaan tussen de beide richtingen te Moskou. Tito hoort tot de spaanders„ die er nu rond vliegen. Dit is, uit Russisch oogpunt be schouwd te zinnelozer, omdat beide partijen zeer goed weten dat Rus land zich een oorlog niet kan ver oorloven. alsof de baarzen met elkaar heb ben afgesproken om niet te bijten. Er worden verschillende metho des toegepast voor het vissen op baars, terwijl er voor binnen- en buitenwateren andere regelen gel den. In de Waalhaven wordt veel met de dobber met een of met twee haken gevist, met een tuig van de volgende samenstelling. Een vislijn van 6 h 7 meters silk no. 2, een middelmatige dobber en onderaan een of twee haken. Indien met twee haken wordt gevist is het nodig dat minstens 20 c.M, tussen ruimte genomen wordt. Het mooi ste is evenwel het vissen met een haak, met als aas een kleine gron del. De ondervinding heeft mij ge leerd dat met een grondel „mon ster-exemplaren" te vangen .zijn» waarmee je moet vechten om ze uit het water te halen. Op stromend water wordt de paternoster het meest gebruikt en die geeft het voordeel dst het lood op de grond staat en dat op één plaats kan worden gevist. Het beste is dan een houten schoeiing of palen op te zoeken want meestal scharrelen ze daar rond. De dobber moet dan gelijk gesteld worden met de wa terspiegel. Op de rivieren is steur- krab het gewilde aas, maar zorg er voor dat deze steeds goed levend zijn, want dode krab wordt ge woonlijk door de baars niet beke ken. In de binnenwateren, b.v. toch ten of vaarten, wordt veelal ge vist met de dobber en het beste i$ dan als aas een worm te gebruiken. Indien deze wateren met kroos be dekt zijn, dan moet er gevist wor den met de plomp. Eerst wordt het water dan van boven naar beneden, afgestreken en daarna begint het plompen. Het plompen geschiedt zonder dobber en doordat aan de haak een stukje lood bevestigd is zakt dit telkens bij het plompen door het kroos. De baars, die daar onder op de loer ligt, zal toeschie ten en voor U feitelijk weet wat er aan de hand Is,^ hangt hij al aan de haak. Ook wórdt in de binnen wateren wel met een klein kikker tje gevist en daarop zijn vooral de baarzen verzot. Nu zal ik U nog even vertellen hoe U op een ge makkelijke manier aan steurkrab- ben kunt komen, U neemt een stukje net, ter grootte van 50 x 60 c.M. waarop U een zoute haring bindt. Laat het dan in het water zakken enige meters van de plaats waar U vist. Haal na een poosje het net op en U zult bemerken dat er dan tal van steurkrabben zich op het net bevinden waarmede U kunt vissen. Dit geeft het voordeel dat U altijd de beschikking hebt over springlevende krabben. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het candidaats- examen voor werktuigkundig ingenieur E. A. Boerendonk, J. Smit en J. L. Timmers te Rotter dam. Voor het ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur slaagden de heren J. Drost, A. H. Edens eo C. Kerkhoven te Rotterdam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4