Cj Ketelbinkie krant C STADSNIEUWS Onderwijsvernieuwing breekt ook in Schiedam baan Hermes handhaafde posities over gehele linie HAV BANK EN NIEUWE HAV BANK NET MEISJE Het principe van de CHU Schiedamse jeugd naar Stadion-spel VOC delf de het onderspit Terug uit de tropen Wel paspoorten voor Benelux-uitwisseling Burgerlijke Stand Uw Heineken's Meneer Vlaardingen AGENDA SCHEEPVAART SCHIEDAM STENO-TYPISTE vlotte accurate steno-typiste "lERS^PSÏriËR Gevraagd ÜUaesrierstesfs Uil Plaatsteen Koerierster r 2 Dinsdag 6 Juli 1948 MUn spelen Is leren, mijn leren is spelen. En waarom zou mjj dan het leren vervelen* Het lezen en schrijven verschaft mjj vermaak. hoepel. m<jn priktol verruil ik voor boeken: Ik wil in mijn prenten mÜü tijdverdrijf zoeken; *t Is wijsheid, *t rijn deugden, naar welke Ik haak. Experimentenschool aan de Singel Voor de mens van. onze tijd doen de versregels van ar. Hyronimus van Alphen, een nieuwlichter in zijn tijd de laatste helft van de achttiende eeuw zeer zeker te recht onnatuurlijk aan, zoals zoveel uit deze periode in onze geschiede nis. Toch schoten, ons de twee eer ste regels van dit vers in de ge dachten, toen we dezer dagen eens een bezoek brachten aan de Come- niusschool aan de Singel, bekender gezegd: de school van meneer Hel lebrand. Niet alleen Rotterdam en enkele andere grote steden hebben onderwijsinstellingen, waar men bezig is met onderwijsvernieuwing, ook Schiedam kent een dergelijke school, waar men sinds September van het vorig jaar bezig is. Vernieuwing van de geest is eerst nodig Geen gedurfde experimenten op •mderwijsgefcied, waarbij revolu tionaire wijzigingen in het bestaan de stelsel worden doorgevoerd, moet men hier verwachten. Niets van iets dergelijks is minder waar, want men wil in de eerste plaats de geest veranderen en dit zoveel mo gelijk doen binnen de lijnen van het thans geldende systeem. Voor men de geest van het onderwijs kan veranderen, zal er echter die vernieuwing van hoofden en har ten bij de onderwijzers moeten plaats vinden, waarover de Konin gin destijds zo treffend sprak. Van onderwijsvernieuwing kan alleen dan sprake zijn, als het onderwij zend personeel bereid is en bereid kan zijn om in zijn eigen geest dez** vernieuwing te. verwerken en te aanvaarden. Dat zoiets op een ge meente-school in "iedam moge lijk is, kan ons C: verheugen, want het is een bewijs, dat er ook in onze stad op onderwijsgebied iets leeft, dat een nieuwe tijd bezig iy door te breken. Zoals ook op velerlei ander gebied, stond het ge meentebestuur ook ditmaal op het standpunt, dat deze vernieuwing, hoe bescheiden ook van .eerste op zet, gesteund dient te worden. On danks de benarde financiële posi tie van het ogenblik, heeft de ge meente niet geaarzeld een. bedrag op de begroting voor deze onder wijsvernieuwing uit te trekken. Een andere sfeer komt in deklassen Toen enkele maanden terug een der raadsleden by het afdelingson- derzoek van de begroting de nogal naïeve vraag had gesteld of de on derwijsvernieuwing al vruchten had afgeworpen, antwoorddenB. en W., dat deze vernieuwing er niet in de eerste plaats was om waarneembare resultaten op te leveren. Wie, zoals wij, in de gele- genheid.zou zijn om eens een rond gang door de klassen van deze ver nieuwingsschool te maken, zou verbaasd staan over de verandering van sfeer, die hier, vergeleken bij de oude klassen heeft plaats ge vonden. In de klas van Aap-Noot- Mies vonden we de banken met de kleintjes gezellig gerangschikt zon der het strenge klassenverband en de „juffrouw" had - overal met smaak in vensterbank en langs de wanden bloemen en platen gerang schikt, zodat men zich direct thuis- gevoelde. "We hebben hier kunnen zien hoé in zekere zin de eerste regel van Van Alphen „mijn spelen is leren, mijn leren is speien" met terdaad wordt toegepast. Door dé kinderen zelf werkzaam te laten zijn wil men het zelfvertrouwen van de kinderen vergroten. Bar eenvoudige middelen zijn het, door de leerkrachten zelf gemaakt, die de kinderen spelenderwijs ver trouwd doen geraken met de eerste begrippen van rekenen en taal. Zo kunnen de kinderen door bepaal de lettercombinaties zelf woorden, gaan vormen die variëren van „Kees krijgt koek" in de eerste klas tot uitgebreide zinnen met bijzin nen è.d. in de hogere klassen. Voor rekenen, van het eenvoudig op- en aftrekken tot het werken met inge wikkelde breuken toe, zijn syste men bedacht, waardoor de kinde ren, evenals hij de taalles, zichzelf kunnen controleren. Dat dit alleen al de interesse van het kind in de band werkt, behoeft geen twijfel. Van de eerste klas af, worden de kinderen vertrouwd gemaakt met de begrippen tijd en weer, waar voor, alleen door de opmerkzaam heid te vragen bij de aanvang van de lessen, direct een levende nei ging tot zelfonderzoek bestaat. Zo is. het met alles op deze school, in de lagere klassen zelf zinnen formuleren, die de juffrouw op het bord schrijft, in de hogere klassen zelf opstellen maken, soms tweemaal per week. Het vrije tékenen neemt van het eerste jaar af een zeer belangrijke taak in dit onderwijs in. De kleine kinderen zagen we na elke ge schreven regel de inhoud hiervan neerleggen in een kleine tekening aan het eind, terwijl in de hogere klassen ieder opstel ermee wordt verlevendigd. Dit vrije tekenen laat de kinderen, evenals bij de taalles, gelegenheid om naar eigen fantasie te werken en ook dit prikkelt weer v de belangstelling. - In een van de hogere klassen za gen we de resultaten van dit teke nen, waarbij duidelijk bleek, dat bij deze nieuwe schoolontwikkeling kinderen met teken- en schilderta lent zich direct kenbaar maken. Onderwijskrachten zijn enthousiast Natuurlijk vraagt de onderwijs vernieuwing voral in deze beginpe riode, nu alle leermiddelen nog zelf vervaardigd moeten worden, ontzettend veel van de leerkrach ten, die zich niet alleen zelf geeste lijk moeten omvormen, maar ook hun vrije tijd voor een-groot deel kwijt zijn. In de toekomst zal zich dit natuurlijk weer wijzigen. Zover we nu konden nagaan, voelde geen der onderwijzers dit extra werk als een ontzettende last. Integendeel men was enthousiast en dit bewijst toch wel, dat deze on derwijsvernieuwing baan zal moe ten breken! Bij ons bezoek viel het op, hoe de kinderen ook bij de afwezig heid van de onderwijzer rustig doorwerkten en dat zegt wat voor klassen van 43 kinderen. Naar wij hoorden, loopt ook het aantal ab sente kinderen met sprongen terug. Men wil nog meer dan dit thans bereikte alleen. Zo komt er regel matige vertoning van schoolfilms en staat de invoering van het vak handenarbeid op het programma. Excursies van de hogere klassen vormen eer. vast onderdeel "van het lesrooster. •■Vanzelfsprekend heeft Schiedam zich in velerlei opzichten bij de onderwijsvernieuwing kunnen, richten naar het voorbeeld van de acht scholen in Nederland waar men reeds eerder hiermee begon en dan speciaal van de Nuts- school van heer Evers in Eindho ven maar we hebben het kun nen constateren, ook hier komt het er in de le plaats op aan of de onder wijskrachten bereid zijn zich te ge ven, want dat is een eerste vereis te voor de vernieuwing van onze lagere school, die dat meer dan nodig heeft, opdat de mens In h§t kina zich ten volle kan ontplooien door zelfwerkzaamheid, want dit ontbreekt nog maar al te veel op onze onderwijsinstellingen. Laat Schiedam zich de school van mijnheer Hollebrand tot voor beeld nemen. Een ander moet je altijd het meest gunnen, zegt de jujjror.to en daar om. zeg je „ik ga" en ,Jy gaat". Op de klok van Jantje precies kunnen de Jantjes en Mandjes in de eer ste fctas ai jjguu? leren, wanneer zc op school ztjn, moeten etenslapen en buiten z'üt?, want alles staar er in kleuren op. Rood is 'eten, blauto is buiten en groen op school. En naar de tyd behoef je maar te vra gen, dat weien ze allemaal precies. Niet de kerk, maar de bijbel wijst ons de politieke richting aan. die vrij dienen te kiezen, aldus was het grondbetoog van de rede, die orof. van. Nlftrik Maandagavond In het Verenigingslokaal hield tfidens een door de C.H.U. georganiseerde bij eenkomst. Als staatsburger en als christen heeft men by de verkiezin gen een grote verantwoordelijkheid. Het bestaan en de gevoerde politiek van de C.H.U. verdedigde spr. op verschillende gronden, T.&.V. de Indonesië-politiek liet prof. van Niftrik eenzelfde geluid horen als de heer Tilanus enkele weken geleden. Ook hij is de me ning toegedaan, dat volgende rege ringen zich te houden hebben aan het thans bereikte, doch dat men. de invloed van da Republiek niet ver der moet laten gaan dan met haar plaats in het Indonesisch staatsbe stel overeenkomt. Het aanstaande regeringsjubi leum van H.M. de Koningin ïs voor de jeugdorganisaties, samenwer kend binnen de Oranje-cirkel var. de Nederlandse Jeugd Gemeenschap aanleiding tot een grot© en gemeen schappelijke manifestatie op Zater dag. 10 Juli in bet Olympisch Sta dion te Amsterdam. Daar wordt een spel opgevoerd door de jeugd. Uit heel het land zullen de jongeren naar Amsterdam trekken om dit spel te aanschouwen en ook de Schiedamse jeugd trekt er heen. Er zijn echter nog heel wat .plaatsen voor de Schiedamse jeugd beschik baar. Het is de bedoeling, dat Za terdag om half twaalf een aantal vrachtwagens de Schiedamse jeugd naar Amsterdam heen en terug j brengt. De kosten bedragen slechts j f 3.— en de mogelijkheid bestaat, dat bij grote deelname dit bedrag wordt teruggebracht tot f 1.50 De kinderen die naar Amsterdam gaan, mogen Zaterdagmorgen vrij van school hebben. Zy die nog mee wil len gaan, kunnen zich daartoe schriftelijk opgeven bij de heer A. M. Sunderman, voorzitter van de Schiedamse Jeugdgemeenschap, Boterstraat 8 of bij de secretaresse, mejuffrouw Vredebregt, Boterstr, 60. Zij moeten daarbij opgeven, óf zij in het bezit zijn van een entree- kaart voor het stadion (dit kost SO cent) of niet. Zo niet, dan wordt hiervoor gezorgd. Men kan zich aanmelden tot uiterlijk Woensdag avond. HENGELSPORT 2ondag- hield „Het 'Baarsje" een onderling concours in de Delfhaven- se Schie. De vangst was erg matig. Slechts 38 maatvissen lieten" zich verschalken. De prijzen waren voor; 1. D. Voets 410 gr.; 2. A. Hordijk 335 gr.; 3. N. V. 't Oor 310 gr.: 4. G. Gijbeis Jr. 190 er.; 5. K. Kok, 18? gr.: 6. J. v. WaTsum 175 gr.; 7. M. H. Wolthuis 165 gr.; S. E\ Sla venburg 91 gr. Hermes deed het Zondag weer best. Alle elftallen in de Nederl. Cricket Bond handhaafden of ver sterkten haar positie op de rang lijst. Het eerste elftal, zonder Bor- ranï, maakte geen fout en wist met groot verschil van VOC uit te win nen. Het leidend peleton in de 1ste klas bestaat nog steeds uit 4 elf tallen; tw. ACC, HCC I en 2 en Hennes. Deze elftallen staan met een gelijk aantal verliespunten (2) aan de kop. A.s. Zondag komt HCC 2 naar de Damlaan. Een zeer inte ressante .wedstrijd, is .dan te ver wachten, want de verliezer raakt achter en is practisch voor de eer ste plaats uitgeschakeld. Het tweede elftal nam tegen UD revanche van de, in Deventer on fortuinlijk geleden nederlaag en toonde zich nu in alle ojteichten de sterkste. Het tweede van Hermes behoort ook tot de kopgroep van de tweede klasse B, A.s. Zondag staat een bezoek op het program bij de leiders der afdeling ACC 2 in Amsterdam. Wint ACC dan is zij vrijwel zeker van de eerste plaats. Maar de Hermes-reserves zullen zeker flink partij geven. Hermes 3 bracht thuis de leiders harer afdeling, het ongeslagen Quick 2. een geduchte nederlaag toe en is nu nog slechts 1 punt bij Quick' achter. In alle afdelingen der NCB spre ken de elftallen een woordje mee om de leiding en doordat de reser ve-elftallen dit jaar in. sterkere af delingen werden ingedeeld, zijn er elke Zondag interessante wedstrij den aan de Damlaan. Zondag was VOC in Rotterdam het zoveelste slachtoffer van Her mes 1. Nolet was weer de gelukki ge winnaar van de toss en verkiest eerst te gaan fielden. Een keuze na weldoordacht beraad. Van Eek en. F. van Henvaarden openen de VOC-innings op het bowlen van Molenaar en Dellow. De derde bal van Moïenaar's eerste over breekt reeds het wicket van v. Eek. Konert is zijn opvolger en scoort 14 runs, waarna hij door V; d. Ende, óp het bowlen van Del low, wordt gevangen. De stand wordt dan 5 wickets dwon voor 31 runs en er wordt weer een schamel aantal runs van VOC verwacht. Terwiel, Grijseels- en Koopman brengen dan met enig geluk resp. met 15, 13 en 15 runs de score om hoog en voor lunchtime is VOC all out voor 89 runs. Doordat de pitch vrij levendig was, vlogen heel wat'ballen van Molenaar enkele millimeters over het wicket, tot geluk van de bats man. Bowlingcijfers; A. Molenaar 4 wickets voor 18 runs en R. Dellow 3 wickets voor 2 runs. Nog voor de lunch trekken Stolk en Nolet naar de wickets om de weinige overs uit te spelen. Als daarna weer begonnen wordt, is Nolet spoedig op het bowlen van Stroo gevangen en na 2 runs is dit met Stolk het geval op het bowlen van Terwiel. zodat voor 8 runs het openingspaar reeds verdwenen is. Molenaar en Scheepmaker weer-, staan nu geruime tijd de harde bal len van Terwiel en scoren resp. 18 en 13 runs. De stand wordt intus sen 6 wickets down voor 68 runs, met Terwiel fel in de aanval. Dolf v. d..Ende is echter weer in ouder wetse vorm en met Ruiterman wordt de bowïery hevig onderhan den genomen. De bounderles vol gen elkaar hoe langrx hoe sneller op en de score sti ontzettend snel. In één over van Lcchman van Bennekom noteerden wij 20 runs, waaronder 3 opeenvolgende zessen, van Ruiterman. Beide batsmen scoorden, een bijzonder aantrekke lijke innings. A. v. d. Ende 65, waaronder 10 vieren en Ruiterman 65 (4 x 6 en 9 x 4) C. v. d. Tuin scoort dan nog vlot 16 runs en G. Visser blijft met 11 runs not out. Totaal 220 runs. Bowlingcijfers: A. Terwiel 4 wickets voor 49 runs; J. W. Koop- mans 4 wickets-voor 44 runs. Her mes waagt nog een kansje voor een inningsoverwinning. Wanneer er echter 55 runs voor het verlies van 5 wickets en de tijd bijna ver streken ïs, ziet Nolet van verdere strijd af. In de tweede innings wer den de reserve-bowlers weer aan het werk gezet. Hermes wint dus met 13.1 runs. Herrnes 2—U.D. Hermes 180 runs voor 7 wickets. J. Keuzekamp 36 en C. van Geerenstein, beiden not out; A. v. Wieringen 21; L. van Ameyden 28: J. v. d. Schoor 14 en C. v. d. Beek 15 runs. U.D. 47 runs. Herrnes wint met 133 runs. Hermes 3Quick 2. Hennes 120 runs. S. v. d. Ende 55 en P. Bors- boom 30 runs. Quick 45 runs. Her mes wint met 75 runs. Zaterdagmiddag a.s. wordt op de Damlaan een wedstrijd gespeeld tussen een Schiedams en een Rot terdams Cricket-Jeugdelf tal. Naar de Demobilisatieraad ons meedeelt, zullen met het troepen- transportschip Zuiderkruis", dat vermoedelijk 13 Juli in Rotterdam arriveert, de volgende zestien Schie damse militairen naar huis terug keren: J. C. C. AacherI, Franklinstraat 5; J- Baas, Hoflaanstraat 27; J. F. Bakker. Vondellaan 18b; J. Donker voort, Lange Achterweg 28b; F. Harreman, Vondellaan 31b; K. J. van Hartingsveldt, Lange Kerkstr- 80boven; L. C. Heijdra. Zalmstraat 3; C. J. Hoenderkamp, Brielsestraat 22; J. P. Leijen, J. Israelstraat 18a; A. W. van Pelt, P. de Hooghstraat 16a; A. J. Ravensbergen, Vondel laan 51a; J. A. Stor, v. Ostadeiaan 4; J, Timmermans, Fabristraat 65b; F. J. Veldhuizen. Tollensstraat 10; J. G. Vredenbregt, Oostsingel 51; J. H. van de Water. Dam 52a, De S.H.V. „De Vrjfe Visser" be haalde op de Nationale Hengelwed- strijd, uitgeschreven door de O.H.V. „Ons Genoegen" ten bate voor- de kinderuitzendinv. de negende cc-rps- prils met 873 punten. Met dit vis- concours gaven de hengelaars weer eens mooi bllik van hun bereidheid liefdadig werlt te steunen. GEMEENTE-PUBLICATIE SPREEKUUR BUREAU ONDERWIJS De Wethouders en de Gemeente lijk Inspecteur van het Onderwijs zullen Woensdag geen spreekuur houden DE BLAUWE DOFFER Ook de duiven van „De Blauwe Doffer" vlogen mee in de africh- tingsvlucht van St. Denis. De'uit slag was hier: G. Barzelerj 1-3-4; W. P. v. d. Bloot en Co 2-25; A. Broeders 5; D. van As 6; J. Koogje 7; M. J. Kouwen- bergh en Co 8-19-20-22; K. Boorsma tergh en 1-12; F. J_ v. Wijk en Co 10-11; A. Broekhuizen 33; A. Boes 14-24; J. W. Kasenbroot 15; Gebr, v. Put 16; G. v. Diest en Zn. 17; Jac. Voogt en Co 18: A. H. Bakker 21; Gebr. Lems 23: H. Scholte 26; K. v. Loopik en Zn. 27: L. Plooi! 28; Dekker 29; J. v. Leeuwen en Co. 30; J. Koogje 31; Gebr. v. d. Windt Dipl. Aankomst eerste duif 10-54-53, Aankomst laat ste duif 11-21-33. Naar aanleiding van de medede ling, dat geen collectieve paspoor ten worden verstrekt voor een be zoek aan België en Luxemburg, deelt het Comité Benelux mede. dat dit nièi geldt voor reizen met cultu rele doeleinden en yitwisselingsrel- zen voor de leden vart het Comité Benelux waarvoor door de Neder landse Bank reeds een algehele ver gunning voor 1946 werd verstrekt. GEBOREN: Phulps, z. v. A, Brand en G. van Rijswijk, Dr Nö- letstr. 1; Maria Elisabeth, d. v, G. v. Eük en A. Christen. Dr. Noletstr, 1; Hendribus Franciscus A. M. z. v. H. F. A. M. Willems en Th. C. C. Ernsting, Dr. Noletstraat 1; Theo- dorus Gerardus J. z. v. G. C. van Geene en M. de Vries, Ridderkerk- sestraat 10: Elisabeth, d. v. C. Mak en J. J. Schenk. Puttershoeksestr. 41 Adrianus Leonardus, z. v. A Th. van Agteren en M. C. A Offermans, Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN; P. v, Gullk, 4 mnd. Dr. Noletstraat 1; M. S. M. den Ouden, 8 j.;W. Brand, 40 j,. Nas- saulaan 75; C. W. van Dipten, eehtg. van: J. Willerr.se. 32 j-, Ampèresstr. 10; F. O. van Tienen, 1 mnd., Dr. Noletstraat 1. Advertentie l.' M. GEEN RAMBLERS Het mocht niet met de Ramblers. De vorige maal, toen Voorwaarts een avond had georganiseerd goot het van de regen en men was daardoor wat voorzichtiger gewor den, zodat men, toen het verleden week dag aan dag regende besloot het feest niet door te laten gaan- Het was Zaterdagavondprachtig weer, VISSERIJ Binnengekomen VI. 80 C. van Oosten 350 kantjes, VI, 83 P. van Embden 478 kantjes, VI. 112 A. Bot 200 kantjes, VI. 207 P. y. d. Zwan 649 kantjes, VI. 114 A. Visser 585 kantjes, VI. 196 L. Muis 522 kantjes, VI. 70 P. Keus 24 last. Advertentie t M.- Neerlsnds grootste apecl&alhula Filiaal te Rotterdam Eeücrlandselaan 159. rJlsji; Passage-bioscoop: Da. 2, 7, 9.30, Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 u: Monsieur Vincent, {14 j.). Op het toneel: Govert Verheul. Monopole: Da. 2. 7, 9, Za. 2, 5, 7. 9, Zo. 3, 5, 7, 9 u: Grootpa is nog zo dam niet en. Mensenjacht in de Doodsvallei. Sport: 11 Juli, Overzetveer v. d. Weide, Overschie. Parool-hengelwed- strijd. Zaal Eureka, W, v. Brou werstraat, 8 u; Feestelijke prijs uitreiking. 'BRANDMEESTERS BIEDEN ONTSLAG A N. De Gemeenteraad in haar vergadering een voormol goedge keurd waarin een crediet werd aangevraagd tot het aanstellen van beroepsbrandweercommandant. Deze goedkeuring heeft echter ge volgen. Het college van brand meesters heeft n.l, collectief haar ontslag aangeboden, omdat men, zo meent het college meer vertrouwen schijnt te willen schenken aan een beroepsbrandweercommandaht dan in een commandant van de vrij willige brandweer. VIJF EREMEDAILLES VOOR ^vrsONEEL VAN DER BURG. Er waren vijf jubilarissen bij de firma C. van der Burg. Het waren mensen, die reeds 40 jaar in dienst waren van de firma enter gele genheid van dit feit, was het vol tallige 'pérsoneèl van 'dë firma "'Za terdag bijeen. Het woord werd ge voerd door de firmanten, die,de ju bilarissen dank zegden voor wat zij voor de firma hadden gepresteerd. De burgemeesters rar. Heusdens v/as eveneens aanwezig, niet alleen om èen woord van waardering.te spreken, maar ook om alle vijf ju bilarissen de bronzen eremedaille op de borst te spelden, die hun was aangeboden door de Prinses-Re gentes H.K.H. Prinses Juliana. AANGEKOMEN SCHEPEN 5 Juli All, Falkenberg Dordrecht; Majfrid, Stockholm Jobshaveo; Irene, Karlsfrro- na Schiedam; Engelsdroogdok Gree nock HeyBchehaven per slbten Zwarte Zee. Ganges. Borneo. Maas, Argus en FerniS; Democraat, Hamburg Keileha- ven; Grlesen "Warder, sleepboot. Ham burg naar Londen bijlegger R'dam; Prinses Beatrix, Harwich Hoek van Holland; Glashaven, Kopenhagen Lek haven; Rauta5. Narvik Waalhaven. 6 Juli Fortuna, Hamburg naar Duitstand; Romeja, Hamburg Parkkade; Zwerver, Goole Parkkade; Stad Vlaardingen, Cuba Maashaven; Glory, A'dam naar 4aHZ>fG TFLDJOWCe Het VACANTIE-NUMMER van de is groter van omvang en bijzonder vatn inhoud! Spannend rijn de verdere avonturen van Kapi tein Fantóme, Belinda, Vliegenier Jack, Tex, Sneeuwvlok," Niels Holgersson, Frank Jones enz, enz. - i Dit speciale nummer kost slechts f 0.20. Over enkele dagen verkrijgbaar, bij de bezor- gers van „HET ROTTERDAMSCH PAROOL". Capelle a. d. IJssel: Cormoran, Hunne- bostrand Spoorhaven; Tungsba, Oslo Lekhaven; Marken. Gothenburg Lloyd- kade; Duke of York, Harwich Hoek van Holland; Koningin Emma. Londen Jobs kade; Svea. Malmo LTselhaven; Empire Farkeston. Harwich Hock van Holland. VERTKOKKKF.N SCHEPEN 5 Juli Mecklenburg, Harwich; Esse Deh Haag. Aruba: Viking, Hamburg: Virgo, Kiel; Nettie, Hamburg; Andfik, New Orleans; Toraflre. Stockholm; Export. Londen: Mosna, At>3dan; Oosteee, Mal mo; Hoogland, Sunderland; Blue Boy, Londen; Seagull, Belfast: Helen, Boston Line.; Constant, Boston Line,; Antwerp, Harwich; Fiat. Londen; Arnhem, Har wich; Cape Possession, Houston, 6 Jllll Europa, Antwerpen; Alt. Goole. Wind N.W.. flauwe koelte, kalme zee, buiige Jucht. SCHEEPSBEWEGINGEN Algorab, 5 van Rangoon naar Cal- euutta: Ary Scheffer. pass. 5 Dungeness naar Dublin; Axnstelland. uitgaand. 5 le Recife (voor herstel van ketelschader, Alpherafc, uitgaand. 5 te Lbs Palraas; Alcinous, pass. 5 Finisterre naar Hong kong: Aldabi, pass. 5 Flnlstexre naar Antwerpen; Aldegonda, 8 van Singapore naar Bangkok; Aiphacca. thuis, pass. 5 Gibraltar naar Antwerpen, Brem, pass. 5 Dungeness naar Lissa bon; Beverwijk, 5 te Coxgrove; Bos koop, 6 te Cristobal. Ceram, 5 te Fenang. Eemiand, 5 te Hamburg. Frisia, pass. 4 Quessant naar Poft Jerome. Hast IV, 2 te Rouaan; Helder, uit gaand, 5 van Vlissingen naar Madeira; Hestia. 6 te Curasao. Import, 3 van Stockholm te Antwer pen: Ini?r 2 van Cludad Trulillo naar Curagao, Jacob Oorbuxg, 4 te Glasgow; Jaar- stroom, uitgaand, 5 van Bordeaux naar Dakar. Kota Gede. 5 te Batavia; Karaton, 2 van Singapore naar Bali; Kedoe, thuis, 6 te Suez; Kertosona, 6 ter rede van Cheribon. Lombok, 5 te Ka weit geankerd; Lo- nerkerk. uitgaand, 5 van Antwerpen naar Marseille; Linge. 5 van Oxelosund te IJmulden; Leersum, pasa. 5 Lizard naar Mexico; Lombok, 3 van Bahrein naar Kuweit; Limburg, 2 te Vancouver; Leopoldskerk, ultgaapd, 5 te Port Said; Loosdrecht, 4 van Aden naar Bursreh; Lemsterkerk, 4 van Kuweit naar Ban der Shahpour. Melampus, 2 van Fenang naar Co lombo: Manto, 1 te Tatnplco; Menvede, pass. 5 Gibraltar naar Calcutta; Meer kerk, uitgaand, 5 van Livomo naax Port Said, Notos, 2 te Fort au Prince; Niger- Btroom, S te Takoradi. Oranjelontein, van A'dam naar Kaap stad. pass. 5 de Evenaar; Oud Beyer- land. pass. 3 Vlissingen naar Glasgow; Ondina, 5 van Abadan naar Havre. President Roosevelt, 4 van St. Ives- baai naar R'dam. Ridderkerk, thuis, 5 van- Fenang; Rempane, thuis, 4 te Suez; Roepat, 5 te Bal ik Papan; RuyS, 5 te Zanzibar; Rijnland, 5 van Montevideo naar Bue nos Ayres, Samarinda, 3 te Rangoon; Sint Maar tfin, 1 te Cristobal: Salatiga, thuis, S van Belawan'Jïaar Aden; Stentor, 5 - te Samos; Samaria, G te Bordeaux. Tjitjalenka, 2 van Hougkong naar Arnoy: Tiberius, 3 te Pott au Prince; Theseus, 4 van Genua naar A'dam; Tra janus, pass. 5 Quessant naar Antwer pen; Tablnta. pass. 5 Belle Isie naar R'dam: Tjibesar. 5 van Fanaroekan naar MacassarTjikampek, S te, en 6 van Blntang naar Singapore, Urmajo, 4 te Worsens. Vulcanus, 5 te Malta; Van 't Hoff, thuis, pass. 5 Gibraltar naar Antwer pen; "Venus. 5 te Gibraltar. "Woensdrecht, S van Houston te Pm*~ fleet (Londen) verwacht "Zcnnewijic, 3 te Kaapstad, vertrok 6 naar Port Elisabeth: Zijpenberg, 3 te Santiago de Cuba: Zwijndrecht, pass, 3 Utsiie naar Narvik. RIJJNVAART Lobith gepasseerd stroomopwaarts; Arlo. St, Antonie. W. van Drlel 72, Gel derland 5, Roek; Natrise, Keulsche Vaart ID, Arja, Jakla, Elisabeth.Jadl, NervJen, Carnot Hendrik, Vrijbuiter, 5* Het museum van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart wen} in Juni door 1081 personen bezocht, de bibliotheek door 675. De verzameling; werd uitgebreid met een model hopperzuiger Rosario 2, in bruikleen van L. Smit en Zoon te Kinderdijk. .Harmonie 6. Heria, Scaldia 7, Fernanda, Etolle, Dirk, Lis, Graja 4. Catharina 2, Catharfna, Corry, "Willem Frederlk. An- tonius Moria, Sulphus, Janna GcrcÜna 2, Bertina Hubertina. der Rhein, Phoenix, Johanna. Time is Honey, Lamongan. Alpha, Plllon, Alja. Alja, Alida Johan na. Dokata, Fiat, Binnenvaart 9, alls Duislend: Lloyd IS. Lloyd 13, Carpen taria, alle Straatsburg; Dalmatla, Waadt Stadt Biel, Hariva, Koningin Emma, Cura. Kruiswijk, Ess:o Schwelss 3, Zee land; Aegir, Toiler 2. Binnenvaart 2, Keulsche Vaart 4, Dietrich. Brunhulde, Joan, Majo, Pro et Contra. 2 Gebroe ders. Willemina, Beverwijk, Wijkdienst 10, Wijkdienst 31, Dorij. Plioenix 4, Franto. Lena, Codam 62, Hendrika, Tre- beta, Roger, Rijn Schelde 19, Pierre Curee, Nowa. Jetta, Noumea. Geertrui- da. Reveil. Hedwig, Helena. N.D. da Liesse, Irma, Ursula, Geertruida, Es. maralda. Francina, alle Duitsland; Tcs- sin.e Fraternito 10. Secunda, Saigon, Expreee 23, Express 29, Expresa 35, Can- drta, Carmaran, Mescoco, Amandine. Alpina 2. alle Basel. Lobith gepasseerd 4 Juli stroomaf waarts: Riffclalp, Allemannla, Electra, Keusche Vaart 17, Erda, Krönos 6. Be- go, Hijdra, Bavaria, Sicïlia. Lugano, Rheinunion 1, Kronos II, Llna, Tobanan. Eljo. Christlaan, Crania, ödphetis, Re sidu, Verandering, Oise, Daventxïa, Mathllde. De Koop. Neckar, Anjo, alle Rotterdam; Constance. Colmar, beide Dordrecht; Kanaalvaart 14, Jeanne, Kairos, Freija, Amsterdam; Schalkwijk, A'hem-Nijmegen-A'dam; Gusje, "s-Grn« venhaee; Lorette. Fharailfla. beide Ha-, ren; nrerinó, Leiden; Energie. Maas sluis; Albert. Lobith; De tijd zal 't le ren. Goes: Onderneming, "Utrecht; Co- dam 75, Geertruidenberg-Tllburc; Cor- ma, Breda-Tllburg; Wijkdienst 22, Zut- phen-Meppel; Coja, Sario, beide Den Oever. Framar, Fratemite 9, Raijraona. Artcnnis. Electra. Liso, Nautilus II,,Fto* Tentia. Nooit Gedacht, Henvir. ERza. Aargu, Sanl 2. Mathilde. Adeline. Admc alle België; Dusseldorf, Kamburgv Advertentie l. M. nriopalle lijsten van poetsartileleo GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Lel den slaagde voor het cahdidaats- examen Nederlands-Indisch recht de heer H. J. B. Broekema te Rot terdam. Diep getroffen, geven wij kennis van het plotseling, overlijden van onze ex- voorzitter, de heer WIJNAND BRAND - Zijn liefde voor onze ver eniging en zijn prettige kameraadschap zuilen in langdurige herinnering blijven. Voor leden en bestuur van de Schiedamse Wan delsport Vereniging „De Schledamsche Wandelaar" J. ALBRECHT Tandarts AFWEZIG van 7 t/m 15 Juli- Gevr. per 1 Sept. of indien mogelijk' eerder V. Nederl., Engels. Uitslui tend schr. sollicitaties, Ing. bur. J. M. v. Teryesga, Stadhouderslaan 91. GEVRAAGD. Aanmelden dagelijks. „de wolbaalv Broersvesfc 57 B. (Indien gesl. 57A bovenh.) Jm» - DE KANTOREN DER i SCHIEDAM ZULLEN 8 JULI 194S DE GEHELE DAG GESLOTEN ZIJN. 773. De demonstratie^ die ik meneer Topsie gaf van mijn bijzondere krachten verliep uitstekend - tenmin ste: dat vond ik zelf. Dat de meubels beschadigd, de kantoorinboedel gedeukt en de ruiten kapot gingen leek me niet zo belangrijk, die moesfen maar voor het grote doel geofferd v/orden. Toen ik - naar mijn smaak - voldoende gedemonstreerd had, vouwde ik trots de armen eer elkaar en sprak; „Ziezo, wat zegt U. daarvan, meneer, Topsie. Heeft U ooit zo'n veel-" belovend sportsman gezien? Geef me nu maar vlug 'mijn inschriifl'Jljet voor de Spelen!" Helaas haa ik mij een beetje verrekend. De gedach ten van meneer Topsie waren niet bij de buiten gewone toeren, die ik hem getoond had, nee, hij zag de schade en rommel in zijn privé-kantoor en werd van woede zo rood als een volwassen klaproos. „D'r uitll", schreeuwde hij hees; „Meubeflvermeler, kwa jongen, bandiet!!" Ik wilde protesteren, maar kreeg geen gelegenheid meer: de bijdehandte secretaresse «ritste mij van het bureau en verwijderde mij uit de kamer met een gezicht of zo een coloradokever ge vangen had! Nijdig en teleurgesteld verliet ik het ge bouw en ging op een bank ergens in een plantsoen over het mislukken van mijn stormaanval^ 2itten' treu ren. „Hm", bromde ik: „Als hef niet vrijwillig gaat, zal ik een list verzinnen, maar meedoen za! ik - meneer Topsie ïs nog niet van mij afl": op klein kantoor voor telefoon en lichte kan toorwerkzaamheden Er. m, verm. datum, in diensttreding Postbus 121, Schiedam. Uw films worden bij ons in de perfectie ontwikkeld- Wij besteden de uiterste „zorg aan Uw afdrukken. Onze vergrotingen van Uw opnamen, zijn ongeëvenaard. Voor onze cliënten hebben wij rolfilms beschikbaar. Drog. en fotohandel J. G. Willebrands, Rott.dijk 205. Tel. '67848. Te koop! kinderwagen. Vlaar- dingsedijk 285, boven. Te koop: Nieuw bruin stof fen japonnetje m. 4244, Poortugaalsestr. 27 B. Schie dam.; WonJngruil. Bm/enwoning, best. uit 2 kamers, keuken, oaleoh, 2 slaapkamers, grote raider. "Singel. Huur f 6.- p. veek; gevr,. flinke .boven woning. Hogere huur gèen jezwaar. Br. no.-S 3778, bur. van-dit blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 2