Noodwoningen in Overschie vragen verbetering Blinden „lezen" boeken per gramofoonplaat Het herstel van de St. Laurens Bewoners kurinen niet aan betonnenI vloeren wennen De VNS in 1947 Aanvulling en vervanging van het Brailleschrift Succes voor Rotterdams twaalftal EHESB 1 Radio-programma Puiven uit St. Denis HINESE PAPEGAAI assi© zoo Per luchtballon van Blïjdorp riaar Vuren „Oud-Rotterdam" was geen verkiezinsstunt van Oud heöen.... Zal Haydn's hoofd na lange dooltocht eindelijk rust vinden? De Leeuwendalers Woensdag 7 Juli 1948 XTA het grote bombardement van H Mei 1940, waarbij ook de huizen aan de Goudsesingel en omgeving werden wegge vaagd, bouwde men even buiten Overschie in record-tempo 200 woningen voor de dakloze bewoners van bovengenoemd gedeelte •van Rotterdam. Het is begrijpelijk, dat het noch wat uiterlijk, noch wat afwerking betreft, villa's werden, doch noodwoningen in let terlijke zin des woords. den, zien er met hun geschoren heggen en aardige bloemperken keurig verzorgd uit: Wel ligt er vóór het gehele complex een open terrein, dat een goedespeelplaats zou kunnen znn voor de jeugd; en het planten van jonge bomen zou het straatbeeld ook geen kwaad daen._De Gemeentelijke "Woning stichting weet eigen"initiatief van de bewoners te waarderen, dat is in de Tarwebuurt in Rotterdam- Zuid gebleken. Het is stellig niet nodig, dat hier 'n modelwijk verrijst; dit zou trou wens niet mogelijk zijn. Maar het argument, dat de bewoners de ver beteringen, die behoren te worden aangebracht, niet waard zijn,'gaat in dit geval niet op en voorlopig zouden ze al meer dan blij zijn met houten vloeren in hun woningen. Thans,, acht jaar later, heeft de wijkraad, op aandrang van een communistisch, raadslid, een ver zoek ingediend bij bet Rotterdamse gemeentebestuur, houten vloeren te laten leggen, omdat de betonnen grond zo vochtig is. Het antwoord was ontkennend; het nodige mate riaal zou ontbreken. Tijdens hét „verrichten van dampverwekken- de bezigheden" als koken'en was sen, moest men de binnendeur van de keuken maar zoveel mogelijk gesloten houden en er door net openen van de buitenkeukendeur en het raam, er voor zorgen, dat de, vochtige lucht zo snel mogelijk afgevoerd werd. Men moet de situatie-kennen om te weten, dat dit advies, nogal ko misch was, wanneer het tegelijker. tijd niet. zo tragisch zijn zou. De onmiddellijke reactie van .de bewo ners was-natuurlijk „waarom wel grote bankinstelingen?" en in dit geval misschien niet ten onrechte. Want wanneer men in de moei lijke oorlogsjaren extra kolen geeft, al deed mendit ook maar één keer en was de kwaliteit van de cokes slecht, tian moet 'dat toch wel heel hard nodig zijn. "Vooral tijdens de winter is de betonnen vloer buitengewoon koud en een dik vloerkleed verandert daar niets aan. Ook in ander opzicht is de constructie van de woningen on voldoende;. de houten raamlijsten die van beton hadden moeten zijn -zetten uit wanneer zij voch tig worden, waardoor de ruiten uit hun sponningen gedrukt worden en breken. De kosten, ;zijn voor reke ning van de bewoners. Een ander bezwaar is, dat de bewoners de vernieuwing van het V-ut in de huizen, dat zij in de hongerwinter opgestookt hebben, moeten ver goeden, terwijl, zo zeggenzij, de mensen op het Zuidplein 'in Rot terdam-Zuid niets behoeven terug te betalen. Er zijn er, die. met twee kwartjes in de week, tien jaar en langer moeten opbrengen! In de wijkraad werd gezegd, dat de. bewoners zelf veel kunnen bij dragen tot de. verfraaiing van de buurt. Wie er een bezoek brengt, komt tot de conclusie, dat zij hier voor zeker wel oog hebben. Verre weg de meeste tuintjes, die zich vóór én achter de huizen bevin- yiootschoüw,te Amsterdam Tér '"ere van "hét V-regeringsjubi leum van de Koningin, zal op Vrij dag, 3 September een vloqtschouw van eenheden 'der Koninklijke. Ma rine. vissersvaartuigen, binnensche pen en jachten worden gehouden op het Bulten-IJ, De-Kon. Ned. Zeil en Roeivereniging ia door het co mité Kroningsstadmet de organi satie, belast. Varend Nederland wordt opgeroe pen, deel te nemen aan dezevioot- schouw om té. getuigen van zijn Jiefde en bewondering voor Konin gin Wilhelraina. Van .de zyöe van het Koninkljjk Huis zal deze'hulde in ontvangst worden genomen aan boord van het prinsenjacht „Piet Hein". Aan'alle deelnemende vaar tuigen zal een wimpel worden uit gereikt ter herinnering aan deze historische dag. Geslaagd Aan de Ned. Economische Hoge- Echool te Rotterdam slaagden voor het candidatetsexamen in de econo mische wetenschappen, de heren C. van Geel (Schiedam) en H. J. Mari- nus, H. Schreuder, H. Langbroek, J. A. A. Mastenbroek en. L. vatt Zwol, (allen te Rotterdam). In de loop van het verslagjaar heb ben wij onze lijndiensten gestadig ver der kunnen ontwikkelen en onze po sitie in het verkeer tussen Europa ener zijds en Afrika. Azië en Australië an derzijds. kunnen versterken. Dank zij het in de vaart komen van de nieuw verworven schepen en de voor drie ja ren van de Nederlandse regering ge huurde ld Lltoertyschepen, aldus de directie van de N.V. Vereonigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappij te 's-Gravenhage, inhaar verslag over" 1947. Het regelmatig verkeer werd in hoge mate beiemir.erd door de naweeën van de oorlog; in hot bijzonder de vele sta kingen in bavens. Ook de outillage en de af- en aanvoermiddrien near en van het binnenland bleken niet in staat,het grote na-oorlogse vervoer van grond stoffen en voedingsmiddelen te ver werken met .ais algeheel gevolg con gestie fn de havens. Het oponthoud der schepen is bepaald onrustbarend. Omtrent de-participatie in de Hot- land-West Afrika lijn wordt medege deeld, dat besloten is de'dienst op An gola te onderhouden met drie-weke lijkse afvaarten. De vloot was aan het einde van het verslagjaar vrijwel te ruggebracht op de vooroorlogse sterkte; daarnaast heeft de maatschappij tien Libertyschepen en het s s."„Kongsborg" op lange termijn in huur. Maatregelen tot verdere uitbreiding van de vloof door beschikbaarstelling van. schepen door de deelnemers zijn ln een verge vorderd stadium van voorbereiding. Vooruitlopend hierop varen reeds .een viertal schepen in de lijndiensten mede." De zeer aanzienlijke verhoging van de prijzen voor vloeibare brandstof en ko len. alsmede de verdere stijging van andere kosten, beïnvloeden de vooruit zichten voor 1043 ongunstig, Het saldo van de exploitatierekening is groot 6.998,088 Jv, j.: 4.20B.414). Aan' "afschrijvingen- "wordt v besteed 2.846.336, Aan de reserve voor vloot- vernieuwing wordt" f 1.2DO.OOD toege voegd. Het saldo winst ter verdeling is groot f ,3.736.064, Voorgesteld, wordt een dividend van 8 pet. (onv.). Het: ligt ln het voornemen het geplaatste kapitaal te verhogen, van j 23.275.000 tot f 25.000.000, waartoe de directie voor stelt het .dividend ad 8% tot een be drag van f 1.725.000 ln aandelen en tót een bedrag van 137.000 in contanten uit te keren. TN èen zonnig plantsoentje aan de voet van de Notre Dame te Parijs, zaten J- wij op een bank naast een blinde jongen. De zachte Zuidenwind speelde met zijn zwarte baren en.de schaduwen van de boomblaadjes streelden zijn voorhoofd'en wangen. Wanneer de meisjes, die lachend en stoeiend langs kwamen nieuwsgierig naar hem keken, was het stellig niet alleen om het - grote boek met Braille-schrift, waarover zijn vingers rusteloos gleden, regel na .regel, terwijl zijn lippen de woorden moeizaam prevelden. Het was een i knappe jongen, maar hij wist het waarschijnlijk niet. Af en toe bief hy het hoofd op, onverschillig voor het felle zonlicht, dat zijn ogen betastte. Hij j zuchtte diep en hoorbaar, zodat de oude man naast hem, die verdiept was in 'zijn- krantje, zich naar hem overboog: „allons. Pierre, gaat het niet?" De jongen schudde het hoofd en klapte het boek dicht „Ik leer het nooit groot vader en het was juist zo spannend!" IN DE OORLOGSJAREN is het zo „rumoerig'' toegegaan in het Engelse lagerhuis, dat de afgcvosirdigden een geheel nieuw gebouw nodig heb ben. Veel van het timmerhout voor het interieur van het nieuwe „House of Commons" komt van het landgoed Shrawley in Worcestershire. Bij de zaagmolens aangekomen, worden de reusachtige eiken eerst tot op de vereiste lengte gezaagdwant alleen dc stam tot aan de laagste tak ken komt in aanmerking. Op de foto ziet men hoe Didtse krijgsgevan genen moeten meehelpen met een motorspanzaag. Wanneer wordt begonnen? Meer dan een jaar staat nu reeds de stalen steiger rond de toren van de Laurenskerk. Burgemeester Oud draaide op de 18e Mei de dag van de wederopbouwvan het; vorig jaar, de eerste schroef aan van het kostbare steigerwerk, dat de restauratie van de zwaar ge schonden toren mogelijk maakt. Een handjevol deskundige arbei ders bouwde de enorme steiger in een luttel aantal weken en sinds dien zijn wjj gewend geraakt aan het spinneweb, dat rond de toren is getrokken. Aan de voet werden keetjes ge bouwd voor de ambtenaren en ar beiders, die de schade aan de toren nauwkeurig in' tekening zou den brengen.' De zomer ging voor bij met dit werk; herfst en winter onderbraken het. Nu zijn' we een jaar verder. De duiven vliegen in en uit de galmgaten en zij worden niet verjaagd door arbeiders, die slopen en vernieuwen. De opmetingén zijn gedaan én nu staan zij, die onze Laurens willen restaureren en voor ondergang be hoeden, te hunkeren naar het'ogen- blik, waarop zij aan de slag kunnen 'gaan. Te lang is reeds gewacht. Met elke dag. brokkelt de voze zand steen verder af en verwijden zich de spleten tot scheuren in dé uit bollende muren. Het heet nu, dat de, honderden kubieke meters natuursteen, nodig vopr dè restauratie, moeilijk te krijgen zijn. Dit materiaal'zal. uit het. buitenland moeten worden in gevoerd. Besprekingen, over de levering- zijn gaande, zo vernemen wij; maar- de; - deviezenkwestïe schept ook hier problemen, "De kosten-van de restauratie, die zeker-10 a 15 jaar zal duren, zijn thans nog niet bij benadering vast te stellen. Madr wel is vrijwel zeker, dat het Rijk (ministeries van O. K. en W., Wederopbouw etc.) en Provincie ongeveer 75 van de herstelkosten zullen dragen; de rest zal de gemeente Rotterdam moeten opbrengen. Dit bedrag zal stellig niet gering zijn;'wij kunnen wel aannemen, dat het in de ton nen zal lopen. De. gemeentebegroting zal hier mee eventueel te zijner tijd belast moeten worden. Rente of baten zal het bedrag niet afwerpen, dat in de toren zou worden „gestoken'!. Maar laten wij hopen, dat de gemeente raad eerlang een besluit zal nemen, dat getuigen zal van eerbied voor bet grootse verleden van onze stad en tevens yan het inzicht, dat de nog maar tere band, die ons, in steen met dat verleden bindt, niet voorgoed mag worden doorgesne den. Jeugdploeg won ook Advertentie l. M, „Al vele jaren heb ik maagbezwaren Ik rook geen sigaretten of sigaren. Ik neem geen zuurkool met spek. Al heb ik nog xo'n trek. Maar m'n TIP kan ik nooit lang bewaren." Inz. Hr J, C. ie Eersel.ontv, 1 fl. TIP "WOENSDAG 7 JULI 1948 Avondprogramma HILVERSUM I: 19 Nwe; 15.15 Saksi sche siaatskapel; .19.30 Actueel geluid; i3.45 GrajtV; muz.; 19 55 Baeh-koraal; 20.00—l.— Ksmer verkiezing. HILVERSUM II: 19.— VerkiezingsuLt- slagen; 19.-30 Voor de 'jeugd; 19:40 Jengdnisuws; 19.45 Lezen in de bijbel; 20— Nws; 20.05 Dingen van de dag; 20 15 ■Verkiezingsuitslagen; 23.— Nws; 23.15—1— Verkiezingsuitslagen: DONDERDAG 8 JULI 1918 - Ochtend en middagprogramma HILVERSUM I: 7— Nws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Instrumentale soli;. 7.45 Morgengebed;8.— Nws: 8-15 Pluk de dag; 9.— Voor de vrouw; 9 05 Concertgebouwork;; 9,45 Schoolradio; 10.15 Morgendienst; 10.45 Geestelijke liederen; 11.- De Zonnebloem; 11.45 Oeral kozakkenkpor; 12,Angelus; 12.03 Klaas van Becek; 12.55.' Zonnewij zer; 13— Nws; 13.20 Pianómuz.; 13.45 Hors d'Oeuvre; 14.NCRV-koor; 14.30 Chopinmuziek; 14.40 Voor dé vrouw; 15.— Omroeoork.; 16.— Bijbellezing; 16.45 Pianómuz;; r 16.50 Jeugdjournaal; 17.15Schoolzangwedstrijd; 15.15 Land en tuinbouw; 18 30 Beg; uitz.;, HILVERSUM II: 7— Nws; 7.15 Gram. muz!7:50 Dagöneiüng; 8—Nws; 8.15 Gr.nruz.; 8.45 Bach-H3ndel-conc.; 915 Morgenwijding: 9.30 Waterstanden; 9 25 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van. vrouw tot vrouw: 10.35 Albert Sandler; 10.SO Kleutertje luister; 11— Orgelconcert; 11.45; Uit oude radiobodes; 12.Avto- ieans; 12.30 Weerpraatje; 12.33 In 't spionnetje: 12138 Dick. Willehrandis"; 13— Nws; 13.15 Métropole orkest; 14 Oude herinneringen; 14,15 Solistencon cert; 15— Voor zieken en gezonden; 16,Van vier'tot vijf;' 17.Kaleidos- e«f>;-17.20 Welk dier deze week; 17.30 Rhythmische muziek; 17.50 Keg. uitzen ding: 18— Nws; 18;15 Sport;IS 30 Zangkoortje; 18., 50 Flitsen van een re- Cepue.' Rotterdam heeft te Antwerpen tegen de vertegenwoordigende ploegen getoond, dat weer reke ning met haar gehouden moet .wor den. Tegen de seniorenploeg, die zeven internationals bevatte, werd gelük gespeeld en van de junioren kon met 4-1 worden gewonnen. Dc groen-witten waren- in de hoofdwedstrijd inderdaad .van ge lijke kracht én speelden vrijwel an derhalf uur gelijk op: De eerst? aanvallen waren voor hen en Den Hartigh c.s. lostengevaarlijke schoten. Een straf worp werd ge mist. Aan de andere zijde werd het vak met v. d. Ee.ckhaute aan het hoofd, door Schoemaker c.s. vrijwel bed wangen."Na. 17 min. kon mej,. Kindt met eèn goed' schot de leiding aan Rotterdam geven, maar een felle aanval van Antwerpen kon. een minuut later door Bal met de gelijkmaker besloten, worden. 1-1. In tweede opstelling werd de combinatie van Haanstra c.s. door Torps c.s. bedwongen doch Den Hartigh c.sl zorgden dat Roth c.s. werden uitgeschakeld. Eerst na 40 min. wist Rutgers met èen ver schot- voor 1-2 te zorgen, waarop Claes met de gelijkmaker reageer de 2-2. Vlak voor de pauze bracht mej. H. Schuiten de stand op 2-3. In de tweede helft was. het spel minder'goed, maar* wel feller daardoor interessanter. Torps van Reet vielen fel aan tegen Haanstra en Rutgers, terwijl Rut gers en Schoemaker het Bal en Eeckhaute zeer lastig maakten. Op weinig aantrekkelijke wijze' maak te Torps. gelijk: 3-3. Daarna ging het zo mogelijk nóg feller, hoewel de. ploegen vermoeid raakten. Na 24 min. benutte Bal een strafworp, de volgende r.-muut A. Hart even eens: 4-4. \.y-_ De tweede opstelling bracht de ploegen weer volkomen in even wicht en er kon, hoewel-wel en kele goede -schoten werden gelost, niet meer gescoord worden. Dé Jeugdploegen- gaven vooral voor de rust aantrekkelijk spel. Het was dra 0-1, doch direct daar op 1-1. De rust brak met de stand 1 -2 aan. Na de rust domineerde Rotterdam en won met-1-4. De Rotterdamse Postduivehbond hield Zondag een geslaagde wed vlucht vanuit St. Denis. De duiven werden aldaar te 6.45 uur in vrij heid gesteld bij helder weer kalme Zuid Westen Wind. Het ver trek was. snel en reeds te 10.48 uur arriveerde de eerste duif in de stad, bij de heer J, Teunisse, lid van de P.V. Maas. Dé concoursen verliepen zeer snel en zodoende sloten deze in. de meeste verenigin gen rond de 20 minuten. De eerste prijswinnaars in de diverse vereni gingen en rayons, waren de vol gende personen: Blauwe Doffer Schiedam 1-3 G. Barzeleij 2 v, d-. Sloot D.C.V, 1 Venendaal 2-3 R. P. Disch Fije- noord 1 J.Breur 2 D. Brox 3 Zeg- boer Maas 1 J. Teunisse 2 Hol lemans 3 J". y. Driel - Gevl. Vrien den IJsselmonde 1 G. Koster 2 G. v. d. Zalm 3 A.. Broekhuizen Hillegonda .1-2-3. J. - Versnel Sperwer Centrum 1 H. Boelaards 2 J. v. d. Voorde 3 G. B._ Bom Maasstad I D. Schouten 2 Th.'Bel 3 K. v. d. Goes Luchtreizigers 1 M. Heselaars 2 Jr Pronk 3 v. Bui: tenen Noor der post 1 Oosterhout en Kramer 2 v. d. Vijver 3 H. Riet veld Ooievaar 1. Floresteïn. 2 Versprille 3 Machielse Oosten Combinatie 1 Boogaarts 2-3 Roos Reisduif Kr. veer 1 F. de Kreij 2 W. de. Bruin 3 N. Snaey Roode Doffer 1 G. H. Britteijn 2 C, Haoyen 3 H. 'V. Duijn Kring West 1 C. H. Britteijn 2 R. Halten 3 E. Henzepeter De Postduif Schiedam 1 N. in 't Hol 2 J. Doe- jaren' .3 P. Verkeulen De Snel- vliegers 1 H. Kohne 2 F. Nadorp S J. W. Oudenhuizen Vitesse 1 L. J. Smits 2 v. d. Wal 3 Hoogerbrug- ge Tot Wederziens 1 P. v. Melle 2 L. v. Wezel 3 Gebr. Romein Het Westen 1-3 J. Smits 2 D. Win kels -—De Westerbode X R. Halter 2 Henzepeter 3 J. Bazoskeij Wllheimina 1-3-v., Rossum 2 M. Verschure N.C.C. 1 Devens 2 W. Houtert 3 v, d. Graaf .-Royon Noord 1 Oosterhout en Co. 2 v. d. Vijver 3 W. v. Kossem Sportief lr-2 N. c. Hakkens 3 T. v. d. Made. De C.C, Rotterdam hiéld een wedvlucht vanuit Chateauroux 630 km. Voor deze vlucht werden de duiven voor het eerst pér vlieg tuig verzonden, hetgeen geen on verdeeld succes is. geworden. Daar er aan de organisatie nog al het een en ander haperde,: arriveerden de duiven pas Zondagmorgen op de plaats van bestemming en konden eerst om 10-uur gelost worden. Ongeveer 19.30 uur arriveerde de eerste duif in de stad, doch de con coursen konden niet gesloten wor den daar de prijzen niet werden verdiend. GEARL DEUR BICGERX BEN CHARLIE CHAN-MYSTERIB No, 24 - „Neen", zei Bob. „Ik. heb'er geen meegebracht. Ik dacht dat Char lie..'.." - „Wat?" - „O, niets. Ik ben ongewapend." ;,Ik ook. Voorzichtig aan dan, mijn zoon. Je kon dat hek "weleens open zetten." Bob stapte uit, lichtte.de klink op en zwaaide het hek wijd open. Toen' Holiey zijn Koratius het erf meneer Madden wél- vertellen. Is hü hier?" De deur ging. wat verder dicht, Hü ls hier, maar hü ontvangt nie mand." „MÜ wel, Thorn" zei Bob scherp. ,,U' bent Thorn, als ik het wel heb. Zeg aan meneer Madden dat er een boodschapper uit de Poststraat dn San Francisco staat te wachten Dadeiyk ging de deur wyd open gi'oté vraag kwelde hem. Waar v/as Charlie Chan?. Zij bleven wachten. Een grote klok tegen de achterwand van de kamer sloeg negen uur, langzaam en be slist. Het vuur knapte; het metaal achtig getjingel van de jazz-bnnd klonk voort- Onverwachts ging de deur achter hen, waardoor;. Thorn verdwenen was, weer open, en zy draaiden zich Die woorden overdachten wij, toen wii ergens lazen van het ont stellend grote aantal blinden, dat niet in staat ls Braille-schrift be hoorlijk te lezen- In de Verenigde Staten nog geen 20% van de 200.000 blinden. Cijfers omtrent Ne derland ontbreken ons, maar het percentage zal hier stellig niet zó laag zün. Maar ook in Nederland heeft men na Amerika. Engeland en Frankrijk naar middelen gezocht om de bünden ook zonder kennis van het Braille-schrift van lectuur te kunnen doen genieten. Het eerst in Amerika is men er toe overgegaan gehele boeken op de gramofoonplaat vast te leggen. Dat was in, 1930. Na twee jaren van on derzoek en proefnemingen gelukte het een langzaam draaiende plaat te vervaardigen, die bovendien veel lichter en duurzamer is dan de nor male platen, die in de handel ver krijgbaar zijn. In Amerika is niet geaarzeld om de zaak op korte termijn groot scheeps aan te pakken. Het Ameri kaanse conges nam een wet aan, die jaarlijks een bedrag van 1QQ.OOO dollars waarborgde voor steun aan het onderzoek. Een groot succes Nu is men zelfs ar zover, dat een „Cangres''-bibliotheek met behulp van 27 over het gehele land ver spreide hulp-bibliotheken zorg draagt voor de distributie van de op de gramofoonplaat vastgelegde boe ken voor volwassen blinden. Een bijzonder type gramofoon werd ge maakt, die tegen kostprijs aan blin den wordt geleverd of kosteloos in bruikleen wordt gegeven door de Congres-bibliotheek. Het gesproken bóek werd ln Amerika zulk een succes, dat nog tijdens de oorlog, in 1944 de.rege- rings-subsidie fot een Va millioen dollar wérd verhoogd. Een gesproken boek omvat ge middeld 15 tot 18 dubbelzijdige pla ten, met een leesduur van ongeveer negen uur. Er zijn er. die nog meer platen vergen. Verschillende bekende Ameri kaanse auteurs werden reeds bereid gevonden hun werk voor te lezen (voor de-opname). Ook bij het blindenonderwijs, is het gesproken boek een prachtig hulpmiddel gebleken. In Amerika is reeds een vriS ult- Adt'ertentic l M. Nieuw... Reukwerende Crème Stopt op veilige manier transpireren m de armholte. 2. li onmlddBUlllt droeg. Kan diroct ba het ontharen worden ge- boilkl, 3. Stopt het tnmipl- - reren gedurende f-3 dagen i neemt de reui weg. 4.' Witte, vetvrije crime met frisse geur. en Martin Thorn's mager gezicht snel1 om, In de deuropening stond, straalde, voor zo .ver het daartoe in staat was. „O, excuseer. Komt u da delijk binnen. Wij verwachtten u al. Kom binnen oh - eh heren," Zijn gericht betrok toen hij" Holley zag. „Excuseer,--èen ogenblik alstu blieft." - De secretaris verdween door een deur op de achtergrond, en liet de twee bezoekers m de grote .woon- een granieten tór.en in de. grijze kleding, die hij. bij voorkeur dr'öèg. de man, die Bob Eden het laatst bad gezien pp de trap naar zijn vaders kantoor, Mèdden, de grote geldman - P. J. zelf. Bob's eerste reactie hierop was een gevoel van grote verlichting, alsof een last hem van de schouders viel. met een „hoogst verrukkelijke opgereden had, sloot Eden bet weer kamer staan. Uit de woestijn bin- boos". Maar bijna onmiddellijk achter hem. Een twintig voet verder nen .te komen in een vertrek als dit, daarop volgde een gevoel van te- liet de redacteur zijn wagen stoppen was een openbaring, Langs de wan. lèurstelling. Hij was jong. en hij en.stapte.uit, den waren eiken panelen; ér hin- haakte .naar opwinding. Daar viel Zij stonden nu voor een huis van gen prachtige etsen; lampen ver- nu het grote woestijnmysterie kra- één verdieping,een welsprekend spreidden een zacht licht over tafels kend ineerj. Madden stond daar, voorbeeld van de oude Spaanse tijd met de nieuwste tijdschriften Jevend en welvarend, .en alle vrees in Californië, voor Iówa kwam. L-elfs het laatste nummer van een en waarschuwing bleken ongegrond. Langs heel de voorgevel liep een NcW Yorks Zondagsblad. Aan het Nu maar heel kalm de paarlen lage verandah, en vier ramen, die ene einde-brandden houtblokken in overhandigen als Charlie kwam nu warm gloeiden in de kille avond, een grote haard,- en in een verre en dan weer terug ;in het oudé kwamen er op uit Holley en de hoek draaide een radio dansmuziek spoor. Hij zag Will Holley glim- jongen gingen over de tegelvloer, af'van een orkest ver weg. lachen. van het voorportaal naar de sterke „Nu, dit is'een vriendelijk tehuis", ..Goedenavond, heren", zei Mad- deur, die iets afstotends had, merkte Bob Eden -op, en met een den. „Ik ben blij u te zien. Martin", Eden klopte luid. Zij moesten lang knikje naar de muur tegenover de voegde by er by tot de secretaris, wachten. Eindelijk werd de deur haard, zei hij: „En van ongewapend die hem gevolgd was, ret dat ver- op een kier open gedaan, en een gesproken...'." wenste lawaai af. Een orkest, he- bleek gericht keek naar buiten. „Dat is Madden's 'verzameling ren,'een orkest In de balzaal van een „Wat is er? Wat'moet je?" infor- wapens", legde Holley 'uit- ,Wong hotel in Denver. Wie durft er zeg- meerde een twistzieke stem, Uit de heeft me die eens laten zien:' Ze zijn gen, dat de tijd van wonderen voor kamer klonk het vrolijke wijsje geladen. Als je soms terug moet, ga bij-Is?" Thorn bracht de jazz-band i van' een fox-trot. daar dan langs. Die gladde jongen tot zwygen; een gorgelend protest- „Ik wens meneer. Madden te spre- heeft niet gezegd, dat hij naar Mad- geluld was het einde. „Wel", infor- ken'!, zei Bob, „meneer Madden". den'ging. rie je" meerde Madden, „wie Van u beiden Wie ben je?" „Dat weet ik",- zei Bob. Hü nam komt uit de Poststraat?" 'bat'doét er niet toe. Dat zal ik de kamer bedachtzaam op. De ballon, die Zaterdagmiddag in Diergaarde Bijdorp ter gelegenheid au „Oud-Rotterdam" la opgelaten, heeft een voorspoedige reis gohad. Met een vroHfk slot belandde zij na twee en een half uur In de' lucht te zijn geweest in het plaatsje Vuren, achter Gorkum, waar juist een feest georganiseerd was ter ere van militairen, die uit Indonesië waren teruggekeerd. ,BÜ het opstijgen Zaterdagmiddag dèed zich een niet alledaags voor val voor: Er was niet voldoende gas om de ballon helemaal te laden. Toch steeg men op. NU is zo'n expe riment niet van gevaar ontbloot, omdat een niet geheel gevulde bal lon anders reageert dan een nor male. Zij bleef direct na dc start doorstijgen, totdat de luchtdruk zo danig verminderd was, dat het aan wezige gas de ballon vulde.- Dit gebeurde pas op een hoogte van duizend meter. De landing le verde een .vreemde gewaarwording op. Da feestende mensen uit Vuren kwamen wel allemaal aandraven of fietsen, sommigen namen zelfs de autobus, maar niet alle toeschou wers waren even behulpzaam bi] het bergen en opvouwen van de ballon, die naar de weg moest wor- dpa getrokken, Een aantal mannen hield zich volkomen afzüdig. Men dacht, dat de reclame-band met het opschrift „Oud-Rotterdam" een aansporing waa om op burgemees ter Oud uit Rotterdam te stemmen. Pas nadat ailen waren overtuigd dat de. ballonvaart niets met de V.V.D. te maken had.-liet men zyn terughoudendheid varen. gebreide kinderbibliotheek opge bouwd, waarbij als vergoeding voor het gemis aan plaatjes en illustra tie», waarop ziende kinderen zo ver zot z\jn, bijpassende geluiden de tekst verlevendigen. Blografieën van musici worden op dezelfde wijze toegelicht met de uitvoering van composities. Hoe staat het nu in Nederland met de ontwikkeling van het ge sproken boek? In de jaren 1938 en '39 zhn hier te lande besprekingen, gehouden om de mogelijkheden hiervan na te gaan. Maar met de-oorlog kwam aan dit onderzoek een voortijdig einde. Voor de duizenden blinden die Nederland telt is het te hopen, dat ook hier de regering aan de ont wikkeling van het gesproken boek alle steun geeft, die dit middel, dat meer levensvreugde aan de blinden geeft, stellig verdient! Advertentie I M. DIRECTE LBïigdutiga werking Wij Konden*.» Het was niet eens zo5n erg. grote hond, een gewone middelmatige woef was het maar en je kon zien dat hij zich bovenhondelijk moest inspannen om juet door midden te breken met dat stevige meisje van een jaar of zeven, als een. paard-V rijdster boven op zijn rug,.-...v,; i; Die gezonde zus was daar op het hoekje van de Westersingel gewoon, boven, op de rug van haar ingoe- dige hond gaan zitten, zomaar uit speelsheid, heus niet om paardje rijdend óver het trottoir huiswaarts te gaan, want die lieve lobbes van een hond kon bet vlezige kind ter nauwernood torsen en zijn krach-- ten kennend, dacht hy er eenvou dig niet aan een poging te wagen om. een poot te verzetten: Met het kind op zijn rug stond het hartelijke beest maar geduldig te staan en wijs te wezen als een man, die, tijdelijk onder een hevige druk van zijn vrouw, de benarde toestand maar eens even aanziet, wel wetend dat er straks luchtiger" spelletjes met hem gespeeld zullen- worden en daarom maar kalm wacht op de volgende gril. Met een heel stelletje voorbij gangers stonden wü er naar te kij ken, hoe menselyk wijs die goedige hond zich gedroeg. Nu en dan keek hij eens om of hij zeggen wilde: kom" nou, zus, niet te ïang meer, hoor, even is wel aardig en ik wil je dat pleziertje best doen, maar maak het nu niet te gek, want ik sta te trillen op m'n poten en ik weet echt niet hoe lang ik je zo nog houden kan. Maar zich het middel punt wetend van het groepje kij kers, bleef het meisje veel langer op de hondenrug zitten dan aan vankelijk in haar bedoeling lag. Je kon zien dat ze helemaal niet zo prettig zat op het wiebelende beest en als er niet zoveel mensen had den staan kyken was ze zeker al lang gewoon gaan lopen, maar als een vrouw prolongeerde het küid haar succes zolang mogelijk. Wij stonden, allemaal het moment af te wachten, dat de hond zou doorzakken en weer een gewone, snuffelende én zigzag trippelende blaffer zou worden, maar met in spanning van al zijn krachten bleef het beest zich in dienst van het kleine vrouwtje stellen.- totdat er een andere hond in de buurt kwam. Toen werd die goedige lob bes ineens weer een normale hon denman,. schudde zijn last af en., ging er vrolijk blaffend met; zijn makker vandoor, als een manmens met een bevrijdende vriend. DESIDERIUS Niet alleen voor katholieken De secretaris van de tentoonstel lingscommissie „Oud Rotterdam" maakt er ons op attent, dat de baten der expositie in de Diergaar de niet alleen voör Katholieken, maar voor de armen van alle ge zindten bestemd zyn. Een (Wordt vervolgd) Voor het staatsexamen voor mu ziek slaagde op 3 Juli voor piano (la ger onderwijst de dames Chr. A. Tie- leman (Rotterdam), C. J. Dolman (Rotterdam), R, M. Prein (Schiedam) en de heer.L. de Quaadsteniet (Rot terdam). 150 jaar was 't gescheiden van de romp De kans bestaat, dat Jozef Haydn's hoofd cn romp na een scheiding van büna 150 jaar met elkaar herenigd zullen worden. Haydn, vele jaren hofmusicus van de Habsburgers en beschermeling eri intiem vriend Van graaf Ester- hazy, is in 1809 te Wenen overleden. Napoleon had juist de hoofdstad van de Oaslenryks-Hongaarse monarchie veroverd; de tijden .waren woelig en zo kwam het. dat Haydn niet op het landgoed van de Esierbszy's werd begraven, maar te Wenen. "Jaren later liet graaf Esterhazy op aandringen van de hertog van Cam bridge, die bij hem te gast was, in Eisen9tadteen graf in gereedheid brengen voor liet .stoffelijk over schot van de componist, dat in We nen werd opgegraven. Grote ontsteltenis, toen de kist weird geopend cn het lichaam van Haydn werd aangetroffen.... zon der hoofd. Voor goede prijs verkocht -De eerste aanwyzingen omtrent wat er met het hoofd gebeurd was, kreeg men eerst twaalf jaar later. Op zijn sterfbed bekende een secre taris van graaf Esterhazy, dat hij tien dagen na Haydn's dood de doodgraver had omgekocht om bet graf te openen.Hij had het hoofd van de romp gescheiden «n voor goede prijs verkocht aan. een groep doktoren, die een onderzoek wilden doen naar het verband tussen, genia liteit en schedepafmetingen, De dokter, die het hoofd van Haydn had gekocht voor zijn metin gen, pleegde meineed, toen hij te genover de politie bezwoer, dat hij onschuldig was. Na rijn dood bleek uit het testament, dat hij het hoofd steeds in bezit gehad en vermaakt had aan dé Weense academie voor- muziek. Ook de academie kreeg het hoofd niet in haar bezit, want het was op nieuw weg. Weer verstreken dertig jaar, toen het hoofd opnieuw opdook in het testament van een dokter, die be kende het uit de woning van zijn overleden vriend te hébben gestolen en die het op. zijn beurt vermaakte aan het pathologisch museum van de Weense universiteit: Proces en onderhandelingen Na vele gerechtelijke procedures, waarin drie parijen: de Weense uni versiteit, dc Weense muziekacade mie en graaf Esterhazy elkanders aanspraken op Haydn's hoofd be twistten, werd de schedel toegewe zen aan de Weense academie voor muziek. Bij de viering van het tweede eeuwfeest van Haydn's geboorte mis lukten onderhandelingen tussen, de Weense academie en de tegenwoor dige graaf Esterhazy, die een prach tig praalgraf had doen bouwen, ten-, slotte, omdat de laatste het aanzien lijk bedrag, dat de academie voor het hoofd eiste, niet wenste t© be- talen.-., Hij stelde vast, dat niemand de recht matige eigenaar kon -rijn vaneen hoofd wiens hoofd het ook mocht zyn en dat een hoofd diende be-, graven te worden bij het lichaam, waar het. toe hoorde en niet tentoon, gestéld te worden in een museum. Thans schijnen nieuwe, onderhan delingen binnenkort - tot een oplos sing 4c zullen voeren, zodat het hoofd na zijn vele omzwervingen., eindelijk rust zal vinden op. dè plaats, waar het thuis is.- Onbekende ouverture van Rossini ontdekt In de bibliotheek van het stadhuis te Odense heeft de dirigent van het stedelük orkest aldaar, ecn: geheel onbekende ouverture van Gioacehi- no Rossini ontdekt. EXAMENS DELFT Aan de Technische Hogeschool té Delft slaagde voor het propaedeu- tisch examen dviel-ingeaieur de he ren R, J. Brongers en J. B. Grutte- rink. C. Klok, A. J-. G. Klomp.' F. Schippers en J. H. Wagemaker, al len te Rotterdam. Geslaagd voor het propaedeutiech examen voor scheepsbouwkundig ingenieur de heren J. van Herk en A..Kuiper, te Rotterdam. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor vliegtuigbouwkundig ingenieur de heer L.-; J. van Amey- den te Schiedam, De vrees' dat god Pluvius „Dük- zigt" zou teisteren, gelijk zijn.colle ga. Pan dit; oudtijds, naar Vondels woord, Leeuwendal deed, is geluk-' kig niet bewaarheid, want het zou zonde en jammer geweest 'zyn. als een zo voortreffelijke opvoering als Maandag in ons openlucht: thea-, ter werd gegeven, door sléchte- weersomstandigheden verhinderd of geschaad zou zijn. Ter herdenking van dB vrede 'van. Munster, 300 jaar geleden ge-; sloten, hebben Rottérdamse ama teurs Vondels landelijk feestspel „de: Leeuwendalers" ingestudeerd en de voorstelling, die zij ér vanv gaven stond op zulk een hoog ar tistiek peil, dat men haar zonder overdrijving een culturele gebeur- tenis mag noemen.. - Met - prominente krachten uit verschillende Rotterdamse toneel'-. - verenigingen heelt regisseur Ge- rard Waar bewonderenswaardige resultaten bereikt. De tweeslachtig- héld van het spel H- het speelt in een heidense tijd in een. arkadische omgevingvanherdérs, maar uit Vondels verzen bly kt - telkens' dat hem het Hollandse landschap voor> ogen stond bracht Waar óp ge-' lukkige wüze tot uitdrukking. Ir. A: Viergever hield er rekening mee bij zijn ontwerpen voor de bijzon der smaakvolle, kleurige costumes en Netty van der Valk met dia. van haar dansen, uitstekend met een groep leerlingen uitgevoerd. Bijzonder geslaagd was haar ope nings solodans.met de rake. en sug gestieve bokkesprongen. Als u Donderdag of Vrijdag gaat kijken, moet u. eens opletten welk een knap regisseur Gerard Wèar- is, hoe mooi hij de groepen zich; doet opstellen en hoe aardig hij de eenvoudige actie van de Rèyen be dacht. Verbaas u dat wij hier ama teurs hebben als Dick de Wilde, K. Buys én J. Terbeek, ih alle opzich ten berekend .voor hun brillante: rollen. Bewonder ook Doortje Beyn, de uitstekende Hageroos en hoor eens mét welk een bègrip voor de tékst vrywel. alle spelers hun verzen zeggen. Luister naar de aardige, pretentieloze muziek, die Piet van Mever bij het spel com- - POiieerde en hoe goed zij onder zijn; leiding wordt gespeeld en gezon gen door de corpsen S.H.V. en Tot Steun in de Strijd en door. het ge- - mengd koor De Stem des.Volks RM Een voorstelling, waaraan zoveel zorg is besteed en die op zulk een voortreffelijk, peil staat.verdient; de belangstelling van heel Rotterdam; Gisteren hebben een paar duizend- oudere scholieren er een onverge telijke avond aan beleefd.; Gerard Waar, Netty van der Valk en Piet van Mever kwamen hoofden! te kort. om te buigen, voor de spontane ovatie, die zeker alle medewerken- den tgold. p. Roodenburg Vermaat,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3