1 „Hilveréumse Draadloze Omroep" begon in een hutje op de hei Hilversum! Proefverkiezing geeft, winst .voor WD - en CHIJ I i Bedrijfsorganisatie naar wettélijke regeling Prins Bemhard bezocht de Hoeksche Waard Si Een kwart eeuw AVRO Omroeper kreeg stoel cadeau omdat oude zo kraakte! Radio-programma Bakker en Ackerman leggen het loodje lil It 8 De Rotterdamse tennis kampioenschappen Samenwerking in de plaats van strijd Mr. dr. A. A. van Rliijn Jacht „Kortenaer" won nachtwedstrijd HotUiecuhtec HINESE PAPEGAAI Ondanks regen feestelijke tocht Kleurig schouwspel Dinsdag 6 Juli 1943 (Van een eigen verslaggever) fpR Is na de oorlog veel geredetwist over het Omroep- El/ bestel in Nederland. „Geef ons één grote, Nationale Omroep" luidde het verlangen van de ene partij „Nee", zeiden de anderen, de oude omroepverenigingen moeten blijven bestaan. De voornaamste groeperingen van ons volk zijn daarin vertegenwoordigd, zodat er geen betere Nationale Omroepdenkbaar is dan die w* altijd hadden. Nu, ruim. drie jaar na de bevrydinp, it er nog steeds geen beslissing gevallen. En inmiddef- volt nu het jubileum van de oudste omroepver eniging in Nederland. Donderdag, 8 Juli, bestaat d< A.V.R.O. vijf en twintig jaar. En of men nu vóór- rd tegenstander is van 'n Nationale Omroepiedere radio luisteraar in Nederland zal de grote verdiensten van de A.V.R.O. in vele opzichten erkennen en een geluk wens op zijn plaats achten. WIE het tegenwoordige om- roeppaleis van de AVRO aan de 's-Gravelandseweg te Hilver sum heeft bezichtigd, begrijpt pas goed welk een snelle vlucht de ra dio in de afgelopen kwart eeuw maakte, 'als hij hoort hoe vijf-en- twintig jaar geleden gewerkt werd. Een hut op de hei, achter de Ne derlandse Seintoestellen Fabriek, was als „studio" ingericht. Deze studio was nog niet ge luidsdicht; en evenmin water dicht. Als. het regende moest de omroeper een parapluie op steken, want het water sijpel de bij straaltjes door het dak heen. De AVRO heette toen nog Hilversumse Draadloze Omroep. Van dat „draadloze" begreep de buitenstaander eigenlijk niet veel, want de zender bestond uit niet veel meer dan een ravage van ko perdraad. Luisteraars waren in het -jaar 1923 nóg maar dun gezaaid. Maar het handjevol amateurs, dat voor namelijk naar de BBC luisterde, ■BBCTOSM!>W®WWB.JW;,:v Ci?'5Sp7g:*-y!:TSf .;'i' r-: STUDIO I, dee:': van het tegen woordige AVRO- paleis", geluids dicht en ook wa terdicht! breidde zich snel uit toen de HDO eenmaal op geregelde tijden <van 8 tot 10, 's-Zaterdags van 2 tot 5 uur) in de lucht was. De NSF zag wel het belang in van een Neder landse radio-omroep, maar gaf slechts 'n kleine financiële bijdrage. Als er geen geld meer was, gingen de eigenlijke promotors, van de HDO, de omroeper, de heer Willem Vogt, de latere administrateur van de AVRO,, wijlui .de, heer F. C...W. van der Woord en de bouwer van de eerste zender, de- Engelse inge nieur White, ten einde raad in Hil versum langs de huizen om steun voor „hun" omroep te-vragen. En ze werden niet teleurgesteld. Later stortten ook dé luisteraars hun vrijwillige., bijdragen. Zelfs •bood een. groepje van hen de om roeper een nieuwe .stoel aan, om dat de oude zo kraakte! Van hut naar paleis De naam AVRO ontstond pas eind 1927 toen de Algemene Nederlandse Radio Omroep (ANRO) met de Nederlandse Omroep Vereniging (NOV) fu seerde. De behoefte aan stu dio-ruimte nam steeds meer •toe. Van het Hutje op de hei Verhuisde men -naar een villa san. de Wittep. Eullweg en vandaar in 1828 naar een veel 1 groter perceel aan de Ouden Engweg. Het AVRC-bedrijf bleef echter groeien. Het bestuur maakte plannen voor de bouw van een éigen studio. 'Het zou iets héél bijzonders worden. Er moest genoeg ruimte zijn, ook vóór het geval het bedrijf in de toekomst nogmaals1 sterk zou uit breiden. De studioruimten zouden aan de strengste eisen.'van geluids dichtheid moeten voldoen. In Juli 1936 kon de .nieuwe AVRO-studio aan de 's-Gravelandseweg, ontwor pen door de architecten Merkel- bach en Karsten in gebruik wor- den genomen. Honderdduizenden „luistervinken", kwamen kijken naar het gebouw, waarvan zij allen een steentje hadden bekostigd. Hoe ruim de opzet van deze stu dio ook was, .toch bleek zij na en kele jaren nog fe klein. In 1938 werd besloten tot het bouwen van studio II, die door een tunnel ver bonden is mét studio I, Sinds begin 1940 vormen de AVRO-studio's nu een hypermodern omroepcomplex, dat een sieraad is voor de gemeen te Hilversum. Feestprogramma Het spreekt van zelf, dat het zilveren Jubileum van de A.V.R.O. voor radio-luisterend Nederland niet ongemerkt voorbij zal gaan. De A.V.R.O feestweek is inmiddels al begonnen. Zondagavond was er het bijzondere concert dat het Con certgebouw-Orkest de jubllaresse eanbaod, een uitzending uit het Concertgebouw te Amsterdam, dte door leden van de AVRO werd bij-; gewoond. De kaarten, die gratis ter beschikking waren gesteld, werden verleden week Maandag'in de tijd van één uur uitgegeven. Nog een greep uit het feestprogram ma: Dr. Frieder Welsmann (Duitser van geboorte, thans Amerikaan), die in de jaren '33 tot '40 regelmatig als gast dirigeerde, kv.-am uit het omroeporkest dirigeerde, kvram uit de Verenigde Staten over om verschillende concerten te leiden waarin - als solisten optreden: Kathleen Ferrier. alt, Nicho las Roth, viool, en Pierre Palla, piano. Verder klankbeelden over de' omroep in de afgelopen 25 Jaar, het radio- muziekjoumaal met een feestuitgave, een extra Radloscoop-programma. een bijzonder concert van het koor „Pro Musica" o.Lv. Lex Karsemeyer, „De AVRO wat zij is en wat zij doet" (met o.a. Inspecteur Vlijmscherp),, een spe ciaal eigen opnamenprogramma uit vroeger jaren (met o.a. Hélène Cals), „Mnsica Antiqua" met Laurens Bogt- man, The Swinging Nightingales met Scttolte en Van t Zelfde. Snip en Snap Een tweede greepTJ hoort door. Uw luidspreker het carrillon van. Den Bosch, bespeeld door Toon van Balkom, de Koninklijke Mannen- zangvereniging ,,Apollo'\ o.l.v. Fred. Roeske, de Franse chansonnière Lys Gautle. die zingt met. de. „Ro- maneers". In de tweede feestweek, die op 11 Juli begint. Is er weer •dr. Frieder WeLsmanh, als dirigent van een Johsn Strauss-programma en als dirigent van het omroep-orkest m.m.v. Luctor Fonse. U> hoort een zomer-Bonte Dinsdag- avondtreln met Snip en Snap. een speciaal voor de AVRO geschreven hoorspel. Annie Woud, de gevierde alt zangeres, Theater Plezier van Floris Meslier met Toon Hermans en Wleaje Bouwmeester en nog veel meer dat de moeite waard is- De AVRO Jubelt deze week. Het klinkt door in de aetber. P.v.d.A. en dë communisten worden geacht minderr stemmen te vergaren DINSDAG G JULI Avondprogramma. HILVERSUM I: 19.00 Nieuws! 19.13 Vaudeville-orkest; 19.30 Vcrktezlngsre- dö; 19.45 Reg. Ultz.; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man: 20.12 Radio PhLlh. ork.; 22.00 Ontwikkeling Pianokwartet 22.30 Elisabeth Schumann;. 22.37 Actualitei ten; 22,45 Avondgebed: 23.C0 Nieuws; 23.15^-24.00 Russisch vocaal kwartet. HILVERSUM II; 19.01) Bezoek bij Grade Fields! 19.13 Verkiezingsrede; 19.30 Koorver. „Pro Musica"; 20.00 Nieuws; 20.05 Radios- coop; 22.15 Buitenl.' overzicht; 22,30 Mu- Ziekmozalek; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Robert Schuman-concert. WOENSDAG 7. JULI 1948 Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM Ir. 7.— Nws: 7.15 Och tendgymnastiek; .7.30 Reveille: 7.45 Woord voor de dag: 8-— Nws; 8.15 Ge wijde muziek; 8.30 Gr.pl.;Ochtend bezoek bij zieken; O.aO Mendelssohn en Tsjatkofsky; 10.30 Morgendienst: 11.— Pianorecital: 11,30 Gram. muz.: 12.—An- cora-trio; 12 30 Weeroverz.; 12.33 Chr. mandoline-ork.; 13.— Nwsr 13.15 Cello en orgel; 13.45 Halle-ork.: 14.— Mezzo sopraan, viool enpiano; 14.30 Ensemble „Bagatelle"; 15.—. Kerkelijke muziek; 15.30 Dolf v. d. Linden; 16.— postzegel verzamelaars; 16.15 Voor onze jongens en meisjes; 17 30 Ned. ver. v. Maat- schapp. werk; 17:35 Sweellnckkwartet; 18.— Chr. Harmonie; 18,30 Reg. uite, HILVERSUM II: 7.— Nws: .7,15 Gr.pl.; 8.— Nws; 8.18 Gr.pl algewisseld met pianospel; 8.50 Voor de "huisvrouw; 9.— NIR-ork,; 9.30 Waterstanden; 9.35 Altviool en cella; 10.— Morgenwijding; 10.20 Onze keuken: 10.30 Als de stofzui ger zwijgt; 11 Pop. non-stpp pxogr.; 12- Frans Wouters en Ork.;. 12.30 Weer- praatje; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Zwitserse jodelelub; 13.— Nws; 13-15 Kalender; 13.20 VaudeviUe-örk.: .14-— Gesproken portretten; 14.15 Omroep- kamerork.; 15.Luisterspel; 15:30 Re genboog; 16:— Roodborstjes: 16.15 Re portage in Blijdorp; 18.45 Vragen staat vrij; 17.15 Studle-ork, van Beromun- ster; 17.45 Reg. uttz.; .18.— Nws; 18-15 Varia; 1B.21) Hammond-klanken; 18.30 Lering door dr Fetter, PRECIES een week geleden zijn de enquêteurs en enquétrices van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie klaar gekomen met het ondervragen van een steekproef uit het stemgerechtigd, publiek. Zij stelden aan honderden arbeiders en arbeidersvrouwen, boeren, middenstanders, kantoor bedienden, welgestelden, stedelin gen en dorpsbewoners in één woord aan een,representatief deel van het stemgerechtigd publiek de vraag; „Op welke partij denkt U op Woensdag, 7 Juli a.s. te zullen stemmen?" Dit zijn de voornemens van het publiek een week voor de verkie zingen: Laatste week Verkiezingen 2e Kamer van Juni 3948 17 Mei 1946 K.V.p. 30% 30.8% Partij v. d, Arbeid 25% 28,3% Anti-Rev. 12% 12.9% C.F.N. 0% 10,6% Chr. Histor. Unie 10% 7,8% V.V.D. 8% €.4% Staatk. .Geref. 2% 2,1% Andere partijen 4% 1.1% Wanneer het publiek overmorgen dus net zo stemt als het een week geleden dacht te doen, zullen de Partij van de Arbeid én de C.P.N. minder stemmen krijgen dan bij de Kamerverkiezingen van twee jaar geledenDe Christelijk-Historische Unie en de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie (toen Partij van de Vrijheid) meer. De rege ringspartijen, die in 1946 samen 59der stemmen op zich ver enigden, kregen in deze GaUup-en- quète van een week geleden samen 55%.. Wat er de laatste maanden veranderde. Vergeleken met N.LP.O^s proef verkiezingen van April en Mei van dit jaar is de Katholieke Volkspar tij" gedaald en zijn de „andere par tijen" gestegen. Dit zijn de resul taten van de drie laatste proefver kiezingen. Mei aangekondigd, dat zij aan de verkiezingen zouden deelnemen. De grootste van deze partijen in de Juni-peiling is 'de lijst Welter; die li/2 van de stemmen op zich verenigde: Het heeft er dus alle schijn van, dat Weiter zeker is van tenminste een zetel bij de komende verkiezingen. De overige partijen blijven onder dé .1 in deze pei ling. Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. Tour de Franse: de rónde dte van de ronde 48 is gisteren, nu afgesloten. Zes K.V.P. P.v.d.A. A JR. C.H.U. C.F.N. V.V.D. Staatk. Geref Andere l Mei Juai 1% 2% Groot zijn de veranderingen in de laatste drie maanden niet ge weest. Over het algemeen zijn waar het hier een steekproef her treft - de verschillen van weinig of geen betekenis. Dat geldt b.v. voor de cijfers van de P.v.d.A. Wel van betekenis is echter de stijging van het percentage van de „andere partijen". Deze zijn 1 in April gestegen tot 2 in Mei en 4 in Juni. De andere partijen, dat zijn de lijst Weiter, de Middenstandspartij, de Onafhankelijke Nationale Groep (Feuilletau de Bruyn), de Vooruit strevende Partij voor Wereldrege ring (Oude SJD.A.F.) en de Rev. Communistische Partij. De meeste Advertentie t. M. Woeteu en Wentelen van Rtieuma- tische pijn- Heel de lange nacht... omdat die pijnen U het slapen onmoRc- IJJk maken.-Om nog niet te spreken van dat geradbraakte gevoel omdat ge steeds nachtrust te kort'komt..,. Neem toch Krusehen Salts? Daarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge bet nauwelijks maar voe len doet ge de weldadige werking al gauw; door al Uw nu. zd pijnlijke lede maten'. Kruschen's. aansporende 'werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren.'-die de verwekkers zén van Uw pijn. Uw stramheid en ongemak. Een heerlijk middel, een uit komst reeds voor milltaenen lijders aan Rheumatische pijnen: Krusehen Salts, Vraag het bij'Uw' Apotheker o£ Drogist. Het eerste gedeelte van Frankrijk 1948 Riarrïtz is- bereikt, a_ etappes zijn afgelegd en, na een rustdag, die heden, in de beroemde badplaats zal worden genoten, gaat het op de Pyreneeën af. Deze laatste dag op het vlakke (BordeauxBiarritz, 244 km), is on danks de sterke tegenwind, in een geweldig tempo gereden. Nog meer dan Zondag hadden de renners de wind tegen gehad en zodoende was het gevaarlijk, om, om de een of andere reden af te stappen of zich een ogenblik te laten afzakken, want het bleek dan al spoedig. dat het nagenoeg ondoenlijk was om, alleen rijdend, het peloton weer in te halen. De Nederlands—Luxamburgse ploeg heeft gisteren twee leden ver loren, Bakker en Ackerman. zyn uit de koers genomendoordat zij bei den met meer dan lfl% achterstand op de winnaar te Biarritz aankwa- men. Zij hebben met veel pech te kampen gehad en bovendien heeft de sterke wind hen duidelijk par ten. gespeeld. Ook Pauwels neemt een. gevaarlijke plaats in het alge meen klassement in, maar De Hoog, Francken, De Ruiter en Janssen hebben zich tot nu. toe uitstekend geweerd en bet ziet ernaar uit dal zij zich, althans voorlopig, kunnen handhaven. Daarbij -ontvangen zij goede steun van Kirchen en Kemp, de beste luxemburgers. Impanis, de leider van de Belgi sche A-ploeg, die beschouwd wordt als een van de favorieten, heeft thans besloten, helemaal niet' meer over zijn kansen-en die van de an deren te praten Ramon. Declerq en Merteos zien erg tegen de berg etappes op, „Het is. een prachtig land, maar die bergen moesten er niet zijn", vinden zij. De zesde etappe werd gewonnen door Bobet (Fr.) 6 uur 27 min. 12 sec; Muller (N.-Q. Ile de France) Marie (W.-Fr.) In'een groep renners, die de 60e t.xn. 77e plaats bezetten waren Jans sen en Kemp van de Ned.—Luxem burgse ploeg. 84 t.m. 95 een groep met de Nederlander Franken. 96 Biever (Ned,—Lux.); 98 Pauwels (Ned;—Lux:); 101 en 102 Bakker en Ackerman. Deze beide renners arriveerden met meer dan 10% achterstand op de eerste aankomen, de. Het algemeenklassement van de ronde van Frankrijk luidt na de 6e etappe; Bobet (Fr.) 38.50.06; Lam- breeht (Internat.): Sciardis (Inter nat). Het ploegenklassement luidt. 1. Internationale ploeg; 2. Frankrijk; 3 België A; .10. Nederland—Luxem burg. Het samenvallen met andere wed strijden is oorzaak geworden dat enkele, sterke spelers van Rotter dam niet aan de kampioenschappen van het district op het Tennispark, hebben deelgenomen. De uitslagen der laatste ronden waren Heren-enkelspel, halve eïndstrij- -dsn;:-Fv Dehnert sL. A. van Reekum 6-4 0-3r J. van Oort si. J. Stum- phius 6-1.6-1.'Eindstrijd; Dehnert sl, van Oort 9-7 4-6 6-4.. Dames-enkelspel, halve eindstrij den: mej. A. v. d. Torre sï. mevr. L. Kunze 6-16-1; mevr. G. de Boer sï; mevr. Raat 6-0 6-3. Eindstrijd: mej. v. d. Torre si. mevr. de Boer 6-2 6-3, Gemengd dubbelspel, halve eind strijden: mej. v. d. Torre en Swar- te sl. mévr. Kunze en v. Oort 6-3 6-0; mej. v, Kuijk en Dehnert sl. mej. Jam in en ir. Pasteur 4-5 6-2 6-3. Eindstrijd: mej. v. Kuijk .en Dehnert sl. méj. v. d. Torre en Swarte 8-6 6-4. Herendubbelspel; halve eind strijden: Swarte en Dehnert sl. van Schaardenburg en Veltenaar 3-6 6-2 7-5; de Haas en Wielenga sl. van Reekum en Pasteur 6-4 3-6 6-3. Eindstrijd: Swarte en Dehnert sl. de,Haas en Wielenga 6-8 6-0 6-0. Damesdubbelspel, eindstrijd: mej. v. d. Torre en mej. v. Kuijk slaan gez, Jamin 6-1 6-1. SCHUTTERSVELD-VOETBAL De wedstrijd FSV-LSC eindigde in een puntloos gelijkspel, terwijl CSC met 4-l Faas' Vrienden klopte. Maandagmiddag omstreeks twee uur ia aan boord van het s.s. „Aats- dijk" van de H.A.L.. liggende aan de Lekhaven, een begin van brand ontstaan, Ds damp van een parttü zwavel had vlam gevat. De beman ning van het schip bluste het vuur met één straal. De uitgerukte mo torspuit van de brandweer behoefde geen dienst te doen. Het vraagstuk der Bedrijfsorgani- satie is al een halve eeuw aan de orde. Vooral na de vorige; wereld oorlog trad het sterk op de voor grond, doordat van Rooms-Katho- lieke zijde een .uitvoerig-^program werd gepubliceerd. In 1925 volgden het N.V.V. én de S,D.A.P.;'met een rapport óvèr Bedrijfsorganisatie en Medezeggenschap. Een wettelijke regeling van dit onderwerp bracht de Bedrijfsradenwet van 1933. Deze wet opende de mogelijkheid, dat in iedere bedrijfstak door de Kroon een bedrüfsraad zou worden ingesteld, bestaande uit vertegen woordigers van de organisaties van werkgevers en arbeiders in de be trokken bedrijfstak. De wet werd geen succes. Weliswaar werden on geveer 20 bedrijfsraden ingesteld, maar de resultaten van hun arbeid waren miniem. Dit is vooral een ge- volg van de geringe bevoegdheden, waarover de bedrijfsraden beschik ten, waardoor men hen. nauwelijks de moeiti» waard achtte. Zo bleef de bedrijfsorganisatie een behoorlijke wettelijke regeling vra gen. Het is daarom voor ons land een grote gebeurtenis, dat de Rege ring dezer dagen een geheel nieuw plan aan de Volksvertegenwoordi ging heeft voorgelegd. Intussen biedt dit wetsontwerp nog niet meer dan een Raamwet. Dit betekent, dat voor het instellen van ieder be drijfsorgaan nog weer een afzonder lijke wet nodïg zal rijn. In een der gelijke instellingswet zullen nog al lerlei belangrijke aangelegenheden nader moeien worden geregeld. Men kan dus helaas omtrent het tempo, waarin de bedrijfsorganen ook nadat de Raamwet is tot stand gekomen per bedrijfstak zullen worden geboren, nog niet te optimistisch zijn.' Zo zal over da vraag wat de taak van het bedrijfs orgaan zal zijn, gemakkelijk, ver- schil van mening rijzen. De Com missie, die het ontwerp voorbe reidde, had een opsomming opge nomen van de onderwerpen, welke een bedrijfsorgaan zou kunnen be handelen, (artikel 91). Genoemd werden c.a. regelen inzake de voort brenging, afzet en verdeling, betref, fende de mededinging, betreffende mechanisatie en rationalisatie, be treffende de lonen en andere ar beidsvoorwaarden,. betreffende ver ruiming vande werkgelegenheid, enz. Maar deze handleiding heeft het ontwerp niet overgenomen, waardoor, naar wij vrezen, bij de voorbereiding van iedere instellings. wet verschil van mening zal rijzen of een onderwerp wel of niet voor opname in aanmerking komt. Gevaren De bedrijfsorganisatie is het resul taat van een-zeer gelukkige ontwik keling, welke er toe heeft geleid, dat de strijd tussen de werkgevers en arbeiders steeds meer plaats maakt voor samenwerking. Het aan tal arbeidsconflicten is daardoor geringer dan vroeger. Na de vorige wereldoorlog gingen in 1920 2.300.000 arbeidsdagen door staking verloren; in 1947 waren het er slechts 1/10 van dit aantal. Hoe verheugend deze ontwik- keking ook is, zy heeft geleid tot het .gevaar, dat de tegenstelling werkgever en arbeider wordt ver vangen door een nieuwe tegen stelling,' nl. die' van producent en consument. .Vooral'op dit ogenblik is dit gevaar aanwezig. De werk gevers zijn. bereid, hógere lonen te betalen, wanneer zij maar de gelegenheid hebben deze op het publiek/ te verhalen. Daardoor rijst de mogelijkheid, dat de ver bunker te veel betaalt en wordt uitgebuit. Het is de Overheid, welke tot taak heeft, hier ter be scherming van de, nu eenmaal niet door een sterke organisatie beschermde, verbruiker op te tre den. Geeft het ontwerp een voldoende controle aan de Overheid terbe scherming der gemeenschap? Het antwoord is niet met zekerheid te geven. Er. zijn allerlei bepalingen, welke in een gunstige richting wij zen. Zo heeft de Overheid een be langrijke invloed op de benoeming van de voorzitter van het bedrijfs orgaan" (artikelen 77 en 78). Voorts heeft de Overheid aan zich gehou den de benoeming van een derde deel van de leden van de Sociaal- Economische Raad, een. toporgaan, dat de uitvoering der bedrijöorga-- nisatïe. moet controleren (artikel 4). •Verder heeft de Overheid, het recht van schorsing of vernietiging van de besluiten der bedrijfsorganen (arti kel 124). Daar de Minister de gele genheid beeft een waarnemer naar de vergadering te zenden, kan hij voldoende op de hoogte jzipi van hetgeen zich in het bedrijfsorgaan afspeelt.: Wanneer dez-e en andere bepalingen op de juiste wijze wor den gehanteerd, dan zal voldoende voor de positie van de verbruiker kunnen worden gewaakt. Onze tegenwoordige maatschappij vertoont nog allerlei ernstige leem ten. waarin een voorziening drin gend nodig is. Met name moet wor den gestreefd naar 1. een ruimere productie van de goederen voor de £rote massa. 2. een meer rechtvaar dige verdeling, waardoor de tegen stellingen meer worden overbrugd én 3. éen voorkomen, althans ver zachten, een crisis en massawerk loosheid. Om deze doeleinden te bereiken, zal de gemeenschap een grotere in vloed moeten kunnen uitoefenen op de sleutelposities van voortbrenging en verdeling. De Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie is daarvoor een nuttig instrument. Artikel 94 van het ontwerp bepaalt dat de bedrijfs organen verplicht zijn mede te wer ken aan de uitvoering van bijof krachtens een wet tot stand ge brachte regelingen. Deze mogelijk heden zijn natuurlijk nog groten deels toekomstmuziek. Maar dat zij er zijn, motiveert een gunstig oor- déél. De kans van slagen Zal bet nieuwe plan slagen? Veel ral hier afhangen van de afloop var verkiezingen. Een der leden van de Commissie van voorbereiding, de heer A, Borst Pzn.. Voorzitter van het Verbond van Protestants-Chris telijke Werkgevers, heeft bet ont werp blijkens een afzonderlijk door hem ingediende nota afgewezen. Zelfs dit voorzichtige ontwerp gaat hem nog te ver. In 1947 is over de bedrijfsorganisatie een A.R.-rapDort verschenen, waaraan de kopstukken der partij hebben medegewerkt. Ook dit rapport is weinig moedge vend. Het Christelijk Nationaal Vak verbond veroordeelde het met de woorden: „een mat en negatief rap port". Destijds hebben bij de behan deling van de Bedrijfsradenwet van 1933 alle C.H,-kamerleden zelfs i»gen deze simpele wet gestemd. Het jé dus zeer wel mogelijk, dat dit veel- verdergaande ontwerp in die kring ook op bezwaren zal stui ten. Een toenemende A.R.-.en C.H.- invloed op het staatsbestel bete kent daarom voor de bedrijfsorgani satie weinig goéds, Zou de Partij van de Arbeid versterkt uit. de ver- keizingsstrijd te voorschijn treden, dan heeft een betekenisvolle Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie een goede kans op verwezenlijking. Circa 25 jachten startten Zaterdag avond tussen 5 en 6 uur bij fort Pam pus voor de nachtwedstrijd van'de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging over het IJsseimeer. De uitslagen lui den: Klasse 1: (met bijzeilen); 1. Kortenaer (strm. J. P. Eesteren, Schiedam); 2. Tromp II (strm. A. E, Dudok van Heel, KNZ en RV); 3. Havik (strm. C. Bruynzeel jr. ZaanL Z.V.). Huiselijk tafercel Ook als men met z'n allen, waar van sommigen dan in onduidelijk familieverband, op een kleine étagre ademt, leeft, lieft en lijdt, in "volle vrede en harmonie. denk eens aan: gezellig en eensgezind, zo maar onder elkaar op een paar vier kante meter ook dan is hef niet uitgesloten.dat men bij de politie rechter ontboden wordt, zoals deze kleine kolonie, die eendrachtig het kwaad beoefend had. In volgorde van binnenkomen stellen wii u voor: ome Gerrit. in wonende bh de weduwe Sjaan. da weduwe persoonlijk. haar a.s. schoondochter, zwaar op alledag met de oudste van een maand of tien, lekker speentje lurkend, op da arm; ome Gerrit z'n vrouw. Betie, en de 1eune premier van hei gezel schap:, Jan-met-de-slag-in-ziin- haar. Zoon van de weduwe en va-* der van dat dotje van een baby daar op moeders arm.Netjes op een rfj staan ze voor het' hekje: midden In: ome Gerrit. die alS vOud-t ste en meest welbespraakte het woord doet Hét is heiemaal niet zo belang rijk of interessant wat die mensen uitgehaald hebben: gewoon gas af getapt buiten de meter om. Ome Gerrit én Jan samen hadden de zaak voor mekaar geprutst en de vrouwen lekker voor niks potje ge kookt en meilekie voor. de kleine. Hebben we hier al 2eker -wel hom* derd keer meegemaakt, zo'n zaakje en wij zouden er vast geen melding: van hebben gemaakt als er niéts leukers van deze affaire te vertel len viel. Het begon pas aardig te worden toen die kleine lurkerd haar speentje uit d'r mondje Het vallen. Ome Gerrit stond net druk te ore ren tegen de rechter Uil had het er over dat een mens toch niet zon der vuur ken leven de meter was - wegens een mankement aan de be taling afgesloten, ziet u vooral niet als er een klein kind in huis Is dat op z'n tijd een flesie moet heb ben. Ja, die ome Gerrit stond net te pleiten als een ouwe reus van een advocaat, toen dat lekkers kindie d'r speen verloor en aan het en s^0e^- Die speen viel on da stoffige grond en ,de moeder had groot gelijk, dat zo het. vieze ding niet meer in troelties bekkie wildo steken. Ssst, suste ze, stil maar, én ze liet de baby krachtig op haar arm winnen, maar die bleef maar door pruttelen en ome Geirit stond net zo mooi z'n prevelementle te maken. Dat kon niet die mond moest gestort worden. - Jan. riep de vrouw Ineens te gen haar aanstaande man, die afl het hoekje stond. Jan. geef de fles 's effe en zii gebaarde naar Jan z'n oinnenzak. Jan hoorde het wel. sü- Hcbri want'wii hoorden het op een afstandje Zelfs.'maar bH deed ofVn neus bloédde, die Jan. hij geneerde zich een beetle óver het huiselhk tafereel. Nog even siste en ge baarde de vrouw heftig tegen Jan en toer» hijri ch vari. de dom me bleef houden! stapte zekordaat on hem af. deed een g-eep ;in isiin. binnen-, zak én tro k er dp: vólTé flë^ uit.. En terwijl de officier ging staan ts- eisen. .sabbelde bahv zo roet als één zoet kind aan het fleasie en bloosde! vader Jan tot onder zijn boordle. Dat de vrouwen'yijf gulden kre gen en. de mannen 25 plus een maand voorwaardelijk, zal u. na dit huiselijk Incident, maar matig be lang inboezemen, CEARL DERR BIGGEL EEN CHARLIE CHAN-MYSTERJB voort. „Maar ik reken op geheim houding. Dit is geen persgesprek." „Net zoals je wilt", antwoordde Hotley, „Ik kan' een geheim bewa ren, als het moet. Maar als je het liever, niet vertelt'. wanneer je.de paarlen bij je hebt, zoals ik vermoed." „Nu, in zekere zin heb ik ze. Die Louie Wong kent u toch zeker?" „Ja. En ik heb hem laatst op een morgen aan het station gezien. Kijk »Ik vertel het liever Wèl", zei de Eldorado Times van morgen eens Eden. Hij deed het verhaal van in, daar staat de geschiedenis, onder Madden's aankoop van de Pbilli- de persoonsberichten. „Onze geachte more paarlen, zijn. verzoek om ze stadgenoot, de heer Louie Wong, is in New York te leveren, en rijnWoensdag voor zaken naar San daarop volgende draai naar de Francisco vertrokken." woestijn. „Dat was, op zichzelf, wat „Woensdag, nietwaar? Wat voor verontrustend", voegde hij er by. iemand is Louie?" „Ja, vreemd", beaamde Holley. „Wel een gewone Chinees. Hij „Maar dat was niet alles", ging is al lang hier. Sinds vijf jaar is hij - - - op de ranch van No. 23 De? wagen hotste voort, nu en dsn steigerend, maar Holley's handen hadden het stuur stevig vast. Hier en daar strekte een Jozuöboom hon gerige, zwarte armen ült, alsof hij de nachtelijke reizigers .grijpen Bob voort, Mei weglating van Char- huisbewaarder wilde, en ovêr. de-grauwe wóeétènij lie's aandeel In de zaak, wertelde hij Madden, het hele jaar door. Ik weet wind, kil, scherp en snijdend, feob de hele geschiedenis het telefoon- niet veel van hem. Hij heeft hier zette de kraag van zijn overjas op. gesprek uit de sigarenwinkel' in San nooit veel gepraat behalve met kreunde voortdurend een klagende Francisco, dé hartelijke bezorgdheid de papegaai." „Ik moet denken aan dat oude aan de.haven én daarna van de man „Wat voor papegaai?" liedje?", zei hy. „U weet wel van met de donkere bril, de daarop ge- „Zyn enig gezelschap op de ranch, die jongen, die. beloof de iemand lief volgde ontdekking dat het Slappe Een grijs. Australisch vogeltje, dat té hebben „tot het woestijnzand Flip Maydorf was, en tenslotte het een of andere zeekapitein Madden koud wordt," feit. dat Louie Wong van Madden'? jaren geleden gegeven heeft. Mad- „Dat wasme de belofte wel!" ranch was weggeroepen door zijn den heeft de vogel hier gebracht vond Holley. „Of htj hield haar voor bloedverwant in de Chinecenwijk voor de gezelligheid van de oude de gek óf hij was nooit bij nacht Toen hij dit alles daar in de eenza- huisbewaarder. Hij. heet Tony een in de woestijn geweest. Maar is me woestijn vertelde, kreeg het een ruwe klant is het. Tony hing vroe- dit uw eerste kennismaking met dit nieuw er» onheilspellend aanzien, de ger in het volkslogies op een Austra- land? Wat voor soort Californiër toekomst doemde dreigend en don- Iïsche boot; Zijn taal, toen bij pas bent u eigenlijk?" ker op. Was die grote opening tus- kwam, was ver van 'netjes. Maar „Merk: de Gouden Poort", glim- sen de heuvels in werkelijkheid de die Australische papegaaien zijn lachte Bob. „Ja, ik ben nog nooit Poort naar het Avontuur geweest? knap. Deze heeft, door zijn samen- hier geweest. Iets zegt mij, dat ik Zo scheen het wel. „Wat denkt u zijn met Louie. Chinees Ieren spre- veel heb gemist." ervan?" besloot hij. ken." „Dat hebt u zeker. Ik hoop, dat u „Ik?" zei Holley „Ik denk, dat ik „Och, niet zo verbazend als het niet dadelijk, weer wegholt. Hoe dat persgesprek niet kryg." lijkt. Zo'n vogel herhaalt alles wat lang'denkt u.hier te blijven?'.' „U gelooft niet, dat Madden op de hij hoort. Dus Tony ratelt in twee „Dat weet ik niet",., antwoordde ranch is?" talen. Een echte taalkundige. De Eden, Hij z%veeg even; zijn vriend „Zeker niet. Denk eens aan "wat ranchers in. de buurt noemen hem had hem verteld, dat Holley 'te ver- Paula laatst heeft ondervonden, de Chinese papegaai," Zij hadden trouwen was,, maar eigenlijk had hij Waarom kon zij hem niet spreken? nu een groep populieren en péper- dic verzekering niet nodig. Eén blik Waarom hoorde hy haar niet aan bomen bereikt, die een mooi bakste- in de viendelijke grijze ogen van de de deur, en kwam niet kijken wat nen huis beschutten een oase In redacteur was voldoende." er te doen was? Omdat hij er niet de kale vlakte. „Hier 2ijn we bij „Holley, laat ik maar vertellen was. Mijn jongen, ik ben blij, dat je Madden", zei Holley. „Maar«h Sir" froTrninr>« Vipn" ffln« Viïi 4a tit at nllnnn "hokt Vnnrfl) Vrr«h 1— fPTr revrsJvpr?" DE wieken vin de molens vertelden het, de vlaggen van de huizen: én de zonnige gezichten van de mensen: Vandaag is. het feest in de Hoeksche Waard! En al is er de hele dag geen zonnetje geweest, al drensde 's middags de regen onsympathiek neer, zodat de vlaggedoeken er slap van hingen: het kon de vreugde niet verstoren. Want wat nog nooit gebéurd was In de geschiedenis van de Hockséhc Waard, gebeurde gisteren: de Bcijcrlanders konden een !id van de Koninklijke familie binnen hun dyken welkom heten. Zij hebben dit zo spontaan en to hljj gedaan, dat Prins Bernhard b\j het afscheid In de raadzaal van Oud- Beïjerland, burgemeester Diepenhorst ontroerd dankte. Deze dank gold allen, dte gisteren meegevlagd, meegezongen en meegejuicht bobben. En dat waren er duizenden! mét hoge hoed en dan volgden en- kele vrachtauto's met journalisten,: fotografen, radio- en filmmensen en ving een tocht aan door de ak kers en langs de griendén van da uitgestrekte heerlijkheid. Het werd een- trieste tocht, want de regen, die'de hele morgen, had gedreigd, begon nu dreinerig door te zetten en maakte ven .de land wegen poelen van vette drek en nattigheid. Toch was ieder vol be langstelling voor de ultramoderne landbouwmachines die gedemon-. streerd werden: bulldozers', die dijkjes oprij schuiven en .appara ten, die met een vaart van 10 km. per uur diepe greppels in de klei trekken. van deze partijen hebben eerst in waarom ik gekomen ben", ging hy je niet alleen gewaagd hebt. Vooral heb je een revolver?" Om negen, uur gilde de sirene van de' Barendrechlse brug. De Prins, een witte anj er in zyn knoopsgat, stapte uit zijn Cadillac. De commissaris van, de Koningin, mr. L. A. Kesper begroette hem en op de brug werden alle burgemees ters van het eiland aan hern voor gesteld. Toen ging de brug naarbovén en op een hoogte van 45 m. boven het water van de Oude Maas liet de Prins zich inlichten over eiland, over de brug en genoot hy van het fraaie uitzicht, dat helaas wat be lemmerd werd, omdat het zo drui lerig was. Vandaar begon de rondrit over het eiland, die uren geduurd heeft en een glorietocht is ge worden. Want in alle dorpen stonden de mensen rijen dife, zwaaiende cn zingende mensen, vol van geestdriftige hartelijk heid. Xe stonden op kozijnen en hingen uit dakramen, ze trot seerden de regen en wachtten geduldig cn waren tevreden als zij, een paar minuten maar, de hoge gast konden toejuichen. En de Prins, eenvoudig, vriendelijk, hartelijk, beantwoordde de blij ken van aanhankelijkheid inne mend en ongedwongen. De suikerfabriek in Futtershoek werd bezocht, in Zuid BeUerland toonde de Prins grote belangstel ling voor het aardappelsorteerbe- drijf, In Piershil een fabriek van watermolens. Alle overige dorpen hadden op dc een of andere wijze getoond, wat er in een bij uitstek agrarisch gebied als de Hoeksche Waard omgaat: landbouw, tuig bouw, uit- en grindcultures. „Uiteraard werd veel aandacht besteed aan het grootste landbouw bedrijf in Nederland; de Am bachtsheerlijkheid „Cromstrijen" in Numansdorp. Onder de klanken die de muziek vereniging ten gehore bracht, be stegen de Prins en de Commissaris de jeep van Rentmeester Vlielan- der, er achter kwam nog een jeep, waarin o.m. burgeon De Zeeuw Toen stopten de auto's, ergens midden in het binnenland en klommen de Prins en de con? missaris by de heer Vtiélander Jn de weasel, een. amphiblevoer- tulg. dat met getnak dwars over de hoge dijk schoof en toen par does zijn neus in de ondergelo pen grienden stak. Gemoedelijk tufte de watertank tussen het riet door naar het Hollandsch Diep. voer wat heen en weer, maakte dc wilde eenden aan het schrikken cn kroop toen de dijk weer op. „Een exquis verdrijf voor na de lunch", vond de Commissaris en de Prins vertel de, dat hy. ook In het bezit was van een dergelijk apparaat, maar dat hy het nog nooit gebruikt had. De grootste gemeente van het eiland Oud Bcijerland, bood een wel zeer kleurig schouwspel. Vlag gen, vaandels en wimpels toverden de mooie Vorstraat. waar het zwart van de mensen stond, om in een bonte feestzaal en de spontane hul debetuigingen bereikten hier hun hoogtepunt. 's Avonds om ongeveer zes -uur heeft de Prins met zijn gevolg het eiland verlaten. Hij liet een bevol king achter, die dit vorstelijk be zoek nog lang dankbaar zal geden ken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3