Wegrenners ook favoriet op de baan Annie v. Kampen won na felle strijd de Parool-beker Pronk stak een kop uit boven de andere stayers Lambrecht draagt nog steeds de gele trui Slijkhuis won in Londen Steeds meer toeschouwers voor de speedway-races De Rokocent-beker voor de Zian-zwemmer Wittemans iVIaandag 5 Juli 1948 De achtervolging De grote prijzen van België De 3 kilometer in de Schie De Ruyter in kopgroep te Bordeaux Korfbal tegen wie? Arme Irmai, wat doe je in de kou. Wimbledon-verrassing Koud? Derde prijs voor De Ruy ter, die op de één mijl werd ingesloten Olympische kanoploeg Rumor in casa Louis in de politiek? Britten willen sport op op Zondag Bishop brak twee ribben Sparta baant zich een weg naar het kampioenschap Weer een slachtoffer van de snelheid Nederlaag voor zevental tegen België Vijf kampioenschappen werden er op de laatste dag van de tïtelwed- strijden beslist, waarvan de finale voor het sprintkampioenschap der ama teurs nog de minst interessante was. In de eindstrijd won Hijzelendoorn zonder risico van Contelaar. Arte van Vliet reed de beide ritten tegen Derksen met een zekerheid oï er geen sprinter van wereldklasse tegenover hem stond. Derksen, nerveus als altijd, liet zich door Van Vliet de tactiek voorschrijven en dat betekende, dat beidé ritten al eigenlijk verloren waren. Bovendien bleek de Woerde naar in prima lichamelijke conditie te verkeren en met zijn machtige benen draaide hij er tweemaal een laatste 200 meter vjtn 12.2 sec uit. Was het eigenlijk wel verrassend, dat Gcrrit Peters in de halve eind strijd door de wegrenner Van Beek werd uitgeschakeld? In de eerste halve finale speelde Gerrit -Schikte met Evers. Na drie ronden had de Bosschenaar reeds een Flinke voor sprong en in de resterende 7 tonden zorgde hij er wel voor, dat Evers geen gelegenheid kreeg een meter van. zijn achterstand goed te maken. Maar Peters vergiste zich in de kracht van Van Beek, die na een aanvanke lijke, achterstand met kracht bleef doorrijden^ terwijl Peters, die het voornamelijk van zijn souplesse moest hebben, ging duwen en zelfs vier ronden voor het einde even van het zadel kwam. Nu was het weer on gunstig voor Peters, wiens soepel heid met veel wind in het gedrang komt. Een grote teleurstelling voor de vroegere wereldkampioen "in dit nummer, die er al zijn zinnen op had gezet de eindstrijd te bereiken om te worden afgevaardigd naar de wereld kampioenschappen. Toen hij in de rit voor de derde plaats tegen Evers aantrad, reed Peters met een kleinere versnelling. Nu ging het veel beter en met minder rukken dan in de halve eindstrijd. Zo kwam hij nog op de derde plaats, waarbij hij een kans behield om de achtervolging in het wereldkampioenschap te mogen rij den, aangezien de waarschijnlijkheid groot is, dat Schulte alleen óp de weg zal starten en niet in de achter volging, zodat Van Beek en'Peters Nederland zouden kunnen vertegen woordigen in de poursuite. Blankenauw bij de amateurs Voor de eerste maal werd het kampioenschap achtervolging voor amateurs (ook 4 km) gereden. Op vallend was het feil, dat het al weer een wegrenner was, die de beste prestatie leverde, nl. de Nijmegenaar Blankenauw. Evenals Schulte stak hij met hoofd en schouders boven zijn concurrenten uit, al had hij het in de finale in zover gemakkelijk, dat zijn tegenstander. Kunst, een zeer zware halve finale tegen Harmans nog in de benen bad zitten. Blankenauw maak te uitstekende- tijden. In de halve eindstrijd tegen Voorting 5 min. 19.2 sec. en in de finale deed hij er maar 3)5-sec. langer over. Kwantitatief was het aantal ren ners, dat in de eindstrijd om het kampioenschap van Nederland over 100 km achter grote motoren in de baan verscheen, zeer groot, namelijk tien, maar de kwaliteit was daar niet evenredig mee. De sportcommissie had op verzoek van Van Amsterdam en n\et instemming van alle overige renners besloten Van Amsterdam, die in de voorrit 60 km had gereden, alsnog een plaatsje in de finale te geven, terwijl De Beer wegens 2iekte verstek liet gaan en vervangen werd door Remkes. Zo vertrokken voor de lange rit in deze volgorde: Matena achter Van der Bosch, De Best achter Verman dei, Pellenaars achter Van der Bom, Bakker achter Kaeser, Pronk, de titel houder achter Wiersma, Bijster ach ter De Graaf, Van der Voort achter Van der Stuyft, Remkes achter Ster ke, Van Amsterdam achter Luyken en Motkc achter Bontekoe. Het begin was sensationeel. Nadat het startschot was gelost ging Ma tena, die van kop startte, er tussen uit ten einde zijn gangmaker in de gelegenheid te stellen in één rush over alle concurrenten /heen te komen -en hem gemakkelijk op te vangen. Maar Van den Bosch had het niet begrepen en ving de 30 meter achter Matena liggende De Best op. Verwar ring ontstond en voordat renners en gangmakers weer uit de knoop waren was de situatie volkomen veranderd in verhouding tot de startvolgorde. Bakker kreeg de kop en afgezien van een fel duel met Van der Voort, waarin beide renners los raakten, be hield Bakker voorlopig de leiding en na 25 km was de stand: Bakker, Ma tena, De Best, Bijster, Pronk en Van der Voort op onderling 25 tot 30 In tegenwoordigheid van een zeer talrijk publiek: sijn gisteren op t circuit van Francorchamps de gr&ta pryzen van België verreden met een uiterst sterke internationale bezetting in alle dne klas sen. De wedstrijden hadden een span nend verloop en werden in. sportief opzicht een volkomen' succes waarbij alle records gebroken werden. De uitslagen zijn: 350 cc klasse, 10 ronden 145 kmu i. Foster G-.B.op Velotfrtte, 1 uur Cllm 21, gem. snelheid 141.809 jtm; 2. whit- worth (G.B.) op Veiocette. 1 uur 01 min. 32: 3. Frith (G.B.) op Veiocette, 1 uur 2 min. 10; 4. Dicket (G.B.) op Norton, 1 uur 2 min. 54: 5. Bills (GJ3.) op Veiocette, 1 uur 3 min. 17. 600 cc klasse met zijspan. 6 ronden 67 km: 1. Van der Schnck (B.) op Nor ton. 43 min. 25, gem. snelheid 120.164 km; 2. Oliver (G.B.) op JNorton. 43 mm. 4a: 3. Haldemann [Zwits.) op Norton, 44 min. 16; 4. Milan! (It.) op Gitera, 44 min. 54;'5. Bosvorst (B.). 5DO cc klasse. 10 ronden 145 km: i. Lockelt (G.B.) op Norton, 59 min. 11.8. gem. snelheid 146.967 Km; 2. West ((LB.) op Norton, 59 min. 34.8; 3. Daniel (G.B.) op Norton, 59 min. 56; 4. Forster (G-B.) op Triumph, 1 uur 01 min. 01; 5. Whit- worth (G-B. t op Triumph, l uur dl mm. 07.4; 10. H. Veer Jr. (Ned.) op Triumph. 1 uur 2 min. 25;- 12. P- Knijnenburg (Ned.) op de eerste.negen plaat sen werden alle dooi' Engelsen, bezet. Hoofdklas KNZB: SVH—UZSC 4—0; res." hoofdklas: SVH 2—NZSC 2 UZSC 2 n.o.: Zian 3—SVH 2 2—1; 1ste klas; RotterdamRobben 1—2: res. 3e klas; SVH 4—Maas 2 Maas 2 n.o. meter afstand, met 1 ronde achter stand Remkes en Mofké en met twee ronden achterstand Pellenaars, terwijl Van Amsterdam er toen al drie ach ter was geraakt. Pronk zette de aan val in, wist zijn positie met elke ver dere ronde tc verbeteren en in een kort maar hevig duel wist hij na 30 km ook Bakker te passeren, zodat de titelhouder de leiding had overgeno men, welke hij, rustig, soepel rijdend, behield. Pronk was een stayer, die een klasse boven de anderen uitstak en alleen Bakker zorgde er voor, dat het ten minste geen wandeling van Pronk naar het kampioenschap werd. De uitslagen luiden: Sprint amateurs: om de derde plaats: le rit: 1. Bontekoe, 2. Buchly, 13 sec.; 2e rit; I, Bontekoe, 2. Buch ly, 13.1 sec. Finale: eerste rit: 1. Hijzelendoorn, 2. Contelaar,'{jjd 14 sec. Tweede rit; Hijzelendoorn, 2. Contelaar, 12,2 sec. Resultaat: 1 en kampioen van Ne derland: Hijzelendoorn, 2. Contelaar, 3. Bontekoe. Sprint professionals: Om de derde plaats; le rit: 1. Bijster, 2.. Remkes, 13.1, 2e rit: I. Bijster, 2. Remkes, 13,1. Finale, eerste rit: 1. Van Vliet, 2. Derksen, 12.12e rit: 1. van Vliet, 2. Derksen, 12.1. Resultaat: 1. en kampioen van Nederland Van Vliet, 2. Derksen, 3, Bijster. Algemeen spritnkampioenschap: le rit:- 1. Van Vliet, 2. Hijzelendoorn, 12.4; 2e rit: 1. Van Vliet, 2. Hijzelen doorn, 12.4. Van Vliet algenieen sprint kam pi oen van Nederland. Achtervolging amateurs over 4 km: halve eindstrijden: le rit: 1. Kunst, 5 min. 25.4; 2. Harmans 5.27; 2e rit: 1. Blankenauw 5.19.1; 2. Voorting 5.26.2. Om de derde plaats: 1- Harmans 5.23.12. Voorting 5.27.3. Finale: 1. Blankenauw 5.19.4; 2. Kunst 5.27.2. Resultaat: 1. en kampioen van Ne derland Blankenauw, 2. Kunst, 3. Harmans. Achtervolging profs over 5 km: Halve\eindstrijden: le rit: 1. Schulte 6.36.3; 2. Evers 6.42.12e rit: 1. van Beek 6.39.2, 2. Peters 6.56. Om de derde plaats: 1. Peters 6.35,2; 2. Evers 6.36.4. Finale: 1. 'Schulte 6.32.2; 2. Van Beek 6.40. Resultaat: l.'en kampioen van Ne derland Schulte, 2. Van Beek, 3. Pe ters- Kampioenschap van Nederland 100 km met motorgangmaking: 1. en kampioen van Nederland: Pronk, tijd 1 uur 23 min. 42 sec. 2. Bakker, op •490 meter; 3. De Best op 4 ronden; 4. Bijster op 5'ronden; 5. Matena op 6 ronden; 6. Van der Voort op 12 ronden; 7. Motké op 14 ronden; 8. Remkes op 14 ronden; 9. Van Am sterdam, op 27 ronden. Pellenaars staakte de strijd. Kleine Jan is in zijn nopjes. Wij zag zijn veder, Arie van Vliet, zo juist het kampioenschap voor professionals minnen waarmee zoonlief hem van harte gelukwenst. a) 32.33.21.' 43. Ex afequo de Hoog en Kirchen (Ned. Lux.) 32.52,46. 53. Janssen 32-54.01. 82. De Ruyter 33.20-39. 87. Kemp 33.24.32. 89. Bakker 33.26-19- 98- Biever 33-4014 99. Franken 33-41.00. 102. Acker- mann 3358.33. 103. Pauwels 7.32.29. Nederlandse renners weerden zich flink in de vijfde etappe welke door Remy werd gewonnen Nadat de vierde etappe door de Fransman Pras werd gewonnen, was het ook in de vijfde etappe van de Tour de France één van de Zuid- Oostelijke Franse ploeg', nl. Remy, die als eerste in Bordeaux aankwam. Hij had over de afstand La ïtochelleBordeaux (260 K.M.) 7 uur 3 min, en 32 seconden gedaan. In de sprint wist hij Chupin en Tacca te kloppen. De Bdg- Lambrecht van de nationale ploeg, Is nu de drager van de gele trui. Hij heeft bijna drie minuten voorsprong op Sciardis- Zondagmorgen zijn 105 renners vertrokken voor de vijfde étappe. Na vier étappes zün dus 15 renners uitgevallen, meer dan tien procent en de bergen moeten nog komen. "Van de Nederlands-Luxemburgse ploeg zijn drie renners zeer goed geklasseerd n.I, De Hoog en Kir- chen die beiden de 41e plaats in nemen en Janssen die 54e Is ge plaatst op een veld van 105 ren ners. Pauwels cn Franken zwerven wel heel erg achteraan, n.1. 101 en 102 en als men dan weet dat elke avond de laatste van het algemeen klassement uit de course wordt ge nomen, geheel volgens het regle ment, dan dreigt er groot gevaar voor beide Nederlanders. Tijdens de vijfde etappe keek menigeen zijn ogen uit, toen men De Ruiter en Kemp van de Neder- lands-Luxemhurgse ploeg zag ja gen, in gezelschap van de beide Belgen Engels cn Mathijs. En voor de eerste maal sedert liet vertrek van Parijs eindigden er twee leden van de Nederlands-Luxemburgse ploeg aan het einde van een etappe in dezelfde tijd als de winnaar en laten wij er direct aan toevoegen, dat liet pechduiveltie ditmaal ver re ven De Ruiter en van Kemp is geweest, hetgeen in de vorige etappes niet bepaald het geval was. En zoals De Ruiter ons toevoegde: „Morgen gaat het misschien ook weer goed, naar Biarritz en dan.., de bergen. Hij kijkt er nog een beetje vreemd tegen aan, deze sterke knaap. Hij heeft er zoveel van hóren zeggen en hij weet er zo weinig van af. Het klassement van de vijfde etappe luidt; 1. Remy (Zuid Oost Frankr.) 7 uur 03 min. 32 sec. 2- Chupin West Frankr.) 3. -Tacca (internationa len) 4. Mediot (Parijs) 5. Schotte (België) 15. De Ruyter (Ned. Lux) 16. Kemp (Ned. Lux) allen in dezelfde tijd als Remy. 29 t/m 93 een grote groep met o.a. de vol gende leden van de Ned.-Lux. ploeg Bakker, Biever, Franken, De Hoog, Kirchen, allen in 7 ütir 14 min- 17 sec. 94. Janssen (NecLLux.) 7.15-34- 95- Acker man (Ned. Lux.) 7.17.30. 102. Pauwels (Ned. Lux.) 732.29. Het algemeen klassement is 1. Lambrecht (internat.)-32 uur 26 min. 28 sec. 2. Sciardis (internat.) 32.29.14. 3. Bobet (Frankrijk) 32.2S.52. 4. Engels (jonge adelaars. België) 32-32.55. 5. Schotte (Belgie t De Districtsvergadering: -van de KNKB bracht voor Zuid-Holland het volgend advies voor de compe titie 1948-49 pit: O-' Eerste klas: Het Zuiden, Deetos, Gymnasiasten,' Ons. Eibernest, Achilles, HK.V, Vicus Orientis, Ro zenburg, OSCR. Tweede klas afd. A.: NSV, DKC, Deetos 2, Zwervers, Quick, Die Haghe, Ready, Het Zuiden 2, Span gen 2. Afd. B.: Spangen, Ons Eibernest 2, Hou Stand, Algemene, Olymplaan, Barendrecht, Fluks, Vicus Orientis 2, Gymnasiasten 2. Derde klas afd. A.t TOV, Deetos 4, Quick 2, Velox 2, Actief, Wion, Succes, Ons Huis, Rozenburg 2. Afd. B.: Deetos _3, Mer.wede, Qdo, Regenboog, Het Zuiden 3, Unicum, HKV 2, Olymplaan 2, Hou Stand 2, Die Haghe 2, DKC 2. Afd. D.: Fluks 2 en 3, Algemene 2, ALO, NSV 2, Achilles 3, Phoenix, Rood Wit, Gymnasiasten 3, HKV 3. Niét de Australiër Bromwich, zoals velen verwacht hadden, doch 22-jarige Californiër Falken- burg, is kampioen géworden van Wimbledon. En van de dames was het de 25-jarige Amerikaanse Louis Brough, die de favorieie Doris Hart aan haar zegeracket wist te binden. Het gemengd dub belspel werd gewonnen door Brom wich en Louis Brough. TAZSET u wat ik tegen Karei Lctsy tjezegi heb? Ik ~Vr „ei tegen Karei LotW, als het zo blijft, dan komvc met een zieke Hollandse ploeg in Londen klaagde mevrouw Braun, terwijl zij meewarig haar blikken het gaan over een paar van haar pupillen, die op de kant stonden te bibberen in hoer natte zwempakken. Wij zijn even bij de training geweest van Irma Schuhmacher in het Sportfondsenbad in de tan Maa- nenstraat, maar het was geen onverdeeld genoegen. Wel voor ons, want wij stonden dear lekker warm aan gekleed op de kant, maar niet voor Irma, die maar node kaar badjas uittrok. Maar ja, je doet aan Olym pische training of*je doet het niet en dus het water vn. Baantjes trekken, met Betty Zeilstra en Henny Lan- genbach. Betty to as al heel gauw „uit gezwommen maar Henny sloot de bibbertanden ferm op elkaar en zette door, naast haar clubgenote, die door haar overwinning op Hannie Termeu- len, een mooie kans maakt om op de honderd meter m Londen aan de start te komen. Irma Schuhmacher is fn 1943 be gonnen, .maar pas na'de oorlog en we kunnen er gevoeglijk aan toe voegen, nadat zij onder de vneken is gekameii v&n ma Braun snel naar voren gekomen.'Eerst op de 400 me ter, later op de 100 meter. „Jullie kijken net of je moe bent,.." zegt ma na een paar baantjes. Het is nan de kou, mevrouw.*." komt het benepen uit het water font er maar uit," zegt ma Braun, „dan gaan toe binnen ver der..." En dit schrijven we in Juli 1948.... Irma Schuhmacher, in 't midden, tus sen Henny LangenbaCh en Betty Zeilstra Nederland heeft zich op de A.A.A. kampioenschappen met één kam pioenschap en een derde prijs moeten tevreden stellen, want Slijkhuis won de 3 mijl en de Ruyter werd derde op de mijl, terwijl onze snel wandelaar op de zes mijl. Engelman, gediskwalificeerd werd. Lamoree heeft zich niet voor polshoog gekwalificeerd, want hij slaagde er niet iu de 3.60 m te halen, en Kleyn werd in do demifinale 100 yards uit geschakeld. Twintig lopers stelden zich voor de start van de driemijl race op: een Nederlander, een Nieuw-Zee- lander (Nelson) en 18 Britten. Slijkhuis liet zich in ce aanvang insluiten, maar lag na de mijl (4 min. 42.6 sec.) op de derde plaats, vlak voor de kleine Nelson, die op dat moment nog gevaarlijk leek. maar spoedig de mindere van onze landgenoot zou worden. Toen 2 mijl waren afgelegd (Ö-36.2) had de oude Brit Smart ce leiding ge nomen, maar op de 21? mijl nam Slijkhuis de kop. Even later zette hij er een geducht tempo in, waar door het hele veld uit elkaar ge trokken werd. Zeer soepel lopend, liep onze landgenoot hoe langer hoe meer uit. Om een 35 meter voor de Brit Olney, die op zijn beurt een 30 meter voorsprong op Lucas had, de finish te passeren in 14 min. 7 sec. Een goede tijd, hoewel langzamer, dan toen hij twee jaar geleden de veel span nender wedstrijd tegen Wooderson verloor, die toen een tijd van 13 min. 53-2 sec. noteerde. ONTGOOCHELING De één mijl wedstrijd moet wel een bittere ontgoocheling voor de Ruyter geweest zijn, die naar alge meen verwacht werd, alleen de Luxemburger Barthel te vrezen zou hebben. Telkens weer zag dc Reyter zich ingesloten en hij deed geen poging om zich uit het klu wen los te werken, totdat Barthel naar voren schoot om de leiding over te nemen. Maar goed vrijmaken kon de Ruyter zich niet en beiden moesten het aanzien, dat de Brit Nanke- ville op een 400 meter voor 'de eindstreep een eindspurt, inzette, die zowel Barthel als de Ruyter. verraste. Geen van beiden had de nodige reserve om de strijd met Nankeville aan te binden en de Brit wón onbedreigd en veel fris ser dan Barthel en de Nederlan der, die respectievelijk als tweede en derde eindigden. Da tijden waren: kwartmijl 16 2mijl 210, 6 en drikwarfc mijl 3—16. Nankeville won in 4—14, 2 eö de tijd van Ruyter was 416. Kleyn werd weliswaar tweede achter de Australiër Bartram in zijn serie van de eerste ronde, waarin de winnaar een tijd van 9-9 sec. maakte, maar in de demi finale kwam hij als laatste der zes deelnemers door de finish. Deze wedstrijd had verder een sensa tioneel verloop, aangezien de resr pectieve serlewinnars in de demi- finale, de Australiër Treïoar en de titelhouder Macdonald Bailey respectievelijk met 9.9 en 9.8 won nen, doch Macdonald Bailey in de eindstrijd, die de Australiër won nog door de legerkampioën Mcon- quedale naar de derde plaats' werd verdrongen. De Olympische kanoploeg is als volgt samengesteld: KI 10.000 meter: J Bobeldijk, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan, K2 10.000 meter: J. Veltmaat, IJssel, Zutphen, C. Wijdekop, Viking, Amsterdam, KI 1000 meter: W. Pool, Viking, Amsterdam, K2 1000 meter: C. Gravestein, Zwetplassers, Wormer, W- v. d. Korft, HKV. Haarlem, KI dames 500 meter: mevr. v. d. Anker-Doedens, Trek vogels, Haarlem. Reserves: H. Stroo en C. Koch van Geuzen, Zaandam. Chef d'équipe is de voorzitter der wedstrijdcommissie A. Kerk hof uit Amsterdam en trainer J. Rooker uit Amsterdam. Als afge vaardigden naar het internationale kanocongres te Londen zijn aange wezen de heren Maar cn (Venlo) en Kerkhof (Amsterdam). Aan de wereldkampioenschap pen kano, die op 16 Augustus, dus onmiddellijk na de Olympische Spelen te Londen zullen worden gehouden, zal Nederland niet deel nemen. Bij de boksers is rumor in casa... Vóór de wedstrijd van Beb uan Klaveren tegen Harry Bos in Am sterdam maakte eerstgenoemde er bezwaar tegen dat de leiding teas opgedragen aan de heer Sanders. Het hoofdbestuur van de N.B.B. had. er geen bezwaar tegen, dat de heer Knol zijn. taak zou overne men, doch nu is de Technische Commissie van de N.B.B. plotse ling met een voorstel by het hoofdbestuur gekomenom van Klaveren tot 16 October te schor sen. Wij pinden, dit op z'n minst genomen een vreemd voorstel, want van Klaveren heeft geen en kel strafbaar feit begaan. Als er iets te-, straffen was geweest, dan had zulks uóór de loedstrijd tegen Bos dienen te gebeuren. Volgens het blad 'Detroit Tri bune dringt men er bij Joe Louis, de wereldkampioen zwaarge wicht op aan. dat hjj 'zich candir daat zal stellen voor een zetel In de gemeenteraad yan Detroit. Louis kondigde de 'vorige week aan, dat hij ophield met boksen cn liet doorschemeren, dat hij zich misschien vöor politiek zou gaan interesseren. De Tribune, een negerblad, schreef, dat verscheidene poli tieke negerleiders en negers, die. een openbare functie bekleden, beloofd hebben om Louis te zul len steunen, indien hij een on langs vacant gekomen zetel in de raad zou ambiëren. Uit een door het weekblad „Rey nolds News" gehouden enquête blijkt dat het Britse publiek met een meerderheid van 2 tegen 1 sport op Zondagen wenst, dat wil zeggen amateursport Voor wed strijden tussen professionals op Zondagen, zoals die regelmatig op het continent worden gehouden, voelen de Britten niets. De tegenstemmers grondden hun bezwaren grotendeels op godsdien stige overwegingen, maar velen, hunner vreesden eveneens dat, wanneer amateuristische sport werd toegestaan, de professionele sport spoedig volgen zou 'en dit wensten zij tot elke prijs te voor komen. De voorstemmers waren van me ning dat, indien amateurs op Zon dagen konden oefenen, dit aan de Britse sport in haar geheel ten goede sou komen en de mogelijk heden tot ontspanning zou openen voor duizenden die op Zaterdagen moeten werken. Tevens zag men er een uitstekend middel in om de familiebanden te. versterken aan gezien de leden van een gezin dan. gezamenlijk aan sport zouden kun nen doen. Donderdag 's avonds 7 uur 2al Excelsior een wedstrijd spelen in hst stadion Feijenoord tegen Rey- mersholm. In Mei j.l. speelden de Rotterdammers in Stockholm te gen deze vereniging met 1—1 ge lijk- Dat niet alléén op de korte baan een eindsprint hevige spanning kan brengen, doch dit zelfs het geval kan zijn bij ectt 3 KM wedstrijd, werd Zaterdagmiddag in de Delfshavirtsc Schie bewezen, toen de beide Robben-zwemsters Annie van Kampen en Annie Veldhuizen, na de laatste 600 nu zusterlijk naast elkaar ge zwommen te hebben, het op 15 m van de finish op een eindsprint lieten aan komen, die door Annie van Kampen met handslag werd gewonnen, waardoor zij voor de tweede maal beslag legde op de Parool-wisselbeker. Men moet Wel een grote bewondering koesteren voor de. 50 deelnemers(sters), die om half drie vertrokken in een'wa ter temperatuur van nauwelijks 63° F. De gehele week heeft het bestuur van de Rotterdamse Zwemdub. die deze traditionele wedstrijd organiseerde, 't hart vastgehouden, toen het Iedere dag opnieuw weer regende en ^maar koud bleef, doch gelukkig waren de weer goden dit zwemfeest gunstig gezind en klaarde het weer bijtijds op. Er waren maar acht wegblijvers, waaronder de Ned. kampioen J.van Daatselaar, en tijdens..het parcours werd door zeven zwemmers opgegeven. - Alle dames, waaronder acht R.p.£.-zweinsters, kwamen zich keurig met een zwart snorretje, bfj de jury afmelden. Van Rooy geen kans Na de gezamenlijke start, nam van Rooy uit Eindhoven direct de kop, doch bij het keerpunt (Lage-erfbrugL had Wittemans van ZIAN reeds een voorsprong van 10 m, genomen, die hij geleidelijk vergrootte en met een fraaie soepele slag legde hij onbedreigd beslag op de Rococent-wisselbeker in 51 m, 26 sec. Even moest Van Rooy nog fel van zich afbijten tegen de tweede ZIAN- zwemroer Rademakers, doch met 20 sec. voorsprong tikte hij als tweede aan in 52 m. 27 s. Bouwmeester uit A'dam werd vierde terwijl de II-swemraer de Groot hét'gehele'traject op z'n rug af legde en vijfde werd in 53 ie m, 29 sec. Zoals gezegd, vochten Annie van Kampen en Annie Veldhuizen tot de laatste centimeter en won eerstgenoem de in 53 m, 58 s. Derde werd eveneens een Robben-zwemster n.I. mej, L. Put. Dus drie eerstaankomenden ellen Rob ben-zwemsters; een kranige prestatie en een succes voor Jan Stender die trou wens zelf eerste werd In de veteranen- klasse. Gré de Hoge (RDZ) werd vier de. De oudste deelnemer, de 4S-jarige veteraan Boogert, zwom nog menige jonge-knaap voorbij en noteerde I uur 4 m. 27.1 sec. Na ruim IV? uur was de laatste zwemster (mej. Borst) binnen en reikte de Ere-Voorzitter van de RZC, de heer C, W. van Hasselt, de prijzen uit. De uitslagen: Dames: Om de Parool-wie selbeker 1. A. van Kampen, Robben. 53 m. 58 sec; 2. A. Veldhuizen. Robben, 53 m. 583 sec; 3. L. Put, Robben, 56 m. IS sec: 4, G. de Hoge. RDZ, 57 m. 63 sec: 5. Th, Snoek5, Robben. 57 m. 43 sec: 6. CL Aurik, ADZ 1 uur 12 min. 2 sec. Heren: Om de Rococent-wissel beker: 1. H. Wittemans. ZIAN, 51 m. 26 sec; 2. G. van Rooy, Aegir, 52 m. 27 sec: 3. H. Rademakers. ZIAN. 52 m. 46 sec: 4. H. Bouwmeester, ZAR. 53 m. ,23 sec; 5. J, de Groot, Y. 53 m. 29 sec; 6, Wiarda, Heerenveen, 53 m. 55. Heren-veteranen; 1. J. Stender,! 1 u. 0 ra. 52 sec; 2. G. Boogert, 1 u, 4 m. 27.1 sec. Dames-veteranen: I. Mevr. Klooster man, I u, 20 ni.-24.8 sec. Kïoar tsoor de start van de drie kilometer, rnzet: de winnaar Wittemans met de winnaar van vorig jaar Van Rooy uit Eindhoven. De Vliegende Hollanders hebben gistermiddag de speedway-wed strijd tegen de Windmolens met 35 tegen 48 punten verloren. Dit grote verschil In cijfers betekende niet, dat er geen spanning was. Integen deel, de Rotterdamse favorieten hebben soms gew eldig hard moeten rijden om hun gasten de baas te blijven. Henk Steman maakte tij dens één der ritten de snelste tijd, die een Nederlander ooit heeft ge maakt n.I. 1 min. 25 sec. Ondanks deze goede prestatie moest hij toch even later in de Amsterdammer Hartman zijn meerdere erkennen en na dat ogen blik is hij de oude niet meer ge weest, later verloor hij ook van Kops, die gisteren goed reed. Bij de gasten waren trouwens enkele rijders, waarvoor men alle waar dering kan hebben. Mannen als de zoeven genoemde Hartman, verder Van Aartsen, Coumans en de veel belovende Bisschops. Coumans bracht in de laatste jvedstrijd de bijna vijftigduizend aanwezigen in verrukking door zijn felle strijd tegen twee van de beste Rotter damse rijders, Dammers en Van Rijswijk. Hoewel zij hem als het ware in de laatste ronde samen be sprongen en iedereen al dacht, dat de strijd beslist was, passeerde hij hen tochweer in de laatste bocht door een meesterlijke manoeuvre en won met een zeer kleine voor sprong. De valpartijen bleven ook deze keer niet uit, de,,valbocht" had zich alleen van de tweede naar de eer ste bocht verplaatst. In de voor laatste ronde gingen hier de En gelsman Bishop en Van Aartsen samen tegen de grond, terwijl de motor van Bishop jn het stro ver der maalde. Van Aartsen kwam er goed af en kon in de wedstrijd, die door de sportiviteit van de twee andere renners opnieuw werd ge reden, met een andere motor weer meedoen. Bishop trof het slechter, hij brak twee ribben, wilde toch nog rijden, maar werd door de doktoren van zijn motor gehaald. In de laatste wedstrijd van de middag brak „de zingende Engels man, Howdy Byford, zijn eigen re cord en dat van Henk Steman door de vier ronden in 1 min. en 24.4 sec. te rijden. Als toegift zong hij natuurlijk weer een paar liedjes, nu voor het laatst, want hij gaat Nederland enige tijd verlaten. Maar.hjj hoopt terug te komen met acht andere Engelsen, zodat" we nog eeu interland-motorwed- strijd te wachten hebben, die ook in het stadion zaT worden, verreden. Door goed slagwerk wist Sparta een klinkende 4—17 overwinning op de honkploeg van Laakkwartier in Den Haag te behalen. Sparta plaatste, niet minder dan 20 honk- slagcn, waarbij dé eerste home-run. van het seizoen door Van Dijk ver meld dient te worden: Het veld werk van Sparta vertoonde hier en daar foutjes. Deze waren echter minder groot dan die van Laak kwartier. Met deze; overwinning wees SDarta de laatste mededin ger van de drie; waarmede het aanvankelijk aan de kop ging, af. De Rotterdammers staan nu. met 2 punten voorsprong bovenaan en hebben hun „lot" in eigen hand. De werpersresultaten zijn: Laak kwartier 4x3 Sl, 5 x 42 W,. 20 honkslagen tegen, Sparta: 11 X 3 sl, 4 x 4 w., 10 honkslagen tegen. Score Laakkwartier 0,1.0,0,0,0,2,0,1 is 4. Sparta: 2,1,1-,i;4jl ,2,0.0,6 is 17< Uitslagen: Schiedam 1Neptunus 2 1G11, Schiedam 3Sparta 3 10 —26, Excelsior 2Schiedam 4 9— 4, Ccleritas 3Sparta 2 Celeritas n.o.. RFC 2—Sparta 2 9—20, RFC Sparta 3 392, Schiedam 2 Laakkwartier 3011, Windhonden op KFC- terrein De Win dhondenren vereniging Rotterdam heeft gisteren op het terrein van RFC windhondenren- nen gehouden. De resultaten daar van luiden als volgt: Greyhounds klas A: 1. Kamper van Grobbinkshoeven van de heer Th. v. d. Lubbe, den Haag 23.3 sec; 2. Femir van Fl. Home van de heer Smit, Loosduinen; 3. Feronica van de heer Kruit, Schiedam. Greyhounds klas B; 1. Givian van de heer Ter Stege, Rotterdam 23.3 sec: 2. Excellent van de heer van Beyercn, Loosduin en; 3. Sere na van de heer Kruit, Schiedam. Greyhounds hindernis: -1. Beatri ce van de heer Broekhorn van de Gebrs. Herweyer, Breda-Dordrecht 24.4 sec; 2. Alexander van de heer Edzes. den Haag; 3. Swifto van de heer Kruit, Schiedam, Whippets: klas A: l.Tapsy, ken nel Victory, Rotterdam 23.9 sec; 2. Huma's Alof van de heer. J. Strang, Rotterdam; 3. Alexander, kennel Victory. Whippets klas B: (drie ritten met puntentelling): 1; Cav. Contr. Colt, B, van Wijk, den Haag, 12 punten; 2. Daffie of the R.W.. van de* heer J. Strang, 12 punten; 3. Ceetie van de heer F. Ancher, den Haag. Er schijnt een noodlot op de gro te motor- en autoraces van dit sei zoen te rusten. 'Nadat eerst de Fin Loenfors tijdens de Asser TT de dood vond, verongelukten gedu rende de training te Bern de beide Italianen Tenni en Varzi, Gisteren, tijdens de auto-races om de grote prijs van Europa, eiste het Berner circuit een derde slachtoffer. In de eerste ronde maakte de Zwitserse Maserati-coureur Kautz plotseling een geweldige slingering. Hij werd uit zijn wagen gegooid en hierbij zodanig gewond, dat hij is bezwe ken. De race werd gewonen door de Italiaan Trossi op Alfa Romeo, die de 291.200 km (40 rnnden) aflegde in 1 uur 59 min, 10.3 sec, met een gemiddelde uursnelheid van 146.462 kilometer, Het Nederlandse zevental ver scheen met Ruimschotel op de mid- achterplaats, terwijl Stam linksach ter speelde. Een succes is dit expe riment niet geworden. De vier doel punten van midvoor Isselee zeggen genoeg en het is slechts aan de gro-, tere snelheid van de Nederlanders te danken dat de wedstrijd niet in een veel grotere overwinning voor de' Belgen isgeëindigd. Het Belgi sche zevental stelde daar een supe rieure tactiek tegenover, zodat het de Nederlanders niet gelukte om de aanvankelijke 52 achterstand ge heel in te lopen.' Behalve de- reeds genoemde doel punten van Isselee scoorde rechts voor Vlerick nog eenmaal voor België. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Korevaar. Braasem, van Feggelen en Ruim schotel. Ook Excelsior uit !s-Hertogenbosch moest Zondag de kracht van de Rot terdamse damclub „Constant" onder vinden. Met een 155 nederlaag keerde ze naar Brabants dreven te rug.'

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3